Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou

Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou
Foto: Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou. / 71. mpr

Ve dnech 10. – 14. března 2014 se uskutečnilo jedno z rozhodujících zaměstnání letošního roku pro příslušníky 1. a 2. mechanizované roty 71. mechanizovaného praporu. V průběhu vyvedení do VVP Libavá velitel praporu podplukovník Jan Zezula prověřoval, jak jsou připraveni k vedení bojové činnosti.

 

Příprava tohoto cvičení současně prověřila schopnost štábu praporu plánovat, organizovat a posléze realizovat zabezpečení činnosti vojsk a plnit bojové úkoly v základních druzích boje.Vojáky v průběhu vyvedení čekala taktická příprava na téma rota za přesunu. „Zaměřil jsem se na prověrku připravenosti nejnižších velitelů k velení podřízeným v podmínkách blízkých skutečnému boji,“ přibližuje cvičení podplukovník Zezula, „také na schopnost velitelů jednotek provést hodnocení vlivu terénu na přípravu a vedení boje a následné využívání terénních podmínek.“Foto: Kontrola sladÄ›nosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou stÅ™elbou. / 71. mpr Foto: Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou. / 71. mpr

 

Cvičící byli prověřováni ve schopnosti provést přesun v členitém terénu a přitom efektivně čelit všem možným aktivitám nepřítele. Skupina rozehry jednotkám při přesunu připravila výbušné i nevýbušné zátarasy zabezpečené nepřítelem, léčky, dělostřelecké přepady i napadení jednotky během zastávky za přesunu.

 

„Reakce velitelů na tyto situace byly rychlé a správné, podřízení jejich povely okamžitě prováděli,“ hodnotí zástupce velitele praporu major Přemysl Štěpánek, který kontrolu sladěnosti řídil. „Ohrožené prostory byly okamžitě zabezpečeny a propátrány, vojáci reagovali na napadení pohybem, střelbou i využitím ochranných charakteristik terénu, bezproblémový byl i informační tok v rámci jednotky i směrem k nadřízenému,“ dodává major Štěpánek.

 

Foto: Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou. / 71. mpr

Foto: Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou. / 71. mprVyvrcholením cvičení byly bojové střelby mechanizovaných čet v sestavě roty za útoku. Nepřítel byl ničen z lafetovaných zbraní BVP, kanónu a zpraženého kulometu a také protitankovými řízenými střelami. Jednotlivé objekty zteče následně dobývaly sesednuté osádky.

 

„Vojáci obou rot dovedně vyhledávali a ničili cíle organickými zbraněmi roty ve dne i v noci,“ konstatuje podplukovník Zezula. „Také manévr vozidly i pěchotou v náročném terénu zvládali velitelé bez problémů, byly dodrženy časy překonání jednotlivých čar i hloubka a šířka sestavy. Během střeleb bylo zničeno 100% cílů,“ pochválil podřízené velitel praporu.

 

Vojáci v průběhu cvičení prokázali svoji plnou připravenost. Velitelé všech stupňů jsou schopni řídit své podřízené v celém průběhu vedení operace, jednotky dovedně využívají manévr palbou i pohybem a zvládají nezbytné taktické zásady činnosti.

 

Zdroj: 71. mpr

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Jednotky AČR: 53. pluk průzkumu a elektronického boje Opava

Další zástavka při naší okružní jízdě po jednotkách Armády ČR byla u 53. pluku průzkumu a ...

Rotní taktické cvičení 2. mechanizované roty

Po lednovém výcviku 2. mechanizované roty v Centru simulačních a trenažérových technologií ve ...

Polní výcvik 1. mechanizované roty 42. mechanizovaného praporu

Ve dnech 24. -28. 2. 2014 cvičila 1. mechanizovaná rota (1.mr) ve vojenském újezdu BOLETICE.

ROZHOVOR: Zdeňek Zbytek o Armádě ČR a Ukrajině, část 2.

Diskuze o roli a smyslu armády je jednou z věcí, které se na stránkách Armádních novin pravidelně ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!