Koronavirus Covid-19 a konec impéria Evropské unie

Koronavirus Covid-19 a konec impéria Evropské unie
Jacek Bartosiak / Strategy and Future (Zvětšit)

Pandemie koronaviru Covid-19 není pouze zdravotnický problém, ale může zcela změnit politické uspořádání světa. Pandemie podle polského odborníka na geopolitiku Jacka Bartosiaka nejen obnažuje základy geopolitiky, ale jde o dějinotvorný fenomén. Pandemie může způsobit konec Evropské unie (EU), která zcela selhává v základní povinnosti každého impéria ‒ nedokáže zajistit bezpečí svých obyvatel.

Obnažení zásad geopolitiky

Bartosiak v polském rádiu Wnet.pl v pátek 13. března uvedl, že Covid-19 obnažuje zákonitosti geopolitiky: „Podstatou geopolitiky jsou strategické toky. Tedy podíl práce ve společnosti a mezi zeměmi, vyplývající z přesunu lidí, zboží, technologií, kapitálu, investic a projekce vojenské síly. Uvědomte si, že to co se děje, v každém z těchto aspektů ukazuje, kde jsou hlavní strategické toky, kde jsou přerušovány a jaký to má vliv a dopady [na lidi].“

Covid-19 mimo jiné vážně ohrožuje alianční cvičení Defender 2020, tedy obří cvičení NATO testující obranu východního křídla Aliance. Spojené státy, jakožto největší účastník cvičení, zvažují mnohem menší účast.      

Zda epidemie v Číně skončila nedokázal Bartosiak říct. Upozornil ale, že Čína přijala drastická až brutální opatření proti šíření viru. V karanténě mělo skončit 400 milionů lidi, celé oblasti, bytové bloky nebo jednotlivé domy byly nemilosrdně uzavřeny (nikdo nemohl dovnitř ani ven).

V Číně jde o největší světovou operaci na zastavení šíření viru. Jen ve Wu-Chanu 15 milionů lidí zůstalo doma po dobu jednoho měsíce. Čína také zaktivovala 40 000 „dobrovolníků“, kteří pomáhali zdravotnickému systému. Taková brutální opatření podle Bartosiaka nelze v Evropě uplatnit. Číňané navíc masivně vyrábějí hygienické a zdravotnické výrobky, takže měli prostředky na řešení krize. Ale i tak na měsíc zastavili ekonomický život v celé provincii Wu-Chan.


Bartosiak o vlivu Covidu-19 na geopolitiku

Covid-19 a čínsko-americký střet

Nyní na chvilku odbočíme a podíváme se na pravidelný report polského think-tanku Strategy and Future, který založil a vlastní právě Bartosiak.

Strategy and Future si v případě Číny všímá twitteru čínského ministra zahraniční Zhao Lijiana, který obvinil Spojené státy ze zanesení koronaviru do Číny. Zhao je znám svým kontroverzními výroky ale jeho prohlášení bylo jistě konzultováno s vedením komunistické strany. 

„Logickou extrapolací tohoto prohlášení je, že podle čínských úřadů USA použily [proti Číně] biologickou zbraň, což vedlo ke ztrátám stovek miliard dolarů a k úmrtí více než 3100 občanů. V souvislosti s tímto prohlášením byl ve čtvrtek velvyslanec Číny v USA pozván ‚na kobereček‘,“ píše Strategy and Future.

Již dříve čínská tisková agentura Xinhua varovala, že Spojené státy jsou závislé na čínské farmaceutické výrobě ‒ ​​a pokud Peking bude chtít, Ameriku „zaplaví vlna koronavirů“.

Zároveň ale Čína pracuje na svém PR, když poskytla Itálii milion chirurgických masek a tisíce respirátorů, což se „rychle dostalo do kontrastu s rozhodnutím USA uzavřít hranice a s nečinností orgánů EU během celé krize.“

Státy (tedy některé) si tedy uvědomují, že Covid-19 je dějinotvorný fenomén (jako bylo a je například Arabské jaro) a může pro některé vládnoucí elity znamenat konec.

Vedení komunistické strany v Pekingu se přitom oprávněně obává, že jeho vlastní lidé (a svět) ho začnou čím dál silněji obviňovat ze zamlčování a podcenění rizika pandemie Covidu-19.

Ostatně popírání reality a umlčování lidí (např. čínského lékaře Li Wen-liang, kterého čínská policie obvinila z šíření poplašné zprávy, když se už v prosinci snažil varovat ostatní kvůli koronaviru) se železnou pravidelností opakují všechny diktátorské režimy. Sovětský svaz to udělal u Černobylu, Čína to udělala u Covidu-19.


Kde se vzal Covid-19? Podle Číny v tajných amerických superlaboratořích... nebo možná na podobném asijském tržišti (pozor, kdo má rád psy, kočky a zvířata, nedívat).

Dvě cesty

Zpět k rozhovoru a k Evropě. Podle Bartosiaka se zdá, že v Evropě se zvažují dvě cesty, jak se s virem vypořádat. První je čínská cesta, po které se zdá jde Polsko (a zřejmě i Česká republika), a to je snaha k zastavení šíření koronaviru, aby se získal čas k přípravě zdravotnického systému a k dokončení vývoje léku a vakcíny. K podobnému kroku přistoupila také Jižní Korea, Singapur nebo Hong-Kong, tedy státy, které mají bohaté zkušenosti s bojem s virem SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome).

Druhou cestu se ubírá Velká Británie ‒ Londýn chce, aby Covid-19 postupně prošel celou společností a tímto způsobem jí imunizoval. Znamená to ale nechat doslova umřít tisíce lidí. Podle Londýna ale tento postup zachrání z delšího hlediska více lidí.

Podle Bartosiaka je největším rizikem Covidu-19 vyjmutí lidí z hospodářského soukolí a kolaps základních životních funkcí státu a ekonomiky. Stačí si představit, když masově onemocní prodavačky, řidiči kamionů, zdravotní sestřičky...

Velký problém je těžba ropy. Pokud přestanou létat letadla nebo se utlumí hospodářství, cena ropy spadne. Těžba ropy se přitom nedá jednoduše zastavit. Ale když nikdo nebude kupovat ropu, kde se bude skladovat? Navíc nyní zuří ropná válka mezi Spojenými státy, Saúdskou Arábii a Ruskem.

