Konvenční možnosti útoku na Severní Koreu

Severokorejské samohybné dělostřelectvo na vojenské přehlídce v Pchjongjangu; ilustrační foto; větší foto / Stefan Krasowski, CC BY 2.0

Vojenský analytik amerického Kongresu Peter Vincent Pry v článku v The Washington Post uveřejnil scénář možného konvenčního úderu na Severní Koreu. Klíčovým problémem podle zmíněného scénáře je likvidace severokorejských balistických raket.

Dlužno dodat, že Pry se ve svém článku soustředí pouze na odstranění severokorejského vojenského rizika vůči Spojeným státům a “zanedbává” strategické důsledky takového kroku, zejména pro celou oblast Korejského poloostrova a blízkého okolí (Japonsko, Mandžusko, atd.)

Nyní k samotnému “jestřábímu” scénáři. Podle Pryho je nutno nejdříve přesnými konvenčními údery zničit severokorejské zbraňové systémy, které představují nebo mohou představovat jadernou hrozbu pro Spojené státy. Jde především o dva severokorejské vojenské satelity, zhruba 12 mezikontinentálních balistických raket (ICBM) a klíčový jaderný komplex Jongbjon ležící 90 km severně od Pchjongjangu.

Dále jde o 13 ponorkových nosičů balistických raket (jeden funkční, 12 rozestavěných), 60 bombardérů (zřejmě vyzbrojených pouze konvenčními zbraněmi vzduch-země), 30 až 50 balistických raket středního doletu (IRBM; 2500 až 5000 km), 300 až 450 raket nižšího středního doletu (MRBM; 1000 až 2500 km) a 600 až 800 konvenčních balistických střel krátkého doletu (SRBM; do 1000 km).

Cílem případné americké vojenské kampaně, především za pomoci letectva a střel Tomahawk, je co nejrychleji zničit všechna výše uvedená severokorejská vojenská aktiva (uvedená podle stupně důležitosti).

Pry si myslí, že použití rychlého, přesného a omezeného konvenčního úderu nebude Severní Korea s největší pravděpodobností považovat za začátek rozsáhlé války (s cílem zničit režim) a režim tak nepoužije jaderné zbraně nebo jiné zbraně hromadného ničení.

Autor scénáře se domnívá, že klíčové je zničení dvou severokorejských satelitů, které mohou být údajně vybaveny nějakým typem jaderného výbušného zařízení za účelem vyvolání masivního elektromagnetického pulzu (EMP). Satelity přes území Spojených států přeletí několikrát denně a v případě masivního EMP mohou vyřadit americkou energetickou soustavu na měsíce nebo roky. Zejména v případě zimních měsíců to může přinést celospolečenský kolaps, hladovění a následnou smrt údajně až 90 % populace.

Před hrozbou EMP varoval ve svém nedávném projevu generál John Hyten , velitel Strategického velitelství (STRATCOM). Podle Hytena sice Spojeným státům více hrozí masivní kybernetický útok, než útok pomocí EMP, přesto jde o vážnou hrozbu.

"EMP pulz je velmi nebezpečná a realistická hrozba. Pokud nejste chráněn před jaderným útokem (proti doprovodnému EMP pulzu z výbuchu - pozn. red.), vyřadí se všechny počítače v dosahu EMP…. Ptal jsem se, jestli STRATCOM je připraven reagovat na EMP a odpověď je ano, protože máme proti jadernému výbuchu chráněné satelity, chráněné systémy řízení a velení, atd. “ uvedl Hyten. “Ale náš národ jako celek EMP příliš neřeší a ani jsme neřešili civilní infrastrukturu, která může být poškozena EMP. Musíme se vrátit trochu zpět a podívat se na celou hrozbu, protože to je realistická hrozba.”

“Nevíme, zda jsou satelity Severní Koreje jaderné, ale jejich potenciální EMP hrozba pro USA (a každý národ na Zemi) je neúnosná,” píše Pry ve svém článku ve The Washington Post.

Zničení obou satelitů zajistí americké lodě se systémem Aegis (střely SM-3) nebo interceptory americké národní protiraketové obrany. Pry navrhuje, aby zničení satelitů bylo prvním krokem s následující strategickou pauzou, aby Spojené státy vyslaly do KLDR, Ruska a Číny jasnou zprávu, že jsou připraveny použít sílu k odstranění severokorejské jaderné hrozby.

