Kosovu je 5 let. Je co slavit?

Demonstrace Kosovo
Foto: Demonstrace na Václavském náměstí v Praze / Srbové v Praze – Marina Perović

Před dvěma dny tomu bylo 5 let, co bylo Kosovo odtrženo od Srbska. Na našich stránkách byl minulý rok report z Kosova, zejména z Mitrovice. Podobné cesty chystáme i v tomto roce. Proč lidé po světě demonstrují a proč zřejmě nebude mít Kosovo vlastní armádu?

Demonstrace po celém světě

Během víkendu se demonstrovalo v řadě míst u nás, ale i ve světě. Demonstrující vyčítají vládám podporu a uznání Kosova. Český poslanec Jaroslav Foldyna k tomu dodává: “Došlo k tomu v rozporu s platnou rezolucí OSN 1244, která říká, že Kosovo je integrální součástí Jugoslávie, tedy nástupnického státu Srbska. Tato rezoluce nikdy nebyla zrušená,“ říká poslanec.

Kosovo není klidnou zemí a bohužel, zřejmě ani v budoucnu zde klid nebude. Události v Kosovské Mitrovici to dokládají. Během posledních dvou měsíců došlo k řadě bombových útoků, výbuchů nástražných zařízení, ale i k útoku granátem. Při výbuchu bomby ve čtvrti Bošnjačka Mahala byly zraněny dvě srbské děti. Žádný útočník nebyl nalezen.

 

Útoky se nesoustřeďují pouze na civilisty, ale i na historické, kulturní památky UNESCO. Útok Albánců na klášter Visoki Dečani byl na poslední chvíli zmařen díky přítomnosti italských jednotek KFOR, které hlídají většinu klášterů v zemi. I při naší reportáži v Kosovu byla u každého kláštera přítomna hlídka.

Přímo se nabízí otázka, jak jsou chráněny mešity v Kosovu. Ty, které jsem viděl v Mitrovici a v Prištině na vlastní oči, nejsou chráněné nijak, nenajdete u nich žádné stálé hlídky a ani nepozorujete větší bezpečnostní opatření.

Kosovo Mitrovica

Foto: Hlídky u kláštera v Kosovské Mitrovici / Michal Voska  

Bohužel v bezpečí nejsou ani hřbitovy. Byly zničeny stovky hrobů a náhrobků, dokonce i mnohé pomníky bojovníků proti fašismu. Útoky jsou zaznamenány na třech čtvrtinách území Kosova. Opět jde především o křesťanské, respektive pravoslavné hroby

Bude mít Kosovo vlastní armádu?

Severoatlantická aliance nesouhlasí, aby Kosovo mělo svoji armádu. To řekl prištinskému deníku Koha Ditore nejmenovaný představitel NATO. I přes oznámení Prištiny, že Kosovo tento rok chystá transformaci Bezpečnostních sil Kosova (BSK) na Armádu Kosova, představitelé NATO uvádějí, že to není možné. Budoucí status BSK zůstává předmětem debaty uvnitř NATO.

Čtyři z 27 členských zemí NATO neuznávají Kosovo, jako nezávislý stát. Řecko, Španělsko, Rumunsko a Slovensko si nepřejí, aby Kosovo mělo svoji armádu. Představitel NATO také pro Koha Ditore řekl, že i oni hledají cestu, jak z Kosova odejít, protože věčně tu zůstat nemohou.

Oznámil přitom, že ohlášená transformace BSK v Armádu Kosova není možná, a to bez ohledu na to, co kosovští představitelé říkají. Mezi ty nejhlasitější patří ministr – velitel BSK Agim Çeku.

Život v Kosovu není snadný, budeme pro Vás i nadále monitorovat situaci a ještě v tomto roce pro Vás chystáme další reportáž z Kosova, která bude obsáhlejší, než ta minulá. Podíváme se opět do Mitrovice, navštívíme Prištinu a další města, a pokud nám to situace umožní, pokusíme se Vám trochu přiblížit i základnu Bondsteel u Uroševaca.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jak se žije v současném Kosovu

Kosovo netřeba představovat, mladý stát, který vznikl oddělením od Srbska, ve kterém žijí bok po ...

Korupce na nejvyšších místech? Kosovo!

24. březen 1999 byl dnem zahájení operace Spojenecká síla, při které došlo k masivnímu bombardování ...

Kosovská vláda nepřipustí rozdělení Kosova, skandálu s transplantacemi se ale nezbaví

Kosovská vláda nikdy nepřipustí rozdělení této někdejší jugoslávské republiky na srbskou a albánskou ...

Další bouře nad Bangui pomalu přechází

Krize ve Středoafrické republice je zažehnána, anebo alespoň prozatím. Jeden z nejchudších a nejméně ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Prolom
  02:18 25.02.2013

  Ultramarinus projevuje vůči islámu velkou nedůvěru. V jistém smyslu ho plně chápu. Nicméně nemohu souhlasit s jeho odsudkem, že "islámská víra je spíš expanzivní politikou ...Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus projevuje vůči islámu velkou nedůvěru. V jistém smyslu ho plně chápu. Nicméně nemohu souhlasit s jeho odsudkem, že "islámská víra je spíš expanzivní politikou kombinovanou s menším výplachem mozků". Ultramarinus nás pak dokonce nepřímo vyzývá k intoleranci vůči islámu. Ultramarinus se nás dále ptá, proč se nenásilní muslimové neomluvili za extrémistické excesy těch okrajových? Tohle není skutečně fér. Mají se snad křesťané celeho světa omlouvat za to, že Bush označil tažení proti teroru za křižáckou výpravu?

  (Exkurz: Můj kolega Ctirad Sviták, který psal pro Armádní noviny, se setkal s jedním českým veteránem z Afghánistánu. Zeptal se ho, jak nás tam Afghánci vnímají. Ten veterán to řekl stručně: Jako křižáky.)

