Kontroverzní odkaz Henryho Kissingera: Diplomacie je často volbou mezi dvěma zly
- 13. 12. 2023
- 3 komentářů
- Stanislav Vítek
Smrt Henryho Kissingera několik měsíců po jeho stých narozeninách před dvěma týdny vyvolala předvídatelnou záplavu komentářů, které se na názorovém spektru pohybovaly od krátkozrakého obdivu až po bezmyšlenkovitou kritiku. Spory o Kissingerovo místo v dějinách se vedou již desítky let – Henry Kissinger zemřel téměř půl století po odchodu z funkce. Tyto debaty budou pravděpodobně pokračovat, a to i proto, že dnešní geopolitické hrozby jsou z velké části ozvěnou Kissingerových 70. let minulého století.
Joe Biden je konfrontován s Ruskem a Čínou, které ve svém znovu nalezeném partnerství jednají ve shodě proti systému, na kterém stojí Pax Americana[1], nebo chceme-li mezinárodnímu řádu založenému na pravidlech. Přízrak války na Blízkém východě, který se Kissinger s jistým úspěchem snažil zmírnit a odvrátit svou kyvadlovou diplomacií, je dnes stejně reálný jako v době, kdy byl ve funkci.
Obviňování Spojených států z pokrytectví, když se zároveň hlásí k západním hodnotám a přitom se paktují s různými autoritářskými vůdci ve spřátelených zemích, jsou dnes v médiích tématem stejně často, jako když byl Kissinger v čele americké diplomacie. Přestože byli řádně zvoleni, indický premiér Naréndra Módí[2] a izraelský Benjamin Netanjahu jsou přibližnými ekvivalenty pákistánského Jahjá Chána a indonéského Suharta, o vztazích se Saúdskou Arábií nebo Katarem nemluvě. Strach Evropanů z putinovského Ruska je dnes téměř stejně akutní jako byl za éry Sovětského svazu, jen na Blízkém východě převzal roli revizionistické mocnosti Írán. Z těchto důvodů platí, co Kissinger instinktivně chápal a co prostupuje většinu jeho knih – totiž že diplomacie často nevyhnutelně ústí do volby mezi dvěma zly.
Pragmatismus není bezcitnost
Kissinger se narodil v Bavorském Fürthu v roce 1923, když hyperinflace ve Výmarské republice dosahovala svého vrcholu. V době nástupu Adolfa Hitlera k moci v Berlíně mu ještě nebylo ani deset let, v patnácti se jeho rodina rozhodla uprchnout a usadila se v New Yorku. Mladý Kissinger při studiu pracoval v továrně na štětky na holení, než ho Druhá světová válka zavedla do armády. Bojoval v Ardenách, byl svědkem osvobození koncentračního tábora Ahlem u Hannoveru a jako zpravodajec vyslýchal nacisty. Právě v okupovaném Německu se dozvěděl o smrti více než tuctu svých příbuzných během holokaustu. Jak se táže jeho životopisec[3] – americký historik skotského původu Niall Ferguson – je pravděpodobné, že by takový člověk byl tak bezcitně lhostejný k obětem jiných válek a genocid, jak tvrdí jeho kritici?[4]
Po skončení studené války se Kissinger stal terčem ostrých útoků. Kritici na něj házeli špínu za hříchy, jichž se dopustil nebo měl dopustit svojí aktivitou i pasivitou v zemích, jako je Bangladéš, Kambodža nebo Chile.
Související články
PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 1.
Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...
- 09.02.2022
- 47 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 2.
Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...
- 12.02.2022
- 76 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Bartosiak: Marx, pruské reformy, slabé polské elity a finanční vs. výrobní kapitalismus, část 1.
Jacek Bartosiak, polský autor bestsellerů o geopolitice a zakladatel think-tanku Strategy & ...
- 02.05.2023
- 62 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Bartosiak: Marx, pruské reformy, slabé polské elity a finanční vs. výrobní kapitalismus, část 2.
Druhá a poslední část přepisu rozhovoru Jacka Bartosiaka v pořadu Dwie Lewe Ręce.
- 05.05.2023
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.