Krize na polsko-běloruské hranici: Sociální migranti jako zbraň hybridní války

Krize na polsko-běloruské hranici: Sociální migranti jako zbraň hybridní války
Polští vojáci na polsko-běloruských hranicích / Foto: 18 Dywizja Zmechanizowana, Public Domain (Zvětšit)

Krize na polsko-běloruské a litevsko-běloruské hranici, která trvá od června, se za posledních několik desítek hodin vyostřila. Problémem není pronikání malých skupin sociálních migrantů – ale běloruskými úřady řízený útok masy sociálních migrantů přes provizorní hraniční plot.

V důsledku krize musel být uzavřen nedaleký hraniční přechod v Kuźnici. V současné době v jeho blízkosti roste kemp sociálních migrantů – pohled dříve známý ze severní Francie.

Vzhledem k velkému množství různých materiálů není pochyb, že se nejedná o humanitární krizi. Bojujeme s umělou krizí – napětím způsobeným aktivním jednáním běloruských úřadů, které aktivně shromažďují a převážejí potenciálně neuvědomělé návštěvníky ze Sýrie, Iráku a dalších problémových míst Blízkého východu na hranici a tam je zadržují. Běloruské jednotky nedovolují nově příchozím využít legální přechody, kde by případně mohli předložit příslušné doklady – žádost o pobyt nebo o legální překročení hranice.

Krize nabírá na síle. Sociálních migrantů je a bude více, protože Bělorusko plánuje zvětšit počet leteckých spojení z Minsku do zemí Blízkého východu a severní Afriky. Odhady naznačují možnost doručovat do Běloruska několik tisíc sociálních migrantů týdně.

Běloruské jednotky brání sociálním migrantům použít legální hraniční přechody a tlačí je zpět do lesů.

A neodvratně se blíží zima, a tedy i nepříznivé povětrnostní podmínky, které jen umocňují špatnou situaci příchozích z Blízkého východu, kteří táboří v cizích podmínkách lesů střední Evropy.

V tuto chvíli si možná říkáte, k čemu to všechno je? Jaký je účel akcí?

Je těžké identifikovat jeden motiv. Bělorusko se může na jednu stranu chtít „pomstít“ Varšavě za aktivní podporu „demokratické opozice“ v Bělorusku – která v očích režimu je pouze podvratnou sílou a Polsko je agresor, který si přeje destabilizovat běloruský stát.

Ale nejde jen o běloruskou propagandu. Od samého počátku krize se polské „opoziční síly”, které bojují proti vládnoucí straně Právo a Spravedlnost (PiS), snažily využít krize v pohraničí k podněcování sociálních nepokojů nebo alespoň ke změně „veřejného mínění“ v neprospěch Kaczynského.

Bez ohledu na soukromé politické preference je těžké bez emocí a kulturními slovy popsat nezodpovědnou, nebezpečnou a protistátní činnost představitelů polských opozičních politických stran, médií a nevládních organizací (které v takových situacích působí jako „akční jednotky” různých politických formací), nemluvě o těch, kteří si s nulovou legitimitou uzurpují právo „mluvit k jakémukoli tématu“ – celebrity.

Zatím ale krize pozici Kaczynského v Polsku posiluje, protože jednoduše podniká rozumné a srozumitelné kroky pro většinu společnosti, na rozdíl od zástupců opozice, kteří se kompromitují dokonce i v očích svých voličů.

Na hranicích jsou také nasazeny jednotky Teritoriální obrany (Wojska Obrony Terytorialnej)

Je legrační slyšet teorie, že za krizi může Kaczynski. Tvorba takovýchto „konspiračních teorií“ dokonale ukazuje naprosté odtržení od reality autorů a „tlampačů” těchto zpráv. Autor tohoto článku opravdu nechápe, jakou míru nenávisti a arogance člověk musí mít, aby, když čelí vážné krizi, negoval ta nejzjevnější fakta a jeho konání se řídilo tak přízemními motivy.

Další možností, proč nyní Bělorusko používá sociální migranty jako zbraň, může být pokus vynutit si ústupky na široce chápaném Západě – zrušení sankcí a možná i nějaké peníze – podobně jako Turecko dostává peníze za „zadržování“ sociálních migrantů. Je to logické, protože sociální migranti cestující na hranice nehledají bezpečí – nechtějí žít v Polsku – ale v sociálních rájích jako Německo a Francie. Bělorusko přitom trpí vážnou ekonomickou krizí.

Na tomto místě stojí za zmínku, že spuštění Nord Streamu 2 výrazně oslabilo pozici Minsku, který se dosud těšil „preferenčním“ cenám plynu a dalších surovin a udržoval v ruce nástroj „odříznutí Západu“ od ruských uhlovodíků.

Nicméně potenciální vyústění krize je znepokojivější než potenciální záměry Minsku. Čas plyne... sociálních migrantů bude jen přibývat. Čas pracuje v neprospěch polských pohraničníků a vojáků. Nouzový stav na polských hranicích byl prodloužen začátkem října a skončí na přelomu roku – prodloužení již není možné. Počasí se horší a běloruské služby se snaží obušky a výstřely do vzduchu nejen zastrašit, ale i zasít do davů sociálních migrantů agresi a nenávist.

S největší pravděpodobností se prolije krev – musíme na to být připraveni. Otázkou je, co se stane potom?

Důležitým poučením, a to i pro Českou republiku, je přístup jednotlivých stran a pozorovatelů k současným událostem. Záměry vlád ve Varšavě a Minsku všichni znají.


Polský ministr obrany Blaszczak navštívil polské vojáky na polsko-běloruské hranici.

Ale co dělají ostatní zainteresované strany? Berlín, kterého by se to mělo týkat nejvíce – ústy Ursuly von der Layen vyjádřila „ty nejhlubší obavy“ a ohlásil další sankce. Vyřeší to problémy stále frustrovanějších davů bloudících pod ostnatým drátem? Nebo možná zintenzivní aktivity Minsku, který „nemá co ztratit“?

Zároveň jiní politici, jako je německý politik a poslanec Evropského parlamentu Manfred Weber, tvrdí, že Varšava přispěla k současné krizi.

Problém je v tom, že evropská hraniční služba Frontex nemá vlastní síly a zdroje na posílení hranic. Frontex si „vypůjčuje” síly, prostředky a služby jiných zemí – na bělorusko-polských hranicích Frontex využíval hlavně polské pohraničníky.

Dnes zde nejsou žádné síly Frontexu – ostatní země EU, které mají silné pohraniční služby, je mají nasazeny na vlastních hranicích (Španělsko, Itálie a Řecko také musí odrážet sociální migranty na vlastních hranicích).

O čem tedy tyto neseriózní hádky mohou být? Pravděpodobně jen o jedné věci – samotnému aktu svolání Frontexu. Svolání této bruselské agentury by bylo zvláštním aktem placení „feudálního tributu“ Varšavou, která by musela uznat, že si na vlastní hranici neumí poradit a musí volat o pomoc „ochránce“. A o tom je již několik let konflikt mezi Bruselem a Varšavou. Nejde o žádný právní stát, ani o to, zda těžba Turówa škodí životnímu prostředí více než německý důl Jänschwalde. Všechny tyto šarvátky mají jediný cíl – ukázat, kdo má poslední slovo a čí rozhodnutí jsou závazná. Stát, který nedokáže ochránit část svých hranic, si nezaslouží být nazýván samostatným státem – není-li tak?


Ukázky německé, britské a kanadské propagandy. Kopie obrazovky YouTube. Sdělení je jasné: „Polsko zadržuje nevinné sociální migranty”. Tak mají vypadat profesionální informační operace v 21. století – teorii „podmanivého vzhledu” a „oxfordské angličtiny” znají čtenáři seriálu o polské Armádě nového vzoru.

Výroky politiků, jako je Weber, slouží k interpretaci skutečných postojů německých elit, tedy takových postojů, které německé úřady oficiálně nemohou přiznat.

NATO, které by v tomto případě mohlo být platformou pro diplomatickou akci Washingtonu, je zatím zdrženlivé. Ano, padají slova o „hybridní válce”. Ale jaksi je nikdo nespojuje s probíhající agresí proti členovi NATO a potažmo s povinností podporovat napadeného spojence.

Připomeňme, že invaze do Afghánistánu byla ospravedlněna a legitimizovaná kvalifikací teroristických útoků z 11. září jako útoku na členský stát NATO, a tedy k aktivaci Článku 5 NATO. Jak ale vidíte, Článek 5 je vysoce deklarativní záležitost.

Rusku, které je do krize operativně zapojeno (vytvoření tranzitního kanálu vyžaduje rozsáhlé zázemí na Blízkém východě – což přesahuje možnosti služeb podřízených Lukašenkovi), krize vyhovuje – posiluje závislost Minsku na Moskvě. Krize je jednoduše dalším žetonem, který Putin jako pokerový hráč přihazuje u mezinárodního pokerového stolu.

Těžko psát scénáře, co bude dál – ale není těžké si připomenout, že běloruští a ruští vojáci během cvičení ZAPAD-2021 nacvičovali mimo jiné scénář pronásledování „teroristických skupin“, které již opustily území Běloruské republiky.

Co se vlastně stane, až padnou první výstřely a k zemi padnou první mrtvá těla – a s tím i první obvinění „kdo za to může”? Vojenský konflikt je samozřejmě extrémní varianta. Další variantou ale bude příchod ruských „mírotvorců“, kteří se otevřeně a trvale etablují v západním Bělorusku. Což bude definitivní zpečetění situace, ve které se Běloruská republika stane další republikou Ruské federace.

„Podmanivost” a „oxfordská angličtina” to sice není. Ale tak to vypadá, když se nějaký stát stává „součástí ruského civilizačního projektu“.

Co tedy můžeme dělat?

Ze strany Varšavy se zdá, že je potřeba propagandistická operace – potřeba použít síly a prostředky k vedení informačních operací v domovských regionech sociálních migrantů, že přes Bělorusko nevede cesta do západní Evropy. Tomu mohou pomoci média jiných zemí – zatím k tomu ale není vůle, ba právě naopak.

Stejně tak na samotné hranici je nutné pomocí technických prostředků (např. tlampače s vysláním v arabštině) srozumitelně vyjasňovat sociálním migrantům jejich situaci. Výše uvedená opatření věc sice nevyřeší, ale mohou snížit napětí.

Skutečné řešení problémů leží mimo Varšavu. Berlín, Brusel a Washington mohli před pár týdny požár uhasit. Stačil by pevný a solidární postoj – rychlé rozhodnutí o sankcích za současného nasazení ozbrojených sil. Vyslání armády jako „strategická signalizace“ by bylo jasnou zprávou, že takové akce jsou interpretovány jako akt agrese proti členskému státu NATO.

Bohužel je záležitost mezinárodní a každý hráč chce v této věci „vyhrát“ své zájmy, přičemž zcela ignoruje nebo zlehčuje skutečnou hrozbu. Náklady mezinárodních diplomatických her a intrik nese pouze Varšava. Jeden den operací na hranici stojí více než pokuta, kterou Brusel uložil za doly Turów.

S nadsázkou řečeno, Varšava není podmětem hry, ale jejím předmětem. A stojíme v předvečer posledního dějství této skutečně starověké řecké tragédie, v níž Varšava hraje roli „tragického hrdiny“.

Kdo ví, možná by v této situaci bylo jediným rozumným řešením vytvoření humanitárních koridorů z bělorusko-polských hranic na polsko-německé a dát sociálním migrantům co chtějí – bezstarostný a blahobytný život v Německu.

Autor je polským korespondentem Armádních novin, který si přeje zůstat v anonymitě.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polský pohled na krizi v Bělorusku

Dne 9. sprna Bělorusové již pošesté vybrali prezidenta své země. Podle oficiálních výsledků vyhrál ...

PREMIUM Polský pohled na Vrbětice: Důležitější je Bělorusko a konec českého pacifismu

Mezi Českou republikou a Ruskou federací vzniklo silné diplomatické napětí ‒ objev ruské stopy ve ...

Klíčové dilema České republiky. Bojovat nebo nebojovat po boku Polska

V Evropě 21. století běžně zaznívají hlasy popírající smysl a potřebu vynakládat značné částky na ...

PREMIUM Polská Armáda nového vzoru proti ruské válce nové generace; část 5.

Polský think-tank Strategy and Future (S&F) představil dlouho očekávaný projekt Armády ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jilex
  15:27 17.11.2021

  Migranti v úterý poprvé použily zásahové výbušky proti polským pohraničníkům. Odkaz:
  https://twitter.com/nexta_tv/s...

  Migranti v úterý poprvé použily zásahové výbušky proti polským pohraničníkům. Odkaz:
  https://twitter.com/nexta_tv/s...

 • Rambo
  02:48 16.11.2021

  Je vidět, že je soudržnost států EU a podpora Polska nulová. Každý z členských států EU by měl Polsku nabídnout pomoc vysláním příslušníků policie. Myslím, že to neudělala ani ...Zobrazit celý příspěvek

  Je vidět, že je soudržnost států EU a podpora Polska nulová. Každý z členských států EU by měl Polsku nabídnout pomoc vysláním příslušníků policie. Myslím, že to neudělala ani ČR.

  Podle mě by měly země (USA, Anglie, Francie), které rozvrátily a destabilizovaly Irák, Libyi aj. měly na polskou hranici vyslat své vojáky, převzít uprchlíky z hranice a dopravit je zpět do svých zemí. Dočasnou pomoc ze zdravotních důvodů by poskytly jen uprchlíkům se zdravotními problémy, které by po vyléčení dopravily také zpět do jejich zemí. V těchto zemích by pak měly rozmístit své vojáky, kteří by zajistili stabilizaci dané oblasti a pomohli s její obnovou do doby, kdy to zvládnou místní sami.

  Pokud jde o Ukrajinu, lze ochranu jejích hranic zajistit raketami a drony. Pokud by hranici Ukrajiny překročila např. ruská armáda, nebál bych se je zlikvidovat raketami ihned po překročení hranic (zejména těžkou techniku). Z hlediska mezinárodního práva by proti tomu nemohl nikdo nic říci, Ukrajina bránila své území.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   07:23 16.11.2021

   :) Země, které destabilizovaly Irák, Libyi aj., by je teˇd měly stabilizovat? Kdo by rozhodl, že tentokrát to není destabilizace ale stabilizace? Pokud někdo převezme uprchlíky na ...Zobrazit celý příspěvek

   :) Země, které destabilizovaly Irák, Libyi aj., by je teˇd měly stabilizovat? Kdo by rozhodl, že tentokrát to není destabilizace ale stabilizace?

   Pokud někdo převezme uprchlíky na své území, nemůže je ihned násilím dopravit do jejich zemi, ale musel by s nimi absolvovat standardní "uprchlickou" proceduru.

