Krize na polsko-běloruské hranici: Sociální migranti jako zbraň hybridní války

Krize na polsko-běloruské hranici: Sociální migranti jako zbraň hybridní války
Polští vojáci na polsko-běloruských hranicích / Foto: 18 Dywizja Zmechanizowana, Public Domain (Zvětšit)

Krize na polsko-běloruské a litevsko-běloruské hranici, která trvá od června, se za posledních několik desítek hodin vyostřila. Problémem není pronikání malých skupin sociálních migrantů – ale běloruskými úřady řízený útok masy sociálních migrantů přes provizorní hraniční plot.

V důsledku krize musel být uzavřen nedaleký hraniční přechod v Kuźnici. V současné době v jeho blízkosti roste kemp sociálních migrantů – pohled dříve známý ze severní Francie.

Vzhledem k velkému množství různých materiálů není pochyb, že se nejedná o humanitární krizi. Bojujeme s umělou krizí – napětím způsobeným aktivním jednáním běloruských úřadů, které aktivně shromažďují a převážejí potenciálně neuvědomělé návštěvníky ze Sýrie, Iráku a dalších problémových míst Blízkého východu na hranici a tam je zadržují. Běloruské jednotky nedovolují nově příchozím využít legální přechody, kde by případně mohli předložit příslušné doklady – žádost o pobyt nebo o legální překročení hranice.

Krize nabírá na síle. Sociálních migrantů je a bude více, protože Bělorusko plánuje zvětšit počet leteckých spojení z Minsku do zemí Blízkého východu a severní Afriky. Odhady naznačují možnost doručovat do Běloruska několik tisíc sociálních migrantů týdně.

Běloruské jednotky brání sociálním migrantům použít legální hraniční přechody a tlačí je zpět do lesů.

A neodvratně se blíží zima, a tedy i nepříznivé povětrnostní podmínky, které jen umocňují špatnou situaci příchozích z Blízkého východu, kteří táboří v cizích podmínkách lesů střední Evropy.

V tuto chvíli si možná říkáte, k čemu to všechno je? Jaký je účel akcí?

Je těžké identifikovat jeden motiv. Bělorusko se může na jednu stranu chtít „pomstít“ Varšavě za aktivní podporu „demokratické opozice“ v Bělorusku – která v očích režimu je pouze podvratnou sílou a Polsko je agresor, který si přeje destabilizovat běloruský stát.

Ale nejde jen o běloruskou propagandu. Od samého počátku krize se polské „opoziční síly”, které bojují proti vládnoucí straně Právo a Spravedlnost (PiS), snažily využít krize v pohraničí k podněcování sociálních nepokojů nebo alespoň ke změně „veřejného mínění“ v neprospěch Kaczynského.

Bez ohledu na soukromé politické preference je těžké bez emocí a kulturními slovy popsat nezodpovědnou, nebezpečnou a protistátní činnost představitelů polských opozičních politických stran, médií a nevládních organizací (které v takových situacích působí jako „akční jednotky” různých politických formací), nemluvě o těch, kteří si s nulovou legitimitou uzurpují právo „mluvit k jakémukoli tématu“ – celebrity.

Zatím ale krize pozici Kaczynského v Polsku posiluje, protože jednoduše podniká rozumné a srozumitelné kroky pro většinu společnosti, na rozdíl od zástupců opozice, kteří se kompromitují dokonce i v očích svých voličů.

Na hranicích jsou také nasazeny jednotky Teritoriální obrany (Wojska Obrony Terytorialnej)

Je legrační slyšet teorie, že za krizi může Kaczynski. Tvorba takovýchto „konspiračních teorií“ dokonale ukazuje naprosté odtržení od reality autorů a „tlampačů” těchto zpráv. Autor tohoto článku opravdu nechápe, jakou míru nenávisti a arogance člověk musí mít, aby, když čelí vážné krizi, negoval ta nejzjevnější fakta a jeho konání se řídilo tak přízemními motivy.

Další možností, proč nyní Bělorusko používá sociální migranty jako zbraň, může být pokus vynutit si ústupky na široce chápaném Západě – zrušení sankcí a možná i nějaké peníze – podobně jako Turecko dostává peníze za „zadržování“ sociálních migrantů. Je to logické, protože sociální migranti cestující na hranice nehledají bezpečí – nechtějí žít v Polsku – ale v sociálních rájích jako Německo a Francie. Bělorusko přitom trpí vážnou ekonomickou krizí.

Na tomto místě stojí za zmínku, že spuštění Nord Streamu 2 výrazně oslabilo pozici Minsku, který se dosud těšil „preferenčním“ cenám plynu a dalších surovin a udržoval v ruce nástroj „odříznutí Západu“ od ruských uhlovodíků.

Nicméně potenciální vyústění krize je znepokojivější než potenciální záměry Minsku. Čas plyne... sociálních migrantů bude jen přibývat. Čas pracuje v neprospěch polských pohraničníků a vojáků. Nouzový stav na polských hranicích byl prodloužen začátkem října a skončí na přelomu roku – prodloužení již není možné. Počasí se horší a běloruské služby se snaží obušky a výstřely do vzduchu nejen zastrašit, ale i zasít do davů sociálních migrantů agresi a nenávist.

S největší pravděpodobností se prolije krev – musíme na to být připraveni. Otázkou je, co se stane potom?

Důležitým poučením, a to i pro Českou republiku, je přístup jednotlivých stran a pozorovatelů k současným událostem. Záměry vlád ve Varšavě a Minsku všichni znají.


Polský ministr obrany Blaszczak navštívil polské vojáky na polsko-běloruské hranici.

Ale co dělají ostatní zainteresované strany? Berlín, kterého by se to mělo týkat nejvíce – ústy Ursuly von der Layen vyjádřila „ty nejhlubší obavy“ a ohlásil další sankce. Vyřeší to problémy stále frustrovanějších davů bloudících pod ostnatým drátem? Nebo možná zintenzivní aktivity Minsku, který „nemá co ztratit“?

Zároveň jiní politici, jako je německý politik a poslanec Evropského parlamentu Manfred Weber, tvrdí, že Varšava přispěla k současné krizi.

Problém je v tom, že evropská hraniční služba Frontex nemá vlastní síly a zdroje na posílení hranic. Frontex si „vypůjčuje” síly, prostředky a služby jiných zemí – na bělorusko-polských hranicích Frontex využíval hlavně polské pohraničníky.

Dnes zde nejsou žádné síly Frontexu – ostatní země EU, které mají silné pohraniční služby, je mají nasazeny na vlastních hranicích (Španělsko, Itálie a Řecko také musí odrážet sociální migranty na vlastních hranicích).

O čem tedy tyto neseriózní hádky mohou být? Pravděpodobně jen o jedné věci – samotnému aktu svolání Frontexu. Svolání této bruselské agentury by bylo zvláštním aktem placení „feudálního tributu“ Varšavou, která by musela uznat, že si na vlastní hranici neumí poradit a musí volat o pomoc „ochránce“. A o tom je již několik let konflikt mezi Bruselem a Varšavou. Nejde o žádný právní stát, ani o to, zda těžba Turówa škodí životnímu prostředí více než německý důl Jänschwalde. Všechny tyto šarvátky mají jediný cíl – ukázat, kdo má poslední slovo a čí rozhodnutí jsou závazná. Stát, který nedokáže ochránit část svých hranic, si nezaslouží být nazýván samostatným státem – není-li tak?


Ukázky německé, britské a kanadské propagandy. Kopie obrazovky YouTube. Sdělení je jasné: „Polsko zadržuje nevinné sociální migranty”. Tak mají vypadat profesionální informační operace v 21. století – teorii „podmanivého vzhledu” a „oxfordské angličtiny” znají čtenáři seriálu o polské Armádě nového vzoru.

Výroky politiků, jako je Weber, slouží k interpretaci skutečných postojů německých elit, tedy takových postojů, které německé úřady oficiálně nemohou přiznat.

NATO, které by v tomto případě mohlo být platformou pro diplomatickou akci Washingtonu, je zatím zdrženlivé. Ano, padají slova o „hybridní válce”. Ale jaksi je nikdo nespojuje s probíhající agresí proti členovi NATO a potažmo s povinností podporovat napadeného spojence.

Připomeňme, že invaze do Afghánistánu byla ospravedlněna a legitimizovaná kvalifikací teroristických útoků z 11. září jako útoku na členský stát NATO, a tedy k aktivaci Článku 5 NATO. Jak ale vidíte, Článek 5 je vysoce deklarativní záležitost.

Rusku, které je do krize operativně zapojeno (vytvoření tranzitního kanálu vyžaduje rozsáhlé zázemí na Blízkém východě – což přesahuje možnosti služeb podřízených Lukašenkovi), krize vyhovuje – posiluje závislost Minsku na Moskvě. Krize je jednoduše dalším žetonem, který Putin jako pokerový hráč přihazuje u mezinárodního pokerového stolu.

Těžko psát scénáře, co bude dál – ale není těžké si připomenout, že běloruští a ruští vojáci během cvičení ZAPAD-2021 nacvičovali mimo jiné scénář pronásledování „teroristických skupin“, které již opustily území Běloruské republiky.

Co se vlastně stane, až padnou první výstřely a k zemi padnou první mrtvá těla – a s tím i první obvinění „kdo za to může”? Vojenský konflikt je samozřejmě extrémní varianta. Další variantou ale bude příchod ruských „mírotvorců“, kteří se otevřeně a trvale etablují v západním Bělorusku. Což bude definitivní zpečetění situace, ve které se Běloruská republika stane další republikou Ruské federace.

„Podmanivost” a „oxfordská angličtina” to sice není. Ale tak to vypadá, když se nějaký stát stává „součástí ruského civilizačního projektu“.

Co tedy můžeme dělat?

Ze strany Varšavy se zdá, že je potřeba propagandistická operace – potřeba použít síly a prostředky k vedení informačních operací v domovských regionech sociálních migrantů, že přes Bělorusko nevede cesta do západní Evropy. Tomu mohou pomoci média jiných zemí – zatím k tomu ale není vůle, ba právě naopak.

Stejně tak na samotné hranici je nutné pomocí technických prostředků (např. tlampače s vysláním v arabštině) srozumitelně vyjasňovat sociálním migrantům jejich situaci. Výše uvedená opatření věc sice nevyřeší, ale mohou snížit napětí.

Skutečné řešení problémů leží mimo Varšavu. Berlín, Brusel a Washington mohli před pár týdny požár uhasit. Stačil by pevný a solidární postoj – rychlé rozhodnutí o sankcích za současného nasazení ozbrojených sil. Vyslání armády jako „strategická signalizace“ by bylo jasnou zprávou, že takové akce jsou interpretovány jako akt agrese proti členskému státu NATO.

Bohužel je záležitost mezinárodní a každý hráč chce v této věci „vyhrát“ své zájmy, přičemž zcela ignoruje nebo zlehčuje skutečnou hrozbu. Náklady mezinárodních diplomatických her a intrik nese pouze Varšava. Jeden den operací na hranici stojí více než pokuta, kterou Brusel uložil za doly Turów.

S nadsázkou řečeno, Varšava není podmětem hry, ale jejím předmětem. A stojíme v předvečer posledního dějství této skutečně starověké řecké tragédie, v níž Varšava hraje roli „tragického hrdiny“.

Kdo ví, možná by v této situaci bylo jediným rozumným řešením vytvoření humanitárních koridorů z bělorusko-polských hranic na polsko-německé a dát sociálním migrantům co chtějí – bezstarostný a blahobytný život v Německu.

Autor je polským korespondentem Armádních novin, který si přeje zůstat v anonymitě.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polský pohled na krizi v Bělorusku

Dne 9. sprna Bělorusové již pošesté vybrali prezidenta své země. Podle oficiálních výsledků vyhrál ...

PREMIUM Polský pohled na Vrbětice: Důležitější je Bělorusko a konec českého pacifismu

Mezi Českou republikou a Ruskou federací vzniklo silné diplomatické napětí ‒ objev ruské stopy ve ...

Klíčové dilema České republiky. Bojovat nebo nebojovat po boku Polska

V Evropě 21. století běžně zaznívají hlasy popírající smysl a potřebu vynakládat značné částky na ...

PREMIUM Polská Armáda nového vzoru proti ruské válce nové generace; část 5.

Polský think-tank Strategy and Future (S&F) představil dlouho očekávaný projekt Armády ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • memo
  15:32 12.11.2021

  Vážení diskutující situace je velice vážná a času není nazbyt. Prostě ať se nám to nelíbí ale asi jediné řešení je prostě ve vybudování Nové Železné opony mezi EU a Ruskem a ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážení diskutující situace je velice vážná a času není nazbyt. Prostě ať se nám to nelíbí ale asi jediné řešení je prostě ve vybudování Nové Železné opony mezi EU a Ruskem a Běloruskem. Otázkou je jak by taková hranice vypadala ale jedná taková hranice existuje jako předloha. Ano 38.rovnoběžka by měla být tou předlohou a s její výstavbou by se mělo začít ihned a to právě na polsko-běloruské části a po té pokračovat i přes Ukrajinu až k břehům Azovského moře. Vzhledem k délce této hranice budou nutná nová nekonvenční řešení ale jiná možnost není. Rovněž by mělo být možné opustit závislost na zemním plynu ve prospěch jaderné energetiky a na to navazujících technologií využitelných pro vývoj a výrobu prostředků jaderného odstrašení. EU by měla mít minimálně stejné jaderné odstrašení jako má Ruská federace. Evropské země jako je Polsko a Ukrajina a také Rumunsko a Bulharsko potřebují disponovat s jaderným arzenálem a k tomu nejnovější hypersonické nosiče. Jen tak bude možné zajistit v Evropě klid a mír. Česká Republika by se na tom to zajišťování míru měla rozhodně účastnit.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   19:12 12.11.2021

   To co popisuješ ovšem není v zájmu Německa...

   To co popisuješ ovšem není v zájmu Německa...

  • Scotty
   20:37 12.11.2021

   Vrátil bych se zpátky na zem.

   Vrátil bych se zpátky na zem.

