Krize nebo posun? Saudové plánují vyslat vojáky do Sýrie

Zdroje: Zapojí se pozemních operací také turecká armáda; ilustrační foto / YouTube
Zapojí se do pozemních operací v Sýrii také turecká armáda?; ilustrační foto

Minulý týden Saudská Arábie oznámila odohodlání vyslat své pozemní jednotky do Sýrie do boje s Islámským státem. Své vojáky nabídly i Spojené arabské emiráty. Spekuluje se rovněž o tureckém zapojení. Reakce stran zapojených do konfliktů se různí - od nadšení, přes skepsi, až po varování o začátku nové války.

Saudská Arábie, Turecko, Spojené arabské emiráty proti Sýrii

Saudská Arábie zveřejnila odhodlání vyslat pozemní jednotky do Sýrie ve čtvrtek. "Protože máme své zkušenosti z Jemenu, Saudské království oznámuje připravenost podílet se pozemními jednotkami s koalicí vedenou Spojenými státy na akcích proti ISIL," uvedl brigádní generál Ahmed Asseri televizi Al-Džazíra.

"Víme, že letecké útoky nejsou dostatečné a pozemní operace je nutná. Potřebujeme kombinovat obojí, abychom dosáhli lepších výsledků na zemi," dodal. Asseri však neuvedl počet nabízených vojáků.

V posledních dnech médií kolují zprávy o možném vyslání tureckých vojsk do sýrie. S informací přišlo Rusko, které obviňuje Turecko z rozmísťováni sil na syrsko-turecké hranici.

„Máme naprosto vážný důvod k tomu, abychom podezírali Turecko, že se intenzívně připravuje na vojenskou invazi na území suverénního státu — Syrské arabské republiky... Příznaků skryté přípravy tureckých ozbrojených sil k aktivním akcím na území Sýrie zaznamenáváme stále víc a víc," prohlásil mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.

„Mně se toto prohlášení Ruska zdá směšným... V současné chvíli je Rusko v Sýrii a uskutečňuje vpád," dementoval ruské obvinění turecký prezident Tayyip Erdogan.

V neděli potvrdily své odhodlání vyslat vojáky Spojené arabské emiráty. "Po celou dobu jsme tvrdili, že reálná kampaň proti ISIL musí zahrnovat pozemní síly," uvedl na tiskové konferenci v Abú Zabí státní tajemník pro zahraniční záležitosti Anvar Džargaš. "Nehovoříme však o tisícovkách vojáků."

Saudská Arábie, Turecko a Spojené arabské emiráty jsou součástí nově ustavené protiteroristické koalice 34 muslimských zemí. Koalici vede Saudská Arábie a najdeme zde státy jako Egypt, Pákistán, Tunisko, Súdán, Katar, Kuvajt, Libanon, Malajsii, Nigérii a další.

Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty vyšlou své vojáky, pokud bude koalice vedena Spojenými státy souhlasit. Obě země také podmiňují nasazení svých vojáků "vedoucí úlohou" Spojených států.

Turecko všechny zprávy o svém nasazení dementuje.

Reakce Sýrie, Íránu a Spojených států

Syrská oficiální vláda varovala, že bez souhlasu syrské vlády bude pozemní intervence brána jako akt agrese. "Každá pozemní intervence v Sýrii, bez souhlasu syrské vlády, bude považována za agresi, které by měl vzdorovat každý syrský občan," uvedl v sobotu syrský ministr zahraničí Walid al-Muallem. "S politováním musím říci, že se vrátí domů (cizí síly - pozn. red) v dřevěných rakvích."

Podle Al Džazíry je nyní vláda Sýrie mnohem sebevědomější díky nedávným vojenským úspěchům proti syrským opozičním silám. "Ať se to líbí nebo ne, naše úspěchy na bojišti ukazují, že směřujeme ke konci krize," uvedl al-Muallem a vyzval povstalecké bojovníky aby složili zbraně a "přišli k rozumu".

V Sýrii bojují také íránské jednotky. Írán vyjádřil k zapojení Saudů skepsi. "Tvrdí, že pošlou vojáky do Sýrie, ale já si myslím, že se tak neodváži učinit. Mají klasickou armádu a historie nám říká, že taková armáda nemá šanci bojovat proti nepravidelným silám odporu," komentoval možné nasazení saudské armády generálmajor Mohammad Ali Jafari, velitel íránských revolučních gard.

Americká strana je k nabídce sunnitské Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů mnohem vstřícnější. Lawrence Korba, bývalý náměstek amerického ministra obrany, označil nasazení vojáků Saudské Arábie jako "výrazný posun."

Otázkou je, proti komu a s kým budou vojáci Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů bojovat. Oba státy chtějí bojovat proti Islámskému státu, ale zároveň podporovat určité opoziční skupiny v boji proti vládním vojákům Bašára Asada. Sunnitské země Perského zálivu také dodávaly zbraně a podporu rebelům v boji proti syrské vládě.

Podle Korba může snaha Saudské Arábie přimět Rusy k návratu k mírovým jednáním v Ženevě, které byly tento týden odložené. "Skutečnost, že budete mít saudské vojáky na zemi, bojující s rebely proti syrské vládě, je velmi významnou eskalací a doufejme, že to dostane Rusy k mírovým rozhovorům místo jejich snahy o vytvoření miniaturního státu Alavitů (vládnoucí sekta v Sýrii - pozn .red.) v Sýrii," uvedl Korb pro katarskou stanici Al-Džazíra.

Dlužno dodoat, že z krachu jednání v Ženevě naopak obviňuje Rusko NATO.

Sýrie, jak ji známe z období před konfliktem, je minulostí. Rusové se proto snaží vytvořit území kontrolované vládnoucí sektou Alavitu, kde patří i okolí Bašára Asada.

Ashton Carter, americký ministr obrany, uvítal saúdskou nabídku podílet se na pozemní operaci v Sýrii. Podle Cartera zvýšená aktivita jiných zemí usnadní boj Spojených států proti Islámskému státu. "Tento typ zpráv vítáme," ocenil ve čtvrtek saudskou nabídku Carter.

Tento pátek se v Bruselu uskuteční velká schůze ministrů obrany 26 zemí bojujících proti Islámskému státu, kde se nabídka Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů stane předmětem jednání.

Rusko

Nasazení pozemních jednotek Saudské Arábie, Spojených arabských emirátů nebo dokonce Turecka mění "pravidla hry" pro ruské síly a zájmy v Sýrii. Rusko obviňuje především Turecko z přípravy invaze do Sýrie a z eskalace napětí, které může přerůst do otevřeného vojenského střetu mezi Tureckem a Ruskem.

Rusko například nedávno obvinilo Turecko z ostřelování syrských vesnic dělostřelectvem. Na důkaz předložilo videozáznam na kanálu YouTube.

„Na video, které nám předal syrský generální štáb a jeden z oddílů vlastenecké opozice, je vidět, jak dělostřelecká baterie turecké pohraniční stráže ostřeluje syrské obce v pohraničním pásmu," informuje se na oficiálním kanále YouTube ruského ministerstva obrany.

Boris Dolgov, z Centra pro arabská a islámská studia na Institutu orientálních studií, uvedl, že Saudská Arábie a Turecko vždy podporovalo "radikální islamisty" v Sýrii ."Jejich cílem je přivést v Sýrii k moci sunnitské síly. Tento cíl zůstává v politice Saúdské Arábie a Turecka. Kromě toho, Turecko chce anektovat území v Sýrii, kde sídlí Turkmeni, kteří již byli jednou součástí Osmánské říše," uvedl Dolgov.

Dolgov také vznesl závažné obvinění, že Turecko k invazi vedou finanční zájmy. "Svou roli hrají i finanční zájmy Turecka, které obchoduje s ropou zabavenou Islámským státem. To je také důvod, proč turecké vedení nyní podporuje radikální islamisty," uvedla spekulaci Dlogova ruská tisková agentura Sputnik News, která slouží k šíření propagandy Kremlu.

Šéf dumského legislativního výboru Pavel Krašeninnikov rovněž upozornil, že intervence cizích států, bez souhlasu syrské vlády, a dle mezinárodního práva, se rovná vyhlášení války Sýrii.

Zdroj: Al Džazíra, Sputnik News, CS Monitor

Nahlásit chybu v článku


Související články

Islámský stát má zálusk na Libyi

Libyjská odnož Islámského státu (IS), v terminologii IS nazývaná Provincie Libye (wilaja Barqa), ...

Války našeho věku

Příprava na budoucí války je palčivou otázkou zaměstnávající generální štáby, mezinárodní ...

Rusové nasadili v Sýrii nejmodernější stíhačky Su-35S

Ruské letectvo minulý týden do Sýrie poslalo nejmodernější víceúčelová stíhací letadla Suchoj Su-35S ...

Turecko versus Rusko: Konflikt na ostří nože

Měření sil Turecka a Ruska nabývá na intenzitě, válka nervů je rozehrána jako šachová partie. Jak ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • sanityangel1
  23:42 11.02.2016

  B&S - hele, ja uz jsem si vsiml z nekolikati Vasich odpovedi, ze z Vas vypacit odpoved na primou otazku je nemozne. Takze jeste jednou -> jaka, ze je podle Vas na nezavisla strana, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  B&S - hele, ja uz jsem si vsiml z nekolikati Vasich odpovedi, ze z Vas vypacit odpoved na primou otazku je nemozne. Takze jeste jednou -> jaka, ze je podle Vas na nezavisla strana, ktera nam rekne, co Ti Rusove bombarduji? Proc tady davate naprosto neaktualni mapu, ktera je z 2.10.2015, pricemz Rusove vstoupili do konfiktu 30.9.2015 - muzete mi prosim vysvetlit, jakou ze to ma vypovidajici schopnost ohledne ruskych cilu v Syrii za obdobi od 30.9.2015 do 11.2.2016?

  Seawolf- k Vasemu tvrzeni, ze Turci ovladaji cerne more -
  https://www.foreignaffairs.com...
  http://zpravy.aktualne.cz/zahr...
  nechcete prosim nejak vyjasnit, jak jste to s tim Tureckem myslel, ze jsou nejsilnejsi v regionu, a proc se Ti Turci Ruska boji a chteji podporu americanu s pripadnou intervenci v Syrii?

  Shania & Seawolfe -
  jeste k predchozi diskuzi ohledne efektivity ruskych naletu -
  https://www.washingtonpost.com...
  https://www.washingtonpost.com...

  Nechcete tem americanum napsat, aby prestali sirit nesmysly, protoze podle Vas Rusove jsou strasne neefektivni a sve cile si neplni. A jak se mam divat sice na starsi informace ohledne efektivity americkych naletu v Syrii:

  http://freebeacon.com/national...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:54 11.02.2016

  SeaWolfe - tím spíš, že je web soukromý mi přijde nezdvořilé vnucovat majiteli svoje představy o tom, jaké příspěvky ve foru mají být a jaké ne. Není to slušné ani k oponentům ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SeaWolfe - tím spíš, že je web soukromý mi přijde nezdvořilé vnucovat majiteli svoje představy o tom, jaké příspěvky ve foru mají být a jaké ne. Není to slušné ani k oponentům ani k majiteli. Mám pocit, že JG to ponechává celkem demokratické a maže jen největší excesy a nesmysly.
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  12:42 11.02.2016

  SeaWolfe co ti brání mě vyargumentovat? Takto se pouze chováš jako starý bolševik.

  SeaWolfe co ti brání mě vyargumentovat? Takto se pouze chováš jako starý bolševik.

 • SeaWolf
  11:54 11.02.2016

  fenri a spol.
  Tím "promaže" jsem nemyslel účty tebe nebo kohokoli to je zcela v kompetenci pouze majitele webu. Myslel jsem i posty které nemají s výše zmíněným tématem nic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri a spol.
  Tím "promaže" jsem nemyslel účty tebe nebo kohokoli to je zcela v kompetenci pouze majitele webu. Myslel jsem i posty které nemají s výše zmíněným tématem nic společného. Popravdě jsme na soukromém webu který nepatří nikomu z nás a majitel se rozhodne sám co chce nebo nechce dělat. Se svobodou slova to nemá co dělat.

  To promazání se týká i tohoto příspěvku/ů o de mě který nemá s tématem nic společného.

  Jinak je dobré všimnout si co píšu do uvozovek "_" nebo co píšu jednotném ( tedy jmenovitě ) nebo množném čísle ( tedy obecně všem případně skupině ). Pak Vám některé věty dají i jiný smysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:15 11.02.2016

  Jestli je Kadyrovovo plácnutí oficiálním prohlášením RF je krajně pochybné. Kadyrov je neřízená střela a lokální guvernér RF. Určitě není oficiálním hlasem RF. Navíc to prohlášení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jestli je Kadyrovovo plácnutí oficiálním prohlášením RF je krajně pochybné. Kadyrov je neřízená střela a lokální guvernér RF. Určitě není oficiálním hlasem RF. Navíc to prohlášení mělo docela jiný význam, který snad dojde každému, zapojí-li rozum. Už se to tu řešilo.
  Seawolf - AK forum kvalitou a prací se zdroji, linkováním, mazáním osobních výpadů atd. převyšuje tuto debatu rozdílem mnoha řádů. Navíc nevím, že by se sem někdo přesouval. AK je poměrně mladé forum a rozhodně AN jsem četl dávno před vznikem AK.
  Jinak vaše ublížené pokvikávání o tom, že by se měly mazat názory a fakta, která se vám nelíbí svědčí o poněkud politruckém způsobu uvažování i o vašich osobních charakteristikách. Když nemáte na argumenty, tak oponenta zakážeme, smažeme..co ještě?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:52 11.02.2016

  Jestli můžu radit, tak nereagujte na hloupé výzvy k represím, po kterých tu občas volají lidé s velmi schematickými a zploštělým vnímáním událostí.

  Z žádného fóra jsem se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jestli můžu radit, tak nereagujte na hloupé výzvy k represím, po kterých tu občas volají lidé s velmi schematickými a zploštělým vnímáním událostí.

  Z žádného fóra jsem se nepřesunul, přispíval jsem dávno před vznikem fóra AK, kde ani nemám registraci, stejně tak jsem ji ani nikdy neměl na palbě. Nešiřte tu paranoiu.
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  10:44 11.02.2016

  SeaWolf, beru na vědomí a co je fórum AK?

  SeaWolf, beru na vědomí a co je fórum AK?

 • SeaWolf
  10:09 11.02.2016

  BrothersAndSisters a Shania
  Jestli můžu radit tak přestaňte nahrávat účtům fenri, Luky, marius ... atd. "Přesunula" se sem komunita z fóra AK a jejich úkolem je to tu maximálně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BrothersAndSisters a Shania
  Jestli můžu radit tak přestaňte nahrávat účtům fenri, Luky, marius ... atd. "Přesunula" se sem komunita z fóra AK a jejich úkolem je to tu maximálně komunitu na AN zaspamovat nesmyslnými útoky tak aby se diskuse zvrhla pouze v osobní útoky jejich aktérů. Občas se do té diskuse nechá strhnout každý a to je jejich cílem. To většinu osob kteří stojí na Vaší straně barikády odradí cokoli psát nebo ten fenrim záměrně vytvářený guláš číst.

