Krize v Azovském moři: Rusko střílelo po ukrajinských lodích

Záběr incidentu a manévrování ruských a ukrajinských lodí. / Twitter Capt(N)

Dne 25. listopadu se tři lodě ukrajinského námořnictva snažily proplout Kerčským průlivem do přístavu Mariupol. Ruské námořnictvo považovalo akci ukrajinských lodí za provokaci a všechny tři lodě za použití zbraní zadrželo. K podobnému konfliktu se v Azovském moři schylovalo již dlouho.

K incidentu došlo 25. listopadu, kdy ukrajinské lodě Berdjansk a Nikopl (třída Gurza-M ; výtlak 54 tun) a remorkér Jany Kapu mířily z Oděsy přes Kerčský průliv do přístavu Berďansk. Ukrajina tvrdí, že plavba lodí byla oznámena v souladu s mezinárodními zákony a se smlouvou o volném užívání Azovského moře (viz dále). Ruská strana to vidí jinak ‒ šlo o provokaci a narušení ruské státní hranice.

Situace v Azovském moři je podle washingtonského think-tanku Jamestown Foundation vyostřená (pokud pomineme ruskou anexi ukrajinského Krymu v roce 2014) od jara, kdy se ruská pobřežní stráž začala „systematicky naloďovat a provádět cílevědomě časově náročné kontroly“ obchodních lodí plující Kerčským průlivem. Podle ruské agentury Interfax však situaci zhoršilo (a spustilo následné ruské kontroly) zadržení ruské rybářské lodi Nord ukrajinskou pobřežní stráží v březnu 2018.

Dle Jamestown Foundation Rusko v posledních šesti měsících (do 2. listopadu 2018) zkontrolovalo 683 obchodních lodí z 19 zemí, včetně Ukrajiny, Rumunska, Bulharska a Turecka.

„Podle ukrajinského ministra infrastruktury Volodimira Omeljana ruské obtěžování lodí v Azovském moři již způsobilo ztráty ukrajinské ekonomice za více než jednu miliardu hřiven (36 milionů dolarů),“ píše Jamestown Foundation. Podle zmíněného webu a ukrajinských zdrojů je cílem ruských akcí údajně „destabilizovat sociálně-ekonomickou situaci“ ve velkých ukrajinských přístavních městech Mariupol a Berďansk.

Jak stojí v článku Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR) právě Mariupol se stal symbolem ukrajinského odporu proti ruské invazi. „Samotný Mariupol je skutečně znám po celém světě: Rusy podporované jednotky se v roce 2014 po hořkých bojích města zmocnily, ale později se ho vzdaly,“ píší EFCR.

Kreml tvrdí, že činnost pobřežní stráže na moři se provádí v souladu s Úmluvou Organizace spojených národů o mořském právu (UNCLOS). Jamestown Foundation však píše, že ruská pobřežní stráž kontroluje pouze lodě plující do a z ukrajinských přístavů.

„Například zpoždění při plavbě přes Kerčskou úžinu dosáhlo u kanadské lodě Federal Nagara 282 hodin; u tureckého plavidla Kaleli Ana to bylo 132 hodin. Některé inspekce na palubě se provádějí pouze 3 až 5 kilometrů od ukrajinského pobřeží ‒ tedy v rámci teritoriálních vod Ukrajiny, které podle mezinárodního práva sahají 12 námořních mil od pobřeží,“ píše Jamestown Foundation. Azovské moře však není považováno za mezinárodní vody (viz dále).

Na druhou stranu je třeba připomenout, že na pobřeží Azovského moře leží klíčové ruské přístavní moře Rostov na Donu. Přes město vede Volžsko-donský průplav, který spojuje Azovské moře s Kaspickým mořem a přes řeku Volhu lze doplout dokonce do Baltského moře. Tímto kanálem se ročně přepraví zhruba 12 milionů tun nákladu. Kontrola Azovského moře je tak klíčová také pro ruskou ekonomiku.