 • infi
  14:15 12.11.2021

  Dobre zpravy pro Putina, ze je EU nejednotna v tak "jednoduchem probemu" jako je par tisic migrantu na hranici. V podstate neni schopna se na necem domluvit a uz vubec ne neco ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobre zpravy pro Putina, ze je EU nejednotna v tak "jednoduchem probemu" jako je par tisic migrantu na hranici. V podstate neni schopna se na necem domluvit a uz vubec ne neco spolecne udelat. Da se rict, ze vstup na Ukrajinu ma ted volny. Ted to jenom nacasovat s Cinou (Taiwan), aby se do toho nepletli USA. Ale myslim ze v horizontu do 15ti let dost realny scenar.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   14:25 12.11.2021

   Proč lžeš takhle okatě? EU v tomto jasně podpořila Polsko a plánuje sankce proti firmám a lidem zapojeným do organizování dopravy migrantů. Co by jsi chtěl víc? Aby vyhlásila ...Zobrazit celý příspěvek

   Proč lžeš takhle okatě? EU v tomto jasně podpořila Polsko a plánuje sankce proti firmám a lidem zapojeným do organizování dopravy migrantů. Co by jsi chtěl víc? Aby vyhlásila Bělorusku válku?Skrýt celý příspěvek

   • infi
    14:55 12.11.2021

    Prosim? Ja lzu? Ukaz mi jasne domluveny postup a harmonogram akci, podepsany vsemi staty EU, jak vyresi situaci tech 2000 migrantu. Pokud nic takoveho nemas, tak se aspon omluv a ...Zobrazit celý příspěvek

    Prosim? Ja lzu? Ukaz mi jasne domluveny postup a harmonogram akci, podepsany vsemi staty EU, jak vyresi situaci tech 2000 migrantu. Pokud nic takoveho nemas, tak se aspon omluv a nepis dalsi Blaboly.

    To ze vyda nekdo nejake prohlaseni a uvali sankce nejake papalase neni zadne reseni, bohuzel to EU od roku 2014 co uvaluje sankce na Rusko nepochopila.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:08 12.11.2021

     Proč by mel měl někdo řešit situaci běloruských hostů? Ať jim ukážu pověstnou slovanskou pohostinnost.
     Pokud jsou sankce k ničemu proč se tedy Bělorusové kvůli nim tak vztekají?

     Proč by mel měl někdo řešit situaci běloruských hostů? Ať jim ukážu pověstnou slovanskou pohostinnost.
     Pokud jsou sankce k ničemu proč se tedy Bělorusové kvůli nim tak vztekají?

     • infi
      15:24 12.11.2021

      Tak jo, vydame dalsi sankce a tech x tisic migrantu, kteri ted mrznou mezi PL a Beloruskem odleti prvnim letem nekam do Bagdadu...genialni reseni :-) Ja, mene genialni, si ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak jo, vydame dalsi sankce a tech x tisic migrantu, kteri ted mrznou mezi PL a Beloruskem odleti prvnim letem nekam do Bagdadu...genialni reseni :-) Ja, mene genialni, si ale myslim, ze to bude mit zcela opacny efekt. Tak uvidime.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      18:33 12.11.2021

      Když je zločinec lukašenko do běloruska přivezl, tak si je také může z běloruska odvést. Je načase na něj vydat mezinárodní zatykač jako na pašeráka lidí.

      Když je zločinec lukašenko do běloruska přivezl, tak si je také může z běloruska odvést. Je načase na něj vydat mezinárodní zatykač jako na pašeráka lidí.

     • Torong
      19:13 12.11.2021

      Infi: Odkdy se ustupuje vyděrači?

      Infi: Odkdy se ustupuje vyděrači?

     • flanker.jirka
      23:06 12.11.2021

      Scotty
      Běloruské hosty uvedly do pohybu operace NATO.
      Zeptejte se kurdů předkým prchají, jsou to naší turečtí bratři ve zbraní na straně svobody a demokracie.

      Scotty
      Běloruské hosty uvedly do pohybu operace NATO.
      Zeptejte se kurdů předkým prchají, jsou to naší turečtí bratři ve zbraní na straně svobody a demokracie.

     • Scotty
      23:30 12.11.2021

      flanker.jirka
      Zajímavé jak tak moc utíkají před Turky až odlétají z Istanbulu...

      flanker.jirka
      Zajímavé jak tak moc utíkají před Turky až odlétají z Istanbulu...

     • flanker.jirka
      12:58 13.11.2021

      Scotty
      Ano, hodně kurdů odlétá z Turecka a Kurdistánu, právě protože pod Erdoganem je nic pěkného nečeká.

      Scotty
      Ano, hodně kurdů odlétá z Turecka a Kurdistánu, právě protože pod Erdoganem je nic pěkného nečeká.

    • ruleta
     15:41 12.11.2021

     Vsechno zacalo v Pobalti, postupne to preslo i na Polsko. Pobaltske staty pozadali EU a ta reagovala via UCPM (Mechanismus Civilni ochrany Evropske Unie) vcetne Ceske Republiky. ...Zobrazit celý příspěvek

     Vsechno zacalo v Pobalti, postupne to preslo i na Polsko. Pobaltske staty pozadali EU a ta reagovala via UCPM (Mechanismus Civilni ochrany Evropske Unie) vcetne Ceske Republiky. Myslim, ze mame jeste cas nez tam posleme armadu :DSkrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:14 12.11.2021

      EU nereagovala. To bylo NATO.

      EU nereagovala. To bylo NATO.

     • Scotty
      20:38 12.11.2021

      Torong
      Vážně a jak?

      Torong
      Vážně a jak?

     • Torong
      16:11 13.11.2021

      Přítomnost armádních jednotek. I těch našich. Pokud reakcí EU myslíš frontex, tak ten je akorát tak směšný. Doteď tito jedni z mnoha a mnoha druhů úředníků nevyřešili VŮBEC nic. ...Zobrazit celý příspěvek

      Přítomnost armádních jednotek. I těch našich. Pokud reakcí EU myslíš frontex, tak ten je akorát tak směšný. Doteď tito jedni z mnoha a mnoha druhů úředníků nevyřešili VŮBEC nic. Ani v Itálii, ani v Řecku, ani v Maďarsku a ani v Pobaltí. Proto o ně Polsko taky nepožádalo. Knížecí rady nepotřebuje.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:30 13.11.2021

      Jednoty předsunuté přítomnosti tam pochopitelně jsou už nějakou dobu, ale ty se do střežení hranice nemůžou nijak zapojit.

      Jednoty předsunuté přítomnosti tam pochopitelně jsou už nějakou dobu, ale ty se do střežení hranice nemůžou nijak zapojit.

    • StandaBlabol
     15:53 12.11.2021

     Takový plán má mít Lukašenko, který si je přivezl a jsou na jeho území. Ne EU. A pro ty, kteří se do Polska dostanou existuje běžná azylová a vízová politika.

     Takový plán má mít Lukašenko, který si je přivezl a jsou na jeho území. Ne EU. A pro ty, kteří se do Polska dostanou existuje běžná azylová a vízová politika.

 • Fabius Maximus
  12:02 12.11.2021

  NATO vedlo války v Iráku a Afghánistánu. Sice nevyhrálo, ale tím spíše to nezbavuje příslušné zapojené státy (i Polsko, Německo, baltské státy, ale i Slovensko a ČR) jasného ...Zobrazit celý příspěvek

  NATO vedlo války v Iráku a Afghánistánu. Sice nevyhrálo, ale tím spíše to nezbavuje příslušné zapojené státy (i Polsko, Německo, baltské státy, ale i Slovensko a ČR) jasného mezinárodněprávního a humanitárního závazku převzít lidi z uprchlické vlny, která byla minimálně spoluvytvořená následkem jimi vedených válečných operací. Není přece možná chtít po Bělorusku, aby na své náklady živilo tyto lidi. Situace na hranicích Polska a baltských států je ostudná a hanebná.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   12:10 12.11.2021

   V obou případech to byly mise OSN, které měli za úkol pomoci se stabilizací daných zemí :-) A v obou případech na žádost prozatimních vlád. Pouze prvotní invazi do Afghánistánu ...Zobrazit celý příspěvek

   V obou případech to byly mise OSN, které měli za úkol pomoci se stabilizací daných zemí :-)
   A v obou případech na žádost prozatimních vlád.
   Pouze prvotní invazi do Afghánistánu vedlo NATO, protože USA iniciovala článek 5.
   No oni lidé z blízkého východu běžně migrují do Evropy přes Bělorusko :D :D :D
   Víte kdyby si je tam Běloruské úřady nenatáhly samy ty migranty, tak by jsme se mohli bavit o tom, kdo za ty lidi nese zodpovědnost, ale jelikož je tam tahají běloruské úřady, tak ať se o ně také postarají :-)
   Takže napsal jste totální kravinu :-)Skrýt celý příspěvek

   • Fabius Maximus
    12:42 12.11.2021

    Nesouhlasím, ti lidé samozřejmě jdou, kdekoliv je možnost. Podívejte se na mapu Evropy, pokud nechtějí plavat přes moře, což se jim nevidím s ohledem na rizika s tím spojená, mohou ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesouhlasím, ti lidé samozřejmě jdou, kdekoliv je možnost. Podívejte se na mapu Evropy, pokud nechtějí plavat přes moře, což se jim nevidím s ohledem na rizika s tím spojená, mohou z Iráku a Afghánistánu suchou nohou do Evropy pouze přes velmi krátkou hranici Turecka (ta už je zadrátovaná Řeckem a Bulharskem) a potom jedině přes východní Evropu - Ukrajinu, Bělorusko a Rusko. Na východě Ukrajiny se válčí a hranice je zablokovaná a přísně střežená. Takže zbývá jen Bělorusko, nebo hranice Ruska s Pobaltím. Ruska se docela bojí, protože ti jsou tvrdí a krutí.
    Kdybych byl uprchlíkem, šel bych přes Bělorusko, Polsko a pak do Německa, to je zjevně nejschůdnější cesta. Ti uprchlíci jdou často ve skupinách, v kolonách (stejně jako z Mexika do USA), takže např. v zemích sousedících s Afghánistánem (Tádžikistán, Uzbekistán) se již formují skupiny, které půjdou taky. Bude jich mnohem více a transitní země nemají žádný důvod jim bránit, protože to stojí peníze a jejich problém to není, naopak na tranzitu se dá vydělat, což je samozřejmě z jejich pohledu lidí, kteří za uprchlickou vlnu nemohou, v pořádku. Pokud se Turkům platí 3 mld EUR ročně, podle mě by Lukašenko mohl důvodně požadovat po EU s ohledem na masivnost jednotlivých vln cca 10-30 mld EUR ročně.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     13:08 12.11.2021

     Normálně si vymýšlíš. ˇŽádná migrační trasa přes Bělorusko neexistuje. Uprchlíky letecky dopravuje Lukašenko a pak je nažene na hranice, aby s nimi mohl Evropu vydírat.

     Normálně si vymýšlíš. ˇŽádná migrační trasa přes Bělorusko neexistuje. Uprchlíky letecky dopravuje Lukašenko a pak je nažene na hranice, aby s nimi mohl Evropu vydírat.

     • Fabius Maximus
      13:10 12.11.2021

      no a ještě je unášejí z toho Iráku a násilím je tam vezou., že jo? Viděl jste rozhovory s těmi lidmi, chtějí do Německa, do západní Evropy, za každou cenu. To je jejich vůle, mají ...Zobrazit celý příspěvek

      no a ještě je unášejí z toho Iráku a násilím je tam vezou., že jo? Viděl jste rozhovory s těmi lidmi, chtějí do Německa, do západní Evropy, za každou cenu. To je jejich vůle, mají válkou zničené životy a Západ se asi snaží svoje problémy přehodit na jiné. Ne, přišel čas zaplatit.Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      13:18 12.11.2021

      pro lháře Maxima: teď už jen zoufale plácáš. Samozřejmě, že je nikdo neunáší. Lukašenko zneužívá právě té jejich touhy dostat se do Evropy za každou cenu. A slibuje jim, že z ...Zobrazit celý příspěvek

      pro lháře Maxima:

      teď už jen zoufale plácáš. Samozřejmě, že je nikdo neunáší. Lukašenko zneužívá právě té jejich touhy dostat se do Evropy za každou cenu. A slibuje jim, že z Běloruska to do Litvy nebo Polska půjde snadno.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      17:28 12.11.2021

      Myslim si, že Fabius a jemu podobní maji spasitelsky komplex a radi by si k sobě domů vzali jistě nejakou ubohou rodinu ze Syrie ci Afganistanu. Proc ne, ale za jejich penize a ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslim si, že Fabius a jemu podobní maji spasitelsky komplex a radi by si k sobě domů vzali jistě nejakou ubohou rodinu ze Syrie ci Afganistanu. Proc ne, ale za jejich penize a samozřejmě preberou veškerou trestně právní zodpovědnost za tyto své "hosty" do druheho kolene. Pokud ne, tak jejich placani postrádá smysl jak etický, tak i prakticky.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      10:18 13.11.2021

      Maximus: u sebe začíná skoro každý nerad, obvykle by uvítal usnesení aby se jim umožnílo usadit u souseda na zahradě, však ji má nemorálně velkou... v nejhorším případě by je snad ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: u sebe začíná skoro každý nerad, obvykle by uvítal usnesení aby se jim umožnílo usadit u souseda na zahradě, však ji má nemorálně velkou... v nejhorším případě by je snad usadil ve zrušeních kasárnách někde v opičích horách... a ještě by se tvářil překvapeně že tam nechtějí zůstat.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     13:18 12.11.2021

     Znovu. Kdyby něco takového co vy popisujete existovalo, tak by se o tom dalo mluvit, kdo za ty lidi nese zodpovědnost, ale jak psal StandaBlabol. Nic jako migrační trasa přes Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

     Znovu.
     Kdyby něco takového co vy popisujete existovalo, tak by se o tom dalo mluvit, kdo za ty lidi nese zodpovědnost, ale jak psal StandaBlabol. Nic jako migrační trasa přes Rusko a Bělorusko neexistuje.
     Ti lidé ve vlastní zemi nastoupí do letadla, které tam pro ně poslal Lukašenkův režim po falešnou záminkou, že tak se dostanou do Evropy a tam kam chtějí a pak je na svém území vypustí. Lukašenkův režim nyní funguje doslova jako pašeráci.

