Konec dekadentního západního obranného průmyslu: Přichází revoluce výroby zbraní od Elona Muska
- 23. 9. 2024
- 34 komentářů
- Jan Buchar
Západní zbrojovky nedokáží držet krok s probíhající výrobní revolucí a přizpůsobit se nové době. Zaostávají za novými velmocenskými hrozbami v podobě technologických inovací, zejména v oblastech levné robotiky a umělé inteligence. Pokračující deindustrializace Západu bude v případě vypuknutí velmocenského konfliktu znamenat kritickou nevýhodu pro vedení války, ve které bude nutné masově a jednoduše vyrábět vojenský materiál všeho druhu.
Tento problém vzniká podle americké zbrojařské firmy Anduril již dlouho. Po desetiletí západní vojenskou sílu určoval stále menší počet sofistikovaných luxusních zbrojních systémů, jejichž výroba je pomalá a nákladná. Tvorba zásob kritické munice trvala roky a stejně dlouhou dobu bude trvat její případná obnova. To opakovaně potvrzují závěry válečných her, podle nichž armádě Spojených států dojdou důležité zbraně za méně než týden války s Čínou. Není příliš těžké tomu uvěřit poté, co Ukrajina spotřebovala deset let vyráběné některé americké taktické zbraně během prvních měsíců bojů s Ruskem.
Příčina problémů průmyslových podniků a jejich výrobních procesů leží v požadavcích západních vlád na vojenskou sílu. S koncem studené války mnozí političtí představitelé uvěřili v konec velmocenského soupeření a zároveň v dlouhodobou západní vojenskou dominanci. Navíc si nikdo z nich nedokázal představit velké množství ztracené techniky v průběhu bojových operací. Nakonec došlo k vybudování ozbrojených sil složených ze stále menšího počtu drahých a pokročilých systémů. Schopnosti stealth jim měly umožnit působit skrytě a přežít v náročných podmínkách, takže je nikdy nemělo být potřeba masově vyrábět.
Současné vojenské systémy se vyznačují velmi dlouhou vývojovou fází (i několik desetiletí) s vysokým rozpočtem. Složitá výroba znemožňuje rychlé a početně rozsáhlé dodávky, protože závisí na vysoce specializované a stále nedostatkovější pracovní síle. Kvůli nízké míře flexibility ve výrobních procesech nelze rychle měnit pracovní postupy pomocí nových technologií, což výrobu dále prodlužuje. Zbraně jsou nakonec plné zastaralých součástek, které je schopno vyrábět stále méně společností.
K tomuto stavu nedošlo náhodou. Západ dlouho spojoval drahé a odolné součástky stejně jako propracované výrobní postupy s armádními požadavky na bezpečnost a účinnost. A to často i za cenu podražení výrobku nebo omezení jeho výrobních možností. Takové nastavení podmínek, tj. výroba vynikajících, avšak složitě vyrobitelných systémů, zavedeným hráčům v obranném průmyslu vyhovuje. Jakákoliv konkurence totiž musí pokořit vysoko nastavenou administrativní a certifikační bariéru dodavatelů pro národní ozbrojené síly. Úřady tyto problémy ještě zhoršuje pomalým a náročným ověřováním a testováním.
Takto náročné, nákladné a pomalé výrobní procesy nejsou vhodné pro velkoobjemové zakázky. Ve fiskálním roce 2023 Spojené státy z výše uvedených důvodů plánovaly vyrobit pouze jednu nebo dvě ponorky, několik válečných lodí, 22 tanků a několik desítek stíhaček se schopností stealth. Roční výrobu pokročilých systémů, jako jsou zpravodajské satelity nebo bombardéry dlouhého doletu, lze spočítat na prstech jedné ruky. V důsledku toho se americká armáda zmenšuje. Každý rok vyřazuje lodě, bojové letouny a další významné systémy rychleji, než je průmyslová základna schopna je nahradit.
Situace není o nic lepší, pokud přijde řeč na kritickou munici, která je nutná k odstrašení nebo vítězství ve válce velmocí. Například v žádosti o rozpočet na rok 2024 Bílý dům plánuje pořídit pouze 118 protilodních střel dlouhého doletu (LRASM), 34 střel s plochou dráhou letu Tomahawk a 550 raket vzduch-země s prodlouženým doletem (JASSM-ER). Cena každé jednotlivé rakety začíná přinejmenším na jednom milionu amerických dolarů a zbrojovka Anduril k tomu varuje, že v současné době neexistuje kapacita pro rozšíření výroby.
Ještě v době druhé světové války mohly montážní linky Fordu rychle přejít k výrobě bombardérů B-24, protože tato letadla měla více podobností než rozdílů ve srovnání s civilními výrobky. Dnešní továrny nikdy nesvedou vyrábět bombardéry B-21 nebo jiné pokročilé vojenské systémy. Konstrukce, materiály, součástky, pracovní síla, dodavatelské řetězce a výrobní procesy jsou téměř ve všech ohledech dokonalejší a tím hůře replikovatelné oproti dřívějším generacím stejných systémů. Ani mimořádná politická vůle nebo zapojení národních zdrojů nepovedou k rychlému a výraznému zvýšení výroby obranných prostředků. Když ukrajinští vojáci během několika měsíců vyčerpali americké zásoby raket Stinger, odhadovalo se, že nové systémy se na bojiště dostanou nejdříve za dva až tři roky. I to vyžadovalo znovu nasazení zaměstnanců v důchodu, protože nikdo jiný je nebyl schopen vyrobit.