Podle zatím platné úmluvy uživání vod Azovského moře právně ošetřuje rusko-ukrajinská smlouva z roku 2003 ‒  Dohoda mezi Ruskou federací a Ukrajinou o spolupráci při využívání Azovského moře a Kerčské úžiny. Ve smlouvě je uvedeno, že „Azovské moře a úžina Kerč jsou historicky vnitřní vody Ruské federace a Ukrajiny“ a že ustanovení státní hranice a urovnání sporu v oblasti musí “být vymezeno dohodou podepsanou oběma stranami.“ Podle této smlouvy mají všechny ukrajinské a ruské obchodní lodě plavbu v Azovském moři a Kerčské úžině volnou.

Jelikož Azovské moře je považováno za „vnitřní vody“, nejedná se o mezinárodní vody a stále není ustavena v této oblasti hranice mezi oběma státy. Obě země samozřejmě mají zcela jiný právní pohled na věc. „Otázka společného užití [Azovského moře - pozn. red. ] stále není regulována. Kyjev trvá na dodržení dělící hranice na základě administrativní hranice mezi bývalým Sovětským svazem a Ukrajinskou SSR, která je vyznačena na mapách a plánech. Ruská strana se domnívá, že podle právních předpisů bývalého SSSR nebyly vnitřní vody mezi republikami svazu vymezeny,“ píše ukrajinský server UNIAN.


Ruská loď najíždí na ukrajinskou loď. 

K protireakci ukrajinské strany došlo v říjnu letošního roku, kdy ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal dekret týkající se zhoršující se situace v Azovském moři. Prezidentský dekret „právně posílilo“ dřívější rozhodnutí Kyjeva poslat dvě plavidla ukrajinského námořnictva A500 Donbas a A830 Korets přes Kerčskou úžinu do přístavu Berďansk. Podle ruského blogu BMPD byl průjezd obou lodí povolen ruskou stranou.

„Možnost svobodné plavby [přes Kerčskou úžinu - pozn. red.] měla za cíl nejen znovu potvrdit právo Ukrajiny na volný průchod přes úžinu (Ukrinform , 26. září), které Rusko de facto ovládá z obou stran od anexe Krymu. Ukrajina také pravděpodobně testovala ruskou reakci a sledovala její průzkum a schopnosti,“ píše Jamestown Foundation.

Obě ukrajinské lodě skutečně dne 23. září propluly Kerčskou úžinou v doprovodu ruských lodí a letadel. Šlo o první ukrajinské válečné lodě, které propluly úžinou po ruské anexi Krymu v roce 2014. Obě lodě měly podpořit budovanou ukrajinskou námořní základnu v Berďansku kryjící oblast Azovského moře. V současné době má ukrajinské námořnictvo dvě základny. První je v Oděse a podporuje operace v širších vodách Černého moře, další je v Očakivu a stará se o ochranu řeky Dněpr a její delty.  

Nyní chtěli Ukrajinci znovu podobnou akci zopakovat. Zdá se, že Ukrajinci znovu požádali Rusko o možnost proplout do Azovského moře, ale není jasné, zda tentokrát svolení dostali. Podle Rusů nikoliv.

Problém je, že Ukrajina v záři (i když toto později odvolala) zvažovala odstoupení od dohody z roku 2003. Tím pádem by se Azovské moře stalo mezinárodními vodami a výsostné vody obou států by zasahovaly pouze 12 námořních mil (cca 22 km) od pobřeží. Jak uvádí Jamestown Foundation, v Azovském moři by pak mohly legálně působit lodě NATO, v což doufá Ukrajina.

Ukrajina se snaží posílit svou přítomnost v Azovském moři, včetně přímé podpory NATO. To je samozřejmě něco, s čím Rusko nemůže souhlasit. Ukrajina se však obává, že anexe Krymu je jen začátek a Kreml se nevzdal myšlenky násilnou cestou vytvořit suchozemský koridor (přes jihovýchodní Ukrajinu) z Ruska do Krymu. Teoreticky Rusové mohou vést útok z Doněcku směrem na Záproží (pouze 200 km) a poté využít povodí Dněpru jako přirozenou obranou a dělící linii.

