Konvenční možnosti útoku na Severní Koreu

Severokorejské samohybné dělostřelectvo na vojenské přehlídce v Pchjongjangu; ilustrační foto; větší foto / Stefan Krasowski, CC BY 2.0

Vojenský analytik amerického Kongresu Peter Vincent Pry v článku v The Washington Post uveřejnil scénář možného konvenčního úderu na Severní Koreu. Klíčovým problémem podle zmíněného scénáře je likvidace severokorejských balistických raket.

Dlužno dodat, že Pry se ve svém článku soustředí pouze na odstranění severokorejského vojenského rizika vůči Spojeným státům a “zanedbává” strategické důsledky takového kroku, zejména pro celou oblast Korejského poloostrova a blízkého okolí (Japonsko, Mandžusko, atd.)

Nyní k samotnému “jestřábímu” scénáři. Podle Pryho je nutno nejdříve přesnými konvenčními údery zničit severokorejské zbraňové systémy, které představují nebo mohou představovat jadernou hrozbu pro Spojené státy. Jde především o dva severokorejské vojenské satelity, zhruba 12 mezikontinentálních balistických raket (ICBM) a klíčový jaderný komplex Jongbjon ležící 90 km severně od Pchjongjangu.

Dále jde o 13 ponorkových nosičů balistických raket (jeden funkční, 12 rozestavěných), 60 bombardérů (zřejmě vyzbrojených pouze konvenčními zbraněmi vzduch-země), 30 až 50 balistických raket středního doletu (IRBM; 2500 až 5000 km), 300 až 450 raket nižšího středního doletu (MRBM; 1000 až 2500 km) a 600 až 800 konvenčních balistických střel krátkého doletu (SRBM; do 1000 km).

Cílem případné americké vojenské kampaně, především za pomoci letectva a střel Tomahawk, je co nejrychleji zničit všechna výše uvedená severokorejská vojenská aktiva (uvedená podle stupně důležitosti).

Pry si myslí, že použití rychlého, přesného a omezeného konvenčního úderu nebude Severní Korea s největší pravděpodobností považovat za začátek rozsáhlé války (s cílem zničit režim) a režim tak nepoužije jaderné zbraně nebo jiné zbraně hromadného ničení.

Autor scénáře se domnívá, že klíčové je zničení dvou severokorejských satelitů, které mohou být údajně vybaveny nějakým typem jaderného výbušného zařízení za účelem vyvolání masivního elektromagnetického pulzu (EMP). Satelity přes území Spojených států přeletí několikrát denně a v případě masivního EMP mohou vyřadit americkou energetickou soustavu na měsíce nebo roky. Zejména v případě zimních měsíců to může přinést celospolečenský kolaps, hladovění a následnou smrt údajně až 90 % populace.

Před hrozbou EMP varoval ve svém nedávném projevu generál John Hyten , velitel Strategického velitelství (STRATCOM). Podle Hytena sice Spojeným státům více hrozí masivní kybernetický útok, než útok pomocí EMP, přesto jde o vážnou hrozbu.

"EMP pulz je velmi nebezpečná a realistická hrozba. Pokud nejste chráněn před jaderným útokem (proti doprovodnému EMP pulzu z výbuchu - pozn. red.), vyřadí se všechny počítače v dosahu EMP…. Ptal jsem se, jestli STRATCOM je připraven reagovat na EMP a odpověď je ano, protože máme proti jadernému výbuchu chráněné satelity, chráněné systémy řízení a velení, atd. “ uvedl Hyten. “Ale náš národ jako celek EMP příliš neřeší a ani jsme neřešili civilní infrastrukturu, která může být poškozena EMP. Musíme se vrátit trochu zpět a podívat se na celou hrozbu, protože to je realistická hrozba.”

“Nevíme, zda jsou satelity Severní Koreje jaderné, ale jejich potenciální EMP hrozba pro USA (a každý národ na Zemi) je neúnosná,” píše Pry ve svém článku ve The Washington Post.

Zničení obou satelitů zajistí americké lodě se systémem Aegis (střely SM-3) nebo interceptory americké národní protiraketové obrany. Pry navrhuje, aby zničení satelitů bylo prvním krokem s následující strategickou pauzou, aby Spojené státy vyslaly do KLDR, Ruska a Číny jasnou zprávu, že jsou připraveny použít sílu k odstranění severokorejské jaderné hrozby.

“Zničení samotných satelitů Severní Koreje, což je jedna z nejmenších a nejsnadněji proveditelných vojenských operací, může stačit k dosažení diplomatického řešení,” píše Pry. Pokud diplomatické řešení nedorazí, Spojené státy dále zničí zhruba 12 severokorejských ICBM, které ohrožují americké západní pobřeží, Aljašku a Havaj.

I když jsou ICBM mobilní a chráněné v horských tunelech, americké zpravodajské služby měly roky na určení jejich přesných pozic. Pry si myslí, že Spojené státy mohou všechny severokorejské ICBM zničit do jedné hodiny. V případě odpálení několika ICBM jejich sestřel zajistí lodě se systémem Aegis.

Dále zničení jaderného komplexu Jongbjon vyřadí většinu schopností Severní Koreje vyrábět jaderný materiál. Jediná funkční severokorejská raketová ponorka Simpo-1 (zakotvená v přístavu) a dalších 12 rozestavěných, stejně jako 60 bombardérů, může americké letectvo a námořnictvo poměrně snadno zničit. Zničení ponorek a bombardérů jsou v prioritě výše než zničení IRBM, nikoliv proto, že jsou důležitější, ale protože je lze mnohem jednodušeji zničit než mobilní balistické rakety.

Po započtení IRBM se počet nejdůležitějších cílů zvýší na zhruba 150. Pry je přesvědčen, že tři svazy útočných letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group) a velitelství letectva pro strategické údery AFGSC (Air Force Global Strike Command) s bombardéry B-1, B-2 a B-52 zničí všech 150 cílů během několika hodin.

V případě MRBM a SRBM je situace komplikovanější, protože na jejich zničení je nutné vyčlenit mnohem větší síly. Pry se domnívá, že zničení MRBM a SRBM může výrazně zvýšit eskalaci celého konfliktu, aniž se zvýší bezpečnost Spojených států. V prvním kroku proto Pry navrhuje zůstat u jmenovaného zničení 150 cílů.

Pokud přesto Severní Korea eskaluje konflikt za použití jaderných zbraní, Spojené státy musí být připraveny k masovému útoku, a to i za omezeného použití taktických jaderných zbraní, které zničí severokorejské vojenské schopnosti a zničí hlavní představitele režimu.

Pry se však domnívá, že severokorejský režim po omezeném americkém útoku jaderné zbraně nepoužije, protože pokud použije, sám sebe odsoudí k záhubě. Kim Čong-un raději zachrání stovky MRBM a SRBM, které mohou nést konvenční, chemické, biologické a jaderné zbraně, aby podporovaly a chránily severokorejský režim.