   Můžeme tedy rozpustit všechny druhy vojsk a kromě raketového a dronového? Proti raketám a dronům není obrany?Skrýt celý příspěvek

   • Rambo
    10:13 16.11.2021

    To nemusí nikdo rozhodovat. Před pár lety se mj. v Tripolisu pořádal šampionát juda policejních jednotek. Jeden známý, který se ho zúčastnil mi říkal, že to bylo super, čisté a ...Zobrazit celý příspěvek

    To nemusí nikdo rozhodovat. Před pár lety se mj. v Tripolisu pořádal šampionát juda policejních jednotek. Jeden známý, který se ho zúčastnil mi říkal, že to bylo super, čisté a bezpečné město, kde si lidé z okolních afrických zemí považovali, když mohli v Libyi pracovat a vydělat si pěkné peníze. Žádní uprchlíci z Libye neutíkali.

    Přestože Kaddáfí spolupracoval se západními zeměmi, začaly zem bombardovat USA, Británie a Francie, aby se dostaly k ropě a zem zcela rozvrátily.

    Neříkám, že nemáme mít jen rakety a drony. Nicméně armáda nedávno vyhodila několik mld. Kč za houfnice CAESAR, které na rozdíl našich houfnic DANA nejsou plně automatické, mohly se modernizovat. V dnešní době je podle mě nákup velkého množství houfnic nesmysl. Je to jako stavět velké bitevní lodě za 2 sv.v., které zničila letadla torpédy při jejich první plavbě. Než nějaká houfnice vyjede vůbec z kasáren, zlikviduje ji raketa.

    Rád si nechám vysvětlit, jak houfnice CASER sestřelí dron nebo raketu.

    Mimochodem, naše houfnice DANA a raketomety Vampir se osvědčily při nedávném zabíjení civilistů v Arménii armádou Ázerbájdžánu, kam byly přes zákaz vývozu českých zbraní do krizových oblastí oklikou přes židovský Izrael vyvezeny. Předsedkyně výboru pro obranu, gestapačka odSS Černochová to neřešila, a ještě má drzost teď kandidovat na ministryni obrany. Rozkradla přitom polovinu Prahy 2, kde dělá starostku a chtěla "ojebat" systém studiem práv v Plzni.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     10:56 16.11.2021

     Houfnice je palebný prostředek, může odpalovat hloupé granáty nebo chytrou munici (např. kamikadze drony), zkrátka se použije pro udělení energie chytré munici nutné pro přepravu ...Zobrazit celý příspěvek

     Houfnice je palebný prostředek, může odpalovat hloupé granáty nebo chytrou munici (např. kamikadze drony), zkrátka se použije pro udělení energie chytré munici nutné pro přepravu nad bojiště, ušetří dronu palivo i čas. Pro takové použití je manuálně nabíjená houfnice spíš výhodou. Automat se hodí pro pokus o zasypání cíle hloupou municí ze zásobníku.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     12:52 16.11.2021

     Rád si nechám vysvětlit, jak samotné rakety a drony zastaví ruskou invazi na Ukrajinu. 'Muammar Kaddáfí. V roce 2004 například varoval, že pokud Evropská unie nezruší sankce proti ...Zobrazit celý příspěvek

     Rád si nechám vysvětlit, jak samotné rakety a drony zastaví ruskou invazi na Ukrajinu.

     'Muammar Kaddáfí. V roce 2004 například varoval, že pokud Evropská unie nezruší sankce proti jeho zemi, přestane Libye fungovat jako „evropská pobřežní stráž“ a zastavovat migranty mířící na sever. Při návštěvě Itálie v roce 2010 si výslovně řekl o peníze. Pohrozil, že když je nedostane, tak se v důsledku nekontrolované migrace přes Libyi Evropa brzy promění na novou Afriku a rétoricky se ptal, jaká bude asi reakce evropské populace na příchod afrických imigrantů.'Skrýt celý příspěvek

     • Rambo
      13:31 16.11.2021

      To možná dělal Kaddáfí v minulosti. Jak jsem psal výše v roce 2008 proběhlo v Tripolisu Policejní mistrovství Světa v judu, kterého se zúčastnila i naše policie. Tak špatné, jak ...Zobrazit celý příspěvek

      To možná dělal Kaddáfí v minulosti. Jak jsem psal výše v roce 2008 proběhlo v Tripolisu Policejní mistrovství Světa v judu, kterého se zúčastnila i naše policie. Tak špatné, jak píšete výše to tam asi nebylo...

      https://www.policie-sport.cz/a... Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      14:53 16.11.2021

      Rambo
      ˇUžasná byla i olympiáda v Moskvě 1980. Vypovídá to něco o tom, jak dobré to v SSSR bylo, a ospravedlˇnuje to nějak sovětskou podporu terorismu?

      Rambo
      ˇUžasná byla i olympiáda v Moskvě 1980. Vypovídá to něco o tom, jak dobré to v SSSR bylo, a ospravedlˇnuje to nějak sovětskou podporu terorismu?

    • Scotty
     13:49 16.11.2021

     /super, čisté a bezpečné město,/
     Tímhle se vyznačují všechny fašistické diktatury.

     /super, čisté a bezpečné město,/
     Tímhle se vyznačují všechny fašistické diktatury.

     • Rambo
      17:14 16.11.2021

      Pořád lepší když je v dané zemi 2 000 politických vězňů, než řešit 30 milionů uprchlíků v Evropě.

      Pořád lepší když je v dané zemi 2 000 politických vězňů, než řešit 30 milionů uprchlíků v Evropě.

     • Jan Padesátýpátý
      00:43 17.11.2021

      30 milionů Libyjců uprchlo do Evropy?? Co je to za nesmysl? :D

      30 milionů Libyjců uprchlo do Evropy?? Co je to za nesmysl? :D

     • Ján Paliga
      23:50 21.11.2021

      No videl som Damašok a veľmi pochybujem, že sa poriadkom veľmi líši od Tripolisu... A poriadok (myslené na odpadky) tam určite nebol....

      No videl som Damašok a veľmi pochybujem, že sa poriadkom veľmi líši od Tripolisu... A poriadok (myslené na odpadky) tam určite nebol....

  • Jirosi
   14:39 17.11.2021

   Za mě, by tam USA měli poslat jednoho dobře vycvičeného kluka, třeba jako John Rambo.
   Ten by to vyřešil, stejně jako všechny problémy před tím. Hezky v klidu a sám.

   Za mě, by tam USA měli poslat jednoho dobře vycvičeného kluka, třeba jako John Rambo.
   Ten by to vyřešil, stejně jako všechny problémy před tím. Hezky v klidu a sám.

   • Jan Padesátýpátý
    18:26 17.11.2021

    ale musí být hodně dobře vycvičený, jako byl právě Rambo; jinak by to sám nezvládl A na tu Ukrajinu bych poslal rovnou celé komando, protože Rusové by mohli zaútočit zrovna když ...Zobrazit celý příspěvek

    ale musí být hodně dobře vycvičený, jako byl právě Rambo; jinak by to sám nezvládl

    A na tu Ukrajinu bych poslal rovnou celé komando, protože Rusové by mohli zaútočit zrovna když Rambo bude spát. A ani Rambo nemůže být pořád vzhůru.Skrýt celý příspěvek

    • ABC123
     22:38 17.11.2021

     Tak potom už jedine Chuck Norris…

     Tak potom už jedine Chuck Norris…

 • Jirosi
  19:19 15.11.2021

  Zajímalo by mě, co s nimi chtějí dělat. Pokud se jim je nepodaří vytlačit do EU. Bude zajímavé sledovat, kolik se jim jich podaří deportovat "zpět". Za mě si tam právě založily ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mě, co s nimi chtějí dělat. Pokud se jim je nepodaří vytlačit do EU.
  Bude zajímavé sledovat, kolik se jim jich podaří deportovat "zpět".
  Za mě si tam právě založily slušnou menšinu.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  12:02 15.11.2021

  Bělorusové k ostnatému plotu přivádějí další dávku sociálních migrantů - https://twitter.com/MON_GOV_PL...

  Bělorusové k ostnatému plotu přivádějí další dávku sociálních migrantů - https://twitter.com/MON_GOV_PL...

 • PavolR
  16:53 14.11.2021

  Týždeň po Tuskovom nárhu, docvaklo i vláde, že aktivovať čl. 4 nie je zlý nápad:
  https://svet.sme.sk/c/22783626...

  Týždeň po Tuskovom nárhu, docvaklo i vláde, že aktivovať čl. 4 nie je zlý nápad:
  https://svet.sme.sk/c/22783626...

 • franta.13
  16:16 14.11.2021

  Polsko + pobaltské státy se pustili do boje s Lukašenkem, podporou opozice proti Lukašenkovi a jejich protestů proti volbám v Bělorusko. Za Polskem stojí EU a USA, proto Lukašenko ...Zobrazit celý příspěvek

  Polsko + pobaltské státy se pustili do boje s Lukašenkem, podporou opozice proti Lukašenkovi a jejich protestů proti volbám v Bělorusko. Za Polskem stojí EU a USA, proto Lukašenko nasazuje to co by mohlo Polsko a EU nejvíce bolet. Ekonomicky nic nezmůže a tak nasadili migranty. Inspiraci jim dalo Turecko. V současné době je Bělorusko zahnané do kouta a tímto se snaží EU donutit s Běloruskem jednat. Vztahy mezi EU a Běloruskem jsou na bodu mrazu. EU vládu Běloruska neuznává a tedy se dostává do slepé uličky, protože pokud by se snažila s Lukašenkem dohodnout tak by ho de facto uznala jako hlavu státu. Rusko si je této Lukašenkovi hry vědomo a prostředníka dělat nebude, protože tím by do toho Lukašenkovi hodilo vidle. Jinak Rusko neudělá nic co by Lukašenka poškodilo ne, že by ho Rusko nějak milovalo, ale strategicky si nemůže dovolit Bělorusko ztratit. Možná se Lukašenka jednou zbaví ted, ale ne.Skrýt celý příspěvek

  • petres
   19:06 14.11.2021

   Rusku Lukašenkova akce vyhovuje, zjistí jaká je soudržnost EU a NATO (dohodnou se země na aktivaci čl.4?). A mám podezření, že události na polsko-běloruské hranici mohou odvádět ...Zobrazit celý příspěvek

   Rusku Lukašenkova akce vyhovuje, zjistí jaká je soudržnost EU a NATO (dohodnou se země na aktivaci čl.4?). A mám podezření, že události na polsko-běloruské hranici mohou odvádět pozornost od východu Ukrajiny, kde Rusko již nějakou dobu stahuje své jednotky k ukrajinským hranicím https://www.seznamzpravy.cz/cl... Skrýt celý příspěvek

   • franta.13
    20:36 14.11.2021

    Pochopitelně vyhovuje, o soudružnosti NATO asi ví své viz. turecký problém, Francie vs velká Británie nebo úprk z Afganistanu bez ohledu na názor spojenců. Možná i východ Ukrajiny ...Zobrazit celý příspěvek

    Pochopitelně vyhovuje, o soudružnosti NATO asi ví své viz. turecký problém, Francie vs velká Británie nebo úprk z Afganistanu bez ohledu na názor spojenců. Možná i východ Ukrajiny v tom hraje určitý vliv. Nedávné použití dronu vůči povstalecké armádě by mohlo nasvědčovat tomu,že Ukrajina by mohla mít snahu problém na východě vyřešit Karabašským scénářem. Myslí, že přesuny Ruské armády mají naznačit, že Rusko by to nenechalo jenom tak, ale kdoví. Prohlášení USA taky něco naznačuje.Skrýt celý příspěvek

   • franta.13
    20:38 14.11.2021

    Pochopitelně vyhovuje, o soudružnosti NATO asi ví své viz. turecký problém, Francie vs velká Británie nebo úprk z Afganistanu bez ohledu na názor spojenců. Možná i východ Ukrajiny ...Zobrazit celý příspěvek

    Pochopitelně vyhovuje, o soudružnosti NATO asi ví své viz. turecký problém, Francie vs velká Británie nebo úprk z Afganistanu bez ohledu na názor spojenců. Možná i východ Ukrajiny v tom hraje určitý vliv. Nedávné použití dronu vůči povstalecké armádě by mohlo nasvědčovat tomu,že Ukrajina by mohla mít snahu problém na východě vyřešit Karabašským scénářem. Myslí, že přesuny Ruské armády mají naznačit, že Rusko by to nenechalo jenom tak, ale kdoví. Prohlášení USA taky něco naznačuje.Skrýt celý příspěvek

   • rabo123
    01:24 15.11.2021

    No, nakoľko o tom viete, tak tie presuny nie sú až tak utajené a ani sa od nich neodvracia pozornosť. Skôr sa univerzálny komentátory nechávajú počuť o tom ako ide Rusko,zase, ...Zobrazit celý příspěvek

    No, nakoľko o tom viete, tak tie presuny nie sú až tak utajené a ani sa od nich neodvracia pozornosť. Skôr sa univerzálny komentátory nechávajú počuť o tom ako ide Rusko,zase, zaútočiť na Ukrajinu.
    Ukrajina už niekedy od leta začala riešiť problém z "odtrhlíkmi" tradične útočne a postupne to stupňovali. No a Rusko , tradične, prišlo s armádou k hraniciam. Ak bude Ukrajina ďalej stupňovať tlak, tak tam príde ochrana ala Kurdi v Sýrii, ala Kosovci v Srbsku.Skrýt celý příspěvek

    • Ondra Mrklas
     22:17 15.11.2021

     Já jsem podrobně sledoval přesuny v březnu na Live UA Map, kdy bylo okolo Ukrajiny zhruba stejné množství vojáků jako teď. Ale tehdy byla situace opravdu jiná, když přesuny byly ...Zobrazit celý příspěvek

     Já jsem podrobně sledoval přesuny v březnu na Live UA Map, kdy bylo okolo Ukrajiny zhruba stejné množství vojáků jako teď. Ale tehdy byla situace opravdu jiná, když přesuny byly opravdu jasně sledovatelné se záběry konvojů, které se tam přesouvali kvůli cvičení a zůstali ta až do Západu 21.
     Teď je ta situace ale hodně jiná, protože zde nebyl téměř žádný veřejný záběr, který by ukazoval konvoje, z čehož plyne, že v současné době jsou přesuny mnohonásobně utajené. Ale ve finále samozřejmě budou odhaleny, protože schovat 100 tis. vojáků je v dnešní době zcela nemožné.
     Navíc je tu krize s Lukašenkem, která váže už 15 tis. Polských vojáků a dalších 5 tis. Litevských. To už je velká síla, kterou by teď NATO postrádalo při potenciální reakci na Ruskou invazi.
     Osobně mi z toho vychází, že se v Kremlu vede velká debata o tom, jestli to je třeba využít vojensky a nést si potom následky, nebo se snažit jen vyčerpat EU a posilnit pozici Lukašenka. Mě se jeví jako stejně pravděpodobné obě varianty, ale z vojenského a strategického hlediska je na dodělání Ukrajiny nejlepší čas od roku 2014. Navíc pokud dojde k aktivaci článku 4, je pravděpodobné, že na Polsko-Běloruské hranici bude ještě víc vojáků než současných 20 tis., a to může být ten moment kdy Rusko zaútočí, jelikož NATO nebude mít čas na dostatečně rychlou reakci nebo Bělorusko zvýší tlak a ti vojáci od hranic nebudou moci být převeleniSkrýt celý příspěvek

     • ABC123
      18:46 16.11.2021

      A ešte k tomu vystupňované tlak Číny na Taiwan…. A tým by viazali USA sily. Že by si Čína s Ruskom kryli chrbát….?

