Krize na polsko-běloruské hranici: Sociální migranti jako zbraň hybridní války

Krize na polsko-běloruské hranici: Sociální migranti jako zbraň hybridní války
Polští vojáci na polsko-běloruských hranicích / Foto: 18 Dywizja Zmechanizowana, Public Domain (Zvětšit)

Krize na polsko-běloruské a litevsko-běloruské hranici, která trvá od června, se za posledních několik desítek hodin vyostřila. Problémem není pronikání malých skupin sociálních migrantů – ale běloruskými úřady řízený útok masy sociálních migrantů přes provizorní hraniční plot.

V důsledku krize musel být uzavřen nedaleký hraniční přechod v Kuźnici. V současné době v jeho blízkosti roste kemp sociálních migrantů – pohled dříve známý ze severní Francie.

Vzhledem k velkému množství různých materiálů není pochyb, že se nejedná o humanitární krizi. Bojujeme s umělou krizí – napětím způsobeným aktivním jednáním běloruských úřadů, které aktivně shromažďují a převážejí potenciálně neuvědomělé návštěvníky ze Sýrie, Iráku a dalších problémových míst Blízkého východu na hranici a tam je zadržují. Běloruské jednotky nedovolují nově příchozím využít legální přechody, kde by případně mohli předložit příslušné doklady – žádost o pobyt nebo o legální překročení hranice.

Krize nabírá na síle. Sociálních migrantů je a bude více, protože Bělorusko plánuje zvětšit počet leteckých spojení z Minsku do zemí Blízkého východu a severní Afriky. Odhady naznačují možnost doručovat do Běloruska několik tisíc sociálních migrantů týdně.

Běloruské jednotky brání sociálním migrantům použít legální hraniční přechody a tlačí je zpět do lesů.

A neodvratně se blíží zima, a tedy i nepříznivé povětrnostní podmínky, které jen umocňují špatnou situaci příchozích z Blízkého východu, kteří táboří v cizích podmínkách lesů střední Evropy.

V tuto chvíli si možná říkáte, k čemu to všechno je? Jaký je účel akcí?

Je těžké identifikovat jeden motiv. Bělorusko se může na jednu stranu chtít „pomstít“ Varšavě za aktivní podporu „demokratické opozice“ v Bělorusku – která v očích režimu je pouze podvratnou sílou a Polsko je agresor, který si přeje destabilizovat běloruský stát.

Ale nejde jen o běloruskou propagandu. Od samého počátku krize se polské „opoziční síly”, které bojují proti vládnoucí straně Právo a Spravedlnost (PiS), snažily využít krize v pohraničí k podněcování sociálních nepokojů nebo alespoň ke změně „veřejného mínění“ v neprospěch Kaczynského.

Bez ohledu na soukromé politické preference je těžké bez emocí a kulturními slovy popsat nezodpovědnou, nebezpečnou a protistátní činnost představitelů polských opozičních politických stran, médií a nevládních organizací (které v takových situacích působí jako „akční jednotky” různých politických formací), nemluvě o těch, kteří si s nulovou legitimitou uzurpují právo „mluvit k jakémukoli tématu“ – celebrity.

Zatím ale krize pozici Kaczynského v Polsku posiluje, protože jednoduše podniká rozumné a srozumitelné kroky pro většinu společnosti, na rozdíl od zástupců opozice, kteří se kompromitují dokonce i v očích svých voličů.

Na hranicích jsou také nasazeny jednotky Teritoriální obrany (Wojska Obrony Terytorialnej)

Je legrační slyšet teorie, že za krizi může Kaczynski. Tvorba takovýchto „konspiračních teorií“ dokonale ukazuje naprosté odtržení od reality autorů a „tlampačů” těchto zpráv. Autor tohoto článku opravdu nechápe, jakou míru nenávisti a arogance člověk musí mít, aby, když čelí vážné krizi, negoval ta nejzjevnější fakta a jeho konání se řídilo tak přízemními motivy.

Další možností, proč nyní Bělorusko používá sociální migranty jako zbraň, může být pokus vynutit si ústupky na široce chápaném Západě – zrušení sankcí a možná i nějaké peníze – podobně jako Turecko dostává peníze za „zadržování“ sociálních migrantů. Je to logické, protože sociální migranti cestující na hranice nehledají bezpečí – nechtějí žít v Polsku – ale v sociálních rájích jako Německo a Francie. Bělorusko přitom trpí vážnou ekonomickou krizí.

Na tomto místě stojí za zmínku, že spuštění Nord Streamu 2 výrazně oslabilo pozici Minsku, který se dosud těšil „preferenčním“ cenám plynu a dalších surovin a udržoval v ruce nástroj „odříznutí Západu“ od ruských uhlovodíků.

Nicméně potenciální vyústění krize je znepokojivější než potenciální záměry Minsku. Čas plyne... sociálních migrantů bude jen přibývat. Čas pracuje v neprospěch polských pohraničníků a vojáků. Nouzový stav na polských hranicích byl prodloužen začátkem října a skončí na přelomu roku – prodloužení již není možné. Počasí se horší a běloruské služby se snaží obušky a výstřely do vzduchu nejen zastrašit, ale i zasít do davů sociálních migrantů agresi a nenávist.

S největší pravděpodobností se prolije krev – musíme na to být připraveni. Otázkou je, co se stane potom?

Důležitým poučením, a to i pro Českou republiku, je přístup jednotlivých stran a pozorovatelů k současným událostem. Záměry vlád ve Varšavě a Minsku všichni znají.


Polský ministr obrany Blaszczak navštívil polské vojáky na polsko-běloruské hranici.

Ale co dělají ostatní zainteresované strany? Berlín, kterého by se to mělo týkat nejvíce – ústy Ursuly von der Layen vyjádřila „ty nejhlubší obavy“ a ohlásil další sankce. Vyřeší to problémy stále frustrovanějších davů bloudících pod ostnatým drátem? Nebo možná zintenzivní aktivity Minsku, který „nemá co ztratit“?

Zároveň jiní politici, jako je německý politik a poslanec Evropského parlamentu Manfred Weber, tvrdí, že Varšava přispěla k současné krizi.

Problém je v tom, že evropská hraniční služba Frontex nemá vlastní síly a zdroje na posílení hranic. Frontex si „vypůjčuje” síly, prostředky a služby jiných zemí – na bělorusko-polských hranicích Frontex využíval hlavně polské pohraničníky.

Dnes zde nejsou žádné síly Frontexu – ostatní země EU, které mají silné pohraniční služby, je mají nasazeny na vlastních hranicích (Španělsko, Itálie a Řecko také musí odrážet sociální migranty na vlastních hranicích).

O čem tedy tyto neseriózní hádky mohou být? Pravděpodobně jen o jedné věci – samotnému aktu svolání Frontexu. Svolání této bruselské agentury by bylo zvláštním aktem placení „feudálního tributu“ Varšavou, která by musela uznat, že si na vlastní hranici neumí poradit a musí volat o pomoc „ochránce“. A o tom je již několik let konflikt mezi Bruselem a Varšavou. Nejde o žádný právní stát, ani o to, zda těžba Turówa škodí životnímu prostředí více než německý důl Jänschwalde. Všechny tyto šarvátky mají jediný cíl – ukázat, kdo má poslední slovo a čí rozhodnutí jsou závazná. Stát, který nedokáže ochránit část svých hranic, si nezaslouží být nazýván samostatným státem – není-li tak?


Ukázky německé, britské a kanadské propagandy. Kopie obrazovky YouTube. Sdělení je jasné: „Polsko zadržuje nevinné sociální migranty”. Tak mají vypadat profesionální informační operace v 21. století – teorii „podmanivého vzhledu” a „oxfordské angličtiny” znají čtenáři seriálu o polské Armádě nového vzoru.

Výroky politiků, jako je Weber, slouží k interpretaci skutečných postojů německých elit, tedy takových postojů, které německé úřady oficiálně nemohou přiznat.

NATO, které by v tomto případě mohlo být platformou pro diplomatickou akci Washingtonu, je zatím zdrženlivé. Ano, padají slova o „hybridní válce”. Ale jaksi je nikdo nespojuje s probíhající agresí proti členovi NATO a potažmo s povinností podporovat napadeného spojence.

Připomeňme, že invaze do Afghánistánu byla ospravedlněna a legitimizovaná kvalifikací teroristických útoků z 11. září jako útoku na členský stát NATO, a tedy k aktivaci Článku 5 NATO. Jak ale vidíte, Článek 5 je vysoce deklarativní záležitost.

Rusku, které je do krize operativně zapojeno (vytvoření tranzitního kanálu vyžaduje rozsáhlé zázemí na Blízkém východě – což přesahuje možnosti služeb podřízených Lukašenkovi), krize vyhovuje – posiluje závislost Minsku na Moskvě. Krize je jednoduše dalším žetonem, který Putin jako pokerový hráč přihazuje u mezinárodního pokerového stolu.

Těžko psát scénáře, co bude dál – ale není těžké si připomenout, že běloruští a ruští vojáci během cvičení ZAPAD-2021 nacvičovali mimo jiné scénář pronásledování „teroristických skupin“, které již opustily území Běloruské republiky.

Co se vlastně stane, až padnou první výstřely a k zemi padnou první mrtvá těla – a s tím i první obvinění „kdo za to může”? Vojenský konflikt je samozřejmě extrémní varianta. Další variantou ale bude příchod ruských „mírotvorců“, kteří se otevřeně a trvale etablují v západním Bělorusku. Což bude definitivní zpečetění situace, ve které se Běloruská republika stane další republikou Ruské federace.

„Podmanivost” a „oxfordská angličtina” to sice není. Ale tak to vypadá, když se nějaký stát stává „součástí ruského civilizačního projektu“.

Co tedy můžeme dělat?

Ze strany Varšavy se zdá, že je potřeba propagandistická operace – potřeba použít síly a prostředky k vedení informačních operací v domovských regionech sociálních migrantů, že přes Bělorusko nevede cesta do západní Evropy. Tomu mohou pomoci média jiných zemí – zatím k tomu ale není vůle, ba právě naopak.

Stejně tak na samotné hranici je nutné pomocí technických prostředků (např. tlampače s vysláním v arabštině) srozumitelně vyjasňovat sociálním migrantům jejich situaci. Výše uvedená opatření věc sice nevyřeší, ale mohou snížit napětí.

Skutečné řešení problémů leží mimo Varšavu. Berlín, Brusel a Washington mohli před pár týdny požár uhasit. Stačil by pevný a solidární postoj – rychlé rozhodnutí o sankcích za současného nasazení ozbrojených sil. Vyslání armády jako „strategická signalizace“ by bylo jasnou zprávou, že takové akce jsou interpretovány jako akt agrese proti členskému státu NATO.

Bohužel je záležitost mezinárodní a každý hráč chce v této věci „vyhrát“ své zájmy, přičemž zcela ignoruje nebo zlehčuje skutečnou hrozbu. Náklady mezinárodních diplomatických her a intrik nese pouze Varšava. Jeden den operací na hranici stojí více než pokuta, kterou Brusel uložil za doly Turów.

S nadsázkou řečeno, Varšava není podmětem hry, ale jejím předmětem. A stojíme v předvečer posledního dějství této skutečně starověké řecké tragédie, v níž Varšava hraje roli „tragického hrdiny“.

Kdo ví, možná by v této situaci bylo jediným rozumným řešením vytvoření humanitárních koridorů z bělorusko-polských hranic na polsko-německé a dát sociálním migrantům co chtějí – bezstarostný a blahobytný život v Německu.

Autor je polským korespondentem Armádních novin, který si přeje zůstat v anonymitě.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polský pohled na krizi v Bělorusku

Dne 9. sprna Bělorusové již pošesté vybrali prezidenta své země. Podle oficiálních výsledků vyhrál ...

PREMIUM Polský pohled na Vrbětice: Důležitější je Bělorusko a konec českého pacifismu

Mezi Českou republikou a Ruskou federací vzniklo silné diplomatické napětí ‒ objev ruské stopy ve ...

Klíčové dilema České republiky. Bojovat nebo nebojovat po boku Polska

V Evropě 21. století běžně zaznívají hlasy popírající smysl a potřebu vynakládat značné částky na ...

PREMIUM Polská Armáda nového vzoru proti ruské válce nové generace; část 5.

Polský think-tank Strategy and Future (S&F) představil dlouho očekávaný projekt Armády ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Jilex
    15:27 17.11.2021

    Migranti v úterý poprvé použily zásahové výbušky proti polským pohraničníkům. Odkaz:
    https://twitter.com/nexta_tv/s...

    Migranti v úterý poprvé použily zásahové výbušky proti polským pohraničníkům. Odkaz:
    https://twitter.com/nexta_tv/s...

  • Rambo
    02:48 16.11.2021

    Je vidět, že je soudržnost států EU a podpora Polska nulová. Každý z členských států EU by měl Polsku nabídnout pomoc vysláním příslušníků policie. Myslím, že to neudělala ani ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Je vidět, že je soudržnost států EU a podpora Polska nulová. Každý z členských států EU by měl Polsku nabídnout pomoc vysláním příslušníků policie. Myslím, že to neudělala ani ČR.

    Podle mě by měly země (USA, Anglie, Francie), které rozvrátily a destabilizovaly Irák, Libyi aj. měly na polskou hranici vyslat své vojáky, převzít uprchlíky z hranice a dopravit je zpět do svých zemí. Dočasnou pomoc ze zdravotních důvodů by poskytly jen uprchlíkům se zdravotními problémy, které by po vyléčení dopravily také zpět do jejich zemí. V těchto zemích by pak měly rozmístit své vojáky, kteří by zajistili stabilizaci dané oblasti a pomohli s její obnovou do doby, kdy to zvládnou místní sami.

    Pokud jde o Ukrajinu, lze ochranu jejích hranic zajistit raketami a drony. Pokud by hranici Ukrajiny překročila např. ruská armáda, nebál bych se je zlikvidovat raketami ihned po překročení hranic (zejména těžkou techniku). Z hlediska mezinárodního práva by proti tomu nemohl nikdo nic říci, Ukrajina bránila své území.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
      07:23 16.11.2021

      :) Země, které destabilizovaly Irák, Libyi aj., by je teˇd měly stabilizovat? Kdo by rozhodl, že tentokrát to není destabilizace ale stabilizace?

      Pokud někdo převezme uprchlíky na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      :) Země, které destabilizovaly Irák, Libyi aj., by je teˇd měly stabilizovat? Kdo by rozhodl, že tentokrát to není destabilizace ale stabilizace?

      Pokud někdo převezme uprchlíky na své území, nemůže je ihned násilím dopravit do jejich zemi, ale musel by s nimi absolvovat standardní "uprchlickou" proceduru.

      Můžeme tedy rozpustit všechny druhy vojsk a kromě raketového a dronového? Proti raketám a dronům není obrany?
      Skrýt celý příspěvek

      • Rambo
        10:13 16.11.2021

        To nemusí nikdo rozhodovat. Před pár lety se mj. v Tripolisu pořádal šampionát juda policejních jednotek. Jeden známý, který se ho zúčastnil mi říkal, že to bylo super, čisté a ...
        Zobrazit celý příspěvek

        To nemusí nikdo rozhodovat. Před pár lety se mj. v Tripolisu pořádal šampionát juda policejních jednotek. Jeden známý, který se ho zúčastnil mi říkal, že to bylo super, čisté a bezpečné město, kde si lidé z okolních afrických zemí považovali, když mohli v Libyi pracovat a vydělat si pěkné peníze. Žádní uprchlíci z Libye neutíkali.

        Přestože Kaddáfí spolupracoval se západními zeměmi, začaly zem bombardovat USA, Británie a Francie, aby se dostaly k ropě a zem zcela rozvrátily.

        Neříkám, že nemáme mít jen rakety a drony. Nicméně armáda nedávno vyhodila několik mld. Kč za houfnice CAESAR, které na rozdíl našich houfnic DANA nejsou plně automatické, mohly se modernizovat. V dnešní době je podle mě nákup velkého množství houfnic nesmysl. Je to jako stavět velké bitevní lodě za 2 sv.v., které zničila letadla torpédy při jejich první plavbě. Než nějaká houfnice vyjede vůbec z kasáren, zlikviduje ji raketa.

        Rád si nechám vysvětlit, jak houfnice CASER sestřelí dron nebo raketu.

        Mimochodem, naše houfnice DANA a raketomety Vampir se osvědčily při nedávném zabíjení civilistů v Arménii armádou Ázerbájdžánu, kam byly přes zákaz vývozu českých zbraní do krizových oblastí oklikou přes židovský Izrael vyvezeny. Předsedkyně výboru pro obranu, gestapačka odSS Černochová to neřešila, a ještě má drzost teď kandidovat na ministryni obrany. Rozkradla přitom polovinu Prahy 2, kde dělá starostku a chtěla "ojebat" systém studiem práv v Plzni.
        Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          10:56 16.11.2021

          Houfnice je palebný prostředek, může odpalovat hloupé granáty nebo chytrou munici (např. kamikadze drony), zkrátka se použije pro udělení energie chytré munici nutné pro přepravu ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Houfnice je palebný prostředek, může odpalovat hloupé granáty nebo chytrou munici (např. kamikadze drony), zkrátka se použije pro udělení energie chytré munici nutné pro přepravu nad bojiště, ušetří dronu palivo i čas. Pro takové použití je manuálně nabíjená houfnice spíš výhodou. Automat se hodí pro pokus o zasypání cíle hloupou municí ze zásobníku.
          Skrýt celý příspěvek

        • Jan Padesátýpátý
          12:52 16.11.2021

          Rád si nechám vysvětlit, jak samotné rakety a drony zastaví ruskou invazi na Ukrajinu.

          'Muammar Kaddáfí. V roce 2004 například varoval, že pokud Evropská unie nezruší sankce proti ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Rád si nechám vysvětlit, jak samotné rakety a drony zastaví ruskou invazi na Ukrajinu.

          'Muammar Kaddáfí. V roce 2004 například varoval, že pokud Evropská unie nezruší sankce proti jeho zemi, přestane Libye fungovat jako „evropská pobřežní stráž“ a zastavovat migranty mířící na sever. Při návštěvě Itálie v roce 2010 si výslovně řekl o peníze. Pohrozil, že když je nedostane, tak se v důsledku nekontrolované migrace přes Libyi Evropa brzy promění na novou Afriku a rétoricky se ptal, jaká bude asi reakce evropské populace na příchod afrických imigrantů.'
          Skrýt celý příspěvek

          • Rambo
            13:31 16.11.2021

            To možná dělal Kaddáfí v minulosti. Jak jsem psal výše v roce 2008 proběhlo v Tripolisu Policejní mistrovství Světa v judu, kterého se zúčastnila i naše policie. Tak špatné, jak ...
            Zobrazit celý příspěvek

            To možná dělal Kaddáfí v minulosti. Jak jsem psal výše v roce 2008 proběhlo v Tripolisu Policejní mistrovství Světa v judu, kterého se zúčastnila i naše policie. Tak špatné, jak píšete výše to tam asi nebylo...

            https://www.policie-sport.cz/a...
            Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            14:53 16.11.2021

            Rambo
            ˇUžasná byla i olympiáda v Moskvě 1980. Vypovídá to něco o tom, jak dobré to v SSSR bylo, a ospravedlˇnuje to nějak sovětskou podporu terorismu?

            Rambo
            ˇUžasná byla i olympiáda v Moskvě 1980. Vypovídá to něco o tom, jak dobré to v SSSR bylo, a ospravedlˇnuje to nějak sovětskou podporu terorismu?

        • Scotty
          13:49 16.11.2021

          /super, čisté a bezpečné město,/
          Tímhle se vyznačují všechny fašistické diktatury.

          /super, čisté a bezpečné město,/
          Tímhle se vyznačují všechny fašistické diktatury.

          • Rambo
            17:14 16.11.2021

            Pořád lepší když je v dané zemi 2 000 politických vězňů, než řešit 30 milionů uprchlíků v Evropě.

            Pořád lepší když je v dané zemi 2 000 politických vězňů, než řešit 30 milionů uprchlíků v Evropě.

          • Jan Padesátýpátý
            00:43 17.11.2021

            30 milionů Libyjců uprchlo do Evropy?? Co je to za nesmysl? :D

            30 milionů Libyjců uprchlo do Evropy?? Co je to za nesmysl? :D

          • Ján Paliga
            23:50 21.11.2021

            No videl som Damašok a veľmi pochybujem, že sa poriadkom veľmi líši od Tripolisu... A poriadok (myslené na odpadky) tam určite nebol....

            No videl som Damašok a veľmi pochybujem, že sa poriadkom veľmi líši od Tripolisu... A poriadok (myslené na odpadky) tam určite nebol....

    • Jirosi
      14:39 17.11.2021

      Za mě, by tam USA měli poslat jednoho dobře vycvičeného kluka, třeba jako John Rambo.
      Ten by to vyřešil, stejně jako všechny problémy před tím. Hezky v klidu a sám.

      Za mě, by tam USA měli poslat jednoho dobře vycvičeného kluka, třeba jako John Rambo.
      Ten by to vyřešil, stejně jako všechny problémy před tím. Hezky v klidu a sám.

      • Jan Padesátýpátý
        18:26 17.11.2021

        ale musí být hodně dobře vycvičený, jako byl právě Rambo; jinak by to sám nezvládl

        A na tu Ukrajinu bych poslal rovnou celé komando, protože Rusové by mohli zaútočit zrovna když ...
        Zobrazit celý příspěvek

        ale musí být hodně dobře vycvičený, jako byl právě Rambo; jinak by to sám nezvládl

        A na tu Ukrajinu bych poslal rovnou celé komando, protože Rusové by mohli zaútočit zrovna když Rambo bude spát. A ani Rambo nemůže být pořád vzhůru.
        Skrýt celý příspěvek

        • ABC123
          22:38 17.11.2021

          Tak potom už jedine Chuck Norris…

          Tak potom už jedine Chuck Norris…

  • Jirosi
    19:19 15.11.2021

    Zajímalo by mě, co s nimi chtějí dělat. Pokud se jim je nepodaří vytlačit do EU.
    Bude zajímavé sledovat, kolik se jim jich podaří deportovat "zpět".
    Za mě si tam právě založily ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zajímalo by mě, co s nimi chtějí dělat. Pokud se jim je nepodaří vytlačit do EU.
    Bude zajímavé sledovat, kolik se jim jich podaří deportovat "zpět".
    Za mě si tam právě založily slušnou menšinu.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    12:02 15.11.2021

    Bělorusové k ostnatému plotu přivádějí další dávku sociálních migrantů - https://twitter.com/MON_GOV_PL...

    Bělorusové k ostnatému plotu přivádějí další dávku sociálních migrantů - https://twitter.com/MON_GOV_PL...

  • PavolR
    16:53 14.11.2021

    Týždeň po Tuskovom nárhu, docvaklo i vláde, že aktivovať čl. 4 nie je zlý nápad:
    https://svet.sme.sk/c/22783626...

    Týždeň po Tuskovom nárhu, docvaklo i vláde, že aktivovať čl. 4 nie je zlý nápad:
    https://svet.sme.sk/c/22783626...

  • franta.13
    16:16 14.11.2021

    Polsko + pobaltské státy se pustili do boje s Lukašenkem, podporou opozice proti Lukašenkovi a jejich protestů proti volbám v Bělorusko. Za Polskem stojí EU a USA, proto Lukašenko ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Polsko + pobaltské státy se pustili do boje s Lukašenkem, podporou opozice proti Lukašenkovi a jejich protestů proti volbám v Bělorusko. Za Polskem stojí EU a USA, proto Lukašenko nasazuje to co by mohlo Polsko a EU nejvíce bolet. Ekonomicky nic nezmůže a tak nasadili migranty. Inspiraci jim dalo Turecko. V současné době je Bělorusko zahnané do kouta a tímto se snaží EU donutit s Běloruskem jednat. Vztahy mezi EU a Běloruskem jsou na bodu mrazu. EU vládu Běloruska neuznává a tedy se dostává do slepé uličky, protože pokud by se snažila s Lukašenkem dohodnout tak by ho de facto uznala jako hlavu státu. Rusko si je této Lukašenkovi hry vědomo a prostředníka dělat nebude, protože tím by do toho Lukašenkovi hodilo vidle. Jinak Rusko neudělá nic co by Lukašenka poškodilo ne, že by ho Rusko nějak milovalo, ale strategicky si nemůže dovolit Bělorusko ztratit. Možná se Lukašenka jednou zbaví ted, ale ne.
    Skrýt celý příspěvek

    • petres
      19:06 14.11.2021

      Rusku Lukašenkova akce vyhovuje, zjistí jaká je soudržnost EU a NATO (dohodnou se země na aktivaci čl.4?). A mám podezření, že události na polsko-běloruské hranici mohou odvádět ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Rusku Lukašenkova akce vyhovuje, zjistí jaká je soudržnost EU a NATO (dohodnou se země na aktivaci čl.4?). A mám podezření, že události na polsko-běloruské hranici mohou odvádět pozornost od východu Ukrajiny, kde Rusko již nějakou dobu stahuje své jednotky k ukrajinským hranicím https://www.seznamzpravy.cz/cl...
      Skrýt celý příspěvek

      • franta.13
        20:36 14.11.2021

        Pochopitelně vyhovuje, o soudružnosti NATO asi ví své viz. turecký problém, Francie vs velká Británie nebo úprk z Afganistanu bez ohledu na názor spojenců. Možná i východ Ukrajiny ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Pochopitelně vyhovuje, o soudružnosti NATO asi ví své viz. turecký problém, Francie vs velká Británie nebo úprk z Afganistanu bez ohledu na názor spojenců. Možná i východ Ukrajiny v tom hraje určitý vliv. Nedávné použití dronu vůči povstalecké armádě by mohlo nasvědčovat tomu,že Ukrajina by mohla mít snahu problém na východě vyřešit Karabašským scénářem. Myslí, že přesuny Ruské armády mají naznačit, že Rusko by to nenechalo jenom tak, ale kdoví. Prohlášení USA taky něco naznačuje.
        Skrýt celý příspěvek

      • franta.13
        20:38 14.11.2021

        Pochopitelně vyhovuje, o soudružnosti NATO asi ví své viz. turecký problém, Francie vs velká Británie nebo úprk z Afganistanu bez ohledu na názor spojenců. Možná i východ Ukrajiny ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Pochopitelně vyhovuje, o soudružnosti NATO asi ví své viz. turecký problém, Francie vs velká Británie nebo úprk z Afganistanu bez ohledu na názor spojenců. Možná i východ Ukrajiny v tom hraje určitý vliv. Nedávné použití dronu vůči povstalecké armádě by mohlo nasvědčovat tomu,že Ukrajina by mohla mít snahu problém na východě vyřešit Karabašským scénářem. Myslí, že přesuny Ruské armády mají naznačit, že Rusko by to nenechalo jenom tak, ale kdoví. Prohlášení USA taky něco naznačuje.
        Skrýt celý příspěvek

      • rabo123
        01:24 15.11.2021

        No, nakoľko o tom viete, tak tie presuny nie sú až tak utajené a ani sa od nich neodvracia pozornosť. Skôr sa univerzálny komentátory nechávajú počuť o tom ako ide Rusko,zase, ...
        Zobrazit celý příspěvek

        No, nakoľko o tom viete, tak tie presuny nie sú až tak utajené a ani sa od nich neodvracia pozornosť. Skôr sa univerzálny komentátory nechávajú počuť o tom ako ide Rusko,zase, zaútočiť na Ukrajinu.
        Ukrajina už niekedy od leta začala riešiť problém z "odtrhlíkmi" tradične útočne a postupne to stupňovali. No a Rusko , tradične, prišlo s armádou k hraniciam. Ak bude Ukrajina ďalej stupňovať tlak, tak tam príde ochrana ala Kurdi v Sýrii, ala Kosovci v Srbsku.
        Skrýt celý příspěvek

        • Ondra Mrklas
          22:17 15.11.2021

          Já jsem podrobně sledoval přesuny v březnu na Live UA Map, kdy bylo okolo Ukrajiny zhruba stejné množství vojáků jako teď. Ale tehdy byla situace opravdu jiná, když přesuny byly ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Já jsem podrobně sledoval přesuny v březnu na Live UA Map, kdy bylo okolo Ukrajiny zhruba stejné množství vojáků jako teď. Ale tehdy byla situace opravdu jiná, když přesuny byly opravdu jasně sledovatelné se záběry konvojů, které se tam přesouvali kvůli cvičení a zůstali ta až do Západu 21.
          Teď je ta situace ale hodně jiná, protože zde nebyl téměř žádný veřejný záběr, který by ukazoval konvoje, z čehož plyne, že v současné době jsou přesuny mnohonásobně utajené. Ale ve finále samozřejmě budou odhaleny, protože schovat 100 tis. vojáků je v dnešní době zcela nemožné.
          Navíc je tu krize s Lukašenkem, která váže už 15 tis. Polských vojáků a dalších 5 tis. Litevských. To už je velká síla, kterou by teď NATO postrádalo při potenciální reakci na Ruskou invazi.
          Osobně mi z toho vychází, že se v Kremlu vede velká debata o tom, jestli to je třeba využít vojensky a nést si potom následky, nebo se snažit jen vyčerpat EU a posilnit pozici Lukašenka. Mě se jeví jako stejně pravděpodobné obě varianty, ale z vojenského a strategického hlediska je na dodělání Ukrajiny nejlepší čas od roku 2014. Navíc pokud dojde k aktivaci článku 4, je pravděpodobné, že na Polsko-Běloruské hranici bude ještě víc vojáků než současných 20 tis., a to může být ten moment kdy Rusko zaútočí, jelikož NATO nebude mít čas na dostatečně rychlou reakci nebo Bělorusko zvýší tlak a ti vojáci od hranic nebudou moci být převeleni
          Skrýt celý příspěvek

          • ABC123
            18:46 16.11.2021

            A ešte k tomu vystupňované tlak Číny na Taiwan…. A tým by viazali USA sily. Že by si Čína s Ruskom kryli chrbát….?

