KOMENTÁŘ: Za mír i za válku

Gaza Jiří Kalát
Foto: "Kamenovrhači" v Gaze / Jiří Kalát

V novodobých médiích se s jistým fenoménem setkáváme prakticky denně, tedy s přečastým užíváním slova mír v různých podobách i slovních spojení. Mírový aktivista, mírotvorce, mírové sbory atd., dalo by se toho najít opravdu hodně, ale co se pod tímto názvoslovím vlastně skrývá, není až zase ta jasné.

Deklaruje-li se někdo jako "mírový" aktivista, může se v tomto příběhu zachovat dvojím způsobem. Buď říká pravdu – a pak musí respektovat, byť se skřípěním zubů, existující pravidla hry. V tomto případě měli tedy aktivisté bezpodmínečně uposlechnout rozkazy izraelského námořnictva. Anebo takový člověk drze lže a chová se násilně – v tom případě jde o své vůli do rizika konfrontace s ozbrojenou mocí a musí počítat s následky. "Míroví" aktivisté na lodi Mavi Marmara nebyli tak míroví, jak chtěli, aby je svět vnímal, lhali celému světu – a lidově řečeno dojeli na to.“ Toto je úryvek z textu Lubomíra Stejskala, publikovaného na webovém serveru Neviditelný pes.

Nechci rozvíjet debatu o tom, jestli byl vlastní útok (ať jedné, či druhé strany) oprávněný, či nikoliv, to nechám jiným, anebo na jindy. Rád bych se zaměřil na Stejskalovu definici mírového aktivisty. Není rozhodně sám, kdo si něco takového myslí, podobné ideje sdílí i velká část společnosti.

Lidé jako pan Stejskal si podle mého názoru pletou pojmy a představují nám mírového aktivistu, jako dlouhovlasého hipísáka zkouřeného trávou, zmateně pobíhajícího s kytarou v ruce a pějícího písně Johna Lennona. Jenže tak to není.

Podle výkladového slovníku Collins je mírový aktivista ten, kdo brání mír nebo se snaží ukončit konflikt („someone who advocates for peace or an end to conflicts“). Tedy člověk, který se aktivně zapojuje do procesu zachování míru na naší planetě. Do této kategorie tak spadají i vojáci prakticky všem mírových misí OSN a třeba ti, kteří zasahovali v Somálsku, rozhodně nepřišli s květinami hlavních svých útočných pušek. Za „mírové aktivisty“ se dají považovat i čeští vojáci v Afghánistánu i jinde, kde cvičí místní policisty a armádu, která se má v budoucnu postavit vzbouřencům a zachovat tak mír ve vlastní zemi.

Teď zpátky k těm „opravdovým“ mírovým aktivistům, které známe z mnoha reportáží poslední doby. To, že někdo chce mír pro rozvrácenou zemi nebo region, ještě neznamená, že pro ně nebude bojovat. Byli to právě revoluce vedené pro-mírovými a svobodomyslnými lidmi, které započaly a provázejí Arabské jaro. Kam vedly?

V mnoha případech k nestabilitě, anebo přímo k občanské válce. To ale neznamená, že lidé původně nechtěli svobodu a mír. Když se zeptáte izraelských vojáků, palestinských „kamenovrhačů“, afghánských rolníků nebo syrských obchodníků, co si přejí, odpoví (pokud to tedy nejsou náboženští či nacionalističtí fanatici) stejně, chtějí mír a klid pro sebe i svoje rodiny.

Hippie vytvořili obraz, který již dávno není přesný. Myšlenky i lidé se totiž mění a vyvíjejí. Nepředstavujme si dnešního mírového aktivistu, jako někoho, kdo miluje mír nadevše, tedy raději ustoupí ozbrojené síle, než aby bojoval. To by byla vážná chyba. Je to spíše někdo, kdo uznává myšlenku míru, jako základní ideu svého života. Za ni je ochoten se postavit i bojovat, nedat se umlčet a v případě potřeby obětovat pro ni to, co je třeba.

 Jen malý dodatek k textu pan Stejskala, to abych jenom nekritizoval. „Od Turecka, které má samo obrovský problém s kurdským terorismem a v rámci boje proti němu se nevyhne obětem mezi civilisty, je postoj vůči Izraeli nechutně pokrytecký,“ píše se v jeho textu. Tak s touto větou se naprosto ztotožňuji a souhlasím.

Zdroj: Collins dictionary , Neviditelný pes

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: Izraelský řidič přejel palestinské děti - zločin nebo sebeobrana?

Dnes vám představíme několik měsíců staré, ale svým způsobem zajímavé video. Na filmovém záznamu ...