      A ešte k tomu vystupňované tlak Číny na Taiwan…. A tým by viazali USA sily. Že by si Čína s Ruskom kryli chrbát….?

     • ABC123
      21:56 16.11.2021

      A aby toho nebolo malo ;-)
      https://www.securitymagazin.cz...

      A aby toho nebolo malo ;-)
      https://www.securitymagazin.cz...

    • Jan Padesátýpátý
     07:27 16.11.2021

     Nejlepší čas byl pro Kreml v roce 2014. Teď má Ukrajina úplně jinou armádu. Ale myslím, že je možné všechno, Putin nejedná pragmaticky, řídí jej vlastní ego a ne to, jak ...Zobrazit celý příspěvek

     Nejlepší čas byl pro Kreml v roce 2014. Teď má Ukrajina úplně jinou armádu.
     Ale myslím, že je možné všechno, Putin nejedná pragmaticky, řídí jej vlastní ego a ne to, jak pomůže/uškodí Rusku.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:02 16.11.2021

      Putin určitě hraje i pro domácí publikum a také mu vyhovuje růst cen plynu. Vysoká cena plynu je jeho dílo.

      Putin určitě hraje i pro domácí publikum a také mu vyhovuje růst cen plynu. Vysoká cena plynu je jeho dílo.

    • Jan Grohmann
     08:42 16.11.2021

     Cílem Rusů je trvale u hranic s Polskem rozmístit vojenské jednotky a podat to tak, že je to chyba Polska. Pak si třeba vynutit koridor do Kaliningradu, aby mohli po zemi přesouvat ...Zobrazit celý příspěvek

     Cílem Rusů je trvale u hranic s Polskem rozmístit vojenské jednotky a podat to tak, že je to chyba Polska. Pak si třeba vynutit koridor do Kaliningradu, aby mohli po zemi přesouvat vojenské jednotky. A je vymalováno.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     23:52 21.11.2021

     Rabo, prečo používaš neslovenské slová? Že ty nebudeš Slovák?

     Rabo, prečo používaš neslovenské slová? Že ty nebudeš Slovák?

  • Pavel1
   20:35 14.11.2021

   BLábol o tom, jak se Polsko nebo pobaltí pouštělo do boje, že přijalo Bělorusy, kteří byli evidentní obětí lukašenkova teroru je z prstu vycucaná fantasmagorie. Co to bude příště? ...Zobrazit celý příspěvek

   BLábol o tom, jak se Polsko nebo pobaltí pouštělo do boje, že přijalo Bělorusy, kteří byli evidentní obětí lukašenkova teroru je z prstu vycucaná fantasmagorie. Co to bude příště? ČEsko se pustí do boje s lukašenkovými bandity tím, že čeští policajti nerozeženou vodními děly demonstraci před běloruským velvyslanectvím? Zločinec lukašenko kope kolem sebe, protože mu posledních volbách došlo, že může přijít o své totalitní koryto. EU nemá s pašerákem lidí o čem jednat. Ve slepé uličce není ani EU ani Bělorusko. Ve slepé uličce je jen a pouze pašerák lidí a diktátor lukašenko.Skrýt celý příspěvek

   • franta.13
    21:05 14.11.2021

    Proč si myslíte, že by to mohl být blábol, protože EU a její státy jsou zastánci vše utlačovaných na celém světě a nemohli se dívat na toho tyrana Lukašenka. No dobrá jsem rád, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Proč si myslíte, že by to mohl být blábol, protože EU a její státy jsou zastánci vše utlačovaných na celém světě a nemohli se dívat na toho tyrana Lukašenka. No dobrá jsem rád, že v tom máte jasno a věříte tomu, že státy (NATO a EU) jsou ve svých činech vedeny jenom těmi nejčistějšími úmysli. Pochopitelně Lukašenko má strach o sebe a možná i o svou rodinu jeho život není bez poskvrny a případy Kaddafi a Sadam Husajn nabádají k opatrnosti. No, kdo je v pasti to ukáže čas. Dnes už, ale prakticky není nic co by EU a USA na Lukašenka nevyzkoušeli. Pokud má za zády Rusko je tak v bezpečí jak to bude Rusku vyhovovat.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     22:48 14.11.2021

     Blábol je to, že se "EU s Lukašenkem pustilo do boje", čistý úmysle. Za falšování voleb, hysterické reakce na to, že se to Bělorusům přirozeně nelíbilo a dali to patřičně najevo, ...Zobrazit celý příspěvek

     Blábol je to, že se "EU s Lukašenkem pustilo do boje", čistý úmysle. Za falšování voleb, hysterické reakce na to, že se to Bělorusům přirozeně nelíbilo a dali to patřičně najevo, za krvavé reakce lukašenkova režimu na využití svobody slova a shromažďování běloruskými obyvateli je zodpovědný jen a pouze lukašenko. Na strach o rodinu měl myslet, když v Bělorusku mizeli novináři, byli do krve masakrování nevinní lidé, nebo byli vražděni emigranti. Takhle nevypadá opatrnost takto vypadá lukašenkova zběsilost a pěna, která mu jde od huby. Převážení Syřanů do Běloruska a jejich následné násilné zatlačování k polským a litevským hranicím je asi na úrovni toho, jak hitler v roce 1945 zakazoval ustupovat a posílal do boje patnácti a šedesátileté.Skrýt celý příspěvek

    • rabo123
     01:49 15.11.2021

     Pán franta.13, prípady Husajna a Kaddafiho nabádajú k opatrnosti práve kriticky mysliacu a to sa obávam, že menšinu. U Vás bude predstava, že teraz je v tých krajinách super asi ...Zobrazit celý příspěvek

     Pán franta.13, prípady Husajna a Kaddafiho nabádajú k opatrnosti práve kriticky mysliacu a to sa obávam, že menšinu. U Vás bude predstava, že teraz je v tých krajinách super asi nemenná.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      11:37 15.11.2021

      rabo123 Ano, když vezmeme v potaz, že i Rusko je součástí Evropy, pak i v Evropě stále mizí novináři, lidé a někde dokonce padají i agenti, politici či doktoři z okna. Nejčastěji ...Zobrazit celý příspěvek

      rabo123

      Ano, když vezmeme v potaz, že i Rusko je součástí Evropy, pak i v Evropě stále mizí novináři, lidé a někde dokonce padají i agenti, politici či doktoři z okna. Nejčastěji na podzim. Zabedněnost některých je ukázková :-)Skrýt celý příspěvek

     • franta.13
      17:35 15.11.2021

      Tímto jsem myslel, že ten kdo ztratí moc s velkou pravděpodobností může ztratit i život a tedy se stává jeho boj bojem na život a na smrt.

      Tímto jsem myslel, že ten kdo ztratí moc s velkou pravděpodobností může ztratit i život a tedy se stává jeho boj bojem na život a na smrt.

     • Pavel1
      19:56 15.11.2021

      Kriticky myslícím lidem především došlo, že příklad sadáma a kaddáfího nabádá k opatrnosti před terorem vůči vlastnímu obyvatelstvu. Zločinec lukašenko se evidentně nepoučil.

      Kriticky myslícím lidem především došlo, že příklad sadáma a kaddáfího nabádá k opatrnosti před terorem vůči vlastnímu obyvatelstvu. Zločinec lukašenko se evidentně nepoučil.

    • TF_HU
     11:35 15.11.2021

     franta.13
     Hele, a jak je na tom OSN?

     franta.13
     Hele, a jak je na tom OSN?

     • franta.13
      17:35 15.11.2021

      Nijak na OSN se hraje jen když se to hodí.

      Nijak na OSN se hraje jen když se to hodí.

   • rabo123
    01:42 15.11.2021

    Pán Pavel1, dnešný svet je tvrdý a je extra tvrdý voči naivným. Pani Cichanovská nemal tú podporu u Bielorusov, ako nám to tu prezentovali komentátori. Ona je stratená a všetky ...Zobrazit celý příspěvek

    Pán Pavel1, dnešný svet je tvrdý a je extra tvrdý voči naivným. Pani Cichanovská nemal tú podporu u Bielorusov, ako nám to tu prezentovali komentátori. Ona je stratená a všetky plány na odpor obyvateľstva tiež skončili neúspechom. Boli nátlakové akcie na predstaviteľov opozície, ale to bolo pár ľudí. Viete čo je s pánom Pratasevičom ? Vraj domáce vezenie.
    Prečo sa už nepíše o dianí v Bielorusku ? Už to nie je zaujímavé , alebo to nie je až tak zlé ?Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     20:01 15.11.2021

     Kde píšu něco o Cichanovské? Možná kdy sis namáhal přečíst to na co reaguješ, tak bys věděl, že celou dobu se jedná o frantův blábol na téma "Polsko se pustilo do boje s ...Zobrazit celý příspěvek

     Kde píšu něco o Cichanovské? Možná kdy sis namáhal přečíst to na co reaguješ, tak bys věděl, že celou dobu se jedná o frantův blábol na téma "Polsko se pustilo do boje s Lukašenkem". Mimochodem, fantasmagorie o "pár lidech" běž vykládat těm co se podařilo z Běloruska utéct.Skrýt celý příspěvek

  • rabo123
   01:12 15.11.2021

   Toto je veľmi zaujímavá situácia. Kam to povedie môžeme len predpokladať a čo riešia politici "mimo záznam" tak isto. EU za Poľskom stojí , ale len veľmi formálne. Polsko nie je v ...Zobrazit celý příspěvek

   Toto je veľmi zaujímavá situácia. Kam to povedie môžeme len predpokladať a čo riešia politici "mimo záznam" tak isto. EU za Poľskom stojí , ale len veľmi formálne. Polsko nie je v Bruseli veľmi obľúbené.
   Ak by dochádzalo k úmrtiam na strane "utečencov", tak to pôjde na vrub Polska. Znie to nelogicky, ale je to tak. Oni nechcú zostať v Bielorusku, ale postupovať tam kde sú vítaní a to nie je ani Polsko. Oni im len bránia sa tam dostať. Keď to ide cez juh, tak prečo nie cez Bielorusko ?
   Polsko svojím postojom získává veľkú podporu u obyvateľstva východu, ale ako je to v Nemecku, Belgicku, Holandsku, Nórsku, Fínsku....? Ak by sa situácia pre "cestovateľov" výrazne zhoršila, tak sa okamžite zaktivizujú aktivisti a už sa bude riešiť ako ich dostať ďalej do EU a bude to práve Polsko, ktoré môže za ich zlý stav, lebo im nepomohlo.
   No, ale je tu aj možnosť B, vieme o zlej situácii na hranici, ale Polsko tam nikoho nepúšťa, tak je to len z odposluchu. Polsko to vyrieši k spokojnosti Bruselu. A bude "hviezda" a Bielorusko mu v tom pomôže, lebo ich začne odvážať domov, prípadne udomácňovať a tiež budú za dobrých, lebo EU nebude musieť riešiť "horúci zemiak" win win.Skrýt celý příspěvek

   • TF_HU
    11:41 15.11.2021

    rabo123 Myslím, že byste neměl zaměnovat vnitří problematku EU za vnější bezpečnostní politiku EU. Rozdíl mezi jihem a východem co se týče migrace je v tom, že na východě se ...Zobrazit celý příspěvek

    rabo123

    Myslím, že byste neměl zaměnovat vnitří problematku EU za vnější bezpečnostní politiku EU.

    Rozdíl mezi jihem a východem co se týče migrace je v tom, že na východě se nelegální igrace dopouští suverenní stát (Bělorusko) a vytváří tím tak na sousední stát. Nejenom na stát. Cílem této aktivity je vrazit klín do unijních postojů. Ten kdo se na problém podívá normálně, objektivně, musí vidět, že to co dělá Lukašenko není normální. V klidu to můžeme označit za hybridní operaci.Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    15:20 15.11.2021

    rabo123 "Ak by dochádzalo k úmrtiam na strane "utečencov", tak to pôjde na vrub Polska. Znie to nelogicky, ale je to tak." Lukašenko používá migranty jako rukojmí. Pokud terorista ...Zobrazit celý příspěvek

    rabo123
    "Ak by dochádzalo k úmrtiam na strane "utečencov", tak to pôjde na vrub Polska. Znie to nelogicky, ale je to tak."

    Lukašenko používá migranty jako rukojmí. Pokud terorista unese letadlo a cestující zabije, taky jejich smrt nejde na vrub toho kdo odmítl splnit požadavky únosce.

    "Keď to ide cez juh, tak prečo nie cez Bielorusko ?"

    Na jihu Turecko nesváží migranty z celého světa letadly, naopak, Turecko migranty nechce.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:48 14.11.2021

  Už pri hraniciach zomrel aj poľský vojak:
  https://svet.sme.sk/c/22783442...

  Už pri hraniciach zomrel aj poľský vojak:
  https://svet.sme.sk/c/22783442...

  • The88
   15:40 14.11.2021

   Nehoda, zrejme se sam zastrelil pri manipulaci se zbrani.

   Nehoda, zrejme se sam zastrelil pri manipulaci se zbrani.

 • Jan Grohmann
  12:34 13.11.2021

  Jinak dobrý postřeh k situaci na bělorusko-polské hranici. https://twitter.com/Dawid13681... To Bělorusové mají pod palcem eskalaci a de-eskalaci - ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak dobrý postřeh k situaci na bělorusko-polské hranici.
  https://twitter.com/Dawid13681...

