KOMENTÁŘ: Začátek zahraniční realpolitik Donalda Trumpa

-
8. 4. 2017
-
94 komentářů
-
Vlastimil Šindelář
USA zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu syrské armády al-Shayrat v provincii Homs. Prezident Trump argumentoval pro útok národním zájmem USA a zničením infrastruktury, které na letecké základně dle USA byly. Článek vyšel původně na On War | On Peace.
Chemický útok jako záminka
Zdroj z bezpečnostního sektoru řekl Reuters, že šlo o ojedinělý útok, o kterém bylo Rusko, a tedy i Sýrie předem informováno a další eskalace se nechystá. Sýrie i Rusko útok odsoudily jako otevřenou agresi proti suverénnímu státu. Proč se Trump uchýlil k tomuto kroku? Dává smysl?
Konflikt v Sýrii si dle Reuters od roku 2011 vyžádal na 400 000 obětí a miliony uprchlíků. Lidé byli a jsou v syrském konfliktu zabíjení jak konvenčními, tak mezinárodně zakázanými zbraněmi (bojové plyny, kazetové bomby), jsou vražděni, mučeni, některé etnické či náboženské skupiny vyvražďovány.
Již Stalin říkal, že smrt jednotlivce je tragédie, smrt milionů je statistika. Smrt lidí, kteří zemřeli při nedávném chemickém útoku, byť tragická, je mezi celkovým počtem mrtvých v syrském konfliktu jen kapkou v moři. Proč se tedy rozhodl Trump za ač krutý, ale vojensky bezvýznamný útok, provést takto silnou odvetu?
Navíc v době, kdy se o typu chemického útoku a jeho pachateli spekuluje (situace tvrzení proti tvrzení, bez silných důkazů, Rusko se v OSN vyjádřilo proti vyšetřování útoku, USA připsaly vinu Asadovi).
Strany se navzájem obviňují, ale ve výsledku (po dnešní události) je už prakticky jedno, kdo útok spáchal. Ono totiž o samotný útok, a cynicky řečeno, jeho oběti Trumpovi vůbec nejde, i když je ve svém srdceryvném projevu zmiňoval.
Trump a jeho administrativa viděli tento útok jako záminku ke splnění svých vnitropolitických a mezinárodně politických cílů a dokázali tuto záminku bravurně využít.
Big Dick is Back in the Town
Trumpovi se podařily tyto věci:
+ Dokázal rozhodně a bez obav projektovat sílu USA. USA je světová velmoc, hegemon a také se podle toho bude chovat. Role světového četníka je zpět. „Když budu chtít někoho potrestat, tak to udělám";
+ Útok cílil na Asada, který je podporován Ruskem. Tímto zabil Trump dvě mouchy jednou ranou. Ukázal Putinovi, že je ochoten prosazovat silovou politiku, a také ukázal svým kritikům (Demokratické straně a spoustě liberálních voličů) na vnitropolitické scéně, že není ruským sluhou a je ochoten zasahovat do ruských zájmů, že mu nevadí si Putina znepřátelit. Na domácí scéně se tak ukázal jako rozhodný leader;
+ Tímto krokem také vyslal důrazné signály k hráčům jako je Írán, KLDR nebo i Čína (útok na Sýrii se odehrál v průběhu návštěvy čínského prezidenta u D. Trumpa) o budoucím stylu zahraniční politiky USA.
Co bude dál?
Ač byl tento útok velmi silným signálem, tak si nemyslím, že bude mít na pozici Asada, potažmo na válku v Sýrii, vliv. Tento útok byl jen projekcí moci a signálem pro mezinárodně politické rivaly, že přichází éra Trumpa a jeho mezinárodní realpolitik.
Přikláním se k tomu, že dojde k ochlazení vztahů s Ruskem, dojde k ohrožení/snížení kooperace Ruska a USA v Sýrii. Uvidíme, jaký bude Putinův tah, osobně bych v následujících týdnech se zvýšenou pozorností sledoval situaci na Donbase.