Bartosiak se v rozhovoru odvolával na analytickou skupinu MacroVoices, což je skupina lidí, kteří radí investorům. Bartosiak uvedl, že se poprvé cítil zneklidněný, protože MacroVoices doporučila investorům, aby se nyní hlavně soustředili na zajištění vlastní rodiny, majetku a bezpečí.

Ve Spojených státech žije 300 milionů lidí, pokud se nakazí 10 %, půjde o 30 milionů lidí a z těchto nemocných bude 10 % potřebovat hospitalizaci, tedy tři miliony lidí. Ve Spojených státech je ale méně než jeden milion zdravotnických lůžek. Již brzy se přitom chystají ve Spojených státech prezidentské volby, Covid-19 a zdravotnická péče bude nepochybně jedním ze zásadních témat.

Pro ČR uveďme, že dle údajů z roku 2017 bylo v ČR 77 500 zdravotnických lůžek (pro dlouhodobou až akutní péči) a podle posledních údajů je k dispozici 3500 plicních ventilací a postupně ČR chce nakoupit další stovky ventilací. Mimochodem Česká republika má k poměru na obyvatele nejvíce plicních ventilátorů v Evropě. V hrubých číslech více než Itálie.

Berme tedy, že ČR bude mít k dispozicii 5000 plicních ventilátorů a 50 000 lůžek. Český zdravotnický systém (z technického hlediska) tedy zvládne zhruba 500 000 lidí nakažených Covidem-19 (spousta z nich ale ani nepozná, že je nakažená ‒ průběh nemoci bude velmi mírný). Zvládne v tom smyslu, že lidé nebudou umírat doma nebo na ulicích.

Samozřejmě 500 000 nemocných způsobí brutální zásah do běhu státu, ekonomiky a společnosti. Další věcí jsou lidské zdroje schopné starat se o takovou masu nemocných. Chybět nebudou ani tak lékaři, ale především zdravotní sestry.

Můžeme se podívat na pandemii španělské chřipky, která v letech 1918 až 1919 zabila 50-100 milionů lidí. Wilmer Krusen, zdravotnický šéf města Filadelfie, během pandemie španělské chřipky uvedl: „Pokud byste se mě zeptali na tři věci, které Filadelfie nejvíce potřebuje v boji s epidemií, řekl bych vám: ‚Zdravotní sestry, více sester a ještě více sester.‘“


Diktatura pomáha demokracii

Diktatura nebo demokracie

Podle Bartosiaka nyní jde také o to, kdo lépe zvládne současnou krizi. Západ nebo východ? Protože současná koronavirová krize může některé státy katapultovat v potravinovém řetězci vzhůru, některé naopak dolů.

Lidé budou podle polského odborníka porovnávat, zda krizi lépe zvládne diktátorsky řízená Čína nebo demokratická Evropa. Bezpečnost (fyzická, ekonomická, zdravotní atd.) je totiž nejzákladnější lidská potřeba a lidé jsou ochotni velmi mnoho obětovat, aby se cítili v bezpečí. Dohnáno do extrému, jakýkoliv teroristický systém je pro lidi přijatelnější než strach a nejistota ‒ ostatně díky tomu fungoval i Islámský stát.

„Všichni nyní tápeme a vidíme, že bezpečnost je nejdůležitější věcí. Pokud neexistuje bezpečnost, lidé jsou schopni obětovat hodně, aby ji měli. Doufám, že v Polsku se situace nebude vyvíjet, jako tomu bylo v Itálii,“ uvedl Bartosiak.


Na jižní hranici EU probíhá invaze, podporovaná tureckou armádou.

Konec evropského impéria

Host polského rádia také upozornil, že každý evropský stát postupuje podle sebe a tedy že EU není žádnou sjednocenou entitou: „Nemyslím si, že v EU v současné době existuje koordinovaná politika řešení problému s koronaviry. Je zapotřebí jednotná politická vůle, přemístění výroby a budování vlastního dodavatelského řetězce [zdravotnického a farmaceutického materiálu]. Problém v Evropě je ale v tom, že to nikdo nemůže udělat. Evropa je skvělé místo k životu. Avšak kvůli historii a množství evropských národů neexistuje jediné rozhodovací centrum.“

Slabost Evropy není jen v tom, že je zcela závislá na dovozu zdravotnického a farmaceutického materiálu z Číny, ale také v tom, že není schopná centrálně kontrolovat toky lidí, tedy ani možné rozšiřování pandemie nebo jiných destabilizujících prvků (drogy, zbraně, extrémistické ideologie a kultury atd.).

EU jednoduše nedokáže lidem zajistit tu nejzákladnější existenční lidskou potřebu, bezpečnost. První ztrátu důvěry lidí v tomto směru EU zažila při migrační krizi v roce 2015.

„Američané již mnoho let říkají, že Evropská unie není žádnou skutečnou sjednocenou entitou, ale jde jen o konfederaci lidí, kteří si užívají pohodu a dostatek jídla,“ říká Bartosiak.

Ke změně postoje a směřování EU je nutná silná politická vůle, aby bylo možné vytvořit skutečné evropské impérium s charismatickým vůdcem, silným vlastním kapitálem, silnou vědecko-technologickou základnou a silnou armádou (nutnou ke kontrole strategických toků a nárazníkových zón).

Něco takového ale v Evropě nejde. Podle Bartosiaka problém Evropy spočívá ve zcela rozdílných zájmech evropských národů (dané rozdílnou historií a geografií). Bartosiak si myslí, že představitelé EU uvěřili myšlence o konci dějin a tomu, že se vše vyřeší diplomacií, tedy nikoliv vojenskou silou a projekcí vojenské síly (např. na hranicích s Tureckem).

Nyní ale představitelé EU zistili, že „necivilizované lidi“ (Turky, Rusy, Američany, Číňany) diplomacií nepřesvědčí a že EU potřebuje vojenskou sílu a schopnost projekce vojenské síly k uplatňování své vůle. Proto snaha o vznik evropské armády.

EU se kvůli rozdílným zájmům národů (Portugalsko má prostě jiné potřeby než Finsko) tedy nemůže stát skutečným impériem a nedokáže tedy poskytnout skutečné bezpečnostní záruky svým obyvatelům. Obnaženou ukázkou této slabosti je probíhající invaze na řecké hranici

Kdysi evropské mocnosti kontrolovaly světové oceány, Afriku a Střední východ, nyní nekontrolují nic. Je to Turecko, které ovládá most z Asie do Evropy a otevírá a zavírá ho zcela podle své potřeby. Zavírá ho, pokud Evropa platí, otevírá, pokud Evropa neplatí, neposlouchá nebo je namyšlená.

