Krize nebo posun? Saudové plánují vyslat vojáky do Sýrie

Zdroje: Zapojí se pozemních operací také turecká armáda; ilustrační foto / YouTube
Zapojí se do pozemních operací v Sýrii také turecká armáda?; ilustrační foto

Minulý týden Saudská Arábie oznámila odohodlání vyslat své pozemní jednotky do Sýrie do boje s Islámským státem. Své vojáky nabídly i Spojené arabské emiráty. Spekuluje se rovněž o tureckém zapojení. Reakce stran zapojených do konfliktů se různí - od nadšení, přes skepsi, až po varování o začátku nové války.

Saudská Arábie, Turecko, Spojené arabské emiráty proti Sýrii

Saudská Arábie zveřejnila odhodlání vyslat pozemní jednotky do Sýrie ve čtvrtek. "Protože máme své zkušenosti z Jemenu, Saudské království oznámuje připravenost podílet se pozemními jednotkami s koalicí vedenou Spojenými státy na akcích proti ISIL," uvedl brigádní generál Ahmed Asseri televizi Al-Džazíra.

"Víme, že letecké útoky nejsou dostatečné a pozemní operace je nutná. Potřebujeme kombinovat obojí, abychom dosáhli lepších výsledků na zemi," dodal. Asseri však neuvedl počet nabízených vojáků.

V posledních dnech médií kolují zprávy o možném vyslání tureckých vojsk do sýrie. S informací přišlo Rusko, které obviňuje Turecko z rozmísťováni sil na syrsko-turecké hranici.

„Máme naprosto vážný důvod k tomu, abychom podezírali Turecko, že se intenzívně připravuje na vojenskou invazi na území suverénního státu — Syrské arabské republiky... Příznaků skryté přípravy tureckých ozbrojených sil k aktivním akcím na území Sýrie zaznamenáváme stále víc a víc," prohlásil mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.

„Mně se toto prohlášení Ruska zdá směšným... V současné chvíli je Rusko v Sýrii a uskutečňuje vpád," dementoval ruské obvinění turecký prezident Tayyip Erdogan.

V neděli potvrdily své odhodlání vyslat vojáky Spojené arabské emiráty. "Po celou dobu jsme tvrdili, že reálná kampaň proti ISIL musí zahrnovat pozemní síly," uvedl na tiskové konferenci v Abú Zabí státní tajemník pro zahraniční záležitosti Anvar Džargaš. "Nehovoříme však o tisícovkách vojáků."

Saudská Arábie, Turecko a Spojené arabské emiráty jsou součástí nově ustavené protiteroristické koalice 34 muslimských zemí. Koalici vede Saudská Arábie a najdeme zde státy jako Egypt, Pákistán, Tunisko, Súdán, Katar, Kuvajt, Libanon, Malajsii, Nigérii a další.

Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty vyšlou své vojáky, pokud bude koalice vedena Spojenými státy souhlasit. Obě země také podmiňují nasazení svých vojáků "vedoucí úlohou" Spojených států.

Turecko všechny zprávy o svém nasazení dementuje.

Reakce Sýrie, Íránu a Spojených států

Syrská oficiální vláda varovala, že bez souhlasu syrské vlády bude pozemní intervence brána jako akt agrese. "Každá pozemní intervence v Sýrii, bez souhlasu syrské vlády, bude považována za agresi, které by měl vzdorovat každý syrský občan," uvedl v sobotu syrský ministr zahraničí Walid al-Muallem. "S politováním musím říci, že se vrátí domů (cizí síly - pozn. red) v dřevěných rakvích."

Podle Al Džazíry je nyní vláda Sýrie mnohem sebevědomější díky nedávným vojenským úspěchům proti syrským opozičním silám. "Ať se to líbí nebo ne, naše úspěchy na bojišti ukazují, že směřujeme ke konci krize," uvedl al-Muallem a vyzval povstalecké bojovníky aby složili zbraně a "přišli k rozumu".

V Sýrii bojují také íránské jednotky. Írán vyjádřil k zapojení Saudů skepsi. "Tvrdí, že pošlou vojáky do Sýrie, ale já si myslím, že se tak neodváži učinit. Mají klasickou armádu a historie nám říká, že taková armáda nemá šanci bojovat proti nepravidelným silám odporu," komentoval možné nasazení saudské armády generálmajor Mohammad Ali Jafari, velitel íránských revolučních gard.