  Na světě je asi 800 miliónů muslimů, možná více, možná méně. To není podstatně. Křesťanů je více, což zajisté mnohé laxní křesťany a islamofoby potěší. Je naprostý omyl si myslet, že ty stamiliony muslimů denně dumají, jak zničit naši civilizaci a oburkovat naše ženy. Drtivá většina muslimských žen burku nenosí. Polovina Pákistánců nikdy neslyšela o 11. září. Drtivá většina muslimů se stará pouze o sebe. V porovnání s milionem mrtvých Iráčanů, kteří zemřeli během vylhané války, jsou 3000 obětí 911 jahodový pudink. Ať již to udělal kdokoli. Za co se tedy mají muslimové omlouvat? A když to vztáhneme ke Kosovu, za co se mají omlouvat kosovští muslimové? Kdo? Třeba Goranci? Goranci, kteří trpí pod nadvládou albánských extrémistů, které v severní Albánii cvičily "naši" spojenci z NATO?Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  16:25 23.02.2013

  To cokoliv, nejen islam a krestanstvi. Narozdil od Islamu ale krestanstvi povazuje "zabijeni ve jmenu bozim" za zastaralej koncept a za to ve stredoveku se dokola omlouva jeste ...Zobrazit celý příspěvek

  To cokoliv, nejen islam a krestanstvi. Narozdil od Islamu ale krestanstvi povazuje "zabijeni ve jmenu bozim" za zastaralej koncept a za to ve stredoveku se dokola omlouva jeste dneska.
  Na druhou stranu v islamskem svete se za invaze do Evropy, lov otroku a otrokyn pro slavu a libido chalifa, ani za dnesni bombove atentaty, podobne procento duchovnich neomlouva, ale STAVI. A v extremnich pripadech se o to dokonce zasazuji.

  Jak uz tu padlo, je naprosto neudrzitelnou politikou civilizace, si hrat na ohleduplneho gentlemana se svedomim, kdyz je tvuj konverzacni partner zabijak, kterej i vrazdy co pacha na VLASTNICH zenach a detech v ramci "odboje" povazuje za prijatelne vedlejsi ztraty.

  Dana civilizace muze byt bud ostry pes, ktery shani ovce (ostatni civilizace) na pastvu, nebo jedna z ovci.
  Zadni "humanitou a zakony na ktere ostatni dlabou" svazani ovcacti psi jeste svoji praci dobre neprovedli.

  Zapad bud bude tahat za pilu, nebo knucet, ze se pila zarezava do nohy zrovna JEMU. Jina pozice pro civilizaci v mezinarodni, obchodni a mocenske politice, nez pilujici a pilovany, proste NEEXISTUJE. A ten "pilovany" je na milost tomu, kdo ma zrovna navrch - genocidy uz se staly. Ponemcovani cechu bylo "celkem neprijemne", presto jeste celkem humanni v porovnani s tim, jak by vypadalo poarabstovani a islamizace cechu. Zavadeni Sarijy. Prohibice. Zakaz veproveho. Noseni habitu, ktere maji vyuziti v pousti, ale ne ve stredni Evrope. A spousta dalsich nezabavnych "zabav".

  Konspiracni teorie se "zlym chamtivym USA co stoji za vsim co se kde vrtne ve svete" je zabavna, ale nejpozdeji od 11.9. To neni pravda a naprosro to popira moznost, ze by se nekde ve svete neco stalo bez prime intervence Usa. Prusvihy se proste stavaji a ne vzdy jde o konspiraci velmoci...Skrýt celý příspěvek

 • hovorka11
  14:58 23.02.2013

  Islám i křesťanství jsou založeny na získávání moci, která v určitých obdobích podporuje válečná tažení. Bylo to tak dříve a je to tak nyní. V současnosti je obecně rozšířen ...Zobrazit celý příspěvek

  Islám i křesťanství jsou založeny na získávání moci, která v určitých obdobích podporuje válečná tažení. Bylo to tak dříve a je to tak nyní.
  V současnosti je obecně rozšířen názor, že bojujeme proti celosvětové islamizaci, která nabírá na síle a jejím největším nepřítelem jsou země NATO pod vedením USA.

  Proč to tak není, a proč islamizace sílí a je důsledkem akcí na BV ?

  - Tálibán (paštunsky a persky: طالبان; „studenti“) je radikální nábožensko-politická skupina, která reálně vládla na většině území Afghánistánu v letech 1996-2001.
  V době bojů Tálibánu se SSSR byli tálibánci vojensky podporováni a Reagan je označil za hrdiny bojující za svobodu. Byly vyzbrojeni nejmodernějšími protiletadlovými komplety Stinger, které zdecimovali ruské vrtulníkové vojsko a zřejmě vyhráli válku (pokud by rusáci začali islamistům prodávat obdobné Igly, tak by spojenci v Afgánistánu včetně našich Mi 24, které dělají oproti americkými AH 64 většinu bojových akcí v Afgánistánu mohli zabalit. Start raketoplánu věnovaný hrdinům z Afgánistánu potvrzuje podporu islamistům od ameriřčanů:

  http://www.youtube.com/watch?v...

  V zemích jako je Írák, Líbye a Sýrie vládli diktátoři, kteří udržovali kmenová společenství pod tvrdým dohledem a nepřipustili radikálním islamistům žádnou šanci. Líbye byla val proti utečencům z Afriky, kteří se přes Itálii dostávali do Evropy.
  To vše bylo zničeno a islamisté byli uznáni jako hrdinní osvoboditelé Líbye. Pan Karel Schwarzenberg uznal islamisty z Benghází jako "legitimní vládu Líbye v době bojů islamistů podporovanými NATO o Líbyi. Dnes je Líbye v rozvalinách s kmenovými boji a islamisté se přesouvají do nových bojů v Mali, a Sýrii. V Mali se sice proti nim bojuje (islamisté vytlačili utečence- líbyjské tuaregy), ale v Sýrii jsou logisticky podporováni a u hranic s Tureckem mají oblast výcvikových základen cca 20km do vnitrozemí chráněných Patrioty z Turecka s tím, že se posiluje dozor o české vojáky pro možnost úderu na Assada v zájmu islamistů (islamisté jsou vyzbrojováni především ze Saudské arábie, Kataru, Turecka a logisticky podporováni z NATO. Na Golanských výšinách tak Izraele může začít čerpat ropu. Zájem rozklaldu Sýrie mnoha státy je obrovský (USA, GB, Francie energie, Turecko část území, Izrael trvalé obsazení Golan).
  Islalmisté tak s pomocí NATO zřejmě dosáhnou nadvlády nad většinou území a především se Saudskou arábií a Tureckem budou moci plánovat velký islámský jednotný Kálifát (Erdogan v Turecku je pojetím reformní islamista, směřující k většímu náboženskému vlivu, než je doposud v Turecku obvyklé).
  Írák je další obětí sunitských islamistů (sunitské náboženství je radikální větev oproti šíítům, kteří jsou většinou v Íráku, Íránu a Bahrajnu). Mimo Íráku je tak moc islamistických sunitských radikálních bombových islamistů svázána s podporou NATO a USA platbami za vytěženou ropu a plyn s vojenskou pomocí. Obrovský význam má malinký, ale nesmírně bohatý Katar, který finančně velmi pomáhá s placením a výzbrojí sunitských žoldáků v Sýrii.
  V Íráku jsou takřka veškeré teroristické bombové útoky prováděny proti šíítům sunity. Logicky tak hledají šíítové podporu více od Íránu než od spojenců bombových radikálních islamistů, kteří se přelévají z míst bojů podporovaných NATO do míst nepodporovaných NATO v tom samém účelu- ustanovit jednotný sunitský kálifát v celé oblasti.