Související články
Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa
Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA rozpoutalo na naší domácí politické scéně rozruch, ...
-
15.11.2016
-
41 komentářů
-
Hana Zelená
Americká námořní pěchota přesunuje houfnice do Sýrie
Do okolí syrského města Rakka se přesunul kontingent americké námořní pěchoty (US Marine Corps). ...
-
09.03.2017
-
20 komentářů
-
Jan Grohmann
Izrael varuje Sýrii: Zničíme vaší protivzdušnou obranu
Minulý týden izraelské letectvo zaútočilo na pozice Hizballáhu v Sýrii. Syrská protivzdušná obrana ...
-
20.03.2017
-
92 komentářů
-
Jan Grohmann
Americké torpédoborce odpálily 59 Tomahawků na Sýrii
V pátek brzo ráno americké torpédoborce USS Porter (DDG-78) a USS Ross (DDG-71) třídy Arleigh Burke ...
-
07.04.2017
-
247 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
tomdes: představitelé EU vědí, že nemají relevantní informace a musí se spolehnout na partnera, tedy USA, i z toho plyne ta zabržděnost. Dalším faktorem je to, že s určitostí ...Zobrazit celý příspěvek
tomdes: představitelé EU vědí, že nemají relevantní informace a musí se spolehnout na partnera, tedy USA, i z toho plyne ta zabržděnost. Dalším faktorem je to, že s určitostí nemůže zatím nikdo říct ani jaká nebo jaké látky byly použity, dokonce ani to, zda to bylo způsobeno leteckou pumou nebo zásahem nějakého uloženého materiálu na místě. Pro místní byl neměl být problém ani najít zbytky pum jak po klasických tříštivo trhavých, tak po chemických, pokud tam byly. Měla by se s určitostí určit látka, která tam byla, pokud na záběrech běhají lidi pouze v rouškách a tvrdí, že to byl sarin, tak už by mělo být dávno i po nich.
Trump v tomto případě střílí více od boku. Pokud by měl lepší důkazy než tvrzení místních, tak by to pustil ven aby Asadovi a Putinovi zacpal huby.Skrýt celý příspěvek@Kruan Pisete, ze si dovolite malou analyzu. Predpokladam ze ji teprve napisete, protoze ten komentar rozhodne analyzou p, at uz cehokoliv, neni. Osobne se domnivam, ac DT ...Zobrazit celý příspěvek
@Kruan Pisete, ze si dovolite malou analyzu. Predpokladam ze ji teprve napisete, protoze ten komentar rozhodne analyzou p, at uz cehokoliv, neni.
Osobne se domnivam, ac DT opravdu nemusim, ze tohle se mu povedlo. EU je bohuzel naprosto akce neschopne a k chemickemu utoku nebyli schopni vydat jednotne stanovisko a pateicnou reakci. DT, at uz s jakymkoliv cilem (Upozornit na sebe, zakryt problemove afery s ruskym vlivem v kampani...) Udelal rozhodnuti a vykonal jej.
Za me USA tak ukazali, ze se z role svetoveho policisty nestahuji, jsou zde a pokracuji v ni. Coz je vzkaz Rusku, Ukrajine, Cine. KLDR a take Evrope.
Necitelnost a nepredvidavost DT bude jeste hodne zajimava. Zejmena pro jeho protivniky, kteri si ted rvou zbytky vlasu na hlave. Bohuzel take pro jeho spojence...Skrýt celý příspěvekMarthy píše "Ten útok na Syrské letiště od Trumpa byl unáhlený,chyba která se mu vrátí.Je jasné že v očích Americké veřejnosti si dočasně pomohl,získal tím pro sebe "politické ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy píše
"Ten útok na Syrské letiště od Trumpa byl unáhlený,chyba která se mu vrátí.Je jasné že v očích Americké veřejnosti si dočasně pomohl,získal tím pro sebe "politické body".
