Kosovu je 5 let. Je co slavit?

Demonstrace Kosovo
Foto: Demonstrace na Václavském náměstí v Praze / Srbové v Praze – Marina Perović

Před dvěma dny tomu bylo 5 let, co bylo Kosovo odtrženo od Srbska. Na našich stránkách byl minulý rok report z Kosova, zejména z Mitrovice. Podobné cesty chystáme i v tomto roce. Proč lidé po světě demonstrují a proč zřejmě nebude mít Kosovo vlastní armádu?

Demonstrace po celém světě

Během víkendu se demonstrovalo v řadě míst u nás, ale i ve světě. Demonstrující vyčítají vládám podporu a uznání Kosova. Český poslanec Jaroslav Foldyna k tomu dodává: “Došlo k tomu v rozporu s platnou rezolucí OSN 1244, která říká, že Kosovo je integrální součástí Jugoslávie, tedy nástupnického státu Srbska. Tato rezoluce nikdy nebyla zrušená,“ říká poslanec.

Kosovo není klidnou zemí a bohužel, zřejmě ani v budoucnu zde klid nebude. Události v Kosovské Mitrovici to dokládají. Během posledních dvou měsíců došlo k řadě bombových útoků, výbuchů nástražných zařízení, ale i k útoku granátem. Při výbuchu bomby ve čtvrti Bošnjačka Mahala byly zraněny dvě srbské děti. Žádný útočník nebyl nalezen.

 

Útoky se nesoustřeďují pouze na civilisty, ale i na historické, kulturní památky UNESCO. Útok Albánců na klášter Visoki Dečani byl na poslední chvíli zmařen díky přítomnosti italských jednotek KFOR, které hlídají většinu klášterů v zemi. I při naší reportáži v Kosovu byla u každého kláštera přítomna hlídka.

Přímo se nabízí otázka, jak jsou chráněny mešity v Kosovu. Ty, které jsem viděl v Mitrovici a v Prištině na vlastní oči, nejsou chráněné nijak, nenajdete u nich žádné stálé hlídky a ani nepozorujete větší bezpečnostní opatření.

Kosovo Mitrovica

Foto: Hlídky u kláštera v Kosovské Mitrovici / Michal Voska  

Bohužel v bezpečí nejsou ani hřbitovy. Byly zničeny stovky hrobů a náhrobků, dokonce i mnohé pomníky bojovníků proti fašismu. Útoky jsou zaznamenány na třech čtvrtinách území Kosova. Opět jde především o křesťanské, respektive pravoslavné hroby

Bude mít Kosovo vlastní armádu?

Severoatlantická aliance nesouhlasí, aby Kosovo mělo svoji armádu. To řekl prištinskému deníku Koha Ditore nejmenovaný představitel NATO. I přes oznámení Prištiny, že Kosovo tento rok chystá transformaci Bezpečnostních sil Kosova (BSK) na Armádu Kosova, představitelé NATO uvádějí, že to není možné. Budoucí status BSK zůstává předmětem debaty uvnitř NATO.

Čtyři z 27 členských zemí NATO neuznávají Kosovo, jako nezávislý stát. Řecko, Španělsko, Rumunsko a Slovensko si nepřejí, aby Kosovo mělo svoji armádu. Představitel NATO také pro Koha Ditore řekl, že i oni hledají cestu, jak z Kosova odejít, protože věčně tu zůstat nemohou.

Oznámil přitom, že ohlášená transformace BSK v Armádu Kosova není možná, a to bez ohledu na to, co kosovští představitelé říkají. Mezi ty nejhlasitější patří ministr – velitel BSK Agim Çeku.

Život v Kosovu není snadný, budeme pro Vás i nadále monitorovat situaci a ještě v tomto roce pro Vás chystáme další reportáž z Kosova, která bude obsáhlejší, než ta minulá. Podíváme se opět do Mitrovice, navštívíme Prištinu a další města, a pokud nám to situace umožní, pokusíme se Vám trochu přiblížit i základnu Bondsteel u Uroševaca.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Jak se žije v současném Kosovu

Kosovo netřeba představovat, mladý stát, který vznikl oddělením od Srbska, ve kterém žijí bok po ...

Korupce na nejvyšších místech? Kosovo!

24. březen 1999 byl dnem zahájení operace Spojenecká síla, při které došlo k masivnímu bombardování ...

Kosovská vláda nepřipustí rozdělení Kosova, skandálu s transplantacemi se ale nezbaví

Kosovská vláda nikdy nepřipustí rozdělení této někdejší jugoslávské republiky na srbskou a albánskou ...

Další bouře nad Bangui pomalu přechází

Krize ve Středoafrické republice je zažehnána, anebo alespoň prozatím. Jeden z nejchudších a nejméně ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!