            A ešte k tomu vystupňované tlak Číny na Taiwan…. A tým by viazali USA sily. Že by si Čína s Ruskom kryli chrbát….?

          • ABC123
            21:56 16.11.2021

            A aby toho nebolo malo ;-)
            https://www.securitymagazin.cz...

            A aby toho nebolo malo ;-)
            https://www.securitymagazin.cz...

        • Jan Padesátýpátý
          07:27 16.11.2021

          Nejlepší čas byl pro Kreml v roce 2014. Teď má Ukrajina úplně jinou armádu.
          Ale myslím, že je možné všechno, Putin nejedná pragmaticky, řídí jej vlastní ego a ne to, jak ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Nejlepší čas byl pro Kreml v roce 2014. Teď má Ukrajina úplně jinou armádu.
          Ale myslím, že je možné všechno, Putin nejedná pragmaticky, řídí jej vlastní ego a ne to, jak pomůže/uškodí Rusku.
          Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            11:02 16.11.2021

            Putin určitě hraje i pro domácí publikum a také mu vyhovuje růst cen plynu. Vysoká cena plynu je jeho dílo.

            Putin určitě hraje i pro domácí publikum a také mu vyhovuje růst cen plynu. Vysoká cena plynu je jeho dílo.

        • Jan Grohmann
          08:42 16.11.2021

          Cílem Rusů je trvale u hranic s Polskem rozmístit vojenské jednotky a podat to tak, že je to chyba Polska. Pak si třeba vynutit koridor do Kaliningradu, aby mohli po zemi přesouvat ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Cílem Rusů je trvale u hranic s Polskem rozmístit vojenské jednotky a podat to tak, že je to chyba Polska. Pak si třeba vynutit koridor do Kaliningradu, aby mohli po zemi přesouvat vojenské jednotky. A je vymalováno.
          Skrýt celý příspěvek

        • Ján Paliga
          23:52 21.11.2021

          Rabo, prečo používaš neslovenské slová? Že ty nebudeš Slovák?

          Rabo, prečo používaš neslovenské slová? Že ty nebudeš Slovák?

    • Pavel1
      20:35 14.11.2021

      BLábol o tom, jak se Polsko nebo pobaltí pouštělo do boje, že přijalo Bělorusy, kteří byli evidentní obětí lukašenkova teroru je z prstu vycucaná fantasmagorie. Co to bude příště? ...
      Zobrazit celý příspěvek

      BLábol o tom, jak se Polsko nebo pobaltí pouštělo do boje, že přijalo Bělorusy, kteří byli evidentní obětí lukašenkova teroru je z prstu vycucaná fantasmagorie. Co to bude příště? ČEsko se pustí do boje s lukašenkovými bandity tím, že čeští policajti nerozeženou vodními děly demonstraci před běloruským velvyslanectvím? Zločinec lukašenko kope kolem sebe, protože mu posledních volbách došlo, že může přijít o své totalitní koryto. EU nemá s pašerákem lidí o čem jednat. Ve slepé uličce není ani EU ani Bělorusko. Ve slepé uličce je jen a pouze pašerák lidí a diktátor lukašenko.
      Skrýt celý příspěvek

      • franta.13
        21:05 14.11.2021

        Proč si myslíte, že by to mohl být blábol, protože EU a její státy jsou zastánci vše utlačovaných na celém světě a nemohli se dívat na toho tyrana Lukašenka. No dobrá jsem rád, že ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Proč si myslíte, že by to mohl být blábol, protože EU a její státy jsou zastánci vše utlačovaných na celém světě a nemohli se dívat na toho tyrana Lukašenka. No dobrá jsem rád, že v tom máte jasno a věříte tomu, že státy (NATO a EU) jsou ve svých činech vedeny jenom těmi nejčistějšími úmysli. Pochopitelně Lukašenko má strach o sebe a možná i o svou rodinu jeho život není bez poskvrny a případy Kaddafi a Sadam Husajn nabádají k opatrnosti. No, kdo je v pasti to ukáže čas. Dnes už, ale prakticky není nic co by EU a USA na Lukašenka nevyzkoušeli. Pokud má za zády Rusko je tak v bezpečí jak to bude Rusku vyhovovat.
        Skrýt celý příspěvek

        • Pavel1
          22:48 14.11.2021

          Blábol je to, že se "EU s Lukašenkem pustilo do boje", čistý úmysle. Za falšování voleb, hysterické reakce na to, že se to Bělorusům přirozeně nelíbilo a dali to patřičně najevo, ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Blábol je to, že se "EU s Lukašenkem pustilo do boje", čistý úmysle. Za falšování voleb, hysterické reakce na to, že se to Bělorusům přirozeně nelíbilo a dali to patřičně najevo, za krvavé reakce lukašenkova režimu na využití svobody slova a shromažďování běloruskými obyvateli je zodpovědný jen a pouze lukašenko. Na strach o rodinu měl myslet, když v Bělorusku mizeli novináři, byli do krve masakrování nevinní lidé, nebo byli vražděni emigranti. Takhle nevypadá opatrnost takto vypadá lukašenkova zběsilost a pěna, která mu jde od huby. Převážení Syřanů do Běloruska a jejich následné násilné zatlačování k polským a litevským hranicím je asi na úrovni toho, jak hitler v roce 1945 zakazoval ustupovat a posílal do boje patnácti a šedesátileté.
          Skrýt celý příspěvek

        • rabo123
          01:49 15.11.2021

          Pán franta.13, prípady Husajna a Kaddafiho nabádajú k opatrnosti práve kriticky mysliacu a to sa obávam, že menšinu. U Vás bude predstava, že teraz je v tých krajinách super asi ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Pán franta.13, prípady Husajna a Kaddafiho nabádajú k opatrnosti práve kriticky mysliacu a to sa obávam, že menšinu. U Vás bude predstava, že teraz je v tých krajinách super asi nemenná.
          Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            11:37 15.11.2021

            rabo123

            Ano, když vezmeme v potaz, že i Rusko je součástí Evropy, pak i v Evropě stále mizí novináři, lidé a někde dokonce padají i agenti, politici či doktoři z okna. Nejčastěji ...
            Zobrazit celý příspěvek

            rabo123

            Ano, když vezmeme v potaz, že i Rusko je součástí Evropy, pak i v Evropě stále mizí novináři, lidé a někde dokonce padají i agenti, politici či doktoři z okna. Nejčastěji na podzim. Zabedněnost některých je ukázková :-)
            Skrýt celý příspěvek

          • franta.13
            17:35 15.11.2021

            Tímto jsem myslel, že ten kdo ztratí moc s velkou pravděpodobností může ztratit i život a tedy se stává jeho boj bojem na život a na smrt.

            Tímto jsem myslel, že ten kdo ztratí moc s velkou pravděpodobností může ztratit i život a tedy se stává jeho boj bojem na život a na smrt.

          • Pavel1
            19:56 15.11.2021

            Kriticky myslícím lidem především došlo, že příklad sadáma a kaddáfího nabádá k opatrnosti před terorem vůči vlastnímu obyvatelstvu. Zločinec lukašenko se evidentně nepoučil.

            Kriticky myslícím lidem především došlo, že příklad sadáma a kaddáfího nabádá k opatrnosti před terorem vůči vlastnímu obyvatelstvu. Zločinec lukašenko se evidentně nepoučil.

        • TF_HU
          11:35 15.11.2021

          franta.13
          Hele, a jak je na tom OSN?

          franta.13
          Hele, a jak je na tom OSN?

          • franta.13
            17:35 15.11.2021

            Nijak na OSN se hraje jen když se to hodí.

            Nijak na OSN se hraje jen když se to hodí.

      • rabo123
        01:42 15.11.2021

        Pán Pavel1, dnešný svet je tvrdý a je extra tvrdý voči naivným. Pani Cichanovská nemal tú podporu u Bielorusov, ako nám to tu prezentovali komentátori. Ona je stratená a všetky ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Pán Pavel1, dnešný svet je tvrdý a je extra tvrdý voči naivným. Pani Cichanovská nemal tú podporu u Bielorusov, ako nám to tu prezentovali komentátori. Ona je stratená a všetky plány na odpor obyvateľstva tiež skončili neúspechom. Boli nátlakové akcie na predstaviteľov opozície, ale to bolo pár ľudí. Viete čo je s pánom Pratasevičom ? Vraj domáce vezenie.
        Prečo sa už nepíše o dianí v Bielorusku ? Už to nie je zaujímavé , alebo to nie je až tak zlé ?
        Skrýt celý příspěvek

        • Pavel1
          20:01 15.11.2021

          Kde píšu něco o Cichanovské? Možná kdy sis namáhal přečíst to na co reaguješ, tak bys věděl, že celou dobu se jedná o frantův blábol na téma "Polsko se pustilo do boje s ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Kde píšu něco o Cichanovské? Možná kdy sis namáhal přečíst to na co reaguješ, tak bys věděl, že celou dobu se jedná o frantův blábol na téma "Polsko se pustilo do boje s Lukašenkem". Mimochodem, fantasmagorie o "pár lidech" běž vykládat těm co se podařilo z Běloruska utéct.
          Skrýt celý příspěvek

    • rabo123
      01:12 15.11.2021

      Toto je veľmi zaujímavá situácia. Kam to povedie môžeme len predpokladať a čo riešia politici "mimo záznam" tak isto. EU za Poľskom stojí , ale len veľmi formálne. Polsko nie je v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Toto je veľmi zaujímavá situácia. Kam to povedie môžeme len predpokladať a čo riešia politici "mimo záznam" tak isto. EU za Poľskom stojí , ale len veľmi formálne. Polsko nie je v Bruseli veľmi obľúbené.
      Ak by dochádzalo k úmrtiam na strane "utečencov", tak to pôjde na vrub Polska. Znie to nelogicky, ale je to tak. Oni nechcú zostať v Bielorusku, ale postupovať tam kde sú vítaní a to nie je ani Polsko. Oni im len bránia sa tam dostať. Keď to ide cez juh, tak prečo nie cez Bielorusko ?
      Polsko svojím postojom získává veľkú podporu u obyvateľstva východu, ale ako je to v Nemecku, Belgicku, Holandsku, Nórsku, Fínsku....? Ak by sa situácia pre "cestovateľov" výrazne zhoršila, tak sa okamžite zaktivizujú aktivisti a už sa bude riešiť ako ich dostať ďalej do EU a bude to práve Polsko, ktoré môže za ich zlý stav, lebo im nepomohlo.
      No, ale je tu aj možnosť B, vieme o zlej situácii na hranici, ale Polsko tam nikoho nepúšťa, tak je to len z odposluchu. Polsko to vyrieši k spokojnosti Bruselu. A bude "hviezda" a Bielorusko mu v tom pomôže, lebo ich začne odvážať domov, prípadne udomácňovať a tiež budú za dobrých, lebo EU nebude musieť riešiť "horúci zemiak" win win.
      Skrýt celý příspěvek

      • TF_HU
        11:41 15.11.2021

        rabo123

        Myslím, že byste neměl zaměnovat vnitří problematku EU za vnější bezpečnostní politiku EU.

        Rozdíl mezi jihem a východem co se týče migrace je v tom, že na východě se ...
        Zobrazit celý příspěvek

        rabo123

        Myslím, že byste neměl zaměnovat vnitří problematku EU za vnější bezpečnostní politiku EU.

        Rozdíl mezi jihem a východem co se týče migrace je v tom, že na východě se nelegální igrace dopouští suverenní stát (Bělorusko) a vytváří tím tak na sousední stát. Nejenom na stát. Cílem této aktivity je vrazit klín do unijních postojů. Ten kdo se na problém podívá normálně, objektivně, musí vidět, že to co dělá Lukašenko není normální. V klidu to můžeme označit za hybridní operaci.
        Skrýt celý příspěvek

      • Jan Padesátýpátý
        15:20 15.11.2021

        rabo123
        "Ak by dochádzalo k úmrtiam na strane "utečencov", tak to pôjde na vrub Polska. Znie to nelogicky, ale je to tak."

        Lukašenko používá migranty jako rukojmí. Pokud terorista ...
        Zobrazit celý příspěvek

        rabo123
        "Ak by dochádzalo k úmrtiam na strane "utečencov", tak to pôjde na vrub Polska. Znie to nelogicky, ale je to tak."

        Lukašenko používá migranty jako rukojmí. Pokud terorista unese letadlo a cestující zabije, taky jejich smrt nejde na vrub toho kdo odmítl splnit požadavky únosce.

        "Keď to ide cez juh, tak prečo nie cez Bielorusko ?"

        Na jihu Turecko nesváží migranty z celého světa letadly, naopak, Turecko migranty nechce.
        Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    08:48 14.11.2021

    Už pri hraniciach zomrel aj poľský vojak:
    https://svet.sme.sk/c/22783442...

    Už pri hraniciach zomrel aj poľský vojak:
    https://svet.sme.sk/c/22783442...

    • The88
      15:40 14.11.2021

      Nehoda, zrejme se sam zastrelil pri manipulaci se zbrani.

      Nehoda, zrejme se sam zastrelil pri manipulaci se zbrani.

  • Jan Grohmann
    12:34 13.11.2021

    Jinak dobrý postřeh k situaci na bělorusko-polské hranici.
    https://twitter.com/Dawid13681...

    To Bělorusové mají pod palcem eskalaci a de-eskalaci - ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jinak dobrý postřeh k situaci na bělorusko-polské hranici.
    https://twitter.com/Dawid13681...

    To Bělorusové mají pod palcem eskalaci a de-eskalaci - to "my" "prosíme" Bělorusy a Rusy, ať toho nechají.
    Má to být přesně naopak. Jak to dělají Izraelci - Palestinci nebo Íránci zaútočí a pak prosí Izraelce, aby toho nechali.
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      12:54 13.11.2021

      Radikální řez měl přijít už potom co pod falešnou záminkou nechali nuceně přistát letadlo s lukašenkovým odpůrcem na palubě. Lukašenko stále jen zkouší co vše mu projde. V tomto ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Radikální řez měl přijít už potom co pod falešnou záminkou nechali nuceně přistát letadlo s lukašenkovým odpůrcem na palubě. Lukašenko stále jen zkouší co vše mu projde. V tomto případě využil zprvu nalezené "díry v plotě" EU a převzal úlohu pašeráka. Dělá z jeho země další severní koreu.
      Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      12:59 13.11.2021

      Problém že tahle strategie funguje Izraeli jen proto že mají nad svými sousedy naprostou technologickou a vojenskou převahu.
      Má Polsko nad Běloruskem alespoň tu technologickou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Problém že tahle strategie funguje Izraeli jen proto že mají nad svými sousedy naprostou technologickou a vojenskou převahu.
      Má Polsko nad Běloruskem alespoň tu technologickou převahu? Patrně nemá. Jinak by se přímo nabízela možnost kyberútoků s cílem ochromit běloruskou infrastrukturu.
      Skrýt celý příspěvek

      • Torong
        16:01 13.11.2021

        Jak Polsko? Tohle je snad útok na EU. Takže zřejmě EU nemá nad Běloruskem ani tu technologickou převahu... Nebo je to jinak a EU nemá ani zájem ani "koule" na to, aby tohle řešila? ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Jak Polsko? Tohle je snad útok na EU. Takže zřejmě EU nemá nad Běloruskem ani tu technologickou převahu... Nebo je to jinak a EU nemá ani zájem ani "koule" na to, aby tohle řešila? Ví vůbec EU, že by tohle měla řešit? Ačkoli co čekat od skupiny z reality vytržených úředníků, kteří vyhlásí sankce aniž by si dopředu zasjistili, že reakce sankcionovaného nebude mít na EU žádný efekt...
        Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          16:40 13.11.2021

          Pokud by jsme přijali to že je tu útok na EU (Co to vůbec znamená? Je to útok například na Španělsko, Francii, Irsko, ....?). Tak orgány Unie můžou dělat to na co mají prostředky. ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Pokud by jsme přijali to že je tu útok na EU (Co to vůbec znamená? Je to útok například na Španělsko, Francii, Irsko, ....?). Tak orgány Unie můžou dělat to na co mají prostředky. Například zavést další sankce. Což musí opět vyjednat členskými státy a nechat si to od nich schválit. Tak to prostě je.
          Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            00:14 14.11.2021

            Nikdo nikomu nebrání že své vlastní vůle přestat odebírat zboží a suroviny spojené s Beloruskem i bez sankcí. Neposkytují nic, co by se nedalo pořídit z jiných zdrojů. Ale to by ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Nikdo nikomu nebrání že své vlastní vůle přestat odebírat zboží a suroviny spojené s Beloruskem i bez sankcí. Neposkytují nic, co by se nedalo pořídit z jiných zdrojů. Ale to by musela etika hrát větší roli než doposud, kdy převažuje jen a pouze ekonomika.
            Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            14:32 14.11.2021

            Proto Škodovka znemožnila pořádání mistrovští ač dobře věděli že to pro ne znamená stopku na běloruském trhu. Ovšem samozřejmě koordinované sankce jsou mnohem účinnější.

            Proto Škodovka znemožnila pořádání mistrovští ač dobře věděli že to pro ne znamená stopku na běloruském trhu. Ovšem samozřejmě koordinované sankce jsou mnohem účinnější.

          • flanker.jirka
            16:00 14.11.2021

            Scotty
            Vypadáto, že poláci čtou zdejší diskusi ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            Vypadáto, že poláci čtou zdejší diskusi :-D
            https://www.seznamzpravy.cz/cl...
            Skrýt celý příspěvek

        • Klimesov
          23:21 13.11.2021

          Takže co má teda podle vás představitele EU (Brusel) udělat?
          Mají přikázat AČR ať vyšlou 4. a 7. brigádu do Běloruska?

          Takže co má teda podle vás představitele EU (Brusel) udělat?
          Mají přikázat AČR ať vyšlou 4. a 7. brigádu do Běloruska?

          • Torong
            13:56 14.11.2021

            Reagoval jsem na toto:
            "Má Polsko nad Běloruskem alespoň tu technologickou převahu? Patrně nemá. Jinak by se přímo nabízela možnost kyberútoků s cílem ochromit běloruskou ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Reagoval jsem na toto:
            "Má Polsko nad Běloruskem alespoň tu technologickou převahu? Patrně nemá. Jinak by se přímo nabízela možnost kyberútoků s cílem ochromit běloruskou infrastrukturu."
            Takže třeba může EU zkusit ty kyberútoky, když to Scotty doporučuje Polsku...
            Scottyho komentář byl nesmyslný, proto jsem reagoval takto. Ty jsi pak (přesně jak jsem očekával) reagoval demagogií, jako vždy, když si někdo dovolí kritizovat EU. Protože EU je přece bezchybná a za vše špatné můžou národní státy a zvláště ty východní, že Klimesove? Tak například. Už EU svolala krizový štáb, který si vyžádal potřebné informace od postižených států, tajných služeb a NATO a na jejich základě vydal doporučení jak reagovat? Už vystoupil Soudruh Charles Michel s takovým vystoupením a takovými návrhy opatření, aby i ten nejposlednější člověk v nejzapadlejší Polské vesnici věřil tomu, že v Bruselu vědí co dělají a zajistí mu bezpečnost? Já o ničem takovém nevím. Z toho co se o dění okolo krize na východní hranici EU dozvídám vidím naopak to, že jako všichni úředníci tak i soudruh Charles má problém najít vlastní zadek i za pomocí mapy a obou rukou... Mimochodem, až doteď jsem toto jméno naprosto neznal a musel se podívat do wiki, kdo vlastně zastupuje EU ve světě a to se o déní kolem sebe zajímám. Už jen to samo za sebe dost vystihuje, jak "významný" tento člověk na světové scéně je. Jak významná je pozice EU...
            Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            14:03 14.11.2021

            A mimochodem, to co jsem psal výše naprosto platí pro veškeré další problémy v EU, energetickou krizí počínaje, přes řešení pandemie až po narosto tragickou páteřní Evropskou ...
            Zobrazit celý příspěvek

            A mimochodem, to co jsem psal výše naprosto platí pro veškeré další problémy v EU, energetickou krizí počínaje, přes řešení pandemie až po narosto tragickou páteřní Evropskou inrastrukturu čehokoli.
            Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            14:49 14.11.2021

            Torong
            Leyenová určitě po nocích nedělá nic jiného než že procvičuje hackerské skilly...
            Jediný kdo tu jede na plno demagogii je jistý Torong. Který ještě nepochopil že EU nemá ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Torong
            Leyenová určitě po nocích nedělá nic jiného než že procvičuje hackerské skilly...
            Jediný kdo tu jede na plno demagogii je jistý Torong. Který ještě nepochopil že EU nemá žádnou polici, armádu nebo jednotku kybernetických operací. Teoreticky se dá mluvit o možnosti nasazení EU Battle Group, ale zatím o to nikdo z Polska nepožádal. Unie nemá žádný "krizový štáb" o všem stále rozhoduje Evropská komise, Rada EU a členské státy.

            Zatím všechny pokusy o to EU více federalizovat nebo dokonce proměnit ve státní útvar sekávali. Různí Klaus-Torongové by v tom jistě viděli zánik suverenity a vůbec peklo na zemi. Ovšem to jim nebrání v případě krizí chtít po EU něco co není naprosto v její moci.
            Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            20:21 14.11.2021

            Scotty
            Ještě není pozdě patřičné instituce zřídit, ale vzhledem k tomu co von der leyen předávděla na obraně raději bez ní

            Scotty
            Ještě není pozdě patřičné instituce zřídit, ale vzhledem k tomu co von der leyen předávděla na obraně raději bez ní

          • Scotty
            21:41 14.11.2021

            flanker.jirka
            Pokud se na tom členské státy shodnou, tak proč ne.

            flanker.jirka
            Pokud se na tom členské státy shodnou, tak proč ne.

          • Klimesov
            11:43 15.11.2021

            Torong.
            Upřímně váš hysterický výlev nechápu.
            Já se vás slušně zeptal, co by podle vás měli představitelé EU (Evropská komise, parlament zjednodušeně Brusel) udělat. A má otázka ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Torong.
            Upřímně váš hysterický výlev nechápu.
            Já se vás slušně zeptal, co by podle vás měli představitelé EU (Evropská komise, parlament zjednodušeně Brusel) udělat. A má otázka stále platí.
            Stejně jako platí i druhá otázka. Souhlasil by jste teda s tím, že by někdo v Evropské komisi rozhodl o vyslání policistů a vojáků z ČR do Polska, bez ohledu na to jestli s tím jedna nebo druhá země souhlasí?
            Protože to je to co vy nyní kritizujete.
            Jak napsal Scotty. EU, jako mezinárodní organizace, nedisponuje žádnými bezpečnostními složkami. Neexistuje nic z toho co jste vypsal. Neexistuje žádna EU armáda, žádná EU policie, žádný EU krizový štáb atd. atd.
            EU je tvořená národnostními státy a může disponovat pouze tím co mají tyto státy k dispozici a co jsou ochotny uvolnit. To znamená EU bez svolení Polska, Česka nebo jakékoli jiné členské země nemůže udělat vůbec nic.
            Chápu, že EUhejtrům se tenhle stav nelíbí, ale bohužel je to tak. EU může dělat jen takové kroky, které mu dovolí jednotlivé členské země :-)
            A stejně funguje i NATO.
            Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            15:38 15.11.2021

            Technicky existuje Frontex, ale ten lze těžko srovnávat z možnostmi národních vlád.

            Technicky existuje Frontex, ale ten lze těžko srovnávat z možnostmi národních vlád.

          • Klimesov
            17:57 16.11.2021

            Jirosi:
            Frontex je spíše hudba budoucnosti. Nyní má podle všeho cca 700 zaměstnanců. Jsou ale plány aby v budoucnu měl Frontex cca 10 000 zaměstnanců v různých složkách.
            A to je ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi:
            Frontex je spíše hudba budoucnosti. Nyní má podle všeho cca 700 zaměstnanců. Jsou ale plány aby v budoucnu měl Frontex cca 10 000 zaměstnanců v různých složkách.
            A to je přesně ten problém. Aby EU mohla něco řešit v rovině EU bude muset zakládat podobné organizace, ale jejich vznik a zformování bude docela složité, protože musí se domluvit 27 států na tom jak bude Frontex popřípadě podobné organizace fungovat a jaké budou mít pravomoce, a kdy a za jakých podmínek budou moci zasahovat v jednotlivých členských zemích.
            A taky je zajímavé, že sídlo Frontexu je v Polsku ve Varšavě :D :D
            Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            14:41 17.11.2021

            Klimesov: Mě je tohle celkem jasné. Sami jim svazujeme ruce, a pak se divíme, že nic nedělají.

            Klimesov: Mě je tohle celkem jasné. Sami jim svazujeme ruce, a pak se divíme, že nic nedělají.

      • Ondra Mrklas
        13:08 14.11.2021

        Polsko má nad Běloruskem technologickou převahu, ale zároveň má velmi malý manévrovací prostor, jak toho využít. Např. ty kyberútoky jsou poměrně pofiderně deklarované v ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Polsko má nad Běloruskem technologickou převahu, ale zároveň má velmi malý manévrovací prostor, jak toho využít. Např. ty kyberútoky jsou poměrně pofiderně deklarované v mezinárodních vztazích, což může vést buď k odpovědi pomocí konvenčních bojových metod nebo útokem ze strany Ruska, které má nad Polskem minimálně velikostní a ekonomickou převahu. Co se týká použití palby do migrantů nebo Bělorusů, pak by Polsko hazardovalo buď s vyvoláním války nebo kritikou ze strany EU (takže jedna horší možnost než druhá). Navíc u Ukrajiny pořád táboruje zhruba 100 tis. Ruských vojáků, což je síla která by se dost pravděpodobně mohla dát do pohybu když Polsko nebo dokonce celá EU, udělá nějakou chybu (v horším případě se dá do pohybu i bez chyby EU)
        Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          13:37 14.11.2021

          Právě kyberútok je přímo ideální pokud chcete popřít jakoukoli odpovědnost. Většinou se nedají dopátrat tak aby se bez pochyby ukázalo na přímého viníka a i kdyby pořád se to dá ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Právě kyberútok je přímo ideální pokud chcete popřít jakoukoli odpovědnost. Většinou se nedají dopátrat tak aby se bez pochyby ukázalo na přímého viníka a i kdyby pořád se to dá označit za práci kriminálních skupin.
          Skrýt celý příspěvek

        • rabo123
          02:00 15.11.2021

          Prečo ma bože nútiš písať toto? Veď si ľudia vedia veci dohľadať . V čom má Polsko technologickú prevahu nad Bieloruskom ?

          Prečo ma bože nútiš písať toto? Veď si ľudia vedia veci dohľadať . V čom má Polsko technologickú prevahu nad Bieloruskom ?

          • Ondra Mrklas
            20:39 16.11.2021

            Stav Běloruské armády je podstatně horší než té Polské, ta má páteř tvořenou technikou 21. století zatímco Bělorusové mají pouze techniku z 80. let a 90. let. Jen se mi to nechce ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Stav Běloruské armády je podstatně horší než té Polské, ta má páteř tvořenou technikou 21. století zatímco Bělorusové mají pouze techniku z 80. let a 90. let. Jen se mi to nechce všechno znovu rozepisovat, ale co se armády týká tak má Polsko technologickou i množstevní převahu
            Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            14:43 17.11.2021

            Oni ti Bělorusové by určitě, také našly sklady špičkové Ruské techniky i z vycvičenými posádkami na svém území, jak se to podařilo rebelům na východě Ukrajiny.

            Oni ti Bělorusové by určitě, také našly sklady špičkové Ruské techniky i z vycvičenými posádkami na svém území, jak se to podařilo rebelům na východě Ukrajiny.

