Konec karabin M4 a kulometů M249: Americká armáda přechází k ráži 6,8 mm

-
18. 10. 2018
-
54 komentářů
-
Jan Grohmann
Americká armáda (US Army) se bez nadsázky několik desítek let snaží najít náhradu za karabiny M4 (resp. dříve pušky M16) a za automatické zbraně družstva (kulomety) M249, resp. se snaží najít nástupce puškového náboje ráže 5,56×45 mm NATO. Nyní se však zdá, že US Army skutečně směřuje k novým puškám a kulometům.
Původně US Army dávala přednost programu náhrady kulometů družstva NGSW-AR (Next Generation Squad Weapon-Automatic Rifle). Nově ale armáda souběžně spustila i program NGSW-R (Next Generation Squad Weapon-Rifle), tedy program výměny karabin M4 a M4A1.
V rámci programů NGSW-AR a NGSW-R armáda vybere tři společnosti, která každá dodá 50 prototypů pušek a kulometů, 850 nábojů ráže 6,8 mm a náhradní díly. Zřejmě půjde o firmy, které se již účastní programu NGSAR (viz dále).
„Důvodem proč to děláme [souběžný vývoj pušky a kulometu - pozn. red.] je, že chceme opravdu získat univerzální společný náboj,“ vysvětluje brigádní generál Anthony Potts, velitel armádního vývojového centra PEO Soldier (Program Executive Office Soldier). „Chceme, aby inženýři, kteří tyto zbraně vyvíjejí, upravili obě zbraně správně. Pokud se nejprve zaměří na kulomet, pak přizpůsobí náboj kulometu. Pokud nejprve vyvinou pušku, přizpůsobí náboj pušce. Střela by mohla být příliš velká a těžká pro pušku, naopak zase střela nemusí být dostatečná pro kulomet.“
Výrazným zlomem v zavádění nových ručních palných zbraní pro US Army se stal 4. říjen, kdy armáda zvolila svou novou standardní puškovou ráži 6,8 mm. Podle generála Marka Milleyho, náčelníka štábu US Army, munice ráže 6,8 mm musí být schopná penetrovat jakoukoliv osobní balistickou ochranu.
„Bude se [nová munice - pozn. red. ] pohybovat rychlostí, která překoná rychlost současných střel a penetruje jakoukoliv současnou nebo známou balistickou ochranu,“ uvedl Milley na konferenci AUSA 2018. „To, co jsem mohl zatím vidět od inženýrů a lidí, kteří tyto věci dávají dohromady, je to technicky reálné.“
Armáda nemluví o konkrétním typu munice, zda o klasické munici s mosaznou nábojnicí, o teleskopické nebo o hybridní (viz dále). Armáda ale požaduje u nové munice na jedné straně mnohem větší dosah a zastavovací účinek, na druhé straně výrazně nižší hmotnost (oproti současné obdobně výkonné munici).
„Jedním z nových základních požadavků je pravděpodobnost vyřazení [protivníka] z boje. Dříve stačilo, pokud jsme něco zasáhli; právě pravděpodobnost zásahu řídila mnoho našich požadavků. Nyní se díváme na energii střely a její dosah… jde o klíčové faktory, které řídí směr vývoje další generace pušek a kulometů,“ vysvětluje brigádní generál David Hodne, velitel týmu CFT (Cross-Functional Team) pro zvyšování ničivosti vojáků (Soldier Lethality).
Obecně armáda potřebuje zbraň, s příslušným zaměřovačem, s mnohem větším účinným dostřelem, než nabízejí současné útočné pušky nebo kulomety družstva. Armáda odmítla specifikovat požadovaný účinný dostřel, ale má být výrazně větší než 300 m, tedy vzdálenost, na kterou lze vést mířenou palbu z karabin M4 nebo M4A1.
V současné době již běží demonstrační program NGSAR (Next Generation Squad Automatic Rifle), který hledá nástupce kulometů M249. Do 12 měsíců každá z pěti vybraných společností (AAI Corporation/Textron Systems, General Dynamics-OTS, PCP Tactical, SIG SAUER a FN America) dodá armádě prototypy kulometů NGSAR, příslušné zaměřovače a 2000 nábojů.
Prezentace teleskopické munice a nové generace karabin a kulometů od firmy Textron.
Zdá se, že programy NGSW-AR, NGSW-R a NGSAR poběží společně. Není v tom problém, protože ve všech třech případech jde o demonstrační vývojové programy, pomocí kterých chce armáda pochopit současné technologické možností firem v oblasti puškové munice, ručních palných zbraní a optiky. Nejde tedy o programy, na jejichž konci bude přijato závazné rozhodnutí o masovém zavedení konkrétní zbraně do armády.