  Diskuse se smysluplným obsahem se pak ztratí na 5 nebo 6 stránce.

  Bohužel těchto osob je na AN poslední dobou nadbytek a solidních názoru se kterými třeba nesouhlasím, ale mají alespoň hlavu a patu a proto respektuji jejich pisatele, je jak šafránu.

  Doufám, že to tu Jan Grohmann promaže. Díky
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  09:52 11.02.2016

  fenri - už jsem ho sem dával, oznámil to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri - už jsem ho sem dával, oznámil to Kadyrov

  http://www.lidovky.cz/kadyrov-...

  a nezpochybňuj prosím, že to tedy není oficiální. Kadyrov je prezident jedné z republik RF a je to tedy, jako by to oznámil třeba guvernér Kalifornie. Nad to asi nepochybuješ, že něco takové nemůže v RF proběhnou bez souhlasu Vladimíra Putina a příslušných složek státu..
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:44 11.02.2016

  Brothers - můžete uvést link na to, že RF přiznala, že poslala islamisty do Syrie?
  Jinak mi to přijde celkem přirozené - vždycky je lepší bojovat se šmejdy na cizím území, než na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Brothers - můžete uvést link na to, že RF přiznala, že poslala islamisty do Syrie?
  Jinak mi to přijde celkem přirozené - vždycky je lepší bojovat se šmejdy na cizím území, než na vlastním. Ovšem takto nahlíženo lze prohlásit, že i Francie, Británie, Belgie, Německo...poslali své islamisty do Syrie. Akorád tam s nimi moc nebojují.
  Shanio, někdy mi přijde, že trochu přeháníte váhu a hodnotu jednoho fóra. Zas ta kategorická prohlášení: bylo to přesně tak a tak... Občas mi přijde, že se tady něco chytře vydedukuje a "dokáže", a pak ta blbá realita to vůbec nechce respektovat...
  Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  23:06 10.02.2016

  Nikto z nás nie je prorokom.Mali sme tu angažmán "amerických národných záujmov" v Líbii a Iráku.Výsledok je všetkým známy a hodnotiť ho kladne môže málokto.Ako dopadne "ruský" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikto z nás nie je prorokom.Mali sme tu angažmán "amerických národných záujmov" v Líbii a Iráku.Výsledok je všetkým známy a hodnotiť ho kladne môže málokto.Ako dopadne "ruský" uvidíme časom tiež a ja verím a myslím že aj väčšina ľudí na tomto fóre že to v Sýrii bude vypadať už len lepšie.
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  23:02 10.02.2016

  sanityangel1, některé z map na kterých je vidět jak jsou údery nacpané u pobřeží byly i ruské, ale já obecně vidím hlavní problém především v ruských vyhlášeních, jsou to oni kdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1, některé z map na kterých je vidět jak jsou údery nacpané u pobřeží byly i ruské, ale já obecně vidím hlavní problém především v ruských vyhlášeních, jsou to oni kdo nikdy (jak sám naznačuješ) neřeknou pravdu o skutečných cílech a skutcích. Viz. ono oznámení Kadyrova, že tam "na islámský stát čekali", dovedeš si představit, kdyby něco takového vyplulo na povrch s USA? Ruská prohlášení a tvrzení jsou krajně nevěrohodná. Je to prostě jen vata a mlha. Dnes řeknou to, zítra to popřou, pozítří potvrdí. Nejsme tam, jsme tam, nebyli jsme tam, budem tam, už jsme odešli. Možná to je chytrá strategie vůči nepříteli, ale moc jim to na věrohodnosti nepřidává. Krásně je to teď vidět na protiturecké rétorice. Moskva (i její fanoušci zde) se tváří, jako by Turecko bylo odvěký ruský nepřítel a podporovatel islámského terorismu na jehož záludnost opakovaně Rusko upozorňovalo. Přesný opak je pravdou. Vždyť doslova před pár měsíci Moskva hrdě vyhlásila, že bude proti terorismu bojovat právě bok po boku s Tureckem viz zde: http://sputniknews.com/politic... - to chtěli na konci roku 2015 spolupracovat s překupníkem ropy od IS? Dnes Rusy proklínaný turecký ministr zahraničí Cavusoglu na oplátku vyhlásil, že Rusko je strategický ekonomický partner pro Turecko a že mají velké společné plány v této oblasti viz zde: http://sputniknews.com/busines... no a poslední věc je naplánovaná prosincová návštěva prezidenta Erdogana v Kazani na pozvání Vladimíra Putina viz zde: http://sputniknews.com/politic... K té už samozřejmě nedošlo. Tvářit se dnes, že Rusko dávno vědělo o zlovolné činnosti Turecka a jeho podpoře IS a vždycky na to poukazovalo, je prostě čiročirá lež. Pokud by to měla být pravda, pak tedy Rusko chtělo rozvíjet vztahy se zemí podporující terorismus a prezidenta takové země si předcházelo. Je na místě předpokládat, že stejně Rusko informuje i o svých aktivitách a plánech v Sýrii. To ovšem vysvětluje i reakce Turecka nebo SA, které možná informace o skutečných plánech Ruska a jeho skutečné roli v konfliktu mají a proto formují vojska na hranicích. Rusko vodí svět za nos, to je sice možná obdivuhodné, ale vzhledem k tomu že i za náš nos, tak je to spíš nebezpečné. Proto západ varuje před další eskalací konfliktu v Sýrii a radši by tam viděl nějaké vícebarevné vojenské síly garantující bezpečnost civilistům všeho druhu, než ruskými silami vybombardovaná města i s civilisty a dočišťovací operaci syrské armády vzápětí.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  22:24 10.02.2016

  Me to neda si rypnout -
  B&S - kdyz pominu, ze ten link je opravdu aktualni t.j z 2.10.2015, pricemz dnes je unor, tak mi prosim zkuste napsat, kdo mimo Rusu (kteri to nereknou) vi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Me to neda si rypnout -
  B&S - kdyz pominu, ze ten link je opravdu aktualni t.j z 2.10.2015, pricemz dnes je unor, tak mi prosim zkuste napsat, kdo mimo Rusu (kteri to nereknou) vi co presne Rusove bombardovali a je nezavisly -> rekne pravdu. Zkuste aspon jednu nezavislou stranu. A kdo napise, ze je to ten rucnikar z anglicke garaze, tak at se jde prosim rovnou ...

  Shanio - vzdy me udivuje, kdyz tady zacnes operovat se seznamem frakci, ktere pusobi v Syrii a poctem jejich stoupencu. Vazne tomu veris? Me osobne to pripada jako spatna kopie filmu Zivot Briana:
  My jsme lidova fronta Judee, a my jsme fronta lidove Judee a my jsme judejska lidova fronta. Kdo jste Vy? Fronta judejskeho lidu.

  Navic fakt by me zajimalo, jak zpusobem zjistili pocet bojovniku - a) delali cenzus? Jenze vzdy, kdyz jim nekdo umrel, tak zacali od zacatku a jestli neumreli, tak pocitaji dodnes? b) nebo snad vsichni schromazdili na jednom miste a zacali se rozpocitavat kdo ke komu patri? c) nebo se snad jedna o kvalifikovany odhad = cucani cisel z prstu podle toho, jak potrebujeme?
  Me to pripada jako c) obzvlaste po katastroficke snaze Amiku vycvicit opozicni armadu -> kolik, ze jich bylo za ty desitky milionu USD? 40 nebo 50 z nichz polovina se pridala k IS.
  Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  20:34 10.02.2016

  Wenet, inak pri tvojom prispevku ma napadlo, ako nielen nase media, ale i londinsky SOHR-coby etalon objektivnych sprav zo Syrie, referovali o este dovtedy neznamom Islamskom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet, inak pri tvojom prispevku ma napadlo, ako nielen nase media, ale i londinsky SOHR-coby etalon objektivnych sprav zo Syrie, referovali o este dovtedy neznamom Islamskom State http://svet.sme.sk/c/6722434/s...
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  20:06 10.02.2016

  pro marius, Rusko je v konfliktu v Sýrii přímo či nepřímo přítomno od smaého začátku. Teď když Ruská federace přiznala, že poslala do Sýrie své islamisty ještě před příchodem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro marius, Rusko je v konfliktu v Sýrii přímo či nepřímo přítomno od smaého začátku. Teď když Ruská federace přiznala, že poslala do Sýrie své islamisty ještě před příchodem Islámského státu (jak mohli vědět že vznikne a přijde?) se podle mě staví mnoho věcí zcela na hlavu. Vysvětlení od Rusů je, že se měli infiltrovat do IS a díky tomu dnes navádějí ruské letecké útoky přesně na cíl. Jak je to dávno, co se ruský prezident dramticky pohoršoval nad tím, proč jim Američané nepředají koordináty správných cílů, když je mají a sami Rusové ne? Přesný opak byl zjevně pravdou. Vysvětli mi ale hlavně ten šílený nepoměr mezi tím, co dělali Rusové v letech 2011 až září 2015 a co dělají teď. Na začátku nechali hořet stoh, nezasahovali a současně důsledně bránili hasičům z okolí v zásahu a teprve když se požár rozhořel tak, že se rozšířil i do okolních vesnic a lidé začali z regionu prchat, teprve když je celá oblast destabilizovaná a rozvrácená přijedou na pozvání předsedy družstva a začnou hasit a k tomu hlásat, že jsou jediní skuteční hasiči a jediní komu jde o dobrou věc. To je prostě podivné, nelogické a nenormální. Proč to podle tebe takhle udělali?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:15 10.02.2016

  Mluvím o prvním roce povstání...

  1. povstání vedli členové Asadovi vlastní armády...

  2. dokud z toho nezačala být proxi válka po vstupu Iranu do konfliktu... tak tam bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mluvím o prvním roce povstání...

  1. povstání vedli členové Asadovi vlastní armády...

  2. dokud z toho nezačala být proxi válka po vstupu Iranu do konfliktu... tak tam bylo minimum zahraničních bojovníků a džihádistu.

  3. ano, stačilo, kdyby je přestali okolní stýty podporovat, ale proboha proč by to oni dělali, je to pro ně skvělý způsob jak pouštět Iranu žilou... takže jak je vlastně donutíte aby to udělali?

  Superme: ne Asad se neudržel, protože víc jak 60% jeho armády dezertovalo a změnilo stranu.... znovu ti říkám, že pro to byl zcela konkrétní důvod, což ty ignoruješ, protože si myslíš, že tam všichni v žili v lásce míru.

  Vůbec nevylučuji, že dokáží zlomit odpor a zvítězit za nějakou dobu, ale ptám se jak bude Asad držet poslušnost na dobytých územích? Když to nezvládl ani tenkrát? Požadá o pomoc IRGC? Hyzbalah?
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  18:50 10.02.2016

  Docela by mne zajímalo odkud čerpá pana Shania informaci, že na začátku tam bylo minimum džihádistů - osobní výzkum? To jak o celém tom průšvihu referují naše média by bral za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela by mne zajímalo odkud čerpá pana Shania informaci, že na začátku tam bylo minimum džihádistů - osobní výzkum? To jak o celém tom průšvihu referují naše média by bral za bernou minci leda blázen - demokratický opozičník - islámský fundamentalista je jen časový vývoj z logiky věci je to stále stejný Abduláh, alespoň jsem nezaznamenal grandiózní bitvu ve které demokratická opozice padla pod ze země vzrostlé Al-Kajdy (dnes už ne demkratická, ale umírněná opoziční Al-kajda)
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  18:29 10.02.2016

  Shania - Podívej se, Assad to neudržel z jediného důvodu - protože tam někdo poslal ozbrojence, kterým poté posílal nejenom posily, ale také zbraně. Sýrii momentálně okupují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania - Podívej se, Assad to neudržel z jediného důvodu - protože tam někdo poslal ozbrojence, kterým poté posílal nejenom posily, ale také zbraně. Sýrii momentálně okupují desetitisíce teroristů, kteří mají například nejmodernější protitankové zbraně a kteří se schovávají mezi civilisty. To jsou podle mého názoru extrémně náročné podmínky pro boj. Navíc Syrská armáda nedisponuje zase tak dobrou technikou. Pravda.. něco nově dodali Rusové, něco málo Číňané případně Íránci. Sýrie tu válku nevyhraje okamžitě, ale jak je vidět v posledních měsících, tak pomoc ruského letectva a ruských poradců začíná být dost zásadně znát. Blíží se bitva o Aleppo, která bude extrémně důležitá. Sýrie prostě musí zajistit hranice s Tureckem, ze kterého do země putují zbraně a hlavně nový bojovníci. Pokud se jim povede vyčistit trasu Homs-Hama-Aleppo-turecká hranice, tak budou mít z 90% vyhráno.

  Čekám pouze konec, kdy zvolená Syrská vláda bude mít zpět pod kontrolou celou Sýrii (samozřejmě s velkou autonomií pro Kurdy) a začnou práce na obnově země, které by mimochodem mohli využít české firmy, protože máme v Sýrii velice dobré jméno.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:03 10.02.2016

  Nechceš raději mudrovat o letadlech?

  Tohle se fakt nedá Shánio. Kdo asi tam ty džihádisty poslal? Ty nikdy nepřipustíš, že se tam lifrují bojovníci a zbraně ze zahraničí...furt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechceš raději mudrovat o letadlech?

  Tohle se fakt nedá Shánio. Kdo asi tam ty džihádisty poslal? Ty nikdy nepřipustíš, že se tam lifrují bojovníci a zbraně ze zahraničí...furt to budeš dokola zkoušet, že za to může Assad a že jsou to jeho lidi.
  To máš taky z F16.net?

  Skončit by to mohlo, kdyby už konečně dali Sýrii pokoj. Nechápu jak si někdo ještě může myslet, že tam někdo z místních v tomhle svrabu po těch letech pořád ještě bojuje za lepší zítřky...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:00 10.02.2016

  Troufnu si tvrdit, že scenář ala Libie, kdyby byl proveden v prvním roce povstání by byl podstatně lepší varianta než je dnes a to hlavně pro nás (uprchlíci), v té době tam bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Troufnu si tvrdit, že scenář ala Libie, kdyby byl proveden v prvním roce povstání by byl podstatně lepší varianta než je dnes a to hlavně pro nás (uprchlíci), v té době tam bylo naprosté minimum džihadistů. V okamžiku kdy do toho vstoupil Iran už by bylo pozdě.

  To co je tam teď bohužel přerostlo do proxi války takových rozměru, že jen tak neskončí.

