KOMENTÁŘ: Začátek zahraniční realpolitik Donalda Trumpa

Americký prezident Donald Trump / Public domain

USA zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu syrské armády al-Shayrat v provincii Homs. Prezident Trump argumentoval pro útok národním zájmem USA a zničením infrastruktury, které na letecké základně dle USA byly. Článek vyšel původně na On War | On Peace.

Chemický útok jako záminka

Zdroj z bezpečnostního sektoru řekl Reuters, že šlo o ojedinělý útok, o kterém bylo Rusko, a tedy i Sýrie předem informováno a další eskalace se nechystá. Sýrie i Rusko útok odsoudily jako otevřenou agresi proti suverénnímu státu. Proč se Trump uchýlil k tomuto kroku? Dává smysl?

Konflikt v Sýrii si dle Reuters od roku 2011 vyžádal na 400 000 obětí a miliony uprchlíků. Lidé byli a jsou v syrském konfliktu zabíjení jak konvenčními, tak mezinárodně zakázanými zbraněmi (bojové plyny, kazetové bomby), jsou vražděni, mučeni, některé etnické či náboženské skupiny vyvražďovány.

Již Stalin říkal, že smrt jednotlivce je tragédie, smrt milionů je statistika. Smrt lidí, kteří zemřeli při nedávném chemickém útoku, byť tragická, je mezi celkovým počtem mrtvých v syrském konfliktu jen kapkou v moři. Proč se tedy rozhodl Trump za ač krutý, ale vojensky bezvýznamný útok, provést takto silnou odvetu?

Navíc v době, kdy se o typu chemického útoku a jeho pachateli spekuluje (situace tvrzení proti tvrzení, bez silných důkazů, Rusko se v OSN vyjádřilo proti vyšetřování útoku, USA připsaly vinu Asadovi).

Strany se navzájem obviňují, ale ve výsledku (po dnešní události) je už prakticky jedno, kdo útok spáchal. Ono totiž o samotný útok, a cynicky řečeno, jeho oběti Trumpovi vůbec nejde, i když je ve svém srdceryvném projevu zmiňoval.

Trump a jeho administrativa viděli tento útok jako záminku ke splnění svých vnitropolitických a mezinárodně politických cílů a dokázali tuto záminku bravurně využít.

Big Dick is Back in the Town

Trumpovi se podařily tyto věci:
 + Dokázal rozhodně a bez obav projektovat sílu USA. USA je světová velmoc, hegemon a také se podle toho bude chovat. Role světového četníka je zpět. „Když budu chtít někoho potrestat, tak to udělám";
+ Útok cílil na Asada, který je podporován Ruskem. Tímto zabil Trump dvě mouchy jednou ranou. Ukázal Putinovi, že je ochoten prosazovat silovou politiku, a také ukázal svým kritikům (Demokratické straně a spoustě liberálních voličů) na vnitropolitické scéně, že není ruským sluhou a je ochoten zasahovat do ruských zájmů, že mu nevadí si Putina znepřátelit. Na domácí scéně se tak ukázal jako rozhodný leader;
+ Tímto krokem také vyslal důrazné signály k hráčům jako je Írán, KLDR nebo i Čína (útok na Sýrii se odehrál v průběhu návštěvy čínského prezidenta u D. Trumpa) o budoucím stylu zahraniční politiky USA.

Co bude dál?
Ač byl tento útok velmi silným signálem, tak si nemyslím, že bude mít na pozici Asada, potažmo na válku v Sýrii, vliv. Tento útok byl jen projekcí moci a signálem pro mezinárodně politické rivaly, že přichází éra Trumpa a jeho mezinárodní realpolitik.

Přikláním se k tomu, že dojde k ochlazení vztahů s Ruskem, dojde k ohrožení/snížení kooperace Ruska a USA v Sýrii. Uvidíme, jaký bude Putinův tah, osobně bych v následujících týdnech se zvýšenou pozorností sledoval situaci na Donbase.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA rozpoutalo na naší domácí politické scéně rozruch, jako by se mělo jednat o budoucího českého politika ve vrcholné funkci. A spolu s tím u některých občanů zděšení, u druhých naopak iluzi, že příchod miliardářského magnáta do Bílého domu bude znamenat konec NATO.

Americká námořní pěchota přesunuje houfnice do Sýrie

Do okolí syrského města Rakka se přesunul kontingent americké námořní pěchoty (US Marine Corps). Mariňáci pomocí tažných houfnic M777A2 podpoří ofenzivu do města Rakka, hlavní bašty Islámského státu (IS).

Izrael varuje Sýrii: Zničíme vaší protivzdušnou obranu

Minulý týden izraelské letectvo zaútočilo na pozice Hizballáhu v Sýrii. Syrská protivzdušná obrana (PVO) v reakci odpálila proti izraelským letadlům střelu země-vzduch kompletu S-200 Vega. Izrael syrskou střelu za letu zničil a varoval Damašek, že v případě příštího ohrožení izraelských letadel zničí syrské pozice PVO.

