KOMENTÁŘ: Vojáci NATO ve východní Evropě. Porušuje Aliance dohody s Ruskem?

Symbol Severoatlantické aliance NATO (North Atlantic Treaty Organization) / NATO

NATO na posledním summitu ve Varšavě schválilo dlouhodobější nasazení svých vojáků ve východních členských státech. Cílem je tyto státy ubezpečit, že Aliance je stále odhodlána plnit své závazky vyplývající především ze článků 4 a 5 Washingtonské smlouvy. Tento krok se ale neobešel bez kontroverzí – Aliance je některými kritizovaná za porušování dohod s Ruskem.

Podle rozhodnutí přijatém v létě 2016 ve Varšavě se do Estonska, Lotyšska, Litvy a Polska přesunou čtyři mnohonárodnostní prapory spojeneckých vojáků i s technikou. V čele praporu operujícího v Estonsku stojí Velká Británie, v Lotyšsku je to Kanada, v Polsku Spojené státy a v Litvě Německo. Právě v rámci německého praporu budou od příštího roku působit i čeští vojáci.

Tyto prapory mají fungovat na rotační bázi, vojáci v nich se tedy budou po šesti až devíti měsících střídat.

Nad rámec těchto sil pak bude v regionu působit dalších zhruba 4000 vojáků americké 3. obrněné brigády 4. pěší divize (3rd Brigade Combat Team4th Infantry Division) z Fort Carson v Coloradu, a to i s těžkou technikou, včetně 87 tanků Abrams. Jednotka je dislokována ve městě Zahaň na západě Polska s tím, že se její části dále přesunou do Estonska, Rumunska a Bulharska. Spojené státy pak plánují tyto vojáky zhruba po devíti měsících střídat.

Proti postupu NATO se ale ozvaly hlasy, podle kterých je rozmisťování aliančních sil v blízkosti hranic s Ruskem zbytečnou provokací. Oblíbeným argumentem, který se objevuje na stránkách některých médií, je pak to, že NATO porušuje dohody, kterými svůj vztah po konci Studené války s Ruskou federací vymezila.

Při bližším přezkoumání je ale možné tento argument problematizovat. Ještě před prvním velkým rozšířením si Aliance chtěla svou pozici a další úskalí se svým donedávna hlavním rivalem, Ruskem, vyjasnit. V květnu 1997 byl proto oběma stranami schválen předem projednaný dokument, tzv. „NATO-Russia Founding Act on Mutual Relations, Cooperation and Security“ (Zakládající akt mezi NATO a Ruskem týkající se vzájemných vztahů, spolupráce a bezpečnosti). Pozvání Česka, Polska a Maďarska stát se součástí Aliance následovalo až poté, v červenci 1997.

Toto několikastránkové prohlášení vymezuje především vzájemný vztah, přičemž obě strany se ubezpečují o mírových úmyslech a touze po prohlubování spolupráce. Na jejím základě byla také vytvořena Stálá společná rada NATO-Rusko (Permanent Joint Council-PJC), která byla v roce 2002 v rámci alianční organizační struktury pozvednuta na vyšší úroveň, kdy byla přetvořena na Radu NATO-Rusko(NATO-Russia Council).

Z hlediska současnosti se jako nejdůležitější jeví část dokumentu, ve které se Aliance a Rusko dohodlo na podobě dalšího rozšiřování Aliance. Za pozornost stojí následující text: „NATO reiterates that in the current and foreseeable security environment, the Alliance will carry out its collective defence and other missions by ensuring the necessary interoperability, integration, and capability for reinforcement rather than by additional permanent stationing of substantial combat forces…Russia will exercise similar restraint in its force deployments.“

Český překlad: “NATO uznává, že v současném a předvídatelném bezpečnostním prostředí bude plnit závazky kolektivní obrany a ostatních úkolů zabezpečováním nezbytné operační součinnosti, integrace armádních útvarů a posilováním jejich schopností namísto trvalého rozmístění velkého počtu bojových jednotek... Rusko bude uplatňovat stejná omezení v rámci svých konvenčních ozbrojených sil rozmístěných v Evropě“.

