Komunismus nepřekáží: Víceúčelové stíhačky F-16 pro Vietnam

Komunismus nepřekáží: Víceúčelové stíhačky F-16 pro Vietnam
F-16 (2022) / U.S. Air National Guard, Airman 1st Class Tylon Chapman (Zvětšit)

Administrativa Joe Bidena vyjednává s Vietnamem o potenciální dodávce amerických víceúčelových stíhaček F-16C/D Fighting Falcon. Mělo jít o ústřední téma návštěvy Bidena v Hanoji. V případě prodeje půjde o významný milník ve vyvíjejícím se partnerství mezi Washingtonem a Hanojí.

Partnerství s Vietnamem je podle amerického prezidenta snahou „ukázat indo-pacifickým partnerům a světu, že Spojené státy jsou tichomořskou zemí a nikam se nechystají.“

Strategickým cílem Američanů je vytvořit v jihovýchodní Asii jimi vedenou koalici států balancující rychle rostoucí moc Číny. Podobně, jak se to Američanům podařilo v Evropě proti Rusku. Číňané mají pro tuto americkou strategii poetické označení „vlčí smečka“.

Návštěva Bidena měla především obchodní rozměr. Vietnam Airlines koupí 50 letadel Boeing B737 Max za 7,5 miliardy dolarů. Amkor Technology ve Vietnamu brzy zahájí provoz v nové továrně v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Další americké společnosti otevřou centra a inkubátory pro vývoj čipů v Ho Či Minovém městě. Microsoft zde investuje do vývoje umělé inteligence. O Vietnam se zajímají také Google, Intel a další američtí technologičtí giganti.

Američané mohou Vietnamu pomoci stát se ekonomicky a technologicky významným hráčem v regionu. A pomoci tak Vietnamu vyvažovat moc jeho tisíciletého soupeře, Číny.

Další klíčovou americko-vietnamskou otázkou je posílení dodavatelských řetězců kritických nerostných surovin, zejména vzácných zemin, kterých má Vietnam podle amerických odhadů druhé největší zásoby na světě. Hned po Číně.

Americko-vietnamské sbližování je veledůležité téma, kterému se budeme věnovat v samostatném článku.

Součástí jednání je také přelomová dohoda o potenciálních dodávkách stíhaček F-16. Jednání jsou zatím v počáteční fázi. Zatím nebyly zveřejněny žádné podrobnosti.

„Máme velmi produktivní a slibné vztahy s Vietnamci v oblasti bezpečnosti a vidíme z jejich strany zájem o určité americké systémy, zejména o cokoli, co jim může pomoci lépe monitorovat jejich námořní oblast, možná bojová letadla, dopravní letadla a další platformy,“ řekl agentuře Reuters představitel americké administrativy.


Návštěva Bidena ve Vietnamu

Američané dokonce dali Vietnamu status „globálního strategického partnera“, tedy stejnou pozici, jakou v americké administrativě zastává Rusko, Indie, Jižní Korea, Japonsko nebo Čína. Vietnam je pro Američany naprosto klíčový. Dodávky F-16 vietnamskému letectvu navíc mohou změnit geopolitický ráz regionu.

Vietnam utrácí ročně dvě miliardy dolarů na dovoz zbraní. Washington doufá, že část těchto finančních prostředků dokáže využít k nákupu amerických zbraní nebo od amerických spojenců a partnerů, zejména Jižní Koreje a Indie. Dojde tak k vytlačení ruských dodavatelů. To bude mít vážný dopad, neboť 80 % zbraní a munice vietnamských ozbrojených sil je sovětské / ruské výroby.

Potenciální prodej F-16 povede k navázání strategického a vojenského vztahu mezi dvěma bývalými nepřáteli. Vietnamské letectvo zavedením F-16 projde velkou doktrinální a kulturní proměnou. Pochopitelně podle amerických norem. S tím je i spojený výcvik vietnamských pilotů a techniků v USA. Nemluvě o investicích do infrastruktury a působení amerického podpůrného personálu na vietnamských základnách.

Nepůjde o první dodávky amerických zbraní vietnamským ozbrojeným silám od zrušení embarga v roce 2016. Vietnamci již využívají americké drony Scan Eagle, lodě pobřežní stráže třídy Hamilton a čekají na dodávku 12 turbovrtulových letadel T-6 Texan II. Ty poslouží pro základní výcvik vietnamských pilotů, před přechodem na české L-39NG a poté snad na americké F-16.


České L-39 ve výcvikovém pluku 910 „Julius Fučík“ (Trung đoàn Huấn luyện 910).

