Konec snů o evropské strategické autonomii

Konec snů o evropské strategické autonomii
Vojáci nesoucí vlajku Evropské unie (2014) / European Parliament, CC BY-NC-ND 2.0 (Zvětšit)

Ukrajinsko-ruská válka odhaluje rostoucí nerovnováhu transatlantického spojenectví. Navzdory evropské debatě o strategické autonomii nejnovější geopolitická krize prokázala neschopnost Evropanů samostatně řešit bezpečnostní problémy. Vzhledem k prohlubující se propasti mezi technologickými a vojenskými možnostmi začíná spojenectví EU s USA připomínat vazalství.    

Evropě chybí vedení. Jako jeden příklad za všechny dobře poslouží otázka předání tanků Leopard 2 Ukrajině. Západ se kolektivně zavázal podporovat Ukrajinu v její válce s Ruskem a Kyjev nutně potřeboval západní tanky. Nejlépe tomu vyhovovaly německé tanky Leopard, ale Berlín se obával eskalace a reakce Moskvy. S ohledem na složitou německo-ruskou historii se Německo odmítlo pohnout jako první. „Vždy jednáme společně s našimi spojenci a přáteli,“ trval na svém německý kancléř Olaf Scholz. „Nikdy nerozhodujeme sami.

Dodávky tanků nakonec zachránily Spojené státy. Americká vláda souhlasila s poskytnutím několika desítek Abramsů, přestože zdůrazňovala jejich malý vojenský význam pro Ukrajinu. Německá vláda již ovšem nebyla „sama“ a vývoz svých Leopardů na Ukrajinu vzápětí schválila. Tato epizoda vyvolává zásadnější otázky o atlantické alianci než jen dilema, jaký zbraňový systém poslat na Ukrajinu. Proč je faktický lídr EU bez úzké spolupráce s USA bezradný? Se vstupem Donalda Trumpa do Bílého domu se zdálo, že Evropané jsou připraveni převzít kontrolu nad vlastním osudem. Když však přišla krize, západní státy se vrátily ke starým modelům vedení aliance.

Ruská invaze na Ukrajinu, silná reakce USA a její vítání ze strany Evropanů vrátilo transatlantické spojence zpět do režimu studené války. Washington převzal vedení a poskytl největší podíl potřebných zdrojů. Od svých evropských spojenců požádal jen o politický souhlas a vojenské a finanční příspěvky na strategii vedenou USA. Všechna strategická rozhodnutí se dělají ve Spojených státech. Žádná vláda v EU, dokonce ani tradičně kritická Francie, nevznáší proti americkému vedení námitky. Naopak, většina ho přijímá, a navíc se snaží zajistit, aby pokračovalo i po válce na Ukrajině.

Existují dvě základní příčiny. Relativní oslabení USA ve vztahu k Číně a otřesy ve vnitřní politice USA zakryly klíčový trend v transatlantické alianci za posledních 15 let. Od finanční krize v roce 2008 se Spojené státy staly ve srovnání se svými evropskými spojenci stále mocnějšími. Transatlantické vztahy se nestaly vyváženějšími, stále více dominuje Washington. Druhou příčinu představuje nedostatek evropské shody na podobě strategické suverenity, kdo má řídit krizový management a jak si rozdělit náklady. EU nemá žádný proces ani kapacitu rozhodovat o své vlastní politice. Americké vedení zůstává v Evropě nezbytné, protože Evropané zůstávají neschopni vést sami sebe.

Rostoucí dominanci USA lze vysledovat v každé oblasti národní síly. Americký HDP za posledních patnáct let dramaticky přerostl HDP Evropské unie a Spojeného království dohromady. Ještě v roce 2008 bylo unijní hospodářství o něco větší než americké: 16,2 bilionu amerických dolarů oproti 14,7 bilionu dolarů. Do roku 2022 americká ekonomika vzrostla na 25 bilionů dolarů, zatímco EU a Spojené království společně dosáhly pouze 19,8 bilionu dolarů. Americké hospodářství je nyní o více než čtvrtinu větší.

Evropa zaostává i ve většině ostatních měřítek moci. Americký dolar zůstává jedinou globální měnou a v téměř 90 % globálních devizových transakcí bývá nakoupen nebo prodán. Tento podíl zůstal v posledních dvaceti letech stabilní. Euro je dnes přítomno v asi 30 % transakcí, což navzdory prognózám představuje pokles z maxima 39 % v roce 2010. Dolar si také udržel svou pozici hlavní světové rezervní měny. Tvoří zhruba 60 % oficiálních devizových rezerv, euro pouze 21 %. USA těží z pokračující dominance své měny. Získaly stále se rozšiřující schopnost uvalovat hospodářské sankce na své nepřátele i spojence, aniž by potřebovaly něčí souhlas. Rusko a Čína proti této hospodářské zbrani s určitým úspěchem bojují, Evropané se ale americkým sankčním pravidlům podřizují.

Roste také americká technologická nadvláda nad Evropou. Velké americké technologické společnosti (Alphabet, Amazon, Apple, Meta a Microsoft) pravděpodobně brzy ovládnou technologické prostředí v Evropě podobně jako dříve ve Spojených státech. Evropané se této dominanci brání právními prostředky, společnosti Google například udělili pokutu ve výši téměř 2,5 miliardy eur za zneužití dominantní pozice v oblasti internetových vyhledávačů. Nicméně na rozdíl od Číňanů nejsou schopni vyvinout místní alternativy.

EU od roku 2008 ve srovnání s USA také utrpěla dramatickou ztrátu vojenské síly. I přes nárůst po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2014 rostou evropské vojenské výdaje podstatně méně než ve Spojených státech. Mezi lety 2008 a 2021 vzrostly americké vojenské výdaje z 656 miliard dolarů na 801 miliard dolarů. Ve stejném období vzrostly vojenské výdaje EU a Spojeného království z 303 miliard dolarů na pouhých 325 miliard dolarů. Výdaje USA na nové obranné technologie zůstávají více než sedmkrát vyšší než všech členských států EU dohromady.

Projev německého kancléře Olafa Scholze v únoru 2022 vzbudil naděje v Evropě i USA. Příchod Zeitenwende, bodu obratu v německé politice, naznačoval dalekosáhlé změny v Bundeswehru a možnost německého vedení evropské obrany. Berlín se ani po roce s touto myšlenkou nevyrovnal. Zeitenwende postupuje v německé armádě extrémně pomalu, přestože Berlín v jiných oblastech jedná rychlostí blesku (např. ve výstavbě terminálů pro dovoz zkapalněného zemního plynu). Ze speciálního fondu pro Bundeswehr ve výši sto miliard eur nebylo v minulém roce utraceno nic. Ovšem ani jeho výše nedokáže pokrýt desítky let nedostatečného financování německých ozbrojených sil. Berlín loni nesplnil cíl NATO vydávat na obranu 2 % HDP a ani se neočekává, že k tomu dojde letos.

Vývoj ve Spojených státech jasně ukazuje přesun americké pozornosti a zdrojů do Tichomoří. Evropa nebude v americko-čínském geopolitickém soupeření ústřední frontou, což se odrazí na zájmu Washingtonu udržovat evropskou prosperitu a vojenskou sílu. Americká strategická průmyslová politika se namísto toho zaměří na domácí reindustrializaci a technologickou nadvládu nad Čínou. Evropští spojenci mají z pohledu USA roli pomocníků při zajišťování americké technologické dominance. V nadcházejícím boji nebudou existovat žádné čistě hospodářské problémy. Technologická a ekonomická povaha konfliktu povede ke kvalifikaci každého mezinárodního sporu jako otázky národní bezpečnosti.

Evropská debata o povolení čínskému koncernu Huawei vstoupit do evropských telefonních sítí 5G ukazuje podobu budoucího propojení bezpečnostních a hospodářských zájmů. Americká vláda označila úzký vztah mezi Huaweiem a čínskou vládou za nepřijatelné bezpečnostní riziko pro kritickou infrastrukturu. Jako garant evropské bezpečnosti mají USA jedinečnou pravomoc takové argumenty Evropské unii předkládat. Faktický zákaz pro Huawei podílet se na rozvoji 5G sítí v Evropě vytváří příležitost pro americké firmy upevnit svou technologickou dominanci.