Historie nabízí několik případů, kdy “psychopatický megaloman” nesáhl k použití zbraní masového ničení:
+ Adolf Hitler, i když čekal na Rusy ve svém Führerovském bunkru, nepoužil nervové plyny Tabun a Sarin (vynalezeného nacisty) a doufal, že uzavře dohodu s USA a Velkou Británií proti SSSR
+ Saddám Husajn neoplatit Izraeli letecký úder na jaderný reaktor Osirak v roce 1981
+ Saddám se během první a druhé války v Perském zálivu v letech 1991 a 2003 zdržel používání chemických zbraní proti americkým a spojenckým vojákům
+ Bašár Assad neoplatil Izraeli letecký úder na jaderné zařízení Al-Kibar (2007) v Sýrii (postavené Severní Koreou)

“Ochromení Severní Koreje není bez rizika. Je však stále riskantnější věřit tomu, že 25 let neúspěšné diplomacie nyní uspěje nebo se lze spoléhat na ujišťování pana Kima,” píše Pry a dodává, že pokud je Kim Čong-un tak agresivní, je lepší udeřit nyní, kdy má pouze 12 ICBM.

Zdroj: The Washington Post, The Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vojáci Severní Koreje bojují v Sýrii?

Ruská tisková agentura TASS přinesla zprávu o zapojení vojáků Severní Koreje do války v Sýrii. Je ...

Válečné hry Severní Koreje

V pátek Severní Korea odpálila další balistickou raketu, již druhou během tři týdnů. Střela letěla z ...

General John Hyten: Zaostáváme ve vývoji zbraní za protivníky

Podle generála Johna Hytena, velitele Strategického velitelství (STRATCOM), pro Spojené státy ...

Čínská stíhačka J-20 oficiálně ve výzbroji čínského letectva

Tiskový mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Qian oficiálně oznámil zavedení stealth stíhačky ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  20:24 22.10.2017

  Japonsko bude budovat armádu, ale přeci jen jim jde o kapacity pro udržení různých ostrůvků a strategických bodů na moři - ostrovy Senkaku. V tomto případě ale mají problém jak s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Japonsko bude budovat armádu, ale přeci jen jim jde o kapacity pro udržení různých ostrůvků a strategických bodů na moři - ostrovy Senkaku. V tomto případě ale mají problém jak s Čínou, tak Tchaj-wanem. V dubnu 2015 vydala bývalá ministryně obrany Japonska Yuriko Koike prohlášení o nutnosti provést referendum o nezávislosti Sachalinu a Kurilských ostrovů na Rusku. U nemalé části etnických rusů co na ostrovech žijí, je toto téma stále velice aktuální. Přeci jen rozdíl v životní úrovni je nemalý. Pokud se vrátíme k japonské armádě, tak zde s nějakými extra těžkými silami nepočítejme. Zajímavé jsou ale jejich výsadkové jednotky, obojživelná vozidla, námořnictvo a letectvo. Z konvenční techniky se mi hodně líbí tank Type 10 Hitomaru. Vzhledem k tomu, že si ale většinu techniky vyrábí sami a jen pro sebe (v malých počtech) tak je i poměrně drahá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:51 22.10.2017

  Japonsko by se, ale tímto útokem dopustilo válečného aktu. Na rozdíl od USA, JK. a spousty dalších států co se účastní téhle války pod mandátem OSN.

  Japonsko by se, ale tímto útokem dopustilo válečného aktu. Na rozdíl od USA, JK. a spousty dalších států co se účastní téhle války pod mandátem OSN.

 • PavolR
  19:49 22.10.2017

  ... a to ešte nehovorím o možnosti trestného stíhania za zneužitie japonských síl k agresii v zahraničí ...

  ... a to ešte nehovorím o možnosti trestného stíhania za zneužitie japonských síl k agresii v zahraničí ...

 • PavolR
  19:41 22.10.2017

  Sorge-227:
  Taký zásah voči KLDR by bol predstaviteľný iba s vládou, ktorá by bola ochotná podať hneď na to demisiu a prijať fakt, že prinajmenšom premiér a minister obrany, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge-227:
  Taký zásah voči KLDR by bol predstaviteľný iba s vládou, ktorá by bola ochotná podať hneď na to demisiu a prijať fakt, že prinajmenšom premiér a minister obrany, ale najskôr aj iní jej členovia, sa stanú na istú dobu terčmi sústredenej kritiky a fakticky politickými mŕtvolami. Povedal by som, že zo stany teraz zvolenej vlády sa tak nestane.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:31 22.10.2017

  Sorge: Japonci jsou nacionalističtí, jsou tvrdí, ale dost podstatná část si nepřeje, aby Japonsko měnilo pacifistickou ústavu. Japonsko sice neprošlo podobným procesem jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge: Japonci jsou nacionalističtí, jsou tvrdí, ale dost podstatná část si nepřeje, aby Japonsko měnilo pacifistickou ústavu. Japonsko sice neprošlo podobným procesem jako poválečné Německo, ale také má na paměti, co jim 2WW přineslo (plus někteří mají i tu sebereflexi). Navíc Japonsko má i v historii oporu v izolacismu (paradoxně je z nich vytáhlo USA :D )
  Ten tyjátr ohledně vrtulníkových torpédoborců je určen pro Japonce, a nikoliv pro okolní svět.
  Co má Japonsko s NATO nechápu, mohl bys mi to nějak objasnit?
  Víš proč Japonsko nepodnikne chirurgický útok prot SK? Protože mají rozum. Potřebují klid na obchod, takže se spoléhají na to, že je USA ochrání a Čína SK ukočíruje. To poslední co Japonsko, Čína, JK a i USA potřebuje je rozsáhlý konflikt v této oblasti. Ale zároveň všichni vědí, že to pomyslné ucho na džbánu hrozí utržením.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  19:22 22.10.2017

  skelet: suhlasim so vsetkym az na jedno
  Japonci nie su pacifisti, ziadny narod nie je. A v Japonsku je kazdy tvrdy nacionalista, Ked dojde ku konfliktu tak sa postavia za svoju ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: suhlasim so vsetkym az na jedno
  Japonci nie su pacifisti, ziadny narod nie je. A v Japonsku je kazdy tvrdy nacionalista, Ked dojde ku konfliktu tak sa postavia za svoju krajinu a budu bojovat do posledneho muza...co dokazali za 2. svetovej vojny. Je to tvrdy narod..A su na seba hrdy.Mozno vacsina obyvatelstva preferuje mier, obchodovanie, ale ked sa nieco stane tak su pripraveny bojovat s fanatickym odhodanim. To je ako mezi slovenskem a madarskom napriklad. Mame krasne vztahy na najvyssej urovni ale keby sa nieco stalo, tak slovak madara a naopak by chcel zabit..nacionalizmus je taky. A nakoniec si aj tak kazdy stat bude robit iba vo svojom zaujme....Je japonsko v NATO?..ani neviem. Ked sa Japonci tak boja SK..tak oni by mohli spravit chirurgicky nalet/ utok na SK...ich nemusi zaujimat pripadna odvet SK na JK..hlavne ze oni znicia vsetky rakety, ktore ich mozu ohrozit..a potopit cele sverokorejske namornictvo. Skor vidim ze Japonci zasiahnu..alebo nie?
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  18:40 22.10.2017

  Myslím, že Skelet to popísal veľmi dobre

  Myslím, že Skelet to popísal veľmi dobre

 • skelet
  18:19 22.10.2017

  Sorge: prosté, jak Japonsko, tak i JK mají silné a moderní armády, ale ..
  1) Japonsko má hodně pacifisticky naladěné obyvatelstvo, které si nepřeje "promítání" síly mimo hranice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge: prosté, jak Japonsko, tak i JK mají silné a moderní armády, ale ..
  1) Japonsko má hodně pacifisticky naladěné obyvatelstvo, které si nepřeje "promítání" síly mimo hranice Japonska (vláda se to snaží sice ohýbat, ale jde to ztuha a hodně pomalu). A jedním z důvodů proč to tak jde, je přítomnost USA, které jsou protektory Japonska. Bez KLDR by USA dříve nebo později muselo z Japonska odejít, a tím by se postupně rozvázaly ruce Japonsku. Což by byl dost nepříjemný soupeř ČLR
  2) Jižní Korea se musí soustředit na svého severního souseda a nemá už prostředky na promítání síly do svého okolí. Bez KLDR by na to mělo čas a prostředky.