To vše, včetně existenčních obav lidí, zesiluje a obnažuje pandemie koronaviru. Covid-19 tedy nezpůsobí jen smrt lidí, ale možná také EU. Až skončí epidemie, uvidíme, jak lidé budou reagovat na další „zelené“ nápady EU, jako je například omezení automobilů se spalovacím motorem.

Přitom právě automobily se spalovacím motorem, které zajišťují dopravu osob, zboží, policejní / zdravotnické / vojenské síly a dalších klíčových schopností státu, nyní drží nad vodou základy celé společnosti.

Zdroj: wnet.pl

Nahlásit chybu v článku


Související články

Geopolitická tragédie Evropy

Ve Varšavě 18. července letošního roku proběhla velmi zajímavá diskuse o geopolitických problémech ...

Geopolitická realita: Krásný svět vytvořený USA končí

V dnešním článku opět přinášíme pohled na polské pojetí geopolitiky. Jacziek Bartosiak v nedávném ...

Ropa a plyn: Ruské kroky ze širší perspektivy

Za vlády Vladimira Putina udělalo Rusko celou řadu ofenzivně laděných kroků. Oč Rusku ve skutečnosti ...

Geopolitické úsilí jde do plynu

Jakkoliv jsou Spojené státy označovány jako viník mnoha vojenských konfliktů ve světě kvůli ropě, je ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jura99
    16:26 16.03.2020

    Přiznám se, že jsem jindy výřečný Brusel v doporučení na téma koronavirus velice postrádal, vlastně jej postrádám dodnes. Pokud vím, tak jediné, na co se van Layenová zmohla, byl ...Zobrazit celý příspěvek

    Přiznám se, že jsem jindy výřečný Brusel v doporučení na téma koronavirus velice postrádal, vlastně jej postrádám dodnes. Pokud vím, tak jediné, na co se van Layenová zmohla, byl jakýsi divný výrok, že nesouhlasí se zavíráním hranic. Je mi známo, že EU nejspíš nemá bez prohlasování jednotlivými státy pravomoc cosi závazného nařídit, úplně by ale stačilo, kdyby orgány EU včas pochopily, že jde o nebývalou katastrofu lidskou, ekonomickou a bezpečnostní a ujaly se návrhu alespoň doporučujícího postupu. V Bruselu se točí biliony eur na různé pitominy, vůbec nejsem schopen pochopit, že v 21. století v civilizované severní Itálii umírají lidé kvůli nedostatečnému počtu plicních ventilací a mimotělních okysličování. Chybějící přístroje jsou možná v hodnotě menší, než je rozpočet nějakého fondu, o kterém ani nevíme že existuje. Samozřejmě selhala Itálie jako země, údajně má asi čtvrtinu ventilátorů na počet obyvatel ve srovnání s ČR, která jich má údajně pro změnu nejvíc v Evropě. Takže za mě je EU jednoznačně obr na hliněných nohách, ale současně jsem vlastně rád, že lidé s logikou Merkelové, Makrona a zástupce teď už bývalého člena EU Johnsona nerozhodují a neplánují, co máme dělat. Oni ty hranice a pohyb lidí nakonec zakázali či zakážou taky, ale s tragickým zpožděním, kterým zahubí tisíce lidí a způsobí bilionové ztráty. Nemám bohužel nápad, jak fungovat alespoň stejně dobře jako v EU, ale bez EU, protože naši politikové potřebují nad sebou aspoň náznak biče, ale EU je ve věci migrace a koronaviru jedna velká tragedie. Uprchlíky by po Evropě přerozdělovali, co tak si raději přerozdělit italské pacienty, kteří nemají doma plicní ventilátory ? Zde mi naprosto chybí mezinárodní pomoc, že by zrovna dohlížela na podvyživené mnohočetné rodiny v Africe ? Samozřejmě dalším tragédem je WHO, schopnost predikce nula.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      16:42 16.03.2020

      Elementárne pravidlá civilnej ochrany: 1.- nakazení sa zásadne nerozvážajú po krajine, aby sa nešírila nákaza (prerozdeľovať a presúvať sa má materiál!!!), 2.- ľudia v núdzi sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Elementárne pravidlá civilnej ochrany: 1.- nakazení sa zásadne nerozvážajú po krajine, aby sa nešírila nákaza (prerozdeľovať a presúvať sa má materiál!!!), 2.- ľudia v núdzi sa zásadne rozptyľujú, aby pre ich vysokú koncentráciu nevznikla epidémia.Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        18:16 16.03.2020

        Možná jste jen nepochopil nadsázku, samozřejmě bych nerozváže italské důchodce v kritickém stavu po Evropě, asi by to byl jejich poslední výlet. Ale mezinárodní pomoc ve smyslu ...Zobrazit celý příspěvek

        Možná jste jen nepochopil nadsázku, samozřejmě bych nerozváže italské důchodce v kritickém stavu po Evropě, asi by to byl jejich poslední výlet. Ale mezinárodní pomoc ve smyslu polní nemocnice, nebo zásilky plicních ventilací s obsluhou, to by řešení bylo. Kupodivu tato možnost z tisíce drobných výmluv k dispozici není, ačkolik jde o zanedbatelný finanční náklad.Skrýt celý příspěvek

        • PavolR
          18:42 16.03.2020

          Zobral som do úvahy možnosť nadsádzky, no nezdala sa mi to vhodná. Tak áno, za pochodu sa prichádza na to, na čo všetko sa ešte nemyslelo, zvlášť keď treba riešiť ešte aby vôbec ...Zobrazit celý příspěvek

          Zobral som do úvahy možnosť nadsádzky, no nezdala sa mi to vhodná.
          Tak áno, za pochodu sa prichádza na to, na čo všetko sa ešte nemyslelo, zvlášť keď treba riešiť ešte aby vôbec istý štát (NEMECKO) prepustilo prechod materiálu legálne patriacemu iným členským štátom, nieto aby sa poskytlo z vlastných rezerv.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            18:52 16.03.2020

            Omlouvám se za tu nadsázku. O to problému s Němci zadrženým materiálem jsem také četl a přijde mi šílený.

            Omlouvám se za tu nadsázku. O to problému s Němci zadrženým materiálem jsem také četl a přijde mi šílený.

