Zaměřovací a průzkumné kontejnery pro české stíhačky Gripen

Litening 4i pod stíhačkou JAS-39 Gripen; větší foto / Armáda ČR

Vzdušné síly Armády České republiky (VzS AČR) 30. října převzaly poslední dva kusy ozařovacích a průzkumných kontejnerů LDP (Laser Designator Pod) Litening 4i. Celkově čtyři kontejnery Litening 4i umožní českým stíhačkám JAS-39 Gripen provádět přesné údery na pozemní cíle.

V roce 2014 došlo k rozhodnutí vybavit české stíhačky Gripen zbraňovými systémy pro provádění přesných úderů na pozemní cíle. Pro tyto úkoly bylo nutné modernizovat softwarové vybavení Gripenů, nakoupit zaměřovací kontejnery a pořídit příslušnou munici vzduch-země.

Česká armáda již získala první kusy laserem naváděné munice vzduch-země GBU-12 Paveway II, zbývající část z objednaných 180 kusů munice VzS AČR převezme v následujících měsících. GBU-12 Paveway II je de facto klasická „hloupá“ puma Mk.82 o hmotnosti 227 kg (500 liber) doplněná o naváděcí soustavu a o přední a zadní řiditelné aerodynamické plochy.

Při splnění ideálních podmínek (letová hladina a rychlost nosného letounu) lze pomocí GBU-12 zasahovat pozemní cíle na vzdálenost až 15 km. Střední kruhová odchylka v cílí (CEP) je pouze 1,1 metru, oproti 95 metrům u neřízených pum (např. Mk. 82).

Aby české Gripeny mohly používat příslušnou munici i zaměřovací kontejner, muselo dojít k modernizaci softwarového vybavení letounů na standard MS20 (Materiel System 20). České Gripeny se starším softwarem MS19.3 mohly vést pouze boj vzduch-vzduch. V současné době již všechny české Gripeny létají s MS20.

Modernizace MS20 se ale nedotkla jen schopností používat nejnovější výzbroj vzduch-země a vzduch-vzduch (např. střely Meteor). Nový software zlepšil schopnosti palubního radiolokátoru, datalinku anebo upravil grafické prostředí displejů v kabině. Další novinkou je integrace automatického systému GCAS (Ground Collision Avoidance System) pro zamezení srážky letounu se zemí. Piloti českých Gripenů mohou také nově používat brýle pro noční vidění.


Litening 4i; větší foto / Armáda ČR

Poslední skládačkou k získání schopností pro vedení boje vzduch-země byla integrace zaměřovacích kontejnerů Litening 4i od izraelské společnosti Rafael. Smlouva se společností Rafael na dodávku kontejnerů Litening 4i byla podepsána v květnu 2017. Podle veřejné zadávací smlouvy Acquisition of Laser Targeting Pod české ministerstvo obrany za čtyři kontejnery zaplatilo 12 085 000 dolarů, tedy 275 milionů Kč (bez DPH). Jedná se o cenu za čtyři kontejnery, veškeré provozní a servisní příslušenství, servisní podporu, testování, výcvik pozemního a leteckého personálu, atd.

První dva kusy kontejnerů VzS AČR převzalo v létě letošního roku. V průběhu měsíce září byly zahájeny vojskové zkoušky, jejichž letová část byla realizována většinou na dvoumístné verzi JAS-39D. Poslední dva kontejnery doručil 30. října na 21. základnu taktického letectva Čáslav (21. zTL) nákladní letoun C-295 CASA.

„Dne 30. 10. 2018 přivezl armádní letoun CASA zbývající kusy laserových ozařovacích a průzkumných kontejnerů (LDP – Laser Designator Pod) pro letouny Gripen. Tímto byl úspěšně završen dvouapůlletý, technicky a akvizičně složitý akviziční proces, kdy letectvo AČR získává výrazný modernizační prvek vybavení letounů Gripen,“ píše se na webu Sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany (SVA MO). Podle SVA MO již byly vojskové zkoušky dokončeny.


Ilustrační ukázka fungování LDP. Letoun s LDP se od letadel na zemi nachází 16 km daleko. Litening 4i má ještě detailnější FLIR obraz.

