Konec raketových křižníků Kirov v ruském námořnictvu

Konec raketových křižníků Kirov v ruském námořnictvu
Admiral Lazarev třídy Kirov v Indickém oceánu (1985) / US Navy (Zvětšit)

V ruských médiích se začaly množit informace o možném vyřazení křižníku Pjotr Velikij (Projekt 1144, třída Kirov) z aktivní služby. Jde o další příznak upadající síly ruského námořnictva, které během jedné dekády (či o několik let později) přijde o všechny torpédoborce a větší lodě.

Ruské námořnictvo provozuje patnáct lodí, které jsou větší než fregaty. Mimo jiné dva raketové křižníky s jaderným pohonem Kirov a jednu letadlovou loď Admiral Kuzněcov. Jedno plavidlo (torpédoborec Viceadmiral Kulakov) slouží více než 40 let, dalších osm plavidel má 35 a více let. Pouze jeden torpédoborec má méně než 30 let.

Největší nově stavěná ruská vojenská plavidla jsou fregaty třídy Admiral Gorškov (výtlak 4550 tun). Větší vojenské lodě ruský loďařský průmysl neumí. Od roku 2018 vznikly tři fregaty Admiral Gorškov. Plán je od příštího roku začít vyrábět v průměru jednu fregatu ročně.

Rusové hodlali spustit na vodu dvě desítky fregat Admiral Gorškov. Do roku 2020 jich mělo být hotových prvních šest. Skutečnost se však od ctižádostivých záměrů liší. Stavba první lodě začala v roce 2006. Do služby vstoupila po dlouhých dvanácti letech. Kvůli zdržením s Gorškovy přišli Rusové s jednodušší a levnější třídou fregat třídy Admiral Grigorovič (před lety vznikla tři plavidla).

V plánu je do roku 2029, včetně právě testované fregaty Admiral Golovko, zavést dalších osm fregat třídy Admiral Grigorovič. V ideálním scénáři. Současné ruské válečné operace proti Západu, a reakce Západu (včetně sankcí), rozhodně stavbu ruských vojenských lodí neurychlí.

Průměrná životnost bojových plavidel se běžně na světě pohybuje od 25 do 40 let. Potom je potřeba lodě vyřadit z mnoho důvodů z provozu. Podobně jako jiné komplexní stroje vyžadují bojové lodě tisíce unikátních systémů. Po čase tyto systémy jednoduše nikdo nevyrábí nebo je extrémně složité vyvinout / najít náhradu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Hypersonické střely pro ruské raketové křižníky Kirov

Raketové křižníky třídy Kirov jsou po letadlové lodi Admirál Kuzněcov největšími plavidly ruského ...

Dva ruské křižníky třídy Kirov půjdou do šrotu

Ruské námořnictvo chce sešrotovat dva nejstarší křižníky třídy Kirov a čtyři ponorky. Všechna ...

Ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov ještě není odepsaná

Moskva nevzdává snahu o renovaci své jediné letadlové lodě Admiral Kuzněcov. Následky prosincového ...

PREMIUM Budoucnost ruských jaderných křižníků třídy Kirov

Společnost Sevmaš ruskému námořnictvu koncem roku předá modernizovaný jaderný křižník Admiral ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.