Konec japonského tabu: ShinMaywa US-2 pro Indii

ShinMaywa US-2 pro Indii
Foto: ShinMaywa US-2 / Japonské námořní síly sebeobrany, Kaijō Jieitai

Indie v blízké době dostane od Japonska obojživelné a záchranné letadla ShinMaywa US-2. Podobných zprávy proběhne médií ročně desítky, ale tato stojí rozhodně za pozornost. Prodej japonských letounů bourá 70 let trvající obrovské japonské tabu – zákaz exportu japonských zbraní.

Po prohrané druhé světové válce Japonsko přijalo pacifistkou ústavu, kde mimo jiné slíbilo, že " j aponský lid navždy odmítá válku, vyhrožování silou nebo použití síly jako prostředky řešení sporů mezi národy." Součástí ústavy bylo jednak zákaz vlastnění strategických a útočných zbraní a také zákaz exportu japonských zbraní do dalších zemí.Japonsko má jeden z nejvyspělejších zbrojních průmyslu na světě. Japonské podniky vyrábějí špičkové zbraňové systémy všeho druhu - elektronické systémy, bojová vozidla, tanky, lodě nebo letadla. K úlevě výrobců zbraní z dalších zemí však japonská pacifistická ústava zakazuje vývoz špičkových výrobků japonských zbrojních podniků.

Před několika měsíci však toto velké japonské tabu oficiálně padlo. V roce 2010 projevilo indické námořnictvo IN (India Navy) zájem o obojživelné záchranné a pátrací letouny. Z celkově devíti kandidátů si na konci minulého roku vybralo právě japonský stroj ShinMaywa US-2i (“i”-international, mezinárodní).

Video: ShinMaywa US-2 / YouTubeIndické námořnictvo má zájem o 15 neozbrojených letounů ShinMaywa US-2i za 1,62 miliard dolarů. “Dohoda o dodání US-2i je nadšeně podporována oběma vládami a je pravděpodobné, že bude již brzy uzavřena,” cituje magazín IHS Janes důstojníka indického námořnictva.

Prodej japonského vojenského vybavení do Indie nepomůže jen japonské ekonomice, ale položí základ pro užší ekonomické, diplomatické a vojenské vztahy s Indií. Dlužno podotknout, že jak Indie tak Japonsko jsou zapletené do územních sporů s Čínou.

Prodej japonských letounů do Indie zastřešuje indicko-japonská Společná pracovní skupina JWG (Joint Working Group) ustavená v květnu 2013. Podle dohody Japonsko dodá dva stroje v provozuschopném stavu, zbývajících třináct kusů USi-2 vznikne přímo v Indii.

ShinMaywa US-2 pro Indii

Infografika: Výhody obojživelných letounů pro operace na moři. Farther – větší dolet, Faster – větší cestovní rychlost, Wider range – širší pokrytí ostrovů. / ShinMaywa

USi-2 je obojživelný letoun o maximální startovací hmotnosti na vodě 43 000 kg. Užitečný náklad včetně paliva je 17,37 tuny.

Stroj žene kupředu čtveřice turbovrtulových motorů Rolls-Royce AE 2100J o výkonu 4×3424 kW (4×4591 koní). Cestovní rychlost stroje je 480 km/h a dolet 4500 kilometrů.

Kromě US-2 Japonsko intenzivně nabízí dalším zemím i další “nekontroverzní” vojenské vybavení. Firma Kawasaki Heavy Industries plánuje zahraničním zákazníkům nabízet své transportní letouny. Kawasaki věří, že by v příští dekádě mohla v Asii a Africe získat až 300 objednávek.

Japonsko projevuje zájem také o dodávky vojenského vybavení do Evropy. Velká Británie hledá nástupce za své námořní letouny P-3C Orion. Jedním z adeptů je japonský námořní letoun Kawasaki P-1.

Zdroj: The Diplomat

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izumo, největší japonská válečná loď od 2. světové války

Japonské námořnictvo v brzké době významně posílí. Včera Japonsko oficiálně představilo loď Izumo, ...

Maneuver Combat Vehicle : Japonské expediční vozidlo

Japonský Technologický institut pro výzkum a vývoj TRDI (Technical Research & Development ...

Keen Sword: Japonská válečná hra s Čínou

Jižně od japonského jižního souostroví Okinawa se koná obří vojenské cvičení, za účastí japonských a ...

Japonsko posiluje proti Číně

Japonsko reaguje na rostoucí politicko-vojenské ambice Číny. V následujících pěti letech japonské ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • mu7705
  21:10 10.02.2014

  Ty létající čluny US-2 moc celosvětově trhákem nebudou, protože kdo může tak se jim vyhne a potřebují je hlavně opravdu námořní státy. V Asii mohou japonci uspět. Ovšem zpráva o ...Zobrazit celý příspěvek

  Ty létající čluny US-2 moc celosvětově trhákem nebudou, protože kdo může tak se jim vyhne a potřebují je hlavně opravdu námořní státy. V Asii mohou japonci uspět. Ovšem zpráva o Kawasaki P-1 je mnohem zajímavější. Oriony má ve své výzbroji mnoho zemí, nejen UK, ale tak Německo, Nizozemí atd. Jedná se o dost intenzivně létající a také již docela staré mašiny, které bude potřeba nahradit. P-1 také nebudou spadat pod americký ITAR a tak jejich dostupnost bude možná větší než P-8 POSEIDON, které jsou ještě pořád na půli cesty.Skrýt celý příspěvek

 • papaHoth
  13:49 10.02.2014

  to mattea: pokud si správně vzpomínám ze školy, tak někdy po 2 sv. válce článkem 9 v ústavě samo sobě uvalilo zákaz vývozu zbraní a vojenské techniky.

  to mattea: pokud si správně vzpomínám ze školy, tak někdy po 2 sv. válce článkem 9 v ústavě samo sobě uvalilo zákaz vývozu zbraní a vojenské techniky.

 • mattea
  00:06 10.02.2014

  jak přesně je to s tím jejich zákazem exportu zbraní - to si zvolili sami, nebo jim to bylo nařízeno s prohrou války?

  jak přesně je to s tím jejich zákazem exportu zbraní - to si zvolili sami, nebo jim to bylo nařízeno s prohrou války?

Načítám diskuzi...