Zaměřovací a průzkumné kontejnery pro české stíhačky Gripen

Litening 4i pod stíhačkou JAS-39 Gripen; větší foto / Armáda ČR

Vzdušné síly Armády České republiky (VzS AČR) 30. října převzaly poslední dva kusy ozařovacích a průzkumných kontejnerů LDP (Laser Designator Pod) Litening 4i. Celkově čtyři kontejnery Litening 4i umožní českým stíhačkám JAS-39 Gripen provádět přesné údery na pozemní cíle.

V roce 2014 došlo k rozhodnutí vybavit české stíhačky Gripen zbraňovými systémy pro provádění přesných úderů na pozemní cíle. Pro tyto úkoly bylo nutné modernizovat softwarové vybavení Gripenů, nakoupit zaměřovací kontejnery a pořídit příslušnou munici vzduch-země.

Česká armáda již získala první kusy laserem naváděné munice vzduch-země GBU-12 Paveway II, zbývající část z objednaných 180 kusů munice VzS AČR převezme v následujících měsících. GBU-12 Paveway II je de facto klasická „hloupá“ puma Mk.82 o hmotnosti 227 kg (500 liber) doplněná o naváděcí soustavu a o přední a zadní řiditelné aerodynamické plochy.

Při splnění ideálních podmínek (letová hladina a rychlost nosného letounu) lze pomocí GBU-12 zasahovat pozemní cíle na vzdálenost až 15 km. Střední kruhová odchylka v cílí (CEP) je pouze 1,1 metru, oproti 95 metrům u neřízených pum (např. Mk. 82).

Aby české Gripeny mohly používat příslušnou munici i zaměřovací kontejner, muselo dojít k modernizaci softwarového vybavení letounů na standard MS20 (Materiel System 20). České Gripeny se starším softwarem MS19.3 mohly vést pouze boj vzduch-vzduch. V současné době již všechny české Gripeny létají s MS20.

Modernizace MS20 se ale nedotkla jen schopností používat nejnovější výzbroj vzduch-země a vzduch-vzduch (např. střely Meteor). Nový software zlepšil schopnosti palubního radiolokátoru, datalinku anebo upravil grafické prostředí displejů v kabině. Další novinkou je integrace automatického systému GCAS (Ground Collision Avoidance System) pro zamezení srážky letounu se zemí. Piloti českých Gripenů mohou také nově používat brýle pro noční vidění.


Litening 4i; větší foto / Armáda ČR

Poslední skládačkou k získání schopností pro vedení boje vzduch-země byla integrace zaměřovacích kontejnerů Litening 4i od izraelské společnosti Rafael. Smlouva se společností Rafael na dodávku kontejnerů Litening 4i byla podepsána v květnu 2017. Podle veřejné zadávací smlouvy Acquisition of Laser Targeting Pod české ministerstvo obrany za čtyři kontejnery zaplatilo 12 085 000 dolarů, tedy 275 milionů Kč (bez DPH). Jedná se o cenu za čtyři kontejnery, veškeré provozní a servisní příslušenství, servisní podporu, testování, výcvik pozemního a leteckého personálu, atd.

První dva kusy kontejnerů VzS AČR převzalo v létě letošního roku. V průběhu měsíce září byly zahájeny vojskové zkoušky, jejichž letová část byla realizována většinou na dvoumístné verzi JAS-39D. Poslední dva kontejnery doručil 30. října na 21. základnu taktického letectva Čáslav (21. zTL) nákladní letoun C-295 CASA.

„Dne 30. 10. 2018 přivezl armádní letoun CASA zbývající kusy laserových ozařovacích a průzkumných kontejnerů (LDP – Laser Designator Pod) pro letouny Gripen. Tímto byl úspěšně završen dvouapůlletý, technicky a akvizičně složitý akviziční proces, kdy letectvo AČR získává výrazný modernizační prvek vybavení letounů Gripen,“ píše se na webu Sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany (SVA MO). Podle SVA MO již byly vojskové zkoušky dokončeny.


Ilustrační ukázka fungování LDP. Letoun s LDP se od letadel na zemi nachází 16 km daleko. Litening 4i má ještě detailnější FLIR obraz.