        • Jan Padesátýpátý
          18:23 15.11.2021

          Vypadá to, že minimálně Britové se k případnému ruskému vpádu na Ukrajinu stavějí čelem: ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Vypadá to, že minimálně Britové se k případnému ruskému vpádu na Ukrajinu stavějí čelem: https://www.forum24.cz/planuji...
          A divil bych se, kdyby pomoc Ukrajině plánovali izolovaně.
          Skrýt celý příspěvek

          • Ondra Mrklas
            23:08 15.11.2021

            Ty vyjádření a kroky jsou poměrně ojedinělé, protože Západ většinou provádí jen rétorické a ekonomické kroky. Vydání rozkazu (navíc ani ne mediálně, ale potvrzeného pouze vnitřními ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Ty vyjádření a kroky jsou poměrně ojedinělé, protože Západ většinou provádí jen rétorické a ekonomické kroky. Vydání rozkazu (navíc ani ne mediálně, ale potvrzeného pouze vnitřními zdroji z Britského DoD) ukazují na vážnost situace. Navíc z vyjádření Stoltenberga na dotaz ohledně invaze je cítit, že NATO nemá ponětí a počítá i s nejhorší variantou
            Skrýt celý příspěvek

    • rabo123
      01:53 15.11.2021

      Pán Grohmann som milo prekvapený z Vášho postoja a treba byť radikálny aj voči južnému prúdu v Európe a aj voči mexickému v USA.

      Pán Grohmann som milo prekvapený z Vášho postoja a treba byť radikálny aj voči južnému prúdu v Európe a aj voči mexickému v USA.

  • Scotty
    12:07 13.11.2021

    Mimochodem Američani reaktivují v Německu 56th Artillery Command. U jehož jednotek se dá v budoucnu předpokládat vyzbrojení hypersonickými zbraněmi dlouhého dosahu. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem Američani reaktivují v Německu 56th Artillery Command. U jehož jednotek se dá v budoucnu předpokládat vyzbrojení hypersonickými zbraněmi dlouhého dosahu. https://www.military.com/daily...
    https://www.stripes.com/branch...
    https://breakingdefense.com/20...
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      12:35 13.11.2021

      Tak nějak se připravují na Dark ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak nějak se připravují na Dark Eagle
      https://www.defensenews.com/br...
      Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        13:10 13.11.2021

        U jednotky dříve vyzbrojené Pershing II by se to přímo nabízelo. Není bez zajímavosti že deaktivace tohoto velitelství v roce 1991 byl jeden ze symbolů konce studené války....

        U jednotky dříve vyzbrojené Pershing II by se to přímo nabízelo. Není bez zajímavosti že deaktivace tohoto velitelství v roce 1991 byl jeden ze symbolů konce studené války....

        • flanker.jirka
          00:20 14.11.2021

          To nebyl symbol, ale výsledek dohody o likvidaci střel středního doletu. Po jejich likvidaci existence této jednotky nedávala smysl.

          To nebyl symbol, ale výsledek dohody o likvidaci střel středního doletu. Po jejich likvidaci existence této jednotky nedávala smysl.

  • 3180
    11:19 13.11.2021

    Větší blábol jsem dlouho nečetl...

    Větší blábol jsem dlouho nečetl...

    • Torong
      16:02 13.11.2021

      Tak jdi na sputnik. Tam si přečteš přesně to co chceš slyšet.

      Tak jdi na sputnik. Tam si přečteš přesně to co chceš slyšet.

      • Ján Paliga
        22:02 13.11.2021

        ... dnes sa môj kolega na tom plátku rozplýval nad nadradenosťou a neprekonateľnosťou S-550...

        ... dnes sa môj kolega na tom plátku rozplýval nad nadradenosťou a neprekonateľnosťou S-550...

      • franta.13
        15:32 14.11.2021

        Nemyslím si, že tento článek je blábol, ale vyhánět někoho na jinou internetovou platformu za vyjádření svého by´t neozdrojovaného názoru, se mi zdá přes čáru.

        Nemyslím si, že tento článek je blábol, ale vyhánět někoho na jinou internetovou platformu za vyjádření svého by´t neozdrojovaného názoru, se mi zdá přes čáru.

  • Jan Grohmann
    10:36 13.11.2021

    Velká Británie vysílá vojáky na ochranu hranic EU.
    https://twitter.com/mblaszczak...

    Velká Británie vysílá vojáky na ochranu hranic EU.
    https://twitter.com/mblaszczak...

    • 3180
      11:40 13.11.2021

      I na jižní hranice EU, jako námořní mocnost? Nebo tam je to jinak?

      I na jižní hranice EU, jako námořní mocnost? Nebo tam je to jinak?

      • TF_HU
        11:47 15.11.2021

        3180

        To číslo 3180 reprezentuje útvar, kde jste sloužil svou ZVS?
        Vy asi nebdete nejostřejší pastelka v penále, co? Máte pocit, že když EU řeší situaci na jihu jedním způsobem, že ...
        Zobrazit celý příspěvek

        3180

        To číslo 3180 reprezentuje útvar, kde jste sloužil svou ZVS?
        Vy asi nebdete nejostřejší pastelka v penále, co? Máte pocit, že když EU řeší situaci na jihu jedním způsobem, že úplně stejný způsob musí aplikovat i jinde?

        Nemluvě o tom, že britové tam vojáky neposílajíjako EU...ve které již nejsou, ale jako člen NATO aliance. Aby mohl kdokoli kohokoli poslat kamkoli, musí se vždy určité státy (vysílající a přijímající) dohodnout.

        Tady v diskuzích se člověk pobaví :-)
        Skrýt celý příspěvek

        • 3180
          10:52 21.11.2021

          Nikoliv, řešit jih stejně jako východ...

          Nikoliv, řešit jih stejně jako východ...

        • Ján Paliga
          00:17 22.11.2021

          VÚ 3180 Grabštejn :-)

          VÚ 3180 Grabštejn :-)

    • Scotty
      11:44 13.11.2021

      Jen tak dál. Měli by požádat všechny země které jsou schopné a ochotné vyslat vojáky.

      Jen tak dál. Měli by požádat všechny země které jsou schopné a ochotné vyslat vojáky.

      • flanker.jirka
        13:02 13.11.2021

        Budeme čekat na žádost z Polska? Co takhle nabídnout něco sami, humanitární organizace se také snaží aktivně pomáhat a nečekají až je někdo požádá. Aktuálně můžeme postrádat hradní ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Budeme čekat na žádost z Polska? Co takhle nabídnout něco sami, humanitární organizace se také snaží aktivně pomáhat a nečekají až je někdo požádá. Aktuálně můžeme postrádat hradní stráž, duklu, ondráš, tak je pošlem do Polska. :-)
        Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          13:53 13.11.2021

          Bez žádosti se nikam vyslat vojáci nedají. Civilisti to mají pochopitelně jinak.

          Bez žádosti se nikam vyslat vojáci nedají. Civilisti to mají pochopitelně jinak.

        • Klimesov
          23:24 13.11.2021

          Takže máme nabídnout Polsku podobnou výpomoc jako nabízí Rusko Východní části Ukrajiny nebo Bělorusku. Tedy svévolně bez vědomí Polských orgánů překročit Polsko - České hranice ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Takže máme nabídnout Polsku podobnou výpomoc jako nabízí Rusko Východní části Ukrajiny nebo Bělorusku. Tedy svévolně bez vědomí Polských orgánů překročit Polsko - České hranice vojenskými silami a dělat si tam co chceme?
          Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            00:07 14.11.2021

            Je pro vás problém nabídnout Polsku policejní nebo armádní složky k pomoci na hranici EU? Když se sami prihlasime k této pomocí, tak pak může přijít konkrétní požadavek z Polska. ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Je pro vás problém nabídnout Polsku policejní nebo armádní složky k pomoci na hranici EU? Když se sami prihlasime k této pomocí, tak pak může přijít konkrétní požadavek z Polska. Jen někde sedět a čekat až Polsko samo požádá je o ničem. Nikdo nám přece nebrání něco nabídnout. Buď nam poděkují za nabídku a odmítnou to, nebo nabídku využijí. Jestli máte představy o tom , že by naše pomoc spočívala v operaci mimo polské území, tak se nechte vyšetřit. Zcela jistě půjde o stejnou formu pomocí jakou jsme poskytli na jihovýchodě Evropy při ochraně balkánské cesty strávníků k obědu v Německu.
            Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            13:01 14.11.2021

            flanker.jirka
            Ale Polsko nabídku naší pomoci už má.
            Nevím co na tom nechápete, že naše účast ve dvou mezinárodních organizacích NATO a EU automaticky znamená i nabídka pomoci v ...
            Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka
            Ale Polsko nabídku naší pomoci už má.
            Nevím co na tom nechápete, že naše účast ve dvou mezinárodních organizacích NATO a EU automaticky znamená i nabídka pomoci v případě problémů?
            Naše členství v těchto organizací je podmíněno tím, že budeme plnit své závazky vůči našim spojencům. Takže automaticky to znamená nabídku pomoci v případě nouze nebo krize.
            Jediné co je potřeba aby dotyčný stát co má problémy o tuto pomoc požádal.
            Protože na jakém základě vy nyní soudíte, že Polské bezpečnostní složky situaci nezvládají? Dokud Polsko nepožádá o konkrétní pomoc tak my vlastně nevíme ani co tam máme poslat. Pošleme jim tam hradní stráž a co když budou potřebovat policisty nebo zdravotníky?

            A tudíž je opravdu podle vás takový problém aby Polsko o pomoc požádalo? Aby postupovalo tak jak v rámci dvou mezinárodních organizací má?
            Proč je chyba na naší straně?
            Polsko má nároky na pomoc a my jsme povinni jim pomoci, ale oni to tak nějak musejí chtít. Pokud oni nechtějí my s tím nic neuděláme. :-)
            Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            14:06 14.11.2021

            Klimesov:
            Proč vždycky reaguješ demagogicky vytažením toho největšího nesmyslu, když jde o obhajobu neschopnosti EU?

            Klimesov:
            Proč vždycky reaguješ demagogicky vytažením toho největšího nesmyslu, když jde o obhajobu neschopnosti EU?

      • petres
        08:28 14.11.2021

        Myslím si, že adekvátnější je v tuto chvíli tato požadovaná reakce:
        https://echo24.cz/a/Sb46G/pomo... a ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Myslím si, že adekvátnější je v tuto chvíli tato požadovaná reakce:
        https://echo24.cz/a/Sb46G/pomo... a že k ní co nejdříve dojde. Raději policisty posílat na horkou polsko-běloruskou hranici než, jak to udělal nedávno Babiš, na klidnější maďarsko- srbskou. V případě další eskalace jsou na místě i armádní jednotky a to nemusí být nutně bojové, ale mohou to být ženijní.
        Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          09:42 14.11.2021

          petres
          Vedení ODS přišly po půl roce problémů na této hranici pokyny k tomu jak se chovat? :-)

          Na Maďarských hranicích jde o dlouhodobou spolupráci již od roku 2015. Tehdy ...
          Zobrazit celý příspěvek

          petres
          Vedení ODS přišly po půl roce problémů na této hranici pokyny k tomu jak se chovat? :-)

          Na Maďarských hranicích jde o dlouhodobou spolupráci již od roku 2015. Tehdy příslušníci PČR byli vyslání do Maďarska a Řecka. Mimo to v roce 2015 přispěla technikou na výstavbu plotu a polními kuchyněmi i AČR.
          Přítomnost policejních složek a vystavěný plot ukázal pašerákům, že tudy cesta nevede a jen díky tomu je situace na této hranici klidnější. Přetane-li tato spolupráce a nebude-li hraniční plot střežen, tak se tím prokoušou a znovu se rozjede tato migrační cesta.
          Skrýt celý příspěvek

          • petres
            10:26 14.11.2021

            flanker.jirka
            pokud je podle i vašich slov maďarská hranice klidnější, předpokládám, že ji Maďarsko uhlídá vlastními silami a můžeme naše policisty poslat tam, kde jsou potřeba.
            A ...
            Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka
            pokud je podle i vašich slov maďarská hranice klidnější, předpokládám, že ji Maďarsko uhlídá vlastními silami a můžeme naše policisty poslat tam, kde jsou potřeba.
            A ta poznámka o pokynech, jak se chovat, je vysloveně hloupá. Tomu sám snad nevěříte, tak tu netrollte.
            Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            10:59 14.11.2021

            Spíš pomohlo zastavení migrantů na jihu. V Řecku, Albánii, Makedonii a Bulharsku. Tam slouží příslušníci PČR v rámci Frontexu a má to nějaký smysl. Teď už se moc migrantů k ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Spíš pomohlo zastavení migrantů na jihu. V Řecku, Albánii, Makedonii a Bulharsku. Tam slouží příslušníci PČR v rámci Frontexu a má to nějaký smysl. Teď už se moc migrantů k maďarskému plotu nedostane. Letošní vyslání PČR do Maďarska byla jen předvolební akce. Naprosto zbytečná. Proč se v té době nejel Babiš raději podívat do Polska? že by nedostal pokyny? Nebo je naopak dostal? Samé otázky.
            Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            12:37 14.11.2021

            Scotty
            Zbytečná? Tak jste asi mimo mísu. Každý plot nebo ženijní překážka se musí střežit, aby nebyla snadno překonána, právě proto tam jela PČR působit znovu a i toto je v rámci ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            Zbytečná? Tak jste asi mimo mísu. Každý plot nebo ženijní překážka se musí střežit, aby nebyla snadno překonána, právě proto tam jela PČR působit znovu a i toto je v rámci Frontexu. Cesta přes Srbsko je v klidu právě protože tam nikdo nedostal možnost zničit plot. V Maďarsku nejsou v letošním roce pouze příslušníci PČR, ale i němečtí a rakouští policisté, patrně také předvolební populisté. Jedna věc je dohoda babiše s orbánem, druhá věc je, že toto vše zastřešuje Frontex.
            Podobně je to v situaci Polska, Frontex podal dotaz na výpomoc v Polsku, vše se neustále vyvíjí i vzhledem k tomu, že i sama polská armáda musí počítat s rotacemi svých vojáků na hranici. Doposud se také Polsko k celé situaci staví dost neprůheldně a nechtěli moc, aby jim u toho někdo "svítil" proto tam uzavřeli nejen hranici, ale i pohraniční pásmo. V Řecku, Itálii, Maďarsku se novináři dostávali kam potřebovali, v Polsku to nejde.

            Vztahy s Polskem ovlivňuje do velké míry jejich postoj k Turowu.
            Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            13:59 14.11.2021

            flanker.jirka
            Předvolební šašení nemá s Frontexem nic společného. Pouze nepovedená ukázka že s migrací Andrej bojuje do roztrhání těla.

            flanker.jirka
            Předvolební šašení nemá s Frontexem nic společného. Pouze nepovedená ukázka že s migrací Andrej bojuje do roztrhání těla.

          • Torong
            14:22 14.11.2021

            Flanker:
            To, že Polsko nepožádalo Frontex o pomoc a nepouští do oblasti novináře, jim pomáhá zvládat situaci účinně. Podstatně to zmenšuje hysterii lidskoprávních aktivistů. To je ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Flanker:
            To, že Polsko nepožádalo Frontex o pomoc a nepouští do oblasti novináře, jim pomáhá zvládat situaci účinně. Podstatně to zmenšuje hysterii lidskoprávních aktivistů. To je právě jeden z cílů Lukašenka. Docílit toho, aby bylo co hodně mrrvých a bylo to co nejvíc vidět v západních médiích. Polsko by tak mohlo být obviněno z masakrů, genocidy a kdovíčeho. A EU by pak musela na nátlak aktivistů přistoupit na podmínky Lukašenka. Naopak čím déle Poláci udrží migranty na Béloruské straně i za cenu toho, že migranti budou umírat, bude se ochota migrantů pronikat do Evropy přes Bělorusko snižovat a Lukašenkova páka ztratí účinnost. Zvlášť, pokud se Polsko "postará" o to, aby se o situaci na hranicích dozvěděli v zemích, odkud migranti přicházejí.
            Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            16:04 14.11.2021

            Torong
            Máte pravdu, dělají to dobře, levičáci a proruští elementálové tak nemohou podrývat činnost samotných poláků.
            Ale pohár trpělivosti zřejmě ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Torong
            Máte pravdu, dělají to dobře, levičáci a proruští elementálové tak nemohou podrývat činnost samotných poláků.
            Ale pohár trpělivosti zřejmě přetekl
            https://www.seznamzpravy.cz/cl...
            Skrýt celý příspěvek

        • Ilawar
          09:49 14.11.2021

          Problém je, že vláda agenta Bureše se do své demise už bude nanejvýš plácat s čínskou chřipkou a pro Polsko neudělá nic.

          A co se týká pěti-koaly, tak dokud budou v parlamentu, ve ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Problém je, že vláda agenta Bureše se do své demise už bude nanejvýš plácat s čínskou chřipkou a pro Polsko neudělá nic.

          A co se týká pěti-koaly, tak dokud budou v parlamentu, ve vládě, a podle všeho i na Zamini levičáčtí piráti, tak na pomoc Polsku můžeme zapomenout. Stejně jako na spolupráci/koordinaci postojů V4 k EU.
          https://zpravy.aktualne.cz/dom...
          Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            11:00 14.11.2021

            Pozor aby tě pirát Bartoš neodnes s sebou do pekla.

            Pozor aby tě pirát Bartoš neodnes s sebou do pekla.

          • Ilawar
            12:06 14.11.2021

            @Scotty
            o mě neměj péči

            Pokud Bartoš někoho stáhne s sebou, budou to v lepším případě piráti, v tom horším celá ČR.

            @Scotty
            o mě neměj péči

            Pokud Bartoš někoho stáhne s sebou, budou to v lepším případě piráti, v tom horším celá ČR.

          • flanker.jirka
            12:41 14.11.2021

            Ilawar
            Mezistátní vztahy jsou vždy o něčem a za něco. ČR má zájem na změně situace v dole Turow, i to ovlivní způsob a možnosti jednání.

            Ilawar
            Mezistátní vztahy jsou vždy o něčem a za něco. ČR má zájem na změně situace v dole Turow, i to ovlivní způsob a možnosti jednání.

          • Jan Padesátýpátý
            13:48 14.11.2021

            flanker.jirka

            Nemyslím si, že by do toho Česko mělo míchat Turow.
            Když jde o bezpečnost státu, měly by jít všechny rozepře stranou.

            flanker.jirka

            Nemyslím si, že by do toho Česko mělo míchat Turow.
            Když jde o bezpečnost státu, měly by jít všechny rozepře stranou.

          • flanker.jirka
            16:08 14.11.2021

            Jan55.
            Pro poláky představuje problém jen to, že by všichni uprchlíci neprošli do Německa a museli by se o ně starat poláci, jiné velké nebezpečí to pro poláky nepředstavuje. ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Jan55.
            Pro poláky představuje problém jen to, že by všichni uprchlíci neprošli do Německa a museli by se o ně starat poláci, jiné velké nebezpečí to pro poláky nepředstavuje. Uprchlíci chtějí do svých západoevropských chalifátů.
            Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            16:40 14.11.2021

            Poláci si to asi nemyslí, když už aktivovali NATO

            Poláci si to asi nemyslí, když už aktivovali NATO

          • Ilawar
            17:45 15.11.2021

            @flanker
            Mezinárodní vztahy jsou o zájmech a jejich prioritách.
            Turow je nejen, ale hlavně o penězích. Ale u Běloruskem organizované migrační krize jde o obranu hranic státu - to ...
            Zobrazit celý příspěvek

            @flanker
            Mezinárodní vztahy jsou o zájmech a jejich prioritách.
            Turow je nejen, ale hlavně o penězích. Ale u Běloruskem organizované migrační krize jde o obranu hranic státu - to je principiální věc, která se dotýká svrchovanosti státu a potažmo jeho existence. Současná polská politická reprezentace naštěstí rozdíl mezi svrchovaností státu a penězi chápe.
            Myslím, že už tu někdo citoval generála Vojcechovského "O hranicích se nediskutuje, hranice se brání!"

            V ideálním světě by ČR poskytla (nebo alespoň nabídla¨) Polsku pomoc, včetně lidí - napadá mě třeba oddíl ˇ"těžkooděnců" pro zvládání demonstrací. A to ihned, bez ohledu na to jak se ke krizi za týden, za měsíc nebo za rok postaví obě bruselské žvanírny.

            Protože v zájmu ČR je mít dobré vztahy se sousedy a vzhledem k politické situaci v Ger i Fra, zeleným nesmyslům etc. jsou dobré vztahy s PL o to cenn¨ější.

            A pokud by ČR poskytla pomoc PL v tak důležité věci jako je obrana hranic, myslím, že by se nakonec ukázalo, že problém s Turow vlastně problém není a hladce by se dospělo k dohodě.
            Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            19:16 15.11.2021

            Ilawar: Turow znehodnotí část území CR, přitom Polsku jde jen o peníze.

            Tím neříkám, Polsku nepomoci. Ale vláda se má přednostně starat o své občany.
            Stejně tak je v zájmu Polska ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Ilawar: Turow znehodnotí část území CR, přitom Polsku jde jen o peníze.

            Tím neříkám, Polsku nepomoci. Ale vláda se má přednostně starat o své občany.
            Stejně tak je v zájmu Polska mít dobrý vztah k CR, a domluvit se ve věci Turowa. Přesto se to neděje.
            Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    09:27 13.11.2021

    Dvaja ruskí výsadkári zomreli počas cvičenia blízko poľských hraníc: https://www.defence24.pl/dwoch...

    Dvaja ruskí výsadkári zomreli počas cvičenia blízko poľských hraníc: https://www.defence24.pl/dwoch...

    • Ján Paliga
      22:03 13.11.2021

      ... takže už nevypadávajú bez padáka len diplomati v Berlíne či lekári....

      ... takže už nevypadávajú bez padáka len diplomati v Berlíne či lekári....

  • Fiagy
    09:22 13.11.2021

    https://echo24.cz/a/S8J6M/rusk...
    Předpokládám, že vyšetřování nakonec ukáže, že je sestřelili polští ...
    Zobrazit celý příspěvek

    https://echo24.cz/a/S8J6M/rusk...
    Předpokládám, že vyšetřování nakonec ukáže, že je sestřelili polští pohraničníci.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      11:40 13.11.2021

      Lukašenko zabil lidi cez padáky.

      Lukašenko zabil lidi cez padáky.

  • Jan Padesátýpátý
    02:47 13.11.2021

    Lukašenko určitě nevyhrožuje Evropě zastavením dodávek ruského plynu bez toho, že by to předtím konzultoval s Putinem.

    Tady je vidět, že pokud chceme mít stabilní ceny plynu, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Lukašenko určitě nevyhrožuje Evropě zastavením dodávek ruského plynu bez toho, že by to předtím konzultoval s Putinem.

    Tady je vidět, že pokud chceme mít stabilní ceny plynu, nemůžeme ho brát z Ruska, protože Rusko nikdy nepřestane plyn používat v politických hrách.
    Peníze investované do Nordstreamu měly jít do plynovodu z Alžírska nebo třeba z nově nalezených nalezišť u Izraele. A doufám, že Evropě dojde, že Nordstream nemůže být považován za stabilní zdroj plynu, a že je třeba investovat do jiných řešení.

    https://zpravy.aktualne.cz/zah...
    Skrýt celý příspěvek

    • alzaw
      05:15 13.11.2021

      Jakpak se k nám asi ten alžírský nebo izraelský nebo LNG plyn dostane, budou ho posílat poštou?

      Jakpak se k nám asi ten alžírský nebo izraelský nebo LNG plyn dostane, budou ho posílat poštou?

      • Jan Padesátýpátý
        06:39 13.11.2021
      • flanker.jirka
        09:39 13.11.2021

        Lze investovat do již existujících terminálů jak v baltickém, středozemním nebo jaderském moři. Odtud vedou plynovody do více států Evropy.

        Lze investovat do již existujících terminálů jak v baltickém, středozemním nebo jaderském moři. Odtud vedou plynovody do více států Evropy.

    • SYN_
      09:39 13.11.2021

      Neříkám jestli si zasloužily existenci obě větve NS, ale aspoň jedna je přecejen vcelku rozumná věc... chápu že těm kdo přichází o tranzit se to nelíbí (ať už ztráta běžných ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Neříkám jestli si zasloužily existenci obě větve NS, ale aspoň jedna je přecejen vcelku rozumná věc... chápu že těm kdo přichází o tranzit se to nelíbí (ať už ztráta běžných poplatků nebo nátlakového prostředku) ale citelně to zjednodušuje situaci. Prakticky jediný kdo teď může "tlačit" hrozbou zastavení dodávek je Rusko samo což jistě není bůhvíco, ale holt je zdrojem... a prodávat docela dost potřebuje (příjmy...) takže cikcaky si může dovolit jen krátkodobé, jinak jde o průstřel vlastní nohy.
      Diverzifikace z více směrů je samozřejmě žádoucí, ideální by byly takové zdroje kde je třeba i vyšší cena, zato připravenost dodávat slušné množství bez větších cavyků a rychle...
      A taky se asi poohlédnout po možnostech trochu pošetřit (třeba se víc podívat na kogeneraci ve středněvelkých zdrojích), protože to množství co se vůbec nemusí dodat není potřeba žádným plynovodem dopravit, ani nás s ním nejde vydírat...
      A uhlí si trochu víc pošetřit jako "nouzovou zásobu lokální"
      Skrýt celý příspěvek

      • Jan Padesátýpátý
        14:50 13.11.2021

        Toho plynu z Ruska by mělo být jenom takové množství, aby bylo nějak nahraditelné.

        Obávám se, že se nelze spoléhat na to, že se Rusko bude chovat v energetice pragmaticky, tedy že ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Toho plynu z Ruska by mělo být jenom takové množství, aby bylo nějak nahraditelné.

        Obávám se, že se nelze spoléhat na to, že se Rusko bude chovat v energetice pragmaticky, tedy že se bude snažit vytvořit si dobré jméno jako spolehlivý partner. Řekl bych, že tím jak letos nenaplnilo zásobníky které si pronajalo, Rusko letos s gustem dává Evropě najevo, že ceny plynu a stabilita trhů závisí na ruském rozmaru.

        Poslední studie ukazují, že uhlí z hlediska oteplování klimatu vlastně není horší než plyn. Plyn má nějaké drobné výhody v jiných směrech, ale v zásadě výměna uhlí za plyn zatím přináší jenom závislost na Rusku.
        Obávám se, že uhelné elektrárny není možné jen tak držet v záloze a případně je rychle rozjet. Nebo snad ano?
        Skrýt celý příspěvek

        • Torong
          16:05 13.11.2021

          Samozřejmě, že je. Není to sice úplně optimální, ale jde to. Rozhodně jde udělat to, že uhelka pojede na mínimální výkon a v přépadě potřeby přejde na plný. Časově je to otázka cca ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Samozřejmě, že je. Není to sice úplně optimální, ale jde to. Rozhodně jde udělat to, že uhelka pojede na mínimální výkon a v přépadě potřeby přejde na plný. Časově je to otázka cca desítek minut.
          Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            16:09 13.11.2021

            Že se dají snadno vypnout/zapnout jsem četl právě o plynových. Takže jsem předpokládáal že uhelná né.

            Že se dají snadno vypnout/zapnout jsem četl právě o plynových. Takže jsem předpokládáal že uhelná né.

          • Ilawar
            09:17 14.11.2021

            U plynové elektrárny je zvýšení výkonu - elektrického - otázka minut (cca 5 až 20, u uhelné desítek minut - u obou typů záleží na stáří ele, z jaké hodnoty výkonu se jde, atd. ...
            Zobrazit celý příspěvek

            U plynové elektrárny je zvýšení výkonu - elektrického - otázka minut (cca 5 až 20, u uhelné desítek minut - u obou typů záleží na stáří ele, z jaké hodnoty výkonu se jde, atd.
            Nové plynové elektrárny jsou právě na rychlé změny výkonu navržené.

            Jaderné lze regulovat také, ale JE jsou optimalizované na stabilní 100% výkon - režim základního zatížení - jde hlavně o naladění turbosoustrojí.
            V Dukovanech bylo ověřeno, že ji lze provozovat na 50% nominálu.

            https://oenergetice.cz/elektri...
            Skrýt celý příspěvek

        • Tesil
          18:08 13.11.2021

          No jo, uhlí.Před pár lety u nás uzavřeli poslední hlubinný důl,kde se těžilo hnědé uhlí.Před tím zase šachtu kvůli které zbourali část Libkovic.
          Zanedlouho stejný osud čeká ...
          Zobrazit celý příspěvek

          No jo, uhlí.Před pár lety u nás uzavřeli poslední hlubinný důl,kde se těžilo hnědé uhlí.Před tím zase šachtu kvůli které zbourali část Libkovic.
          Zanedlouho stejný osud čeká povrchové lomy v okolí.
          Budeme dovážet hnědé uhlí i přesto, že těžba v těch uzavřených šachtách byla plánována podle zásob do r.2030.
          Už teď dovážíme uhlí třeba z Brazílie i z toho Ruska.
          A to se i nás těžilo kvalitní nízkosirnaté uhlí pro které jezdily kamiony tehdy ještě ze Západního Německa.
          Asi se někde stala chyba.Ty zatopené hlubinné doly už nikdo nezprovozní.
          Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            18:40 13.11.2021

            Nestala se chyba. Těžba už nebyla ekonomicky rentabilní.

