Konflikt mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem a jeho regionální rozměry

Konflikt mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem a jeho regionální rozměry
Vojáci Kyrgyzstánu / Foto: Ministerstvo obrany Kyrgyzské republiky (Zvětšit)

Na přelomu dubna a května proběhla ve Střední Asii šarvátka, kterou média téměř nezaznamenala. Konflikt mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem má hlubší kořeny, nicméně i tato přestřelka může znamenat zlom v regionální bezpečnosti a soupeření velmocí o vliv v oblasti. Otázkou zůstává, jak se na bezpečnostní situaci podepíšou navrátilci z občanské války v Sýrii a nestabilní situace po odchodu koaličních sil z Afghánistánu.

První příčinou sporů a konfliktů mezi dvěma zmíněnými středoasijskými zeměmi je jejich vzájemná hranice měřící 971 km, z čehož 471 km tvoří oblasti, o které obě země vedou spory. Více než dvacet let se obě strany snaží tyto problémy vyřešit, nicméně zatím se nepodařilo najít přijatelný kompromis.

Pozadí sporu se může jevit jako komické. Obě země totiž používají jiné geopolitické mapy – Tádžikistán mapu z let 1924 až 1939 a Kyrgyzstán mapu z let 1958 až 1959. Na sporných územích, nárokovaných Kyrgyzstánem, působí často tádžičtí pastevci. To je však podle kyrgyzských zákonů nelegální. Kyrgyzské orgány tak stíhají tádžické pastevce, kteří často kvůli sporům o hranice vlastně neví, kde působí.

Druhou příčinou, související se zmíněnou zemědělskou činností je nerovnoměrné přístup k vodě. Kyrgyzské komunity si stěžují, že Tádžikové žijící na horních tocích řek odebírají velké množství vody, která poté chybí na dolních tocích. Stejná situace panuje i v opačném případě. Obě země také často využívají vodu jako nátlakový nástroj. Konflikt o zdroje vody vychází z nárůstu populace, nedostatečné a zastaralé infrastruktury a nezájmu obou zemí tyto spory řešit.

Pozoruhodným aktérem v případě vodních zdrojů je sousední Čína a její stoupající poptávka po elektrické energii. Obě středoasijské země by toho rády využily a chtějí vybudovat množství vodních elektráren, což však v konečném důsledku povede k dalším sporům o využití vody v oblasti.


Kyrgyzstán i Tádžikistán jsou většinově muslimské země

Konflikt jako takový je dlouhodobý, nicméně poslední násilnosti začaly 28. dubna. Původně mělo jít o spor ohledně instalace kamer na hranicích za účelem sledování kyrgyzské aktivity okolo infrastruktury vodního hospodářství na kyrgyzsko-tádžické hranici. Slovní potyčky rychle vyústily v házení kamenů a střelbu ze strany příslušníků pohraniční stráže obou států. Později se objevily zprávy o minometné palbě a nasazení tádžického bitevního vrtulníku Mil Mi-24, jež měl útočit na kyrgyzské vesnice. Není však jasné, zda opravdu k nasazení vrtulníku došlo. Obě strany si nejspíše uvědomily rizika, a proto se již dva dny po začátku konfliktu sešly delegace obou zemí a shodly se na stažení vojenských jednotek z oblasti. K tomu došlo v následujících dnech a již 3. května v oblasti panoval klid.

Podle kyrgyzských oficiálních míst bylo na kyrgyzské straně 36 lidí zabito, 183 lidí zraněno a zhruba 50 tisíc lidí z oblasti uteklo. Na tádžické straně uteklo z oblasti zhruba 15 tisíc lidí a nepotvrzené zprávy hovoří o 16 obětech. Takový střet od rozpadu SSSR obě země nepamatují.

Zajímavá je role velmocí. Na jedné straně můžeme vidět Rusko jako vedoucí stát regionálního bezpečnostní společenství zvaného Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB). Obě strany konfliktu jsou členy OSKB, a proto bylo nasnadě očekávat silnou reakci Moskvy. Jak mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová, tak mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov od začátku roztržky volali po zastavení násilností a návratu k jednacímu stolu. Nic víc však z ruské strany nezaznělo.

Podle ruského politologa Dmitrije Oreškina lze v podstatě nulovou reakci Ruska vysvětlit dvěma způsoby. Zaprvé, ruský vliv v oblasti klesl natolik, že existence OSKB už nedává smysl. Zadruhé, Rusko zvažuje priority v regionu Střední Asie a kloní se spíše k tádžické straně. Nedávno ruský ministr obrany, Sergej Šojgu, oznámil záměr integrovat ruskou a tádžickou protivzdušnou obranu. Tádžikistán je pro Rusko důležitý také z pohledu soupeření se Spojenými státy, pro něž je Tádžikistán hlavním kandidátem na vybudování vojenské základny.

Oficiální pozice Číny není známá, nicméně lze předpokládat, že vzhledem ke svým ekonomickým zájmům se čínská vláda bude snažit o zmírnění napětí v oblasti. V Tádžikistánu vlastní čínské společnosti většinový podíl ve zlatém dole Zarafshon. Z něj pochází přes 70 % tádžické produkce zlata. V minulých letech čínské společnosti získaly většinové podíly v dalších zlatých dolech v zemi. V případě Kyrgyzstánu se Čína soustředí na těžbu zlata a provoz ropných rafinérií.


Kyrgyzská strana dokonce mluví o 154 obětech, většinou civilistů.

Druhým důvodem pro čínskou snahu o zmírnění napětí je fakt, že obě země s Čínou sousedí a je pravděpodobné, že čínská vláda nepřipustí ozbrojené konflikty v sousedních zemích. Udržení klidu a vlivu v sousedních zemích je pro Čínu klíčové i v rámci soupeření se Spojenými státy, které si po odchodu koaličních sil z Afghánistánu budou chtít udržet vliv v oblasti. Pokud Čína udrží a v budoucnu ještě posílí svůj vliv zejména v Tádžikistánu, může významně narušit působení Spojených států v oblasti.

Hluboce zakořeněné historické křivdy a spory o půdu a vodu zřejmě nelze vyřešit. K dalším budoucím roztržkám může přispět také nestabilita v Afghánistánu po odchodu koaličních sil, ale také navrátilci z konfliktu v Sýrii. V prvním případě může dojít k tzv. regionálnímu bezpečnostnímu dilematu vedoucímu k ozbrojenému konfliktu větších rozměrů. Jako bezpečnostní dilema označujeme situace, kdy jeden stát začne z určitého důvodu zbrojit a jeho sousedé také reagují zbrojením. Tím odstartuje spirála nedůvěry vedoucí k ozbrojenému konfliktu. V případě Střední Asie začne Tádžikistán zbrojit z obavy z nestabilní situace v Afghánistánu. Kyrgyzská vláda to může vnímat jako nebezpečí a zareaguje. Další země Střední Asie se záhy přidají k závodům ve zbrojení, což povede ke zvyšování napětí a ozbrojenému konfliktu.

V druhém případě se jedná o hlubší problém spojený se socioekonomickou a kulturní situací dotčených obyvatel. Informace poskytnuté kyrgyzskými bezpečnostmi složkami v lednu 2015 ukazují, že během konfliktu v Sýrii bylo zabito 22 kyrgyzských občanů a celkem 200 lidí odešlo do Sýrie. Tádžická vláda informovala až o tisícovce občanů, kteří se vydali bojovat do Sýrie. Tádžická vláda sice omezuje práva na svobodu náboženského vyznání, ale na druhé straně se objevilo několik případů amnestie pro občany bojující v Sýrii na straně Islámského státu. Jejich návrat domů může vést k vytvoření buněk Islámského státu ve Střední Asii a vzniku konfliktu s afghánským hnutím Tálibán.

Zdroje: CIFE, CAP, INSS, Jamestown, USIP, The Diplomat

Nahlásit chybu v článku


Související články

Náhorní Karabach: Temná budoucnost Arménie

Ruští vojenští odborníci Ruslan Puchov, šéf moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií ...

Jak Rusko prohrálo ve druhé Karabašské válce

Konstantin Makijenko, zástupce ředitele moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií ...

Radikální islám v postsovětské Střední Asii

Letošní druhý nejvýznamnější křesťanský svátek, kdy si věřící křesťané, ale i miliony nevěřících na ...

Kazašské letectvo převzalo modernizované L-39

Před několika dny výcvikové středisko kazašského letectva v Balchaši převzalo první ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Padesátýpátý
  19:57 25.06.2021

  Snad v diskuzi ke každému článku se objevují pokusy rusotrollů přirovnávat chování Ruska k chování Západu. Obdivuju jejich neutuchající víru, že někoho přesvědčí. Zkuste si ...Zobrazit celý příspěvek

  Snad v diskuzi ke každému článku se objevují pokusy rusotrollů přirovnávat chování Ruska k chování Západu. Obdivuju jejich neutuchající víru, že někoho přesvědčí.

  Zkuste si představit, že USA zítra anektují kus Mexika nebo Kanady. Zkuste si představit, že Merkelová vyšle své Girkiny do Alsaska a pokusí se Alsasko odtrhnout od Francie.
  Zkuste si představit, jak se Babiš pokusí otrávit Bartoše novičokem, a když se to nepovede, aspoň jeho a všechny jeho spolupracovníky nechá zavřít a ostatním konkurentům zakáže kandidovat ve volbách, s odůvodněním že jsou málo vlastenečtí.
  Zkuste si představit, jak Pfizer nepožádá v Evropě o registraci, ale pokusí se dosáhnout povolení pro očkování v evropských zemích politickými tlaky. Když to nevyjde, budou USA křičet, že očkování Pfizerem nebylo povoleno z politických a propagandistických důvodů.
  Představte si, jak USA, místo aby nasadily FBI pro usvědčení Lance Armstronga z dopingu, nasadí FBI aby Armstrongův doping kryla a vyměňovala jeho lahvičky s močí.

  Všechny tyhle představy jsou absurdní.
  Když ale totéž dělá Rusko, ničemu se nedivíme a bereme to jako něco zcela normálního.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   14:44 26.06.2021

   V jiném tématu, kam jsem tento příspěvek vložil omylem, se k němu rozvinula diskuze. Koho to zajímá, nechť jde sem: ...Zobrazit celý příspěvek

   V jiném tématu, kam jsem tento příspěvek vložil omylem, se k němu rozvinula diskuze. Koho to zajímá, nechť jde sem:
   https://www.armadninoviny.cz/a...
   19:52 25.06.2021Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   15:13 26.06.2021

   Asie je vývojově více než 100 let za opicemi, když se podíváte do historie Evropy, na první tři dekády 20. století, tak to sedí. (jak způsoby řešení hraničních sporů, tak boj o ...Zobrazit celý příspěvek

   Asie je vývojově více než 100 let za opicemi, když se podíváte do historie Evropy, na první tři dekády 20. století, tak to sedí. (jak způsoby řešení hraničních sporů, tak boj o zdroje)
   Nemůžete od národů, které si užili za celou dosavadní historii doslova pouze pár dní demokracie chtít zázraky. To se nepovedlo nikde na světě.
   Argumenty používáte nevhodně, klidně by Vám tu někdo z rusofilů mohl vmést proti tomu například to, že v SSSR pouštěli černochy a ostatní asijské rasy na univerzity současně s bělochy dříve než USA.

   Stále je to o něčem jiném, než USA a Rusku, v oblasti Tádžikistánu a Kyrgyzstánu jedou ve velkém komunisti z Číny. Proti nim je Rusko neškodné, USA bezzubé a EU ohnutá.

   Nebo se zde najdete na padesátém pátém místě?
   https://slate.com/technology/2... Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    20:03 26.06.2021

    "klidně by Vám tu někdo z rusofilů mohl vmést proti tomu například to, že v SSSR pouštěli černochy a ostatní asijské rasy na univerzity současně s bělochy dříve než USA. " Všechny ...Zobrazit celý příspěvek

    "klidně by Vám tu někdo z rusofilů mohl vmést proti tomu například to, že v SSSR pouštěli černochy a ostatní asijské rasy na univerzity současně s bělochy dříve než USA. "

    Všechny moje příklady byly ze současnosti.

    "...komunisti z Číny. Proti nim je Rusko neškodné, USA bezzubé a EU ohnutá. "

    Čína se u nás neprojevuje zdaleka tak intenzivně jako Rusko. Stačí se i podívat na množství prokremelských trollů:
    Matoviče (a podobně zřejmě i Hamáčka) dokázali přesvědčit, že poptávka po sputniku je tak vysoká, že Matovič objednal Sputnik pro milion Slováků. V realitě se ten milion scvrknul na 14 tisíc.Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    22:37 26.06.2021

    :) mimochodem, věřím, že šíře nápadů, které jsou rusofilové připraveni mi vmést do tváře, je nezměrná: Anexe Krymu - to je pro rusofily pochopitelný a ospravedlnitelný čin (tedy ...Zobrazit celý příspěvek

    :) mimochodem, věřím, že šíře nápadů, které jsou rusofilové připraveni mi vmést do tváře, je nezměrná:

    Anexe Krymu - to je pro rusofily pochopitelný a ospravedlnitelný čin (tedy pokud je tím anektujícím státem Rusko).
    Rekonstrukce školy na Krymu - to je pro rusofily hnusný a amorální akt, který dokládá zákeřnost USA.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     10:25 27.06.2021

     Dovolil bych si činnost Číny nebagatelizovat, protože se vše liší pouze v metodách, které ta která velmoc používá. O co jsou její kroky méně markantní nyní, o to bude horší ...Zobrazit celý příspěvek

     Dovolil bych si činnost Číny nebagatelizovat, protože se vše liší pouze v metodách, které ta která velmoc používá. O co jsou její kroky méně markantní nyní, o to bude horší probuzení a vystřízlivění. Protože Čína je skutečným problémem pro Evropu a NATO. Ve skutečnosti si tu Čína chystá předpolí a předmostí na balkáně a v západní Asii pro další expanzi, podobně jako turci, ale to jsou stále ještě naši přátelé, tak ti mohou, že? :-)

     Přijde mi dost zvláštní, že brečíte nad anexí Krymu, kde světe div se, neprobíhají proti ruským okupantům žádné útoky, protesty a demonstrace, nedochází k obětem na životech a okupanti se mohou volně procházet městy a vesnicemi bez výzbroje, balistických vest nebu nutnosti jezdit ve vozidlech typu MRAP, aby jim někdo neublížil.
     Oproti tomu evidentně nemáte problém s invazí do Iráku, kterou Chilcotova komise po sedmi letech práce označila za nezákonou a která v důsledcích spadajících až do současnosti zmařila více než 2 miliony životů na středním východě, způsobila migrační vlny několika milionů obyvatel a ovrovské ztráty na majetku v několika zemích středního východu.
     O ostudě v podobě "mírové" pomoci Afghanistánu schovaném za boj s terorismem se asi nemá smysl bavit, 20 let dohledu nad setrvalým růstem produkce konopí a opia v této zemi možná na první pohled učinilo svět šťastnějším místem k žití, ale to se týká pouze narkomafie navázané na politiky a uživatelů drog. Bohužel, ukázalo se, že jde opravdu o boj "s terorismem" a ne proti terorismu, o čemž jasně vypovídá i narůstající počet teroristických útoků a jejich pokusů na západní polokouli.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      14:07 27.06.2021

      Já rozhodně nebezpečí ze strany Číny vnímám. Protesty a demonstrace na Krymu chvíli probíhaly. Účastníci byli zmláceni, ti co to nepochopili byli zavřeni. Doporučuju dokument ...Zobrazit celý příspěvek

      Já rozhodně nebezpečí ze strany Číny vnímám.

      Protesty a demonstrace na Krymu chvíli probíhaly. Účastníci byli zmláceni, ti co to nepochopili byli zavřeni. Doporučuju dokument (Polo)ostrov Krym na ivysilani.cz

      Protesty a demonstrace neprobíhaly po anexi v Sudetech a ani po anšlusu Rakouska. Znamená to, že i tyto anexe schvaluješ?

      Co se týká Iráku, už jsem tu několikrát vysvětloval rozdíl mezi DOBYVATEL-POLICAJT. Americká armáda se z Iráku stáhla v okamžiku, kdy Irák řekl ať jdou pryč.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:51 29.06.2021

      Jan55. Když zminite tak zvané Sudety, tak je nutné překročit vlastní stín a podívat se na problém soužití více národů na jednom území z delšího období. Hraniční hory byly několik ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan55.
      Když zminite tak zvané Sudety, tak je nutné překročit vlastní stín a podívat se na problém soužití více národů na jednom území z delšího období. Hraniční hory byly několik set let přirozeně osidlovany jak Němci tak Čechy. V roce 1918 se Němců nikdo neptal v jakém státě chtějí žít. Bylo to o nich bez nich. Ani Masaryk a Beneš nikdy zcela nesplnily sliby dané všem menšinám a ČSR. Dnes jsme o 100 let dále, když můžeme schválit islámský tábor s názvem Kosovo, tak proč ignorovat snahy starších národů jako jsou Osetijci, Abchazci a mnoho dalších. Dva zmíněné národy byly zcela ignorovány v roce 1991 při rozpadu SSSR, kd měli přiznánou autonomii, podobně i následné snahy o vytvoření krymské republiky. Take ignorujtete způsob jakým se Krym dal Ukrajinské SSR, tehdy také neměli na výběr zrovna tak jako Němci v nově vzniklé ČSR. Nikdo nám nebrání v tom zopakovat tam pod dmezinarodnim dohledem referendum. Problém je v tom, že by se hlásilo více národů a skupin jinde v Evropě o svá nezpochybnitelná práva, které jim jednou Rusové, jindy Španělé nebo Britové nechtějí přiznat. Stačí se podívat na Turecko a postupnou anexi osad na severu Sýrie.
      Minulý týden dostal kartáč Orbán za zákony ohledně LGBT, v sobotu turecka policie dala kartáč LGBT komunitě na ulicích v Istabulu, tedy v Evropě. A ti sami demokraté z EU, kteří peskuji premiéra suverénní státu mlčí. Spravedlnost tu prostě neexistuje. Jestli su Rusové na krymu mysli, že je jim lépe v Rusku než na Ukrajině je to jejich volba, ač se vám to nelíbí, žádny exodus na Ukrajinu se nekoná.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:07 29.06.2021

      Jan55. A chceze-li příklad že současnosti. Tak co třeba toto: ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan55.
      A chceze-li příklad že současnosti. Tak co třeba toto:
      https://www.novinky.cz/zahrani... Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      20:23 29.06.2021

      Jenže Flankere... Ona nevznikla žádná nová Krymská republika, kde by žil Krymský národ. Nebo mi něco uniklo...?

      Jenže Flankere... Ona nevznikla žádná nová Krymská republika, kde by žil Krymský národ. Nebo mi něco uniklo...?