  To Bělorusové mají pod palcem eskalaci a de-eskalaci - to "my" "prosíme" Bělorusy a Rusy, ať toho nechají.
  Má to být přesně naopak. Jak to dělají Izraelci - Palestinci nebo Íránci zaútočí a pak prosí Izraelce, aby toho nechali.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:54 13.11.2021

   Radikální řez měl přijít už potom co pod falešnou záminkou nechali nuceně přistát letadlo s lukašenkovým odpůrcem na palubě. Lukašenko stále jen zkouší co vše mu projde. V tomto ...Zobrazit celý příspěvek

   Radikální řez měl přijít už potom co pod falešnou záminkou nechali nuceně přistát letadlo s lukašenkovým odpůrcem na palubě. Lukašenko stále jen zkouší co vše mu projde. V tomto případě využil zprvu nalezené "díry v plotě" EU a převzal úlohu pašeráka. Dělá z jeho země další severní koreu.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   12:59 13.11.2021

   Problém že tahle strategie funguje Izraeli jen proto že mají nad svými sousedy naprostou technologickou a vojenskou převahu. Má Polsko nad Běloruskem alespoň tu technologickou ...Zobrazit celý příspěvek

   Problém že tahle strategie funguje Izraeli jen proto že mají nad svými sousedy naprostou technologickou a vojenskou převahu.
   Má Polsko nad Běloruskem alespoň tu technologickou převahu? Patrně nemá. Jinak by se přímo nabízela možnost kyberútoků s cílem ochromit běloruskou infrastrukturu.Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    16:01 13.11.2021

    Jak Polsko? Tohle je snad útok na EU. Takže zřejmě EU nemá nad Běloruskem ani tu technologickou převahu... Nebo je to jinak a EU nemá ani zájem ani "koule" na to, aby tohle řešila? ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak Polsko? Tohle je snad útok na EU. Takže zřejmě EU nemá nad Běloruskem ani tu technologickou převahu... Nebo je to jinak a EU nemá ani zájem ani "koule" na to, aby tohle řešila? Ví vůbec EU, že by tohle měla řešit? Ačkoli co čekat od skupiny z reality vytržených úředníků, kteří vyhlásí sankce aniž by si dopředu zasjistili, že reakce sankcionovaného nebude mít na EU žádný efekt...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     16:40 13.11.2021

     Pokud by jsme přijali to že je tu útok na EU (Co to vůbec znamená? Je to útok například na Španělsko, Francii, Irsko, ....?). Tak orgány Unie můžou dělat to na co mají prostředky. ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud by jsme přijali to že je tu útok na EU (Co to vůbec znamená? Je to útok například na Španělsko, Francii, Irsko, ....?). Tak orgány Unie můžou dělat to na co mají prostředky. Například zavést další sankce. Což musí opět vyjednat členskými státy a nechat si to od nich schválit. Tak to prostě je.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      00:14 14.11.2021

      Nikdo nikomu nebrání že své vlastní vůle přestat odebírat zboží a suroviny spojené s Beloruskem i bez sankcí. Neposkytují nic, co by se nedalo pořídit z jiných zdrojů. Ale to by ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikdo nikomu nebrání že své vlastní vůle přestat odebírat zboží a suroviny spojené s Beloruskem i bez sankcí. Neposkytují nic, co by se nedalo pořídit z jiných zdrojů. Ale to by musela etika hrát větší roli než doposud, kdy převažuje jen a pouze ekonomika.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:32 14.11.2021

      Proto Škodovka znemožnila pořádání mistrovští ač dobře věděli že to pro ne znamená stopku na běloruském trhu. Ovšem samozřejmě koordinované sankce jsou mnohem účinnější.

      Proto Škodovka znemožnila pořádání mistrovští ač dobře věděli že to pro ne znamená stopku na běloruském trhu. Ovšem samozřejmě koordinované sankce jsou mnohem účinnější.

     • flanker.jirka
      16:00 14.11.2021

      Scotty Vypadáto, že poláci čtou zdejší diskusi ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Vypadáto, že poláci čtou zdejší diskusi :-D
      https://www.seznamzpravy.cz/cl... Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     23:21 13.11.2021

     Takže co má teda podle vás představitele EU (Brusel) udělat?
     Mají přikázat AČR ať vyšlou 4. a 7. brigádu do Běloruska?

     Takže co má teda podle vás představitele EU (Brusel) udělat?
     Mají přikázat AČR ať vyšlou 4. a 7. brigádu do Běloruska?

     • Torong
      13:56 14.11.2021

      Reagoval jsem na toto: "Má Polsko nad Běloruskem alespoň tu technologickou převahu? Patrně nemá. Jinak by se přímo nabízela možnost kyberútoků s cílem ochromit běloruskou ...Zobrazit celý příspěvek

      Reagoval jsem na toto:
      "Má Polsko nad Běloruskem alespoň tu technologickou převahu? Patrně nemá. Jinak by se přímo nabízela možnost kyberútoků s cílem ochromit běloruskou infrastrukturu."
      Takže třeba může EU zkusit ty kyberútoky, když to Scotty doporučuje Polsku...
      Scottyho komentář byl nesmyslný, proto jsem reagoval takto. Ty jsi pak (přesně jak jsem očekával) reagoval demagogií, jako vždy, když si někdo dovolí kritizovat EU. Protože EU je přece bezchybná a za vše špatné můžou národní státy a zvláště ty východní, že Klimesove? Tak například. Už EU svolala krizový štáb, který si vyžádal potřebné informace od postižených států, tajných služeb a NATO a na jejich základě vydal doporučení jak reagovat? Už vystoupil Soudruh Charles Michel s takovým vystoupením a takovými návrhy opatření, aby i ten nejposlednější člověk v nejzapadlejší Polské vesnici věřil tomu, že v Bruselu vědí co dělají a zajistí mu bezpečnost? Já o ničem takovém nevím. Z toho co se o dění okolo krize na východní hranici EU dozvídám vidím naopak to, že jako všichni úředníci tak i soudruh Charles má problém najít vlastní zadek i za pomocí mapy a obou rukou... Mimochodem, až doteď jsem toto jméno naprosto neznal a musel se podívat do wiki, kdo vlastně zastupuje EU ve světě a to se o déní kolem sebe zajímám. Už jen to samo za sebe dost vystihuje, jak "významný" tento člověk na světové scéně je. Jak významná je pozice EU...Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      14:03 14.11.2021

      A mimochodem, to co jsem psal výše naprosto platí pro veškeré další problémy v EU, energetickou krizí počínaje, přes řešení pandemie až po narosto tragickou páteřní Evropskou ...Zobrazit celý příspěvek

      A mimochodem, to co jsem psal výše naprosto platí pro veškeré další problémy v EU, energetickou krizí počínaje, přes řešení pandemie až po narosto tragickou páteřní Evropskou inrastrukturu čehokoli.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:49 14.11.2021

      Torong Leyenová určitě po nocích nedělá nic jiného než že procvičuje hackerské skilly... Jediný kdo tu jede na plno demagogii je jistý Torong. Který ještě nepochopil že EU nemá ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Leyenová určitě po nocích nedělá nic jiného než že procvičuje hackerské skilly...
      Jediný kdo tu jede na plno demagogii je jistý Torong. Který ještě nepochopil že EU nemá žádnou polici, armádu nebo jednotku kybernetických operací. Teoreticky se dá mluvit o možnosti nasazení EU Battle Group, ale zatím o to nikdo z Polska nepožádal. Unie nemá žádný "krizový štáb" o všem stále rozhoduje Evropská komise, Rada EU a členské státy.

      Zatím všechny pokusy o to EU více federalizovat nebo dokonce proměnit ve státní útvar sekávali. Různí Klaus-Torongové by v tom jistě viděli zánik suverenity a vůbec peklo na zemi. Ovšem to jim nebrání v případě krizí chtít po EU něco co není naprosto v její moci.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:21 14.11.2021

      Scotty
      Ještě není pozdě patřičné instituce zřídit, ale vzhledem k tomu co von der leyen předávděla na obraně raději bez ní

      Scotty
      Ještě není pozdě patřičné instituce zřídit, ale vzhledem k tomu co von der leyen předávděla na obraně raději bez ní

     • Scotty
      21:41 14.11.2021

      flanker.jirka
      Pokud se na tom členské státy shodnou, tak proč ne.

      flanker.jirka
      Pokud se na tom členské státy shodnou, tak proč ne.

     • Klimesov
      11:43 15.11.2021

      Torong. Upřímně váš hysterický výlev nechápu. Já se vás slušně zeptal, co by podle vás měli představitelé EU (Evropská komise, parlament zjednodušeně Brusel) udělat. A má otázka ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong.
      Upřímně váš hysterický výlev nechápu.
      Já se vás slušně zeptal, co by podle vás měli představitelé EU (Evropská komise, parlament zjednodušeně Brusel) udělat. A má otázka stále platí.
      Stejně jako platí i druhá otázka. Souhlasil by jste teda s tím, že by někdo v Evropské komisi rozhodl o vyslání policistů a vojáků z ČR do Polska, bez ohledu na to jestli s tím jedna nebo druhá země souhlasí?
      Protože to je to co vy nyní kritizujete.
      Jak napsal Scotty. EU, jako mezinárodní organizace, nedisponuje žádnými bezpečnostními složkami. Neexistuje nic z toho co jste vypsal. Neexistuje žádna EU armáda, žádná EU policie, žádný EU krizový štáb atd. atd.
      EU je tvořená národnostními státy a může disponovat pouze tím co mají tyto státy k dispozici a co jsou ochotny uvolnit. To znamená EU bez svolení Polska, Česka nebo jakékoli jiné členské země nemůže udělat vůbec nic.
      Chápu, že EUhejtrům se tenhle stav nelíbí, ale bohužel je to tak. EU může dělat jen takové kroky, které mu dovolí jednotlivé členské země :-)
      A stejně funguje i NATO.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:38 15.11.2021

      Technicky existuje Frontex, ale ten lze těžko srovnávat z možnostmi národních vlád.

      Technicky existuje Frontex, ale ten lze těžko srovnávat z možnostmi národních vlád.

     • Klimesov
      17:57 16.11.2021

      Jirosi: Frontex je spíše hudba budoucnosti. Nyní má podle všeho cca 700 zaměstnanců. Jsou ale plány aby v budoucnu měl Frontex cca 10 000 zaměstnanců v různých složkách. A to je ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi:
      Frontex je spíše hudba budoucnosti. Nyní má podle všeho cca 700 zaměstnanců. Jsou ale plány aby v budoucnu měl Frontex cca 10 000 zaměstnanců v různých složkách.
      A to je přesně ten problém. Aby EU mohla něco řešit v rovině EU bude muset zakládat podobné organizace, ale jejich vznik a zformování bude docela složité, protože musí se domluvit 27 států na tom jak bude Frontex popřípadě podobné organizace fungovat a jaké budou mít pravomoce, a kdy a za jakých podmínek budou moci zasahovat v jednotlivých členských zemích.
      A taky je zajímavé, že sídlo Frontexu je v Polsku ve Varšavě :D :DSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:41 17.11.2021

      Klimesov: Mě je tohle celkem jasné. Sami jim svazujeme ruce, a pak se divíme, že nic nedělají.

      Klimesov: Mě je tohle celkem jasné. Sami jim svazujeme ruce, a pak se divíme, že nic nedělají.

   • Ondra Mrklas
    13:08 14.11.2021

    Polsko má nad Běloruskem technologickou převahu, ale zároveň má velmi malý manévrovací prostor, jak toho využít. Např. ty kyberútoky jsou poměrně pofiderně deklarované v ...Zobrazit celý příspěvek

    Polsko má nad Běloruskem technologickou převahu, ale zároveň má velmi malý manévrovací prostor, jak toho využít. Např. ty kyberútoky jsou poměrně pofiderně deklarované v mezinárodních vztazích, což může vést buď k odpovědi pomocí konvenčních bojových metod nebo útokem ze strany Ruska, které má nad Polskem minimálně velikostní a ekonomickou převahu. Co se týká použití palby do migrantů nebo Bělorusů, pak by Polsko hazardovalo buď s vyvoláním války nebo kritikou ze strany EU (takže jedna horší možnost než druhá). Navíc u Ukrajiny pořád táboruje zhruba 100 tis. Ruských vojáků, což je síla která by se dost pravděpodobně mohla dát do pohybu když Polsko nebo dokonce celá EU, udělá nějakou chybu (v horším případě se dá do pohybu i bez chyby EU)Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     13:37 14.11.2021

     Právě kyberútok je přímo ideální pokud chcete popřít jakoukoli odpovědnost. Většinou se nedají dopátrat tak aby se bez pochyby ukázalo na přímého viníka a i kdyby pořád se to dá ...Zobrazit celý příspěvek

     Právě kyberútok je přímo ideální pokud chcete popřít jakoukoli odpovědnost. Většinou se nedají dopátrat tak aby se bez pochyby ukázalo na přímého viníka a i kdyby pořád se to dá označit za práci kriminálních skupin.Skrýt celý příspěvek

    • rabo123
     02:00 15.11.2021

     Prečo ma bože nútiš písať toto? Veď si ľudia vedia veci dohľadať . V čom má Polsko technologickú prevahu nad Bieloruskom ?

     Prečo ma bože nútiš písať toto? Veď si ľudia vedia veci dohľadať . V čom má Polsko technologickú prevahu nad Bieloruskom ?

     • Ondra Mrklas
      20:39 16.11.2021

      Stav Běloruské armády je podstatně horší než té Polské, ta má páteř tvořenou technikou 21. století zatímco Bělorusové mají pouze techniku z 80. let a 90. let. Jen se mi to nechce ...Zobrazit celý příspěvek

      Stav Běloruské armády je podstatně horší než té Polské, ta má páteř tvořenou technikou 21. století zatímco Bělorusové mají pouze techniku z 80. let a 90. let. Jen se mi to nechce všechno znovu rozepisovat, ale co se armády týká tak má Polsko technologickou i množstevní převahuSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:43 17.11.2021

      Oni ti Bělorusové by určitě, také našly sklady špičkové Ruské techniky i z vycvičenými posádkami na svém území, jak se to podařilo rebelům na východě Ukrajiny.

      Oni ti Bělorusové by určitě, také našly sklady špičkové Ruské techniky i z vycvičenými posádkami na svém území, jak se to podařilo rebelům na východě Ukrajiny.

    • Jan Padesátýpátý
     18:23 15.11.2021

     Vypadá to, že minimálně Britové se k případnému ruskému vpádu na Ukrajinu stavějí čelem: ...Zobrazit celý příspěvek

     Vypadá to, že minimálně Britové se k případnému ruskému vpádu na Ukrajinu stavějí čelem: https://www.forum24.cz/planuji...
     A divil bych se, kdyby pomoc Ukrajině plánovali izolovaně.Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      23:08 15.11.2021

      Ty vyjádření a kroky jsou poměrně ojedinělé, protože Západ většinou provádí jen rétorické a ekonomické kroky. Vydání rozkazu (navíc ani ne mediálně, ale potvrzeného pouze vnitřními ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty vyjádření a kroky jsou poměrně ojedinělé, protože Západ většinou provádí jen rétorické a ekonomické kroky. Vydání rozkazu (navíc ani ne mediálně, ale potvrzeného pouze vnitřními zdroji z Britského DoD) ukazují na vážnost situace. Navíc z vyjádření Stoltenberga na dotaz ohledně invaze je cítit, že NATO nemá ponětí a počítá i s nejhorší variantouSkrýt celý příspěvek

  • rabo123
   01:53 15.11.2021

   Pán Grohmann som milo prekvapený z Vášho postoja a treba byť radikálny aj voči južnému prúdu v Európe a aj voči mexickému v USA.

   Pán Grohmann som milo prekvapený z Vášho postoja a treba byť radikálny aj voči južnému prúdu v Európe a aj voči mexickému v USA.

 • Scotty
  12:07 13.11.2021

  Mimochodem Američani reaktivují v Německu 56th Artillery Command. U jehož jednotek se dá v budoucnu předpokládat vyzbrojení hypersonickými zbraněmi dlouhého dosahu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem Američani reaktivují v Německu 56th Artillery Command. U jehož jednotek se dá v budoucnu předpokládat vyzbrojení hypersonickými zbraněmi dlouhého dosahu. https://www.military.com/daily...
  https://www.stripes.com/branch...
  https://breakingdefense.com/20... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:35 13.11.2021

   Tak nějak se připravují na Dark ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak nějak se připravují na Dark Eagle
   https://www.defensenews.com/br... Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    13:10 13.11.2021

    U jednotky dříve vyzbrojené Pershing II by se to přímo nabízelo. Není bez zajímavosti že deaktivace tohoto velitelství v roce 1991 byl jeden ze symbolů konce studené války....