V rámci svého potenciálního rozšíření zde Aliance zároveň uznala, že v budoucnu nemá v plánu na území nových členských států umisťovat jaderné zbraně ani jejich skladiště a nemá k tomu důvod.

Síly NATO v současné chvíli rozmisťované v Pobaltí a Polsku mají dohromady asi 8000 vojáků. Tyto jednotky zde nebudou rozmístěny trvale a budou fungovat na rotačním principu. Nejedná se tedy o zřizování stálých vojenských základen a už vůbec ne o síly, které jakýmkoliv způsobem mohou ohrozit státnost a uzemní integritu Ruska.

Spojené státy ani Francie pak nemají v plánu v nových členských státech rozmisťovat své jaderné zbraně (Velká Británie na to nemá kapacity). Porušuje tedy Aliance danou dohodu nebo ne?

Na druhou stranu, Rusko svou zahraniční politikou praktikovanou v posledních letech ukazuje, že pro něj podobná ujednání velkou hodnotu nemají (anexe Krymu - porušení Budapešťského memoranda). Ubezpečení východních aliančních partnerů o platnosti Washingtonské smlouvy třeba i prostřednictvím nasazení vojenských jednotek na jejich území je proto bezpochyby na místě.

Zdroj: NATO, NATO, NATO

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Česko prohlubuje vojenskou spolupráci s Německem

Ministr obrany Martin Stropnický a jeho německá kolegyně Ursula von der Leyenová podepsali 15. února ...

NÁZOR: Rusko se chystá na totální válku kvůli Jaltě 2.0

V ruském vojenském magazínu Vojensko-průmyslový kurýr (VPK) vyšel článek Povolání - Patriot od ...

KOMENTÁŘ: Armádu čekají hektické roky. Zvládne nákupy?

Armáda České republiky v příštích několika letech plánuje výraznou obměnu používané techniky. ...

KOMENTÁŘ: Začátek zahraniční realpolitik Donalda Trumpa

USA zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu syrské armády al-Shayrat v ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Vyhledávání platí pro hlavní příspěvky, ale zobrazeny jsou vždy celá vlákna. Hodnoty vyhledání jsou: Klíčové slovo, autor a časové období. Hodnoty lze kombinovat.

  • Grull
    22:58 13.04.2017

    Zdravím. Mám dotaz, proč se píše NATO - OTAN?
    To aby si to mohli frantíci přečíst ve zpětném zrcátku?

    Zdravím. Mám dotaz, proč se píše NATO - OTAN?
    To aby si to mohli frantíci přečíst ve zpětném zrcátku?

  • Double
    22:27 13.04.2017

    "Která západní demokracie vedla v posledních 50ti letech útočnou válku s cílem získat něčí území?" Za posledných 50 rokov NATO zautočilo na niekolko krajin. A este viacej ich ...Zobrazit celý příspěvek

    "Která západní demokracie vedla v posledních 50ti letech útočnou válku s cílem získat něčí území?"

    Za posledných 50 rokov NATO zautočilo na niekolko krajin. A este viacej ich rozvratilo skrz CIA a pod.

    To, ze neanektovalo uzemie nie je dolezite, pretože rozbombardovana Lybia alebo Kosovo nema takmer ziadnu cenu, skor naopak, za to vychodna Ukrajina, ktora je bydliskom milionov Rusov, je pre Rusko logicky vyznamna.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    22:22 13.04.2017