Nicméně podle Military.com má armáda zájem celkově o 250 000 nových karabin / útočných pušek a kulometů, včetně náhradních dílů, nástrojů, příslušenství a 150 milionů nábojů ráže 6,8 mm. V prvním roce kontraktu armáda na nákup vynaloží 10 milionů dolarů (pro nákup omezené testovací série), následně až 150 milionů dolarů ročně při plné sériové výrobě.
O požadovaných technologiích a munici se však příliš neví. Podle amerických médií armáda jednak zapojeným firmam neříká, jak mají požadovaných výsledků dosáhnout, jednak armáda nechce prozrazovat požadované schopnosti protivníkům. „Nehceme moc mluvit o technických schopnostech, protože naší protivníci sledují tyhle věci velmi detailně,“ vysvětluje Milley.
Osud zbraní NGSW-AR a NGSW-R, resp. nových karabin a kulometů, je však stále (minimálně časově) nejistý, protože v letošním fiskálním roce na nákup nejsou zajištěny potřebné finance. „Nedostali jsme souhlas s tím, abychom… spustili program nové pušky a nového kulometu družstva ve fiskálním roce 2019. Možná, že se Kongres znovu zamyslí a umožní nám začít letos. Pokud ne, začneme v příštím roce [fiskální rok 2020 - pozn. red. ] a to určí náš časový plán,“ řekl Potts.
Kromě teleskopické munice je ve hře například i nová odlehčená hybridní munice od firmy SIG SAUER; větší foto / SIG SAUER
Jaké technologie firmy nabízí? Velké šance má firma Textron, která pro americký program LSAT (Lightweight Small Arms Technologies) vyvinula teleskopickou munici standardní ráže 5,56 mm, 6,5 mm i 7,62 mm. Teleskopická munice 5,56 mm je o 40 % lehčí a zabírá o 12 % méně místa než běžný náboj 5,56×45 mm NATO. Textron rovněž představila prototypy nových karabin a lehkých kulometů střílející teleskopickou municí ráže 6,5 mm, tyto zbraně ale lze snadno upravit pro náboje ráže 6,8 mm
Karabina Textron ráže 6,5 mm má hmotnost 3,9 kg, se zásobníkem na 20 nábojů váží 4,4 kg. Naproti tomu M4A1 má hmotnost 2,9 kg (hlaveň 14,5", bez optiky) a se zásobníkem na 30 nábojů (5,56 mm) váží 3,4 kg. Podle propagačních materiálů firmy Textron ale teleskopická munice ráže 6,5 mm „má o 30 % větší smrtící účinek v cíli v porovnání s municí ráže 7,62 mm.“
Teleskopická munice však není jediná ve hře. Švýcarsko-německá firma SIG SAUER, účastník programu NGSAR, představila na výstavě AUSA 2018 novou hybridní munici, která má o 20 % nižší hmotnost, než klasická mosazná munice, a také větší úsťovou rychlost. Hybridní munice se skládá ze tří metalických částí a lze ji použít i v současných zbraních (v příslušné ráži). Munici lze navíc vyrábět bez nutnosti masivních investic do nových technologií výroby.
Hybridní munice nenabízí takovou hmotnostní úsporu a menší rozměry, jako teleskopická munice. Výhodou hybridní muncie bude ale nepochybně nižší cena, snazší (rychlejší) způsob výroby a především větší jistota, že nové zbraně budou fungovat za všech myslitelných podmínek (horko, mráz, bláto, voda, písek, prach, atd.).
Zdroj: Task and Purpose, Military.com
Související články
Spojené státy vybírají nové útočné pušky
Ministerstvo obrany Spojených států se rozhodlo nahradit standardní karabiny M4 zcela novou zbraní, ...
-
11.12.2017
-
65 komentářů
-
Jan Buchar
Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu
Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně ...
-
08.04.2018
-
205 komentářů
-
Jan Grohmann
NGSAR: Nová generace kulometů pro americkou pěchotu
Americká armáda (US Army) v rámci programu NGSW (Next Generation Squad Weapon) hledá celou rodinu ...
-
13.07.2018
-
171 komentářů
-
Jan Grohmann
Nové útočné pušky pro české speciální síly
České ministerstvo obrany podepsalo se společností Cairo CZ smlouvu na dodávky 350 nových útočných ...