    U jednotky dříve vyzbrojené Pershing II by se to přímo nabízelo. Není bez zajímavosti že deaktivace tohoto velitelství v roce 1991 byl jeden ze symbolů konce studené války....

    • flanker.jirka
     00:20 14.11.2021

     To nebyl symbol, ale výsledek dohody o likvidaci střel středního doletu. Po jejich likvidaci existence této jednotky nedávala smysl.

     To nebyl symbol, ale výsledek dohody o likvidaci střel středního doletu. Po jejich likvidaci existence této jednotky nedávala smysl.

 • 3180
  11:19 13.11.2021

  Větší blábol jsem dlouho nečetl...

  Větší blábol jsem dlouho nečetl...

  • Torong
   16:02 13.11.2021

   Tak jdi na sputnik. Tam si přečteš přesně to co chceš slyšet.

   Tak jdi na sputnik. Tam si přečteš přesně to co chceš slyšet.

   • Ján Paliga
    22:02 13.11.2021

    ... dnes sa môj kolega na tom plátku rozplýval nad nadradenosťou a neprekonateľnosťou S-550...

    ... dnes sa môj kolega na tom plátku rozplýval nad nadradenosťou a neprekonateľnosťou S-550...

   • franta.13
    15:32 14.11.2021

    Nemyslím si, že tento článek je blábol, ale vyhánět někoho na jinou internetovou platformu za vyjádření svého by´t neozdrojovaného názoru, se mi zdá přes čáru.

    Nemyslím si, že tento článek je blábol, ale vyhánět někoho na jinou internetovou platformu za vyjádření svého by´t neozdrojovaného názoru, se mi zdá přes čáru.

 • Jan Grohmann
  10:36 13.11.2021

  Velká Británie vysílá vojáky na ochranu hranic EU.
  https://twitter.com/mblaszczak...

  Velká Británie vysílá vojáky na ochranu hranic EU.
  https://twitter.com/mblaszczak...

  • 3180
   11:40 13.11.2021

   I na jižní hranice EU, jako námořní mocnost? Nebo tam je to jinak?

   I na jižní hranice EU, jako námořní mocnost? Nebo tam je to jinak?

   • TF_HU
    11:47 15.11.2021

    3180 To číslo 3180 reprezentuje útvar, kde jste sloužil svou ZVS? Vy asi nebdete nejostřejší pastelka v penále, co? Máte pocit, že když EU řeší situaci na jihu jedním způsobem, že ...Zobrazit celý příspěvek

    3180

    To číslo 3180 reprezentuje útvar, kde jste sloužil svou ZVS?
    Vy asi nebdete nejostřejší pastelka v penále, co? Máte pocit, že když EU řeší situaci na jihu jedním způsobem, že úplně stejný způsob musí aplikovat i jinde?

    Nemluvě o tom, že britové tam vojáky neposílajíjako EU...ve které již nejsou, ale jako člen NATO aliance. Aby mohl kdokoli kohokoli poslat kamkoli, musí se vždy určité státy (vysílající a přijímající) dohodnout.

    Tady v diskuzích se člověk pobaví :-)Skrýt celý příspěvek

    • 3180
     10:52 21.11.2021

     Nikoliv, řešit jih stejně jako východ...

     Nikoliv, řešit jih stejně jako východ...

    • Ján Paliga
     00:17 22.11.2021

     VÚ 3180 Grabštejn :-)

     VÚ 3180 Grabštejn :-)

  • Scotty
   11:44 13.11.2021

   Jen tak dál. Měli by požádat všechny země které jsou schopné a ochotné vyslat vojáky.

   Jen tak dál. Měli by požádat všechny země které jsou schopné a ochotné vyslat vojáky.

   • flanker.jirka
    13:02 13.11.2021

    Budeme čekat na žádost z Polska? Co takhle nabídnout něco sami, humanitární organizace se také snaží aktivně pomáhat a nečekají až je někdo požádá. Aktuálně můžeme postrádat hradní ...Zobrazit celý příspěvek

    Budeme čekat na žádost z Polska? Co takhle nabídnout něco sami, humanitární organizace se také snaží aktivně pomáhat a nečekají až je někdo požádá. Aktuálně můžeme postrádat hradní stráž, duklu, ondráš, tak je pošlem do Polska. :-)Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     13:53 13.11.2021

     Bez žádosti se nikam vyslat vojáci nedají. Civilisti to mají pochopitelně jinak.

     Bez žádosti se nikam vyslat vojáci nedají. Civilisti to mají pochopitelně jinak.

    • Klimesov
     23:24 13.11.2021

     Takže máme nabídnout Polsku podobnou výpomoc jako nabízí Rusko Východní části Ukrajiny nebo Bělorusku. Tedy svévolně bez vědomí Polských orgánů překročit Polsko - České hranice ...Zobrazit celý příspěvek

     Takže máme nabídnout Polsku podobnou výpomoc jako nabízí Rusko Východní části Ukrajiny nebo Bělorusku. Tedy svévolně bez vědomí Polských orgánů překročit Polsko - České hranice vojenskými silami a dělat si tam co chceme?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      00:07 14.11.2021

      Je pro vás problém nabídnout Polsku policejní nebo armádní složky k pomoci na hranici EU? Když se sami prihlasime k této pomocí, tak pak může přijít konkrétní požadavek z Polska. ...Zobrazit celý příspěvek

      Je pro vás problém nabídnout Polsku policejní nebo armádní složky k pomoci na hranici EU? Když se sami prihlasime k této pomocí, tak pak může přijít konkrétní požadavek z Polska. Jen někde sedět a čekat až Polsko samo požádá je o ničem. Nikdo nám přece nebrání něco nabídnout. Buď nam poděkují za nabídku a odmítnou to, nebo nabídku využijí. Jestli máte představy o tom , že by naše pomoc spočívala v operaci mimo polské území, tak se nechte vyšetřit. Zcela jistě půjde o stejnou formu pomocí jakou jsme poskytli na jihovýchodě Evropy při ochraně balkánské cesty strávníků k obědu v Německu.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      13:01 14.11.2021

      flanker.jirka Ale Polsko nabídku naší pomoci už má. Nevím co na tom nechápete, že naše účast ve dvou mezinárodních organizacích NATO a EU automaticky znamená i nabídka pomoci v ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Ale Polsko nabídku naší pomoci už má.
      Nevím co na tom nechápete, že naše účast ve dvou mezinárodních organizacích NATO a EU automaticky znamená i nabídka pomoci v případě problémů?
      Naše členství v těchto organizací je podmíněno tím, že budeme plnit své závazky vůči našim spojencům. Takže automaticky to znamená nabídku pomoci v případě nouze nebo krize.
      Jediné co je potřeba aby dotyčný stát co má problémy o tuto pomoc požádal.
      Protože na jakém základě vy nyní soudíte, že Polské bezpečnostní složky situaci nezvládají? Dokud Polsko nepožádá o konkrétní pomoc tak my vlastně nevíme ani co tam máme poslat. Pošleme jim tam hradní stráž a co když budou potřebovat policisty nebo zdravotníky?

      A tudíž je opravdu podle vás takový problém aby Polsko o pomoc požádalo? Aby postupovalo tak jak v rámci dvou mezinárodních organizací má?
      Proč je chyba na naší straně?
      Polsko má nároky na pomoc a my jsme povinni jim pomoci, ale oni to tak nějak musejí chtít. Pokud oni nechtějí my s tím nic neuděláme. :-)Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      14:06 14.11.2021

      Klimesov:
      Proč vždycky reaguješ demagogicky vytažením toho největšího nesmyslu, když jde o obhajobu neschopnosti EU?

      Klimesov:
      Proč vždycky reaguješ demagogicky vytažením toho největšího nesmyslu, když jde o obhajobu neschopnosti EU?

   • petres
    08:28 14.11.2021

    Myslím si, že adekvátnější je v tuto chvíli tato požadovaná reakce: https://echo24.cz/a/Sb46G/pomo... a ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím si, že adekvátnější je v tuto chvíli tato požadovaná reakce:
    https://echo24.cz/a/Sb46G/pomo... a že k ní co nejdříve dojde. Raději policisty posílat na horkou polsko-běloruskou hranici než, jak to udělal nedávno Babiš, na klidnější maďarsko- srbskou. V případě další eskalace jsou na místě i armádní jednotky a to nemusí být nutně bojové, ale mohou to být ženijní.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     09:42 14.11.2021

     petres Vedení ODS přišly po půl roce problémů na této hranici pokyny k tomu jak se chovat? :-) Na Maďarských hranicích jde o dlouhodobou spolupráci již od roku 2015. Tehdy ...Zobrazit celý příspěvek

     petres
     Vedení ODS přišly po půl roce problémů na této hranici pokyny k tomu jak se chovat? :-)

     Na Maďarských hranicích jde o dlouhodobou spolupráci již od roku 2015. Tehdy příslušníci PČR byli vyslání do Maďarska a Řecka. Mimo to v roce 2015 přispěla technikou na výstavbu plotu a polními kuchyněmi i AČR.
     Přítomnost policejních složek a vystavěný plot ukázal pašerákům, že tudy cesta nevede a jen díky tomu je situace na této hranici klidnější. Přetane-li tato spolupráce a nebude-li hraniční plot střežen, tak se tím prokoušou a znovu se rozjede tato migrační cesta.Skrýt celý příspěvek

     • petres
      10:26 14.11.2021

      flanker.jirka pokud je podle i vašich slov maďarská hranice klidnější, předpokládám, že ji Maďarsko uhlídá vlastními silami a můžeme naše policisty poslat tam, kde jsou potřeba. A ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      pokud je podle i vašich slov maďarská hranice klidnější, předpokládám, že ji Maďarsko uhlídá vlastními silami a můžeme naše policisty poslat tam, kde jsou potřeba.
      A ta poznámka o pokynech, jak se chovat, je vysloveně hloupá. Tomu sám snad nevěříte, tak tu netrollte.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:59 14.11.2021

      Spíš pomohlo zastavení migrantů na jihu. V Řecku, Albánii, Makedonii a Bulharsku. Tam slouží příslušníci PČR v rámci Frontexu a má to nějaký smysl. Teď už se moc migrantů k ...Zobrazit celý příspěvek

      Spíš pomohlo zastavení migrantů na jihu. V Řecku, Albánii, Makedonii a Bulharsku. Tam slouží příslušníci PČR v rámci Frontexu a má to nějaký smysl. Teď už se moc migrantů k maďarskému plotu nedostane. Letošní vyslání PČR do Maďarska byla jen předvolební akce. Naprosto zbytečná. Proč se v té době nejel Babiš raději podívat do Polska? že by nedostal pokyny? Nebo je naopak dostal? Samé otázky.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:37 14.11.2021

      Scotty Zbytečná? Tak jste asi mimo mísu. Každý plot nebo ženijní překážka se musí střežit, aby nebyla snadno překonána, právě proto tam jela PČR působit znovu a i toto je v rámci ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Zbytečná? Tak jste asi mimo mísu. Každý plot nebo ženijní překážka se musí střežit, aby nebyla snadno překonána, právě proto tam jela PČR působit znovu a i toto je v rámci Frontexu. Cesta přes Srbsko je v klidu právě protože tam nikdo nedostal možnost zničit plot. V Maďarsku nejsou v letošním roce pouze příslušníci PČR, ale i němečtí a rakouští policisté, patrně také předvolební populisté. Jedna věc je dohoda babiše s orbánem, druhá věc je, že toto vše zastřešuje Frontex.
      Podobně je to v situaci Polska, Frontex podal dotaz na výpomoc v Polsku, vše se neustále vyvíjí i vzhledem k tomu, že i sama polská armáda musí počítat s rotacemi svých vojáků na hranici. Doposud se také Polsko k celé situaci staví dost neprůheldně a nechtěli moc, aby jim u toho někdo "svítil" proto tam uzavřeli nejen hranici, ale i pohraniční pásmo. V Řecku, Itálii, Maďarsku se novináři dostávali kam potřebovali, v Polsku to nejde.

      Vztahy s Polskem ovlivňuje do velké míry jejich postoj k Turowu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:59 14.11.2021

      flanker.jirka
      Předvolební šašení nemá s Frontexem nic společného. Pouze nepovedená ukázka že s migrací Andrej bojuje do roztrhání těla.

      flanker.jirka
      Předvolební šašení nemá s Frontexem nic společného. Pouze nepovedená ukázka že s migrací Andrej bojuje do roztrhání těla.

     • Torong
      14:22 14.11.2021

      Flanker: To, že Polsko nepožádalo Frontex o pomoc a nepouští do oblasti novináře, jim pomáhá zvládat situaci účinně. Podstatně to zmenšuje hysterii lidskoprávních aktivistů. To je ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker:
      To, že Polsko nepožádalo Frontex o pomoc a nepouští do oblasti novináře, jim pomáhá zvládat situaci účinně. Podstatně to zmenšuje hysterii lidskoprávních aktivistů. To je právě jeden z cílů Lukašenka. Docílit toho, aby bylo co hodně mrrvých a bylo to co nejvíc vidět v západních médiích. Polsko by tak mohlo být obviněno z masakrů, genocidy a kdovíčeho. A EU by pak musela na nátlak aktivistů přistoupit na podmínky Lukašenka. Naopak čím déle Poláci udrží migranty na Béloruské straně i za cenu toho, že migranti budou umírat, bude se ochota migrantů pronikat do Evropy přes Bělorusko snižovat a Lukašenkova páka ztratí účinnost. Zvlášť, pokud se Polsko "postará" o to, aby se o situaci na hranicích dozvěděli v zemích, odkud migranti přicházejí.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:04 14.11.2021

      Torong Máte pravdu, dělají to dobře, levičáci a proruští elementálové tak nemohou podrývat činnost samotných poláků. Ale pohár trpělivosti zřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Máte pravdu, dělají to dobře, levičáci a proruští elementálové tak nemohou podrývat činnost samotných poláků.
      Ale pohár trpělivosti zřejmě přetekl
      https://www.seznamzpravy.cz/cl... Skrýt celý příspěvek

    • Ilawar
     09:49 14.11.2021

     Problém je, že vláda agenta Bureše se do své demise už bude nanejvýš plácat s čínskou chřipkou a pro Polsko neudělá nic. A co se týká pěti-koaly, tak dokud budou v parlamentu, ve ...Zobrazit celý příspěvek

     Problém je, že vláda agenta Bureše se do své demise už bude nanejvýš plácat s čínskou chřipkou a pro Polsko neudělá nic.

