Kopřivnická Tatra bude poprvé vystavovat na veletrhu DEFEA v Řecku

Kopřivnická Tatra bude poprvé vystavovat na veletrhu DEFEA v Řecku
Tatra Phoenix 8x8 s kabinou TDV / Tatra Trucks (Zvětšit)

Ve dnech 9. až 11. května 2023 se bude v Athénách konat druhý ročník veletrhu Defence Exhibition Athens (DEFEA) 2023. Veletrh je určen pro odborníky z oblasti obrany, bezpečnosti, vojenství, policie, záchranných složek a dalších souvisejících sektorů. Na veletrhu bude oficiálně zastoupena i Česká republika a mezi českými vystavovateli se prostřednictvím své dceřiné společnosti Tatra Export představí automobilka Tatra Trucks, pro kterou je Řecko a Středomoří zajímavým a perspektivním trhem.

Veletrh DEFEA navazuje na tradici výstav DEFENDORY a je největším veletrhem obranného a bezpečnostního průmyslu ve Středomoří, přestože se bude konat teprve jeho druhý ročník. Podobně jako v roce 2021 nabídne přehled nejnovějších technologií, produktů a služeb pro pozemní síly, námořnictvo, letectvo i kybernetickou nebo elektronickou bezpečnost a bude doprovázen bohatým programem konferencí, seminářů, workshopů a živých ukázek.

Do Athén vyšle své zástupce i společnost Tatra Export, zastupující automobilku Tatra Trucks. V expozici představí celé portfolio modelových řad Tatra Force a Tatra Phoenix určených pro vojenské aplikace. Doménou prezentace bude nové provedení těžkého logistického vozu Tatra Phoenix s podvozkem 8x8, který je vybaven pancéřovanou kabinou odpovídající standardům NATO.

Tatra Phoenix s pancéřovanou kabinou měla světovou premiéru loni na veletrhu Eurosatory v Paříži, kde byla k vidění ve verzi těžký tahač. V Athénách firma představí novinku v podobě hákového nakladače pro převoz unifikovaných kontejnerů. Vůz je vybaven kabinou, která byla vyvinuta ve společnosti Tatra Defence Vehicle, jež se vyznačuje jednou z nejvyšších úrovní balistické a protiminové odolnosti ve své kategorii a nabízí tak nadstandardní stupeň ochrany osádky.

Řada Tatra Phoenix využívá kombinaci originálního podvozku tatrovácké koncepce s centrální nosnou rourou a výkyvnými nezávisle zavěšenými polonápravami s konstrukčními skupinami zahraničních výrobců – standardní kabiny DAF, motory Paccar či převodovky ZF a Allison. Řada Tatra Phoenix již našla uplatnění i v armádách NATO. Tatra Trucks například ve spolupráci s firmou DAF Trucks a Tatra Defence Vehicle v současné době plní zakázku pro belgickou armádu na stovky logistických vozidel DAF CF Military, které jsou odvozené právě od modelové řady Tatra Phoenix. Vozy Phoenix dále slouží i v české nebo nizozemské armádě.


Tatra Force; větší foto / Tatra Trucks

Stěžejním produktem společnosti Tatra Trucks pro oblast defence je modelová řada Tatra Force dodávaná v konfiguracích 4x4 až 10x10 i více. Vozy a podvozky této řady Tatra dodává Armádě České republiky a armádám v Evropě (Německo, Dánsko, Slovensko, Polsko, Ukrajina atd.), Jižním Americe či Asii (například Brazílie, Indonésie, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty atd.) V minulém roce došlo také na testy typu Tatra Force v Řecku, kde si jeho vlastnosti vyzkoušeli příslušníci řecké armády.

Vozy řady Force jsou rovněž postaveny na tatrováckém podvozku s centrální nosnou rourou a výkyvnými nezávisle zavěšenými polonápravami. Disponují vzduchem přímo chlazenými osmiválcovými nebo dvanáctiválcovými motory Tatra nebo kapalinou chlazenými jednotkami zahraničních výrobců (např. Cummins). Automobily této řady jsou osazovány standardními kabinami vyvinutými v Tatra Trucks ve dvou nebo čtyřdveřovém provedení. Partnerská společnost Tatra Defence Vehicle pro tuto modelovou řadu vyrábí také pancéřované kabiny v různých stupních odolnosti certifikované dle standardů NATO, rovněž ve dvou nebo čtyřdveřové verzi.

Veletrh DEFEA pořádá společnost ROTA pod záštitou řeckého ministerstva národní bezpečnosti ve spolupráci s řeckou asociací výrobců obranného průmyslu. V roce 2021 na něm vystavovalo 315 účastníků z 22 zemí, navštívilo jej přes 12 tisíc návštěvníků a 45 oficiálních delegací, včetně delegace AČR v čele s tehdejším náčelníkem generálního štábu arm. gen. Alešem Opatou.

O Tatra Trucks a.s.

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou značku a kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena na export do desítek zemí světa. Automobilka Tatra Trucks a.s. zaměstnává více než 1400 lidí a dalších více než 700 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie a.s. zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství. Akcionáři automobilky Tatra Trucks jsou průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group a skupina Promet Group.

Galerie

Tatra Phoenix 8x8 s kabinou TDV / Tatra Trucks Tatra Phoenix 8x8 s kabinou TDV / Tatra Trucks Tatra Phoenix 8x8 s kabinou TDV / Tatra Trucks

Nahlásit chybu v článku


Související články

Společnosti divize CSG Aerospace představí své produkty na veletrhu FIDAE 2022 v chilském Santiagu

Chilská metropole Santiago se stane ve dnech 5. až 10. dubna tohoto roku dějištěm veletrhu FIDAE ...

Veletrh Future Forces Forum: Vývojáři z univerzitního ProLabu představili zemědělské drony, které mohou sloužit i v armádě

Experti z vývojářského pracoviště ProLab, patřícího pod Technickou fakultou ČZU, vyvinuli zemědělské ...

Virtuální realita – prohlédněte si virtuální 3D stánek firem holdingu CSG na veletrhu IDEX 2023

Ve dnech 20. až 24. února se ve Spojených arabských emirátech uskuteční veletrh IDEX 2023, jedna z ...

České firmy míří na veletrh Latin America Aero & Defence 2023 v Brazílii

Firmy z holdingu Czechoslovak Group (CSG) se chystají na další významný světový veletrh ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Sgt Murphy
    21:13 05.05.2023

    Vedel by mi niekto lepšie zainteresovaný povedať aký je rozdiel medzi 815-7 a Phoenix? Úprimne v tomto smere som diletant. Ďalšia vec, vie niekto či sa podarilo Tatre nakoniec ...Zobrazit celý příspěvek

    Vedel by mi niekto lepšie zainteresovaný povedať aký je rozdiel medzi 815-7 a Phoenix? Úprimne v tomto smere som diletant.

    Ďalšia vec, vie niekto či sa podarilo Tatre nakoniec prebojovať do projektu o nové ťažké nákladné automobily Common Tactical Truck pre US Army? Viem že v minulosti v USA ponúkal sedmičkovú Tatru firma Navistar. Ten ale neupresnil s akým automobilom ide do súťaže. Proti sebe sa tak postavia GM/Rheinmetall s Man HX, Oshkosh s FHTV, Mack pravdepodobne s Granite a Navistar. Vypadol AM General s Iveco.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...