-
30.07.2018
-
75 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
lemkin, tak to ani náhodou :-) Chtějí střelu, která bude létat rychleji ideálně než 5.56x45 mm, minimálně 7.62x51 mm. Nehledají tlustý pomalý knedlík ;-) 7.62x39 mm je zastaralá ...Zobrazit celý příspěvek
lemkin, tak to ani náhodou :-) Chtějí střelu, která bude létat rychleji ideálně než 5.56x45 mm, minimálně 7.62x51 mm. Nehledají tlustý pomalý knedlík ;-) 7.62x39 mm je zastaralá ráže (a M43 starobylá konstrukce), ve své době to bez pochyby byla vynikající munice, ale od té doby jsme se o kus pohnuli – technologicky i zkušenostmi. 6.5 Grendel, která z ruského náboje přímo vychází, je o poznání lepší varianta. Čekal bych, že od nové 6.8 mm budou chtít minimálně stejné výkony.Skrýt celý příspěvek
Nejsem odborník na konstrukci pušek, ale dost pochybuju, že by to smysluplně šlo. Teleskopická munice je fakt tlustá, vyžaduje jinou konstrukci nábojové komory, atd. Podle mě na to ...Zobrazit celý příspěvek
Nejsem odborník na konstrukci pušek, ale dost pochybuju, že by to smysluplně šlo. Teleskopická munice je fakt tlustá, vyžaduje jinou konstrukci nábojové komory, atd. Podle mě na to není v těle zbraně dost místa. Ve výsledku by zůstala nezměněná leda tak pažba...Skrýt celý příspěvek
Mám dojem že US army hledá 7,62x39, jenom si to nechce přiznat :D
Celospalitelna munice asi ne, ale teleskopicka je hezky krok vpred. Otazka je bojova efektivita vs. cena.Mám dojem že US army hledá 7,62x39, jenom si to nechce přiznat :D
Celospalitelna munice asi ne, ale teleskopicka je hezky krok vpred. Otazka je bojova efektivita vs. cena.emca: jasně, ale v ráži 7,62x51 je to už fungl nová zbraň, spíš jsem myslel zda by tak šlo přerážovat třeba stávající BREN 2. Tedy nový hlaveň, zásobník a další díly, bez nutnosti ...Zobrazit celý příspěvek
emca:
jasně, ale v ráži 7,62x51 je to už fungl nová zbraň, spíš jsem myslel zda by tak šlo přerážovat třeba stávající BREN 2. Tedy nový hlaveň, zásobník a další díly, bez nutnosti vyrobit novou pušku.Skrýt celý příspěvekKOLT Kratsi naboj vyrazny problem nebude. Opacny pripad by znamenal uplne novu zbran. I ked samozrjeme by si v pripade takejto prestavby na kratsi naboj prisiel o vyhodu ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT
Kratsi naboj vyrazny problem nebude. Opacny pripad by znamenal uplne novu zbran. I ked samozrjeme by si v pripade takejto prestavby na kratsi naboj prisiel o vyhodu kompaktnejsej zbrane ktoru prave CTAS umoznuje a mal tam zbytocny mrtvy priestor.
Vyrazne vacsi priemer by uz problem bol ci uz hladiska pevnosti hlavne kedze jej vonkajsi priemer je dany sucasnou konstrukciou, alebo ci uz zhladiska cela zaveru. Ale zas ten bude obmedzeny prave z praktickeho hladiska co spominas a zrejme nepojdu cez nejakych 12-13 mm (7,62x39 ma 11,35mm; 308 w cca 12mm)Skrýt celý příspěvekemca, až na to, že ta zbraň je oproti mikrorážovému BRENu dost přepracovaná a s přechodem na teleskopickou municí to nemá nic společného. Přerážovat pušku na náboj obdobné ...Zobrazit celý příspěvek
emca, až na to, že ta zbraň je oproti mikrorážovému BRENu dost přepracovaná a s přechodem na teleskopickou municí to nemá nic společného. Přerážovat pušku na náboj obdobné balistické síly umí každý výrobce, v tom fakt problém není :-)Skrýt celý příspěvek
CZUB by s tím asi problém neměl, viz novinka BREN 2 BR v ráži 7,62x51 https://www.czub.cz/cz/produkt...
CZUB by s tím asi problém neměl, viz novinka BREN 2 BR v ráži 7,62x51 https://www.czub.cz/cz/produkt...