Západní závislost na vojenském ekvivalentu luxusního zboží představovala jen malé riziko v unipolárním světě pod vedením USA. Tato realita je však pryč. Čínská vojenská expanze poháněna domácím průmyslem překonává ten západní ve všech oblastech. Od válečných lodí a bojových letadel až po rakety a bezpilotní letouny. Tento fakt je výsledkem systematické západní deindustrializace a čínské hyperindustrializace, která přímo souvisí s politickou podporou outsourcingu průmyslové výroby do Říše středu. Tento přesun však vyústil v kolosální rozdíl ve výrobních kapacitách.
Západ má hodnoty, Čína zdrcující průmyslovou převahu. Zde vidíme porovnání výroby lodí ve Spojených státech vs. 200× větší výroba lodí v Číně. Snadno tak pochopíme velikost čínského těžkého průmyslu, který je nezbytný pro masovou výrobu těžkých zbraní. / Rebuild the Arsenal
Vezměme si jeden příklad: Čína má více než dvěstěkrát větší výrobní kapacity na stavbu lodí než Spojené státy. Tvoří téměř polovinu veškeré světové produkce lodí, zatímco USA méně než desetinu procenta. Podobný příběh by se dal vyprávět o řadě dalších segmentech výroby, jež mohou mít v případě konfliktu vojenský význam. Západ stále potřebuje vynikající vojenské systémy, ale ty samy o sobě nestačí. Jeho současná obranná průmyslová základna jednoduše nemůže vyrobit dostatek zbraní, aby vyhrála závod v konvenčním zbrojení s Čínou. To by vyžadovalo obrovské množství dalšího času, peněz a specializované pracovní síly. Nic z toho Západ nemá a proto je nutné zvolit jiný přístup k vytváření vojenské síly.
Společnost Anduril vyzývá k zavedení „zcela odlišné výrobní filozofie“ po vzoru Tesly miliardáře Elona Muska. Americká automobilka použila software k revoluci v oblasti hardwaru a zrušila tak tradiční praxi automobilového průmyslu, který k softwaru vozidla přistupoval jako k druhořadé záležitosti. Díky tomu Tesla dokázala zahájit velkosériovou výrobu a zároveň každý týden zavádět desítky technických změn do aktivních výrobních linek. Nyní provádí stovky změn každý měsíc v celé flotile svých vozidel, a to za plného provozu, aby jejich výroba byla jednodušší, rychlejší a levnější. Jen jedna továrna Gigafactory vyrábí čtyři až pět tisíc vozidel týdně za cenu 37 000 USD za kus. To je v ostrém kontrastu s jednou z nejdůležitějších muničních zbraní americké armády, JASSM-ER, jejíž roční objem výroby činí 525 střel a cena každé z nich činí 1,35 milionu USD. Zdá se těžko uvěřitelné, že jednu jakkoli pozoruhodnou zbraň lze vyrábět jen ve stokrát menších objemech a mnohonásobně dráž než elektrické poloautonomní auto.
Změnu vnímání zbrojovek jako v první řadě softwarových společností bude následovat využívání dostupných a levných součástek namísto drahých a specializovaných. Tím se obranný průmysl zbaví závislosti na omezených dodavatelských řetězcích pro armádní dodavatele. Nakonec dojde k odstranění vysoce odborných výrobních postupů, které snižují počet možných kandidátů na pracovní pozice. Nové budou zbraně jednodušší a budou je moci vyrábět lidé z automobilek nebo od výrobců spotřební elektroniky, čímž se sníží čas, náklady a složitost obranné výroby. Zároveň se vytvoří latentní nárazová kapacita schopná zvýšit výrobu zbraní v případě krize.
Západní obranný průmysl reflektuje ukrajinsko-ruskou válku a začíná přemýšlet, jak bude vypadat případný konflikt v Indo-Pacifiku. Příští střetnutí mezi velmoci spotřebuje gigantické množství zbraní a munice, na což není Západ v nejmenším připraven. V posledních desetiletích si vystačil s malým množstvím velmi pokročilých a drahých systémů, jejichž výrobu zajišťovaly vysoce kvalifikovaní pracovníci. Tento model ovšem není vhodný pro mnohaleté opotřebovací války s vysokými ztrátami techniky a velkou spotřebou munice. Obstát v takovém konfliktu bude možné pouze po zavedení odlišné filozofie výroby zbraní, kterou bude charakterizovat nízká cena, jednoduchost a neustále inovace.
Zdroje: Anduril, DefenseNews
Související články
PREMIUM Víme skoro jistě: Bojové drony CCA nahradí české bitevníky L-159
Během pár měsíců americké letectvo (USAF) zúží počet soutěžích v programu bojových proudových dronů ...
- 16.02.2024
- 28 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Bojové drony CCA aneb Dominance demokratického a tržně orientovaného Západu
Americké letectvo (USAF) šlape na plyn v programu proudových bojových dronů CCA (Collaborative ...
- 27.04.2024
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Rebuild the Arsenal: Levná střela Barracuda pro vítězství demokracie
Velmi ambiciózní americký start-up Anduril Industries odhalil rodinu autonomních vzdušných ...
- 16.09.2024
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Stop Ecocide: Ekologická hnutí pomáhají Rusku a Číně deindustrializovat Západ
Fidži, Samoa a Vanuatu minulý týden oficiálně požádaly Mezinárodní trestní soud, aby se ničení ...