  Superme: a zase znovu, kdyby byl Asad jediný, kdo tam udrží pořádek, tak ho tem udržel..., realita je taková, že způsobem jakým se ho snažil udržet bylo moc i na jeho vlastní armádu...

  Takže žádné Asad je jediný, kdo tam může udržet pořádek, on nese hlavní vinu na tom, co tam teď je a co je horší, bez trvalé okupace Sýrie zahraničními vojsky ani nemá šanci ho udržet, protože na to jednoduše nemá dost vlastní lidi...

  A i kdyby zvítězili, tak to co zažili Amici v Iraku a Afganu bude jen slabý odvar na rozdíl od toho co zažijí okupanti v Sýrii. Žádný dobrý konec tu nečekej.
  Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  16:30 10.02.2016

  Ja by som len pripomenul vsetkym fandom radoby demokratickej opozicie v Syrii, ze vyvoj v nej by po pripadnom zvrhnuti Assada isiel len dvoma cestami. Bud egyptskou alebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja by som len pripomenul vsetkym fandom radoby demokratickej opozicie v Syrii, ze vyvoj v nej by po pripadnom zvrhnuti Assada isiel len dvoma cestami. Bud egyptskou alebo libyjskou. Cize bud by sa kontrarevoluciou instaloval nanovo nejaky vojensky rezim, alebo sa rozpadne s tym rizikom, ze na jej zbytkoch si budu bacovat islamisti. Ziadna tretia moznost neexistuje. Je na kazdom, ktory scenar mu je blizsi a vyberie si ho...
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  15:15 10.02.2016

  fenri - Ať už západním zemím ve skutečnosti Assad vadí nebo ne, tak bohužel podporují snahy o jeho svržení. To je fakt a přijde mi opravdu nemorální a až ostudné podporovat v tomto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri - Ať už západním zemím ve skutečnosti Assad vadí nebo ne, tak bohužel podporují snahy o jeho svržení. To je fakt a přijde mi opravdu nemorální a až ostudné podporovat v tomto snažení zrovna Turky a Saúdy. Assad je jednoduše jediný, kdo dokáže v Sýrii udržet pořádek a hlavně jediný, který dokáže extrémisty potlačit. Nedokážu si představit situaci, že by v Sýrii vládla například FSA - v tom případě by nastal scénář Libye.

  Ale já přeci neřekl, že to je ideál. Já pouze řekl, že tito vojáci dokáží křesťany respektovat a dokonce bojovat po jejich boku. Toho FSA a jiné skupiny nejsou schopny, respektive jsem to nikde nezaznamenal. Už z toho důvodu bychom měli podpořit setrvání Assada u moci.

  Co se "Allahu Akbar" týká, tak jsem pouze napsal, že jsem to na žádném videu, kde bojovali vojáci SAA neslyšel. Né, že by to nikdo z nich nikdy neřekl, ale že jsem to nikdy popravdě nezaznamenal - pokud se pletu, tak sem klidně nějaké video hoď.

  Za gramatické chyby se omlouvám. Psal jsem to narychlo a věřím, že teď už to bude lepší :)
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  14:16 10.02.2016

  Pro B&S . Jen pro pripad, ze nejste trol, ale pouze malo bystry, specialne vam tu vysvetlim, jak to mezi staty chodi. To, ze Rusove jsou ve svem boji sami, opravdu neni tim, ze by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro B&S . Jen pro pripad, ze nejste trol, ale pouze malo bystry, specialne vam tu vysvetlim, jak to mezi staty chodi. To, ze Rusove jsou ve svem boji sami, opravdu neni tim, ze by si Putin znepratelil vsechny staty v sirokem okoli, ale proto, ze USA vyvijeji na tyto zeme tlak, nebo ze strachu, aby vlada pripadneho neposlusneho statu nemusela pak ve sve zemi resit nejake neprijemne problemy, pripadne nebyla svrzena demokratickymi silami, ktere jak jiste vite, jsou v kazde zemi v hojnem poctu.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:06 10.02.2016

  Superme - Assad je západním zemím víceméně ukradený.
  Nehodí se zemím Zálivu a Turkům. Těm samozřejmě jde Západ na ruku, ale zdá se, že "ocamcať pocamcať - viz Kerryho prohlášení. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme - Assad je západním zemím víceméně ukradený.
  Nehodí se zemím Zálivu a Turkům. Těm samozřejmě jde Západ na ruku, ale zdá se, že "ocamcať pocamcať - viz Kerryho prohlášení. Plus se teď tedy stal "morálním symbolem" tyranem a kanibalem, kterým média ospravedňují západní lezení do zadku Turecka a SA.
  Jinak bych to zas jako takovou idylu bez poskvrnky neviděl. V první řadě jsou to vojáci s traumaty, cynismem, často s kriminální minulostí. Obrázky jak ze Strážné věže, křesťan ruku v ruce s muslimem líbající židovské dítě, nad tím duha a kolem skáče vesel psík... To asi ne. Allahu Akbar jistě utrousí nejeden SAA. Ostatně - může to být i něco jako "Božínku...", "Můj ty Tondo" atd.
  Samozřejmě Syrie byla zásadně svobodomyslnější a tolerantnější země, než je průměr široko daleko.
  A sice nemám co říkat, protože píšu hrozně a s překlepy, ale tolik moc neshod předmětu s přísudkem tahá za oči...
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  13:57 10.02.2016

  BrothersAndSisters - Tak a teď se vrátíme do reality, ano? Pokud se člověk podívá byť jen na různá videa na YT nebo liveleak, tak u Syrské armády jsem nikdy nezaznamenal to "Allahu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BrothersAndSisters - Tak a teď se vrátíme do reality, ano? Pokud se člověk podívá byť jen na různá videa na YT nebo liveleak, tak u Syrské armády jsem nikdy nezaznamenal to "Allahu Akbar". Nevidím tam ani žádné radikály, ale spíše muže, kteří proti těm radikálům bojují a kteří si vážily toho, že Sýrie patřila k těm nejsvobodnějším muslimským zemím, kde vedle sebe žily v míru šiíté, sunité, křesťané, kurdové a jiní. Zemi, kde ženy nemuseli mít na hlavě žádné šátky a kde měli více méně naprostou svobodu toho, jak se budou oblékat a proto tam nebyl problém vidět ženy v džínách či dokonce šatech. Stejně jako naši dědové bojovali proti nacistům, tak oni bojují proti ještě horšímu nepříteli - islamistům. To, že se Assad nehodí současným režimům na západě k jejich zájmům v regionu a proto ho chtěli násilně svrhnout je bohužel smutná skutečnost a jasný důkaz toho, jak je současný západní svět (až na pár vyjímek) nemorální a absolutně se nedrží hodnot, na kterých byl postaven a díky kterým je tam, kde je.

  Ti, kterým západní lídři říkají radikálové (Hezbollah případně režim) cvičí a respektují křesťany právě ze Sýrie. Bojují bok po boku a dokonce se modlí v křesťanských kostelech ve městech, které získali zpět pod kontrolu. Naopak ti, kterým říkají umírnění či dokonce demokratičtí křesťany nenávidí. Pak nastává otázka, zda tito lídři skutečně zastupují naše západní hodnoty. Vždyť oni podporují ten nejradikálnější islám (wahábismus - SA) a co je nejhorší, oni ho podporují přímo na našem, tedy Evropském území. Jak mohu podporovat někoho, kdo nás nenávidí a naopak odsuzovat či přímo bojovat proti těm, jenž nás respektují?

  http://cdn.tradyouth.org/uploa...

  http://www.confrontingreligiou...

  Před vánoci Assad navštívil také kostel v Damašku.. radikál jeden :)

  https://02varvara.files.wordpr...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:16 10.02.2016

  B&S - Nic ve zlém, ale umíte číst? Alespoň trochu? Zase tady blábolíte nad něčím, co jsem vůbec nenapsal, ani si to nemyslím. Bavíte se sám se sebou.
  Nezlobte se, ale dialog s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  B&S - Nic ve zlém, ale umíte číst? Alespoň trochu? Zase tady blábolíte nad něčím, co jsem vůbec nenapsal, ani si to nemyslím. Bavíte se sám se sebou.
  Nezlobte se, ale dialog s někým mi musí něco dávat, nebo mě musí bavit. Ale s vámi to není dialog. Něco napíši a vy melete o něčem úplně jiném a reagujete nad něčím úplně jiným. Jinak proti lidem s Aspergrovým syndromem nic nemám...
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  13:08 10.02.2016

  fenri, snad nechcete tvrdit, že Asadovi vojáci jsou ateisté? Že Syrská společnost byla sekulární? Míníte asi, že byla tolerantnější k nemuslimům než jiné islámské země. Řečeno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, snad nechcete tvrdit, že Asadovi vojáci jsou ateisté? Že Syrská společnost byla sekulární? Míníte asi, že byla tolerantnější k nemuslimům než jiné islámské země. Řečeno jinak, byla umírněná a nebyla radikální. Což ovšem jako kriterium jinde odmítáte uznat. Nepodléhejte klamu, kdy se patrně v zájmu angažmá "pravoslavného" Ruska někdo snaží od počátku lakovat Assada málem na křesťana nebo osvíceného a sekulárního vládce pomocí málo známého vyznání Alávismu. Alávité jsou šíitská sekta, jsou to práví ořechoví muslimové. Nejsou to bezvěrci a už vůbec ne křesťané. Zjednosušeně řečeno - Rusko bojuje na straně jedněch muslimů proti jiným. Samo rozlišuje umírněné a radikální a ne že ne. Samo dělí na hodné a zlé a to podle toho, zda jsou s Assadem nebo proti němu. Bombardují i opoziční skupiny, které bojují proti IS, ale do hledáčku ruských bombardéru se dostay díky svému odporu k Assadovy. K vašemu výčtu úderů Ruska - Rusko začalo bombardovat oblasti blízko Damašku, kde neoperoval Islámský stát ale protiassadovská opozice. Dlouho po začátku - když si toho začal svět všímat - podnikli ojedinělé údery na Rakku. Třeba tady je to krásně vidět na mapě z konce minulého roku - všechny ruské údery jsou nasypány při pobřeží a jen zcela ojediněle v jádru IS: http://theaviationist.com/2015... (mapu lze rolováním v ní zvětšit).
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:43 10.02.2016

  SeaWolf: myslím že předchozí dohody znám též i bez toho, abych si četl vaše linky, nebo Visingra. Jaksi to nic nemění na tom, že Turecko nemůže zabránit ruským lodím projíždět ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SeaWolf: myslím že předchozí dohody znám též i bez toho, abych si četl vaše linky, nebo Visingra. Jaksi to nic nemění na tom, že Turecko nemůže zabránit ruským lodím projíždět Bosporem, aniž by to bylo de facto i de iure vyhlášení války. Nic víc jsem nepsal. Ostatní vaše posty jsem nečetl.
  Můžete mi uvést, kde jsem řešil sexuální orientaci Visingera? Já jsem o nic nepal, tak co mi to podsouváte? Píšu o jeho odbornosti a o tom co zažil a co umí. A to žádná sláva prostě není. Zbraním fakt moc nerozumí a některé jeho teze jsou zvláštní, byť v řadě ohledů s ním souhlasím (jsem "sionista", třeba :-)).
  90% novinářů je někým placeno - to je důkaz jejich odbornosti? Píšou to noviny, tak musí být pravda? Visingr je mledý klučina, kterému mu občas něco otiskne IDNES a který do ATM občas přeloží nějaké články. Zbraním fakt moc neruzumí.
  Mepu nebyl vyhozen pro chování, jak tu lžete, ale proto, že se lidi z Palby rozhodli, že na Palbě budou jen historická témata a aktuální konflikty budou na aktuálních konfliktech. A pokud čtete jeho příspěvky, tak se ukazuje jako hodně dobré orakulum. Na jeho slova dochází zásadně častěji, než třeba na Visingerova. Podsouvat mu nějaké spojení s vojáky v záleze, je asi tak fér a pravdivé, jako podosuvat vám spojení s dealery dětského porna. Ale proč si neplácnout trochu špíny, že?
  Rozdíl mezi sůčkem a migem pozná určitě lépe, než Visingr. Proboha čtěte ty texty. Visingr je prostě hobík modelář, který si ovšem občas slepí prsty a jindy se řízne..
  Tak aby jsme věděli o kom se tu bavíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  12:32 10.02.2016

  fenri
  Můj post ohledně dohody Montreaux 1936 navazoval na post ohledně dohod předcházejících a Sèvreská Lausannská smlouva. Následně napíšeš, že jsme to nečetli s komentářem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  Můj post ohledně dohody Montreaux 1936 navazoval na post ohledně dohod předcházejících a Sèvreská Lausannská smlouva. Následně napíšeš, že jsme to nečetli s komentářem který spíš usvědčuje Tebe, že jsi nečetl mé posty a už vůbec to co v těch postovaných odkazech je. Vést následně smysluplnou debatu naprosto ztrácí význam. Což by asi účel že...

  Montreaux pouze navazuje na předcházející smlouvy a ty doplňuje dlo aktuální situace ( od totiž například Sovětský svaz / Carské Rusko v případě Sèvreské smlouvy neměl žádné letadlové lodě )

  Nikde jsem nepsal že by Turecko nebo kdokoli jiný měl potápět Ruské lodě. Psal jsem pravý opak viz post: Datum: 09.02.2016 Čas: 13:28 kde to i vysloveně píšu.

  Visingr píše a je placen odbornými publikacemi za tyto články: http://lvisingr.czweb.org/... sekce / kde publikuji. Dokonce publikuje i zde na Armadnich novinách jak koukám. Jeho sexuální orientace na kterou narážíte mi jsou zcela ukradené :-) Předpokládám, že všichni posměváčkové pochází z neposkvrněného početí :-) A sem to nepatří.