Po ruské invazi na Ukrajinu Vietnam urychluje diverzifikaci svého vojenského arzenálu. Kupuje zbraně z Izraele, Nizozemska, Jižní Koreje, ale i České republiky (L-39NG, radary, pušky). Vietnam však stále velmi aktivně vyjednává s Ruskem o případných dodávkách zbraní.

V polovině srpna se vietnamský ministr obrany generál Phan Van Giang zúčastnil 11. moskevské konference (MCIS-11) a výstavy Armija-2023. Zde se setkal s vrcholnými ruskými představiteli. Je to dáno tradiční vietnamskou politikou „vyvažování“ – Vietnam se snaží maximalizovat svůj profit skrze dobré vztahy se všemi mocnostmi, včetně Ruska a Číny. Vztah Vietnamu a Číny lze popsat jako typické „frenemy“.

Vietnamské letectvo má 11 Su-27 (jeden havaroval), 35 Su-30MK2 (jeden havaroval) a 36 Su-22 modernizovaných na standard M3/M4. K výcviku pilotů Vietnam využívá 12 Jaků-130.

Pochopitelně otázkou je, kolik sovětských / ruských letounů je bojeschopných. Zejména z hlediska západních sankcí uvalených na ruský vojensko-průmyslový komplex. V případě Su-27, a zejména ještě straších Su-22, do hry vstupuje stáří letounů. Su-27 ve vietnamském letectvu létají již téměř 30 let a jsou využívány hlavně k výcviku. Kromě toho ve skladech jsou údajně stále uložené MiGy-21.

Su-22 a Su-27 jsou rozmístěny ve čtyřech cvičných, stíhacích a stíhacích-bombardovacích plucích / letkách. Počet letadel v plucích a letkách vietnamského letectva není pevný. Každopádně i ruské, české a americké letouny byly nakupovány po letkách s 12 stroji. To lze očekávat i u nových F-16. Autor tohoto článku odhaduje potřebu vietnamského letectva na 36 až 48 nových F-16. Peníze na F-16 nebudou problém – Američané souhlasí s poskytnutím výhodné půjčky.


Vietnamské Su-30MK2

„Vyvíjejí [Vietnam] asymetrické vojenské schopnosti, ale chtějí to dělat způsobem, který nevyvolá reakci Pekingu," řekl Jeffrey Ordaniel, profesor mezinárodních bezpečnostních studií na univerzitě v Tokiu a Pekingu. „Je to delikátní lavírování.“

Podle Ordaniela by Američané měli převést vojenské financování pro region Blízkého východu do indo-pacifického regionu, aby „partneři jako Vietnam, Filipíny a Tchaj-wan mohli mít možnost nakupovat zbraně, potřebné pro boj s Pekingem.“

V F-16 získá vietnamské letectvo moderní a víceúčelový bojový stroj. Klíčový je zejména pokročilý radar APG-83 s aktivním elektronickým snímáním AESA (Active Electronically Scanned Array). APG-83 posunuje radiolokační schopnosti F-16 na úroveň letounů F-22 a F-35.

K dispozici je komplex elektronického boje Viper Shield, výkonnější palubní počítače, modernizovaný kokpit s většími barevnými displeji, nový velký centrální displej, možnost nést zaměřovací / průzkumný kontejner, vylepšená datová spojení, přesnou a odolnou navigaci, anti-kolizní systém a nový odpovídač vlastní-cizí. Pro piloty je připravena nová přilba s průhledovým displejem. Konstrukční životnost nových F-16 je 12 000 hodin (o 50 % více). Nové F-16 tak mohou zůstat ve službě až do roku 2060. Kromě toho dostanou vylepšený motor a volitelně konformní přídavné nádrže.

Naprosto klíčová je možnost využití špičkové americké munice proti vzdušným, pozemním i námořním cílům. Právě typ munice nejvíce definuje schopnosti a možnosti bojového letounu. F-16 může nést střely s plochou dráhou letu, špičkové proti-radiolokační střely, proti-lodní střely nebo přesně naváděnou munici schopnou zasahovat na zemi statické i pohyblivé cíle.

Zdroj: NGUOI Viet, Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čeští zbrojaři zaostřují na Indii a Vietnam

České zbrojařské firmy začínají zaostřovat na dva velké asijské importéry zbraní - Indii a Vietnam. ...

Současná podoba rusko-vietnamské vojenské spolupráce

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu minulý týden navštívil Vietnam. Tato cesta představuje součást ...

Vraždící mašinérii Rudých Khmerů zastavili Vietnamci

V těchto dnech si mnozí obyvatelé kambodžské metropole Phnompenh připomínají výročí konce hrůzovlády ...