“Zničení samotných satelitů Severní Koreje, což je jedna z nejmenších a nejsnadněji proveditelných vojenských operací, může stačit k dosažení diplomatického řešení,” píše Pry. Pokud diplomatické řešení nedorazí, Spojené státy dále zničí zhruba 12 severokorejských ICBM, které ohrožují americké západní pobřeží, Aljašku a Havaj.

I když jsou ICBM mobilní a chráněné v horských tunelech, americké zpravodajské služby měly roky na určení jejich přesných pozic. Pry si myslí, že Spojené státy mohou všechny severokorejské ICBM zničit do jedné hodiny. V případě odpálení několika ICBM jejich sestřel zajistí lodě se systémem Aegis.

Dále zničení jaderného komplexu Jongbjon vyřadí většinu schopností Severní Koreje vyrábět jaderný materiál. Jediná funkční severokorejská raketová ponorka Simpo-1 (zakotvená v přístavu) a dalších 12 rozestavěných, stejně jako 60 bombardérů, může americké letectvo a námořnictvo poměrně snadno zničit. Zničení ponorek a bombardérů jsou v prioritě výše než zničení IRBM, nikoliv proto, že jsou důležitější, ale protože je lze mnohem jednodušeji zničit než mobilní balistické rakety.

Po započtení IRBM se počet nejdůležitějších cílů zvýší na zhruba 150. Pry je přesvědčen, že tři svazy útočných letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group) a velitelství letectva pro strategické údery AFGSC (Air Force Global Strike Command) s bombardéry B-1, B-2 a B-52 zničí všech 150 cílů během několika hodin.

V případě MRBM a SRBM je situace komplikovanější, protože na jejich zničení je nutné vyčlenit mnohem větší síly. Pry se domnívá, že zničení MRBM a SRBM může výrazně zvýšit eskalaci celého konfliktu, aniž se zvýší bezpečnost Spojených států. V prvním kroku proto Pry navrhuje zůstat u jmenovaného zničení 150 cílů.

Pokud přesto Severní Korea eskaluje konflikt za použití jaderných zbraní, Spojené státy musí být připraveny k masovému útoku, a to i za omezeného použití taktických jaderných zbraní, které zničí severokorejské vojenské schopnosti a zničí hlavní představitele režimu.

Pry se však domnívá, že severokorejský režim po omezeném americkém útoku jaderné zbraně nepoužije, protože pokud použije, sám sebe odsoudí k záhubě. Kim Čong-un raději zachrání stovky MRBM a SRBM, které mohou nést konvenční, chemické, biologické a jaderné zbraně, aby podporovaly a chránily severokorejský režim.

Historie nabízí několik případů, kdy “psychopatický megaloman” nesáhl k použití zbraní masového ničení:
+ Adolf Hitler, i když čekal na Rusy ve svém Führerovském bunkru, nepoužil nervové plyny Tabun a Sarin (vynalezeného nacisty) a doufal, že uzavře dohodu s USA a Velkou Británií proti SSSR
+ Saddám Husajn neoplatit Izraeli letecký úder na jaderný reaktor Osirak v roce 1981
+ Saddám se během první a druhé války v Perském zálivu v letech 1991 a 2003 zdržel používání chemických zbraní proti americkým a spojenckým vojákům
+ Bašár Assad neoplatil Izraeli letecký úder na jaderné zařízení Al-Kibar (2007) v Sýrii (postavené Severní Koreou)

“Ochromení Severní Koreje není bez rizika. Je však stále riskantnější věřit tomu, že 25 let neúspěšné diplomacie nyní uspěje nebo se lze spoléhat na ujišťování pana Kima,” píše Pry a dodává, že pokud je Kim Čong-un tak agresivní, je lepší udeřit nyní, kdy má pouze 12 ICBM.

Zdroj: The Washington Post, The Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vojáci Severní Koreje bojují v Sýrii?

Ruská tisková agentura TASS přinesla zprávu o zapojení vojáků Severní Koreje do války v Sýrii. Je ...

Válečné hry Severní Koreje

V pátek Severní Korea odpálila další balistickou raketu, již druhou během tři týdnů. Střela letěla z ...