Americké torpédoborce odpálily 59 Tomahawků na Sýrii

V pátek brzo ráno americké torpédoborce USS Porter (DDG-78) a USS Ross (DDG-71) třídy Arleigh Burke odpálily na Sýrii 59 střel s plochou dráhou letu Tomahawk. Útok byl veden z východní oblasti Středozemního moře na syrskou leteckou základnu aš-Šajrát v provincii Homs.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 10
 • Luky
  22:57 12.04.2017

  Taky jsem viděl to video z Al-Masdar news, ale trasa střel mi nedávala moc smysl, resp. buď by spoléhala na to, že Syřané/Rusové nezasáhnou nebo by počítali se ztrátami. Už jen hotovostní stíhačky by mohly způsobit citelné ztráty (jo dost zdrojů psalo o ztrátách).
  Větší smysl mi ale asi dává přelet Izrael + Libanon:
  http://politikus.ru/uploads/posts/2017-04/thumbs/1491989744_snimok-22.jpg

 • Marthy
  13:00 12.04.2017

  Luky-viděl jsem jen video s oficiálním prohlášením Damašku o útoku.Podle nich letěli střely po dvou odlišných trajektorií,při svém letu se dostali na dostřel tří Syrských stanovišť PVO,které na ně zahájily palbu.Podle nich se jim podařilo sestřelit 36 střel tomahawk.

 • Luky
  17:10 11.04.2017

  A další věc - když Rusové odpálili svoje podzvukové plochodrážníky, našel jsem na Twitru celou řadu videí z letu. Byly to stopáže z relativně řídce obydlené severovýchodní Sýrie, nejvíc toho ale bylo od hustěji obydleného východního Aleppa. Bylo to ale ve dne.
  I když to Amíkům přelétávalo v noci, stejně bych nějaký záznam nad hustě obydleným pobřežím očekával. Obzvlášť, když tam Rusům operují lodě, které musely masové odpaly registrovat (když pominu, že byl Rus informován). Neviděli jste někde něco?

 • Luky
  16:58 11.04.2017

  ...fakt to teď nesleduju, ale když vysílali, že na letišti, kam má americký ministr sednout hoří tráva, říkal jsem si, že ho pošlou sednout na nějakou nákladní runway za Moskvou a do Kremlu ho nechají dojet sockou :-D
  On ten Tillerson totiž ještě nedávno mluvil dost jinak.....

  Může to být všechno hra pro obě publika, ale pak mě to tuplem nebaví. Nadruhou stranu furt lepší, než kdyby Rusové nechali promluvit Bastiony.
  Jinak nevím, zda se potvrdilo, jistli ty Tomahawky doletěly nebo nějaký popadaly, ale v případě, že by se jednalo o divadlo, tak mohla být dobrá zábava nahánět je v pobřežních vodách i mezi kopci na cestě k Homsu. Teoreticky by tak určitou část sestřelit mohli. Každá spekulace má ale svoje trhliny. Co třeba říkají Amíci na to, že útočili na základnu "plnou chemie"?

 • Marthy
  16:37 11.04.2017

  Jedno je po tomto útoku jasné,Ruský vliv a politika v dané oblasti dostal tvrdou ránu.Podle prohlášení Amerického ministra zahraničí Tillersona si má Rusko vybrat-Asad nebo USA.
  Ten útok mohl být v podstatě i zkouška,jak Rusko zareaguje na přímý útok USA na Sýrii.Ještě nedávno prohlašoval Putin že bude Sýrii bránit proti komukoliv-i USA,proto tam posílal lodě a posílil PVO.
  Jenže tenhle útok ukázal že blafuje-přestože měli Rusové dost času na sestřel útočících střel (Ruské stíhačky by si s nimi určitě poradily),nebo při varování které dostali odpovědět-udělejte to a zaútočíme na lodě které zahájí palbu na Sýrii.Neodvážily se jedno ani druhé,a tím posadily USA na koně-a ti na tomto faktu začnou hned stavět.
  Rusku reálně hrozí že peníze které investovali do podpory Asada vyhodí oknem,jestli ustoupí v podstatě ztratí Sýrii a jejich vliv a důvěryhodnost u svých spojenců spadne de fakto na nulu.Možná Putin přecenil své síly chytrost,a tvrdě za to zaplatí.Nebo se situace může řádně vyostřit...

 • Luky
  21:20 10.04.2017

  božínku, tady jedno oko nezůstane suchý (ty krásný, překrásný wepns):
  https://twitter.com/nowthisnews/status/850491394644860928

 • jsk1
  15:47 10.04.2017

  Většinou zapomínáte, že ty Raptory nelétají nad Sýrii jen tak, amící mají velmi dobrý přehled odkud kam směřují syrské a ruské bojové letouny. Chemické zbraně prý byly svrženy z helikoptér syrského letectva a amící se nebudou chlubit radarovým záznamy APG-77, na co by odhalovaly své schopnosti...
  A syrská i ruská PVO naprosto selhala, jak se asi musí cítit Assad, kdyžmu rusové nejsou schopni přes své vyhchoubání záda? Amíci se evidentně mohou v Sýriidělat co chtějí. Myslím že nejen Assad má stažený půlky :)

 • analytic
  13:37 10.04.2017

  KOLT:
  Chápu, že nahlíženo optikou soupeření USA vs RF, to nedává smysl.
  Ale zkuste na chvíli připustit, že oni ve skutečnosti spolu nesoupeří, ale snaží se dosáhnout svých cílů. Je to jen hypotéza.

