KOMENTÁŘ: Vojáci NATO ve východní Evropě. Porušuje Aliance dohody s Ruskem?

Symbol Severoatlantické aliance NATO (North Atlantic Treaty Organization) / NATO

NATO na posledním summitu ve Varšavě schválilo dlouhodobější nasazení svých vojáků ve východních členských státech. Cílem je tyto státy ubezpečit, že Aliance je stále odhodlána plnit své závazky vyplývající především ze článků 4 a 5 Washingtonské smlouvy. Tento krok se ale neobešel bez kontroverzí – Aliance je některými kritizovaná za porušování dohod s Ruskem.

Podle rozhodnutí přijatém v létě 2016 ve Varšavě se do Estonska, Lotyšska, Litvy a Polska přesunou čtyři mnohonárodnostní prapory spojeneckých vojáků i s technikou. V čele praporu operujícího v Estonsku stojí Velká Británie, v Lotyšsku je to Kanada, v Polsku Spojené státy a v Litvě Německo. Právě v rámci německého praporu budou od příštího roku působit i čeští vojáci.

Tyto prapory mají fungovat na rotační bázi, vojáci v nich se tedy budou po šesti až devíti měsících střídat.

Nad rámec těchto sil pak bude v regionu působit dalších zhruba 4000 vojáků americké 3. obrněné brigády 4. pěší divize (3rd Brigade Combat Team4th Infantry Division) z Fort Carson v Coloradu, a to i s těžkou technikou, včetně 87 tanků Abrams. Jednotka je dislokována ve městě Zahaň na západě Polska s tím, že se její části dále přesunou do Estonska, Rumunska a Bulharska. Spojené státy pak plánují tyto vojáky zhruba po devíti měsících střídat.

Proti postupu NATO se ale ozvaly hlasy, podle kterých je rozmisťování aliančních sil v blízkosti hranic s Ruskem zbytečnou provokací. Oblíbeným argumentem, který se objevuje na stránkách některých médií, je pak to, že NATO porušuje dohody, kterými svůj vztah po konci Studené války s Ruskou federací vymezila.

Při bližším přezkoumání je ale možné tento argument problematizovat. Ještě před prvním velkým rozšířením si Aliance chtěla svou pozici a další úskalí se svým donedávna hlavním rivalem, Ruskem, vyjasnit. V květnu 1997 byl proto oběma stranami schválen předem projednaný dokument, tzv. „NATO-Russia Founding Act on Mutual Relations, Cooperation and Security“ (Zakládající akt mezi NATO a Ruskem týkající se vzájemných vztahů, spolupráce a bezpečnosti). Pozvání Česka, Polska a Maďarska stát se součástí Aliance následovalo až poté, v červenci 1997.

Toto několikastránkové prohlášení vymezuje především vzájemný vztah, přičemž obě strany se ubezpečují o mírových úmyslech a touze po prohlubování spolupráce. Na jejím základě byla také vytvořena Stálá společná rada NATO-Rusko (Permanent Joint Council-PJC), která byla v roce 2002 v rámci alianční organizační struktury pozvednuta na vyšší úroveň, kdy byla přetvořena na Radu NATO-Rusko(NATO-Russia Council).

Z hlediska současnosti se jako nejdůležitější jeví část dokumentu, ve které se Aliance a Rusko dohodlo na podobě dalšího rozšiřování Aliance. Za pozornost stojí následující text: „NATO reiterates that in the current and foreseeable security environment, the Alliance will carry out its collective defence and other missions by ensuring the necessary interoperability, integration, and capability for reinforcement rather than by additional permanent stationing of substantial combat forces…Russia will exercise similar restraint in its force deployments.“

Český překlad: “NATO uznává, že v současném a předvídatelném bezpečnostním prostředí bude plnit závazky kolektivní obrany a ostatních úkolů zabezpečováním nezbytné operační součinnosti, integrace armádních útvarů a posilováním jejich schopností namísto trvalého rozmístění velkého počtu bojových jednotek... Rusko bude uplatňovat stejná omezení v rámci svých konvenčních ozbrojených sil rozmístěných v Evropě“.