Český letoun L-39NG pro vietnamský Výcvikový pluk 910 „Julius Fučík“

Česká společnost Omnipol dodá vietnamskému ministerstvu obrany komplexní letecký výcvikový systém ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Oliver
    13:13 28.09.2023

    tak třeba si jednu letku plus cca dva výcvikové stroje koupí. Nakonec byznys spojuje... Dle textu předpokládám že jim nabízí to co kupují třeba Slováci. Rusové v kategorii lehčích ...Zobrazit celý příspěvek

    tak třeba si jednu letku plus cca dva výcvikové stroje koupí. Nakonec byznys spojuje...
    Dle textu předpokládám že jim nabízí to co kupují třeba Slováci. Rusové v kategorii lehčích letadel zaspali takže ani pro ně partnerské státy nemají jaksi z čeho vybírat.
    Vietnam se už nějaký rok nazpět nechal slyšet že poptává jednomotorák, nástupce "létající trubky" MiG-21. Jenže SU-75 existuje pořád jen na papíře/maketa.Skrýt celý příspěvek

    • Oliver
      14:09 28.09.2023

      ještě trochu OT, neuvažují autoři webu o zavedení "tmavého režimu"?

      ještě trochu OT, neuvažují autoři webu o zavedení "tmavého režimu"?

      • liberal shark
        16:40 28.09.2023

        Nejde to nastavit v prohlížeči?

        Nejde to nastavit v prohlížeči?

      • tomas.kotnour
        20:51 28.09.2023

        Zkusil jste "Přepnout do tmavého motivu" vedle tlačítka HLEDAT?

        Zkusil jste "Přepnout do tmavého motivu" vedle tlačítka HLEDAT?

        • Oliver
          00:18 30.09.2023

          já AN prohlížím normálně na klasickém PC a tam nic takového není.

          já AN prohlížím normálně na klasickém PC a tam nic takového není.

    • skelet
      18:44 28.09.2023

      Ono to není o tom, že Rusové neco nenabízejí. Je to čistě o tom, že Vietnam má třecí plochy s ČLR, a tak není moc dobré být vojenský závislý na státu, který prohlašuje, že je ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono to není o tom, že Rusové neco nenabízejí. Je to čistě o tom, že Vietnam má třecí plochy s ČLR, a tak není moc dobré být vojenský závislý na státu, který prohlašuje, že je největší čínský kámoš.
      Dá se čekat, že se Vietnam bude čím dál více přiklánět k USA a jeho spojencům, včetně Indie.Skrýt celý příspěvek

      • Oliver
        20:53 28.09.2023

        tak je to sňatek z rozumu, oba se potřebují. Vietnam rozhodně Moskva nehodí přes palubu, kapacity si postupně v Cam Rahn obnovují. Jenže i Vietnam musí provést určité ústupky tak ...Zobrazit celý příspěvek

        tak je to sňatek z rozumu, oba se potřebují. Vietnam rozhodně Moskva nehodí přes palubu, kapacity si postupně v Cam Rahn obnovují.
        Jenže i Vietnam musí provést určité ústupky tak proto předpokládám že tu jednu letku "Viperů" pořídí. Ale nelze pochybovat že na americké útoky jen tak zapomenou a že díky nabídce byznysu bude vše zapomenuto.
        Zrovna tak je spolupráce Hanoje s Washingtonem také ryze pragmatická - oba se potřebují a obou z toho plynou nemalé benefity. I tak je ten pokrok za pár desítek let úžasný. Přesto si jistě budou udržovat odstup - na nasazení chemických zbraní se jen tak nezapomíná.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          21:06 28.09.2023

          Moskva je dávno ta slabší, Čína se jí na její názor ptát nebude. Vietnam to ví. Ví to všichni. Jen Moskva to neví.

          Moskva je dávno ta slabší, Čína se jí na její názor ptát nebude. Vietnam to ví. Ví to všichni. Jen Moskva to neví.

          • Oliver
            23:52 28.09.2023

            nechápete, tři je kombinace kdy se vždy dva momentálně slabší spojí proti tomu nejsilnějšímu. Dřív to bylo ČLR+USA na vyvažování SSSR a nyní RF+ČLR proti USA které je se svými ...Zobrazit celý příspěvek

            nechápete, tři je kombinace kdy se vždy dva momentálně slabší spojí proti tomu nejsilnějšímu. Dřív to bylo ČLR+USA na vyvažování SSSR a nyní RF+ČLR proti USA které je se svými satelity pro každého jednotlivě existenční hrozba.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            23:57 28.09.2023

            Já to chápu. Píšu o tom celou dobu :-)))

            Já to chápu. Píšu o tom celou dobu :-)))

  • Sgt Murphy
    19:54 27.09.2023

    "A co by tak na těch technologiích zjistili?" Napríklad utajované vlastnosti APG-83 ako reálny dosah voči konkrétnemu cieľu o veľkosti "xy" m2, pozemným a námorným cieľom, ...Zobrazit celý příspěvek

    "A co by tak na těch technologiích zjistili?"