Americká strana je k nabídce sunnitské Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů mnohem vstřícnější. Lawrence Korba, bývalý náměstek amerického ministra obrany, označil nasazení vojáků Saudské Arábie jako "výrazný posun."

Otázkou je, proti komu a s kým budou vojáci Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů bojovat. Oba státy chtějí bojovat proti Islámskému státu, ale zároveň podporovat určité opoziční skupiny v boji proti vládním vojákům Bašára Asada. Sunnitské země Perského zálivu také dodávaly zbraně a podporu rebelům v boji proti syrské vládě.

Podle Korba může snaha Saudské Arábie přimět Rusy k návratu k mírovým jednáním v Ženevě, které byly tento týden odložené. "Skutečnost, že budete mít saudské vojáky na zemi, bojující s rebely proti syrské vládě, je velmi významnou eskalací a doufejme, že to dostane Rusy k mírovým rozhovorům místo jejich snahy o vytvoření miniaturního státu Alavitů (vládnoucí sekta v Sýrii - pozn .red.) v Sýrii," uvedl Korb pro katarskou stanici Al-Džazíra.

Dlužno dodoat, že z krachu jednání v Ženevě naopak obviňuje Rusko NATO.

Sýrie, jak ji známe z období před konfliktem, je minulostí. Rusové se proto snaží vytvořit území kontrolované vládnoucí sektou Alavitu, kde patří i okolí Bašára Asada.

Ashton Carter, americký ministr obrany, uvítal saúdskou nabídku podílet se na pozemní operaci v Sýrii. Podle Cartera zvýšená aktivita jiných zemí usnadní boj Spojených států proti Islámskému státu. "Tento typ zpráv vítáme," ocenil ve čtvrtek saudskou nabídku Carter.

Tento pátek se v Bruselu uskuteční velká schůze ministrů obrany 26 zemí bojujících proti Islámskému státu, kde se nabídka Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů stane předmětem jednání.

Rusko

Nasazení pozemních jednotek Saudské Arábie, Spojených arabských emirátů nebo dokonce Turecka mění "pravidla hry" pro ruské síly a zájmy v Sýrii. Rusko obviňuje především Turecko z přípravy invaze do Sýrie a z eskalace napětí, které může přerůst do otevřeného vojenského střetu mezi Tureckem a Ruskem.

Rusko například nedávno obvinilo Turecko z ostřelování syrských vesnic dělostřelectvem. Na důkaz předložilo videozáznam na kanálu YouTube.

„Na video, které nám předal syrský generální štáb a jeden z oddílů vlastenecké opozice, je vidět, jak dělostřelecká baterie turecké pohraniční stráže ostřeluje syrské obce v pohraničním pásmu," informuje se na oficiálním kanále YouTube ruského ministerstva obrany.

Boris Dolgov, z Centra pro arabská a islámská studia na Institutu orientálních studií, uvedl, že Saudská Arábie a Turecko vždy podporovalo "radikální islamisty" v Sýrii ."Jejich cílem je přivést v Sýrii k moci sunnitské síly. Tento cíl zůstává v politice Saúdské Arábie a Turecka. Kromě toho, Turecko chce anektovat území v Sýrii, kde sídlí Turkmeni, kteří již byli jednou součástí Osmánské říše," uvedl Dolgov.

Dolgov také vznesl závažné obvinění, že Turecko k invazi vedou finanční zájmy. "Svou roli hrají i finanční zájmy Turecka, které obchoduje s ropou zabavenou Islámským státem. To je také důvod, proč turecké vedení nyní podporuje radikální islamisty," uvedla spekulaci Dlogova ruská tisková agentura Sputnik News, která slouží k šíření propagandy Kremlu.

Šéf dumského legislativního výboru Pavel Krašeninnikov rovněž upozornil, že intervence cizích států, bez souhlasu syrské vlády, a dle mezinárodního práva, se rovná vyhlášení války Sýrii.

Zdroj: Al Džazíra, Sputnik News, CS Monitor

Nahlásit chybu v článku


Související články

Islámský stát má zálusk na Libyi

Libyjská odnož Islámského státu (IS), v terminologii IS nazývaná Provincie Libye (wilaja Barqa), ...

