Korupce na nejvyšších místech? Kosovo!

Wesley Clark Kosovo
Foto: Wesley Clark a Madeleine Albright / Wikipedia.cz

24. březen 1999 byl dnem zahájení operace Spojenecká síla, při které došlo k masivnímu bombardování území tehdejší Jugoslávie. Operace byla vedena spojenci v čele s generálem Wesley Clarkem po neúspěšném vyjednávání tehdejší ministryně zahraničí Madeleine Albrightové se Slobodanem Miloševičem ve francouzském městě Rambouillet. Miloševič na dohodu nepřistoupil a pokračoval v čistkách a odsunu převážně Albánského obyvatelstva.

Bombardování Jugoslávie a Račakská čistka

Toto vše jsou známá fakta. Známým faktem také je, že pověstnou „poslední kapkou“, která vedla k bombardování Jugoslávie, byl incident v Račaku, kde bylo dle tvrzení Albánců pobito 45 albánských civilistů. Srbské orgány s touto interpretací nesouhlasily a tvrdily, že těla Albánců byla upravena tak, aby to vypadaly jako těla civilistů.

Bývalý brigádní generál německé armády a poradce OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) ve Vídni Heinz Loquai, který měl později možnost nahlédnout do některých tajných dokumentů OBSE, zjistil, že na místě činu byly provedeny změny, takže někteří ze zabitých kosovských Albánců nebyli zabiti v masakru, ale v bojích se srbskými bezpečnostními silami.

Pravděpodobně se jednalo o členy UČK (Kosovská osvobozenecká armáda - označena velvyslancem USA Robertem Gebartem za teroristickou organizaci). Zde se opět potvrdilo, známe rčení: „Pravda je první obětí války“.

Račak Foto: Oběti událostí v Račaku / kurir-info.rs

Bombardování Jugoslávie vedlo k vytvoření jedné z největších amerických základen mimo USA Camp Bondsteel a posílení amerického vlivu v oblasti, což logicky nebylo Američanům příliš proti srsti. Bohužel akce v Jugoslávii se neobešla bez tragických a kontroverzních událostí.

Nechtěným terčem útoků se staly bohužel i civilní cíle včetně Čínské ambasády v Bělehradě, při kterém přišlo o život 5 diplomatů. Americké bitevníky A-10, které byly použité při náletech na Jugoslávii, způsobily ostrou mediální reakci a veřejné rozhořčení. A to hlavně díky munici s ochuzeným uranem, které měly bitevníky standartně ve výzbroji. Některé střely dopadaly dokonce i na území Bulharska.

Nepřítel mého nepřítele je můj přítel

V současnosti je již Kosovo zcela autonomní nezávislé na Srbsku.Wesley Clark již není generálem a ani Madeleine Albrightová není ministryní. Spojuje je ale podobný osud - podnikatelská činnost.

Zatímco Albrightová se se svojí společností Albright Capital Management účastní privatizace kosovského Telekomu, Clark kupuje hnědouhelné lignitové doly, jak jinak, též v Kosovu. Lignitem a jeho přetvořením na kapalné palivo se v současnosti zabývá pouze Čína, i když je Kosovo pátým nejbohatším nalezištěm na světě.

Camp Bondstell Foto: Camp Bondsteel / Wikipedia.cz

Jde o náhodné počiny špičkových, schopných manažerů, nebo je v tomto spojení něco víc? Připomeňme, že v Kosovu je korupce na denním pořádku i v nejvyšších sférách, EULEX (Policejní a justiční mise Evropské unie) obvinil bývalého předsedu městského soudu v Prištině, řadu soudců a vysokých úředníků z korupce, přijímání úplatků a manipulací s řadou státních zakázek.

Vkrádá se tak otázka, zda kosovští politici se nechtějí odvděčit lidem, kteří se jim pomohli zbavit se Srbů. Vkrádá se rovněž otázka, zda Wesley Clark a Madeleine Albrightová nepožadovali od kosovských politiků protislužbu za jejich podíl na poražení Srbů a na samostatnosti Kosova. Vážně obvinění, které nejde jen tak přejít.