          • Scotty
            20:19 16.03.2020

            Proč šílený, to je naprosto racionální rozhodnutí. Náš stát také zabavil veškeré zásoby respirátorů.

            Proč šílený, to je naprosto racionální rozhodnutí. Náš stát také zabavil veškeré zásoby respirátorů.

          • Jirosi
            20:19 16.03.2020

            PavolR: Když to udělala CR v podobě zákazu vývozu toho samého materiálu pár dní před tím je to OK? Naštvaně na to reagovali zástupci Belgie co na svém území dané výroby ani ...Zobrazit celý příspěvek

            PavolR: Když to udělala CR v podobě zákazu vývozu toho samého materiálu pár dní před tím je to OK? Naštvaně na to reagovali zástupci Belgie co na svém území dané výroby ani nevyrábí.Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            21:49 16.03.2020

            Jirosi: Rozdiel je iba v tom, že o tom som ešte nepočul. ;-)

            Jirosi: Rozdiel je iba v tom, že o tom som ešte nepočul. ;-)

          • Janko Paliga
            23:55 16.03.2020

            @ PavolR Toto si zachytil? "Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba poprel slová slovenského premiéra Petra Pellegriniho, že na Ukrajine chcelo Slovensko kúpiť dva milióny ...Zobrazit celý příspěvek

            @ PavolR

            Toto si zachytil?
            "Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba poprel slová slovenského premiéra Petra Pellegriniho, že na Ukrajine chcelo Slovensko kúpiť dva milióny rúšok, ale nepodarilo sa to, pretože „priekupník z Nemecka to celé preplatil“. Kuleba to poprel s tým, že nič také sa neodohralo a ide o výmysel slovenského premiéra."

            "Pellegrini odmietol reagovať na ukrajinského ministra, ktorý poprel jeho slová o našom záujme o ochranné pomôcky. „Nebudem radšej nič komunikovať, aby sme nevstupovali do súboja o ochranné pomôcky,“ povedal."
            - https://dennikn.sk/minuta/#/te... Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            02:57 17.03.2020

            Scotty: tentokrát nejste přesný, náš stát nezabavil respirátory, pouze zakázal prodej FFP3 fyzickým osobám. A i kdyby zabavil, stále je obrovský rozdíl zabavit subjektům vlastního ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty: tentokrát nejste přesný, náš stát nezabavil respirátory, pouze zakázal prodej FFP3 fyzickým osobám. A i kdyby zabavil, stále je obrovský rozdíl zabavit subjektům vlastního státu a zabavit majetek cizího státu.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            08:32 17.03.2020

            Jura99 Zabavili veškeré zásoby respirátorů FFP3 na našem území a zakázal s nimi obchodovat. Tedy ty co měli výrobci na skladech pro své zákazníky zadrželi pro potřeby státu. Není ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura99
            Zabavili veškeré zásoby respirátorů FFP3 na našem území a zakázal s nimi obchodovat. Tedy ty co měli výrobci na skladech pro své zákazníky zadrželi pro potřeby státu.
            Není v tom vůbec žádný rozdíl. Jen pokud se zboží neodešle ani od výrobce není to tak vidět.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          20:22 16.03.2020

          Jura99: Vy žijete v jiné realitě? Když vláda začátek února řešila pomoc Číně, nastala silná společenská nevole. To byla nákaza na druhé straně světa. Dnes máme pár stovek ...Zobrazit celý příspěvek

          Jura99: Vy žijete v jiné realitě? Když vláda začátek února řešila pomoc Číně, nastala silná společenská nevole. To byla nákaza na druhé straně světa.

          Dnes máme pár stovek pacientů, zákaz vycházení, kolik by jste byl ochoten obětovat lékařů a přístrojů na pomoc Itálii?Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          20:42 16.03.2020

          Jura99 Problém je že tenhle zdrav. je materiál těžce nedostatkové zboží. Logicky nikdo nemůže rozdávat když sám nemá. No a s tou polní nemocnicí, řekněme že by ji AČR vyslala. ...Zobrazit celý příspěvek

          Jura99
          Problém je že tenhle zdrav. je materiál těžce nedostatkové zboží. Logicky nikdo nemůže rozdávat když sám nemá.
          No a s tou polní nemocnicí, řekněme že by ji AČR vyslala. Ovšem za dva týdny by začal koabovat zdravotní systém u nás. Potom by vyházeli pacienty a stáhli se zpět do republiky? Nebo by nějaký politik prohlásil že armáda nemůže pomoct protože je na humanitární misi v Itálii? To první je horší než nedělat nic a to druhé by byl konec politické reprezentace co o tom rozhodla.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            03:01 17.03.2020

            ČR je stát, jenž v rámci 500mil. občanů EU tvoří 1/50. Asi by nás nezlomilo, pokud by třeba EU organizovala takovou nemocnici řekněme o 500 lékařích, kdybychom jich těch 10, které ...Zobrazit celý příspěvek

            ČR je stát, jenž v rámci 500mil. občanů EU tvoří 1/50. Asi by nás nezlomilo, pokud by třeba EU organizovala takovou nemocnici řekněme o 500 lékařích, kdybychom jich těch 10, které by na nás připadli, poslali. A zřejmě ani o 10 ventilací by nás neubylo.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            08:39 17.03.2020

            Jenže EU žádnou nemocnici ani lékaře nemá a vše by museli vyčlenit členské státy. Žádný soudný stát teď neuvolní své lékaře ani materiál. Protože teď nemůže nikdo říct jak se bude ...Zobrazit celý příspěvek

            Jenže EU žádnou nemocnici ani lékaře nemá a vše by museli vyčlenit členské státy. Žádný soudný stát teď neuvolní své lékaře ani materiál. Protože teď nemůže nikdo říct jak se bude situace vyvíjet a jestli jsou k dispozici nějaké postradatelné kapacity.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            10:52 17.03.2020

            Scotty: jasně, nejde to, nic nejde...No comment. Znovu opakuji, že 10 lékařů by nás nevytrhlo. 500 lékařů z celé EU by pro Itálii byla krev do žil.

            Scotty: jasně, nejde to, nic nejde...No comment. Znovu opakuji, že 10 lékařů by nás nevytrhlo. 500 lékařů z celé EU by pro Itálii byla krev do žil.

          • Scotty
            11:57 17.03.2020

            Stále nevím co na tom není k pochopení. Vy by jste šel pomáhat zasaženým povodní když víte že voda za pár minut dorazí i k vám?