Celý problém v oblasti se tedy dá označit tak, že Rusko chce z Azovského moře udělat „ruské jezero“, Ukrajina naopak mezinárodní vody přístupné i lodím NATO.

Zdroj: The Drive, Ivestija, Covert Shores, ECFR

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Bojové vozidlo BVP-M2 SKCZ Šakal pro ukrajinskou armádu?

Jednou z největších hvězd probíhající ukrajinské vojenské výstavy Arms and Security 2018 je ...

Porazí ukrajinský raketový komplex Sapsan ruský Iskander?

Ukrajinská projekční kancelář KB Južnoje (Státní konstrukční kancelář „Jih“) intenzivně pracuje na ...

Ukrajinská minometná baterie na platformě Bars-8 a její bojové možnosti

Od roku 2015 byl na Ukrajině nastartován proces hluboké modernizace vojenské techniky, případně ...

Bayraktar TB2: Ukrajina nakupuje bitevní drony z Turecka

Podle známého ukrajinského novináře Jurije Butusova ukrajinská vláda s tureckou společností Baykar ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 11
 • givicz
  16:41 09.12.2018

  Tady přímo německý Die Welt píše o tom co jsem referoval již nedávno :)
  Zákaz vstupu Rusům jen prospěje Putinovi
  https://www.welt.de/politik/au...

  "Putin se představuje jako velkorysý státník
  Ruský prezident Vladimir Putin využívá tohoto silného spojení mezi oběma zeměmi. Představuje se jako velkorysý státník, který může rozlišovat mezi vládou Ukrajiny a jejími lidmi.

  Přes anti-ukrajinskou hysterii v ruských médiích na vrcholu konfliktu v Donbassu, Rusko nikdy nemělo omezení pro ukrajinské občany. Ukrajinci ani nepotřebují pas do Ruska. Jako před rokem 2014 můžete zadat svou průkaz totožnosti."

  Пограничники РФ стали тщательнее досматривать корабли после инцидента в Керченском проливе (Ruské pohraniční stráže začaly lépe kontrolovat lodě po incidentu v Kerčském průlivu)
  https://www.youtube.com/watch?...

  Na videu je krásně vidět jaký režim v současné době funguje v Kerčském průlivu... reportéry TV zveda pohraničníci vzali na palubu pohraniční stráže a ukázali jak probíhá kontrola lodě co se chystá proplout Kerčským průlivem .... pohraničníci se podívají do všech kajut, prohlédnou nákladový prostor , posádka musí ukázat všechny potřebné papíry, provede se face kontrol celé posádky ( loď v tomto konkrétním případě pluje pod vlajkou malty) - procedura je standartní, posádky lodí ji dobře znají .. v dokumetu se také říká, že Ukrajinští pohraničníci u Mariupolu berou bokem 3000 USD ... :)


  https://tvzvezda.ru/news/vstra...

  Lodě námořních sil Ukrajiny budou schopny projít přes Kerčskou úžinu do Azovského moře, pokud přísně dodržují mezinárodní normy a pravidla plavby, stejně jako požadavky pro průchod teritoriálními vodami Ruské federace
  "Je to právo ukrajinské strany vyslat své válečné lodě do Azovského moře, ale s přísným dodržováním všech mezinárodních norem a pravidel plavby, stejně jako požadavky pravidel vstupu do teritoriálních vod Ruska. Pokud jsou splněny tyto podmínky, nikdo nebude bránit průchodu lodí, "zdůraznil Gempel"

  Jinak u tohoto jsem se fakt zasmál... co píše server Patria.cz
  Putin kope za euro a proti dolaru. Důvod k oslavám?
  https://www.patria.cz/zpravoda...
  "Bloomberg si všímá toho, že Rusko chce poprvé od roku 2013 vydat eurové dluhopisy. Vláda přitom i přes pokles cen ropy dosahuje rozpočtového přebytku, a tudíž si půjčovat nepotřebuje. Podle Bloombergu je emise obligací „testem programu dedolarizace“, který letos začal prosazovat ruský prezident Vladimir Putin. Pokud tento test dopadne dobře, „Evropská unie získá nepravděpodobného, ale významného spojence pro posílení globální role společné měny“

 • givicz
  12:45 09.12.2018

  theo máš pravdu.....