General John Hyten: Zaostáváme ve vývoji zbraní za protivníky

Podle generála Johna Hytena, velitele Strategického velitelství (STRATCOM), pro Spojené státy ...

Čínská stíhačka J-20 oficiálně ve výzbroji čínského letectva

Tiskový mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Qian oficiálně oznámil zavedení stealth stíhačky ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  20:24 22.10.2017

  Japonsko bude budovat armádu, ale přeci jen jim jde o kapacity pro udržení různých ostrůvků a strategických bodů na moři - ostrovy Senkaku. V tomto případě ale mají problém jak s ...Zobrazit celý příspěvek

  Japonsko bude budovat armádu, ale přeci jen jim jde o kapacity pro udržení různých ostrůvků a strategických bodů na moři - ostrovy Senkaku. V tomto případě ale mají problém jak s Čínou, tak Tchaj-wanem. V dubnu 2015 vydala bývalá ministryně obrany Japonska Yuriko Koike prohlášení o nutnosti provést referendum o nezávislosti Sachalinu a Kurilských ostrovů na Rusku. U nemalé části etnických rusů co na ostrovech žijí, je toto téma stále velice aktuální. Přeci jen rozdíl v životní úrovni je nemalý. Pokud se vrátíme k japonské armádě, tak zde s nějakými extra těžkými silami nepočítejme. Zajímavé jsou ale jejich výsadkové jednotky, obojživelná vozidla, námořnictvo a letectvo. Z konvenční techniky se mi hodně líbí tank Type 10 Hitomaru. Vzhledem k tomu, že si ale většinu techniky vyrábí sami a jen pro sebe (v malých počtech) tak je i poměrně drahá.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:51 22.10.2017

  Japonsko by se, ale tímto útokem dopustilo válečného aktu. Na rozdíl od USA, JK. a spousty dalších států co se účastní téhle války pod mandátem OSN.

  Japonsko by se, ale tímto útokem dopustilo válečného aktu. Na rozdíl od USA, JK. a spousty dalších států co se účastní téhle války pod mandátem OSN.

 • PavolR
  19:49 22.10.2017

  ... a to ešte nehovorím o možnosti trestného stíhania za zneužitie japonských síl k agresii v zahraničí ...

  ... a to ešte nehovorím o možnosti trestného stíhania za zneužitie japonských síl k agresii v zahraničí ...

 • PavolR
  19:41 22.10.2017

  Sorge-227: Taký zásah voči KLDR by bol predstaviteľný iba s vládou, ktorá by bola ochotná podať hneď na to demisiu a prijať fakt, že prinajmenšom premiér a minister obrany, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Sorge-227:
  Taký zásah voči KLDR by bol predstaviteľný iba s vládou, ktorá by bola ochotná podať hneď na to demisiu a prijať fakt, že prinajmenšom premiér a minister obrany, ale najskôr aj iní jej členovia, sa stanú na istú dobu terčmi sústredenej kritiky a fakticky politickými mŕtvolami. Povedal by som, že zo stany teraz zvolenej vlády sa tak nestane.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:31 22.10.2017

  Sorge: Japonci jsou nacionalističtí, jsou tvrdí, ale dost podstatná část si nepřeje, aby Japonsko měnilo pacifistickou ústavu. Japonsko sice neprošlo podobným procesem jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Sorge: Japonci jsou nacionalističtí, jsou tvrdí, ale dost podstatná část si nepřeje, aby Japonsko měnilo pacifistickou ústavu. Japonsko sice neprošlo podobným procesem jako poválečné Německo, ale také má na paměti, co jim 2WW přineslo (plus někteří mají i tu sebereflexi). Navíc Japonsko má i v historii oporu v izolacismu (paradoxně je z nich vytáhlo USA :D )
  Ten tyjátr ohledně vrtulníkových torpédoborců je určen pro Japonce, a nikoliv pro okolní svět.
  Co má Japonsko s NATO nechápu, mohl bys mi to nějak objasnit?
  Víš proč Japonsko nepodnikne chirurgický útok prot SK? Protože mají rozum. Potřebují klid na obchod, takže se spoléhají na to, že je USA ochrání a Čína SK ukočíruje. To poslední co Japonsko, Čína, JK a i USA potřebuje je rozsáhlý konflikt v této oblasti. Ale zároveň všichni vědí, že to pomyslné ucho na džbánu hrozí utržením.Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  19:22 22.10.2017

