KOMENTÁŘ: Zabraňte Íránu stát se jadernou velmocí

KOMENTÁŘ: Zabraňte Íránu stát se jadernou velmocí
Národní rada odporu Íránu (NCRI, The National Council of Resistance of Iran), která odhalila íránské utajené a neohlášené zařízení na obohacování uranu v Natanzu a zařízení pro výrobu těžké vody v Araku v roce 2002, nedávno potvrdila, že Írán pokraču (Zvětšit)

Zastánci jaderné dohody s Íránem zjevně ignorují jaderné aktivity íránské vlády, které ohrožují globální bezpečnost stejně jako bezpečnost Izraele. Zastánci Íránu nešetří kritikou Trumpovy administrativy za zpřísnění sankcí v reakci na íránský nezákonný vzdor. Článek rovněž najdete I na webu Gatestone Institute.

Zastánci jaderné dohody s Íránem zjevně ignorují jaderné aktivity íránské vlády, které ohrožují globální bezpečnost stejně jako bezpečnost Izraele. Zastánci Íránu nešetří kritikou Trumpovy administrativy za zpřísnění sankcí v reakci na íránský nezákonný vzdor.

V nedávném rozhovoru v perském jazyce na televizním kanálu Channel 2, vlastněném íránským státem, dal Ali Akbar Salehi, šéf Íránské organizace pro atomovou energii, jasně najevo, že chatrná "jaderná dohoda", kterou inicioval prezident USA Barack Obama, Íránu v rozvíjení jeho jaderného programu nijak nezabránila.

Salehi se chlubil:

"Pokud budeme muset odstoupit od jaderné dohody, tak se určitě nevrátíme tam, kde jsme byli dříve... Budeme v mnohem, mnohem lepší pozici."

Nejnovější zprávy o pokrocích v íránském jaderném programu naznačují, že Írán je na prahu modernizace technologie své výroby vysoce obohaceného uranu, který může být použit k výrobě jaderné zbraně.

Íránská vláda se chlubí tím, že vyvíjí nové technologie obohacování uranu a zdokonaluje konstrukci odstředivek. Salehi nedávno prohlásil:

"Díky Bohu, testy na odstředivkách IR4 a IR2M byly po 12 letech dokončeny. Dnes máme všechna data a můžeme vyrábět odstředivky v průmyslovém měřítku."

Mezinárodnímu společenství bylo rozesláno několik zpravodajských zpráv, které informují o utajených jaderných aktivitách Íránu. Německá civilní vnitřní zpravodajská služba, Spolkový úřad pro ochranu ústavy, ve své výroční zprávě uvedla, že se íránská vláda tajně snaží od německých firem získat obrovské množství nelegálních jaderných technologii a vybavení. Tyto zakázky jsou obrovské i z hlediska mezinárodního obchodu.

V této zpravodajské zprávě je také uvedeno, že "lze bezpečně očekávat, že "Írán bude ve svých intenzivních nákupních aktivitách v Německu pokračovat s využitím tajných metod za účelem dosažení svých cílů."

Dalším příkladem ilustrujícím toto nerespektování pravidel, které by měli íránští představitelé dodržovat, poté, co byla podepsána "jaderná dohoda", je to, že si Írán ponechal větší množství těžké vody, která se používá při výrobě jaderných zbraní, než mu bylo jadernou dohodou povoleno.

Ti, kteří prosazují myšlenku zaujetí mírnějšího postoje k Íránu a jeho jadernému programu, tvrdí, že Írán neprovádí žádné nezákonné jaderné aktivity, protože to potvrdila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

MAAE však nebylo povoleno kontrolovat a monitorovat íránská vojenská zařízení, ve kterých byly jaderné aktivity s největší pravděpodobností prováděny. Mezi mnoha ústupky, které Obamova administrativa udělala íránské vládě, bylo i přijetí požadavku íránských vůdců, aby byla tato vojenská zařízení z kontrol MAAE vyjmuta.

V důsledku těchto ústupků mohl být jaderný výzkum prováděn ve významných íránských vojenských zařízeních, jako je například vojenský komplex Parchin nacházející se jihovýchodně od Teheránu, bez rizika inspekce.

Samotná MAAE již dříve uvedla, že Írán ve vojenském komplexu Parchin provedl zkoušky konvenčních náloží potřebných k iniciaci výbuchu jaderné hlavice.

Izraelská zpravodajská služba Mosad navíc získala informace a fotografie z Íránu týkající se jaderného programu země.

Informace poukazují na snahu Íránu zkonstruovat jadernou bombu. Fotografie pořízené ve vojenském komplexu Parchin, "zdá se, ukazují obrovskou kovovou konstrukci, která byla postavena pro provádění experimentů s vysoce výbušnými látkami."

Kromě toho Národní rada odporu Íránu (NCRI, The National Council of Resistance of Iran), která odhalila íránské utajené a neohlášené zařízení na obohacování uranu v Natanzu a zařízení pro výrobu těžké vody v Araku v roce 2002, nedávno potvrdila, že Írán pokračuje ve svých jaderných ambicích. Zpráva NCRI uvádí:

"... 'nervové centrum' projektu jaderných zbraní íránského režimu, které je zodpovědné za projekt jaderné bomby, pokračuje ve své práci... po schválení Společného komplexního akčního plánu (JCPOA, Joint Comprehensive Plan of Action, jaderné dohody s Íránem – poznámka překladatele) v roce 2015, nejen v rozsahu stávajících aktivit v daném místě, ale již nyní je jasné, že v některých oblastech se jeho činnosti dokonce rozšířily."

Někteří experti se domnívají, že doba, kterou Írán potřebuje k výrobě dostatečného množství obohaceného uranu pro jednu jadernou bombu - je kratší než jeden rok.

Kdy bude mezinárodní společenství brát vážně nejnovější zpravodajské informace o snaze Íránu vyrobit jadernou bombu? Kdy budou jaderné inspekce OSN a MAAE kontrolovat íránská vojenská zařízení?

Jakmile bude autoritářská, antisemitská a protiamerická vláda Íránu vlastnit jadernou bombu, nebude již nikdo schopen zabránit katastrofě.

Írán stále projevuje zájem o jaderné zbraně a aktivně se snaží o jejich využívání. Musíme jednat.

Dr. Majid Rafizadeh vystudoval Harvard, je obchodní stratég a poradce, politolog, člen správní rady Harvard International Review a prezident International American Council on the Middle East (Mezinárodní americké rady pro Blízký východ). Je autorem několika knih o islámu a americké zahraniční politice. Můžete mu napsat na Dr.rafizadeh@post.harvard.edu.

Překlad: František Vybíralík

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Úvaha nad bojeschopností íránského letectva

V posledních dnech celý svět s napětím sleduje vývoj v Hormuzském průlivu. Írán hrozí, že na další ...

Hizballáh dostal z Íránu balistické rakety Fateh 110

Íránské a libanonské zdroje informovaly o dodávce íránských balistických raket Fateh 110 ...

KOMENTÁŘ: Americké sankce uvalené na Írán fungují

Kritici amerického prezidenta Donalda Trumpa ho rychle odsoudili za jeho politiku vůči Íránu a za ...

KOMENTÁŘ: Írán se opět přiblížil svému cíli: „Vymazat Izrael z mapy“

Íránské vojenské aktivity a jasné veřejné vyhrožování vyhlazením Izraele jsou čím dál tím častější a ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • xstandis
  07:19 02.08.2019

  To je ale mediální masáž. Írán opravdu usiluje o získání jaderných zbraní, ale skutečným motivem je spíše zajištění suverenity země. Aby náhodou nedopadl jak Irák.

  • Jirosi
   17:49 02.08.2019

   Tak v Iráku nebyl problém, dokud se jeho vůdce nerozhodl problémy řešit válkou.

   • danny
    00:03 05.08.2019

    Jirosi: ty jsi fakt komik. Tou válkou myslíš okupaci Kuwaitu? Možná ti uniklo předchozí napadeni Íránu a následující více než deset let trvající válku. Nebo "bezproblémové" potírání nesunitske opozice. Nebo jsi tou bezproblémovou iráckou minulostí myslel plynování Kurdů? Jen abych se zorientoval:-)

 • dusan
  20:55 31.07.2019

  To "meditovanie" nad zásahom proti Iránu je dosť od veci ...

  Irak skončil katastrofou pre Amíkov, hoci išlo o režim nestabilný s veľkou vnútornou i keď rôznorodou opozíciou ...

  Vojna západu či Izraela by urobila z Iránu "monolit" kde by mal režim takmer sto percentnú podporu domáceho obyvateľstva a prípadný útočník by mohol útočiť akurát tak z diaľky ... na zemi by nemal šancu ... i keby mali Iránci straty 100 : 1 i tak by prípadného agresora zničili ... Irak bol oproti tomu len vojenským cvičením ...

  A v prípade nemožnosti odvety proti silnejšiemu letectvu by jednoducho Iránci použili proxi-konflikty a minimálne by okamžite destabilizovali napr. Irak.

  • Refael
   08:00 01.08.2019

   Vetsina Irancu jsou prozapadne orientovani(narozdil od Suniitu), nesnaseji rezim Ajatollahu a chteli by se ho zbavit.
   Iranska spolecnost zadny monolit neni ani nahodou.
   S druhou casti vaseho komentare souhlasim.
   Navic iransti obscene berou Revolucni Gardy nikoliv jako armadu, ktera chrani hranice zeme, ale jako sily, ktere maji chranit pouze jimi nesnaseny rezim, ktery muze byt pouzit proti vlastnim obcanum, pokud se rezim bude citit v nebezpeci zevnitr.