     • Torong
      20:29 29.06.2021

      Mimochodem Flankere. Jestli mají něco společného Sudety s Ukrajinou, pak to není Krym, ale Luhansk a Dombas. Ruská propaganda je navlas stejná jako ta Goeblsova z třicátých let. ...Zobrazit celý příspěvek

      Mimochodem Flankere. Jestli mají něco společného Sudety s Ukrajinou, pak to není Krym, ale Luhansk a Dombas. Ruská propaganda je navlas stejná jako ta Goeblsova z třicátých let. Ubohá utlačovaná Ruská menšina, kde Rusové nemohou jinak, než tuto menšinu bránit útokem na na Ukrajinu...Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:25 30.06.2021

      Jenomže flankere, zatímco ČSR odvozovala své právo na existenci na základě nově vymyšleného práva národů na sebeurčení, s čímž bylo naprosto v rozporu chování k československým ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenomže flankere, zatímco ČSR odvozovala své právo na existenci na základě nově vymyšleného práva národů na sebeurčení, s čímž bylo naprosto v rozporu chování k československým Němcům a Maďarům, Rusko nic takového nedeklaruje. Rusko odvozuje své právo na území čistě na základě síly. Snad si i ty pamatuješ na válku v Čečně. Národnostně, kulturně i historicky odlišné území, a jak se ke snaze o vytvoření nezávislé Čečny postavilo Rusko?

      Prastarým pravidlem je, že stát má takové území, jaké udrží. Ale toto pravidlo vede k válkám, jakmile jeden stát usoudí, že je silnější než soused a mohl by si kus souseda ukousnout. Proto bylo vytvořeno pravidlo o uznání hranic a neměnnosti území. Které je v rozporu s jiným pravidlem a sice o právu národa na sebeurčení, ať to znamená cokoliv.

      Odtržení Kosova od Srbska bylo posledním (respektive předposledním) války v Jugoslávii. Jednalo se o podobný rozpad impéria, jako byl rozpad SSSR. (Úplně posledním krokem bylo vyhlášení nezávislosti Černé Hory). Na Ukrajině válka nebyla, dokud se tam nezačali angažovat Rusové. Krym jistě mohl vyhlásit nezávislost, kdyby chtěl, měl rozsáhlou autonomii a ukrajinská armáda tam nikoho nestřílela. Jenomže to se nestalo, Krym byl obsazen ruskou armádou, což je čistá agrese, jako kdyby Kosovo obsadila albánská armáda.

      A ano, Osetie a Abcházie mají s Gruzií pohnutou historii a jejich snahy o autonomii (tu měli) či dokonce odtržení lze chápat. Ale Rusku, což je zřejmé z chování Ruska vůči jiným separatistickým regionům, nejde o nějaká národnostní práva, jde mu o rozšíření svého vlivu a ideálně území. A to je špatně, to je to, co mezinárodní společenství musí odmítnout, jinak hrozí další války, na stejném principu.

      A nejen s Ruskem.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      06:23 01.07.2021

      Torong Krymskou republiku zatrhl Kučma krátce po rozpadu SSSR. To co popisujete jako propagandu se zde začalo objevovat až po té co politici na majdanu začali vykřikla, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Krymskou republiku zatrhl Kučma krátce po rozpadu SSSR.
      To co popisujete jako propagandu se zde začalo objevovat až po té co politici na majdanu začali vykřikla, že pojedou z Kyjeva na východ moskalům udělat hlavy, konkrétně to byla Timošenkova. Do té doby byl na Krymu a východě Ukrajiny klid. Samozřejmě, následné situace Rusové využili ke svým vlastním zájmům. Tak to dělají všichni politici na světě. Stačí se podívat co sami Ukrajinci chystají za zákon o tom, že ruský mluvící obyvatelstvo prohlásí za nepůvodní na území Ukrajiny. Jak si zapomínají jak ke svému současnému území Ukrajina přišla. :-)Skrýt celý příspěvek

    • Grugh
     11:50 27.06.2021

     @JanPadesátýpátý Máš pravdu, je lepší spekulovat o neexistujícím zákeřném zapojením Ruska nebo Číny do bezvýznamného jednorázového konfliktu někde v Asii (kde má třeba základnu i ...Zobrazit celý příspěvek

     @JanPadesátýpátý
     Máš pravdu, je lepší spekulovat o neexistujícím zákeřném zapojením Ruska nebo Číny do bezvýznamného jednorázového konfliktu někde v Asii (kde má třeba základnu i USA). Schválně, kdo vymyslí horší způsob, čím by ti komouši teoreticky mohli těm státům škodit. Co třeba: "Tu vodu jim ukradli Číňani pro svá rýžová pole." Dobré, ne?

     A samozřejmě charitativní činnost US Navy v okolí ruské námořní základny v době těsně před majdanskou revolucí je naprosto běžná a přirozená věc, navíc motivovaná křišťálově čistým altruismem.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      12:21 27.06.2021

      Vím, řekl jsem, že na toto individuum reagovat nebudu, ale něco si tu odložím, jen ať to všichni vidí: "Grugh @toustr Zajímavé jak někdo vidí ruskou propagandu i tam, kde vlastně k ...Zobrazit celý příspěvek

      Vím, řekl jsem, že na toto individuum reagovat nebudu, ale něco si tu odložím, jen ať to všichni vidí:
      "Grugh
      @toustr
      Zajímavé jak někdo vidí ruskou propagandu i tam, kde vlastně k žádné podstatné reakci nedošlo.
      Někomu holt stačí i byť jen teoretická možnost ;-)"
      Ale copak? Snad se Pan Grugh nechce pouštět do teoretického uvažování, do kterého se ještě nedávno navážel, jako by to byl čin hodný gilotině či pověšení? Nebo je to s tou školou jinak? Po tomto příspěvku už vím, že nejste opravdu nic jiného než chodící a hloupě komentující Sputnik, říkejte si co chcete, opravdu nemáte jedinou morální hodnotu. Navíc ten like, co si vždycky hodíte pro sebe po odeslání, aby to mělo nějakou váhu, ten mne opravdu neošálí. Ode mě tam máte zase jeden paleček dolů... perfectly balanced as all things should be. Čest práci a lidu zvlášť soudruhu.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      13:54 27.06.2021

      Grugh napsal: "A samozřejmě charitativní činnost US Navy v okolí ruské námořní základny v době těsně před majdanskou revolucí je naprosto běžná a přirozená věc, navíc motivovaná ...Zobrazit celý příspěvek

      Grugh napsal: "A samozřejmě charitativní činnost US Navy v okolí ruské námořní základny v době těsně před majdanskou revolucí je naprosto běžná a přirozená věc, navíc motivovaná křišťálově čistým altruismem."

      :-D Co na to říct? Jenom potvrzuješ moje slova. Anexe Krymu Ruskem je pro tebe v pořádku, charitativní činnost USA je zločin.

      A to, že jsem psal že USA tohle dělají po celém světě a že první školu v Sevastopolu zrekonstruovaly už v roce 2010, to přejdeš mlčením.Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      00:16 28.06.2021

      @toustr Teď mi vyčítáš tu čínskou kráděž vody nebo tu charitativní činnost US Navy? ;-) Rozdíl mezi námi je v tom, že já jsem uvedl přičinu možného teoretizování bez konkrétních ...Zobrazit celý příspěvek

      @toustr
      Teď mi vyčítáš tu čínskou kráděž vody nebo tu charitativní činnost US Navy? ;-)
      Rozdíl mezi námi je v tom, že já jsem uvedl přičinu možného teoretizování bez konkrétních hypotéz. Ty jsi uváděl naprosto konkrétní hypotézy bez existující příčiny. (Tedy něco jako ta moje čínská kráděž vody. Ale v budoucnosti, což je ještě o level výš).
      Znovu tvoje citace:
      "Pak to na Sputniku budou obhajovat, že vlastně světový četník je dobrá činnost, ale naopak takový americký četník bude zároveň hnus nejnižších úrovní a mravů. No a ty snadno zmanipulovatelný ovečky budou jen maniacky tleskat a jásat, jak je ta ruská propaganda, s prominutím, pojebala."
      Nevzpomínám, že bys mi to nějak vysvětlitl nebo odpověděl na mé dotazy, "Jakou roli v konfliktu hrálo Rusko?", "Co budou obhajovat?" (nebo "Kdo jsou ty ovečky?" a "Jak je ta ruská propaganda vlastně pojebala?").

      Psal jsem někde o gilotině nebo provazu, nebo jsi jen tak vztahovačný. Nebo je to smysl pro dramatično?
      Jinak díky za paleček. Alespoň budu souměrný a červená je moje oblíbená barva. ;-)

      @Jan Padesátýpátý
      Netvrdím, že anexe Krymu je správná, jen že vidím i ruské důvody pro ní, tedy MOTIVACI.
      A rozhodně netvrdím, že charita je zločin. Ale US Navy není typická charitativní organizace a relativně bohatý Krym nejobvyklejším místem pro charitu. Takže i zde mě zajímá MOTIVACE.
      2010? To byli na Ukrajině prezidentské volby, že ano?
      Kde jinde ve světě US Navy rekonstruuje školy a dětské nemocnice? Je nějaký seznam?Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      09:18 28.06.2021

      https://www.seznamzpravy.cz/cl... Už na Vás nebudu asi ani reagovat, snad vás pro personální ...Zobrazit celý příspěvek

      https://www.seznamzpravy.cz/cl...
      Už na Vás nebudu asi ani reagovat, snad vás pro personální nedostatek taky odstřihnou.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      16:28 28.06.2021

      @Grugh Až dosud jsi MOTIVACI prezentoval jako (částečné) OSPRAVEDLNĚNÍ. Zvláště když současně píšeš "anexe Krymu správná spíš asi není" Věřím, že Američani opravují/stavějí školy ...Zobrazit celý příspěvek

      @Grugh

      Až dosud jsi MOTIVACI prezentoval jako (částečné) OSPRAVEDLNĚNÍ. Zvláště když současně píšeš "anexe Krymu správná spíš asi není"

      Věřím, že Američani opravují/stavějí školy tam, kde si chtějí naklonit obyvatelstvo. A nevidím na tom nic špatného.
      Pokud by se Rusko chovalo jako civilizovaný stát, tak za každou Američany opravenou školu by samo opravilo školy dvě ...

      Seznam, kde všude US Navy rekonstruje školy a nemocnice jsem nenašel. Já jsem zkusil hledat "OHDACA school" a na první stránce mi to dalo školu v Ghaně a Vietnamu. Další věci by se asi našly tady: https://www.dsca.mil/tags/huma... Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      17:02 28.06.2021

      Jan Padesátýpátý On o žádnou věcnou diskuzi nestál, vždyť ta rudá barva z něho jen srší a pouze se schovává za "objektivitu" a "intelektuálnější styl vyjadřování". Jinak to jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan Padesátýpátý
      On o žádnou věcnou diskuzi nestál, vždyť ta rudá barva z něho jen srší a pouze se schovává za "objektivitu" a "intelektuálnější styl vyjadřování". Jinak to jsou úplně stejný argumenty jako na iDnes nebo na Novinkách, jen právě v "chytřejším" kabátě. Asi trollí farmy na ambasádě usoudily, že je u odborného webu lepší psát na úrovni, páč tady moc negramotných vidláků nebude.Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      21:40 28.06.2021

      @toustr Uveřejnil jsi pěkný odkaz s trolí farmou na ambasádě. Ale opravdu si někde v koutku hlavy myslíš, že při zveřejnění kauzy Vrbětice a vyhošťování ruských diplomatů, by ...Zobrazit celý příspěvek

      @toustr
      Uveřejnil jsi pěkný odkaz s trolí farmou na ambasádě.
      Ale opravdu si někde v koutku hlavy myslíš, že při zveřejnění kauzy Vrbětice a vyhošťování ruských diplomatů, by poklesla činnost "ruských trolů"? Neměla by spíš vzrůst?

      1) Jaká náhoda, že první skupina vyhoštěných byla zrovna z "trolí farmy".

      2) Tři organizace se náhle shodly, že nastal pokles. Přitom každá z nich by měla ze své podstaty využívat jiné zdroje:
      - Čeští elfové
      - BIS
      - Symantec Vision
      Asi další náhoda...

      3) Diskuze na tomto serveru jsou důkazem, že popisované události naopak frekvenci pro- i proti- ruských příspěvků (několika) řádově zvýšili.

      4) BIS i přes jednoznačné potvrzení poklesu, sama připustila nárůst, s tím že pokles byl jen u těch příspěvků, jež "přisuzují Rusům operujícím v Česku".
      Příspěvek nebo článek napíšeš i z mobilu málem na Mount Everestu. Nepotřebuješ kancelář ani pobyt v nějaké konkrétní zemi.

      5) Všechny informace o poklesu byly uveřejněny dnes, tj. 2. měsíce po poklesu.
      https://zpravy.aktualne.cz/dom...

      6) Jako první byli prý Čeští elfové ve svém monitoringu za duben.
      Pokusil jsem se ten dokument teď rychle prozkoumat, ale nic z popisovaného jsem tam nenašel (pokles, farma, topování pomocí lajků, ...). Prý to z něj později odstranili aby to mohli zanalyzovat. Analyzovat výsledek vlastní analýzy??? Ti chlapci jsou opravdu důkladní. ;-)
      Našel jsem tam ale graf na straně 2. Z něj rozhodně žádný pokles vidět není, ale pravý opak. ;-)
      Presvěčte se sami:
      https://cesti-elfove.cz/wp-con...

      7) Kde vlastně čeští elfové získali lidské zdroje, pro analýzu tak velkého nárůstu? Údajně za duben zanalyzovali 164866 článků (strana 6 - Monitoring online médií).
      Elfové mají neznámý počet navzájem se neznajících členů, z nichž ti nejaktivnější tím tráví i 6 hodin týdně. (zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/...
      Jen taková analýza a zároveň příklad pro žáky základní školy:
      Zadání:
      Kolik členů by elfové minimálně potřebovali k analýze 164866 článků, když ti nejaktivnější tím tráví 6 hodin týdně?
      Řešení:
      1 člen za měsíc, tedy 4 týdny, stráví analýzou 24 hodin (6hodin x 4týdny).
      Dejme tomu, že je to super vytrénovaný člen a dokáže zanalyzovat 10 článků za hodinu (jen 6 minut na článek). To je dohromady 240 článků na jednoho člověka za měsíc.
      Kolik takto aktivních členů musí mít, aby zanalyzovali 164866 článků?
      Výpočet:
      164866/240 = 686.94
      ==================
      Potřebovali by k analýze 687 těch nejaktivnější, nejrychlejších, dokonale koordinovaných a okamžitě synchronizovaných, členů!!! A to se, podle popisu jejich struktury, analýzou zabývá pouze malá část.
      Vytvoření měsíčního reportu s cca 30 stránkami, tvořenými převážně snímky obrazovky dezinformačních příspěvků, jim trvá v průměru přibližně 25 dní.

      Nějaký protiargument?Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      22:05 28.06.2021

      Grugh: Tohle slohové cvičení Vám nepomůže, jednou jste odhalený jako ruský troll, tak kdyby jste napsal,že slunce vychází na východě, budete obviněný z manipulace. Slunce přece ...Zobrazit celý příspěvek

      Grugh:
      Tohle slohové cvičení Vám nepomůže, jednou jste odhalený jako ruský troll, tak kdyby jste napsal,že slunce vychází na východě, budete obviněný z manipulace. Slunce přece vychází na západě, ale z druhé strany. :-)Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      22:49 28.06.2021

      Mám snad toto brát jako plné doznání se těmto činům? :)))) "3) Diskuze na tomto serveru jsou důkazem, že popisované události naopak frekvenci pro- i proti- ruských příspěvků ...Zobrazit celý příspěvek

      Mám snad toto brát jako plné doznání se těmto činům? :))))
      "3) Diskuze na tomto serveru jsou důkazem, že popisované události naopak frekvenci pro- i proti- ruských příspěvků (několika) řádově zvýšili."Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      07:03 29.06.2021

      Petr Technik: "... kdyby jste napsal,že slunce vychází na východě, budete obviněný z manipulace. Slunce přece vychází na západě, ale z druhé strany. :-)" Jenže Grugh tady píše, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Petr Technik:
      "... kdyby jste napsal,že slunce vychází na východě, budete obviněný z manipulace. Slunce přece vychází na západě, ale z druhé strany. :-)"
      Jenže Grugh tady píše, že vlastně nikdo neví, kde slunce vychází a vůbec není jisté, že je to na východě.Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      20:08 29.06.2021

      @Torong Já spíš tvrdím, že pokud chceš vědět, kde slunce vychází, je nejjistější si přivstat, hlavu vystrčit z cizí pr...e, a s kompasem se o tom přesvědčit sám. ;-) Obzvlᡚť to ...Zobrazit celý příspěvek

      @Torong
      Já spíš tvrdím, že pokud chceš vědět, kde slunce vychází, je nejjistější si přivstat, hlavu vystrčit z cizí pr...e, a s kompasem se o tom přesvědčit sám. ;-)
      Obzvlᡚť to platí pro případy, kde existují různé, naprosto protichůdné názory.
      Chápu, že existují případy, kdy vlastní ověření tak jednoduché není. Ale v takovém případě je třeba použít logiku, ptát se po motivaci apod.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:28 30.06.2021

      Problém je spíš v tom, že jelikož Slunce vychází na východě, má Rusko pocit, že Slunce je výsostným ruským územím.

      Problém je spíš v tom, že jelikož Slunce vychází na východě, má Rusko pocit, že Slunce je výsostným ruským územím.

 • Krabat
  12:23 25.06.2021

  Bořič mýtů a hoaxů
  fenri pardon Grugh

  Bořič mýtů a hoaxů
  fenri pardon Grugh

 • Storm
  12:19 25.06.2021

  Geugh: Mimochodem i o mně si paranoici Globe nebo torong myslí, že jsem organizovaný placený trol. A to se jen se snažím být objektivní a mám jiný názor než oni. No to tedy v ...Zobrazit celý příspěvek

  Geugh:
  Mimochodem i o mně si paranoici Globe nebo torong myslí, že jsem organizovaný placený trol. A to se jen se snažím být objektivní a mám jiný názor než oni.

  No to tedy v žádném případě objektivní nejsi... Možná ti to pro tvúj stupeň ideologického vyznání, nebo možná zpracování ani nepříjde... Ale objektivní nejsi... To ani náhodou...
  Dokážu ti to na tom cos napsal...

  Pokud zloděj šlohne někomu řekněme automobil a postaví ho o pár ulic dál, třeba ze strachu z gpslokatoru... Majitel se svými známými se ho vydají hledat a znàmý toho majitele ho opravdu najde a vleze do neho aby se podíval třeba po klíčkách, tak opravdu ten ZLODĚJ co slohnul to auto nemůže obvinit známého majitele že mu leze do auta, tou dobou kradeného... Proč to píšu? Protože jsi napsal tohle...
  " V některých případech dojde i k narušení vzdušného prostoru nebo výsostných vod. Např. v tomto týdnu britský torpédoborec v Černém moři. "

  Pokud si totiž nějaká nespecifikovaná mocnost přivlastní například násilnou cestou, část jiné tím odtržením poškozené země... Tak ta násilím přivlastněná část země rozhodně není legálním územím té nespecifikované mocnosti která se jí zmocnila... Zvlášť pokud většina ostatních států to odtržené území považuje stále za část země které byla odtržena... Proto když do výsostných vod toho odtrženého území vpluje válečná loď tak vpluje do výsostných vod tím odtržením poškozené země z čehož byplývá, že ta cizí mocnost co šlohla to území má asitak stejné právo vyřvávat protesty o tom že jí tam někdo vplul asi jako ten zloděj co šlohnul ten automobil...
  To by jsi pak ale jako nestraný a objektivně vzhlížející člověk zákonitě musel viděl Grughte... Což jak jsem psal výše vžádném případě nejsi... A ostatní tady nejsou tak blbí jak si ty myslíš a moc dobře to vidí...