  Jinak zde je tiskovka FSB Ruské federace - patří pod ni i Ruská pohraniční stráž k incidentu v Kerčském zálivu (zajímavá je mapka v 27 minutě záznamu ale i ostatní přesné mapky v záznamu jsou velmi zajímavé a objasňují co se tam přesně stalo doporučuji zdejším odborníkům pečlivě nastudovat ) .... jelikož velmi málo lidí umí Rusky tak sem dám odkaz na video s Anglickým překladem...

  FSB holds briefing on Kerch Strait crisis
  https://www.youtube.com/watch?...

  • logik
   14:21 09.12.2018

   Givitz: "a objasňují co se tam přesně stalo"
   Ty už se ani nesnažíš zastřít, že seš ruskej troll - když o tvrzení jedné ze stran konfliktu tvrdíš, že něco objasňuje.

   Nota bene, když tam zazněly prokazatelné lži, např.:
   - že Ukrajinské lodě pluly skrz teritoriální vody Ruska, přitom to dle mezinárodní smlouvy z roku 2003 teritoriální vody Ruska nejsou.
   - že Ukrajinské lodě byly zadržené v Ruských teritoriálních vodách, což kromě výše zmíněné smlouvy popírají i samotným Ruskem uveřejněné koordináty incidentu
   http://www.fsb.ru/fsb/press/me...
   které jsou mimo 12 mílové pásmo od jakéhokoli břehu

   Tak prosím už netroll a řeči odbornících si nech od cesty.

 • PavolR
  18:30 07.12.2018

  https://svet.sme.sk/c/22003709...

  Iba pre prehľad, čo má Ukrajina k dispozícii:
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

 • theo
  14:09 07.12.2018

  Logik bellingcat je váš obľúbený zdroj , pochybná organizácia financovaná
  spravodajskými službami a obľúbená mainstrémom .
  Mala by si aj ruská FSB financovať nejakých kutilov na šírenie vlastnej
  propagandy nech je to vyvážené .
  Viem je to váš talmud, biblia a korán v jednom .

 • danny
  11:48 05.12.2018

  logik: pokud považuješ chování Chorvatska za "krádež rohlíku" ve srovnání se "srbskou vraždou" a shrneš to tím, že i Chorvatsko mělo máslo na hlavě, tak mi dovol, abych použil tebou výše použitou větu - "...to je hrubé znásilnění pravdy a bagatelizace velkého zla."

  Jinak jak to je s tvým nepravdivým tvrzením o potrestání Gotoviny si můžeš přečíst zde: https://zpravy.idnes.cz/gotovi...

  Kde jsi v kterémkoli z mých příspěvků k tématu našel omlouvání kohokoli a ještě do toho zakomponoval Rusko, to už je zcela mimo mé chápání.

  • 13:34 05.12.2018

   danny:
   Ach jo - já napíšu, že Chorvatské vyhnání Srbů z krajiny je jeden ze zločinů, který lze srovnávat s tím Srbským, a ty to pochopíš tak, že ho bagatelizuju? Kdo že to má problémy s chápáním psaného textu? :-).

   Máš pravdu, že nakonec byl Gotovina shledán soudem neviným, v tom máš pravdu, to jsem nenapsal dobře. Na podstatě - že západ velmi tlačil na dopadení a souzení Gotoviny: např. jednu dobu byl tento případ to, co blokovalo vstup Chorvatska do EU, což dokládá význam, který západ tomuto případu dal, to nic nemění. Politici těžko mohou být zodpovědní za rozhodnutí ICTY - respektive z principu být za to rozhodnutí zodpovědní nemohou, jejich práce byla dostat Gotovinu k soudu, a tam se jim dá těžko vytýkat nedostatek snahy.

   ===

   Takže znovu a polopaticky, co Ti vytýkám: Ty jsi srovnával STÁTNÍ zločin Srbska se zločiny, které (údajně, byť dosti pravděpodobně) páchal Hashim Thaci. Srovnával jsi zločiny jednotlivce se zločinem zašťítěným státem.

