Chlouba Španělska: Největší konvenční ponorka Isaac Peral typu S-80 Plus vyplouvá

Chlouba Španělska: Největší konvenční ponorka Isaac Peral typu S-80 Plus vyplouvá
Ponorka Isaac Peral (S-81) / Twitter, Collins Aerospace (Zvětšit)

Včera ve španělské loděnici společnosti Navantia v Cartageně došlo ke křtu první španělské útočné ponorky Isaac Peral (S-81). Jde o první ze čtyř objednaných ponorek třídy S-80 Plus.

Ceremonie se zúčastnil španělský král Filip VI, španělská královská rodina a čelní představitelé vlády (prezident, ministryně obrany) a armády. Jak vyžaduje tradice, Leonor, kněžna asturská, dcera krále Filipa VI, při slavnostní ceremonii přestřihla pásku, což aktivovalo mechanismus rozbíjející láhev o trup ponorky. Po obřadu ponorka zamířila do plovoucí doku – celý proces spuštění na vodu potrvá několik dní.

Ponorka nese jméno po španělském námořním důstojníkovi a vědci Isaacu Peralovi (1851-1895), který navrhl vůbec první plně elektrickou ponorku. Na svou dobu zcela revoluční plavidlo Španělsko zvedlo do výzbroje v roce 1889, více než deset let před zavedením prvních ponorek třídy Holland v americkém a britském námořnictvu.

Spuštění ponorky je pro Madrid věcí národního významu, protože se Španělsko zařadilo mezi několik málo zemí schopných vlastními silami vyvinout a postavit moderní útočnou ponorku. Projekt S-80 Plus je současně největším průmyslovým a vojenským projektem Španělska. Celkově je na projektu odpracováno 20 milionů člověkohodin, z toho 6,6 milionu hodin inženýrských prací. Na projektu se podílí přímo nebo nepřímo 6000 lidí.

Španělský tisk přirovnává stavbu ponorky ke stavbě kosmické lodi – vždyť obě plavidla musí fungovat ve zcela nehostinném prostředí. Ostatně vzhledem k inženýrské a manažerské složitosti projektu loděnice Navantia se při stavbě řídila inženýrským manuálem NASA (NASA Systems Engineering Handbook).

Slavnostní ceremoniál pokřtění ponorky Isaac Peral (S-81)

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Priority Pentagonu: Nové ponorky a bombardéry

Pentagon zveřejnil finanční výhled amerického obranného rozpočtu pro rok 2016. Na příští rok ...

Norsko nakoupí P-8A Poseidon proti ruským ponorkám

Americká vláda schválila případný prodej pěti protiponorkových a protilodních letadel P-8A Poseidon ...

Třída Columbia: Nová americká jaderná ponorka v roce 2031

Program nových raketonosných jaderných ponorek amerického námořnictva (US Navy) se pohnul kupředu ...

Vyhořelá ruská ponorka Lošarik půjde opravit

Okolo požáru na ruské jaderné ponorce z minulého týdne zůstává ještě mnoho nezodpovězených otázek. ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.