  MEPU je správce webu aktualnikonflikty.eu který vede od doby kdy byl "vyhozen" z palby.cz začátkem roku 2015 tuším pro své chování. A sdružuje kolem sebe lidi sobě blízké tedy "Československé vojáky v záloze" nebo jak si tahle soldateska říká. Před rokem sice nepoznal rozdíl mezi Migem a Sůčkem a dnes píše rozsáhlé technické analýzy ohledně vychylování paprsků letových radarů. Neříkám, že blbě ale je obdivuhodné co nastudoval ze všech oborů vojenství asi za 6 měsíců :-D

  Tak aby jsme věděli o kom se tu bavíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:31 10.02.2016

  B&S - koukám, že na to, co jsem napsal nemáte argumenty, takže jen trolíte. Assadova Syrie byl (zejm. na poměry regionu) sekulární stát. To ISIL, An-Nusrá, Al_Kaidá a jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  B&S - koukám, že na to, co jsem napsal nemáte argumenty, takže jen trolíte. Assadova Syrie byl (zejm. na poměry regionu) sekulární stát. To ISIL, An-Nusrá, Al_Kaidá a jejich dceřinky a deriváty jistě nejsou. Jde o mezinárodně uznané teroristické organizace.
  Rovněž uřezávání hlav, upalování zajatců atd. nejsou standarním postupem SAA (byť si umím představit, že k nějakému excesu dojde).
  Jinak bych uvítal, kdybyste si svoje podsouvání toho, co si myslím strčil někam. Je to mimo a je to neslušné.
  Pokud nechápete rozdíl mezi ISILem a předválečnou Syrií, tak je debata asi zbytečná.
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  12:15 10.02.2016

  fenri, vždyť jsi v tom zápalu zcela zapomněl, že Assad sám a jeho armáda je také z 99% islamistická. Jsou to muslimové, jako každý jiný v oblasti. Řvou Allahu Akbar jako všichni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, vždyť jsi v tom zápalu zcela zapomněl, že Assad sám a jeho armáda je také z 99% islamistická. Jsou to muslimové, jako každý jiný v oblasti. Řvou Allahu Akbar jako všichni ostatní. Jsou přesvědčení, že Alláh je na jejich straně a díky tomu mohou zabíjet nepřátele včetně žen a dětí a také to dělají, již od roku 2011. A jestli tedy není umírněný muslim a radikální muslim, ale jenom muslim, pak bychom asi měli s čistým svědomím bombardovat i Assada. To ty sám a lidé tvého světonázoru rozdělují muslimy na hodné a zlé - jsi muslim na starně Assada, jsi dobrý muslim a můžeš být klidně čečenský salafista ala Kadyrov, stojíš proti Assadovi zabít tě je málo. Turek - špatný muslim, Syřan - podle toho na které je straně, syrský muslim u IS je hrdlořez, muslim u Assada je vlastně pravoslavný křesťan, Kurd - dobrý muslim, ač je to spíš marxista jak bič, Íránec - dobrý muslim, Saud - špatný muslim. Tak kdo tady hrome sortýruje muslimy na dobré a špatné? Rus nebombarduje radikální i umírněné islamisty, ne ne, vyhrdně bombarduje protiassadovskou opozic, a proassadovské bojovníky nechává být, byť by byli seberadikálnější (lidé z Hizballáhu, lidé z Íránských revolučních gard).
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  11:54 10.02.2016

  Nevím FSA jakožto ta první umirnená opozice už moc uzemí nekontroluje..Sou spis na jihu, kde se ted tolik neutoci..Zajimavostí je ze dve města na jihu se chtwela pridat k vláde a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím FSA jakožto ta první umirnená opozice už moc uzemí nekontroluje..Sou spis na jihu, kde se ted tolik neutoci..Zajimavostí je ze dve města na jihu se chtwela pridat k vláde a vyvesili Syrské vlajky..nasledne prijeli lide z an nusry ty místní nahazeli do aut a odvezli nekam na za město.. :)

  Dnes sem zaznamenal odkazy na přesun 200 militantů šajm aj islam ( nevim presne ted jak se to pise) z Turecka do Syrie v oblastí jižní lakatie..a následně v severní části kolona 35 pickupů stejné organizace. Oni si proste jezdi do turecka pro zbraně a zásoby, odpocinou si a pak se vrací..
  To stavení uprchlických táboru na hranicích je jen zástěrka..používají tam uprchlíky jako živý štít aby tam mohli nerušeně obchodovat s IS.
  Zaroven pochybuju ze to USA neví, tak hloupí zase nejsou.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:38 10.02.2016

  B&S - Rusko že nebombarudje ISIL? Sakra chlape, Rusko na něj shodilo za měsíc víc, než Západ za rok. Viděl jste mapu Syrie? Víte kdo obléhá Dejr az Zaur a koho tam Rusové opakovaně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  B&S - Rusko že nebombarudje ISIL? Sakra chlape, Rusko na něj shodilo za měsíc víc, než Západ za rok. Viděl jste mapu Syrie? Víte kdo obléhá Dejr az Zaur a koho tam Rusové opakovaně bombardují, včetně nasazení Tu-22? Ne, demokratická opozice to není. Víte kdo je bombardován v okolí Kuweiresu a přes čí území byla vybojována šíje ke Kuweiresu? ISIL. Přes čí území byla probambardována cesta SAA ke kurskému území severně od Aleppa? Opět přes ISIL. Kdo je v kapse u Aleppské eletrárny?...

  Rusové prostě jedou podle svých plánů a postupu SAA a neřeší, jestli bombardují hodné islamisty nebo zlé islamisty. Nebo momentálně hodné a momentálně zlé islamisty. Pro ně je to jedna verbež. Nevidí důvod, proč by si měli vybrat zrovna ISIL. Samozřejmě se nejprve snaží sjednotit a konsolidovat území a z té mozaiky, kdy Syrie je de facto jedna velká frontová linie všude, udělat homogenní území.
  A přiznám se, že já občas nestíhám sledovat ty kolotoče, kteří uřezávači hlav a genocidsté křesťanů jsou teď naši kamarádi a kteří už ne, ale možná jimi budou zítra.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  11:36 10.02.2016

  Myslím, že turecko může do sýrie vstoupit jedině jako obránce svých menšin a to určitě rusko vzhledem k jeho politice bude jen podporovat...
  Mimochodem jaký záměr mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že turecko může do sýrie vstoupit jedině jako obránce svých menšin a to určitě rusko vzhledem k jeho politice bude jen podporovat...
  Mimochodem jaký záměr mají rusové/iránci a asad s kurdy, začnou je likvidovat až na ně přijde řada nebo jim prostě nechají kus sýrie? To by prý mohlo být výhodné i pro turecko, které by se chtělo zbavit svých kurdů.
  viz:
  Turecko k tomu zaujímá hodně pragmatický postoj. Pro Turky by to mohlo být řešení pro jejich problém s Kurdy na jihovýchodě země, kde se bojí povstání. Vytvoření oficiálního státu mimo turecké území pro Ankaru nepředstavuje takový problém a může to snížit napětí uvnitř jejich hranic. Ti nacionalisté by se prostě mohli přesunout do nového státu. Více na: http://nazory.euro.e15.cz/rozh...
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  11:05 10.02.2016

  Rozlišujme boj proti IS, střet s Ruskem a závazky vůči Turecku - to není nutně jedno a totéž. Popořádku: boj s IS západní koalice vede a vede jej intenzivně a současně s ohledem na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozlišujme boj proti IS, střet s Ruskem a závazky vůči Turecku - to není nutně jedno a totéž. Popořádku: boj s IS západní koalice vede a vede jej intenzivně a současně s ohledem na minimalizování civilních obětí. Tento boj vede západ déle než Rusko a navíc v nevýhodném postavení, když jim to Rusko i Assad stále vyčítají. Po velmi opožděném příchodu Ruských sil do Sýrie (nic jim nebránilo být tam už tři roky - kašlali na to a teď dělají ty nejsnaživější) k žádnému střetu s koaličními vzdušnými silami nedošlo, je sice fakt, že údery na IS Rusko přenechalo západní koalici a sami se soustředí na podporu vyčišťovacích operací syrské armády v nejbližším okolí Assadovy rodiny - ale i tak se zjevně obě strany, tedy ruská i západní střetu vyhýbají. Myslím, že se vyhýbají byť i jen teoretickému vzájemnému ohrožení. To už u Ruska něco znamená, když nad Evropou provokují cca 400 x do roka a tady, kde mají ideální podmínky, západní piloty neotravují. No a na konec Turecko - Putin si postupně znepřátelil všechny potenciální partnery, nejprve jednoho souseda po druhém (ani Lukašenko už se s ním nechce moc bavit) a nakonec i ty vzdálenější. Vždy je to stejné, velké námluvy, otevírání mešit, nabídky hospodářské pomoci, stavby plynovodů, a když ptáček nesedne na lep, tak výhružky a hrozba přímé konfrontace. Přes to všechno pochybuji, že Rusko půjde proti Turecku přímo a otevřené, neboť NATO by si opravdu nemohlo dovolit zaváhat už z principu. Že Rusko vyvede Turecku nějakou sviňárnu je jasné, na to jsou experti, ale že by šli do otevřené války a stříleli Iskandery na Istanbul (jak tu někdo naznačoval) - tak až takoví blázni opravdu Rusové nejsou. Jednou bude možná sám Assad litovat, komu to podal ruku, jen pro jeho modré šíitské oči tam jistě Rusko svými zdroji v době krize neplýtvá.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:25 10.02.2016

  jsk1: přehnal jste to po ránu s trávou či koksem, nebo jste islamista?:-)

  jsk1: přehnal jste to po ránu s trávou či koksem, nebo jste islamista?:-)

 • Luky
  10:21 10.02.2016

  Máš pravdu jsk1, oni se ty Turci ze Sýrie prostě vyženou a bude klid.

  Máš pravdu jsk1, oni se ty Turci ze Sýrie prostě vyženou a bude klid.

 • jsk1
  10:18 10.02.2016

  turecko by mělo určitě do Sýrie vstoupit, pokud bude Rusko vzdrovat tak se turci ze Sýrie jedoduše vyženou, Putin potřebuje lekci!

  turecko by mělo určitě do Sýrie vstoupit, pokud bude Rusko vzdrovat tak se turci ze Sýrie jedoduše vyženou, Putin potřebuje lekci!

 • marius
  09:51 10.02.2016

  S tou podporou Turků, v tomto případě, by pánové v NATO měli být raději opatrní.

  S tou podporou Turků, v tomto případě, by pánové v NATO měli být raději opatrní.

 • GAVL
  08:16 10.02.2016

  KOLT

  Bránit agresivní a invazivní Turecko je stejné jako být sám invazivní a agresivní.

  Takže opak je pravdou, soudržnost NATO netestuje Rusko, ale Turecko a všichni ostatní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Bránit agresivní a invazivní Turecko je stejné jako být sám invazivní a agresivní.

  Takže opak je pravdou, soudržnost NATO netestuje Rusko, ale Turecko a všichni ostatní členové.

  Pokud je NATO obranným paktem , tak ho sami rozvracíme, když tolerujeme Turecku jeho záměry a poskytujeme mu dokonce ochranu.
  Pokud je NATO útočným paktem, tak pak ano pokud nepodpoříme Turecko, tak tento pakt rozvrátíme.

  Musíme se tedy rozhodnout zda chceme, nebo nechceme být agresory a v bou případech si stanovit jaké cíle chceme tím kterým postojem dosáhnout.

  Rusko je zatím v této otázce jen přihlížející.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:02 10.02.2016

  KOLT a SeaWolf - mě přijde legrační postovat jsem články a přitom si je nepřečíst. V SeaWolfem postovaných článcích není nic o tom, že úžiny PATŘÍ Turecku a nebo že tam Turecko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT a SeaWolf - mě přijde legrační postovat jsem články a přitom si je nepřečíst. V SeaWolfem postovaných článcích není nic o tom, že úžiny PATŘÍ Turecku a nebo že tam Turecko může legálně potápět ruské lodě, které tam poplují. Dohoda z Montreaux se týká výhradně VÁLEČNÝCH lodí. Pokud by Rusové přestali tahat materiál Ropuchami, ale vozili to civilními loděmi či pod vlajkami jiných zemí, nemá Turecko legální možnost jim to zakázat.
  Co se týče vojenských lodí - tak i tam by to bylo proti duchu té dohody. Ta "je o tom", že má kontrolovat přístup vojenských lodí patřícím státům, co NELEŽÍ U ČERNÉHO MOŘE DO Černého moře...
  Druhá věc je fakt, že Turecko bez NATO se prostě Rusku postavit nemůže a že i pro NATO by bylo krajně obtížné po morální a politické stránce zdůvodnit, proč má nasazovat svá vojska ve prospěch Erdoganových poruch ega.
  Domnívám se, že maximální podpora, kterou by NATO Turecku (kromě slov a zpravodajství) poskytlo by možná bylo pár baterií Patriotů. Ty by ale sotva byly schopny zabránit obrovským škodám na Turecké infrastruktuře v případě masivního ruského raketového útoku. Prostě celé kouzlo je v tom, že Turecko na Rusko "nemůže", zatímco Rusko ano. Turecko nemá JAK zaútočit třeba na Moskvu či Pitěr, zatímco Rusko může poměrně snadno změnit uliční plán Ankary i Istanbulu i za použití pouze konvenčních zbraní.
  Nicméně myslím, že tohle je jen teoretizování. Erdogan jistě magor a fanatik je, ale normální Turci si (většinou) válku s Ruskem nepřejí a Turecká generalita nebude sborem blbečků, co neumí počítat do pěti. Myslím, že to dopadne tak, že Turecko bude na všech frontách okopávat Rusům kotníky.
  Jinak KOLTe, s velkou většinou Vašich názorů zcela (jako obvykle) souhlasím.

  Spíš mě zaráží, že při tom ruském provozu v Bosporu ještě nedošlo k žádné havárii, protože Bospor patří mezi extrémně náročné a nebezpečné pasáže. A nepochybuji, že by se Turkům nesmírně líbilo, kdyby v Bosporu najela nějaká Rupucha či Jauza na břeh a bylo nutné jí vyložit. A věřím, že pokud by to bylo jen trochu možné, že by se Turci snažili nějaké ruské lodi na břeh či ke srážce nenápadně pomoci. Chyba dispečera, lodivoda... Ach ano, je nám líto, bude exemplárně potrestán.

  Co se týče L. Visingra, jde o človíčka, který má slušně načteno a sleduje pár webů, ale neřekl bych, že více, než (i zde diskutujících) řada lidí, co se zajímají o problematiku.
  Třeba v otázce analýz, situací na frontách, tak si myslím, že třeba MEPUovým rozborům a "předpovědím" nesahá ani po kotníky. Technické články (ale i bezpečnostní) se neblíží pracem Cover72 a třeba o REB ví třeba Shania jistě víc. Ten člověk prostě jen strašně, strašně moc píše a považuje se za důležitého (mládí...). Ostatně poměrně častý úvod jeho příspěvků na blogu začíná stylem: "jistě jste zvědavi na můj pohled", "řada lidí očekává mé stanovisko...". Působí to komicky a nevkusně. Připomíná mi kluka, co hodně četl o puškách a pistolích, ale ještě nikdy nebyl na střelnici a možná by se v hloubi duše bál jak to bouchne. A přesto ho čtu docela rád a myslím, že pokud se bude více věnovat pokornému čtení a méně sobě a psaní, tak z něj vyroste vzdělaný odborník. Docela mu v tom i fandím.
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  06:23 10.02.2016

  NATO není obranná aliance. Kolte, můžete uvést prosím jakou obrannou válku kdy NATO vedlo?

  NATO není obranná aliance. Kolte, můžete uvést prosím jakou obrannou válku kdy NATO vedlo?