  Mimochodem kdyby tě napadlo se domáhat i mého vzdělání, tak jako od jiných, tak ti rovnou řeknu že ti po tom nic není... Protože na tom nezáleží... Ani zjískáním několika titulů a dokončením několika vysokých škol nemůžeš vyloučit že má nebo nemá ten dotyčný v hlavě bramboračku... Nebo ho podle toho hodnotit jako člověka...
  Například já tebe hodnotím i přes tvé vzdělání spíše jako nestydatého trolla, co se to snaží maskovat neutralitou...Skrýt celý příspěvek

  • Grugh
   14:33 25.06.2021

   Co jsem tvrdil původně?: "V některých případech dojde i k narušení vzdušného prostoru nebo výsostných vod. Např. v tomto týdnu britský torpédoborec v Černém ...Zobrazit celý příspěvek

   Co jsem tvrdil původně?:
   "V některých případech dojde i k narušení vzdušného prostoru nebo výsostných vod. Např. v tomto týdnu britský torpédoborec v Černém moři.
   https://www.novinky.cz/zahrani...
   Není to o "nadřazeném chování" i když to tak mohou média někdy prezentovat. Někdy, zvlášť nad vodní plochou, je docela obtížné žádná pravidla neporušit."
   Obviňoval jsem někoho ze zlodějny auta? ;-)
   Ono je pro příklad asi úplně jedno, jestli to byly ruské nebo ukrajinské vody. Prostě se podobná narušení stávají, někdy záměrně, někdy omylem.
   Ale jen manipulátor prohlásí, že v jednom případě je to v pořádku a ve druhém totožném, že je to do očí bijící drzost.
   Jinak děkuji, že jsi mi to "dokázal", ale mohl jsi být o něco stručnější a lépe čitelnější.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    14:56 25.06.2021

    Ne, Grughu, není jedno, jestli to byly ruské nebo ukrajinské vody. Protože tím, kdo se rozčiloval z údajného narušení výsostných vod bylo Rusko a ne Ukrajina. Nechceš snad tvrdit, ...Zobrazit celý příspěvek

    Ne, Grughu, není jedno, jestli to byly ruské nebo ukrajinské vody. Protože tím, kdo se rozčiloval z údajného narušení výsostných vod bylo Rusko a ne Ukrajina. Nechceš snad tvrdit, že Rusko obvinilo Británii z vniknutí do výsostného území Ukrajiny, nebo ano?

    Takže příměr s autem byl správný, i když složitý. Dám ti jednodušší. Do tvé rekreační chaty se nabourá parta Somálců, začnou tvrdit, že je jejich a když tam pošleš na obhlídku městskou policii, budou jí vyhrožovat, že po ní začnou střílet.

    To je chování Ruska na Krymu.Skrýt celý příspěvek

    • Grugh
     20:43 25.06.2021

     1) Je pro jeden z výčtu příkladů o snadnosti porušení mezinárodních pravidel u členitého pobřeží důležité, kdo se rozčiluje? Jestli ano, uvedl bych tě tam také ;-) 2) Ale teď ...Zobrazit celý příspěvek

     1) Je pro jeden z výčtu příkladů o snadnosti porušení mezinárodních pravidel u členitého pobřeží důležité, kdo se rozčiluje? Jestli ano, uvedl bych tě tam také ;-)
     2) Ale teď vážně. Nevím jestli je anexe Krymu správná. Spíš asi ne, už vzhledem ke smlouvám o jaderném odzbrojení Ukrajiny.
     Ale přirovnání s chatou, Somálci a policií není úplně přesné:
     a) Krym do roku 1954 náležel Rusku.
     b) Na Krymu žije 2x více Rusů než Ukrajinců.
     c) US Navy (resp. jejich správcovská organizace) začala vypisovat výběová řízení na rekonstrukce několika škol a jedné dětské nemocnice na Krymu.
     d) Proběhl masakr na majdanu, kde někdo střílel po obou stranách.
     Byly určité indicie, že po zpravodajské intervencí zvenčí, která způsobila na Ukrajině revoluci a změnu orientace, Rusové ztratí svojí námořní základnu na Krymu ve prospěch USA. A to podle mě nechtěli a asi ani nemohli dopustit (Z Krymu dostřlíte tomahawkem až do Moskvy.)
     A jsem si celkem jistý, že oni nestáli za tou zmatenou střelbou na majdanu, protože právě jim by se to nejvíce nevyplatilo.
     e) Většina populace se v referendu vyslovila pro připojení k Rusku (96% při 83% účasti, pozorovatelé nespatřili žádné evidentní pochybení).
     3) Na Somálce bych si určitě nepozval Američany, viz Black Hawk Down:
     18 mrtvých Američanů.
     1500-10000 mrtvých Somálců (zřejmě vybombardované nejbližší civilní okolí)
     Jeden pilot byl před davem zachráněn právě tou milicí, jejichž velitele tam paradoxně přiletěli zatknout.
     Somálská Narodní Aliance nepodnikla minometný útok na pozici Američanů z důvodu obavy z civilních obětí.
     Američané si obavy nedělali.
     Následovala potupná záchrana Pakistánem a Malajsií z jednotek OSN.
     https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      00:53 26.06.2021

      @Grugh Komunikuješ inteligentně, a nějak se mi nezdá, že bys té ruské propagandě, kterou sem píšeš, sám uvěřil. Grugh napsal: "Z Krymu dostřlíte tomahawkem až do Moskvy." Jenomže ...Zobrazit celý příspěvek

      @Grugh
      Komunikuješ inteligentně, a nějak se mi nezdá, že bys té ruské propagandě, kterou sem píšeš, sám uvěřil.

      Grugh napsal: "Z Krymu dostřlíte tomahawkem až do Moskvy."

      Jenomže z Rumunska a Polska je do Moskvy stejně daleko jako z Krymu, a z Lotyšska je to mnohem blíž.

      Grugh napsal: "c) US Navy (resp. jejich správcovská organizace) začala vypisovat výběová řízení na rekonstrukce několika škol a jedné dětské nemocnice na Krymu."

      To nebyly indicie, ale k těm rekonstrukcím už docházelo: k první rekonstrukci školy na Krymu došlo už v roce 2010 v rámci Humanitarian Assistance Program. Co je na tom proboha špatného? Takovéto programy americké armády probíhají po celém světě.

      Grugh napsal: "e) Většina populace se v referendu vyslovila pro připojení k Rusku (96% při 83% účasti, pozorovatelé nespatřili žádné evidentní pochybení)."

      Výsledkům referenda neuvěřila ani Putinova komise pro lidská práva: https://www.lidovky.cz/svet/mo...
      Mimochodem, to referendum mělo asi tak stejnou váhu jako volby u nás po sovětské invazi v roce 1968: obojí pod dohledem ruských/sovětských zbraní.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      10:16 26.06.2021

      Jan Padesátýpátý Můžete mi prosím sdělit, kde Grugh píše ruskou propagandu? Jediné co on píše jsou technikálie. Propagandu vidím spíše tam, kde se argumentuje ad hominem. Hned, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan Padesátýpátý

      Můžete mi prosím sdělit, kde Grugh píše ruskou propagandu? Jediné co on píše jsou technikálie. Propagandu vidím spíše tam, kde se argumentuje ad hominem.

      Hned, jak jsem četl to, že Tomahawkem se dostřelí z Krymu do Moskvy, bylo jasné, že se to vytrhne z kontextu. Každý racionálně myslící pochopil, že Krym je v oblasti Černého moře strategické místo a pro Rusko dvojnásob. (Pro Grugha, argumentuješ opravdu skvěle, ale dávej si bacha na obrazné příklady. Tady v diskuzi není úplně racionální myšlení, ale to už zajisté víš :).

      Dále jen potvrzujete Grughovo tvrzení o zájmu USA ohledně Krymu. Český vojáci v misích také humanitárně pomáhají v místě svého působení, protože to má vliv na vnímání jich samotných a ne třeba v Mongolsku, kde by to mělo pro AČR nulový efekt.

      Pokud si přečtete článek, který sem dáváte, tak zjistíte, že autentičnost dokumentu o kterým článek pojednává nelze ověřit.
      Vhledem k situaci a hlavně dlouhodobému proruskému směřování Krymu je výsledek pro přijetí k Rusku vcelku logický. A všimněte si, že Rusko přímo či nepřímo zasahuje jen tam, kde jsou dominantní proruské postoje či Rusko je vnímáno pozitivně. Pokud chcete pochopit ruskou strategii, tak tohle je důležité si uvědomit.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      14:12 26.06.2021

      @Krabat Anexe území sousedního slabšího souseda, to v Evropě spáchal naposledy Hitler. Snahy okecat a relativizovat anexi Krymu, to je typická prokremelská propaganda, a provádíte ...Zobrazit celý příspěvek

      @Krabat
      Anexe území sousedního slabšího souseda, to v Evropě spáchal naposledy Hitler. Snahy okecat a relativizovat anexi Krymu, to je typická prokremelská propaganda, a provádíte ji Grugh i ty.

      " jak jsem četl to, že Tomahawkem se dostřelí z Krymu do Moskvy, bylo jasné, že se to vytrhne z kontextu."

      Z jakého kontextu? Tam bylo od Grugha jasné tvrzení, že Rusové nemohli dopustit, aby Tomahawky z Krymu dostřelily do Moskvy.

      Souhlasím, že Krym je strategické místo. I Sudety byly pro Hitlera strategické místo. Ovšem ani Hitlerovi ani Putinovi ta strategičnost nedávala nárok území anektovat.

      "Dále jen potvrzujete Grughovo tvrzení o zájmu USA ohledně Krymu. "

      Armáda USA postavila také školu ve Ghaně. Je to snad důvod pro okolní státy, aby anektovaly ghanská území?
      https://www.dsca.mil/news-medi...

      "Pokud si přečtete článek, který sem dáváte, tak zjistíte, že autentičnost dokumentu o kterým článek pojednává nelze ověřit."

      Nerozumím. Lidovky dokonce uvádějí odkaz na originál:
      подавляющее большинство жителей Севастополя проголосовали на референдуме за присоединение к России (явка 50-80 %), в Крыму по разным данным за присоединение к России проголосовали 50-60 % избирателей при общей явке в 30-50 %Skrýt celý příspěvek

     • padre
      19:26 26.06.2021

      To Krabat..můžete mi prosím sdělit kde Grugh ruskou propagandu nepíše? Příklad…Co to bylo za indicie o tom ,že po Majdanu Rusko přijde o svoji základnu na Krymu ve prospěch USA? ...Zobrazit celý příspěvek

      To Krabat..můžete mi prosím sdělit kde Grugh ruskou propagandu nepíše? Příklad…Co to bylo za indicie o tom ,že po Majdanu Rusko přijde o svoji základnu na Krymu ve prospěch USA? Asi stejné ,jako když natáčení filmu Most u Remagenu ruská propaganda vydávala za vpád jednotek NATO na území ČSSR…. jsk se říká:…známe svoje /ruské/ papenhaimské…Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:23 26.06.2021

      "Z Krymu dostřlíte tomahawkem až do Moskvy." Teoreticky, prakticky nie. Vzdušnou čiarou je z Krymu do Moskvy cca 1200 km, strela počas letu križuje, reálne je teda na hranici ...Zobrazit celý příspěvek

      "Z Krymu dostřlíte tomahawkem až do Moskvy."

      Teoreticky, prakticky nie. Vzdušnou čiarou je z Krymu do Moskvy cca 1200 km, strela počas letu križuje, reálne je teda na hranici dostrelu. A strieľanie Tomahawkov by bolo len plytvanie prostriedkov, jednoduchšie je ich vyhadzovať vidlami cez okno..... Prečo? Žeby nepreniknuteľné skvosty s názvom S-300, S-400, S-500, S-600.......?

      Strieľanie Tomahawkov je teda nezmysel, rovnako ako základňa USA na ukrajinskom Kryme. Prečo? Lebo väčšina pobrežia Čierneho mora - je v rukách ktorých štátov? Vieš? Preto nikto okrem Ruska základňu na Kryme nepotrebuje. A Rusku je tam zbytočná tiež. Čierne more je ako fľaša - stačí ho zašpuntovať....


      @ Krabat
      "Každý racionálně myslící pochopil, že Krym je v oblasti Černého moře strategické místo a pro Rusko dvojnásob."

      Aj Adolf tvrdil, že sú Sudety pre Nemecko strategické miesto..... Súhlasíš teda, že ich vrátiš naspäť Nemecku? A my Slováci Žitný ostrov vrátime Maďarsku, veď sme ho v roku 1919 ani nedobyli, dobyli ho nám českí vojaci.....

      Súhlasíš?Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      09:26 27.06.2021

      Tyhle ruské argumenty, že něco někdy v historii patřilo Rusku a proto má Rusko na to území nárok perfektně ukazují styl ruského uvažování. Rusku kdysi patřilo i Finsko, Lotyšsko, ...Zobrazit celý příspěvek

      Tyhle ruské argumenty, že něco někdy v historii patřilo Rusku a proto má Rusko na to území nárok perfektně ukazují styl ruského uvažování.
      Rusku kdysi patřilo i Finsko, Lotyšsko, Litva, Estonsko, kus Polska, Rumunska, Ukrajina, Bělorisko, střední Asie.

      Takže Grugh nás předem upozorňuje, kam se upírají zraky ruských vládců a které území mohou očekávat invazi ruských tanků.

      Protože na to má Rusko přece právo.Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      23:06 27.06.2021

      @Ján Paliga a) Donedávna tomahawky podléhali smlouvě o zákazu zbraní středního a krátkého doletu. Vyjímkou byly zbraně odpalované mimo pevninu, např. z lodí. Podle mě je jednoduší ...Zobrazit celý příspěvek

      @Ján Paliga
      a) Donedávna tomahawky podléhali smlouvě o zákazu zbraní středního a krátkého doletu. Vyjímkou byly zbraně odpalované mimo pevninu, např. z lodí.
      Podle mě je jednoduší hlídat mimořádně proplouvající loď než flotilu dlouhodobě kotvící na námořní základně.
      b) Jsou i jiná města než Moskva. Kažopádně se více vyplatí základnu mít, než aby jí měl ten druhý. Zisk hotové základny je levnější a rychlejší, než stavba nové.

      @GlobeElement
      Nejsem názoru, že Krym má patřit Rusku. Ale to nebrání vidět důvody, které pro jeho anexi Rusové mají.
      Je to asi bezvýznamné slovíčkaření, ale:
      1) V kterých historických obdobích byl Krym součástí Ukrajiny?
      2) A kdy Ruska?
      3) Kdo tvoří většinu populace?
      4) Kolik procent populace Krymu souhlasí s připojením k Rusku?
      Možná to nejsou úplně korektní otázky, ale to neznamená, že neexistují a nemají žádnou váhu.
      Na základě podobných (vlastně mnohem méně jednoznačných) otázek jsme přišli o Sudety rozhodnutím našich tehdejších "spojenců" a to i přes existenci "Garanční smlouvy" mezi Československem a Francií, kterám nám na podvolení se Mnichovké dohodě místo vojenské pomoci vyhlásila s Británií ultimátum.

      Čemu jsi nerozumněl v této větě?:
      "Nevím jestli je anexe Krymu správná. Spíš asi ne, už vzhledem ke smlouvám o jaderném odzbrojení Ukrajiny."

      @padre
      Přestan už plácat nesouvisející nesmysly a vem si prášek.
      Nebýt proti Rusku explicitně zaujatý neznamená šířit ruskou propagandu.
      Film Most u Remagenu se natáčel v Čechách na Vltavě nebo v Mostě a k žádnému konfliktu nedošlo. I když věřím, že se určitě našel nějaký hlasitý slabomyslný paranoik tvého ražení, který by se o něj snažil.
      Koneckonců, když někdo Solženicynem dokazuje současnou úroveň ruského vězeňství, tak proč by někdo filmařskými rekvizitami nedokazoval útok západu. :-)Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:45 28.06.2021

      Grughu, Krym je součástí Ukrajiny od jejího vzniku v roce 1991 a hranice Ukrajiny včetně Krymu uznalo Rusko ve smlouvě z roku 1997. Ale ty jsi nejsi jistý, jestli bylo obsazení ...Zobrazit celý příspěvek

      Grughu, Krym je součástí Ukrajiny od jejího vzniku v roce 1991 a hranice Ukrajiny včetně Krymu uznalo Rusko ve smlouvě z roku 1997. Ale ty jsi nejsi jistý, jestli bylo obsazení Krymu Ruskem správné? Porušení dvou mezinárodních smluv, a ty si nejsi jistý?

      Krym byl součástí ruského impéria, spolu s Ukrajinou, Finskem a podobně od roku 1783. Ale součástí Ruska byl až od roku 1921 do roku 1954 (v roce 1921 vznikly sovětské republiky). Součástí sovětské Ukrajiny pak byl od roku 1954 do roku 1991 a od roku 1991 je součástí samostatné Ukrajiny.

      O národnostním složení bych na tvém místě cudně mlčel, to bylo ovlivněno násilnou deportací krymských Tatarů a hladomorem.

      A referendum pod hlavněmi ruských samopalů může za regulérní považovat jenom proruský troll.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      16:40 28.06.2021

      Grugh napsal: "Čemu jsi nerozumněl v této větě? Nevím jestli je anexe Krymu správná. Spíš asi ne, už vzhledem ke smlouvám o jaderném odzbrojení Ukrajiny." Já té větě rozumím ...Zobrazit celý příspěvek

      Grugh napsal:
      "Čemu jsi nerozumněl v této větě?
      Nevím jestli je anexe Krymu správná. Spíš asi ne, už vzhledem ke smlouvám o jaderném odzbrojení Ukrajiny."

      Já té větě rozumím perfektně. Takovou větu může napsat jenom ruský troll.

      Jak napsal GE, hranice Ukrajiny a Ruska si státy navzájem odsouhlasily dvěma smlouvami při rozpadu SSSR v roce 1991. Tečka.
      To, kdo jaké území ovládal v minulosti, nebo kolik kde žije Rusů, je zcela irelevantní. A to je jedině dobře, jinak by byl celý svět v permanentní válce.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      17:20 28.06.2021

      Milý rusáku Grughu.Kdyby jste byl Čech tak by vám jistě bylo známo, že film Most u Remagenu se samozřejmě natáčel ve Štechovicich a v Mostě na přelomu července a srpna 1868,ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Milý rusáku Grughu.Kdyby jste byl Čech tak by vám jistě bylo známo, že film Most u Remagenu se samozřejmě natáčel ve Štechovicich a v Mostě na přelomu července a srpna 1868,ale nešlo tam o nějaké střety,/americký štáb a herci časně ráno 21.8.68 odjeli do Vídně/ale o to ,že přítomnost americké techniky a vojaků v US uniformách využila propaganda Sovětského Svazu jako jednu ze záminek pro okupaci Československa.Svým vojákům tvrdili že Československo okupovala vojska NATO.Takže můžete sdělit svému nadřízeného vrchnímu trollovi,že jste to pěkně posral a můžete opustít kancelář.Třeba vás přesunou na jinou diskusi. Co třeba trollit v nějaké diskusi o zahradničení?Skrýt celý příspěvek

     • padre
      17:25 28.06.2021

      ..se natáčel na přelomu července a srpna 1968…

      ..se natáčel na přelomu července a srpna 1968…

     • Grugh
      22:11 28.06.2021

      @padre 1) Jak z mé "neznalosti" detailů natáčení filmu a vztahu k následným událostem z roku 1968, vyvozuješ, že nejsem Čech? ;-) Aha, asi to bude stejně, jako s tím ...Zobrazit celý příspěvek

      @padre
      1) Jak z mé "neznalosti" detailů natáčení filmu a vztahu k následným událostem z roku 1968, vyvozuješ, že nejsem Čech? ;-)
      Aha, asi to bude stejně, jako s tím Solženicynem.

