Kratochvil: Všichni letci, kteří bojovali proti nepříteli, byli výjimeční

-
12. 11. 2020
-
15 komentářů
-
Kristián Chalupa
Manželé Sabina a Jan Kratochvilovi se dlouhodobě zabývají moderními dějinami Československa, zejména obdobím nacistické a komunistické totality. Jsou autory výpravných publikací o československém exilu, o zahraničních letcích, o našich odbojářích. V listopadu roku 2007 otevřeli manželé Kratochvilovi za účasti premiéra Mirka Topolánka a bývalého prominentního exulanta a polistopadového diplomata i ministra Jiřího Gruši v Brně soukromé Muzeum českého a slovenského exilu 20. století. Jedná se o unikátní a ojedinělou instituci v rámci celé Evropy. Před deseti lety pak Kratochvilovi zřídili také Muzeum RAF.
V nedávných dnech jste s manželkou vydali knihu věnovanou 311. peruti Royal Air Force. Proč právě tento titul o téměř tisícovce stran?
Proč ne právě tento titul? Vždyť je 80. výročí založení 311. skvadrony RAF. V minulosti jsme již vydali více publikací věnovaných Royal Air Force, a tato nejnovější s názvem Rytíři nebes 311. československá peruť vyšla k výročí skvadrony, která měla největší ztráty na životech a byla zároveň nejvíce zapomínaná.
Publikace o téměř 1000 stranách obsahuje velké množství fotografií. Kde tak vzácný fotografický materiál sháníte?
Materiál nám z větší části buď zapůjčily anebo darovaly rodiny letců RAF či věnovali sami letci. Jistě víte, že naše rodina patřila k zahraničním vojákům a také po roce 1948 byla velmi angažovaná v exilu. Můj otec působil jako agent chodec v americké zpravodajské službě a v řadě exilových organizací. S doktorkou Alici Masarykovou, dcerou prezidenta Tomáše Masaryka, odcházel do exilu. Otec byl i v poválečné exilové vládě, o které se moc nemluví. My jsme zase byli aktivní v disentu, proto nám také tyto rodiny důvěřují a věří, že to dávají do správných rukou.
Osud kterého zahraničního letce či letců vás nejvíce zaujal, oslovil? A proč?
Všichni letci i pozemní vojáci byli výjimeční, odešli jako ostatní Čechoslováci v zahraničních armádách bojovat proti fašismu, i když po válce jim místo díků jejich vlast přidělila další exil a odtržení od rodin, se kterými se někteří už nikdy nesetkali. Dotklo se to i naší matky a mých sourozenců, včetně mne, který od narození až do puberty žil bez sourozenců a matky v převýchovných ústavech – a to byl lepší případ. V horším případě to pak byly popravy či komunistické kriminály a koncentrační tábory smrti, kde působila jako bachaři řada sadistů vychovaných předchozím fašistickým režimem. Bohužel v nové komunistické vládě pracovala řada vlastizrádců, a dokonce i válečných zločinců, jako například Max Rostock, důstojník SS, který se podílel na likvidaci Lidic a následně pracoval jako agent StB. Došlo to dokonce tak daleko, že kromě vlastenců začala Noskova úřadovna ministerstva vnitra popravovat i vlastní lidi, jako například mimo známých jmen členů ústředního výboru KSČ Rudolfa Slánského, Karla Švába, Ludvíka Frejky, a dále z řad KSČ to byli Josef Ludvík, Jan Hošek a další. Mohl bych také uvést řadu jmen zločineckého režimu, následujícího po fašistech, který se vojákům zahraničních armád mstil za odvahu a vlastenectví.
Osobní věci letců 311. perutě; větší foto / Kniha Rytíři nebes
Chystáte se vydat v dohledné době další publikaci věnovanou našim letcům za války ve Velké Británii?