            Nestala se chyba. Těžba už nebyla ekonomicky rentabilní.

          • Tesil
            19:18 13.11.2021

            Dovážet uhlí z Brazílie nebo z Austrálie asi rentabilní bude jinak by jsme tak nečinili.
            Až se zvýší poptávka zvedne se i cena plus cena dopravy.
            Je to otázka času.

            Dovážet uhlí z Brazílie nebo z Austrálie asi rentabilní bude jinak by jsme tak nečinili.
            Až se zvýší poptávka zvedne se i cena plus cena dopravy.
            Je to otázka času.

          • Pavel1
            10:50 14.11.2021

            Jinými slovy, tesile, nechápeš, že když je povrchová těžba uhlí v poušti nebo jiných neobydlených oblastech v Austrálii nebo USA rentabilní, tak to ještě neznamená, že musí být ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Jinými slovy, tesile, nechápeš, že když je povrchová těžba uhlí v poušti nebo jiných neobydlených oblastech v Austrálii nebo USA rentabilní, tak to ještě neznamená, že musí být rentabilní v komouši vyplundrovaných dolech v hustě obydleném území v ČR.
            Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            14:32 14.11.2021

            Tesile, Tesile... Opét píšeš o něčem, o čem nemáš ani páru. Hlubinné doly na hnědé uhlí byly do roku 2030 plánovány za komoušů, kdy se na rentabilitu nehledělo. A navíc byly i jiné ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Tesile, Tesile... Opét píšeš o něčem, o čem nemáš ani páru. Hlubinné doly na hnědé uhlí byly do roku 2030 plánovány za komoušů, kdy se na rentabilitu nehledělo. A navíc byly i jiné (menší) bezpečnostní požadavky. Jenom nutné investice pro vybavení těchto dolů moderní těžební a bezpečnostní technikou by byly větší než hodnota vytěžitelného uhlí. Co se týká uhlí z Austrálie, tak to je i s dopravou levnější než těžba v OKD. Báňskogeologické podmínky jsou nepředstavitelné. V čem souhlasím je povrchová těžba hnědého uhlí, kde tzv. ekologické limity vznikly tak, že jistý politik (tuším to byl tehdy Dyba) vzal pravítko, náhodně ho položil na důlní mapu a udělal čáru. No a skutečně odepsal to nejkvalitnější nízkosirné uhlí...
            Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            18:04 14.11.2021

            Chlapci drazí,12 let jsem fáral takže tu situaci trochu znám.Ty zásoby uhlí tam byly bez ohledu na komunisty nebo nekomunisty.
            Jestli,že je zdroj pár kilometrů od elektrárny nebo ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Chlapci drazí,12 let jsem fáral takže tu situaci trochu znám.Ty zásoby uhlí tam byly bez ohledu na komunisty nebo nekomunisty.
            Jestli,že je zdroj pár kilometrů od elektrárny nebo tisíce km musí se to odrazit v ceně.Pokud ovšem australský horník nedělá zadarmo.Nebo těžbu nedotuje stát.
            A to nemluvím o ekologické stránce.
            Pochopitelně povrchová těžba je levnější než hlubinná,ale zase je třeba započítat náklady na rekultivace.
            Skrýt celý příspěvek

          • Pavel1
            20:17 14.11.2021

            Dle blábolů, které zde na téma rentability těžby předvádíš, tesile, lze usuzovat že to tvoje tahání putýnek uhlí ze sklepa do patra, tě v této oblasti nijak nekvalifikovalo. ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Dle blábolů, které zde na téma rentability těžby předvádíš, tesile, lze usuzovat že to tvoje tahání putýnek uhlí ze sklepa do patra, tě v této oblasti nijak nekvalifikovalo. Australský horník sice nedělá zadarmo, problém je ovšem ten, že ten jeden australský horník řídící rypadlo má ŘÁDOVĚ větší produktivitu práce, než jeden polák, který v českém dole musí sfárat kilometr hluboko, aby vůbec něco vytěžil.
            Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            21:39 14.11.2021

            Já věděl,že jsi trubka.V současnosti je rentabilní i těžba v OKD díky tomu,že ceny černého uhlí stouply třikrát.
            Podstatnou část ceny uhlí z té tvé Austrálie tvoří náklady na ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Já věděl,že jsi trubka.V současnosti je rentabilní i těžba v OKD díky tomu,že ceny černého uhlí stouply třikrát.
            Podstatnou část ceny uhlí z té tvé Austrálie tvoří náklady na dopravu.
            Mimochodem na tom rypadle opravdu nepracuje jeden maník.
            Skrýt celý příspěvek

          • Pavel1
            23:03 14.11.2021

            A kdopak tě tou trubkou praštil do palice, tesile? Za to, že se v OKD dosud těží uhlí nejsou současné ceny uhlí ale obrovská setrvačnost takového podniku. Za půl roku budou ceny ...
            Zobrazit celý příspěvek

            A kdopak tě tou trubkou praštil do palice, tesile? Za to, že se v OKD dosud těží uhlí nejsou současné ceny uhlí ale obrovská setrvačnost takového podniku. Za půl roku budou ceny uhlí na původních cenách a ztráta se leda prohloubí. Tvoje představy jaké jsou "náklady" na dopravu jsou srandovní. Největší je samozřejmě vždy cena lidské práce (zvláště cena práce řídící se evropskými zákonníky práce) nikoli cena dokonale propracovaného logistického řetězce, kde naprostou většinu práce odvedou stroje. Pokud by to tak nebylo tak by stěží vyplatilo vozit zboží z číny - při tom přesně to se děje a je to evidentně levnější než platit místní evropské dělníky.
            Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            10:55 15.11.2021

            Jasně cena dopravy z Austrálie nebo Brazílie skutečně tvoří výraznou položku z koncové ceny.
            Můžeš si to dohledat. Jenže ty za fakta pokládáš pouze své názory.
            Čína drží nízké ceny ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Jasně cena dopravy z Austrálie nebo Brazílie skutečně tvoří výraznou položku z koncové ceny.
            Můžeš si to dohledat. Jenže ty za fakta pokládáš pouze své názory.
            Čína drží nízké ceny díky tomu, že kašle na bezpečnost práce,kopíruje co se dá atd.
            Závislost na čínské produkci se již projevila příště to bude třeba uhlí z Brazílie.
            Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            16:00 15.11.2021

            Tesil: To je jako poslouchat výhled VW na elektromobilitu od člověka co ve Škodovce montoval na auta kola.
            Rentabilitu, dostupnost ložisek, atd. fakt managment neprobírá s ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Tesil: To je jako poslouchat výhled VW na elektromobilitu od člověka co ve Škodovce montoval na auta kola.
            Rentabilitu, dostupnost ložisek, atd. fakt managment neprobírá s řadovými zaměstnanci.
            Skrýt celý příspěvek

          • Pavel1
            20:59 15.11.2021

            Výrazná položka v porovnání s čím tesile? Realitou je, že v tu skutečně výraznou položku v západních zemích tedy včetně austrálie a česka tvoří cena práce. Smiř se s tím, ty ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Výrazná položka v porovnání s čím tesile? Realitou je, že v tu skutečně výraznou položku v západních zemích tedy včetně austrálie a česka tvoří cena práce. Smiř se s tím, ty názore, že jeden řidič rypadla v pustině a nákladní loď bude vždy levnější než x poláků v čelbě komouši vyplundrovaného dolu kilometr hluboko v extrémně složitých geologických podmínkách a na povrchu baráky lidí co řvou, že mají popraskané zdi.
            Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            23:56 15.11.2021

            Jirosi
            V tom s tebou souhlasím,ale můj úvodní komentář se vztahoval k odepsání části zásob strategické suroviny.
            Ale na druhou stranu, když pracuji v nějakém oboru je logické, že ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi
            V tom s tebou souhlasím,ale můj úvodní komentář se vztahoval k odepsání části zásob strategické suroviny.
            Ale na druhou stranu, když pracuji v nějakém oboru je logické, že se snažím získat informace.A to se mnou nemusí konzultovat management.
            Pavel1
            Doprava uhlí z Brazílie, Austrálie činní podstatnou část koncové ceny.Co na tom nechápeš?
            Popraskané zdi budou mít lidé od těch kamionů co budou převážet to uhlí.
            Ty hlubinné doly nikdy nevyplundrují ložisko tak jako ty povrchové lomy.
            Možná jsi to nezaregistroval,ale komunisti tu už nějaký pátek nešéfujou.
            Skrýt celý příspěvek

        • franta.13
          15:51 14.11.2021

          Rusko se chová energetice pragmaticky a EU dodává plyn za ceny burzovní což byl požadavek států EU, které odstoupily od dlouhodobých objednávek, protože ceny na burze byly pro ní ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Rusko se chová energetice pragmaticky a EU dodává plyn za ceny burzovní což byl požadavek států EU, které odstoupily od dlouhodobých objednávek, protože ceny na burze byly pro ní výhodné. To, že současná situace Rusku vyhovuje je bez debaty a mění ji jen výjimečně např. Orbán. Přesto Rusko není samo např. co dělá náš spojenec největší USA, místo aby nás podpořil chová se taktéž energeticky pragmaticky a svůj plyn prodává za lepší cenu do Číny. Takže ze své hlouposti obviňujme jenom svoji hloupost.
          Skrýt celý příspěvek

          • Pavel1
            20:25 14.11.2021

            RUsko se chová jako pragmatický politický vyděrač. "Svůj plyn" neprodává do číny. Protože pro ten plyn, který proudil do Evropy (a těží se na poloostrově Jamal) neexistuje žádná ...
            Zobrazit celý příspěvek

            RUsko se chová jako pragmatický politický vyděrač. "Svůj plyn" neprodává do číny. Protože pro ten plyn, který proudil do Evropy (a těží se na poloostrově Jamal) neexistuje žádná cesta jak jej dopravit do číny (žádný plynovod východním směrem, žádný terminál LNG terminál na pobřeží). RUsácko tak tímto vydíráním s evidentními politickými cíli samo tratí spoustu financí.
            Skrýt celý příspěvek

          • cejkis
            22:52 14.11.2021

            Pavel1 alias dement

            Zase lže :-)

            Ruský terminál LNG na Jamalu byl zprovozněn v roce 2017. Máš to i s fotkou demente.

            http://www.yamallng.ru/...

            Pavel1 alias dement

            Zase lže :-)

            Ruský terminál LNG na Jamalu byl zprovozněn v roce 2017. Máš to i s fotkou demente.

            http://www.yamallng.ru/...

          • Jirosi
            16:27 15.11.2021

            Pavel1: Tak kam ten plyn zmizel.
            1) V EU jsou poloprázdné zásobníky.
            2) V Rusku údajně musí plnit zásobníky před zimou, proto přestali na burzu dodávat plyn co se obchoduje v ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Pavel1: Tak kam ten plyn zmizel.
            1) V EU jsou poloprázdné zásobníky.
            2) V Rusku údajně musí plnit zásobníky před zimou, proto přestali na burzu dodávat plyn co se obchoduje v krátkodobých kontraktech. Pak se logicky stalo to co se stát muselo, když je něčeho nedostatek..
            3) Jediné co plní jsou dlouhodobé kontrakty. Dokonce tvrdí, že po uzavření nových navýší dodávky (tzn. v bodě 2. lžou).
            4) EU údajně objednala nedostatek plynu, ale EU objednává jen plyn co požadují členské státy (firmy).

            Takže, kdo vlastně zaspal EU, nebo firmy jako Bohemka co spoléhali na levné nákupy z burzy (neobjednávali)?

            K tomu ještě máte situaci ohledně NS2, kdy současné trubky nejsou využity ani z 50%. Ale údajně potřebujeme novou.
            Skrýt celý příspěvek

          • Pavel1
            21:08 15.11.2021

            A jak to mám vědět, jirosi? To, že zaspala EU a hlavně Německo se svým oze magořením je nabíledni. To ovšem nic nemění na tom, že většinu plynu z poloostrova Jamal může Rusko ...
            Zobrazit celý příspěvek

            A jak to mám vědět, jirosi? To, že zaspala EU a hlavně Německo se svým oze magořením je nabíledni. To ovšem nic nemění na tom, že většinu plynu z poloostrova Jamal může Rusko vyvést jen směrem na západ.
            Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            05:30 16.11.2021

            Pavel1: A když nic nevíte, není trošku hloupé vynášet soudy?

            Pavel1: A když nic nevíte, není trošku hloupé vynášet soudy?

          • cejkis
            20:52 16.11.2021

            Pavel1 alias dement

            Zase lež :-))) Zkus to ještě chudáku.

            V roce 2019 byl zprovozněn plynovod z Ruska do Číny. ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Pavel1 alias dement

            Zase lež :-))) Zkus to ještě chudáku.

            V roce 2019 byl zprovozněn plynovod z Ruska do Číny.

            https://oenergetice.cz/plynare...
            Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            14:47 17.11.2021

            Síla Sibiře zatím není spojena se západní větví plynovodů do západní části Ruska, a Evropy.

            Síla Sibiře zatím není spojena se západní větví plynovodů do západní části Ruska, a Evropy.

      • Ján Paliga
        22:05 13.11.2021

        ... žiadúca je skôr diverzifikácia z viacerých zdrojov, nie smerov od skoro monopolného dodávateľa...

        ... žiadúca je skôr diverzifikácia z viacerých zdrojov, nie smerov od skoro monopolného dodávateľa...

    • krllo
      11:52 13.11.2021

      My jsme investovali do NS2 ?

      My jsme investovali do NS2 ?

      • Jan Padesátýpátý
        14:51 13.11.2021

        Já ne. Ty ano?

        Já ne. Ty ano?

    • Jan Padesátýpátý
      16:07 13.11.2021

      https://zpravy.aktualne.cz/zah...

      Stejně ale nevěřím že to není hra ve které ...
      Zobrazit celý příspěvek

      https://zpravy.aktualne.cz/zah...

      Stejně ale nevěřím že to není hra ve které Putin dělá toho hodného.

      Připomíná mi to nedávné video, ve kterém Putin mluví s ředitelem Gazpromu Alexejem Millerem a říká mu: tak teď budete mít naplněné ruské zásobníky, a pak hned přesměrujte plyn do Evropy! A Miller se na něj tak obdivně podívá, a vypadá jako by si v duchu říkal "no že mě to nenapadlo samotného".
      Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    21:56 12.11.2021

    Již druhý článek polského marketingu cílícího na zdejší čtenáře. Poláci hrají na všech frontách.

    Podpora disentu a vyburcování k nepokojům ze strany Čechů se v Bělorusku ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Již druhý článek polského marketingu cílícího na zdejší čtenáře. Poláci hrají na všech frontách.

    Podpora disentu a vyburcování k nepokojům ze strany Čechů se v Bělorusku nevyvedla, vše bylo potlačeno. Polsko rovnež bylo aktivní v akci na odstranění Lukašenka. Ten se nyní mstí za pokus o odstranění.

    Scénář 1, deeskalace a rešení v podobě převozu migrantů.

    Scénář 2, zažehnutí nepokojů v Bělorusku při kterém dojde i ke střetu polských a běloruských sil. Rusko bude pokus o násilnou změnu režimu vnímat jako hrozbu a povede operace v podobném duchu, jako na Ukrajině. Výsledkem může být konfrontace s Ruskem a nebo zamrzlý konflit v patové situaci.

    Německo konfrontaci Ruskem razantně odmítne. Američané rádi využijí situace a podpoří Polsko v tlaku na Rusko. Snahu Polska získat na svou stranu střední Evropu chápu. Ovšem ČR většinově následuje německou politiku.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      23:36 12.11.2021

      /Podpora disentu a vyburcování k nepokojům ze strany Čechů se v Bělorusku nevyvedla, vše bylo potlačeno./
      Všeho do času.

      /Ovšem ČR většinově následuje německou politiku./
      Rozhodně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      /Podpora disentu a vyburcování k nepokojům ze strany Čechů se v Bělorusku nevyvedla, vše bylo potlačeno./
      Všeho do času.

      /Ovšem ČR většinově následuje německou politiku./
      Rozhodně ne.
      Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
      10:09 13.11.2021

      A pak ses probudil s rukou v nočníku.

      A pak ses probudil s rukou v nočníku.

  • Fabius Maximus
    20:00 12.11.2021

    To je tu polského pláče a bědování.
    Když v roce 2003 vtrhli spolu s dalšími do Iráku a zabíjeli Iráčany a chválili se, jak to umí dobře (jak třeba jejich speciálové z jednotky ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To je tu polského pláče a bědování.
    Když v roce 2003 vtrhli spolu s dalšími do Iráku a zabíjeli Iráčany a chválili se, jak to umí dobře (jak třeba jejich speciálové z jednotky Grom dobyli přístav Umm Kasr, který se nedařilo dobýt), tak to si hráli na hrdiny, pózovali, fotili, rozdávali medaile. Stejně tak jejich tažení do Afghánistánu.
    Dobře, teď se jim Iráčané a Afghánci rozhodli jejich nezvané návštěvy oplatit. No a Lukašenko se na tom chce trochu přiživit. Proč by na ně nezaklekl, když mu dělají problémy, kde mohou.
    Ale to je na ně moc, že se to nevyvíjí podle jejich chutě, tak se svíjí, fňukají, naříkají, zase jim všichni ubližují.
    Přijde mi to stejný polákovina jako když se v roce 39 domluvili s Hitlerem na rozdělení Československa a zabrali si Těšínsko, to bylo samozřejmě fajn, správné, mravní a zákonné. Ale když se potom Němci a Sověti domluvili na rozdělení jejich země, no tak to byl podlý zločin. Prostě klasičté pokrytci - dobrý skutek je, když oni ukradou krávu, zlý skutek, když jim někdo ukrade krávu.
    Skrýt celý příspěvek

    • padre
      22:29 12.11.2021

      Fabie Maxime ,co to tady s odpuštěním kecáte za rusácké bláboly? Zamotal jste dohromady naprosto nesouvisejici věci. Nezapomeňte ještě Polákům vyčíst ,že bojovali s Napoleonem ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Fabie Maxime ,co to tady s odpuštěním kecáte za rusácké bláboly? Zamotal jste dohromady naprosto nesouvisejici věci. Nezapomeňte ještě Polákům vyčíst ,že bojovali s Napoleonem proti Rusku a v Americe bojovali za samostatnost USA.V Iráku se v roce 1991 vyznamenaly zejména polské tajné služby .Polské jednotky sloužily v Pouštni bouři stejně jako naši vojáci.Ještě před prvni válkou v Zálivu odjel tehdejší ministr obrany Vacek do Waršavy ,neboť byla ve hře i varianta společné československo - polské bojové jednotky.Stejně úspěšní byli Poláci v Iráku i v roce 2003.Myslím ,že nejvíce vám na polácích vadí ,že si od Rusů a zloducha Lukašenka /záměrně neříkám Bělorusů/ nenechají srát na hlavu….
      Skrýt celý příspěvek

      • Fabius Maximus
        22:41 12.11.2021

        Nezlobte se na mě, co to má společného s Ruskem? To nechápete prostý vztah mezi příčinou a následkem?
        Poláci se účastnili nezákonných útočných operací proti jíným státům - Iráku a ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Nezlobte se na mě, co to má společného s Ruskem? To nechápete prostý vztah mezi příčinou a následkem?
        Poláci se účastnili nezákonných útočných operací proti jíným státům - Iráku a Afghánistánu - tzv. útočné války, což je zločin podle mezinárodního práva. Teď z těchto zemí, zbídačených, rozbitých, plných neštěstí (viděl jste třeba zmrzačené děti, co se rodí ve Falůdže kvůli ochuzeného uranu, který tam používalo NATO?) utíkají lidé - uprchlíci. Dokážete si vůbec představit, jak šílená je válka, co je to za neštěstí. A Poláci teď místo toho, aby přijali odpovědnost za své protiprávní činy a přijali uprchlíky, platili kompenzace atd. stavějí ostnatý drát, mlátí lidi a hledájí viníky všude jinde, než u sebe. To je prostě hrůza a tady to bezcitní lidé (jestli jsou to ještě lidé) omlouvají a zase posílají vojáky - proti obyčejným, zoufalým lidem, jen kvůli toho, že prachají zrovna přes Bělorusko, kde je nějaký Lukašenko nebo co, jako by to byl nějaký argument.
        Skrýt celý příspěvek

        • padre
          07:40 13.11.2021

          Pane Fabie to co tady tvrdíte je demagogie nejhrubšího zrna.Doufám že našim polským sousedům nepřičtete také to přepadení vysílače v Gliwicích roku 1939 a nevyfabulujete ,že ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Pane Fabie to co tady tvrdíte je demagogie nejhrubšího zrna.Doufám že našim polským sousedům nepřičtete také to přepadení vysílače v Gliwicích roku 1939 a nevyfabulujete ,že zaútočili proti Německu a Sovětskému svazu 1939.
          Skrýt celý příspěvek

          • krllo
            09:04 13.11.2021

            Ale Poláci s námi válčili v 1919 a zaútočili na nas v 1938,1939.

            Ale Poláci s námi válčili v 1919 a zaútočili na nas v 1938,1939.

          • Pavel1
            10:11 13.11.2021

            Poláci se stali obětí jejich agrese v roce 1919 a 1939 jsi chtěl říct.

            Poláci se stali obětí jejich agrese v roce 1919 a 1939 jsi chtěl říct.

          • padre
            10:20 13.11.2021

            No samozřejmě pořad omílané pohraniční spory na Těšinsku v roce 1919 o kterých sir Winston Churchill řekl: ,,skončil zápas titánů a začalo vzájemné škádlení trpaslíků….,,

            No samozřejmě pořad omílané pohraniční spory na Těšinsku v roce 1919 o kterých sir Winston Churchill řekl: ,,skončil zápas titánů a začalo vzájemné škádlení trpaslíků….,,

        • SYN_
          09:57 13.11.2021

          Jasně, a jaké je logické vysvětlení že poté co se z těchto zemí agresoři stahují, tak proudy emigrantů rostou... to jistě nebude tím že teď je to tam bez agresorů ještě horší že??

          Jasně, a jaké je logické vysvětlení že poté co se z těchto zemí agresoři stahují, tak proudy emigrantů rostou... to jistě nebude tím že teď je to tam bez agresorů ještě horší že??

        • Pavel1
          10:18 13.11.2021

          Máš tam chybu, správně je to takto - rusáci se účastnili nezákonných útočných operací proti jiným státům - Ukrajině, Sýrii, Gruzii, Afghánistánu, rusácké bandy vraždí a loupí v ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Máš tam chybu, správně je to takto - rusáci se účastnili nezákonných útočných operací proti jiným státům - Ukrajině, Sýrii, Gruzii, Afghánistánu, rusácké bandy vraždí a loupí v Sýrii, Mali a SAR. A ano je to zločin proti mezinárodnímu právu. Teď z těchto zemí zbídačenýh, rozbitých a plných neštěstí zločinec lukašenko pravděpodobně s puťkovou účastí pašuje lidi do Běloruska, aby se je následně násilím tlačil do Polska a Litvy. (Mimochodem zkus si nastudovat něco z přírodních věd, aby ses tady opět nestal terčem posměchu kvůli nesmyslům na téma "ochuzený uran"). Takře rusáci teď místo toho, aby přijali zodpovědnost za svoje zločiny, zneužívají tyto chudáky a znovu na nich páchají násilí.
          Skrýt celý příspěvek

          • krllo
            11:59 13.11.2021

            A co usáci ? Jugoslavie,Afghanistan , Irák, Sýrie,pomoc Británii a Francii při rozbiti Libye...
            Porivnejme lidská práva a svobody v Bělorusku a v Saúdské Arábii. U vás jistě vítězí ...
            Zobrazit celý příspěvek

            A co usáci ? Jugoslavie,Afghanistan , Irák, Sýrie,pomoc Británii a Francii při rozbiti Libye...
            Porivnejme lidská práva a svobody v Bělorusku a v Saúdské Arábii. U vás jistě vítězí Saúdská Arabie.:-(:-(
            Skrýt celý příspěvek

          • Harvest
            15:18 13.11.2021

            Krllo
            Typický prípad sovietskeho (teraz ruského) whatabouismu. Ešte si zabudol povedať, že v USA mlatia černochov.

            Krllo
            Typický prípad sovietskeho (teraz ruského) whatabouismu. Ešte si zabudol povedať, že v USA mlatia černochov.

          • Pavel1
            21:15 13.11.2021

            Zkus si příště přečíst celé vlákno, krllo, ať zase jako v tomto případě neopakuješ kravinu, která tady už jednou byla. Mimochodem ušáku, nevím sice co je tvůj druh zač a jak se ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Zkus si příště přečíst celé vlákno, krllo, ať zase jako v tomto případě neopakuješ kravinu, která tady už jednou byla. Mimochodem ušáku, nevím sice co je tvůj druh zač a jak se zasloužil o Libyi či Sýrii ale na jejich rozbití a totální zdevastování každopádně stačili jejich vládci alias masoví vrazi kaddáfí a asad.
            Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            22:10 13.11.2021

            @ Pavel1

            Krllo nikdy v Sýrii nebol, nemá ani predstavu o tom svete. Preto tu vypisuje nepravdy, ktoré sa v dnešnej dobe dajú overiť v každom dobrom Strýčkovi Gúgľovi....

            @ Pavel1

            Krllo nikdy v Sýrii nebol, nemá ani predstavu o tom svete. Preto tu vypisuje nepravdy, ktoré sa v dnešnej dobe dajú overiť v každom dobrom Strýčkovi Gúgľovi....

    • RiMr71
      22:42 12.11.2021

      ...Fabulus Maximus jede pecky!
      Ale aspoň přiznal, že rusáci se skopčákama začali 2. svV společně...
      ...ajaja... za to kopejky nebudou!

      ...Fabulus Maximus jede pecky!
      Ale aspoň přiznal, že rusáci se skopčákama začali 2. svV společně...
      ...ajaja... za to kopejky nebudou!

      • Fabius Maximus
        22:57 12.11.2021

        Pane RiMr, Vy snad nevíte, že je třeba pokračovat v humanitárním a lidskoprávním poselství 1. českého prezidenta?
        Podívejte se třeba Člověk v tísni už tam uprchlíkům pomáhá a co ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Pane RiMr, Vy snad nevíte, že je třeba pokračovat v humanitárním a lidskoprávním poselství 1. českého prezidenta?
        Podívejte se třeba Člověk v tísni už tam uprchlíkům pomáhá a co děláte Vy?
        https://www.clovekvtisni.cz/cl...
        Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          23:33 12.11.2021

          Humanitární organizace pomáhají v humanitární krizi? Šokující.

          Humanitární organizace pomáhají v humanitární krizi? Šokující.

          • Ján Paliga
            23:47 12.11.2021

            .... to je teda poriadny šok....

            .... to je teda poriadny šok....

      • franta.13
        17:48 15.11.2021

        No Slováci si taky kus utrhli, no a aby to nebylo tak jednoduché oni Poláci, zase než je rozebralo Německo se SSSR tak si zase trochu uškubli z ČR, kterou Německu na talíři dali, ...
        Zobrazit celý příspěvek

        No Slováci si taky kus utrhli, no a aby to nebylo tak jednoduché oni Poláci, zase než je rozebralo Německo se SSSR tak si zase trochu uškubli z ČR, kterou Německu na talíři dali, Velká Británie s Itálií a Francie, která zradila Polsko jako svého spojence s kterým měla smlouvu o pomoci.
        Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
      09:53 13.11.2021

      Tady vůbec nejde o to co Poláci zvládnou či ne, ale že to snadno odskáčou ti chudáci (okay, mnozí z nich zase až takoví chudáci nejsou, ale přecejen...) lidi co je sem jako ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tady vůbec nejde o to co Poláci zvládnou či ne, ale že to snadno odskáčou ti chudáci (okay, mnozí z nich zase až takoví chudáci nejsou, ale přecejen...) lidi co je sem jako "nátlakový prostředek" účelově vozí...
      Skrýt celý příspěvek

  • Grull
    19:33 12.11.2021

    A co takhle:

    Uprchlíci se pustí do Polska, tam se naloží do letadla a rozvezou zpět do země původu.
    Následný účet se strhne z poplatků za transfer plynu přes běloruské území. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A co takhle:

    Uprchlíci se pustí do Polska, tam se naloží do letadla a rozvezou zpět do země původu.
    Následný účet se strhne z poplatků za transfer plynu přes běloruské území. Tedy, jestli se ty poplatky platí Bělorusku nebo Rusku, pak by se muselo hledat kde jinde to Minsku sebrat.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      20:34 12.11.2021

      A co takhle. Bělorusové si je přivezli, tak ať si je odvezou zase zpátky.