  Čiže bez KLDR by měla Čína poměrně dva silné soupeře v regionu. Navíc technologicky na vyšší úrovni, než je ona sama.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:06 22.10.2017

  Jelikož Japonsko nemá a dlouho mít nebude v regionu spojence a může nastat situace,kdy Spojené státy nebudou schopny dodržet své závazky, nezbývá než zvyšovat výdaje na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jelikož Japonsko nemá a dlouho mít nebude v regionu spojence a může nastat situace,kdy Spojené státy nebudou schopny dodržet své závazky, nezbývá než zvyšovat výdaje na zbrojení.
  Takto celkem logicky argumentují již několik let vysocí armádní činitelé.
  Samozřejmě na to musí reagovat okolní státy,protože mají s Japonci ty nejhorší zkušenosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argel
  17:27 22.10.2017

  Dneska v Japonsku vyhrála koalice vedená Shinzem Abem ve volbách a získali ústavní většinu! Abe chce změnit ústavu a vyzbrojit se. Uvidíme, a doufám, že tu bude na toto článek, jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dneska v Japonsku vyhrála koalice vedená Shinzem Abem ve volbách a získali ústavní většinu! Abe chce změnit ústavu a vyzbrojit se. Uvidíme, a doufám, že tu bude na toto článek, jak moc chce Abe militarizovat Japonsko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  17:16 22.10.2017

  Sorge: v podstate si si odpovedal aj keď si to neuvedomuješ. JK a Japonsko sú pod ochranou USA. Preto môžu udržovať síce modernú ale nie príliš početnú armádu. V prípade, že by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge: v podstate si si odpovedal aj keď si to neuvedomuješ. JK a Japonsko sú pod ochranou USA. Preto môžu udržovať síce modernú ale nie príliš početnú armádu. V prípade, že by tomu tak nebolo a Japonsko s JK by sa museli spoliehať len na seba tak by to znamenalo zbrojenie čo nie je v záujme Číny. Čína nechce silné Japonsko alebo JK. Mimochodom, Japonsko oficiálne ani armádu nemá avšak v skutočnosti udržuje už teraz pomerne silnú, modernú armádu a námorníctvo. To je niečo ako Irán. Keby získal Irán jadrové zbrane tak čo by sa stalo? Automatický by sa ich snažila získať aj Saudská Arábia.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  16:41 22.10.2017

  Miroslav
  Nechapem preco by to malo Cine vyhovovat ze v blizskosti ich hranic su uderne jednotky USA. Japonsko je prirodzeny nepriatel vychodnej azie..od nepamati s nimi bojuju. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav
  Nechapem preco by to malo Cine vyhovovat ze v blizskosti ich hranic su uderne jednotky USA. Japonsko je prirodzeny nepriatel vychodnej azie..od nepamati s nimi bojuju. Raz sa spoji juzna a severna korea a to sa nebude pacit ani cine ani japonsku ani USA. USA chce oslabit cinu tym ze chce oslabit SK. Japonsko a JK nebudu mat nikdy silnejsiu armadu ako cina..nemaju na to ludi ani financie...Skor to vidim tak ze USA vadi terajsi stav a chcu tam vojnu aby si mohli zas zarobit..o nic ine nejde..len o peniaze..na tych obycajnych ludi tam vsetci kaslu...ludi je na svete ako sracek....
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  13:31 22.10.2017

  Sorge: aj keď sa to niekomu nemusí zdať tak faktom je, že Číne vyhovuje, že JK a Japonsko sú pod ochranou USA. Ak by tam neboli tak by sa Juhokórejčania a Japonci museli brániť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge: aj keď sa to niekomu nemusí zdať tak faktom je, že Číne vyhovuje, že JK a Japonsko sú pod ochranou USA. Ak by tam neboli tak by sa Juhokórejčania a Japonci museli brániť sami. A teraz si polož otázku či je v záujme Číny aby mali Japonci alebo JK silnejšie armády ako majú teraz či dokonca jadrové zbrane. Podľa mňa je terajší stav pre Čínu prijateľnejší keďže si budujú profil jedinej regionálnej mocnosti
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  13:26 22.10.2017

  Zaútočit lze jen na zemi se kterou jste v míru. A to zrovna Severní Korea není ...

  Zaútočit lze jen na zemi se kterou jste v míru. A to zrovna Severní Korea není ...

 • Miroslav
  13:26 22.10.2017

  Host: ako mohla JK napadnúť KĽDR keď v tom čase to bola chudobná agrárna krajina so slabou armádou? Keď z kórejského polostrova odchádzali američania tak stiahli všetky zbrane. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Host: ako mohla JK napadnúť KĽDR keď v tom čase to bola chudobná agrárna krajina so slabou armádou? Keď z kórejského polostrova odchádzali američania tak stiahli všetky zbrane. Naopak, sovieti severokorejcom nechali obrovské množstvo výzbroje. To potvrdzuje aj stav ktorý nastal po útoku. Vojská KĽDR bez väčších problémov obsadili Soul a hnali JK armádu stále viac na juh. V čase keď do bojov zasiahli američania už bolo územie JK takmer celé obsadené. Po druhej svetovej vojne boli jasné dané hranice, jasne dané podmienky a hlavne tam bol mier bez cudzích armád a KĽDR toto porušila. Darmo tu niekto bude vymýšľať čo by bolo keby. Fakty sú také aké som popísal vyššie. Proste nemôžeme popierať historické nezvrátiteľné fakty len preto, že sa to niekomu nepáči.
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  12:45 22.10.2017

  Ja len na mrgo toho, ktora korea ktoru koreu napadla atp... podla mojho nazoru sa v tomto pripade jednalo o americky zahranicnepoliticky majsterstik.. v 50 rokoch americania dobre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja len na mrgo toho, ktora korea ktoru koreu napadla atp... podla mojho nazoru sa v tomto pripade jednalo o americky zahranicnepoliticky majsterstik.. v 50 rokoch americania dobre vedeli ze moc popularity v azijskych krajinach nemaju. Nerobme si tiez iluzie ze rovnako ako sever chcel napadnut juh, juh nechcel sever. Prave naopak. Len to ze jak cccp tak usa drzali zkratka oba rezimy obcianska.vojna nevypukla daleko skor. No a v tejto situacii americky general uplne otvorene a pred celym svetom prehlasi... ze vychodna azia uz nespada do svery vllivu usa (alebo tak podobne. Meno uz si fakt nepamatam)... nuuu a potom uz to vseci vieme. Vysledok je ten ze od tej doby subamericke vojska na poloostrove a dnes uz nie ako v minulosti dokonca vitane...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:27 22.10.2017

  jarpe:
  Ta možnost tě napadla kdy, nebo to psali na Sputniku ? Ono pokud USA zatútočí na SK, tak jejich odveta půjde okamžitě na Soul. Přeci jen nemají schopnosti úderu přímo proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jarpe:
  Ta možnost tě napadla kdy, nebo to psali na Sputniku ? Ono pokud USA zatútočí na SK, tak jejich odveta půjde okamžitě na Soul. Přeci jen nemají schopnosti úderu přímo proti USA. Teoreticky by mohli balistickými střelami ničit cíle i v Japonsku, ale Soul jsou schopní smáznout konvenčním dělostřelectvem, aniž by museli překonat hraniční pásmo.
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  12:04 22.10.2017

  Docela megalomanský plán.
  Taky existuje možnost, že když USA zaútočí na SK, tak se JK přidá na stranu SK.