     Nebo mi snad doopravdy chcete tvrdit, že existuje migrační cesta, která má cca 4000 km vedoucí přes nehostinné prostředí, kterou nikdo zatím neobjevil? Protože s Afghánu na hranice s Polskem je to přes 4000 km vzdušnou čarou.Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      13:25 12.11.2021

      To, že Lukašenko dokáže takhle zneužít zoufalství lidí, zneužít je k vydírání EU a nechat je umírat na hranici v běloruských lesích, ukazuje, jaká je to svině. Je poučné vidět, kdo ...Zobrazit celý příspěvek

      To, že Lukašenko dokáže takhle zneužít zoufalství lidí, zneužít je k vydírání EU a nechat je umírat na hranici v běloruských lesích, ukazuje, jaká je to svině. Je poučné vidět, kdo ho tu hájí...Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      13:54 12.11.2021

      Souhlasím. Pak si ale říkám proč tak lidi věří tomu, že Lukašenko je ten fajn týpek co nikomu nic neudělal? Že by to bylo dáno dobou minulou? Kdy se také věřilo, že ti zlí ...Zobrazit celý příspěvek

      Souhlasím.
      Pak si ale říkám proč tak lidi věří tomu, že Lukašenko je ten fajn týpek co nikomu nic neudělal? Že by to bylo dáno dobou minulou? Kdy se také věřilo, že ti zlí vykořisťovatelé sídlí na západě a ti hodní morálně na výši sídlí na východě :)Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      18:12 12.11.2021

      Tak že by to byl fajn týpek se nesnaží tvrdit ani ruští trollové, kteří ho tu hájí. Aby nebyli za úplné hlupáky, tak většinou začínají nějak takto: "Lukašenko, který je možná ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak že by to byl fajn týpek se nesnaží tvrdit ani ruští trollové, kteří ho tu hájí. Aby nebyli za úplné hlupáky, tak většinou začínají nějak takto: "Lukašenko, který je možná buran, tyran, excentrik..."Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    09:09 13.11.2021

    Poslední válka v Iráku byla mise OSN ? Fakt ?

    Poslední válka v Iráku byla mise OSN ? Fakt ?

   • TF_HU
    08:50 16.11.2021

    Nevedlo, článek byl aktivován, ale operace OEF byla americká. NATO tam bylo až poté s operací ISAF, následně RSM...

    Nevedlo, článek byl aktivován, ale operace OEF byla americká. NATO tam bylo až poté s operací ISAF, následně RSM...

  • Scotty
   12:50 12.11.2021

   Pokud se Bělorusko na své náklady přivezlo musí je i živit. Objednal se někdo u Belavie dovoz migrantů? Ne. Je v Iráku a Afghánistánu válka? Ne. Tak o čem se bavíme.

   Pokud se Bělorusko na své náklady přivezlo musí je i živit. Objednal se někdo u Belavie dovoz migrantů? Ne. Je v Iráku a Afghánistánu válka? Ne. Tak o čem se bavíme.

   • Fabius Maximus
    13:08 12.11.2021

    Je tam nebezpečno, konflikty nižší intenzity, v obou zemích řádi Islámský stát (nebyli zcela poraženi). Aktuální nestabilita v obou zemích začala svržením vlády (Sadáma Husajna a ...Zobrazit celý příspěvek

    Je tam nebezpečno, konflikty nižší intenzity, v obou zemích řádi Islámský stát (nebyli zcela poraženi). Aktuální nestabilita v obou zemích začala svržením vlády (Sadáma Husajna a Talibanu), jakkoliv špatn´ých, ale stabilních, ze strany NATO a od té doby neskončila.
    Ty lidi nevozí Bělorusko, běžte se jich zeptat, jasně říkají všem reportérům, co tam jsou a dělají reportáže z místa, že chtějí do západní Evropy, do Německa a pochopitelně hledají jakoukoliv cestu, jak se tam dostat. To jestli letěli Belavii, nebo jeli někde v kamionu MAN, je jedno. Svádět to na Bělorusko je jako byste říkal, že za dvojčata může Boing, protože to byla jeho letadla a za Islámský stát Toyota, protože jezdili v jejich pickupech.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     13:22 12.11.2021

     Jo jasně nevozí. Někdo v Sýrii, Iráku nebo Afganistanu si řek že bude prdel jít do Evropy přes Bělorusko. Prostě si je tam navezli a teď se musí starat. Je trochu rozdíl chytit se ...Zobrazit celý příspěvek

     Jo jasně nevozí. Někdo v Sýrii, Iráku nebo Afganistanu si řek že bude prdel jít do Evropy přes Bělorusko. Prostě si je tam navezli a teď se musí starat. Je trochu rozdíl chytit se nápravy kamionu a tím že vám jistý stát zajistí letenky. Myslím že se tomu co dělají říká převaděčství.
     I kdybych přijal myšlenku že zmíněné země jsou nebezpečné, tak tím že přiletěli do Běloruska jsou v první bezpečné zemi. Nikdo nemá povinnost je do toho Německa pustit.Skrýt celý příspěvek

     • Harvest
      13:32 12.11.2021

      Je zaujímavé, že v roku 2015 počas najväčšej migracnej vlny nikoho nenapadlo cestovať do Dojčlandu letecky cez Bielorusko. To vtedy ti Afghanci a Syrani nemali mapy? :-)

      Je zaujímavé, že v roku 2015 počas najväčšej migracnej vlny nikoho nenapadlo cestovať do Dojčlandu letecky cez Bielorusko. To vtedy ti Afghanci a Syrani nemali mapy? :-)

     • Fabius Maximus
      13:32 12.11.2021

      A kudy chcete jít do Evropy z Afghánistánu? Nechci tady s Vámi, pany Blábolem a Klimesovem vést polemiku, samozřejmě uprchlíci jdou tam, kde zjistí, že by to šlo. Myslíte si, že ...Zobrazit celý příspěvek

      A kudy chcete jít do Evropy z Afghánistánu? Nechci tady s Vámi, pany Blábolem a Klimesovem vést polemiku, samozřejmě uprchlíci jdou tam, kde zjistí, že by to šlo.
      Myslíte si, že Lukašenko sám, na své náklady, zavedl speciální lety do Iráku a Afhghánistánu, vytvořil přímo letecký most, kterým přepravuje ty davy lidí, řádově desetitisíce, do Běloruska? Dokážete si představit ty náklady? Kde by vzal letadla? Víte, kolik stály trasporty jenom těch našich pár vojáků z a do Afgnánistánu a jak bylo složité sehnat letadla a všechno to zajistit? A to všechno jakože toleruje Talibáín, irácká vláda atd? Naříkám, že na tom nechtějí vydělat, je to kšeft. Ale vy zase chcete rozmlátit země a pak prostě odejít, opustit letiště hezky potichu přes noc jako v Bagrámu a všechno je podle Vás Ok a strany konfliktu jsou si kvit. Ne, je třeba platit rekonstrukce a příjmat zbídačené uprchlíky nebo se o ně starat. Opak je nelidský, nehumánní.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:39 12.11.2021

      Belavia má víc než dost letadel a dost času. Samozřejmě že je nikdo nevozí přímo z Afganistanu.

      Belavia má víc než dost letadel a dost času. Samozřejmě že je nikdo nevozí přímo z Afganistanu.

     • Torong
      19:16 12.11.2021

      Fabulusi, proč ze sebe děláš debila? Víš o tom, že tady nejsi na novinkách mezi těmi co měli problém vychodit základku? Máš to aspoň zaplaceno?

      Fabulusi, proč ze sebe děláš debila? Víš o tom, že tady nejsi na novinkách mezi těmi co měli problém vychodit základku? Máš to aspoň zaplaceno?

    • Klimesov
     13:24 12.11.2021

     stabilních? To jako fakt? Afghánistán je v režimu občanské války od roku 1979. Od vpádu vojsk SSSR do Afghánistánu. Irák. Ten také nebyl vzorem nějaké stability. Převraty a války ...Zobrazit celý příspěvek

     stabilních?
     To jako fakt? Afghánistán je v režimu občanské války od roku 1979. Od vpádu vojsk SSSR do Afghánistánu.
     Irák. Ten také nebyl vzorem nějaké stability. Převraty a války tam byly dost časté a vnitřní nepokoje také. Tak o čem tu proboha píšete?Skrýt celý příspěvek

     • Fabius Maximus
      13:45 12.11.2021

      to nemůžete myslet vážně. Při zahájení tzv. druhé války v Iráku se v zemi neválčilo, v Afghánistánu v roce 2001 byl mír na 90% území a bojovalo se jen na severovýchodě (talibán vs ...Zobrazit celý příspěvek

      to nemůžete myslet vážně. Při zahájení tzv. druhé války v Iráku se v zemi neválčilo, v Afghánistánu v roce 2001 byl mír na 90% území a bojovalo se jen na severovýchodě (talibán vs tzv. severní koalice), přičemž ten boj se chýlil ke konci a k vítězství talibů. Vy snad si opravdu myslíte, že ty invaze vedly ke zvýšení stability uvedených zemí?Skrýt celý příspěvek

  • apache
   16:12 12.11.2021

   Mýlíte se. Pokud si je Bělorusko SAMO a ZÁMĚRNĚ navezlo s cílem je využít, je logické to po něm chtít. Nebo snad když za měsíc začne Bělorusko vozit Afričany, tak bude naší ...Zobrazit celý příspěvek

   Mýlíte se. Pokud si je Bělorusko SAMO a ZÁMĚRNĚ navezlo s cílem je využít, je logické to po něm chtít.

   Nebo snad když za měsíc začne Bělorusko vozit Afričany, tak bude naší povinností ty Afričany přijímat a živit? Takto den co den, rok co rok?

   Absolutně ne.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   08:49 16.11.2021

   FabulusMaximus Už tou první větou jste vedle, jak ta jedle. Žádný takový závazek neexistuje a ani nevyplývá, vy asi nejste expert na mezinárodní právo, co? Jste trollem za ...Zobrazit celý příspěvek

   FabulusMaximus

   Už tou první větou jste vedle, jak ta jedle. Žádný takový závazek neexistuje a ani nevyplývá, vy asi nejste expert na mezinárodní právo, co?

   Jste trollem za úplatu, nebo jste jen tak hloupý?Skrýt celý příspěvek

 • Fabius Maximus
  11:43 12.11.2021

  Když sledují vlivné lidi mimo Evropu, tak Evropu vnímají jako relativně (vůči ostatním oblastem světa) rychle ekonomicky upadající oblast světa, posedlou ideologickými utopickými ...Zobrazit celý příspěvek

  Když sledují vlivné lidi mimo Evropu, tak Evropu vnímají jako relativně (vůči ostatním oblastem světa) rychle ekonomicky upadající oblast světa, posedlou ideologickými utopickými teroriemi, s rozpadajícím se (po brexitu) kvazi-imperiem EU. Původní populace vymírá, je nahrazována nekomplementárními lidmi, takže některé oblasti jsou již mimo kontrolu a může hrozit občanská válka (Francie). Krize covidu, energetická, migrační, inflace, tisk peněz atd. Když se EU pokusila sankcionovat Rusko, tak mu pomohla, nejsou přece 90. léta 20. století a Evropa už nemá nic, co by si Rusové nemohli koupit v Asii, spíš naopak, Evropa už neumí spoustu věcí sama vyrobit a je závislá na Asii (čipy do aut, ochranné pomůcky při kovidu atd).
  Z tohoto pohledu je zřejmě adekvátní a logické, aby Lukašenko, který je možná buran, tyran, excentrik, jednal s EU z pozice síly. Má všechny trumfy, může hodně získat a nemyslím si, že může něco podstatného ztratit.Skrýt celý příspěvek

  • Ondra Mrklas
   14:01 14.11.2021

   Může jednat z pozice síly, když ho podpoří Rusko. Bez Ruska toho moc nezmůže, protože i kdyby se ho rozhodlo sesadit jen samotné Polsko, tak se Bělorusko zcela jistě neudrží bez ...Zobrazit celý příspěvek

   Může jednat z pozice síly, když ho podpoří Rusko. Bez Ruska toho moc nezmůže, protože i kdyby se ho rozhodlo sesadit jen samotné Polsko, tak se Bělorusko zcela jistě neudrží bez Ruské pomociSkrýt celý příspěvek

 • infi
  11:19 12.11.2021

  Skoda, ze se clanek nevenuje pricine, ale desledku. Ono se Lukasenko nijak zasadne nezmenil. Je tam ~20 let a v podstate do nedavne doby nikoho nezajimal. v Minsku vyrobili World ...Zobrazit celý příspěvek

  Skoda, ze se clanek nevenuje pricine, ale desledku. Ono se Lukasenko nijak zasadne nezmenil. Je tam ~20 let a v podstate do nedavne doby nikoho nezajimal. v Minsku vyrobili World of Tanks, parkrat se tam papalasi sjeli na MS v Hokeji a jinak v podstate nikdo o Belorusku moc nevedel/nemluvil. Najednou se bojkotuje MS v hokeji, kde Skoda zafunguje jako "uzitecni idioti" (oblibeny vyraz M.Zemana) a vyradi se z trhu na ukor jinych EU znacek. Nase vlada nesmyslne podporuje nejakou opozici, o ktere vlastne nic nevime. A EU vydava sankce. V EU mezitim jede covid, nemuzes pomalu vyjet z okresu, neni plyn, elektrika, logistika stoji za prd a skoro nic neni, nebo to stoji 2x-3x a jedine co nas zajima je to jestli nekdo muze, nebo nemuze mit nejaky opozicni blog v Belorusku...? K tomu nam mezitim rakousky kancler prohlasi "proc by 2/3 obyvatel mel zajimat nazor 1/3 obyvatel?" (ockovani)... i pres to vse nesmyslne podporujeme nejakou nevolenou opozici nekde v Belorusku, nevime kolik belorusu chce zmenu z tech 10mil. Z hlavy reknu minimalne 20-30 statu, ktere maji mnohem horsi rezim a presto to nikoho netankuje a dokonce vetsina z nich jsou s nama za dobre. Treba ten v Turecku, ktery se nijak a v nicem nelisi od Beloruskeho.