Války našeho věku

Příprava na budoucí války je palčivou otázkou zaměstnávající generální štáby, mezinárodní ...

Rusové nasadili v Sýrii nejmodernější stíhačky Su-35S

Ruské letectvo minulý týden do Sýrie poslalo nejmodernější víceúčelová stíhací letadla Suchoj Su-35S ...

Turecko versus Rusko: Konflikt na ostří nože

Měření sil Turecka a Ruska nabývá na intenzitě, válka nervů je rozehrána jako šachová partie. Jak ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • sanityangel1
  23:42 11.02.2016

  B&S - hele, ja uz jsem si vsiml z nekolikati Vasich odpovedi, ze z Vas vypacit odpoved na primou otazku je nemozne. Takze jeste jednou -> jaka, ze je podle Vas na nezavisla strana, ...Zobrazit celý příspěvek

  B&S - hele, ja uz jsem si vsiml z nekolikati Vasich odpovedi, ze z Vas vypacit odpoved na primou otazku je nemozne. Takze jeste jednou -> jaka, ze je podle Vas na nezavisla strana, ktera nam rekne, co Ti Rusove bombarduji? Proc tady davate naprosto neaktualni mapu, ktera je z 2.10.2015, pricemz Rusove vstoupili do konfiktu 30.9.2015 - muzete mi prosim vysvetlit, jakou ze to ma vypovidajici schopnost ohledne ruskych cilu v Syrii za obdobi od 30.9.2015 do 11.2.2016?

  Seawolf- k Vasemu tvrzeni, ze Turci ovladaji cerne more -
  https://www.foreignaffairs.com...
  http://zpravy.aktualne.cz/zahr...
  nechcete prosim nejak vyjasnit, jak jste to s tim Tureckem myslel, ze jsou nejsilnejsi v regionu, a proc se Ti Turci Ruska boji a chteji podporu americanu s pripadnou intervenci v Syrii?

  Shania & Seawolfe -
  jeste k predchozi diskuzi ohledne efektivity ruskych naletu -
  https://www.washingtonpost.com...
  https://www.washingtonpost.com...

  Nechcete tem americanum napsat, aby prestali sirit nesmysly, protoze podle Vas Rusove jsou strasne neefektivni a sve cile si neplni. A jak se mam divat sice na starsi informace ohledne efektivity americkych naletu v Syrii:

  http://freebeacon.com/national... Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:54 11.02.2016

  SeaWolfe - tím spíš, že je web soukromý mi přijde nezdvořilé vnucovat majiteli svoje představy o tom, jaké příspěvky ve foru mají být a jaké ne. Není to slušné ani k oponentům ani ...Zobrazit celý příspěvek

  SeaWolfe - tím spíš, že je web soukromý mi přijde nezdvořilé vnucovat majiteli svoje představy o tom, jaké příspěvky ve foru mají být a jaké ne. Není to slušné ani k oponentům ani k majiteli. Mám pocit, že JG to ponechává celkem demokratické a maže jen největší excesy a nesmysly.Skrýt celý příspěvek

 • marius
  12:42 11.02.2016

  SeaWolfe co ti brání mě vyargumentovat? Takto se pouze chováš jako starý bolševik.

  SeaWolfe co ti brání mě vyargumentovat? Takto se pouze chováš jako starý bolševik.

 • SeaWolf
  11:54 11.02.2016

  fenri a spol. Tím "promaže" jsem nemyslel účty tebe nebo kohokoli to je zcela v kompetenci pouze majitele webu. Myslel jsem i posty které nemají s výše zmíněným tématem nic ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri a spol.
  Tím "promaže" jsem nemyslel účty tebe nebo kohokoli to je zcela v kompetenci pouze majitele webu. Myslel jsem i posty které nemají s výše zmíněným tématem nic společného. Popravdě jsme na soukromém webu který nepatří nikomu z nás a majitel se rozhodne sám co chce nebo nechce dělat. Se svobodou slova to nemá co dělat.

  To promazání se týká i tohoto příspěvku/ů o de mě který nemá s tématem nic společného.