 • KOLT
  23:44 09.02.2016

  Ještě si dovolím jeden komentář k té multikulti společnosti v Sýrii. Mám to tedy jen z doslechu z křesťanských kruhů, nicméně křesťané v Sýrii si od vládnoucího režimu užívali ne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě si dovolím jeden komentář k té multikulti společnosti v Sýrii. Mám to tedy jen z doslechu z křesťanských kruhů, nicméně křesťané v Sýrii si od vládnoucího režimu užívali ne zrovna vybíravého zacházení. To, že jich spousta prchla před IS na území držené Assadem je prý prostě a jednoduše dané tím, že všechno lepší než IS....
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:26 09.02.2016

  pro fenri: Tak aspoň jednou přiznejte, že jste se sekl ;-) Ovšem s hodnocením možností a především morálky Turecka vcelku souhlasím. Stejně tak s hodnocením LV. Matně si vzpomínám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro fenri: Tak aspoň jednou přiznejte, že jste se sekl ;-) Ovšem s hodnocením možností a především morálky Turecka vcelku souhlasím. Stejně tak s hodnocením LV. Matně si vzpomínám na text o odstřelovačkách, kde jako jednu z nevýhod opakovacích pušek zmiňoval jejich nízkou spolehlivost ve srovnání se samonabíjecími :-)))

  Jinak pokud někdo na západě reálně podpoří SA či Turecko v jeijch snažení, je to začátek konce. I ten zbytek naší morální integrity by šel do kytek. Pro Rusko je naopak zajímavá příležitost testovat soudržnost NATO. Je jim jasné, že invazivní Turecko se nikomu v NATO příliš podporovat nechce. Na druhou stranu, pokud ho nepodpoříme, riskujeme celé NATO. Osobně bych byl pro to říct ještě před jakoukoliv eskalací konfliktu zcela jasně, že NATO je obranná aliance, takže se jednoznačně postaví za svého člena, bude-li napaden. V žádném případě ale nebude podporovat agresivní manýry svých členů (no dobře, USA mají nevyslovenou výjimku, haby mě zase někdo nebral za slovo ;-) To je vtip ;-) ).
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  22:39 09.02.2016

  P.S.
  Jinak Turci jsou spojenci k pohledani:
  http://www.infowars.com/erdoga...

  Erdogan chtel 30 mld Euro a ne pouze 3 mld Eur ...
  Zobrazit celý příspěvek

  P.S.
  Jinak Turci jsou spojenci k pohledani:
  http://www.infowars.com/erdoga...

  Erdogan chtel 30 mld Euro a ne pouze 3 mld Eur - skromny chlapec.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  22:35 09.02.2016

  Ja se domnivam, ze je zajimave toto:

  http://prvnizpravy.parlamentni...

  USA hodilo Turecko a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja se domnivam, ze je zajimave toto:

  http://prvnizpravy.parlamentni...

  USA hodilo Turecko a SAE pres palubu:
  http://www.middleeasteye.net/n...

  A zatimco racek tvrdi, ze Turecko ma nejsilnejsi armadu v regionu, tak Turci si tim sami jisti nejsou a byvaly turecky general predpovida katastrofu:

  http://zpravy.aktualne.cz/zahr...

  Podle me se Rusove jen tresou, aby Turci byli tak sileni a prekrocili hranice. Rekl bych, ze pak by jim priletelo na privitanou do Syrie misto kytic osvoboditelum vetsi Kalibr.
  Jinak Cejkis to sesumarizoval velmi pekne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mossback
  21:26 09.02.2016

  Luky - "nějak na tom jeho webu už nemohu najít hambaté postřehy ze života"
  lvisingr.czweb.org > Můj osobní profil > Mám rád > sex (zde se skrývá odkaz)
  není zač :D :D :D

  Luky - "nějak na tom jeho webu už nemohu najít hambaté postřehy ze života"
  lvisingr.czweb.org > Můj osobní profil > Mám rád > sex (zde se skrývá odkaz)
  není zač :D :D :D

 • fenri
  21:23 09.02.2016

  SeaWolf - někdo píše, jiný čte.
  Visingr je malý kluk. Není ani technický expert ani voják.
  Ale pokud ho tak adorujete, tak ho čtěte. Jeho názory se vám líbit nebudou ani za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SeaWolf - někdo píše, jiný čte.
  Visingr je malý kluk. Není ani technický expert ani voják.
  Ale pokud ho tak adorujete, tak ho čtěte. Jeho názory se vám líbit nebudou ani za mák. O Rusku a Putinovi má VELMI vysoké mínění...
  Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  21:14 09.02.2016

  No podla mna je v sucasnej situacii rozpad a stiepenie velkych arabskych statov pre Europu rozhodne zla sprava, hlavne z bezpecnostneho hladiska. Ked tieto zeme tvorili jeden celok ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No podla mna je v sucasnej situacii rozpad a stiepenie velkych arabskych statov pre Europu rozhodne zla sprava, hlavne z bezpecnostneho hladiska. Ked tieto zeme tvorili jeden celok a boli pod jednou centralnou vladou, tak bolo v pripade potreby rokovat a riesit pripadne zalezitosti iba a len s nou. Navyse bolo k nim zaujat stanovisko a postoj a predikovat jej dalsie spravanie jednoduchsie, lebo cela sa uberala krajina rovnakym politickym kurzom. Ak sa nam podarilo aj nie priatelsky naklonit dany stat, ale vybudovat si aspon urcity respekt, tak to platilo pre jeho cele uzemie. Teraz, ked by vznikli na ich ruinach hypoteticky dalsie staty, tak to zmeni uplne od zakladov typ politiky, ktory sme uplatnovali na Blizky Vychod. Ku kazdemu takemuto statu si musime vybudovat vztahy a triestit tak energiu na viacej smerov ako ked tvorili jeden celok( Uz teraz si EU nevie rady v Libyi s jej dvoma vladami, a slubuje sankcie na tych vladnych predstavitelov z jednotlivych vlad, co sabotuju dohodu medzi sebou) . Ale ak by sme vo vacsine v nich ziskali spojencov, tak by sa velmi lahko mohlo stat, a nikto nezaruci, ze prave v tych zopar statoch ziskaju moc prave islamisti, co je vsak taktiez ohromne nebezpecenstvo...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:10 09.02.2016

  Tak sem prosím mořský Vlku pošli přímý odkaz na ten Visingerův článek o Bosporu (dal jsi celý web).

  Jinak já tím nechci Visingera nějak zpochybňovat, mám jeho články rád... ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak sem prosím mořský Vlku pošli přímý odkaz na ten Visingerův článek o Bosporu (dal jsi celý web).

  Jinak já tím nechci Visingera nějak zpochybňovat, mám jeho články rád... ale nějak na tom jeho webu už nemohu najít hambaté postřehy ze života, co tam měl dříve...byla to docela sranda
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  21:00 09.02.2016

  fenri
  pokud Ti Lukáš Visingr který publikuje odborné články nevoní můžu mít jednu zcela naivní otázku?

  Kde publikuješ nebo co jsi napsal Ty? Tak aby jsme to porovnali. Děkuji

  fenri
  pokud Ti Lukáš Visingr který publikuje odborné články nevoní můžu mít jednu zcela naivní otázku?

  Kde publikuješ nebo co jsi napsal Ty? Tak aby jsme to porovnali. Děkuji

 • fenri
  20:54 09.02.2016

  To SeaWolf - no, Visingra znám docela dobře. Zrovna ten jeho "blogýsek" je někdy docela sranda. A uznávaný odborník? No tak jo...:-D
  Nicméně nic to nemění na faktu, že pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To SeaWolf - no, Visingra znám docela dobře. Zrovna ten jeho "blogýsek" je někdy docela sranda. A uznávaný odborník? No tak jo...:-D
  Nicméně nic to nemění na faktu, že pokud Turecko začne potápět Ruské lodě, tak na to nemá právo a velmi pravděpodobně dopadne špatně. A je celkem jedno, kolik má vojáků. Můžete upřesnit, jak konrétně si myslíte, že Turecko zabrání Rusku udělat mu něco moc ošklivého? Ano, možná se půjde schovat za máminu sukni a zpoza ní pokřikovat, dávaje si dobrý pozor, aby máma byla vždy mezi ním a velkým klukem odvedle, ale jinak...?
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  20:33 09.02.2016

  fenri
  Nic proti Tobě, ale existuje v diskusi taková poučka než abych něco plácnul a vydával to za fakta tak si něco nastuduji. Tady je malý výcuc o to jak to je s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  Nic proti Tobě, ale existuje v diskusi taková poučka než abych něco plácnul a vydával to za fakta tak si něco nastuduji. Tady je malý výcuc o to jak to je s Bosporem:
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  Psaný zákon případně smlouva / úmluva má ještě daný výklad a všeobecně uznávanou praxi ( tak to funguje ve většině demokratických soudních systémech )
  A tak ještě příklad z praxe ohledně Bosporu: http://www.securitymagazin.cz/...

  Tvůj výklad a Ruský výklad tohoto ustanovení nemusí být výkladem mezinárodním. taková je praxe.

  Jinak psal jsem úvahu opírající se o rozhovory a články uznávaného českého vojenského/bezpečnostního analytika Lukáše Visingra který přispívá odbornými články třeba do ATM .... atd. A jsem sním "za jedno" to je celé http://lvisingr.czweb.org/...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:14 09.02.2016

  To SeaWolf - ještě mě zaujala vaše úvaha na téma - Turecko má nejsilnější armádu v oblasti, Rusko ho nemůže ohrozit. Jak početná Turecká pěchota, M60 a M113 zabrání Iskanderům, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To SeaWolf - ještě mě zaujala vaše úvaha na téma - Turecko má nejsilnější armádu v oblasti, Rusko ho nemůže ohrozit. Jak početná Turecká pěchota, M60 a M113 zabrání Iskanderům, Kalibrům, Ch-15, Ch-55 zasáhnout Turecko? Protiraketovou obranu nemají nic moc. Nevím, zda lze očekávat vystoupení NATO na straně Turecka, pokud by Turecko začalo potápět lodě, vozící materiál určený k likvidaci teroristů na území státu, jehož vláda s tím souhlasí. Turci jsou zbabělci, schovávající se za záda NATO. Jinak jsou dobří tak na masakry civilů. A řekl bych, že v NATO roste nevole hrát zbrojnoše Turecku.
  Vtip je v tom, že Turecko (i geograficky) Rusko moc ohrozit nemůže. Vice versa to však neplatí. Naopak.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  19:56 09.02.2016

  Pro pana Grohmanna:

  Jste nezávislé médium a nebo musíte držet linii provládního zpravodajství ?

  Čekal bych zprávy v souvislostech.

  Rusové s vládními syrskými jednotkami ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro pana Grohmanna:

  Jste nezávislé médium a nebo musíte držet linii provládního zpravodajství ?

  Čekal bych zprávy v souvislostech.

  Rusové s vládními syrskými jednotkami uzvařeli sever Aleppa a odřízli tak umírněné islamisty, jak jsou v našich médiích označováni, od zásobování z Turecka. Nyní již zbývá velmi malá část hranice přes kterou lze zásobovat FSA. V ten samý okamžik státy podporující umírněné islamisty hlásají zprávy o připravenosti na pozemní operaci. Tedy je to jen následek postupu Ruska a prosyrských jednotek. Záminkou je opět boj proti ISIL.

  Saudové a Turci čekají, zda je podpoří USA. Ovšem USA již žije volbami.

  Pokud chcete zprávy, tak se podívejte na níže uvedenou mapu v čase a uvidíte:

  1) Důvod, proč západ a Saudové chtějí pozemní operaci. Jde o sever od Allepa.
  2) Území, které Rusko a Sýrie nechala pro uprchlíky. Území u hranice s Tureckem, kam nevytlačují FSA.
  3) Současně se také podívejte na intenzitu bombardování "západní" koalice (v mapě označeno modře) Je to spíše propaganda než kampaň.

  slíbená mapa
  http://syria.liveuamap.com/...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:10 09.02.2016

  SeaWolf - prostě podle mezinárodního práva Bospor Turecku nepatří. To je celé.

  SeaWolf - prostě podle mezinárodního práva Bospor Turecku nepatří. To je celé.

 • Petr M
  19:06 09.02.2016

  Syrská armáda s podporou Rusů vytlačuje radikální islamisty, teroristy z jednoho města za druhým, stávajícím tempem většinu území bude mít vláda brzy pod kontrolou.

  Nevidím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Syrská armáda s podporou Rusů vytlačuje radikální islamisty, teroristy z jednoho města za druhým, stávajícím tempem většinu území bude mít vláda brzy pod kontrolou.

  Nevidím důvod proč by ted chtěli bojovat proti IS, když 5 let IS a jiné teroristické skupiny podporovali a dodávali jim zbraně, do Turecka jezdí tisíce cisteren se s ropou od IS...Spíš chtějí bojovat proti vládě, záminka se jistě najde, jak to zařídit...

  Pokud do bojů zatáhnou Rusko, může to být začátek 3. sv války, jelikož islámské Turecko je součástí Nato
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:01 09.02.2016

  Je to zajímavý, zatím to vypadá, že se Rusům zadaří i tady. Na Donbasu to bylo vojensky obráceně - přes čáru podporovaná revolta, která odolala regulérní armádě (i když měli v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to zajímavý, zatím to vypadá, že se Rusům zadaří i tady. Na Donbasu to bylo vojensky obráceně - přes čáru podporovaná revolta, která odolala regulérní armádě (i když měli v jednu chvíli dost namále).

  Tady podporují regulérní armádu a snaží se potlačit povstalce.... už se jim částečné odříznutí povedlo, snad to dotáhnou do konce a uvidíme opačný závěr. Otázka je, nakolik to Rusy vyčerpává...nemyslím, že by ta vojna nešla utahnout, spíš je asi nepříjemné to odříznutí od západu, na který budovali vazby (stejně jim ale atlanťané nepřáli)...to odříznutí mě popravdě lidsky až tak netrápí (taky jsem nemusel nasolený Rusy, co jim všechno "patří"), ale obchodně je to pro východní Evropu škoda. Doufám, že při obnově Sýrie alespoň využijeme našeho dobrého jména v zemi.

  Ze všeho nejvíc je mi líto obyčejných Syřanů. Karma to ale Anglosasům vrátí.... :D
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:33 09.02.2016

  .éééÉÉééé... Co?!!

  .éééÉÉééé... Co?!!