Gaza: ostřelování Izraele pokračovalo i po uzavření příměří

Palestinští ozbrojenci v noci na dnešek porušili příměří, které bylo včera oficiálně uzavřeno mezi ...

Izrael: práva na naši posvátnou půdu se nevzdáme

Skutečnost, že Palestina získala status nečlenské pozorovatelské země při Valném shromáždění OSN, ...

Česká armáda zůstane v Afghánistánu i po roce 2014

Vzdor všeobecnému mínění zůstanou Spojenci v Afghánistánu i po roce 2014. Hlavní odpovědnost za ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • hovorka11
  18:51 07.03.2013

  Nevím, jestli tam jsou, ale vím, že o bojových akcích našich vojáků v Afgánistánu se taky veřejně nemluví. 8. ledna 2013 NATO požádalo Českou republiku o vyslání vojáků k ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, jestli tam jsou, ale vím, že o bojových akcích našich vojáků v Afgánistánu se taky veřejně nemluví.

  8. ledna 2013
  NATO požádalo Českou republiku o vyslání vojáků k turecko-syrské hranici. Půjde o čtyři spojaře - specialisty z Lipníku nad Bečvou, kteří mají zajišťovat spojení mezi rozmístěnými bateriemi protiraketového systému Patriot a aliančním velením.

  Protiraketový systém Patriot | foto: NATO Photos
  "ČR byla oslovena Severoatlantickou aliancí s žádostí o vyslání spojovacího modulu s obsluhou do operace v Turecku. Vyslání by měla projednat v nejbližší době vláda," potvrdil mluvčí obrany Jan Pejšek. Další podrobnosti však ministerstvo nechce zveřejňovat, dokud to neprojedná vláda.

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/cesti-v... Skrýt celý příspěvek

 • David Khol
  15:13 07.03.2013

  Tak pokud je mi známo, v Turecku není jediný český voják

  Tak pokud je mi známo, v Turecku není jediný český voják

 • hovorka11
  19:27 06.03.2013

  Pane Ultramarinus, pokud vím, a videa to potvrzují, tak členské státy NATO spolu s žoldáky z Kataru a Saudské arábie pomáhajím islamistům dobít Sýrii, stejně jak v Líbyi. Naši ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Ultramarinus,
  pokud vím, a videa to potvrzují, tak členské státy NATO spolu s žoldáky z Kataru a Saudské arábie pomáhajím islamistům dobít Sýrii, stejně jak v Líbyi. Naši vojáci to zřejmě i jistí na tureckých hranicích.
  Fanatičtí islamisté rádi používají našich služeb a přesto s námi opovrhují, že za ropu dokážeme prodat i své křesťanské soukmenovce.
  Myslím, že NATO velmi výrazně pomáhá vzniku islámského Kálifátu jako superstátu (rozlohou větší jak EU), který by vedli naše spřátelené totality ze Saudské arábie, a Kataru.
  .Skrýt celý příspěvek

 • JiriTintera
  15:26 05.03.2013

  Vážený kolego Ultramarinusi, jest-li jsem dobře pochopil životopis AB, kterého zde nazýváte "Debil ve Frenstate" tak vám musím oponovat. Zmíněný Frenštáťan kdysi prodělal ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážený kolego Ultramarinusi,
  jest-li jsem dobře pochopil životopis AB, kterého zde nazýváte "Debil ve Frenstate" tak vám musím oponovat. Zmíněný Frenštáťan kdysi prodělal vojenský i policejní výcvik a jeho čin byl důkladně promyšlen a za pomoci jednoduchých prostředků doveden k dokonalosti.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  11:56 05.03.2013

  Jako je v posledni dobe "moderni" nadavat na USA, je stejne "moderni" videt v teroristech "bojovniky za svobodu". A ve vojacich potlacujicich vrazdy civilniho obyvatelstva sve zeme ...Zobrazit celý příspěvek

  Jako je v posledni dobe "moderni" nadavat na USA, je stejne "moderni" videt v teroristech "bojovniky za svobodu". A ve vojacich potlacujicich vrazdy civilniho obyvatelstva sve zeme a udrzujicich bezpecnost, jako "utlacovatele".

  Strasne se tesim, jake blbosti zacnou takovi nasi "mirovi aktiviste" cintat, az zacnou kvuli vybuchum, miru pro Palestinu, nebo pouhemu rozsirovani MIRUMILOVNEHO A SNASENLIVEHO mohamedanstvi, umirat lidi i u nas. Debil ve Frenstate byl amater bez vycviku a ac je to bolestive rict, z hlediska cisel, zabil hrstku lidi a pravdepodobne NEBUDE nasledovan jinym hlupakem, nebo posmrtne oslavovan u nej doma. Se skutecnymi teroristy to ale bude MNOHEM horsi a ta doba uz se blizi.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...