Tato politická rozhodnutí mají potenciál snížit hospodářský růst v Evropě, způsobit další deindustrializaci a zamezit evropským firmám získat podíl v klíčových průmyslových odvětvích budoucnosti. Schválení nových amerických zákonů o snížení inflace, o čipech a o vědě vyvolávají v Evropě diskuzi o možnostech, jak si zachovat svá vlastní strategická odvětví. Evropská rada dospěla loni v prosinci k závěru, že EU musí provádět „ambiciózní evropskou průmyslovou politiku, aby se evropské hospodářství přizpůsobilo zelené a digitální transformaci a snížila se jeho strategická závislost“.

Zůstává nejasné, zda tyto diskuze promítnou do konkrétních politických opatření a zda dokáží ovlivnit zahraniční hospodářskou politiku Spojených států. Evropané si mohou sice stěžovat, ovšem jejich rostoucí bezpečnostní závislost na USA omezuje jejich prostor nezávisle jednat. Většinou se podřízují hospodářské politice určované ve Washingtonu zároveň se spoléhají na jeho globální bezpečnostní roli. To je podstata vazalizace. Podle této šablony se Američané stáhli z Afghánistánu a podle stejné šablony založily AUKUS. Nový obranný pakt s Austrálií a Spojeným královstvím znamenal konec francouzským nadějím prodat své ponorky australskému námořnictvu. Paříž se až na několik slabých slovních protestů nezmohla na žádnou další reakci.

Zdroje: ECFR, YouTube, SIPRI, Defense News, Politico, Evropská rada

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vítězství Tálibánu tlačí Evropu ke strategické autonomii

 „Potřeba silnější evropské obrany nebyla nikdy tak evidentní jako dnes, po událostech ...

PREMIUM Geopolitický souboj o Mali: EU zaklekla na Vagnerovce

Prozatímní vláda Mali čelí francouzskému ultimátu: buď pokračovat ve vzájemné spolupráci, nebo ...

Mali: Rusové přichází, Evropané odchází

V Mali se v posledních měsících zhoršuje bezpečností situace. Nedávný puč upevnil postavení junty ...

PREMIUM Francouzský odchod z Mali: Opět chyběla politická vize

Francouzská armáda ukončila stahování z Mali 15. srpna, kdy poslední jednotka z její hlavní základny ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Tonda
    09:57 26.04.2023

    Ještě bych k té celé diskusi rád dodal, že když někdo mluví o vazalství nás vůči USA, tak mluví nesmysly, protože vazal je ten, kdo je podřízen někomu, dělá vše podle instrukcí a ...Zobrazit celý příspěvek

    Ještě bych k té celé diskusi rád dodal, že když někdo mluví o vazalství nás vůči USA, tak mluví nesmysly, protože vazal je ten, kdo je podřízen někomu, dělá vše podle instrukcí a když je nemá, tak se zeptá. Vybočení z instrukcí přináší trest. Vazalství není dobrovolný status. My nejsme USA podřízeni, nemusíme dělat věci podle instrukcí, na názor se ptáme pouze když ho chceme nebo potřebujeme pro sebe vědět, tresty nám USA nehrozí (kdo tvrdí opak, je lhář) a prostě jsme s USA partneři. Ano je to partner silný po všech stránkách a jde si svou vlastní cestou, která nám nemusí za všech okolností vyhovovat a dokonce nemusí být někdy správná, ale to samé si my můžeme dělat i my a nesouhlas s tím USA neudělají způsobem, jako Rusové ho nám udělili v srpnu 68. Tenkrát jsme vazalové byli. Dnes nejsme. A znovu: Kdo naznačuje opak, snaží se naši dobrovolnou spolupráci s USA (tak se náš vztah jmenuje) narušit. A kdo chce tuto spolupráci narušit a dostat nás zpět do skutečné pozice vazala? Odpovězte si sami.Skrýt celý příspěvek

    • Mickey
      12:00 26.04.2023

      Dobře jste to napsal, díky.

      Dobře jste to napsal, díky.

    • leir
      08:01 27.04.2023

      Nechci tvrdit, že ČR je vazal USA, ale argumentačně nemáte pravdu. Vazalství je a ze značné části historicky bylo dobrovolné. Viz např. foederáti v římské říši. Ostatně celý ...Zobrazit celý příspěvek

      Nechci tvrdit, že ČR je vazal USA, ale argumentačně nemáte pravdu.

      Vazalství je a ze značné části historicky bylo dobrovolné. Viz např. foederáti v římské říši.

      Ostatně celý feudalismus (kde lze o vazalství jednoznačně hovořit) vzniklo z patronátu - dobrovolného podřízení se svobodného římského občana patronovi, který vám dával živobytí a zajišťoval ochranu. Organizace feudální společnosti (zvláště v zemích Koruny české, kde byl král za určitých okolností jeho vazaly volen!) byla postavena na základě smluv, ze kterých se nedalo jednoduše vyvázat (ale za specifických podmínek to šlo).

      (Ano, i feudalismus byl výsledkem volnotržních sil v ekonomickém a politickém prostoru pozdního římského impéria. ;-) )Skrýt celý příspěvek

      • Tonda
        10:54 27.04.2023

        K tomu bych poznamenal, že ano, máte pravdu, ovšem v historii bylo vůbec mnoho věcí, které jsou dnes vnímány jinak. A upřímně i tenkrát se to stou "dobrovolností"/svobodným ...Zobrazit celý příspěvek

        K tomu bych poznamenal, že ano, máte pravdu, ovšem v historii bylo vůbec mnoho věcí, které jsou dnes vnímány jinak. A upřímně i tenkrát se to stou "dobrovolností"/svobodným rozhodnutím mělo tak, že měl na výběr stát se vazalem nebo čelit téměř jistotě, že bude muset o svůj život, rodinu, majetek bojovat ve zpravidla hodně nerovném boji - velmi často s tím, komu se ve finále vzdal jako vazal. A volení krále vazaly? Možná takových případů po světě pár bylo, ale já vím pouze o tom našem - Jiříkovi z Poděbrad - tváří v tvář konci následnické linie, hrozby nestability a uchvácení. Nemělo to dlouhého trvání. Takže jinak to bylo jen něco, jako když dnes jeden mafián vzdává čest svému kmotrovi nebo voru - budu tě ctít a poslouchat, jinak mě stihne trest. Kdž to tak bude, budu se mít dobře. To nebylo svobodné rozhodnutí. Téměř nikdy.Skrýt celý příspěvek

        • leir
          23:34 27.04.2023

          On je trochu problém, že o vzniku feudalismu jako ekonomického systému se na ZŠ ani SŠ v podstatě nic neučí. Prostě se řekne “Západořímská říše skončila 476, poslední císař Romulus ...Zobrazit celý příspěvek

          On je trochu problém, že o vzniku feudalismu jako ekonomického systému se na ZŠ ani SŠ v podstatě nic neučí. Prostě se řekne “Západořímská říše skončila 476, poslední císař Romulus Augustulus zvaný Botička”. Bum, střih, máme středověk, feudalismus.

          Že šlo o kontinuální vývoj v řádu stovek let, to patrně vůbec není v obecném povědomí. Feudalismus se nevyvinul z kmenového uspořádání barbarů, ale z ekonomické reality pozdního císařství, která plynule přešla do jednotlivých království. Ta raně středověká snaha ustavit nového římského císaře nebyla jen tak, z důvodu sentimentu po starém světovém pořádku.

          Českých králů bylo zvoleno víc, namátkou Jindřich Korutanský, Zimní král Fridrich Falcký, Vladislav II., a především Habsburk Ferdinand I., čímž se Habsburkové definitivně (do r. 1918) dostávají na český trůn. Ale bylo jich víc, byť mnozí byli poté smeteni silou jiným kandidátem.

          Nepleťte si prosím feudalismus s absolutismem a uspořádáním českých zemí po Pragmatické sankci (což už je hluboký novověk, a to i ekonomicky). Stejně tak si nepleťte vazalství s nevolnictvím. Nevolník není vazal, vazal má právo vlastní vůle - nevolník ne.Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        14:43 27.04.2023

        Měl byste vyhledat odbornou pomoc. Míra vašeho šílenství překračuje všechny meze.