      2) Já zkusím trochu jinou argumentaci:
      Jak víš co sovětské velení tvrdilo svým vojákům?
      Z toho vyplývá, že zákonitě musíš naopak ty být ruský voják, účastnící se invaze. :-)

      PS: Narodil jsem se až cca desetiletí po pražském jaru.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      23:41 28.06.2021

      Ale ,no tak Grughu….steleš tady rozumem ,poučuješ a najednou takovou známou a zásadní věc z historie Československa 1968 nevíš? Hlavně že jsi věděl ,kolik tady bylo ruských ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale ,no tak Grughu….steleš tady rozumem ,poučuješ a najednou takovou známou a zásadní věc z historie Československa 1968 nevíš? Hlavně že jsi věděl ,kolik tady bylo ruských vojaků,co? A že jsi se narodil deset let po pražském jaru,takže o tom podrobnosti nevíš,to je argument na úrovni pětiletého dítěte….Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      00:52 29.06.2021

      @ Grugh „Donedávna tomahawky podléhali smlouvě o zákazu zbraní středního a krátkého doletu. Vyjímkou byly zbraně odpalované mimo pevninu, např. z lodí. ...“ Používať Tomahawky ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Grugh
      „Donedávna tomahawky podléhali smlouvě o zákazu zbraní středního a krátkého doletu. Vyjímkou byly zbraně odpalované mimo pevninu, např. z lodí. ...“
      Používať Tomahawky proti štátu s vysokorozvinoutou PVO je vyhadzovanie peňazí von oknom. Veď aj Rusko proti Poľsku a pobaltským krajinám nalágrovalo do oblasti Kráľovca rakety Iskander.... Nie križujúce strely....
      „b) Jsou i jiná města než Moskva. Kažopádně se více vyplatí základnu mít, než aby jí měl ten druhý. Zisk hotové základny je levnější a rychlejší, než stavba nové.“
      Preto ju ukradnú susednej bratskej krajine aj s priľahlým územím..... Váľam sa od smiechu..... Ktorý revanšista bude nasledovať takéto správanie?

      „Nejsem názoru, že Krym má patřit Rusku. Ale to nebrání vidět důvody, které pro jeho anexi Rusové mají.“
      Nemajú žiadne reálne. A ku revanšizmu už vôbec nie..... Potom sú na rade a nech vrátia oblasť Kráľovca krajine, ktorej odjakživa patril, rovnako ako oblasť Karélie krajine, ktorej odjakživa patrila, ale Severná Ázia to nebola.... A dalo by sa pokračovať.... Určite je rada Rusku susediacich krajín, ktorá by revanšizmus na ruský spôsob a na jeho úkor rada zopakovala.....
      "Nevím jestli je anexe Krymu správná. Spíš asi ne, už vzhledem ke smlouvám o jaderném odzbrojení Ukrajiny."
      Je to úplne jasné. Snažíš sa ospravedlniť zlo jeho relativizáciou.... Nič prekvapujúce od teba....

      „Přestan už plácat nesouvisející nesmysly a vem si prášek.
      Nebýt proti Rusku explicitně zaujatý neznamená šířit ruskou propagandu.

      Ty sa tu snažíš relativizovať a zľahčovať zločin, ktorý sa udial na úkor slabej Ukrajiny.... Nie je to žiadna propaganda, ale krutá realita. Realita revanšizmu, ktorá rozpútala násilie.... Aj s tvojím potleskom, keď sa ho snažíš ospravedlňovať ....Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  16:43 23.06.2021

  Sa čudujem Rusku, že tú stredoázijskú zberbu vôbec držali v spoločnom štáte. Desaťročia v relatívne civilizovanom štáte im nedali vôbec nič a po rozpade ZSSR len ďalej upadajú

  Sa čudujem Rusku, že tú stredoázijskú zberbu vôbec držali v spoločnom štáte. Desaťročia v relatívne civilizovanom štáte im nedali vôbec nič a po rozpade ZSSR len ďalej upadajú

  • UnionPacific
   09:16 24.06.2021

   Ten relatívne civilizovaný štát....to máte na mysli Rusko ?

   Ten relatívne civilizovaný štát....to máte na mysli Rusko ?

   • Miroslav
    12:05 24.06.2021

    Rusko... Stačí si pozrieť HDP tých krajín do minulosti. V dobách ZSSR (ktorý bol sám o sebe nie príliš výkonnou ekonomikou) mali vyššie HDP ako dnes. Pokiaľ sa za 30 rokov od ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko... Stačí si pozrieť HDP tých krajín do minulosti. V dobách ZSSR (ktorý bol sám o sebe nie príliš výkonnou ekonomikou) mali vyššie HDP ako dnes. Pokiaľ sa za 30 rokov od osamostatnenia prepadli ešte hlbšie ako boli za čias ruskej okupácie, tak mi z toho vychádza len toľko, že sa o seba nevedia postarať a nebudú to vedieť ani v budúcnosti.Skrýt celý příspěvek

    • UnionPacific
     12:26 24.06.2021

     HDP nie je známka civilizovanosti. Rusko dodnes prevádzkuje koncentračné tábory: ...Zobrazit celý příspěvek

     HDP nie je známka civilizovanosti. Rusko dodnes prevádzkuje koncentračné tábory: https://cnn.iprima.cz/novodoby... Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      13:22 24.06.2021

      UP: Ja rozhodne nie som obdivovateľ Ruska. Veď ma poznáš... Len poukazujem na fakt, že ZSSR vo svojej obludnosti vybudoval aj v týchto Bohom zabudnutých republikách nejaký ...Zobrazit celý příspěvek

      UP: Ja rozhodne nie som obdivovateľ Ruska. Veď ma poznáš... Len poukazujem na fakt, že ZSSR vo svojej obludnosti vybudoval aj v týchto Bohom zabudnutých republikách nejaký priemysel a oni na to neboli schopní nadviazať, nie to ešte rozvíjať. Opačným prípadom je napríklad Kazachstan. Ale tam je to skôr o rope a plyne. Napriek tomu investujú nemalé prostriedky na rozvoj ekonomiky aj mimo ťažobného priemyslu.

      GE: HDP na hlavu im kleslo zhruba o 30% oproti časom keď boli súčasťou ZSSR. A to je smutné konštatovanie pretože ZSSR rozhodne svoj potenciál nenaplnil.Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      18:35 24.06.2021

      Navalnyj selfíčkem z gauče pravděpodobně u televize, kde na stěně visí nějaký obraz, na instagramu online vysvětluje, že se právě nachází v koncentračním táboře. ;-) V tom případě ...Zobrazit celý příspěvek

      Navalnyj selfíčkem z gauče pravděpodobně u televize, kde na stěně visí nějaký obraz, na instagramu online vysvětluje, že se právě nachází v koncentračním táboře. ;-)
      V tom případě mají v Rusku ty "nejcivilizovanější" koncentrační tábory na světě, které svými podmínkami předči většinu bežných světových vězení.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      19:52 24.06.2021

      O ,,civilizovanosti ,, a životních podmínkách v sovětských a ruských koncentračních táborech existuje dostatek literatury.Například Solzenicynovo Souostroví gulag. Pochybuji že by ...Zobrazit celý příspěvek

      O ,,civilizovanosti ,, a životních podmínkách v sovětských a ruských koncentračních táborech existuje dostatek literatury.Například Solzenicynovo Souostroví gulag. Pochybuji že by ruské koncentráky někdo na světě překonal .Ne nadarmo bral rozumy o organizaci koncentračních táborů od svých sovětských spojenců i Adolf Hitler. Když jsou ty koncentráky v Rusku podle vás takova paráda ,tak se divim ,že se tam neodstěhujete.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:17 25.06.2021

      Jasně, Grughu, Navalnyj si neváží dobrodiní, které mu Putin s čisté lásky poskytuje.

      Měli by ho z toho hotelu vyhodit, ať si jde bydlet za své, hajzl nevděčný, že?

      Jasně, Grughu, Navalnyj si neváží dobrodiní, které mu Putin s čisté lásky poskytuje.

      Měli by ho z toho hotelu vyhodit, ať si jde bydlet za své, hajzl nevděčný, že?

     • Grugh
      09:59 25.06.2021

      Chce to zachovat objektivitu! Navalnyj je ve vězení a ne v koncentračním táboře. @padre Argumentovat Solženicynem je asi jako tvrdit, že v současných německých vězeních hromadně ...Zobrazit celý příspěvek

      Chce to zachovat objektivitu!
      Navalnyj je ve vězení a ne v koncentračním táboře.

      @padre
      Argumentovat Solženicynem je asi jako tvrdit, že v současných německých vězeních hromadně likvidují vězně v plynových komorách. Také jsou o tom existují historické záznamy. Ale jinak je to samozřejmě jasná blbost.

      @GlobeElement
      Netvrdil jsem, že mu někdo projevuje dobrodiní nebo, že pobyt ve vězení je příjemný. Ani nesoudím jestli tam je právem nebo neprávem. Jen tvrdím, že není v koncentračním táboře i když to sám na "instáči" tvrdí.
      Propaganda je právě překrucování pravdy a dopouštějí se jí obě strany. Ale když to udělá někdo ve prospěch Ruska, je to placený ruský trol, zrádce a kolaborant. V opačném případě je to aktivista, demokrat a hrdina.
      A ve skutečnosti je to padre, kterému bych v reálu nevěřil ani pozdrav.

      Pravda není definována tím, že jí z úst vypouští někdo, kdo je vám sympatičtější nebo že se na tom shodne více lidí.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:47 25.06.2021

      Grughu, samotný fakt, že Rusko pošle do vězení člověka jen proto, že kritizuje vládu, svědčí o diktatuře. Podmínky ve vězeňských zařízeních současného Ruska neznám, televizi na ...Zobrazit celý příspěvek

      Grughu, samotný fakt, že Rusko pošle do vězení člověka jen proto, že kritizuje vládu, svědčí o diktatuře. Podmínky ve vězeňských zařízeních současného Ruska neznám, televizi na fotce nevidím, možná Navalnyj přehání - ale možná má pravdu.

      já to nevím, ale ty máš možná informace z první ruky.

      Na každý pád obhajovat diktaturu a tvářit se, že jsem objektivní je opravdu naivní pokus o propagandu. On i Terezín vypadal v propagačních materiálech jak rekreační zařízení.Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      14:09 25.06.2021

      @GlobeElement Neobhajuji diktaturu. Jen vyvracím tvrzení, že je Navalnyj v koncentračním táboře. Jestli máš pocit, že nějakou konkrétní větou jsem obhajoval diktaturu, tak jí uveď, ...Zobrazit celý příspěvek

      @GlobeElement
      Neobhajuji diktaturu.
      Jen vyvracím tvrzení, že je Navalnyj v koncentračním táboře. Jestli máš pocit, že nějakou konkrétní větou jsem obhajoval diktaturu, tak jí uveď, místo vyvozování závěrů ze svých pocitů.
      Nebo ti přijde korektnější padreho příspěvek, kterým pomocí Solženicyna dokazuje, že je Navalnyj v koncentráku? To považuješ za objektivitu?

      Kdo nepřekrucuje pravdu s námi, překrucuje jí proti nám?Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:28 25.06.2021

      Grughu, jak víš, že Navalnyj není v koncentračním táboře? Byl ses tam podívat a všechno je super?

      Grughu, jak víš, že Navalnyj není v koncentračním táboře? Byl ses tam podívat a všechno je super?

     • Tesil
      00:25 26.06.2021

      No,taky jsme tu měli disidenty z povolání.A kam to nakonec dotáhli.

      No,taky jsme tu měli disidenty z povolání.A kam to nakonec dotáhli.

     • padre
      19:15 26.06.2021

      Grughu řeknu vám to natvrdo… pan Navalnyj chce zbavit Rusko fašizujicí skupiny oligarchů a bývalých členů komunistického bezpečnostního aparátu, kteří tento stát ukradli.A protože ...Zobrazit celý příspěvek

      Grughu řeknu vám to natvrdo… pan Navalnyj chce zbavit Rusko fašizujicí skupiny oligarchů a bývalých členů komunistického bezpečnostního aparátu, kteří tento stát ukradli.A protože se tito boji o svoje prebendy a mají strach z toho že se budou ruskému národu ze svých zločinů zodpovídat ,tak ho po nezdařeném státem organizovaném atentátu strčili do tjurmy jako za cara nebo za Stalina.Naprosto protiprávně.Všechno co tu uvádíte jsou propagandistické bláboly vyfabulované pisálky FSB…Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      19:56 26.06.2021

      padre: Představa , že Alexej Navalnyj je nějaký demokrat, cosi jako ruský Havel, je přinejmenším úsměvná. V Rusku je většinou ,pokud ho vůbec znají, vnímán jako gauner, lišící se ...Zobrazit celý příspěvek

      padre:
      Představa , že Alexej Navalnyj je nějaký demokrat, cosi jako ruský Havel, je přinejmenším úsměvná. V Rusku je většinou ,pokud ho vůbec znají, vnímán jako gauner, lišící se jen tím, že jen tím ,že prohrál v boji o moc. Západ z něj vytvořil karikaturu , kterou používá jako klacek na putinův polodiktátorský režim.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      22:24 26.06.2021

      Pana Navalného stvořil současný zkorumpovaný rusky režim a kdyby nebyl Navalný,byl by vůdcem ruské opozice někdo jiný.A legitimitu Navalnému dodalo zločinecké jednání pochopů ...Zobrazit celý příspěvek

      Pana Navalného stvořil současný zkorumpovaný rusky režim a kdyby nebyl Navalný,byl by vůdcem ruské opozice někdo jiný.A legitimitu Navalnému dodalo zločinecké jednání pochopů botulinem vycpaného panáka ,v současné době obývajícího Kreml.A na to kdo je gauner,se můžete zeptat třeba v Pitěru,bývalém působišti ruského vládního tandemu,tam vám to každý milerád sdělí…Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     12:31 24.06.2021

     Tádžikistán vykazoval v roce 1990 HDP 2,6 miliard USD. Pak klesl na +-1 miliardu v letech okolo roku 2000, ale pak jeho HDP narostl na dnešních 8 miliard USD. Kyrgyzstán v ...Zobrazit celý příspěvek

     Tádžikistán vykazoval v roce 1990 HDP 2,6 miliard USD. Pak klesl na +-1 miliardu v letech okolo roku 2000, ale pak jeho HDP narostl na dnešních 8 miliard USD.

     Kyrgyzstán v podstatě shodná čísla.

     Ale zároveň mají velký růst populace, rychlejší, než růst HDP, takže životní úroveň může být nižší, než v dobách SSSR - ale kdo ví, tehdy se to falšovalo všelijak.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:05 23.06.2021

  Teď mají Rusko a Čína skvělou příležitost předvést, jak zvládnou roli "světového četníka" :-).

  Teď mají Rusko a Čína skvělou příležitost předvést, jak zvládnou roli "světového četníka" :-).

  • toustr
   11:25 23.06.2021

   Pak to na Sputniku budou obhajovat, že vlastně světový četník je dobrá činnost, ale naopak takový americký četník bude zároveň hnus nejnižších úrovní a mravů. No a ty snadno ...Zobrazit celý příspěvek

   Pak to na Sputniku budou obhajovat, že vlastně světový četník je dobrá činnost, ale naopak takový americký četník bude zároveň hnus nejnižších úrovní a mravů. No a ty snadno zmanipulovatelný ovečky budou jen maniacky tleskat a jásat, jak je ta ruská propaganda, s prominutím, pojebala.Skrýt celý příspěvek

   • Grugh
    14:13 23.06.2021

    @toustr Zajímavé jak někdo vidí ruskou propagandu i tam, kde vlastně k žádné podstatné reakci nedošlo. Někomu holt stačí i byť jen teoretická možnost ;-) Zkus příště psát o tom, ...Zobrazit celý příspěvek

    @toustr
    Zajímavé jak někdo vidí ruskou propagandu i tam, kde vlastně k žádné podstatné reakci nedošlo.
    Někomu holt stačí i byť jen teoretická možnost ;-)

    Zkus příště psát o tom, kdo co udělal a ne o tom, kdo co by mohl udělat nebo mohl chtít zamýšlet udělat apod.
    Jestli od přelomu dubna a května k žádné zásadní akci nedošlo, tak proč by mělo k nějakému nevyžádanému "četníkaření" dojít teď pod dvou měsících?Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     15:19 23.06.2021

     Zajímalo by mne, jestli ten tvůj vyhledávací robot reaguje na slovo Rusko, nebo na slovo Sputnik?

     Zajímalo by mne, jestli ten tvůj vyhledávací robot reaguje na slovo Rusko, nebo na slovo Sputnik?

     • Grugh
      00:07 24.06.2021

      Ne. Já pouze reaguji na lidskou blbost.
      Takže obvykle na tebe a tobě podobné ;-)

      Na co reaguješ ty? Na Rusko nebo Sputnik? ("Každý cikán podle své ruky hádá.")

      Ne. Já pouze reaguji na lidskou blbost.
      Takže obvykle na tebe a tobě podobné ;-)

      Na co reaguješ ty? Na Rusko nebo Sputnik? ("Každý cikán podle své ruky hádá.")

     • toustr
      06:56 24.06.2021

      Zajímavé, proč nereagujete na moji argumentaci o kousek níže? Ukažte, že se mýlím, protože jste reagoval na "lidskou blbost". Ukažte mi teda, v čem jsem "lidsky blbej" a poučte mne ...Zobrazit celý příspěvek

      Zajímavé, proč nereagujete na moji argumentaci o kousek níže? Ukažte, že se mýlím, protože jste reagoval na "lidskou blbost". Ukažte mi teda, v čem jsem "lidsky blbej" a poučte mne :))))Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      10:05 24.06.2021

      @toustr Co jsem u tebe kritizoval? To že jsi barvitě odsuzoval Rusko za něco, o čem se domníváš, že teprve provede. ;-) Jinak poznámkám o Ukrajině nebo Švédsku nedávám tak velký ...Zobrazit celý příspěvek

      @toustr
      Co jsem u tebe kritizoval?
      To že jsi barvitě odsuzoval Rusko za něco, o čem se domníváš, že teprve provede. ;-)

      Jinak poznámkám o Ukrajině nebo Švédsku nedávám tak velký význam.
      Nejedná se o "celosvětové četnictví", ale "jen" o prosazování vlastních zájmů (Ukrajina) nebo běžný armádní výcvik letectva (Švédsko - 250km, tj. 15minut, od Kaliningradské oblasti).
      Vrbětice nekomentuji, je tam více otázek než odpovědí (a naprostá neexistence motivu).
      A radar?
      Proč zde radar nemáme, kvůli Rusům? Ne, protože si pro něj Američané našli vhodnější místo.
      K čemu by nám zde byl? Nebyl by to radar NATO, ale pouze USA. První případná atomovka by šla k nám a USA by získalo pár minut na reakci jako výhodu. Jako bonus by zde měli další vojenskou základnu (pro skutečně globální četnictví). Děkuji nechci.
      Už přestaňme s tím řiťolezectvím, ať už je kamkoliv!