Po přečtení nadpisu jsem se lekl, že chtějí přejít na 6.8 SPC. To by byla už třetí chyba USA v této sféře, ale vypadá to, že se poučili, tak snad to bude "do třetice všeho ...Zobrazit celý příspěvek
Po přečtení nadpisu jsem se lekl, že chtějí přejít na 6.8 SPC. To by byla už třetí chyba USA v této sféře, ale vypadá to, že se poučili, tak snad to bude "do třetice všeho dobrého".
Slavoslav, já bych tak optimistický nebyl. Teleskopická munice je o poznání kratší a širší, čili by překopávka byla o dost složitější. Mmchd, ona ta šířka teleskopické munice je její docela podstatná nevýhoda. Je fajn, že ušetříte pár procent na objemu, ale manipulace s tím je většinou o poznání složitější. Kupříkladu dvouřadý zásobník bude tlustý jak svi*na. S tím samým zápasí i CTAS, kde vezené palebné průměry těch vozidel jsou dost tragické (v řádech desítek, oproti stovkám u objemově srovnatelné munice, ale i 40mm nábojů od Boforsu je zpravidla mnohem víc).Skrýt celý příspěvekRase teleskopicka municia by nemusela byt problem. Zaver s nou moze manipulovat rovnako ako s konvencnou a ma vpredu zrazenie kvoli navedeniu do nabojovej komory. Hlaven a ...Zobrazit celý příspěvek
Rase
teleskopicka municia by nemusela byt problem. Zaver s nou moze manipulovat rovnako ako s konvencnou a ma vpredu zrazenie kvoli navedeniu do nabojovej komory. Hlaven a minimalne celo zaveru kde dosada dno naboja sa musi menit tak ci tak. Teda aspon predpokladam, kedze priemer dna 5,45x445 vs 7,62x39 je dost iny.
Celkovo bude limitom celkova dlzka naboja, ktora moze vyvolat nutnost prekopat celu zbran. Pripadne vyrazne vyssie zatazenie od vystrelu na uzamykacie prvky, ale to nrepdpokladam.Skrýt celý příspěvekDocela by mě zajímala cena té hybridní munice od SIGu. Nápad to je zajímavý, ale pokud by to zvdoj-a-více násobilo cenu, pak je to docela problém. Ona i ta teleskopická munice je ...Zobrazit celý příspěvek
Docela by mě zajímala cena té hybridní munice od SIGu. Nápad to je zajímavý, ale pokud by to zvdoj-a-více násobilo cenu, pak je to docela problém.
Ona i ta teleskopická munice je dost oříšek a vyřešit jej během jednoho roku? To si nemyslím ...Skrýt celý příspěvekmožná že to je i důvod, proč Bundeswehr odložil výběr nové pušky. Sice se oficiálně tvrdí že důvodem je že výrobci nesplnili požadavky, ale stejně... Poláci taky ještě MSBS ...Zobrazit celý příspěvek
možná že to je i důvod, proč Bundeswehr odložil výběr nové pušky. Sice se oficiálně tvrdí že důvodem je že výrobci nesplnili požadavky, ale stejně... Poláci taky ještě MSBS nezavedli. Britové zatím řeší náhradu za kulomety a těžší zbraně, u lehčích mají L85A2 upravované na A3. Problém tak mají aktuálně hlavně Frantíci.
Ještě si říkám, že pokud by ta ráže 6,8 mm byla konvenční, tak by asi CZUB neměl problém upravit BREN 2. Koukal jsem a prý jednotný systém kotvení vyměnitelných hlavní umožňuje změnu ráže na 7,62 x 39 mm, ale i na 6,8 mm Remington SPC. Pokud by američané přešli na celospalitelnou nebo teleskopickou munici, byl by to už mnohem větší problém - nutný vývoj a novovýroba.Skrýt celý příspěvekmarfolodej: Otázkou je jak dlouho bude trvat než se v NATO všichni domluví že nový náboj pro zbraně je tento. Můj odhad je tak 5-10 let možná více. To už Breny 1 v AČR budou mít ...Zobrazit celý příspěvek
marfolodej: Otázkou je jak dlouho bude trvat než se v NATO všichni domluví že nový náboj pro zbraně je tento.
Můj odhad je tak 5-10 let možná více.
To už Breny 1 v AČR budou mít cca 15 let služby za sebou.
Bren 2 nějakých 10 let.
Spíš přezbrojování teď a v následujících letech mi přijde lehce podivné.
Představa že D, FR, GB, PL přezbrojí na nové zbraně a najednou se tu ukáže nový náboj a budou přezbrojovat znovu je podivná.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...