        Měl byste vyhledat odbornou pomoc. Míra vašeho šílenství překračuje všechny meze.

        • leir
          23:46 27.04.2023

          Jj, akumulace kapitálu vůbec není tržní mechanismus, nezbytný pro optimalizaci ekonomické činnosti při tlaku na zvyšování jejího objemu. Jen pro vaši informaci: Kapitál je z ...Zobrazit celý příspěvek

          Jj, akumulace kapitálu vůbec není tržní mechanismus, nezbytný pro optimalizaci ekonomické činnosti při tlaku na zvyšování jejího objemu.

          Jen pro vaši informaci: Kapitál je z latinského “capita”, což znamená “hlava”.Skrýt celý příspěvek

      • Oliver
        12:28 29.04.2023

        přesně tak, spousta lidí si představuje vazalství jako nějakou tuhou diktaturu, ale patron svým chráněncům nechává jistou autonomii, ale požadavky jsou jasné - za každou cenu ...Zobrazit celý příspěvek

        přesně tak, spousta lidí si představuje vazalství jako nějakou tuhou diktaturu, ale patron svým chráněncům nechává jistou autonomii, ale požadavky jsou jasné - za každou cenu loajalita i pomoc.
        Zatím vazalství ČR není smluvně ukotvené, ale tím co ve středu schválila vláda tedy DCA smlouvu už to bude černé na bílém. Na našem území opět bude cizí jurisdikce a objekty které nebudou moci být zkontrolovány ani uváděn jejich obsah. A tam může být cokoli, od skladů po utajené vězně...
        Stát který něco takového podepíše se dobrovolně stává vazalem.Skrýt celý příspěvek

        • Tonda
          12:28 03.05.2023

          Nesouhlasím, a to tak že velmi. Smlouva, že na svém území něco strpím není vazalství a tečka. To bychom také byli vazaly Amazonu, Volkswagenu a podobně. Tomu, co jste pane napsal, ...Zobrazit celý příspěvek

          Nesouhlasím, a to tak že velmi. Smlouva, že na svém území něco strpím není vazalství a tečka. To bychom také byli vazaly Amazonu, Volkswagenu a podobně. Tomu, co jste pane napsal, se říká argumentační faul.Skrýt celý příspěvek

  • Oliver
    02:40 26.04.2023

    zajímavý článek zde a ještě zajímavější diskuse. Bohužel mi to připomíná pozdní dobu Rakousko-Uherska kdy neteční občané nevěděli jestli zvolit konec okovů "žaláře národů" nebo dál ...Zobrazit celý příspěvek

    zajímavý článek zde a ještě zajímavější diskuse. Bohužel mi to připomíná pozdní dobu Rakousko-Uherska kdy neteční občané nevěděli jestli zvolit konec okovů "žaláře národů" nebo dál koexistovat a postupně se rozpouštět v "německém světě". Stačí vyměnit "německý svět" za "americký" a je to jedno a totéž. Navíc, podle všeho američané a angličani uzavřeli temný pakt s jistým etnikem které není radno jmenovat (podobně jako v díle jisté Rowlingové).
    Ale historie se opakuje i jinak - když měla Británie největší moc tak se chovali blahosklonně, ale když Čína požadovala za své zboží pouze stříbro až se ho nedostávalo tak nastoupil jazyk "dělových člunů". A postavení evropských "spojenců" je stejné jako postavení "spojeneckých" amerických indiánských kmenů - akorát mohli doufat v lepší zacházení, ale reálnou moc ztratili ve prospěch "bílého Otce z Washingtonu" a mohli jen doufat v dobré jednání které rozhodně nebylo samozřejmostí ani za velké zásluhy.Skrýt celý příspěvek

    • torong1
      08:26 26.04.2023

      To jsi vymyslel ty sám?

      To jsi vymyslel ty sám?

      • rtep
        13:48 26.04.2023

        Ne , ne to dostal nápovědu ze vzdálenějšího východu

        Ne , ne to dostal nápovědu ze vzdálenějšího východu

  • D.i.p
    00:48 26.04.2023

    EU chybí hlavně prosperita a růst, proto je vazalem USA. A ten růst nemá, protože EU ho zadusila. Evropa určitě nepotřebuje společné velení, jen dobrovolnou spolupráci. Čím víc ...Zobrazit celý příspěvek

    EU chybí hlavně prosperita a růst, proto je vazalem USA. A ten růst nemá, protože EU ho zadusila. Evropa určitě nepotřebuje společné velení, jen dobrovolnou spolupráci. Čím víc centralizace, tím větší úpadek.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      14:13 26.04.2023

      To by meli prvni upadnou federalni staty..
      USA, Nemecko, atd.

      To by meli prvni upadnou federalni staty..
      USA, Nemecko, atd.

      • D.i.p
        00:32 27.04.2023

        Nic o federaci jsem nepsal.

        Nic o federaci jsem nepsal.

    • leir
      08:05 27.04.2023

      EU zadusila ekonomický růst? Opravdu? A jaké k tomu jsou důkazy? Nejde spíš o politiku národních států? ;-) O důraz na kvalitu života místo čínského dickensonovského kapitalismu? ...Zobrazit celý příspěvek

      EU zadusila ekonomický růst? Opravdu? A jaké k tomu jsou důkazy?

      Nejde spíš o politiku národních států? ;-)
      O důraz na kvalitu života místo čínského dickensonovského kapitalismu? ;-)Skrýt celý příspěvek

      • torong1
        12:07 27.04.2023

        Samozřejmě. Vše co je v EU špatně je samozřejmě vinou národních států. Vše co je v národních státech dobře je jen díky EU. Agitaci si nech na stranickou schůzi.

        Samozřejmě. Vše co je v EU špatně je samozřejmě vinou národních států. Vše co je v národních státech dobře je jen díky EU. Agitaci si nech na stranickou schůzi.

        • leir
          23:52 27.04.2023

          A to řekl kdo? Vy prostě nemáte důkazy, ale stejně “máte pravdu”. Akumulace kapitálu od určitého bodu zlepšuje podmínky pro optimalizaci redukcí poměru fixních nákladů k ...Zobrazit celý příspěvek

          A to řekl kdo?
          Vy prostě nemáte důkazy, ale stejně “máte pravdu”.

          Akumulace kapitálu od určitého bodu zlepšuje podmínky pro optimalizaci redukcí poměru fixních nákladů k variabilním - to platí pro všechny ekonomické subjekty, státy stejně jako soukromé firmy.

          Pokud ne, dokažte.Skrýt celý příspěvek

        • SYN_
          10:12 28.04.2023

          No, a jiní to zase říkají přesně opačně, vše dobré si dělají státy samy a tu zlou podvratnou činnost přenechávají na EU... ostatně, proto tam pravděpodobně vybírají své nejhorší ...Zobrazit celý příspěvek

          No, a jiní to zase říkají přesně opačně, vše dobré si dělají státy samy a tu zlou podvratnou činnost přenechávají na EU... ostatně, proto tam pravděpodobně vybírají své nejhorší možné zástupce aby tam mluvili (a hlasovali) jejich jménem, že?