    Napríklad utajované vlastnosti APG-83 ako reálny dosah voči konkrétnemu cieľu o veľkosti "xy" m2, pozemným a námorným cieľom, schopnosti radaru rušiť rádiovú komunikáciu či ako rušiť samotný radar. Či rozlúskať vlastnosti AN/ALQ-254 alebo skutočnú radarovú odrazivosť lietadla. Toho čo sa dá zistiť je naozaj veľa a keďže F-16V je hlavným stíhačom Taiwanu ale aj mnohých krajín NATO, Čína a Rusko bude mať na tieto utajované informácie zálusk dosť veľký. Keby Čína zaplatila Vietnamského pilota a uniesli jednu F-16, USA to nezabolí ako keby prišli o F-35 Blk 4 aj s novým AN/APG-85. Nejde len o to lietadlo pokúsiť sa lietadlo skopírovať (aj keby ho mali downgradovať), ale hlavne ako účinne voči nemu bojovať.

    Turecko ako člen NATO jedná síce svojsky, ale nie je ten typ krajiny, ktorá by predala utajované informácie nepriateľskej krajine. Ale existujú podozrenia, prečo im druhý krát už F-35 ponúknuté neboli a dostanú ako "treťotriedna" krajina len F-16.

    Tak napríklad Chengdu J-20 majú motory Čínskej výroby so stealth, thrust vectoring a sú schopné supercruise. Časy kedy musela Čína dovážať nekvalitné motory z Ruska sú dnes už minulosť. Tak isto tie lietadlá majú AESA radary, technológiu, ktorú Rusi nemajú u bojových lietadiel dodnes zvládnutú a tiež EOTS a IRTS. APG-83 je low cost radar, ktorý je dnes technologicky pozadu, ale strata radaru z F-35 by bola o niečom inom než z F-16. Mimo to, ani v F-35 nenájdeš dnes najmodernejšie technológie, na dnešné pomery je to už pomerne staré lietadlo až pokiaľ z linky nezačnú schádzať Block 4 s Technology Refresh 3. A aj potom budú najmodernejšie technológie už míľový krok dopredu. Ale jedná sa tiež napríkla samotný "počítač" lietadla a software, ktorý ovláda palubné a zbraňové systémy, sensor fusion, data fusion.

    Každopádne tá diskusia mala mieriť niekde inde, to že Vzdušné sily ČR dostali možnosť z USA kúpiť F-35A je tiež prejavený znak dôvery zo strany USA. Oproti F-22 je to síce exportný 5. gen stíhač, ale stále dostupný len pre najbližších spojencov.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    08:26 27.09.2023

    Nevím, čemu se divíme. VDR používá americké zbraně už od 70-tých let, kdy je přebrala od armády VR. A co se týče komunismu, není o moc komunističtější než EU.

    Nevím, čemu se divíme. VDR používá americké zbraně už od 70-tých let, kdy je přebrala od armády VR. A co se týče komunismu, není o moc komunističtější než EU.

    • flanker.jirka
      10:15 27.09.2023

      Ono to není ani komunismu, USA prodají cokoliv komukoliv, pokud jim bude zobat z ruky a má pro ně přírodní bohatství. Stačí se podívat na podporu režimů v perském zálivu.

      Ono to není ani komunismu, USA prodají cokoliv komukoliv, pokud jim bude zobat z ruky a má pro ně přírodní bohatství. Stačí se podívat na podporu režimů v perském zálivu.

      • Misonek 76
        15:10 27.09.2023

        Tam jde spis o to ze Vietnamci a Cinane nejsou moc kamaradi.

        Tam jde spis o to ze Vietnamci a Cinane nejsou moc kamaradi.

      • RiMr71
        16:29 27.09.2023

        ...jasně soudruhu, zatímco třeba frantíci z tvrdého jádra EU zájemce o zbraně lustrují... svatá rudá prostoto...

        ...jasně soudruhu, zatímco třeba frantíci z tvrdého jádra EU zájemce o zbraně lustrují... svatá rudá prostoto...