  Nesouhlasim s tim, ze se OPET se*eme do cizich zemi, ktere nas vubec neohrozuji, uvedomte si, ze Belorusko neni zadna velmoc, ale stat na vychode evropy, ktery nechce nikoho napadnout, ani nikomu skodit. - to platilo do te doby, nez jsme je zacali tlacit do kouta...a pes ktery je v koute kouse. Proto se ted Lukasenko chova jako blazen, je to dusledek nasi politiky. Putin ho pochopitelne podrzi, protoze nechce mit NATO uz i v Belorusku.

  To ze za veskere zlo na svete muze Putin, je samozrejme "defaultni" vyklad aktualniho deni ve svete. Neni potreba soudu, ani dukazu. 5 let tady do nas z hlavnich medii sypou dezinformace, ze Putin vyhral Trumpovi volby. To ze to byla lez, navic nejspise i za vedomi Clintnove, uz dnes nikoho nezajima. Ale pokud jste v te dobe tvrdili neco jineho, byl jste oznacen za ruskeho trola, na ucet vam zacali chodit rubly a na zdi vam nekdo vylepil koberec. To je presne voda na mlyn lidem co jedou konspiracni teorie... z meho pohledu extremistum. https://www.idnes.cz/zpravy/za...

  Je si treba zamyslet, ze nam, CR, potazmo EU chybi kriticky, neutralni nazor. Stale vice lidi prosazuje teorii, ze je pouze jeden nazor spravny...paradoxne se vetsinou ohaneji demokracii a svobodou. Vsichni tihle by se meli odstehovat do KLDR nebo Beloruska, tam bude urcite vzdy jen jeden nazor ten "spravny".Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   12:05 12.11.2021

   Takže. Lukašenko s velkou pravděpodobností zfalšuje volby ve své vlastní zemi aby se dál udržel u moci, opozice která je volená Běloruskými občany, nevolená opozice neexistuje, ...Zobrazit celý příspěvek

   Takže. Lukašenko s velkou pravděpodobností zfalšuje volby ve své vlastní zemi aby se dál udržel u moci, opozice která je volená Běloruskými občany, nevolená opozice neexistuje, žádá aby byla dodržovaná Běloruská ústava, kterou Lukašenko porušil.
   Jen mimo záznam, Běloruská opozice se nechce orientovat ani na NATO ani na EU, stále se chtějí více orientovat na Rusko, ale bez Lukašenka.
   Většina Evropských zemí vyzývá Lukašenka aby respektoval zákony své vlastní země, což on odmítá a tím ukazuje jak je mu celé Bělorusko a lidi žijící tam u prdele, šáhli k sankcím které k dnešnímu datu postihují cca 166 a 15 subjektů, ergo nejsou to sankce namířené proti Bělorusku jako státu, ale proti těm co nechtějí dodržovat běloruské zákony, aby donutili Lukašenka a jeho noshledy dodržovat běloruské zákony. Ale špatný je zde opět ten západ ta zlá EU a to zlé NATO, které paradoxně v tuto chvíli nehraje vůbec žádnou roli.
   Kdežto člověk, co porušuje zákony své vlastní země je zde adorován, omlouván a navíc je mu tolerováno jeho vyděračské chování a agresivita vůči nám.
   :D :D :D :D :D :DSkrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    12:12 12.11.2021

    mělo tam být 166 osob :-)

    mělo tam být 166 osob :-)

   • infi
    12:38 12.11.2021

    Situace v Belorusku je zalezitost Belorusu. Tot vse. Nejsou v EU ani v NATO, tak at si tam delaji co chteji. Nebyla to zadna izolovana zeme, jestli se tam nekdo citil blbe, mohl ...Zobrazit celý příspěvek

    Situace v Belorusku je zalezitost Belorusu. Tot vse. Nejsou v EU ani v NATO, tak at si tam delaji co chteji. Nebyla to zadna izolovana zeme, jestli se tam nekdo citil blbe, mohl odjet.

    Nevim jak by se nam libilo, kdyby nam na MS v hokeji stahli ceskou vlajku a nahradili ji treba vlajkou protektoratu.

    To ze jsou volby zfalsovane vis odkud? Jsi vedouci volebni komise v Belorusku?? Mas nejaky dokonaly prehled, co chce 10mil obyvatel? Kolik % lidi teda volilo opozici? Ne, nemas a nic nevis a tyhle informace nema ani EU, tak at se EU stara o svoje zalezitosti a neprosazuje svoje moudra mimo hranice sve pusobnosti.

    Jen zopakuji, ze nebyt vmesovani EU do zalezitosti Beloruska, tak se tohle ted nedeje. A to je proste fakt, ktery nejde poprit. Lukasenko se msti a vytvoril ted pro EU dost neresitelnou situaci. Az tech migrantu tam naveze desitky tisic, tak je ziletkovy plot nezastavi.Skrýt celý příspěvek

    • infi
     13:05 12.11.2021

     A tema lidska prava...prosim, at mi nekdo ukaze svetovou mapu, kde bude jasne vyznacena hranice, kde nam na lidskych pravech zalezi a kde ne. Pokud se nekdo ohani lidskymi pravy a ...Zobrazit celý příspěvek

     A tema lidska prava...prosim, at mi nekdo ukaze svetovou mapu, kde bude jasne vyznacena hranice, kde nam na lidskych pravech zalezi a kde ne. Pokud se nekdo ohani lidskymi pravy a zaroven mu je zivot belorusa dulezitejsi, nez kurda v Turecka, tak je proste pokrytec a zije ve svem svete lzi. Ja doufam, ze je snad vsem jasne, ze o tohle nikomu nejde. Ono ani Helmut v Nemecku nechce aby se Franta v Cechach mel stejne, nebo lepe jako on...Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     13:07 12.11.2021

     :D :D :D Koukám panáček nemá ani páro, co se v Bělorusku děje že? Opakuji znovu. Po volbách v roce 2020 to byla Běloruská opozice, ano volená opozice, takže zástupci 10mil ...Zobrazit celý příspěvek

     :D :D :D
     Koukám panáček nemá ani páro, co se v Bělorusku děje že?
     Opakuji znovu.
     Po volbách v roce 2020 to byla Běloruská opozice, ano volená opozice, takže zástupci 10mil běloruských obyvatel, která zpochybnila volby na základě svých důkazů. Byly to obyčejní Bělorusové, kteří vyšli do ulic a chtěli buď to nové volby, nebo nezávislý přepočet volebních hlasů. Byly to samotní Bělorusové, kteří vyzívali Lukašenka aby dodržoval ústavu své vlastní země. Ti lidé k tomu měli své důkazy a v dané době je také předkládali světu, viz. odkaz níže. To, že vy o nich nic nevíte mně nepřekvapuje.
     EU nebo spíše členské země EU pouze vyjádřily podporu této opozici a samotným Bělorusům.

     Jen zopakuji, že EU se do ničeho v Bělorusku nevměšovala, protože ani samotná běloruská opozice, ta co je teď proti Lukašenkovi, se nechce orientovat na EU popřípadě NATO, ale stále se chce orientovat na Rusko, akorát bez Lukašenka. Političtí představitelé EU pouze vyvíjejí tlak na Lukašenka aby začal dodržovat ústavu své vlastní země.

     Takže ty vaše lži co tu píšete, nejsou nic víc než lži. :-)

     https://zpravy.aktualne.cz/zah... Skrýt celý příspěvek

     • infi
      13:39 12.11.2021

      Tak kdyby jsi cetl co pisu, tak bys pochopil, ze paru nemam. A myslim si, ze ji nemas ani ty, ani kdokoli jiny. Cela tvoje teorie se o opira o dukaz ze clanku, kde je nejaky typek ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak kdyby jsi cetl co pisu, tak bys pochopil, ze paru nemam. A myslim si, ze ji nemas ani ty, ani kdokoli jiny. Cela tvoje teorie se o opira o dukaz ze clanku, kde je nejaky typek s igelitkou - pro me to nic neznamena. Ja bych mohl poslat clanek na stejny server, kde budou ukazovat jak Bidena volili lidi, kteri neexistuji na danych adresach v USA...co to z toho vyvodis? Ze Biden manipuloval s volbami? Asi tezko ze...

      Lukasenko vsechny ty volby falsoval od roku 1994? nebo s tim zacal az ted?:-) A teda 27 let Belorusum nevadil? A letos jo? Sorry to nikam to nevede. Na tyto otazky nejsou odpovedi.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      13:50 12.11.2021

      Jenomže celá moje teorie se opírá a Běloruskou opozici. O ty volené zástupce, kteří zpochybnily výsledky voleb a jediné co žádaly aby byly výsledky překontrolované nezávislými ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenomže celá moje teorie se opírá a Běloruskou opozici. O ty volené zástupce, kteří zpochybnily výsledky voleb a jediné co žádaly aby byly výsledky překontrolované nezávislými pozorovateli, popřípadě aby se opakovali a aby tam měli přístup nezávislí pozorovatelé. Tedy chtěli aby Lukašenko dodržoval ústavu tak jak má.
      Do teď to toho ten pán nebyl schopný a ještě navíc, začal tyhle lidi mlátit po hlavě, perzekuovat a všemožně pronásledovat.
      Jestli vám takové chování imponuje tak budiž, ale tady opravdu není chyba na mé straně :-)

      Ano odpovědi na kraviny opravdu nejsou, protože volby z roku 1994 nejsou v tuto chvíli relevantní. U nás také komunisti svého času získávali 90% hlasu do roku 1989 :-) a v roce 2021 se jako strana nedostali do poslanecké sněmovny :-)Skrýt celý příspěvek

     • infi
      14:00 12.11.2021

      Ja jsem nekde psal ze mi imponuje potlacovani a mlaceni? Prisuzujes mi nejake atributy, ktere si myslis ze mam jenom proto ze mam jiny pohled na vec... Lukasenko se chova prase a ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja jsem nekde psal ze mi imponuje potlacovani a mlaceni? Prisuzujes mi nejake atributy, ktere si myslis ze mam jenom proto ze mam jiny pohled na vec...

      Lukasenko se chova prase a ted uz i jako tyran. Ale je vec Belorusu aby vzali osud do svych rukou. To je vse co celou dobu chci rict. Pokud to Belorusove nechteji vyresit sami, tak evidente ta vule na zmenu zatim neni dostatecna...Kazdy tyran jednou padne, ale k tomu je potreba vule vetsiny...tu nejde potlacit.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:13 12.11.2021

      infi. A Bělorusové to také dělají, představte si to. Oni tam nechtějí Lukašenka. Evropské komisi a zbytku politiků v Evropě, je nějaký Lukašenko u prdele. Kdyby nebylo velké ...Zobrazit celý příspěvek

      infi.
      A Bělorusové to také dělají, představte si to. Oni tam nechtějí Lukašenka. Evropské komisi a zbytku politiků v Evropě, je nějaký Lukašenko u prdele. Kdyby nebylo velké podezření, že Lukašenko zfalšoval volby, tak by na to všechno sral pes.
      Ale bohužel zde to vypadá, že je to Lukašenko co porušuje zákony vlastní země, ale zároveň drží v rukou bezpečnostní složky, takže může opozici zastrašovat. On to reálně dělá. Proto mnozí politici sáhli k sankcím namířených proti Lukašenku a jeho rozkuřovačům, protože to jsou ti co jednají nezákonně, a opozice, krom protestů nemůže nic jiného dělat. Pak už je tu jen ozbrojený odpor, ale nikdo nechce v Evropě další válečný konflikt. :-)
      A to je to co tu celou dobu píšu a co celou dobu nechápete. Že do Běloruska se nikdo nijak necpe. Pouze se vyjadřují sympatie a podpora jedné nebo druhé straně. EU a Evropské společenství běloruské opozici, Rusko Lukašenkovi. :-)Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    09:13 13.11.2021

    A volby v USA ? Ty byly jaké ?

    A volby v USA ? Ty byly jaké ?

 • Jura99
  11:17 12.11.2021

  čtu ten popisek k tomu youtube printscreenu v tomto článku a jedinou propagandu resp. fake news tam vidím v obsahu toho popisku. Na youtubu totiž není žádný text „Polsko zadržuje ...Zobrazit celý příspěvek

  čtu ten popisek k tomu youtube printscreenu v tomto článku a jedinou propagandu resp. fake news tam vidím v obsahu toho popisku. Na youtubu totiž není žádný text „Polsko zadržuje nevinné sociální migranty” a to ani přímo, ani mezi řádky. Přání je spíš otcem myšlenky.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  01:40 12.11.2021

  Po prečítaní diskusie pod týmto článkom sa môžeme vrátiť späť k diskusii z pred pár dní na tému: ,,Ako vytvoriť z EÚ homogénny superštát keď sa nevieme v rámci EÚ dohodnúť ani na ...Zobrazit celý příspěvek

  Po prečítaní diskusie pod týmto článkom sa môžeme vrátiť späť k diskusii z pred pár dní na tému: ,,Ako vytvoriť z EÚ homogénny superštát keď sa nevieme v rámci EÚ dohodnúť ani na postupe voči migrantov a Bielorusku"

  EÚ narazila na svoje limity. Ďalej sa neposunieme a vyhranenie sa voči USA proste nebude. Každý štát EÚ si ide svoje, sleduje svoje záujmy, alebo ten problém proste ignoruje. Poľsko v tomto ostalo samé a to len prehĺbuje nedôveru voči orgánom EÚSkrýt celý příspěvek

  • Jura99
   09:33 12.11.2021

   V rámci objektivity je ale dobré dodat, že rozpolcená je společnost nejen v části EU ale i v USA a koneckonců problém na hranicích PL-BY má zdroj ve vnitřní politické krizi ...Zobrazit celý příspěvek

   V rámci objektivity je ale dobré dodat, že rozpolcená je společnost nejen v části EU ale i v USA a koneckonců problém na hranicích PL-BY má zdroj ve vnitřní politické krizi Běloruska. EU je poměrně homogenní ve starých státech. Divoký východ má prostě svoji hlavu a všemu rozumí lépe, zatím jen ty peníze z Bruselu nesmrdí.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    10:18 12.11.2021

    Som si istý, že aj ty skôr vymenuješ predstaviteľov USA ako predstaviteľov EÚ. A vieš prečo? Lebo my (hlavne v nových krajinách) na to proste prdíme. Brusel je pre nás ďaleko.

