Komunikační kabely, ropovody, plynovody: Svět se připravuje na boj na mořském dně

Komunikační kabely, ropovody, plynovody: Svět se připravuje na boj na mořském dně
Podvodní dron Defender / US Navy (Zvětšit)

Na konci loňského září série výbuchů vážně poškodila plynovody Nord Stream 1 a 2. Následující měsíc bylo přerušeno několik podmořských komunikačních kabelů u jižní Francie, Shetlandu a Faerských ostrovů. Ať už se jednalo o úmyslné sabotáže, nehody způsobené kotvami či vlečnými sítěmi, tyto stále častější incidenty zvyšují zájem námořních sil o boj na mořském dně.

V posledních desetiletích se rozvíjejí strategické hospodářské činnosti na mořském dně. Téměř všechna mezikontinentální digitální data se přenášejí prostřednictvím optických podmořských kabelů. V oblasti energetiky se ropa a zemní plyn těží stále dále od pobřeží a ve stále větších hloubkách. K nim se přidávají větrné elektrárny na moři, které pokrývají místní poptávku po elektrické energii. V příštích letech se na mořském dně pravděpodobně začne rozmáhat těžba vzácných nerostů a vznikat další infrastruktura, včetně budování datových center nebo vědeckých výzkumných stanic.

Námořní síly se proto v nadcházejících letech budou muset vypořádat s řadou technických a operačních problémů. Na jedné straně se operace na mořském dně často skládají ze zpravodajských operací nebo operací zaměřených na zajištění kontroly prostoru a zabezpečení přístupu k infrastruktuře. Na druhé straně se provádí v přísném utajení. Využívají přitom nepřehlednosti, složitosti a nehostinnosti podmořského prostředí. V době míru se připravují dlouhou dobu dopředu a jejich aktéři se spoléhají na hodnověrné popření (plausible deniability). V případě konfliktu vysoké intenzity se ovšem otevírá cesta k rozsáhlejším a ničivějším nepřátelským akcím.

Válka na mořském dně se v mnoha ohledech liší od ostatních operací. Soupeření v tomto prostoru vyžaduje schopnost volně operovat v širokém rozsahu hloubek, od pobřeží až po pánve v hloubce přes 6000 metrů pod hladinou. Miny se dnes využívají jen v několika desítkách metrů pod vodou a ponorky v pouze několika stovkách metrů. Akce na mořském dně se navíc vyznačují stálostí prostředí. Přítomná infrastruktura se pevně připevňuje k podloží a poměrně jednoduše ji lze lokalizovat díky interakci s povrchem. To sice přesně vymezuje území, jež je potřeba bránit, zároveň ale usnadňuje protivníkovi nalézt cíl.  

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Zničující taktika: Přerušení podmořských optických kabelů

Délka optických kabelů na oceánském dně, které spojují nejvýznamnější světová obchodní a průmyslová ...

PREMIUM Chlouba Španělska: Největší konvenční ponorka Isaac Peral typu S-80 Plus vyplouvá

Včera ve španělské loděnici společnosti Navantia v Cartageně došlo ke křtu první španělské útočné ...

Ponorka K-552 Kňaz Oleg: Další příspěvek do ruské jaderné triády

V ruských loděnicích Sevmaš v Severodvinsku začaly tovární námořní zkoušky balistické ponorky s ...

První robotická ponorka XLUUV pro americké námořnictvo

V přístavním kalifornském městě Huntington Beach došlo k pokřtění první robotické ponorky Orca XLUUV ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.