„Průzkumné a ozařovací kontejnery výrazným způsobem rozšiřují bojové schopnosti těchto letounů při působení na pozemní cíle ve spolupráci s pozemními jednotkami a umožní pilotům přesnou identifikaci cíle. Je to zbraňový systém vybavený optickými senzory, které umožňují zobrazení a identifikaci cíle na velkou vzdálenost jak na zemi, tak ve vzduchu,“ dočteme se dále na stránkách SVA MO.

Kontejner Litening 4i výrazným způsobem zvyšuje bojové možnosti letounů Gripen. Infračervená (FLIR) a televizní (CCD) elektro-optická hlavice umožňuje na displeje v kabině přenášet detailní a stabilizovaný obraz pozemního i vzdušného cíle. Oproti monochromatickému obrazu FLIR senzoru poskytuje barevná CCD kamera mnohem detailnější obraz (lepší schopnost identifikace cíle). Oba obrazy lze také složit do jednoho obrazu a zobrazit na displeji. Kontejner má také režim automatického sledování pozemního i vzdušného cíle.

Litening 4i je ale určen především pro provádění přesných úderů pomocí laserem i satelitem naváděných pum. Kontejner dokáže cíl ozařovat laserem pro navedení laserem naváděných pum (Paveway) nebo změří jeho GPS souřadnice pro satelitem naváděné pumy (JDAM). Součástí kontejneru je i inerciální navigační jednotka INS (Inertial Navigation Sensor).


Ukázka zobrazení CCD a FLIR kamery; větší foto / Rafael

Pomocí kontejneru Litening 4i a laserem i satelitem naváděných pum lze ničit statické i pohyblivé cíle. V případě ničení pohyblivých cílů pomocí satelitem naváděných pum (ač pro to nejsou určené) je aktuální GPS pozice cíle předávána přes letoun do odhozené pumy JDAM.

Gripen s kontejnerem Litening 4i odhalí, rozpozná, identifikuje, zaměří a zničí cíl zcela nezávisle na vnější podpoře (např. leteckého návodčího). Stejně tak Litening 4i pomocí elektro-optické hlavice vyhodnotí úspěšnost úderu, tedy zda byl cíl zničen nebo ne.  

Kontejner dále umožňuje přenášet obraz do terminálů ROVER (Remotely Operated Video Enhanced Receiver) leteckých návodčích a také navést palubní zbraně na cíl, který je ozářen externím laserovým značkovačem (jiného letounu nebo leteckého návodčího). Laserový značkovač Litening 4i používá paprsky s vlnovou délkou viditelnou v brýlích pro noční vidění, takže v noci může letoun dokonce „osvětlit“ vybraný cíl a ukázat jej pozemním jednotkám.

K prvnímu operačnímu použití kontejneru dojde při misi Baltic Air Policing 2019 na podzim příštího roku. V příštím roce také vybraný roj 211. taktické letky (211. TL) zahájí výcvik ve vedení boje vzduch-země. S výcvikem celé letky pro vedení boje vzduch-země se v současné době nepočítá z kapacitních důvodů.

Zdroj: army.cz, Czech Air Force

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rakousko se zajímá o české cvičné letouny L-39NG

Podle rakouského deníku Kurier česká firma Aero Vodochody nabízí rakouskému letectvu cvičná proudová ...

Armáda ČR: Nové tanky, modernizace T-72 nebo BVP se 120mm kanónem

Armáda České republiky plánuje v příštím desetiletí vyřadit z výzbroje tanky T-72. Jaké jsou ...

Tatrovky dominovaly slavnostní přehlídce ke 100. výročí vzniku Československé republiky

U příležitosti 100. výročí vzniku Československa se v neděli 28. října na pražské Evropské třídě ...

Stíhací letoun Gripen E odpálil první rakety

Gripen E úspěšně dokončil první testy, které mají ověřit jeho schopnost uvolnit a odpálit vnější ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  18:25 24.10.2019

  The tetris challenge s maďarským Gripenom: https://saab.com/gripen/news/b...