   Upírat nějaké práva Kosovanům za to, co dělal nějakej Thaci, to je aplikace kolektivní viny - věc, která do demokratické země nepatří. Ovšem pokud páchá zločin "stát" (např. prostřednictvím své ozbrojené síly), tak (kromě toho, že to institucionalizované zlo), tak je za to ten stát zodpovědný. A tedy to je čin, který může/má vliv na práva dané země (zde např. tak oslabil právo na suverenitu země, že právo sebeurčení kosovanů převážilo).

   • 11:22 07.12.2018

    Na dopadení Gotoviny a spol. tlačili jednotlivci, jako Carla de Ponte a pár dalších, co se motali kolem ICTY. Většina z nich postupně odešla s velkým rozčarováním z politického tlaku na vyšetřování.

    S těmi státními zločiny nemáš pravdu, že se jednalo jen o pár excesů na straně Chorvatska. Jednotky vedené Oricem - hlavně 8. operační skupina, v roce 1995 se přejmenovala na 28. divizi - vedly minimálně dva roky operace proti srbským civilistům (dle ICTY). To nebyla žádná kriminální skupinka, ale regulérní 2. sbor Armády Bosny a Hercegoviny. Orič taky osvobozen a dnes VIP hrdina.
    Další, na co trošku zapomínáš, tak masakry v okolí Srebrenice mají ze srbské strany na svědomí Vojska Republiky srbské, která byla v rámci Daytonských dohod začleněna do Ozbrojených sil BiH, nikoli Srbské armády. Takže tvoje teze o státním zločinu Srbska kulhá.
    Naopak UCK byla jedinou státotvornou silou. Kromě vedení bojů prováděla správu ovládaných území a kromě likvidace orgánů jugoslávské správy odstavovala od vlivu i orgány místní autonomie a vliv Ibrahima Rugovy. UCK byla v r. 1999 přejmenována na Ochranný sbor Kosova (TKM). Takže zde máš dokonce přímé nástupnictví.
    Zpochybňovat "údajné" zločiny této organizace (na tlak Madeleine Albrightové vyřazené ze seznamu teroristických organizací) a opakovaně zdokumentované obchody se zbraněmi, drogami, vraždy novinářů, vyhánění a vraždění civilů takovými individui, jako Taci nebo Çeku, je stejně úchylné, jako zpochybňovat hrůzy páchané Mladicem v Srebrenici.

  • Czertik
   13:03 06.12.2018

   No nadherny prikad toho, ze i onen mezinarodni soud je zcela ve vleku politiku a politiky. Nic prekvapiveho.

   • 10:26 07.12.2018

    Czertik: bohužel, je to tak. Vše, co se dělo kolem ICTY hrozně zdiskreditovalo autoritu mezinárodních institucí na léta.

 • logik
  10:27 05.12.2018

  Analýza různých zdrojů, kde přesně se incident stal:

  https://www.bellingcat.com/new... z ní vyplývá, že dle dat uveřejněných Ruskou FSB stříleli ruské lodě na ukrajinské v mezinárodních vodách.

 • logik
  17:17 04.12.2018

  danny:
  "že selektivní dopad ruky spravedlnosti"
  Ne, fór je právě v Tvém selektivním vnímání zločinnosti a omlouvání činů lidí, které podporovalo Rusko. Fór je v tom, že dáváš rovnítko mezi zločiny lidí - kterých bylo v Jugoslávii provedeno mraky a potrestáno jich bylo jen pár na všech stranách konfliktu - a zločiny států.

  Státní zločin, tedy zneužití státní moci k páchání válečných zločinů, je zločin kvalitativně podstatně horší, než když páchá zločin jednotlivec. Je to povýšení zla na "institucionální úroveň". V každé válce najdeš (tvými slovy) "hromadu sviní". Pokud ale se jako "svině" začne chovat stát jako takový, tak je to průšvih daleko větší.