  skelet: suhlasim so vsetkym az na jedno Japonci nie su pacifisti, ziadny narod nie je. A v Japonsku je kazdy tvrdy nacionalista, Ked dojde ku konfliktu tak sa postavia za svoju ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet: suhlasim so vsetkym az na jedno
  Japonci nie su pacifisti, ziadny narod nie je. A v Japonsku je kazdy tvrdy nacionalista, Ked dojde ku konfliktu tak sa postavia za svoju krajinu a budu bojovat do posledneho muza...co dokazali za 2. svetovej vojny. Je to tvrdy narod..A su na seba hrdy.Mozno vacsina obyvatelstva preferuje mier, obchodovanie, ale ked sa nieco stane tak su pripraveny bojovat s fanatickym odhodanim. To je ako mezi slovenskem a madarskom napriklad. Mame krasne vztahy na najvyssej urovni ale keby sa nieco stalo, tak slovak madara a naopak by chcel zabit..nacionalizmus je taky. A nakoniec si aj tak kazdy stat bude robit iba vo svojom zaujme....Je japonsko v NATO?..ani neviem. Ked sa Japonci tak boja SK..tak oni by mohli spravit chirurgicky nalet/ utok na SK...ich nemusi zaujimat pripadna odvet SK na JK..hlavne ze oni znicia vsetky rakety, ktore ich mozu ohrozit..a potopit cele sverokorejske namornictvo. Skor vidim ze Japonci zasiahnu..alebo nie?Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  18:40 22.10.2017

  Myslím, že Skelet to popísal veľmi dobre

  Myslím, že Skelet to popísal veľmi dobre

 • skelet
  18:19 22.10.2017

  Sorge: prosté, jak Japonsko, tak i JK mají silné a moderní armády, ale .. 1) Japonsko má hodně pacifisticky naladěné obyvatelstvo, které si nepřeje "promítání" síly mimo hranice ...Zobrazit celý příspěvek

  Sorge: prosté, jak Japonsko, tak i JK mají silné a moderní armády, ale ..
  1) Japonsko má hodně pacifisticky naladěné obyvatelstvo, které si nepřeje "promítání" síly mimo hranice Japonska (vláda se to snaží sice ohýbat, ale jde to ztuha a hodně pomalu). A jedním z důvodů proč to tak jde, je přítomnost USA, které jsou protektory Japonska. Bez KLDR by USA dříve nebo později muselo z Japonska odejít, a tím by se postupně rozvázaly ruce Japonsku. Což by byl dost nepříjemný soupeř ČLR
  2) Jižní Korea se musí soustředit na svého severního souseda a nemá už prostředky na promítání síly do svého okolí. Bez KLDR by na to mělo čas a prostředky.

  Čiže bez KLDR by měla Čína poměrně dva silné soupeře v regionu. Navíc technologicky na vyšší úrovni, než je ona sama.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:06 22.10.2017

  Jelikož Japonsko nemá a dlouho mít nebude v regionu spojence a může nastat situace,kdy Spojené státy nebudou schopny dodržet své závazky, nezbývá než zvyšovat výdaje na ...Zobrazit celý příspěvek

  Jelikož Japonsko nemá a dlouho mít nebude v regionu spojence a může nastat situace,kdy Spojené státy nebudou schopny dodržet své závazky, nezbývá než zvyšovat výdaje na zbrojení.
  Takto celkem logicky argumentují již několik let vysocí armádní činitelé.
  Samozřejmě na to musí reagovat okolní státy,protože mají s Japonci ty nejhorší zkušenosti.Skrýt celý příspěvek

 • Argel
  17:27 22.10.2017

  Dneska v Japonsku vyhrála koalice vedená Shinzem Abem ve volbách a získali ústavní většinu! Abe chce změnit ústavu a vyzbrojit se. Uvidíme, a doufám, že tu bude na toto článek, jak ...Zobrazit celý příspěvek