Jak to ve světě chodí, ani jedna ze zúčastněných stran není „čistá“, to je více než patrné. Politická rozhodnutí mají za následek mnohdy řadu obětí i z řad civilistů. Voják „pouze“ přijímá a plní rozkazy, o kterých si leckdy myslí své. Je smutnou skutečností, že politické machinace a prospěchářství již mají na svědomí mnoho lidských životů.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jak se žije v současném Kosovu

Kosovo netřeba představovat, mladý stát, který vznikl oddělením od Srbska, ve kterém žijí bok po ...

Situace v Čečensku je klidná, terorismus ale trápí Severní Kavkaz dál

Situace v někdejší vzbouřenecké Čečenské republice se v posledních letech výrazně zklidňuje. Ohnisko ...

Číňané si přejí válku s Japonskem kvůli sporným ostrovům

Napětí mezi Čínou a Japonskem kvůli sporným ostrovům Senakaku (v Číně nazývaným Tiao-jü) se dále ...

Mexiko zatklo několik drogových bossů, válka ale pokračuje

Mexická vláda oznámila, že byl 10. září zatčen Juan Carlos Morales, jeden ze spoluzakladatelů ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Standa
  13:29 27.09.2012

  To, že se jela hrubě protisrbská kampaň už je dnes vidět. Zajímavý je i článek v novém vydání časopisu Válka, tam je rozhovor s vojákem z Nizozemska a sám tam uvádí, že v Bosně ...Zobrazit celý příspěvek

  To, že se jela hrubě protisrbská kampaň už je dnes vidět. Zajímavý je i článek v novém vydání časopisu Válka, tam je rozhovor s vojákem z Nizozemska a sám tam uvádí, že v Bosně viděl mnoho muslimů masakrující civilní Srbské obyvatelstvo a bylo jich hodně z muslimských zemí. To se pak Srbům nedivím, že to chtěli vyčistit. I ČSR si vyčistilo pohraničí od Němců z důvodu národnostní nesnášenlivosti. Vznik Kosova je jedním z největších katastrov zahraniční politiky. S odstupem času to je víc a vic vidět. Albánci mají svůj stát, v Kosovu jich je víc díky větší porodnosti. To znamená, že když budou Cikáni v severočeském kraji v přesile, tak si můžou vyhlásit svůj stát? Tohle se ještě Kosovu vrátí, USA budou muset hledět víc do Asie a až bude Srbsko na koni, tak si Kosovo vezmou zpět.

  Já jsem rád, že se zde nevyskytují jednostranné články pochlebující jen té, či oné straně. Jen tak dál.Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  12:13 27.09.2012

  Nemám co víc dodat než to, co již řekl p.Grohmann, nebylo cílem někoho očerňovat, pouze poukázat na současné skutečnosti, které nejsou jen úvahou, ale prokazatelným faktem. Taktéž ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemám co víc dodat než to, co již řekl p.Grohmann, nebylo cílem někoho očerňovat, pouze poukázat na současné skutečnosti, které nejsou jen úvahou, ale prokazatelným faktem. Taktéž poukázání na korupci, kterou je Kosovo doslova prošpikováno, ani to není domněnkou, ale holým, prokázaným faktem. Omlouvám se čtenářům, kterých se má slova dotkla, ukazuji obě strany mince, historický fakt a současné dění, každý si může udělat závěr sám...Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  12:02 27.09.2012

  Dobrý den, článek neměl vyznít tak, že Clark a Albrightová vyvolali válku. To je samozřejmě nesmysl. Pokud to tak vyznívá, omlouváme se. Chtěli jsme upozornit na to, že není nic ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den, článek neměl vyznít tak, že Clark a Albrightová vyvolali válku. To je samozřejmě nesmysl. Pokud to tak vyznívá, omlouváme se.
  Chtěli jsme upozornit na to, že není nic černo-bíle. Neexistují nic jak dobří/zlí Srbové, dobří/zlí Albánci, dobří/zlí Američané... také na to, že bombardování Kosova nebyl pohádkový boj dobra se zlem.
  Můžeme Vás ujistit, že Armádní noviny vyznávají zásady "západní" civilizace, souhlasíme s členstvím V NATO a souhlasime s podporu našich spojenců. To však neznamená, že budeme zavírat oči před vším špatným, co se ve jmenu demokracie Západu udělalo. To je to nejhorší, co můžeme udělat...Skrýt celý příspěvek