        • flanker.jirka
          22:12 27.09.2023

          Peníze nesrmrdí nikomu z nich, článek se Francie netýká. Ale to by jste si musel pobrečet i nad EU a Británií s jejich korupcí pro prosazení EFT v Perském zálivu.

          Peníze nesrmrdí nikomu z nich, článek se Francie netýká. Ale to by jste si musel pobrečet i nad EU a Británií s jejich korupcí pro prosazení EFT v Perském zálivu.

          • Vrata
            08:15 28.09.2023

            Tady jde o to, ze vy, kdyz si nekopnete do Americanu, tak mate zkazeny den. O jinych statech tak jako o Americe nemluvite.

            Tady jde o to, ze vy, kdyz si nekopnete do Americanu, tak mate zkazeny den. O jinych statech tak jako o Americe nemluvite.

          • flanker.jirka
            09:28 28.09.2023

            Vrata Jak jste na to přišel? Přečetl jste si vůbec titulek článku? Je to jen a pouze o USA a jejich zájmech ve Vietnamu. (navzdory tamnímu komunismu) A nemusíme chodit do ...Zobrazit celý příspěvek

            Vrata
            Jak jste na to přišel? Přečetl jste si vůbec titulek článku? Je to jen a pouze o USA a jejich zájmech ve Vietnamu. (navzdory tamnímu komunismu)
            A nemusíme chodit do historie moc daleko, stačí se podívat na podíl USA a Francie na pomoci Saddámu Husjanovi v 80. letech, nebo na to jaký kamarád byl například "demokrat" Pinochet.
            https://zahranicni.hn.cz/c1-60...
            https://www.irozhlas.cz/zpravy... Skrýt celý příspěvek

          • Vrata
            19:32 28.09.2023

            Flanker: 1. K pomoci Iraku – nemam pristup do HN, precetl jsem jen uvod: „Časopis Foreign Policy v roce 2013 totiž odhalil, že Spojené státy před čtvrtstoletím pomáhaly Saddámu ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker:
            1. K pomoci Iraku – nemam pristup do HN, precetl jsem jen uvod:
            „Časopis Foreign Policy v roce 2013 totiž odhalil, že Spojené státy před čtvrtstoletím pomáhaly Saddámu Husajnovi ve válce s Íránem.“
            Podotykam – casopis tvrdi něco o 25 let stare věci – to je jen na vasi vire, jestli tomu chcete verit.
            „Tento casopis tvrdi ze v roce 1988 americká CIA podle satelitních snímků zjistila, že v iráckých liniích hrozí průlom u města Basra. Husajnově armádě poskytla informace o rozmístění íránských vojsk.“

            Rikam – i kdyby to byla pravda, je to nepatrna vojenska pomoc ve srovnani s jinými staty. Proc nezminujete Rusko, od ktereho mel Irak takřka vylucne pozemni techniku (plus mozna něco od Polska a CSSR – typicky OT 64) plus většinu letectva a dale Francii, která Saddamovi dodala cca 40 stihacek a spoustu vrtulniku?? To je ten vas dvoji metr – jedete jen po USA a ostatni casto daleko horsi fakta vas nezajimaji. Vypichnete si jen to, co chcete slyset. Rikam tomu tunelove videni. Rekl bych, ze jste temi USA posedly.

            2. K Chile, cituji:
            „Pinochet dostal tři milióny dolarů od Spojených států v roce 1976 a v dalších letech. Mezi štědrými dárci bylo také Španělsko, Paraguay, Velká Británie a Čína. Celkem do roku 1997 obdržel Pinochet od zahraničních vlád více než 12 milionů dolarů.“
            Zase, prachy poslalo 5 státu vcetne Ciny a vy zminujete jen USA. Zase to tunelove videni.
            Druha věc je, ze Pinocetuv fasisticky rezim byl sice hrozny ale klidne mohl byt daleko lepsi nez rezim svrzeneho komunisty Allienda. Pinocet privedl Chile zpet k ekonomicke prosperite a pak odstoupil a uvolnil vladu pro demokraticky rezim.
            Když to srovnam treba s dnesni Venezuelou, kde „revoluce zvítězila, zeme ma podobny počet obyvatel jako Saudska Arabie a stejne zasoby ropy a část obyvatelstva tam ještě před par lety chcipala hlady a ulice ovladaly provladni zlocinecke gangy (které zavrazdily rocne tolik lidi jako Pinochet za celou dobu sve vlády)“, tak Pinochet mohl byt daleko lepsi volba. Pinochet klidne mohla byt zachrana Chile.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            09:18 29.09.2023