Nyní pracujeme ve spolupráci se slovenským Ústředním vojenským archivem, konkrétně s doktorem Josefem Petrašem, jeho ředitelem, na publikaci 310 skvadrony RAF, a to za podpory započaté u 311. perutě RAF ze strany náčelníka Generálního štábu ozbrojených sil Slovenské republiky generála Daniela Zmeka. Podporuje nás také Kabinet dokumentace a historie vězeňské služby ČR, reprezentovaný Alešem Kýrem, je nám nápomocný Státní archiv s Alenou Šamánkovou, Evou Pokornou, Jitkou Havlíčkovou a také další potomci rodin zahraničních vojáků.
V minulosti jste vydali také knihy zabývající se československým exilem. Tuto tématiku jste již zcela vyčerpali, nebo se jí budete ještě věnovat?
Československý exil a letci patří přece k sobě, vždyť to byli exulanti, a to dokonce mnozí dvojnásobní a trojnásobní. Odešli po fašistické okupaci bojovat za svoji vlast a po komunistickém převratu opět bojovat za naši republiku a znova pak po nové okupaci v roce 1968.
Které jiné období českých, ale třeba i světových dějin vás ještě zajímá, a proč?
Domnívám se, že ta náplň, kterou jsme si vzali za smysl našeho polistopadového života, je natolik rozsáhlá, že je za jeden lidský život nezvládnutelná. Máme opravdu plno práce, máme za sebou přes 20 odborných publikací – několik set výstav, řadu dokumentárních filmů a dvě úspěšné vysokoškolsky vzdělané děti. To nás naplňuje. Ještě bych se chtěl zmínit o tom, že všechny naše publikace jdou mimo škol též do Královské knihovny ve Velké Británii a do knihovny RAF.
Fotografie ze života letců 311. perutě; větší foto / Kniha Rytíři nebes
V těchto dnech uplynulo již 75 let od vzniku neblaze proslulé Státní bezpečnosti, která velice zasáhla do života vaší rodiny. Proč podle vašeho názoru pohlíží dnes velká část naší společnosti na StB a vůbec na komunistický režim dost shovívavým pohledem?
Nezapomeňte, kolik bylo v té době členů komunistické strany, a tito měli též vlastní rodiny. Na počet obyvatel Československa to bylo obrovské číslo. Seznamy spolupracovníků StB znáte. Mnozí ze seznamů se za to stydí, mnozí mlčí a raději daný stav tolerují. Podívejte se na historii druhé světové války, jak malé procento obyvatel nejen v protektorátu Čechy a Morava, ale v celé Evropě se skutečně zapojilo do protifašistického odboje. Nechci křivdit ostatním lidem, kteří měli starosti o rodiny, obávali se pomsty gestapa, a tak tiše režim tolerovali. Smutné je, že po válce se náhle vynořilo mnoho partyzánů a odbojářů, přitom mnozí z nich za války udávali sousedy gestapu - a po válce to byli hrdinové odbojáři. Podobné je to nyní, po změně v roce 1989 se vynořila řada nových odbojářů, kteří celou dobu komunistického útlaku mlčeli, nebo dokonce spolupracovali s StB. Když se blížila politická změna, což bylo jasné z reforem v Sovětském svazu a pádu Berlínské zdi, se tito kariéristé zapojili do takzvaného disentu a vzájemně si následně potvrdili účast v opozici. Je dost pravděpodobné, že mnozí tzv. disidenti jsou spící agenti StB nebo jiných zahraničních zpravodajských služeb a byli na to připravováni. Na jednom setkání v době disentu, kdy se obnovovala v Brně Společnost přátel USA, jsme až po změně režimu zjistili, že tam byli nasazení agenti StB. Mohl bych také jmenovat mnohé, kteří byli po celou dobu zalezlí a až těsně před koncem komunistického režimu, kdy už bylo jasné, že jim nic nehrozí, nanejvýš pár dní v cele předběžného zadržení, začali tak zvaně bojovat proti režimu a po změně režimu bohatnout, budovat si společenskou kariéru, zakládat různá politická uskupení. Smutné je, že si též drze přivlastňovali dary exilu dovezené do nové svobodné země navracejícími se exulanty. Mohl bych konkrétní osoby také jmenovat, byl jsem v koordinačním centru OF. Dnes je to již neprokazatelné a tehdy to nikoho nezajímalo. Byl to velký karneval svobody a vládlo obrovské nadšení z nové doby.