 • RastiSlav
  17:37 09.02.2016

  Podla toho to vyzera ze podporovatelia isilu chcu vyjst z tiena a ukazat svetu pravy dovod arabskeho jara.kto sa neskloni bude potrestany.zevraj boj proti is.takto si nalozit do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podla toho to vyzera ze podporovatelia isilu chcu vyjst z tiena a ukazat svetu pravy dovod arabskeho jara.kto sa neskloni bude potrestany.zevraj boj proti is.takto si nalozit do huby a este chrochtat blahom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:14 09.02.2016

  "Protože máme své zkušenosti z Jemenu, Saudské království oznámuje připravenost podílet se pozemními jednotkami s koalicí vedenou Spojenými státy na akcích proti ISIL,"
  Jo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Protože máme své zkušenosti z Jemenu, Saudské království oznámuje připravenost podílet se pozemními jednotkami s koalicí vedenou Spojenými státy na akcích proti ISIL,"
  Jo, vidime, jak dostavaji tezce na zadek. Saudi nemaji ani omylem na dalsi podobnej pruser. A jestli budou provokovat dal, je pravdepodobny, ze Jemensky povstalci dostanou zajimave zasilky munice. Saudi muzou bejt radi, ze se vesele nerevolucionuje u nich doma a ve velkym. Ta poprava ze zacatku roku to jen tak tak nespustila. Turci to stejny, plnou hubu kecu a je jasny, ze nejakou tu false flag operaci jako zaminku zvladnou, ale co potom? Jestli bude opravdu hrozit utok z Turecka, tak je dost pravdepodobne, ze se jim pres noc postavi do cesty par praporu VDV. Cely Jizni vojensky okruh ma posledni dobou pohotovost a prohani techniku a lidi jako zbesily. Zautoci Turecko na sily RF, navic na uzemi statu, kam podnikaji invazi? Podopra ze strany USA je nejista, protoze se da predpokladat, ze ten vyrok, at si USA vybere jestli Kurdy nebo Turecko, je dost nadzvhyhl. Americanum se podobna ultimata moc nelibi. Tureckym generalum je jasny, ze podobny dobrodruzstvi je totalni pitomost, ale je otazka, jak uspesna byla cistka. Obcanska valka v Turecku zatim jen tak doutna, dodavky zbrani Kurdum s tim dost zahejbaji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  16:56 09.02.2016

  Pokud vím tak Pákistán svou účast v nějaké koalici sunnitských států vedenou Saudy dementoval hned poté co se o ní dozvěděl z médií, to samé Malajsie - takže je v této koalici ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud vím tak Pákistán svou účast v nějaké koalici sunnitských států vedenou Saudy dementoval hned poté co se o ní dozvěděl z médií, to samé Malajsie - takže je v této koalici nenajdeme, účast také odmítla mediálně zahrnutá Indonésie. O reálné bojeschopnosti této koalice nejlépe vypoví ti, které v ní však nalezeneme Čad, Togo, Tunisko, Džibutsko, Senegal, Súdán, Sierra Leone, Somálsko, Gabon, Guinea, Palestina (!), Komory, Katar, Pobřeží slonoviny, Kuvajt, Libanon, Libye, Maledivy, Mali atd.
  Jestli si někdo myslí, že tenhle papírový tygr něco zmůže, nebo přiměje Rusy ke zcela zbytečným rozhovorům je naivní. Sýrie vítězí a není důvod se bavit s džihádistickou opozicí placenou Saudy - o čem taky? A Saudská armáda? Dostali na zadek i v Jemenu, co teprve od Srské arabské armády...
  Jiná věc by byla, kdyby do Sýrie na záchranu islamistů vpadlo Turecko, ale to to jednak popírá a druhak by to byla jasná agrese při které by ho každý stát NATO mohl nechat válčit s Ruskem a Iránem bez pomoci tzn. hodně vysoká hra.
  Saudi a turci by se dle mého měli smířit s porážkou džihádistů, dál platit teroristy, pokud jim to dělá radost a nezkoušet eskalovat konflikt v marné snaze zachránit islamistické povstání
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  16:48 09.02.2016

  " Za vlady Saddama Husseina sme vsetci boli Iracania. Siitmi a Sunnitmi sme sa stali az s prichodom Americanov. " - skonstatoval jeden obyvatel Bagdadu. So Syriou je to podobne. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  " Za vlady Saddama Husseina sme vsetci boli Iracania. Siitmi a Sunnitmi sme sa stali az s prichodom Americanov. " - skonstatoval jeden obyvatel Bagdadu. So Syriou je to podobne.

  Riesit nabozenske otazky v nabozensky nehomogennom state je najvacsia blbost aku moze vladnuca elita spravit. Zvyhodnovat alebo perzekuovat obcanov statu na zaklade nabozenstva uz z principu povedie k revolucii alebo genocide.

  Ak by napriklad slovenska vlada zacala perzekuovat pravoslavnych alebo evanjelikov a sucasne by zacala zvyhodnovat katolikov, tak v priebehu par dni vsetci zabudame, ze sme v prvom rade Slovaci a riesime kto mal prababku evanjelicku a podobne.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  16:13 09.02.2016

  Vrata: ono to asi tak nakonec dopadne..nejvic verim alavitske a sekularni casti na jihu s kurdskými regiony které by byli volne pripojene a meli velkou cast autonomie..
  Sunitska ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vrata: ono to asi tak nakonec dopadne..nejvic verim alavitske a sekularni casti na jihu s kurdskými regiony které by byli volne pripojene a meli velkou cast autonomie..
  Sunitska cast by dopadla tak ze by se tam jednotlive frakce dohadovali o tom jaká verze sunistkeho islamu by se zavedla..casem by se zacli navzajem vrazdit a odpalovat..a nakonec by tam nechteli žít ani sunité a radsi by se dál stehovali do evropy :)
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:07 09.02.2016

  zajímavý podtitulek: "Saudská Arábie, Turecko, Spojené arabské emiráty proti Sýrii"
  Pořád žiju v domění, že chce svět vyprášit kožich ISILu. :-D
  Vypadáto, že plány osnované po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zajímavý podtitulek: "Saudská Arábie, Turecko, Spojené arabské emiráty proti Sýrii"
  Pořád žiju v domění, že chce svět vyprášit kožich ISILu. :-D
  Vypadáto, že plány osnované po roce 2011 se někomu hroutí, tak se budou muset více angažovat.
  Pro začátek by možná stačilo přestat sponzorovat terorismum než jít rovnou do války.
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  15:51 09.02.2016

  asdf
  Výborná je kniha Dějiny Turecka, Klaus Kreiser, Christoph K. Neumann dostupná v češtině.

  Existuje Sanstefanská mírová smlouva, Sèvreská smlouva a její rozšíření ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf
  Výborná je kniha Dějiny Turecka, Klaus Kreiser, Christoph K. Neumann dostupná v češtině.

  Existuje Sanstefanská mírová smlouva, Sèvreská smlouva a její rozšíření Lausannskou smlouvou které se zabývají definicí a vztahem Turecka k Dardanelám a Bosporu. Má to, ale háček: Turecko není signatářem ( tedy něco jako Mnichovská smlouva kde signatářem nebyla ČSR, ale to je jen příklad ) a smlouvy respektuje ze své vůle. Nikdo do toho nevrtá, protože to skoro 90 let fungovalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  15:46 09.02.2016

  Juhelak: jiste, vladnou tam muze "osvicene" treba Asad, proc by tam nemohli stejne osvicene vladnout mensinovi Kurdove nebo krestane (ti maji po 10% obyvatelstva). Vite, co by to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Juhelak: jiste, vladnou tam muze "osvicene" treba Asad, proc by tam nemohli stejne osvicene vladnout mensinovi Kurdove nebo krestane (ti maji po 10% obyvatelstva). Vite, co by to bylo za masakr, kdy se o to tyto skupiny vazne pokusily? Taky osvicene vlady?
  Podle mne je jedina varianta poskytujici pro tamejsi obyvatelstvo maximalne humanni vychodisko - rozdeleni Syrie na sunitskou, Kurdskou a Alavitskou (posledni treba s krestany) cast. Jedine tim omezite soucasnou obcanskou valku.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  15:41 09.02.2016

  Seawolf >

  Maz niekde odkaz na ten protokol v cestine alebo slovencine. Pravnicku anglictinu moc nemusim.

  Co som nasiel Bospor su medzinarodne vody a Turecko, jež je státem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Seawolf >

  Maz niekde odkaz na ten protokol v cestine alebo slovencine. Pravnicku anglictinu moc nemusim.

  Co som nasiel Bospor su medzinarodne vody a Turecko, jež je státem odpovědným za provádění a výklad Konvence.

  Dalsie k lietadlovym lodiam.

  Konvence sice neobsahuje oprávnění pro letadlové lodě proplouvat úžinami, ale neobsahuje však ani výslovný zákaz
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  15:40 09.02.2016

  Ty oblíbené místní a Ruské úvahy jak by vypadal Istanbul po zásahu Ruska jsou sice pro někoho lákavé, ale můžeme je s klidem odkázat do říše Star Wars a pověstné Hvězdy smrti . ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty oblíbené místní a Ruské úvahy jak by vypadal Istanbul po zásahu Ruska jsou sice pro někoho lákavé, ale můžeme je s klidem odkázat do říše Star Wars a pověstné Hvězdy smrti . Turecko je členem NATO a vlastní nejsilnější armádu v oblasti, proto Rus může jádrem hrozit, česká úderka tetelit jak to Rus Turovi nandá ale to je asi tak všechno co s tím můžou dělat.

  Myslím že by se ani Řecko s Bulharskem, ač mají k Turecku výhrady, moc netvářili na hříbek vyrostlí za hraniční čárou a následné problémy s radiací :-D ....atd.

  Jak jsem psal níže, uvidíme co s tím Saudové, Turci a arabské spol. vymyslí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  15:30 09.02.2016

  otecko: nize je kopie k uvodu do knihy, na kterou upozornuje Shania cca 2 diskusni prispevky pred timto prispevkem. Obraz z tohoto uvodu je v diametralnim rozporu s tim, co tvrdite ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko: nize je kopie k uvodu do knihy, na kterou upozornuje Shania cca 2 diskusni prispevky pred timto prispevkem. Obraz z tohoto uvodu je v diametralnim rozporu s tim, co tvrdite vy.

  The Syrian Civil War, (the colloquial name of the ongoing conflict in Syria), has experienced an entirely unexpected transformation during its first two years. It started as unrest within the Syrian population and a series of mass demonstrations within the context of wider protest movements in the Middle East and North Africa in 2011, known as the Arab Spring. Contrary to events in Egypt, Libya, Tunisia and Yemen, where oppressive governments were toppled by the end of that year, the government of Syria deployed the full force of its military, its intelligence apparatus, and para-military groups, launching an unprecedented crackdown that resulted in the arrest, detention and killing of many thousands. Despite its brutality, this effort backfired: it provoked mass desertions of the Syrian military and then an armed uprising. The emerging insurgency was generally successful through 2012, although failing to capture Damascus, it did secure more than half of Aleppo and Homs, the provincial capital of Raqqa, and nearly all of northeastern and northwestern Syria under its control.

  Although propped-up by economic and military support from the Islamic Republic of Iran and the Russian Federation, the government of Syria was nearing the brink of collapse during the first half of 2013 when, prompted by Tehran, the Hezbollah – a Shi’a Islamic militant group (and political party) from Lebanon – entered the conflict on its side. Soon after, the Hezbollah was reinforced by significant contingents of Iranian-sponsored Shi’a from Iraq, Lebanon and elsewhere, and then by volunteers from Iran, including crack units of the Islamic Revolutionary Guards Corps. Meanwhile, already split along the lines of Syria’s complex demography, much of the insurgency transformed from a secular and non-sectarian movement into proxies of various foreign powers, foremost Saudi Arabia and Qatar, but also Turkey and Kuwait. Furthermore, foreign Jihadists motivated by al-Qaida joined the fray, aiming to establish an Islamist state and clandestinely cooperating with the government, they fell into the back of insurgency. Thus, an extremely complex conflict – which meanwhile not only spilled over the border into Lebanon, but is having a major impact upon Iranian-Saudi relations, and relations between the West, Iran and a number of Arab countries – came into being, the outcome of which is presently anything but predictable. Syrian Conflagration is the first installment in the Middle East@War series. Drawing on extensive research, including first hand accounts it provides a compelling overview of the first three years of the ongoing conflict in Syria. The book features around 140 photos, 12-15 artworks and 3-4 maps.
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  15:20 09.02.2016

  fenri
  Ohledně Bosporu jde o rozšířený omyl. Bospor samozřejmě patří Turecku, protože je na území Turecka. Turecko se zavázalo v roce 1936 že umožní díky definici "mezinárodních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  Ohledně Bosporu jde o rozšířený omyl. Bospor samozřejmě patří Turecku, protože je na území Turecka. Turecko se zavázalo v roce 1936 že umožní díky definici "mezinárodních vodních tras" úžinu libovolně využívat ovšem s ohledem na omezení které může definovat pouze Turecko. Například: do "Černého moře nesmí proplout žádná letadlová loď" ( toto elegantně SSSR obcházelo přejmenováním tříd lodí vyrobených na Ukrajině ) Každá loď ze zemí "mimo Černé moře" smí v v Černém moři pobývat pouze 30 dní po té ( pokud se nedohodne jinak ) musí Černé moře opustit.