Ale z dlouhodobého hlediska to Americe uškodí.Mám za to že největší hrozba pro USA je a bude KLDR"
Dovolím si malou analýzu...a myslím, že ta vaše údajná největší hrozba...je spíš k smíchu nebo k pláči. Záleží na úhlu pohledu.
Ale jestli si KLDR berete u vás v Rusku jako vzor...tak to už si vy rusáci musíte srovnat v té kaši mezi ušima sami
Ale at se vám to bando bolševická líná líbí, nebo ne, tak přeci jen jsme již v 21. století. S tím by mohl souhlasit i fenri a jeho druhé dva nicky - semtam a svatoslavSkrýt celý příspěvekTen útok na Syrské letiště od Trumpa byl unáhlený,chyba která se mu vrátí.Je jasné že v očích Americké veřejnosti si dočasně pomohl,získal tím pro sebe "politické body". Ale z ...Zobrazit celý příspěvek
Ten útok na Syrské letiště od Trumpa byl unáhlený,chyba která se mu vrátí.Je jasné že v očích Americké veřejnosti si dočasně pomohl,získal tím pro sebe "politické body".
Ale z dlouhodobého hlediska to Americe uškodí.Mám za to že největší hrozba pro USA je a bude KLDR.S Rusem i Číňanem se dá dohodnout,Sýrie pro USA neznamená žádnou hrozbu.Ale KLDR,s těmi se dá dohodnout jen těžko.Jenže útok na Sýrii KLDR nezastrašil a nepřiměje je zrušit svůj jaderný program,přesně naopak-utvrdil Korejce že USA je nebezpečný agresor.
Jen doufám že podobný útok Trump nezkusí na KLDR,ti by to okamžitě vrátily,třeba Jižní Korei,to by nemuselo dopadnout dobře.Skrýt celý příspěveklogik: po tak dlouhém konfliktu spojeném s útěkem lidí ze země je v rozkladu, ale pořád má něco funkčního, nedávno se o tom přesvědčil i Izrael. Mají pořád papírově dost ...Zobrazit celý příspěvek
logik: po tak dlouhém konfliktu spojeném s útěkem lidí ze země je v rozkladu, ale pořád má něco funkčního, nedávno se o tom přesvědčil i Izrael. Mají pořád papírově dost prostředků včetně vlastních Pantsiru, Buk M2, systemů Osa pak starší komplety. Takovou PVO neměl ani Husajn a kaddafi dohromady.
Možná i z důvodu možného nasazení PVO poslali tolik střel na jednu zakladnu. Na to by potřebovali hodně kompletů s možností působit současně na více cilu. Pokud o tom věděli, tak se nejspíše snažili zachránit vlastní materiál.Skrýt celý příspěvekflanker: blbost. Asadova armáda je možná "zocelená bojem", ale jinak v rozkladu. Pro USA (ale např. i pro Rusko a další státy) není reálným soupeřem. Krásně to ukazuje právě ...Zobrazit celý příspěvek
flanker: blbost. Asadova armáda je možná "zocelená bojem", ale jinak v rozkladu. Pro USA (ale např. i pro Rusko a další státy) není reálným soupeřem.
