Korupce na nejvyšších místech? Kosovo!

Wesley Clark Kosovo
Foto: Wesley Clark a Madeleine Albright / Wikipedia.cz

24. březen 1999 byl dnem zahájení operace Spojenecká síla, při které došlo k masivnímu bombardování území tehdejší Jugoslávie. Operace byla vedena spojenci v čele s generálem Wesley Clarkem po neúspěšném vyjednávání tehdejší ministryně zahraničí Madeleine Albrightové se Slobodanem Miloševičem ve francouzském městě Rambouillet. Miloševič na dohodu nepřistoupil a pokračoval v čistkách a odsunu převážně Albánského obyvatelstva.

Bombardování Jugoslávie a Račakská čistka

Toto vše jsou známá fakta. Známým faktem také je, že pověstnou „poslední kapkou“, která vedla k bombardování Jugoslávie, byl incident v Račaku, kde bylo dle tvrzení Albánců pobito 45 albánských civilistů. Srbské orgány s touto interpretací nesouhlasily a tvrdily, že těla Albánců byla upravena tak, aby to vypadaly jako těla civilistů.

Bývalý brigádní generál německé armády a poradce OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) ve Vídni Heinz Loquai, který měl později možnost nahlédnout do některých tajných dokumentů OBSE, zjistil, že na místě činu byly provedeny změny, takže někteří ze zabitých kosovských Albánců nebyli zabiti v masakru, ale v bojích se srbskými bezpečnostními silami.

Pravděpodobně se jednalo o členy UČK (Kosovská osvobozenecká armáda - označena velvyslancem USA Robertem Gebartem za teroristickou organizaci). Zde se opět potvrdilo, známe rčení: „Pravda je první obětí války“.

Račak Foto: Oběti událostí v Račaku / kurir-info.rs

Bombardování Jugoslávie vedlo k vytvoření jedné z největších amerických základen mimo USA Camp Bondsteel a posílení amerického vlivu v oblasti, což logicky nebylo Američanům příliš proti srsti. Bohužel akce v Jugoslávii se neobešla bez tragických a kontroverzních událostí.

Nechtěným terčem útoků se staly bohužel i civilní cíle včetně Čínské ambasády v Bělehradě, při kterém přišlo o život 5 diplomatů. Americké bitevníky A-10, které byly použité při náletech na Jugoslávii, způsobily ostrou mediální reakci a veřejné rozhořčení. A to hlavně díky munici s ochuzeným uranem, které měly bitevníky standartně ve výzbroji. Některé střely dopadaly dokonce i na území Bulharska.

Nepřítel mého nepřítele je můj přítel

V současnosti je již Kosovo zcela autonomní nezávislé na Srbsku.Wesley Clark již není generálem a ani Madeleine Albrightová není ministryní. Spojuje je ale podobný osud - podnikatelská činnost.

Zatímco Albrightová se se svojí společností Albright Capital Management účastní privatizace kosovského Telekomu, Clark kupuje hnědouhelné lignitové doly, jak jinak, též v Kosovu. Lignitem a jeho přetvořením na kapalné palivo se v současnosti zabývá pouze Čína, i když je Kosovo pátým nejbohatším nalezištěm na světě.

Camp Bondstell Foto: Camp Bondsteel / Wikipedia.cz

Jde o náhodné počiny špičkových, schopných manažerů, nebo je v tomto spojení něco víc? Připomeňme, že v Kosovu je korupce na denním pořádku i v nejvyšších sférách, EULEX (Policejní a justiční mise Evropské unie) obvinil bývalého předsedu městského soudu v Prištině, řadu soudců a vysokých úředníků z korupce, přijímání úplatků a manipulací s řadou státních zakázek.

Vkrádá se tak otázka, zda kosovští politici se nechtějí odvděčit lidem, kteří se jim pomohli zbavit se Srbů. Vkrádá se rovněž otázka, zda Wesley Clark a Madeleine Albrightová nepožadovali od kosovských politiků protislužbu za jejich podíl na poražení Srbů a na samostatnosti Kosova. Vážně obvinění, které nejde jen tak přejít.