      Nevím jak ty, ale já tak úplně radost ze zbrojení a eskalování konfliktu ve východní Evropě radost nemám. ;-(
      Když se to opravdu pokazí, tak v lepším případě by nás mohl čekat příliv uprchlíků a/nebo válečných zločinců a zbraní. V horším případě by k nám mohl dorazit samotný konflikt.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:17 24.06.2021

      Je fakt, že umístění radaru u nás odmítla česká vláda, ruská se sice samozřejmě kvůli umístění radaru vztekala a proruská kolaborantská kohorta ječela jak jezinky, ale rozhodovací ...Zobrazit celý příspěvek

      Je fakt, že umístění radaru u nás odmítla česká vláda, ruská se sice samozřejmě kvůli umístění radaru vztekala a proruská kolaborantská kohorta ječela jak jezinky, ale rozhodovací pravomoc měla vláda.

      Rusko míří svými jadernými hlavicemi na USA kvůli ochotě USA bránit Evropu, recipročně bychom my měli být ochotni riskovat útok Ruska kvůli naší ochotě podílet se na ochraně našich spojenců.

      Ale to je snad každému jasné, to jen ruští trollové podporují ruské zájmy a snaží se rozklížit spojenecké vazby v NATO.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      14:05 24.06.2021

      Grugh "Jinak poznámkám o Ukrajině nebo Švédsku nedávám tak velký význam." :DDDDDDDDDDDDDDDD Prosím, řekněte, že to máte jako brigádu a opravdu to není z Vaší hlavy. Takže pokud se ...Zobrazit celý příspěvek

      Grugh
      "Jinak poznámkám o Ukrajině nebo Švédsku nedávám tak velký význam."
      :DDDDDDDDDDDDDDDD
      Prosím, řekněte, že to máte jako brigádu a opravdu to není z Vaší hlavy. Takže pokud se jeden stát chová k ostatním nadřazeně, jeden dokonce okupuje, tak je to prosazování národních zájmů? Pokud mě máte za vazala USA, musím vás zklamat, já se považuju za Evropana, nikoli Američana nebo ruského bratra. Nejsem si vědom toho, že by zlí četníci z USA někoho okupovali svými základnami, ty základny jsou v daných zemích SE SOUHLASEM VLÁDY, narozdíl od ruských dovolenkářů na východě Ukrajiny.Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      14:26 24.06.2021

      @GlobeElement To jsou zase bláboly. 1) Radar a postoj vlády: Naše vláda umístění radaru schválila (i když k tomu neměla pravomoc). Smlouvy stihl schválit i senát. Ale před ...Zobrazit celý příspěvek

      @GlobeElement
      To jsou zase bláboly.
      1) Radar a postoj vlády:
      Naše vláda umístění radaru schválila (i když k tomu neměla pravomoc). Smlouvy stihl schválit i senát. Ale před schválením parlamentem USA svůj záměr změnili a vláda svůj návrh ze sněmovny stáhla, i proto, že tam neměla ke schválení většinu.
      "3. dubna 2008 se česká vláda na summitu NATO v Bukurešti i bez podpory většiny parlamentu dohodla s Američany na výstavbě radaru v Brdech. Smlouvu, která měla být původně podepsána již v květnu téhož roku, schválila koalice 21. 5. 2008 na výjezdním zasedání v Teplicích, nakonec ji 8. července 2008 ztvrdili svými podpisy tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a jeho americká kolegyně Condoleezza Riceová."
      Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/...
      Nemohl mít na rozhodování naší vlády vliv program PRISM na sledování evropských čelních představitelů i za pomoci lokálních zpravodajských služeb?
      2) Obrana Evropy:
      Znáš ten vtip jak 300 miliónů slibuje ochranu 600 milionům, před 140 milióny?
      Rusko a USA byly ve své době světové jaderné velmoci, navzájem spolu soupeřící.
      Rusko (resp. ještě dříve jako Sovětský svaz) mířilo na USA, protože USA mířilo na Rusko a ne protože by některý z nich někoho dalšího nějak bránil nebo ohrožoval.
      Dříve byla linie mezi imperialistickým západem a komunistickým východem mezi západním a východním Německem.
      Kde je tato linie teď, když je západ demokratický a Rusko imperialisticky rozpínavé? Kolik přibilo nových základen a hlavně komu patří (Norsko, Polsko, Rumunsko, Kosovo, Turecko, Gruzie, ... Libye, Irák, Afghánistán, Uzbekistán, KYRGYZSTÁN, ...).
      3) Imperialismus:
      USA má 800 známých základen mimo území USA (Rusko 9, Británie 12, Francie 12).
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...
      Doporučuji odstavec "Světová říše amerických základen" zde:
      https://www.idnes.cz/zpravy/za...
      4) Cizí zájmy
      Nepodporuji proruské zájmy, ale nepodporuji ani ty proamerické. Snažím se být objektivní i když mě to zde řadí ke "kolaborantské kohortě", "rudé žemli" apod.
      To samé se nedá říct o tobě, jakýkoliv náznak objektivity ti schází.
      Jsme součástí Evropy, tak bychom měli držet pospolu a ne být jako celek jen loutkou některé z velmocí!Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:07 24.06.2021

      Měl by sis Grughu konečně uvědomit, že ty tvoje proruské kydy už známe a jsme na ně trénovaní. Smlouva o umístění radaru nebyla schválena, nikdy nevstoupila v platnost a bylo to ...Zobrazit celý příspěvek

      Měl by sis Grughu konečně uvědomit, že ty tvoje proruské kydy už známe a jsme na ně trénovaní.

      Smlouva o umístění radaru nebyla schválena, nikdy nevstoupila v platnost a bylo to dáno rozhodnutím české strany - formální stránka věci, jestli to vláda nepředložila parlamentu nebo ten hlasoval proti je v tuto chvíli jedno, nerozhodly o tom USA a nerozhodlo o tom Rusko. USA pak našly jinou lokalitu, takže se ČR ukázala být připodělaným zbabělcem, z čeho jste měli v Moskvě jistě radost.

      Jak funguje obrana Evropy je hezky vidět z toho, jak dopadla Gruzie, jak dopadla Ukrajina, jak dopadla Moldávie a jak je na tom pobaltí. Nebe a dudy.

      A že jsi proruský troll je nad slunce jasnější, jen doufám, že to děláš za peníze a ne z čisté snahy uškodit této zemi, i když u tebe je možné cokoliv.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      15:15 24.06.2021

      Ono to, že Rusko nemá veľa základní mimo ruské územie má 3 dôvody: 1/ Rusko je samo o sebe dosť veľké a reálne má čo robiť aby dokázalo ubrániť seba 2/ Rusko vo svete proste nemá ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono to, že Rusko nemá veľa základní mimo ruské územie má 3 dôvody:

      1/ Rusko je samo o sebe dosť veľké a reálne má čo robiť aby dokázalo ubrániť seba

      2/ Rusko vo svete proste nemá spojencov okrem rozkladajúcej sa Sýrie, ekonomicky zdevastovanej Venezuely či skorumpovanej Nikaragui.

      3/ Rusko má to proste nemá peniaze. Viaceré základne opustilo samotné Rusko, a nie kvôli pacifizmu. Rusko má záujem o nové základne na Kube či Vietname, len či na to nájdu prachy

      http://mepoforum.sk/staty-regi... Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:09 24.06.2021

      "Měl by sis Grughu konečně uvědomit, že ty tvoje proruské kydy už známe a jsme na ně trénovaní." Ale on to ví. Jenže je v práci. Musí plnit plán. Holt má složitějsí pozici než ...Zobrazit celý příspěvek

      "Měl by sis Grughu konečně uvědomit, že ty tvoje proruské kydy už známe a jsme na ně trénovaní."

      Ale on to ví. Jenže je v práci. Musí plnit plán. Holt má složitějsí pozici než kolegové na novinkách...Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      21:21 24.06.2021

      Když někdo není explicitně protiruský musí být nutně proruský? Nepopulární objektivita je ruská propaganda? Zamýšlení se nad motivy nebo možnostmi je zbytečnost pro sraby nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Když někdo není explicitně protiruský musí být nutně proruský?
      Nepopulární objektivita je ruská propaganda?
      Zamýšlení se nad motivy nebo možnostmi je zbytečnost pro sraby nebo známka zrádců?

      1) Jakýkoliv můj věcný argument smetete ze stolu s tím, že jsem ruský trol, kolaborant, škůdce vlastní země apod.
      A jenom kvůli tomu, že na našem území nechci cizí základny (ani ruské, ani americké, ani třeba eskymácké)?
      Nebo tím, že zmíním, že toustr obviňuje Rusko v kauze konfliktu Tádžikistán / Kyrgyzstán z něčeho, co se zatím nestalo a nic nenasvědčuje že by se stát v budoucnosti mělo?

      2) Globe tu vypráví pohádky o ruském imperialismu (Impérium = latinsky "rozkaz, velení", jinak třeba "řiše"), ale 800 americký základen, velení operací v rámci NATO a program PRISM zřejmě pod imperialismus nespadají. Asi nějaká spec. "GlobeElementární" vyjímka.

      3) Evropská obrana
      Kdybychom nelezli do zadní části jedné z velmocí (dříve SSSR, dnes USA), tak bychom si v rámci Evropy obranu snadno zorganizovali sami.

      4) Ukrajina
      Jak se daří Ukrajině po "pomoci" ze strany USA? Je to ještě svobodná suverénní země nebo jen figurka na šachovnici, kde je panuje latentní občanská válka.
      Zevnitř jí ovládá USA a na východě zase nepřímo Rusko.
      Kdo vlastně vyprovokoval / vyeskaloval celý konflikt?
      Kdo aktuální situací více získal?
      (Rusové již několik vládních pučů přešli bez násilí - Juščenko, Tymošenková.
      Těsně před majdanem správní organizace US Navy vypsala výběrová řízení na renovaci několika škol a dětské nemocnice na Krymu, resp. v Sevastopolu, tedy v těsné blízkosti ruské námořní základny. To naznačuje zájem o danou lokalitu.
      Během majdanských protestů začal někdo střílet, po demonstrantech i bezpečnostních složkách.)
      5) Gruzie
      Kdy do Gruzie vpadli Rusové?
      "(7. srpna 2008) .. když se na stranu Jižní Osetie přidalo Rusko poté co podle zprávy pozorovatelů OBSE gruzínská armáda zaútočila nerozlišující dělostřeleckou a raketometnou palbou na správní středisko Jižní Osetie Cchinvali."
      Kdy se Rusové z Gruzie stáhli?
      "12. srpna potvrdilo Rusko stažení svých jednotek z Gruzie."
      Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/...
      Kdo na válce v Gruzií tratil?:
      Gruzie i Rusko
      Kdo získal?:
      prezident Gruzie Saakašvili a možná někdo z Jižní Osetie.
      Co dělal Saakašvili po majdanu (a svém trestním stíhání v Gruzii)?:
      Po krátkém pobytu v USA šel dělat "prozápadní" politiku do Ukrajiny. :-)
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...
      A co paralela mezi Jižní Osetií a třeba Kosovem? Někdy je podpora separatistů špatná a někdy dobrá?

      5) Kde se vlastně trénujete proti "proruským kydům? To by mě fakt docela zajímalo.

      @Miroslav
      ad 1) Před kým se Rusko musí bránit a kde? A když se sotva stíhá bránit, proč je považováno za nebezpečného agresora?
      ad 2) Nepřipadá ti divné, že každý spojenec Ruska je nečím "špatný"? Byl "špatným" protože se stal spojencem Rusů? Nebo se stal spojencem Rusů, protože byl "špatný"?
      ad 3) Cože, plánují dvě nové základny??? Takže jim zbývá vybudovat jen dalších 789 základen aby se dotáhli na našeho spojence USA. Neměli bychom na ně preventivně zaútočit? ;-)
      Objektivně musím říct, že tvoje příspěvky alespoň nejsou takový blábol jako u některých jiných jedinců (toustr, Torong).

      @GlobeElement
      Potrpíš si na slovičkaření, ale často zcela opačně než je skutečnost.
      1) Není pravda, že finální schválení smlouvy bylo v "rozhodovací pravomoci" naší vlády.
      2) Není pravda, že proti radaru brojila jen "kolaborantska kohorta". Radar měl podporu pouze 30% populace (a menšinu sněmovny). A prohlašovat třeba o Táně Fischerové, že byla proruská kolaborantka, je mírně řečeno urážlivé.
      3) Není pravda, že odmítnutí cizí základny je zbabělost.
      4) Není pravda, že chci úškodit této zemi, ani za peníze, ani z přesvědčení, ani z pomýlenosti, slabosti ducha nebo štváčské povahy (jako v tvém případě).

      @toustr
      1) Přiblížení se průzkumného letounu do blízkosti vzdušného prostoru jiného státu je běžný jev. Děje se tak neustále na všech stranách.
      https://www.novinky.cz/zahrani...
      https://www.novinky.cz/zahrani...
      V některých případech dojde i k narušení vzdušného prostoru nebo výsostných vod. Např. v tomto týdnu britský torpédoborec v Černém moři.
      https://www.novinky.cz/zahrani...
      Není to o "nadřazeném chování" i když to tak mohou média někdy prezentovat. Někdy, zvlášť nad vodní plochou, je docela obtížné žádná pravidla neporušit. Je to spíš o omylech nebo někdy i o testováni pohotovosti daných zemí.
      2) Na východě Ukrajiny nejsou oficiální ruská vojska (i když tam bude spousta přitroublých Rusů, ale i třeba Čechů, kteří si hrají na vojáky.). Nelze tedy hovořit o okupaci. Navíc všichni jsou tam "SE SOUHLASEM" místních. Netvrdím, že je to ideální situace, ale tak černobílé, jak to popisuješ to rozhodně není.
      Porušování příměří a palbu težkými zbraněmi po civilistech mají na svědomí obě strany. Ke smířlivému řešení díky přilévání ohně a tebou vychvalovanému zásobování zbraněmi zvenčí, jen tak nedojde.
      3) USA jsou v Kosovu se souhlasem kosovské vlády. Myslíš, že je východě Ukrajiny jediný Rus bez souhlasu místní "separatistické" vlády?
      A co souhlas s přitomností USA v Mexiku, na Havaji, Filipínách, Japonsku, Německu, Iráku nebo Afghánistánu? Nedošlo k němu náhodou jako výsledek válečného konfliktu? Nevznikají nové základny USA kvůli "obavám" z agrese Rusů, Činy, Severní Koreje, Íránu, Al-Kaidy nebo IS?

      @Torong
      Napsal jsi někdy příspěvek, který obsahoval i nějaký věcný argument, nebo jen funguješ jako "zapálený pronásledovatel ruských trolů" a GlobeElementův přikyvovač?Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:24 25.06.2021

      Další zbytečné slohové cvičení, za to by ti neměli ani platit, to nikdo nepřečte, je to moc dlouhé. Kdo vyvoval konflikt na Ukrajině, kde válčí ukrajinská armáda proti ruským ...Zobrazit celý příspěvek

      Další zbytečné slohové cvičení, za to by ti neměli ani platit, to nikdo nepřečte, je to moc dlouhé.

      Kdo vyvoval konflikt na Ukrajině, kde válčí ukrajinská armáda proti ruským vojákům? A kdo vyprovokoval konflikt v SSSR, kde bojoval wehrmacht proti Rudé armádě? Rusku není naprosto nic do toho, koho si Ukrajinci postaví do čela státu, Ukraina taky nestřílí na Rusko kvůli tomu, že v Rusku vládne neofašismus. Válka na Ukrajině je jasná ruská agrese. Vyvolalo ji Rusko.

      rty tvoje proruské propagandistické lži jednoduše nejsou dost propracované, flákáš to. Lžeš moc okatě. Pouč se od těch, co dělali kampaň kolem toho zmíněného radaru, ti to zmákli dobře, nedělali takové hloupé chyby, jako ty.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      08:14 25.06.2021

      Grugh 1) On je obrovský, ale opravdu obrovský, rozdíl, jestli Rusové naruší vzdušný prostor států NATO, nebo států NEUTRÁLNÍCH. U NATO to naprosto chápu, přece jen to dělají obě ...Zobrazit celý příspěvek

      Grugh
      1) On je obrovský, ale opravdu obrovský, rozdíl, jestli Rusové naruší vzdušný prostor států NATO, nebo států NEUTRÁLNÍCH. U NATO to naprosto chápu, přece jen to dělají obě strany. Vysvětlete mi ale, jak je možné, že Rusové posílají úmyslně své stroje i ke státům, které jednoduše válčit nechtejí?
      https://www.idnes.cz/zpravy/na...
      2) To snad ani nemůžete myslet vážně, ne?
      https://www.cbsnews.com/news/u...
      Těch zdrojů je hned několik...
      https://www.google.com/amp/s/w...
      ... tady jsou třeba ti známí "zelení mužíci". Takže o oficiální přítomnosti ruských vojsk není pochyb, jinak by asi tolik lidí neukradlo kompletní výzbroj ze svých posádek.
      3) On je rozdíl mezi Kosovem, který uznává poměrně dost států a separatistickou državou, kterou neuznává snad nikdo (pokud ano, opravte mne). Neříkám, že přítomnost amerických složek na území Kosova je chválihodná a naprosto dobrá, ale podívejte se na to tak, že Kosovo je aspoň někým uznáváno.
      O těch základnách... Nevím jak jinde ve světě, ale právě v Německu a Afghánistánu jsou na "pozvání vlády". Mám pocit, že v blízké budoucnosti se bude řešit právě Německo a zdejší setrvání US složek. A jinak samozřejmě, ty základny jsou proti Rusku, Číně, či nějakému lokálnímu nepříteli.Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      11:22 25.06.2021

      @toustr Ano je zde rozdíl mezi separatistickými republikami na Ukrajině a Kosovem. 1) O Ukrajině se můžeme domnívat, že tam působí ruská armáda. O Kosovu víme, že tam působilo ...Zobrazit celý příspěvek

      @toustr
      Ano je zde rozdíl mezi separatistickými republikami na Ukrajině a Kosovem.
      1) O Ukrajině se můžeme domnívat, že tam působí ruská armáda. O Kosovu víme, že tam působilo NATO.
      2) Na Ukrajině se Rusko angažuje na Krymu a v oněch republikách. V Kosovu se NATO angažovalo jak v Kosovu, tak v Srbsku, i pomocí náletů na hlavní město.
      3) Ukrajinské republiky asi nejsou nikým uznané. Kosovo některými zeměmi ano. Proč?:
      https://www.youtube.com/watch?...
      Mimochodem z evropských zemí neuznává Kosovo minimálně Srbsko, Rusko, Řecko, Španělsko, Kypr, Rumunsko, Slovensko. (zdroj: wiki)
      4) Představitelé ukrajinských republik jsou obviňováni Ukrajinou z terorismu. První premiér a nedávný prezident Kosova přišel ze Švýcarska (jako Lenin do Ruska) a byl zapletený do terorismu, obchodu s drogami a pravděpodobně i lidskými orgány:
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...
      Byl na něj vydán zatykač Interpolu, teď je ve vazbě za válečné zločiny u Haagského tribunálu.