  Ty se vší silou snažíš rozdíl mezi těmito zcela kvalitativně odlišnými typy zločinů smazat, a tím navodit dojem, že Srbsko nedělalo nic jiného, než ostatní. Proto mi Tvůj příspěvek vůbec nepřijde smířlivý - pořád to je hrubé znásilnění pravdy a bagatelizace velkého zla.

  ===

  Je pravda, že Srbsko nebylo jediné, kdo páchal během jugoslávských válek "státní zločiny". Máslo na hlavě v tomto ohledu mají i Chorvati (např. generál Gotovina a další) - ale Ti potrestání byli. Takže Tvé tvrzení o selektivní spravedlnosti není pravdivé.

  Jen si prostě nedokážeš uvědomit, že jak obrovský rozdíl je mezi tím, když někde začně vraždit nějaká banda, a když začne vraždit stát.

  ===

  "a neopomenutelný podíl zahraničních aktérů na vzniku a průběhu konfliktu"
  On někdo nutil Miloševiče vyhánět stovky tisíc obyvatel ze země? A páchat masakry na civilistech? Toto je klasické omlouvání vraždy tím, že přeci tamten taky ukradl rohlík.

 • danny
  16:34 04.12.2018

  Czertik: ne, nepletu. To právo kontroly je součást správy a řízení plavební dráhy. Od bagrování (plavební kanál se zanáší bahnem), přes řízení v závislosti na dost obtížných meteorologických podmínkách (mlhy, ledové kdy, silný vítr). Takže větší lodě od havárie tankeru v r.2008 povinně s lodivodem.

  • Czertik
   13:00 06.12.2018

   Mozna by to chtelo trosku lepsi argumentaci.
   Co se tyka bagrovani - to tam zadne neprobihalao, cili je to naprosto irelevantni argument. A i kdyby na to rusaci kaslali a nechali to zanest, tak co by se stalo ? Vzhledem k ponoru onech ukroskych lodi, tak to uz by byl davno znemoznen JAKYKOLIV namorni obchod, nez by one nemohly propout. Nemluve o tom, ze mala "svetlost" by se ukrosum velmi hodila, protoze kdyby na to doslo, tak by ruske co je stihaly by tam nemohly pprojet, ale oni ano, takze by to byla pro ne vyhra :).

   K pocasi - v dobe incidentu bylo naprosto idealni, cili opet irelevantni argument :).

   A co se tyka lodivada - je skutecne poviny i pro vojenske lode, nejen civilni ? Prece jenom vojenske sou o dost mensi (v tomhle pripade).

 • givicz
  16:17 04.12.2018

  Porošenko má malé šance na znovuzvolení

  Více na https://www.e15.cz/zahranicni/...

 • asdf
  16:05 04.12.2018

  Czertik > Ak maju Rusy pravo KONTROLY lodi, dovolili Ukrajinci skontrolovat ich lod ? Vies co sa dialo pred ramovanim a zabavenim lode ?

  Zober si, ze ides autom. Zastavuje ta policajna hliadka. Ma na to pravo. Ty len presvistis okolo a letis dalej. Co maju ti policajti robit? Maju ti zamavat a kaslat na teba alebo sa ta maju pokusit zastavit ?

  • Czertik
   12:49 06.12.2018

   To ze muzou kontrolovat civilni lode je mozne, otazka je jestli maji pravo konrolovat i vojenske lode, a ukrajinske zvlast.
   A co se delo pred ramovanim ? To vim naprosto presne - ukrajinske lode uz byly otocene a mirily od prulivu pryc, smerem do mezinarodnich vod.
   Jestli k ramovani doslo v uznavanych ukrajinskych vodach nebo mezinarodnich nevim, tak presne vzdalenost sem vzdalenost z mapy nemeril.
   A co se tyka onoho ramovani, tak to bylo naprosto neumluvitelne a sproste, uplne stejne jak pred casem kdyz turci sejmuli rusakum jejich su-24 v syrii, kdyz jim trosku lizl jejich prostor.

   A ne, skutecne okupace krymu z tech vod ruske neudelala, alespon z toho jak to uznavaja zbytek sveta vyjma ruska a snad jen 2 statu co uznaly anexi krymu.