 • Muerte
  11:38 27.09.2012

  Já vidím pouze hodně spekulací. Clark se ani původně neměl dostat na pozici SACEUR. Když už v ní ale byl (zásah Clintonovy administrativy), tak plnil rezoluci RB OSN 1199 na rozkaz ...Zobrazit celý příspěvek

  Já vidím pouze hodně spekulací. Clark se ani původně neměl dostat na pozici SACEUR. Když už v ní ale byl (zásah Clintonovy administrativy), tak plnil rezoluci RB OSN 1199 na rozkaz svých nadřízených. Takže nevidím důvod proč by albánci upláceli zrovna Clarka, aby něco udělal. Uplatili USA tou základnou. (Což je dle mého normální zahraniční politika)

  Vidím to tak, že Clarck i Albrightová prostě proto, že v Kosovu byli, mají jasný přehled o situaci a podstatné informace. Ty jen legálně využili. Chápu, že jako osvoboditelé albánců prostě měli jen cestičku dobře zametenou. Ale že by rozpoutali válku proto, aby potom mohli těžit lignit? To mě přijde dost přitažené za vlasy.

  Mimochodem, Clark měl drobný incident s Radko Mlaďičem, se kterým si vyměňoval čepice na své předešlé misi v tehdejší Jugoslávii (hodnotil situaci a možnosti řešení konfliktů) a vyfotili ho při tom do Timesů (nebo jiného amerického deníku), takže se nedá říct, že by nutně nadržoval kosovským albáncům. Tohle je možná důvod, proč mluvíme o penzionovaném generálovi a ne o prezidentu Clarkovi. Byl to vlastně muž v nemilosti. Kdybych měl někoho uplatit, aby začal válku, tak nepůjdu za looserem.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  11:30 27.09.2012

  takze ste proste obvinil ,nebo naznacujete velmi vyrazne ,ze za osamostatneni Kosova muze madam Albrightova a pan Clark a ze to zpunktovali pro svuj osobni prospech jo? Clanek plny ...Zobrazit celý příspěvek

  takze ste proste obvinil ,nebo naznacujete velmi vyrazne ,ze za osamostatneni Kosova muze madam Albrightova a pan Clark a ze to zpunktovali pro svuj osobni prospech jo? Clanek plny dohadu a neoveritelnych informaci s podsouvanim vlastnich nazoru. Presne to o cem sem psal ,tento clanek je levicacke protiamericke bulvarni bahno.
  pro Armadni noviny : nepoustejte se do politiky neumite to, nebo zamestnejte nestranne objektivni redaktory, tady se vkrada otazka kdo vlastne financuje Armadni noviny ,muzou to byt agenti z Ruska, aby sirili svou dezinformacni kampan proti zapadu s pomoci naivnich ceskych redaktoru ,tak jako to udelali v kampani proti RADARU ? (potvrzeno BIS) ,Navic clanek jako by z oka vypadl clanku z deniku PRAVO, chcete li novinky .cz ,bohuzel sem ho uz nenasel byl zrejme stazen...Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  09:05 27.09.2012

  Martine, Dekuji Vam. Pokud se vloudila nejaka chybka, hluboce se omlouvam, pokud jste ji odhalil, prosim, napiste mi na email voska.m@gmail.com kde a co mi uniklo, budu rad za ...Zobrazit celý příspěvek

  Martine,
  Dekuji Vam. Pokud se vloudila nejaka chybka, hluboce se omlouvam, pokud jste ji odhalil, prosim, napiste mi na email voska.m@gmail.com kde a co mi uniklo, budu rad za zpetnou reakci, cenim si toho. DekujiSkrýt celý příspěvek

 • martin
  08:59 27.09.2012

  díky za zajímavý článek, autore! jen drobnost: přečtěte si to po sobě:-)

  díky za zajímavý článek, autore! jen drobnost: přečtěte si to po sobě:-)

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2