      Americké základny na "pozvání vlády":
      Opravdu Hitler pozval Američany do Německa, japonský císař do Japonska, Saddám Hussajn do Iráku, Talibán do Afghánistánu a Kaddafí do Libye (podobně indiáni, Mexiko, Havaj, Filipíny, ...)?
      Nebo tu danou zem nejprve Američané dobyly (za což jsem v některých případech vděčný) a zůstali tam na "pozvání" jimi dosazené vlády?Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:53 25.06.2021

      Grughu, zásah v Kosovu byl konečnou fází války v Jugoslávii, která trvala deset let a stála desetitisíce životů, kdy byla válka na Ukrajině, než se tam začalo vměšovat Rusko? ...Zobrazit celý příspěvek

      Grughu, zásah v Kosovu byl konečnou fází války v Jugoslávii, která trvala deset let a stála desetitisíce životů, kdy byla válka na Ukrajině, než se tam začalo vměšovat Rusko? Mimochodem první jednotky, mimo jugoslávské, které vstoupily do Kosova byly ruské. Zase ti ruští okupanti, že?

      Německo vyhlásilo USA válku, Japonsko také. Kdy vyhlásila Rusku válku Ukrajina? Nicméně současné vojenské základny USA v Německu i v Japonsku jsou se souhlasem těchto zemí a ty mohou americkou základnu vypovědět, což nejméně Německo rozhodně nechce, naopak, byly to USA, kdo chtěly svou přítomnost omezit a Německo se tomu bránilo.

      Takže jsme opět u proruských lží a zase tak blbě sepsaných. Ani kopějku si za to nezasloužíš.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      14:22 25.06.2021

      Grugh: 1) NATO v Kosovu působí na základě rezoluce OSN, a ta rezoluce byla vydána proto, že v Kosovu probíhala občanská válka a hrozilo zopakování masakru v Srebrenici. Rusové ...Zobrazit celý příspěvek

      Grugh:
      1) NATO v Kosovu působí na základě rezoluce OSN, a ta rezoluce byla vydána proto, že v Kosovu probíhala občanská válka a hrozilo zopakování masakru v Srebrenici.
      Rusové přišli na Ukrajinu v době, kdy tam byl mír, a válku v Donbase vyvolali oni.

      Cílem NATO nebylo připojit žádné území ani k USA ani k Německu nebo Řecku. Cílem bylo stabilizovat region zmítaný občanskou válkou.
      Cílem Ruska bylo připojit Krym k Rusku a v Donbase, na kterém byl klid a mír, rozpoutat chaos.

      2) NATO cítilo vinu za to, že dopustilo masakr v Srebrenici a že do občanské války v Bosně nezasáhlo dříve a razantněji. Proto nálety na srbsko. Za mě velké plus pro NATO, že se aspoň jednou dokázalo poučit a vzepjalo se k akci.

      3) Osobně si myslím, že Kosovo být uznané nemělo.

      4) Thaci je v Haagu před soudem, ale Rusové co sestřelili civilní let nad Donbasem se před soud nikdy nedostanou, protože Rusko je bude krýt.

      (5) Americké základny na "pozvání vlády":
      Rusové jsou dobyvatelé - silou získávají území svých slabších sousedů.
      Oproto tomu Američani působí na mnoha místech světa jako světoví policajti. Ano, můžeme se v některých situacích bavit o tom, jestli má Západ dostatečný mandát, nebo jestli neporušuje (velmi gumové) mezinárodní právo, nebo že je jeho rozhodování příliš subjektivní.
      Ale ten kontrast DOBYVATEL - POLICAJT je nepřehlédnutelný.

      USA nenainstalovaly loutkové vlády ani v západní Evropě v roce 1945, ale ani v současnosti v Afganistánu nebo v Iráku. Jak Karzáí v Afghanistánu tak Malíkí v Iráku byli Američanům trnem v oku.
      Ty smlouvy s vládami na původně okupovaných územích jsou reálné: Američani chtěli zůstat v Iráku déle, ale když Malíkí smlouvu ukončil ke konci roku 2011, Američani to respektovali a z Iráku se stáhli.Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      19:44 25.06.2021

      @Globe a Jan Padesátý 1) Které státy v minulých 25 letech Rusko anektovalo? 2) Které války zásahem USA / NATO utichly a které naopak jejich "pomoc" pomáhala udržet v chodu nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      @Globe a Jan Padesátý
      1) Které státy v minulých 25 letech Rusko anektovalo?
      2) Které války zásahem USA / NATO utichly a které naopak jejich "pomoc" pomáhala udržet v chodu nebo vytvořila prostor pro ještě větší chaos?
      3) Nemůže být souhlas např. Německa motivován využitím informací zjištěných během dlouhodobého sledování a odposlouchávání evropských politiků v rámci programu PRISM (a za asistence evropských zpravodajských služeb)?
      4) Proč je potřeba "světové policie" (USA) hlavně ve strategických státech, např. se zásobami ropy (Irák, Libye, Sýrie, Venezuela...) nebo v blízkosti významějšího konkurenta? Proč ne třeba Palestina, Jemen, Rwanda, Pobřeží slonoviny, Sůdán, Mali nebo třeba Eritrea?
      5) Není dělání "světové policie" spíš úlohou OSN než USA?

      Osobně si myslím, že USA a Rusko mají podobný styl politiky, jenom USA má více pěněz, lepší páky na zahraniční politiky, podchycená světová média a zainteresované neziskové organizace.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      21:56 25.06.2021

      @ Grugh "1) Které státy v minulých 25 letech Rusko anektovalo?" Nie štáty, ale územia.... územia Grugh.... A opačná otázka - ktoré štáty anektovali Spokojné štáty, ktoré ti ležia ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Grugh

      "1) Které státy v minulých 25 letech Rusko anektovalo?"

      Nie štáty, ale územia.... územia Grugh.... A opačná otázka - ktoré štáty anektovali Spokojné štáty, ktoré ti ležia v krku ako rybia kosť....?

      "3) Nemůže být souhlas např. Německa motivován využitím informací zjištěných během dlouhodobého sledování a odposlouchávání evropských politiků v rámci programu PRISM (a za asistence evropských zpravodajských služeb)?"

      Ako keby to iné krajiny, ktoré majú technické prostriedky na vedenie EB, nerobili presne to isté.... Vážne sa nám snažíš nahovoriť, že slovami klasika "Gentlemani nečtou cizí dopisy..."? Myslíš si, že sme naivní? Netuším, prečo tu vyťahuješ túto kartu. Teda vlastne tuším - aby si ospravedlnil zlo, ktoré neustále obhajuješ....

      "4) Proč je potřeba "světové policie" (USA) hlavně ve strategických státech, např. se zásobami ropy (Irák, Libye, Sýrie, Venezuela...) nebo v blízkosti významějšího konkurenta? Proč ne třeba Palestina, Jemen, Rwanda, Pobřeží slonoviny, Sůdán, Mali nebo třeba Eritrea?"

      A kde je teda svetový policajt z Ruska? Čo mu bráni vykonávať úlohu svetového policajta? Rusko malo možnosť robiť svetového policajta v čase, keď Miloševič so svojimi šovinistami masakrovali obyvateľstvo bývalej Juhoslávie.... A čo na to "policajt"? Veto v OSN, namiesto skutočného riešenia šovinistického násilia vyvolaného Miloševičom.....

      Vo Venezuele nikto nekázal Madurovi robiť masakre svojho hladujúceho obyvateľstva..... To isté v Sýrii, agresorom bol Asad, ktorý poslal tanky na svojich občanov.... Sektárske násilie vzniklo až po tom....

      5) Není dělání "světové policie" spíš úlohou OSN než USA?

      To by taká Čína a RF namiesto vetovania riešenia problémov robila presný opak.... Akcie schopnosť OSN padá na tom práve veta.... takže plačeš na nesprávnom hrobe....

      "Osobně si myslím, že USA a Rusko mají podobný styl politiky, jenom USA má více pěněz, lepší páky na zahraniční politiky, podchycená světová média a zainteresované neziskové organizace."

      Ale kdeže, podobný ani zďaleka nie je..... Spokojné štáty napríklad svojich susedov nepripravujú o územia.....Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      22:17 25.06.2021

      Grugh napsal: "Osobně si myslím, že USA a Rusko mají podobný styl politiky" :) Odpověď jsem psal dřív než jsem tvůj text četl. Viz 19:57 25.06.2021 1) Rusko anektovalo Krym a ...Zobrazit celý příspěvek

      Grugh napsal: "Osobně si myslím, že USA a Rusko mají podobný styl politiky"

      :) Odpověď jsem psal dřív než jsem tvůj text četl. Viz 19:57 25.06.2021

      1) Rusko anektovalo Krym a fakticky i části Gruzie, i když se formálně o anexi nejedná

      2) Větší chaos USA určitě způsobily jednak za 2. světové války v Evropě, a ve 21. století v Afghanistánu. Afghanistán byl stabilní zemí kontrolovanou islamisty, a Evropa by se stabilní zemí kontrolovanou nacisty brzy stala (pokud by USA nijak nezasahovaly).

      Zásah v Iráku považuju za chybu, ale přesto se dá mluvit o snížení chaosu a zejména o razantním snížení počtu lidí zabitých ve vojenských konfliktech. Navíc je rozdíl, když se mezi sebou řežou šíitské a sunitské milice, kde obě strany mají podobné šance, a když Saddám chemickými zbraněmi masakruje Kurdy.

      Zmíním i Libyi, i když tam primárně nešlo o akci USA. Těžko říct, jestli by chaos v Libyi byl bez zásahu zemí NATO větší nebo menší. Chci ale zmínit jedno: po zabití Kaddáfího Libyjci milovali západní země, teď je nenávidí. Proč? Za jejich "nepomoc". Za to, že po svržení Kaddáfího země NATO do Libye nevstoupily a nezjednaly tam pořádek.

      Jednoznačně pozitivní efekt mělo osvobození Kuvajtu a pacifikace války v Jugoslávii.

      3) Netuším.

      4) Sám jsem psal "můžeme se v některých situacích bavit o tom ... že je jeho rozhodování (kde zasáhnout) příliš subjektivní". USA nemohou být všude, a evidentně se soustředí na strategicky důležité země.

      Ale představa antiami, jak USA vyráží do světa "loupit ropu" je zcestná: Tak třeba v Iráku bylo uděleno cca 20 těžebních licencí: 2 licence získaly USA, 2 a 3 licence Rusko a Čína. Ty licence se vydávají na základě na dražeb.

      Ve Venezuele USA nezasahovaly, v Sýrii se USA drží jenom na kurdských územích.

      5) :) To byl vtip? Máš na mysli "slavné" modré přilby OSN? I tady byl článek o tom, jakou legraci z UNPROFOR měly bojující strany v rozpadající se Jugoslávii .Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      21:30 30.06.2021

      @ Grugh

      Nestojí ....

      Tá zvrátená ideológia existovala dávno pred plešatým .....

      @ Grugh

      Nestojí ....

      Tá zvrátená ideológia existovala dávno pred plešatým .....

    • toustr
     16:12 23.06.2021

     Grugh Omlouvám se za svůj postoj, příště ho zkusím zabarvit víc do rudého odstínu, aby Vás tolik neprovokoval. To, že si Rusko hraje taky na Četníka... o tom normálně uvažující ...Zobrazit celý příspěvek

     Grugh
     Omlouvám se za svůj postoj, příště ho zkusím zabarvit víc do rudého odstínu, aby Vás tolik neprovokoval. To, že si Rusko hraje taky na Četníka... o tom normálně uvažující člověk nemusí ani přemýšlet. To, že úkolem onoho "četníkaření" bylo např. obhajování vyslovené invaze na Krym + Donbas a Luhansk, je většině zde jasné. Dalším příkladem "četníkaření" je ovlivňování mínění lidí v ČR, když zde chtělo NATO radar. O tom, že dva četníci zapříčinili výbuch 2 muničních skladů v ČR, při němž se doslova odpařily 2 nevinné oběti, opět nemusíme diskutovat. To, že Rusko plánuje nejednu základnu mimo svůj stát, je také tvrdý fakt. To, že Rusko vysílá strategické bombardéry TU-95 směrem k neutrálnímu Švédsku, je opět "četníkaření". Mimochodem, upřímně se těším na pozdní léto, až na Ukrajině bude vojenská přehlídka. Už úplně vidím tu Zacharovshsjaid.... netuším jak se jmenuje ta tisková mluvčí, jak prská, že USA dodaly na Ukrajinu Humvees a Javeliny, o českých Danách a Tatrovkách ani nemluvě. Navíc mi bude srdíčko plesat, když tam budou pochodovat vyslanci ze zemí NATO... úžasný to vzkaz Rusku, že Ukrajinu nadobro ztratilo :))))))))Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:24 23.06.2021

      Mňa osobne vie najviac vytočiť keď niekto spája Ukrajinu s fašizmom aby tak ospravedlnil ruskú agresiu. To pripomína ako keď sovietský tréner označil Golonku za fašistu keď im dal ...Zobrazit celý příspěvek

      Mňa osobne vie najviac vytočiť keď niekto spája Ukrajinu s fašizmom aby tak ospravedlnil ruskú agresiu. To pripomína ako keď sovietský tréner označil Golonku za fašistu keď im dal gól z ktorého sa tešilSkrýt celý příspěvek

     • toustr
      16:31 23.06.2021

      I kdyby ti Banderovci byli nacisti, komunisti, nebo cokoliv jiného... v tomto konfliktu je jedno, kdo je jakých způsobů. Přece nepřítel mého nepřítele je můj přítel, pokud tedy ...Zobrazit celý příspěvek

      I kdyby ti Banderovci byli nacisti, komunisti, nebo cokoliv jiného... v tomto konfliktu je jedno, kdo je jakých způsobů. Přece nepřítel mého nepřítele je můj přítel, pokud tedy máme společně za cíl odvrátit bídný režim a následnou ruskou invazi, neměl bych jediné námitky. Jenže s Banderovci je to složitější a jejich historie hlavně sahá dál, než typická rudá žemle pamatuje.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:23 23.06.2021

      Keby malo podobné problémy SK alebo CZ tak tiež by sa sformovali dobrovoľníci kde by bola všelijaká chamraď od obyčajných vlastencov po najprimitívnejších futbalových chuligánov. ...Zobrazit celý příspěvek

      Keby malo podobné problémy SK alebo CZ tak tiež by sa sformovali dobrovoľníci kde by bola všelijaká chamraď od obyčajných vlastencov po najprimitívnejších futbalových chuligánov. Ak z toho niekto usúdi, že krajina a vláda je fašistická, ten nemôže byť v poriadkuSkrýt celý příspěvek

     • toustr
      19:39 23.06.2021

      Pro Ukrajince je vzdor podstatou existence jejich státu. Kdyby nezasáhla armáda a právě tyto skupiny, tak se opravdu nebojím toho, že Rusové by se zastavili až u hranic se ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Ukrajince je vzdor podstatou existence jejich státu. Kdyby nezasáhla armáda a právě tyto skupiny, tak se opravdu nebojím toho, že Rusové by se zastavili až u hranic se Slovenskem.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      20:15 23.06.2021

      To co jsi vypsal ale není "" etníkaření", ale normální imperialismus.

      To co jsi vypsal ale není "" etníkaření", ale normální imperialismus.

     • toustr
      21:52 23.06.2021

      Torong
      Rudá horda je na slovo "imperialismus" alergická, nechtěl jsem ho popudit víc, než je zdrávo. Ale jinak ano, v případě Ruska jsou slova četník a imperialismus synonyma.

      Torong
      Rudá horda je na slovo "imperialismus" alergická, nechtěl jsem ho popudit víc, než je zdrávo. Ale jinak ano, v případě Ruska jsou slova četník a imperialismus synonyma.

     • Clavo
      07:17 24.06.2021

      Miroslav
      A toto je asi blud.
      https://sportnet.sme.sk/spravy...

      Miroslav
      A toto je asi blud.
      https://sportnet.sme.sk/spravy...

     • Scotty
      08:22 24.06.2021

      Clavo
      Nakonec Ukrajinci nic neměnili.

      Clavo
      Nakonec Ukrajinci nic neměnili.

     • Grugh
      10:42 24.06.2021

      @toustr Jen by mě zajímalo, jaké máš vzdělaní apod? Každý tvůj příspěvek je perla. 1) Např. "Nepřítel mého nepřítele je můj přítel." je známý nesmysl. Představ si, že máš spory se ...Zobrazit celý příspěvek

      @toustr
      Jen by mě zajímalo, jaké máš vzdělaní apod? Každý tvůj příspěvek je perla.
      1) Např. "Nepřítel mého nepřítele je můj přítel." je známý nesmysl.
      Představ si, že máš spory se sousedem a přijede někdo třetí a zaútočí na vás oba. Tedy ten třetí je tedy nepřítel tvého nepřítele. Ale je to tvůj přítel? No můj by rozhodně nebyl.
      2) Banderovci vyhladili na rozhraní Ukrajiny, Polska a Československa více než 100'000 civilistů (Poláků, Čechoslováků a hlavně Židů). Co si tedy "rudá žemle" nepamatuje, ještě více vražd a civilních obětí?
      3) Alergie na imperialismus? To slovo o konkurenčních velmocích používají dlouhodobě obě strany. Od Lenina až po Bidena.
      "Světovým četníkem" se vědomě, úmyslně a dobrovolně nazývají USA. Zní to asi lépe než celosvětový dobyvatel, imperátor nebo intrikán. Synonyma to rozhodně nejsou.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:25 24.06.2021

      Tak například když Hitler napadl SSSR, Británie poslala Stalinovi pomoc. Přitom SSSR zásoboval lutfwaffe benzínem a choval se vůči Británii jako nepřítel. Takže ano, nepřítel mého ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak například když Hitler napadl SSSR, Británie poslala Stalinovi pomoc. Přitom SSSR zásoboval lutfwaffe benzínem a choval se vůči Británii jako nepřítel. Takže ano, nepřítel mého nepřítele je přítelem, i když v případě Ruska stojí za zlámanou grešli.

      Sovětská vláda vyvraždila během hladomoru na Ukrajině nejméně 4 miliony lidí (nejvyšší odhady hovoří o 10 milionech), ukrajinští nacionalisté (ne, Banderovci nebyli jediní) jsou proti tomu žabaři.