- 19.09.2024
- 26 komentářů
- Jan Buchar
Nie przeceniałbym tematu robotyzacji. Koszt produkcji przez roboty oraz problemy techniczno-technologiczne (awarie / długotrwały i kosztowy proces wdrażania wszelkich modyfikacji ...Zobrazit celý příspěvek
Nie przeceniałbym tematu robotyzacji.
Koszt produkcji przez roboty oraz problemy techniczno-technologiczne (awarie / długotrwały i kosztowy proces wdrażania wszelkich modyfikacji ) sprawa ze to jest dobre do wytwarzania drogich produktów.
Tanie produkty - nadal bardziej opłaca się robić ludzkimi rekami - dlatego "markowe" buty szyja mieszkańcy Bangladeszu - a nie roboty.
Tu przypomniał mi się Paul Lafarge i jego „Le Droit à la Paresse” ("Prawo do lenistwa)
Ostatnie słowa - tekstu z 1883 - wiara że maszyny "wyzwolą człowieka" od pracy!"
Owszem nowe technologie i nowe podejście do "wyrobów wojskowych" możne obniżyć koszta - bojowe drony przez sam fakt że nie ma w kabinie pilota nie muszą spełniać tak wyśrubowanych norm technicznych (bezpieczeństwo).
To może obniżyć koszta sił powietrznych - które są obecnie horrendalnie kosztowne.
Podobnie na bazie amunicji krążącej powstanie nowy typ artylerii
Ale jednocześnie teren nadal będzie zajmował i utrzymawszy żołnierz piechoty - którego karabin być możne będzie tańszy...
Problemem europy nie jest brak rąk do pracy. Tylko niechęć Europejczyków do pracy. Realnej pracy - w produkcji
Dopóki mamy system gospodarczy który wręcz zniechęca do pracy to będzie co jest...
Czyli problem z produkcja pocisku 155mm - które 100 lat temu w dużo bardziej prymitywnych warunkach produkowano milionami sztuk...Skrýt celý příspěvekV článku se píše o levné robotice = výrobní robotice. Čína je největším výrobcem robotických zařízení všeho druhu na světě a kvalitou se řadí mezi špičku. Problém Evropy je ...Zobrazit celý příspěvek
V článku se píše o levné robotice = výrobní robotice. Čína je největším výrobcem robotických zařízení všeho druhu na světě a kvalitou se řadí mezi špičku.
Problém Evropy je neochota pracovat. Jenže je tu spousta jiných problémů. V Evropě je poměrně dost surovin, které se netěží, protože to lidi nechtějí. V Číně se to jednoduše nařídilo a kdo pyskoval, ten šel pod zámek. Taky tu nikdo nechce těžký průmysl a chemický průmysl, protože fujky fujky. No a nemáme zajištěné suroviny, protože to by se musely páchat levoty v Africe po vzoru Číny. A zrovna takové Německo se stigmatem 2SV nic takového v plánu nemá.
A zakončil bych to tím, že status "pracuji ve zbrojovce" nezní tak dobře jako "sedím za počítačem v Microsoftu". To slyší banky a případná pracovní síla.Skrýt celý příspěvek
No nevím. Přijde mi trochu zavádějící srovnávat výrobu spotřebního zboží, které když se opotřebuje nebo vyjde z módy, tak ho vyhodíte, dáte do bazaru a podobně, s válečnou výrobou ...Zobrazit celý příspěvek
No nevím.
Přijde mi trochu zavádějící srovnávat výrobu spotřebního zboží, které když se opotřebuje nebo vyjde z módy, tak ho vyhodíte, dáte do bazaru a podobně, s válečnou výrobou moderních zbraní, u kterých je požadavek na minimálně 80 - 90% účinnost, kterou si taková technika musí uchovat po dobu několika desítek let, a kde selhání z důvodu nepřesné výroby může být fatální a stát lidské životy.
Trochu se tady porovnávají dva naprosto odlišné světy.
Porovnávat Čínskou výrobu lodí s výrobou lodí v USA, je taky dosti zavádějící. Čína je v pozici, kdy musí dohánět, USA ne. Navíc v rámci boje v Pacifiku už USA převzala a přišla s jinačí doktrínou, vis. reorganizace USMC a podobně. Na co budovat obrovské loďstvo, když máte v plánu z každého ostrůvku, atolu a podobně, udělat automatizovaný odpalovací prostor pro protilodní střely.
Zbraně se vyvíjejí na základě požadavků armády, její doktríny a operačních plánů, ne trhu.
A jelikož my operační plány USA vůbec neznáme, nevíme co všechno a jak chtějí nasadit v Pacifiku či jinde, z pochopitelných důvodů, tak nám nezbývá nic jiného než spekulovat. :-)Skrýt celý příspěvekkazdopadne nepriatela radsej precenit nez podcenit.
kazdopadne nepriatela radsej precenit nez podcenit.
Kam vede přeceňování vidíme na Ukrajině. Na taktice vatniků bez podpory se od dob cara nic nezměnilo...
Kam vede přeceňování vidíme na Ukrajině. Na taktice vatniků bez podpory se od dob cara nic nezměnilo...
ale radsej ratat so silnejsim nepriatelom a byt lepsie pripraveny predsa nie? Je lepsie ked sa ukaze slabsi/neschopnejsi jak silnejsi/schopnejsi nez predpokladame..
ale radsej ratat so silnejsim nepriatelom a byt lepsie pripraveny predsa nie? Je lepsie ked sa ukaze slabsi/neschopnejsi jak silnejsi/schopnejsi nez predpokladame..