  Trump: blíží se 100 dnů od inagurace, výsledky plnění předvolebních slibů 0, zeď s Mexikem, dekret o imigrantech. Obamacare, nucené odstoupení blízkých spolupracovníků, vyšetřování spolupráce s Rusy atd., atd.

  Btw je docela signifikantní, že pro Trumpa je snadnější porušit mezinárodní právo a bez předložení důkazů zaútočit na jinou zemi, než např. prosadit zrušení Obamacare v Senátu, kde mají republikáni pohodlnou většinu, apod.

  A najednou chemický útok a je možné to hodit (možná i oprávněně) na Asada, na toho stejného darebáka, o kterém necelý týden předtím prohlásil, že mu nevadí.

  Putin: Příští rok jsou prezidentské volby. Priority jsou ekonomika - sankce a Ukrajina. Osud Syrie a Asada je obyčejnému ruskému voliči u pr..le.

  Co z toho plyne? Asadův gambit za zrušení sankcí proti Rusku (v r. 2018), bez ohledu na Ukrajinu (o Krymu nemluvě). A k tomu si ještě otestují v reálných podmínkách svoje zbraňové systémy a o náklady se rozdělí. Tady přece nejde o to, kolik těch sekyrek doletělo nebo kolik a čím je sundali nebo nesundali a jestli o tom někomu řekli nebo ne. Obě strany získaly data, která na střelnici nebo v laboratoři nedostanou. Poměr sil na bojišti se změnil asi tak, jako by Asad musel 100x napsat, že Sarin je fuj a nechat si to od Putina podepsat, takže na výsledku války = zničení IS a podobných se nic nemění, což vyhovuje i USA.

  Závěr: v roce 2018 nebude v Sýrii vládnout Asad a Rusko nebude čelit západním ekonomickým sankcím, ať bude situace na Ukrajině jakákoli.
  A když volby v Rusku dopadnou podle očekávání, tak USA a RF plynule přejdou do další fáze, tj. destrukce EU za vydatného přispění V4.

 • raziel87
  11:34 10.04.2017

  Přikláním se k diskutérům, kteří si zachovávají zdravý odstup. Netřeba znovu vypisovat postřehy Šedivého, alternativní myšlenky chlapů z Aktualnikonflikty.eu atd.

  Blbcovi holt stačí zpráva z CNN......a že jích sem leze, blbů bez špetky selskýho rozumu, kterejm vždy stačí oficiální vyjádření strany, za "kterou v diskuzích kopou".
  Ti samý blbové zpravidla mlčí a šoupou keckama, když se za 1, 5, 20, 50 let provalí, že bylo všechno jinak....

 • ruleta
  10:22 10.04.2017

  Za mne posledni prispevek na toto tema.

  Fact finding mission OPCW nerika kdo to udelal, jenom sbiraji vzorky, delaji interview (na miste/pres telefon) s personalem - doktorama, zasazenyma lidma, svedkama a sbiraji dostupny material i z otevrenych zdroju. OPCW spolu s OSN v ramci spojeneho panelu ale konstaval, ze syrske jednotky pouzivaji chlor jako zbran (pro objektivnost take konstatuji, ze take rekl, ze isil pouzil yperit a ze pro ostatni vzbourenecke jednotky nema dostatecne dukazy proto aby konstatoval, ze je uzivaji tez).

  HRW postupuje obdobne delaji interviews, sbiraji video/hlasovy material a vyhodnocuji - dle nalezu - vypovedi nemocnicniho personalu, zasazenych lidi, stop na miste cinu. Kazda zprava HRW je dostatecne zdokumentovana (typicky interview, video material - helikoptery/letadla, nalezy na miste vybuchu - charakteristicke fragmenty/zbytky), tak aby se dalo konstatoval kdo to s nejvetsi pravdepdoobnosti udelal. Jejich zpravy jsou uplne a konzistentni. Smest to ze stolu s tim, ze je to fake, ze je to nastrcene al-nusrou je - je mi to lito - velmi tupe.

  I v oblehanem Aleppu meli napriklad lekari bez hranic a dalsi kontakty se svymi lidmi - viz treba facebookovska diskuze pod prispevkem dvou ceskych novinarek, ktere konstatuji mimijine, ze Bana Alabed byla fake - kde se lide z neziskovek na toto tema ozyvali (jake je internetove pripojeni, kdo s kym ma kontakt, a jestli je vubec mozne z oblehaneho mesta dostavat informace nezkreslene ani jednim akterem etc.).

Stránka 1 z 10