            Vrata Odkazy mají napovědět tomu co je real politika USA. Když se jim to hodilo do krámku, tak podporovali i Husajna a jiné diktátory. Nyní budou podporovat komunisty, kteří mají ...Zobrazit celý příspěvek

            Vrata
            Odkazy mají napovědět tomu co je real politika USA. Když se jim to hodilo do krámku, tak podporovali i Husajna a jiné diktátory. Nyní budou podporovat komunisty, kteří mají problém s Čínou.
            https://en.wikipedia.org/wiki/...
            https://en.wikipedia.org/wiki/...
            https://responsiblestatecraft....
            A případ Íránu, nejdříve tam zorganizovali převrat, po té Írán podporovali (proto dodnes drží v provozu pár kusů US stíhaček F 4, F 14 a F 5 a mají PVO postavené na bývalých systémech HAWk) a po té přišla islámská revoluce, od té doby jsou USA kamarádi se všemi, kdo Írán, co by zdroj nerostného bohatství, má také v hledáčku jako nepřítele.
            https://www.irozhlas.cz/veda-t...
            ...a to se bavíme pouze o tom, co oficiálně USA přiznaly nebo u čeho je načapali novináři a prokázali to. O kolika přpadech a operacích CIA toho asi ještě nic nevíme? Prostě a jednoduše, všechny velmoci si s námi hrají, ať už jsou to rusácí, USA nebo Čína, nebo rádoby velmoci z EU.

            Proč nezmiňuji Rusko? Protože se bavíme u článku týkajícího se dodávek zbraní z USA komunistům. (nějaký pátek už ne této planetě jsem a vím co se zde dělo v době studené války a reálného socialismu s vedoucí úlohou KSČ)

            Chile, opět, bavíme se o článku z USA. Mimochodem, evropské země se za toto oficiálně omluvily.
            Naopak, alespoň vidíte mezi jakou chátru se USA v mnoha případech zařadily. Mezi nejrůznější diktátorské a autoritativní režimy.
            Nejhorší co můžete udělat, jsou výmluvy, kde budete chování jednoho státu omlouvat tím, že přece ostatní státy to dělaly také, to je neomlouvá.

            Nejde o tunelové vidění, ale o diskusi k článku týkající se vlivu USA. Pokud bychom tu měli jmenovat všechny ty co napomáhali zlu na celém světě, tak sem můžeme rovnou dát seznam většiny států uznaných OSN. :-)Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    21:19 26.09.2023

    Tu vidíme ako sú technológie aj v najmodernejších F-16 4. gen stíhačov už dnes tak zastarané, že USA sa ich nebojí poslať napríklad do treťotriednej krajiny ako komunistický ...Zobrazit celý příspěvek

    Tu vidíme ako sú technológie aj v najmodernejších F-16 4. gen stíhačov už dnes tak zastarané, že USA sa ich nebojí poslať napríklad do treťotriednej krajiny ako komunistický Vietnam hoci vedia že by si ich následne mohli prísť rozobrať a preskúmať technici z Číny či Ruska. A 5. gen ako F-35 sú tak pokročilé že ich USA vytiahnu aj havarované z dna Tichého oceánu len aby sa tie technológie nedostali do rúk nepriateľa. Medzi tými dvoma stíhačmi musí byť v bojovej hodnote neskutočne priepastný rozdiel. Nechcem to tu vyťahovať, ale je to poznámka k tomu, či by vzdušné sily AČR mali byť postavené na 4. gen Gripen E/F, ktorý je úrovňou na F-16V resp. Blk 70/72, alebo 5. gen stíhačkách. Či chcete mať možno z dlhodobého hľadiska síce prevádzkovo o niečo lacnejšie, ale predpotopné letectvo na úrovni Vietnamu (či Slovenska), alebo postavené na najmodernejších dostupných technológiách (ak nepočítam už dnes vyvinuté technológie pre 6. gen ako napr. prúdové motory s adaptívnym cyklom, ktorými však bude možné do budúcna F-35 v rámci MLU upgradovať).Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      21:58 26.09.2023

      A co by tak na těch technologiích zjistili? Parametry znají a dokonce konkrétní náhled radaru lze dohledat na internetu. V tom není žádné tajemství. Co tam chybí a co je důležité ...Zobrazit celý příspěvek

      A co by tak na těch technologiích zjistili? Parametry znají a dokonce konkrétní náhled radaru lze dohledat na internetu. V tom není žádné tajemství. Co tam chybí a co je důležité je návod na výrobu a tučná kasa na pokrytí investic nezbytných pro výrobní technologie a pro samotnou výrobu. Technologie jsou dnes o penězích a ne supertajných technologiích. Pokrok jde rychle a naopak civilní výroba je obvykle dál než výroba pro armádu.