      Impérium je synonymem slova říše. USA žádnou říši nemají, říši měla Británie, a říši, tedy impérium, budovalo a opět se snaží budovat Rusko. Proto je to imperialistická země.Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      12:33 24.06.2021

      @GlobeElement 1) "Nepřítel mého nepřítele je můj přítel" Malá lekce logiky: Máš nějaký obecný výrok. Např.: "Pokud x = 2 y, potom x = y". Chceš-li potvrdit jeho obecnou ...Zobrazit celý příspěvek

      @GlobeElement
      1) "Nepřítel mého nepřítele je můj přítel"
      Malá lekce logiky:
      Máš nějaký obecný výrok. Např.: "Pokud x = 2 y, potom x = y".
      Chceš-li potvrdit jeho obecnou pravdivost, nestačí najít jeden příklad, kdy platí (např. x = y = 0).
      Ale musíš dokázat, že neexistuje příklad, který by neplatil.
      Nebo naopak stačí jeden příklad, kdy neplatí a můžeš prohlásit, že výrok není obecně platný (x = 2, y = 1, pak x = 2 y, ale x != y).
      Nepřítel mého nepřítele za velmi speciálních okolností skutečně platit může. Ale rozhodně to není obecně vždy platné pravidlo, které můžeš aplikovat na všechny reálné příklady.
      2) Hladomor na Ukrajině byla strašná věc.
      Ale nikdo z nás (doufám) NEGLORIFIKUJE jeho pachatele - komunisty, kteří byli v řadě případů sami Ukrajinci: https://cs.wikipedia.org/wiki/...
      3) Vraždění vs. vyhladovění
      Banderovci přímo úmyslně vyvražďovali.
      Hladomor měl asi původně jen získat pomocí hladu podporu pro kolektivizaci zemědělství (a moc komunistům), ale vymkl se kontrole.
      4) Impérium (též "rozkaz - velení")
      Jaká je definice říše?
      Nestačí si třeba podmanit indiánské národy, sebrat část území Mexiku, vojensky si přisvojit Havaj, zajistit si vazalství ostatních států výsledkem konfliktu (Filipíny, Japonsko, ...) nebo pomocí ovlivňování sledovaných vůdců (PRISM - Německo, Francie, ...)?
      Mimochodem, kdo vlastně má největší vliv na NATO a plánuje útočné akce tohoto obranného paktu (bývalá Jugoslávie, Afghánistán, Libye, Somálsko)?
      https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      13:37 24.06.2021

      Grugh Ono celý ten hladomor na Ukrajine má ešte jednu smutnejšiu rovinu. Tou je fakt, že obilia bolo na Ukrajine dostatok. Stalin ho však dal konfiškovať a to z dvoch dôvodov: 1/ ...Zobrazit celý příspěvek

      Grugh

      Ono celý ten hladomor na Ukrajine má ešte jednu smutnejšiu rovinu. Tou je fakt, že obilia bolo na Ukrajine dostatok. Stalin ho však dal konfiškovať a to z dvoch dôvodov:

      1/ Potrestanie neposlušných Ukrajincov ktorí bránili kolektivizácii nakoľko Ukrajina bola vtedy vyslovene agrárnou krajinou na toto združstevňovanie vnímali miestni veľmi kriticky alebo s obavami

      2/ Stalin mal záujem o zvýšenie vplyvu v strednej Európe. Preto dal veľké množstvo obilia vyviezť aj napríklad do Československa aby ukázal ako sa tam majú dobre a orientácia na ZSSR bude pre nás prospešná. Existujú archívne zábery kde do ČS prichádzajú vagóny plné obilia z Ukrajiny.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:24 24.06.2021

      Grughu, do logiky se radši nepouštěj, ta se s proruskou propagandou fakt nekamarádí. USA nemají impérium. Impérium, říše, je rozsáhlé území, ovládané z jednoho centra, přičemž ...Zobrazit celý příspěvek

      Grughu, do logiky se radši nepouštěj, ta se s proruskou propagandou fakt nekamarádí.

      USA nemají impérium. Impérium, říše, je rozsáhlé území, ovládané z jednoho centra, přičemž jednotlivé části tohoto území mohou mít různý stupeň podřízenosti. Takže Slovensko asi nikdo neoznačí za impérium, Kanadu asi nikdo neoznačí za impérium, to jsou jednoduše státy, jako USA.

      Ruské impérium bylo složeno z vlastního Ruska a jeho vazalů, s loutkovými proruskými vládami, závislých na rozhodování Ruska. A to je přesně to, po čem Rusko prahne, mít zase hromadu zotročených zemí, jako byl socialistický blok, nebo za cara pseudonezávislé kolonie typu Finska, které budou dělat, co si paša v Moskvě usmyslí.

      Co se týče hladomoru na Ukrajině, sovětská vláda si byla velice dobře vědoma důsledků, ta genocida byla úmyslná. Navíc byla plošná, vinný, nevinný, jako to později předvedli nacisti v plynových komorách.

      Ne nadarmo byli komunisti a nacisti z jednoho vejce.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      14:42 24.06.2021

      Grugh Dobrý den, velmi mě těší, v současné době mám za sebou studium základní školy, gymnázia a koneckonců i celé bakalářské studium s technickým zaměřením. Samozřejmě jsem již ...Zobrazit celý příspěvek

      Grugh
      Dobrý den, velmi mě těší, v současné době mám za sebou studium základní školy, gymnázia a koneckonců i celé bakalářské studium s technickým zaměřením. Samozřejmě jsem již plně zaměstnán u jedné nejmenované společnosti, která se zabývá zpracováním kovů. Omlouvám se, že jsem neuvedl mé profesory či dokonce místo pobytu, ale opravdu nemám za potřebí, aby mi někdo zkazil náladu tím, že mi zazvoní na dveře. ;)Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      22:03 24.06.2021

      @toustr Já mám i inženýra na ČVUT FEL s výbornou celkovou známkou u státnic. :-) K materiálům jsem přičichl až po škole a jen okrajově. Čím se zbýváš? Statika, nízko/vysoko cyklová ...Zobrazit celý příspěvek

      @toustr
      Já mám i inženýra na ČVUT FEL s výbornou celkovou známkou u státnic. :-)
      K materiálům jsem přičichl až po škole a jen okrajově.
      Čím se zbýváš? Statika, nízko/vysoko cyklová únava, lomová houževnatost, termo-mechanická únava nebo něco jiného?
      Byl jsi někdy v poslední době v těžké laboratoři pod Strojní fakultou ČVUT v Dejvicích, kde je poměrně zánovní hydraulický stroj na testování materiálů za vysokých rychle se měnících teplot (indukční ohřev a vzduchové chlazení, kapalinou chlazené čelisti a extenzometry)? Měl jsem tu čest mít s ním co dočinění ;-)
      Možná už tušíš, že žádné vzdělání z tebe neudělá odborníka ve všech oblastech. Zvlášť ne pokud se to nedá spočítat nebo změřit (např. dějiny, zahraniční politika nebo mediální manipulace a "proruská propaganda").
      Nebo si opravdu myslíš, že následující tvrzení je v pohodě a věrně odráží skutečné dění a roli Ruska v konfliktu na pomezí Tákžikistánu a Kyrgyzstánu:
      "Pak to na Sputniku budou obhajovat, že vlastně světový četník je dobrá činnost, ale naopak takový americký četník bude zároveň hnus nejnižších úrovní a mravů. No a ty snadno zmanipulovatelný ovečky budou jen maniacky tleskat a jásat, jak je ta ruská propaganda, s prominutím, pojebala."
      Co budou konkrétně obhajovat?

      Cui bono? Komu to prospěje?Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      23:04 24.06.2021

      Grugh Bohužel, s ČVUT nemám co dočinění, takže v tomto si asi nebudeme notovat. Studoval jsem materiály, čehož jsem poměrně záhy litoval, proto jsem taky nepokračoval dál a mám jen ...Zobrazit celý příspěvek

      Grugh
      Bohužel, s ČVUT nemám co dočinění, takže v tomto si asi nebudeme notovat. Studoval jsem materiály, čehož jsem poměrně záhy litoval, proto jsem taky nepokračoval dál a mám jen bc. Rád bych nejdřív zdůraznil, že tykat si opravdu s Vámi nechci a nemám to ani v plánu. Souhlasím s Vámi, že vzdělání z nikoho rovnou nedělá kdovíjak dobrého a znalého člověka. S čím ale nemůžu souhlasit je Váš postoj k dané problematice. Začneme oním konfliktem. Ty státy jsou v "zóně vlivu Ruska" a hlavně členy OSKB, jak je mimochodem zmíněno v článku. Vemte si, že by se třeba Česko a Slovensko začali vojensky konfrontovat a ostatní státy EU by jen koukaly s popcornem v rukách a dávaly si sázky, jak moc špatně to dopadne... v Evropě nemyslitelné, že?
      "Četníky" už rozebírat nemá asi ani smysl, to bylo diskutováno v předešlých příspěvcích.
      Cui bono.... já Vám to řeknu takhle. Ne nadarmo je Sputnik, společně třeba s Aeronetem či Parlamentními listy, na seznamu dezinformačních webů. Pokud jste obeznámen s vojenskou technikou (což předpokládám, když spolu diskutujeme na army webu), tak vřele doporučuju si projít pár takových článků na Sputniku. Zjistíte, že buď čerpá autor z dosti zajímavých zdrojů, nebo ty informace nejsou jednoduše úplně pravdivé, což může naklonit výpovědní hodnotu článku. A takto je to s drtivou většinou článků na tomto serveru. Na druhou stranu musím Rusům pogratulovat, takhle propracovaný systém předávání informací nemá na světě absolutně nikdo na tak bezvadné úrovni.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      00:29 25.06.2021

      @ Grugh "Možná už tušíš, že žádné vzdělání z tebe neudělá odborníka ve všech oblastech. Zvlášť ne pokud se to nedá spočítat nebo změřit (např. dějiny, zahraniční politika nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Grugh

      "Možná už tušíš, že žádné vzdělání z tebe neudělá odborníka ve všech oblastech. Zvlášť ne pokud se to nedá spočítat nebo změřit (např. dějiny, zahraniční politika nebo mediální manipulace a "proruská propaganda")."

      Po farmakológii si sa teraz po novom pustil aj do histórie? Už vieš, kedy RF konečne dodá dokumentáciu na schválenie Sputnika agentúrou EMA? Mimochodom, v histórii máš medzery viac ako len riadne.... (podľa mňa účelovo...)Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      10:41 25.06.2021

      @toustr 1) Spekulace Když navrhnu téma, které by ti mělo být blízké, tak okamžitě uhneš. Začneš mluvit o zónách vlivu a tom, co by se mohlo nebo mělo stát apod. Vše je o nějaké ...Zobrazit celý příspěvek

      @toustr
      1) Spekulace
      Když navrhnu téma, které by ti mělo být blízké, tak okamžitě uhneš.
      Začneš mluvit o zónách vlivu a tom, co by se mohlo nebo mělo stát apod. Vše je o nějaké temné hrozící budoucnosti, ale bez křišťálové koule.
      Ale v tom je rozdíl právě mezi vědou a politikou.
      Ve vědě můžeš všechno změřit, ověřit experimentem apod.
      V politice (nebo na fóru) si můžeš cokoliv vymyslet nebo cokoliv slíbit.
      2) Dezinformace
      Proč zmiňuješ sputnik, aeronet a parlamentní listy?
      Použil jsem je zde jako zdroj? Ne!
      Proč jsou označené za dezinformace? Tedy kromě toho, že dost často obsahují naprosté blbosti, což se ale týká i jiných serverů. Protože jsou to politicky nevhodné blbosti!
      Myslíš, že každá blbost musí být někým organizovaná? Nemusí (viz tvoje příspěvky). Kdyby byla organizovaná, tak by potom tolik nebyla do očí!
      Mimochodem i o mně si paranoici Globe nebo torong myslí, že jsem organizovaný placený trol. A to se jen se snažím být objektivní a mám jiný názor než oni.
      3) Cui bono? a motivace
      Zamýšlej se hloub2ji nad motivací. Příklad analýzy motivace (teď asi budu za hajzla):
      Tvojí poznámku o nepokračování ve studiu kvůli nezájmu o materiály neberu. Po bakaláři sis mohl zvolit jiný obor pro magisterské studium. Tvůj důvod nepokračovat musel být jiný, už jen kvůli své následné volbě zaměstnání.
      Logický únik od materiálů by bylo pokračovat v jiném oboru, ne je začít dělat profesionálně. ;-)Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      11:30 25.06.2021

      Grugh Toto je má poslední zpráva, dál už opravdu na Vás nemám sil. Nechápu, proč zde chcete řešit mé důvody zanechání studia, opravdu pitomost. A k těm dezinformační webům... ...Zobrazit celý příspěvek

      Grugh
      Toto je má poslední zpráva, dál už opravdu na Vás nemám sil. Nechápu, proč zde chcete řešit mé důvody zanechání studia, opravdu pitomost. A k těm dezinformační webům... doporučuju si prohlédnout weby jako např. Čeští elfové nebo Manipulátoři.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:03 25.06.2021

      "Tvojí poznámku o nepokračování ve studiu kvůli nezájmu o materiály neberu. Po bakaláři sis mohl zvolit jiný obor pro magisterské studium. Tvůj důvod nepokračovat musel být jiný, ...Zobrazit celý příspěvek

      "Tvojí poznámku o nepokračování ve studiu kvůli nezájmu o materiály neberu. Po bakaláři sis mohl zvolit jiný obor pro magisterské studium. Tvůj důvod nepokračovat musel být jiný, už jen kvůli své následné volbě zaměstnání.
      Logický únik od materiálů by bylo pokračovat v jiném oboru, ne je začít dělat profesionálně. ;-)"

      Drahý Grughu, stále chceš, aby ti byly dokazovány tvé fauly. Tak zde je jeden z mnoha případů, kd yjsi se dopustil útoku ad hominem. Jistě. Neřekl jsi to přímo, ale snažíš se naznačit, že Toustr je nekompetentní, protože ukončilnstudium" jen" jako bakalář. Docela ubohé...Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      13:51 25.06.2021

      @Torong Zase jsi úplně vedle (ostatně jako vždy). Faul ad hominem: Jedná se a vyvrácení oponentova argumentu z důvodu nějaké oponentovi (zpravidla negativní) NESOUVISEJÍCÍ ...Zobrazit celý příspěvek

      @Torong
      Zase jsi úplně vedle (ostatně jako vždy).
      Faul ad hominem:
      Jedná se a vyvrácení oponentova argumentu z důvodu nějaké oponentovi (zpravidla negativní) NESOUVISEJÍCÍ vlastnosti.
      https://bezfaulu.net/argumenta...

      Logický model:
      -----------------
      Oponent přináší do diskuze X
      Oponentova vlastnost je Y
      X je špatně

      Příklad ad hominem:
      ------------------------
      "Torong nemluví pravdu o faulech, protože má dlouhé vlasy."

      Vzhledem k tomu, že toustr úspěšně dokončil bakaláře, tak nemusí být nekompetentní. Jen lže (možná i sobě) o důvodu ukončení svého studia.
      Vysvětlení, proč je analýza motivace důležitá, není ad hominem.
      Poukázání na logický rozpor není ad hominem.
      Proti bakalářům nic nemám. Proti nelogičnosti? Úplně všechno.

      @toustr
      1) Ano, potřebujeme servery jako jsou čeští elfové nebo manipulatoři. Už George Orwell popisoval ve svém románu 1984 důležitost Ministerstva pravdy :-)
      Ale vážně. Představ si, že takový server tvoří skupinka lidí jako je Globe, Torong. nebo ty. Nebo dokonce já.
      O pravdě se neshodneme ani zde na fóru v pár lidech. Myslíš si, že někdo jiný má na ní patent?
      Ber to spíš tak, že některé servery straní jedné straně a jiné té druhé. A navzájem se obviňují z manipulace nebo propagandy. Nebo, jak je teď moderní, z "hybridní války".
      2) Pořád nám dlužíš vysvětlení role Ruska v kauze konfliktu Tádžikistán vs Kyrgyzstán. Tedy bez tvé predikce nepravděpodobné budoucnosti ;-)Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:41 25.06.2021

      Pravda, milý Grughu, je definována jako objektivní realita nezávislá na lidských názorech nebo přáních. Že Rusko napadá své sousedy JE objektivní realita. Můžeme se přít o to, ...Zobrazit celý příspěvek

      Pravda, milý Grughu, je definována jako objektivní realita nezávislá na lidských názorech nebo přáních.

      Že Rusko napadá své sousedy JE objektivní realita. Můžeme se přít o to, jestli bylo či nebylo chování či dění na území toho souseda z našeho pohledu v pořádku, ale že tam Rusko vtrhlo s tanky je jednoduše fakt. že Rusko takto obsazené území anektuje a připojuje ke svému území také fakt.

      Samozřejmě, že se Rusko snaží své agrese krýt nějakým zdáním když ne legality, tak oprávněnosti. I invazi do ČSSR v roce 1968 krylo údajným zvacím dopisem, možná sis tehdy schoval na památku tužku, kterous to podepsal. Ale nikdo soudný takové ruské triky nebere vážně a nemůžeš čekat, že na tomto webu tomu bude jinak.

      Lidé ovšem nepoužívají objektivní pohled, používají pohled subjektivní, což je logické a nelze čekat nic jiného, od nikoho. Ze subjektivního pohledu pak samozřejmě jednání různých zemí posuzuji podle toho, co tyto země provedly mně osobně nebo mé zemi.
      Čína anektovala Tibet, provokuje své sousedy ve sporech o jihočínské moře a manévruje okolo Tchajwanu, ale mně ani mé zemi nic neprovedla. USA podporovaly všelijaké režimy ve střední Americe, aby oslabily vliv SSSR, ale mně ani mé zemi nic neprovedly. Rusko nejen že napadlo a anektovalo státy kolem sebe, ale vojensky napadlo i nás a naše bezprostřední sousedy, aby zde ustavilo loutkové proruské režimy a způsobilo tak zaostávání celého regionu střední a východní Evropy a z mého subjektivního pohledu je tak nepřítelem, větším nebezpečím, než Čína a USA jsou pro mne spojencem, který mne před devastujícím vlivem Ruska chrání.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:23 25.06.2021

      "Faul ad hominem: Jedná se a vyvrácení oponentova argumentu z důvodu nějaké oponentovi (zpravidla negativní) NESOUVISEJÍCÍ vlastnosti." Výborně. Přesně to se totiž snažíš naznačit ...Zobrazit celý příspěvek

      "Faul ad hominem:
      Jedná se a vyvrácení oponentova argumentu z důvodu nějaké oponentovi (zpravidla negativní) NESOUVISEJÍCÍ vlastnosti."