      A co takhle. Bělorusové si je přivezli, tak ať si je odvezou zase zpátky.

      • Grull
        20:58 12.11.2021

        To by bylo jen v případě, že Polsko/EU nevyměkne pod fotkami mrznoucích dětí. A to je myslím pravděpodobnější než že vyměkne Lukašenko.

        To by bylo jen v případě, že Polsko/EU nevyměkne pod fotkami mrznoucích dětí. A to je myslím pravděpodobnější než že vyměkne Lukašenko.

        • SYN_
          10:08 13.11.2021

          Bohužel, lze očekávat že jakmile někomu umožní vstoupit na "půdu" EU, rozjede se mašinerie právní a propagandistická "přece ty chudáky nemůžeme vrátit, navíc když je u nich taková ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Bohužel, lze očekávat že jakmile někomu umožní vstoupit na "půdu" EU, rozjede se mašinerie právní a propagandistická "přece ty chudáky nemůžeme vrátit, navíc když je u nich taková hrůza" (což je sice do jisté míry i pravda, akorát že se pozapomíná na "všecko má své meze, nedokážeme spasit celý svět"), viz středomoří kde aktivisté jezdí aktivně sbírat kohokoliv kdo vypluje na čemkoliv neplavbyschopném prvních pár kilometrů na moře, "dál už vás svezeme" :(
          Ale tak kdyby zároveň umožnili přechod migrantů do jejich cílových zemí, akorát jim by ideálně vyhovovalo kdyby "třídící tábory" kde se bude roky probírat azylové zkoumání vznikly tuto v Polsku...
          Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        23:14 12.11.2021

        A co úplně jinak, Lukašenko plní domácí úkoly pro Putina, naváže na hranicích s Polskem a Litvou bezpečnostní síly NATO v sitzkriegu, aby se mu nezačali motat při obsazování ...
        Zobrazit celý příspěvek

        A co úplně jinak, Lukašenko plní domácí úkoly pro Putina, naváže na hranicích s Polskem a Litvou bezpečnostní síly NATO v sitzkriegu, aby se mu nezačali motat při obsazování Ukrajiny?
        Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          23:26 12.11.2021

          Hmm, ne.

          Hmm, ne.

        • Ondra Mrklas
          13:54 14.11.2021

          Většinou s vámi nesouhlasím, ale tohle není zcela vyloučená varianta. Je poměrně nepravděpodobné, že těch 100 tis. Rusů (1/3 jejich pravidelné armády) je tam jen tak pro srandu ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Většinou s vámi nesouhlasím, ale tohle není zcela vyloučená varianta. Je poměrně nepravděpodobné, že těch 100 tis. Rusů (1/3 jejich pravidelné armády) je tam jen tak pro srandu králíků
          Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
    17:32 12.11.2021

    „O hranice se nejedná, o hranice se střílí.“ - T. G. M

    „O hranicích se nediskutuje. Hranice se brání!“ - Sergej Vojcechovský

    „O hranice se nejedná, o hranice se střílí.“ - T. G. M

    „O hranicích se nediskutuje. Hranice se brání!“ - Sergej Vojcechovský

  • ABC123
    17:25 12.11.2021

    Na TA3 beží info, že USA varujú spojencov o možnom útoku Ruska na Ukrajinu…..
    Tak to ešte môže byť veselé.

    Na TA3 beží info, že USA varujú spojencov o možnom útoku Ruska na Ukrajinu…..
    Tak to ešte môže byť veselé.

  • RiMr71
    17:13 12.11.2021

    Bezpochyby jde o ruskou akci. A Německo a EU? Německo bojuje za zájmy EU tak, že s rusáky postavilo NS2 a fouká Putinovi na koule.
    Poláci jsou dost silní na to, aby skousli ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Bezpochyby jde o ruskou akci. A Německo a EU? Německo bojuje za zájmy EU tak, že s rusáky postavilo NS2 a fouká Putinovi na koule.
    Poláci jsou dost silní na to, aby skousli nálepku "zlých" kterou dříve či později dostanou.
    Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      19:11 12.11.2021

      Přesně.

      Přesně.

  • memo
    15:32 12.11.2021

    Vážení diskutující situace je velice vážná a času není nazbyt. Prostě ať se nám to nelíbí ale asi jediné řešení je prostě ve vybudování Nové Železné opony mezi EU a Ruskem a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vážení diskutující situace je velice vážná a času není nazbyt. Prostě ať se nám to nelíbí ale asi jediné řešení je prostě ve vybudování Nové Železné opony mezi EU a Ruskem a Běloruskem. Otázkou je jak by taková hranice vypadala ale jedná taková hranice existuje jako předloha. Ano 38.rovnoběžka by měla být tou předlohou a s její výstavbou by se mělo začít ihned a to právě na polsko-běloruské části a po té pokračovat i přes Ukrajinu až k břehům Azovského moře. Vzhledem k délce této hranice budou nutná nová nekonvenční řešení ale jiná možnost není. Rovněž by mělo být možné opustit závislost na zemním plynu ve prospěch jaderné energetiky a na to navazujících technologií využitelných pro vývoj a výrobu prostředků jaderného odstrašení. EU by měla mít minimálně stejné jaderné odstrašení jako má Ruská federace. Evropské země jako je Polsko a Ukrajina a také Rumunsko a Bulharsko potřebují disponovat s jaderným arzenálem a k tomu nejnovější hypersonické nosiče. Jen tak bude možné zajistit v Evropě klid a mír. Česká Republika by se na tom to zajišťování míru měla rozhodně účastnit.
    Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      19:12 12.11.2021

      To co popisuješ ovšem není v zájmu Německa...

      To co popisuješ ovšem není v zájmu Německa...

    • Scotty
      20:37 12.11.2021

      Vrátil bych se zpátky na zem.

      Vrátil bych se zpátky na zem.

  • infi
    14:15 12.11.2021

    Dobre zpravy pro Putina, ze je EU nejednotna v tak "jednoduchem probemu" jako je par tisic migrantu na hranici. V podstate neni schopna se na necem domluvit a uz vubec ne neco ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dobre zpravy pro Putina, ze je EU nejednotna v tak "jednoduchem probemu" jako je par tisic migrantu na hranici. V podstate neni schopna se na necem domluvit a uz vubec ne neco spolecne udelat. Da se rict, ze vstup na Ukrajinu ma ted volny. Ted to jenom nacasovat s Cinou (Taiwan), aby se do toho nepletli USA. Ale myslim ze v horizontu do 15ti let dost realny scenar.
    Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      14:25 12.11.2021

      Proč lžeš takhle okatě? EU v tomto jasně podpořila Polsko a plánuje sankce proti firmám a lidem zapojeným do organizování dopravy migrantů. Co by jsi chtěl víc? Aby vyhlásila ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Proč lžeš takhle okatě? EU v tomto jasně podpořila Polsko a plánuje sankce proti firmám a lidem zapojeným do organizování dopravy migrantů. Co by jsi chtěl víc? Aby vyhlásila Bělorusku válku?
      Skrýt celý příspěvek

      • infi
        14:55 12.11.2021

        Prosim? Ja lzu? Ukaz mi jasne domluveny postup a harmonogram akci, podepsany vsemi staty EU, jak vyresi situaci tech 2000 migrantu. Pokud nic takoveho nemas, tak se aspon omluv a ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Prosim? Ja lzu? Ukaz mi jasne domluveny postup a harmonogram akci, podepsany vsemi staty EU, jak vyresi situaci tech 2000 migrantu. Pokud nic takoveho nemas, tak se aspon omluv a nepis dalsi Blaboly.

        To ze vyda nekdo nejake prohlaseni a uvali sankce nejake papalase neni zadne reseni, bohuzel to EU od roku 2014 co uvaluje sankce na Rusko nepochopila.
        Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          15:08 12.11.2021

          Proč by mel měl někdo řešit situaci běloruských hostů? Ať jim ukážu pověstnou slovanskou pohostinnost.
          Pokud jsou sankce k ničemu proč se tedy Bělorusové kvůli nim tak vztekají?

          Proč by mel měl někdo řešit situaci běloruských hostů? Ať jim ukážu pověstnou slovanskou pohostinnost.
          Pokud jsou sankce k ničemu proč se tedy Bělorusové kvůli nim tak vztekají?

          • infi
            15:24 12.11.2021

            Tak jo, vydame dalsi sankce a tech x tisic migrantu, kteri ted mrznou mezi PL a Beloruskem odleti prvnim letem nekam do Bagdadu...genialni reseni :-) Ja, mene genialni, si ale ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Tak jo, vydame dalsi sankce a tech x tisic migrantu, kteri ted mrznou mezi PL a Beloruskem odleti prvnim letem nekam do Bagdadu...genialni reseni :-) Ja, mene genialni, si ale myslim, ze to bude mit zcela opacny efekt. Tak uvidime.
            Skrýt celý příspěvek

          • Pavel1
            18:33 12.11.2021

            Když je zločinec lukašenko do běloruska přivezl, tak si je také může z běloruska odvést. Je načase na něj vydat mezinárodní zatykač jako na pašeráka lidí.

            Když je zločinec lukašenko do běloruska přivezl, tak si je také může z běloruska odvést. Je načase na něj vydat mezinárodní zatykač jako na pašeráka lidí.

          • Torong
            19:13 12.11.2021

            Infi: Odkdy se ustupuje vyděrači?

            Infi: Odkdy se ustupuje vyděrači?

          • flanker.jirka
            23:06 12.11.2021

            Scotty
            Běloruské hosty uvedly do pohybu operace NATO.
            Zeptejte se kurdů předkým prchají, jsou to naší turečtí bratři ve zbraní na straně svobody a demokracie.

            Scotty
            Běloruské hosty uvedly do pohybu operace NATO.
            Zeptejte se kurdů předkým prchají, jsou to naší turečtí bratři ve zbraní na straně svobody a demokracie.

          • Scotty
            23:30 12.11.2021

            flanker.jirka
            Zajímavé jak tak moc utíkají před Turky až odlétají z Istanbulu...

            flanker.jirka
            Zajímavé jak tak moc utíkají před Turky až odlétají z Istanbulu...

          • flanker.jirka
            12:58 13.11.2021

            Scotty
            Ano, hodně kurdů odlétá z Turecka a Kurdistánu, právě protože pod Erdoganem je nic pěkného nečeká.

            Scotty
            Ano, hodně kurdů odlétá z Turecka a Kurdistánu, právě protože pod Erdoganem je nic pěkného nečeká.

        • ruleta
          15:41 12.11.2021

          Vsechno zacalo v Pobalti, postupne to preslo i na Polsko. Pobaltske staty pozadali EU a ta reagovala via UCPM (Mechanismus Civilni ochrany Evropske Unie) vcetne Ceske Republiky. ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Vsechno zacalo v Pobalti, postupne to preslo i na Polsko. Pobaltske staty pozadali EU a ta reagovala via UCPM (Mechanismus Civilni ochrany Evropske Unie) vcetne Ceske Republiky. Myslim, ze mame jeste cas nez tam posleme armadu :D
          Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            19:14 12.11.2021

            EU nereagovala. To bylo NATO.

            EU nereagovala. To bylo NATO.

          • Scotty
            20:38 12.11.2021

            Torong
            Vážně a jak?

            Torong
            Vážně a jak?

          • Torong
            16:11 13.11.2021

            Přítomnost armádních jednotek. I těch našich. Pokud reakcí EU myslíš frontex, tak ten je akorát tak směšný. Doteď tito jedni z mnoha a mnoha druhů úředníků nevyřešili VŮBEC nic. ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Přítomnost armádních jednotek. I těch našich. Pokud reakcí EU myslíš frontex, tak ten je akorát tak směšný. Doteď tito jedni z mnoha a mnoha druhů úředníků nevyřešili VŮBEC nic. Ani v Itálii, ani v Řecku, ani v Maďarsku a ani v Pobaltí. Proto o ně Polsko taky nepožádalo. Knížecí rady nepotřebuje.
            Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            17:30 13.11.2021

            Jednoty předsunuté přítomnosti tam pochopitelně jsou už nějakou dobu, ale ty se do střežení hranice nemůžou nijak zapojit.

            Jednoty předsunuté přítomnosti tam pochopitelně jsou už nějakou dobu, ale ty se do střežení hranice nemůžou nijak zapojit.

        • StandaBlabol
          15:53 12.11.2021

          Takový plán má mít Lukašenko, který si je přivezl a jsou na jeho území. Ne EU. A pro ty, kteří se do Polska dostanou existuje běžná azylová a vízová politika.

          Takový plán má mít Lukašenko, který si je přivezl a jsou na jeho území. Ne EU. A pro ty, kteří se do Polska dostanou existuje běžná azylová a vízová politika.

  • Fabius Maximus
    12:02 12.11.2021

    NATO vedlo války v Iráku a Afghánistánu. Sice nevyhrálo, ale tím spíše to nezbavuje příslušné zapojené státy (i Polsko, Německo, baltské státy, ale i Slovensko a ČR) jasného ...
    Zobrazit celý příspěvek

    NATO vedlo války v Iráku a Afghánistánu. Sice nevyhrálo, ale tím spíše to nezbavuje příslušné zapojené státy (i Polsko, Německo, baltské státy, ale i Slovensko a ČR) jasného mezinárodněprávního a humanitárního závazku převzít lidi z uprchlické vlny, která byla minimálně spoluvytvořená následkem jimi vedených válečných operací. Není přece možná chtít po Bělorusku, aby na své náklady živilo tyto lidi. Situace na hranicích Polska a baltských států je ostudná a hanebná.
    Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      12:10 12.11.2021

      V obou případech to byly mise OSN, které měli za úkol pomoci se stabilizací daných zemí :-)
      A v obou případech na žádost prozatimních vlád.
      Pouze prvotní invazi do Afghánistánu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V obou případech to byly mise OSN, které měli za úkol pomoci se stabilizací daných zemí :-)
      A v obou případech na žádost prozatimních vlád.
      Pouze prvotní invazi do Afghánistánu vedlo NATO, protože USA iniciovala článek 5.
      No oni lidé z blízkého východu běžně migrují do Evropy přes Bělorusko :D :D :D
      Víte kdyby si je tam Běloruské úřady nenatáhly samy ty migranty, tak by jsme se mohli bavit o tom, kdo za ty lidi nese zodpovědnost, ale jelikož je tam tahají běloruské úřady, tak ať se o ně také postarají :-)
      Takže napsal jste totální kravinu :-)
      Skrýt celý příspěvek

      • Fabius Maximus
        12:42 12.11.2021

        Nesouhlasím, ti lidé samozřejmě jdou, kdekoliv je možnost. Podívejte se na mapu Evropy, pokud nechtějí plavat přes moře, což se jim nevidím s ohledem na rizika s tím spojená, mohou ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Nesouhlasím, ti lidé samozřejmě jdou, kdekoliv je možnost. Podívejte se na mapu Evropy, pokud nechtějí plavat přes moře, což se jim nevidím s ohledem na rizika s tím spojená, mohou z Iráku a Afghánistánu suchou nohou do Evropy pouze přes velmi krátkou hranici Turecka (ta už je zadrátovaná Řeckem a Bulharskem) a potom jedině přes východní Evropu - Ukrajinu, Bělorusko a Rusko. Na východě Ukrajiny se válčí a hranice je zablokovaná a přísně střežená. Takže zbývá jen Bělorusko, nebo hranice Ruska s Pobaltím. Ruska se docela bojí, protože ti jsou tvrdí a krutí.
        Kdybych byl uprchlíkem, šel bych přes Bělorusko, Polsko a pak do Německa, to je zjevně nejschůdnější cesta. Ti uprchlíci jdou často ve skupinách, v kolonách (stejně jako z Mexika do USA), takže např. v zemích sousedících s Afghánistánem (Tádžikistán, Uzbekistán) se již formují skupiny, které půjdou taky. Bude jich mnohem více a transitní země nemají žádný důvod jim bránit, protože to stojí peníze a jejich problém to není, naopak na tranzitu se dá vydělat, což je samozřejmě z jejich pohledu lidí, kteří za uprchlickou vlnu nemohou, v pořádku. Pokud se Turkům platí 3 mld EUR ročně, podle mě by Lukašenko mohl důvodně požadovat po EU s ohledem na masivnost jednotlivých vln cca 10-30 mld EUR ročně.
        Skrýt celý příspěvek

        • StandaBlabol
          13:08 12.11.2021

          Normálně si vymýšlíš. ˇŽádná migrační trasa přes Bělorusko neexistuje. Uprchlíky letecky dopravuje Lukašenko a pak je nažene na hranice, aby s nimi mohl Evropu vydírat.

          Normálně si vymýšlíš. ˇŽádná migrační trasa přes Bělorusko neexistuje. Uprchlíky letecky dopravuje Lukašenko a pak je nažene na hranice, aby s nimi mohl Evropu vydírat.

          • Fabius Maximus
            13:10 12.11.2021

            no a ještě je unášejí z toho Iráku a násilím je tam vezou., že jo? Viděl jste rozhovory s těmi lidmi, chtějí do Německa, do západní Evropy, za každou cenu. To je jejich vůle, mají ...
            Zobrazit celý příspěvek

            no a ještě je unášejí z toho Iráku a násilím je tam vezou., že jo? Viděl jste rozhovory s těmi lidmi, chtějí do Německa, do západní Evropy, za každou cenu. To je jejich vůle, mají válkou zničené životy a Západ se asi snaží svoje problémy přehodit na jiné. Ne, přišel čas zaplatit.
            Skrýt celý příspěvek

          • StandaBlabol
            13:18 12.11.2021

            pro lháře Maxima:

            teď už jen zoufale plácáš. Samozřejmě, že je nikdo neunáší. Lukašenko zneužívá právě té jejich touhy dostat se do Evropy za každou cenu. A slibuje jim, že z ...
            Zobrazit celý příspěvek

            pro lháře Maxima:

            teď už jen zoufale plácáš. Samozřejmě, že je nikdo neunáší. Lukašenko zneužívá právě té jejich touhy dostat se do Evropy za každou cenu. A slibuje jim, že z Běloruska to do Litvy nebo Polska půjde snadno.
            Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            17:28 12.11.2021

            Myslim si, že Fabius a jemu podobní maji spasitelsky komplex a radi by si k sobě domů vzali jistě nejakou ubohou rodinu ze Syrie ci Afganistanu. Proc ne, ale za jejich penize a ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Myslim si, že Fabius a jemu podobní maji spasitelsky komplex a radi by si k sobě domů vzali jistě nejakou ubohou rodinu ze Syrie ci Afganistanu. Proc ne, ale za jejich penize a samozřejmě preberou veškerou trestně právní zodpovědnost za tyto své "hosty" do druheho kolene. Pokud ne, tak jejich placani postrádá smysl jak etický, tak i prakticky.
            Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            10:18 13.11.2021

            Maximus: u sebe začíná skoro každý nerad, obvykle by uvítal usnesení aby se jim umožnílo usadit u souseda na zahradě, však ji má nemorálně velkou... v nejhorším případě by je snad ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Maximus: u sebe začíná skoro každý nerad, obvykle by uvítal usnesení aby se jim umožnílo usadit u souseda na zahradě, však ji má nemorálně velkou... v nejhorším případě by je snad usadil ve zrušeních kasárnách někde v opičích horách... a ještě by se tvářil překvapeně že tam nechtějí zůstat.
            Skrýt celý příspěvek

        • Klimesov
          13:18 12.11.2021

          Znovu.
          Kdyby něco takového co vy popisujete existovalo, tak by se o tom dalo mluvit, kdo za ty lidi nese zodpovědnost, ale jak psal StandaBlabol. Nic jako migrační trasa přes Rusko ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Znovu.
          Kdyby něco takového co vy popisujete existovalo, tak by se o tom dalo mluvit, kdo za ty lidi nese zodpovědnost, ale jak psal StandaBlabol. Nic jako migrační trasa přes Rusko a Bělorusko neexistuje.
          Ti lidé ve vlastní zemi nastoupí do letadla, které tam pro ně poslal Lukašenkův režim po falešnou záminkou, že tak se dostanou do Evropy a tam kam chtějí a pak je na svém území vypustí. Lukašenkův režim nyní funguje doslova jako pašeráci.

          Nebo mi snad doopravdy chcete tvrdit, že existuje migrační cesta, která má cca 4000 km vedoucí přes nehostinné prostředí, kterou nikdo zatím neobjevil? Protože s Afghánu na hranice s Polskem je to přes 4000 km vzdušnou čarou.
          Skrýt celý příspěvek

          • StandaBlabol
            13:25 12.11.2021

            To, že Lukašenko dokáže takhle zneužít zoufalství lidí, zneužít je k vydírání EU a nechat je umírat na hranici v běloruských lesích, ukazuje, jaká je to svině. Je poučné vidět, kdo ...
            Zobrazit celý příspěvek

            To, že Lukašenko dokáže takhle zneužít zoufalství lidí, zneužít je k vydírání EU a nechat je umírat na hranici v běloruských lesích, ukazuje, jaká je to svině. Je poučné vidět, kdo ho tu hájí...
            Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            13:54 12.11.2021

            Souhlasím.
            Pak si ale říkám proč tak lidi věří tomu, že Lukašenko je ten fajn týpek co nikomu nic neudělal? Že by to bylo dáno dobou minulou? Kdy se také věřilo, že ti zlí ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Souhlasím.
            Pak si ale říkám proč tak lidi věří tomu, že Lukašenko je ten fajn týpek co nikomu nic neudělal? Že by to bylo dáno dobou minulou? Kdy se také věřilo, že ti zlí vykořisťovatelé sídlí na západě a ti hodní morálně na výši sídlí na východě :)
            Skrýt celý příspěvek

          • StandaBlabol
            18:12 12.11.2021

            Tak že by to byl fajn týpek se nesnaží tvrdit ani ruští trollové, kteří ho tu hájí. Aby nebyli za úplné hlupáky, tak většinou začínají nějak takto: "Lukašenko, který je možná ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Tak že by to byl fajn týpek se nesnaží tvrdit ani ruští trollové, kteří ho tu hájí. Aby nebyli za úplné hlupáky, tak většinou začínají nějak takto: "Lukašenko, který je možná buran, tyran, excentrik..."
            Skrýt celý příspěvek

      • krllo
        09:09 13.11.2021

        Poslední válka v Iráku byla mise OSN ? Fakt ?

        Poslední válka v Iráku byla mise OSN ? Fakt ?

      • TF_HU
        08:50 16.11.2021

        Nevedlo, článek byl aktivován, ale operace OEF byla americká. NATO tam bylo až poté s operací ISAF, následně RSM...

        Nevedlo, článek byl aktivován, ale operace OEF byla americká. NATO tam bylo až poté s operací ISAF, následně RSM...

    • Scotty
      12:50 12.11.2021

      Pokud se Bělorusko na své náklady přivezlo musí je i živit. Objednal se někdo u Belavie dovoz migrantů? Ne. Je v Iráku a Afghánistánu válka? Ne. Tak o čem se bavíme.

      Pokud se Bělorusko na své náklady přivezlo musí je i živit. Objednal se někdo u Belavie dovoz migrantů? Ne. Je v Iráku a Afghánistánu válka? Ne. Tak o čem se bavíme.

      • Fabius Maximus
        13:08 12.11.2021

        Je tam nebezpečno, konflikty nižší intenzity, v obou zemích řádi Islámský stát (nebyli zcela poraženi). Aktuální nestabilita v obou zemích začala svržením vlády (Sadáma Husajna a ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Je tam nebezpečno, konflikty nižší intenzity, v obou zemích řádi Islámský stát (nebyli zcela poraženi). Aktuální nestabilita v obou zemích začala svržením vlády (Sadáma Husajna a Talibanu), jakkoliv špatn´ých, ale stabilních, ze strany NATO a od té doby neskončila.
        Ty lidi nevozí Bělorusko, běžte se jich zeptat, jasně říkají všem reportérům, co tam jsou a dělají reportáže z místa, že chtějí do západní Evropy, do Německa a pochopitelně hledají jakoukoliv cestu, jak se tam dostat. To jestli letěli Belavii, nebo jeli někde v kamionu MAN, je jedno. Svádět to na Bělorusko je jako byste říkal, že za dvojčata může Boing, protože to byla jeho letadla a za Islámský stát Toyota, protože jezdili v jejich pickupech.
        Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          13:22 12.11.2021

          Jo jasně nevozí. Někdo v Sýrii, Iráku nebo Afganistanu si řek že bude prdel jít do Evropy přes Bělorusko. Prostě si je tam navezli a teď se musí starat. Je trochu rozdíl chytit se ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Jo jasně nevozí. Někdo v Sýrii, Iráku nebo Afganistanu si řek že bude prdel jít do Evropy přes Bělorusko. Prostě si je tam navezli a teď se musí starat. Je trochu rozdíl chytit se nápravy kamionu a tím že vám jistý stát zajistí letenky. Myslím že se tomu co dělají říká převaděčství.
          I kdybych přijal myšlenku že zmíněné země jsou nebezpečné, tak tím že přiletěli do Běloruska jsou v první bezpečné zemi. Nikdo nemá povinnost je do toho Německa pustit.
          Skrýt celý příspěvek

          • Harvest
            13:32 12.11.2021

            Je zaujímavé, že v roku 2015 počas najväčšej migracnej vlny nikoho nenapadlo cestovať do Dojčlandu letecky cez Bielorusko. To vtedy ti Afghanci a Syrani nemali mapy? :-)

            Je zaujímavé, že v roku 2015 počas najväčšej migracnej vlny nikoho nenapadlo cestovať do Dojčlandu letecky cez Bielorusko. To vtedy ti Afghanci a Syrani nemali mapy? :-)

          • Fabius Maximus
            13:32 12.11.2021

            A kudy chcete jít do Evropy z Afghánistánu? Nechci tady s Vámi, pany Blábolem a Klimesovem vést polemiku, samozřejmě uprchlíci jdou tam, kde zjistí, že by to šlo.
            Myslíte si, že ...
            Zobrazit celý příspěvek

            A kudy chcete jít do Evropy z Afghánistánu? Nechci tady s Vámi, pany Blábolem a Klimesovem vést polemiku, samozřejmě uprchlíci jdou tam, kde zjistí, že by to šlo.
            Myslíte si, že Lukašenko sám, na své náklady, zavedl speciální lety do Iráku a Afhghánistánu, vytvořil přímo letecký most, kterým přepravuje ty davy lidí, řádově desetitisíce, do Běloruska? Dokážete si představit ty náklady? Kde by vzal letadla? Víte, kolik stály trasporty jenom těch našich pár vojáků z a do Afgnánistánu a jak bylo složité sehnat letadla a všechno to zajistit? A to všechno jakože toleruje Talibáín, irácká vláda atd? Naříkám, že na tom nechtějí vydělat, je to kšeft. Ale vy zase chcete rozmlátit země a pak prostě odejít, opustit letiště hezky potichu přes noc jako v Bagrámu a všechno je podle Vás Ok a strany konfliktu jsou si kvit. Ne, je třeba platit rekonstrukce a příjmat zbídačené uprchlíky nebo se o ně starat. Opak je nelidský, nehumánní.
            Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            13:39 12.11.2021

            Belavia má víc než dost letadel a dost času. Samozřejmě že je nikdo nevozí přímo z Afganistanu.

            Belavia má víc než dost letadel a dost času. Samozřejmě že je nikdo nevozí přímo z Afganistanu.

          • Torong
            19:16 12.11.2021

            Fabulusi, proč ze sebe děláš debila? Víš o tom, že tady nejsi na novinkách mezi těmi co měli problém vychodit základku? Máš to aspoň zaplaceno?

            Fabulusi, proč ze sebe děláš debila? Víš o tom, že tady nejsi na novinkách mezi těmi co měli problém vychodit základku? Máš to aspoň zaplaceno?

        • Klimesov
          13:24 12.11.2021

          stabilních?
          To jako fakt? Afghánistán je v režimu občanské války od roku 1979. Od vpádu vojsk SSSR do Afghánistánu.
          Irák. Ten také nebyl vzorem nějaké stability. Převraty a války ...
          Zobrazit celý příspěvek

          stabilních?
          To jako fakt? Afghánistán je v režimu občanské války od roku 1979. Od vpádu vojsk SSSR do Afghánistánu.
          Irák. Ten také nebyl vzorem nějaké stability. Převraty a války tam byly dost časté a vnitřní nepokoje také. Tak o čem tu proboha píšete?
          Skrýt celý příspěvek

          • Fabius Maximus
            13:45 12.11.2021

            to nemůžete myslet vážně. Při zahájení tzv. druhé války v Iráku se v zemi neválčilo, v Afghánistánu v roce 2001 byl mír na 90% území a bojovalo se jen na severovýchodě (talibán vs ...
            Zobrazit celý příspěvek

            to nemůžete myslet vážně. Při zahájení tzv. druhé války v Iráku se v zemi neválčilo, v Afghánistánu v roce 2001 byl mír na 90% území a bojovalo se jen na severovýchodě (talibán vs tzv. severní koalice), přičemž ten boj se chýlil ke konci a k vítězství talibů. Vy snad si opravdu myslíte, že ty invaze vedly ke zvýšení stability uvedených zemí?
            Skrýt celý příspěvek

    • apache
      16:12 12.11.2021

      Mýlíte se. Pokud si je Bělorusko SAMO a ZÁMĚRNĚ navezlo s cílem je využít, je logické to po něm chtít.