  Závěr:
  Podpora radikálním islamistům je především z USA velmi významná a převažující. Dělá totiž destrukci státních útvarů, která se dá "využít" na nové ustanovení vlád ochotnějších poslouchat.
  USA islamisté zatím neohrožují, proto je v jejich zájmu drobit BV a využívat situace. Stejně tak je v jejich zájmu oslabovat nejen Čínu a Rusko, ale i EU, která je lepší složená z malých poslušných států, než z velkého celku, schopného jednat nezávisle ve svém zájmu.
  Proto se domnívám, že Evropa díky poslušnosti NATO vojenskému velení z USA nadále potáhne islamisty do Evropy. Zcela jistě se dostane do krizové situace, kdy proti islamizaci najde společný zájem nejen se Srbskem, ale i s Ruskem. Jinou možnost ani nemá.
  Mimochodem chrudimská zásahová jednotka půjde zřejmě do Turecka poblíž Patriotů a zajímalo by mě, jestli si zase vláda nevyžádá zase nějakého vojenského kaplana, kterých Duka v zájmu církve poskytl do Afganistánu cca 10 (prý tam bojovali za Prahu).Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  12:59 22.02.2013

  Problém je, že dodůsledků a do všech maličkostí dodržovaná islámská víra je spíš expanzivní politikou kombinovanou s menším výplachem mozků, než něčím, co by mohli (nebo měli) lidi ...Zobrazit celý příspěvek

  Problém je, že dodůsledků a do všech maličkostí dodržovaná islámská víra je spíš expanzivní politikou kombinovanou s menším výplachem mozků, než něčím, co by mohli (nebo měli) lidi žijící ve světě "okolo" tolerovat. PROČ, když se žádný islámský (newahábistický) duchovní NIKDY neomluvil za extrémistické excesy těch "okrajových"?

  Navíc i v případě, že máš naprostou pravdu a ti, co tam vyhazují baráky i s lidmi do vzduchu jsou "dovezení", nevypovídá to jenom o relativní normálnosti původních muslimských obyvatel oblasti, ale zároveň to vypovídá o tom, že nějáká, (jak to chápeš a prezentuješ) "okrajová" skupinka lidí je tak mocná a k nemuslimům intolerantní, že teroristy s výcvikem, výbavou a zahraniční pravidelnou (nejen) finanční podporou dokáže "vyvážet". Sorry, ale takovou MOC bych čekal možná od státu, nebo od velmi početné náboženské frakce, NIKOLIV od "několika pomýlených extremistů".

  Islám byl založen jako nástroj pro získávání moci, bohatství a (nejenom sexuálních a společenských) výhod pro náčelníka osobně a pro jeho kmenové válečníky všeobecně. Šlo o expanzní politiku vzniklou v krvavém středověku, zabalenou do zdání věrouky. A vzhledem k tomu, že se od té doby ve výkladu Mohamedova proroctví a činů NIC nezměnilo, není důvod si myslet, že by byl Islám něják toleratním, nebo nedej bože mírumilovným náboženstvím v porovnání s ostatními velkými světovými náboženstvími (Hindu, budhismus, obě větve křesťanství, judaismus, atd),
  ve kterých zakladatelé a proroci přijeli na oslíku nebo přišli pěšky do města kde chtěli kázat a tam kázali jen těm co byli ochotní poslouchat, se Mohamedův příjezd v čele vojska následovaný nabídkou která se neodmítá staví do značného kontrastu.

  Takže bych řekl, že to možná bylo špatně podáno (muslimové - alespoň někteří JSOU schopní tolerance), bohužel však ne proto, že by šlo o pronesenou, či psanou, nezpochybnitelnou a většinou věřících tak CHÁPANOU část programu Islámu, ale proto, že jsou to dobří lidé, kterých se v každé skupině lidí bez ohledu na víru, malá hrstka na pár těch "špatných" vždycky narodí.

  A ano, jistě, s muslimskou komunitou, která nepraktikuje Islám tak důsledně a zvyklou na mír, je soužití možné. Ale ono se to celosvětově posunuje a mění. A není žádná duchovní autorita, žádný vůdce Islámského světa a DOBRÝ ČLOVĚK, který by si stoupl před pohled světa a řekl, že tak je to špatně a dobrý muslim je především dobrý člověk, který nedělá druhým, co nechce aby druzí nedělali jemu. Kdepak, máme tu jenom mučedníka, fousatého pitomce Usámu, který světu zcela jednoznačně naznačil, jaké s ním má plány ta "okrajová" klika muslimů. A že jim to prostě PROJDE, pokud je někdo nestopne.Skrýt celý příspěvek

 • Prolom
  01:25 22.02.2013

  Naprosto nemohu souhlasit s příspěvkem pisatele ADM, že: "Muslimové nikdy nikoho netolerovali a ani nikdy s nikým v míru nežili. Islám je špatný pro všechny bez rozdílu..." Zrovna ...Zobrazit celý příspěvek

  Naprosto nemohu souhlasit s příspěvkem pisatele ADM, že: "Muslimové nikdy nikoho netolerovali a ani nikdy s nikým v míru nežili. Islám je špatný pro všechny bez rozdílu..." Zrovna Kosovo, o kterém je diskuze, je toho důkazem. Kosovský islám je tolerantní a mírumilovný. Je to společné náboženství muslimských Albánců, muslimských Romů a Goranců, což jsou muslimští Srbové na jihu Kosova. V poslední době byl do Kosova importován wahhábismus, ale ten tvoří naprosto okrajový fenomén. Neshody mezi Srby a Albánci nemají náboženskou příčinu. Kosovo nerozvrátil islám, ale albánský šovinismus. Nesnášenlivá ideologie albánského ultranacionalismu se staví jak proti Srbům (pravoslavným křesťanům), tak proti ostatním non-Albáncům, přičemž je jedno, zda jde o muslimy či nikoliv. Muslimští Romové, Goranci, kosovští Chorvati a Srbové jsou spojenci - sdílejí společný neblahý osud. Vztahy mezi Srby a Goranci a muslimskými Romy na KaM jsou velmi dobré. Srbové a další non-albánské menšiny mají dobré vztahy i s muslimskými Albánci - ovšem za podmínky, že nejde o ultranacionalisty.