     A co se týká pěti-koaly, tak dokud budou v parlamentu, ve vládě, a podle všeho i na Zamini levičáčtí piráti, tak na pomoc Polsku můžeme zapomenout. Stejně jako na spolupráci/koordinaci postojů V4 k EU.
     https://zpravy.aktualne.cz/dom... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:00 14.11.2021

      Pozor aby tě pirát Bartoš neodnes s sebou do pekla.

      Pozor aby tě pirát Bartoš neodnes s sebou do pekla.

     • Ilawar
      12:06 14.11.2021

      @Scotty
      o mě neměj péči

      Pokud Bartoš někoho stáhne s sebou, budou to v lepším případě piráti, v tom horším celá ČR.

      @Scotty
      o mě neměj péči

      Pokud Bartoš někoho stáhne s sebou, budou to v lepším případě piráti, v tom horším celá ČR.

     • flanker.jirka
      12:41 14.11.2021

      Ilawar
      Mezistátní vztahy jsou vždy o něčem a za něco. ČR má zájem na změně situace v dole Turow, i to ovlivní způsob a možnosti jednání.

      Ilawar
      Mezistátní vztahy jsou vždy o něčem a za něco. ČR má zájem na změně situace v dole Turow, i to ovlivní způsob a možnosti jednání.

     • Jan Padesátýpátý
      13:48 14.11.2021

      flanker.jirka

      Nemyslím si, že by do toho Česko mělo míchat Turow.
      Když jde o bezpečnost státu, měly by jít všechny rozepře stranou.

      flanker.jirka

      Nemyslím si, že by do toho Česko mělo míchat Turow.
      Když jde o bezpečnost státu, měly by jít všechny rozepře stranou.

     • flanker.jirka
      16:08 14.11.2021

      Jan55. Pro poláky představuje problém jen to, že by všichni uprchlíci neprošli do Německa a museli by se o ně starat poláci, jiné velké nebezpečí to pro poláky nepředstavuje. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan55.
      Pro poláky představuje problém jen to, že by všichni uprchlíci neprošli do Německa a museli by se o ně starat poláci, jiné velké nebezpečí to pro poláky nepředstavuje. Uprchlíci chtějí do svých západoevropských chalifátů.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      16:40 14.11.2021

      Poláci si to asi nemyslí, když už aktivovali NATO

      Poláci si to asi nemyslí, když už aktivovali NATO

     • Ilawar
      17:45 15.11.2021

      @flanker Mezinárodní vztahy jsou o zájmech a jejich prioritách. Turow je nejen, ale hlavně o penězích. Ale u Běloruskem organizované migrační krize jde o obranu hranic státu - to ...Zobrazit celý příspěvek

      @flanker
      Mezinárodní vztahy jsou o zájmech a jejich prioritách.
      Turow je nejen, ale hlavně o penězích. Ale u Běloruskem organizované migrační krize jde o obranu hranic státu - to je principiální věc, která se dotýká svrchovanosti státu a potažmo jeho existence. Současná polská politická reprezentace naštěstí rozdíl mezi svrchovaností státu a penězi chápe.
      Myslím, že už tu někdo citoval generála Vojcechovského "O hranicích se nediskutuje, hranice se brání!"

      V ideálním světě by ČR poskytla (nebo alespoň nabídla¨) Polsku pomoc, včetně lidí - napadá mě třeba oddíl ˇ"těžkooděnců" pro zvládání demonstrací. A to ihned, bez ohledu na to jak se ke krizi za týden, za měsíc nebo za rok postaví obě bruselské žvanírny.

      Protože v zájmu ČR je mít dobré vztahy se sousedy a vzhledem k politické situaci v Ger i Fra, zeleným nesmyslům etc. jsou dobré vztahy s PL o to cenn¨ější.

      A pokud by ČR poskytla pomoc PL v tak důležité věci jako je obrana hranic, myslím, že by se nakonec ukázalo, že problém s Turow vlastně problém není a hladce by se dospělo k dohodě.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:16 15.11.2021

      Ilawar: Turow znehodnotí část území CR, přitom Polsku jde jen o peníze. Tím neříkám, Polsku nepomoci. Ale vláda se má přednostně starat o své občany. Stejně tak je v zájmu Polska ...Zobrazit celý příspěvek

      Ilawar: Turow znehodnotí část území CR, přitom Polsku jde jen o peníze.

      Tím neříkám, Polsku nepomoci. Ale vláda se má přednostně starat o své občany.
      Stejně tak je v zájmu Polska mít dobrý vztah k CR, a domluvit se ve věci Turowa. Přesto se to neděje.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:27 13.11.2021

  Dvaja ruskí výsadkári zomreli počas cvičenia blízko poľských hraníc: https://www.defence24.pl/dwoch...

  Dvaja ruskí výsadkári zomreli počas cvičenia blízko poľských hraníc: https://www.defence24.pl/dwoch...

  • Ján Paliga
   22:03 13.11.2021

   ... takže už nevypadávajú bez padáka len diplomati v Berlíne či lekári....

   ... takže už nevypadávajú bez padáka len diplomati v Berlíne či lekári....

 • Fiagy
  09:22 13.11.2021

  https://echo24.cz/a/S8J6M/rusk... Předpokládám, že vyšetřování nakonec ukáže, že je sestřelili polští ...Zobrazit celý příspěvek

  https://echo24.cz/a/S8J6M/rusk...
  Předpokládám, že vyšetřování nakonec ukáže, že je sestřelili polští pohraničníci.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   11:40 13.11.2021

   Lukašenko zabil lidi cez padáky.

   Lukašenko zabil lidi cez padáky.

 • Jan Padesátýpátý
  02:47 13.11.2021

  Lukašenko určitě nevyhrožuje Evropě zastavením dodávek ruského plynu bez toho, že by to předtím konzultoval s Putinem. Tady je vidět, že pokud chceme mít stabilní ceny plynu, ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukašenko určitě nevyhrožuje Evropě zastavením dodávek ruského plynu bez toho, že by to předtím konzultoval s Putinem.

  Tady je vidět, že pokud chceme mít stabilní ceny plynu, nemůžeme ho brát z Ruska, protože Rusko nikdy nepřestane plyn používat v politických hrách.
  Peníze investované do Nordstreamu měly jít do plynovodu z Alžírska nebo třeba z nově nalezených nalezišť u Izraele. A doufám, že Evropě dojde, že Nordstream nemůže být považován za stabilní zdroj plynu, a že je třeba investovat do jiných řešení.

  https://zpravy.aktualne.cz/zah... Skrýt celý příspěvek

  • alzaw
   05:15 13.11.2021

   Jakpak se k nám asi ten alžírský nebo izraelský nebo LNG plyn dostane, budou ho posílat poštou?

   Jakpak se k nám asi ten alžírský nebo izraelský nebo LNG plyn dostane, budou ho posílat poštou?

   • Jan Padesátýpátý
    06:39 13.11.2021
   • flanker.jirka
    09:39 13.11.2021

    Lze investovat do již existujících terminálů jak v baltickém, středozemním nebo jaderském moři. Odtud vedou plynovody do více států Evropy.

    Lze investovat do již existujících terminálů jak v baltickém, středozemním nebo jaderském moři. Odtud vedou plynovody do více států Evropy.

  • SYN_
   09:39 13.11.2021

   Neříkám jestli si zasloužily existenci obě větve NS, ale aspoň jedna je přecejen vcelku rozumná věc... chápu že těm kdo přichází o tranzit se to nelíbí (ať už ztráta běžných ...Zobrazit celý příspěvek

   Neříkám jestli si zasloužily existenci obě větve NS, ale aspoň jedna je přecejen vcelku rozumná věc... chápu že těm kdo přichází o tranzit se to nelíbí (ať už ztráta běžných poplatků nebo nátlakového prostředku) ale citelně to zjednodušuje situaci. Prakticky jediný kdo teď může "tlačit" hrozbou zastavení dodávek je Rusko samo což jistě není bůhvíco, ale holt je zdrojem... a prodávat docela dost potřebuje (příjmy...) takže cikcaky si může dovolit jen krátkodobé, jinak jde o průstřel vlastní nohy.
   Diverzifikace z více směrů je samozřejmě žádoucí, ideální by byly takové zdroje kde je třeba i vyšší cena, zato připravenost dodávat slušné množství bez větších cavyků a rychle...
   A taky se asi poohlédnout po možnostech trochu pošetřit (třeba se víc podívat na kogeneraci ve středněvelkých zdrojích), protože to množství co se vůbec nemusí dodat není potřeba žádným plynovodem dopravit, ani nás s ním nejde vydírat...
   A uhlí si trochu víc pošetřit jako "nouzovou zásobu lokální"Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    14:50 13.11.2021

    Toho plynu z Ruska by mělo být jenom takové množství, aby bylo nějak nahraditelné. Obávám se, že se nelze spoléhat na to, že se Rusko bude chovat v energetice pragmaticky, tedy že ...Zobrazit celý příspěvek

    Toho plynu z Ruska by mělo být jenom takové množství, aby bylo nějak nahraditelné.

    Obávám se, že se nelze spoléhat na to, že se Rusko bude chovat v energetice pragmaticky, tedy že se bude snažit vytvořit si dobré jméno jako spolehlivý partner. Řekl bych, že tím jak letos nenaplnilo zásobníky které si pronajalo, Rusko letos s gustem dává Evropě najevo, že ceny plynu a stabilita trhů závisí na ruském rozmaru.

    Poslední studie ukazují, že uhlí z hlediska oteplování klimatu vlastně není horší než plyn. Plyn má nějaké drobné výhody v jiných směrech, ale v zásadě výměna uhlí za plyn zatím přináší jenom závislost na Rusku.
    Obávám se, že uhelné elektrárny není možné jen tak držet v záloze a případně je rychle rozjet. Nebo snad ano?Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     16:05 13.11.2021

     Samozřejmě, že je. Není to sice úplně optimální, ale jde to. Rozhodně jde udělat to, že uhelka pojede na mínimální výkon a v přépadě potřeby přejde na plný. Časově je to otázka cca ...Zobrazit celý příspěvek

     Samozřejmě, že je. Není to sice úplně optimální, ale jde to. Rozhodně jde udělat to, že uhelka pojede na mínimální výkon a v přépadě potřeby přejde na plný. Časově je to otázka cca desítek minut.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      16:09 13.11.2021

      Že se dají snadno vypnout/zapnout jsem četl právě o plynových. Takže jsem předpokládáal že uhelná né.

      Že se dají snadno vypnout/zapnout jsem četl právě o plynových. Takže jsem předpokládáal že uhelná né.

     • Ilawar
      09:17 14.11.2021

      U plynové elektrárny je zvýšení výkonu - elektrického - otázka minut (cca 5 až 20, u uhelné desítek minut - u obou typů záleží na stáří ele, z jaké hodnoty výkonu se jde, atd. ...Zobrazit celý příspěvek

      U plynové elektrárny je zvýšení výkonu - elektrického - otázka minut (cca 5 až 20, u uhelné desítek minut - u obou typů záleží na stáří ele, z jaké hodnoty výkonu se jde, atd.
      Nové plynové elektrárny jsou právě na rychlé změny výkonu navržené.

      Jaderné lze regulovat také, ale JE jsou optimalizované na stabilní 100% výkon - režim základního zatížení - jde hlavně o naladění turbosoustrojí.
      V Dukovanech bylo ověřeno, že ji lze provozovat na 50% nominálu.

      https://oenergetice.cz/elektri... Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     18:08 13.11.2021

     No jo, uhlí.Před pár lety u nás uzavřeli poslední hlubinný důl,kde se těžilo hnědé uhlí.Před tím zase šachtu kvůli které zbourali část Libkovic. Zanedlouho stejný osud čeká ...Zobrazit celý příspěvek

     No jo, uhlí.Před pár lety u nás uzavřeli poslední hlubinný důl,kde se těžilo hnědé uhlí.Před tím zase šachtu kvůli které zbourali část Libkovic.
     Zanedlouho stejný osud čeká povrchové lomy v okolí.
     Budeme dovážet hnědé uhlí i přesto, že těžba v těch uzavřených šachtách byla plánována podle zásob do r.2030.
     Už teď dovážíme uhlí třeba z Brazílie i z toho Ruska.
     A to se i nás těžilo kvalitní nízkosirnaté uhlí pro které jezdily kamiony tehdy ještě ze Západního Německa.
     Asi se někde stala chyba.Ty zatopené hlubinné doly už nikdo nezprovozní.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:40 13.11.2021

      Nestala se chyba. Těžba už nebyla ekonomicky rentabilní.

      Nestala se chyba. Těžba už nebyla ekonomicky rentabilní.

     • Tesil
      19:18 13.11.2021

      Dovážet uhlí z Brazílie nebo z Austrálie asi rentabilní bude jinak by jsme tak nečinili.
      Až se zvýší poptávka zvedne se i cena plus cena dopravy.
      Je to otázka času.

      Dovážet uhlí z Brazílie nebo z Austrálie asi rentabilní bude jinak by jsme tak nečinili.
      Až se zvýší poptávka zvedne se i cena plus cena dopravy.
      Je to otázka času.