      Nebo snad když za měsíc začne Bělorusko vozit Afričany, tak bude naší ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mýlíte se. Pokud si je Bělorusko SAMO a ZÁMĚRNĚ navezlo s cílem je využít, je logické to po něm chtít.

      Nebo snad když za měsíc začne Bělorusko vozit Afričany, tak bude naší povinností ty Afričany přijímat a živit? Takto den co den, rok co rok?

      Absolutně ne.
      Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
      08:49 16.11.2021

      FabulusMaximus

      Už tou první větou jste vedle, jak ta jedle. Žádný takový závazek neexistuje a ani nevyplývá, vy asi nejste expert na mezinárodní právo, co?

      Jste trollem za ...
      Zobrazit celý příspěvek

      FabulusMaximus

      Už tou první větou jste vedle, jak ta jedle. Žádný takový závazek neexistuje a ani nevyplývá, vy asi nejste expert na mezinárodní právo, co?

      Jste trollem za úplatu, nebo jste jen tak hloupý?
      Skrýt celý příspěvek

  • Fabius Maximus
    11:43 12.11.2021

    Když sledují vlivné lidi mimo Evropu, tak Evropu vnímají jako relativně (vůči ostatním oblastem světa) rychle ekonomicky upadající oblast světa, posedlou ideologickými utopickými ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Když sledují vlivné lidi mimo Evropu, tak Evropu vnímají jako relativně (vůči ostatním oblastem světa) rychle ekonomicky upadající oblast světa, posedlou ideologickými utopickými teroriemi, s rozpadajícím se (po brexitu) kvazi-imperiem EU. Původní populace vymírá, je nahrazována nekomplementárními lidmi, takže některé oblasti jsou již mimo kontrolu a může hrozit občanská válka (Francie). Krize covidu, energetická, migrační, inflace, tisk peněz atd. Když se EU pokusila sankcionovat Rusko, tak mu pomohla, nejsou přece 90. léta 20. století a Evropa už nemá nic, co by si Rusové nemohli koupit v Asii, spíš naopak, Evropa už neumí spoustu věcí sama vyrobit a je závislá na Asii (čipy do aut, ochranné pomůcky při kovidu atd).
    Z tohoto pohledu je zřejmě adekvátní a logické, aby Lukašenko, který je možná buran, tyran, excentrik, jednal s EU z pozice síly. Má všechny trumfy, může hodně získat a nemyslím si, že může něco podstatného ztratit.
    Skrýt celý příspěvek

    • Ondra Mrklas
      14:01 14.11.2021

      Může jednat z pozice síly, když ho podpoří Rusko. Bez Ruska toho moc nezmůže, protože i kdyby se ho rozhodlo sesadit jen samotné Polsko, tak se Bělorusko zcela jistě neudrží bez ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Může jednat z pozice síly, když ho podpoří Rusko. Bez Ruska toho moc nezmůže, protože i kdyby se ho rozhodlo sesadit jen samotné Polsko, tak se Bělorusko zcela jistě neudrží bez Ruské pomoci
      Skrýt celý příspěvek

  • infi
    11:19 12.11.2021

    Skoda, ze se clanek nevenuje pricine, ale desledku. Ono se Lukasenko nijak zasadne nezmenil. Je tam ~20 let a v podstate do nedavne doby nikoho nezajimal. v Minsku vyrobili World ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Skoda, ze se clanek nevenuje pricine, ale desledku. Ono se Lukasenko nijak zasadne nezmenil. Je tam ~20 let a v podstate do nedavne doby nikoho nezajimal. v Minsku vyrobili World of Tanks, parkrat se tam papalasi sjeli na MS v Hokeji a jinak v podstate nikdo o Belorusku moc nevedel/nemluvil. Najednou se bojkotuje MS v hokeji, kde Skoda zafunguje jako "uzitecni idioti" (oblibeny vyraz M.Zemana) a vyradi se z trhu na ukor jinych EU znacek. Nase vlada nesmyslne podporuje nejakou opozici, o ktere vlastne nic nevime. A EU vydava sankce. V EU mezitim jede covid, nemuzes pomalu vyjet z okresu, neni plyn, elektrika, logistika stoji za prd a skoro nic neni, nebo to stoji 2x-3x a jedine co nas zajima je to jestli nekdo muze, nebo nemuze mit nejaky opozicni blog v Belorusku...? K tomu nam mezitim rakousky kancler prohlasi "proc by 2/3 obyvatel mel zajimat nazor 1/3 obyvatel?" (ockovani)... i pres to vse nesmyslne podporujeme nejakou nevolenou opozici nekde v Belorusku, nevime kolik belorusu chce zmenu z tech 10mil. Z hlavy reknu minimalne 20-30 statu, ktere maji mnohem horsi rezim a presto to nikoho netankuje a dokonce vetsina z nich jsou s nama za dobre. Treba ten v Turecku, ktery se nijak a v nicem nelisi od Beloruskeho.

    Nesouhlasim s tim, ze se OPET se*eme do cizich zemi, ktere nas vubec neohrozuji, uvedomte si, ze Belorusko neni zadna velmoc, ale stat na vychode evropy, ktery nechce nikoho napadnout, ani nikomu skodit. - to platilo do te doby, nez jsme je zacali tlacit do kouta...a pes ktery je v koute kouse. Proto se ted Lukasenko chova jako blazen, je to dusledek nasi politiky. Putin ho pochopitelne podrzi, protoze nechce mit NATO uz i v Belorusku.

    To ze za veskere zlo na svete muze Putin, je samozrejme "defaultni" vyklad aktualniho deni ve svete. Neni potreba soudu, ani dukazu. 5 let tady do nas z hlavnich medii sypou dezinformace, ze Putin vyhral Trumpovi volby. To ze to byla lez, navic nejspise i za vedomi Clintnove, uz dnes nikoho nezajima. Ale pokud jste v te dobe tvrdili neco jineho, byl jste oznacen za ruskeho trola, na ucet vam zacali chodit rubly a na zdi vam nekdo vylepil koberec. To je presne voda na mlyn lidem co jedou konspiracni teorie... z meho pohledu extremistum. https://www.idnes.cz/zpravy/za...

    Je si treba zamyslet, ze nam, CR, potazmo EU chybi kriticky, neutralni nazor. Stale vice lidi prosazuje teorii, ze je pouze jeden nazor spravny...paradoxne se vetsinou ohaneji demokracii a svobodou. Vsichni tihle by se meli odstehovat do KLDR nebo Beloruska, tam bude urcite vzdy jen jeden nazor ten "spravny".
    Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      12:05 12.11.2021

      Takže. Lukašenko s velkou pravděpodobností zfalšuje volby ve své vlastní zemi aby se dál udržel u moci, opozice která je volená Běloruskými občany, nevolená opozice neexistuje, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Takže. Lukašenko s velkou pravděpodobností zfalšuje volby ve své vlastní zemi aby se dál udržel u moci, opozice která je volená Běloruskými občany, nevolená opozice neexistuje, žádá aby byla dodržovaná Běloruská ústava, kterou Lukašenko porušil.
      Jen mimo záznam, Běloruská opozice se nechce orientovat ani na NATO ani na EU, stále se chtějí více orientovat na Rusko, ale bez Lukašenka.
      Většina Evropských zemí vyzývá Lukašenka aby respektoval zákony své vlastní země, což on odmítá a tím ukazuje jak je mu celé Bělorusko a lidi žijící tam u prdele, šáhli k sankcím které k dnešnímu datu postihují cca 166 a 15 subjektů, ergo nejsou to sankce namířené proti Bělorusku jako státu, ale proti těm co nechtějí dodržovat běloruské zákony, aby donutili Lukašenka a jeho noshledy dodržovat běloruské zákony. Ale špatný je zde opět ten západ ta zlá EU a to zlé NATO, které paradoxně v tuto chvíli nehraje vůbec žádnou roli.
      Kdežto člověk, co porušuje zákony své vlastní země je zde adorován, omlouván a navíc je mu tolerováno jeho vyděračské chování a agresivita vůči nám.
      :D :D :D :D :D :D
      Skrýt celý příspěvek

      • Klimesov
        12:12 12.11.2021

        mělo tam být 166 osob :-)

        mělo tam být 166 osob :-)

      • infi
        12:38 12.11.2021

        Situace v Belorusku je zalezitost Belorusu. Tot vse. Nejsou v EU ani v NATO, tak at si tam delaji co chteji. Nebyla to zadna izolovana zeme, jestli se tam nekdo citil blbe, mohl ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Situace v Belorusku je zalezitost Belorusu. Tot vse. Nejsou v EU ani v NATO, tak at si tam delaji co chteji. Nebyla to zadna izolovana zeme, jestli se tam nekdo citil blbe, mohl odjet.

        Nevim jak by se nam libilo, kdyby nam na MS v hokeji stahli ceskou vlajku a nahradili ji treba vlajkou protektoratu.

        To ze jsou volby zfalsovane vis odkud? Jsi vedouci volebni komise v Belorusku?? Mas nejaky dokonaly prehled, co chce 10mil obyvatel? Kolik % lidi teda volilo opozici? Ne, nemas a nic nevis a tyhle informace nema ani EU, tak at se EU stara o svoje zalezitosti a neprosazuje svoje moudra mimo hranice sve pusobnosti.

        Jen zopakuji, ze nebyt vmesovani EU do zalezitosti Beloruska, tak se tohle ted nedeje. A to je proste fakt, ktery nejde poprit. Lukasenko se msti a vytvoril ted pro EU dost neresitelnou situaci. Az tech migrantu tam naveze desitky tisic, tak je ziletkovy plot nezastavi.
        Skrýt celý příspěvek

        • infi
          13:05 12.11.2021

          A tema lidska prava...prosim, at mi nekdo ukaze svetovou mapu, kde bude jasne vyznacena hranice, kde nam na lidskych pravech zalezi a kde ne. Pokud se nekdo ohani lidskymi pravy a ...
          Zobrazit celý příspěvek

          A tema lidska prava...prosim, at mi nekdo ukaze svetovou mapu, kde bude jasne vyznacena hranice, kde nam na lidskych pravech zalezi a kde ne. Pokud se nekdo ohani lidskymi pravy a zaroven mu je zivot belorusa dulezitejsi, nez kurda v Turecka, tak je proste pokrytec a zije ve svem svete lzi. Ja doufam, ze je snad vsem jasne, ze o tohle nikomu nejde. Ono ani Helmut v Nemecku nechce aby se Franta v Cechach mel stejne, nebo lepe jako on...
          Skrýt celý příspěvek

        • Klimesov
          13:07 12.11.2021

          :D :D :D
          Koukám panáček nemá ani páro, co se v Bělorusku děje že?
          Opakuji znovu.
          Po volbách v roce 2020 to byla Běloruská opozice, ano volená opozice, takže zástupci 10mil ...
          Zobrazit celý příspěvek

          :D :D :D
          Koukám panáček nemá ani páro, co se v Bělorusku děje že?
          Opakuji znovu.
          Po volbách v roce 2020 to byla Běloruská opozice, ano volená opozice, takže zástupci 10mil běloruských obyvatel, která zpochybnila volby na základě svých důkazů. Byly to obyčejní Bělorusové, kteří vyšli do ulic a chtěli buď to nové volby, nebo nezávislý přepočet volebních hlasů. Byly to samotní Bělorusové, kteří vyzívali Lukašenka aby dodržoval ústavu své vlastní země. Ti lidé k tomu měli své důkazy a v dané době je také předkládali světu, viz. odkaz níže. To, že vy o nich nic nevíte mně nepřekvapuje.
          EU nebo spíše členské země EU pouze vyjádřily podporu této opozici a samotným Bělorusům.

          Jen zopakuji, že EU se do ničeho v Bělorusku nevměšovala, protože ani samotná běloruská opozice, ta co je teď proti Lukašenkovi, se nechce orientovat na EU popřípadě NATO, ale stále se chce orientovat na Rusko, akorát bez Lukašenka. Političtí představitelé EU pouze vyvíjejí tlak na Lukašenka aby začal dodržovat ústavu své vlastní země.

          Takže ty vaše lži co tu píšete, nejsou nic víc než lži. :-)

          https://zpravy.aktualne.cz/zah...
          Skrýt celý příspěvek

          • infi
            13:39 12.11.2021

            Tak kdyby jsi cetl co pisu, tak bys pochopil, ze paru nemam. A myslim si, ze ji nemas ani ty, ani kdokoli jiny. Cela tvoje teorie se o opira o dukaz ze clanku, kde je nejaky typek ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Tak kdyby jsi cetl co pisu, tak bys pochopil, ze paru nemam. A myslim si, ze ji nemas ani ty, ani kdokoli jiny. Cela tvoje teorie se o opira o dukaz ze clanku, kde je nejaky typek s igelitkou - pro me to nic neznamena. Ja bych mohl poslat clanek na stejny server, kde budou ukazovat jak Bidena volili lidi, kteri neexistuji na danych adresach v USA...co to z toho vyvodis? Ze Biden manipuloval s volbami? Asi tezko ze...

            Lukasenko vsechny ty volby falsoval od roku 1994? nebo s tim zacal az ted?:-) A teda 27 let Belorusum nevadil? A letos jo? Sorry to nikam to nevede. Na tyto otazky nejsou odpovedi.
            Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            13:50 12.11.2021

            Jenomže celá moje teorie se opírá a Běloruskou opozici. O ty volené zástupce, kteří zpochybnily výsledky voleb a jediné co žádaly aby byly výsledky překontrolované nezávislými ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Jenomže celá moje teorie se opírá a Běloruskou opozici. O ty volené zástupce, kteří zpochybnily výsledky voleb a jediné co žádaly aby byly výsledky překontrolované nezávislými pozorovateli, popřípadě aby se opakovali a aby tam měli přístup nezávislí pozorovatelé. Tedy chtěli aby Lukašenko dodržoval ústavu tak jak má.
            Do teď to toho ten pán nebyl schopný a ještě navíc, začal tyhle lidi mlátit po hlavě, perzekuovat a všemožně pronásledovat.
            Jestli vám takové chování imponuje tak budiž, ale tady opravdu není chyba na mé straně :-)

            Ano odpovědi na kraviny opravdu nejsou, protože volby z roku 1994 nejsou v tuto chvíli relevantní. U nás také komunisti svého času získávali 90% hlasu do roku 1989 :-) a v roce 2021 se jako strana nedostali do poslanecké sněmovny :-)
            Skrýt celý příspěvek

          • infi
            14:00 12.11.2021

            Ja jsem nekde psal ze mi imponuje potlacovani a mlaceni? Prisuzujes mi nejake atributy, ktere si myslis ze mam jenom proto ze mam jiny pohled na vec...

            Lukasenko se chova prase a ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Ja jsem nekde psal ze mi imponuje potlacovani a mlaceni? Prisuzujes mi nejake atributy, ktere si myslis ze mam jenom proto ze mam jiny pohled na vec...

            Lukasenko se chova prase a ted uz i jako tyran. Ale je vec Belorusu aby vzali osud do svych rukou. To je vse co celou dobu chci rict. Pokud to Belorusove nechteji vyresit sami, tak evidente ta vule na zmenu zatim neni dostatecna...Kazdy tyran jednou padne, ale k tomu je potreba vule vetsiny...tu nejde potlacit.
            Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            14:13 12.11.2021

            infi.
            A Bělorusové to také dělají, představte si to. Oni tam nechtějí Lukašenka. Evropské komisi a zbytku politiků v Evropě, je nějaký Lukašenko u prdele. Kdyby nebylo velké ...
            Zobrazit celý příspěvek

            infi.
            A Bělorusové to také dělají, představte si to. Oni tam nechtějí Lukašenka. Evropské komisi a zbytku politiků v Evropě, je nějaký Lukašenko u prdele. Kdyby nebylo velké podezření, že Lukašenko zfalšoval volby, tak by na to všechno sral pes.
            Ale bohužel zde to vypadá, že je to Lukašenko co porušuje zákony vlastní země, ale zároveň drží v rukou bezpečnostní složky, takže může opozici zastrašovat. On to reálně dělá. Proto mnozí politici sáhli k sankcím namířených proti Lukašenku a jeho rozkuřovačům, protože to jsou ti co jednají nezákonně, a opozice, krom protestů nemůže nic jiného dělat. Pak už je tu jen ozbrojený odpor, ale nikdo nechce v Evropě další válečný konflikt. :-)
            A to je to co tu celou dobu píšu a co celou dobu nechápete. Že do Běloruska se nikdo nijak necpe. Pouze se vyjadřují sympatie a podpora jedné nebo druhé straně. EU a Evropské společenství běloruské opozici, Rusko Lukašenkovi. :-)
            Skrýt celý příspěvek

      • krllo
        09:13 13.11.2021

        A volby v USA ? Ty byly jaké ?

        A volby v USA ? Ty byly jaké ?

  • Jura99
    11:17 12.11.2021

    čtu ten popisek k tomu youtube printscreenu v tomto článku a jedinou propagandu resp. fake news tam vidím v obsahu toho popisku. Na youtubu totiž není žádný text „Polsko zadržuje ...
    Zobrazit celý příspěvek

    čtu ten popisek k tomu youtube printscreenu v tomto článku a jedinou propagandu resp. fake news tam vidím v obsahu toho popisku. Na youtubu totiž není žádný text „Polsko zadržuje nevinné sociální migranty” a to ani přímo, ani mezi řádky. Přání je spíš otcem myšlenky.
    Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    01:40 12.11.2021

    Po prečítaní diskusie pod týmto článkom sa môžeme vrátiť späť k diskusii z pred pár dní na tému: ,,Ako vytvoriť z EÚ homogénny superštát keď sa nevieme v rámci EÚ dohodnúť ani na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Po prečítaní diskusie pod týmto článkom sa môžeme vrátiť späť k diskusii z pred pár dní na tému: ,,Ako vytvoriť z EÚ homogénny superštát keď sa nevieme v rámci EÚ dohodnúť ani na postupe voči migrantov a Bielorusku"

    EÚ narazila na svoje limity. Ďalej sa neposunieme a vyhranenie sa voči USA proste nebude. Každý štát EÚ si ide svoje, sleduje svoje záujmy, alebo ten problém proste ignoruje. Poľsko v tomto ostalo samé a to len prehĺbuje nedôveru voči orgánom EÚ
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      09:33 12.11.2021

      V rámci objektivity je ale dobré dodat, že rozpolcená je společnost nejen v části EU ale i v USA a koneckonců problém na hranicích PL-BY má zdroj ve vnitřní politické krizi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V rámci objektivity je ale dobré dodat, že rozpolcená je společnost nejen v části EU ale i v USA a koneckonců problém na hranicích PL-BY má zdroj ve vnitřní politické krizi Běloruska. EU je poměrně homogenní ve starých státech. Divoký východ má prostě svoji hlavu a všemu rozumí lépe, zatím jen ty peníze z Bruselu nesmrdí.
      Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        10:18 12.11.2021

        Som si istý, že aj ty skôr vymenuješ predstaviteľov USA ako predstaviteľov EÚ. A vieš prečo? Lebo my (hlavne v nových krajinách) na to proste prdíme. Brusel je pre nás ďaleko.

        Som si istý, že aj ty skôr vymenuješ predstaviteľov USA ako predstaviteľov EÚ. A vieš prečo? Lebo my (hlavne v nových krajinách) na to proste prdíme. Brusel je pre nás ďaleko.

    • Klimesov
      12:47 12.11.2021

      Proč by se měli vést nějaké debaty o tom udělat z EU nějaký superstát? Není k tomu důvod.
      EU ani NATO nenaráží na žádné limity, ale jen na populizmus v jednotlivých členských ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Proč by se měli vést nějaké debaty o tom udělat z EU nějaký superstát? Není k tomu důvod.
      EU ani NATO nenaráží na žádné limity, ale jen na populizmus v jednotlivých členských zemích, kde si lidé berou do huby tyto organizace a svádějí na ně vlastní chyby, ale hlavně je to ješitnost jednotlivých národů. Přesně tak jak se ukázalo v tomhle nesmyslném článku, kde se vina háže na Německo, USA a EU za to, že nedělají to na co nemají pravomoce aby udělali.
      Velení NATO nemá pravomoce a možnosti svévolně poslat cizí armádu do Polska bez jejich vědomí. Takhle ta organizace nefunguje. I USA po 11. září musela být iniciátorem článku 5. 11. září, článek 5. iniciovala USA a ne NATO. NATO jako organizace z vlastního popudu nemůže udělat nic a je to tak dobře, protože kdyby to bylo naopak a velení NATO by mohlo rozhodovat bez vědomí členských zemí, tak by teprve nastala ta pravá diktatura a členské země by defakto přestali existovat, protože jejich armády a samotné země by ovládal někdo jiný.
      Pokud Polsko potřebuje pomoct, tak ať v NATO aktivuje příslušný článek a té pomoci se mu dostane. Prostě Polsko musí udělat to co je v tomto "článku" popsané jako nějaké ponížení a to znamená požádat o pomoc své spojence. Pobaltské země to svého času udělali také. Požádali jak NATO, tak EU o vojenskou a bezpečnostní pomoc a dostali ji. Takže autor, který sepsal tohle (myslím tím samotný článek) je mimo, protože nerozumí tomu jak NATO v této oblasti funguje a z toho důvodu vytvořil problém tam kde není.
      To stejné EU a Frontex. Oni nemohou svévolně rozesílat policejní složky dokud o to daná země nepožádá. A znovu je to tak správně tak jak v případě NATO. Žádná země nesmí dovolit, aby mezinárodní organizace získali 100% ˇkontrolu nad bezpečnostními složkami.
      A EU a NATO nejsou stále nic jiného než mezinárodní organizace. A pokud někdo nechápe co znamená pojem "mezinárodní organizace" tak ať jí více zeleniny nebo vynechá vlákninu.
      Takže není potřeba vymýšlet nějaké nové srance a další kokotiny.
      Jediné co je potřeba aby se členské země EU a NATO chovali tak jak mají. Dodržovali ty závazky, které májí jedna k druhé a zároveň žádali o pomoc stanovenými metodami, to znamená aktivací příslušných článků. A hlavně aby populisté přestali mlít hovna a vytvářet dojem, že tyhle organizace nefungují, na základě lží a polopravd, a tím vytvářeli problémy které reálně nejsou, tak jak ten co sepsal tenhle článek.
      Pak až se začíná debatovat o opravdových nesmyslech.
      Skrýt celý příspěvek

  • lukus
    21:55 11.11.2021

    Udivilo me vyjadreni beloruskeho generala na Nove, ktery rekl, ze na polske strane jsou tanky, pvo, dela a ze se chysta utok...

    Mozna by Polaci mohli pouzit neletalni superzbran ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Udivilo me vyjadreni beloruskeho generala na Nove, ktery rekl, ze na polske strane jsou tanky, pvo, dela a ze se chysta utok...

    Mozna by Polaci mohli pouzit neletalni superzbran 21. stoleti, kterou pouzivaji s uspechem v Izraeli proti arabum funguje za horka i zimy, okamzity ucinek, levna-hasicskou cisternou roztrikuji mocku.
    Takze stacilo by poradne zabahnit pudu a tu a tam striknout na opacnou stranu.
    videa jsou na youtube-1 cisterna vs 200 kameni hazejicich protivniku, po chvili vsichni prchaji. nikdo se nevraci...
    Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      01:19 12.11.2021

      V Izraeli sa prestali odpaľovať samovražední útočníci v autobusoch po tom, čo tam začali voziť slaninu. Moslimova krv sa nesmie dostať do kontaktu s bravčovým lebo sa nedostane do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V Izraeli sa prestali odpaľovať samovražední útočníci v autobusoch po tom, čo tam začali voziť slaninu. Moslimova krv sa nesmie dostať do kontaktu s bravčovým lebo sa nedostane do neba kde na neho čaká 77 panien. Bohužiaľ, toto na Bielorusov platiť nebude. Tí slaninu zožerú a ešte si budú k tomu pýtať horčicu a papriku
      Skrýt celý příspěvek

      • Harvest
        08:31 12.11.2021

        "V Izraeli sa prestali odpaľovať samovražední útočníci v autobusoch po tom, čo tam začali voziť slaninu"

        Takejto blbosti snáď sám neveríš.

        "V Izraeli sa prestali odpaľovať samovražední útočníci v autobusoch po tom, čo tam začali voziť slaninu"

        Takejto blbosti snáď sám neveríš.

        • Miroslav
          09:14 12.11.2021

          Jeden čas boli samovražedné útoky na autobusy veľmi v móde. Útočník si mohol vybrať a na malom priestore bolo veľa cieľov. Zastaviť ich nebolo možné represiou tak niekto prišiel s ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Jeden čas boli samovražedné útoky na autobusy veľmi v móde. Útočník si mohol vybrať a na malom priestore bolo veľa cieľov. Zastaviť ich nebolo možné represiou tak niekto prišiel s nápadom, že útočník sa nebude chcieť odpáliť ak tam bude niečo bravčové lebo jeho roztrhané telo by sa s tým zmiešalo. Tak sa navrhovali rôzne varianty, od slaniny po ampulky s bravčovou krvou. Neviem či sa to rozšírilo nejak masovo, ale v praxi sa to naozaj vyskúšalo a potom tie útoky na autobusy prestali
          Skrýt celý příspěvek

          • ruleta
            11:07 12.11.2021

            Miroslave, je to kravina, blbost, blabol.

            Miroslave, je to kravina, blbost, blabol.

          • Miroslav
            13:04 12.11.2021

            Videl som to v relácii Svet v obrazoch niekedy veľmi dávno ako to skúšali, ale viac o tom neviem

            Videl som to v relácii Svet v obrazoch niekedy veľmi dávno ako to skúšali, ale viac o tom neviem

  • Jura99
    21:36 11.11.2021

    Popravde obrazky malych deti za ziletkovym plotem a v mrazu nejsou nic prijatelneho. Bude nutne je prevzit.

    Popravde obrazky malych deti za ziletkovym plotem a v mrazu nejsou nic prijatelneho. Bude nutne je prevzit.

    • Michalson
      22:35 11.11.2021

      Suhlas Jura, hrat tuto hru s detmi v mraze s Lukasenkom by malo byt pod nasu ludsku a civilizacnu uroven, dufam, ze na to v Polsku pridu, kym bude neskoro. Jedine moralne riesenie ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Suhlas Jura, hrat tuto hru s detmi v mraze s Lukasenkom by malo byt pod nasu ludsku a civilizacnu uroven, dufam, ze na to v Polsku pridu, kym bude neskoro. Jedine moralne riesenie je vpustit ich a v zachytnych taboroch sa o nich postarat, legalne posudit ziadosti o azyl, vratit spat do domovskych krajin tych, ktori podmienky nesplnia. Je jedno ako sa dostali na tie hranice uz su tu a na Bieloruskej strane ich nechaju pozomierat.
      Skrýt celý příspěvek

      • Tesil
        11:50 12.11.2021

        Děti litují všichni,až se za 10-15 let odpálí v metru budou umírat další děti.Třeba ty naše.

        Děti litují všichni,až se za 10-15 let odpálí v metru budou umírat další děti.Třeba ty naše.

    • Márten
      22:41 11.11.2021

      Je to stejná hra jako před šesti lety: před kamery cpát ženy s dětmi, aby se všichni slitovali a otevřeli hranice. Za ty děti nesou zodpovědnost jejich rodiče a jestli jim je zima, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Je to stejná hra jako před šesti lety: před kamery cpát ženy s dětmi, aby se všichni slitovali a otevřeli hranice. Za ty děti nesou zodpovědnost jejich rodiče a jestli jim je zima, tak ať se vrátí do teplých krajů, odkud přišli...
      Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        22:55 11.11.2021

        Tomu rozumim, ale rukojmim jsou ty deti a tech mi je lito. Nechat je zmrznout je nepripustna cena za male takticke vitezstvi ve sporu s Lukasenkem.

        Tomu rozumim, ale rukojmim jsou ty deti a tech mi je lito. Nechat je zmrznout je nepripustna cena za male takticke vitezstvi ve sporu s Lukasenkem.

        • Márten
          23:12 11.11.2021

          Mě je jich taky líto, ale takových obrázků je plná Azie a Afrika. Je na jejich rodičích, aby je přestali zneužívat ve své snaze vetřít se bez pozvání do Evropy a vzali je domů.