  Turecko tak určuje pravidla a defakto zcela ovládá dění v Černém moři. To je realita
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  14:53 09.02.2016

  Kdysi řekl ministr zahraničí SSSR Gromyko, že na průchod černomořské flotily do středozemního moře stačí pár salv raket a důsledek toho by byl, že vedle Bosporu by tam byly další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdysi řekl ministr zahraničí SSSR Gromyko, že na průchod černomořské flotily do středozemního moře stačí pár salv raket a důsledek toho by byl, že vedle Bosporu by tam byly další dva průlivy, ale bohužel by tam nebyl Istanbul.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:52 09.02.2016

  No takže koho zajímá podrobný popis prvních let občanské války, tak je tu jedinečná příležitost se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No takže koho zajímá podrobný popis prvních let občanské války, tak je tu jedinečná příležitost se vzdělat:

  http://www.amazon.com/Syrian-C...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:09 09.02.2016

  SeaWolf - Bospor ale nepatří Turecku a Turecko nemá jinou možnost, jak zastavit ruské lodě, než je bez vyhlášení války a bez legitimního důvodu začít potápět. Co by to znamenalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SeaWolf - Bospor ale nepatří Turecku a Turecko nemá jinou možnost, jak zastavit ruské lodě, než je bez vyhlášení války a bez legitimního důvodu začít potápět. Co by to znamenalo je snad jasné i šílenému Erdoganovi.
  Pochybuji, že by ho v tomto případě NATO podrželo jinak, než epickými prohlášeními v televizi a zvýšenými dodávkami bodybagů. Řekl bych, že po krátké výměně názorů, která by trochu změnila panorama Istanbulu by se obě strany dohodli a Turecko se tak mohlo věnovat bojům s výborně vyzbrojenými Kurdskými a Arménskými silami, které by se na východě Turecka "náhle" objevily.
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  14:08 09.02.2016

  Pro: Vrata,- je prokazatelné, že v Syrii před konfliktem, žili vedle sebe křesťané-jezidové, alavisté, šité, kurdové, sunité. Te dy dost multikulturní vzorek. Je také dokázané, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro: Vrata,- je prokazatelné, že v Syrii před konfliktem, žili vedle sebe křesťané-jezidové, alavisté, šité, kurdové, sunité. Te dy dost multikulturní vzorek. Je také dokázané, že při povstání byli jako první pronásledování a zabíjeni alavité, jezidové-křesťané a kurdové. Zvláštní je, že to po dobu 5 let vlastně nevadilo- pokud si odmyslím přihlouplé "apely" celého Západu nikomu, kdo se nyní tak angažuje.
  5 let byli zabíjeni všichni kromě sunitů, kteří díky podpoře SA a Turecka za celým konfliktem od počátku stojí a tahají za nitky. to snad nepopřete. A bylo by určitě po válce, území etnicky a nábožensky vyčistěné, kdyby se do toho 30.9.2015 nevložili na žádost dost zoufalého Assada Rusové. Vytvořili koalici SAA, Ruska, Iráku,Iránu- koordinační velitelství je v Bagdádu a nyní se přidali i YPK... se souhalsem legitimí syrské vlády.
  Co k tomu říct? Dle mezinárodního práva, pokud ho ještě někdo používá, by se okupace Syrie ze strany arabské(sunitské) koalice jednalo o agresi proti svrchovanému státu se všemi důsledky. To nehovořím o tom, že v řadách opozičních skupin nebojují syřané, ale žodláci z celého světa, dokonce je najíma SA v Jižní Americe...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:08 09.02.2016

  co sa tyka Arabskej koalicie, Saudska armada by mala problemy sama so sebou, no SAE na druhej strane ma malu no profesionalnu a dobre vyzbrojenu armadu. Turci by boli sami o sebe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  co sa tyka Arabskej koalicie, Saudska armada by mala problemy sama so sebou, no SAE na druhej strane ma malu no profesionalnu a dobre vyzbrojenu armadu. Turci by boli sami o sebe schopni Assada a ISIS porazit, otazne je zapojenie Egypta. No a potom tam je este Jordansko, o ktorom sa hovori ze maju najlepsie vycvicenu armadu v oblasti hned po Izraeli... takze, byt Putinom, urcite by som sa chcel radsej dohodnut a nehnal by som sunitov do kuta za kazdu cenu tak ako to robi dnes... hraje s Assadom vabank a moze sa mu to vypomstit.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  14:06 09.02.2016

  Saudové posílají konvoje do Jordánska a Britové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Saudové posílají konvoje do Jordánska a Britové taky.
  https://twitter.com/novostidam...

  http://www.telegraph.co.uk/new...

  Bude to asi nějaké mezinárodní "cvičení"
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  13:54 09.02.2016

  Vrata: jen kratka reakce..to uz je pak politika..tam ma kazdej jiny nazor..muj je takovy ze proste na strednim vychode nic jineho nez nejaka osvicena diktatura nemuze fungovat.. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vrata: jen kratka reakce..to uz je pak politika..tam ma kazdej jiny nazor..muj je takovy ze proste na strednim vychode nic jineho nez nejaka osvicena diktatura nemuze fungovat.. tam maji lidi zakoreneno ze kdyz neco chteji tak si to vezmou..kdyz jim date demokracii tak to pochhopi ze si muzou delat co chteji. Na uzde je drží jen strach z trestů..šaria je pro ne naprosto ideální..sem tam nejaka poprava a je klid.
  To je videt v Libii a ted i v Afganistanu. V Egypte to nastesti pochopili rychle a nedoslo to tak daleko.
  Evropa je o 1000 let jinde, a nemeli by jsme je soudit, zasahovat a nasilne nekde instalovat nase evropske zrizení.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  13:47 09.02.2016

  jak bylo receno..pokud to neschvali rada bezpecnosti nebo OSN tak je to nelegalní utok na suverenní stát. U Číny stači když tuhle koalici bude vetovat v rade bezpecnosti a na půdě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jak bylo receno..pokud to neschvali rada bezpecnosti nebo OSN tak je to nelegalní utok na suverenní stát. U Číny stači když tuhle koalici bude vetovat v rade bezpecnosti a na půdě OSN. Nemusi se aktivne zapojit..maximalne poslat nejake lode do středozemního moře.

  jinak si nedokazu moc představit jak arabská koalice presunuje svoji techniku oklikou do turecka. A kudy by chteli do Sýrie vlastne vstoupit..jedina moznost je ten pás pod kontrolou IS, který se ale docela rychle zmensuje, takze maji na to tak mesic.
  Nehlede na to že by bylo dopredu jasne kudy tam vlezou a s čím..bez letecke podpory by tam opravdu sli jak prasata na porážku.

  Z geografického hledista je pro ne 10x lepsi presunout se do iraku a bojovat proti IS tam.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  13:36 09.02.2016

  juhelak:
  rekl bych, ze namate moc zkusenosti s totalitnimi rezimy. To, ze kamaraduv deda mel dojem takovy, jaky jste popsal, nemusi vubec odrazet pravdu:

  1./ Ten clovek mohl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak:
  rekl bych, ze namate moc zkusenosti s totalitnimi rezimy. To, ze kamaraduv deda mel dojem takovy, jaky jste popsal, nemusi vubec odrazet pravdu:

  1./ Ten clovek mohl byt obklopen lidmi loajalnimi k rezimu.
  2./ Takovy system byva profizlovany stani bezpecnosti (STB, KGB, Gestapo, Stasi) a vetsina lidi se boji mluvit - cim tuzsi rezim, tim vetsi mlceni.
  3./ To, co je videt na ulicich (sekularrni vzhled Syrie, sekularni chovani ve verejnem prostoru) dokaze diktatura pomerne snadno zaridit. Jine to byva s myslenim lidi.

  Ono si staci vzpomenout, jake to bylo pred rokem 1989 u nas - vsude plechove na verejnych prostranstvich hvezdy, srpy a kladiva, a k tomu sochy Marxu a Leninu, 99.8% volicu volilo parlament podle jedine kandidatky sestavene Komunistickou stranou. V televizi prosty lid jednoznacne podporoval Stranu a Vladu. V momente, kdy padla represivni moc komunistu, tak 90% lidi volilo opozici a vsechny srpy, kladiva a Leninove zmizeli z verejnych prostor.

  Zpet k Syrii - , ten rezim mel ze zacatku vetsi podporu obyvatel, stavet se proti nemu zacali pozdeji - fakt je, ze 1. sunitske povstani bylo tusim v 80-tych letech.

  Na zaver - ja proste neverim, ze 74% sunitu prijme nadvladu cca 12% Alavitske mensiny. Takhle to nefunguje nikde v Islamskem svete. Dnes uz podle vseho neexistuje stat, kde by vladla Islamska mensina nad islamskou vetsinou, tedy s vyjimkou Asadova rezimu stojiciho na Ruskych bodacich. Dokud nedojde k tomu, ze sunite v Syrii si budou vladnout sami, nebude tam pokoj. A kdyz, tak jenom zdanlivy. Pod povrchem tam bude vrit dalsi povstani.
  Skrýt celý příspěvek

 • m164
  13:33 09.02.2016

  Na obranu Ruska treba uviesť, že Putin sám ukázal na početných radikálov, pochádzajúcich z Ruska a bojujúcich na strane IS, ale zároveň ich označil za nepriateľov a zdôraznil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na obranu Ruska treba uviesť, že Putin sám ukázal na početných radikálov, pochádzajúcich z Ruska a bojujúcich na strane IS, ale zároveň ich označil za nepriateľov a zdôraznil potrebu, aby sa nikto z nich do Ruska živý nevrátil. Rovnako radikáli prúdia z Belgicka, ale asi nebudeme Belgicko označovať za podporovateľa IS.

  Čo sa týka intervencie - môžu konať iba v sebaobrane alebo pod hlavičkou OSN. Neviem, ako by chceli Saudi deklarovať sebaobranu a Bezpečnostná rada to zo zrejmých dôvodov nikdy neschváli. Turci by možno mohli niečo zinscenovať alebo prípadne využiť akýkoľvek prešľap, no stále im právo sebaobrany proti zablúdenému delostreleckému granátu nedáva právo zabrať celú Sýriu a zvrhnúť vládu. Ak by sa o to pokúsilo a následne by na území Sýrie čelili útoku Assada a Ruska, už by sa len zťažka jednalo o sebaobranu Turecka.

  Saudi a Turci by mohli konať aj svojvoľne, no súdiac z toho, ako sa boja ísť do operácie bez Americkej podpory silne pochybujem, že by sa nebáli "hnevu" celého OSN, keďže sa jedná (najmä v prípade SA) o silne exportnú ekonomiku a po takomto akte by paradoxne mohol práve Assad deklarovať sebaobranu, zavolať na pomoc Rusov a úplne legálne napadnúť Saudov.

  Preto by som nebral vážne slová o ochote bojovať. Je to len ich zbožné prianie.

  Aspoň vidieť, ako sa všetci na Blízkom východe nenávidia a len hľadajú zámienku k vojne. Raz chránia Palestíncov, potom menšiny, potom väčšiny, potom zvrhávajú diktátorov, potom chránia suverénne vlády a integritu štátov...
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  13:28 09.02.2016

  Shania
  Saudové dle mého úsudku chtějí krom jiného získat bojové zkušenosti aby mohli soupeřit s Iranem který již v Sýrii operuje.

  Vzhledem k různé propletenosti obsazených ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania
  Saudové dle mého úsudku chtějí krom jiného získat bojové zkušenosti aby mohli soupeřit s Iranem který již v Sýrii operuje.

  Vzhledem k různé propletenosti obsazených území je pro Saudy jednoduché obsadit území ovládané spřátelenou opozicí a tím zakonzervovat jejich pozice. Naprosto stejně to provedli Rusové u Asada a na Ukrajině.

  Rusko ani Sýrie se i přes bujarou rétoriku neodváží napadnout Saudy ani SAE ani Turky. Stejně tak Saudové, SAE a Turci dle mého názoru nebudou útočit na Asada a Rusy. Rusko je na ropě závislé a se Saudy a SAE se dohodnout musí. Také je závislé na Bosporu takže ani s Turky nemůže doopravdy válčit.

  Uvidíme jestli se Arabské koalice společně s Tureckem k něčemu rozhoupe :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  13:28 09.02.2016

  Myslím, že těmito prohlášeními monarchie Zálivu testují, na čí straně teď USA zrovna reálně stojí.
  Uzavření jaderné "dohody" s Iránem a odblokování obrovského balíku financí v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že těmito prohlášeními monarchie Zálivu testují, na čí straně teď USA zrovna reálně stojí.
  Uzavření jaderné "dohody" s Iránem a odblokování obrovského balíku financí v jeho prospěch je muselo hodně znejistit.
  Před koncem presidentských voleb se ale USA na případné pozemní invazi do Sýrie určitě nijak výrazněji podílet nebudou (vyjma zpravodajského a logistického krytí), byť je do toho SA a spol. budou tlačit sebevíc.
  Pokud zůstanou ceny komodit, včetně ropy, i nadále velmi nízké (některé predikce mluví o tom, že začnou růst znova až po roce 2020), tak budou, podle mě, svoji angažovanost v oblasti Blízkého východu dál utlumovat, a to i v případě, že vyhraje Clintonová.
  Saúdové jsou zoufalí a Turci navyšují sázky, aby se neupeklo nic za jejich zády, a mohli se prodat co nejdráž.

  pozn.: i když je fakt, že je stále třeba počítat s idiocií jElit na všech stranách (většinou vyvolanou různými strachy ze ztráty moci); takže k eskalaci dojít může :(
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:20 09.02.2016

  premyslcz: jistě, jistě:) ale tak možná pod 95% bojující pod JAN, ne pod FSA a přidruženými skupinami.

  Takže nevím jestli víš co je to ORBAT (nebo chceš říct že Asad sejmul přes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz: jistě, jistě:) ale tak možná pod 95% bojující pod JAN, ne pod FSA a přidruženými skupinami.

  Takže nevím jestli víš co je to ORBAT (nebo chceš říct že Asad sejmul přes 120 tisíc vojáků co od něj zběhlo?) , nebo jestli se vůbec někdo ze pisálků vůbec obtěžoval něco takového najít, ale přesto existuje a tady ho máš už podruhé (je z prosince) a jak vidíš, je tam hodně džihadistů, ale ne 95%!

  AAS = Harakat Ahrar ash-Sham: 30,000 Syrian Salafists operating units in Aleppo, Idlib, Hama
  ADF = Authenticity and Development Front: about 5,000-FSyA-affiliated moderates operating units in Hama, Damascus, Aleppo, and Homs; including the 60th Division in Hama, Jund ash-Sham in Damascus, Katayb Ibn Taymiyyah in Aleppo, Katayb Abd al-Rahman in Homs, and New Syrian Army in Homs)
  FAR = Faylaq ar-Rahman (Rahman Legion): 3,000 Salafists active in Aleppo area, with presence in Eastern Ghouta
  FAS = Faylaq ash-Sham: about 7,000-FSyA-affiliated moderates, strongest faction in Aleppo area, but with presence in Idlib, Hama and Homs too
  FSyA = Free Syrian Army: about 45,000 moderates operating units in Aleppo, Idlib, Raqqa, Hama, Homs (RTP), Damascus, Eastern Ghouta, Qunaitra and Dera’a
  JAF = Jaysh al-Fateh/Army of Conquest: coalition of about 40,000 insurgents from the AAS, ADF, FSyA, and JAN active in Idlib, southern Aleppo and northern Hama
  JAI = Jaysh al-Islam (Army of Islam; military wing of the Islamic Front): coalition of about 50 Islamist and Salafist groups, primarily present in Eastern Ghouta, but also in Aleppo, Idlib, and Dera’a
  JAN = Jabahat an-Nusra: about 15,000 Jihadists and Wahhabist-Syrians, active in Aleppo, Idlib, Lattakia, Homs, and Dera’a
  JAS = Jaysh ash-Sham (Army of Syria; JAS): separated from AAS and est. 9 Oct 2015; about 5,000 Salafists in northern Aleppo & Hama
  JASH = Jabhat ash-Shamiah: precise details unknown
  JAT = Jaysh at-Tawheed (Revolutionary Army): precise details unknown but active primarily in the Rastan-Talbiseh-Pocket ('RTP', in northern Homs)
  HNDZ = Harakat Noreddin az-Zenghi Movement: 5,000 US-supported and vetted insurgents active in northern Aleppo
  KTSH = Katayb Thuwar ash-Sham: about 4,000 FSyA-affiliated insurgents active in Aleppo (city)
  KABM = Katayb Aknaf Bait al-Maqdis: about 7,000 FSyA-affiliated insurgents active in Damascus and surrounding areas
  SDF = Syrian Democratic Forces: mix of all YPG-run units (about 50,000 in Afrin enclave, Raqqa, and Hassakah Provinces), and five FSyA brigades from similar areas, supported by USA; between Sunni Arabs in Syria they are known as ‘Jaysh as-Salam’
  SF = at least 30,000 (possibly up to 45,000) FSyA-affiliated insurgents active in Qunaitra and Dera'a provinces
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  13:14 09.02.2016

  Shania - Takže tam má Írán vlastně celou armádu, ne? :) Achjo, pokud tam mají nějaké vojáky, tak to ani zdaleka nebudou tak velké počty, jak si ty sám myslíš. Většinu bojovníků ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania - Takže tam má Írán vlastně celou armádu, ne? :) Achjo, pokud tam mají nějaké vojáky, tak to ani zdaleka nebudou tak velké počty, jak si ty sám myslíš. Většinu bojovníků bojující za Assada (kromě SAA) jsou bojovníci z Hizballáhu (ti například cvičí křesťany, takový radikálové to jsou) a jiné dobrovolnické oddíly, které jsou složeny hlavně z Šiítských bojovníků. Pokud by tam byla opravdu Íránská armáda ve velkých počtech, měl by Assad zpět mnohem větší území, než má dnes.