  Docela megalomanský plán.
  Taky existuje možnost, že když USA zaútočí na SK, tak se JK přidá na stranu SK.

 • Argel
  21:34 21.10.2017

  Myslím si, že větší hrozba pro Japonsko je Čína. JS Izumo a JS Kaga, což jsou jejich největší lodě mají operovat proti čínským plavidlům, a ne proti NK(samozřejmě NK je pro ně také ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím si, že větší hrozba pro Japonsko je Čína. JS Izumo a JS Kaga, což jsou jejich největší lodě mají operovat proti čínským plavidlům, a ne proti NK(samozřejmě NK je pro ně také hrozba). NK a SK nemají rády Japonce, to je holý fakt. Také nesmíme zapomenout PROČ se tak Japonci chovali a proč na úplném začátku se přidali na stranu osy. Oni Japonci to mají těžké. Tam se něco pokazit, tak SK nedovolí Japoncům se vylodit a bojovat proti NK, protože SK by si nenechala šáhnout na své území opět Japoncema. Možná kdyby na SK zatlačili spojené státy, ať to těm Japoncům dovolí. Je tam strašně co-kdyby
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:28 21.10.2017

  Sorge: jenže ono je to KLDR, které někomu unáší občany (Japonsko, J.Korea), podkopává hranice (J.Korea), porušuje smlouvy a neustále někomu vyhrožuje, že ho zničí. Ty bys z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge: jenže ono je to KLDR, které někomu unáší občany (Japonsko, J.Korea), podkopává hranice (J.Korea), porušuje smlouvy a neustále někomu vyhrožuje, že ho zničí. Ty bys z prominutím obhajoval i Hitlera, hlavně kdyby byl proti USA.
  Japonsko se militarizuje právě kvůli KLDR, kdybys nebyl slepý tak to vidíš.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  19:22 21.10.2017

  skelet
  Ale v Japonsku je US armada, namornictvo, letectvo oni zarucuju ochranu. Japonci nemaju mat pravo vlastnit utocne zbrane..pomalu to zacina ist do starych kolaji...

  skelet
  Ale v Japonsku je US armada, namornictvo, letectvo oni zarucuju ochranu. Japonci nemaju mat pravo vlastnit utocne zbrane..pomalu to zacina ist do starych kolaji...

 • Sorge-227
  18:27 21.10.2017

  skelet:
  Tieto otazky su skor pre Kima.
  Kazdy rezim je niecim osobity, zadny nie je rovnaky. Vo vychodnom bloku to bolo tiez vselijake...jediny uspech v ramci ekonomiky nastal v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet:
  Tieto otazky su skor pre Kima.
  Kazdy rezim je niecim osobity, zadny nie je rovnaky. Vo vychodnom bloku to bolo tiez vselijake...jediny uspech v ramci ekonomiky nastal v Cine. Vietnam sa teraz tiez transformoval.

  4) proč by mělo někomu vadit pozvolné zbrojení Japonska?
  asi proto ze sa nevyrovnalo s minulostou ako nemecko, ked prehralo vojnu a citi sa ukrivdene a citi sa ako obet. Nepriznali a neuznali co vsetko sposobili na azijskom obyvatelstvu. Cela azia ich nesnasa..to je asi jedine co spojuje severnu a juznu koreu...nenavist k japoncom. Aj Japoncom vyhovuje tento konflikt medzi juznou a severnou koreu.
  A Japonci su dost tvrdy a velmi militatny narod, hned vyuziju prilezitost...Premier uz zmenil ustavu a pomalu sa to vsetko meni na vojensku masineriu..maju uz lietadlove lode,...A vy sa divite ze korea chce mat jaderne zbrane....japonci sa ani neospravedlnili...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  18:05 21.10.2017

  Válka by v Korei byla tak jako tak-sjednocení si přál i jih,jen po svém,sever je jen předběhl.Nemyslete si že Jižní Korejci jsou svatoušci-nejsou,vždyť je to jeden národ,stejná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Válka by v Korei byla tak jako tak-sjednocení si přál i jih,jen po svém,sever je jen předběhl.Nemyslete si že Jižní Korejci jsou svatoušci-nejsou,vždyť je to jeden národ,stejná mentalita.Vzpomeňme třeba na desítky tisíc popravených v J.korei po začátku války,podezřelé z sympatizování s komunisty...
  Problém je ten že KLDR se cítí ohrožena (rozhodně oprávněně),proto vidí v jaderných zbraních jedinou možnost jak si zajistit udržení svého režimu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:00 21.10.2017

  Sorge-227:
  Iba dodatok - na druhej strane, Kórea dnes mohla byť zjednotená aj v prípade, ak by nezasiahli Číňania. ;-)

  Sorge-227:
  Iba dodatok - na druhej strane, Kórea dnes mohla byť zjednotená aj v prípade, ak by nezasiahli Číňania. ;-)

 • skelet
  17:54 21.10.2017

  Sorge:
  1) občanská válka tam byla, protože Sever zaútočil na Jih
  2) proč KLDR stále odmítá podepsat mírovou smlouvu?
  3) proč KLDR má autoritativní režim postavený na kultu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge:
  1) občanská válka tam byla, protože Sever zaútočil na Jih
  2) proč KLDR stále odmítá podepsat mírovou smlouvu?
  3) proč KLDR má autoritativní režim postavený na kultu osobnosti, když se mohlo vydat cestou ostatních komunistických zemí, včetně Číny?
  4) proč by mělo někomu vadit pozvolné zbrojení Japonska?

  Víš, KLDR drží po kupě, protože Čína. Nikdo ji nenapadl, protože Čína. S tím jak si Kim hraje na velkého kluka s velkýma prskavkama, tak všem okolo dochází trpělivost a začíná tlačit na Čínu, aby tento problém vyřešila.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:49 21.10.2017

  Sorge-227:
  Keby USA a OSN nezasiahli, malo by sa na figu o 50M ľudí viac a my by sme mali menej zahraničných investícií. Agrárny juh polostrova bol pôvodne chudobnejší, ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge-227:
  Keby USA a OSN nezasiahli, malo by sa na figu o 50M ľudí viac a my by sme mali menej zahraničných investícií. Agrárny juh polostrova bol pôvodne chudobnejší, ako priemyselný sever, ktorý sa Kimovcom podarilo za ten čas zhumplovať.
  Rozjímať, či Juhokórejcom stál odpor voči KLDR za tie obete, je skoro ako pýtať sa, či Čechom protinacistický odboj stál za Lidice.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  17:27 21.10.2017

  Minule som kukal spravy a kdesi v afrike uniesli severokorejskych lekarov , len tak ma to zaujalo, ze chudobny stat kde podla zapadnych medii umieraju ludia hlady tak pomaha v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Minule som kukal spravy a kdesi v afrike uniesli severokorejskych lekarov , len tak ma to zaujalo, ze chudobny stat kde podla zapadnych medii umieraju ludia hlady tak pomaha v afrike..kto vie ako je to v skutocnosti v severnej koreji...sa siria iba dezinformacie a zaplavy sprav..kedysi ked sme boli pred rokom 89, sme nemali ziadne informacie. Alebo iba tie co rezim dal. Teraz mame tolko informacii jak v obchodoch potravin ze si nevieme vybrat z ponuky a riadime sa srdcom a nie rozumom..ale ja o chapem...kazdy to vidi inak. Zadny extrem nie je dobry. Bodaj by bolo na svete vsade demokracia, jedno nabozenstvo a....
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  17:11 21.10.2017