"Porovnávat Čínskou výrobu lodí s výrobou lodí v USA, je taky dosti zavádějící. Čína je v pozici, kdy musí dohánět, USA ne." Číně se dohánět poměrně rychle a jednoduše. Většina ...Zobrazit celý příspěvek
"Porovnávat Čínskou výrobu lodí s výrobou lodí v USA, je taky dosti zavádějící. Čína je v pozici, kdy musí dohánět, USA ne."
Číně se dohánět poměrně rychle a jednoduše. Většina moderních loděnic vyrobí jakékoli plavidlo zcela bez problémů a je jedno, zda je to A.Burke a nebo Type 055. Výzbroj a pohon jsou druhá věc, ale jak je vidno, tak pokrok mají. Například kompletní know how na turbíny získali od UA a postupným vývoj se dostali v případě původní DA80 na velmi dobré parametry. A takový 055 je špičková loď, která nemá obdoby. Naopak v USA se potácí s průserem Constellation, Zumwalt, LCS,...a ani látání průšvihu pomocí Burke nestačí.
"a co budovat obrovské loďstvo, když máte v plánu z každého ostrůvku, atolu a podobně, udělat automatizovaný odpalovací prostor pro protilodní střely."
A proč myslíte, že to dávno ve velkém měřítku neudělali? Takový základna je drahou záležitostí a je jako statický cíl je velmi zranitelná. Navíc to musí někdo zásobovat a udržovat a musí tam dojet loď s kompletním zásobováním a doprovodem. Navy vošulit nejde. King musí být největší.
"my operační plány USA vůbec neznáme"
No, USA je možná znají, ale měnící se garnitury je pořád mění. Mění je často zásadně a stojí to spoustu peněz a způsobuje zdržení.Skrýt celý příspěvekNo. První odstavec.: Jako je pěkné, že porovnáváte na jedné straně výrobu konvenční lodě a na druhé straně průšvihy s prototypovými plavidly, které měly splňovat požadavky na nový ...Zobrazit celý příspěvek
No.
První odstavec.:
Jako je pěkné, že porovnáváte na jedné straně výrobu konvenční lodě a na druhé straně průšvihy s prototypovými plavidly, které měly splňovat požadavky na nový způsob válčení.
Druhý odstavec.:
Protože to dávno už někdo udělal a dál to rozvíjí, viz. můj odkaz na reorganizace USMC
https://www.armadninoviny.cz/c...
https://www.armadninoviny.cz/n...
A když si do vyhledávače Armádních Novin napíšete "Americká námořní pěchota" vyplivne vám to další spoustu odkazů na její reorganizaci a důvody proč to dělají. :-)
Třetí odstavec.:
Na tomhle není nic špatného. Pokud chcete být lídrem, tak musíte být první kdo změny provede, musíte být v neustálém předstihu a vymýšlet nové věci. Tak to prostě je. A ano tohle stojí peníze.Skrýt celý příspěvekConstellation je snad prototyp? Je to vyspělý design, který dlouhé roky brázdí oceány. Oni si ho domrvili tak, že programu hrozí, že bude zrušen. I tak je zpoždění absurdní. Ty ...Zobrazit celý příspěvek
Constellation je snad prototyp? Je to vyspělý design, který dlouhé roky brázdí oceány. Oni si ho domrvili tak, že programu hrozí, že bude zrušen. I tak je zpoždění absurdní. Ty absurdity, které tam napáchali, jsem tu důkladně popsal a ozdrojoval historicky. A LCS není vůbec žádný prototyp. Jsou to normální lodě. který jsou od začátku špatné právě kvůli chybným rozhodnutím a špatné výrobě. Při počtu, jaký vyrobili a kolik se ještě vyrobí, to fakt není prototyp. Nemluvě pak o Zumwalt. Naplánovali technologickou šílenost s nevyzrálými řešeními a samozřejmě to dopadlo, tak jak to dopadlo. Fakt, že jich vyrobili málo neznamená, že to je prototyp. Prototyp je vzorový výrobek a obvykle ten první a je čas vychytat chyby. US jich vyrobily 3 a důvodem zrušení je absurdní cena a nefunkčnost. Moderní
Toliko k technologické nadvládě hladinových lodí. Ta tu byla tak asi s A.Burke. Ještě to zachraňují Fordy, ale to je otázka času. Vývoj v Číně je nečekaně rychlý.
Odkaz na reorganizace je mi k ničemu. Článek znám. A kdo je slepý, ten si to přeloží jako A, kdo není, ten jako B. To co se tam popisuje, je ztráta technologické nadvlády a hegemonie. Doby, kdy se mohlo US NAVY mohlo promenádovat blízko Taiwanu a cítit se zcela v bezpečí, jsou dávno pryč.Skrýt celý příspěvekAno tady máte pravdu, použil jsem špatné slovo prototyp. Nicméně i to co píšete je stále naprosto normální situace. Stejně jako reorganizace USMC. Ano USA se přizpůsobuje změnám, ...Zobrazit celý příspěvek
Ano tady máte pravdu, použil jsem špatné slovo prototyp.
Nicméně i to co píšete je stále naprosto normální situace. Stejně jako reorganizace USMC.
Ano USA se přizpůsobuje změnám, které se ve světě dějí, ale stále to provádí tak, aby to byla USA, která bude diktovat pravidla námořního boje. A to je to podstatné. USA dělá vše proto aby to byly stále oni, kdo budou diktovat podmínky bojů v Pacifiku a nutit Čínu riskovat a posílat své loďstvo do nebezpečných situací a tím riskovat velké ztráty. Proto také Čína buduje takové kapacity, protože si to moc dobře uvědomuje nynější situaci. A USA taky a proto vytváří nové a nové "myšlenky" a neustále něco mění.Skrýt celý příspěvekKlimesov "Ano USA se přizpůsobuje změnám, které se ve světě dějí, ale stále to provádí tak, aby to byla USA, která bude diktovat pravidla námořního boje." To je to samé v bledě ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov
"Ano USA se přizpůsobuje změnám, které se ve světě dějí, ale stále to provádí tak, aby to byla USA, která bude diktovat pravidla námořního boje."