    Som si istý, že aj ty skôr vymenuješ predstaviteľov USA ako predstaviteľov EÚ. A vieš prečo? Lebo my (hlavne v nových krajinách) na to proste prdíme. Brusel je pre nás ďaleko.

  • Klimesov
   12:47 12.11.2021

   Proč by se měli vést nějaké debaty o tom udělat z EU nějaký superstát? Není k tomu důvod. EU ani NATO nenaráží na žádné limity, ale jen na populizmus v jednotlivých členských ...Zobrazit celý příspěvek

   Proč by se měli vést nějaké debaty o tom udělat z EU nějaký superstát? Není k tomu důvod.
   EU ani NATO nenaráží na žádné limity, ale jen na populizmus v jednotlivých členských zemích, kde si lidé berou do huby tyto organizace a svádějí na ně vlastní chyby, ale hlavně je to ješitnost jednotlivých národů. Přesně tak jak se ukázalo v tomhle nesmyslném článku, kde se vina háže na Německo, USA a EU za to, že nedělají to na co nemají pravomoce aby udělali.
   Velení NATO nemá pravomoce a možnosti svévolně poslat cizí armádu do Polska bez jejich vědomí. Takhle ta organizace nefunguje. I USA po 11. září musela být iniciátorem článku 5. 11. září, článek 5. iniciovala USA a ne NATO. NATO jako organizace z vlastního popudu nemůže udělat nic a je to tak dobře, protože kdyby to bylo naopak a velení NATO by mohlo rozhodovat bez vědomí členských zemí, tak by teprve nastala ta pravá diktatura a členské země by defakto přestali existovat, protože jejich armády a samotné země by ovládal někdo jiný.
   Pokud Polsko potřebuje pomoct, tak ať v NATO aktivuje příslušný článek a té pomoci se mu dostane. Prostě Polsko musí udělat to co je v tomto "článku" popsané jako nějaké ponížení a to znamená požádat o pomoc své spojence. Pobaltské země to svého času udělali také. Požádali jak NATO, tak EU o vojenskou a bezpečnostní pomoc a dostali ji. Takže autor, který sepsal tohle (myslím tím samotný článek) je mimo, protože nerozumí tomu jak NATO v této oblasti funguje a z toho důvodu vytvořil problém tam kde není.
   To stejné EU a Frontex. Oni nemohou svévolně rozesílat policejní složky dokud o to daná země nepožádá. A znovu je to tak správně tak jak v případě NATO. Žádná země nesmí dovolit, aby mezinárodní organizace získali 100% ˇkontrolu nad bezpečnostními složkami.
   A EU a NATO nejsou stále nic jiného než mezinárodní organizace. A pokud někdo nechápe co znamená pojem "mezinárodní organizace" tak ať jí více zeleniny nebo vynechá vlákninu.
   Takže není potřeba vymýšlet nějaké nové srance a další kokotiny.
   Jediné co je potřeba aby se členské země EU a NATO chovali tak jak mají. Dodržovali ty závazky, které májí jedna k druhé a zároveň žádali o pomoc stanovenými metodami, to znamená aktivací příslušných článků. A hlavně aby populisté přestali mlít hovna a vytvářet dojem, že tyhle organizace nefungují, na základě lží a polopravd, a tím vytvářeli problémy které reálně nejsou, tak jak ten co sepsal tenhle článek.
   Pak až se začíná debatovat o opravdových nesmyslech.Skrýt celý příspěvek

 • lukus
  21:55 11.11.2021

  Udivilo me vyjadreni beloruskeho generala na Nove, ktery rekl, ze na polske strane jsou tanky, pvo, dela a ze se chysta utok... Mozna by Polaci mohli pouzit neletalni superzbran ...Zobrazit celý příspěvek

  Udivilo me vyjadreni beloruskeho generala na Nove, ktery rekl, ze na polske strane jsou tanky, pvo, dela a ze se chysta utok...

  Mozna by Polaci mohli pouzit neletalni superzbran 21. stoleti, kterou pouzivaji s uspechem v Izraeli proti arabum funguje za horka i zimy, okamzity ucinek, levna-hasicskou cisternou roztrikuji mocku.
  Takze stacilo by poradne zabahnit pudu a tu a tam striknout na opacnou stranu.
  videa jsou na youtube-1 cisterna vs 200 kameni hazejicich protivniku, po chvili vsichni prchaji. nikdo se nevraci...Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   01:19 12.11.2021

   V Izraeli sa prestali odpaľovať samovražední útočníci v autobusoch po tom, čo tam začali voziť slaninu. Moslimova krv sa nesmie dostať do kontaktu s bravčovým lebo sa nedostane do ...Zobrazit celý příspěvek

   V Izraeli sa prestali odpaľovať samovražední útočníci v autobusoch po tom, čo tam začali voziť slaninu. Moslimova krv sa nesmie dostať do kontaktu s bravčovým lebo sa nedostane do neba kde na neho čaká 77 panien. Bohužiaľ, toto na Bielorusov platiť nebude. Tí slaninu zožerú a ešte si budú k tomu pýtať horčicu a paprikuSkrýt celý příspěvek

   • Harvest
    08:31 12.11.2021

    "V Izraeli sa prestali odpaľovať samovražední útočníci v autobusoch po tom, čo tam začali voziť slaninu"

    Takejto blbosti snáď sám neveríš.

    "V Izraeli sa prestali odpaľovať samovražední útočníci v autobusoch po tom, čo tam začali voziť slaninu"

    Takejto blbosti snáď sám neveríš.

    • Miroslav
     09:14 12.11.2021

     Jeden čas boli samovražedné útoky na autobusy veľmi v móde. Útočník si mohol vybrať a na malom priestore bolo veľa cieľov. Zastaviť ich nebolo možné represiou tak niekto prišiel s ...Zobrazit celý příspěvek

     Jeden čas boli samovražedné útoky na autobusy veľmi v móde. Útočník si mohol vybrať a na malom priestore bolo veľa cieľov. Zastaviť ich nebolo možné represiou tak niekto prišiel s nápadom, že útočník sa nebude chcieť odpáliť ak tam bude niečo bravčové lebo jeho roztrhané telo by sa s tým zmiešalo. Tak sa navrhovali rôzne varianty, od slaniny po ampulky s bravčovou krvou. Neviem či sa to rozšírilo nejak masovo, ale v praxi sa to naozaj vyskúšalo a potom tie útoky na autobusy prestaliSkrýt celý příspěvek

     • ruleta
      11:07 12.11.2021

      Miroslave, je to kravina, blbost, blabol.

      Miroslave, je to kravina, blbost, blabol.

     • Miroslav
      13:04 12.11.2021

      Videl som to v relácii Svet v obrazoch niekedy veľmi dávno ako to skúšali, ale viac o tom neviem

      Videl som to v relácii Svet v obrazoch niekedy veľmi dávno ako to skúšali, ale viac o tom neviem

 • Jura99
  21:36 11.11.2021

  Popravde obrazky malych deti za ziletkovym plotem a v mrazu nejsou nic prijatelneho. Bude nutne je prevzit.

  Popravde obrazky malych deti za ziletkovym plotem a v mrazu nejsou nic prijatelneho. Bude nutne je prevzit.

  • Michalson
   22:35 11.11.2021

   Suhlas Jura, hrat tuto hru s detmi v mraze s Lukasenkom by malo byt pod nasu ludsku a civilizacnu uroven, dufam, ze na to v Polsku pridu, kym bude neskoro. Jedine moralne riesenie ...Zobrazit celý příspěvek

   Suhlas Jura, hrat tuto hru s detmi v mraze s Lukasenkom by malo byt pod nasu ludsku a civilizacnu uroven, dufam, ze na to v Polsku pridu, kym bude neskoro. Jedine moralne riesenie je vpustit ich a v zachytnych taboroch sa o nich postarat, legalne posudit ziadosti o azyl, vratit spat do domovskych krajin tych, ktori podmienky nesplnia. Je jedno ako sa dostali na tie hranice uz su tu a na Bieloruskej strane ich nechaju pozomierat.Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    11:50 12.11.2021

    Děti litují všichni,až se za 10-15 let odpálí v metru budou umírat další děti.Třeba ty naše.

    Děti litují všichni,až se za 10-15 let odpálí v metru budou umírat další děti.Třeba ty naše.

  • Márten
   22:41 11.11.2021

   Je to stejná hra jako před šesti lety: před kamery cpát ženy s dětmi, aby se všichni slitovali a otevřeli hranice. Za ty děti nesou zodpovědnost jejich rodiče a jestli jim je zima, ...Zobrazit celý příspěvek

   Je to stejná hra jako před šesti lety: před kamery cpát ženy s dětmi, aby se všichni slitovali a otevřeli hranice. Za ty děti nesou zodpovědnost jejich rodiče a jestli jim je zima, tak ať se vrátí do teplých krajů, odkud přišli...Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    22:55 11.11.2021

    Tomu rozumim, ale rukojmim jsou ty deti a tech mi je lito. Nechat je zmrznout je nepripustna cena za male takticke vitezstvi ve sporu s Lukasenkem.

    Tomu rozumim, ale rukojmim jsou ty deti a tech mi je lito. Nechat je zmrznout je nepripustna cena za male takticke vitezstvi ve sporu s Lukasenkem.

    • Márten
     23:12 11.11.2021

     Mě je jich taky líto, ale takových obrázků je plná Azie a Afrika. Je na jejich rodičích, aby je přestali zneužívat ve své snaze vetřít se bez pozvání do Evropy a vzali je domů.

     Mě je jich taky líto, ale takových obrázků je plná Azie a Afrika. Je na jejich rodičích, aby je přestali zneužívat ve své snaze vetřít se bez pozvání do Evropy a vzali je domů.

     • Jura99
      09:16 12.11.2021

      i tomu rozumim, ale je zastarala logika nechat deti bez pomoci s odkazem na vinu rodicu. Ty deti se samy nerozhoduji, pokud je neochrani rodice, musi jim pomoct nekdo treti.

      i tomu rozumim, ale je zastarala logika nechat deti bez pomoci s odkazem na vinu rodicu. Ty deti se samy nerozhoduji, pokud je neochrani rodice, musi jim pomoct nekdo treti.

     • skelet
      09:21 12.11.2021

      asi by nikdo neměl problém pustit děti, ale s nimi pak musíš k nim pustit jejich matky, následně otce apod.

      asi by nikdo neměl problém pustit děti, ale s nimi pak musíš k nim pustit jejich matky, následně otce apod.

     • Jura99
      09:34 12.11.2021

      Norský Barnevernet by ti řekl, že nemusíš a tentokrát bych jim moc neoponoval.

      Norský Barnevernet by ti řekl, že nemusíš a tentokrát bych jim moc neoponoval.

     • Harvest
      09:40 12.11.2021

      Prijatie deti by nevyriesilo problem, len by ho zväčšilo. Dnes Poliaci príjmu tie deti (museli by zároveň aj ich rodičov) a budúci týždeň ti Tam Lukasenko dopraví stovky ...Zobrazit celý příspěvek

      Prijatie deti by nevyriesilo problem, len by ho zväčšilo. Dnes Poliaci príjmu tie deti (museli by zároveň aj ich rodičov) a budúci týždeň ti Tam Lukasenko dopraví stovky deti.

      Jedným z riešení by bolo odstrániť Lukasenka, rovnako ako to robia Izraelci v Iráne ak majú problém.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      09:52 12.11.2021

      Například ČR podepsalo, a následně do svých zákonů, Úmluvu o právu dítěte , tak se v článku 9, odstavci 1 dočteš, že dítě nesmí být odděleno od svých rodičů, pokud to není potřebné ...Zobrazit celý příspěvek

      Například ČR podepsalo, a následně do svých zákonů, Úmluvu o právu dítěte , tak se v článku 9, odstavci 1 dočteš, že dítě nesmí být odděleno od svých rodičů, pokud to není potřebné v zájmu dítěte (zneužívání, zanedbání dítěte rodiči).
      V odstavci tři se dočteš, že stát je povinen zajistit možnost osobního kontaktu dítěte s rodiči.
      A v článku 10 se dočteš o spojení rodiny.

      Jinými slovy, pokud neprokážeš, že rodiče jsou kriminálníci, teroristi nebo pedofilové, tak jim musíš umožnit jeho spojení s rodiči.

      Předpokládám, že součástí této Úmluvy je i Polsko.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:02 12.11.2021

      skelet: úmluvu podepsalo i Norsko a zjevně nemá problém dělat to co dělá a obhájí si to i před mezinárodními soudy. Klidně ale můžeme respektovat jakási rodičovská práva, třeba až ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet: úmluvu podepsalo i Norsko a zjevně nemá problém dělat to co dělá a obhájí si to i před mezinárodními soudy. Klidně ale můžeme respektovat jakási rodičovská práva, třeba až do úplného zmrznutí těch dětí.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:32 12.11.2021

      Jura99
      (zneužívání, zanedbání dítěte rodiči) Proto nemá Norsko problém.

      Jura99
      (zneužívání, zanedbání dítěte rodiči) Proto nemá Norsko problém.

     • skelet
      10:55 12.11.2021

      nikdo nechce zmrzlé děti, problém je, že pak de facto tu hranici můžeš zcela otevřít. Což nikdo nechce.

      nikdo nechce zmrzlé děti, problém je, že pak de facto tu hranici můžeš zcela otevřít. Což nikdo nechce.