   A k tomu tovojemu policejnimu pripadu - no kdyz pojedu v cesku, tak me ma pravo zastavit jen cesky policajt, pokud by to byl nemecky, tak mu muzu vesele ukazat prostrednicek, a on by s tim nemohl udelat laurt nic. Neni doma v rajchu.

 • Czertik
  15:07 04.12.2018

  dany
  jenze neplet si pravo KONTROLY s pravem ODMITNOUT ci blokovat prujezd prulivem.
  A skutecne pod pravo kontrolovt nezapada pravo kohokoliv ramovat nebo mu dokonce zabavit lod (pokud tam neni kontraband, a to jako posledni reseni). A ukrosove na zadne lodi zadny kontraband nemeli.

 • danny
  12:12 04.12.2018

  Logiku, jsi fakt neuveritelnej. Co to máš za obsesi furt někoho tlačit do konfliktu? Hodil jsem naprosto smířlivý příspěvek, ve kterém jasne říkám, že se nechci babrat v tom, kdo byl v téhle hromadě porušování úplně všeho a zločinů proti všemu lidskému větší svině. Uznávám zločiny Miloševiče a spol.
  Jen jsem podotkl, že selektivní dopad ruky spravedlnosti a neopomenutelný podíl zahraničních aktérů na vzniku a průběhu konfliktu ( např. Nemecka) z toho činí smutnou frašku. Ten Taci je prezidentem do dneška a pod naší ochranou se tam směje jedná svině vedle druhé. To je vše.

  To, že rád jezdím do Srbska, Makedonie, Albánie a Bosny, jsem uvedl jen pro dokreslení toho, že je pro mě obtížné najít se v tvých omalovankovych skatulkach a vybudit se do nálady internetového bojovníka za jedinou správnou pravdu. Jestli se ti ulevi, dej mi nálepku ruského švába relativizujiciho a nechme se žít, jo?

 • danny
  11:02 04.12.2018

  Zajímavý příspěvek do diskuze z ČT 24: "Rusko má podle smlouvy s Ukrajinou z roku 2003 právo namátkové kontroly lodí v Kerčském průlivu, které ale podle Kyjeva Moskva v poslední době nezákonně zneužívá." S tím se nějak shoduju, jen mě překvapuje, jak dlouho trvalo, než se v našich médiích objeví takový komentář po té snusce polopravd a blbosti...
  https://ct24.ceskatelevize.cz/...

 • givicz
  08:42 04.12.2018

  Ruští námořníci budou za zajetí ukrajinských lodí vyznamenáni
  https://www.novinky.cz/zahrani...
  Předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Vjačeslav Volodin v pondělí před novináři prohlásil, že nařídil příslušnému sněmovnímu výboru připravit návrh vyznamenání ruských pohraničníků, kteří v neděli 25. listopadu „odvrátili narušení ruských hranic ukrajinskými vojenskými plavidly”

  Руслан Коцаба /// Прага, 27.11.18 (Ruslan Kocaba, Praha 27.11.18) je tam český překlad - Ukrajinský novinář, který má vlastní pořad v Ukrajinské TV News One
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...

 • logik
  22:39 03.12.2018

  danny:
  Ano, v Jugoslávských válkách bylo spousta zločinců. Ano, nemálo z nich se nepodařilo potrestat a třeba i pak zastávali vysoké funkce. Spravedlnost bohužel nikdy není ani zdaleka dokonalá.

  Mění to nějak fakt, že se Srbská armáda pokusila vyřešit konflikt s Kosovany tím, že se snažila vyhnat Kosovské Albánce ze Srbska? A že to byl zločin proti lidskosti a válečnej zločin tak velikého rozměru, že jiné státy byly oprávněny tomu zločinu zabránit?
  Nota bene, když některé z nich nebyly v pozici nezúčastněného, nýbrž byly také tím zločinem poškozené, protože se museli starat o stovky tisíc (muslimských :-)) uprchlíků?