„Průzkumné a ozařovací kontejnery výrazným způsobem rozšiřují bojové schopnosti těchto letounů při působení na pozemní cíle ve spolupráci s pozemními jednotkami a umožní pilotům přesnou identifikaci cíle. Je to zbraňový systém vybavený optickými senzory, které umožňují zobrazení a identifikaci cíle na velkou vzdálenost jak na zemi, tak ve vzduchu,“ dočteme se dále na stránkách SVA MO.

Kontejner Litening 4i výrazným způsobem zvyšuje bojové možnosti letounů Gripen. Infračervená (FLIR) a televizní (CCD) elektro-optická hlavice umožňuje na displeje v kabině přenášet detailní a stabilizovaný obraz pozemního i vzdušného cíle. Oproti monochromatickému obrazu FLIR senzoru poskytuje barevná CCD kamera mnohem detailnější obraz (lepší schopnost identifikace cíle). Oba obrazy lze také složit do jednoho obrazu a zobrazit na displeji. Kontejner má také režim automatického sledování pozemního i vzdušného cíle.

Litening 4i je ale určen především pro provádění přesných úderů pomocí laserem i satelitem naváděných pum. Kontejner dokáže cíl ozařovat laserem pro navedení laserem naváděných pum (Paveway) nebo změří jeho GPS souřadnice pro satelitem naváděné pumy (JDAM). Součástí kontejneru je i inerciální navigační jednotka INS (Inertial Navigation Sensor).


Ukázka zobrazení CCD a FLIR kamery; větší foto / Rafael

Pomocí kontejneru Litening 4i a laserem i satelitem naváděných pum lze ničit statické i pohyblivé cíle. V případě ničení pohyblivých cílů pomocí satelitem naváděných pum (ač pro to nejsou určené) je aktuální GPS pozice cíle předávána přes letoun do odhozené pumy JDAM.

Gripen s kontejnerem Litening 4i odhalí, rozpozná, identifikuje, zaměří a zničí cíl zcela nezávisle na vnější podpoře (např. leteckého návodčího). Stejně tak Litening 4i pomocí elektro-optické hlavice vyhodnotí úspěšnost úderu, tedy zda byl cíl zničen nebo ne.  

Kontejner dále umožňuje přenášet obraz do terminálů ROVER (Remotely Operated Video Enhanced Receiver) leteckých návodčích a také navést palubní zbraně na cíl, který je ozářen externím laserovým značkovačem (jiného letounu nebo leteckého návodčího). Laserový značkovač Litening 4i používá paprsky s vlnovou délkou viditelnou v brýlích pro noční vidění, takže v noci může letoun dokonce „osvětlit“ vybraný cíl a ukázat jej pozemním jednotkám.

K prvnímu operačnímu použití kontejneru dojde při misi Baltic Air Policing 2019 na podzim příštího roku. V příštím roce také vybraný roj 211. taktické letky (211. TL) zahájí výcvik ve vedení boje vzduch-země. S výcvikem celé letky pro vedení boje vzduch-země se v současné době nepočítá z kapacitních důvodů.

Zdroj: army.cz, Czech Air Force

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rakousko se zajímá o české cvičné letouny L-39NG

Podle rakouského deníku Kurier česká firma Aero Vodochody nabízí rakouskému letectvu cvičná proudová ...

Armáda ČR: Nové tanky, modernizace T-72 nebo BVP se 120mm kanónem

Armáda České republiky plánuje v příštím desetiletí vyřadit z výzbroje tanky T-72. Jaké jsou ...

Tatrovky dominovaly slavnostní přehlídce ke 100. výročí vzniku Československé republiky

U příležitosti 100. výročí vzniku Československa se v neděli 28. října na pražské Evropské třídě ...