  Jinak je dobré všimnout si co píšu do uvozovek "_" nebo co píšu jednotném ( tedy jmenovitě ) nebo množném čísle ( tedy obecně všem případně skupině ). Pak Vám některé věty dají i jiný smysl.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:15 11.02.2016

  Jestli je Kadyrovovo plácnutí oficiálním prohlášením RF je krajně pochybné. Kadyrov je neřízená střela a lokální guvernér RF. Určitě není oficiálním hlasem RF. Navíc to prohlášení ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli je Kadyrovovo plácnutí oficiálním prohlášením RF je krajně pochybné. Kadyrov je neřízená střela a lokální guvernér RF. Určitě není oficiálním hlasem RF. Navíc to prohlášení mělo docela jiný význam, který snad dojde každému, zapojí-li rozum. Už se to tu řešilo.
  Seawolf - AK forum kvalitou a prací se zdroji, linkováním, mazáním osobních výpadů atd. převyšuje tuto debatu rozdílem mnoha řádů. Navíc nevím, že by se sem někdo přesouval. AK je poměrně mladé forum a rozhodně AN jsem četl dávno před vznikem AK.
  Jinak vaše ublížené pokvikávání o tom, že by se měly mazat názory a fakta, která se vám nelíbí svědčí o poněkud politruckém způsobu uvažování i o vašich osobních charakteristikách. Když nemáte na argumenty, tak oponenta zakážeme, smažeme..co ještě?Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:52 11.02.2016

  Jestli můžu radit, tak nereagujte na hloupé výzvy k represím, po kterých tu občas volají lidé s velmi schematickými a zploštělým vnímáním událostí. Z žádného fóra jsem se ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli můžu radit, tak nereagujte na hloupé výzvy k represím, po kterých tu občas volají lidé s velmi schematickými a zploštělým vnímáním událostí.

  Z žádného fóra jsem se nepřesunul, přispíval jsem dávno před vznikem fóra AK, kde ani nemám registraci, stejně tak jsem ji ani nikdy neměl na palbě. Nešiřte tu paranoiu.Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  10:44 11.02.2016

  SeaWolf, beru na vědomí a co je fórum AK?

  SeaWolf, beru na vědomí a co je fórum AK?

 • SeaWolf
  10:09 11.02.2016

  BrothersAndSisters a Shania Jestli můžu radit tak přestaňte nahrávat účtům fenri, Luky, marius ... atd. "Přesunula" se sem komunita z fóra AK a jejich úkolem je to tu maximálně ...Zobrazit celý příspěvek

  BrothersAndSisters a Shania
  Jestli můžu radit tak přestaňte nahrávat účtům fenri, Luky, marius ... atd. "Přesunula" se sem komunita z fóra AK a jejich úkolem je to tu maximálně komunitu na AN zaspamovat nesmyslnými útoky tak aby se diskuse zvrhla pouze v osobní útoky jejich aktérů. Občas se do té diskuse nechá strhnout každý a to je jejich cílem. To většinu osob kteří stojí na Vaší straně barikády odradí cokoli psát nebo ten fenrim záměrně vytvářený guláš číst.

  Diskuse se smysluplným obsahem se pak ztratí na 5 nebo 6 stránce.

  Bohužel těchto osob je na AN poslední dobou nadbytek a solidních názoru se kterými třeba nesouhlasím, ale mají alespoň hlavu a patu a proto respektuji jejich pisatele, je jak šafránu.

  Doufám, že to tu Jan Grohmann promaže. DíkySkrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  09:52 11.02.2016

  fenri - už jsem ho sem dával, oznámil to ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri - už jsem ho sem dával, oznámil to Kadyrov

  http://www.lidovky.cz/kadyrov-...

  a nezpochybňuj prosím, že to tedy není oficiální. Kadyrov je prezident jedné z republik RF a je to tedy, jako by to oznámil třeba guvernér Kalifornie. Nad to asi nepochybuješ, že něco takové nemůže v RF proběhnou bez souhlasu Vladimíra Putina a příslušných složek státu..Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:44 11.02.2016

  Brothers - můžete uvést link na to, že RF přiznala, že poslala islamisty do Syrie? Jinak mi to přijde celkem přirozené - vždycky je lepší bojovat se šmejdy na cizím území, než na ...Zobrazit celý příspěvek