  Dneska v Japonsku vyhrála koalice vedená Shinzem Abem ve volbách a získali ústavní většinu! Abe chce změnit ústavu a vyzbrojit se. Uvidíme, a doufám, že tu bude na toto článek, jak moc chce Abe militarizovat Japonsko.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  17:16 22.10.2017

  Sorge: v podstate si si odpovedal aj keď si to neuvedomuješ. JK a Japonsko sú pod ochranou USA. Preto môžu udržovať síce modernú ale nie príliš početnú armádu. V prípade, že by ...Zobrazit celý příspěvek

  Sorge: v podstate si si odpovedal aj keď si to neuvedomuješ. JK a Japonsko sú pod ochranou USA. Preto môžu udržovať síce modernú ale nie príliš početnú armádu. V prípade, že by tomu tak nebolo a Japonsko s JK by sa museli spoliehať len na seba tak by to znamenalo zbrojenie čo nie je v záujme Číny. Čína nechce silné Japonsko alebo JK. Mimochodom, Japonsko oficiálne ani armádu nemá avšak v skutočnosti udržuje už teraz pomerne silnú, modernú armádu a námorníctvo. To je niečo ako Irán. Keby získal Irán jadrové zbrane tak čo by sa stalo? Automatický by sa ich snažila získať aj Saudská Arábia.Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  16:41 22.10.2017

  Miroslav Nechapem preco by to malo Cine vyhovovat ze v blizskosti ich hranic su uderne jednotky USA. Japonsko je prirodzeny nepriatel vychodnej azie..od nepamati s nimi bojuju. ...Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav
  Nechapem preco by to malo Cine vyhovovat ze v blizskosti ich hranic su uderne jednotky USA. Japonsko je prirodzeny nepriatel vychodnej azie..od nepamati s nimi bojuju. Raz sa spoji juzna a severna korea a to sa nebude pacit ani cine ani japonsku ani USA. USA chce oslabit cinu tym ze chce oslabit SK. Japonsko a JK nebudu mat nikdy silnejsiu armadu ako cina..nemaju na to ludi ani financie...Skor to vidim tak ze USA vadi terajsi stav a chcu tam vojnu aby si mohli zas zarobit..o nic ine nejde..len o peniaze..na tych obycajnych ludi tam vsetci kaslu...ludi je na svete ako sracek....Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  13:31 22.10.2017

  Sorge: aj keď sa to niekomu nemusí zdať tak faktom je, že Číne vyhovuje, že JK a Japonsko sú pod ochranou USA. Ak by tam neboli tak by sa Juhokórejčania a Japonci museli brániť ...Zobrazit celý příspěvek

  Sorge: aj keď sa to niekomu nemusí zdať tak faktom je, že Číne vyhovuje, že JK a Japonsko sú pod ochranou USA. Ak by tam neboli tak by sa Juhokórejčania a Japonci museli brániť sami. A teraz si polož otázku či je v záujme Číny aby mali Japonci alebo JK silnejšie armády ako majú teraz či dokonca jadrové zbrane. Podľa mňa je terajší stav pre Čínu prijateľnejší keďže si budujú profil jedinej regionálnej mocnostiSkrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  13:26 22.10.2017

  Zaútočit lze jen na zemi se kterou jste v míru. A to zrovna Severní Korea není ...

  Zaútočit lze jen na zemi se kterou jste v míru. A to zrovna Severní Korea není ...

 • Miroslav
  13:26 22.10.2017

  Host: ako mohla JK napadnúť KĽDR keď v tom čase to bola chudobná agrárna krajina so slabou armádou? Keď z kórejského polostrova odchádzali američania tak stiahli všetky zbrane. ...Zobrazit celý příspěvek

  Host: ako mohla JK napadnúť KĽDR keď v tom čase to bola chudobná agrárna krajina so slabou armádou? Keď z kórejského polostrova odchádzali američania tak stiahli všetky zbrane. Naopak, sovieti severokorejcom nechali obrovské množstvo výzbroje. To potvrdzuje aj stav ktorý nastal po útoku. Vojská KĽDR bez väčších problémov obsadili Soul a hnali JK armádu stále viac na juh. V čase keď do bojov zasiahli američania už bolo územie JK takmer celé obsadené. Po druhej svetovej vojne boli jasné dané hranice, jasne dané podmienky a hlavne tam bol mier bez cudzích armád a KĽDR toto porušila. Darmo tu niekto bude vymýšľať čo by bolo keby. Fakty sú také aké som popísal vyššie. Proste nemôžeme popierať historické nezvrátiteľné fakty len preto, že sa to niekomu nepáči.Skrýt celý příspěvek