To je to samé v bledě modrém. Diktovat v části Pacifiku nemůžou už nyní. Nějaké základny se střelami apod nejsou vynucovací prostředek. Od toho je svaz, který má schopnost se dostatečně ubránit proti všemu. Jenže od doby, kdy Čína vlastní LL a má na nich letouny schopné nést dostatek protilodních střel, od dob čínského zavedení námořních balistických střel a k tomu určených plavidel, tomu tak není. Prostě jim někdo vzal monopol. Sovětovi se to nepodařilo, protože to bylo drahé a k opravdovým letadlovým lodím se nikdy nedostal. Číně se to podařilo. V případě Navy v mnohém začala od píky, což nese své ovoce - v některých ohledech nemá aktuálně a ani následujících skoro 10 let konkurenci ani USA.Skrýt celý příspěvek
Je Vám jasné, že to srovnání nedělá autor článku, ale dotyčná firma? Resp. v USA nejen tato firma, ale všichni, kteří ukazují na to, jaké ohrožení je Čína pro Spojené státy?
Je Vám jasné, že to srovnání nedělá autor článku, ale dotyčná firma? Resp. v USA nejen tato firma, ale všichni, kteří ukazují na to, jaké ohrožení je Čína pro Spojené státy?
Ja by som sa neobracal o rozumy k Muskovi, ktorí všetko postavil na MASÍVNYCH DOTÁCIÁCH ... ale na Ukrajincoch, ktorí sú nutení produkovať maximálny počet zbraní za minimálnu cenu ...Zobrazit celý příspěvek
Ja by som sa neobracal o rozumy k Muskovi, ktorí všetko postavil na MASÍVNYCH DOTÁCIÁCH ... ale na Ukrajincoch, ktorí sú nutení produkovať maximálny počet zbraní za minimálnu cenu v prostredí ohrozenom ruskými ozbrojenými silami.
Oni rozbehli masívnu výrobu dronov a ich neustálu modernizáciu i bez miliárd dotácií a 15 rokov času na dotovaný vývoj ....Skrýt celý příspěvekTolik k tomu proc jsem se porad cpal Muska a AI. Bez automatizace vyroby ve smyslu nahrazeni 99% delniku roboty nema zapad v soupereni s Cinou zadnou sanci. Technologickou prevahu ...Zobrazit celý příspěvek
Tolik k tomu proc jsem se porad cpal Muska a AI. Bez automatizace vyroby ve smyslu nahrazeni 99% delniku roboty nema zapad v soupereni s Cinou zadnou sanci. Technologickou prevahu uz uplne ci temer smazala nebo brzy smaze a prumyslovy potencial jak vyplyva i z clanku je o rady jinde. Bez Muskov vize tovarny jako stroje jez vyrabi stroje jsme bez sance obstat. To same Optimus - univerzalni platforma snad schopna nahradit pracovni silu v uz existujicim prostredi jeste navrzenem pro lidi. Ale ani Cina v automatizaci a robotizaci nespi. Kriticka je AI. Vyrobit elektromobil, robota ci vyrobni linku dnes kmi leckdo. Klicovy je ridici system - jejich schopnost vykonavat praci bez 4 techniku za zadkem.Skrýt celý příspěvek
Ono my sa na Čínu pozeráme cez rôzne videá a propagačné brožúrky v domnení, že v Číne to funguje ako na drátkách. Minule som videl vlog od ruského vlogera Varlamova z najväčšieho ...Zobrazit celý příspěvek
Ono my sa na Čínu pozeráme cez rôzne videá a propagačné brožúrky v domnení, že v Číne to funguje ako na drátkách. Minule som videl vlog od ruského vlogera Varlamova z najväčšieho Čínskeho mesta kde navštívil akože technologický park kde malo všetko fungovať, mali byť startupy a vývojové dielne, podľa propagačných materiálov. V skutočnosti tam síce boli budovy, ale nič s proklamovaného. Slovenský občan žijúci v Číne p.Dvořák, jeho žena, Číňanka zo Shanghaja sa smiala, že jazdíme v historických vlakoch, lebo u ních je to supervlak. Ako som bol prekvapený keď som videl iné video od iného vlogera ako sa maník viezol do Shanghaja kdesi zo severu vlakom ako u nás len v horšom prevedení. Spomína si ešte niekto na prúser s balistickými raketami v Číne, z tohto roku. Áno je dobré rátať s horším a nebyť prekvapený, ale čína to nie sú len technické vychytávky, ale kopec problémov a oni to tiež dobre vedia. Problém s pracovnou silou majú aj oni a nie všetko vyrábajú roboty.Skrýt celý příspěvek
Ono je vcelku jedno, jak to mají doma. Důležité je, zda jejich moderní kapacity zasahují do kšeftu a vlivu Západu. A zasahují zatraceně hodně.
Ono je vcelku jedno, jak to mají doma. Důležité je, zda jejich moderní kapacity zasahují do kšeftu a vlivu Západu. A zasahují zatraceně hodně.