          Mě je jich taky líto, ale takových obrázků je plná Azie a Afrika. Je na jejich rodičích, aby je přestali zneužívat ve své snaze vetřít se bez pozvání do Evropy a vzali je domů.

          • Jura99
            09:16 12.11.2021

            i tomu rozumim, ale je zastarala logika nechat deti bez pomoci s odkazem na vinu rodicu. Ty deti se samy nerozhoduji, pokud je neochrani rodice, musi jim pomoct nekdo treti.

            i tomu rozumim, ale je zastarala logika nechat deti bez pomoci s odkazem na vinu rodicu. Ty deti se samy nerozhoduji, pokud je neochrani rodice, musi jim pomoct nekdo treti.

          • skelet
            09:21 12.11.2021

            asi by nikdo neměl problém pustit děti, ale s nimi pak musíš k nim pustit jejich matky, následně otce apod.

            asi by nikdo neměl problém pustit děti, ale s nimi pak musíš k nim pustit jejich matky, následně otce apod.

          • Jura99
            09:34 12.11.2021

            Norský Barnevernet by ti řekl, že nemusíš a tentokrát bych jim moc neoponoval.

            Norský Barnevernet by ti řekl, že nemusíš a tentokrát bych jim moc neoponoval.

          • Harvest
            09:40 12.11.2021

            Prijatie deti by nevyriesilo problem, len by ho zväčšilo. Dnes Poliaci príjmu tie deti (museli by zároveň aj ich rodičov) a budúci týždeň ti Tam Lukasenko dopraví stovky ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Prijatie deti by nevyriesilo problem, len by ho zväčšilo. Dnes Poliaci príjmu tie deti (museli by zároveň aj ich rodičov) a budúci týždeň ti Tam Lukasenko dopraví stovky deti.

            Jedným z riešení by bolo odstrániť Lukasenka, rovnako ako to robia Izraelci v Iráne ak majú problém.
            Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            09:52 12.11.2021

            Například ČR podepsalo, a následně do svých zákonů, Úmluvu o právu dítěte , tak se v článku 9, odstavci 1 dočteš, že dítě nesmí být odděleno od svých rodičů, pokud to není potřebné ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Například ČR podepsalo, a následně do svých zákonů, Úmluvu o právu dítěte , tak se v článku 9, odstavci 1 dočteš, že dítě nesmí být odděleno od svých rodičů, pokud to není potřebné v zájmu dítěte (zneužívání, zanedbání dítěte rodiči).
            V odstavci tři se dočteš, že stát je povinen zajistit možnost osobního kontaktu dítěte s rodiči.
            A v článku 10 se dočteš o spojení rodiny.

            Jinými slovy, pokud neprokážeš, že rodiče jsou kriminálníci, teroristi nebo pedofilové, tak jim musíš umožnit jeho spojení s rodiči.

            Předpokládám, že součástí této Úmluvy je i Polsko.
            Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            10:02 12.11.2021

            skelet: úmluvu podepsalo i Norsko a zjevně nemá problém dělat to co dělá a obhájí si to i před mezinárodními soudy. Klidně ale můžeme respektovat jakási rodičovská práva, třeba až ...
            Zobrazit celý příspěvek

            skelet: úmluvu podepsalo i Norsko a zjevně nemá problém dělat to co dělá a obhájí si to i před mezinárodními soudy. Klidně ale můžeme respektovat jakási rodičovská práva, třeba až do úplného zmrznutí těch dětí.
            Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            10:32 12.11.2021

            Jura99
            (zneužívání, zanedbání dítěte rodiči) Proto nemá Norsko problém.

            Jura99
            (zneužívání, zanedbání dítěte rodiči) Proto nemá Norsko problém.

          • skelet
            10:55 12.11.2021

            nikdo nechce zmrzlé děti, problém je, že pak de facto tu hranici můžeš zcela otevřít. Což nikdo nechce.

            nikdo nechce zmrzlé děti, problém je, že pak de facto tu hranici můžeš zcela otevřít. Což nikdo nechce.

          • Jan Padesátýpátý
            02:22 13.11.2021

            "Nechat je zmrznout je nepripustna cena za male takticke vitezstvi ve sporu s Lukasenkem."

            To je zvrácené myšlení.

            Zodpovědnost za ty děti má jedině Lukašenko.
            To je jako když ...
            Zobrazit celý příspěvek

            "Nechat je zmrznout je nepripustna cena za male takticke vitezstvi ve sporu s Lukasenkem."

            To je zvrácené myšlení.

            Zodpovědnost za ty děti má jedině Lukašenko.
            To je jako když terorista unese letadlo a chce cokoli. Pokud mu to nedáš, jsi zodpovědný za smrt všech cestujících?

            Cestující a i děti mají bohužel smůlu. Protože jakmile únosci jednou dáš co požaduje, budou se unášet další a další letadla, a v Bělorusku bude mrznout mnohem víc dětí než tam mrzne teď.
            Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      01:21 12.11.2021

      Zaujímavé, že bocian vie koľko dokáže vychovať potomkov a človek to nevie.

      Zaujímavé, že bocian vie koľko dokáže vychovať potomkov a človek to nevie.

  • Scotty
    17:12 11.11.2021

    /Bez ohledu na soukromé politické preference je těžké bez emocí a kulturními slovy popsat nezodpovědnou, nebezpečnou a protistátní činnost představitelů polských opozičních ...
    Zobrazit celý příspěvek

    /Bez ohledu na soukromé politické preference je těžké bez emocí a kulturními slovy popsat nezodpovědnou, nebezpečnou a protistátní činnost představitelů polských opozičních politických stran, médií a nevládních organizací (které v takových situacích působí jako „akční jednotky” různých politických formací), nemluvě o těch, kteří si s nulovou legitimitou uzurpují právo „mluvit k jakémukoli tématu“ – celebrity./
    Ztroskotanci a samozvanci. Narval bych je do mišelinky, tahat pneumatiky! Hajzly intelektuálský!
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      17:26 11.11.2021

      ano, článek je v tomto manipulativní, taktéž na konci "Všechny tyto šarvátky mají jediný cíl – ukázat, kdo má poslední slovo a čí rozhodnutí jsou závazná." Zde si nemyslím, že by ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ano, článek je v tomto manipulativní, taktéž na konci "Všechny tyto šarvátky mají jediný cíl – ukázat, kdo má poslední slovo a čí rozhodnutí jsou závazná." Zde si nemyslím, že by Lukašenko byl až taková mozkovna, že hraje strategickou hru BY-PL-EU, mimo jiné proto, že se pouští i do Pobaltí, které zdaleka nemá takové animozity s EU.
      Skrýt celý příspěvek

      • Lukas
        19:44 11.11.2021

        A ja myślę ze szukacie "dziur w moście"
        Artykuł jest zbyt krótki by szczegółowo opisywać zachowania każdego...
        Stąd opis musi być uproszczony...
        Inaczej trzeba by napisać kilka ...
        Zobrazit celý příspěvek

        A ja myślę ze szukacie "dziur w moście"
        Artykuł jest zbyt krótki by szczegółowo opisywać zachowania każdego...
        Stąd opis musi być uproszczony...
        Inaczej trzeba by napisać kilka artykułów - i kto to będzie czytał?

        Gdzie jest napisane że Łukaszenka gra w relacjach PL-UE?
        Jest tylko wspomniane że na ten kryzys należy patrzeć także przez pryzmat konfliktu PL-UE
        Być może nieprzychylne wypowiedzi zachodnich polityków / powściągliwość Berlina to właśnie wynik tej gry...
        Przecież jeśli ochrona granic okaże się nieskuteczna - to problem będzie miał Berlin...
        Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          09:39 12.11.2021

          Pokud zatím jde o pár jednotek tisíc imigrantů, je to svým způsobem pod rozlišovací schopnost Berlína, optikou těch až milionů imigrantů v roce 2015. Polsko inklinuje k nějaké ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Pokud zatím jde o pár jednotek tisíc imigrantů, je to svým způsobem pod rozlišovací schopnost Berlína, optikou těch až milionů imigrantů v roce 2015. Polsko inklinuje k nějaké formě autoritativního vedení a to Bruselu logicky vadí. Ignorovat soud v Bruselu také není správná cesta.
          Skrýt celý příspěvek

          • Lukas
            15:27 12.11.2021

            Tak - a może warto sobie przypomnieć kto w 2015 chciał bezprawnie relokować "migrantów" do innych państw.
            Kto groził "karami finansowymi" za nie przyjęcie (i de facto ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Tak - a może warto sobie przypomnieć kto w 2015 chciał bezprawnie relokować "migrantów" do innych państw.
            Kto groził "karami finansowymi" za nie przyjęcie (i de facto przetrzymywanie) ludzi, którzy nie chcieli przebywać.            Jesteś w stanie wskazać dokumenty które upoważniają sąd Brukseli do wydawania wyroków w takich lub innych sprawach?
            Skrýt celý příspěvek

  • lukus
    17:07 11.11.2021

    Obávám se, že scénář i výsledek je předem známý:
    delší nepokoje
    šarvátky na hranici
    fotky několika dětí v novinách na titulní straně
    Německo tlačí Polsko, aby změnilo směr a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Obávám se, že scénář i výsledek je předem známý:
    delší nepokoje
    šarvátky na hranici
    fotky několika dětí v novinách na titulní straně
    Německo tlačí Polsko, aby změnilo směr a akceptovalo migranty
    Německo akceptuje těch 5000 migrantů a ještě Bělorusku zaplatí jako Turecku
    VÍTĚZ - PUTIN

    Představte si takové Srbsko, kdyby taky všichni (mladí silní muži) po válkách emigrovali a nechali tam děti a ženy jako tito ...
    Není to ani 25 let, co Srbové neměli elektřinu, vodu a nad hlavami jim lítaly stíhačky. Taky tam nebyl stabilní systém, bezpečí, potravinová dostatečnost.
    Ale nevzdali to a vybudovali zemi, s dálnicemi, ekonomikou a infrastrukturou.

    Každý, koho chytnou z Iraku, atd, nafasovat batoh, kanady, oblečení na týden, jídlo na pár dní a letadlem frrr zpět směr Bagdád.
    Dokážu si představit program obnovy, kdy EU se bude finančně podílet a tyto pracovníky živit přesně stanovenou dávkou peněz. A milí zlatí makat- stavět kanalyzace, třídit odpadky, atd... práce je tam až až
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      17:28 11.11.2021

      Srbsko je kvůli své politice jednou z nejchudších zemí Evropy. A to mělo velmi dobrý startovní bod po pádu východního bloku. Rovněž není pravda, že by nikdo ze Srbska neutekl, je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Srbsko je kvůli své politice jednou z nejchudších zemí Evropy. A to mělo velmi dobrý startovní bod po pádu východního bloku. Rovněž není pravda, že by nikdo ze Srbska neutekl, je jich např. plná Skandinávie.
      Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        21:03 11.11.2021

        Jura99
        "A to mělo velmi dobrý startovní bod po pádu východního bloku."
        Máte na mysli válečné konflikty vedené v rámci celé Jugoslávie?
        Srbsko nemá přistup k moři jako například ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Jura99
        "A to mělo velmi dobrý startovní bod po pádu východního bloku."
        Máte na mysli válečné konflikty vedené v rámci celé Jugoslávie?
        Srbsko nemá přistup k moři jako například Chorvatsko, ani bohaté sousedy přicházející se subvencemi jako Slovinsko.
        Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          21:29 11.11.2021

          Kazdy pametnik vi, ze SFRJ mela čilejsi kontakty se zapadem i volnejsi socialismus. Byli na lepsi pozici prejit ke kapitalismu, nez zbytek vychodniho bloku. Misto toho se mezi ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Kazdy pametnik vi, ze SFRJ mela čilejsi kontakty se zapadem i volnejsi socialismus. Byli na lepsi pozici prejit ke kapitalismu, nez zbytek vychodniho bloku. Misto toho se mezi sebou pozabijeli a konkretne Srbove se vyloucili na desitky let ze zapadoevropskych vazeb.
          Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            07:40 12.11.2021

            Měli jiné vztahy se západem, ale také mnohem horší ekonomickou bilanci než tehdejší ČSSR. Ani valuty dovezené jejich lidmi za praci v západní Evropě jim v tom nepomohly.

            Měli jiné vztahy se západem, ale také mnohem horší ekonomickou bilanci než tehdejší ČSSR. Ani valuty dovezené jejich lidmi za praci v západní Evropě jim v tom nepomohly.

          • Jura99
            09:18 12.11.2021

            flanker.jirka: Srbove dnes delaji namezdni silu po Evrope v montovnach. Proc nemaji montovny v takove mire doma ? Protoze investori Srbsku stale neveri.

            flanker.jirka: Srbove dnes delaji namezdni silu po Evrope v montovnach. Proc nemaji montovny v takove mire doma ? Protoze investori Srbsku stale neveri.

          • flanker.jirka
            15:35 12.11.2021

            Jura99
            Když jsou tak chudí, proč tu nemáme exodus srbů na západ Evropy, která potřebuje pracovní sílu?

            Jura99
            Když jsou tak chudí, proč tu nemáme exodus srbů na západ Evropy, která potřebuje pracovní sílu?

    • TF_HU
      08:54 16.11.2021

      lukus

      Kam na ty ruské kydy chodíte?

      lukus

      Kam na ty ruské kydy chodíte?

  • PavolR
    16:54 11.11.2021

    Ha, už viem, prečo sa ten Poliak nehlási k svojmu menu - iným upiera legitimitu vyjadriť sa k čomukoľvek (čo je v demokracii úplný základ), no sám seba za legitímneho považuje. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ha, už viem, prečo sa ten Poliak nehlási k svojmu menu - iným upiera legitimitu vyjadriť sa k čomukoľvek (čo je v demokracii úplný základ), no sám seba za legitímneho považuje.

    A teraz k Lukašenkovi - uznávame ho za legitímneho prezidenta? Neuznávame! Dá sa jeho konanie považovať za terorizmus? Dá. Popri migrantoch hrozí aj zaplavením drogami a najnovšie zastavením plynu. Tak nech ho proste na výstrahu verejne zlikvidujú, tak ako bol likvidovaný bin Ládin a iní teroristi.
    Som ale samozrejme ochotný akceptovať aj jeho postavenie pred medzinárodný súdny tribunál za zločiny proti ľudskosti, pokiaľ bude možnosť odchytiť ho živého.

    Ale aj zatiaľ, môže byť aktivovaný článok 4, ako to navrhuje Tusk, čo má síce iba konzultačný charakter, no naznačilo by to naše odhodlanie aktivovať aj iné články.
    Skrýt celý příspěvek

  • Torong
    15:32 11.11.2021

    Článek to popisuje naprosto přesně. Střední Evropa je předmětem hry o to jestli bude pod vlivem Německa nebo Ruska. O suverenní a nezávislou střední Evropu nestojí ani Německo ani ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Článek to popisuje naprosto přesně. Střední Evropa je předmětem hry o to jestli bude pod vlivem Německa nebo Ruska. O suverenní a nezávislou střední Evropu nestojí ani Německo ani Rusko.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      15:51 11.11.2021

      to si nemyslím, Bělorusko prostě posílá imigranty do EU, že sousedí zrovna s Polskem je shoda okolností, BY by se zachovalo obdobně, i kdyby hraničilo třeba se Španělskem. Možná by ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to si nemyslím, Bělorusko prostě posílá imigranty do EU, že sousedí zrovna s Polskem je shoda okolností, BY by se zachovalo obdobně, i kdyby hraničilo třeba se Španělskem. Možná by se jen lišila reakce, třeba zrovna toho Španělska, které dosud takto tvrdé nebylo.
      Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
    15:28 11.11.2021

    Muze mi nekdo rozklicovat tu zapadni (cti protipolskou) propagandu na youtube, treba na prikladu BBC? Dekuji.

    Muze mi nekdo rozklicovat tu zapadni (cti protipolskou) propagandu na youtube, treba na prikladu BBC? Dekuji.

    • Jan Grohmann
      15:48 11.11.2021

      "Propaganda" není pejorativní označení.

      "Propaganda" není pejorativní označení.

      • ruleta
        17:23 11.11.2021

        To jistě není. Taky to není odpověď na mou otázku. Podle mého ten popis k screenshotu vůbec nekorensponduje, asi jsem slepý a nechápavý, ale ten narativ tam nevidím.

        To jistě není. Taky to není odpověď na mou otázku. Podle mého ten popis k screenshotu vůbec nekorensponduje, asi jsem slepý a nechápavý, ale ten narativ tam nevidím.

  • danny
    15:12 11.11.2021

    Myslím si, že se situace na polsko-běloruské hranici zbytečně dramatizuje. Všem stranám konfliktu se propagandisticky hodí do krámu ke vzájemnému osočování, vydírání, prezentaci ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Myslím si, že se situace na polsko-běloruské hranici zbytečně dramatizuje. Všem stranám konfliktu se propagandisticky hodí do krámu ke vzájemnému osočování, vydírání, prezentaci tvrdého postupu domácímu publiku, vzkazy do Bruselu atd... Podle krajních polských odhadů se v Bělorusku pohybuje až 4 tisíce migrantů. Počítám, že realita bude tak někde kolem tisíců dvou. To jsou počty, které v době vrcholící migrační krize proudily balkánskou cestou denně. Ostatně většina lidí si asi vzpomene, že tehdy s podobnou podporou oficiálních míst proudili migranti z Turecka do Řecka, takže opět nic nového. V současné době zase Francie příliš nebrání tranzitu běženců do Británie.
    Kdyby hlavním cílem nebylo to divadlo kolem, domluví si Poláci nějaké zákulisní vypořádání s Minskem a "uplatí ho", nebo pozve OBSE (opakovaně odmítnuté), na místě vybudují mobilní point, na kterém umožní registraci žádostí o azyl nebo nechá sem tam nějakou menší skupinku proklouznout a přivře oči, když budou putovat za štěstím do Německa. Dokud ale krize bude všem politicky prospívat, budeme svědky dramatických záběrů.
    Osobně nevidím zásadní rozdíl mez běženci, kteří zaplatí Lukašenkově cestovce a přijedou z východu, nebo těmi, kteří zaplatí nějaké jiné cestovce a přijedou např. přes moře. Jsou to úplně ti samí lidé, s tou stejnou motivací. I když v Haagu Lukašenka odsoudí, zavřou nebo ho někdo pověsí na lampu, na jejich snaze někudy se dostat do Německa, se nic nezmění. Řešení "jak potrestat Lukašenka"(a ne že by si to nezasloužil) tak považuji za poněkud zástupný problém.
    Polákům určitě nikdo nemusí radit, jak pracovat s propagandou, konečně v souvislosti s Běloruskem jsou v tom velmi zběhlí. Televizním vysíláním Belsat od r. 2006 pokrývají značnou část běloruského území a v běloruštině šíří polský narativ. Takže radit jim, jak mají používat tlampače, no...
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      15:33 11.11.2021

      /Ostatně většina lidí si asi vzpomene, že tehdy s podobnou podporou oficiálních míst proudili migranti z Turecka do Řecka, takže opět nic nového./
      Situace se změnila a o další ...
      Zobrazit celý příspěvek

      /Ostatně většina lidí si asi vzpomene, že tehdy s podobnou podporou oficiálních míst proudili migranti z Turecka do Řecka, takže opět nic nového./
      Situace se změnila a o další běžence už není zájem. Svou pomstu si Lukašenko špatně načasoval.

      /Kdyby hlavním cílem nebylo to divadlo kolem, domluví si Poláci nějaké zákulisní vypořádání s Minskem a "uplatí ho", nebo pozve OBSE (opakovaně odmítnuté), na místě vybudují mobilní point, na kterém umožní registraci žádostí /
      Což by bylo v hybridní válce to nejhorší řešení. Vědí to všichni. Jen někteří se alibisticky dívají jinam a nechávají Poliakům volnou ruku. Jak jsem psal o další migranty není zájem.

      /Osobně nevidím zásadní rozdíl mez běženci, kteří zaplatí Lukašenkově cestovce a přijedou z východu, nebo těmi, kteří zaplatí nějaké jiné cestovce/
      Jestli nevidíte rozdíl v tom když evropský stát organizuje pašování od podobných aktivit kriminálních gangů potom vám není pomoci.

      / I když v Haagu Lukašenka odsoudí, zavřou nebo ho někdo pověsí na lampu, na jejich snaze někudy se dostat do Německa, se nic nezmění. Řešení "jak potrestat Lukašenka"(a ne že by si to nezasloužil) tak považuji za poněkud zástupný problém./
      No, už pro ně nebude moci posílat další letadla. Také sankce uváží že rozestírat Evropu se alespoň ekonomiky nevyplácí.
      Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
      18:31 11.11.2021

      Blábol. Důležitá je právě ta "lukašenkova cestovka". Erdogan cíleně nedovážel Syřany do Turecka, aby je mohl následně tlačit do Řecka.... narozdíl od zločince lukašenka.

      Blábol. Důležitá je právě ta "lukašenkova cestovka". Erdogan cíleně nedovážel Syřany do Turecka, aby je mohl následně tlačit do Řecka.... narozdíl od zločince lukašenka.

  • Scotty
    15:09 11.11.2021

    Pokud vím před pár dny navrhl lídr polské opozice vládě iniciování svolání jednání států NATO na základě článku 4. Polská vláda na to nijak nereflektovala. Mám silný pocit že se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokud vím před pár dny navrhl lídr polské opozice vládě iniciování svolání jednání států NATO na základě článku 4. Polská vláda na to nijak nereflektovala. Mám silný pocit že se Polsko dostává do izolace v podstatě o vlastní vůli.
    Také bych připomněl že evropské sankce a podpora běloruské opozice stály na začátku celého tohohle příběhu. V nejbližší době přijde další vlna sankcí. Bohužel EU v tomhle není zrovna flexibilní. Ovšem je taková jakou ji členské země chtějí mít (včetně například Polska které silnou a akceschopnou EU naprosto odmítá).
    Skrýt celý příspěvek

    • Mortles
      15:11 11.11.2021

      Ona ta konfrontační situace PiS nevadí taky. Zdá se, že obraz "obránce před hordami" jim vyhovuje, můžou si díky tomu hledat další vnitřní a vnější nepřátele a tím přesvědčit ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ona ta konfrontační situace PiS nevadí taky. Zdá se, že obraz "obránce před hordami" jim vyhovuje, můžou si díky tomu hledat další vnitřní a vnější nepřátele a tím přesvědčit váhající voliče, že vůči nim není alternativa.
      Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
      15:57 11.11.2021

      O kim mówisz? O Donaldzie Tusku?
      On w chwili obecnej "nie panuje" jeszcze nad własną partią...
      Jego wypowiedzi są "sprzeczne" z poczynaniami (i wypowiedziami) jego kolegów...
      Inna ...
      Zobrazit celý příspěvek

      O kim mówisz? O Donaldzie Tusku?
      On w chwili obecnej "nie panuje" jeszcze nad własną partią...
      Jego wypowiedzi są "sprzeczne" z poczynaniami (i wypowiedziami) jego kolegów...
      Inna sprawa że to są "krokodyle łzy."

      Był czas i pora na takie rady - to milczał...
      Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        16:35 11.11.2021

        Luke
        Obecně nikdy není pozdě.
        Varšava se rozhodla zcela záměrně sehrát tuto hru s Minskem samostatně. Což je legitimní rozhodnutí, ale pak není místo na údiv nad slabou mezinárodní ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Luke
        Obecně nikdy není pozdě.
        Varšava se rozhodla zcela záměrně sehrát tuto hru s Minskem samostatně. Což je legitimní rozhodnutí, ale pak není místo na údiv nad slabou mezinárodní reakcí.
        Skrýt celý příspěvek

        • Lukas
          16:41 11.11.2021

          Moim zdaniem "nie było wyboru" - analogia z antyczną grecką "tragedią" jest bardzo celna.

          Reakcja międzynarodowa - szczególnie aspekt medialnej "narracji" pokazuje że "nie można ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Moim zdaniem "nie było wyboru" - analogia z antyczną grecką "tragedią" jest bardzo celna.

          Reakcja międzynarodowa - szczególnie aspekt medialnej "narracji" pokazuje że "nie można na nich liczyć".
          Moim zdaniem jest to kosztowna - ale ważna lekcja realpolityk.
          Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            16:52 11.11.2021

            Na tuhle svojí politiku přehlížení mezinárodního společenství jednou škaredě dojedete. Ne že bych vám to přál, ale satane se to.

            Na tuhle svojí politiku přehlížení mezinárodního společenství jednou škaredě dojedete. Ne že bych vám to přál, ale satane se to.

          • Lukas
            19:54 11.11.2021

            Scotty - nie chcę abyś to źle zrozumiał...
            Ale to jest marny argument... Wiesz w PL jest takie przysłowie "jak chcesz uderzyć psa to kij się zawsze znajdzie".
            Dopóki w PL rządzi ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Scotty - nie chcę abyś to źle zrozumiał...
            Ale to jest marny argument... Wiesz w PL jest takie przysłowie "jak chcesz uderzyć psa to kij się zawsze znajdzie".
            Dopóki w PL rządzi Kaczyński - a nie Tusk - kij będzie w użyciu...
            Choć nie wiem czego Bruksela nie zdołała jeszcze wymusić na Warszawie...

            Gdyby było tak jak sobie to wyobrażasz to Kaczyński już dano szantażowałby Berlin - przerzucaniem owych migrantów do Niemiec...

            Faktycznie sprawa jest o tyle skomplikowana że na 100% nie znamy wszystkich "wątków" tej gry...
            Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            21:50 11.11.2021

            Lukas
            Víte je mi úplně a naprosto jedno kdo u vás vládne. Osobně jsem jen rád že u nás nebude vládnout žádný ulrakonzervativní národovec. Tahle politika my není blízká.
            To že máte ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Lukas
            Víte je mi úplně a naprosto jedno kdo u vás vládne. Osobně jsem jen rád že u nás nebude vládnout žádný ulrakonzervativní národovec. Tahle politika my není blízká.
            To že máte dlouhodobé spory s vedením EU (podle mě naprosto zbytečné) je také vaše věc. Ovšem mezinárodní komunita není jen EU. Měly by jste do světa začít prodávat "polský narativ" a začít zakývat srdce a mysli. Protože pokud přijde doba kdy místo migrantů přiletí ony Tu-22M3 můžete být reakcí okolního světa nepříjemně překvapeni.
            Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            06:52 12.11.2021

            Scotty: takže jsme se z roku 1938 vůbec nepoučili. Hezké..

            Scotty: takže jsme se z roku 1938 vůbec nepoučili. Hezké..

          • Lukas
            07:44 12.11.2021

            Pro Scotty
            Jeśli uważasz rząd PiS za "ultrakonserwatywny i nacjonalistyczny" to nie wiesz kto rządzi w PL.

            Pro Scotty
            Jeśli uważasz rząd PiS za "ultrakonserwatywny i nacjonalistyczny" to nie wiesz kto rządzi w PL.

          • Scotty
            09:22 12.11.2021

            Lukas
            Vzhledem k tomu že u nás vládnou už 30 let zásadě více či méně liberální středové vlády je z mého (ale myslím že takový pohled nezastávám sám) PiS hodně nacionalisticky ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Lukas
            Vzhledem k tomu že u nás vládnou už 30 let zásadě více či méně liberální středové vlády je z mého (ale myslím že takový pohled nezastávám sám) PiS hodně nacionalisticky napravo. A jestli je ultrakonzervativní - Poznáte je po jejich ovoci. To že u vás máte ještě větší sekáče rád věřím.
            Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            09:43 12.11.2021

            skelet: není na místě srovnávat s rokem 38, mimo jiné nepochybuju, že v případě napadení NATO závazkům dostojí. Nelze ale neokomentovat hru, kterou tu PL-EU hraje.

            skelet: není na místě srovnávat s rokem 38, mimo jiné nepochybuju, že v případě napadení NATO závazkům dostojí. Nelze ale neokomentovat hru, kterou tu PL-EU hraje.

          • skelet
            11:43 12.11.2021

            je to de facto zcela na místě. V rámci relativně malicherných sporů nás naši sousedi nechali ve štychu nebo si přesněji řečeno do nás ještě kopli. To co píše Scotty je de facto ...
            Zobrazit celý příspěvek

            je to de facto zcela na místě. V rámci relativně malicherných sporů nás naši sousedi nechali ve štychu nebo si přesněji řečeno do nás ještě kopli. To co píše Scotty je de facto obdoba.
            Scotty de facto napsal, že pokud se Poláci budou chovat stejným způsobem, tak je necháme ve štychu proti BLR+RF. Co na tom, že všichni víme, že se u toho BLR+RF pak nezastaví. Ale třeba je to uspokojí .. takže myšlení 1938.
            Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            12:06 12.11.2021

            skelet: tak drobny rozdil je v tom, ze CSR byla zcela poslusna a bez souhlasu FR+VB si nedovolila ani mobilizovat. CSR nemela zadne spory s FR.

            skelet: tak drobny rozdil je v tom, ze CSR byla zcela poslusna a bez souhlasu FR+VB si nedovolila ani mobilizovat. CSR nemela zadne spory s FR.