  The tetris challenge s maďarským Gripenom: https://saab.com/gripen/news/b...

  • PavolR
   18:34 31.10.2019

   Ešte jedna informácia o maďarských Gripenoch - z dôvodu pokračujúcich rekonštrukčných prác na letisku Kecskemét (za US peniaze), musia Gripeny prezimovať na letisku v Pápe, kde ...Zobrazit celý příspěvek

   Ešte jedna informácia o maďarských Gripenoch - z dôvodu pokračujúcich rekonštrukčných prác na letisku Kecskemét (za US peniaze), musia Gripeny prezimovať na letisku v Pápe, kde však pre ne nie je dostatok vhodných priestorov, takže, takže časť bude musieť ostať stáť pod holým nebom: https://nepszava.hu/3055442_ba... Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  09:29 22.11.2018

  Larry, Scoty, Flanker a další Ohledně schopnosti REB u AČR jste zde nakousli velice zajímavé téma, myslím že takovéhle kapacity jsou pro vedení moderního boje možná důležitější ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry, Scoty, Flanker a další
  Ohledně schopnosti REB u AČR jste zde nakousli velice zajímavé téma, myslím že takovéhle kapacity jsou pro vedení moderního boje možná důležitější než třeba nákup nového BVP a jestli je stav REB u AČR v takovém stavu jako nastiňuje Larry je to nanejvýš neuspokojivá zpráva, možná by si tato problematika zasloužila nějáký vlastní článek zde na AN vypadá to že je zde spousta přispěvatelů co by měli mnoho co říci

  Dále bych redakci AN poprosil o článek o evropském projektu dronu do kterého se naše Republika zapojila, vnímám to jako úžasnou novinku, která naši zemi zase o něco málo přiblíží tam kam naše republika patří,tedy vyspělého evropského státu po boku Německa, FrancieSkrýt celý příspěvek

 • Scotty
  08:30 22.11.2018

  Larry Ok rozhodně sem nic dávat nemusíte. Pokud jste mě chtěl přesvědčit že schopnosti REB u AČR jsou nulové, očekával jsem víc než jedno marginální výběrové řízení a smotaný ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry
  Ok rozhodně sem nic dávat nemusíte. Pokud jste mě chtěl přesvědčit že schopnosti REB u AČR jsou nulové, očekával jsem víc než jedno marginální výběrové řízení a smotaný kabel před osmy lety.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  23:48 21.11.2018

  Larry Pokud máte nějaké další příklady rád se na ně podívám. Současný velitel praporu se celou svojí kariéru věnuje EB. Samozřejmě nemůžu soudit jek je schopný, ale vy máte určitě ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry
  Pokud máte nějaké další příklady rád se na ně podívám. Současný velitel praporu se celou svojí kariéru věnuje EB. Samozřejmě nemůžu soudit jek je schopný, ale vy máte určitě přesnější informace.

  Milý Scotty, žádné další info Vám už nedám. Ne, že by jsem je neměl, ale co mě poskytnete jako protislužbu. Nějaký slogan o gumách v Dejvicích??
  Pokud Vám info poskytnu, za 1/2 roku je budete vydávat za vlastní.
  Samozřejmě mám třeba jednu skutečně zajímavou .ppt prezentaci, kterou také zapomněli pánové z REBu na webu :-)))
  Tak příště.... a n věřte papír a web snesou docela dost. Skutečnost bývá diametrálně odlišná. Zpravidla mnohem horší. To platí i o AČR a MO.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  23:36 21.11.2018

  No skvělá zpráva, když se ČR zapojí do tak zajímavého projektu, ted už jen připojit se k Francii a Německu ve vývoji nástupce Typhoonu;)

  No skvělá zpráva, když se ČR zapojí do tak zajímavého projektu, ted už jen připojit se k Francii a Německu ve vývoji nástupce Typhoonu;)