    fenri Zatím to byla slušná diskuze, bohužel vám dochází argumenty, tak se uchylujete k osobním invektivám, tedy Vám odpovím ve stejném duchu. Ne, pod postelí Putina nehledám, za ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri
    Zatím to byla slušná diskuze, bohužel vám dochází argumenty, tak se uchylujete k osobním invektivám, tedy Vám odpovím ve stejném duchu.
    Ne, pod postelí Putina nehledám, za to Vy tam hledáte buď uprchlíka nebo vojáka Bundeswehru.
    Spíše si dovedu představit invazi Ruska do Pobaltí než SRN k nám.
    Když už jsme u té historie, Německo jako státní entita existuje velmi krátce a jako národní jen o pár desítek let déle, to co tu předvádíte je jak z Nejedlého.
    Ale v něčem máte pravdu, byť z úplně jiných důvodů než uvádíte, Schulz může představovat nebezpečí, ale ne kvůli tomu jak nám vnutí uprchlíky (kteří tu být nechtějí), ale kvůli vstřícnosti vůči Rusku. Představa rusko-německého spojenectví na ideologické bázi vyhraněného antiamerikanismu by pro Střední Evropu byla smrtící. Proto je důležité s Německem v rámci EU spolupracovat a tlumit tak tyto latentní tendence, které v rámci nejen německé levice jsou. Prostě, pokud budeme dělat politiku proti Němcům, budou Němci dělat politiku proti nám.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    21:59 13.04.2017

    Fenri, tak znovu. Chtěl jsi příklad, dal jsem ti ho. Teď ty. Která západní demokracie vedla v posledních 50ti letech útočnou válku s cílem získat něčí území? Opakuji, je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri,

    tak znovu. Chtěl jsi příklad, dal jsem ti ho. Teď ty. Která západní demokracie vedla v posledních 50ti letech útočnou válku s cílem získat něčí území? Opakuji, je to normální chování jen v případě agresivních diktatur, jako např. putinovské Rusko.

    Vážně nevidíš, jak je ta argumentace hranicemi před 120ti lety směšná? Kdyby dnes Velká Británie napadla státy jako Nizozemí, Nový Zéland, Sýrii, Egypt a půl Afriky, tak by to bylo v pořádku, protože jí ta území kdysi patřila? A "nerozpínala by se"?Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    21:43 13.04.2017

    PavolR Hele vole já si prdel nedělám to jsou názory západních politologů. Žádný stát s pravoslavnou tradicí nebude nepřátelsky vystupovat vůči RF,Řecko je členem NATO pouze ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR Hele vole já si prdel nedělám to jsou názory západních politologů.
    Žádný stát s pravoslavnou tradicí nebude nepřátelsky vystupovat vůči RF,Řecko je členem NATO pouze formálně.Na Kypru působí mnoho ruských firem a na řeckou část dodávali rusové zbraně.
    Když západ nedrží slovo nemůže očekávat od RF vstřícné kroky.
    I to Řecko vstoupilo do NATO z obavy před Tureckem.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    21:40 13.04.2017

    Stando: Krym prostě byl ruský. Tak si ho vzali zpět. Pod pohrůžkou síly si ho připojila UA a pak holt tu slu neměla. S Donbasem nesouhlasím. Gruzie začala válku (no, spíš jejich ...Zobrazit celý příspěvek

    Stando: Krym prostě byl ruský. Tak si ho vzali zpět. Pod pohrůžkou síly si ho připojila UA a pak holt tu slu neměla.
    S Donbasem nesouhlasím.
    Gruzie začala válku (no, spíš jejich poblázněný prezident) a prohrál.
    Moldávie okupována není a hranice tam nevedou.Každopádně mrkněte, kde jsou hranice Ruska dnes a kde byly třeba před 120ti lety. Nerozpíná se.
    USA zvládli okupovat Havaj, Portoriko, napadnout Španělsko a ještě v 60 tých letech Dominikánskou republiku apod.
    Nicméně, pokud USA skončili s imperialismem (poté, co mají základny doslova všude a navíc s ním neskončily), je to befehl pro všechny ostatní, že mají skončit také?
    Sranda je, že teď budete argumentovat, že tím pomlouvám ubohé hodné USA. Ne, já s jejich chováním nemám sebemenší problém. Dělají to, co je přirozené a co dělaly státy před nimi a budou dělat i po nich. Jenom u toho Ruska to má být nějak špatně.
    Takže znovu: srovnejte počet agresí na území cizích států, spočítejte mrtvé, porovnejte hranice a pak pište něco o rozpínavosti, či nebezpečí.
    Když někdo dělá cvičení s námětem invaze do pobaltí a jiný dělá cvičení modří proti červeným, jaký je v tom rozdíl, kromě míry pokrytectví? Armády cvičí útok i obranu a cvičí to na podkladech reálných území, od toho tu jsou.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    21:32 13.04.2017

    Překlep - západ, Kalifornie.