Jak to ve světě chodí, ani jedna ze zúčastněných stran není „čistá“, to je více než patrné. Politická rozhodnutí mají za následek mnohdy řadu obětí i z řad civilistů. Voják „pouze“ přijímá a plní rozkazy, o kterých si leckdy myslí své. Je smutnou skutečností, že politické machinace a prospěchářství již mají na svědomí mnoho lidských životů.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Jak se žije v současném Kosovu

Kosovo netřeba představovat, mladý stát, který vznikl oddělením od Srbska, ve kterém žijí bok po boku Srbové a Albánci. Jak se žije v současném Kosovu a jak vypadá současná kosovská Mitrovica, město ...

Situace v Čečensku je klidná, terorismus ale trápí Severní Kavkaz dál

Situace v někdejší vzbouřenecké Čečenské republice se v posledních letech výrazně zklidňuje. Ohnisko nepokojů se ale přesunulo do okolních regionů Severního Kavkazu. Celkově v této oblasti došlo za ...

Číňané si přejí válku s Japonskem kvůli sporným ostrovům

Napětí mezi Čínou a Japonskem kvůli sporným ostrovům Senakaku (v Číně nazývaným Tiao-jü) se dále vyostřuje. V některých čínských městech již dokonce došlo k protijaponským pogromům. Podle průzkumu ...

Mexiko zatklo několik drogových bossů, válka ale pokračuje

Mexická vláda oznámila, že byl 10. září zatčen Juan Carlos Morales, jeden ze spoluzakladatelů drogového kartelu Zetas. I když jde o nepochybně velký „úlovek“ bezpečnostních sil, není pravděpodobné, že ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 3
 • Deadog
  22:56 28.09.2012

  to Left: je pravda ze spise pise o aktualnim deni zejmena v oblastech valecnych konfliktu ,ale i o politice ,take domaci korupci ale to vy urcite vite pokud ctete jeho blog , zkuste mu napsat do diskuze nemuzu mluvit za nej ,Vasi chvalu sem mu zdelil a mel opravdu radost

  s tim prehravanim mate pravdu ,nemyslim ze to nejak prehanim ale delam to schvalne, tlacim to na samotnou hranu aby byly jasne zretelne hranice, jestli me chapete a opravdu nemam eleganci sveho bratra ,to uznavam :)

 • Dip
  22:34 28.09.2012

  Taky si myslím, že takovýma článkama se armádní noviny pouští na tenký let. Jde o to jestli chcete zůstat serverem zabývajícím se vojenskou technikou a z profesionálního pohledu vojáka i konfliktů, nebo jestli tu chcete dělat i do politiky. V druhém případě bych Vás redaktory rovnou poprosil o vaše "stranický knížky" nebo snad nějaký stručný politický profil, abych se mohl rovnou rozhodout jestli to hodlám číst. Protože například toto bylo opravdu docela silný kafe.

 • Left
  20:23 28.09.2012

  Armádní noviny mám rád, ale do takovýchto článků se prosím nepouštějte. Z velké části souhlasím s Deadogem, i když někdy to trošku přehrává, ale i to je třeba, aby se to nakonec vyvážilo.
  To Deadog: Nemohl by brácha začít psát také o těchto oblastech naší planety? :)

 • Jarmil
  16:09 28.09.2012

  Při čtení článku jsem měl pocit, že jsem se omylem dostal na Zvědavce. Jestli se chtějí chtějí armádní noviny ubírat stejným směrem, tak je můžu pomalu vyřadit ze záložek.

 • Smitzer.
  08:15 28.09.2012

  Stačí vždy na konci takového článku dát odkaz na Deadogovi komenty a článek se hned vyváží z štvavého do objektivního.
  Diskuze v komentářích dala víc informací než článek samotný.
  Dík Jirkovi za zdroje,bylo fajn to porovnat.