   • Refael
    08:02 01.08.2019

    ...iransti obcane berou...

    • otecko
     10:22 01.08.2019

     Peršané (Iránci) jsou sice prozápadní, ale to se netýká USA a Izraele. Iránci vesměs uznávají EU a další evropské a mimoevropské státy. Tam žádný problém není. Kdyby ale USA zaútočily na Irán, národní jednota postavit se Američanům by byla, myslím 100%. Jinak USA má vesměs na Blízkém Východě díky uplatňování "selektivní spravedlnosti" dost mizernou pověst, dá se říci zápornou. Buďme rádi, že tak nevnímají nás, Evropu.

   • danny
    11:33 01.08.2019

    Refael: Dusan má pravdu. Vzpomeň si, jak to vypadalo po revoluci. Většina letectva, včetně mechaniků, skončila v base. Chomeiní věděl, že to je Šáhovi naprosto nejloajálnější část imperiální armády. íránští piloti běžně cvičili v USA, se zaváděním nových strojů jim pomáhalo cca 30 tisíc amerických specialistů.
    Přesto, když byl Írán napaden Írákem, všichni šli bojovat za Persii. Do letadel nastupovali rovnou z vězeňských autobusů.
    A přidám osobní zkušenost, kterou jsem tady již párkrát otravoval. Všichni, které jsem potkal od Teheránu po Busher mi říkali to samé. Ajatoláhové nás štvou, ale hlavně nás neosvobozujte. Chceme si to vyřešit sami. Máme tady pět milionů uprchlíků z Iráku, a dobře vidíme, jaký tam Západ nadělal bordel. Díky, o to fakt nestojíme.

    • Jirosi
     13:09 01.08.2019

     Je rozdíl boj proti Iráku, což je přirozený soupeř.

     A boj proti USA co chce jen odstranit fundamentalisty.

    • Refael
     13:38 01.08.2019

     danny, otecko
     Rozumim vam, ale USA opravdu neplanuji invazi do Iranu.
     Iranci chteji prozapadni smer zeme a Izrael berou jako svete div se priklad, jak se branit v mori Suniitu.
     Tady v Izrael.TV byly reportaze, kde demonstranti kriceli "smrt revoluc.gardam a Ajalotahum" apod, zejmena pote, kdy napr.behem privalovych zaplavach rezim nemel penize na pomoc. Tito demonstranti vedeli moc dobre, ze Ajatollahove posilaji miliardy do Syrie a Libanonu na podporu svych zajmu.
     Tamni zeny se bouri proti hidzabu a nabozenske policii atd..
     Je mnoho videi na YouTube.

     • danny
      14:55 01.08.2019

      Refael: co USA plánují nebo neplánují, nemám tušení. Občas poslední dobu pochybuji, jestli to vůbec vědí a jsou schopni se na něčem shodnout přímo v USA.
      Celkově jsem v Íránu zaznamenal velmi kladný vztah k Židům, respekt k Izraeli. A kritiku k aktuální politické reprezentaci Izraele. Ale žádnou nenávist. Když jsem tam byl, tak měly operace v Sýrii spíš podporu, k Libanonu jsme se v hovorech moc nedostali. Na Rusko koukali spíš podezíravě, co proti nim má EU a USA moc nechápou.
      Zajímavé je, že i lidi, co kritizují Chameneího, tak cítí respekt k Chomeinímu. Smrt revolučním gardám mě překvapuje, vzhledem k tomu, že ony mají podstatně širší spektrum funkcí, jako boj proti terorismu, ochranu hranic před pašeráky atd..., tak mi připadalo, že mají docela respekt. Na co nadávali, tak na náboženskou policii. To jsou ti prudiči, co otravujou kvůli šátkům a prudí na ilegal party, jestli se tam nechlastá.

   • truther
    14:31 04.08.2019

    Možná vlastizrádci jako Dr. Majid Rafizadeh žijící v exilu. Nikdo normální nebude vítat okupanty jen proto, že nesouhlasí s nošením šátků.

    • Jirosi
     15:24 04.08.2019

     Trošku silné zjednodušení situace...
     USA by tam těžko přišla šířit Křesťanství, pak to není otázka šátků!

 • dusan
  20:27 31.07.2019

  Čisto strategicky je situácia jasná ... nechcete mať problémy (čítaj vojnu s cudzím štátom a ste slabší) .... musíte mať jadrovú zbraň.

  Ukrajina ju nemala....a po napadnutí Rusko po nej ani pes neštekol (tie "strašné" sankcie sú naozaj len niečo aby niečo bolo), KLDR ich má a už tam leští kľučky Trump .....

  Izrael paradoxne pomáhal budovať dnešný iránsky režim. Za šáha veľmi úzko spolupracoval s iránskym režimom (v rátane brutálneho potláčania opozície). Po revolúciu v roku 1979 väčšina armády a bezpečnostných zložiek po počiatočnom váhaní akceptovala nový režim. Spolupráca s Izraelom však pokračovala i po páde šahovho režimu so "svätými" mužmi na čele Iránu, kde Izrael zabezpečoval dodávky pre značnú časť zbraní do Iránu počas iránsko-irackej vojny.

  A ako "charakterne" pomáhal Izrael iránskym režimom .. taký "charakter" vznikol .... takže v Izraeli by sa mali najskôr pozrieť do zrkadla a potom šíriť paniku z režimu, ktorý pomáhali budovať.

  A ak chce mať Irán "kľud" od útoku napr. USA či Izraela, tak musí mať jadrovú zbraň. V podstate je do toho "dokopaný" ... a bude ju mať nech si myslíme o tom čo chceme. Má na to peniaze, prostriedky a aj čas ..... stačí "zatriasť" jedným skúšobným jadrovým výbuchom a "karty" sa v regióne budú rozdávať nanovo ....

  • Jirosi
   07:14 01.08.2019

   Ukrajina měla JZ, vzdala se jich výměnou za garanci celistvosti území.

   Díky Rusku, se jich už nikdo nikdo nezdá.

   • stronger.p
    09:36 01.08.2019

    Ukrajina nikdy žádné JZ nevlastnila. Na jejím území se nacházely JZ (rakety) Sovětského Svazu, ke kterým měly odpalovací kódy v Moskvě. A následníkem SSSR je přeci podle Vás jen RF. Takže RF z UK zcela správně JZ stáhla. A vzhledem k tehdejšímu klondiku na UK, děkujme bohu, že si JZ Rusko odvezlo a důkladně zabezpečilo, protože jinak by ty hlavice zmizely a jak nás krmí příběhy v Hollywoodských akčních filmech, rozvědky všech států by je hledaly po všech teroristických organizacích a možná by nějaká tato hlavice explodovala v NY místo akce 11.9.......Uvažujte někdy také trochu v souvislostech

    • Jirosi
     10:38 01.08.2019

     Zajímavé, že když se to týká JZ, území, atd. Ukrajina nikdy v SSSR nebyla.
     Když se začneme bavit o odpovědnosti za ciny SSSR, tak jsou najednou všichni v SSSR Ukrajinci.

     Technika i (JZ) se dělila podle místa, kde zrovna byla. Stejně tak továrny.
     Jediným závazkem RF za jejich předání bylo uznání hranic.... Takže, at se vám to líbí nebo ne. Rusko by je mělo vrátit.

     • danny
      11:23 01.08.2019

      Jirosi: s tím nápadem na "vracení" JZ Ukrajině jsi fakt pobavil:-D Vzhledem k tomu, že většina těch, které na Ukrajině fyzicky byly, už je pravděpodobně dávno vyřazená, jestli by Rusko nemělo dodat jako kompenzaci pár Bulav nebo tak něco, ne?:-D
      Jinak těch mechanismů pro dělení výzbroje byla celá řada a vše bylo prováděno na základě nějakých smluv. Představa, že se to dělilo podle toho, kde bylo co k danému datu zaparkované je poněkud... nekompletní.

     • stronger.p
      12:23 01.08.2019

      Technika (odpalovací sila ) zůstala na místě, odvezla se munice (rakety s hlavicemi)...
      Za konkrétní činy SSSR vždy můžou konkrétní lidé, vždy to mohli, vzhledem k moci kterou měli, udělat jinak.

     • Jirosi
      13:17 01.08.2019

      Danny: To že je Rusko vyřadilo je snad chyba Ukrajinců?
      To, že je Rusko napadlo je taky chyba Ukrajinců...

      Ne, všechny tito kroky udělali Rusové. Takže, pak musí i oni nést více náklady.

      Když poruším dohodu, dohoda je neplatná a musím uvést věci od původního stavu. Původní stav je ten, že Rusko neuznává územní celistvost Ukrajiny, a Ukrajina má 8 000ks JZ.

      Tohle nemá nic společného s tím zda se mi líbí, aby je Ukrajinci měli.
      Ale jen z porušením závazků vůči Ukrajině. Případně, jaký signál je to pro ostatní státy co je dnes mají nebo si je pořizují...

     • Jirosi
      13:22 01.08.2019

      U nás jsme řešily podobný problém ze Sudetskými Němci. Ti se ze značné částí rozhodly připojit k 3. říší. A po válce bylo toto území opět připojeno k republice a jim byl zabaven majetek a oni posláni do Německa.

      Když se to týká nás, jsou Němci ti zlý.
      Když to samé dělají Rusové na Ukrajině, je to ok a Ukrajinci jsou zlo světa.