    Překlep - západ, Kalifornie.

  • fenri
    21:31 13.04.2017

    Jirosi: východní hranice byla jaksi bez státních útvarů. Asi jako když se expandovalo od Nového Amsterodamu a Providence na západ (jo, to se nepočítá, že?). Můžete mi nějak ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi: východní hranice byla jaksi bez státních útvarů. Asi jako když se expandovalo od Nového Amsterodamu a Providence na západ (jo, to se nepočítá, že?).
    Můžete mi nějak vysvětlit rozdíl, mezi "dobýváním Divokého západu" a ruským dobývání Divokého východu? Částečně to bylo nikoho, částečně to prohlašovali za svoje různí obskurní chánové a císaři, aniž by v těch krajích někdy byli. Ostatně, on východ USA také byval Španělský, že?Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    21:31 13.04.2017

    Pardon, samozřejmě přelom 19. a 20. století.

    Pardon, samozřejmě přelom 19. a 20. století.

  • StandaBlabol
    21:30 13.04.2017

    Rusko se samozřejmě rozpíná. Anektovalo Krym, rozšířilo své území. Také okupuje části Ukrajiny, Moldávie a Gruzie. Co je na tom složitého? Nedělají to všichni, není to normální. ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko se samozřejmě rozpíná. Anektovalo Krym, rozšířilo své území. Také okupuje části Ukrajiny, Moldávie a Gruzie. Co je na tom složitého?

    Nedělají to všichni, není to normální. Tak třeba USA, jedna z nejsilnějších světových velmocí. Vyhráli 1. i 2. sv. válku, jsou silnější než všichni jejich sousedé - Kanada, Mexiko, Karibské státy. Jak za posledních 100 let rozšiřovali své území? Nijak. S imperializmem skončili někdy na přelomu 18. a 19. století, kdy vedli dobyvačné války s Mexikem a Španělskem. Takže normální to bylo v předminulém století. Potom už jenom Hitler, Stalin a Putin a podobní lidstvu nebezpeční jedinci.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    21:25 13.04.2017

    "2.) západní hranice Ruska se na západ moc neposouvá. Nemalou část dějin sahaly dál." Jo v porovnaní s tím kam posunuly tu svojí východní hranici by porovnatelná západní hranice ...Zobrazit celý příspěvek

    "2.) západní hranice Ruska se na západ moc neposouvá. Nemalou část dějin sahaly dál."

    Jo v porovnaní s tím kam posunuly tu svojí východní hranici by porovnatelná západní hranice končila někde u "Newfoundland". Ano můžeme ji děkovat že jsou tak ohleduplní a svoji hranici končí tam kde mají zrovna pásy jejich tanky.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    21:24 13.04.2017

    Tesil: "Západ měl s RF konzultovat vstup východních křesťanských států do EU a NATO" To si robíte prdel, však? Ruské impérium na čele s cárom z milosti Božej a samozvaným ...Zobrazit celý příspěvek

    Tesil:
    "Západ měl s RF konzultovat vstup východních křesťanských států do EU a NATO"
    To si robíte prdel, však?
    Ruské impérium na čele s cárom z milosti Božej a samozvaným ochrancom kresťanstva už takmer sto rokov neexistuje. Dnes hovoríme o výrazne menšej a pomerne slabšej Ruskej federácii na čele s Putinom z milosti vlastnej. :-p :-)
    Východní kresťania majú všetci absolútne nezávislé cirkvi a pre vašu informáciu - patria k nim napr. aj Gréci.
    Západ preferuje voľnú súťaž a pre Rusko žiadnu rezerváciu nikdy vytvárať nebude.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    21:21 13.04.2017