  Brothers - můžete uvést link na to, že RF přiznala, že poslala islamisty do Syrie?
  Jinak mi to přijde celkem přirozené - vždycky je lepší bojovat se šmejdy na cizím území, než na vlastním. Ovšem takto nahlíženo lze prohlásit, že i Francie, Británie, Belgie, Německo...poslali své islamisty do Syrie. Akorád tam s nimi moc nebojují.
  Shanio, někdy mi přijde, že trochu přeháníte váhu a hodnotu jednoho fóra. Zas ta kategorická prohlášení: bylo to přesně tak a tak... Občas mi přijde, že se tady něco chytře vydedukuje a "dokáže", a pak ta blbá realita to vůbec nechce respektovat...Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  23:06 10.02.2016

  Nikto z nás nie je prorokom.Mali sme tu angažmán "amerických národných záujmov" v Líbii a Iráku.Výsledok je všetkým známy a hodnotiť ho kladne môže málokto.Ako dopadne "ruský" ...Zobrazit celý příspěvek

  Nikto z nás nie je prorokom.Mali sme tu angažmán "amerických národných záujmov" v Líbii a Iráku.Výsledok je všetkým známy a hodnotiť ho kladne môže málokto.Ako dopadne "ruský" uvidíme časom tiež a ja verím a myslím že aj väčšina ľudí na tomto fóre že to v Sýrii bude vypadať už len lepšie.Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  23:02 10.02.2016

  sanityangel1, některé z map na kterých je vidět jak jsou údery nacpané u pobřeží byly i ruské, ale já obecně vidím hlavní problém především v ruských vyhlášeních, jsou to oni kdo ...Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1, některé z map na kterých je vidět jak jsou údery nacpané u pobřeží byly i ruské, ale já obecně vidím hlavní problém především v ruských vyhlášeních, jsou to oni kdo nikdy (jak sám naznačuješ) neřeknou pravdu o skutečných cílech a skutcích. Viz. ono oznámení Kadyrova, že tam "na islámský stát čekali", dovedeš si představit, kdyby něco takového vyplulo na povrch s USA? Ruská prohlášení a tvrzení jsou krajně nevěrohodná. Je to prostě jen vata a mlha. Dnes řeknou to, zítra to popřou, pozítří potvrdí. Nejsme tam, jsme tam, nebyli jsme tam, budem tam, už jsme odešli. Možná to je chytrá strategie vůči nepříteli, ale moc jim to na věrohodnosti nepřidává. Krásně je to teď vidět na protiturecké rétorice. Moskva (i její fanoušci zde) se tváří, jako by Turecko bylo odvěký ruský nepřítel a podporovatel islámského terorismu na jehož záludnost opakovaně Rusko upozorňovalo. Přesný opak je pravdou. Vždyť doslova před pár měsíci Moskva hrdě vyhlásila, že bude proti terorismu bojovat právě bok po boku s Tureckem viz zde: http://sputniknews.com/politic... - to chtěli na konci roku 2015 spolupracovat s překupníkem ropy od IS? Dnes Rusy proklínaný turecký ministr zahraničí Cavusoglu na oplátku vyhlásil, že Rusko je strategický ekonomický partner pro Turecko a že mají velké společné plány v této oblasti viz zde: http://sputniknews.com/busines... no a poslední věc je naplánovaná prosincová návštěva prezidenta Erdogana v Kazani na pozvání Vladimíra Putina viz zde: http://sputniknews.com/politic... K té už samozřejmě nedošlo. Tvářit se dnes, že Rusko dávno vědělo o zlovolné činnosti Turecka a jeho podpoře IS a vždycky na to poukazovalo, je prostě čiročirá lež. Pokud by to měla být pravda, pak tedy Rusko chtělo rozvíjet vztahy se zemí podporující terorismus a prezidenta takové země si předcházelo. Je na místě předpokládat, že stejně Rusko informuje i o svých aktivitách a plánech v Sýrii. To ovšem vysvětluje i reakce Turecka nebo SA, které možná informace o skutečných plánech Ruska a jeho skutečné roli v konfliktu mají a proto formují vojska na hranicích. Rusko vodí svět za nos, to je sice možná obdivuhodné, ale vzhledem k tomu že i za náš nos, tak je to spíš nebezpečné. Proto západ varuje před další eskalací konfliktu v Sýrii a radši by tam viděl nějaké vícebarevné vojenské síly garantující bezpečnost civilistům všeho druhu, než ruskými silami vybombardovaná města i s civilisty a dočišťovací operaci syrské armády vzápětí.Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  22:24 10.02.2016