Krásně to ukazuje právě např. současný útok, kdy i přes varování nebyly schopni útoku nijak čelit.Skrýt celý příspěvekKruan: nejde jen o ekonomii, pokud bude mít stát kvalitní obranu bude problém tam vlítnout, na Libyi, Irák, si troufli až potom co ty státy byly po desetiletí pod embargy se ...Zobrazit celý příspěvek
Kruan: nejde jen o ekonomii, pokud bude mít stát kvalitní obranu bude problém tam vlítnout, na Libyi, Irák, si troufli až potom co ty státy byly po desetiletí pod embargy se zastaralou armádou, nemít Asad svou armádu na začátku konfliktu v pořádku, tak by na něj vlitnul i Obama.Skrýt celý příspěvek
Muhaha: ale právě o to kdo tam nějakou látku použil přece jde, mělo se vše směřovat k vyšetřeni, zase se ukazuje, že vše nejlépe vědí nosiči vody z EU a NATO, ačkoliv mají sotva ...Zobrazit celý příspěvek
Muhaha: ale právě o to kdo tam nějakou látku použil přece jde, mělo se vše směřovat k vyšetřeni, zase se ukazuje, že vše nejlépe vědí nosiči vody z EU a NATO, ačkoliv mají sotva informace z médií. Trumpová zbrklost se vrátí jako bumerang, dává tím precedent pro ostatní velké hráče.Skrýt celý příspěvek
Trener: tak se rozpovídej, chrabrý bohatýre, nestyď se a nenechej se zahanbit neúspěchy typu implementace projektu "zlatý rublík", prohraná studená válka nebo neskutečný binec v ...Zobrazit celý příspěvek
Trener: tak se rozpovídej, chrabrý bohatýre, nestyď se a nenechej se zahanbit neúspěchy typu implementace projektu "zlatý rublík", prohraná studená válka nebo neskutečný binec v rozpočtu. Dolar měl být mrtvý už v loňském roku...
Tak povídej, a klidně si vezmi fenriho a toho druhého cvoka...Skrýt celý příspěvekPane cejkis, bude trvat měsíce, než se dojde k nějakým výsledkům šetření, které by mohly obstát před mezinárodním tribunálem. A do té doby se stane tolik nových věcí, že ty ...Zobrazit celý příspěvek
Pane cejkis,
bude trvat měsíce, než se dojde k nějakým výsledkům šetření, které by mohly obstát před mezinárodním tribunálem. A do té doby se stane tolik nových věcí, že ty výsledky už nebudou nikoho zajímat. Alespoň ne ty, co rozhodují.
Je celkem zbytečné se teď hádat nad tím, kdo a čím (a jestli vůbec) ten chemický útok podniknul. Veřejně prezentované informace jsou nutně selektivní a útržkovité(klidně i z objektivních důvodů). Nevíme nic.Skrýt celý příspěvekTo Kruan: v budoucnosti to bude třeba Čína, která bude mít své ekonomické zájmy v nějakém státě a bude asertivnější než teď. Ekonomický vývoj Ruska je neurčitý, vojenský je možná o ...Zobrazit celý příspěvek
To Kruan: v budoucnosti to bude třeba Čína, která bude mít své ekonomické zájmy v nějakém státě a bude asertivnější než teď. Ekonomický vývoj Ruska je neurčitý, vojenský je možná o něco jasnější.Skrýt celý příspěvek
Velice zajímavé. Pomalu ještě před hodinami zatracovaný státník, pro kterého se těžko hledalo jméno. A najednou velký borec a pomalu hrdina. Přitom stačí tak málo. 59 indiánských ...Zobrazit celý příspěvek
Velice zajímavé. Pomalu ještě před hodinami zatracovaný státník, pro kterého se těžko hledalo jméno. A najednou velký borec a pomalu hrdina. Přitom stačí tak málo. 59 indiánských sekyrek poslat na stát, kde vládne člověk, kterého musí hlavní média nenávidět. Pouze jde o to, že všechno je na světě zpravidla jinak, než se píše. Určitě se za čas dovíme, že to bylo zase jinak.Skrýt celý příspěvek
Mezi USA a Ruskem musela být uzavřena nějaká tajná neformální dohoda o rozdělení sfér vlivu. Alespoň rámcová. Demokraty i republikány doma, západní média, EU elity a ropné státy ...Zobrazit celý příspěvek
Mezi USA a Ruskem musela být uzavřena nějaká tajná neformální dohoda o rozdělení sfér vlivu. Alespoň rámcová.
Demokraty i republikány doma, západní média, EU elity a ropné státy Zálivu zásah potěšil.
Bašárovi neublížil a Teherán znejistil.
Erdogan se na severu Sýrie začne chovat opatrněji.