 • Host
  12:45 22.10.2017

  Ja len na mrgo toho, ktora korea ktoru koreu napadla atp... podla mojho nazoru sa v tomto pripade jednalo o americky zahranicnepoliticky majsterstik.. v 50 rokoch americania dobre ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja len na mrgo toho, ktora korea ktoru koreu napadla atp... podla mojho nazoru sa v tomto pripade jednalo o americky zahranicnepoliticky majsterstik.. v 50 rokoch americania dobre vedeli ze moc popularity v azijskych krajinach nemaju. Nerobme si tiez iluzie ze rovnako ako sever chcel napadnut juh, juh nechcel sever. Prave naopak. Len to ze jak cccp tak usa drzali zkratka oba rezimy obcianska.vojna nevypukla daleko skor. No a v tejto situacii americky general uplne otvorene a pred celym svetom prehlasi... ze vychodna azia uz nespada do svery vllivu usa (alebo tak podobne. Meno uz si fakt nepamatam)... nuuu a potom uz to vseci vieme. Vysledok je ten ze od tej doby subamericke vojska na poloostrove a dnes uz nie ako v minulosti dokonca vitane...Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:27 22.10.2017

  jarpe: Ta možnost tě napadla kdy, nebo to psali na Sputniku ? Ono pokud USA zatútočí na SK, tak jejich odveta půjde okamžitě na Soul. Přeci jen nemají schopnosti úderu přímo proti ...Zobrazit celý příspěvek

  jarpe:
  Ta možnost tě napadla kdy, nebo to psali na Sputniku ? Ono pokud USA zatútočí na SK, tak jejich odveta půjde okamžitě na Soul. Přeci jen nemají schopnosti úderu přímo proti USA. Teoreticky by mohli balistickými střelami ničit cíle i v Japonsku, ale Soul jsou schopní smáznout konvenčním dělostřelectvem, aniž by museli překonat hraniční pásmo.Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  12:04 22.10.2017

  Docela megalomanský plán.
  Taky existuje možnost, že když USA zaútočí na SK, tak se JK přidá na stranu SK.

  Docela megalomanský plán.
  Taky existuje možnost, že když USA zaútočí na SK, tak se JK přidá na stranu SK.

 • Argel
  21:34 21.10.2017

  Myslím si, že větší hrozba pro Japonsko je Čína. JS Izumo a JS Kaga, což jsou jejich největší lodě mají operovat proti čínským plavidlům, a ne proti NK(samozřejmě NK je pro ně také ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím si, že větší hrozba pro Japonsko je Čína. JS Izumo a JS Kaga, což jsou jejich největší lodě mají operovat proti čínským plavidlům, a ne proti NK(samozřejmě NK je pro ně také hrozba). NK a SK nemají rády Japonce, to je holý fakt. Také nesmíme zapomenout PROČ se tak Japonci chovali a proč na úplném začátku se přidali na stranu osy. Oni Japonci to mají těžké. Tam se něco pokazit, tak SK nedovolí Japoncům se vylodit a bojovat proti NK, protože SK by si nenechala šáhnout na své území opět Japoncema. Možná kdyby na SK zatlačili spojené státy, ať to těm Japoncům dovolí. Je tam strašně co-kdybySkrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:28 21.10.2017

  Sorge: jenže ono je to KLDR, které někomu unáší občany (Japonsko, J.Korea), podkopává hranice (J.Korea), porušuje smlouvy a neustále někomu vyhrožuje, že ho zničí. Ty bys z ...Zobrazit celý příspěvek

  Sorge: jenže ono je to KLDR, které někomu unáší občany (Japonsko, J.Korea), podkopává hranice (J.Korea), porušuje smlouvy a neustále někomu vyhrožuje, že ho zničí. Ty bys z prominutím obhajoval i Hitlera, hlavně kdyby byl proti USA.
  Japonsko se militarizuje právě kvůli KLDR, kdybys nebyl slepý tak to vidíš.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3