  Me to neda si rypnout - B&S - kdyz pominu, ze ten link je opravdu aktualni t.j z 2.10.2015, pricemz dnes je unor, tak mi prosim zkuste napsat, kdo mimo Rusu (kteri to nereknou) vi ...Zobrazit celý příspěvek

  Me to neda si rypnout -
  B&S - kdyz pominu, ze ten link je opravdu aktualni t.j z 2.10.2015, pricemz dnes je unor, tak mi prosim zkuste napsat, kdo mimo Rusu (kteri to nereknou) vi co presne Rusove bombardovali a je nezavisly -> rekne pravdu. Zkuste aspon jednu nezavislou stranu. A kdo napise, ze je to ten rucnikar z anglicke garaze, tak at se jde prosim rovnou ...

  Shanio - vzdy me udivuje, kdyz tady zacnes operovat se seznamem frakci, ktere pusobi v Syrii a poctem jejich stoupencu. Vazne tomu veris? Me osobne to pripada jako spatna kopie filmu Zivot Briana:
  My jsme lidova fronta Judee, a my jsme fronta lidove Judee a my jsme judejska lidova fronta. Kdo jste Vy? Fronta judejskeho lidu.

  Navic fakt by me zajimalo, jak zpusobem zjistili pocet bojovniku - a) delali cenzus? Jenze vzdy, kdyz jim nekdo umrel, tak zacali od zacatku a jestli neumreli, tak pocitaji dodnes? b) nebo snad vsichni schromazdili na jednom miste a zacali se rozpocitavat kdo ke komu patri? c) nebo se snad jedna o kvalifikovany odhad = cucani cisel z prstu podle toho, jak potrebujeme?
  Me to pripada jako c) obzvlaste po katastroficke snaze Amiku vycvicit opozicni armadu -> kolik, ze jich bylo za ty desitky milionu USD? 40 nebo 50 z nichz polovina se pridala k IS.Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  20:34 10.02.2016

  Wenet, inak pri tvojom prispevku ma napadlo, ako nielen nase media, ale i londinsky SOHR-coby etalon objektivnych sprav zo Syrie, referovali o este dovtedy neznamom Islamskom ...Zobrazit celý příspěvek

  Wenet, inak pri tvojom prispevku ma napadlo, ako nielen nase media, ale i londinsky SOHR-coby etalon objektivnych sprav zo Syrie, referovali o este dovtedy neznamom Islamskom State http://svet.sme.sk/c/6722434/s... Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  20:06 10.02.2016

  pro marius, Rusko je v konfliktu v Sýrii přímo či nepřímo přítomno od smaého začátku. Teď když Ruská federace přiznala, že poslala do Sýrie své islamisty ještě před příchodem ...Zobrazit celý příspěvek

  pro marius, Rusko je v konfliktu v Sýrii přímo či nepřímo přítomno od smaého začátku. Teď když Ruská federace přiznala, že poslala do Sýrie své islamisty ještě před příchodem Islámského státu (jak mohli vědět že vznikne a přijde?) se podle mě staví mnoho věcí zcela na hlavu. Vysvětlení od Rusů je, že se měli infiltrovat do IS a díky tomu dnes navádějí ruské letecké útoky přesně na cíl. Jak je to dávno, co se ruský prezident dramticky pohoršoval nad tím, proč jim Američané nepředají koordináty správných cílů, když je mají a sami Rusové ne? Přesný opak byl zjevně pravdou. Vysvětli mi ale hlavně ten šílený nepoměr mezi tím, co dělali Rusové v letech 2011 až září 2015 a co dělají teď. Na začátku nechali hořet stoh, nezasahovali a současně důsledně bránili hasičům z okolí v zásahu a teprve když se požár rozhořel tak, že se rozšířil i do okolních vesnic a lidé začali z regionu prchat, teprve když je celá oblast destabilizovaná a rozvrácená přijedou na pozvání předsedy družstva a začnou hasit a k tomu hlásat, že jsou jediní skuteční hasiči a jediní komu jde o dobrou věc. To je prostě podivné, nelogické a nenormální. Proč to podle tebe takhle udělali?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 7