Konec závislosti na ruských zbraních: Indie dramaticky zvyšuje dovoz obranných technologií ze Spojených států

Konec závislosti na ruských zbraních: Indie dramaticky zvyšuje dovoz obranných technologií ze Spojených států
MQ-9B SkyGuardian / General Atomics (Zvětšit)

Indie a USA posilují obrannou spolupráci, k čemuž přispívají společné obavy z Číny. Spojené státy se v posledních letech staly předním dodavatelem zbraní pro indické ozbrojené síly, které mají především zájem o leteckou techniku. Nové Dillí dříve záviselo na vojenských systémech ze SSSR či Ruska, což chce nyní změnit lokalizací výroby a nákupy ze Západu.

Indie představuje celosvětově největšího dovozce zbraní na světě, v letech 2008 až 2023 se na něm podílela celými deseti procenty. V současné době tvoří většinu indické vojenské techniky zbraně dodávané Ruskem. Ve zmíněném období pokrylo indickou poptávku z přibližně 62 %. K dalším hlavním dodavatelům patřila Francie (11 %), Spojené státy (10 %) a Izrael (7 %). V nadcházejícím desetiletí Nové Dillí vynaloží na modernizaci svých ozbrojených sil podle letošní zprávy pro americký Kongres (Congressional Research Service) nejméně 200 miliard USD.

V procentuálním vyjádření se dovoz zbraní z Ruska mezi lety 2017 a 2022 snížil z 62 % na 45 %. Indie se však bude i nadále spoléhat na Moskvu, pokud jde o technickou podporu ruských zbraňových systémů. Indové s ruskými zbrojovkami spolupracují například na výrobě raket BrahMoS. Kromě toho je zde faktor Pákistánu, hlavního nepřítele Indie, kterému zbraně tradičně dodávají USA (nejnověji například stíhačky F-16).

Bílý dům nicméně aktivně podporuje Indii, aby snížila svou závislost na zbraňových systémech ruského původu. Od roku 2008 se obchod s vojenským materiálem stal ústředním tématem americko-indické bezpečnostní spolupráce. V posledních 16 letech dosáhly indické nákupy amerických zbraní hodnoty 20 až 25 miliard USD. V roce 2016 Kongres USA označil Nové Dillí za „významného obranného partnera“ (Major Defense Partner), což mu poskytuje určité výhody v případě zájmu o americkou vojenskou techniku.

Pro Indii jsou Spojené státy velmi důležitým bezpečnostním partnerem, protože čelí dvojí hrozbě ze strany Pákistánu na svých západních hranicích a Číně na hranicích severních. Washington považuje Nové Dillí za nepostradatelného partnera, neboť se snaží čelit stále asertivnější Číně, jež aspiruje na pozici regionálního hegemona. Žádná země v indo-pacifickém regionu nemůže Indii vzhledem k její velikosti, rozsahu ekonomiky a strategické síle nahradit. „V USA panuje oboustranná shoda na dalším posilování obranné spolupráce s Indií jako pojistky proti Číně v Indo-Pacifiku. Vyhovuje to i Indii, zejména kvůli posilujícímu propojení Ruska a Číny,“ uvedl nejmenovaný indický úředník pro deník Economic Times.

Během prvního prezidentského mandátu Donalda Trumpa Indie od Spojených států zakoupila v roce 2017 transportní letoun C-17 (366 milionů USD). Celkově jich nejlidnatější země světa po této transakci provozuje jedenáct. O rok později došlo k dalšímu obchodu, tentokrát si Nové Dillí pořídilo šest bitevních vrtulníků AH-64E Apache (930 milionů USD). V roce 2019 následovaly další velké transakce – lodní kanony Mk 45 (1 miliarda USD), podpůrný balíček pro letouny C-17 (670 milionů USD) a 24 protiponorkových vrtulníků MH-60R (2,6 miliardy USD). V závěrečném roce prvního Trumpova prezidenství (2020) Indové ještě koupily systémy protivzdušné obrany (stovky raket a radary) v hodnotě 1,9 miliardy USD.

Ani současný americký prezident Joe Biden si nenechal ujít několik obchodních příležitostí. Hned zkraje jeho mandátu (2021) došlo k prodeji šesti námořních hlídkových letounů P-8I  (2,24 miliardy USD), čímž se jejich počet v indických ozbrojených silách zvýšil na dvanáct. Letos se také dočkala finalizace rozsáhlé transakce v hodnotě 4 miliard USD, za které Indové získají 31 bezpilotních letounů MQ-9B SkyGuardian se střelami Hellfire. Dohoda se společností General Atomics, výrobcem dronů, navíc myslí na zřízení centra pro údržbu a opravy přímo v Indii, což podporuje směřování Nového Dillí ke strategické autonomii. Bezpilotní letouny MQ-9B umožní indické armádě podle Economic Times monitorovat dění v Indo-Pacifiku, zejména s ohledem na vzrůstající aktivitu čínských ponorek.

Během přelomové státní návštěvy indického premiéra Naréndry Módího v USA v červnu loňského roku k tomu americká společnost GE Aerospace uzavřela smlouvu s indickou Hindustan Aeronautics Limited (HAL). Obě firmy se dohodly na společné výrobě amerických motorů F414 pro indické bojové letouny HAL Tejas Mk2, za což Hindustan Aeronautics Limited zaplatí jednu miliardu dolarů. Tato dohoda se může stát pilotním projektem pro další transfery amerických výrobních technologií na indické území. Economic Times za žhavé kandidáty na podobný typ spolupráce považuje obrněné transportéry Stryker a protitankové střely Javelin.