  V roce 1999 byl albánskými extrémisty vyhozen do povětří stařičký a vzácný kostelík sv. Kosmy a Damiána uprostřed monastýru Zóčiste (dnes vše opraveno). Ptal jsem se srbských mnichů z onoho monastýru, zda za útokem byli Albánci z přilehlé vesnice pod klášterem. Mniši to zcela striktně odmítli. Kostelík byl dynamitován velmi profesionálně, což svědčí o tom, že pachatelé nejspíše získali výcvik v zahraničí (v severní Albánii cvičila albánskou emigraci BND a SAS). Lokální Albánci (byť muslimové) si monastýr velmi považují. Dokonce ho navštěvují, protože uvnitř kostelíku je jeden vzácný obraz, který má léčivou moc. Kosma a Damián byli totiž "vrači" - léčitelé. Kosovský konflikt byl uměle rozdmychán zvnějšku. Normální lidé, normální muslimové a normální křesťané spolu vždy vycházeli dobře.Skrýt celý příspěvek

 • Jindřich
  22:46 20.02.2013

  Shegy si vůbec nevšímejte, je to jen klasický Šiptar, který vyhrožuje, když není po jeho a u těch jeho slovních průjmech si nevidí do pusy. Nejkomičtější z těch jeho blábolů je, ...Zobrazit celý příspěvek

  Shegy si vůbec nevšímejte, je to jen klasický Šiptar, který vyhrožuje, když není po jeho a u těch jeho slovních průjmech si nevidí do pusy.
  Nejkomičtější z těch jeho blábolů je, jak nazývá Srby fašisty. Přitom zrovna Albánci byli za 2. války fašisty a nebýt zpřízněné fašistické Itálie, která tam deportovala na 400 tis. Albánců, tak je tam snad ještě dnes většina populace Srbské.
  A k těm odsouzeným panáček zapomněl dodat, že k odsouzení Miloševiče nedošlo, raději se ho zbavili jinak....Skrýt celý příspěvek

 • ADM
  20:37 20.02.2013

  To Longsword: Muslimové nikdy nikoho netolerovali a ani nikdy s nikým v míru nežili. Islám je špatný pro všechny bez rozdílu a je jedno, jestli jste křesťan, žid nebo směřujete ...Zobrazit celý příspěvek

  To Longsword: Muslimové nikdy nikoho netolerovali a ani nikdy s nikým v míru nežili. Islám je špatný pro všechny bez rozdílu a je jedno, jestli jste křesťan, žid nebo směřujete život k hinduismu nebo jste MUSLIM. Doporučuji tento dokument - resp. přednášku http://gatesofvienna.blogspot.... a vlastně celý web věnujicí se problematice Islámu. Mají velmi zajímavé názory.

  Jednou se v Evropě narodí další ''Hitler'' a potom co budou všichni nadávat, že zabil miliony nevinných ho nakonec budou v budoucnu oslavovat jako zachránce... Zajímalo by mne, kde to bude. V Německu žije 3.300 000 muslimů a rád bych věděl, co by se stalo, kdyby se někdo odpálil na letišti nebo to s letadlem ''nasolil'' do Reichstagu.

  Česká republika má výborné zahraniční vztahy se Srbskem a ostatně je měla vždy. Jedinou zradu, která se stala. jsme se dopustili my - vlastně ne my, ale pan Karel Schwarzenberg, který přes lidový odpor Kosovo uznal. Češi mají zajímavou schopnost - tou je uník od jakéhokoliv témata k politice.

  Evropa a vlastně celý Západ je vlastně v roli bičovaného psa, který má svázanou tlamu a všechny končetiny. Z novodobých dějin to začíná to zeměmi jako je Irák, Afg... Mali, Alžírsko až po Srbsko - které je vlastně kousek. Postupně zde selháváme a nakonec to skončí tak, že v televizi neuvidíme sebevražedné útoky, únosy lidí a masové vyvražďování tisíce kilometrů daleko, ale třeba to bude právě v našem městě a my s tím prostě nic neuděláme...

  Armády, jak zde již někdo psal, si ''neví'' rady v protože tu možnost ani nemají. To ''CO'' se tam odpaluje, zabíjí lidi a říká, že nás ovládne, to nejsou lidé. Z hlediska fyziologického ano, ale tady bych skončil. Nemá cenu s nimi diskutovat a jedinou cestou je obávám se to nejkrajnější řešení. Tvářit se, že to máme pod kontrolou je blbost. Nemáme.Skrýt celý příspěvek

 • Longsword
  15:53 20.02.2013

  Ano, to rekl Havel, ano USA ho brala za velkeho humanistu ... nicmene ... necmene to neznamena, ze je to pravda a ze je to spravne. Koneckoncu jsme si jist, ze nejsem jediny, co ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano, to rekl Havel, ano USA ho brala za velkeho humanistu ... nicmene ... necmene to neznamena, ze je to pravda a ze je to spravne. Koneckoncu jsme si jist, ze nejsem jediny, co ho za tento vyrok dodnes krituzuje. On totiz, zas tak velky humanista nebyl ... ale o tom se "taktne" mlci, nebot dodnes je i zde plno "pohrobku" jeho pravdo-lasky, coz je jiny termin pro socialni inzenyrstvi. Ale to je na jine a mnohem delsi povidani, ktere s Kosovem ma pramalo spolecneho. Na druhou stranu, jak je videt ono to funguje i jinde, kdyz je mozne, ze nekdo muze tvrdit, ze zabijet lidi ( human) je humanitarni (lidske) a ze na tom neco bude ...Skrýt celý příspěvek

 • Ibrahim
  15:41 20.02.2013

  Terminus "humanitarnibombardování" uvedl na svět bývalý český prasedent Václav Havela a mnozí,hlavně Amerika hobrát jako velký humanista, tak na tom asi něco bude.