     • Tesil
      19:16 01.08.2019

      jirosi
      Jaderné zbraně po rozpadu SSSR nepřešly do vlastnictví států na jejichž území se nacházely.Nešlo pouze o Ukrajinu,ale i o Bělorusko a Kazachstán.Byla to právě Ukrajina,která dělala největší problémy s jejich likvidací.Na té trvaly Spojené státy a Německo ty také následnou likvidaci z velké části platily.

     • Jirosi
      08:36 02.08.2019

      Ano, a taky na to nejvíce doplatila. Viz. aktuální stav tam.

     • danny
      16:21 02.08.2019

      Jirosi: Bože, to je pitomost. Ukrajina na likvidaci z jejího území nedoplatila. I kdyby tam zůstaly, mohl by maximálně nějaký šikovný obchodník prodat střeva na černém trhu. Případně by je mohla použít k výrobě špinavé bomby. Nebo by si je mohli vystavit v muzeu. Ale při všech variantách by s nimi měla akorát problémy a ocitla by se pod drsným mezinárodním tlakem. Představa, že by Ukrajinu nějak uchránily před anexí Krymu a bordelem na východě, je, s prominutím, úplně chorá představa.

     • Pyton
      20:03 07.08.2019

      No, ako si dobre pamätám, JZ alokované v ČSR boli tiež plne pod správou Rusov. Čo sa týka Ukrainy, tak neboli náhodou rovnako ako v prípade JZ pre strategické bombardéry Tu160 Blackjack dohodou odovzdané RF ? Neviem či to dokonca nebolo aj záležitosťou rozhovorou US-ZSSR pred rozpadom, kedy padol aj "príslub" nerozširovať NATO ... Každopádne, keď sa na Ukrajinský zbrojný priemysel pozre človek aj dnes, je veľmi otázne, či by sa vedeli o to postarať od 90-tich rokov. Navyše, stavom techniky by z triády aj tak bola prežila možno len kolesová varianta, nakoľko Tu160 dopadli jak dopadli a loďstvo/ponorky na tom ružovejšie Ruských tiež nie sú. V tom prípade by to boli teda max. "topole" ( teda, ten sovietsky predchodca ), alebo taktická JZ munícia do Pionov a Iskanderov. ... k Tu160 : " By the mid-1990s, the Pryluky Regiment had lost its value as a combat unit; 19 Tu-160s were effectively grounded due to a lack of technical support and spare parts. Ukraine considered the Tu-160s to be a bargaining chip in economic negotiations with Russia and of limited value from a military standpoint. Discussions over the Tu-160s were lengthy due to price disagreements. While Russian experts, who examined the aircraft at the Pryluky Air Base in 1993 and 1996, assessed their technical condition as good, the $3 billion price proposed by Ukraine was considered by Russians as unacceptable. In April 1998, due to the stalled negotiations, Ukraine decided to commence scrapping the aircraft under the Nunn–Lugar Cooperative Threat Reduction Agreement. In November, the first Tu-160 was deconstructed at Pryluky. " --- sem je vlastne spomenutý aj program na denuklearizáciu post-sovietskych republík okrem RF - už ale v 91vom ( aj keď je divné, že mu dávajú korene už v 86-tom - http://securitydebrief.com/201... čo je zaujímvé, že sa rozpadom ZSSR akosi včasne zaoberali ).

     • Jirosi
      23:18 07.08.2019

      Pyton: Bylo to během rozpadu SSSR.
      Ukrajina chtěla uznání hranic. Rusko chtělo vrátit JZ.
      A jaký je stav dnes... JZ jsou pryč, a hranice se nedodržují :(

      "Ukrajinské letectvo zdědilo po SSSR 19ks Tu-160 a následně v roce 1999 8 ks převedlo do Ruska za úlevu na dluhu; zbylé byly pod dohledem USA sešrotovány." Wiki.
      Ale určitě budou lepší zdroje. Takže i ty zůstali Ukrajincům doma.

  • danny
   11:25 01.08.2019

   dusan: bohužel máš ve svém příspěvku zakomponováno moc úvah, které se do dnešního zjednodušeného pohledu na svět moc nehodí, takže si ním asi velkou popularitu nezískáš:-)

 • danny
  16:41 31.07.2019

  Dr. Majid Rafizadeh je výborný komik. U četby jeho analýz a komentářů se vždy příjemně pobavím. V tomto konkrétním si zaslouží opravdu obdiv jeho práce se zdroji a důkazním materiálem.
  Přece jen, na to, aby člověk postavil argumentaci na "důkazech" předkládaných Lidovými mudžáhedíny, pamfletech, kterými už roky bombardují politické představitele a zástupce médií a ty vydávat za zprávy, které obdrželo mezinárodní společenství, to chce fakt kachní žaludek.
  Zajímavé je, že v r. 2002, kdy přinesli svou výbušnou analýzu Íránských jaderných zařízení, byli na seznamech teroristických organizací...

 • Karlos73
  14:37 31.07.2019

  Na verejnosť sa teraz dostávajú správy, že Izrael okrem útokov na Iránske ciele v Iraku, neďaleko Bagdadu, urobil v marci tohoto roku aj prienik do vzdušného priestoru Iránu. Správy sa objavili teraz 22.7.2019 v blízkovýchodných médiách - Kuvajtský denník Al Jarida, cez diplomatické kanály... https://nationalinterest.org/b... Izrael mal urobiť minimálne dva nálety do vzdušného priestoru Iránu (od marca 2019) svojimi lietadlami F-35 Adir. Izrael mal urobiť hĺbkový nálet na Iránsku PVO, zmapovať ju, nafotiť, nazbierať dáta... mali operovať nad Teheránom, Karajrakom, Isfahanom, Shirazom a Bandar Abbasom kde má mať Irán sústredenú svoju PVO...a Irán o nich vôbec nemal tušenie (špekuluje sa, že Rusko mohlo dať Izraelcom kódy frekvencií od Iránskej PVO). Toto malo najvyššie vojenské velenie Iránu zatajiť pred najvyšším vodcom Alí Chámeneínim, on aj MZV Iránu o tom nemalo tušiť, tí ďalej išli vo vyhrážni sa Izraelu, na to Netanjahu mal 8.7.2019 odkázať Iránu, že kedykolvek vedia na Irán udrieť... https://www.jpost.com/Israel-N...
  Ale to už mal Irán vedieť, že Izrael prenikol do ich PVO. 29.5.2019 Alí Chámeneínim odvolal brigádneho generála Farzada Ismailia (na post bol vymenovaný v roku 2010), a nahradil ho jeho zástupcom generálom Alirezou Sabahim-Fardom. Podľa denníka Al Jaridy dostali iránske spravodajské služby prísne tajné informácie, že izraelským stíhacím lietadlám sa dokonca podarilo vyfotografovať iránske podzemné základne. Alí Chámeneíni, ktorý dostal tieto informácie, má teraz podozrenie na spoluprácu medzi Ruskom a Izraelom a že Rusi dali Izraelu tajný kód ruského radaru v Iráne - podľa denníkov Kuvajtu. O naznačenej spolupráci medzi Izraelom a Ruskom sa píše aj tu https://breakingdefense.com/20... Čiže priatelia, vôbec by som si nebol tak istý, že nie je možné zaútočiť na Iránske strategické ciele. :) Odkedy prenikli tieto informácie na verejnosť, Irán už nedáva také veľkohubé vyjadrenia, je ochotný jednať (nedávne stretnutie vo Viedni Irán a EU štáty)... uvidíme. Ale ak Irán prekročí rubikon, Izrael nebude váhať a bude sa opakovať Osirak...

  • Refael
   15:26 31.07.2019

   Asi nikdo informovany nepochybuje o tajne rusko- izraelske smlouve.
   Tato smlova zacala behem rusko-gruzinske valky v r.2008, kde izr.drony v rukach Gruzincu trapili tehdy ruskou armadu.
   Tehdy Rusko pohrozilo Izraeli dodavkami vyspelych zbrani Iranu i Syrii. Nakonec doslo k tomu, ze Izrael predal Rusum datalinky techto dronu, ktere se tim padem stali snadnou koristi ruskeho letectva. Po valce se proto Gruzie rychle zbavila tech zbylych.
   Behem dodavek S-300 do Iranu se zase Izrael u Rusu prihlasil o datalinky tez a Rusove je v tichosti predali.
   U syrskych S-300 nejspis to same.
   Obecne Rusko nechce Iran v Syrii, proto "tlaci" na Iran timto zpusobem, tj.prehlizeni izr.uderu na iranske cile v Syrii. Rusko totiz nema vetsi pozemni sily, aby samo presvedcilo Iran, ze Syrie nebude druhou iranskou frontou proti Izraeli.

   • Jirosi
    07:13 01.08.2019

    To není moc hezká vizitka pro techniku z Izraele...

    • technik
     15:24 01.08.2019

     Hoši tak tohle jsou opravdový perličky. F35 se prohánějí nad Teheránem jako by nic, rusové předají kódy.......nevím čeho, frekvenci? Datalinku? Jako že Íránci jsou tupci a po dodávce si nezmění typ a klíče na kódování datalinku? To nemůže myslet vážně tohle.

     • Karlos73
      14:39 02.08.2019

      Technik, ja som tu napísal len to, čo sa dnes píše v arabských médiach...a vychádza na povrch.... Po niekoľkých mesiacoch sa cez rôzne kanály sa svet dozvedel, že za útokmi na ciele v Sýrii, v Iraku bol Izrael... teraz je tu správa (možno špekulácia) napríklad od Kuvajtského denníka Al Jarida , že Izrael prenikol aj nad územie Iránu... Čo napíšeš, ak sa preukáže, že Izrael naozaj urobil to čo píšu arabské denníky?