     • Jan Padesátýpátý
      02:22 13.11.2021

      "Nechat je zmrznout je nepripustna cena za male takticke vitezstvi ve sporu s Lukasenkem." To je zvrácené myšlení. Zodpovědnost za ty děti má jedině Lukašenko. To je jako když ...Zobrazit celý příspěvek

      "Nechat je zmrznout je nepripustna cena za male takticke vitezstvi ve sporu s Lukasenkem."

      To je zvrácené myšlení.

      Zodpovědnost za ty děti má jedině Lukašenko.
      To je jako když terorista unese letadlo a chce cokoli. Pokud mu to nedáš, jsi zodpovědný za smrt všech cestujících?

      Cestující a i děti mají bohužel smůlu. Protože jakmile únosci jednou dáš co požaduje, budou se unášet další a další letadla, a v Bělorusku bude mrznout mnohem víc dětí než tam mrzne teď.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   01:21 12.11.2021

   Zaujímavé, že bocian vie koľko dokáže vychovať potomkov a človek to nevie.

   Zaujímavé, že bocian vie koľko dokáže vychovať potomkov a človek to nevie.

 • Scotty
  17:12 11.11.2021

  /Bez ohledu na soukromé politické preference je těžké bez emocí a kulturními slovy popsat nezodpovědnou, nebezpečnou a protistátní činnost představitelů polských opozičních ...Zobrazit celý příspěvek

  /Bez ohledu na soukromé politické preference je těžké bez emocí a kulturními slovy popsat nezodpovědnou, nebezpečnou a protistátní činnost představitelů polských opozičních politických stran, médií a nevládních organizací (které v takových situacích působí jako „akční jednotky” různých politických formací), nemluvě o těch, kteří si s nulovou legitimitou uzurpují právo „mluvit k jakémukoli tématu“ – celebrity./
  Ztroskotanci a samozvanci. Narval bych je do mišelinky, tahat pneumatiky! Hajzly intelektuálský!Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   17:26 11.11.2021

   ano, článek je v tomto manipulativní, taktéž na konci "Všechny tyto šarvátky mají jediný cíl – ukázat, kdo má poslední slovo a čí rozhodnutí jsou závazná." Zde si nemyslím, že by ...Zobrazit celý příspěvek

   ano, článek je v tomto manipulativní, taktéž na konci "Všechny tyto šarvátky mají jediný cíl – ukázat, kdo má poslední slovo a čí rozhodnutí jsou závazná." Zde si nemyslím, že by Lukašenko byl až taková mozkovna, že hraje strategickou hru BY-PL-EU, mimo jiné proto, že se pouští i do Pobaltí, které zdaleka nemá takové animozity s EU.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    19:44 11.11.2021

    A ja myślę ze szukacie "dziur w moście" Artykuł jest zbyt krótki by szczegółowo opisywać zachowania każdego... Stąd opis musi być uproszczony... Inaczej trzeba by napisać kilka ...Zobrazit celý příspěvek

    A ja myślę ze szukacie "dziur w moście"
    Artykuł jest zbyt krótki by szczegółowo opisywać zachowania każdego...
    Stąd opis musi być uproszczony...
    Inaczej trzeba by napisać kilka artykułów - i kto to będzie czytał?

    Gdzie jest napisane że Łukaszenka gra w relacjach PL-UE?
    Jest tylko wspomniane że na ten kryzys należy patrzeć także przez pryzmat konfliktu PL-UE
    Być może nieprzychylne wypowiedzi zachodnich polityków / powściągliwość Berlina to właśnie wynik tej gry...
    Przecież jeśli ochrona granic okaże się nieskuteczna - to problem będzie miał Berlin...Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     09:39 12.11.2021

     Pokud zatím jde o pár jednotek tisíc imigrantů, je to svým způsobem pod rozlišovací schopnost Berlína, optikou těch až milionů imigrantů v roce 2015. Polsko inklinuje k nějaké ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud zatím jde o pár jednotek tisíc imigrantů, je to svým způsobem pod rozlišovací schopnost Berlína, optikou těch až milionů imigrantů v roce 2015. Polsko inklinuje k nějaké formě autoritativního vedení a to Bruselu logicky vadí. Ignorovat soud v Bruselu také není správná cesta.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      15:27 12.11.2021

      Tak - a może warto sobie przypomnieć kto w 2015 chciał bezprawnie relokować "migrantów" do innych państw. Kto groził "karami finansowymi" za nie przyjęcie (i de facto ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak - a może warto sobie przypomnieć kto w 2015 chciał bezprawnie relokować "migrantów" do innych państw.
      Kto groził "karami finansowymi" za nie przyjęcie (i de facto przetrzymywanie) ludzi, którzy nie chcieli przebywać.      Jesteś w stanie wskazać dokumenty które upoważniają sąd Brukseli do wydawania wyroków w takich lub innych sprawach?Skrýt celý příspěvek

 • lukus
  17:07 11.11.2021

  Obávám se, že scénář i výsledek je předem známý: delší nepokoje šarvátky na hranici fotky několika dětí v novinách na titulní straně Německo tlačí Polsko, aby změnilo směr a ...Zobrazit celý příspěvek

  Obávám se, že scénář i výsledek je předem známý:
  delší nepokoje
  šarvátky na hranici
  fotky několika dětí v novinách na titulní straně
  Německo tlačí Polsko, aby změnilo směr a akceptovalo migranty
  Německo akceptuje těch 5000 migrantů a ještě Bělorusku zaplatí jako Turecku
  VÍTĚZ - PUTIN

  Představte si takové Srbsko, kdyby taky všichni (mladí silní muži) po válkách emigrovali a nechali tam děti a ženy jako tito ...
  Není to ani 25 let, co Srbové neměli elektřinu, vodu a nad hlavami jim lítaly stíhačky. Taky tam nebyl stabilní systém, bezpečí, potravinová dostatečnost.
  Ale nevzdali to a vybudovali zemi, s dálnicemi, ekonomikou a infrastrukturou.

  Každý, koho chytnou z Iraku, atd, nafasovat batoh, kanady, oblečení na týden, jídlo na pár dní a letadlem frrr zpět směr Bagdád.
  Dokážu si představit program obnovy, kdy EU se bude finančně podílet a tyto pracovníky živit přesně stanovenou dávkou peněz. A milí zlatí makat- stavět kanalyzace, třídit odpadky, atd... práce je tam až ažSkrýt celý příspěvek

  • Jura99
   17:28 11.11.2021

   Srbsko je kvůli své politice jednou z nejchudších zemí Evropy. A to mělo velmi dobrý startovní bod po pádu východního bloku. Rovněž není pravda, že by nikdo ze Srbska neutekl, je ...Zobrazit celý příspěvek

   Srbsko je kvůli své politice jednou z nejchudších zemí Evropy. A to mělo velmi dobrý startovní bod po pádu východního bloku. Rovněž není pravda, že by nikdo ze Srbska neutekl, je jich např. plná Skandinávie.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:03 11.11.2021

    Jura99 "A to mělo velmi dobrý startovní bod po pádu východního bloku." Máte na mysli válečné konflikty vedené v rámci celé Jugoslávie? Srbsko nemá přistup k moři jako například ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99
    "A to mělo velmi dobrý startovní bod po pádu východního bloku."
    Máte na mysli válečné konflikty vedené v rámci celé Jugoslávie?
    Srbsko nemá přistup k moři jako například Chorvatsko, ani bohaté sousedy přicházející se subvencemi jako Slovinsko.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     21:29 11.11.2021

     Kazdy pametnik vi, ze SFRJ mela čilejsi kontakty se zapadem i volnejsi socialismus. Byli na lepsi pozici prejit ke kapitalismu, nez zbytek vychodniho bloku. Misto toho se mezi ...Zobrazit celý příspěvek

     Kazdy pametnik vi, ze SFRJ mela čilejsi kontakty se zapadem i volnejsi socialismus. Byli na lepsi pozici prejit ke kapitalismu, nez zbytek vychodniho bloku. Misto toho se mezi sebou pozabijeli a konkretne Srbove se vyloucili na desitky let ze zapadoevropskych vazeb.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:40 12.11.2021

      Měli jiné vztahy se západem, ale také mnohem horší ekonomickou bilanci než tehdejší ČSSR. Ani valuty dovezené jejich lidmi za praci v západní Evropě jim v tom nepomohly.

      Měli jiné vztahy se západem, ale také mnohem horší ekonomickou bilanci než tehdejší ČSSR. Ani valuty dovezené jejich lidmi za praci v západní Evropě jim v tom nepomohly.

     • Jura99
      09:18 12.11.2021

      flanker.jirka: Srbove dnes delaji namezdni silu po Evrope v montovnach. Proc nemaji montovny v takove mire doma ? Protoze investori Srbsku stale neveri.

      flanker.jirka: Srbove dnes delaji namezdni silu po Evrope v montovnach. Proc nemaji montovny v takove mire doma ? Protoze investori Srbsku stale neveri.

     • flanker.jirka
      15:35 12.11.2021

      Jura99
      Když jsou tak chudí, proč tu nemáme exodus srbů na západ Evropy, která potřebuje pracovní sílu?

      Jura99
      Když jsou tak chudí, proč tu nemáme exodus srbů na západ Evropy, která potřebuje pracovní sílu?

  • TF_HU
   08:54 16.11.2021

   lukus

   Kam na ty ruské kydy chodíte?

   lukus

   Kam na ty ruské kydy chodíte?

 • PavolR
  16:54 11.11.2021

  Ha, už viem, prečo sa ten Poliak nehlási k svojmu menu - iným upiera legitimitu vyjadriť sa k čomukoľvek (čo je v demokracii úplný základ), no sám seba za legitímneho považuje. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ha, už viem, prečo sa ten Poliak nehlási k svojmu menu - iným upiera legitimitu vyjadriť sa k čomukoľvek (čo je v demokracii úplný základ), no sám seba za legitímneho považuje.

  A teraz k Lukašenkovi - uznávame ho za legitímneho prezidenta? Neuznávame! Dá sa jeho konanie považovať za terorizmus? Dá. Popri migrantoch hrozí aj zaplavením drogami a najnovšie zastavením plynu. Tak nech ho proste na výstrahu verejne zlikvidujú, tak ako bol likvidovaný bin Ládin a iní teroristi.
  Som ale samozrejme ochotný akceptovať aj jeho postavenie pred medzinárodný súdny tribunál za zločiny proti ľudskosti, pokiaľ bude možnosť odchytiť ho živého.

  Ale aj zatiaľ, môže byť aktivovaný článok 4, ako to navrhuje Tusk, čo má síce iba konzultačný charakter, no naznačilo by to naše odhodlanie aktivovať aj iné články.Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  15:32 11.11.2021

  Článek to popisuje naprosto přesně. Střední Evropa je předmětem hry o to jestli bude pod vlivem Německa nebo Ruska. O suverenní a nezávislou střední Evropu nestojí ani Německo ani ...Zobrazit celý příspěvek

  Článek to popisuje naprosto přesně. Střední Evropa je předmětem hry o to jestli bude pod vlivem Německa nebo Ruska. O suverenní a nezávislou střední Evropu nestojí ani Německo ani Rusko.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:51 11.11.2021

   to si nemyslím, Bělorusko prostě posílá imigranty do EU, že sousedí zrovna s Polskem je shoda okolností, BY by se zachovalo obdobně, i kdyby hraničilo třeba se Španělskem. Možná by ...Zobrazit celý příspěvek

   to si nemyslím, Bělorusko prostě posílá imigranty do EU, že sousedí zrovna s Polskem je shoda okolností, BY by se zachovalo obdobně, i kdyby hraničilo třeba se Španělskem. Možná by se jen lišila reakce, třeba zrovna toho Španělska, které dosud takto tvrdé nebylo.Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  15:28 11.11.2021

  Muze mi nekdo rozklicovat tu zapadni (cti protipolskou) propagandu na youtube, treba na prikladu BBC? Dekuji.

  Muze mi nekdo rozklicovat tu zapadni (cti protipolskou) propagandu na youtube, treba na prikladu BBC? Dekuji.

  • Jan Grohmann
   15:48 11.11.2021

   "Propaganda" není pejorativní označení.

   "Propaganda" není pejorativní označení.

   • ruleta
    17:23 11.11.2021

    To jistě není. Taky to není odpověď na mou otázku. Podle mého ten popis k screenshotu vůbec nekorensponduje, asi jsem slepý a nechápavý, ale ten narativ tam nevidím.

    To jistě není. Taky to není odpověď na mou otázku. Podle mého ten popis k screenshotu vůbec nekorensponduje, asi jsem slepý a nechápavý, ale ten narativ tam nevidím.

 • danny
  15:12 11.11.2021

  Myslím si, že se situace na polsko-běloruské hranici zbytečně dramatizuje. Všem stranám konfliktu se propagandisticky hodí do krámu ke vzájemnému osočování, vydírání, prezentaci ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím si, že se situace na polsko-běloruské hranici zbytečně dramatizuje. Všem stranám konfliktu se propagandisticky hodí do krámu ke vzájemnému osočování, vydírání, prezentaci tvrdého postupu domácímu publiku, vzkazy do Bruselu atd... Podle krajních polských odhadů se v Bělorusku pohybuje až 4 tisíce migrantů. Počítám, že realita bude tak někde kolem tisíců dvou. To jsou počty, které v době vrcholící migrační krize proudily balkánskou cestou denně. Ostatně většina lidí si asi vzpomene, že tehdy s podobnou podporou oficiálních míst proudili migranti z Turecka do Řecka, takže opět nic nového. V současné době zase Francie příliš nebrání tranzitu běženců do Británie.
  Kdyby hlavním cílem nebylo to divadlo kolem, domluví si Poláci nějaké zákulisní vypořádání s Minskem a "uplatí ho", nebo pozve OBSE (opakovaně odmítnuté), na místě vybudují mobilní point, na kterém umožní registraci žádostí o azyl nebo nechá sem tam nějakou menší skupinku proklouznout a přivře oči, když budou putovat za štěstím do Německa. Dokud ale krize bude všem politicky prospívat, budeme svědky dramatických záběrů.
  Osobně nevidím zásadní rozdíl mez běženci, kteří zaplatí Lukašenkově cestovce a přijedou z východu, nebo těmi, kteří zaplatí nějaké jiné cestovce a přijedou např. přes moře. Jsou to úplně ti samí lidé, s tou stejnou motivací. I když v Haagu Lukašenka odsoudí, zavřou nebo ho někdo pověsí na lampu, na jejich snaze někudy se dostat do Německa, se nic nezmění. Řešení "jak potrestat Lukašenka"(a ne že by si to nezasloužil) tak považuji za poněkud zástupný problém.
  Polákům určitě nikdo nemusí radit, jak pracovat s propagandou, konečně v souvislosti s Běloruskem jsou v tom velmi zběhlí. Televizním vysíláním Belsat od r. 2006 pokrývají značnou část běloruského území a v běloruštině šíří polský narativ. Takže radit jim, jak mají používat tlampače, no...Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:33 11.11.2021

   /Ostatně většina lidí si asi vzpomene, že tehdy s podobnou podporou oficiálních míst proudili migranti z Turecka do Řecka, takže opět nic nového./ Situace se změnila a o další ...Zobrazit celý příspěvek

   /Ostatně většina lidí si asi vzpomene, že tehdy s podobnou podporou oficiálních míst proudili migranti z Turecka do Řecka, takže opět nic nového./
   Situace se změnila a o další běžence už není zájem. Svou pomstu si Lukašenko špatně načasoval.