  Terminus "humanitarnibombardování" uvedl na svět bývalý český prasedent Václav Havela a mnozí,hlavně Amerika hobrát jako velký humanista, tak na tom asi něco bude.

 • Longsword
  15:08 20.02.2013

  "Humanitarni bombardovani" je protimluv, kteremu neni v moderni historii rovno, vlastne je, "mirumilovny a nabozensky tolerantni muslim". Nevim, jestli jste nekdy bombardovani ...Zobrazit celý příspěvek

  "Humanitarni bombardovani" je protimluv, kteremu neni v moderni historii rovno, vlastne je, "mirumilovny a nabozensky tolerantni muslim".
  Nevim, jestli jste nekdy bombardovani zazil, ale muho Vam ze sve zkusenosti rici, ze to neni nic humanitarniho, kdyz Vas tlakova vlna doslova podmete, vlaci peknych par metru a s Vami take vse, co ji stalo v ceste, vcetne domu, stromu, aut, kusu skla, kameni ... a to prosim ani nebyl "close call", jen "obycejna" petisetlibrovka, jakych bylo na Srbsko, Irak, Afghanistan i Kosovo svrzeno nepreberne mnozstvi. Nechci si ani predstavit, co museli zazivat lide, kteri byli cilem utoku, tedy predtim, nez se v lepsim pripade doslova vyparili, nebo v horsim, kdyz je to roztrhalo na kusy a oni jeste meli par vterinek vedomi ... A je jedno, ze to byli nepratele, z vojenskeho uhlu pohledu.
  Tolik k bombardovani.
  A nyni za "zajimavejsi" cast. Historii pisou vitezove, se rika, ale taky se rika, ze pravdu nelze naveky umlcet a ona drive, ci pozdeji ukaze svou tvar. I "Jugoslavsky konflikt", od nasilneho rozdeleni federace az po Kosovo, neni tak cernobily, jak se ho tu snazite, vcelku dost lzive, nebo v lepsim pripade polopravdive (i kdyz co je polo-pravda? to je neco jako polo-tehotna?) predvest. Ten konflikt zacal uz pred vice nez sto lety, v podstate jeste i drive, v dobach, kdy se Osmanska rise rozpinala az po Viden. V modernich dejinach (onech sto let) byla oblast Kosova vzdy jablkem svaru ale velkou cast te doby to byly politicke trenice, kdy obycejni lide, at uz muslimove, nebo pravoslavni, zili mezi sebou v toleranci a dokonce miru. Do te doby, nez se ruzni politici pokouseli ziskat vetsi vliv a zacali rozestvavat Albance proti Srbum a naopak. A pak prisli oni Leninem zminovani "uzitecni idioti", kteri nehlede na fakta, na data, na konkretni a podlozitelny stav veci, zacali vykrikovat cosi o autonomii, o pravu na vlastni narod a uzemi (jako by do te doby nic z toho nebylo) a v ramci Goeblsovy stokrat opakovane lzi vytvorili "pravdu", ktera vedla k obcanske valce. A jak videt, ani vice nez pet let po ni se na tom nic nezmenilo, stale zde jsou "valecni stvaci", kteri prestoze jejich vyroky byly desetkrat a stokrat vyvraceny, stale tvrdi totez dokolecka: Za vsechno muzou Srbove, Kosova vzdy patrilo Albancum. A ani jedno z toho neni pravda.
  Je to pet let, co valecni pohrobci v Kosovu vyhlasili samostatny stat, je to pet let, co se darebaci, zlodeji a narkomafiani "legalizovali" do podoby elity "kosovskeho" naroda ... uprimne, ja bych se za takovou elitu stydel, pane Shego. Tak jako se stydim za nasi tehdejsi elitu, ze tento krok uznala.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  13:32 20.02.2013

  Mimochodem fakt, ze doporucujete zabiti "zen co by mohly porodit spoustu srbskych teroristu" radeji nez zabiti jednoho vojaka, je jasna ukazka toho, proc si myslim, ze prumerny ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem fakt, ze doporucujete zabiti "zen co by mohly porodit spoustu srbskych teroristu" radeji nez zabiti jednoho vojaka, je jasna ukazka toho, proc si myslim, ze prumerny islamsky verici nezvladne byt na pomery ateisticke lidske spolecnosti slusny, ani kdyby se umodlil k smrti.

  Trochu me vsak mrzi, ze jste - podle vyrazne kvalitnejsi ceske gramatiky vaseho projevu, nez byly vypotky pana Shagy - bud obetoval svoji narodni identitu Cecha za prijemny pocit z klasicke lzi, jakou nabizi JAKEKOLIV nabozenstvi, nebo ze jste se pristehoval, ale Cesi pro vas nikdy nebudou "vasim narodem", proste proto, ze si predstavujete, ze pohadky tisice a jedne noci jsou zakladem sveta.Skrýt celý příspěvek

 • ibrahim
  12:42 20.02.2013

  Vážený pane Shego,hluboce si vážím Vaší odvahy naplno napsat pravdu otom, o čem se tady nesmí mluvit. Ostatně už bývalý český prasedent Václav Havel jasně řekl,že Srby je třeba ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážený pane Shego,hluboce si vážím Vaší odvahy naplno napsat pravdu otom, o čem se tady nesmí mluvit. Ostatně už bývalý český prasedent Václav Havel jasně řekl,že Srby je třeba hzubit, hubit a hubit když rozhodnou akci NATO pod vedením vůdčí mocnosti světa USA poroti veškeré té nebezpečné verb ežui,kterávkosovu a Srbsku žila správně pojmenoval jako "humanitárníbombardování". Myslím, že málokdo si v tu chvíli uvědomil moudrost jeho slov, protože vždy je lepší než zabít jednoho vojáka zlikvidovat pár ženských, který by potencionálně mohly porodit spoustu dalších srbských teroristů...Skrýt celý příspěvek

 • trollo
  12:32 20.02.2013

  Shega :naučte se nejdříve pořádně pekrucovat historii, moc Vám to zatím nejde. Srbové a fašisti:-D Nebudete Vy nějakej ten Ustašovec?
  http://jirisoler.tripod.com/va...