Bidenova vláda Indii nadále nabízí víceúčelové stíhací letouny F-15EX Eagle II a F-21 (modifikace F-16), indické letectvo ale jejich nákup dosud oficiálně neodsouhlasilo. Jedním z důvodů je otázka transferu technologií, neboť Nové Dillí klade důraz na lokalizaci výroby v rámci iniciativy „Make in India“. Kromě toho Indie stále dováží a využívá pokročilé zbraňové systémy z Ruska (systém PVO S-400), které v jiných případech (Turecko) znemožnily účast na americkém programu stíhacích letounů F-35. Navzdory hrozbě amerických sankcí Nové Dillí odmítlo od pořízení S-400 odstoupit.

Přestože Indové nakupují zbraně z USA, zůstávají při jejich výběru opatrní. Spojené státy vykazují v zahraniční politice nepředvídatelnost kvůli častému střídání vlád a dynamickému vývoji domácích priorit. Indie jako oficiálně nestranná a neutrální země dává přednost stabilním partnerům a vyhýbá se přílišné závislosti na jedné zemi. Navíc si pamatuje americké sankce po jaderných testech v roce 1998 poškozující její obranné schopnosti a autonomii. Dvoustranné vztahy se sice zlepšily, ale Nové Dillí si uvědomuje existenci protiruského zákona CAATSA (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act), který může skrze obchodní omezení v podobě sankcí ohrozit jeho vojenskou spolupráci s Ruskem.

Svou roli rovněž hraje ochota či neochota USA dělit se o své technologie a výsledky výzkumů. Spojené státy sice s Indií stále častěji sdílejí špičkové obranné vybavení a zpravodajské informace, ale některé oblasti zůstávají nepřístupné. Nové Dillí usiluje o rozvoj vlastních obranných schopností a rádo spolupracuje na projektech, které vedou k transferu technologií a získání práva na společný vývoj. Americká vláda je v tomto ohledu oproti Rusku restriktivnější. Washington například nedovoluje předání technologií potřebných pro vývoj jaderných ponorek, zatímco Moskva je v této oblasti vstřícnější.

Obranné partnerství mezi Indií a USA se jistě bude nadále rozvíjet bez ohledu na změny vlád v obou zemích. Nové Dillí a Washington si pravděpodobně nejprve vyzkouší spolupráci na méně citlivých projektech (motory F414, protitankové střely Javelin), než se pustí do velkých společných programů. Rovněž je čekají diskuze a hledání cesty, jak řešit rozdílné pohledy na vztahy s Pákistánem a Ruskem. Nové Dillí spojuje s Moskvou dlouhá historii spolupráce, zejména v oblasti citlivých technologií. Ruské zbraňové systémy tvoří významnou část inventáře indických ozbrojených sil. Washington musí mít též na paměti indickou vizi strategické autonomie, kterou Indové spojují s možností navazovat partnerství s různými zeměmi. Zapojení Ruska i USA pomáhá Indii vyhnout se přílišné závislosti, zachovat si geopolitickou nezávislost a získat nejlepší možnou nabídku od obou stran.

Zdroje:  Economic Times, CRS, BharatShakti, Forum on the Arms Trade, The Diplomat

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Civilizační Indii ovládá hinduistický nacionalismus a božský Narendra Modi

Indický premiér Narendra Modi i přes výrazné vítězství v nadávaných parlamentních volbách ...

PREMIUM Velmoc Indie: Přátelství s Ruskem vyvažuje moc Číny

Indie se hrdě hlásí k dědictví svojí centrální úlohy v Hnutí nezúčastněných zemí NAM (Non-Aligned ...

Ponorka INS Arighaat: Jaderná pěst a velmocenský symbol Indie

Indické námořnictvo zavedlo do provozu druhou jadernou ponorku s balistickými raketami SSBN ...

PREMIUM Indie a Čína se dohodly na snížení vojenské přítomnosti v Himálaji, píše AP

Indie a Čína se dohodly na snížení vojenské přítomnosti na sporné části hranic v oblasti Himálaje. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • SYN_
    04:56 25.11.2024

    "Spojené státy vykazují v zahraniční politice nepředvídatelnost kvůli častému střídání vlád a dynamickému vývoji domácích priorit." Když to vezmu doslova tak pravda oproti tomu ...Zobrazit celý příspěvek

    "Spojené státy vykazují v zahraniční politice nepředvídatelnost kvůli častému střídání vlád a dynamickému vývoji domácích priorit."

    Když to vezmu doslova tak pravda oproti tomu je Putin opravdu stabilní... záporák.Skrýt celý příspěvek

  • JerzyŔ
    12:06 13.11.2024

    Hezký věcný článek k danému tématu. Nadpis sice trochu bulvární ve stylu AHA, s tím holt se asi nerad musím smířit jako s nástrojem novináře k přilákání čtenáře. Věcně popsána ...Zobrazit celý příspěvek

    Hezký věcný článek k danému tématu. Nadpis sice trochu bulvární ve stylu AHA, s tím holt se asi nerad musím smířit jako s nástrojem novináře k přilákání čtenáře.
    Věcně popsána problematika, snahy Indie v tomto směru, příklady akvizic z té i oné strany. Z článku není cítit zamilovanost k Sovětskému svazu na věčné časy, totiž sori k Americe, je 34 let po plyšáku, kdy jsem cinkal, už bych si to neměl plést po tolika letech omlouvám se.
    Naopak jsou popsána rizika akvizic z USA, ale opět věcně, žádná naopak antiamerická hysterie.
    Popsány konkrétní příklady.
    Zkrátka - zase jsem se něco zajímavého vzhledem k mému hobby historie a militaria (i současnost) dověděl, co jsem nevěděl.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...