          Pravda skoro určitě bude někde mezi tím...Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        14:38 27.04.2023

        Zvláštní, jak někteří rychlokvašení polovzdělanci snadno propadají iluzi, že rozumí fungování lidské společnosti. Nakonec končí jako zuřiví dezoláti nebo vyznavači krvavých ...Zobrazit celý příspěvek

        Zvláštní, jak někteří rychlokvašení polovzdělanci snadno propadají iluzi, že rozumí fungování lidské společnosti. Nakonec končí jako zuřiví dezoláti nebo vyznavači krvavých totalitních ideologií.Skrýt celý příspěvek

        • leir
          23:53 27.04.2023

          Jj. Kolik máte vy v oboru doktorátů? ;-)

          Jj. Kolik máte vy v oboru doktorátů? ;-)

  • Laci
    23:56 25.04.2023

    To je Apríl? Nebo co to má znamenat tahle písmenková stoka? :D Slovosled naříkání, proč se Evropa nesnáží srazit na kolena svýho odvěkýho partnera, který je mocnější, silnější a ...Zobrazit celý příspěvek

    To je Apríl? Nebo co to má znamenat tahle písmenková stoka? :D
    Slovosled naříkání, proč se Evropa nesnáží srazit na kolena svýho odvěkýho partnera, který je mocnější, silnější a výkonnější než ona? Uvědomuje si ten Buchal, nebo jak se to jmenuje, jakým zřízení a jak funguje EU s jak USA? :D
    Ten primitiv, co tuhle žumpu napsal, by se měl probrat z tý svý studený války v mozkový dutině a uvědomit si, že cílem všech států, či jejich seskupení, neni bejt vojenskej hegemon a šířit svojí vůli po celým světě, jsk to dělá USA. Evropa, stejně jako USA, mají nepřítele jasně danýho (Rusko a Čína). Napadá někoho, proč by se EU měla orientovat na boj (technologický, hospodářský atd.) s USA, místo toho, any se soustředila na spolupráci s USA proti Rusku a Číně?
    Docela vostuda, číst takovej brak zrovna tady.. :ISkrýt celý příspěvek

  • SYN_
    21:53 25.04.2023

    Sakra, co to je za úderný hesla, blabla "evropě chybí vedení" blabla "rostoucí nerovnováha".... Jako jasně že se Evropani obecně nezbrojili, neslučovali (jo, v tom to totiž taky ...Zobrazit celý příspěvek

    Sakra, co to je za úderný hesla, blabla "evropě chybí vedení" blabla "rostoucí nerovnováha"....
    Jako jasně že se Evropani obecně nezbrojili, neslučovali (jo, v tom to totiž taky je, hlááávně aby se náááhodou nedej pááánbu nepřenesla nějaká pravomoc (další?) těm blbejm a zlejm politikům z Bruselu! takže jasně, o společným vojsku (který by mělo nějakou "váhu") si můžeme nejspíš ještě tak sto let nechat zdát) a tak dál, ALE, ten zdroj problémů o kterej se tu jedná je sakra pořád ještě atomová velmoc č.2 a stálý člen Rady bezpečnosti OSN!! To jako FAKT má jaksik Evropa "vyřešit" samostatně?
    Mám tu tahat třeba to že se "kdosi" dodneška nedokázal definitivně vyrovnat ani se zablešenou Severní koreou??

    Prostě ano, dneska je snadný do kdekoho kopnout, ale na to abych skutečně věřil tomu že se pisatel snaží s tím něco udělat ne jen napsat "aktuální" článek, bych tu potřeboval mnohem míň "úvah", "hodnocení" + omáčky ale víc faktů...Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    21:31 25.04.2023

    Je zvlaštní (ale typické), jak si v článku najde každý to svoje. Tonda uvádí, že pan Buchar dominanci USA považuje za hrozbu. Já vidím v článku reálný popis věci a zdůraznění ...Zobrazit celý příspěvek

    Je zvlaštní (ale typické), jak si v článku najde každý to svoje. Tonda uvádí, že pan Buchar dominanci USA považuje za hrozbu.
    Já vidím v článku reálný popis věci a zdůraznění toho, že nic jako evropská strategická autonomie neexistuje, neměla by existovat a na nevyhnutelnost spojenectví s USA.
    Každý, kdo umí malou násobilku chápe, že bez USA si Evropa sama neporadí. Vždyť to jsou jednoduché počty.Skrýt celý příspěvek

    • Tonda
      10:35 26.04.2023

      Se závěrem vaší reakce souhlasím, ale že by šlo pouze o reálný popis věcí nesouhlasím. Fakta jsou jasná a v pořádku, ale jsou právě zabarvená hodnotícími výrazy typu "rostoucí ...Zobrazit celý příspěvek

      Se závěrem vaší reakce souhlasím, ale že by šlo pouze o reálný popis věcí nesouhlasím. Fakta jsou jasná a v pořádku, ale jsou právě zabarvená hodnotícími výrazy typu "rostoucí nerovnováha transatlantického spojenectví" a zarámována tvrzením "Většinou se (státy EU) podřízují hospodářské politice určované ve Washingtonu zároveň se spoléhají na jeho globální bezpečnostní roli. To je podstata vazalizace." Což je zkratkovité hodnocení, které je hodně nefér a hodící se ruské propagandě. A díky tomu z toho trčí postoj pisatele, kterému to leží v žaludku tak, že potřeboval napsat takový článek a toto tvrzení, jako jeho hlavní sdělení, prezentovat. Možná to takto nevnímáte, ale na mě to působí přesně takhle.Skrýt celý příspěvek

  • Tonda
    15:02 25.04.2023

    Mě pořád překvapuje, jak řada "analytiků" a "komentátorů", včetně tady pana Buchara, stále dominanci USA a nedejbože její růst, popisují jako hrozbu. Proboha to nechápu! Ne ...Zobrazit celý příspěvek

    Mě pořád překvapuje, jak řada "analytiků" a "komentátorů", včetně tady pana Buchara, stále dominanci USA a nedejbože její růst, popisují jako hrozbu. Proboha to nechápu! Ne nechápu. Vadí mi to! Hrozba by to byla pouze v případě, že bychom s USA měli diametrálně rozdílné podstaty a představy o světě a pokoušeli se jeden druhého ovládnout. Namítnete, a co byznys. Jo, ale ten není v rukou vlád a i v EU mu umíme velmi rychle přistřihnout křídla, když se začne příliš rozpínat. Takže o ovládnutí americkým byznysem to není. A politická a vojenská dominance? Zaplaťpánbůh za ni! Evropa je bohužel kontaminovaná Ruskem (Pro Rusko je jím hlavním bojištěm) a je tu řada politiků a elit jím ovlivněných nebo s komplexem vůči němu, je tu stále řada Chamberlainů a Daladierů, kteří opravdu věří v Mír za všech okolností a mantře diplomacie. Je potřeba aby tu byl někdo, kdo jasně rozhodne" "Pánové, není čas na kecy, teď nezbývá než bojovat". Takže za mě jasné konstatování: S USA jsme na jedné lodi a kdo to JAKKOLIV zpochybňuje, pomáhá nepříteli na té lodi druhé. Nepřátelské lodi jsou jen dvě. Bližší Rusko a vzdálenější Čína. To je potřeba mít na paměti a ne vést takovéto zbytečné k..... komentáře.Skrýt celý příspěvek

    • Defmon
      16:14 25.04.2023

      Tondo, naprostý souhlas! Jen dodám, že geopolitická a vojenská impotence Evropy se v dohledné budoucnosti (min. 10-20 let) kvůli rozdílnosti zájmů jednotlivých států EU nezmění. ...Zobrazit celý příspěvek

      Tondo, naprostý souhlas! Jen dodám, že geopolitická a vojenská impotence Evropy se v dohledné budoucnosti (min. 10-20 let) kvůli rozdílnosti zájmů jednotlivých států EU nezmění. Podle toho se musíme zařídit. Prostě musíme přestat snít, že německé nebo francouzské divize budou bojovat za nás nebo že německé/fr rakety budou zabíjet ruské vojáky. Zájmem těchto zemí není zajistit nám svobodu ani nezávislost. Tyto země primárně chtějí ve východní Evropě vydělávat, klidně i za cenu obsazení východní Evropy Ruskem. Když jim Rusko slíbí, že jejich investice ve východní Evropě jim nechá, tak nás klidně hodí přes palubu. A to už vůbec nemluvím o případu, kdy by Rusko začalo reálně vydírat DE/FR/IT jadernými zbraněmi. To by teprve jejich politici přetrhli, kdo bude větší "chcimír".