  Miroslav: Ano severna korea zautocila na juznu, lebo tam bola obcianska vojna..chceli zjednotit celu koreu co kazdy chape ako spravny krok...a keby do toho USA nezasahovala tak v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav: Ano severna korea zautocila na juznu, lebo tam bola obcianska vojna..chceli zjednotit celu koreu co kazdy chape ako spravny krok...a keby do toho USA nezasahovala tak v korejskom konflikte by nebolo mioliony mrtvych ludi...a bola by to zjednotena krajina a postupne by sa zmenila na demokraciu alebo nieco ako je dnesny vietnam. Teraz tam vobec nejde o jaderne zbrane..na to vsetci kaslu....mozno iba Japonsko sa boji. Ide tam o viac. Cina stupa vysoko a Severna korea je naraznikova zona pred USA a jeho spjencami. USA potrebuju znicit a oslabit cinu a cina to vie a preto to tak nenecha. Je zaujimave ze v afrike umieraju ludia su tam kazdodene genocidy, na strednom vychode popravuju ako na beziacom pase..v Saudskej arabii je menasia sloboda ako v severnej koreji ale to nikomu nevadi. Japonsko zacina zbrojit a nikomu to nevadi. Kazdopadne z toho bude taky svetovy konflikt ze to nechcem vidiet...to bude miliarda mrtvych ludi... A to ze sadam a asad a hitler nepouzil chemicke zbrane..to nic neznamena..nemal to ziadny strategicky vyznam ich pouzit..iba ako sirenie hrozy a Severna korae moze odpalit par jadernych nalozi na US jednotky v juznej koreji .Teraz chcu mat vsetci jaderne zbrane.....juzna korea, japonsko,...Ja skor vidim velku hrozbu v Pakystanu..tam ked sa dotane niekto k jadernym zbraniam z tych fundamentalistov tak si na nas pekne posviti....Ale ja verim v Cinu a v Rusko oni nedopustia ziadny utok na severnu koreu..mozna robia bubu na severnu koreu ale oni ju potrebuju. Keby aj doslo ku konfliktu...minimalne by cina a rusko dodavalo zbrane severnej koreji....Konvencny konflikt? Myslim ze USA by to ekonomicky riadne vycerpalo...us lode by boli potopene, to neni irak, afganistan....tam uz su profici, dobre motivovani ludia na oboch stranach a su odhodlani a maju moderne zbrane..nebolo by to zadarmo..ziadny chirurgicky zasah...to nieje niaky blby reaktor niekde na pusti kdesi v iraku...Korea ma vlastne satelity, kolko statov je toho schopna? Oni su dost na vysokej technologickej urovni...Myslim ze americka verejnost by to neuniesla, keby domov zacali chodit tisice a tisice mrtvych vojakov...to uz nieje patrolovanie kdesi v iraku a obcas najedu na niaku bombu sem tam poslu letectvo at srovna kopec s bojovnikom ktory ich ostreluje Duskou. To by bol uz konvencny konflikt, zakopova vojna, Severna korea sa na to pripavuje 60 rokov...podla mna za par mesiacov si sadnu k jednaciemu stolu a kazdy urobi ustupok..aspon v to dufam...
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  15:00 21.10.2017

  Současný stav musí být pro USA iritující.Nesrovnatelně slabší stát si dovolil nepodřídit se.I v minulosti Severokorejci zariskovali v icidentu s lodí Pueblo a uspěli.
  Jediná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Současný stav musí být pro USA iritující.Nesrovnatelně slabší stát si dovolil nepodřídit se.I v minulosti Severokorejci zariskovali v icidentu s lodí Pueblo a uspěli.
  Jediná naděje pro Američany spočívá v tom,že se něco nepovede a raketa dopadne na území Japonska či JK.
  Potom budou moci svůj zásah snadno obhájit.
  Hitler se obával odvety.Předpokládal,že i ostatní mají chemické zbraně.
  Husajn neměl na to aby na Izrael zaútočil.
  To samé platí o Assadovi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  12:08 21.10.2017

  Grull to be neprošlo proto ze by tam těžili Činani jako o život....o severokorejsky život.

  Grull to be neprošlo proto ze by tam těžili Činani jako o život....o severokorejsky život.

 • Grull
  11:59 21.10.2017

  Škoda, že v SK není ropa. Problém by byl vyřešen dávno před tím, než by se k jádru vůbec dostali.
  Samozřejmě kvůli tomu, že se tam utlačuje obyvatelstvo :-P

  Škoda, že v SK není ropa. Problém by byl vyřešen dávno před tím, než by se k jádru vůbec dostali.
  Samozřejmě kvůli tomu, že se tam utlačuje obyvatelstvo :-P

 • Host
  10:52 21.10.2017

  súhlasím s dannym. I cez všetku zrúdnosť korejského režimu, je pre západ minimálne rovnako nebezpečný ako Pakistán. Ak nie menej. Rozdiel je v tom že pakistán je na americkej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  súhlasím s dannym. I cez všetku zrúdnosť korejského režimu, je pre západ minimálne rovnako nebezpečný ako Pakistán. Ak nie menej. Rozdiel je v tom že pakistán je na americkej reťazy. Korea nie.. a vovovotomtoje USA proste maju vojenskú, ekonomickú i politickú moc určovat nepriateľa.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:21 21.10.2017

  Ty úvahy působí místy dost amatérsky... Se SK se nabízí ještě jedno kacířské řešení. Co tak ji nechat být a bavit se s ní jako s Pákistánem? Co jsem vždy četl, tak experti tvrdí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty úvahy působí místy dost amatérsky... Se SK se nabízí ještě jedno kacířské řešení. Co tak ji nechat být a bavit se s ní jako s Pákistánem? Co jsem vždy četl, tak experti tvrdí, že se režim zoufale snaží donutit USA k přímému jednání. Aby se s ními zacházelo, jako s partnerem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  10:04 21.10.2017

  PavolR-nezapomeň že Spojeným Státům k útoku na svrchovaný stát vždy stačila jako záminka i podezření že dotyčný stát vlastní či se snaží získat zbraně hromadného ničení.V případě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR-nezapomeň že Spojeným Státům k útoku na svrchovaný stát vždy stačila jako záminka i podezření že dotyčný stát vlastní či se snaží získat zbraně hromadného ničení.V případě KLDR to ovšem neudělali-tedy zatím ne.Nějaký důvod to mít musí,zvláště když je jasné že státy které USA v minulosti napadli nebyly reálně s to vojensky USA ohrozit,kdežto KLDR už ano,a nebezpečí ze strany KLDR pro USA stále roste.
  Pokud se podaří KLDR postavit pár desítek raket s j.hlavicí s dostatečným doletem aby ohrozily území USA bude vojenské řešení prakticky vyloučeno.Jak blízko k tomu mají netuším,ale je jasné že přesně to je jejich cíl.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:37 21.10.2017