  Shega :naučte se nejdříve pořádně pekrucovat historii, moc Vám to zatím nejde. Srbové a fašisti:-D Nebudete Vy nějakej ten Ustašovec?
  http://jirisoler.tripod.com/va...

 • Ultramarinus
  12:14 20.02.2013

  Ono kdyz nejaka mensina dostatecne dlouho a dusledne sere vetsinu sveho statu, nema se pak cemu divit, ze se ji ta vetsina casem rozhodne povesit kolektivne za koule do pruvanu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono kdyz nejaka mensina dostatecne dlouho a dusledne sere vetsinu sveho statu, nema se pak cemu divit, ze se ji ta vetsina casem rozhodne povesit kolektivne za koule do pruvanu. NATO jen potrebovalo cviciste proti nekomu, kdo nezije v jeskyni a zaroven poslechlo politiky, jejichz ruzovy svet plny hrajicich si deti a rek cokolady (jak si predstavuji uzemi s lokalni muslimskou vetsinou) nesnesl predstavu, ze by s tim Srbi nezacali, kdyby je predtim nekdo HODNE nenastval. Kosovo tak je hnusnym hnisajicim bolakem byvale Jugoslavie, ktery se vyhlasenim vlastni armady v ocich Srbskych civilistu, presunuje ze skupiny "neprijemne" do skupiny "blizici se kolosalni prusvih". A muze za to zapadni lentilkove ruzova politika.Skrýt celý příspěvek

 • Václav
  09:17 20.02.2013

  Pan Shega píše nesmysly asi záměrně z etnické nenávisti a asi i z blbosti. Vezměme to odshora po odstavcích: „Jen pro poradek ... na den osvobozeni Kosova vy pisete o Srpskim ...Zobrazit celý příspěvek

  Pan Shega píše nesmysly asi záměrně z etnické nenávisti a asi i z blbosti. Vezměme to odshora po odstavcích:
  „Jen pro poradek ... na den osvobozeni Kosova vy pisete o Srpskim fasistum ktery tyrali lid Kosova, jak samotne Albanci tak Turki a Romi“.
  Srbové za Miloševiće ani dnes žádní fašisté nebyli a nejsou. Zato ideologie UČK je zatraceně fašistická, šovinistická a rasová. Albánci a ne Srbové z Kosova vyháněli a stále vyhánějí nejen Srby, ale i Romy, Aškalie, prizrenské Turky, utiskují Gorance. Stačí se projet po Kosovu, mohu vám dát tipy na místa, kde se o tom může každý kdykoli přesvědčit.

  Další odstavec z pera pana Shegy:
  „Od 1918 kdyz na Kosovu zavladla banda zabijaku krale karadjordjevica, tak na stovky tisic Albancu a Turku bylo zabito aneb vychnano. „

  Zabijáci krále Karadjordjeva osvobodili nejen Kosovo a Metochii od Turecké nadvlády, ale i velkou část Albánie a to již v roce 1912! Na podzim minulého orku tomu bylo přesně 100 let. V té době tvořili Srbové na Kosovu a Metochii stále ještě 61 % obyvatelstva. Zabijáci zabíjeli ozbrojené Turky a další muslimy, kteří bojovali proti osvobozovací armádě a zabíjeli je v boji a ne popravami civilistů, jak to dělal UČK.

  Shega dále uvádí:
  „Do padasatiych let minulecho stolety kdyz se Albansky lid zas vracel na svy pudu, kosovo zas zacelo byt vetsinsky Albanske. Je zname ze tzv. "besa" tj. prisaha na odvetvu byla jediny zpusob jak se Albansky lid ubranil zabijany Srbovu. Srbska policie pod zaminkou cehokoliv zabijala Albanci a ty se zaceli ovsem branit“.

  Kosovo většinově albánské začalo být po tom, co albánští a italští fašisté vyhnali na 300 000 Srbů z Kosmetu a diktátor Tito po válce v roce 1945 těmto lidem dekretem zakázal návrat na Kosovo a do Metochie. Potom rozdával srbskou půdu Albáncům, kteří ilegálně přecházeli hranice z chudé Albánie na Kosovo, kde dostávali pomoc, domy a půdu. Albánci bili tak protěžovaní, že dokonce jeden z „rotujících“ prezidentů Jugoslávie po smrti Tita byla albánský přivandrovalec, který neměl ani jugoslávské občanství. Přesto se stal s pomocí především srbských komunistů prezidentem Jugoslávie. Lidé na Kosovu nikdy za Jugoslávie neplatili daně, telefony, elektřinu! Tomu vy říkáte fašismus? A když Miloševič začal srbským sedlákům vracet majetky, zabavené komunisty, Albánci začali střílet lidi.

  Další Shega:
  „Mesity, jako symbol vire u Albancu a Turku a Romu muslimu je vzdy bylo na stovky tisic a to vsude. Srbska policie rusila mesity vsude. Pro zajimavost - ve Belehrade zacatkem 19techo stolety bylo pres tisic mesit. Dnes v Belehrade nenajdete zadnou.
  Kdyz by Albanci byli ty spatny srovnale bych tech par kostelu ktery byli na Kosovu ale obrovska vetsina zustala do dnes tam. Hlupe je verit ze jsou tam protoze nekdo to strazi ale protoze ten miromilny lid uctuje jine vire.
  Co se tyka drogove zalezitosty - obecne je zname ze drogova cinnost u Srbovu je zpusobem jak prezit, protoze nejsou schopny myt zadny prumisl do dnes. Albanci jsou v tom hodne pozadu.“