          • skelet
            12:26 12.11.2021

            jediný drobný rozdíl je v tom, že na ty "Tu-22M3" nedošlo. Jinak mentalita je stejná. Hážeš mi listí přes plot, tak ti při požáru nepomůžu.

            jediný drobný rozdíl je v tom, že na ty "Tu-22M3" nedošlo. Jinak mentalita je stejná. Hážeš mi listí přes plot, tak ti při požáru nepomůžu.

          • Scotty
            12:44 12.11.2021

            Problém Polska je že jsou zahleděni samy do sebe. V zanraniční politice se začali orientovat primárně a téměř výhradně na USA. Bohužel pouze na USA Donalda Trumpa. Což se ukázalo ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Problém Polska je že jsou zahleděni samy do sebe. V zanraniční politice se začali orientovat primárně a téměř výhradně na USA. Bohužel pouze na USA Donalda Trumpa. Což se ukázalo jako fatální chyba.
            Podívejme se na aktuální situaci. Lukašenko zavolá do Moskvy a dostane taktické bombardéry. Pokud dnes zavolá Morawiecki do Washingtonu dostane B-1B? Ne.
            Myslím že zahraniční politika Polska momentálně tragicky selhává.
            Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            13:14 12.11.2021

            Ano, takový je problém Polska. A? Prostě klasické myšlení 1938.

            Ano, takový je problém Polska. A? Prostě klasické myšlení 1938.

          • Scotty
            13:42 12.11.2021

            Ani ne tak problém jako fuck-up.

            Ani ne tak problém jako fuck-up.

          • Torong
            19:27 12.11.2021

            Scotty:
            A řešení je pro Poláky přitom tak snadné. Přestat se vzpírat Německu a začít skákat jak ono píská, že? Dokážeš vůbec pochopit, že jsou i tacé co nemají lokají povahu jako ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Scotty:
            A řešení je pro Poláky přitom tak snadné. Přestat se vzpírat Německu a začít skákat jak ono píská, že? Dokážeš vůbec pochopit, že jsou i tacé co nemají lokají povahu jako ty? Ne, že by všechno dělali Poláci dobře. V hromadě věcí se naprosto nepoučili a hrají si na velmoc tam, kde by měli hledat spolupráci a dokázat ustoupit. Ale pořád je to lepší než tvůj postoj v uctivém předklonu a vyprávění o tom jak i to Německé hovno krásně voní...
            Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            02:34 13.11.2021

            Torong

            Nikdo nechce, aby Polsko skákalo jak Německo píská, ani jak píská Česko ohledně dolu Turow.

            Jde o to, že Polsko se zavázalo, že bude skákat podle smluv, které Polsko ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Torong

            Nikdo nechce, aby Polsko skákalo jak Německo píská, ani jak píská Česko ohledně dolu Turow.

            Jde o to, že Polsko se zavázalo, že bude skákat podle smluv, které Polsko podepsalo. A to je zcela standardní požadavek - pokud podepíšeš smlouvu, máš podle ní skákat.
            Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      21:10 11.11.2021

      Scotty
      Máte pro Polsko nějaké jiné řešení, jak v takové situaci pokračovat?
      Podívejte se jak dlouho tato situace na hranici EU trvá, nejen v případě Polska, ale i Litvy a co na to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Máte pro Polsko nějaké jiné řešení, jak v takové situaci pokračovat?
      Podívejte se jak dlouho tato situace na hranici EU trvá, nejen v případě Polska, ale i Litvy a co na to Berlín a Paříž nebo Brussel? Nic kloudného z velmocí nevypadlo.
      Brání někdo němcům, francouzům v tom nějakou formou pomoci Polsku?
      Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        22:15 11.11.2021

        Začít rozhovory v rámci NATO není špatný začátek. Požádat o příchod policejních nebo vojenských sil alespoň ze "spřátelených" zemí. Pokusit se do řešení humanitární krize zapojit ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Začít rozhovory v rámci NATO není špatný začátek. Požádat o příchod policejních nebo vojenských sil alespoň ze "spřátelených" zemí. Pokusit se do řešení humanitární krize zapojit OSN. Což by patrně k ničemu nebylo, ale Polsko by mohlo alespoň na mezinárodním fóru označit jako viníka Bělorusko.
        Z Berlína, Paříže nebo Bruselu vypadli už po běloruských "volbách" sankce. Což byl jeden ze spouštěčů současné situace. Jde o tu jaká by ta monumentální pomoc měla být? Určitě by byla možnost tam poslat policisty v rámci Frontexu, ale o to Poláci nestojí. Unie patrně v nejbližší době zpřísní sankce na Bělorusko a zejména na Belavii.
        Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          07:50 12.11.2021

          Oni nemají čas na pindáni v NATO, ani na nějaké symbolické výpomoci frontexu.
          Problém je třeba řešit v zemích původu uprchlíků, což se se NATO a EU vysloveně "povedlo"

          Oni nemají čas na pindáni v NATO, ani na nějaké symbolické výpomoci frontexu.
          Problém je třeba řešit v zemích původu uprchlíků, což se se NATO a EU vysloveně "povedlo"

          • Scotty
            09:27 12.11.2021

            Předpokládám že všichni polští politici nebudou vytížení tím že stojí s klackem u hranic. Na jednání s aliancí by si mohli čas najít.
            Jak vyřešit migraci u nich? Máme jim zajistit ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Předpokládám že všichni polští politici nebudou vytížení tím že stojí s klackem u hranic. Na jednání s aliancí by si mohli čas najít.
            Jak vyřešit migraci u nich? Máme jim zajistit věčný mír, prosperitu a řešení letitých sociálních problémů? Nebuďte naivní. Řešení problémů u nich je pěkné politické heslo, ale nemá žádný obsah.
            Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            09:45 12.11.2021

            o Frontexu a úspěších se zastavením masové migrace si myslím své, nicméně Polsku nyní o pomoc ani nejde. Vládnoucí strana chce ukázat akceschopnost a že nikoho, tím méně Brusel, ...
            Zobrazit celý příspěvek

            o Frontexu a úspěších se zastavením masové migrace si myslím své, nicméně Polsku nyní o pomoc ani nejde. Vládnoucí strana chce ukázat akceschopnost a že nikoho, tím méně Brusel, nepotřebuje. Už jsme to slyšeli, že dotace EU nepotřebují, že mají peněz dost, že Brusel jim vyhlašuje WW3 a podobné pindy.
            Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            15:44 12.11.2021

            Scotty
            A je to vůbec otázka pro NATO? Jde maximálně o nelegální přechod státní hranice osob, které by nejraději polskem jen projeli vlakem do Německa.
            Poláci aktuálně nasadily 15 ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            A je to vůbec otázka pro NATO? Jde maximálně o nelegální přechod státní hranice osob, které by nejraději polskem jen projeli vlakem do Německa.
            Poláci aktuálně nasadily 15 000 vojáků a několik tisíc osob z řad policie.

            Z praktického hlediska by bylo zajímavé, kolik osob, v jakém termínu a na jak dlouho jim dokáží armády NATO poskytnout. Dali by dohromady alespoň polovinu toho co sami poláci?

            Pokud jde o současnou polskou politickou reprezentaci, tak dělají co mohou a jak mohou. Těžko si mohou vybrat toho, kdo bude jejich sousedem. Ještě by mohli zkusit se s Lukašenkem - Putinem dohodnout a přestat dodržovat sankce. Takové řešení by se EU také určitě líbilo :-)
            Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            17:18 12.11.2021

            Podle článku 4 smlouvy ano.
            Článek 4
            Smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Podle článku 4 smlouvy ano.
            Článek 4
            Smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany.

            Polský narativ je že se nejedná pouze o nelegální překročení hranice, ale o hybridní útok ze strany Běloruska.
            Armády NATO vždy drží vybrané prapory družené v brigádě VJTF. Ty by měli být schopné nasazení do pěti dnů kdekoli na světě.

            Pokud dělají polští politici maximum, tak bych nechtěl vidět to minimum.
            Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
    14:50 11.11.2021

    Tak je pusťte. Stejně do Evropy už celá léta proudí statisíce uprchlíků přes Středozemní moře a Balkán. Vtipný, že tihle uprchlíci z Afriky a arabských zemí zdrhají do Evropy a ne ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak je pusťte. Stejně do Evropy už celá léta proudí statisíce uprchlíků přes Středozemní moře a Balkán. Vtipný, že tihle uprchlíci z Afriky a arabských zemí zdrhají do Evropy a ne do musilimských superbohatých zemí co mají za rohem, jako Saúdská Arábie, Bahrajn, nebo Emiráty :D Že by je sem někdo pozval? A nebo Lukašenkovi můžou platit desátek stejně, jako ho platí strejdovi Erdoganovi. Nic lepšího asi stejně nikdo nevymyslí.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      15:13 11.11.2021

      Pozval je sem strýček Lukašenko. Vlastně nepozval on je přímo naložil do jejich letadel a přivezl. Tak ať se teď o ně stará.
      Žádaní rozdíl oproti Turecku je ten že oni tak nějak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pozval je sem strýček Lukašenko. Vlastně nepozval on je přímo naložil do jejich letadel a přivezl. Tak ať se teď o ně stará.
      Žádaní rozdíl oproti Turecku je ten že oni tak nějak leží přirozeně na migrační trase. Rozhodně je k sobě nesváželi z celého blízkého východu.
      Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        15:26 11.11.2021

        V Turecku jsou miliony skutečných uprchlíků ze Sýrie, pro které bylo Turecko první bezpečnou zemí. Přesně podle mezinárodního práva. Bělorusko určitě není tentýž případ.

        V Turecku jsou miliony skutečných uprchlíků ze Sýrie, pro které bylo Turecko první bezpečnou zemí. Přesně podle mezinárodního práva. Bělorusko určitě není tentýž případ.

        • flanker.jirka
          21:11 11.11.2021

          Bělorusko samo není bezpečným státem ani pro vlastní občany.

          Bělorusko samo není bezpečným státem ani pro vlastní občany.

      • Torong
        15:27 11.11.2021

        A proč jim nedat to co chtějí? Před dvěma lety Němci strašně moc o uprchlíky stáli. Tak ať si je užijou.

        A proč jim nedat to co chtějí? Před dvěma lety Němci strašně moc o uprchlíky stáli. Tak ať si je užijou.

        • Scotty
          16:38 11.11.2021

          Situace se změnila a Poláci moc dobře vědí že pokud je vpustí na své území už tam zůstanou.

          Situace se změnila a Poláci moc dobře vědí že pokud je vpustí na své území už tam zůstanou.

          • Torong
            17:48 11.11.2021

            Jak změnila? Přece migranti velmi obohatí Německo. Nebo už najednou ne? Pak ale nechápu reakce lidí jako Wagner. Do Německa ne, ale Polsko by se m,ělo chovat humánně a migranty ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Jak změnila? Přece migranti velmi obohatí Německo. Nebo už najednou ne? Pak ale nechápu reakce lidí jako Wagner. Do Německa ne, ale Polsko by se m,ělo chovat humánně a migranty přijímat...
            Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            19:20 11.11.2021

            Už jich přišlo tolik kolik v Německu chtěli.

            Už jich přišlo tolik kolik v Německu chtěli.

      • Pauli
        19:29 11.11.2021

        Lukašenko je sem nezve posledních X let, ale až teď. Co se rozvratila Lybie.. Tomu už bude deset let a Sýrie je sem zvou mnozí politici a plno organizací je dokonce bez problémů a ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Lukašenko je sem nezve posledních X let, ale až teď. Co se rozvratila Lybie.. Tomu už bude deset let a Sýrie je sem zvou mnozí politici a plno organizací je dokonce bez problémů a bez odporu vozí po tunách
        Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    14:18 11.11.2021

    Ti utecenci si porad mysli že o ně nekdo v Evropě stojí..Měli by jim tam hlasit že zadna zeme o ne nemá zájem a jedine co se jim v Polsku dostane je podpora pri deportaci zpet do ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ti utecenci si porad mysli že o ně nekdo v Evropě stojí..Měli by jim tam hlasit že zadna zeme o ne nemá zájem a jedine co se jim v Polsku dostane je podpora pri deportaci zpet do země puvodu. O azyl můžou zádat i v Bělorusku kdyz je tam podle vsech tak super život. Hlavně jim to tam měl prijet ríci nejaky nemecky politik že k nim se nedostanou.
    Skrýt celý příspěvek

  • Harvest
    14:03 11.11.2021

    Je to úplne evidentne riadena akcia Putina na destabilizaciu EÚ a najmä Poľska. Bohuzial, musím konštatovať, že Poliaci sú na to asi samy, nevidim žiadnu reálnu snahu Poliakov v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Je to úplne evidentne riadena akcia Putina na destabilizaciu EÚ a najmä Poľska. Bohuzial, musím konštatovať, že Poliaci sú na to asi samy, nevidim žiadnu reálnu snahu Poliakov v ochrane ohranic podporiť. Nikto v EÚ sa okrem slov k ničomu neodhodlal a s ekonomickými sankciami musel Lukašenko už vopred počítať. Morawiecky bol nedávno v Bratislave, dúfam sme Poliakom aspoň sľúbili aj nasadenie našich vojakov v prípade potreby na ochranu hraníc.

    je to docela zapeklita situácia, kde možno Lukovi a Putinovy ide o to, aby tlačil Poliakov až do tej mieri, že to vyvolá nejaky násilný stret, ktorý sa využije ako dôvod na úplne začlenenie Bieloruska ako jednej z Republik do Ruska, samozrejme ako formu ochrany Bielorusov pred zlým západom.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      14:12 11.11.2021

      Poláci pomoc nechtějí, asi nedůvěřují cizím jednotkám, že nikoho nepropustí stejně, jako polské jednotky. Žijeme v zajímavé době, protože na věci mají státy Evropy opět jako v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Poláci pomoc nechtějí, asi nedůvěřují cizím jednotkám, že nikoho nepropustí stejně, jako polské jednotky. Žijeme v zajímavé době, protože na věci mají státy Evropy opět jako v minulosti různé názory a do toho si řeší své zájmy. Samotnému mi nejde do hlavy, že Polsku stála za to hysterie kolem Turowa, osočení české strany, rétorika o zhoršení vztahů s ČR a V4, obvinění že se dohodnout nechce ČR a podobné kecy (česká strana prý chtěla trvání smlouvy logicky po dobu fungování dolu, Polsko chtělo 2roky, prostě zadní vrátka jak smlouvu neplnit). Za takové situace ani já nemám vůči Polsku nějaký přehnaný obdiv.
      Skrýt celý příspěvek

      • Harvest
        14:23 11.11.2021

        Ani mne sa moc nepáči ta ich vládnuca strana a to s Turowem je pekne svinstvo, ale teraz musia ísť akékoľvek antipatie bokom, je an v našom záujme, aby tu situáciu Poliaci zvládli. ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Ani mne sa moc nepáči ta ich vládnuca strana a to s Turowem je pekne svinstvo, ale teraz musia ísť akékoľvek antipatie bokom, je an v našom záujme, aby tu situáciu Poliaci zvládli.
        Nepustit si na hranice taxikárov z Frontexu a západné woke média je bohužiaľ nune. Všetci vieme, aké skreslene reportáže by odtiaľ produkovali.
        Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    13:53 11.11.2021

    Bělorusko používá imigranty jako lidské zbraně a oni mu na to dobrovolně přistupují jako nějací kamikadze. To je poměrně odlišné od migrační vlny z 2015, která vznikla na živelné ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Bělorusko používá imigranty jako lidské zbraně a oni mu na to dobrovolně přistupují jako nějací kamikadze. To je poměrně odlišné od migrační vlny z 2015, která vznikla na živelné ekonomické bázi (pravděpodobně) bez zlého úmyslu třetí strany. Zde bohužel nelze jinak, než držet hranici neprostupnou, Lukašenko má jistě dostatek letadel, aby vozil uprchlíky třeba donekonečna, pokud budou mizet v EU. Je to sice kruté, ale neprostupnost polské hranice se jistě dozví i v Sýrii a další nebudou ochotni jen tak přijíždět. Samozřejmě nelze nevidět, že Polsko má vůči EU také svou nějakou strategii a pomoc vlastně ani nechce či nepotřebuje. Proto bych se s pomocí Polsku nevnucoval, ale současně v žádném případě nekritizoval chování Polska, že nevpouští "ženy a děti". Vůči Bělorusku je potřeba vystoupit maximálně tvrdě (sankce, vyloučení ze swiftu atp.) , to co provádí je v měřítku těsně pod ozbrojenou agresí.
    Skrýt celý příspěvek

  • michaltinkint
    13:14 11.11.2021

    Autor používa baraniu rétoriku. Tá je o tom, že si proste idem svoje a ak má niekto iný názor, tak ma to vôbec nezaujíma. Pritom na svete za existenciu ľudstva ešte nenastala ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Autor používa baraniu rétoriku. Tá je o tom, že si proste idem svoje a ak má niekto iný názor, tak ma to vôbec nezaujíma. Pritom na svete za existenciu ľudstva ešte nenastala situácia, že by jeden názor komplexne vyriešil nejaký spoločenský problém. K riešeniu treba prizvať vždy aj iné hlavy. Čiže áno, treba zohľadniť aj názory tých, ktorých autor v článku po vzore Putina označuje za zapredaných agentov. Ak na tej hranici začnú zomierať malé deti, tak bude Poľsko všetkými vnímané ako vinník ich smrti. A je jedno, či to je oprávnené alebo nie. Tak to bude. Poľsko je hlúpe, že nedokáže spraviť ani malý ústupok, aby predišlo prepuknutiu medzinárodnej nenávisti. Správa sa rovnako ako pred druhou svetovou - ako baran v porceláne.
    To, že správne identifikujem vinníka - pôvodcu situácie (Lukašenka) absolútne neznamená, že mám riešenie. Každému je jasné, že to spôsobil Lukašenko. Ale každý teraz čaká, či Poľsko dokáže situáciu riešiť v rámcoch, ktoré dokáže akceptovať civilizovaný svet. Zatiaľ sa ukazuje, že to Poľsko nedokáže (ale napr. ani rovnako postihnutá Litva). Pre Poľsko sú tiež dôležité aj iné veci, Poľsko tiež hrá svoje hry, Poľsko nie je len nevinná obeť, ale snaží sa využiť situáciu vo svoj prospech v sporoch s EÚ. Ak začnú na hranici umierať malé deti, tak Lukašenkovi to nijak neuškodí. Lukašenko je už na dne žumpy. Poľsku to ale uškodí. Keď sa bude chovať ako baran, tak skončí v žumpe pri Lukašenkovi.
    Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
      13:24 11.11.2021

      Jasne... I co ma PL zrobić
      Wpuścić małe dzieci?
      Same? - zaraz będą mówić "a gdzie są matki tych dzieci?"
      Czyli dzieci z matkami...
      - A co jeśli nie ma matek?
      To dzieci z ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jasne... I co ma PL zrobić
      Wpuścić małe dzieci?
      Same? - zaraz będą mówić "a gdzie są matki tych dzieci?"
      Czyli dzieci z matkami...
      - A co jeśli nie ma matek?
      To dzieci z ojcami...
      - Ale przecież to niehumanitarne - rozdzielać rodziny. A tam na granicy stoją tez ojcowie!
      Więc dzieci z matkami i ojcami...

      Nagle się okaże ze jedynym humanitarnym wyjściem jest wpuszczanie wszystkich
      Czy oto chodzi?
      Bo jeśli tak to faktycznie - najlepiej wynająć kilkanaście autobusów i zorganizować linie Kuźnica - Świecko....
      Byłoby to z pewnością tańsze niż utrzymywanie 15 tysięcy żołnierzy na granicy...
      Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      13:54 11.11.2021

      Jaké doporučujete ne-baran chování Polska ? Má imigranty plynule vpouštět ? Myslíte, že Lukašenko není schopen imigranty stejně rychle přivážet další a další ?

      Jaké doporučujete ne-baran chování Polska ? Má imigranty plynule vpouštět ? Myslíte, že Lukašenko není schopen imigranty stejně rychle přivážet další a další ?

    • Scotty
      14:29 11.11.2021

      Ač lidsky chápu tragickou situaci migrantů natlačených na hranici. Není jiný postup než který momentálně zvolilo Polsko možný. Vpouštění byť jen žen a dětí by v očích Lukašenka (a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ač lidsky chápu tragickou situaci migrantů natlačených na hranici. Není jiný postup než který momentálně zvolilo Polsko možný. Vpouštění byť jen žen a dětí by v očích Lukašenka (a Putina( znamenalo ukázání slabiny. To si teď Polsko nebo Litva namůže absolutně dovolit. Za situaci a úmrtí lidí nese nese přímou odpovědnost Lukašenko a je to i tak mezinárodně vnímáno. Další sankce od EU přijdou nepochybně velice brzy.

      Mimochodem i u nás je zajímavé sledovat jak jindy militantně proti-migračně naladěná národovecká scéna v případě Běloruska najednou objevila sociální cítění a touhu pomáhat....
      Skrýt celý příspěvek

      • Lukas
        20:17 11.11.2021

        Kto będzie uznany przez "opinie międzynarodową" za śmierć migrantów - to się jeszcze okaże...

        Ja jestem pesymista - winny będzie ten przeklęty Kaczyński...
        Diabeł wcielony.

        Kto będzie uznany przez "opinie międzynarodową" za śmierć migrantów - to się jeszcze okaże...

        Ja jestem pesymista - winny będzie ten przeklęty Kaczyński...
        Diabeł wcielony.

        • Scotty
          21:53 11.11.2021

          No, rozhodně tomu jde naproti.

          No, rozhodně tomu jde naproti.

  • Arthur
    13:06 11.11.2021

    Krásne vidieť, že nemotorné Mastodontno-Godzillovité pásové BVP nemajú v týchto nových hybridných konfliktoch svoje miesto a je to v podstate technika pre minulé války.

    Mali by ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Krásne vidieť, že nemotorné Mastodontno-Godzillovité pásové BVP nemajú v týchto nových hybridných konfliktoch svoje miesto a je to v podstate technika pre minulé války.

    Mali by sme prejaviť solidaritu s Poľskom a ako NATO dočasne posilniť predsunutú prítomnosť eFP v Poľsku ak Nás o to Poliaci požiadajú trebars aj vojensko-policajnými silami.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      14:46 11.11.2021

      Jako že vážně? Kdy by byl řekl že při v zásadě policejní akci nejsou potřeba BVP. Také tam nikde nevidím tanky - okamžitě zrušit bez náhrady.

      Jako že vážně? Kdy by byl řekl že při v zásadě policejní akci nejsou potřeba BVP. Také tam nikde nevidím tanky - okamžitě zrušit bez náhrady.

    • Jura99
      18:01 11.11.2021

      až to někdo zmačkne jako první, tak se budou bohužel hodit i BVP.

      až to někdo zmačkne jako první, tak se budou bohužel hodit i BVP.

  • Jirka_Zlín
    12:59 11.11.2021

    Jen tak pro informaci, ten nápad s koridory už tu jednou byl.
    Je toho jen neustálý nátlak na přerozdělování migrantů.

    Křik opozice bez jakéhokoliv rozumného přemýšlení, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jen tak pro informaci, ten nápad s koridory už tu jednou byl.
    Je toho jen neustálý nátlak na přerozdělování migrantů.

    Křik opozice bez jakéhokoliv rozumného přemýšlení, nedbože vlastního řešení, je u nás taky znám. Jen v poslední době je to očividnější, než kdy dřív...

    Snad budou mít Poláci dost síly vydržet ten povyk po první krvi/smrti. K tomu to asi spěje, jak píše autor. Bohužel se dá předpokládat, že od naší vlády podpora nepřijde...a je jedno, kdo vládne.
    Skrýt celý příspěvek

    • Mortles
      14:38 11.11.2021

      S tou opozicí, to je ten problém, když se vytvoří situace, kdy jedna část společnosti vnímá aktivitu vlády jako něco ohrožující přímo jejich existenci, tak v takové vyhrocené ...
      Zobrazit celý příspěvek

      S tou opozicí, to je ten problém, když se vytvoří situace, kdy jedna část společnosti vnímá aktivitu vlády jako něco ohrožující přímo jejich existenci, tak v takové vyhrocené situaci prostě v té opozici jsou slyšet lidé, kteří se vyhraňují proti vládě nejvíce - je to takový přirozený výběr v rozdělené společnosti, kdy se prostě z principu obě strany nemohou domluvit, protože to berou všichni osobně (a já se v Polsku úplně nedivím, že to ti lidi osobně berou, ale neměli by si tím nechat zatmít rozum).
      Skrýt celý příspěvek

  • zdeno
    12:58 11.11.2021

    Je to svinstvo nejhrubšího zrna a viník je jasný - diktátor Lukašenko ! jestli chtěl budit zdání demokracie v Bělorusku, tak tím to dost posral.
    Lituji utečenců, kterým ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Je to svinstvo nejhrubšího zrna a viník je jasný - diktátor Lukašenko ! jestli chtěl budit zdání demokracie v Bělorusku, tak tím to dost posral.
    Lituji utečenců, kterým nasliboval nesmysly a pak je zneužil, nejaktivnější proražeči bariér jsou podle záběrů agenti běloruských služeb (přece jen utečenci jsou z jiných etnik a zamaskovat to není tak snadné), je mi líto, ale pokud nepomůže Putinův apel na rozum (na což spoléhá Merkelová), nezbývá než nějak dopravit opravdovým utečencům balíčky červeného kříže a aktivovat článek NATO o společné obraně hranic neboť - "mnichovy se nevyplácí"
    Skrýt celý příspěvek

  • Radovan
    12:34 11.11.2021

    Článek to vystihnul přesně. Tohle je nejzávažnější situace na východní hranici NATO za poslední dekády. Lukašenko, který nemá co ztratit, ty migranty klidně nechá na hranici zemřít ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Článek to vystihnul přesně. Tohle je nejzávažnější situace na východní hranici NATO za poslední dekády. Lukašenko, který nemá co ztratit, ty migranty klidně nechá na hranici zemřít zimou a hlady a do toho Rusko v pozadí, které při sebemenší eskalaci přispěchá na pomoc.
    Pro Lukašenka je to i výnosný obchod, za každého člověka, kterého letecky převeze do Běloruska jistě inkasuje tisíce eur. A on ty peníze potřebuje, stát má na hranici bankrotu.
    Chce to rychlou solidaritu Polsku včetně reálné pomoci a informační kampaň v zemích kde je Bělorusové sbírají. Že jde o podvod, že jim reálně hrozí smrt zimou a hladem.
    Skrýt celý příspěvek

    • Mortles
      12:59 11.11.2021

      Jo, máte naprostou pravdu - hlavně ta absolutní nelidskost Lukašenka zaráží dokonce i mě, ti lidi se buďto dostanou do Polska nebo na hranici pomřou hlady. Uvítal bych, kdyby v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jo, máte naprostou pravdu - hlavně ta absolutní nelidskost Lukašenka zaráží dokonce i mě, ti lidi se buďto dostanou do Polska nebo na hranici pomřou hlady. Uvítal bych, kdyby v nějaké formě, jakákoli forma to bude, naše vláda na to reagovala. Bezpečnost Polska je naše bezpečnost a pomoc v těžké době nám může přinést pomoc v jiné těžké době pro nás. Jako, ve finále i pro ty uprchlíky je nejlepší, aby s tím Lukašenko co nejdřív přestal, jinak tam fakt všichni umřou hlady a to doufám nikdo nechce.
      Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        15:29 11.11.2021

        JJ, Putin a Lukašenko opět dokazují, že živí lidé jsou pro ně jen politicko-ekonomický substrát. Celkem rád bych viděl na polsko-běloruských hranicích viděl alespoň jeden prapor 4. ...
        Zobrazit celý příspěvek

        JJ, Putin a Lukašenko opět dokazují, že živí lidé jsou pro ně jen politicko-ekonomický substrát. Celkem rád bych viděl na polsko-běloruských hranicích viděl alespoň jeden prapor 4. brn, průzkumníky a vojenskou policii.
        Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          16:40 11.11.2021

          Což Poláci evidentně naprosto nechtějí.

          Což Poláci evidentně naprosto nechtějí.

          • Takeda
            19:17 11.11.2021

            Nabídnout solidárně můžem :-)

            Kor když víme, že řeknou ne.

            Nabídnout solidárně můžem :-)

            Kor když víme, že řeknou ne.

          • liberal shark
            19:48 11.11.2021

            A je to chyba. Interacionalizace konfliktu by věci prospěla a posílila polskou pozici.

            A je to chyba. Interacionalizace konfliktu by věci prospěla a posílila polskou pozici.