Křemíkový gel dokáže nahradit psí čich

psí čich
Foto: Schéma přístroje schopného detekovat nepatrné množství látek ve vzduchu. Na obrázku vidíme i speciální křemíkový gel, do kterého se zachytávají molekuly, které se následně testují laserem / University of California

Pro hledání výbušnin dosud neexistovalo nic lepšího než psí čich. Američtí vědci z kalifornské univerzity v Santa Barbaře  však tvrdí, že jsou schopni nejlepšího čtyřnohého přítele člověka porazit. Jejich speciální křemíkový čip o velikosti pár centimetrů čtverečních dokáže zachytit a rozpoznat typické výpary vycházející z výbušnin a jiných látek.

 „Stejně jako osoba může mít pes dobrý nebo špatný den, být unaven nebo být rozptylován,“ říká Carl Meinhart strojní inženýr a vedoucí výzkumného týmu. „Vyvinuli jsme zařízení se stejnou nebo lepší citlivosti jako má psí čenich, které dokáže přes počítač přesně říct, jaké molekuly odhalilo.

Kromě toho, že zařízení nikdy nebude mít „špatný den“ má oproti psu samozřejmě mnoho výhod. Přístroj je mnohem menší, nevyžaduje výcvik, jídlo ani velké zázemí. Navíc nikomu nebude vadit, pokud se při výkonu služby rozbije.

Jak zařízení funguje? Vědci vymysleli a za pomoci nanotechnologií vytvořili speciální křemíkový gel, který napodobuje biologické mechanismy psího čichu. Při detekci podezřelých míst se do hlenu zachycují různě molekuly látek.  Přístroj pak pomocí laserového paprsku „skenuje“ všechny částice v gelu a dle spektrální stopy dokáže určit přesné složení každé molekuly.

Vědci svůj objev zveřejnili v časopise Analytical Chemistry, kde potvrdili účinnost svého přístroje při detekci molekuly 2,4-dinitrotoluen, jakožto hlavní látky pro přípravu výbušnin založených na TNT. Podle autorů článku, jejich přístroj dokáže rozpoznat tuto nebezpečnou látku už při koncentraci 1 ppb (1 molekula mezi miliardou dalších).

Výzkumný tým původně přístroj sestrojil za účelem detekce výbušnin, ale jak vědci dodávají, využití může být mnohem širší. „Přístroj může rozpoznat molekuly z něčího dechu a říct, zda je člověk nemocný nebo dokonce může rozpoznat zkažené potraviny,“ říká Martin Moskovits spoluobjevitel detekce látek pomocí křemíkového hlenu.

Můžeme připomenout, že pes dokáže rozpoznat i přítomnost drog nebo sloučeniny uvolňované při rakovinném bujení. Potenciál chemického detektoru „zápachu“ je tak obrovský.

Zdroj: University of California

Nahlásit chybu v článku


Související články

Budoucnost vojenské komunikace – kvantová teleportace

"Bez spojení není velení" je staré vojenské pořekadlo, které beze zbytku platí a bude platit i v ...

Úspěšný test 50kW laserového děla

Energetické zbraně jsou opět blíže reálnému nasazení. V listopadu tohoto roku německá společnost ...

PowerWalk - energie zabalená na cesty

Moderní voják s sebou nese do boje kilogramy elektronických přístrojů, od brýlí pro noční vidění, ...

Robotický pes LS3 – vývoj stále pokračuje

Pamatujete si několik roků nazpět, kdy byl světu představen robo-pes Big Dog (později modernější ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Ultramarinus
    00:51 30.12.2012

    Myslím, že sunakashi myslel nějáký skutečně "bezpečný" vynález, který ani ve vojenské aplikaci ani v civilní nebude použit k zabíjení lidí, ale spíš k jejich ochraně / ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že sunakashi myslel nějáký skutečně "bezpečný" vynález, který ani ve vojenské aplikaci ani v civilní nebude použit k zabíjení lidí, ale spíš k jejich ochraně / záchraně.

    Na druhou stranu by tenhle senzor klidně mohl být přidán na robotického drona a použit na "dohledávání" a zabíjení uprchlíků při čistkách, nebo vojáků nepřítele (například sestřelených pilotů).

    waggon: Tento koncept je v určité obdobě (bez nanohlenu) už nějáký čas využívaný. Zmiňovaná látka jej ale dělá řádově účinnějíšm a zároveň levnějším (je potřeba méně přesné měřící zařízení, než bylo bez hlenu).Skrýt celý příspěvek

  • waggon
    18:31 29.12.2012

    sakra, predbehli me. Nad necim takovym jsem uvazoval davno (alespon nad konceptem).. :-)

    Sunakashi: vetsina armadnich vytvoru ma i civilni vyuziti.

    sakra, predbehli me. Nad necim takovym jsem uvazoval davno (alespon nad konceptem).. :-)

    Sunakashi: vetsina armadnich vytvoru ma i civilni vyuziti.

  • Sunakashi
    14:14 29.12.2012

    skvele!!!! ty moznosti vyuziti...jeden z mala "vojenskych" vynalezu co poslouzi cele spolecnosti jako ta pena v dalsim clanku....

    skvele!!!! ty moznosti vyuziti...jeden z mala "vojenskych" vynalezu co poslouzi cele spolecnosti jako ta pena v dalsim clanku....

Načítám diskuzi...