   /Kdyby hlavním cílem nebylo to divadlo kolem, domluví si Poláci nějaké zákulisní vypořádání s Minskem a "uplatí ho", nebo pozve OBSE (opakovaně odmítnuté), na místě vybudují mobilní point, na kterém umožní registraci žádostí /
   Což by bylo v hybridní válce to nejhorší řešení. Vědí to všichni. Jen někteří se alibisticky dívají jinam a nechávají Poliakům volnou ruku. Jak jsem psal o další migranty není zájem.

   /Osobně nevidím zásadní rozdíl mez běženci, kteří zaplatí Lukašenkově cestovce a přijedou z východu, nebo těmi, kteří zaplatí nějaké jiné cestovce/
   Jestli nevidíte rozdíl v tom když evropský stát organizuje pašování od podobných aktivit kriminálních gangů potom vám není pomoci.

   / I když v Haagu Lukašenka odsoudí, zavřou nebo ho někdo pověsí na lampu, na jejich snaze někudy se dostat do Německa, se nic nezmění. Řešení "jak potrestat Lukašenka"(a ne že by si to nezasloužil) tak považuji za poněkud zástupný problém./
   No, už pro ně nebude moci posílat další letadla. Také sankce uváží že rozestírat Evropu se alespoň ekonomiky nevyplácí.Skrýt celý příspěvek

  • Pavel1
   18:31 11.11.2021

   Blábol. Důležitá je právě ta "lukašenkova cestovka". Erdogan cíleně nedovážel Syřany do Turecka, aby je mohl následně tlačit do Řecka.... narozdíl od zločince lukašenka.

   Blábol. Důležitá je právě ta "lukašenkova cestovka". Erdogan cíleně nedovážel Syřany do Turecka, aby je mohl následně tlačit do Řecka.... narozdíl od zločince lukašenka.

 • Scotty
  15:09 11.11.2021

  Pokud vím před pár dny navrhl lídr polské opozice vládě iniciování svolání jednání států NATO na základě článku 4. Polská vláda na to nijak nereflektovala. Mám silný pocit že se ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud vím před pár dny navrhl lídr polské opozice vládě iniciování svolání jednání států NATO na základě článku 4. Polská vláda na to nijak nereflektovala. Mám silný pocit že se Polsko dostává do izolace v podstatě o vlastní vůli.
  Také bych připomněl že evropské sankce a podpora běloruské opozice stály na začátku celého tohohle příběhu. V nejbližší době přijde další vlna sankcí. Bohužel EU v tomhle není zrovna flexibilní. Ovšem je taková jakou ji členské země chtějí mít (včetně například Polska které silnou a akceschopnou EU naprosto odmítá).Skrýt celý příspěvek

  • Mortles
   15:11 11.11.2021

   Ona ta konfrontační situace PiS nevadí taky. Zdá se, že obraz "obránce před hordami" jim vyhovuje, můžou si díky tomu hledat další vnitřní a vnější nepřátele a tím přesvědčit ...Zobrazit celý příspěvek

   Ona ta konfrontační situace PiS nevadí taky. Zdá se, že obraz "obránce před hordami" jim vyhovuje, můžou si díky tomu hledat další vnitřní a vnější nepřátele a tím přesvědčit váhající voliče, že vůči nim není alternativa.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   15:57 11.11.2021

   O kim mówisz? O Donaldzie Tusku? On w chwili obecnej "nie panuje" jeszcze nad własną partią... Jego wypowiedzi są "sprzeczne" z poczynaniami (i wypowiedziami) jego kolegów... Inna ...Zobrazit celý příspěvek

   O kim mówisz? O Donaldzie Tusku?
   On w chwili obecnej "nie panuje" jeszcze nad własną partią...
   Jego wypowiedzi są "sprzeczne" z poczynaniami (i wypowiedziami) jego kolegów...
   Inna sprawa że to są "krokodyle łzy."

   Był czas i pora na takie rady - to milczał...Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    16:35 11.11.2021

    Luke Obecně nikdy není pozdě. Varšava se rozhodla zcela záměrně sehrát tuto hru s Minskem samostatně. Což je legitimní rozhodnutí, ale pak není místo na údiv nad slabou mezinárodní ...Zobrazit celý příspěvek

    Luke
    Obecně nikdy není pozdě.
    Varšava se rozhodla zcela záměrně sehrát tuto hru s Minskem samostatně. Což je legitimní rozhodnutí, ale pak není místo na údiv nad slabou mezinárodní reakcí.Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
     16:41 11.11.2021

     Moim zdaniem "nie było wyboru" - analogia z antyczną grecką "tragedią" jest bardzo celna. Reakcja międzynarodowa - szczególnie aspekt medialnej "narracji" pokazuje że "nie można ...Zobrazit celý příspěvek

     Moim zdaniem "nie było wyboru" - analogia z antyczną grecką "tragedią" jest bardzo celna.

     Reakcja międzynarodowa - szczególnie aspekt medialnej "narracji" pokazuje że "nie można na nich liczyć".
     Moim zdaniem jest to kosztowna - ale ważna lekcja realpolityk.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:52 11.11.2021

      Na tuhle svojí politiku přehlížení mezinárodního společenství jednou škaredě dojedete. Ne že bych vám to přál, ale satane se to.

      Na tuhle svojí politiku přehlížení mezinárodního společenství jednou škaredě dojedete. Ne že bych vám to přál, ale satane se to.

     • Lukas
      19:54 11.11.2021

      Scotty - nie chcę abyś to źle zrozumiał... Ale to jest marny argument... Wiesz w PL jest takie przysłowie "jak chcesz uderzyć psa to kij się zawsze znajdzie". Dopóki w PL rządzi ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty - nie chcę abyś to źle zrozumiał...
      Ale to jest marny argument... Wiesz w PL jest takie przysłowie "jak chcesz uderzyć psa to kij się zawsze znajdzie".
      Dopóki w PL rządzi Kaczyński - a nie Tusk - kij będzie w użyciu...
      Choć nie wiem czego Bruksela nie zdołała jeszcze wymusić na Warszawie...

      Gdyby było tak jak sobie to wyobrażasz to Kaczyński już dano szantażowałby Berlin - przerzucaniem owych migrantów do Niemiec...

      Faktycznie sprawa jest o tyle skomplikowana że na 100% nie znamy wszystkich "wątków" tej gry...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:50 11.11.2021

      Lukas Víte je mi úplně a naprosto jedno kdo u vás vládne. Osobně jsem jen rád že u nás nebude vládnout žádný ulrakonzervativní národovec. Tahle politika my není blízká. To že máte ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      Víte je mi úplně a naprosto jedno kdo u vás vládne. Osobně jsem jen rád že u nás nebude vládnout žádný ulrakonzervativní národovec. Tahle politika my není blízká.
      To že máte dlouhodobé spory s vedením EU (podle mě naprosto zbytečné) je také vaše věc. Ovšem mezinárodní komunita není jen EU. Měly by jste do světa začít prodávat "polský narativ" a začít zakývat srdce a mysli. Protože pokud přijde doba kdy místo migrantů přiletí ony Tu-22M3 můžete být reakcí okolního světa nepříjemně překvapeni.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      06:52 12.11.2021

      Scotty: takže jsme se z roku 1938 vůbec nepoučili. Hezké..

      Scotty: takže jsme se z roku 1938 vůbec nepoučili. Hezké..

     • Lukas
      07:44 12.11.2021

      Pro Scotty
      Jeśli uważasz rząd PiS za "ultrakonserwatywny i nacjonalistyczny" to nie wiesz kto rządzi w PL.

      Pro Scotty
      Jeśli uważasz rząd PiS za "ultrakonserwatywny i nacjonalistyczny" to nie wiesz kto rządzi w PL.

     • Scotty
      09:22 12.11.2021

      Lukas Vzhledem k tomu že u nás vládnou už 30 let zásadě více či méně liberální středové vlády je z mého (ale myslím že takový pohled nezastávám sám) PiS hodně nacionalisticky ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      Vzhledem k tomu že u nás vládnou už 30 let zásadě více či méně liberální středové vlády je z mého (ale myslím že takový pohled nezastávám sám) PiS hodně nacionalisticky napravo. A jestli je ultrakonzervativní - Poznáte je po jejich ovoci. To že u vás máte ještě větší sekáče rád věřím.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:43 12.11.2021

      skelet: není na místě srovnávat s rokem 38, mimo jiné nepochybuju, že v případě napadení NATO závazkům dostojí. Nelze ale neokomentovat hru, kterou tu PL-EU hraje.

      skelet: není na místě srovnávat s rokem 38, mimo jiné nepochybuju, že v případě napadení NATO závazkům dostojí. Nelze ale neokomentovat hru, kterou tu PL-EU hraje.

     • skelet
      11:43 12.11.2021

      je to de facto zcela na místě. V rámci relativně malicherných sporů nás naši sousedi nechali ve štychu nebo si přesněji řečeno do nás ještě kopli. To co píše Scotty je de facto ...Zobrazit celý příspěvek

      je to de facto zcela na místě. V rámci relativně malicherných sporů nás naši sousedi nechali ve štychu nebo si přesněji řečeno do nás ještě kopli. To co píše Scotty je de facto obdoba.
      Scotty de facto napsal, že pokud se Poláci budou chovat stejným způsobem, tak je necháme ve štychu proti BLR+RF. Co na tom, že všichni víme, že se u toho BLR+RF pak nezastaví. Ale třeba je to uspokojí .. takže myšlení 1938.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:06 12.11.2021

      skelet: tak drobny rozdil je v tom, ze CSR byla zcela poslusna a bez souhlasu FR+VB si nedovolila ani mobilizovat. CSR nemela zadne spory s FR.

      skelet: tak drobny rozdil je v tom, ze CSR byla zcela poslusna a bez souhlasu FR+VB si nedovolila ani mobilizovat. CSR nemela zadne spory s FR.

     • skelet
      12:26 12.11.2021

      jediný drobný rozdíl je v tom, že na ty "Tu-22M3" nedošlo. Jinak mentalita je stejná. Hážeš mi listí přes plot, tak ti při požáru nepomůžu.

      jediný drobný rozdíl je v tom, že na ty "Tu-22M3" nedošlo. Jinak mentalita je stejná. Hážeš mi listí přes plot, tak ti při požáru nepomůžu.

     • Scotty
      12:44 12.11.2021

      Problém Polska je že jsou zahleděni samy do sebe. V zanraniční politice se začali orientovat primárně a téměř výhradně na USA. Bohužel pouze na USA Donalda Trumpa. Což se ukázalo ...Zobrazit celý příspěvek

      Problém Polska je že jsou zahleděni samy do sebe. V zanraniční politice se začali orientovat primárně a téměř výhradně na USA. Bohužel pouze na USA Donalda Trumpa. Což se ukázalo jako fatální chyba.
      Podívejme se na aktuální situaci. Lukašenko zavolá do Moskvy a dostane taktické bombardéry. Pokud dnes zavolá Morawiecki do Washingtonu dostane B-1B? Ne.
      Myslím že zahraniční politika Polska momentálně tragicky selhává.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:14 12.11.2021

      Ano, takový je problém Polska. A? Prostě klasické myšlení 1938.

      Ano, takový je problém Polska. A? Prostě klasické myšlení 1938.

     • Scotty
      13:42 12.11.2021

      Ani ne tak problém jako fuck-up.

      Ani ne tak problém jako fuck-up.

     • Torong
      19:27 12.11.2021

      Scotty: A řešení je pro Poláky přitom tak snadné. Přestat se vzpírat Německu a začít skákat jak ono píská, že? Dokážeš vůbec pochopit, že jsou i tacé co nemají lokají povahu jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty:
      A řešení je pro Poláky přitom tak snadné. Přestat se vzpírat Německu a začít skákat jak ono píská, že? Dokážeš vůbec pochopit, že jsou i tacé co nemají lokají povahu jako ty? Ne, že by všechno dělali Poláci dobře. V hromadě věcí se naprosto nepoučili a hrají si na velmoc tam, kde by měli hledat spolupráci a dokázat ustoupit. Ale pořád je to lepší než tvůj postoj v uctivém předklonu a vyprávění o tom jak i to Německé hovno krásně voní...Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      02:34 13.11.2021

      Torong Nikdo nechce, aby Polsko skákalo jak Německo píská, ani jak píská Česko ohledně dolu Turow. Jde o to, že Polsko se zavázalo, že bude skákat podle smluv, které Polsko ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong

      Nikdo nechce, aby Polsko skákalo jak Německo píská, ani jak píská Česko ohledně dolu Turow.