Související články
Zneužívání armády proti odpůrcům komunistického režimu
Záhy po převzetí moci v únoru 1948 začali českoslovenští komunisté budovat represivní model ...
-
30.06.2020
-
14 komentářů
-
Kristián Chalupa
KOMENTÁŘ: Komunistickou totalitu nelze zlehčovat
Opět se blíží výročí srpnového vpádu statisícových jednotek Sovětského svazu a jeho čtyř podřízených ...
-
05.08.2020
-
142 komentářů
-
Kristián Chalupa
Úmyslně zapomenutý generál Jan Kratochvíl
Před čtyřmi lety, v pondělí 19. září 2016, byla ve foyer sídla Jihomoravského kraje v Brně na ...
-
09.10.2020
-
19 komentářů
-
Kristián Chalupa
Československá Státní bezpečnost byla horlivou žačkou
Touto dobou před 75 lety vznikla v bývalém Československu nechvalně proslulá Státní bezpečnost ...
-
03.11.2020
-
8 komentářů
-
Kristián Chalupa
Komentáře
Obecné plky ala "Mohl bych konkrétní osoby také jmenovat, byl jsem v koordinačním centru OF. Dnes je to již neprokazatelné a tehdy to nikoho nezajímalo."... proč jména pisálek - ...Zobrazit celý příspěvek
Obecné plky ala "Mohl bych konkrétní osoby také jmenovat, byl jsem v koordinačním centru OF. Dnes je to již neprokazatelné a tehdy to nikoho nezajímalo."... proč jména pisálek - hrdina doby neuvede??
Protože by od dotyčných jmenovaných vyfasoval "trestní oznámení" a a řeči že to je "neprokazatelné" jsou jenom obyčejný alibismus.Skrýt celý příspěvekVšichni letci, kteří bojovali proti nepříteli, byli výjimeční. Proti nepříteli bojovali opravdu všichni včetně Němců. Někteří z těch rytířů sestřelovali poškozené bombardéry s ...Zobrazit celý příspěvek
Všichni letci, kteří bojovali proti nepříteli, byli výjimeční.
Proti nepříteli bojovali opravdu všichni včetně Němců.
Někteří z těch rytířů sestřelovali poškozené bombardéry s polomrtvou posádkou nad kanálem.
Pravděpodobně i glorifikovaný J.František.I když pochopitelně ten nepatřil pod 311.peruť.Skrýt celý příspěvekJe válka, bombardér se vrací domů. Proč ho nedorazit? Nebude moci ani letadlo a ani posádka znovu letět. To si měl stíhač nechat předložit technický průkaz, revizní zprávu a ...Zobrazit celý příspěvek
Je válka, bombardér se vrací domů. Proč ho nedorazit? Nebude moci ani letadlo a ani posádka znovu letět. To si měl stíhač nechat předložit technický průkaz, revizní zprávu a zdravotní report + čestné prohlášení, že po přistání půjdou kopat latríny do Mongolska?Skrýt celý příspěvek
To v žádném případě nikdo nemůže opravdu chtít, ani to nikdo nechtěl. Já jenom tvrdím,že ne všichni se chovali jak rytíři a jak píše Jura některé události z minulosti si ...Zobrazit celý příspěvek
To v žádném případě nikdo nemůže opravdu chtít, ani to nikdo nechtěl.
Já jenom tvrdím,že ne všichni se chovali jak rytíři a jak píše Jura některé události z minulosti si idealizujeme.