 • Dip
  00:30 28.09.2012

  Deadog má z velké části pravdu. Ten článek je opravdu jasně konspirační. Nicméně se alespoň nesnaží budit dojem, že je nezávislý a objektivní. Jestli ano, tak je hodně mizernej. Podle mě to tak má být, "nezavislých" a "objektivních" novinářů máme dost.

  Pokud jde o ty dva, tak je možné, že se prostě jen ze znalosti věci chopili nějaké investiční příležitosti, to ovšem ještě nedělá korupci.
  Nějakou úplatkářskou korupci při jednání s úřady samozřejmě připustit lze, ale naznačovaný obchod: "zbavíte nás srbů a my vám dáme doly," je opravdu zhovadilostí prvního stupně.

 • Michal Voska
  23:46 27.09.2012

  Pro Deadog:
  ...ani já k Vašim slovům již nemám co říci. Věřím, že si článek své čtenáře našel, myslím si, že neexistuje článek, který se ,,zavděčí všem", což je do jisté míry logické. V Kosovu jsem byl, nedávno jsem byl i pozván Českou televizí do vysílání a troufnu si říci, že mám k této problematice co říci, nemám proč opisovat, realitu Kosova znám na vlastní kůži...

  PS přidávám se ke slovům pana kolegy Grohmanna a rovněž děkuji všem, kteří nám pomáhají.

 • Jan Grohmann
  23:12 27.09.2012

  Pro Standa. Nemohu než souhlasit. Berete mi slova z úst.
  Děkuji také za Vaší finanční podporu. Nesmírně si toho vážime.

 • Deadog
  22:01 27.09.2012

  Jeste sem chtel dodat :
  Armadni noviny resp.pan Voska zasel jeste dal nez vsichni tito opisovatele a svuj clanek vysperkoval jeste o zabijacke A10ky , americkou zakladnu a zpochybneni valecnych zlocinu asi pro malou dramaticnost teto pseudokauzy.Toto nema z nejakou novinarinou nic spolecneho.Ale jak vidite je to sirsi problem.
  Chcete jeste nekdo neco dodat? Ja uz k tematu rekl vse co jsem chtel

 • Deadog
  21:50 27.09.2012

  to Jirka : muzete tadynapostovat klidne 20 dalsich zdroju a budou skoro totozne ,protoze tyto zpravy prebiraji ,ze stejnych zpravodajskych agentur (CTK)
  ale i tak se od sebe lisi ,tady nazorne muzete pozorovat ona zakriveni o ktere mi jde :

  Ja nepopiram ze se MA i pan WC techto obchodu ucastni
  Ja nesouhlasim z prezentaci a vykladem techto zalezitosti

  A ze zprav ktere jste tady napostoval sem se dozvedel mnoho uzitecneho a to:
  -ze firma pani MA se ucastni tendru z dalsimi 8 firmami ,tady neni nic rozodnuto, to ze ma velke sance to vyhrat protoze je znama osobnost a ma dobre kontakty nic neznamena
  -ze na celou tuto pseudokauzu upozornili zhrzeni chorvate ,cituji :
  Privatizace kosovského Telekomu byla nedávno už skoro dokončena, když náhle odstoupil chorvatský Telekom, většinově vlastněný německým Deutsche Telekom. Němečtí investoři ustoupili údajně proto, že bývalí šéfové firmy jsou v Kosovu trestně stíhaní za korupci.
  -proste umele vytvorena kauza ,pomsta korupcniku ,sazejici na protizapadni verejne mineni ,a vsichni jak otroci opisuji protoze se to prodava
  toto vam sem jeste postnu to je opravdu vypovidajici :
  Albrightová a další američtí politici skupují klíčové podniky v Kosovu

  jenom jste mi dal munici k mym argumentum

  jak sem jiz rekl nekdo kdo dela zahranicni politiku celou karieru nepujde delat neco jineho ,tak jako chirurg ktery dostane vypoved nepujde delat uklizecku

Stránka 1 z 3