      Jde o to, že Polsko se zavázalo, že bude skákat podle smluv, které Polsko podepsalo. A to je zcela standardní požadavek - pokud podepíšeš smlouvu, máš podle ní skákat.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:10 11.11.2021

   Scotty Máte pro Polsko nějaké jiné řešení, jak v takové situaci pokračovat? Podívejte se jak dlouho tato situace na hranici EU trvá, nejen v případě Polska, ale i Litvy a co na to ...Zobrazit celý příspěvek

   Scotty
   Máte pro Polsko nějaké jiné řešení, jak v takové situaci pokračovat?
   Podívejte se jak dlouho tato situace na hranici EU trvá, nejen v případě Polska, ale i Litvy a co na to Berlín a Paříž nebo Brussel? Nic kloudného z velmocí nevypadlo.
   Brání někdo němcům, francouzům v tom nějakou formou pomoci Polsku?Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    22:15 11.11.2021

    Začít rozhovory v rámci NATO není špatný začátek. Požádat o příchod policejních nebo vojenských sil alespoň ze "spřátelených" zemí. Pokusit se do řešení humanitární krize zapojit ...Zobrazit celý příspěvek

    Začít rozhovory v rámci NATO není špatný začátek. Požádat o příchod policejních nebo vojenských sil alespoň ze "spřátelených" zemí. Pokusit se do řešení humanitární krize zapojit OSN. Což by patrně k ničemu nebylo, ale Polsko by mohlo alespoň na mezinárodním fóru označit jako viníka Bělorusko.
    Z Berlína, Paříže nebo Bruselu vypadli už po běloruských "volbách" sankce. Což byl jeden ze spouštěčů současné situace. Jde o tu jaká by ta monumentální pomoc měla být? Určitě by byla možnost tam poslat policisty v rámci Frontexu, ale o to Poláci nestojí. Unie patrně v nejbližší době zpřísní sankce na Bělorusko a zejména na Belavii.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     07:50 12.11.2021

     Oni nemají čas na pindáni v NATO, ani na nějaké symbolické výpomoci frontexu.
     Problém je třeba řešit v zemích původu uprchlíků, což se se NATO a EU vysloveně "povedlo"

     Oni nemají čas na pindáni v NATO, ani na nějaké symbolické výpomoci frontexu.
     Problém je třeba řešit v zemích původu uprchlíků, což se se NATO a EU vysloveně "povedlo"

     • Scotty
      09:27 12.11.2021

      Předpokládám že všichni polští politici nebudou vytížení tím že stojí s klackem u hranic. Na jednání s aliancí by si mohli čas najít. Jak vyřešit migraci u nich? Máme jim zajistit ...Zobrazit celý příspěvek

      Předpokládám že všichni polští politici nebudou vytížení tím že stojí s klackem u hranic. Na jednání s aliancí by si mohli čas najít.
      Jak vyřešit migraci u nich? Máme jim zajistit věčný mír, prosperitu a řešení letitých sociálních problémů? Nebuďte naivní. Řešení problémů u nich je pěkné politické heslo, ale nemá žádný obsah.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:45 12.11.2021

      o Frontexu a úspěších se zastavením masové migrace si myslím své, nicméně Polsku nyní o pomoc ani nejde. Vládnoucí strana chce ukázat akceschopnost a že nikoho, tím méně Brusel, ...Zobrazit celý příspěvek

      o Frontexu a úspěších se zastavením masové migrace si myslím své, nicméně Polsku nyní o pomoc ani nejde. Vládnoucí strana chce ukázat akceschopnost a že nikoho, tím méně Brusel, nepotřebuje. Už jsme to slyšeli, že dotace EU nepotřebují, že mají peněz dost, že Brusel jim vyhlašuje WW3 a podobné pindy.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:44 12.11.2021

      Scotty A je to vůbec otázka pro NATO? Jde maximálně o nelegální přechod státní hranice osob, které by nejraději polskem jen projeli vlakem do Německa. Poláci aktuálně nasadily 15 ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      A je to vůbec otázka pro NATO? Jde maximálně o nelegální přechod státní hranice osob, které by nejraději polskem jen projeli vlakem do Německa.
      Poláci aktuálně nasadily 15 000 vojáků a několik tisíc osob z řad policie.

      Z praktického hlediska by bylo zajímavé, kolik osob, v jakém termínu a na jak dlouho jim dokáží armády NATO poskytnout. Dali by dohromady alespoň polovinu toho co sami poláci?

      Pokud jde o současnou polskou politickou reprezentaci, tak dělají co mohou a jak mohou. Těžko si mohou vybrat toho, kdo bude jejich sousedem. Ještě by mohli zkusit se s Lukašenkem - Putinem dohodnout a přestat dodržovat sankce. Takové řešení by se EU také určitě líbilo :-)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:18 12.11.2021

      Podle článku 4 smlouvy ano. Článek 4 Smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Podle článku 4 smlouvy ano.
      Článek 4
      Smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany.

      Polský narativ je že se nejedná pouze o nelegální překročení hranice, ale o hybridní útok ze strany Běloruska.
      Armády NATO vždy drží vybrané prapory družené v brigádě VJTF. Ty by měli být schopné nasazení do pěti dnů kdekoli na světě.

      Pokud dělají polští politici maximum, tak bych nechtěl vidět to minimum.Skrýt celý příspěvek

 • Pauli
  14:50 11.11.2021

  Tak je pusťte. Stejně do Evropy už celá léta proudí statisíce uprchlíků přes Středozemní moře a Balkán. Vtipný, že tihle uprchlíci z Afriky a arabských zemí zdrhají do Evropy a ne ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak je pusťte. Stejně do Evropy už celá léta proudí statisíce uprchlíků přes Středozemní moře a Balkán. Vtipný, že tihle uprchlíci z Afriky a arabských zemí zdrhají do Evropy a ne do musilimských superbohatých zemí co mají za rohem, jako Saúdská Arábie, Bahrajn, nebo Emiráty :D Že by je sem někdo pozval? A nebo Lukašenkovi můžou platit desátek stejně, jako ho platí strejdovi Erdoganovi. Nic lepšího asi stejně nikdo nevymyslí.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:13 11.11.2021

   Pozval je sem strýček Lukašenko. Vlastně nepozval on je přímo naložil do jejich letadel a přivezl. Tak ať se teď o ně stará. Žádaní rozdíl oproti Turecku je ten že oni tak nějak ...Zobrazit celý příspěvek

   Pozval je sem strýček Lukašenko. Vlastně nepozval on je přímo naložil do jejich letadel a přivezl. Tak ať se teď o ně stará.
   Žádaní rozdíl oproti Turecku je ten že oni tak nějak leží přirozeně na migrační trase. Rozhodně je k sobě nesváželi z celého blízkého východu.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    15:26 11.11.2021

    V Turecku jsou miliony skutečných uprchlíků ze Sýrie, pro které bylo Turecko první bezpečnou zemí. Přesně podle mezinárodního práva. Bělorusko určitě není tentýž případ.

    V Turecku jsou miliony skutečných uprchlíků ze Sýrie, pro které bylo Turecko první bezpečnou zemí. Přesně podle mezinárodního práva. Bělorusko určitě není tentýž případ.

    • flanker.jirka
     21:11 11.11.2021

     Bělorusko samo není bezpečným státem ani pro vlastní občany.

     Bělorusko samo není bezpečným státem ani pro vlastní občany.

   • Torong
    15:27 11.11.2021

    A proč jim nedat to co chtějí? Před dvěma lety Němci strašně moc o uprchlíky stáli. Tak ať si je užijou.

    A proč jim nedat to co chtějí? Před dvěma lety Němci strašně moc o uprchlíky stáli. Tak ať si je užijou.

    • Scotty
     16:38 11.11.2021

     Situace se změnila a Poláci moc dobře vědí že pokud je vpustí na své území už tam zůstanou.

     Situace se změnila a Poláci moc dobře vědí že pokud je vpustí na své území už tam zůstanou.

     • Torong
      17:48 11.11.2021

      Jak změnila? Přece migranti velmi obohatí Německo. Nebo už najednou ne? Pak ale nechápu reakce lidí jako Wagner. Do Německa ne, ale Polsko by se m,ělo chovat humánně a migranty ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak změnila? Přece migranti velmi obohatí Německo. Nebo už najednou ne? Pak ale nechápu reakce lidí jako Wagner. Do Německa ne, ale Polsko by se m,ělo chovat humánně a migranty přijímat...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:20 11.11.2021

      Už jich přišlo tolik kolik v Německu chtěli.

      Už jich přišlo tolik kolik v Německu chtěli.

   • Pauli
    19:29 11.11.2021

    Lukašenko je sem nezve posledních X let, ale až teď. Co se rozvratila Lybie.. Tomu už bude deset let a Sýrie je sem zvou mnozí politici a plno organizací je dokonce bez problémů a ...Zobrazit celý příspěvek

    Lukašenko je sem nezve posledních X let, ale až teď. Co se rozvratila Lybie.. Tomu už bude deset let a Sýrie je sem zvou mnozí politici a plno organizací je dokonce bez problémů a bez odporu vozí po tunáchSkrýt celý příspěvek

 • juhelak
  14:18 11.11.2021

  Ti utecenci si porad mysli že o ně nekdo v Evropě stojí..Měli by jim tam hlasit že zadna zeme o ne nemá zájem a jedine co se jim v Polsku dostane je podpora pri deportaci zpet do ...Zobrazit celý příspěvek

  Ti utecenci si porad mysli že o ně nekdo v Evropě stojí..Měli by jim tam hlasit že zadna zeme o ne nemá zájem a jedine co se jim v Polsku dostane je podpora pri deportaci zpet do země puvodu. O azyl můžou zádat i v Bělorusku kdyz je tam podle vsech tak super život. Hlavně jim to tam měl prijet ríci nejaky nemecky politik že k nim se nedostanou.Skrýt celý příspěvek

 • Harvest
  14:03 11.11.2021

  Je to úplne evidentne riadena akcia Putina na destabilizaciu EÚ a najmä Poľska. Bohuzial, musím konštatovať, že Poliaci sú na to asi samy, nevidim žiadnu reálnu snahu Poliakov v ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to úplne evidentne riadena akcia Putina na destabilizaciu EÚ a najmä Poľska. Bohuzial, musím konštatovať, že Poliaci sú na to asi samy, nevidim žiadnu reálnu snahu Poliakov v ochrane ohranic podporiť. Nikto v EÚ sa okrem slov k ničomu neodhodlal a s ekonomickými sankciami musel Lukašenko už vopred počítať. Morawiecky bol nedávno v Bratislave, dúfam sme Poliakom aspoň sľúbili aj nasadenie našich vojakov v prípade potreby na ochranu hraníc.

  je to docela zapeklita situácia, kde možno Lukovi a Putinovy ide o to, aby tlačil Poliakov až do tej mieri, že to vyvolá nejaky násilný stret, ktorý sa využije ako dôvod na úplne začlenenie Bieloruska ako jednej z Republik do Ruska, samozrejme ako formu ochrany Bielorusov pred zlým západom.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   14:12 11.11.2021

   Poláci pomoc nechtějí, asi nedůvěřují cizím jednotkám, že nikoho nepropustí stejně, jako polské jednotky. Žijeme v zajímavé době, protože na věci mají státy Evropy opět jako v ...Zobrazit celý příspěvek

   Poláci pomoc nechtějí, asi nedůvěřují cizím jednotkám, že nikoho nepropustí stejně, jako polské jednotky. Žijeme v zajímavé době, protože na věci mají státy Evropy opět jako v minulosti různé názory a do toho si řeší své zájmy. Samotnému mi nejde do hlavy, že Polsku stála za to hysterie kolem Turowa, osočení české strany, rétorika o zhoršení vztahů s ČR a V4, obvinění že se dohodnout nechce ČR a podobné kecy (česká strana prý chtěla trvání smlouvy logicky po dobu fungování dolu, Polsko chtělo 2roky, prostě zadní vrátka jak smlouvu neplnit). Za takové situace ani já nemám vůči Polsku nějaký přehnaný obdiv.Skrýt celý příspěvek

   • Harvest
    14:23 11.11.2021

    Ani mne sa moc nepáči ta ich vládnuca strana a to s Turowem je pekne svinstvo, ale teraz musia ísť akékoľvek antipatie bokom, je an v našom záujme, aby tu situáciu Poliaci zvládli. ...Zobrazit celý příspěvek

    Ani mne sa moc nepáči ta ich vládnuca strana a to s Turowem je pekne svinstvo, ale teraz musia ísť akékoľvek antipatie bokom, je an v našom záujme, aby tu situáciu Poliaci zvládli.
    Nepustit si na hranice taxikárov z Frontexu a západné woke média je bohužiaľ nune. Všetci vieme, aké skreslene reportáže by odtiaľ produkovali.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:53 11.11.2021

  Bělorusko používá imigranty jako lidské zbraně a oni mu na to dobrovolně přistupují jako nějací kamikadze. To je poměrně odlišné od migrační vlny z 2015, která vznikla na živelné ...Zobrazit celý příspěvek

  Bělorusko používá imigranty jako lidské zbraně a oni mu na to dobrovolně přistupují jako nějací kamikadze. To je poměrně odlišné od migrační vlny z 2015, která vznikla na živelné ekonomické bázi (pravděpodobně) bez zlého úmyslu třetí strany. Zde bohužel nelze jinak, než držet hranici neprostupnou, Lukašenko má jistě dostatek letadel, aby vozil uprchlíky třeba donekonečna, pokud budou mizet v EU. Je to sice kruté, ale neprostupnost polské hranice se jistě dozví i v Sýrii a další nebudou ochotni jen tak přijíždět. Samozřejmě nelze nevidět, že Polsko má vůči EU také svou nějakou strategii a pomoc vlastně ani nechce či nepotřebuje. Proto bych se s pomocí Polsku nevnucoval, ale současně v žádném případě nekritizoval chování Polska, že nevpouští "ženy a děti". Vůči Bělorusku je potřeba vystoupit maximálně tvrdě (sankce, vyloučení ze swiftu atp.) , to co provádí je v měřítku těsně pod ozbrojenou agresí.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3