Stíhací letoun Gripen E odpálil první rakety

Gripen E úspěšně dokončil první testy, které mají ověřit jeho schopnost uvolnit a odpálit vnější ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • skelet
  08:44 21.11.2018

  Luky přesně tak :)

  Luky přesně tak :)

 • Luky
  08:15 21.11.2018

  Naše Alča, to je hydra, ta trhne prdel každýmu, ať je z Júesej, Ruska, Číny nebo Antarktidy nebo je Supák.....REB je pro děcka. :)

  Naše Alča, to je hydra, ta trhne prdel každýmu, ať je z Júesej, Ruska, Číny nebo Antarktidy nebo je Supák.....REB je pro děcka. :)

 • skelet
  07:08 21.11.2018

  strááááááášně dloooooooouhoooooo jsem je šponoval a proto mi realita uniká :)

  strááááááášně dloooooooouhoooooo jsem je šponoval a proto mi realita uniká :)

 • flanker.jirka
  00:26 21.11.2018

  skelet: s REB jste to trefil, s ukončením provozu SU 22M4 přišla AČR o možnost operaci SEAD za využití SPŠ 141MVGE a střel CH 58 proti radarům.

  skelet: s REB jste to trefil, s ukončením provozu SU 22M4 přišla AČR o možnost operaci SEAD za využití SPŠ 141MVGE a střel CH 58 proti radarům.

 • flanker.jirka
  00:20 21.11.2018

  Gibon: můžete mít na UH 60 spojení jaké chcete, pokud ve výsledku musí navést palbu operátor pouze dalekohledem a nemá ani termovizi, tak je to pouze komedie pro tisk. Je jedno zda ...Zobrazit celý příspěvek

  Gibon: můžete mít na UH 60 spojení jaké chcete, pokud ve výsledku musí navést palbu operátor pouze dalekohledem a nemá ani termovizi, tak je to pouze komedie pro tisk. Je jedno zda pozorovatel sedí na stromě nebojte vrtulníku. Až vám budou chodit data z UAV vybaveného alespoň termovizí a budou podporovat munici excalibur, nebo ji podobnou s laserovým navedením, tak to bude stát za zmínku. Zatím jsou to stále propagační pokusy o to zviditelnit předraženou techniku, v takových podmínkách vám to splní i z paluby Mi 8.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  00:11 21.11.2018

  skelet: jak dlouho jste napínal mozkové závity, než jste napsal toto: "mimochodmem L-159 má na kontě už pár F-16 a F-15 ;) Není to taková bezzubka jak si tady mnozí líčí :D" Asi ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet: jak dlouho jste napínal mozkové závity, než jste napsal toto: "mimochodmem L-159 má na kontě už pár F-16 a F-15 ;) Není to taková bezzubka jak si tady mnozí líčí :D"

  Asi by jste si měl uvědomit v čem spočívají scénáře s omezením určitých schopností, aby se dal vést výcvik. A na druhé straně využití simulaci, jako například když radarem Alcy simulujete činnost navedeni střely SARH (například AIM7 nebo R 27 v roli červených) které Alca v životě neponese. Realita vám uniká.Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  19:59 20.11.2018

  Mily Juraj, tomu sa hovori humor, alebo pokus o vtip. Asi nie moc podareny, alebo si ho len nepochopil. :-) Detaily cvicenia nie su verejne. Hrubo predpokladam, ze islo o ...Zobrazit celý příspěvek

  Mily Juraj, tomu sa hovori humor, alebo pokus o vtip. Asi nie moc podareny, alebo si ho len nepochopil. :-)

  Detaily cvicenia nie su verejne. Hrubo predpokladam, ze islo o overenie schopnosti DELOSYSu prijmat informacie o cieloch nepriamej palebnej podpory z netradicnych zdrojov a teda priamo z paluby vrtulnika. Pre DELOSYS boli objednane nove vysielacky, predpokladam opat harris falcon 3, mohli tiez overovat prepojitelnost a dalsie parametre. Ukoncenie vyvoja DELOSYSu je celkom cerstve.

  Ci sa nase UAV pouzil na cviceni neviem.
  Na cviceni za zucastnila jedna bateria Zuzan.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:46 20.11.2018

  Gibon: nepochopil jsem poznámku která asi mířila na mě ".....vieme ponuknut pre vsetky staty, ktore sa rozhodnu pre upgrade F16 na verziu F16V konkurencieschopny produkt pre ich ...Zobrazit celý příspěvek