  Marthy:
  Nukleárny program spustila KLDR ešte za studenej vojny a v roku 1985 sa pripojila k zmluve o nešírení nukleárnych zbraní. Nasledovali drobné doťahovačky, či ju plní, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  Nukleárny program spustila KLDR ešte za studenej vojny a v roku 1985 sa pripojila k zmluve o nešírení nukleárnych zbraní. Nasledovali drobné doťahovačky, či ju plní, alebo nie, ale skutočne to celé roztočila a od zmluvy odstúpila až v roku 2003, kedy boli USA zamestnané Afganistanom a Irakom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  08:32 21.10.2017

  Miroslav-já bych si tím že by se do případné války mezi KLDR a USA nezapojila i Čína zase tak jistý nebyl.Vypadá to logicky,ten plán-letectvo KLDR je zastaralé,stejně jako jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav-já bych si tím že by se do případné války mezi KLDR a USA nezapojila i Čína zase tak jistý nebyl.Vypadá to logicky,ten plán-letectvo KLDR je zastaralé,stejně jako jeho PVO,takže teoreticky pár týdnů náletů a bude po problému.A Čína si řekne omezíme se na protesty a výhružky,vojenský zásah se nám ekonomicky nevyplatí.
  Ale-já nebo Vy nejsme Si Ti-Pching.To on bude rozhodovat,má zcela jiné informace co by napadení KLDR znamenalo pro Čínu,a přecijen-Číňané jsou trochu jiní než my.přemýšlejí jinak.A pro to že by opravdu mohla Čína pomoci KLDR vojensky proti USA svědčí jedna věc-že to už dávno USA neudělali,dokud se KLDR o výrobu j.bomby teprve snažily.
  Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  06:12 21.10.2017

  Jakub2: Nikoho tady nepoučuju pouze vyjadřuji svuj nazor. Nebo jinej než ten Vaš nazor je trolleni? Čina doted´ držela a podle mě stale drži ochranou ruku na Kimem. Proč myslite ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2: Nikoho tady nepoučuju pouze vyjadřuji svuj nazor. Nebo jinej než ten Vaš nazor je trolleni? Čina doted´ držela a podle mě stale drži ochranou ruku na Kimem. Proč myslite že ten režim dotedka se tam udržel? KLDR je osina v zadku USA uz pěkne dlouhou dobu. Pokud USA něco podniknou jedine po dohodě s Činou. Ta sice nevyhlasi otevřene sankce ale muže USA zatopit pěkne potichu. Oni podle mě nemaji vezvyku velka gesta ale dělaji věci pěkne potichu a stranou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  03:35 21.10.2017

  Jako nejjednodušší řešení je poslat tam speciáli, kteří Kima sejmou a hned dát vědět zbytku vedení, co bude následovat, pokud neodzbrojí.

  Podle mého laického názoru, pokud tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jako nejjednodušší řešení je poslat tam speciáli, kteří Kima sejmou a hned dát vědět zbytku vedení, co bude následovat, pokud neodzbrojí.

  Podle mého laického názoru, pokud tam Amíci vlítnou a začnou mu rozsekávat vše co smrdí Atomem, Kim ho použije. Je to jeho záruka, že neskončí jako Kadáfí a jak USA zaútočí, bude vědět, že končí hra.
  Jako spoléhat na to, že když mu budeš rušit armádu konvenčně, že nesáhne po Jádru je naivní.

  Navíc, kolik jich tak má? 20-30-50? Kdo v tom mumraji pak zaručí, že se nějaká z nich nedostane do Soulu, Tokia nebo do Ameriky? A nemusí sedět na špici rakety, ale pěkně na korbě auta, v lodním kontejneru...

  Já být na jeho místě a mít k dispozici nějaké ty speciální jednotky, tohle by měli na tuty za úkol.

  Kimovi musí být jasné, že Atom je svině, ale jak bude vidět, že jde všechno do kopru a končí, pokusí se jej použít.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  00:55 21.10.2017

  A pre ostatných snílkov: Nie, Rusko ani Čína na pomoc Kimovi neprídu, nemajú prečo, nič by z toho nemali. Proste zasiahne biznis. Čína dá USA voľnú ruku v KĽDR a USA sa nebudú Číne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A pre ostatných snílkov: Nie, Rusko ani Čína na pomoc Kimovi neprídu, nemajú prečo, nič by z toho nemali. Proste zasiahne biznis. Čína dá USA voľnú ruku v KĽDR a USA sa nebudú Číne starať do Tibetu. A všetci budú spokojní. Svet sa zmenil a ekonomická globalizácia tento mýtus definitívne potvrdí. Čína je najväčším obchodným partnerom USA. Prečo by mali zachraňovať KĽDR? Skôr bude KĽDR chrániť paradoxne Juh. Ako povedal jeden juhokórejský politik: ,,Južná Kórea nemá záujem o vojnu. Máme svoj vysoký životný štandard a nemáme záujem o to, živiť 25 miliónov vyhladovaných severokorejcov"
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  00:43 21.10.2017

  Sorge: pozrime sa trochu do histórie... Po II. svetovej vojne podľa dohody odišli z kórejského polostrova američania aj sovieti. A čo urobila Severná Kórea? Okamžite napadla Južnú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge: pozrime sa trochu do histórie... Po II. svetovej vojne podľa dohody odišli z kórejského polostrova američania aj sovieti. A čo urobila Severná Kórea? Okamžite napadla Južnú Kóreu. Keby to neurobili tak dnes tam ani američania nie sú. Čiže áno, KĽDR je hrozba pre juh a nie naopak. To KĽDR strieľa rakety ponad svojích susedov a nie Južná Kórea, ani Japonsko. Kde vo svete si prosím videl aby moderátorka spravodajstva búchala päsťou do stola a kričala ako premenia Južnú Kóreu a USA na popol? Ako by si sa cítil keby Orbán toto hovoril o nás? Tento bizarný Disneyland ktorý nemá žiadnych reálnych spojencov a kde sa moc dedí z otca na syna je podľa teba normálna krajina? Videl si ako tí ľudia tam revali keď zomrel Kim Čong Il? Tebe to príde normálne? Mne vôbec. Ale upokojím ťa. Pokiaľ Kim nemá v hlave úplne nasr_té tak si je vedomí čo by sa stalo keby sa o niečo pokúsil. Bol by to koniec jeho, celého režimu aj celej krajiny. Mimochodom, tie jadrové zbrane mu nepomôžu. Skôr naopak. Doteraz ich nemali a nikto na nich neútočil, paradoxne im to oveľa viac hrozí teraz, keď ich majú.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  22:20 20.10.2017

  Ja sa nedivim ze seveerna korea ma jaderne zbrane, je to ich jedina zachrana. Kadafi dopadol ako? Sadam ako? A to sa kamaratili so zapadom. Este Kadafi daval peniaze francuzskemu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja sa nedivim ze seveerna korea ma jaderne zbrane, je to ich jedina zachrana. Kadafi dopadol ako? Sadam ako? A to sa kamaratili so zapadom. Este Kadafi daval peniaze francuzskemu prezidentovi na kandidaturu a on mu odmenou poslal stihacky, ktore roznasali iba smrt obycajnemu obvatelstvu. A to sa zbavili dobrovolne chcemickych zbrani jak Kadafi tak Sadam a to bola chyba....v medzinarodnej politike nemozete nikomu verit. Jeden den turci zostrelia rusku stihacku...vyzera to na vojnu a naraz su najvacsi kamarati a idu obchodovat. To video ako stoji Kadafi vedla Obami...je to neco nepredstavitelne. Severna korea nikoho neohrozuje. USA iba ohrozuju stabilitu v celom svete. Im by vyhovovalo, keby tam nastal konflikt. A Cina si nenecha znicit obranu hradzu pred USA jednotkami. Ked USA zautocia...tak cina a rusko bude podporovat severnu koreu. Je ironia, stat ktory sa prezentuje ako ochranca ludskych prav..iba siri smrt a strach....sak oni su od konca 2. svetovej vojny neustale s niekym vo vojne. A ked USA zautocia tak severna korea na to bude musiet odpovedat...a ked alah a Kim da..tak par atomovek preklzne tam kam ma....severokorejci nejsu blbci tak ako ich prezentuju v TV.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:49 20.10.2017