Zajímalo by mě, jak o této situaci přemýšlí Čína. Jestli je už teď rozhodnutá, že se s USA střetne, než se podaří amíkům přejít na masovou výrobu. Jestli mají už teď stanovený ...Zobrazit celý příspěvek
Zajímalo by mě, jak o této situaci přemýšlí Čína. Jestli je už teď rozhodnutá, že se s USA střetne, než se podaří amíkům přejít na masovou výrobu. Jestli mají už teď stanovený nějaký poměr sil a výrobních kapacit, kterého když dosáhnou, tak to na Taiwanu spustí. A nebo jim ta kalkulačka přínosů a ztrát zkrátka nevychází a do risku nepůjdou.Skrýt celý příspěvek
hovori sa ze bolsevik macko pooh zautoci na taiwan do 2027, podla mna to bude najneskor do konca tejto dekady. Zalezi velmi na pristupe zapadu a vseckych cinskych nepriateloch ve ...Zobrazit celý příspěvek
hovori sa ze bolsevik macko pooh zautoci na taiwan do 2027, podla mna to bude najneskor do konca tejto dekady. Zalezi velmi na pristupe zapadu a vseckych cinskych nepriateloch ve vychodnej azii. Pri ukrajine odstrasenie zlyhalo na plnej ciare. Myslim si ze je len otazka casu kym ale CCP zautoci. To este len bude konflikt a ekonomicke dopady aj 10 krat horsie nez pri tejto vojne. Xi pooh sa vidi jako novodoby Mao zedong. Bolsevik zlocinec je sebavedomy a ked sa rozhodne zautocit tak zautoci. Pri putinovi sa naplno potvrdilo ze predstavy naivnych idealistov ze globalizacia a prepojenost bude zabranovat vojnam je totalna sprostost. To diktatorov a radikalne totalitne rezimy nikdy nezaujimalo. Jedine co na nich plati je odstrasenie masivnou hrubou silou a ekonomicky potencial vyrabat ve velkom zbrane a techniku. Zapad si moze gratulovat ze CCP vykrmil a teraz hrozi vojnou. Tato dekada podla mna bude este velmi zla. Na druhu stranu cinska invazia na taiwan by mozno pohorela este viacej nez ta ruska na ukrajinu. Kdo by si bol pomyslel pred tou vojnou ze na ukrajine sa to takto cele vyvinie.Skrýt celý příspěvek
Taiwan by zvládli už nyní. Problém je, že to nesmí být krvavé a aktuálně by to bylo hodně krvavé a Čína nemůže Taiwance = bratry Číňany zabíjet ve velkém. Takže varianta B - mít ...Zobrazit celý příspěvek
Taiwan by zvládli už nyní. Problém je, že to nesmí být krvavé a aktuálně by to bylo hodně krvavé a Čína nemůže Taiwance = bratry Číňany zabíjet ve velkém.
Takže varianta B - mít toho hodně a nikdo nic bránit nebude. Udělá se blokáda, nacpou tam kopec svých lodí a USA udělá co? Zaútočí kvůli blokádě na Čínu? No, to rozhodně neudělá, pokud bude poměr sil plus minus vyrovnaný. Navíc USA je schopna dopravit omezené množství zbraní kvůli vzdálenosti. Čína to má stovky km a navíc může vesele pálit a startovat přímo z Číny. USA musí vědět, že Taiwan má své datum spotřeby.Skrýt celý příspěvekPísal som už dávnejšie, že je treba dať možnosť presťahovať časť hi-tech priemyslu s odborníkmi z Taiwanu napríklad do austrálie.
Písal som už dávnejšie, že je treba dať možnosť presťahovať časť hi-tech priemyslu s odborníkmi z Taiwanu napríklad do austrálie.
Taiwan aktuálně chrání právě onen křemíkový štít. Mají stále náskok v mikročipech, takže Číně by se velmi nehodilo do krámu, kdyby válka narušila tyhle výrobní řetězce. Tohle se ...Zobrazit celý příspěvek
Taiwan aktuálně chrání právě onen křemíkový štít. Mají stále náskok v mikročipech, takže Číně by se velmi nehodilo do krámu, kdyby válka narušila tyhle výrobní řetězce. Tohle se uvědomili před několika lety a vrhli se do vývoje mikročipů. Prozatím je snad zdržuje nátlak z USA na ASML.Skrýt celý příspěvek
Na to by som sa na ich mieste nespoliehal. To im nepomôže pri dnešných fanatických vodcoch, pre ktorých sú dôležitejšie než ekonomika dobyté kilometre štvorcové.
Na to by som sa na ich mieste nespoliehal. To im nepomôže pri dnešných fanatických vodcoch, pre ktorých sú dôležitejšie než ekonomika dobyté kilometre štvorcové.
pjaro77 Čína vidí geopolitiku v dlouhodobém měřítku. Je to pro ně poměrně typické. Nejsou to nevychovaní ivani, který umí především chlastat, vraždit a rozkrádat státní majetky. ...Zobrazit celý příspěvek
pjaro77
Čína vidí geopolitiku v dlouhodobém měřítku. Je to pro ně poměrně typické. Nejsou to nevychovaní ivani, který umí především chlastat, vraždit a rozkrádat státní majetky. Proto je Čína tam jde je, no a Ivanstán je....