     • Pavel1
      10:50 14.11.2021

      Jinými slovy, tesile, nechápeš, že když je povrchová těžba uhlí v poušti nebo jiných neobydlených oblastech v Austrálii nebo USA rentabilní, tak to ještě neznamená, že musí být ...Zobrazit celý příspěvek

      Jinými slovy, tesile, nechápeš, že když je povrchová těžba uhlí v poušti nebo jiných neobydlených oblastech v Austrálii nebo USA rentabilní, tak to ještě neznamená, že musí být rentabilní v komouši vyplundrovaných dolech v hustě obydleném území v ČR.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      14:32 14.11.2021

      Tesile, Tesile... Opét píšeš o něčem, o čem nemáš ani páru. Hlubinné doly na hnědé uhlí byly do roku 2030 plánovány za komoušů, kdy se na rentabilitu nehledělo. A navíc byly i jiné ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesile, Tesile... Opét píšeš o něčem, o čem nemáš ani páru. Hlubinné doly na hnědé uhlí byly do roku 2030 plánovány za komoušů, kdy se na rentabilitu nehledělo. A navíc byly i jiné (menší) bezpečnostní požadavky. Jenom nutné investice pro vybavení těchto dolů moderní těžební a bezpečnostní technikou by byly větší než hodnota vytěžitelného uhlí. Co se týká uhlí z Austrálie, tak to je i s dopravou levnější než těžba v OKD. Báňskogeologické podmínky jsou nepředstavitelné. V čem souhlasím je povrchová těžba hnědého uhlí, kde tzv. ekologické limity vznikly tak, že jistý politik (tuším to byl tehdy Dyba) vzal pravítko, náhodně ho položil na důlní mapu a udělal čáru. No a skutečně odepsal to nejkvalitnější nízkosirné uhlí...Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      18:04 14.11.2021

      Chlapci drazí,12 let jsem fáral takže tu situaci trochu znám.Ty zásoby uhlí tam byly bez ohledu na komunisty nebo nekomunisty. Jestli,že je zdroj pár kilometrů od elektrárny nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Chlapci drazí,12 let jsem fáral takže tu situaci trochu znám.Ty zásoby uhlí tam byly bez ohledu na komunisty nebo nekomunisty.
      Jestli,že je zdroj pár kilometrů od elektrárny nebo tisíce km musí se to odrazit v ceně.Pokud ovšem australský horník nedělá zadarmo.Nebo těžbu nedotuje stát.
      A to nemluvím o ekologické stránce.
      Pochopitelně povrchová těžba je levnější než hlubinná,ale zase je třeba započítat náklady na rekultivace.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      20:17 14.11.2021

      Dle blábolů, které zde na téma rentability těžby předvádíš, tesile, lze usuzovat že to tvoje tahání putýnek uhlí ze sklepa do patra, tě v této oblasti nijak nekvalifikovalo. ...Zobrazit celý příspěvek

      Dle blábolů, které zde na téma rentability těžby předvádíš, tesile, lze usuzovat že to tvoje tahání putýnek uhlí ze sklepa do patra, tě v této oblasti nijak nekvalifikovalo. Australský horník sice nedělá zadarmo, problém je ovšem ten, že ten jeden australský horník řídící rypadlo má ŘÁDOVĚ větší produktivitu práce, než jeden polák, který v českém dole musí sfárat kilometr hluboko, aby vůbec něco vytěžil.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      21:39 14.11.2021

      Já věděl,že jsi trubka.V současnosti je rentabilní i těžba v OKD díky tomu,že ceny černého uhlí stouply třikrát. Podstatnou část ceny uhlí z té tvé Austrálie tvoří náklady na ...Zobrazit celý příspěvek

      Já věděl,že jsi trubka.V současnosti je rentabilní i těžba v OKD díky tomu,že ceny černého uhlí stouply třikrát.
      Podstatnou část ceny uhlí z té tvé Austrálie tvoří náklady na dopravu.
      Mimochodem na tom rypadle opravdu nepracuje jeden maník.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      23:03 14.11.2021

      A kdopak tě tou trubkou praštil do palice, tesile? Za to, že se v OKD dosud těží uhlí nejsou současné ceny uhlí ale obrovská setrvačnost takového podniku. Za půl roku budou ceny ...Zobrazit celý příspěvek

      A kdopak tě tou trubkou praštil do palice, tesile? Za to, že se v OKD dosud těží uhlí nejsou současné ceny uhlí ale obrovská setrvačnost takového podniku. Za půl roku budou ceny uhlí na původních cenách a ztráta se leda prohloubí. Tvoje představy jaké jsou "náklady" na dopravu jsou srandovní. Největší je samozřejmě vždy cena lidské práce (zvláště cena práce řídící se evropskými zákonníky práce) nikoli cena dokonale propracovaného logistického řetězce, kde naprostou většinu práce odvedou stroje. Pokud by to tak nebylo tak by stěží vyplatilo vozit zboží z číny - při tom přesně to se děje a je to evidentně levnější než platit místní evropské dělníky.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      10:55 15.11.2021

      Jasně cena dopravy z Austrálie nebo Brazílie skutečně tvoří výraznou položku z koncové ceny. Můžeš si to dohledat. Jenže ty za fakta pokládáš pouze své názory. Čína drží nízké ceny ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasně cena dopravy z Austrálie nebo Brazílie skutečně tvoří výraznou položku z koncové ceny.
      Můžeš si to dohledat. Jenže ty za fakta pokládáš pouze své názory.
      Čína drží nízké ceny díky tomu, že kašle na bezpečnost práce,kopíruje co se dá atd.
      Závislost na čínské produkci se již projevila příště to bude třeba uhlí z Brazílie.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:00 15.11.2021

      Tesil: To je jako poslouchat výhled VW na elektromobilitu od člověka co ve Škodovce montoval na auta kola. Rentabilitu, dostupnost ložisek, atd. fakt managment neprobírá s ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil: To je jako poslouchat výhled VW na elektromobilitu od člověka co ve Škodovce montoval na auta kola.
      Rentabilitu, dostupnost ložisek, atd. fakt managment neprobírá s řadovými zaměstnanci.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      20:59 15.11.2021

      Výrazná položka v porovnání s čím tesile? Realitou je, že v tu skutečně výraznou položku v západních zemích tedy včetně austrálie a česka tvoří cena práce. Smiř se s tím, ty ...Zobrazit celý příspěvek

      Výrazná položka v porovnání s čím tesile? Realitou je, že v tu skutečně výraznou položku v západních zemích tedy včetně austrálie a česka tvoří cena práce. Smiř se s tím, ty názore, že jeden řidič rypadla v pustině a nákladní loď bude vždy levnější než x poláků v čelbě komouši vyplundrovaného dolu kilometr hluboko v extrémně složitých geologických podmínkách a na povrchu baráky lidí co řvou, že mají popraskané zdi.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      23:56 15.11.2021

      Jirosi V tom s tebou souhlasím,ale můj úvodní komentář se vztahoval k odepsání části zásob strategické suroviny. Ale na druhou stranu, když pracuji v nějakém oboru je logické, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      V tom s tebou souhlasím,ale můj úvodní komentář se vztahoval k odepsání části zásob strategické suroviny.
      Ale na druhou stranu, když pracuji v nějakém oboru je logické, že se snažím získat informace.A to se mnou nemusí konzultovat management.
      Pavel1
      Doprava uhlí z Brazílie, Austrálie činní podstatnou část koncové ceny.Co na tom nechápeš?
      Popraskané zdi budou mít lidé od těch kamionů co budou převážet to uhlí.
      Ty hlubinné doly nikdy nevyplundrují ložisko tak jako ty povrchové lomy.
      Možná jsi to nezaregistroval,ale komunisti tu už nějaký pátek nešéfujou.Skrýt celý příspěvek

    • franta.13
     15:51 14.11.2021

     Rusko se chová energetice pragmaticky a EU dodává plyn za ceny burzovní což byl požadavek států EU, které odstoupily od dlouhodobých objednávek, protože ceny na burze byly pro ní ...Zobrazit celý příspěvek

     Rusko se chová energetice pragmaticky a EU dodává plyn za ceny burzovní což byl požadavek států EU, které odstoupily od dlouhodobých objednávek, protože ceny na burze byly pro ní výhodné. To, že současná situace Rusku vyhovuje je bez debaty a mění ji jen výjimečně např. Orbán. Přesto Rusko není samo např. co dělá náš spojenec největší USA, místo aby nás podpořil chová se taktéž energeticky pragmaticky a svůj plyn prodává za lepší cenu do Číny. Takže ze své hlouposti obviňujme jenom svoji hloupost.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      20:25 14.11.2021

      RUsko se chová jako pragmatický politický vyděrač. "Svůj plyn" neprodává do číny. Protože pro ten plyn, který proudil do Evropy (a těží se na poloostrově Jamal) neexistuje žádná ...Zobrazit celý příspěvek

      RUsko se chová jako pragmatický politický vyděrač. "Svůj plyn" neprodává do číny. Protože pro ten plyn, který proudil do Evropy (a těží se na poloostrově Jamal) neexistuje žádná cesta jak jej dopravit do číny (žádný plynovod východním směrem, žádný terminál LNG terminál na pobřeží). RUsácko tak tímto vydíráním s evidentními politickými cíli samo tratí spoustu financí.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      22:52 14.11.2021

      Pavel1 alias dement

      Zase lže :-)

      Ruský terminál LNG na Jamalu byl zprovozněn v roce 2017. Máš to i s fotkou demente.

      http://www.yamallng.ru/...

      Pavel1 alias dement

      Zase lže :-)

      Ruský terminál LNG na Jamalu byl zprovozněn v roce 2017. Máš to i s fotkou demente.

      http://www.yamallng.ru/...

     • Jirosi
      16:27 15.11.2021

      Pavel1: Tak kam ten plyn zmizel. 1) V EU jsou poloprázdné zásobníky. 2) V Rusku údajně musí plnit zásobníky před zimou, proto přestali na burzu dodávat plyn co se obchoduje v ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1: Tak kam ten plyn zmizel.
      1) V EU jsou poloprázdné zásobníky.
      2) V Rusku údajně musí plnit zásobníky před zimou, proto přestali na burzu dodávat plyn co se obchoduje v krátkodobých kontraktech. Pak se logicky stalo to co se stát muselo, když je něčeho nedostatek..
      3) Jediné co plní jsou dlouhodobé kontrakty. Dokonce tvrdí, že po uzavření nových navýší dodávky (tzn. v bodě 2. lžou).
      4) EU údajně objednala nedostatek plynu, ale EU objednává jen plyn co požadují členské státy (firmy).

      Takže, kdo vlastně zaspal EU, nebo firmy jako Bohemka co spoléhali na levné nákupy z burzy (neobjednávali)?

      K tomu ještě máte situaci ohledně NS2, kdy současné trubky nejsou využity ani z 50%. Ale údajně potřebujeme novou.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      21:08 15.11.2021

      A jak to mám vědět, jirosi? To, že zaspala EU a hlavně Německo se svým oze magořením je nabíledni. To ovšem nic nemění na tom, že většinu plynu z poloostrova Jamal může Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

      A jak to mám vědět, jirosi? To, že zaspala EU a hlavně Německo se svým oze magořením je nabíledni. To ovšem nic nemění na tom, že většinu plynu z poloostrova Jamal může Rusko vyvést jen směrem na západ.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      05:30 16.11.2021

      Pavel1: A když nic nevíte, není trošku hloupé vynášet soudy?

      Pavel1: A když nic nevíte, není trošku hloupé vynášet soudy?

     • cejkis
      20:52 16.11.2021

      Pavel1 alias dement Zase lež :-))) Zkus to ještě chudáku. V roce 2019 byl zprovozněn plynovod z Ruska do Číny. ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1 alias dement

      Zase lež :-))) Zkus to ještě chudáku.

      V roce 2019 byl zprovozněn plynovod z Ruska do Číny.

      https://oenergetice.cz/plynare... Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:47 17.11.2021

      Síla Sibiře zatím není spojena se západní větví plynovodů do západní části Ruska, a Evropy.

      Síla Sibiře zatím není spojena se západní větví plynovodů do západní části Ruska, a Evropy.

   • Ján Paliga
    22:05 13.11.2021

    ... žiadúca je skôr diverzifikácia z viacerých zdrojov, nie smerov od skoro monopolného dodávateľa...

    ... žiadúca je skôr diverzifikácia z viacerých zdrojov, nie smerov od skoro monopolného dodávateľa...

  • krllo
   11:52 13.11.2021

   My jsme investovali do NS2 ?

   My jsme investovali do NS2 ?

   • Jan Padesátýpátý
    14:51 13.11.2021

    Já ne. Ty ano?

    Já ne. Ty ano?

  • Jan Padesátýpátý
   16:07 13.11.2021

   https://zpravy.aktualne.cz/zah... Stejně ale nevěřím že to není hra ve které ...Zobrazit celý příspěvek

   https://zpravy.aktualne.cz/zah...

   Stejně ale nevěřím že to není hra ve které Putin dělá toho hodného.

   Připomíná mi to nedávné video, ve kterém Putin mluví s ředitelem Gazpromu Alexejem Millerem a říká mu: tak teď budete mít naplněné ruské zásobníky, a pak hned přesměrujte plyn do Evropy! A Miller se na něj tak obdivně podívá, a vypadá jako by si v duchu říkal "no že mě to nenapadlo samotného".Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:56 12.11.2021

  Již druhý článek polského marketingu cílícího na zdejší čtenáře. Poláci hrají na všech frontách. Podpora disentu a vyburcování k nepokojům ze strany Čechů se v Bělorusku ...Zobrazit celý příspěvek

  Již druhý článek polského marketingu cílícího na zdejší čtenáře. Poláci hrají na všech frontách.

  Podpora disentu a vyburcování k nepokojům ze strany Čechů se v Bělorusku nevyvedla, vše bylo potlačeno. Polsko rovnež bylo aktivní v akci na odstranění Lukašenka. Ten se nyní mstí za pokus o odstranění.

  Scénář 1, deeskalace a rešení v podobě převozu migrantů.

  Scénář 2, zažehnutí nepokojů v Bělorusku při kterém dojde i ke střetu polských a běloruských sil. Rusko bude pokus o násilnou změnu režimu vnímat jako hrozbu a povede operace v podobném duchu, jako na Ukrajině. Výsledkem může být konfrontace s Ruskem a nebo zamrzlý konflit v patové situaci.

  Německo konfrontaci Ruskem razantně odmítne. Američané rádi využijí situace a podpoří Polsko v tlaku na Rusko. Snahu Polska získat na svou stranu střední Evropu chápu. Ovšem ČR většinově následuje německou politiku.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   23:36 12.11.2021

   /Podpora disentu a vyburcování k nepokojům ze strany Čechů se v Bělorusku nevyvedla, vše bylo potlačeno./ Všeho do času. /Ovšem ČR většinově následuje německou politiku./ Rozhodně ...Zobrazit celý příspěvek

   /Podpora disentu a vyburcování k nepokojům ze strany Čechů se v Bělorusku nevyvedla, vše bylo potlačeno./
   Všeho do času.

   /Ovšem ČR většinově následuje německou politiku./
   Rozhodně ne.Skrýt celý příspěvek

  • Pavel1
   10:09 13.11.2021

   A pak ses probudil s rukou v nočníku.

   A pak ses probudil s rukou v nočníku.