Jen se z toho pro Trumpa nesmí stát způsob "řešení", kterou využije vždy, když bude potřebovat odvést pozornost od vnitrostátních problémů.
A snad to nesignalizuje zostření střetů na Ukrajině ...Skrýt celý příspěvekTrenér píše: Tak pokud by platilo právo silnějšího v mezinárodních vztazích, tak na to by snad mohla být receptem rovnováha sil ve světě. Kdoví, jak by to teď vypadalo v Sýrii a ...Zobrazit celý příspěvek
Trenér píše: Tak pokud by platilo právo silnějšího v mezinárodních vztazích, tak na to by snad mohla být receptem rovnováha sil ve světě. Kdoví, jak by to teď vypadalo v Sýrii a Libyi x k počtu běženců do Evropy."
Jak chceš dosáhnout rovnováhu mezi dvěma ekonomicky naprosto nerovnými partnery?Skrýt celý příspěveksemtam Zvýšené dodávky zbraní vybraným opozičným povstalcom v rátane obrnených vozidiel bola prvá vec čo sa zmenila na blízkom východe po nástupe Trumpa ...takže tu už nie je ...Zobrazit celý příspěvek
semtam
Zvýšené dodávky zbraní vybraným opozičným povstalcom v rátane obrnených vozidiel bola prvá vec čo sa zmenila na blízkom východe po nástupe Trumpa ...takže tu už nie je žiadna otázka, už sú odpovede.
Trump samozrejme vecne "vyriešil" všetky svoje veľké trampoty s vplyvom Ruska na volebnú kampaň. Už je isté, že ďaľšie vyšetrovanie bude formalita s neurčitým výsledkom, ktorý to zahrá do autu.Skrýt celý příspěvekTak pokud by platilo právo silnějšího v mezinárodních vztazích, tak na to by snad mohla být receptem rovnováha sil ve světě. Kdoví, jak by to teď vypadalo v Sýrii a Libyi x k počtu ...Zobrazit celý příspěvek
Tak pokud by platilo právo silnějšího v mezinárodních vztazích, tak na to by snad mohla být receptem rovnováha sil ve světě. Kdoví, jak by to teď vypadalo v Sýrii a Libyi x k počtu běženců do Evropy.Skrýt celý příspěvek
Iné scenáre. Zo záujmom som sledoval Trumpovu predvolebnú kampaň. Vyjadroval v nej záujem otepliť vzťahy USA a Ruska. Hlavného protivníka videl v Číne. Rusko môže ohroziť USA ...Zobrazit celý příspěvek
Iné scenáre.
Zo záujmom som sledoval Trumpovu predvolebnú kampaň. Vyjadroval v nej záujem otepliť vzťahy USA a Ruska. Hlavného protivníka videl v Číne.
Rusko môže ohroziť USA vojensky, čosi cez vesmírne aktivity. Ťažko Rusko v blízkej dobe ohrozí USA ako ekonomickí rival.
Čína sa ale stala pre USA hlavnou hrozbou ako ekonomicky rival. Mohutne zbrojí. Je len otázkou času kedy sa dotiahnú v sile armád na USA a Rusko. Čínski súdruhovia určite pozorne sledovali Trumpovu predvolebnú kampaň a práve sa blížili ekonomické rokovania. Je možné že Čína žiadala pred rokovaniami nejaký dôkaz od Trumpovcov za niektoré ekonomické ústupky. Napríklad dôkaz že sa USA nespolčia s Ruskom proti Číne. Prečo by ustupovali ekonomickí Trumpovcom, ktorí hlásali tvrdý tlak na Čínu a geopolitické spolčenie sa USA s Ruskom proti Číne?
Ako ale mohli donútiť Trumpovci Čínu k ústupkom, ako ekonomickú veľmoc číslo 2 a vojenskú veľmoc číslo 3? Nuž biznismen Trump v predvolebnej kampani hlási oteplenie Rusko-USA vzťahov. Naznačuje jasne tvrdu politiku USA voči Číne. Naznačuje spolčenie sa USA s Ruskom na nejakej úrovni voči Číne.