      Jedinou cestou je, abychom začali už konečně budovat smysluplné a akceschopné aliance se zeměmi, které mají hlavní stejný zájem jako my - udržet ruské vojáky co nejdál. Tj. Polsko, Rumunsko, Pobaltí, Finsko, Švédsko,.... Nemusíme kvůli tomu vůbec vystupovat z NATO/EU. Stačí budovat spolupráce např. ve stylu nedávného vytvoření de facto společného letectva FIN+SWE+DK+NO. Proč se k nim společně s Polskem a dalšími nepřidat a nerozšířit spolupráci o další domény s tím, že hlavním geopolitickým "sponzorem" (nemyslím finančním) budou USA/GB? Samozřejmě včetně určité integrace výzbroje. A taková aliance se společnými zájmy může být v případě krize daleko víc akceschopná než celé NATO, kde prostě budou POŘÁD země více či méně kolaborující s Ruskem/Čínou. Těmto zemím jsou prostě reálně ruské válečné zločiny úplně u prdel*. I když samozřejmě veřejně jejich politici deklarují něco jiného. Dokonce někteří politici ani toleranci/podporu vůči Rusku už ani neskrývají - viz. např. Orbán nebo Macron nebo hafa politiků německé SPD.Skrýt celý příspěvek

    • leir
      17:34 25.04.2023

      Ale no tak. Je snad lepší podílet se na vlastní správě svých věcí, než jen čekat, co udělá druhá mocnost. Evropa má všechny předpoklady řídit sama svůj osud. Ale zatím vede ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak. Je snad lepší podílet se na vlastní správě svých věcí, než jen čekat, co udělá druhá mocnost.
      Evropa má všechny předpoklady řídit sama svůj osud. Ale zatím vede žabomyší spory o písečky a o to, kdo si urve nejvíc.Skrýt celý příspěvek

      • Pavel 1
        18:28 25.04.2023

        Co to znamená vlastní zpráva věcí? Snad to, že evropskou firmu, která díky tomu, že místo aby vydělávala, se snaží být wellfare, fairtrade, GMO a PalmOil free, sociálně zodpovědná ...Zobrazit celý příspěvek

        Co to znamená vlastní zpráva věcí? Snad to, že evropskou firmu, která díky tomu, že místo aby vydělávala, se snaží být wellfare, fairtrade, GMO a PalmOil free, sociálně zodpovědná a vzdá se klíčového výrobního portfolia, protože místní vláda a občané se zbláznili a rozhodli se tento sektor zcela vytěsnit, se stane zcela konkurence neschopnou, nakonec spolkne čínský dravec?Skrýt celý příspěvek

        • leir
          18:37 25.04.2023

          Tyhle vaše bláboly přesně ukazují, proč je Evropa zcela nekonkurenceschopná. Naprosto odmítáte brát v potaz reálné požadavky a potřeby jiných lidí. Nebude mít nikdo nic. Váš ...Zobrazit celý příspěvek

          Tyhle vaše bláboly přesně ukazují, proč je Evropa zcela nekonkurenceschopná. Naprosto odmítáte brát v potaz reálné požadavky a potřeby jiných lidí.

          Nebude mít nikdo nic. Váš špinavý svět dávno skončil a proto se jen snažíte škodit. Když ne vy, tak nikdo, že.Skrýt celý příspěvek

          • liberal shark
            19:17 25.04.2023

            Primitivní Euro fašismus a eko fašismus patří mezi hlavní příčiny úpadku EU.

            Primitivní Euro fašismus a eko fašismus patří mezi hlavní příčiny úpadku EU.

          • Západňan
            19:41 25.04.2023

            Jaké jsou reálné požadavky lidí, se ukáže na trhu, ne tak, že je nějaká centrální autorita určí. V systému svobodného trhu nic nebrání lidem, aby vyjádřili své preference a koupili ...Zobrazit celý příspěvek

            Jaké jsou reálné požadavky lidí, se ukáže na trhu, ne tak, že je nějaká centrální autorita určí. V systému svobodného trhu nic nebrání lidem, aby vyjádřili své preference a koupili si takové výrobky, jaké chtějí (elektromobil, fair trade atd.)

            Proč asi EU chce, aby byly elektromobily dotovány a vozy se spalovacími motory nakonec zakázány? Protože sami zákazníci dávají přednost vozům se spalovacím motorem.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel 1
            21:01 25.04.2023

            Zkus o "konci špinavého světa" povykládat němcům, které zásluhou tzv. energiewende ten čistý německý stát vystěhoval z domovů kvůli rozšiřování dolů.

            Zkus o "konci špinavého světa" povykládat němcům, které zásluhou tzv. energiewende ten čistý německý stát vystěhoval z domovů kvůli rozšiřování dolů.

          • leir
            21:52 25.04.2023

            Liberal Shark: Primitivní libertarianusmus kterej je jak přes kopírák znegovanej marxismus patří mezi hlavní příčiny úpadku EU. Myslet si, že nulová regulace trhu je možná, je asi ...Zobrazit celý příspěvek

            Liberal Shark:
            Primitivní libertarianusmus kterej je jak přes kopírák znegovanej marxismus patří mezi hlavní příčiny úpadku EU.

            Myslet si, že nulová regulace trhu je možná, je asi stejně tak naivní, jako marxistická beztřídní společnost a plně řízená ekonomika.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            21:55 25.04.2023

            Leir ty jsi takový jasný důkaz, proč EU nikdy nebude supervelmoc. A čím víc kolem sebe kopeš, tím víc to dokazuješ.

            Leir ty jsi takový jasný důkaz, proč EU nikdy nebude supervelmoc. A čím víc kolem sebe kopeš, tím víc to dokazuješ.

          • leir
            21:56 25.04.2023

            Západňan: Tady někdo systematicky absolutně nechápe, že politické zadání voličů pro politické strany je stejně tak součástí trhu, jako to, že někdo něco kupuje. Smiřte se s tím, ...Zobrazit celý příspěvek

            Západňan:
            Tady někdo systematicky absolutně nechápe, že politické zadání voličů pro politické strany je stejně tak součástí trhu, jako to, že někdo něco kupuje.

            Smiřte se s tím, že trh není jenom oběh peněz a zboží, ale i služeb a myšlenkových konceptů.

            Já nemůžu za to, že vám ve škole neřekli, co je to “hodnota” a jaký má vztah k penězům.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            22:03 25.04.2023

            Pavel 1 Jasně, protože čistě superčistá neregulovaná ekonomika v Indii nebo Pákistánu by to neudělala. :-D Sorry šéfe, ale ani každej podnikatelskej záměr v neregulované ekonomice ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavel 1
            Jasně, protože čistě superčistá neregulovaná ekonomika v Indii nebo Pákistánu by to neudělala. :-D

            Sorry šéfe, ale ani každej podnikatelskej záměr v neregulované ekonomice a anarchistické společnosti nevyjde, tak nevím na co si tady hrajete.
            S touhle debilní argumentací jste si začal vy, takže to jde za váma.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            22:04 25.04.2023

            Skelet:
            Ale kdepak, příčina úpadku celé diskuse jsi ty, jen vykřikuješ a argumenty nula. Úplný Novinky.cz.
            Gratuluju.

            Skelet:
            Ale kdepak, příčina úpadku celé diskuse jsi ty, jen vykřikuješ a argumenty nula. Úplný Novinky.cz.
            Gratuluju.

          • skelet
            22:10 25.04.2023

            Pozor na cévku :) Vykrikuješ tady poměrně nesmyslná hesla, jak z prvomájového průvodu. Faktem je, že Evropa se držela špičky světa dokud se nezačala měnit v onu slavnou EU se všemi ...Zobrazit celý příspěvek

            Pozor na cévku :)
            Vykrikuješ tady poměrně nesmyslná hesla, jak z prvomájového průvodu. Faktem je, že Evropa se držela špičky světa dokud se nezačala měnit v onu slavnou EU se všemi regulacemi. EU přestává stačit světu. Smutné, ale je to tak.
            Federalizace Evropy není špatná myšlenka. Špatné je to provedení.
            Bohužel se prakticky ve všech státech volí do Evropského parlamentu nepohodlný odpad. Dle toho to také tak dopadá.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel 1
            07:40 26.04.2023

            To jsem netušil leire, že chceš ČR směrovat podle pákistánského vzoru. Měl jsem za to, že "čisté" německo je tvůj vzor. Ale máš pravdu, je to stejné, jak německo tak pákistán ...Zobrazit celý příspěvek

            To jsem netušil leire, že chceš ČR směrovat podle pákistánského vzoru. Měl jsem za to, že "čisté" německo je tvůj vzor. Ale máš pravdu, je to stejné, jak německo tak pákistán jsou jeden za 18 druhý bez dvou za 20.Skrýt celý příspěvek

          • otecko
            13:22 26.04.2023

            Pro Leir- cituji"Tady někdo systematicky absolutně nechápe, že politické zadání voličů pro politické strany je stejně tak součástí trhu, jako to, že někdo něco kupuje. Smiřte se s ...Zobrazit celý příspěvek

            Pro Leir- cituji"Tady někdo systematicky absolutně nechápe, že politické zadání voličů pro politické strany je stejně tak součástí trhu, jako to, že někdo něco kupuje.