  Gibon: nepochopil jsem poznámku která asi mířila na mě ".....vieme ponuknut pre vsetky staty, ktore sa rozhodnu pre upgrade F16 na verziu F16V konkurencieschopny produkt pre ich delostrelectvo. (Jura ani sa o to nesnaz)….". O co se nemám snažit ? Stejně tak jsem nepochopil navádění palby Zuzany z UH-60M, to je nějaký nový chytrý nápad navádět palbu dělostřelectva ze středně těžkého vrtulníku a vystavit nepříteli jeho osádku, když by to měl zvládnout třeba dron ? Pokud jsi myslel případ, že UH60M se náhodou pohybuje nad zajímavým cílem a přivolá mu zkázu skrze DELOSYS od jedné z 25ks Zuzan, která se rovněž náhodou pohybuje v dostřelu, tak budiž, ale záměrně hledat cíle středním vrtulníkem, nevím jestli tu snahu najít Blackhawku široké spektrum využití nepřeháníte.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  12:30 20.11.2018

  Larry
  Těžko se z jedné malé zakázky dá usuzovat funkčnost nebo nefunkčnost celého systému. Ostatně deset odborníků deset názorů.

  Larry
  Těžko se z jedné malé zakázky dá usuzovat funkčnost nebo nefunkčnost celého systému. Ostatně deset odborníků deset názorů.

 • Larry
  11:26 20.11.2018

  A protože manuály k uvedeným zařízením jsou volně ke stažení na webu výrobců, znáte jejich TTD a můžete odhadovat jejich možnosti. Jistou proměnnou, která výrazně ovlivňuje ...Zobrazit celý příspěvek

  A protože manuály k uvedeným zařízením jsou volně ke stažení na webu výrobců, znáte jejich TTD a můžete odhadovat jejich možnosti. Jistou proměnnou, která výrazně ovlivňuje výsledek je úroveň vycvičenosti obsluh(operátorů)
  Zde jsem ovšem velice skeptický. Je to teoretických znalostech a praktických zkušenostech, které se za noc nedají získat.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  11:15 20.11.2018

  to Scooty protože: zde byla zveřejněna obchodní smlouva https://smlouvy.gov.cz/smlouva... Která ovšem krátce po tom, co si jí všimlo pár lidí, kteří ...Zobrazit celý příspěvek

  to Scooty protože:
  zde byla zveřejněna obchodní smlouva
  https://smlouvy.gov.cz/smlouva...

  Která ovšem krátce po tom, co si jí všimlo pár lidí, kteří "rozumí věci" byla stažená z webu.

  Pokud kupující něco potřebuje, musí přesně defionovat co chce a potřebuje.
  Malý "výcuc" smlouvy je k nalezení zde:
  https://kmitocty.cz/?p=2768...

  Zařízení si můžete i koupit třeba zde:
  http://elix.cz/produkt/aor-ar5...
  případně zde:
  http://www.trinstruments.cz/wr...

  Nic nedostupného. V prvním případě technicky naprosto zastaralé řešení poplatné polovině 90tých let. A zejména předražené.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  10:14 20.11.2018

  Larry Co se tedy v těch obchodních smlouvách MO píše o schopnostech nebo nechopenostech AČR v oblasti REB? Pokud tedy AČR REB schopnosti nemá čemu se tedy věnuje 532. prapor ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry
  Co se tedy v těch obchodních smlouvách MO píše o schopnostech nebo nechopenostech AČR v oblasti REB?
  Pokud tedy AČR REB schopnosti nemá čemu se tedy věnuje 532. prapor elektronického boje?Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  09:56 20.11.2018

  skelet: Nevím, mně osobně přijde projekt třeba pandurů podstatně lépe zvládnut než ty dřívější. Pokud by se rezignovalo na plavaní, mohlo to byl velice dobrý systém. Tvářit se, ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet: Nevím, mně osobně přijde projekt třeba pandurů podstatně lépe zvládnut než ty dřívější. Pokud by se rezignovalo na plavaní, mohlo to byl velice dobrý systém.