V rámci svého potenciálního rozšíření zde Aliance zároveň uznala, že v budoucnu nemá v plánu na území nových členských států umisťovat jaderné zbraně ani jejich skladiště a nemá k tomu důvod.

Síly NATO v současné chvíli rozmisťované v Pobaltí a Polsku mají dohromady asi 8000 vojáků. Tyto jednotky zde nebudou rozmístěny trvale a budou fungovat na rotačním principu. Nejedná se tedy o zřizování stálých vojenských základen a už vůbec ne o síly, které jakýmkoliv způsobem mohou ohrozit státnost a uzemní integritu Ruska.

Spojené státy ani Francie pak nemají v plánu v nových členských státech rozmisťovat své jaderné zbraně (Velká Británie na to nemá kapacity). Porušuje tedy Aliance danou dohodu nebo ne?

Na druhou stranu, Rusko svou zahraniční politikou praktikovanou v posledních letech ukazuje, že pro něj podobná ujednání velkou hodnotu nemají (anexe Krymu - porušení Budapešťského memoranda). Ubezpečení východních aliančních partnerů o platnosti Washingtonské smlouvy třeba i prostřednictvím nasazení vojenských jednotek na jejich území je proto bezpochyby na místě.

Zdroj: NATO, NATO, NATO

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

KOMENTÁŘ: Česko prohlubuje vojenskou spolupráci s Německem

Ministr obrany Martin Stropnický a jeho německá kolegyně Ursula von der Leyenová podepsali 15. února dohodu o spolupráci mezi českou 4. brigádou rychlého nasazení (4. BRN) a německou 10. obrněnou ...

NÁZOR: Rusko se chystá na totální válku kvůli Jaltě 2.0

V ruském vojenském magazínu Vojensko-průmyslový kurýr (VPK) vyšel článek Povolání - Patriot od generálplukovníka v záloze Leontije Ševcova, bývalého prvního náměstka ministerstva vnitra. Ševcov ...

KOMENTÁŘ: Armádu čekají hektické roky. Zvládne nákupy?

Armáda České republiky v příštích několika letech plánuje výraznou obměnu používané techniky. Zvládnout komplikované tendry je ale pouze jednou z výzev, které na ni čekají. Klíčové bude také zajistit ...

KOMENTÁŘ: Začátek zahraniční realpolitik Donalda Trumpa

USA zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu syrské armády al-Shayrat v provincii Homs. Prezident Trump argumentoval pro útok národním zájmem USA a zničením infrastruktury, které ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 10
 • dusan
  18:29 20.04.2017

  Pepos

  Ešte pred tým to bolo z ruskej strany Abchádzko, Južná Osetia či Podnestersko ...

  Takže takýto argument by som veľmi nevyťahoval ....

  A čo sa týka "umelého štátu" .... To sme boli i my v roku 1918 ....takže toto by som tiež sem naťahal .. Slováci môžu byť radi, že sme mali v tomto roku šťastie a Češi nás i vo vlastnom záume "potiahli" ... .lebo my sme reálne politicky neboli takmer nič ... oproti Kosovu x-krát horšie.

  Kosovo získali Srbi v rámci balkánkych vojen ... domáci sa s tým nikdy nestotožnili a nikdy nebolo Kosovo srbské ... to je bájka.

 • Pepos
  13:11 20.04.2017

  Prvý kto porušil medzinárodné dohody boli USA - vznik KOSOVA(umelý štát ).
  USA a tým aj pádom NATO : PORUŠUJE dohody uzavreté po páde Sovietskeho Zväzu.

 • jarpe
  08:48 18.04.2017

  Tento přízpěvek patří pod šok a úžas. Nevím proč, ale po zalogování mě to hodilo do úplně jiného článku.

 • jarpe
  08:46 18.04.2017

  Tak šok a úžas to u mě určitě nevyvolalo.

 • armataratata
  00:54 17.04.2017

  Údaje ohledně potratů se zjistit dají, ale je problém je vzájemně porovnávat už jen proto, že ve vyspělých zemích klesají především díky systematické antikoncepci. Nejsou tudíž tolik potřeba. Na druhou stranu o nelichotivých oficiálních údajích, které tu a tam zveřejňuje Rusko se říká, že je potřeba je vynásobit alespoň dvěma.