      A není to ani reálné proveditelné. Nestačí to cvaknout foťákem, ale je třeba letoun rozebrat a analyzovat. Takže odvézt nějak do haly a tam na pár týdnů rozkuchat. S tím že citlivé technologie ani neumí dát zpátky dohromady je to vcelku problém.Skrýt celý příspěvek

      • LAMP
        02:13 27.09.2023

        Tak tak. Proto nebyl problém nabídnout F-35 i takové nestabilní pravidelně zrazující zemi jako Turecko. Co Rusko s tím? Stačí vidět, jaké měl jejich průmysl problémy vyrábět ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak tak.
        Proto nebyl problém nabídnout F-35 i takové nestabilní pravidelně zrazující zemi jako Turecko. Co Rusko s tím? Stačí vidět, jaké měl jejich průmysl problémy vyrábět decentní termokamery pro tanky po sankcích za Krym, přitom taková maličkost.Skrýt celý příspěvek

        • Poly
          08:00 27.09.2023

          U Turecka je to nicméně ošemetné s tím, že Turci by mohli regulérně cvičit s S-400 proti F-35. A jak se ukázalo, Rusáci mají pravděpodobně do jejich systému (S-400) přístup.

          U Turecka je to nicméně ošemetné s tím, že Turci by mohli regulérně cvičit s S-400 proti F-35. A jak se ukázalo, Rusáci mají pravděpodobně do jejich systému (S-400) přístup.

        • Standa
          10:14 27.09.2023

          JJ, když i USA mělo finanční problémy s výstavbou flotily F-22, tak Rusko nemá absolutně šanci. U Číny to je taky o tom, že nemá k dispozici technologie k výrobě nejmodernějších ...Zobrazit celý příspěvek

          JJ, když i USA mělo finanční problémy s výstavbou flotily F-22, tak Rusko nemá absolutně šanci. U Číny to je taky o tom, že nemá k dispozici technologie k výrobě nejmodernějších čipů. Do dnešní doby nejsou schopní dodávat moderní motory. A to nemluvíme ani o logistice nasazení, kterou Cína prostě nemá.......Skrýt celý příspěvek

      • Arccos
        10:04 27.09.2023

        Kdepak, přece nejde o zkopírování, ale i o analýzu schopností. Je celá řada utajovaných údajů a vlastností, které se na internetu opravdu nenajdete. Počínaje skutečným RCS a třeba ...Zobrazit celý příspěvek

        Kdepak, přece nejde o zkopírování, ale i o analýzu schopností. Je celá řada utajovaných údajů a vlastností, které se na internetu opravdu nenajdete. Počínaje skutečným RCS a třeba kódovacími čipy konče.Skrýt celý příspěvek

    • LAMP
      02:10 27.09.2023

      "treťotriednej krajiny ako komunistický Vietnam hoci vedia že by si ich následne mohli prísť rozobrať a preskúmať technici z Číny či Ruska." USA má s komunistickým Vietnamem (ve ...Zobrazit celý příspěvek

      "treťotriednej krajiny ako komunistický Vietnam hoci vedia že by si ich následne mohli prísť rozobrať a preskúmať technici z Číny či Ruska."

      USA má s komunistickým Vietnamem (ve skutečnosti tržní ekonomika) nyní dosti přátelské vztahy. V roce 2016 byly zrušeny i ty poslední zbrojní embarga a Amerika Vietnam velmi čile vyzbrojuje.
      Čína je naopak takovým studenoválečným nepřítelem Vietnamu a má s ním teritoriální spory. Občas jim i potopí lodě.
      Rusko je ale stále hlavním zbrojním partnerem. Je jasné, že Rusko si raději vybere Čínu než Vietnam, takže směrování Vietnamu k USA je pravděpodobný vývoj (resp. pokračování již existujícího směru vývoje posledních 15 let). Skoro až existenčně důležitý.
      Takže toto zas tak moc nehrozí IMO a proto asi i tento deal.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement007
        08:03 27.09.2023

        Dodávání vyspělých zbraní je i vytváření soft power. Kdo provozuje importované zbraně, nemůže se vůči zemi, která je vyrábí, moc vymezovat. Potřebuje údržbu, náhradní díly a ...Zobrazit celý příspěvek

        Dodávání vyspělých zbraní je i vytváření soft power. Kdo provozuje importované zbraně, nemůže se vůči zemi, která je vyrábí, moc vymezovat. Potřebuje údržbu, náhradní díly a tak.