 • Scotty
  22:40 21.11.2018

  skelet S tím vyřazením L159 to nebude tak rychlé. Je rozhodnuto provést revizi po 4000 letových hodinách a prodloužit životnost o dalších 8 let. Pokud dokážeš předpovědět co se ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet
  S tím vyřazením L159 to nebude tak rychlé. Je rozhodnuto provést revizi po 4000 letových hodinách a prodloužit životnost o dalších 8 let. Pokud dokážeš předpovědět co se bude dít po roce 2027 potom jsi nová Baba Vanga :)
  Já tipuji spíš jejich nahrazení dronem.
  https://www.janes.com/article/... Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:38 21.11.2018

  Luky: budoucnost ? L-159 budou vyřazeny bez náhrady, zakoupí se 14letounů Jas-39C, nakoupí se k nim nějaké IRIS-T a Meteory a následně se zkrouhne rozpočet, takže se uzemní ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: budoucnost ? L-159 budou vyřazeny bez náhrady, zakoupí se 14letounů Jas-39C, nakoupí se k nim nějaké IRIS-T a Meteory a následně se zkrouhne rozpočet, takže se uzemní minimálně 1/4. A zkrouhnutý rozpočet bude trvat dokud nepřistane nějaký Gripen na sídlišti v Budějovicích.
  Snad si někdo nemyslí, že to dopadne jinak?Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:36 21.11.2018

  flanker.jirka: v podstatě mě nezajímá jaké v rovině uvažujete, protože tu rovinu jste si nastavil sám sobě ve své hlavě :)

  flanker.jirka: v podstatě mě nezajímá jaké v rovině uvažujete, protože tu rovinu jste si nastavil sám sobě ve své hlavě :)

 • Luky
  19:01 21.11.2018

  Mike-winder je pro bitevník naprosto v pohodě střela (stejně bude zaměřovat krz HUD). Integrace 9X by nebyl velký problém, ale musely by se nakoupit. Pro Gripen jsou ale možné i ...Zobrazit celý příspěvek

  Mike-winder je pro bitevník naprosto v pohodě střela (stejně bude zaměřovat krz HUD). Integrace 9X by nebyl velký problém, ale musely by se nakoupit. Pro Gripen jsou ale možné i špičkové evropské střely, jihoafrické (pravděpodobně cenově slušné), případně by bylo možné integrovat izraelské. Chtělo by to rozmyslet/poptat, jak do budoucna.....Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:16 21.11.2018

  skelet: pořád to uvažuji v rovině, kterou jste nastavil údajným sklapem F 16 a F 15. Podívejte se jakou verzi sidewinderu má integrovanou Alca a co vše dokáží na druhé straně nosit ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet: pořád to uvažuji v rovině, kterou jste nastavil údajným sklapem F 16 a F 15. Podívejte se jakou verzi sidewinderu má integrovanou Alca a co vše dokáží na druhé straně nosit vipery a strike eagly.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:52 21.11.2018

  Česká republika se oficiálně zapojila do evropského projektu EuroDrone (oficiálně MALE RPAS). Projekt sdružuje dále Německo, Francii, Španělsko a Itálii. Status pozorovatele má ...Zobrazit celý příspěvek

  Česká republika se oficiálně zapojila do evropského projektu EuroDrone (oficiálně MALE RPAS). Projekt sdružuje dále Německo, Francii, Španělsko a Itálii. Status pozorovatele má Belgie. Vývoj bude zahájen v roce 2019, první let prototypu se očekává počátkem roku 2023 a přibližně do dvou let má být připraveny první letouny pro zákazníky

  https://www.janes.com/article/... Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  12:10 21.11.2018

  Kdysi jsem si při pohledu na fotografii F16 nad Irákem 1991 s podvěšeným LANTRINem a ALQ131 říkal za jak dlouho bude obdobná technika u nás. Střelecký pod bychom měli, ale REB a ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdysi jsem si při pohledu na fotografii F16 nad Irákem 1991 s podvěšeným LANTRINem a ALQ131 říkal za jak dlouho bude obdobná technika u nás.