 • Tesil
  22:48 16.04.2017

  armataratata Já jsem tak troch narážel na to,že zápis v matrice neznamená automaticky víru a tedy lze z toho těžko na něco usuzovat, stejně jako rozvody by se měli poměřovat počty sňatků a ne k poměru na 1000 obyvatel.
  Jestli že je moderní žít spolu na psí knížku nekoná se ani rozvod.Jinak si myslím,že všechny křesťanské církve vycházejí ze stejného principu.
  Pokud existuje potratová turistika přesné údaje se těžko dají zjistit.

 • armataratata
  21:51 16.04.2017

  Tesil >>> Vtip na "polskou víru" je vousatý, ale docela sedí: Jacku, věříš v Boha? Já jsem katolík! Neptal jsem se, zda jsi katolík, ale zda věříš v Boha. Ne v Boha nevěřím! Tak proč jsi katolík? Protože jsem Polák! ... s ruským pravoslavím to může být podobné, navíc pravoslaví nestaví na racionalitě jako protestantismus, nebo částečně i katolictví, ale vyloženě na prožitku, vůni, zpěvu - prostě na mystice, náboženském vytržení, skoro až blouznění ...

 • Tesil
  18:05 16.04.2017

  Církve mají obecně problém s takzvanýmí matrikovými členy.V Polsku by neměla prakticky existovat zločinnost kdyby všichni katolíci dodržovali Desatero.Ale místo do kostela se chodí na fotbal.Pokřtít se nechali jenom proto,že to dělali rodiče,prarodiče atd.
  Z tohoto pohledu nemusí být hodnocení církví a jejich úspěšnost objektivní
  Pokrytectvím těch Poláků je i to,že na interrupce jezdí např.do Kaliningradu.

 • flanker.jirka
  17:03 16.04.2017

  armatara... demografický je na tom Rusko více než bídně, jsem zvědav na kolik jim pomůže plánovaná politika restrikcí v podobě zákazu potratů, boj s alkoholismem kouřením a drogami. Na rodinu jako takovou tam zapomínali během socialismu, tak mají co dohánět, ale to mají úplně ve všech oblastech.
  Krizové situace je, ale vždy dokázali více semknout.

  PavolR: pohnutky měli své vlastní, výsledek byl stejný, spřáhli se s náckama. Pokud máte na mysli politickou krizi, tak demokracie mají výhodu, ale v případě bezpečnostních se lidi snaž ovládají patřičným směrem.

 • armataratata
  14:09 16.04.2017

  flanker.jirka >>> Církev v Rusku má skutečně velký vliv. Aby ne, je to státní mocenský nástroj. Po rozpadu SSSR, ve kterém se vše stmelovalo prací "pro svaz" hledali kremelští vůdci náhradní jednotící linii. V mysli lidí vzešlých z KGB nemohla volba padnout jinam než na církev a to církev národní. Kombinace nacionalismu a tmářství. Vliv má pravoslavná církev v Rusku skutečně obrovský, ovšem křesťanské hodnoty - tedy praktikovaná křesťanská víra je mnohem silnější na západě. Mnoho křesťanských akcentů totiž přijala západní společnost tak přirozeně, že už je ani nevnímá jako křesťanské, ale obecně platné. Církev si často bere jako své výsostné téma rodinu a děti a její ochranu. Proto uvedu malé srovnání ve dvou oblastech, které se rodiny přímo týkají a kde při rozhodování může hrát křesťanská víra významnou roli:

  Rozvody:
  Česká republika: 2,9 rozvodů na 1000 lidí (údaj z roku 2010)
  USA: 3,6 rozvodů na 1000 lidí (údaj z roku 2010)
  Rusko: 4,7 rozvodů na 1000 lidí (údaj z roku 2011 - nejvyšší rozvodovost v daném roce na světě vůbec)

  Potraty
  Západní Evropa: 20 - 33% těhotenství je ukončeno potratem
  Rusko: 60 - 70% procent těhotenství je ukončeno potratem (v roce 2004 bylo Rusko na prvním místě v počtů potratů na světě)

  Zdá se, že existuje velký rozdíl mezi couráním po ulicích s ikonou v ruce a skutečným upltňováním křesťanských hodnot ve svém životě.

Stránka 1 z 10