            Smiřte se s tím, že trh není jenom oběh peněz a zboží, ale i služeb a myšlenkových konceptů."...... takže vážený, přepokládám, že vám je něco kolem 30 let, ne více. A mně je více a to, co se na úrovni EU a jejich zasahování do tržní ekonomiky pomocí regulací, omezení a dotací děje je velmi, velmi podobné centrálněřízenému hospodářství z dob RVHP. Tak tady nešermujte poučkami, vážený, protože je mezi námi hodně starších, kteří si tu řízenou ekonomiku měli čest na sobě vyzkoušet. A byli jsme tuze rádi, že už je to pár let za námi. Proto ani nesouhlasíme s rovnostářstvím v ostatních oblastech života, které razí ČSSD, KDU-ČSL, ANO i Piráti. Říká se, že vlastní zkušenost je nepřenostitelná, to je pravda, podepisuji. A jsem rád, že máme "za zadkem USA", protože takoví pánové Scholz, Marcon, Michel či Timmermans jsou všechno možné, jen ne lídři, bez reálných životních zkušeností , stačí si pročíst jejich životopisy. Vychování v bavlnce žijí v bavlnce a rozhodnutí je takové.... prostě- nepřeji si, aby mé děti zažívali za pár let stejný hnus, jako jsme zažili my, proti tomu budu vždy.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            08:19 27.04.2023

            Skelet: Zaměňujete korelaci s kauzalitou. Ve stejné době, kdy EU začala “ztrácet na USA”, se začala rozšiřovat. To zkresluje statistiky. V té stejné době se začaly projevovat ...Zobrazit celý příspěvek

            Skelet:
            Zaměňujete korelaci s kauzalitou.

            Ve stejné době, kdy EU začala “ztrácet na USA”, se začala rozšiřovat. To zkresluje statistiky.
            V té stejné době se začaly projevovat výsledky masivních investic USA do čínské lowcost ekonomiky, zatímco Evropa v tomto zaostala (a zaostává doteď).
            USA má samozřejmě větší investiční i inovační potenciál, ale nemáte jediný důkaz, že za to může regulace zrovna EU.

            Mnohem spíše jde o důsledek stále přetrvávajících roztříštěných národních politik, které přináší objektivní dodatečné náklady a snižují důvěryhodnost pro investory. Těžký průmysl dnes opravdu není tahounem ekonomiky, abyste mohl tvrdit, že za to můžou ekologické regulace.

            Ostatně právě třeba Kalifornie má ekologické regulace na úrovni EU a její inovační a investiční potenciál to nijak nesnižuje.Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
      19:26 25.04.2023

      Když chtěli aby Tonda Maděra z mého oblíbeného seriálu Zdivočelá země vstoupil do družstva,řekl: "Já nemám vodu,soused napravo nemá vodu,soused nalevo nemá vodu.Když vstoupím do ...Zobrazit celý příspěvek

      Když chtěli aby Tonda Maděra z mého oblíbeného seriálu Zdivočelá země vstoupil do družstva,řekl:
      "Já nemám vodu,soused napravo nemá vodu,soused nalevo nemá vodu.Když vstoupím do družstva budou mít vodu všichni?"
      Tak nějak funguje EU.Skrýt celý příspěvek

      • leir
        22:05 25.04.2023

        Tak nějak EU nefunguje. :-)

        Tak nějak EU nefunguje. :-)

      • torong1
        16:39 26.04.2023

        Tesilku, co tady lžeš. Oblíbený seriál? Tak leda proto, že Maděru zavřou. Protože ty jsi jeden z těch, kteří to svinstvo, které seriál popisuje tvořil. Ty jsi součást toho zla. Tak ...Zobrazit celý příspěvek

        Tesilku, co tady lžeš. Oblíbený seriál? Tak leda proto, že Maděru zavřou. Protože ty jsi jeden z těch, kteří to svinstvo, které seriál popisuje tvořil. Ty jsi součást toho zla. Tak si laskavě neber ten seriál do svojí prolhané komunistické huby.Skrýt celý příspěvek

        • Tesil
          18:56 26.04.2023

          Tak vidím, že jsi opravdu zralej na léčbu.

          Tak vidím, že jsi opravdu zralej na léčbu.

          • torong1
            19:59 26.04.2023

            Ne Tesile. Jen tě mám prokouknutého za tu dobu co tady otravuješ vzduch zmetku komunistický.

            Ne Tesile. Jen tě mám prokouknutého za tu dobu co tady otravuješ vzduch zmetku komunistický.

  • Wirbelwind
    12:54 25.04.2023

    "Evropská debata o povolení čínskému koncernu Huawei vstoupit do evropských telefonních sítí 5G ukazuje podobu budoucího propojení bezpečnostních a hospodářských zájmů. Americká ...Zobrazit celý příspěvek

    "Evropská debata o povolení čínskému koncernu Huawei vstoupit do evropských telefonních sítí 5G ukazuje podobu budoucího propojení bezpečnostních a hospodářských zájmů. Americká vláda označila úzký vztah mezi Huaweiem a čínskou vládou za nepřijatelné bezpečnostní riziko pro kritickou infrastrukturu. Jako garant evropské bezpečnosti mají USA jedinečnou pravomoc takové argumenty Evropské unii předkládat. Faktický zákaz pro Huawei podílet se na rozvoji 5G sítí v Evropě vytváří příležitost pro americké firmy upevnit svou technologickou dominanci."

    WTF?

    https://www.rcrwireless.com/20... Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    12:45 25.04.2023

    Ostavec 1) Valka na UA neni prvotne problem Evropy. Ale prave USA. Evropske staty tvori spolecne z USA NATO, a to se dodavkami zbrani na UA znacne angazuje. EU je ...Zobrazit celý příspěvek

    Ostavec
    1) Valka na UA neni prvotne problem Evropy. Ale prave USA.
    Evropske staty tvori spolecne z USA NATO, a to se dodavkami zbrani na UA znacne angazuje.

    EU je ekokomicka organizace. Ktera je dle vas vojenskym vazalem USA. Vojenske veci resi NATO, kde jsou sami za sebe narodni vlady.

    2) Pak, ale volate po federalnim statu, nebo po kopii NATO bez USA?
    Dodavku tanku na UA nezachranily, USA. Protoze, jeste minimalne pul roku zadne US tanky na UA nebudou.
    USA se od WW2 stavi do pozice leadra. Takze v cem je problem?
    Pokud to chcete rozebirat komplexne. Tak prvni zavazne oznamene zapadni tanky pro UA byli z Evropy... (Uk). Ale to se nehodi si priznat.

    Proc je falticky leader ekonomicke organizace bezmocny.. asi to bude tim, ze ta organizace nema pod palcem armadu.
    Na tu je tu prece NATO, a tam je svete div se leadrem USA.
    Jasně, ze by USA vyhovalo, aby evropani
    resily problemy za USA. A to si mohlo uzivzt pozice leadra z mensimi naklady.
    To, si opet stezujete na absenci federalni vlady v Evrope.
    Jak by se mel projevit protest proti vedeni USA, vystoupenim z NATO?

    3) Evropa zustala u konfederace a z toho plynouci omezene rozhodovaci pravomoci.
    A komu tohle usporadani vyhovuje nejvice, no prave USA. Viz. Boj zastancu USA vs Eu (nedej boze federalji Evrope).
    A proc ho nema, prortoze za vse zle muze Eu, ale za dobre narodni vlady (co na tom, ze to prislo z EU).
    Ze boj mezi sebou ma naklady, ty se pak projevuji nizsim rustem neni novinka. AleSkrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      13:14 25.04.2023

      * Nic proti, ale pokud ma Eu na svetovem trhu 30%. Tak tech 30% ukosla Dolaru. Obdobne je to v tech rezervach. USA uvaluji sance z pozice leadra. Ostatni, nejen EU se pridava. ...Zobrazit celý příspěvek

      * Nic proti, ale pokud ma Eu na svetovem trhu 30%. Tak tech 30% ukosla Dolaru. Obdobne je to v tech rezervach.