  Je dobře vidět logiku gum v USA. Zničí Kimovi družice, dalších 150 pro něj důležitých cílů a přesto budou čekat, že nebude druhá strana "eskalovat" konflikt. Jakoby předchozí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je dobře vidět logiku gum v USA. Zničí Kimovi družice, dalších 150 pro něj důležitých cílů a přesto budou čekat, že nebude druhá strana "eskalovat" konflikt. Jakoby předchozí zničení těch cílů v KLDR byla diplomacie :-)
  Asi zapomněli na to jak 15 krát vyhrožovali atomovým útokem na Severní Vietnam.
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  21:33 20.10.2017

  Vůbec nikdo nechcete připustit řešení, ke kterému Kim směřuje.
  "Ok, máš jaderné zbraně, my taky. Pohov, rozchod."
  On bere jaderné zbraně jako záruku své bezpečnosti. Pokud by je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vůbec nikdo nechcete připustit řešení, ke kterému Kim směřuje.
  "Ok, máš jaderné zbraně, my taky. Pohov, rozchod."
  On bere jaderné zbraně jako záruku své bezpečnosti. Pokud by je při obraně nebyl schopen použít, tak je má úplně zbytečně.

  Čína nemůže dnes vtrhnout do KLDR. Stačí se podívat, jak dopadla při vniknutí do Vietnamu. Stejně jako Rusové potřebuje, aby je obyvatelé vítali, jako zachránce.
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  19:45 20.10.2017

  Čo sa týka tých informácií ako 90% mŕtvych po EMP a "jadrové družice" To ako vážne bez komentára. Po EMP by boli následky, ale nie až take veľké.

  Akýkoľvek útok alebo vojenská ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čo sa týka tých informácií ako 90% mŕtvych po EMP a "jadrové družice" To ako vážne bez komentára. Po EMP by boli následky, ale nie až take veľké.

  Akýkoľvek útok alebo vojenská akcia proti KLDR sa rovná obetovať JK. Otázka ostáva či sa podarí zničiť všetky jadrové strely. AEGIS, THAAD alebo iný systém ich tiež nemusí zostreliť na 100%. Osobne pochybujem, že Čina sa bude len tak prizerať. V Roku 1952 sa tiež len tak nepozerala. A ak by USA použilo minimálne taktické jadrové zbrane, čo by bolo aj najľhašie riešenie, ale potom to by bez reakcie zrejme neostalo. Ak ich použije KLDR, tak aj USA, ale čo ďalej potom?

  Nech sa sama Čína zbaví Kima a nech si urobí z KLDR protektorát, ktorý budú síce platiť, ale USA si udržia of chrbta. To sú všetko však len rozprávky. :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  19:00 20.10.2017

  pks: když si přetete nějaké zahraniční analýzy tak zjistíte, že to dělostřelectvo zas až takový problém. Je to problém, který jižní korea řeší už asi 50 let. Navíc dělostřelectvo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pks: když si přetete nějaké zahraniční analýzy tak zjistíte, že to dělostřelectvo zas až takový problém. Je to problém, který jižní korea řeší už asi 50 let. Navíc dělostřelectvo severní korei je nepřesné takže palba do města způsobí velké materiální škody a desítky tisíc mrtvých ale k zničení to má daleko. Oni se na tuto eventualitu připravují už taky dost dlouhou dobu, takže mají systém bunkrů, evakuační plány a protidělostřelecké radary, které baterie SK zaměří a přesné dělostřelectvo JK je zničí za podpory letectva a námořnictva. Ano ztráty budou, ale Soul nelehne popelem. Horší případ je že by SK mohla třeba propašovat Jadernou bombu tunelem pod hranicí třeba a dovézd ji do Soulu třeba náklaďákem(kdyby selhaly jejich rakety). Rizika se SK jsou 2, jedno je Čína a druhé co dělat s těmi miliony severokorejců co pád režimu přežijou, to by SK zničilo a že by se o ně Čína milosrdně postarala silně pochybuju.

  Za normální bombardování je atomovka na Guam logickým krokem? Vy máte zajimavé měřítka, když pominu to že by tam těžko doletěla(US Navy, JSDF, Aegis a THAAD 15 raket třeba klidně zvládnou) tak jaderný útok na území USA by znamenal okamžitou odvetu od USA a na SK by vyprázdnili Ohio a Čína s Ruskem by už na straně SK stát nemohli protože ona udeřila JZ jako první.

  Vyřešit krizi SK se snažilo již hodně prezidentů a generálů, ale sankce byly doposud k ničemu. Měly by se nastavit totální sankce zahrnující zákaz dovozu potravin, léků atd, až by Kimovi začalo hladovět obyvatelstvo jako na začátku 21 století tak bude muset měnit názor. Dokud mu státy a neziskovky posílají zadarmo ,,humaitární,, pomoc tak se může soustředit na svůj jaderný program.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:39 20.10.2017

  pks_:
  Soul je rozľahlejší akoPraha a zrovnať ho zo zemou by dokázali možno tak s nasadením svojho nukleárneho arzenálu, nie však konvenčným delostrelectvom, ktoré by bolo treba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pks_:
  Soul je rozľahlejší akoPraha a zrovnať ho zo zemou by dokázali možno tak s nasadením svojho nukleárneho arzenálu, nie však konvenčným delostrelectvom, ktoré by bolo treba v dostatočnom počte sústrediť na určitú líniu, kde by bolo vydané na milosť a nemilosť juhokórejskému protiúderu. Ako dlho by to delostrelectvo KLDR ustálo?
  Obete by samozrejme išli rádovo do desiatok tisíc a škody do miliard a miliard, ale mesto ako také by to nakoniec ustálo a Južná Kórea by získala bianko šek skrze vlnu svetovej solidarity.
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  17:45 20.10.2017

  Nějak jsem si nevšiml, že by analytik uvažoval i nad tím, že Soul bude v případě problémů srovnán se zemí čistě konvenčně - dělostřelectvem.

  Nejsměšnější je pasáž o těch ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nějak jsem si nevšiml, že by analytik uvažoval i nad tím, že Soul bude v případě problémů srovnán se zemí čistě konvenčně - dělostřelectvem.

  Nejsměšnější je pasáž o těch družicích :-), po jejich sestřelení se Kim opravdu podělá a půjde si sednout k jednacímu stolu :-))))))

  V nejbližší době očekávám, že KLDR provede test rakety s vodíkovou bombou, která vybuchne někde v jižní části Tichého oceánu - v takové vzdálenosti od KLDR, aby demonstrovala možnost zasažení východního pobřeží USA.

  Pokud Kimovi nepovolí nervy a neudělá první výstřel, tak má jistou "podporu" Číny.
  Za nějaké takové normální americké bombardování je atomovka (nebo spíše ekologičtější vodíkovka) na Guam celkem logickým a odůvodněným obranným krokem - obzvláště, když se tam budou vracet neviditelné bombardéry. Je to přijatelnější řešení, než likvidace Soulu.

