Korejská bojová vozidla pěchoty AS21 RedBack pro Polsko

Korejská bojová vozidla pěchoty AS21 RedBack pro Polsko
Testování AS21 u polské 18. divize / 18 DZ (Zvětšit)

Polská 18. mechanizovaná divize 18 DZ (18. Dywizja Zmechanizowana) testuje jihokorejské pásové bojové vozidlo pěchoty (BVP) AS21 RedBack. Korejská BVP a americké tanky Abrams mají tvořit páteř 18 DZ. Chystaná akvizice AS21 ale vyvolává v Polsku kontroverze – polský průmysl vyvinul vlastní BVP Borsuk. Proč tedy kupovat BVP v zahraničí?

Tento článek nebude o takticko-technických možnostech AS21 RedBack. Není třeba – AS21 je špičkové BVP. Co ale vlastně stojí za zběsilými polskými nákupy korejské bojové techniky?

Náš severní soused v posledních týdnech nakoupil z Jižní Koreje zbraňové systémy za miliardy dolarů. Další miliardové nákupy se chystají. Důvod je prostý. Korea je jedna z mála prozápadních zemí, která vyrábí plnou paletu moderních zbraňových systémů, včetně bojových letadel, a je schopna je poskytnout extrémně rychle.

Právě rychlost dodávek korejských zbraní strhává největší pozornost. Ještě letos, pouze pár měsíců po podpisu smlouvy, Polsko převezme jednu rotu tanků K2 Black Panther (10 ks) a jeden oddíl samohybných houfnic K9A1 (24 ks). První letos objednané lehké stíhačky FA-50 dorazí v příštím roce, to samé platí pro raketomety K239 Chunmoo.

Tanky K2 a K9A1 jsou sice již vyrobené, a původně určené pro korejskou armádu, ale to nic nemění na jejich prodeji do Polska. Polsko-korejská spolupráce očividně přesahuje klasický obchodní vztah. Soul se totiž dobrovolně vzdává dodávek bojové techniky pro svou armádu. Neustále, v posledních týdnech a měsících ještě s větší intenzitou (náhoda?), přitom čelí vojenským provokacím nevypočitatelného Pchjongjangu (spojence Ruska). O politickém pozadí polsko-korejské spolupráce lze pouze spekulovat. Každopádně Polsko má mocné přátele usilující o jeho rychlé vyzbrojení.

Polsko, jako většina aliančních států střední, východní a severní Evropy, má jediného protivníka – Rusko. V případě Polska východní hranici chrání zejména 16. mechanizovaná divize 16 DZ (16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana) a 18 DZ. Obě divize jsou hlavními příjemci nedávných nákupů špičkové americké a korejské bojové techniky.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

BVP pro Austrálii: KF41 Lynx vs AS21 Redback

Australské ministerstvo obrany v rámci programu LAND 400 Phase 3 vybralo dva finalisty na nové ...

Bojové vozidlo pěchoty Redback pro australskou armádu

Hanwha Defence Australia, australská divize jihokorejského průmyslového koncernu Hanwha, představila ...

Než dorazí Borsuk. Polská modernizace BVP-1

Polské vojenské závody WZM (Wojskowe Zaklady Motoryzacyjne) na vojenské výstavě MSPO 2021 v Kielcích ...

Polské bojové vozidlo pěchoty Borsuk míří do armády

Polská zbrojní skupina PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) polské armádě již letos dodá čtyři testovací ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.