 • Fabius Maximus
  20:00 12.11.2021

  To je tu polského pláče a bědování. Když v roce 2003 vtrhli spolu s dalšími do Iráku a zabíjeli Iráčany a chválili se, jak to umí dobře (jak třeba jejich speciálové z jednotky ...Zobrazit celý příspěvek

  To je tu polského pláče a bědování.
  Když v roce 2003 vtrhli spolu s dalšími do Iráku a zabíjeli Iráčany a chválili se, jak to umí dobře (jak třeba jejich speciálové z jednotky Grom dobyli přístav Umm Kasr, který se nedařilo dobýt), tak to si hráli na hrdiny, pózovali, fotili, rozdávali medaile. Stejně tak jejich tažení do Afghánistánu.
  Dobře, teď se jim Iráčané a Afghánci rozhodli jejich nezvané návštěvy oplatit. No a Lukašenko se na tom chce trochu přiživit. Proč by na ně nezaklekl, když mu dělají problémy, kde mohou.
  Ale to je na ně moc, že se to nevyvíjí podle jejich chutě, tak se svíjí, fňukají, naříkají, zase jim všichni ubližují.
  Přijde mi to stejný polákovina jako když se v roce 39 domluvili s Hitlerem na rozdělení Československa a zabrali si Těšínsko, to bylo samozřejmě fajn, správné, mravní a zákonné. Ale když se potom Němci a Sověti domluvili na rozdělení jejich země, no tak to byl podlý zločin. Prostě klasičté pokrytci - dobrý skutek je, když oni ukradou krávu, zlý skutek, když jim někdo ukrade krávu.Skrýt celý příspěvek

  • padre
   22:29 12.11.2021

   Fabie Maxime ,co to tady s odpuštěním kecáte za rusácké bláboly? Zamotal jste dohromady naprosto nesouvisejici věci. Nezapomeňte ještě Polákům vyčíst ,že bojovali s Napoleonem ...Zobrazit celý příspěvek

   Fabie Maxime ,co to tady s odpuštěním kecáte za rusácké bláboly? Zamotal jste dohromady naprosto nesouvisejici věci. Nezapomeňte ještě Polákům vyčíst ,že bojovali s Napoleonem proti Rusku a v Americe bojovali za samostatnost USA.V Iráku se v roce 1991 vyznamenaly zejména polské tajné služby .Polské jednotky sloužily v Pouštni bouři stejně jako naši vojáci.Ještě před prvni válkou v Zálivu odjel tehdejší ministr obrany Vacek do Waršavy ,neboť byla ve hře i varianta společné československo - polské bojové jednotky.Stejně úspěšní byli Poláci v Iráku i v roce 2003.Myslím ,že nejvíce vám na polácích vadí ,že si od Rusů a zloducha Lukašenka /záměrně neříkám Bělorusů/ nenechají srát na hlavu….Skrýt celý příspěvek

   • Fabius Maximus
    22:41 12.11.2021

    Nezlobte se na mě, co to má společného s Ruskem? To nechápete prostý vztah mezi příčinou a následkem? Poláci se účastnili nezákonných útočných operací proti jíným státům - Iráku a ...Zobrazit celý příspěvek

    Nezlobte se na mě, co to má společného s Ruskem? To nechápete prostý vztah mezi příčinou a následkem?
    Poláci se účastnili nezákonných útočných operací proti jíným státům - Iráku a Afghánistánu - tzv. útočné války, což je zločin podle mezinárodního práva. Teď z těchto zemí, zbídačených, rozbitých, plných neštěstí (viděl jste třeba zmrzačené děti, co se rodí ve Falůdže kvůli ochuzeného uranu, který tam používalo NATO?) utíkají lidé - uprchlíci. Dokážete si vůbec představit, jak šílená je válka, co je to za neštěstí. A Poláci teď místo toho, aby přijali odpovědnost za své protiprávní činy a přijali uprchlíky, platili kompenzace atd. stavějí ostnatý drát, mlátí lidi a hledájí viníky všude jinde, než u sebe. To je prostě hrůza a tady to bezcitní lidé (jestli jsou to ještě lidé) omlouvají a zase posílají vojáky - proti obyčejným, zoufalým lidem, jen kvůli toho, že prachají zrovna přes Bělorusko, kde je nějaký Lukašenko nebo co, jako by to byl nějaký argument.Skrýt celý příspěvek

    • padre
     07:40 13.11.2021

     Pane Fabie to co tady tvrdíte je demagogie nejhrubšího zrna.Doufám že našim polským sousedům nepřičtete také to přepadení vysílače v Gliwicích roku 1939 a nevyfabulujete ,že ...Zobrazit celý příspěvek

     Pane Fabie to co tady tvrdíte je demagogie nejhrubšího zrna.Doufám že našim polským sousedům nepřičtete také to přepadení vysílače v Gliwicích roku 1939 a nevyfabulujete ,že zaútočili proti Německu a Sovětskému svazu 1939.Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      09:04 13.11.2021

      Ale Poláci s námi válčili v 1919 a zaútočili na nas v 1938,1939.

      Ale Poláci s námi válčili v 1919 a zaútočili na nas v 1938,1939.

     • Pavel1
      10:11 13.11.2021

      Poláci se stali obětí jejich agrese v roce 1919 a 1939 jsi chtěl říct.

      Poláci se stali obětí jejich agrese v roce 1919 a 1939 jsi chtěl říct.

     • padre
      10:20 13.11.2021

      No samozřejmě pořad omílané pohraniční spory na Těšinsku v roce 1919 o kterých sir Winston Churchill řekl: ,,skončil zápas titánů a začalo vzájemné škádlení trpaslíků….,,

      No samozřejmě pořad omílané pohraniční spory na Těšinsku v roce 1919 o kterých sir Winston Churchill řekl: ,,skončil zápas titánů a začalo vzájemné škádlení trpaslíků….,,

    • SYN_
     09:57 13.11.2021

     Jasně, a jaké je logické vysvětlení že poté co se z těchto zemí agresoři stahují, tak proudy emigrantů rostou... to jistě nebude tím že teď je to tam bez agresorů ještě horší že??

     Jasně, a jaké je logické vysvětlení že poté co se z těchto zemí agresoři stahují, tak proudy emigrantů rostou... to jistě nebude tím že teď je to tam bez agresorů ještě horší že??

    • Pavel1
     10:18 13.11.2021

     Máš tam chybu, správně je to takto - rusáci se účastnili nezákonných útočných operací proti jiným státům - Ukrajině, Sýrii, Gruzii, Afghánistánu, rusácké bandy vraždí a loupí v ...Zobrazit celý příspěvek

     Máš tam chybu, správně je to takto - rusáci se účastnili nezákonných útočných operací proti jiným státům - Ukrajině, Sýrii, Gruzii, Afghánistánu, rusácké bandy vraždí a loupí v Sýrii, Mali a SAR. A ano je to zločin proti mezinárodnímu právu. Teď z těchto zemí zbídačenýh, rozbitých a plných neštěstí zločinec lukašenko pravděpodobně s puťkovou účastí pašuje lidi do Běloruska, aby se je následně násilím tlačil do Polska a Litvy. (Mimochodem zkus si nastudovat něco z přírodních věd, aby ses tady opět nestal terčem posměchu kvůli nesmyslům na téma "ochuzený uran"). Takře rusáci teď místo toho, aby přijali zodpovědnost za svoje zločiny, zneužívají tyto chudáky a znovu na nich páchají násilí.Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      11:59 13.11.2021

      A co usáci ? Jugoslavie,Afghanistan , Irák, Sýrie,pomoc Británii a Francii při rozbiti Libye... Porivnejme lidská práva a svobody v Bělorusku a v Saúdské Arábii. U vás jistě vítězí ...Zobrazit celý příspěvek

      A co usáci ? Jugoslavie,Afghanistan , Irák, Sýrie,pomoc Británii a Francii při rozbiti Libye...
      Porivnejme lidská práva a svobody v Bělorusku a v Saúdské Arábii. U vás jistě vítězí Saúdská Arabie.:-(:-(Skrýt celý příspěvek

     • Harvest
      15:18 13.11.2021

      Krllo
      Typický prípad sovietskeho (teraz ruského) whatabouismu. Ešte si zabudol povedať, že v USA mlatia černochov.

      Krllo
      Typický prípad sovietskeho (teraz ruského) whatabouismu. Ešte si zabudol povedať, že v USA mlatia černochov.

     • Pavel1
      21:15 13.11.2021

      Zkus si příště přečíst celé vlákno, krllo, ať zase jako v tomto případě neopakuješ kravinu, která tady už jednou byla. Mimochodem ušáku, nevím sice co je tvůj druh zač a jak se ...Zobrazit celý příspěvek

      Zkus si příště přečíst celé vlákno, krllo, ať zase jako v tomto případě neopakuješ kravinu, která tady už jednou byla. Mimochodem ušáku, nevím sice co je tvůj druh zač a jak se zasloužil o Libyi či Sýrii ale na jejich rozbití a totální zdevastování každopádně stačili jejich vládci alias masoví vrazi kaddáfí a asad.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:10 13.11.2021

      @ Pavel1

      Krllo nikdy v Sýrii nebol, nemá ani predstavu o tom svete. Preto tu vypisuje nepravdy, ktoré sa v dnešnej dobe dajú overiť v každom dobrom Strýčkovi Gúgľovi....

      @ Pavel1

      Krllo nikdy v Sýrii nebol, nemá ani predstavu o tom svete. Preto tu vypisuje nepravdy, ktoré sa v dnešnej dobe dajú overiť v každom dobrom Strýčkovi Gúgľovi....

  • RiMr71
   22:42 12.11.2021

   ...Fabulus Maximus jede pecky!
   Ale aspoň přiznal, že rusáci se skopčákama začali 2. svV společně...
   ...ajaja... za to kopejky nebudou!

   ...Fabulus Maximus jede pecky!
   Ale aspoň přiznal, že rusáci se skopčákama začali 2. svV společně...
   ...ajaja... za to kopejky nebudou!

   • Fabius Maximus
    22:57 12.11.2021

    Pane RiMr, Vy snad nevíte, že je třeba pokračovat v humanitárním a lidskoprávním poselství 1. českého prezidenta? Podívejte se třeba Člověk v tísni už tam uprchlíkům pomáhá a co ...Zobrazit celý příspěvek

    Pane RiMr, Vy snad nevíte, že je třeba pokračovat v humanitárním a lidskoprávním poselství 1. českého prezidenta?
    Podívejte se třeba Člověk v tísni už tam uprchlíkům pomáhá a co děláte Vy?
    https://www.clovekvtisni.cz/cl... Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:33 12.11.2021

     Humanitární organizace pomáhají v humanitární krizi? Šokující.

     Humanitární organizace pomáhají v humanitární krizi? Šokující.

     • Ján Paliga
      23:47 12.11.2021

      .... to je teda poriadny šok....

      .... to je teda poriadny šok....

   • franta.13
    17:48 15.11.2021

    No Slováci si taky kus utrhli, no a aby to nebylo tak jednoduché oni Poláci, zase než je rozebralo Německo se SSSR tak si zase trochu uškubli z ČR, kterou Německu na talíři dali, ...Zobrazit celý příspěvek

    No Slováci si taky kus utrhli, no a aby to nebylo tak jednoduché oni Poláci, zase než je rozebralo Německo se SSSR tak si zase trochu uškubli z ČR, kterou Německu na talíři dali, Velká Británie s Itálií a Francie, která zradila Polsko jako svého spojence s kterým měla smlouvu o pomoci.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   09:53 13.11.2021

   Tady vůbec nejde o to co Poláci zvládnou či ne, ale že to snadno odskáčou ti chudáci (okay, mnozí z nich zase až takoví chudáci nejsou, ale přecejen...) lidi co je sem jako ...Zobrazit celý příspěvek

   Tady vůbec nejde o to co Poláci zvládnou či ne, ale že to snadno odskáčou ti chudáci (okay, mnozí z nich zase až takoví chudáci nejsou, ale přecejen...) lidi co je sem jako "nátlakový prostředek" účelově vozí...Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  19:33 12.11.2021

  A co takhle: Uprchlíci se pustí do Polska, tam se naloží do letadla a rozvezou zpět do země původu. Následný účet se strhne z poplatků za transfer plynu přes běloruské území. ...Zobrazit celý příspěvek

  A co takhle:

  Uprchlíci se pustí do Polska, tam se naloží do letadla a rozvezou zpět do země původu.
  Následný účet se strhne z poplatků za transfer plynu přes běloruské území. Tedy, jestli se ty poplatky platí Bělorusku nebo Rusku, pak by se muselo hledat kde jinde to Minsku sebrat.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   20:34 12.11.2021

   A co takhle. Bělorusové si je přivezli, tak ať si je odvezou zase zpátky.

   A co takhle. Bělorusové si je přivezli, tak ať si je odvezou zase zpátky.

   • Grull
    20:58 12.11.2021

    To by bylo jen v případě, že Polsko/EU nevyměkne pod fotkami mrznoucích dětí. A to je myslím pravděpodobnější než že vyměkne Lukašenko.

    To by bylo jen v případě, že Polsko/EU nevyměkne pod fotkami mrznoucích dětí. A to je myslím pravděpodobnější než že vyměkne Lukašenko.

    • SYN_
     10:08 13.11.2021

     Bohužel, lze očekávat že jakmile někomu umožní vstoupit na "půdu" EU, rozjede se mašinerie právní a propagandistická "přece ty chudáky nemůžeme vrátit, navíc když je u nich taková ...Zobrazit celý příspěvek

     Bohužel, lze očekávat že jakmile někomu umožní vstoupit na "půdu" EU, rozjede se mašinerie právní a propagandistická "přece ty chudáky nemůžeme vrátit, navíc když je u nich taková hrůza" (což je sice do jisté míry i pravda, akorát že se pozapomíná na "všecko má své meze, nedokážeme spasit celý svět"), viz středomoří kde aktivisté jezdí aktivně sbírat kohokoliv kdo vypluje na čemkoliv neplavbyschopném prvních pár kilometrů na moře, "dál už vás svezeme" :(
     Ale tak kdyby zároveň umožnili přechod migrantů do jejich cílových zemí, akorát jim by ideálně vyhovovalo kdyby "třídící tábory" kde se bude roky probírat azylové zkoumání vznikly tuto v Polsku...Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    23:14 12.11.2021

    A co úplně jinak, Lukašenko plní domácí úkoly pro Putina, naváže na hranicích s Polskem a Litvou bezpečnostní síly NATO v sitzkriegu, aby se mu nezačali motat při obsazování ...Zobrazit celý příspěvek

    A co úplně jinak, Lukašenko plní domácí úkoly pro Putina, naváže na hranicích s Polskem a Litvou bezpečnostní síly NATO v sitzkriegu, aby se mu nezačali motat při obsazování Ukrajiny?Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:26 12.11.2021

     Hmm, ne.

     Hmm, ne.

    • Ondra Mrklas
     13:54 14.11.2021

     Většinou s vámi nesouhlasím, ale tohle není zcela vyloučená varianta. Je poměrně nepravděpodobné, že těch 100 tis. Rusů (1/3 jejich pravidelné armády) je tam jen tak pro srandu ...Zobrazit celý příspěvek

     Většinou s vámi nesouhlasím, ale tohle není zcela vyloučená varianta. Je poměrně nepravděpodobné, že těch 100 tis. Rusů (1/3 jejich pravidelné armády) je tam jen tak pro srandu králíkůSkrýt celý příspěvek

 • Maximus
  17:32 12.11.2021

  „O hranice se nejedná, o hranice se střílí.“ - T. G. M

  „O hranicích se nediskutuje. Hranice se brání!“ - Sergej Vojcechovský

  „O hranice se nejedná, o hranice se střílí.“ - T. G. M

  „O hranicích se nediskutuje. Hranice se brání!“ - Sergej Vojcechovský

 • ABC123
  17:25 12.11.2021

  Na TA3 beží info, že USA varujú spojencov o možnom útoku Ruska na Ukrajinu…..
  Tak to ešte môže byť veselé.

  Na TA3 beží info, že USA varujú spojencov o možnom útoku Ruska na Ukrajinu…..
  Tak to ešte môže byť veselé.

 • RiMr71
  17:13 12.11.2021

  Bezpochyby jde o ruskou akci. A Německo a EU? Německo bojuje za zájmy EU tak, že s rusáky postavilo NS2 a fouká Putinovi na koule. Poláci jsou dost silní na to, aby skousli ...Zobrazit celý příspěvek

  Bezpochyby jde o ruskou akci. A Německo a EU? Německo bojuje za zájmy EU tak, že s rusáky postavilo NS2 a fouká Putinovi na koule.
  Poláci jsou dost silní na to, aby skousli nálepku "zlých" kterou dříve či později dostanou.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   19:11 12.11.2021

   Přesně.

   Přesně.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3