      Výborně. Přesně to se totiž snažíš naznačit svým komentářem. Toto:
      "Tvojí poznámku o nepokračování ve studiu kvůli nezájmu o materiály neberu. Po bakaláři sis mohl zvolit jiný obor pro magisterské studium. Tvůj důvod nepokračovat musel být jiný, už jen kvůli své následné volbě zaměstnání.
      Logický únik od materiálů by bylo pokračovat v jiném oboru, ne je začít dělat profesionálně. ;-)"
      má ve čtenáři vzbudit dojem, že tím důvodem proč nepokračoval ve studiu je, že není dost chytrý a tedy není dost kompetentní k tomu, aby se vyjadřoval k tématu. Tedy jsi odmítl jeho argument na základě nesouvisející vlastnosti. To, že jsi to celé napsal tak, aby ses mohl vymlouvat, že takhle jsi to nemyslel, je u trolla jasné.
      Mimochodem, i tohle:
      "Zase jsi úplně vedle (ostatně jako vždy)." je útok na osobu oponenta místo na jeho argumenty.Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      18:29 25.06.2021

      @Torong 1) Výrok, že jsi vždycky úplně vedle, můžeš brát jako útok. Ale v tvém případě je to konstatování pouhého faktu a to není faul. ;-) 2) Útok není argumentační faul (pokud na ...Zobrazit celý příspěvek

      @Torong
      1) Výrok, že jsi vždycky úplně vedle, můžeš brát jako útok. Ale v tvém případě je to konstatování pouhého faktu a to není faul. ;-)
      2) Útok není argumentační faul (pokud na jeho základě člověk neargumentuje nebo nevyvrací protivníkovi argumenty).
      3) Unáhleně vyvozovat z vysvětleného logického rozporu naznačení útoku a následně z útoku argumentační faul, je variace na argumentační faul zvaný šikmá plocha:
      https://bezfaulu.net/argumenta...
      Jedná se o neopodstatněné nabalování řetězových vyvození nebo událostí, které nebyly obsaženy v původní informaci nebo argumentu.
      A stejného faulu se (podle mě) dopustil toustr při popisu role Ruska v hlavním článku.
      4) Mám na tebe následující jednoduché otázky:
      a) Kde jsem napsal, že toustr není dost chytrý?
      b) Který jeho argument jsem na základě toho odmítl?
      c) Šel bys dělat, něco co tě nebaví, profesionálně, jen abys nemusel pokračovat ve studiu toho nebo JINÉHO oboru? A při odpovědi nelži! ;-)

      ad a) Přiznávám, že jsem napsal, že toustrovi příspěvky jsou perly. A proto jsem před unáhleným závěrem zjišťoval, co je toustr zač.

      @GlobeElement
      Sice to bylo dost offtopic, ale díky, že jsi mi vysvětlil definici pravdy a objasnil všechny události (o kterých jsem nepsal).
      Škoda jen že tvé vysvětlení se ne vždy drží té definice a projektuješ do něj i své pocity a přání. Což vlastně i sám přiznáváš.
      1) Příkladem může být Tibet, který byl podle některých "svobodný" jen krátce, po dobytí Velkou Británií v roce 1904. Čína k anexi využila právě probíhající občanskou (resp. mezi chrámovou) válku. Pro většinu místních anexe alespoň zprvu představovala výrazné zlepšení života a konec otroctví pro místní teokracii. Pro Dalajlamu byl Mao Ce Tung jako otec. A krvavě potlačené povstání bylo inicializováno CIA, pod jejíž křídla dalajlama přešel.
      https://www.bbc.com/news/av/uk...
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...
      Ano, zveřejnil jsem jen nepopulární fakta. Ale pravda není jen ta část, která se ti v argumentech hodí. Musíš jí brát jako celek.

      2) Komunismus a Rusko
      Komunismus se u nás nedostal k moci krvavou revolucí nebo vojenskou intervencí zvenčí. Byl výsledkem tehdejší doby. Bez bídy a lidí jako byl Gotwald, Zápotocký, Husák a řada dalších by se zde u moci navzdory Rusku neudržel.
      Pokud si myslíš opak, tak dej vinu třeba Švýcarsku. ;-)
      Z něj vyrazil Lenin do Ruska a žádná z tehdejších armád na frontě 1. světové války jeho vlak nezastavila.
      https://nazory.aktualne.cz/pre... Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:07 25.06.2021

      @ Grugh "Z něj vyrazil Lenin do Ruska a žádná z tehdejších armád na frontě 1. světové války jeho vlak nezastavila." No a teraz nám napíš, ktoré fronty musel ten vlak prekonať, ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Grugh

      "Z něj vyrazil Lenin do Ruska a žádná z tehdejších armád na frontě 1. světové války jeho vlak nezastavila."

      No a teraz nám napíš, ktoré fronty musel ten vlak prekonať, aby sa dostal do cieľa.......

      Ja tvrdím, že žiaden front......

      Mimochodom, nechuť vojakov Ruského impéria ku boju vznikla podstatne skôr, ako sa Uljanov dostal na územie Ruského impéria.....Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      11:33 27.06.2021

      @Ján Paliga Chceš argumetovat slovíčkařením u vtipu? ;-) Ok. proč ne... Já jsem napsal: "Z něj vyrazil Lenin do Ruska a žádná z tehdejších armád na frontě 1. světové války jeho ...Zobrazit celý příspěvek

      @Ján Paliga
      Chceš argumetovat slovíčkařením u vtipu? ;-)
      Ok. proč ne...
      Já jsem napsal: "Z něj vyrazil Lenin do Ruska a žádná z tehdejších armád na frontě 1. světové války jeho vlak nezastavila."
      Zastavila jeho vlak snad některá z armád na některé frontě? Já bych řekl, že ne. :-)

      Proč místo puntíčkářského soustředění se na naprosto nepodtatný detail raději neargumetuješ u té důležité části? A to je nástup komunismu u nás.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      19:36 27.06.2021

      grugh Aha, vraždění a únosy nejen nepohodlných osob ale prakticky kohokoliv, kdo se v russovětsku znelíbil organizované NKVD a které probíhalo už těsně před koncem války místním ...Zobrazit celý příspěvek

      grugh
      Aha, vraždění a únosy nejen nepohodlných osob ale prakticky kohokoliv, kdo se v russovětsku znelíbil organizované NKVD a které probíhalo už těsně před koncem války místním volksrusákům nepřijde dost krvavé. O tom, že ksč byla už od 30. let russovětskou agenturou, jejímž jediným cílem byl učinit z Československa russovětskou kolonii nemluvě.Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      23:30 27.06.2021

      @Pavel1 Jaký je princip demoracie? KSČ už v roce 1925 (tedy ještě před tebou zmiňovanými 30. lety) byla v parlamentních volbách druhá. Jejich voliči byli krvelační rusáci z NKVD? A ...Zobrazit celý příspěvek

      @Pavel1
      Jaký je princip demoracie?
      KSČ už v roce 1925 (tedy ještě před tebou zmiňovanými 30. lety) byla v parlamentních volbách druhá.
      Jejich voliči byli krvelační rusáci z NKVD? A nebo to byly chudí dělnící a intelektuálové, kteří si naivně mysleli, že KSČ změní jejich život k lepšímu?
      Mimochodem čtvrtá byla Československá sociálně demokratická strana dělnická a pátá Československá strana socialistická.
      Je to opravdu násilná intervence z venčí, případně krvaná revoluce? Nebo je to demokracie?
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...
      Sami jsme si ty hajzly (někdy naivní snílky) zvolili a někteří z nás těmi hajzly i byli.
      Ideologie je vždy prostě jen ideologie. Myslíš si, že třeba Castro zavedl na Kubě komunismus jen aby se stal kolonií SSSR, nebo aby tam vládl a mohl se případně opřít o pomoc zvenčí?
      Vždy se ptej po motivaci! A to platí i pro naše komunisty.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      19:50 28.06.2021

      Tak znova, grughu. Co má vlastizrada, které se ksč minimálně od 30. let doupouštěla tím, že dělala poslušného poskoka bestiálnímu russovětskému režimu a snažila se poškodit ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak znova, grughu. Co má vlastizrada, které se ksč minimálně od 30. let doupouštěla tím, že dělala poslušného poskoka bestiálnímu russovětskému režimu a snažila se poškodit demokratické Československo¨¨¨, společného s demokracií? Za druhé, co mají volby ¨společného s tím, že tento nepřátelský bestiální režim prostřednictvím NKVD dávno před oněmi volbami unášel a vraždil československé občany, kteří by se mohli postavit na odpor a nejen tímto krvavě umetel komunistikýcm zrádcům cestičku k moci?Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      00:27 29.06.2021

      @ Grugh "Proč místo puntíčkářského soustředění se na naprosto nepodtatný detail raději neargumetuješ u té důležité části? A to je nástup komunismu u nás." Nie je to žiaden ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Grugh

      "Proč místo puntíčkářského soustředění se na naprosto nepodtatný detail raději neargumetuješ u té důležité části? A to je nástup komunismu u nás."

      Nie je to žiaden detail. Tvrdil si, že Lenina na jeho ceste žiadna armáda na fronte nezastavila. Nezastavila, pretože cez žiaden front nešiel. Nie je to žiadne slovičkárenie, ale realita. Tú prekrucuješ svojím tvrdením, že ho na fronte žiadna armáda nezastavila. No ani nemohla, keďže cez žiaden front ani nešiel....

      To by ten komunizmus musel u nás byť. Lenže u nás bol v skutočnosti boľševizmus, ktorý dorazil v 20-tych rokoch do ČSR....Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      20:43 29.06.2021

      @Pavel1 1) Vlastizrada Možná si nastuduj paragrafy popisující vlastizradu. Jediná skupina komunistů, u kterých se po sametové revoluci zkoumalo, jestli by neměli být obviněni z ...Zobrazit celý příspěvek

      @Pavel1
      1) Vlastizrada
      Možná si nastuduj paragrafy popisující vlastizradu.
      Jediná skupina komunistů, u kterých se po sametové revoluci zkoumalo, jestli by neměli být obviněni z vlastizrady, jsou aktéři údálostí ze srpna roku 1968.
      Naopak vlastizardou argumentovali sami komunisté v politických procesech v 50. letech. Podle mě, zrovna k nim máš nejbliž, díky tvé tendenci své protivníky nejlépe rovnou nechat střílet.
      2) NKVD
      Prosím příklad jediného Čechoslováka uneseného agenty NKVD před volbami v roce 1925. Uznávám, že to bude pro tebe celkem oříšek, už vzhledem ke vzniku NKVD až v roce 1934. Ale něco mi říká, že ani to tě nezastaví. :-)
      3) Proč se zde naši komunisté chopili moci?
      a) aby mohli věrně sloužit Sovětskému svazu
      b) aby měli moc

      @Paliga
      1) Lenin překročil několik hranic včetně té německé. Německo, které bylo s Ruskem ve válečném stavu, Leninově cestě nejen nebránilo, ale aktivně jí podporovalo (finančně i logisticky):
      https://nazory.aktualne.cz/pre...
      Ale pro vtip o Švýcarsky je to stejně úplně jedno.
      2) Bolševismus vs komunismus
      Zase další slovíčkaření?
      U nás vlastně komunismus nikdy nebyl. Je to sociální systém, kdy všechno je všech. Kde peníze neexistují a potřeby všech jsou uspokojovýny systémem centrálního přerozdělování. Kde všichni dobrovolně přispívají pro blaho. beztřídní společnosti.
      Ale jaký přínos to má pro úspěch KSČ v čistě demokratických volbách?Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:43 29.06.2021

      @ Grugh ""Z něj vyrazil Lenin do Ruska a žádná z tehdejších armád na frontě 1. světové války jeho vlak nezastavila."" To si napísal ty sám. Ešte raz, ak tomu nechápeš. Leninovej ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Grugh

      ""Z něj vyrazil Lenin do Ruska a žádná z tehdejších armád na frontě 1. světové války jeho vlak nezastavila.""

      To si napísal ty sám.

      Ešte raz, ak tomu nechápeš. Leninovej ceste nemohla zabrániť žiadna armáda na fronte, lebo cez žiaden front ani necestoval....

      To nemá vôbec nič spoločné s tvojou odpoveďou
      "Německo, které bylo s Ruskem ve ....."Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      18:03 30.06.2021

      @Ján Paliga. Ano, Lenin se frontě vyhnul. Ergo mám pravdu, že žádná z tehdejších armád na frontě 1. světové války jeho vlak nezastavila? Nebo se mýlím? ;-) Člověk může mít (za ...Zobrazit celý příspěvek

      @Ján Paliga.
      Ano, Lenin se frontě vyhnul.
      Ergo mám pravdu, že žádná z tehdejších armád na frontě 1. světové války jeho vlak nezastavila? Nebo se mýlím? ;-)

      Člověk může mít (za určitých okolností) pravdu i kdyby jí zakládal na zjednodušení, nepřesnosti, omylu nebo dokonce lži.
      Ale pořád nic z toho není nijak důležité pro vtip, že za světovým komunismem stojí neutrální ŠVÝCARSKO!!!Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      19:12 01.07.2021

      Chápu, grughu, pro volksrusáka tvého ražení, je komunistická spolupráce s tajnou službou nepřátelské totalitní velmoci vlastně taková běžná věc. To, že ti fakta nejdou pod čumák ...Zobrazit celý příspěvek

      Chápu, grughu, pro volksrusáka tvého ražení, je komunistická spolupráce s tajnou službou nepřátelské totalitní velmoci vlastně taková běžná věc.
      To, že ti fakta nejdou pod čumák je sice smutné, ale to na těch faktech nic nemění.
      Viz wikipedie "Současně s osvobozením přicházely také čistky NKDV a SMERŠ, kdy byly vyhledávány Rusku nepoholdných osob, svobodných občanů osvobozených států a jejich únosy do Sovětského svazu. Tyto únosy pokračovaly až asi do roku 1955 [114]. Jedním z nejznámějších je případ asi prvorepublikového legionáře Sergeje Nikolajeviče Vojcechovského zatčeného komandem NKDV v Brně 12. května 1945 a odvlečeného do sovětského gulagu, kde v roce 1951 zemřel. ... " Atd. atp. Celkové odhady odvlečených do rusácka jdou do desítek tisíc.
      ad 2) je vidět, že máš problém s chápáním psaného textu, případně ti minimálně letopočty dělají velký problém. Tušíš vůbec kdy skončila druhá světová válka?Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      21:39 01.07.2021

      @Pavel1 1) Fakta mi nejdou pod čumák? Jaká fakta? Celou dobu tu prezentuješ jen své názory. Vůbec ti nevadí, že při tom klidně lžeš nebo zaměňuješ letopočty. Viz třeba tato tvoje ...Zobrazit celý příspěvek

      @Pavel1
      1) Fakta mi nejdou pod čumák?
      Jaká fakta? Celou dobu tu prezentuješ jen své názory. Vůbec ti nevadí, že při tom klidně lžeš nebo zaměňuješ letopočty. Viz třeba tato tvoje perla:
      "Za druhé, co mají volby ¨společného s tím, že tento nepřátelský bestiální režim prostřednictvím NKVD dávno před oněmi volbami unášel a vraždil československé občany, kteří by se mohli postavit na odpor a nejen tímto krvavě umetel komunistikýcm zrádcům cestičku k moci?"
      Poznámka: Zmiňované volby se konaly v roce 1925 a NKVD vznikl v roce 1934.
      Moje konkrétní věta začínající téma těchto konkrétních voleb:
      "KSČ už v roce 1925 (tedy ještě před tebou zmiňovanými 30. lety) byla v parlamentních volbách druhá."
      2) Když potají umeteš cestičku komunistům tím, že tajně odvlečeš třeba 10'000 lidí z 15'000'000 populace někam pryč, o kolik procent změníš výsledek voleb?
      V prvních poválečných parlamentních volbách následující levicové strany:
      Komunistická strana Československa
      Československá strana národně socialistická
      Československá sociální demokracie
      Komunistická strana Slovenska
      Strana práce
      získali dohromady 69,3% hlasů. "Pravicové" strany získali jen 29,8%. Zbytek byl prázdné lístky.
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...
      3) Počty odvlečených jsou v různých zdrojích různé, stejně jako jejich osud. Snad všichni odvlečení byli Němci (váleční zajatci) nebo Sověti (emigranti).
      Jestli máš pocit, že se mýlím, zkus jmenovat kromě Vojcechovského (rovněž původně emigrant) ještě alespoň jedno dlaší jméno čs. občana odvlečeného po válce do Sovětského svazu.
      4) Proč má náš soudní systém dlouhodobě na tebou popisovanou vlastizradu zcela jiný názor než ty?Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      22:10 03.07.2021

      Jinými slovy jsi nepochopil, volksrusáku grughu, že mnou zmiňované volby byly ty v roce 1946. NKVD v ČSR vraždila a unášela od roku 1945. No aspoň, že jsi uznal, že se russovětsko ...Zobrazit celý příspěvek

      Jinými slovy jsi nepochopil, volksrusáku grughu, že mnou zmiňované volby byly ty v roce 1946. NKVD v ČSR vraždila a unášela od roku 1945. No aspoň, že jsi uznal, že se russovětsko jako nepřátelská mocnost těmito vraždami a únosy podílela na krvavém komunistickém puči v této zemi. Tak, tak, liší se mezi 60 000 a 120 000. Bohužel, současné rusácko se nechce na rozdíl od svého bývalého nacistického spojence ke svým zločinům mít a tak je stále tají.
      Je vidět, že tyhle počty jsou ti málo. Obdobně jako milouš by jsi zřejmě dal přednost milionu nebo dvěma milionům, že. Jinak by ale tvoje fantasmagorie o přepočtech unesených a zavražděných na volební hlasy byly pro smích, kdyby nebyly pro pláč. Pro nechápavé, jedná se o únosy, vraždy a zastrašování nezkorumpovaných jedinců na důležitých pozicích, nikoli únosy voličů. Nemluvě samozřejmě o tom, že jak OBZ tak svobodova armáda, byla promořena agenty nkvd, a samotné OBZ se zodpovídalo ksč a nikoli vláda (to samo o sobě je zrůdnost). Přičemž ksč nebyla nic jiného než agentura NKVD.
      K tebou, volksrusáku, zmiňovanému letopočtu se samozřejmě vztahuje zrádcovská činnost ksč. Už členství ksč ve třetí internacionále, tedy v organizaci jejímž cílem bylo zničit demokratické uspořádání v jiných zemích a přičlenit je k russovětsku, tuto stranu diskriminuje jako demokratickou a zákonnou. Což ostatně potvrzuje zákon z roku 1993, který ji označil za organizaci zločinnou a zavrženíhodnou. Nemluvě o tom, co se dělo po gottwaldově puči z roku 1929. Od té doby se čeští komouši stali stalinovy pohůnky a agenty OGPU, a jako takoví měli nárok leda na pruhované pyžamo a nikoli na volby.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:01 04.07.2021

      "Snad všichni odvlečení byli Němci (váleční zajatci) nebo Sověti (emigranti)."
      Určitě to zvládneš dokázat, že?

      "Snad všichni odvlečení byli Němci (váleční zajatci) nebo Sověti (emigranti)."
      Určitě to zvládneš dokázat, že?

     • Torong
      12:02 04.07.2021

      "Proč má náš soudní systém dlouhodobě na tebou popisovanou vlastizradu zcela jiný názor než ty?"
      Jistě. Soudní systém u vás v Rusku má na tuto vlastizradu rozhodně jiný pohled.

      "Proč má náš soudní systém dlouhodobě na tebou popisovanou vlastizradu zcela jiný názor než ty?"
      Jistě. Soudní systém u vás v Rusku má na tuto vlastizradu rozhodně jiný pohled.

  • GlobeElement
   15:24 23.06.2021

   Pro Rusko je to trochu z ruky, i když má v obou státech základny, je to přes celý Kazachstán, to Čína to má za plotem. Spor o vodu je vždycky závažná věc, i když bych čekal, že ...Zobrazit celý příspěvek

   Pro Rusko je to trochu z ruky, i když má v obou státech základny, je to přes celý Kazachstán, to Čína to má za plotem.

   Spor o vodu je vždycky závažná věc, i když bych čekal, že obě ty hornaté země budou mít zdrojů dost.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   00:00 25.06.2021

   ... kdeže, iba Čína....

   ... kdeže, iba Čína....

Načítám diskuzi...