      USA uvaluji sance z pozice leadra. Ostatni, nejen EU se pridava. Zase nelze tvrdit, ze je z EU nekonzultuji.

      4) Tak tohle uz je skro k smichu. Alrternativou k Googlu je treba "Seznam.cz". Ano, nejsme Cina, takze neni alternativa povina...

      5) USA rostlo vice HDP, takze to se projevi na nominalnim rustu vydaju na obranu.
      Druhy faktor je priprava na valku z Cinou. To evropani, az tak neresi.

      6) Ano, tato pozice Nemecka je zvlastni. Ale v evrope po 02/2022 bude bezpecneji, kdyz budou mit ty terminaly, nez tanky.

      7) Coz, neni tak udivujici pokus bude Rusku porazeno na UA.


      Ale co vlastne autor tim chce rict?
      Je pro federalizaci Eu, nebo pro vznik evropske verze NATO bez USA?
      Protoze, ono to na co si stezuje moc jinych reseni nez potlaceni narodnich statu ve prospech evropanstvi nema.Skrýt celý příspěvek

      • leir
        17:52 25.04.2023

        Ale to tak prostě je. Nelze se měřit ani s Čínou, ani Indií či Brazílií, natožpak s USA, pokud nemáte jeden politický a ekonomický prostor, řízený jednou sjednocující exekutivou a ...Zobrazit celý příspěvek

        Ale to tak prostě je. Nelze se měřit ani s Čínou, ani Indií či Brazílií, natožpak s USA, pokud nemáte jeden politický a ekonomický prostor, řízený jednou sjednocující exekutivou a jednou sjednocující legislativou.

        Je naprosto zjevné, že hraním si na evropské státy se “suverenitou” se celá Evropa propadá tak, že nakonec nebude mít suverenitu žádnou.

        To už se vědělo před 30 lety. Proč myslíte, že Rusko neustále podporuje všechny ty bolševiky a konzervativce -> “euroskeptiky”. Jinou šanci nemá.Skrýt celý příspěvek

        • Pavel 1
          18:18 25.04.2023

          Což je blábol. Ani jednotlivě státy USA nemají například jednotné daně. Problém EU samozřejmě není neexistence "jednoho politického prostoru, jednotné exekutivy a legislativy". ...Zobrazit celý příspěvek

          Což je blábol. Ani jednotlivě státy USA nemají například jednotné daně. Problém EU samozřejmě není neexistence "jednoho politického prostoru, jednotné exekutivy a legislativy". Problém EU, (respektive největších ekonomik EU tedy Německa, Francie a Itálie a přes převodovou páku Bruselu i zbytku EU) je, že zahodila ekonomickou a technologickou expanzi ve jménu nesmyslů jako předběžná opatrnost, uhlíková neutralita, sociální stát, atd. atd. prostě regulace a dotace. Ne, že by USA netrpěla některými podobnými abnormalitami, ale nedosahují takové míry jako v EU, respektive nemají tak fatální ekonomický dopad.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            18:43 25.04.2023

            Ale prdlajs. Vaše zavilost jen dokazuje, že ničemu nerozumíte.

            Ale prdlajs. Vaše zavilost jen dokazuje, že ničemu nerozumíte.

          • Západňan
            19:28 25.04.2023

            to leir Kdy vedlo svazování ekonomiky regulacemi k prosperitě? Na svobodném trhu mají výhodu ti, kteří díky nejefektivnějším postupům mohou nabídnout zákazníkům zboží nejvyšší ...Zobrazit celý příspěvek

            to leir
            Kdy vedlo svazování ekonomiky regulacemi k prosperitě? Na svobodném trhu mají výhodu ti, kteří díky nejefektivnějším postupům mohou nabídnout zákazníkům zboží nejvyšší hodnoty za danou cenu, tedy neefektivní postupy a technologie jsou automaticky eliminovány. Zároveň zákazníci svými každodenními nákupy realizují své preference, a tím přizpůsobují ekonomiku obrazu svému.

            Vy jste samozřejmě jako správný socialista přesvědčen, že stát (nikoli všichni lidé, kteří se pohybují na trhu) má být tím, kdo určí, co je perspektivní, co se má vyrábět. Problém je, že takový způsob řízení ekonomiky je nesmírně neefektivní, protože "centrum" nikdy nemůže mít dost informací, aby mohlo činit správná rozhodnutí. Přečtěte si k tomu něco od Hayeka nebo Friedmana.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel 1
            21:03 25.04.2023

            Ano, prdlajsi, ničemu nerozumíš.

            Ano, prdlajsi, ničemu nerozumíš.

          • leir
            22:21 25.04.2023

            Západňan: Fakt mi nemusíte vysvětlovat tržní principy. Problém je ale jaksi úplně jinde: Ani váš Mises se nepoučil z krize 1929. Ani z poválečného rozvoje. Ani z krize v 70. ...Zobrazit celý příspěvek

            Západňan:
            Fakt mi nemusíte vysvětlovat tržní principy.

            Problém je ale jaksi úplně jinde: Ani váš Mises se nepoučil z krize 1929. Ani z poválečného rozvoje. Ani z krize v 70. letech. Dokonce ani z krize 2007 (jo, on už dávno nežije, nicméně jeho epigoni stále papouškují dávno překonané úvahy).

            Prozatím v hospodářských cyklech stále narážíme na dno, kdy volný trh musí zachraňovat stát. Stále znovu a znovu, protože volný trh stále znovu a znovu vytváří obří firmy “too big to fail”, stále znovu a znovu dochází k morálnímu hazardu, který končí splasknutou bublinou.

            Proč si myslíte, že zcela neregulovaný trh není ani v USA? 1929, 1972, 2007?

            Uvědomte si, že politika a ekonomika prostě nejsou dva odloučené světy a nikdy nebudou. Dokud budou obří firmy stále schopny vylobbovat si daňové odpočty a ohýbání zákonů ve svůj prospěch, nikdy nepůjde o “volný trh”.

            Trh sám se stále “přirozeně” vlamuje do ekonomiky, je to zcela přirozené tržní chování, tak to prostě neoddělujte.

            Stejně tak nelze od trhu oddělovat zákony na ochranu zaměstnanců, životního prostředí nebo trestní zákoník - to všechno jsou nutné regulace trhu - protože trh jaksi není samoúčelný, ale má sloužit dobrému životu člověka. To je základní hodnota a smysl celé jeho existence.

            Případů selhání trhu byly popsány celé stohy disertačních prací, včetně těch, které získaly nobelovky. Nelze se tvářit, že to neexistuje.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            22:25 25.04.2023

            *“…trh sám se “přirozeně” vlamuje do politiky…”

            *“…trh sám se “přirozeně” vlamuje do politiky…”

          • leir
            22:29 25.04.2023

            Jo a mimochodem: Nejsem socialista. Jenom někdo, kdo zná nějaké základy moderní ekonomické teorie, včetně například teorie her a její aplikace v sociálních vědách - včetně ...Zobrazit celý příspěvek

            Jo a mimochodem: Nejsem socialista. Jenom někdo, kdo zná nějaké základy moderní ekonomické teorie, včetně například teorie her a její aplikace v sociálních vědách - včetně ekonomie; nebo aplikaci informační teorie v ekonomii; prostě tyhle černobílé úvahy regulace vždy/nikdy jsou vzhledem k současné úrovni poznání úplně mimo mísu.Skrýt celý příspěvek

          • torong1
            16:51 26.04.2023

            Ne leire. Ty opravdu nejsi socialista. Ty jsi marxista. Je pro mně opravdu šílené, že po pouhých 30ti letech jsme tam kde jsme byli za komunistů - EU je RVHP jak přes kopírák. ...Zobrazit celý příspěvek

            Ne leire. Ty opravdu nejsi socialista. Ty jsi marxista. Je pro mně opravdu šílené, že po pouhých 30ti letech jsme tam kde jsme byli za komunistů - EU je RVHP jak přes kopírák. Nemilý leire. Země EU drtivě zaostávají v počtu přihlášených patentů, publikovaných vědeckých článků a citací článků nejen za USA, ale i za zeměmi jihovýchodní Asie. Nebetyčný rozdíl oproti Evropě konce 80tých let, kdy neexistovala EU.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel 1
            20:18 26.04.2023