    • Jirosi
     08:38 02.08.2019

     Pokud vám někdo dá klíč jakým je to zakódováno, je jedno jaké si tam dáte heslo. :)
     Šifra je kombinace Klíče+Hesla. Pokud znáte klíč, heslo získáte obratem.

 • UnionPacific
  12:16 31.07.2019

  Neuveriteľné,že sa stále nájde niekto,kto verí,že Izrael môže ukončiť Iránsky jadrový program,keď aj na AN už bolo uverejnených x analýz,ktoré jasne dokazajú,že na úplne zastavenie Iránskeho jadrového programu treba 10 ks B2,bomby GBU 57 a letku F22....neviem o tom,že by Izrael niečo z toho mal. F35 je fantastický stroj,ale na túto úlohu jednoducho sám nestačí.

  • Refael
   13:07 31.07.2019

   Uplne ukoncit iransky jaderny program muze pouze zmena rezimu.
   Bezni iransti obcane chteji pitnou vodu, fungujici ekonomiku a napr.valku v Syrii berou jako symbol toho, proc iranska ekonomika stagnuje jeste pres Trumpovymi sankcemi.
   Proto ty rozsahle demonstrace, kde demonstranti kriceli dokonce "Smrt Ajatollahum ci Palestine".

  • Jirosi
   14:30 31.07.2019

   Informace o tom, jak ty zařízení funguje má jen omezený počet lidí. Nemusíš ničit zařízení, stačí zlikvidovat ty lidi.

   • dusan
    20:36 31.07.2019

    Ľudí je dosť : )

    Irán má dosť peňazí aby si zaplatil dosť špičkových odborníkov. Síce nejakého občas postihne "úraz", ale zas v dnešnej dobe je smiešna predstava, že by bolo málo ľudí, ktorí by pomohli vyrobiť Iránu jadrovú zbraň. Okrem toho časť výskumu kľudne môže robiť Irán v zahraničí, resp. si ho objednať.

    I tie "nehody" vedcov pracujúcich pre Irán sú morálnou žumpou .... síce západom akceptovanou, ale to nemení nič na tom, že je to špinavosť, ktorý sa ľahko obráti proti ich tvorcom .... a ani izraelské tajné služby nie sú neomylné napriek určite veľkej histórii a veľa úspešným operáciám a už sa v histórii nechali nachytať ako malé deti ....a vraždili nevinných.

    • Jirosi
     07:06 01.08.2019

     Lidí je spousta, ale lidí co umí vyrobit a obsluhovat zařízení na výrobu JZ zase taková spousta není.
     A je jedno kolik máte peněz, pokud se roznese o rizikovosti pověst o rizikovosti té práce. Nikoho nezaplatíte.
     Zlikvidovat pobočku v jiném státě i externí je ještě jednoduší, vzhledem k omezeným prostředkům ochrany.

  • Refael
   15:29 31.07.2019

   Obecne se pocita, ze F-35 budou razit cestu iranskou PVO a samotne udery budou lezet na bedrech F-15i, ktere unesou mnohem vetsi naklad.

   • UnionPacific
    17:19 31.07.2019

    Tu máte link,prečítajte si niečo o bunkroch ukrytých desiatky metrov pod horou.
    https://www.armadninoviny.cz/s...
    Čo tam chcete dosiahnúť s F15 ? To nie je Osirak,povrchový komplex ,ale zodolnený cieľ.

    • Jirosi
     07:10 01.08.2019

     Vzhledem k tomu, že JZ je pracoviště s rizikovými materiály.

     Stačí to jen poškodit, a nikdo se tam jen tak nepohrne.

 • CerVus
  11:54 31.07.2019

  Nevěřím tomu, že je Izrael nechá dokončit jadernou bombu. To se spíš dočkáme prvního opravdového nasazení F-35.

  • Refael
   12:05 31.07.2019

   Ohledne nasazeni F-35i uz tu neco je :

   https://www.jpost.com/Arab-Isr...

  • Jiří Vojáček
   12:18 31.07.2019

   Dobrý den, dovoluji si upozornit, že k nasazení F-35 už mělo dojít nad Sýrií, kde bylo zničeno několik instalací, spojovaných s Íránem. Izraelské letectvo to potvrdilo.

  • CerVus
   12:53 31.07.2019

   Refael, Jiří Vojáček: O tom vím, ale beru to tak, že jejich nasazení přímo na území Íránu bude ta pravá zkouška ohněm.

   • Jiří Vojáček
    13:21 31.07.2019

    Dobrý den, souhlasím, jakkoli jsem přesvědčen, že Izrael dnes technicky rozhodně je schopen zaútočit v Íránu. Někde jsem četl, že ruský radiolokátor 91N6E, používaný v systému S-400, je schopen zachytit letoun F-15EX na vzdálenost 200km, zatímco F-35 na vzdálenost 20km. A íránské systémy S-300P, S-300PMU a Bavar-373 nemají tak výkonné radary.
    Na druhou stranu si myslím, že se od roku 1981 dost změnilo, tehdejší a dnešní Írán jsou politicky úplně jiné váhové kategorie a Izrael by potřeboval velkou mezinárodní podporu, aby mohl absorbovat případná politická rizika dopadů.

    • omacka
     15:15 31.07.2019

     F-35 na 20km??? :D To je dobrý vtip, je to pořád stejné s těmi stealthy. Představte si, že létá nějaké strašně nízké hausnumero o RCS F-35 a F-22 po netu, jak u každého takového letounu, i když připustíme, že čelně to je RCS o 0.001-0.0001m2, tak stejně to bude ale platit jen, když bude mezi radarem XYZ a letounem přímka, aby jen teoreticky mohla platit výhoda udávaných čelních mikro RCS hausnumer stealth letounů (Rusové to například udávají jako celokruhový průměr RCS letounu, celokruhově nemůže mít F-22/F-35 RCS o 0.001m2 to je fyzikální nesmysl). No ale zpět, letoun by musel letět přímku na radar umístěný na zemi, když má anténu ve výšce 10m, tak na výšce jeho antény, radarový horizont leží na cca 27km/optický na 23km. Na čím větší výšce oproti radaru na zemi poletí, tak tím více se bude odchylovat od svého čelního ideálního RCS, protože bude z logiky věci vystavovat i stokrát až tisíckrát větší plochu svého povrchu radaru díky relativně velkým úhlům, které svírá s ozařujícím radarem. Jak se bude takový stealth letoun blížit k našemu radaru, jeho RCS neustále poletí násobně nahoru, protože ten úhel mezi ním a radarem neustále poroste (pokud to nebude kompenzovat snižováním výšky), s tím jak bude vystavovat radaru stovky metrů čtverečních svého povrchu (pod úhlem 50-60°). A toto je jen příběh o jednom stealth letounu a jedné radarové anténě pracující v pásmu X na opuštěné planetě, teď do toho přidejte další desítky propojených radarů PVO, vzdušné radary s měnícími se výškami a úhly ozařování stejných stealth objektů, je to milion variací na úhly a vystavovanou plochu těmto radarům. Jedno je ale jisté, nikdy se nevyužije RCS stealth letounu, které je udávané jen PR, jako ideální čelní RCS o hodnotě 0.000X.

     Stačí si představit, jakou část své plochy vystavuje stealth letoun radaru, pokud na něj letí přímo a na stejné výšce, schází tam ta největší tvarovým stealthem neoptimalizovatelná plocha letounu - křídla a trup, která je v řádech stovek m2 a ta se někde musí projevit, proto počítat z těch hausnumer amerických stalth letounů po netu jejich reálné bojové využití je postavené celé na hlavu, z podstaty věci je to totálně nelogický přístup, kdy předpokládáte, že vás po přímce ozařuje jen jeden ideálně umístěný radar v pásmu X a jinak nic jiného.

     • GlobeElement
      15:45 31.07.2019

      Trocha středoškolské matematiky.

      F-35 má délku 15,5 m, rozpětí 10,4 m. Pokud jeho plochu zjednoduším na trojúhelník, vychází mi plocha na cca 75 m čtverečních. Kde se vzaly ty "stovky metrů čtverečních povrchu"?

      Dále, jestliže uvažujeme výšku letu 10 km, pak ve vzdálenosti 20 km od radaru bude úhel mezi letadlem a radarem 26 stupňů a ne 60. 60 stupňů to bude mít, když se letoun bude nacházet ve vzdálenosti necelých 6 km. To už bude z radaru doutnající spáleniště.

      Mimochodem, ve vzdálenosti 100 km, ve které jži F-35 může vystřelit raketu, bude s radarem svírat úhel 6 stupňů.

     • omacka
      15:45 31.07.2019

      Už starý přehledový radar z S-300 36D6 (Tin Shield) je schopný spolehlivě detekovat objekt s RCS 0,1m2 na výšce 100m na vzdálenosti 50km, na výšce 1000-6000m ne méně než na 80km, na ještě větší výšce na dálce 150 až 180km. U Su-57 se udává - létá to po netu, že má například celokruhový průměr RCS 0,1 m2, Rusové pro F-22 udávají celkoruhový průměr RCS 0,3 m - asi vypočtený, není podstatný jestli a kolik to je u F-22, i kdyby měl F-22 celokruhový průměr jednou tak lepší než Su-57, a měl RCS jen 0,05m2, což je podle mého soudu nesmysl, tak by dosah starého radaru 36D6 S-300 byl na něj při letu na velké výšce někde kolem 100km.