            Stále nevím co na tom není k pochopení. Vy by jste šel pomáhat zasaženým povodní když víte že voda za pár minut dorazí i k vám?

          • major
            12:29 17.03.2020

            Jura99: Plačeš na nesprávnom hrobe - vojenských lekárov nemá Brusel, ale jednotlivé štáty.

            A civilov vysiela jedna neziskovka - Lekári bez hraníc.

            Jura99: Plačeš na nesprávnom hrobe - vojenských lekárov nemá Brusel, ale jednotlivé štáty.

            A civilov vysiela jedna neziskovka - Lekári bez hraníc.

          • Jura99
            14:49 17.03.2020

            Scotty: ano, k pochopení to není. Stále dokola tvrdím, že nás 10 lékařů ani nezachrání ani nezabije. Pokud příslušný počet k počtu obyvatel vyčlení každý stát EU, máme skupinu 500 ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty: ano, k pochopení to není. Stále dokola tvrdím, že nás 10 lékařů ani nezachrání ani nezabije. Pokud příslušný počet k počtu obyvatel vyčlení každý stát EU, máme skupinu 500 lékařů. To je slušná síla.

            major: však jsem nepsal, že by lékaři seděli někde v Bruselu a čekali. Šlo by o sebranou pomoc ze všech zemí EU.Skrýt celý příspěvek

          • major
            19:10 17.03.2020

            Jura99: A čo s tým má teda Brusel? Babiš zavolá Orbánovi a miesto lyžiarov pôjdu to Talianska lekári.

            Jura99: A čo s tým má teda Brusel? Babiš zavolá Orbánovi a miesto lyžiarov pôjdu to Talianska lekári.

    • Larry
      19:23 16.03.2020

      Že EU neudělala ve věci Koronaviru vůbec nic pro ČR by nebylo to nejhorší. Vůbec se vykašlali na Itálii, pro které je pandemie národní pohromou. Stačí si zadat do googlu syntaxu ...Zobrazit celý příspěvek

      Že EU neudělala ve věci Koronaviru vůbec nic pro ČR by nebylo to nejhorší. Vůbec se vykašlali na Itálii, pro které je pandemie národní pohromou. Stačí si zadat do googlu syntaxu Italy, coronavirus, hospital atd.... a rychle získáte pravdivý výjev toho co se děje pár stovek kilometrů od našich hranic.Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        19:57 16.03.2020

        Co konkrétního může pro Itálii udělat EU? Má někde sklady zdrav. materiálu nebo volné lékaře? Ne nemá. Takže co může konkrétně dělat.

        Co konkrétního může pro Itálii udělat EU? Má někde sklady zdrav. materiálu nebo volné lékaře? Ne nemá. Takže co může konkrétně dělat.

      • Jirosi
        20:04 16.03.2020

        Myslíte tu zemí, kam značná část našich občanů vyjela trávit dovolenou přes varování?

        Myslíte tu zemí, kam značná část našich občanů vyjela trávit dovolenou přes varování?

    • Scotty
      20:09 16.03.2020

      Naopak. To že vedení EU nijak nezasahuje do opatření jednotlivých států, je to nejlepší co můzou momentálně dělat. Která země v téhle situaci upřednostní cizince před vlastnímy ...Zobrazit celý příspěvek

      Naopak. To že vedení EU nijak nezasahuje do opatření jednotlivých států, je to nejlepší co můzou momentálně dělat.
      Která země v téhle situaci upřednostní cizince před vlastnímy občany? To že se rozvezou italští pacienti do okolních zemí, které na tom za pár týdnů můžou být stejně, je naprosto zcestná. V téhle situaci žádná evropská země nemá kapacity které by mohla postrádat. Je to kruté, ale taková je realita.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    15:55 16.03.2020

    Tak neviem, či je horšia pandémia, alebo blázniví odborníci na geopolitiku. :-D EU je ešte stále príliš voľné spoločenstvo, aby priamo mohlo niesť zodpovednosť za niečo, čo je ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak neviem, či je horšia pandémia, alebo blázniví odborníci na geopolitiku. :-D

    EU je ešte stále príliš voľné spoločenstvo, aby priamo mohlo niesť zodpovednosť za niečo, čo je úplne v kompetencii národných vlád - ťaží fakticky z demokratického princípu rozloženia zodpovednosti. Pád niektorých vlád v dôsledku nezvládnutia pandémie (napr. talianskej) môže priniesť dielčie problémy ale EU už v nejakej podobe za každých okolností pretrvá, podobne ako pretrváva povedzme Nemecko, hoci už zďaleka nie v takom rozsahu v akom v roku 1871 vzniklo.

    Osobne by som sa skôr, než na koronavírus, zameral na ceny ropy - tá môže spôsobiť podobné zmeny geopolitického obrazu sveta, ako to urobila na konci 80. rokov minulého storočia.Skrýt celý příspěvek

  • major
    15:36 16.03.2020

    A ešte ku kontrole pohybu osôb: to nie je schopné kontrolovať ani Čína. Ak by to tak bolo, tak dnes nemáme pandémiu v Európe. Nejako sa tá názaka sem z Číny dostať musela. Nik ...Zobrazit celý příspěvek

    A ešte ku kontrole pohybu osôb: to nie je schopné kontrolovať ani Čína. Ak by to tak bolo, tak dnes nemáme pandémiu v Európe. Nejako sa tá názaka sem z Číny dostať musela.

    Nik nevie hermeticky uzavrieť hranice. Zavretie hraníc je len málo účinné a v momente keď máte v spoločnosti stovky nakazených (ČR a SR) tak je to len lacné PR. V dnešnej situácii pomôže len obmedzenie sociálnych kontaktov.Skrýt celý příspěvek

    • Míša
      15:43 16.03.2020

      Naprostý souhlas, namísto dřívějšího přemístění navrátilců z ALP do kupříkladu uprchlických táborů, či jiných míst do karantény. Te´d, když máme nákazu pod střechou budeme ...Zobrazit celý příspěvek

      Naprostý souhlas, namísto dřívějšího přemístění navrátilců z ALP do kupříkladu uprchlických táborů, či jiných míst do karantény. Te´d, když máme nákazu pod střechou budeme zatloukat dveře a okna. :D Vzhledem k naší povaze a postoji občanů k zákazům se obávám, že dopadnem podobně, jak Itálie.Skrýt celý příspěvek

      • Míša
        15:47 16.03.2020

        Alp(myšleno z Italských) a některý čárky jsem též vynechal, tak prosím o schovívavost. Nebo si prostě kopněte.