            Abych tě parafrázoval, prdlajsi, tak ty jsi jenom někdo, kdo nezná žádné základy moderní ekonomické teorie. Kdybys je totiž znal, tak bys věděl, že snaha zploštit sinusoidu ...Zobrazit celý příspěvek

            Abych tě parafrázoval, prdlajsi, tak ty jsi jenom někdo, kdo nezná žádné základy moderní ekonomické teorie. Kdybys je totiž znal, tak bys věděl, že snaha zploštit sinusoidu ekonomického cyklu (která notabene má občas horší dopady než ta sinusoida) absolutně nemá nic společného s nesmyslnými zákazy tu jaderné energetiky (když není efektivní náhrada), tu GMO, tu zas spalovacích motorů (když opět není efektivní náhrada) nebo naopak nesmyslnými multimiliardovými dotacemi tu do tzv. oze, nebo tzv. biopaliv, tzv. biopotravin, nebo snahou všechno zregulovat, a to včetně dosud neexistujících záležitostí jako je AI. Tyhlety nesmysly krize spíše vyvolávají.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            09:42 27.04.2023

            Pavel1: Nejde o jednotné daně, ale o jednotné ekonomické a politické prostředí. Jednotný justiční a obchodní systém. Ale to je přesně to, co si národní státy v EU odmítají nechat ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavel1:
            Nejde o jednotné daně, ale o jednotné ekonomické a politické prostředí. Jednotný justiční a obchodní systém.

            Ale to je přesně to, co si národní státy v EU odmítají nechat vzít.

            Opravdu jste schopen si založit firmu v Německu nebo Španělsku, když víte, jak se zakládá v ČR?

            Opakovaně hážete vinu na nepravého a nemáte pro to důkazy.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            10:30 27.04.2023

            Pavel1: Tak znova: Snaha nezplošťovat cyklus má objektivně tak velké společenské dopady, že si to prostě žádný stát nemůže dovolit. Lidé se podle toho hromadně chovají a tím je to ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavel1:
            Tak znova: Snaha nezplošťovat cyklus má objektivně tak velké společenské dopady, že si to prostě žádný stát nemůže dovolit. Lidé se podle toho hromadně chovají a tím je to dané.

            Vy nejste momentálně schopen ty mimopeněžní dopady na hospodářství vyčíslit (ani odhadnout), takže je vesele ignorujete a tváříte se, že neexistují. Takže vám vychází nějaké hypotetické optimum, které ale optimem není, protože ignorujete další náklady. Typický přístup 90. let, což je světová úroveň 70. let. Nejste vy náhodou z národohospodářské fakulty VŠE?

            Pokud máte pocit, že optimum získáte tak, že nějak přesně a precizně nastavíte “volný trh” jako ekonomický stroječek, nebudete do toho dál zasahovat, a on pak bude optimálně šlapat sám, tak je to úplně zcestná představa. Lidská společnost není Misesovská tlupa homo oeconomicus, nikdy nebyla a nikdy nebude.

            Snaha vám vysvětlit, že “volný trh” není žádné matematické pravidlo ani fyzikální zákon, ale že se řídí pouze sociálními zákony (tj. ekonomické zákonitosti jsou statistické, nikoli kauzální povahy) zjevně vychází naprázdno. Stejně tak platí pravidla hry s nenulovým součtem. Soudobé ekonomické poznatky jsou z vaší strany považovány za komunismus - velice vtipné, prakticky na úrovni antivaxerů. :-D

            Součástí přirozeného tržního chování = “volný trh”, je prostě i snaha měnit pravidla. To nastává a bude nastávat. Začněte konečně akceptovat poznatky teorie her a aplikovat je do teorie ekonomických cyklů. Každá fáze ekonomického cyklu má dopady na změny lidského jednání, což zjevně nezvládáte modelovat.

            Stejně tak platí, že optimum prospěchu se nepočítá z čisté ekonomické výkonnosti.

            Stejně tak platí, že mezilidské interakce je zcela nezbytné regulovat. Anarchie není optimální.

            Radši se ptejte, proč se ekonomika ČR loni překlopila z tržní na dotační (což je sakra špatně!), místo hloupého kopání do regulace EU. Má to své tržní důvody, které vy ale odmítáte vůbec brát v potaz. Chytněte se za nos!Skrýt celý příspěvek

          • Pavel 1
            20:22 27.04.2023

            Ano, opakovaně hážeš vinu na nepravého prdlajsi. Jednotný obchodní systém EU má už celá desetiletí. ˇŘíká se mu zóna volného obchodu. A to s vlivem "soudů" na ekonomickou ...Zobrazit celý příspěvek

            Ano, opakovaně hážeš vinu na nepravého prdlajsi. Jednotný obchodní systém EU má už celá desetiletí. ˇŘíká se mu zóna volného obchodu. A to s vlivem "soudů" na ekonomickou prosperitu jsi vymyslel sám? Pochlub se tím v Bruselu. Tam tě pochválí. Jak správně píšeš nemáš sice pro to důkazy, ale dotace a regulace bez jasné potřeby i důkazu tam jsou populární.
            A ano znova prdlajsi. Normální diskutující o voze (tedy o externalitách způsobovaných zcela zbytečnými a veskrze ideologickými státními zásahy do ekonomiky, což ve svém důsledku vede ke ztrátě konkurenceschopnosti na světovém trhu a následné ztrátě MOCENSKÉHO postavení EU) a ty o kozách (tedy o nějakém nastavování stroječku).
            A ty se musíš ptát proč se tak stalo? To je přece všeobecně známo. Nejdřív dotace do zemědělství, dotace do tzv. oze, pak do biopaliv, no a následně přišla katastrofa nejhorší - agent bureš, chodící v předklonu po bruselu a hledající co má kde podepsat.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            00:01 28.04.2023

            Pavel1: Jj, namyšlenej tykálisto neschopnej slušné debaty - ve své bohorovnosti vůbec nechápeš, že jedinou další možnou alternativou v realitě Evropy k zemědělským dotacím je ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavel1:
            Jj, namyšlenej tykálisto neschopnej slušné debaty - ve své bohorovnosti vůbec nechápeš, že jedinou další možnou alternativou v realitě Evropy k zemědělským dotacím je uzavřený ochranářský trh jednotlivých zemí chráněný dovozními cly. Babiš si svůj monopol prostě zajistí bez tvejch jalovejch rozumů.

            Svoje knížecí rozumy si strč kam slunce nesvítí, vymejšlet si vzdušný zámky umí moje pětiletá neteř líp - a hlavně SLUŠNĚ.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            00:35 28.04.2023

            A ohledně “externalit” způsobovaných ekologickými regulacemi: Jasně, když externality způsobené výrobní činností musí platit nevýznamný občan, tak je to pro “experty” vašeho ...Zobrazit celý příspěvek

            A ohledně “externalit” způsobovaných ekologickými regulacemi: Jasně, když externality způsobené výrobní činností musí platit nevýznamný občan, tak je to pro “experty” vašeho kalibru nezajímavé. Ale když je musí platit původce, tak je to najednou strašně špatně a omezuje to ekonomiku. :-D

            Prostě pán netuší, co je to “hodnota”, trvá na tom že jedinou hodnotou v životě všech lidí musí být objem peněz a pouze výkon ekonomiky, čímž pádem prostě nezvládá základní ekonomické hodnocení celého problému.

            Lidi se ale prostě chovají jinak, než si pan spasitel přeje, neuznávají “čistou” ekonomickou teorii “pokles ekonomického cyklu musí být za každou cenu až na hubu” a místo toho “netržně” volí populisty a chtějí změnu zřízení z demokracie na vládu pevné ruky jen proto, aby mohli panu spasiteli dokázat, jak je všechny morálně převyšuje.

            Pánovi zjevně vůbec nevadí, že nedokáže při totálním krachu ekonomiky zakalkulovat náklady, které takový krach způsobí v sociálním pnutí a které vyústí v tlak lidových mas na změnu režimu z demokratického na autokratický.

            Pán si bude dál malovat své od reality odtržené obrázky, místo aby se vůbec odvážil podívat pravdě do očí a přiznal si, že trh jsou konkrétní lidé, jejich konkrétní chování a jejich konkrétní motivace, ne jeho představy o tom, jak by se mu to líbilo, kdyby se všichni chovali.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...