Svobodný Taiwan je sice pro Čínu těžkou potupou. Ale když už to vydrželi celá desetiletí, tak jim nějaké zbrklé kroky na poslední chvíli za pořádný průšvih nestojí. Ano, může dojít k momentu překvapení, pokud nastanou nějaké podmínky, které tu zatím nejsou.Skrýt celý příspěvek
Jenom pro připomenutí něco z historie. Spojené státy v prosince 1942 vyrobily 4772 tanků. Třetí říše dokázala v lednu 1945, navzdory spojeneckému bombardování, vyprodukovat 1766 ...Zobrazit celý příspěvek
Jenom pro připomenutí něco z historie. Spojené státy v prosince 1942 vyrobily 4772 tanků. Třetí říše dokázala v lednu 1945, navzdory spojeneckému bombardování, vyprodukovat 1766 tanků, tankových stíhačů a samohybných děl. Proč dnes nesjíždí německé tanky z výrobních linek jako volkswageny? Silně pochybuji, že by se nenašli v Evropě kupci, včetně německého Bundeswehru.
Maďarsko si v roce 2018 objednalo 44 nových tanků Leopard 2A7+. Největší evropská bezpečnostní krize ale s rigidními německými plány nehnula ani o píď. Dodávky se uskuteční přesně jak bylo dohodnuto v době míru, tedy až v rozmezí let 2023 až 2025.
I moderní Leopardy pro Česko mají přijít až za pět nebo šest let, ale odkdy začne běžet tento čas, to je ve hvězdách. S trochou nadsázky se můžeme zeptat ministerstva obrany, zda do Prahy přijedou dříve německé nebo ruské tanky.
Zdroj: https://blog.idnes.cz/vilembar... Skrýt celý příspěvekAz bude mit Krauss-Maffei objednavky na stovky a spis tisice kusu L2, tak muze zvysovat vyrobu. Pokud nemate vyhled na 10+ let tezko budete provadet vetsi investice do navyseni ...Zobrazit celý příspěvek
Az bude mit Krauss-Maffei objednavky na stovky a spis tisice kusu L2, tak muze zvysovat vyrobu. Pokud nemate vyhled na 10+ let tezko budete provadet vetsi investice do navyseni vyroby. Pro kontext, ta ocekavana velka nemecka objednavka na L2, ke ktere se mame pridat se resi cca 2 roky a stale neni podepsana.
Zacal bych u politiku, kteri maji casto plnou hubu kecu, jak neschopny prumysl nedodava a pritom ta nejjednodussi cast, tj. vystavit objednavku trva roky.Skrýt celý příspěvekJen technická pokud máte v okolí lidi co dělali na vedoucích pozicích pro velké německé nadnárodní společnosti a odešli jinám i do českých velkých firem, které nejsou navázané na ...Zobrazit celý příspěvek
Jen technická pokud máte v okolí lidi co dělali na vedoucích pozicích pro velké německé nadnárodní společnosti a odešli jinám i do českých velkých firem, které nejsou navázané na Německo, tak to porovnání pro ty německé moc nevychází. Obrovské skluzy v dodávkách, velký tlak na vedení, přes skluzy snahy o zavádění dodatečných ekologických nesmyslných příplatků nad zákonný rámec, často více ideologie než reality. Z mého pohledu Německo ztrácí, naivně doufá v návrat levných surovin z Ruska, možná i za ztrátu Ukrajiny a časem i Evropy. Ty suroviny by určitě byly mnohem dražší než kdysi (pomsta, poničená ruská infrastruktura, dluhy, atd.), když pominu morálku a konečnou cenu. Fortel se tam už taky ztrácí, dnes už pro dělníka je jedno jestli dělá v BMW, atd. VW končí, jen si zatím myslí, že se postupně přesune do Číny, ale už je to jen otázka kdovíjak dlouhého času, pokud Evropa nezmění uvažování a nepochopí co se děje ve světě. Vlak Německu a dalším bohužel ujíždí čím dál rychleji. V porovnání s tím naše společnosti i další, které se orientují na budoucnost, včetně strojařských a zbrojovek s využitím různách automatizovaných systému, AI atd. jsou jinde. Dnes už jezdí v Pobaltí vlaky bez strojvůdce, ve Švédsku kamiony bez řidičů, metra a tramvaje bez obsluhy. drony, atd. Navíc je tam mnohem méně omezení, protože tohle je mimo chápání většiny politiků a úředníků. A dnes už asi plno společností ve světě využívá i Ukrajinské zkušenosti asi i ruské. Politici jsou většinou v minulosti. Slibují, nekupují, jen by vše řešili dluhy. Málo z nich vidí dál než za volby a tyhle věci jsou pro většinu mimo. Jsou vydírání profesními skupinami (učitele, lékaři, soudci, kteří u nás mají školné zadarmo, atd.) I technicky nadějní piráti dojeli na realitu i to, že jsou koktejlem všeho. Je třeba mít vlastní energie, průmysl včetně zbrojovek, ale 4.0 a vzdělaným obyvatelstvem (ne UJAKy apod). Ne kecy o zkracování pracovní doby apod., to lze pouze při automatizaci, pak ovšem časen většina těch zaměstnanců bude zbytečná. Před pár roky byl Starlink scifi, dnes ho mají na Ukrajině v každém zákopu, u nás ho armáda nasazuje v obcích při povodních. Pošty nahrazují doručovací služby, ty nahrazují boxy, ty nahradí drony. A všechno se to děje v mnohem rychlejším tempu, než kdysi i z důvodu demografie, lenosti, nevzdělanosti. Ti co si to neuvědomí prohráli. Papírové noviny končí, televizní stanice časem nahradí vlastní výběr z nabídky (už dnes HBO, ard.), ovšem všechno placené. To co vzniklo s tím, že bylo zadarmo a majitelé vydělávali na počtu kliknutí se bohužel časem přestěhuje do placené sféry...Skrýt celý příspěvek
Mozna to bude tim, ze ty tanky nevyrabeli jen nemci a jen v nemecku…? A mozna i tim, ze tenkrat cela III. rise zila z vojenskeho valecneho prumyslu a vse mu bylo podrizene uz od ...Zobrazit celý příspěvek
Mozna to bude tim, ze ty tanky nevyrabeli jen nemci a jen v nemecku…?