        Alp(myšleno z Italských) a některý čárky jsem též vynechal, tak prosím o schovívavost. Nebo si prostě kopněte.

    • palo satko
      15:59 16.03.2020

      Doniesli ju cinski turisti do Benatok. Napr. pacienti "nula" v Nemecku, je manzelsky par co to doniesol 15.2.2020 z Benatok. To si este Nemci podchytili, ale tych co prisli zo ...Zobrazit celý příspěvek

      Doniesli ju cinski turisti do Benatok. Napr. pacienti "nula" v Nemecku, je manzelsky par co to doniesol 15.2.2020 z Benatok. To si este Nemci podchytili, ale tych co prisli zo severneho Talianska uz sa tak nepodarilo.Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        10:49 17.03.2020

        Italský pacient nula si to údajně dovezl z Mnichova. Byl tam prý na firemním školení, kterého se účastnil i nakažený Číňan.

        Italský pacient nula si to údajně dovezl z Mnichova. Byl tam prý na firemním školení, kterého se účastnil i nakažený Číňan.

    • major
      16:23 16.03.2020

      A ešte k diktatúra vs demokracii - trošku optimizmu: Južná Kórea a Taiwan krízu tiež zvládli, takže o tom, že diktatúru potrebujeme to rozhodne nebude. Skôr to bude o tom, že ...Zobrazit celý příspěvek

      A ešte k diktatúra vs demokracii - trošku optimizmu:

      Južná Kórea a Taiwan krízu tiež zvládli, takže o tom, že diktatúru potrebujeme to rozhodne nebude. Skôr to bude o tom, že nepotrebujeme pseudovedenie, ktoré napr. zakáže labáku testy kvôli chýbajúcej zmluve s poisťovňou.Skrýt celý příspěvek

      • Sidon
        16:53 16.03.2020

        Kdyz ona to bebyla labina Agrofertu... Navic kazili ceny, za trinact stovek delali neco, co chtel Bures prodavat aspon za tri litry. Protoze dobre vim, jak test probiha, tak je mi ...Zobrazit celý příspěvek

        Kdyz ona to bebyla labina Agrofertu... Navic kazili ceny, za trinact stovek delali neco, co chtel Bures prodavat aspon za tri litry. Protoze dobre vim, jak test probiha, tak je mi jasne, ze jeden laborant bez problemu dokaze otestovat sto, sikovnejsi tak tri stovky, lidi s relativne beznym vybavenim. Jestli neco bude stat hodne zivotu, je to snaha bezohledne vydelat i na soucasne infekci. Ze se netestuje ve velkem a zdarma, jak to dela Jizni Korea, je chyba.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        18:19 16.03.2020

        Ta certifikace a zpětná kontrola je základ snahy pro podchycení nemoc v populaci.
        Komu by se asi nadávalo, kdyby laboratoř pouštěla nemocné zpět do populace?

        Ta certifikace a zpětná kontrola je základ snahy pro podchycení nemoc v populaci.
        Komu by se asi nadávalo, kdyby laboratoř pouštěla nemocné zpět do populace?

        • major
          19:14 16.03.2020

          Zmluva s poisťovňou je v prípade false-negatives irelevantná - o spätnej kontrole nič nevypovedá (a ani príslušné ISO, ktoré je podmienkou jej získania). A mimochodom - testujú sa ...Zobrazit celý příspěvek

          Zmluva s poisťovňou je v prípade false-negatives irelevantná - o spätnej kontrole nič nevypovedá (a ani príslušné ISO, ktoré je podmienkou jej získania).

          A mimochodom - testujú sa len ľudia v karanténe, takže tí by tam zostali preventívne aj naďalej aj v prípade false-negative.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            20:14 16.03.2020

            Laboratoře se testují pomocí slepých vzorků. Aby někdo mohl testovat dané zařízení musí napřed sám bych schopen zaručit svoji schopnost testovat. V karanténě měli být všichni z ...Zobrazit celý příspěvek

            Laboratoře se testují pomocí slepých vzorků. Aby někdo mohl testovat dané zařízení musí napřed sám bych schopen zaručit svoji schopnost testovat.

            V karanténě měli být všichni z Itálie byly vyhlášena 7.3., je 16.3. a stále počty nakažených stále rostou.Skrýt celý příspěvek

          • major
            21:36 16.03.2020

            Jirosi: Áno, tak sa to testuje. Ale toto ministerstvu nestačilo - požadovali zmluvu s poisťovňou, čo je väčšine labákom na nič - prečo by to mali mať? Pritom testy dokážu ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi: Áno, tak sa to testuje. Ale toto ministerstvu nestačilo - požadovali zmluvu s poisťovňou, čo je väčšine labákom na nič - prečo by to mali mať? Pritom testy dokážu preukázateľne spoľahlivo realizovať aj bez toho (dôkazom sú práve testy slepých vzoriek). Motív ministerstva ponechám na láskavom čitateľovi, výsledkom je ale zbytočné zníženie kapacity testov (a zrejme aj vyššia cena za test), čo sa prejavilo tak, že ľudia v karanténe ochotní za test zaplatiť otestovaní neboli.

            Príklad z Wuhanu ukazuje, že aj v prípade kompletnej karantény ešte 12 dní rastú oficiálne denné počty novonakazených - reálne ale počty novonakazených začali okamžite klesať (akurát sa začali prejavovať príznaky u starých prípadov, zlepšila sa aj diagnostika atď.).Skrýt celý příspěvek

  • major
    15:32 16.03.2020

    Trošku by som pána autora vyviedol z pokoja: - tých 3500 pľúcnych ventilácií je horný odhad, ak sa úplne všetko zmobilizuje, lenže pokiaľ nie je sú dlhé týždne schopní doručiť ...Zobrazit celý příspěvek

    Trošku by som pána autora vyviedol z pokoja:
    - tých 3500 pľúcnych ventilácií je horný odhad, ak sa úplne všetko zmobilizuje, lenže pokiaľ nie je sú dlhé týždne schopní doručiť respirátory, či čo i len rúšky lekárom na urgentoch, tak dosť pochybujem o tom, že budú schopní zabezpečiť toľko ventilácií (kecá sa ľahšie než koná - že bude premiér krajiny osobne rúška roznášať už nie je ani vtipné...)
    - aj keby bolo toto číslo reálne, tak značná časť z nich je používaná a nečaká kým sa nejaký človiečik z rizikovej skupiny nakazí a skončí na JIP - tie prístroje nie sú vyhradené len pre pacientov COVID-19 a zachraňujú životy aj bez toho
    - určite nie je dosť personálu, ktorý je schopný oblsuhovať pľúcne ventilácie vo vysoko infekčnom prostredí v prísnych bezpečnostných podmienkach