     • GlobeElement
      16:04 31.07.2019

      Školy nemám, ale tady udávají RCS F-35 na úrovni 0,005.

      https://www.globalsecurity.org...

     • omacka
      16:09 31.07.2019

      To samozřejmě vím, že na vzdálenosti 50km je úhel na letoun ve výšce 10km 11.5°, i těch 6 ° na dálce 100km znamená extrémní nárůst RCS v řádech desítek až stovek, oproti ideálnímu čelnímu při úhlu 0°. Pak při čelním RCS 0.001m2 jste hned na RCS 0,1m2, blíže/s věším úhlem bude ještě podstatně hůř.

     • omacka
      16:18 31.07.2019

      No a pokud má udávaný RCS F-35 0,005 jak říká Global - zas to bude ideální čelní, to jinak není možné. Pak na dálce 100km a při výšce letu 10km se lehce dostane pod úhlem 6° k RCS 0,1m2 čelně, zadně a z boku to bude ještě daleko horší. :D Pak by to i sedělo s tím, že jeho čelní RCS je skoro jednou tak horší jak F-22 jak se polooficiálně traduje, a pak by to odpovídalo i po netu létajících Rusy vypočteným celkoruhovým RCS 0,3m pro F-22, kdy by měl být F-35 na úrovni RCS někde u 0,6-7m2. Osobně si myslím, že celokruhový RCS 0,1m2 pro Su-57 je také nesmysl, bude to oscilovat někde mezi F-22 a F-35.

     • omacka
      16:40 31.07.2019

      Ještě je do zajímavé zakomponovat využití Supercruise, kde se udává pro F-22 optimální výška nad 50000ft (15,2km), pak už jste na dálce 100km na úhlu 8,6°, 80km 10°, 50km 17°, při dálce 20km už jste skoro na 40°.

     • Jirosi
      17:35 31.07.2019

      "jak u každého takového letounu, i když připustíme, že čelně to je RCS o 0.001-0.0001m2, tak stejně to bude ale platit jen, když bude mezi radarem XYZ a letounem přímka, aby jen teoreticky mohla platit výhoda udávaných čelních mikro RCS hausnumer stealth letounů (Rusové to například udávají jako celokruhový průměr RCS letounu, celokruhově nemůže mít F-22/F-35 RCS o 0.001m2 to je fyzikální nesmysl). "

      Na bojišti se vyskytují 3 radary:
      a)Pod letounem
      b)Ve výšce kde letoun letí
      c)Nad letounem

      V případě nepřátel USA, jsou nepravděpodobnější a), b).
      Ale ani jeden z příkladů není novinkou na bojišti. Takže tvůj předpoklad je dost špatný.
      Už SR-71(A-12) mělo upravený spodek trupu, aby rozptyloval radarové vlny jdoucí od země!

     • omacka
      18:05 31.07.2019

      Fyzicky nejde použít tvarový stealth na většinu plochy letounu XY - křídla/trup/výškovky/směrovky jednak z důvodu aerodynamiky, dále aby to bylo účinné, musí být ta úprava tvaru rovna minimálně délce vlny X band radarů 2.5-3.75cm, jak takto chcete stealth tvarovat velkou plochu křídla, to aerodynamicky by ten letoun ani neletěl :D Nikdo neříká, že to křídlo a trup na výšce letu 10km vrací nějaký extrémně silný signál, ale stačí aby ten odražrný signál byl např. u F-35 s údajným čelním RCS 0.005 m2 jen 20x silnější a už jeho RCS je na úrovni 0.1m2 a starý přehledový radar z S-300 36D6 má parametry jej detekovat na dálce až kolem 150km na výšce 10km. RCS není žádná konstanta, je to dost divoká veličina.

     • Jirosi
      19:12 31.07.2019

      "chcete stealth tvarovat velkou plochu křídla, to aerodynamicky by ten letoun ani neletě"

      Tohle se vyvrátilo už u letounu "Have Blue" v roce 1977. Žijete minulostí.

     • Jirosi
      19:18 31.07.2019

      "ale stačí aby ten odražrný signál byl např. u F-35 s údajným čelním RCS 0.005 m2 jen 20x silnější a už jeho RCS je na úrovni 0.1m2"

      Super, ale ta detekce vzdálenosti se uvádí pro běžný letoun bez stealth prvků.
      Tedy i ten má 20x větší odraznou plochu. Takže pokud má třeba 5m2 , podle vás bude mít 100m2, a ten dokáže ten radar zachytit.
      Což se opět vracíme k tomu, že F-35 bude mít ten podpis 100-1000x menší.

   • Refael
    15:30 31.07.2019

    Rozumim, myslel jsem to vzdalenostne.

  • PavolR
   13:13 31.07.2019

   Akurát včera hovorili v správach, že údajne malo dôjsť k dvom leteckým útokom v Iraku, z ktorých je podozrivý Izrael. Cieľom bola totiž zásielka iránskych rakiet a skupina iránskych špecialistov. Neuvádzalo sa, aké lietadlá by mali byť použité, no vzhľadom na miesto a charakter útoku, by F-35 tiež mohla prichádzať do úvahy.

 • Refael
  11:45 31.07.2019

  Pro neverici Tomase je tu zprava z IAEA:

  https://www.timesofisrael.com/...

  • Jiří Vojáček
   12:09 31.07.2019
   Oblíbený příspěvek

   Dobrý den, tohle ale není "zpráva z IAEA", tohle je odkaz na Israel Times. Na webu MAAE není o žádné takové zprávě ani zmínka. Zároveň tuto informaci nevydalo žádné jiné médium, než Israel Times. Nevydaly to Reuters, BBC, CNN, Guardian, Le Monde, nikdo.

   Dejte sem, prosím, odkaz na příslušnou zprávu MAAE.

  • Kohanxxx
   12:16 31.07.2019

   Tak tam žádné informace o nukleárních zbraních nabyly. Jenom propaganda ze strany Izraele.

  • liberal shark
   13:02 31.07.2019

   IAEA se z principu zabývá pouze civilním jaderným programem signatářských zemí NPT.

   • Jiří Vojáček
    13:21 31.07.2019

    Dobrý den, to se mýlíte, IAEA se zabývá všemi jadernými aktivitami, včetně např. malých výzkumných reaktorů, umístěných na univerzitách.

    • liberal shark
     18:20 31.07.2019

     Výzkumné a školní reaktory snad nepatří do kategorie civilních jaderných zařízení ???

 • Jiří Vojáček
  11:00 31.07.2019
  • (4)
  Oblíbený příspěvek

  Upřímně řečeno, tolik dezinformací v jednom textu jsem neviděl od doby, co jsem byl naposledy na Sputniku a redakce si jednoznačně zaslouží poděkování, že text označila jako KOMENTÁŘ. Abych byl zcela konkrétní:

  1) Gatestone Institute, pro který text vznikl, je krajně pravicový think-tank. , který se na západě proslavil tím, že dává široký prostor evropským neonacistům typu Geerta Wilderse. Jeho autoři byli v britských a amerických médiích opakovaně usvědčeni z exemplárních neznalostí či ze lži. Vedoucí institutu, Amir Taheri, byl ve svých pracích opakovaně obviněn z plagiátorství.

  2) Írán podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii prokazatelně obohacuje uran na hodnotu kolem 4,5%, což je běžná hodnota, potřebná pro výrobu palivových tyčí do elektráren. Na výrobu jaderných zbraní by ale potřeboval řádově vyšší obohacení kolem 95-99%, což je technicky i energeticky mimořádně náročné. Mezinárodní agentura pro atomovou energii stále pracuje přímo v Íránu. Narozdíl od Iráku v 90. letech nebyli její komisaři vyhoštěni a podnikají opakované inspekce. V textu se uvádí, že je Írán opakovaně odmítá pustit do některých prostor, což ale opět není pravda. Ve smlouvě s MAAE je stať, ve které je Írán povinen komisaře pustit kdykoli a kamkoli a sama MAAE prohlásila, že Írán jejich plán kontrol bezezbytku plní.

  3) Německá zpravodajská služba, BND, kterou text cituje, ve své zprávě ve skutečnosti nenařkla Írán z rozvoje svého jaderného programu, ale z rozvoje raketového programu. Návštěvníci odborného webu o vojenství jistě chápou ten rozdíl a znají nasycenost blízkého východu technologiemi balistických raket.

  4) V textu je odkazováno na zprávu Národní rady odporu Íránu, což je exilová skupina, jejíž hybnou silou je organizace Mojahedin-e Khalq (Lidoví mudžáhedíni), krajně levicová islamistická buňka, která se "proslavila" během války mezi Íránem a Irákem, když v řadách irácké armády Saddáma Husajna na dobytých územích povraždila přes deset tisíc civilistů.

  5) V článku chybí jedna podstatná okolnost a to, že oba největší regionální rivalové Teheránu, Izrael a Saúdská Arábie mají k dispozici jaderné zbraně. U nás se to málo ví, ale Saúdská Arábie má podepsanou smlouvu o sdílení jaderných zbraní s Pákistánem, podobnou, jako je americko-evropský Nuclear sharing, během kterého jsou americké jaderné zbraně uložené na území některých evropských států a jejich armády mají za předem stanovených podmínek možnost tyto zbraně využít. To samozřejmě neznamená, že by se mělo Íránu dovolit si jaderné zbraně pořídit, právě naopak. Ale je na první pohled absurdní veškeré protijaderné snahy na Blízkém východě směřovat na Írán, tedy zemi, která jaderné zbraně prokazatelně nevlastní, a zcela opomíjet dvě země, které je prokazatelně vlastní.