A mozna i tim, ze tenkrat cela III. rise zila z vojenskeho valecneho prumyslu a vse mu bylo podrizene uz od 30. let?
Ano i tenkrat si tovarnici nahrabali atd, ale vyrabeli prevazne pro potreby velecneho usili, meli stovky tisic delniku kterym nemuseli nic platit, ta situace je zcela nesrovnatelna.Skrýt celý příspěvek
Máme tu volanie na púš.. po návrate k civilných technologiám. Nech ich na začiatku začnú zavádzať aspoň u dronov, rakiet do raketometov, VSHORAD, SHORAD a glide bomb. ...Zobrazit celý příspěvek
Máme tu volanie na púš.. po návrate k civilných technologiám. Nech ich na začiatku začnú zavádzať aspoň u dronov, rakiet do raketometov, VSHORAD, SHORAD a glide bomb. Raketometov všetkého druhu. Radarov a optoelektrinických senzorov. Pri bojoch americkej armády s Čínou práve toto bude rozhodovať a nie počty tankov a BVPčiek. Na tie možno ani nedôjde.
Stealth stíhačky a bombardéry zostanú stále doménou hi-tech priemyslu.Skrýt celý příspěvekV soutěži mezi luxusními zbraněmi a (výborný název) těmi normálními je to tak, jako kdyby vesnický tým hrál proti Ronaldovi. Těch 11 maniků by jej udolalo i přes jeho ...Zobrazit celý příspěvek
V soutěži mezi luxusními zbraněmi a (výborný název) těmi normálními je to tak, jako kdyby vesnický tým hrál proti Ronaldovi. Těch 11 maniků by jej udolalo i přes jeho excelenci.
Jinak 21.2.2022 jsem napsal na téma Proč (ne)mít evropskou armádu toto:
Jednou z menších překážek vzniku evropské armády je politická malost a sobeckost v oblasti vyzbrojování. Každá země by pro svoji armádu nejraději opatřovala „vlastní unikátní“ zbraně. Jako kdyby v každém kraji Česka měli útvary dostávat výstroj a výzbroj vyráběnou na jeho území. Princip volného pohybu zboží se ale podařilo zavést u uhlí, oceli, masa, ovoce a tisíců dalších výrobků, takže není důvod proč by jej nešlo rozšířit i na zbrojní materiál.
Zdroj: https://blog.idnes.cz/vilembar...
Bez konkurence není možné být úspěšný. Zbrojovkám se za pomoci nedůvptipných a sobeckých politiků podařilo rozdrobit a izolovat trhy zbraní. Efektivita je jako ve středověku, kdy byla výroba svazována cechy, privilegii, vnitřními cly.......Skrýt celý příspěvekPánové probudili jsme spícího obra.
Pánové probudili jsme spícího obra.
S tímhle souhlasím, problém není jen celková kapacita výroby, ale i rozdrobenost a desítky typů různých, vzájemně nekompatibilních vozidel a zbraní. A to je podle mě zrovna oblast, ...Zobrazit celý příspěvek
S tímhle souhlasím, problém není jen celková kapacita výroby, ale i rozdrobenost a desítky typů různých, vzájemně nekompatibilních vozidel a zbraní. A to je podle mě zrovna oblast, kde by se minimálně evropský zbrojní průmysl mohl inspirovat u automobilek - ty také na jedné podvozkové platformě staví několik různých typů aut. Domluvit se na jednom společném typu třeba tanku je v Evropě zatím bohužel nereálné, ale proč by třeba různé tanky nemohly mít stejné prvky pojezdového ústrojí, kompatibilní powerpack, stejné složení pancíře (i když třeba různé tloušťky)? Finální kompletaci by si pořád dělal každý sám, ale významně by se rozšířil trh pro subdodavatele, kteří by mohli dodávat stejnou součástku do několika různých platforem.
Dalším prvkem jsou pak moderní technologie. S dnešní výpočetní technikou podle mě třeba není nutné vyrábět několik různých typů SŘP pro různé bojové platformy. Stačí jedna krabice s jasně definovanými rozměry a umístěním vstupů a výstupů, na kterou se pak napojí senzory specifické pro danou platformu. Stejné je to třeba u raket a střel s plochou dráhou letu. V praxi už to vidíme třeba u pozemní PVO, kde jsou stále častěji využívány původně čistě letecké AA rakety. Také je otázkou, jestli je stále třeba vyvíjet specializované protilodní střely, jestli by nestačila univerzální střela schopná působit jak proti pozemním tak námořním cílům. To vše by mohlo vést k výraznému snížení variability a tím i zlevnění zbraní a munice.Skrýt celý příspěvekNechci polemizovat, jen bych upozornil že i v Americe je celkem silný boj o to ve kterém státě/městě se bude ten který zbraňový systém vyrábět... viz lobovaní poslanců za "jejich" ...Zobrazit celý příspěvek
Nechci polemizovat, jen bych upozornil že i v Americe je celkem silný boj o to ve kterém státě/městě se bude ten který zbraňový systém vyrábět... viz lobovaní poslanců za "jejich" loděnice a tak. Nenamlouvejme si že jsou ideálně jednotní...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...