  Střelecký pod bychom měli, ale REB a klíčové schopnosti SEAD jsou na hony vzdálené.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  11:38 21.11.2018

  Larry Pokud máte nějaké další příklady rád se na ně podívám. Současný velitel praporu se celou svojí kariéru věnuje EB. Samozřejmě nemůžu soudit jek je schopný, ale vy máte určitě ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry
  Pokud máte nějaké další příklady rád se na ně podívám. Současný velitel praporu se celou svojí kariéru věnuje EB. Samozřejmě nemůžu soudit jek je schopný, ale vy máte určitě přesnější informace.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:59 21.11.2018

  flanker.jirka: vedete spor sám se sebou. "není bezzubá" neznamená rovnající se stíhačkám, či dokonce nepřekonatelná. Za to co si pod tím vybavíte já fakt nemůžu. :)

  flanker.jirka: vedete spor sám se sebou. "není bezzubá" neznamená rovnající se stíhačkám, či dokonce nepřekonatelná. Za to co si pod tím vybavíte já fakt nemůžu. :)

 • Larry
  10:43 21.11.2018

  To Scotty "Larry Těžko se z jedné malé zakázky dá usuzovat funkčnost nebo nefunkčnost celého systému. Ostatně deset odborníků deset názorů." Dobře, tak se podívejte třeba ...Zobrazit celý příspěvek

  To Scotty
  "Larry
  Těžko se z jedné malé zakázky dá usuzovat funkčnost nebo nefunkčnost celého systému. Ostatně deset odborníků deset názorů."

  Dobře, tak se podívejte třeba sem:

  http://www.ok1cjb.cz/index.php...

  Zvětšete si tu fotografii s koaxem na pneu. Podívejte se na antény, pro jaká jsou pásma.
  Myslíte si, že tohle by udělal odborník v oboru???
  A víte, proč to tak je??? Protože operátorem je v civilu vyučený kuchař, který kdyby vařil v hotelu, hosté zemřou hlady.
  A velitelé?? Ti mají jakousi vševojskovou fakultu kdesi ve Vyškově , jediné co je zajímá je jejich služební kariéra.
  Je libo další příklady schopností REBu AČR???Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  10:38 21.11.2018

  Scoty: Flanker: Aaa ospravedlnujem sa, citam termoviziu a hlava si vybavila noktovizor. Moja chyba, mam sa sustredit na jednu vec :-D Tymto je moj prispevok o 9.06 ...Zobrazit celý příspěvek

  Scoty: Flanker:
  Aaa ospravedlnujem sa, citam termoviziu a hlava si vybavila noktovizor. Moja chyba, mam sa sustredit na jednu vec :-D Tymto je moj prispevok o 9.06 bezpredmetny.

  Ano samozrejme termovizia by bola super, vzhladom na priebezne doplnanie vybavenie UH-60M, tak ako nabiehaju jednotlive spôsobilosti, tak hadam/dufam bude aj to. Uz len z dovodu, ze 4 kusky by mali byt vybavene aj PTRS. Zatial nepotvrdene info JPP.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  10:20 21.11.2018

  Gibon: čekal jsem, že za ty peníze budete mít na vrtulniku alespoň nějaké průzkumné systémy. :-) Takhle jste mohli použít upoutaný balón, jako pozorovatelnu, fungovalo to i na ...Zobrazit celý příspěvek

  Gibon: čekal jsem, že za ty peníze budete mít na vrtulniku alespoň nějaké průzkumné systémy. :-) Takhle jste mohli použít upoutaný balón, jako pozorovatelnu, fungovalo to i na začátku 20. století.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  10:17 21.11.2018

  Gibon
  Proč by neměla jít termovize použít k zaměřování i ve dne? Technika a vojáci budou v termovizi svítit i ve dne.

  Gibon
  Proč by neměla jít termovize použít k zaměřování i ve dne? Technika a vojáci budou v termovizi svítit i ve dne.

 • flanker.jirka
  10:16 21.11.2018

  skelet: :-) jo, hypoteticky je to nepřekonatelný stroj. Realita je jinde.

  skelet: :-) jo, hypoteticky je to nepřekonatelný stroj. Realita je jinde.

 • Gibon
  09:06 21.11.2018

  Flanker: tak pouzivat pri dennych strelbach termoviziu, to chce veru kumst.

  Flanker: tak pouzivat pri dennych strelbach termoviziu, to chce veru kumst.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 8