  Nakonec si dovoluji připojit odkaz na svůj komentář, který jsem před časem napsal pro Deník N. Íránskému jadernému programu i jeho mezinárodním konsekvencím se v něm věnuji také. Protože jde o placený článek, přikládám odkaz na jeho nezkrácenou verzi, která vyšla na Deníku Referendum (http://denikreferendum.cz/clan...

  • GlobeElement
   12:44 31.07.2019

   Jakmile je něco označeno za krajně pravicové, dodává mu to na důvěryhodnosti. Samozvaní bojovníci za světové blaho označují za krajní pravici každého, kdo nechce budovat multi-kulti fundamentálně zelený socialismus.

   Pokud tedy mezi pravici nezahrnou i levicová hnutí jako je národní socialismus, aby to měli přehlednější.

   • danny
    16:15 31.07.2019

    GE: Gatestone institut čtu celkem pravidelně a označení za krajní je zcela na místě. Pravicový bych možná vynechal, protože se tyhle pojmy čím dál víc slévají. Ale že některé zveřejněné bláboly nesou všechny znaky popletených dezinformací, je fakt.

  • liberal shark
   13:09 31.07.2019

   První odstavec vás jasně klasifikuje a není to nic lichotivého.

  • danny
   16:13 31.07.2019

   Jiří Vojáček: k Národní radě odporu Íránu bych možná doplnil drobný detail, a to že, coby politické křídlo Lidových mudžáhedínů, byla v r. 2009 vyškrtnuta ze seznamu teroristických organizací EU a o rok později provedly totéž USA a Kanada. V řadě dalších zemí je na seznamu stále vedena.
   Od té doby se věnuje velmi intenzivnímu a úspěšnému lobbingu i mezi českými politiky. A perlička na závěr - Lidoví modžáhedové mají ve znaku pušku s bodákem, srp a rudou hvězdu.
   Jinak jste shrnul vše podstatné, těžko k tomu co dodat.

  • Tesil
   18:11 31.07.2019

   Opravdu nemůžeš chtít od USA aby nějakým způsobem zasáhly proti svým spojencům.
   Mimochodem Izrael podporoval právě Írán v r.1980,kdy provedl nálet na irácký Osirak a po americké embargu dodával tomuto státu náhradní díly pro letectvo.
   Celkově kvalitní komentář.Díky.

  • dusan
   20:46 31.07.2019

   V celku súhlas, s tou výhradou, že Irán určite poškuľuje po jadrových zbraniach ...... ako veľmi sa môžeme dohadovať, ale nie o tom, že by ich rád získal, resp. by stačil neistota či ich nemá .....

   Tá "lekcia" KLDR vs Ukrajina resp. štát s jadrovým zbraňami vs. štát bez nich je neprehliadnuteľná.

 • truther
  10:58 31.07.2019
  • (10)

  Proč by Irán neměl usilovat o jaderné zbraně? Tvrdší sankce už uvaleny být nemohou. Kdyby Anglosionisté věřili, že konvenční útok na Irán je možný, tak už ho v posledních 20-ti letech provedli. Pokud zaútočí, použijí jaderné zbraně tak jako tak.

  • GlobeElement
   11:50 31.07.2019

   Proč by měl kdokoli, kdo je silnější, než někdo jiný, hned útočit?
   Tohle uvažování je neskutečné. Co když západ jednoduše není agresivní a nechce válčit?

   • truther
    12:07 31.07.2019

    Ten neagresivní Západ, to je kdo? Benjamin Netanjahu lobuje za útok na Irán od začátku politické kariéry. John Bolton prosadil útok na Irák i pomocí výhružek šéfovy OPCW smrtí jeho dětí.

    https://www.businessinsider.co...

    • GlobeElement
     12:37 31.07.2019

     Jakou zemi kdy napadl Izrael?
     A kolik zemí by napadnout mohl, protože je silnější?

     • truther
      12:41 31.07.2019
      • (10)

      Pravidelně bombarduje Sýrii, nedávno napadl Libanon, podporuje islamisty v Sýrii a Iráku.

     • GlobeElement
      13:08 31.07.2019
      • (7)

      Izrael je se Sýrií ve válečném stavu, který nezačal, začala jej Sýrie a Libanon nenapadl, naopak, byl z území Libanonu napaden a jen podnikl odvetnou operaci.

     • Tesil
      19:37 31.07.2019

      GE Třeba dvakrát Egypt.

    • liberal shark
     13:08 31.07.2019

     Irán a palestinští arabové útočí na Izrael dnes a denně. Hizballáh je Iránské proxy, řízené a financované Revolučními gardami.

   • Kohanxxx
    12:19 31.07.2019

    Není tomu dávno co Trump na poslední chvíli odvolal bombardování Iránu. Což by vyvolalo válku. Asi jste nesledoval posledních pár let co americké vojenské síly dělají.

    • truther
     12:23 31.07.2019

     Omezený útok by byl z vojenského hlediska nesmysl jako útoky na Sýrii. Jestli dojde na válku, budou použity jaderné zbraně.

     • Riiiederner
      12:40 31.07.2019

      truther
      Proč hned jaderný zrovna ty si myslíš ,źe ilumináti nemaj schovanýho něco lepšího z toho ufa co podle tebe už takovou dobu zkoumaj...si myslíš že stealth je jediný co na tom zatim vyzkoumaly ? Btw doufám źe se zúčastníš "storm area 51".

    • GlobeElement
     12:38 31.07.2019

     Takže odvolání útoku (navíc to je možná jen PR hra) je tedy důkazem, že válčit chce?

     Neměl by, kdyby válčit chtěl, ten útok spíše přikázat?

    • liberal shark
     18:23 31.07.2019

     Nějak vám ušlo, že to byla reakce na předchozí sestřelení amerického letounu iránskou PVO.

     • otecko
      10:39 01.08.2019

      Irán žádné americké letadlo k zemi neposlal. Poslal k zemi dron o kterém trvdil, že byl nad jejich územím.

 • Blackbird
  10:31 31.07.2019

  1981 - Izrael zničil irácký reaktor Osirak, zpětně mu bylo poděkováno u Pouštní bouře
  2007 - Izrael zničil syrský reaktor Al Kibar, vzhledem k současné nestabilitě Sýrie opět dobré rozhodnutí

  Dříve nebo později Izrael zaútočí i na íránský reaktor, vůbec se jim nedivím. ˇˇÍrán řídí banda fanatiků, která neustále vyhrožuje Izraeli vyhlazením. Většina světa to opět oficiálně odsoudí jakožto agresivní akt sionistických válečných štváčů, ale celá pokrytecká Evropa a arabský poloostrov si oddychnou, že to zase Izrael vyřešil za ně

  • Jara
   10:39 31.07.2019

   No přesně tak, dám ruku do ohně za to že Izraelci na přípravě takové operace už dávno pracují

   • omacka
    10:55 31.07.2019

    Dnes je už technologicky jiná doba, letecký úder nepřichází v úvahu kvůli sofistikovanosti Íránské PVO a moderním zahorizontálním radarům Resonance-NE. Kdyby to bylo tak jednoduché - provést jeden větší koordinovaný letecký úder, tak věřte tomu, že Izrael už obdobný úder podnikl, každý týden navíc takovou operací komplikuje. Dnes by to skončilo velkou blamáží IAF, problém je bojový dolet, museli by letět na velké výšce, aby s plným bojovým nákladem z Izraele někam vůbec doletěli. Letiště v oblasti jim nikdo pro takovou akci nepůjčí. Nejpravděpodobnější verze se mi zdá, překvapivý úder z ponorky za pomoci střel s plochou dráhou letu, jenže pokud nebudete mít 99.9% jistotu, že tím zlikvidujete všechny primární cíle.... a zas proti podzemním bunkrům desítky metru pod zemí nebo v hoře, střela s plochou dráhou letu nemá žádnou šanci, na to už potřebujete trochu jiné zbraně, třeba upravené balistické rakety odpálené z ponorky s konvenční hlavicí, to by bylo asi nejrozumnější řešení, druhá věc je, že by to Írán mohl vyhodnotit jako jaderný úder Izraele a mohl by sáhnout okamžitě k odvetě, než ty rakety dopadnou.

    • omacka
     11:07 31.07.2019

     To může být také možný důvod, proč USA tak tlačí námořní vojenskou přítomnost u íránských břehů, aby takto vázali jeho námořní kapacity na sebe a Izraelská/é ponorka/y měli pak pro takovou operací větší šanci na úspěch a následné zmizení. Jestli něco Izrael podnikne, nebude to s letectvem, ale bude to s jednou či dvěma ponorkami, z relativně malé vzdálenosti od íránských břehů a kryt toho času námořními misemi USA a možná i EU.

     • GlobeElement
      11:52 31.07.2019
      Oblíbený příspěvek

      Irán je obrovská země a pokud není hloupý (a já si myslím, že Iránci hloupí nejsou) tak určitě nemá svá jaderná zařízení u pobřeží, nýbrž v horách.

    • Jirosi
     12:49 31.07.2019

     Omačka: A proč, prostě dotankují za letu ...