  Mešity staví po Kosovu „mešitostav“ jak na běžícím pásu. Dostává na to peníze od islamistických feudálů ze Zálivu. Romové jsou pravoslavní, ti do mešit nechodí, ti jsou vražděni spolu se Srby. V Bělehradě je samozřejmě minimálně jedna mešita, a když ji napadli srbští chuligáni (15-17 let, byl mezi nimi jen jeden dospělý) v reakci na pogrom, který pořádali kosovští Albánci na Srby, Černohorce, Romy a Makedonce v březnu 2004 na Kosmetu, tak zasáhla srbská policie, chuligány pochytala a ti šli před soud. Soud jim vyměřil tresty. A z funkce musel odejít velitel bělehradské policie, protože mu bylo vyčísáno, že měl mít fištrón a chránit mešitu lépe a dřív. Tak to v slušných státech má být. Na Kosmetu Albánci od roku 1999 do dnešních dnů zpustošili 130 kostelů a klášterů, mnohé z těchto staveb byly na seznamech chráněných památek UNESCO a za to nebyl nikdo potrestán. Dodnes albánští barbaři (jinak se to ani nedá pojmenovat) pustoší srbské hřbitovy a opět nikdo není trestán. Co z toho vyplývá? To že tzv.“Republika Kosova“ je v rukou necivilizovaných zločinců a etnických čističů.
  O drogách se ani snad nemá cenu s panem Shegu bavit. Stačí si zjistit z českých a slovenských novin, kolik kosovských Albánců u nás sedí za drogy a kolik jich hledá Interpol. A kde jsou ti srbští drogový dealeři, pane Shegu? A k té poznámce o kosovském a srbském průmyslu: viděl jsem na Kosovu mnoho zničených fabrik a dílen z doby Jugoslávie. Všechny rozbila UČK, zfanatizovaní Albánci či bomby NATO. Ani jedna není obnovena. Nebyly to zbrojovky, ale např. továrna na čokoládu, opravárenské dílny v Peči, vinařské závody Kosovovino. Po celém Kosovu a v Metochii jsou vidět doslova tisíce hektarů zničených a zplaněných vinic. Patřili Srbům a dávaly práci i velkému počtu Albánců. Na Kosovu je oficiálně 45%ní nezaměstnanost, v Srbsku je poloviční a továrny, které jim rozsekali Amíci, jsou už dávno opravené.
  Další Shega:
  „Kosovo ma svy povest a je hrdy na to, hranice jeji zem jsou velice stare na rozdil od Srbovu ktery by chtely vsude kde jsou prosazet svuj fasizmus. Bohuzel na Vaclavaku parta idiotu jsi dovoly delat ostudu a zadat co? Aby 2.5 mil. albancu vychovelo 120 000 Srbovu?“

  Kosovo má po celé Evropě pověst drogového a mafiánského doupěte a jestli jsou kosovští Albánci na něco hrdí, tak to fakt nevím na co. Připomínám: na Kosovu vznikl jako první srbský stát! To je rozhodující. O žádném albánském, ilyrském či dardanském státě na Kosovu a v Metochii jsem nikdy neslyšel. Všechny místa na Kosovu a v Metochii mají sovje původní srbské názvy. To, že dnes albánští nacionalisté a fašisté se je snaží přejmenovat a vymýšlejí pro ně novotvary a různé jazykové zkomoleniny je celkem typické. Naši dědečkové to samé zažívali za nacistické okupace ze strany Němců. Srbové na rozdíl od Albánců jsou tu doma po staletí, a jestliže na části starého srbského území je Albánci přečíslili ve „válce děloh“ a s pomocí islámské osmanské nadvlády, italských německých fašistů a diktátora Tita, tak to ještě nezakládá právo vyhnat zbytek Srbů z jejich vlasti a udělat si tu jen pro sebe mafiánská stát. V Evropě platí jiná pravidla a ti „idioti na Václaváku“ demonstrovali za dodržování mezinárodního práva, Charty OSN, helsinských dohod, Charty NATO a rezoluce 1244 RB OSN. Všechny tyto dokumenty jsou v příkrém rozporu se vyhlášením tzv. Republiky Kosova.
  „Na Kosovu kromne policejne bande a Srpsky armady NIKDY nebylo vice nez 150 000 Srbovu a jeji podil na povesti Kosova je mizerna.
  Srbove s Kosova jsou proto velice uspesny v Belehradu: Dacic, Jermic a spusta jinych pochazejicich s Kosova vlastne utiraji vlastny lid. Jejim vyroky nachazeji dobrou pudu vsude, oni slovum ze jsou "utirany" beru vsechne politicke pozice a jsou jak mafie.“

  V tomto odstavci se opět, jako snad všude ve svém textu, pan Shega dopouští nepravdy.
  Z Kosova a Metochie muselo odejít za druhé světové války kolem 300 000 Srbů, a po válce jim nebyl povolen návrat. V sedmdesátých a osmdesátých letech pod tlakem albánských nacionalistů, kterým dal v roce 1974 Tito na Kosovu volnou ruku ve všech úřadech včetně policie a soudnictví, odešlo dalších 200 000. V roce 1999 odešlo dalších 200 000 – 230 000 Srbů, Goranců, Aškaliů, Romů a dalších národností. Zato při posledním sčítání Albánců na Kosmetu se ukázalo, že jejich počet není tak velký, jak deklarovali.
  A v dalším odstavci operuje s tribunálem v Haagu, který je terčem kritky právníků a policiků celého světa. To není spravedlivý soud, ale další kolo protisrbské propagandy, kdy se z obětí stávají vrazy a kati a z viníků se dělají oběti. Doporučuji si přečíst projev redaktora Radima Panenky (buď na jeho blogu nebo na stránkách www.kosovoonline.cz... ), který přednesl na Václavském náměstí 17.2.2013 a bude vám všem jasno, co to je za „soud“ tenhle ICTY.
  Pan Shegu končí naprostými nesmysly. Na Kosovu a Metochii žádná „stabilita a klid“ není. Kosovské úřady neovládají velkou část KOSMETu, tlačí se silou na server do Mitovice a jejího okolí, lae pro odpor Srbů, kteří neuznávají žádný kosovsko-albánský stát s jim to prostě zatím nedaří. Určiotě to zkusí silou. Zatím provokují střelbou, házením granátů na srbské domy, ničením hřbitovů atd.
  Domnívám se, že každý Čech by měl stát za spravedlivými požadavky Srbů z jejich, momentálně okupované jižních provincií Kosova a Metochie a měl by jim, seč je to možné, pomáhat. NA jaře bude vypsána další veřejná sbírka na pomoc Srbům, žijícím mezi albánským teroristy a fašisty v ghettech a jsou tam nuceni vychovávat i svoje děti. Pomoc těmto lidem je nutná.Skrýt celý příspěvek