  Tvářit se, že ať se vybere cokoliv nebude z toho udělaná prasárna. Že vše poběží jak se naplánuju, tedy má smysl dělat velký domácí projetk, mí přijde jako popíraní fungovaní..Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  09:32 20.11.2018

  to cejkis: "Myslím, že v gumy v Dejvicích ani neví, co je to REB kontejner." Obecně ty "gumy" skutečně nevědí co je vlastně REB neboli EW nebo jak to chcete nazvat. Stačí si ...Zobrazit celý příspěvek

  to cejkis:
  "Myslím, že v gumy v Dejvicích ani neví, co je to REB kontejner."
  Obecně ty "gumy" skutečně nevědí co je vlastně REB neboli EW nebo jak to chcete nazvat.
  Stačí si projít obchodní smlouvy MO, které jsou veřejně dostupné na internetu.
  A ztratíte rychle iluze o schopnostech REBu v AČR.
  Prostě tomu chvilku věnovat a zjistíte, že:
  V armádách NATO potažmo AČR jsou ve stádiu, kdy všemocným guru je podělaný "ajťák" zde "pracovník KIS - sw podpory" který si myslí, že rozumí všemu. (V privátních firmách to je stejné- ajťáci = brouci pytlíci kvákají nejen do PC HW, SW , sítí ale co je nejhorší, i GSM telefonů, firemních tlf. ústředen atd...)
  Problém je také, že v rámci personálních čistek 2009 - 2010 kdy probíhalo Vondrovo "řezání sádlaů se řezalo zejména u REBu a byli propouštěni kvalitní odborníci, kteří měli i "radiotechnické myšlení a zkušenosti" které jsou nezbytné.
  V oblasti REBu je nutný stálý a intenzivní praktický výcvik. Sledovat zájmové kmitočty, pásma a služby...... ovšem tohle se neslučuje s prototypem profesionálního vojáka, který se na rozkaz zakope polní lopatkou i do betonu.
  Existují firmy ve světě které jsou z bývalých vojáků- odborníků které hrají OPFOR
  nebo přímo provádějí cílené rušení prostředků PVO. pozemních sil.....z firemních letadel. poslední roky se pravidelně účastní i Ample Strike.Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  07:48 20.11.2018

  Flanker Jirka: na prepojenie a prenos informacii medzi jednotlivymi zlozkami armady je v ramci modernizacie OSSR do 2030 niekolko projektov za veela penazi. Dovyvoj DELOSYSu s ...Zobrazit celý příspěvek

  Flanker Jirka: na prepojenie a prenos informacii medzi jednotlivymi zlozkami armady je v ramci modernizacie OSSR do 2030 niekolko projektov za veela penazi.
  Dovyvoj DELOSYSu s automatickym riadenim palby je v sucasnosti ukonceny a posledne cvicenie Zuzan prebiehalo s navadzanim palby z UH60M.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  23:36 19.11.2018

  @ skelet Pobavil jste mě. Myslím, že v gumy v Dejvicích ani neví, co je to REB kontejner. Akvizice? Tam když pošlou kolečko po odborech na požadavky, tak se vrátí 100tunový ...Zobrazit celý příspěvek

  @ skelet

  Pobavil jste mě. Myslím, že v gumy v Dejvicích ani neví, co je to REB kontejner.

  Akvizice? Tam když pošlou kolečko po odborech na požadavky, tak se vrátí 100tunový Pandur se schopností plavby 50km/h.

  A když už se něco nakoupí, tak důležité jsou papíry!

  Jediné, co má již 38 let smysl je nechat nastoupit Dejvice do dvojařadu a jednu půlku propustit. Mimochodem propustit neznamená vzápětí civilní zaměstnanec LOMu, VOP či z tankisty udělat specialistu na výběr lopat na házení uhlí do armádních kotelen.

  Celé je to jedna velká zatuchlina a do doby než se nevyvětrá pořádně, nelze dělat smysluplné akvizice.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  23:26 19.11.2018

  No co už.. kluci smiřte se s tím, že kde jaká námezdná firma má lepší letectvo , než máme my. A co víc oni mají koule na to přestavovat své letouny, takovým způsobem, že by z toho ...Zobrazit celý příspěvek

  No co už.. kluci smiřte se s tím, že kde jaká námezdná firma má lepší letectvo , než máme my. A co víc oni mají koule na to přestavovat své letouny, takovým způsobem, že by z toho ministerstvu obrany praskly žilky v mozku. Dyť Albatros upravený tak, že má integrovaný REB. To je nádhera ne? Kolik že má AČR REB kontejnerů? Někde zapomenutý SPS141? :DSkrýt celý příspěvek