    • Blackbird
     14:19 31.07.2019
     Oblíbený příspěvek

     Nikdo nečekal, že mohl Izrael zničit v Šetidenní válce letectva Egypta, Sýrie a Jordánska, každé za pár hodin. Nikdo nečekal, že by někdo měl ty koule vysadit na letišti v Entebbe limuzínu a vydávat se za vládce Ugandy. Že by F-16tky mohly v roce 81 s bombama doletět k Bagdádu. Izrael tajné operace umí a umí překvapit, uvažuje nekonvenčně a věřím, že už nějaký plán mají, neříkám, že to nutně bude jen letecká operace, spíše kombinace více prostředků s tichou americkou pomocí.

     • Tesil
      18:30 31.07.2019

      Blackbird
      No tak zničili egyptské letectvo hlavně proto,že Egypt napadli a většina těch letadel byla zničena na zemi.

    • Clanek
     14:28 31.07.2019

     Jak to nejde si rikali v Entebbe, Osirak mel byt taky mimo dolet, navic ona sofistikovana Iracka PVO zejo... jakoby se behem poslednich let posouvala dal jen PVO a Izrael furt lital jen a pouze na F-16A a bombradoval zasadne hloupou munici.
     Zda se kazda doba musi mit sve neverici Tomase :)

 • Kohanxxx
  10:19 31.07.2019

  Situace s Iránem je složitá.
  Chápu proč chtějí jaderné zbraně. Jejich největší regionální soupeř na tom pracuje také. S podporou USA.

  https://www.idnes.cz/zpravy/za...

  https://www.nbcnews.com/news/m...

  Iránská společnost není homogenní. To co Trump dělá, myslím tím odstoupení od smlouvy o nukleárních zbraních, podporuje extrémisty.

  Četl jsem pár článků od vojenských analytiků z USA a Izraele. Ti v nich poukazovali na to, že kdyby oni byli plánovači strategie pro Iránskou armádu, vyžadovali by vlastní jaderné zbraně. Protože vojenská převaha USA a Izreale je tak velká, že Irán nemá reálnou šanci se konvenčními zbraněmi ubránit. Nehledě na to, že tyto dvě země, největší soupeři, jaderné zbraně mají.

  • Jara
   10:30 31.07.2019
   Oblíbený příspěvek

   Paneboze a co je na tom složitého fanatikům do ruky jádro nepatří USA ani Izrael nás za nevěřící psi neprohlašuje a už vůbec netouží po našem zničení, samozřejmě když se zeptáte vojáka na názor tak řeší to svoje.... a co jako? Dal by jste šílenci do ruky pistoli??

   • Jara
    10:31 31.07.2019

    O Saudech plati to samé

    • Jara
     10:32 31.07.2019

     Jejich podpora mě vážně sere

    • truther
     11:17 31.07.2019
     • (10)

     Saudská Arábie je Izraelský klient. Podpora těch nejradikálnějších odnoží Islámu skrz Saudskou Arábii je dlouhodobá Izraelská politika. Občas k tomu přidají nějaký teroristický útok pod falešnou vlajkou v Evropě nebo USA. Podporu převaděčských neziskovek a šíření protimuslimských hoaxů současně. Na jednodušší jedince to zabírá.

     • Storm
      12:56 31.07.2019
      • (6)
      Oblíbený příspěvek

      Truthere... Když ti dojdou prášky na palici tak si raději hned vyzvedni nové... Nebudeš pak trpět bludy...

     • Englbert
      18:15 31.07.2019

      A co o tom dolozit nejake dukazy?

  • GlobeElement
   10:48 31.07.2019

   Jasně, že vojáci chtějí ty nejlepší a nejúčinnější zbraně. Jenomže naším zájmem není, aby je Irán měl (nebo SA, nebo Korea, nebo kdokoli, kdo je potenciální nepřítel). Proto, pokud to bude možné, musíme usilovat o to, aby Irán a podobné státy jaderné zbraně neměly.

  • Jirosi
   12:44 31.07.2019

   Kdyby nevyhrožovali ostatním smrtí, nemuseli by řešit že se to ostatním nelíbí...

   Příčina > následek.

  • liberal shark
   18:26 31.07.2019

   Kdyby se Irán nesnažil ovládnout celý blízký východ, nepodporoval terorismus a nevyhrožoval celému světu, tak si ho nikdo ani nevšimne.

 • Jara
  10:09 31.07.2019

  Nepresouvali teď amíci baterie Patriotů do Iráku?

  • Poly
   10:11 31.07.2019
   • Jara
    10:18 31.07.2019

    Jojo diky já jen zahlédl nějaké videjko na YouTube , givi nám tady lajkuje každé ruské letadlo v Turecku jak vykládá ruské V3Sky no a když amici přesunou patrioty bez obrovského cirkusu tak nic ;)))

 • Poly
  10:02 31.07.2019
  • (9)

  Doporučil bych všem antijude a hateUSA, kteří si často vylévají srdíčko, krátkou úvahu. Írán je muslimská země, netají se tím, že chtějí a plánují spáchat genocidu a vyhladit celý národ, což je skoro 10 milionů obyvatel. Ten naopak to samé v plánu rozhodně nemá. Ať jsou Židé z pohledu Íránu sebehorší, tak to není důvod k vyhlazení. Když jsou schopni takového smýšlení, tak od židů není daleko k nevěřícímu psovi, což je drtivá většina z vás. Mají hodně peněz, mají ropu a jsou vlivní. To není KLDR, která nemá nic a před americkým vypnutím Kima je chrání přízeň PČR. Írán má rovněž spřátelené země a existují další země, které by nepochybně zaplatili jmění za jednu či dvě hlavice. A tím to nekončí. Tyto země mohou být pouze zprostředkovatelem pro zákazníka z teroristického uskupení. Jaderné zbraně prostě patří do rukou dlouhodobě stabilním a čitelným zemím. Tou Írán rozhodně není.
  Bohužel zásadní postoje nemůžeme od růžových brýlí v EU očekávat. Takže tvrdý zásah, nemyslím hned válku, můžeme očekávat bohužel jen od USA. No a ti budou zase za ty zlé, co jen řinčí zbraněmi a roztahují svoji moc po světě, byť by Trump byl nejradši, kdyby to celé vyřešil někdo jiný.

  • truther
   11:06 31.07.2019
   • (11)

   Bojíte se Muslimů. Proto navrhujete rozbombardovat další zemi aby přišla další vlna uprchlíků. To zní logicky. Začarovaný kruh, který plně vyhovuje Izraeli.

   • GlobeElement
    11:53 31.07.2019

    Díváš se před spaním pod postel, jestli tam nejsou schovaní Židi?

   • Riiiederner
    12:26 31.07.2019

    truther
    Muslimové s konvenčními zbraněmi jsou bohuźel stále menší hrozba než s těmi jadernými ne že by to bylo lepší ale takhle s vestou zabije kolik 100 ? S náklaďákem co bude mit naloženou atomovku se to bude násobit tisíci je to složitá situace.

    • truther
     12:33 31.07.2019

     Existovala dohoda o jaderném programu. Stačí ji znovu začít dodržovat.

     • GlobeElement
      12:40 31.07.2019

      Ta dohoda byla na dvě věci a s omezenou platností.

     • Strategist
      14:59 31.07.2019

      Dohoda která byla úplně na nic a dovolovala Íránu získat neskutečné množství peněz a zdrojů za dobu než byly vyhlášené nové sankce, které tomu učinily přítrž. Obama byl velký idealista a v zahraniční politice nadělal spoustu chyb, tato dohoda byla jedna z nich.

     • Englbert
      18:20 31.07.2019

      Dohoda, ktera vyhovovala Iranu. Koncila by za par let a Iran by v te dobe byl silnejsi a nebezpecnejsi pro naseho spojence Izrael.

     • Englbert
      18:24 31.07.2019
      Oblíbený příspěvek

      Strategist: Obama byl nejhorsi prezident USA za poslednich 70 let. Prezidentovat on v dobe studene valky, tak komousi ve vychodni Evrope nikdy nepadli, na Kube by meli rusaci rakety a v Afghanistanu zakladny, Jizni Korea by neexistovala...

     • Jirosi
      14:03 01.08.2019

      To už si zapomněl na J.W.Bush?

      Ten rozdrbal Střední Východ, Afghanistán, adt..

   • Poly
    12:28 31.07.2019

    Hm a já měl za to, že "nemyslím hned válku" zní jasně.

   • Strategist
    15:24 31.07.2019

    Kdyby evropa necítila své nepodstatněné nutkání přijímat tisíce muslimských uprchlíků, aby byla dostatečně multi kulti a zavřela hranice tak by toto nebyl problém dnes, zítra ale ani v roce 2015

  • Jirosi
   12:41 31.07.2019

   "Tyto země mohou být pouze zprostředkovatelem pro zákazníka z teroristického uskupení. Jaderné zbraně prostě patří do rukou dlouhodobě stabilním a čitelným zemím. Tou Írán rozhodně není. "

   Takovou zemí není ani Rusko...

   • Poly
    13:03 31.07.2019

    Ale je. Rusko resp SSSR se v dobách Studené války chovalo zodpovědně. Když si vezmu, že obyvatelstvo očekávalo, že apokalypsa prostě přijde, tak je to z dnešního pohledu obdivuhodný výkon. A to jak od SSSR tak od USA. Oba zmínění mohli jaderné zbraně použít nejen proti sobě, ale i proti jiným malým států mimo NATO nebo Varšavskou smlouvu. V Rusku nehrozí, že by Putin a nebo jeho nástupce padl pod revolucí a další prezident by měl reálně stejnou moc na chod státu jako pochybný duchovní vůdce.

