Komunistická totalita v akci: Čistky v čínské armádě

Komunistická totalita v akci: Čistky v čínské armádě
Horní stupeň mezikontinentální střely DF-5B na kapalné paliva na náměstí Nebeského klidu během vojenské přehlídky u příležitosti 70 výročí vítězství proti Japonsku. / depositphotos.com (Zvětšit)

Nedávné čistky mezi špičkami čínské armády poukazují na překážky, kterým čelí čínský vůdce Si Ťin-pching, když se snaží dokončit svoji rapidní modernizaci ozbrojených sil do roku 2050. Podle čínských státních médií bylo nedávno z nejvyššího poradního orgánu Komunistické strany Číny odvoláno devět generálů a tři úředníci zabývající se obrannými technologiemi.

Si Ťin-pching v Čínské Lidové osvobozenecké armádě (ČLOA) provádí další vlnu čistek. Od července 2023 odvolal asi 15 činitelů, včetně ministra obrany Li Šang Wua, velitele a komisaře raketových sil a několika vysoce postavených důstojníků a civilních představitelů obranného průmyslu. Stálý výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců 27. prosince bez vysvětlení vyloučil devět vysokých kádrů, což ještě více posílilo podezření z rozkrytí rozsáhlého korupčního systému, který se dotýkal mnoha úrovní armády a čínského obranného průmyslu.

Týden po Siově novoročním projevu k armádě, v němž zdůraznil „boj v těžkém a zdlouhavém zápasu s korupcí“, agentura Bloomberg uvedla [1], že Siova čistka byla pravděpodobně způsobena rozbujelou korupcí zjištěnou v raketových silách, a citovala anonymní zdroje z amerických zpravodajských služeb: Čínská armáda velmi nedůsledně nakládá s raketovým palivem a víka mnoha nových sil na balistické rakety nefungují, což ohrožuje bojeschopnost čínských mezikontinentálních balistických raket, do kterých Čína v posledních letech masivně investovala.

Zpráva dokonce obsahovala poněkud pochybné tvrzení o naplněnosti některých čínských raket vodou místo paliva. Podle další zprávy údajně založené na výpovědi čínského defektora čínští vojáci kradou tuhá raketová paliva a na svých základnách ho využívají k vaření polévky.

Tento šokující stav korupce měl ve vedení komunistické strany vyvolat pochyby o operační připravenosti čínské armády na konflikt velkého rozsahu (tedy s USA v případné Taiwanské krizi) a výrazně zchladit apetit vedení strany po konfrontaci. Zejména historka o „vodě v raketách“ však vyvolala [2] u zástupců odborné veřejnosti vlnu skepticismu.

DF-41

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Spojené státy nesmí s přípravou na válku proti Číně otálet

Vojenská rovnováha mezi Spojenými státy a Čínou v Asii je velmi křehká. V posledních letech se ...

Jan Zahradil: Základní omyl je pohlížet na Čínu euroamerickýma očima

Europoslanec Jan Zahradil nedávno oznámil návrat do české politiky. V ODS hodlá zviditelnit ...

PREMIUM Bartosiak, Colby: Popíráme realitu. USA není hegemon a neochrání všechny; Část 1.

Polský odborník na geopolitiku a vlivný polský „opinion maker“ Jacek Bartosiak a americký vojenský ...

PREMIUM Bartosiak, Colby: Popíráme realitu. USA není hegemon a neochrání všechny; Část 2.

Polský odborník na geopolitiku a vlivný polský „opinion maker“ Jacek Bartosiak a americký vojenský ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.