 • skelet
  23:21 19.11.2018

  Jirosi: ono je fuk jestli se bude vyvíjet nový stroj nebo se ten stroj koupí. Vše je o politicích. L-159, T-72M4Cz. To vše byly dobré projekty, které by armádě sloužily k jejich ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: ono je fuk jestli se bude vyvíjet nový stroj nebo se ten stroj koupí. Vše je o politicích. L-159, T-72M4Cz. To vše byly dobré projekty, které by armádě sloužily k jejich obří spokojenosti. Že se tomu tak nestalo není chybou projektantů, manažerů projektu a výroby samotné, ale jen a pouze politiků ČR.
  Jakýkoliv jeden nákup pro AČR je s velkým otazníkem, tu nad parametry, tu nad cenou, ale co je nejhorší - většinou je to mix obého.
  Takže ..
  L-159 - letadlo technologicky na výši, s avionikou a lá nejmodernější letouny, s naplánovanou výzbrojí, která si v ničem nezadala s tehdy budoucími trendy. Po zásahu politiků jsme získali co? Předražený Albatros s předdimenzovanou elektronikou a výzbrojí na úrovni letounů z osmdesátých let.
  T-72M4Cz - špičková modernizace, které se s nadsázkou vyrovnala až ruská modernizace T-72B3. Co máme po zásahu politiků? Pár kusů tanků s obrovskou cenovkou a neschopných provozu, protože se nekoupily náhradní díly.
  C295 - dobré nákladní letadlo, zapadající do koncepce AČR. Co máme po zásahu politiků? Předražené, dlouho nefunkční a díky nezakoupení letounů typu C-130 nezapadající do koncepce AČR.
  Pandury - dobré strooje. Po zásahu politiků je jich málo a ne s tak malou cenou.
  Gripeny - je jich málo, měly omezené kapacity etc.
  Mi-24 - nové vrtulníky půjdou do šrotu
  W-3 - vrtulníky s drahou údržbou si držíme, protože politici se vydlabali na náhradu.
  Bren - předražené prototypy, které se v tichosti nahrazují novějšími verzemi
  a tak dále, a tak dále a tak dále a tak dále
  Jeden jediný kontrakt, a´t už pro vlastní průmysl nebo cizí, nebyl zkryplen zásahem našich politiků.

  mimochodmem L-159 má na kontě už pár F-16 a F-15 ;) Není to taková bezzubka jak si tady mnozí líčí :DSkrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  23:03 19.11.2018

  Gibon: "A teraz si tento sloh (sorry) preved na L159 a zistis, preco nebola uspesna. Sami ste jej neverili, ako Vam mohli uverit ini. A je to skoda. Lietadlo je to dobre a na AG ...Zobrazit celý příspěvek

  Gibon: "A teraz si tento sloh (sorry) preved na L159 a zistis, preco nebola uspesna. Sami ste jej neverili, ako Vam mohli uverit ini. A je to skoda. Lietadlo je to dobre a na AG utoky a proti vrtulnikom vyborne."

  Dokud se bavíš o cvičeních bez nadzvukových letadel, zbraní pvo, s tebou souhlasím. Bohužel ve válce se na takové omezení nehraje. Tam po nízko letícím letadle střílí, každý v dostřelu.
  Zbytek světa vyrábí a kupuje letouny pro působení v husté PVO. Jen u náš zase víme něco na víc.

  Skelet: Teď je tu nová bitva. A opět tu někteří navrhují vývoj vlastních strojů.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  23:01 19.11.2018

  flanker.jirka: armáda nebyla a není pro žádnou politickou stranu priorita od roku 1993. Nákupy pro armádu přinášejí jen jednorázové dotace pro politické strany, ale jinak jen ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: armáda nebyla a není pro žádnou politickou stranu priorita od roku 1993. Nákupy pro armádu přinášejí jen jednorázové dotace pro politické strany, ale jinak jen požírá peníze, které mohou jít do penězovodů, jenž už nejsou tak přehledné pro novináře a policii (neziskovky, dopravní infrastruktura, zdravotnictví).
  To je ta nevýhoda odklánění peněz přes AČR. Špekuluje se tam i nad trenkama :)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 8