Každý stíhač jistě poznal jak vážně je nepřátelský letoun poškozen.Nebylo potřeba revizní zprávy.Skrýt celý příspěvekVálka není rytířská záležitost. Němci a Japonci zabíjeli letce, kteří opustili letoun na padácích nebo je lynčovali po dopadu na zem.
Válka není rytířská záležitost. Němci a Japonci zabíjeli letce, kteří opustili letoun na padácích nebo je lynčovali po dopadu na zem.
v tom si ale nezadali ani Amíci vůči Japoncům, kteří se sice málokdy vzdávali, ale Amíci se jich většinou ani neptali a prostě je hubili jak hmyz.
v tom si ale nezadali ani Amíci vůči Japoncům, kteří se sice málokdy vzdávali, ale Amíci se jich většinou ani neptali a prostě je hubili jak hmyz.
Vzhledem k poměrně malému množství munice v zasobnících letounů za 2 světové války dost pochybuji o úmyslném odstřelovani letců kteří se ocitli na padácich.Nejde ani tak o věc ...Zobrazit celý příspěvek
Vzhledem k poměrně malému množství munice v zasobnících letounů za 2 světové války dost pochybuji o úmyslném odstřelovani letců kteří se ocitli na padácich.Nejde ani tak o věc morálky ,ale spíše o to že se ti hoši ještě museli vrátit domu a nikdy nevěděli ,co je cestou domu čeká.Takový Spitfire nebo Bf 109 má plnou dávku z kanonu i kulometů ,,vysypanou ,,za pár sekund.Skrýt celý příspěvek
Je fakt, že plošně všechny sjednotit jako výjimečné je nespravedlivé vůči těm opravdu výjimečným. Samozřejmě už odchod do exilu bylo vysoce vlastenecké rozhodnutí, ale další ...Zobrazit celý příspěvek
Je fakt, že plošně všechny sjednotit jako výjimečné je nespravedlivé vůči těm opravdu výjimečným. Samozřejmě už odchod do exilu bylo vysoce vlastenecké rozhodnutí, ale další činnost už odpovídala schopnostem, charakteru a nebo štěstí. Např. navigátor 311. peruti Gellner je ve své knize dost kritický k druhému pilotovi jejich posádky, který prý hrozně chlastal, že občas zapomněl přijít na letiště a do mise musel za něj startovat někdo jiný. Nicméně ten pilot odlétal celou túru a dělat to nemusel, mohl sedět v Protektorátu za pecí, takže těžko ho nějak kritizovat. Kritizovat se letci mohli mezi sebou což udělal Gellner, který zbabělcem nebyl, nutil pilota létat nad cílem tak dlouho, až byl zásah jistý, také podle všeho trefil v Brestu těžký křižník Prinz Eugen.Skrýt celý příspěvek
Ano pane Těsile, dělali to všichni. Po bombardování Coventry žádný stihač by nenechal odletět polomrtvou osádku ( posádka je místo kde je velení a pobyt vojenské jednotky) a ...Zobrazit celý příspěvek
Ano pane Těsile, dělali to všichni. Po bombardování Coventry žádný stihač by nenechal odletět polomrtvou osádku ( posádka je místo kde je velení a pobyt vojenské jednotky) a poškozený letoun.
To samé - noční stihač po náletu RAF na Hamburk nezjišťoval zda osádka Lancasteru s poškozeným motoren je či není zraněná. Takové úvahy platí při fotbalovém zápase - válka totiž je o tom ukončit co nejdříve a nejúčiněji konflikt. A tam jaksi rytířství má málo místa, tak leda zajatci darovat cigaretu, už nebude bojovat a nezabije mě nebo moje kamarádySkrýt celý příspěvek
Výjímeční ano. Ale nejen piloti v Británii. Stejně tak výjimeční byli naši na východní frontě, v severní Africe, Itálii, Jugoslávii.... Každý, komu naše vlast stála za to, ...Zobrazit celý příspěvek
Výjímeční ano.
Ale nejen piloti v Británii.