    Blábole - argumentoval jsem historickou hranicí v reakci na tvrzení, že se Rusko rozpíná. No, nerozpíná. Prostě ne. Co je na tom složitého? Nesher: vyhrožuje nám jeden konkrétní ...Zobrazit celý příspěvek

    Blábole - argumentoval jsem historickou hranicí v reakci na tvrzení, že se Rusko rozpíná. No, nerozpíná. Prostě ne. Co je na tom složitého?
    Nesher: vyhrožuje nám jeden konkrétní mocný člověk. Jiný konkrétní člověk nechce posilování BW, protože potřebují sypat prachy do jiných allahumilých záležitostí a BW je stále nejsilnější široko daleko. Přijde mi srandovní, že oponujete něčemu, co je věcně a doložitelně pravda. neřekl snad Schultz, že by se kvóty měly vynutit klidně silou?
    Upřimně: přijde vám reálná invaze Ruska do Polska? A pod postel se večer díváte, zda tam není Putin? Cvičení s námětem vylodění se dělají běžně. Co by třeba USMC podle vás měla cvičit.
    Dějiny Německa prostě mají v sobě mnohem více příkladů agrese vůči nám, a vůči dalším sousedům, než dějiny Ruska. To je prostě fakt, nad kterým můžete mi nadávat, dělat ze sebe negramota, ale nic na něm nezměníte. A nejen Německa. Mrkněte třeba na seznam válek a konlifktů, které vedla Británie v druhé polovině 19. stol. (což je období, kdy expandovalo částečně i Rusko) a porovnejte jejich počet, území co okupovali a mrtvé. Já vím, je to práce, je to složité, snažší je napsat, že druhý je kremlodat a plácat se po ramenou.

    Standa Blabol2: nějak vám uniklo, že já naproso nemám problém s šířením NATO. chápu, že váš ideový zápal je vskutku stachanovský, ale občas se mrkněte, čmeu oponujete. Ať nejste za blba. Já nehájím rozpínání u Ruska. Já konstatuji, že je tonormální a že to dělají všichni. Nebo jste snad schopne to věcně vyvrátit?Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    21:21 13.04.2017

    Nesher - Jo, oni ti Němci pacifisti opravdu jsou, ovšem nově příchozí obohacovači ne. Já jen, aby bylo jasno v tom, že Němci jako takoví nebezpečím nejsou, ale jak je jejich dobrým ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher - Jo, oni ti Němci pacifisti opravdu jsou, ovšem nově příchozí obohacovači ne. Já jen, aby bylo jasno v tom, že Němci jako takoví nebezpečím nejsou, ale jak je jejich dobrým zvykem, tak si zase zvolili tu špatnou cestu, která může opět vést přinejhorším k válce v Evropě a v "dobrém" k destabilizaci "jen" samotného Německa. Mám to "štěstí", že bydlím pár km od hranic právě s Německem a pravidelně jím projíždím. No řekněme, že to tam za poslední rok pěkně ztmavlo. A ž se mi chce skoro říci: "I v Chánově by mohli závidět". Jen v tom Chánově mají i nějaké ženy... hold by měli do ulic vyjít konečně ty feministky a žádat také příchod nějakých žen, jinak to tam bude zachvíli vypadat tak, že na jednu ženskou bude deset chlapů.

    Nevím kolikrát se dostaneš do Německa, pokud vůbec, ale je to opravdu smutný pohled. Těžko říct, co hodlají dělat...Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    21:10 13.04.2017

    Ale Fenri nám tu teď krásně ospravedlnil rozšiřování NATO na východ i posilování vojenské přítomnosti NATO ve východní Evropě. Logika Ruska a jeho trollů je "pokud jeden stát ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale Fenri nám tu teď krásně ospravedlnil rozšiřování NATO na východ i posilování vojenské přítomnosti NATO ve východní Evropě. Logika Ruska a jeho trollů je "pokud jeden stát oslabí a druhý je silný, rozpíná se. To je normální a děje se to vždy. Příkladů je mnoho."