    • Jirosi
     15:55 31.07.2019

     SSSR se chovalo zodpovědně, asi na stejné úrovni jak USA.
     O dnešním Rusku už se to říci nedá.

    • liberal shark
     18:29 31.07.2019

     Víte, že v době ruské invaze na Ukrajinu rusáci připravili své jaderné síly k okamžitému použití ?

     • JarekRJ
      19:49 31.07.2019

      A že těch jaderných střel na Ukrajinu dopadlo...

     • Jirosi
      10:41 01.08.2019

      Ty střeli měli připraveny proti vnější pomoci Ukrajině. Nikoliv na Ukrajince.

   • Clavo
    13:48 31.07.2019

    To s tým Ruskom si Jirosi udrel blbosť,

    • Jirosi
     16:00 31.07.2019

     Nikoliv. Putin v Rusku pěstuje kulturu jediného muže.
     Pokud skončí, a jednou skončí. Nastane krize daleko horší než v 90.letech.

     To že jim to úplně nevymklo v 90.letech, neznamená že se jim to povede znovu. Přitom díky jejich chování k Ukrajině je všem jasné co musí mít, aby si zajistily svobodu.

     • PetrTechnik
      17:19 31.07.2019

      Plácáte zde opět hlouposti , jak na PŠM. Co se týká Ruska, tak rozhodně není nezodpovědným státem. Hraje si svoji velmocenskou politiku, která se ledaskomu nelíbí. Putin není absolutistický vládce, byť je ve zdejší propagandě tak vykreslován. Jeho nástupce se najde a je spíše na zváženou , jaký bude potom vztah Ruska a EU+ USA. Ani v chaosu 90tých let se nikdo nemohl k jaderným zbraním dostat, pokud by to bylo možné , už by jsme to dávno pocítili. Ruská armáda je tuhý řád a disciplína , někdy až absurdní. Je to páteř Ruska , kterou nikdo nikdy v historii nezlomil a ani neohnul.

     • Jirosi
      05:49 01.08.2019

      SSSR skončil tak, že Gorbačovovy podtrhnul židli Jelcin.
      Ten chtěl mít vládu v Rusku pod svojí kontrolou.

      Když padne (umře, odstoupí, cokoliv) Putin, tak není nikdo kdo by měl podobnou moc. Proč? Protože takový člověk by ohrožoval svou pozicí, a schopnostmi Putina!!
      V jeho týmu jsou jen ovce..

     • Jirosi
      10:49 01.08.2019

      "Ruská armáda je tuhý řád a disciplína , někdy až absurdní. Je to páteř Ruska , kterou nikdo nikdy v historii nezlomil a ani neohnul."

      Opakovaná lež se stává pravdou? Carská armáda se nerozpadla na víc celků?

      Super, a komu bude tu věrnost projevovat?
      Bude to ten samí muž kterého bude uznávat i lid?

  • Strategist
   15:22 31.07.2019

   Jaderné zbraně v současném světě má pouze několik stabilních nebo,, pojištěných,, zemí, mezi ty stabilní můžeme zařadit USA, Francii, UK, Rusko, Indii a Činu. V těchto zemích je dostatečná kontrola a pojistky na to aby žádného šílence nenapadlo rozprodávat nebo jen tak nechat někde povalovat jaderné zbraně. Nejrizikovější z nich je asi ta Indie.

   Potom jsou zde státy, které jaderné zbraně bohužel nějakou formou získaly a nelze jim je snadno zabavit, mezi toto se řadí Pákistán a severní Korea. U Pákistánu se jedná o přežitek ze studené války a u severní Korei výsledek dekad snahy a ochranné ruky Číny která zabránila to utnout dokud to šlo. Pákistán byl podle neoficiálních informací několikrát varován USA že pokud by došlo k napadení jedné z jejich raketových základen (lokace většiny jejich hlavic, protože nepoužívají ponorky se střelami a prostředí neumožňuje ukládat ty zbraně jen tak někde) militanty nebo teroristy nebude USA váhat danou základnu srovnat se zemí pomocí taktických jaderných zbraní, takže Pákistánci si dávají velký pozor co si s těmi hlavicemi dovolí a to hlavně potom co se teroristé pokusili několikrát ty hlavice získat. Co se týče SK tak ta získala NW díky celosvětové špionáži a spolupráci s Pákistánem(výměnou za technologie balistickych raket) a pokud by došlo k narušení bezpečnosti tak Čína sundá svou ochranou ruku nebo zpacifikuje SK, takže odsud je taky nepravděpodobné že by prodávali hlavice mezinárodním teroristům.
   Z tohoto přehledu je vidět, že v současném světě je těžké pro terroristy získat jadernou zbraň, jelikož všechny cesty jsou nějakým způsobem zablokováne, i když ne 100% ale z velké části ano. V případě že by získal jadernou zbraň iran tak tato křehká rovnováha by se kompletně rosypala. Iran nemá kdo kontrolovat (jako SK) ani je nelze pojistit kontrolou (jako Pákistán) a šance že by jaderné zbraně se mohly dostat do rukou různých spřízněných skupin, které vykonávají politiku Íránu je velká a ideologie by jim v tom taky nebránila. Pak by se mohlo jednoho dne stát, že světová média oznámí, že z Tel Avivu zůstala zhořela pustina, protože někdo náklaďákem provezl bednu ve které se skrývala jaderná bomba, na tento scénář nepotřebujete ani tak známé balistické rakety. Nemluvě o riziku vzniku jaderných programů napříč ostatními zeměmi v regionu které by chtěly taky NW pro udržení rovnováhy.

   Omlouvám se za gramatické chyby píšu z mobilu

   • Jirosi
    17:20 31.07.2019

    Na světe je poněkud více států co vlastní, nebo jen mají technologie k výrobě JZ.
    Technologie má i CR.

    • Strategist
     22:42 31.07.2019

     Ano existuje více státu včetně Česka, které by to dokázaly, ale prozatím není důvod a jelikož je prozatím nemají tak je nemůžou nikomu prodat. Pouze technologii a ta nestátním složkam je na nic.

   • liberal shark
    18:31 31.07.2019

    Pákistánu pomohla Čína. Viz Pacner - atomoví špioni.

    • Strategist
     22:44 31.07.2019

     To je možné, ono podle jednoho článku co jsem četl kdysi na tom měli podíl aji Britové a možná USA, jednalo se o to v rámci studené války vyvážit sílu jaderné Indie u které byly obavy že v případě horkého konfliktu by se přidala na stranu SSSR

  • Irving
   15:08 03.08.2019

   Bože, to jsou zase kydy. Irán se netají tím, že chce zničit sionistický režim, což je trochu něco jiného, než vyhladit celý národ, stejně jako třeba v roce 1980 neznamenalo "zničení komunismu" vyvraždění obyvatel všech států RVHP a Číny. Jinak židé v Íránu normálně žijí, mají svého zástupce v parlamentu a můžou svobodně vyznávat své náboženství - viz zde https://en.wikipedia.org/wiki/...

 • Riiiederner
  09:46 31.07.2019

  Že zásah ať už jakýkoliv přijde v čas bohužel můžeme pouze doufat.

 • liberal shark
  09:37 31.07.2019

  Západní Evropa a obecně levice nikdy neopustí své tradiční přístupy: appeasement, zbabělost a alibismus. Stačí si vzpomenout jak Francouzi prodávali slovanské otroky Arabům, jak kolaborovali s Turky, jak dodávali jaderné technologie do Iráku, jak plivali na naše vojáky v roce 1940 protože "kvůli nim vypukla válka s Hitlerem" a jak dnes kolaborují s Araby a s Putinem. Iránské vedení jasně říká, že jeho cílem je zničit Západ a získat jaderné zbraně a taky to dělá. Jen blázen by to nebral vážně.

  • GlobeElement
   09:49 31.07.2019

   Zajímalo by mne, do jaké míry západní levice v možnost mírového řešení vážně věří, do jaké míry lže sama sobě, ale nechce si to přiznat a do jaké míry si jaderný Irán a zničení Izraele a případně západní civilizace ve skutečnosti přeje.

   • Jara
    09:54 31.07.2019

    Evropští politici jsou totiž naplno zaměstnání ve své svaté válce proti opravdové a příšerně zákeřné hrozbě kvůli které umírá naše planeta....dieselův motor

    • GlobeElement
     10:14 31.07.2019

     Možná má všechno svůj čas.
     Nejdřív vyřešíme brčka a uchošťoury a teprve pak takové banality jako je jaderná zbraň v rukou islámských teokratů.

    • Jirosi
     12:38 31.07.2019

     Jara vypadáš jako chytrý člověk. Ale vojenské otázky řeší NATO, a kdy naposledy vydávalo NATO něco proti "dieselův motor"?

     Spalovací motory, ekologii řeší EU. Což je ekonomická konfederace.
     Protože změny klimatu mohou mít masivní hospodářské dopady, dává smysl aby proti nim Ekonomická konfederace bojovala.

   • Strategist
    22:47 31.07.2019

    GE:
    Ohledně toho lhaní evropské levice sami sobě bych ti doporučil tento článek je sice o USA ale ten systém s korektností je tam v určitých směrech u demokratů podobný.

    https://kechlibar.net/2019/07/...

    • liberal shark
     06:24 01.08.2019

     Jj, US Demokrati jsou ekvivalent evropských socialistů.

 • Jara
  09:17 31.07.2019

  Jen čekám kdy to opět Izrael vyřeší, nevím jak US, sle evropská část aliance ve své impotenci neudělá nic....