  Po úvodní přestřelce bych předpokládal, že Čína celou KLDR obsadí a "anektuje" - jako Rusové Krym a tím válku ukončí.

  Trump prostě potřebuje mít svoji "Zátoku Sviní".

  Může Čína poškodit USA ekonomicky? Půjde to velmi těžce. Obchodují podle pravidel, které si stanovují Američané a mohou si je podle libosti měnit - "Používáte dolar? Musíte udělat X, jinak pokuta Y (v řádu stovek miliard USD)." Stačí se podívat, kam došel Volkswagen :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  17:02 20.10.2017

  Poutnik: To házení hloupých pouček tady, to je nějaký nový druh trollení?

  USA jsou největší hospodářský partner ČLR a vice versa. Kvůli Kimovi válčit nebudou a ekonomické sankce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poutnik: To házení hloupých pouček tady, to je nějaký nový druh trollení?

  USA jsou největší hospodářský partner ČLR a vice versa. Kvůli Kimovi válčit nebudou a ekonomické sankce vůči USA by měly ve výsledku stejný efekt jako střelit se do vlastní nohy. Kam bude ČLR exportovat namísto do USA? Obchodní přebytek ze vzájemného obchodu táhne hospodářství ČLR už 25 let, to si ČLR pod sebou podřeže větev?
  Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  16:39 20.10.2017

  " ano ale odpověd Činy USA se rozhodne libit nebude . Ekonomika je svině :)"

  Tak to je usmevna uvaha :) ekonomika USA a Ciny je v postaveni "zakaznik" a "predajca" takze skor ...
  Zobrazit celý příspěvek

  " ano ale odpověd Činy USA se rozhodne libit nebude . Ekonomika je svině :)"

  Tak to je usmevna uvaha :) ekonomika USA a Ciny je v postaveni "zakaznik" a "predajca" takze skor USA moze zasiahnut proti Cine ekonomicky, nie naopak.

  Ked sa bude predajca vyhrazat zakaznikovi, ze mu nic nepreda, tak zakaznik pojde inde. Ked ale nepride zakaznik, tak Cinan moze zavriet kram :)

  Inak k teme: Ked uz sme pri tej Cine, nechapem preco nezasiahnu v KLDR nejakym palacovym prevratom a tu bravcovu hlavu neposlu na smetisko dejin..som presvedceny ,ze paky na to maju.
  Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  15:44 20.10.2017

  Ultramarinus ano ale odpověd Činy USA se rozhodne libit nebude . Ekonomika je svině :)

  Ultramarinus ano ale odpověd Činy USA se rozhodne libit nebude . Ekonomika je svině :)

 • Ultramarinus
  15:39 20.10.2017

  mudry.udrzbar: Řeč byla o tom, že si myslí, že to nebude mít za následek JADERNOU odvetu. To je docela rozdíl.

  mudry.udrzbar: Řeč byla o tom, že si myslí, že to nebude mít za následek JADERNOU odvetu. To je docela rozdíl.

 • Ultramarinus
  15:37 20.10.2017

  Čína odpoví ekonomicky, nebo diplomaticky. Tj 2 věci, kterým se severní korea vysmívá už desítky let.


  Upřímně - myslím si, že setrvalá existence severokorejského režimu je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čína odpoví ekonomicky, nebo diplomaticky. Tj 2 věci, kterým se severní korea vysmívá už desítky let.


  Upřímně - myslím si, že setrvalá existence severokorejského režimu je něco, za co by se měly mocnosti stydět. A je pravda, že MNOHEM snáz se režim svrhává, dokud nemá víc atomovek, balistických střel, funkčních ponorek, nebo jiných překvapení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ellesmerys
  15:37 20.10.2017

  “Ochromení Severní Koreje není bez rizika. Je však stále riskantnější věřit tomu, že 25 let neúspěšné diplomacie nyní uspěje nebo se lze spoléhat na ujišťování pana Kima,” ...
  Zobrazit celý příspěvek

  “Ochromení Severní Koreje není bez rizika. Je však stále riskantnější věřit tomu, že 25 let neúspěšné diplomacie nyní uspěje nebo se lze spoléhat na ujišťování pana Kima,”

  Zlatá pravda, to ale banda pacifistickejch pseudoliberálů, která je Západem v současnosti naprosto prolezlá, nikdy nepřizná.
  Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  15:36 20.10.2017

  Uff, logika teda dostala dobre zabrat...

  smrt 90% populacie...to ani nestoji za komentar.

  Pointa uvahy:

  1.) Nemozeme verit diplomacii, ze Kimovi zabrani pouzit jadrove ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uff, logika teda dostala dobre zabrat...

  smrt 90% populacie...to ani nestoji za komentar.

  Pointa uvahy:

  1.) Nemozeme verit diplomacii, ze Kimovi zabrani pouzit jadrove zbrane.

  2.) Zato verime, ze ani utok jadrove zariadenie a vsetky nosice, nevyprovokuje Kima k odvete.

  wtf? :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Lyšák
  15:21 20.10.2017

  Pokud takový článek vyšel v US tisku, je to čistá propaganda s cílem získat u domácího obyvatelstva podporu k takovému útoku.

  Jinak v případě realizace útoku na KLDR to ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud takový článek vyšel v US tisku, je to čistá propaganda s cílem získat u domácího obyvatelstva podporu k takovému útoku.

  Jinak v případě realizace útoku na KLDR to ani jinak probíhat nemůže včetně sestřelu satelitů i kdyby jen komunikačních či spíš špionážních (teď z hlavy neznám jejich umístění, a dle "faktů" uvedenych v článku nemám ani jistotu jestli nad Amerikou vůbec přelétají...).

  Mylně jsem již před pár měsíci čekal, že Kim dostane " vzkaz" sestřelením jeho zkušební ICBM nebo toho satelitu (a zároveň ostré zkoušky Aegisu).
  Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  14:37 20.10.2017

  A co Čina? To jim Ukraina nestačila? Kim už štve i Činu ale je to jak se řika "jejich zmetek" tak že nemyslim že by to nechali bez odpovědi.

  A co Čina? To jim Ukraina nestačila? Kim už štve i Činu ale je to jak se řika "jejich zmetek" tak že nemyslim že by to nechali bez odpovědi.

 • Arccos
  13:26 20.10.2017

  "Autor scénáře se domnívá, že klíčové je zničení dvou severokorejských satelitů, které mohou být údajně vybaveny nějakým typem jaderného výbušného zařízení..."

  To je přece úplná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Autor scénáře se domnívá, že klíčové je zničení dvou severokorejských satelitů, které mohou být údajně vybaveny nějakým typem jaderného výbušného zařízení..."

  To je přece úplná pitomost. "Jaderné výbušné zařízení", které by produkovalo EMP, je jedině plnohodnotná atomovka. Severokorejci měli a mají potíže zmenšit své jaderné zbraně, aby je mohli balistickou střelou dopravit nad USA. A tady se najednou předpokládá, že je mají na oběžné dráze :).
  Skrýt celý příspěvek

 • ArthurDayne
  13:25 20.10.2017

  "Zejména v případě zimních měsíců to může přinést celospolečenský kolaps, hladovění a následnou smrt údajně až 90 % populace. " Dál jsem nečetl.

  "Zejména v případě zimních měsíců to může přinést celospolečenský kolaps, hladovění a následnou smrt údajně až 90 % populace. " Dál jsem nečetl.