 • Václav
  09:17 20.02.2013

  Pro Shega: Vážený pane, vy nevyvracíte fakta, která jsou v článku uvedena. Vy jen opakujete propagandistické floskule kosovsko-albánských fašistů. Takhle se u nás chovali ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Shega: Vážený pane, vy nevyvracíte fakta, která jsou v článku uvedena. Vy jen opakujete propagandistické floskule kosovsko-albánských fašistů. Takhle se u nás chovali tzv.sudetští němci, rozbili fingující stát, vyhnali z území, na které si uplatňovali nárok, všechno ne-Německé obyvatelstvo. Po válce za to, že vraždili Čechy a Židy a pomáhali Hitlerovi ve válce proti demokratické Evropě, musela velká část z nich odejít. To čeká podle mne kosovské Albánce také. Jednou za zločiny proti Evropě půjdou. Chtějí Velkou Albánii - půjdou do té malé. Řešit konflikt, který jsem sám vyvolal tím, že všechnyostatní vyženu a ukradnu území jinému státu se prostě podle mezinárodního práva nedělá. Neuznáváte mezinárosní právo a děláte si co chtete, porušujete zákony a vyháníte lidi. Máte za zády máte silného protektora. Dobrá, modlete se tedy, jedno jestli k Alláhovi či někomu jinému, aby vám USA vydržely. Jen co oslabí. Srbové si pro to svoje přijdou zpět a ten, kdo neprokáže, že během okupace Kosova a Metochie Srbům a dlaším ne-Albáncům pomáhal, ten bude muset odejít. Nikdy na to nezapoměňte. A ty žvásty o Chorvatsku a Bosně si nechte. Tu válku ani tam ani tam Srbové nezačali!Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  08:25 20.02.2013

  Vazeny pane Segedine, ja nikomu netvrdim milujte Srby, zatracujte Albance. Ve svem clanku informuji o tom, co se udalo v Praze a i na dalsich mistech. Dale informuji o tom, co ...Zobrazit celý příspěvek

  Vazeny pane Segedine,
  ja nikomu netvrdim milujte Srby, zatracujte Albance. Ve svem clanku informuji o tom, co se udalo v Praze a i na dalsich mistech.
  Dale informuji o tom, co se deje v Mitrovici, coz je fakt, i pri me navsteve Kosova byl vhozen do restaurace granat.
  Dale uvadim pokus o nasilne vniknuti do monastyru Visoki Decani, take fakt. Niceni hrobu a vandalismus, take fakt.
  Otaznik nad tim, zda-li je co slavit take povazuji za opodstatneny. Kosovo stale neni bezpecnou, vyrovnanou zemi. Jsou zde stale treba hlidky KFOR, propira se v mediich napojeni nejvyssich vladnich cinitelu na narkomafie. Propira se i obchod s lid.organy. To vse ve me vzbuzuje pocit, ze slavit samostatnost a celistvost zeme lze az ve chvili, kdy budou vsechny tyto otazky vyreseny a nebudw se dit to, co se nyni stale jeste deje.

  Verim, ze to chapete a nebranim se Vasim nazorum. Pokud mate odkazy na utoky Srbu na mesity, atp.z posledni doby, ci poslednich let, je Vasim pravem ctenarum toto ukazat.

  Dekuji za pochopeniSkrýt celý příspěvek

 • Jakub
  08:24 20.02.2013

  Tak ako vidim komentare su od samych inteligentov. Nechapem ako sa vobec opovazujete zastavat albanskych teroristov. Zde sa nehambite sami pred sebou ked uznavate to aby sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ako vidim komentare su od samych inteligentov. Nechapem ako sa vobec opovazujete zastavat albanskych teroristov. Zde sa nehambite sami pred sebou ked uznavate to aby sa slovanske zeme rozdavali moslimom. Je mi z vas na grc.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  07:45 20.02.2013

  A z toho vyplývá, že se do toho "mezinárodní společenství" nemělo montovat, nechat si je tam svoje záležitosti "vyříkat" mezi sebou, počkat až se domluvěj a pak navázat spolupráci ...Zobrazit celý příspěvek

  A z toho vyplývá, že se do toho "mezinárodní společenství" nemělo montovat, nechat si je tam svoje záležitosti "vyříkat" mezi sebou, počkat až se domluvěj a pak navázat spolupráci s tím kdo tomu velí (tj. s tim s největšim klackem).

  Shega: nedá se to číst, kámo, takže i kdybys měl pravdu, tak je ti prd platná.

  Kosovo je chyba a od čechů specielně plivnutí Srbum do tváře.Skrýt celý příspěvek

 • shega
  01:06 20.02.2013

  Vazeny prispevek http://www.armadninoviny.cz/ko... Nema zadnou uroven... co jsi to probuh dovolujete? Prosazujete Srbsky fasizmus ...Zobrazit celý příspěvek

  Vazeny
  prispevek
  http://www.armadninoviny.cz/ko...

  Nema zadnou uroven... co jsi to probuh dovolujete?

  Prosazujete Srbsky fasizmus ktery zabil aneb vychla 600 000 Chorvatu a ostatnych vcetne Ceske mensine za dobe srbsky agresie v Chorvatsku?
  Prosazujete Srbsky fasizmus ktery zabil aneb vychnal pres 1.5 milion muslimu a Chorvatu v Bosne?
  Prosazujete Srbsky fasizmus ktery zabil a vychnal pres milon Albancu z Kosova?

  Soud v Hagu je vam ukazal jedinou spravnou cestu a je ostudou podporaovat takove teksty ... hlavne ne na strankach armadnych??

  Zbudte se, ... jestly vam Branka z hnuty Sv. Save mota hlavu tak se poptejte vedle. Jsou vsude obeti toho fasizmusu ... mne za dobe 6 mjeseci obkliceny v Sarajevu zamrel na rukam nevlasny bracha a par kamaradu. ... Jen aby jste vedely ze co jsme klidny lide a nemluvime moc o svem utrpeny to neznamena ze muzete menit povjest a z agresoru delat nejaky neviny lid.

  Doufam se ze ten nevyrovany a urazlivy text stachnete ... a doporucil bych aby spisovatel takovych pamfletu uz nikdy do vasih novin nenapsal zadne slovo.

  S uctou!
  S.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2