    Na druhú stranu 80 % nakazených je je schopných vyliečiť sa doma a veľká časť dokonca ani nezistí príznaky. Takže nakazený určite neznamená (a pri súčasnom množstve testov ani nebude znamenať) jeho vyradenie z ekonomiky.Skrýt celý příspěvek

  • Míša
    15:27 16.03.2020

    Vladimír vladimirovič zvaný "věčný" bude mít určitě radost z tohoto zdroje i článku. Ovšem realita je taková, že si členské státy přáli zachovat právo na takováto rozhodnutí a tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Vladimír vladimirovič zvaný "věčný" bude mít určitě radost z tohoto zdroje i článku. Ovšem realita je taková, že si členské státy přáli zachovat právo na takováto rozhodnutí a tak se nám Brusel do toho ne.... Počkat! Vždy´t Eu odpůrci si přeci právě toto přejí! Nebo jsem se spletl?

    Jen stále nevím, proč trpím na pocit, že Polsko a jejich názorový tlak se čím dál víc podobá ruskému. Tlak na sexuální menšiny a také protlačování náboženských klamů do všech sfér společnosti, dalším bolem justice a jako dobrý ústřel působí též zákaz stěžování na školách. Proč se tyto národy vlastně nemají rádi, říká se, že protiklad se přitahuje a naopak. Sem mi to bohužel dobře zapadá.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    15:24 16.03.2020

    ,,Želanie je otcom myšlienky..." Mám rád tento citát lebo je pravdivý a v súčastnosti nanajvýš aktuálny. Týmto článkom ste opäť ulahodili malej, ale zato o to krikľavejšej ...Zobrazit celý příspěvek

    ,,Želanie je otcom myšlienky..."

    Mám rád tento citát lebo je pravdivý a v súčastnosti nanajvýš aktuálny. Týmto článkom ste opäť ulahodili malej, ale zato o to krikľavejšej skupine ľudí ktorí veria, že EÚ je opäť o krok bližšie ku kolapsu. Únia má množstvo nedostatkov ale iste nie je na pokraji kolapsu. Deštrukcii totiž musí predchádzať integrácia a tá neprebehla a ani neprebehne. EÚ je a bude ekonomický spolok viacmenej politicky a ekonomicky nezávislých krajín a v tomto smere to aj funguje. EÚ nie je superštát kde mocný vodca tiahne do boja proti nepriateľovi. Mám pocit, že niekto si zase mýli pojmy a dojmy.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      16:33 16.03.2020

      EU není spolek ekonomicky a politicky nezávislých států. Je to spolek jednak států, které jsou závislé na eurodotacích a a jednak států, které ty dotace sponzorují a zjevně nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      EU není spolek ekonomicky a politicky nezávislých států. Je to spolek jednak států, které jsou závislé na eurodotacích a a jednak států, které ty dotace sponzorují a zjevně nebo méně zjevně si za to vynucují moc. Zkuste si u vás na Slovensku udělat anketu, co budou vaši lidé říkat na členství v EU, když místo pozitivního salda (příjmu peněz), bude mít Slovensko zápornou bilanci a ročně odvádět nějakou tu miliardu eur do rozpočtu EU.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        17:06 16.03.2020

        Když je v tomhle smyslu masírují politici už pár desítek let. Tak čemu se divíme?

        Když je v tomhle smyslu masírují politici už pár desítek let. Tak čemu se divíme?

      • Miroslav
        18:04 16.03.2020

        Keď sa na to pozeráš len skrze peniaze tak áno. Ale tak to nie je. To, či si prijímateľ alebo sponzor záleží od výkonu ekonomiky. Ak bude naša ekonomika dostatočne silná a my sa ...Zobrazit celý příspěvek

        Keď sa na to pozeráš len skrze peniaze tak áno. Ale tak to nie je. To, či si prijímateľ alebo sponzor záleží od výkonu ekonomiky. Ak bude naša ekonomika dostatočne silná a my sa staneme sponzormi tak to znamená, že sme investovali správne a ekonomika šľape. Alebo si myslíš, že terajší prispievatelia z toho nič nemajú?

        Ja podnikám. Myslíš, že by som sa dostal na nemecký, rakúsky či belgický trh bez EÚ a Eura? Asi nie.

        Ja nie som nadšený Eurohujer ale tých pozitív je rádovo viac ako negatív bez ohľadu na eurofondy.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          19:34 16.03.2020

          Svobodny pohyb osob a zbozi si lide nespojuji s nutnosti "zivit" Brusel. Brusel si lide predstavuji jako barak, ktery hloupe zvani, ale posila penize na kanaly, dlazby a silnice. ...Zobrazit celý příspěvek

          Svobodny pohyb osob a zbozi si lide nespojuji s nutnosti "zivit" Brusel. Brusel si lide predstavuji jako barak, ktery hloupe zvani, ale posila penize na kanaly, dlazby a silnice. Jakmile ty penize posilat prestane, naopak zacne nemale penize za to zvaneni chtit, uvidite co to s popularitou Bruselu nahle udela.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            20:16 16.03.2020

            To je jako představa auta, co jen jezdí. Ale benzín ani nové gumy netřeba.

            To je jako představa auta, co jen jezdí. Ale benzín ani nové gumy netřeba.

          • Jura99
            08:14 17.03.2020

            Jirosi: Ne, tak to není. Je to jako mít dnes z auta větší užitek, než do něj vkládám zdrojů (aneb ty peníze na kanály, dlažby, silnice atp.). Pak když dojde ke změně, že každá ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi: Ne, tak to není. Je to jako mít dnes z auta větší užitek, než do něj vkládám zdrojů (aneb ty peníze na kanály, dlažby, silnice atp.). Pak když dojde ke změně, že každá jízda autem mě bude stát generálku motoru, asi moje nadšení velice ochabne a budu hodně zvažovat, jestli to auto ještě potřebuju. Státy východní Evropy nejsou svou mentalitou připravené na to, aby např. 100mld. Kč činil ročně záporný "výnos" z členství v EU. Stačí šikovný populista, který lidem vysvětlí, že v EU si platíme tlučhuby, kteří pobírají půl milionu měsíčně plus diety, definitivy atp., ale nerozpoznají virovou nákazu.Skrýt celý příspěvek

          • major
            10:32 17.03.2020

            Jura99: No a takého tlčhubu je ochotná voliť tretina národa napriek tomu, že doteraz nebol schopný zabezpečiť ani základné ochranné pomôcky pre lekárov (nieto rúška pre ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura99: No a takého tlčhubu je ochotná voliť tretina národa napriek tomu, že doteraz nebol schopný zabezpečiť ani základné ochranné pomôcky pre lekárov (nieto rúška pre obyvateľstvo) - pričom mohol jednať minimálne mesiac pred prvým prípadom v ČR, a ktorého "vedenie" krajiny už nie je ani na smiech.