Stejně tak výjimeční byli naši na východní frontě, v severní Africe, Itálii, Jugoslávii....
Každý, komu naše vlast stála za to, riskovat život.Skrýt celý příspěvekChválím, nicméně mě ruší "nepřesnosti", např. Max Rostock nepracoval "ve vládě". Byl odsouzen čs. soudem k smrti, ovšem už déle po válce (1951), takže dostal změnu na doživotí a po ...Zobrazit celý příspěvek
Chválím, nicméně mě ruší "nepřesnosti", např. Max Rostock nepracoval "ve vládě". Byl odsouzen čs. soudem k smrti, ovšem už déle po válce (1951), takže dostal změnu na doživotí a po podmínečném propuštění se stal agentem StB. Nebyl to úplně ojedinělý příběh na obou stranách železné opony, kdy bylo tajnými službami využito služeb bývalého válečného zločince. Rovněž k těm popravám, sice se mohu mýlit, ale domnívám se, že žádný čs. pilot RAF nebyl komunisty popraven. To samozřejmě nesnižuje vinu bývalého režimu, který letcům sebral kariéru, velice často svobodu a některým i život ve vězení (např. známý případ J. Brykse). A ještě pro úplnost, např. poslednímu veliteli 311. peruti nemohli jeho spolubojovníci kvůli vstupu do KSČ a nápomoci při čistkách přijít na jméno, sice s ním soudruzi také nakonec vytřeli podlahu, ale to jen pro doplnění, že i letci byli lidé s neřestmi a ctnostmi, přestože máme s odstupem času tendenci si je idealizovat, viz. tento článek.Skrýt celý příspěvek
Po válce byl popraven F/Sgt Augustin Přeučil který v roce 1941 při cvičném letu dezertoval k Němcům s letounem Hurricane Mk.I. Při úletu údajně sestřelil i svoje ,, číslo,, ...Zobrazit celý příspěvek
Po válce byl popraven F/Sgt Augustin Přeučil který v roce 1941 při cvičném letu dezertoval k Němcům s letounem Hurricane Mk.I. Při úletu údajně sestřelil i svoje ,, číslo,, polského pilota.Skrýt celý příspěvek
Přeučil byl extrémní druh krysy, udal Němcům i Holanďany, kteří jej ukryli po jeho zdánlivě nuceném přistání. Na jeho příběhu by mě zajímalo, kým a jak jej Němci v exilu úkolovali ...Zobrazit celý příspěvek
Přeučil byl extrémní druh krysy, udal Němcům i Holanďany, kteří jej ukryli po jeho zdánlivě nuceném přistání. Na jeho příběhu by mě zajímalo, kým a jak jej Němci v exilu úkolovali a drželi pod kontrolou, až tak dobrou agenturní síť Němci mít nemohli, aby se zabývali i Přeučilem. Nicméně v literatuře se píše, že jej údajně ve VB navštívil agent a přinutil plnit úkoly, které Přeučil slíbil Němcům ještě před odchodem do zahraničí. Toho Poláka nesestřelil, nebylo to jeho číslo, šlo o výcvik. Po válce Přeučila pověsili zaslouženě, musel to být odporný člověk, navíc dost neschopný, ani se nedostal k operační peruti.Skrýt celý příspěvek
Kariéru Vám seberou i dnes. Například bývalým podřízeným gen Halenky. Kdo z Vás ví, jak kauza skončila?? Pěkně potichu do ztracena. No a také lidi z NBÚ pár nepohodlných odvařili ...Zobrazit celý příspěvek
Kariéru Vám seberou i dnes. Například bývalým podřízeným gen Halenky. Kdo z Vás ví, jak kauza skončila?? Pěkně potichu do ztracena.
No a také lidi z NBÚ pár nepohodlných odvařili a zlikvidovali jim kariéru. Lidem kteří nikdy a nikde nebyli, politicky neaktivní a do r. 89 děti.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...