        Vietnam není agresivní země a podobně jako Filipíny čelí čínské rozpínavosti - v podstatě je to pro USA ideální partner.Skrýt celý příspěvek

        • CerVus
          17:31 27.09.2023

          Pravda, takový Irák nebo Egypt mohou povídat jak snadné je zrovna takovou F-16 vyžadující servis používat jako nátlakový prostředek.

          Pravda, takový Irák nebo Egypt mohou povídat jak snadné je zrovna takovou F-16 vyžadující servis používat jako nátlakový prostředek.

      • Poly
        09:36 27.09.2023

        Osobně si myslím, že to je takové naťuknutí na pozdější vyzbrojení F-35. Letounů mají na takovou zemi zatraceně málo. Navíc budou potřebovat něco, co umí lítat dál, než F-16. Let ...Zobrazit celý příspěvek

        Osobně si myslím, že to je takové naťuknutí na pozdější vyzbrojení F-35. Letounů mají na takovou zemi zatraceně málo. Navíc budou potřebovat něco, co umí lítat dál, než F-16. Let ze severu na jih s tím, že se vyhnou Laosu si vezme skoro 1500 km.Skrýt celý příspěvek

    • D.i.p
      11:31 27.09.2023

      5.gen je “jen” o stealth. Všechno ostatní může být i v draku Gripenu E. A z většiny i je. Je to z velké části i v nejnovějších verzích F16 a takový USA do Vietnamu určitě nepošlou. ...Zobrazit celý příspěvek

      5.gen je “jen” o stealth. Všechno ostatní může být i v draku Gripenu E. A z většiny i je. Je to z velké části i v nejnovějších verzích F16 a takový USA do Vietnamu určitě nepošlou. Gripen a to už byl i C je koncepčně modernější letadlo než F16. Ten kdo si koupí Gripen E určitě nekupuje stejnou ojetinu jako F16.Skrýt celý příspěvek

      • rtep
        15:12 27.09.2023

        no myslím že Gripen E by musel projít hodně velkou přestavbou aby dosáhl schopností F 35 verze 4, ano má možná na dohled současnou verzi 2, ale na připravovanou verzi 3 už nestačí, ...Zobrazit celý příspěvek

        no myslím že Gripen E by musel projít hodně velkou přestavbou aby dosáhl schopností F 35 verze 4, ano má možná na dohled současnou verzi 2, ale na připravovanou verzi 3 už nestačí, na to nemá dost výkonný motor ( výroba elektřiny pro pohon a chlazení elektroniky ) výkonný radar, a procesory pro zpracovaní dat

        takže to není o stealth je to o koncepci a u letadel platí více než u aut že z MB 1000 supersporta na urovni Ferrari 55 neuděláš, mužeš se přiblížit ale ...prostě neuděláš, pouze zbytečně vyhodíš peníze skoro v ceně toho FerrariSkrýt celý příspěvek

        • Badysak
          01:32 28.09.2023

          Spíše přitlač sleepery jsou kusové speciály.

          Spíše přitlač sleepery jsou kusové speciály.

  • krizzdenek
    17:00 26.09.2023

    No rychlá dodávka starších F-16 by mohla vést k tomu, že v roce 2024 by se mohla rozrůst ukrjainská flotila Su-27. :)

    No rychlá dodávka starších F-16 by mohla vést k tomu, že v roce 2024 by se mohla rozrůst ukrjainská flotila Su-27. :)

    • flanker.jirka
      18:22 26.09.2023

      To těžko, stále jsou na ruské technice závislí, že by je bolela ztráta podpory pro ostatní techniku. Musí myslet především na sebe a svého severního souseda.

      To těžko, stále jsou na ruské technice závislí, že by je bolela ztráta podpory pro ostatní techniku. Musí myslet především na sebe a svého severního souseda.

    • Hawk
      19:58 26.09.2023

      Co by asi tak Ukrajina s historickými a v tropech prorezlými Su-27 dělala???

      Co by asi tak Ukrajina s historickými a v tropech prorezlými Su-27 dělala???

      • krizzdenek
        10:36 27.09.2023

        Něco použila, zbytek by kanibalizovala.
        Že je tato varinata málo pravděpodobná, je jasné.

        Něco použila, zbytek by kanibalizovala.
        Že je tato varinata málo pravděpodobná, je jasné.

        • flanker.jirka
          16:20 27.09.2023

          K tomu je asi jasné, že žádné SU 27 ze světa Ukrajinu nespasí.

          K tomu je asi jasné, že žádné SU 27 ze světa Ukrajinu nespasí.

Načítám diskuzi...