Trump pred rokovaniami s Čínou raketovým útokom poslal Rusom jasný signál a odkaz, že žiadne otepľovanie vzťahov medzi Ruskom a USA nebude.
Číne jasne naznačuje, dokazuje raketovým útokom pred rokovaniami, že sa nespolčí s Ruskom proti Číne.
Čína je už v zoskupení BRICS a Šanghajskom spolku spoločne s Ruskom. Nech si Rusko, Čína ekonomickí šklbe ako spojenca.
Pád svetových cien ropy a Západné embarga devastujú Rusku ekonomiku. Rusko je pripravené na ekonomické šklbanie. Putinovci nemajú v súčasnosti financie na ambiciózne prezbrojenie a podobne. Už odsúhlasili Číne aj predaj elitných protiraketových systémov S-400 a podobne. Veď ekonomicki devastovaní Rusi predávajú USA stále svoje raketové motory RD. V Ruskej dume padli výčitky, že im Ruské raketové motory vynášaju aj špionážne satelity USA, ktoré monitorujú hlavne Rusko. Ťažko už dajú Putinovci dobrovoľne nejaké ekonomické hrozienka USA, ktorí zaviedli na Rusko embarga.
Zároveň Čínski súdruhovia boli čosi vystrašení tvrdou protiČínskou predvovolebnou kampaňou Trumpovcov. Možnosťou, že Rusko - USA paktovanie môže vážne poškodiť Činsku ekonomiku a svetové postavenie. Radšej sa Čina s USA dohodnú podobne ako v minulej studenej vojne, keď mali doložku najvyšších výhod od USA. Možno im to aj Trumpovci pripomenuli.
Riadne dobehnutí sa ale momentálne cítia Putinovci. Je im už jasné, že Trumpova predvolebné reči o oteplení USA - Rusko vzťahov bolo vlastne blafovanie.
Tiež ich musí riadne štvať, že Číňania sa rýchlo spolčia na nejakej úrovni s USA. Podobne ako v minulej studenej vojne mala Čína doložku najväčších výhod od USA hlavne kvôli hrozbe ZSSR.
Čína teda pristúpila na niektoré ekonomické ústupky voči USA.
Prekvapivo Čína vyjadrila mierny postoj k raketovým útokom USA voči Sýrii.
Čína súhlasila s Trumpovcami zaujať aj tvrdší postoj voči KĽDR v ohľade jadrového odzbrojenia.
Spokojnejší môžu byť aj ekonomickí tigrovia, ako Japonsko a Južná Kórea, kvôli zapojení Číny do tlaku na odzbrojenie KĽDR.
Spokojnejšia môže byť aj Merkelová, ktorá v poslednej dobe hlásala tvrdé postoje voči Rusku. Spokojnejší môžu byť aj v Izraelu. Asádovcov ako nepriateľov maju stále mimo hru.
Z geopolitického pohľadu USA a spol v Sýrii podporovali prevrat proti Asadovcom od samého začiatku. Ak zosadia Asadovcov padnú námorne základne Ruska v Sýrii. Je to oprášenie plánu takzvaného rozšíreného Pilsudského sanitárneho koridoru Obamovcami. Obkľúčiť Rusko zo Západu nepriateľskými štátmi.
Prečo by prestali Trampovci pokračovať v danom pláne, keď už USA toľko investovali do zosadenia Asádovcov?
Raketovým útokom uspokoja čosi aj Tureckých Erdoganovcov. Erdoganovci boli v poslednej dobe veľmi alergickí a naznačovali, že raz dva môžu prestúpiť do Rusko - Činských zoskupení ako člen NATO. Podobne ako nedávno islamský jadrový Pakistan.
Tiež očakávam mimoriadne zhoršenie vzťahov medzi Ruskom a USA , Západom.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...