Konvertoplán V-280 Valor: Nástupce UH-60 Black Hawk?

V-280 Valor
Foto: Konvertoplán V-280 Valor bude sloužit především k dopravě vojáků, nákladu ale i ke vzdušné podpoře. / Bell Helicopter

Americký program Joint Multi-Role (JMR) / Future Vertical Lift (FVL) si klade za cíl najít nový víceúčelový stroj s kolmým vzletem i přistáním. Nový "vrtulník" má v americké armádě nahradit letité stroje UH-60 Black Hawk a částečně také bitevní AH-64 Apache. Angažovanou firmou v programu JMR/FVL je i Bell Helicopter, která před několika dny představila svou ideu stroje JMR/FVL – konvertoplán V-280 Valor.

 

Firma Bell Helicopter je jednou ze čtyř firem, jež mají zálusk na multimiliardový program JMR/FVL. Dalšími konkurenty je konsorcium firem Boeing a Sikorski. Obě firmy pracují na vývoji stroje odvozeného od technologického demonstrátora X2. Ten používá koaxiální protiběžné rotory a tlačnou zadní vrtuli.

Třetí, AVX Aircraft, pracuje rovněž na stroji s koaxiálními rotory. Zásadním rozdílem je nahrazení jediné tlačné vrtule dvojicí turbodmychadel. Poslední společností je evropská EADS, ta však zatím svůj design letounu nepředstavila.

Bell se oproti svým konkurentům může opřít o dlouholeté zkušenosti s vývojem a výrobou konvertoplánů. Jde především o civilní letoun AW609 (vyvinutý společně s italsko-anglickou AgustaWestland) a vojenský konvertoplán V-22 Osprey.

Foto: V-280 Valor v akci / YouTube

 

Koncept V-280 Valor se liší od svých soukmenovcům v několika věcech. V-22 Osprey a AW609 mají rotory pevně spojeny s motory. Při změně fáze letu se tudíž rotory a motory přetáčejí společně. V-280 Valor sází na propracovanější a méně násilné řešení. U nového konvertoplánu se přetáčejí pouze rotory a motory stroje setrvávají stále v poloze vodorovné s trupem letounu. O přenos síly při přetáčení se stará speciální převodovka.

Název V-280 nám naznačuje nejdůležitější vlastnosti stroje. Písmeno V znamená "vertical", tedy kolmý vzlet, a číselný údaj označuje cestovní rychlost 280 uzlů (518 km/h). Právě co největší cestovní rychlost požaduje u nových strojů JMR/FVL americká armáda.

Nový konvertoplán firmy Bell Helicopter přepraví čtyřčlennou posádku a jedenáctičlenný výsadek. Posádka nastupuje na palubu dveřmi širokými 1,8 metrů, jejichž rozměry jsou uzpůsobeny s ohledem na usnadnění práce (větší zorné pole) palubním střelcům.

Foto: Konvertoplán V-280 Valor bude sloužit pÅ™edevším k dopravÄ› vojáků, nákladu ale i k vzduÅ¡né podpoÅ™e / Bell Helicopter Foto: Konvertoplán V-280 Valor s výzbrojí / Bell Helicopter

Zajímavé jsou i hodnoty doletu. Bojový dolet stroje se blíží 1000 kilometrům, tzn. že V-280 Valor dokáže dopravit na 1000 kilometrů výsadek, poskytovat mu palebnou podporu a pak se na tutéž vzdálenost vrátit zpět. Přeletová vzdálenost se pohybuje kolem 3900 kilometrů.

Americká armáda měla dosud jasně vymezenou hranici mezi vrtulníky bitevními (AH-1 Cobra, AH-64 Apache) a transportními (především UH-60 Black Hawk). Nový víceučelový "vrtulník" by měl danou hranici  zcela zbořit. Americká armáda se stroji JMR/FVL vlastně vrací ke 40 let starém konceptu víceúčelových ruských vrtulníků Mi-24 HIND, které kombinovaly a kombinují transportní a bitevní dovednosti.

Zdroj: Gizmag

Nahlásit chybu v článku


Související články

Protiletecká mina PVM - hradba proti vrtulníkům

Formace útočných vrtulníků překračuje státní hranice a krade se nízko nad zemí ke svému cíli. Zčista ...

Perspektiva bitevních vrtulníků Apache v americké armádě

Americká armáda oznámila přejmenování svého bitevního vrtulníku AH-64D Apache Block III na AH-64E. ...

Future Vertical Lift– vrtulník nové generace pro americkou armádu

Future Vertical Lift neboli FVL je program americké armády, jehož cílem je najít náhradu za střední ...

Americká armáda nakupuje další ruské vrtulníky, politikům navzdory

Americká armáda má v úmyslu nakoupit od ruské firmy Rosoboronexport 30 transportních vrtulníků Mi-17 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Hery
  17:41 07.10.2013

  Naše armáda hlavně nemá peníze, takže s takovymhle nakupem nikdo nepočíta.

  Naše armáda hlavně nemá peníze, takže s takovymhle nakupem nikdo nepočíta.

 • martin
  12:16 07.10.2013

  hlavně že naše armáda se rozhodla tenhle koncept opustit jako "neperspektivní" a "na bojišti nepotřebný"

  hlavně že naše armáda se rozhodla tenhle koncept opustit jako "neperspektivní" a "na bojišti nepotřebný"

Načítám diskuzi...