            Ak chceš po Bruseli zodpovednosť, tak mu daj najprv právomoci - tie si ale stále držia členské krajiny a je to teda len a len ich zodpovednosť aké preventívne kroky (nulové) podnikli a ako sa správajú dnes.

            Áno, šikovný populista to využije - tak ako Čína s Ruskom tvrdia, že SARS-CoV-2 do Číny zavliekli USA, tak môže za všetky problémy v ČR kalous, či aspoň Kalousek.Skrýt celý příspěvek

          • liberal shark
            10:52 17.03.2020

            Přísně vzato, k volnému obchodu skutečně není žádný "Brusel" potřeba. A k výstavbě kanálů, dlažby a silnic také ne.

            Přísně vzato, k volnému obchodu skutečně není žádný "Brusel" potřeba. A k výstavbě kanálů, dlažby a silnic také ne.

          • Jura99
            11:59 17.03.2020

            liberal shark: no právě. Takže když "Brusel" přestane rozdávat dárečky, ale peníze naopak bude chtít, lidé ho odmítnou. Proto je potřeba předtím i lidem na východě vymýt mozek, ...Zobrazit celý příspěvek

            liberal shark: no právě. Takže když "Brusel" přestane rozdávat dárečky, ale peníze naopak bude chtít, lidé ho odmítnou. Proto je potřeba předtím i lidem na východě vymýt mozek, aby se báli říct svůj názor.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            11:20 18.03.2020

            liberal shark: Není, jen si všechny věci do posledního puntíku musíte vypsat ve smlouvě. Tu co cca 5. let obnovovat, a doufat, že vám ji nevypoví. Viz. Trump a obchodní dohody ...Zobrazit celý příspěvek

            liberal shark: Není, jen si všechny věci do posledního puntíku musíte vypsat ve smlouvě. Tu co cca 5. let obnovovat, a doufat, že vám ji nevypoví.
            Viz. Trump a obchodní dohody USA.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    15:03 16.03.2020

    Dosť úsmevné ... Autor asi nepočul, že ak niekto uteká zo svojho systému tak sú to práve Číňania .... a naopak, nik u nás netúži po čínskej diktatúre. Zdravotníctvo je v ...Zobrazit celý příspěvek

    Dosť úsmevné ...

    Autor asi nepočul, že ak niekto uteká zo svojho systému tak sú to práve Číňania .... a naopak, nik u nás netúži po čínskej diktatúre.

    Zdravotníctvo je v réžii každého členského štátu. Je síce pravda, že mnohí svoju neschopnosť chcú hodiť na EÚ ... ale reálne každému pri zmysloch je jasné, že v tomto je si každý členský štát strojcom svojho šťastia ...Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      15:13 16.03.2020

      Čína je asi tak socialistická ako KĽDR demokratická. Čína je naopak tvrdý kapitalistický štát . Oveľa kapitalistickejší ako poznáme my Európania. Je tam hŕstka superboháčov a masa ...Zobrazit celý příspěvek

      Čína je asi tak socialistická ako KĽDR demokratická. Čína je naopak tvrdý kapitalistický štát . Oveľa kapitalistickejší ako poznáme my Európania. Je tam hŕstka superboháčov a masa skromných zamestnancov. Darmo, už aj súdruhovia pochopili, že ekonomické úspechy nestoja na tom, koľko mlieka sa nadojí alebo zemiakov nakope.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          22:24 16.03.2020

          A kde je mlíkař?

          A kde je mlíkař?

      • liberal shark
        10:55 17.03.2020

        Je to tak. Zákony kapitálu, popsané Marxem, objektivně fungují i v "socialistických" a "komunistických" státech. Skutečným politickým protip´olem socialismu totiž není žádný ...Zobrazit celý příspěvek

        Je to tak. Zákony kapitálu, popsané Marxem, objektivně fungují i v "socialistických" a "komunistických" státech. Skutečným politickým protip´olem socialismu totiž není žádný "kapitalismus" ale individualismus. Otázka zda ve státě rozhoduje zájem občana, nebo "lidu", rozuměj státního aparátu.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    14:34 16.03.2020

    Takze o buducnosti sveta sa nerozhodne v Pentagone, ale za sijacimi strojmi v nejakej chudobnej cinskej provincii? Inac ten Poliak je cudny zdroj. Myslim, ze nik zodpovedny nechce ...Zobrazit celý příspěvek

    Takze o buducnosti sveta sa nerozhodne v Pentagone, ale za sijacimi strojmi v nejakej chudobnej cinskej provincii? Inac ten Poliak je cudny zdroj. Myslim, ze nik zodpovedny nechce aby mu v case problemov do rieseni kecali bruselski darmozraci. A nielen bruselski. Uz aj domaci "aktivisti" su na vedlajsej kolaji, co je krajsi vyraz pre v prd....Skrýt celý příspěvek

    • Danik
      14:51 19.03.2020

      O budoucnosti světa se bude rozhodovat všude po světě překvapivě. Někde se vyvíjí vakcíny (v USA je to tým pod vedením Čecha, Izrael, Čína také určitě nebude pozadu), vlády ...Zobrazit celý příspěvek

      O budoucnosti světa se bude rozhodovat všude po světě překvapivě. Někde se vyvíjí vakcíny (v USA je to tým pod vedením Čecha, Izrael, Čína také určitě nebude pozadu), vlády zavádějí opatření, záležet bude také na (ne)zodpovědnosti lidí. Roušky se šijí všude možně, Čína je na špici s výrobou jako v mnoha odvětvích. Zajímavé bude sledovat rozdíl mezi např. českým a britským řešením a ekonomické dopady, případně politický vývoj v rovině USA - Čína.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3