  S Čínou mám jen to, že tam už zbraně dodala (Asadovi) a spekuluje se, že by se v Sýrii mohla přidat k Rusům. V případě, že by tam poslala SA a Turecko oficiální armádu bych tedy byl pouze rád, pokud by se na Syrskou stranu přidala i oficiálně a jasně Čína a Írán poslal svou regulérní armádu.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  12:55 09.02.2016

  Čínani by si mohly odvést svoje neposedný Ujgury. Tady je vidět kolik v Sýrii bojuje syřanů.

  Overall estimates of Central Asian fighters with Al Nusra and Islamic State (IS) are ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čínani by si mohly odvést svoje neposedný Ujgury. Tady je vidět kolik v Sýrii bojuje syřanů.

  Overall estimates of Central Asian fighters with Al Nusra and Islamic State (IS) are around 5,000, with additional Chinese Uyghur fighters estimated around 1,000 based in Idlib. According to the director of Syrian Observatory for Human Rights Rami Abdul Rahman, there are also more than 2,000 fighters from Chechnya, Dagestan and other Caucasus regions operating with Al Nusra, and “they are concentrated in Idlib, Aleppo, and Latakia provinces”— where Russia is targeting its airstrikes.

  http://atimes.com/2016/02/asia...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:36 09.02.2016

  Superme: a kdo si myslíš, že bojuje za Asada? Drtivou většinu operací mají na krku Irančani a jim podřízené skupiny a žoldáci z okolních zemí... Takže co tam jako Iran má ještě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme: a kdo si myslíš, že bojuje za Asada? Drtivou většinu operací mají na krku Irančani a jim podřízené skupiny a žoldáci z okolních zemí... Takže co tam jako Iran má ještě poslat co tam ještě nemá? Další afgance na odstřel?

  Obě strany tam mají víc jak dost náboženských fanatiků.

  Saudi vzhledme k tomu jak jim to jde jinde... tak by radši měli zůstat u dodávek zbraní a jinak se do toho nemíchat.

  A co máš prosím tě pořád s tou Čínou, byli by na hlavu, kdyby se do toho pletli.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  12:20 09.02.2016

  nechci sám bt radikální, ale lidi co tu reší syrii z hlediska náboženství a chudáku utiskovaných sunitů..vypada to jako by vam islámska propaganda už uplně vymila mozek. Nevím kdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nechci sám bt radikální, ale lidi co tu reší syrii z hlediska náboženství a chudáku utiskovaných sunitů..vypada to jako by vam islámska propaganda už uplně vymila mozek. Nevím kdo z vás třeba v sýrii pred konfliktem byl, asi moc lidí ne. Kamaráduv děda tam v 80. letech pomáhal stavet cukrovar a tesně pred tim konfliktem jsme tam jeste byli.
  To byl naprosto cekulární stát..naboženská otázka se tám vubec neresila..Sunitská klika to hraje na tuhle notu a jediný co by ta slavná arabská koalice chtela je zavést tam vahábismus ve své nejkrásnejsi podobe a kdysi krásná zeme by sla uplně do prdele..
  Pred konfliktem tam v pohodě žili krestanské komunity a nikdo se k nim neprátelsky nechoval..stejne jako k sunitům.

  Nejvetsi podíl na tom jak to tam ted vypadá má práve SA a turecko které zásobilo teroristy a rádoby umirnenou opozici techinkou.

  Osobně si myslim že si netroufnou vlézt do Syrie..zvlastní ze 5 let nic a ted kdyz Asad čísti a postupuje smerem k tureckým hranicicím, tak tam chtejí zasahovat..pokud by se stalo, Syrie to oznaci jako neprátelský akt, rusko vyhlásí bezletovou zonu nad celou zemí a pozemni armada tam neudela prakticky nic..cekal bych ze par kilometru od tureckych hranic by na ne zacali dopadat grady a kalibry ve velkém..

  dalsí otazkou je proc ta slavná koalice nezasahne spíše v Iráku, kde se už nekolik mesicu postup proti IS zasekl..tam by se to dalo chápat.

  dalsí otázkou je jak by se podarilo pozemni armádě projít pres kurdy vybavene kornety a zvykle na městský boj, kdyz už v Jemenu ztraceli techniku po stovkach kusů.
  Tím vyskrnutím kurdu z mírovych rozhovoru přihráli Asadovi a Rusku silného spojence.
  Jo a co se týče hizbalahu : sou to asi nejlepsi vojáci kterí v Syrii momentálně bojují. Videl sem nekolik videi jak dobívají jednotlive vesnice..vystroj a vyzbroj pomalu lepsi jak u nas a takticky taky velmi zkusene.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  12:18 09.02.2016

  Ááá, demokrati ze Saúdské Arábie a Turecka, naši super spojenci by rádi napadli SUVERÉNNÍ stát?! Bez souhlasu OSN? A samozřejmě to Američané podporují. Ostatně jak jinak, když tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ááá, demokrati ze Saúdské Arábie a Turecka, naši super spojenci by rádi napadli SUVERÉNNÍ stát?! Bez souhlasu OSN? A samozřejmě to Američané podporují. Ostatně jak jinak, když tam vládne Hussein Obama. Jestli tohle stále někomu připadá normální, je mi ho upřímně líto. Doufám také, že pokud by je tam opravdu Saúdové s Turky poslali poslali armádu, okamžitě by následovalo vyslání vojsk minimálně Íránu ale klidně i Ruska a Číny.
   
  Supreme, odpusťe si nesmysly typu Hussein Obama, tady diskutují pouze dospělí lidé. Děkuji. Admin
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:35 09.02.2016

  to Beld: Situacia v jemene je taka, ze arabska koalicia ovlada 2 tretiny krajiny. Hutiovia su v podstate obkluceny v zapadnej casti a su zasobovani po mori a zo vzduchu zo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Beld: Situacia v jemene je taka, ze arabska koalicia ovlada 2 tretiny krajiny. Hutiovia su v podstate obkluceny v zapadnej casti a su zasobovani po mori a zo vzduchu zo zahranicia. Okrem ineho aj z Ruska. Do arabskej koalicie v Jemene sa v january (leden) 2016 zapojil aj Egypt, ktory ma podporit snahy o rozhodujucu ofenzivu. Inak je cely konflikt ale skor tahavy.
  Inak mna by celkom zaujimala situacia v Libanone. Ako vieme Hizbollah bojuje na strane Assada spolu s Rusmi. Libanonska vlada je ale sucastou muslimskej koalicie, ktora sa chce podla tohoto clanku zapojit do pozemnej ofenzivy spolu so Saudskou Arabiou ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  11:21 09.02.2016

  zacina mi to pripominat zacatek 1. svet vojny. Jeden podporuje toho, druhy tamtoho. A nakonec bude velka mela.

  zacina mi to pripominat zacatek 1. svet vojny. Jeden podporuje toho, druhy tamtoho. A nakonec bude velka mela.

 • Sorge-227
  11:19 09.02.2016

  Saudove na to nemaju. Ked zacnu tak rychlo skoncia

  Saudove na to nemaju. Ked zacnu tak rychlo skoncia

 • palo satko
  11:15 09.02.2016

  S pomocou Allaha a Pentagonu nezvladaju porazit chudobnučky Jemen, tak čo chcu "vyhrat" v Sýrii? Pre našinca je ťažko rozoznat, či Saudov k tymto uvaham vedie wahhábizmus, alebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S pomocou Allaha a Pentagonu nezvladaju porazit chudobnučky Jemen, tak čo chcu "vyhrat" v Sýrii? Pre našinca je ťažko rozoznat, či Saudov k tymto uvaham vedie wahhábizmus, alebo kokain. Asi oboje. http://www.salon.com/2015/10/2...
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  11:11 09.02.2016

  Vi vubec nekdo , jaka je ted situace v jemenu ? Ja jsem par zprav na arabskych forech cetl a zda se , ze je tam "pat" zeme je rozdelena a zadna velka ofenziva se nechysta .

  A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vi vubec nekdo , jaka je ted situace v jemenu ? Ja jsem par zprav na arabskych forech cetl a zda se , ze je tam "pat" zeme je rozdelena a zadna velka ofenziva se nechysta .

  A navic pochybuji , ze by armada SA zvladla cokoliv proti asadovi a rusku . Mozna maji dobre vybaveni , ale jejich vycvik a schopnosti jsou o 2 rady horsi . Takze zase placeni žoldaci z celeho sveta ? Ti uz tam prece bojuji ted . Mozna jim jen dodaji lepsi zbrane .

  Ja vydim dva realne smery vyvoje . Nechaji assada a rusaky vycistit vse co chteji . Nebo se Erdogan utrhne a posle vojaky obsadit pohranici ( A bude testovat reakci NATA ) . Sance tak 98% pro prvni moznost :D
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:34 09.02.2016

  Brothers&Sisters - tohle Kadyrovovo prohlášení (fascinuje mne, jak mu věříte každé slovo) má samozřejmě docela jiný smysl, než je záchvat pravdomluvnosti a poctivosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Brothers&Sisters - tohle Kadyrovovo prohlášení (fascinuje mne, jak mu věříte každé slovo) má samozřejmě docela jiný smysl, než je záchvat pravdomluvnosti a poctivosti Kadyrova.
  Samozřejmě, že v Syrii bojuje řada radikálů z Kavkazu. Pro Rusy je výhodnější likvidovat je v Syrii než doma. Toto Kadyrovovo prohlášení je další level jejich likvidace. Pokud veřejně roztroubí, že mezi kavkazskými členy ISILu jsou ruští špioni a "FAC", tak to samozřejmě povede k nárůstuu paranoii uvnitř ISIL, likvidaci řady členů ISILu z kavkazu (ostatně už se objevují první tweety s popravami špionů. Kadyrov je nepochybně nebezpečný člověk, ale rozhodně není v bezpečnostních otázkách takový idiot, aby roztroubil, že jeho lidi špiclují ISIL.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mossback
  09:58 09.02.2016

  "Jejich cílem je přivést v Sýrii k moci sunnitské síly."...
  Copak se sunnité na moci nepodílejí?! Tady jde spíš o to, aby byly u moci POUZE sunnitské síly. Oblíbený mýtus, že 10 % ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Jejich cílem je přivést v Sýrii k moci sunnitské síly."...
  Copak se sunnité na moci nepodílejí?! Tady jde spíš o to, aby byly u moci POUZE sunnitské síly. Oblíbený mýtus, že 10 % aláwitů ovládá 80 % sunnitů je nesmysl. Je sice pravda, že klan Asadů a značná část politických a armádních špiček nejsou sunnité, ale nadpoloviční většinu příznivců režimu nakonec stejně tvoří sunnité. Jak je to možné? Protože to jsou lidé, kteří se sice sami považují nebo jsou považováni za sunnity, ale nad touto jejich identitou převažuje identita syrská. Sýrie sice vznikla jako většina států v oblasti jako umělý postkoloniální stát, ale stejně jako jinde i tady se za ty desítky let vyvinulo něco vzdáleně podobného jako svého času národní hnutí v Evropě.
  Vykládat konflikt v Sýrii pouze jako boj utiskované většiny sunnitů s vládnoucí menšinou (resp. menšinami) se sice hodí do krámu státům Perského zálivu, ale to jenom odráží jejich mocenské zájmy a politizaci (nejen) sunnitského islámu. Ono se často operuje se zlým diktátorem - Asadem seniorem nebo juniorem, ale jak se jejich vláda liší od dědičných arabských monarchií - velkých spojenců Západu? Nehledě na to, že vláda Bašára Asada byla mnohem pokrokovější a sekulárnější než vlády islámských despocií na Arabském poloostrově. Starej Asad měl tenkrát vyhlásit monarchii, jako když Ibn Saud v roce 1953 zemřel a jeho potomci vládnou SA dodnes.
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  09:43 09.02.2016

  jj284b, kdyb jen to, Rusové se samozřejmě angažovali i tam, ale jinak než bychom čekali. Už to z nich leze. Jak se blíží porážka IS, bojí se Rusko, co vše vypluje na povrch. Nyní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b, kdyb jen to, Rusové se samozřejmě angažovali i tam, ale jinak než bychom čekali. Už to z nich leze. Jak se blíží porážka IS, bojí se Rusko, co vše vypluje na povrch. Nyní přiznalo:

  1. Poslali jsme do Sýrie naše bojovníky-islamisty dříve než vznikl IS
  (Oni věděli že vznikne?)

  2. Infiltrovali se do IS
  (Až je chtíte, tak abyste se nedivili)

  3. Viděli jsme ve výcvikových táborech IS Američany
  (My jsme bojovali na straně IS a cvičili nás zlí Američané)

  3. Poslal jsem je já Kadyrov
  (Jasně, jasně, tvoje existence sunnitský salafisto jako prezidenta jedné z republik Ruské federace mluví sama za sebe)

  Vážně nemám slov.
  http://www.lidovky.cz/kadyrov-...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:07 09.02.2016

  "Jejich cílem je přivést v Sýrii k moci sunnitské síly." pre pana jana ved tam zije 80% Sunitov... samozrejme ze chcu aby boli pri moci... keby hocikde na svete bol stat kde zije ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Jejich cílem je přivést v Sýrii k moci sunnitské síly." pre pana jana ved tam zije 80% Sunitov... samozrejme ze chcu aby boli pri moci... keby hocikde na svete bol stat kde zije 80% Rusov a vladne im 10% mensina, a vypukla by tam obcianska vojna, chcete mi povedat ze by sa tam Rusi neangazovali v prospech svojich?
  Skrýt celý příspěvek