    Takže sousedé Ruska musejí být silní nebo mít silné spojence = NATO. A čím víc vojáků v Pobaltí, tím menší šance, že Putin usoudí, že jsme slabí. Krása, díky Fenri.Skrýt celý příspěvek

  • BarryGold
    21:03 13.04.2017

    Nedostatek financí to dokáže. Proto ty sankce dnes (tedy byly také, šlo hlavně o embargo na vyspělou techniku) a snaha o levnou ropu.

    Nedostatek financí to dokáže. Proto ty sankce dnes (tedy byly také, šlo hlavně o embargo na vyspělou techniku) a snaha o levnou ropu.

  • Nesher
    21:01 13.04.2017

    fenri Ano vyhrožuje nám silou a zároveň odmítá udělat z Bundeswehru bojeschopnou armádu. Trochu paradox. Zatímco Rusové, od kterých dle toho co tu tvrdíte nic nehrozí neb se jen ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri
    Ano vyhrožuje nám silou a zároveň odmítá udělat z Bundeswehru bojeschopnou armádu. Trochu paradox.
    Zatímco Rusové, od kterých dle toho co tu tvrdíte nic nehrozí neb se jen brání (čemu?) pořádají masivní cvičení jejichž oficiálně presentovaným námětem je invaze do Pobaltí či Polska. Tak se nedivte, že z Německa mám podstatně menší obavy než ze Severoasijského impéria a jeho současné politiky, kterou nedávno jeden rusky komentátor popsal jako "stalinismus s lidskou tváří".
    Jestli jsou dějiny Německa ( relativně krátké) dějinami konfliktů, tak jak nazvat dějiny Ruska dejme tomu od dob Ivana Hrozného? Kontinuální válka?
    Tesil Proč by mělo mít Rusko nějaké právo aby s ním někdo projednával to zda nějaká země smí či nesmí vstoupit do Nato, EU nebo kamkoliv. A co s tím má společného náboženství? Jakože pravoslavné země např. Bulharsko či Černá hora jsou díky pravoslavné kultuře automaticky podřízené Rusku? To je hloupé i na Sputnik. Rusko prohrálo válku, přišlo o impérium a jako takové prostě musí strpět pár nepříjemností, to se poraženým stává. Pro nás a další bývalé kolonie jen dobře.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    20:58 13.04.2017

    Nedokáži si představit jak by ty sovětské vojáky někdo dokázal vypoklonkovat pokud by odejít nechtěli.Kocáb asi těžko. A Rusko se rozpíná i přesto,že opustilo část Evropy.Co ...Zobrazit celý příspěvek

    Nedokáži si představit jak by ty sovětské vojáky někdo dokázal vypoklonkovat pokud by odejít nechtěli.Kocáb asi těžko.
    A Rusko se rozpíná i přesto,že opustilo část Evropy.Co dodat.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    20:56 13.04.2017

    Ne Fenri, neděje se to vždy. Dělají to hlavně agresivní diktatury. Příkladů je mnoho. Omlouvat agresi historickými hranicemi je prostě svinstvo. Hranice všech států se v Evropě ...Zobrazit celý příspěvek

    Ne Fenri, neděje se to vždy. Dělají to hlavně agresivní diktatury. Příkladů je mnoho.

    Omlouvat agresi historickými hranicemi je prostě svinstvo. Hranice všech států se v Evropě hýbaly mnohokrát a prakticky každý stát měl nějaké území, které mu dnes nepatří. Přesto je v Evropě už desítky let klid, jediným agresorem jsou Rusové, respektive Putin.Skrýt celý příspěvek

  • BarryGold
    20:55 13.04.2017

    fenri: Díky NATO. Proto se všichni snažili do ní co nejdříve dostat, než se Rusko opět začne nadechovat. Gruzii a Ukrajině se to bohužel včas nepovedlo. Byly moc blízko.

    fenri: Díky NATO. Proto se všichni snažili do ní co nejdříve dostat, než se Rusko opět začne nadechovat. Gruzii a Ukrajině se to bohužel včas nepovedlo. Byly moc blízko.

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5