  O tom byla debata, ne o tom, kde je jaké krásné jezero - ale jinak hezkej pokus zamlžit podstatu věci. :-)

 • danny
  22:16 03.12.2018

  Rozpletat cokoli z válek v jugosce je hodně komplikované. Tolik svinstva na všech stranách je málokde. Nemám komu fandit. Vlastně nakonec jsou mi nejmíň sympatičtí Chorvati. Velmi casty nacickoalismus a pocit nadřazenosti, který rádi dávají najevo, mi není příjemný.
  Co se týče Kosova, myslím, že stačí jméno současného prezidenta - Hashim Thaci. Jezdi do Bruselu a třepe si rukou kde s kým. Zproštěn viny pro nedostatek důkazů poté, co podle prokuratury 27 svědků záhadně zmizelo nebo zemřelo. Ramush Haradinaj osvobozen. V případech Chorvatů Anteho Gotoviny a Mladena Markače to samé.

  Cernakus: do Albosky jezdím rád. V Tiraně krásný holky, kolem krásný more, hory, řeky. Úžasný jídlo, dobrá rakie, dobrý pivo a lidí trochu magoři, ale fajn, když je trochu poberes. Nemůžeš generalizovat podle těch šmejdů, ktere tady nejcasteji potkáš. Když tam jedu, tak to ale raději beru delší cestou přes Makedonii, než zkratkou přes Kosovo. Necítím se tam bezpečně. Navíc jezero Ohrid na hranici mezi Mac a al je úžasný.

 • Czertik
  20:02 03.12.2018

  cernakus
  A jak muzou cigani v evrope ruinovat povest rumunum ? byt sou v cesku oznacovani za "rumuny" ?
  Cigani v cesku s rumuny nemaji prakticky nic s nimi spolecneho, pochazeji puvodne z indie, a s velkou pravdepodobnosti z kasty nedotknutelnych (vyvrhelu). Kdyby pochazeli z vyssi kasyty, tak by nemeli duvod opoustet indii.

 • logik
  19:31 03.12.2018

  PS: Ještě korekce, zapomněl jsem ve výčtu slovanů ještě uvést muslimy - kteréžto označení zahrnuje jak slovanské, tak neslovanské muslimy (ale těch slovanských tam bude asi více). Takže těch slovanů tam bude ještě o pár desítek tisíc víc.

  To nic nemění na tom, že černakus pravděpodobně opakuje údaj z prosrbských webů, které počítají veškeré uprchlíky za celé 20. století včetně světových válek (viz pozn) - a vydává je za oběti poslední kosovské války.

  pozn: aby ukázali, jací jsou to Srbové chudáci - a že jen během jedné Kosovské války vyhnali z Kosova více Albánců, než bylo Srbů z Kosova vyhnáno za celé století, taktně zamlčují....

 • logik
  18:57 03.12.2018

  cernakus:
  Jasně - ostatních slovanů bylo v Kosovu dvakrát tolik, co Srbů. Ufff. To máš tak malou znalost o národnostním složení Kosova, anebo se zkoušíš vylhat?

  Černohorců bylo v roce 1981 celkem 27 tisíc,, chorvatů necelých 9 tisíc, a všech ostatních slovanů maximálně 7 tisíc. Do roka 91 se počty nijak významně nezměnili.
  Zdroj tamtéž.

  Takže ne, Tvoje tvrzení je totální nesmysl, i kdybys ostatní slovany započítal pětkrát.

 • Torong
  18:51 03.12.2018

  @cernakus:

  Hm, copak řekl prezident Reagan, že se ti to hodí do krámu, když jindy ho za hlupáka považuješ ty?

 • cernakus
  18:35 03.12.2018

  logik:

  zfalšované statistiky nemusíš uvádět. Zejména pokud si je zfalšuješ tím, že vezmeš mé tvrzení a sám si tam zaměníš veledůležité slovo. Slované v Kosovu totiž nebyli jen Srbové, ale právě ti černohohorci, chorvati, bosňáci, rumuni atd... ti všichni byli Albánci vyhnáni po té naší agresi.

  Torong:

  Takže Reagan byl hlupák? Nebo jsi jím jen ty?

  danny:
  může být, ale těm dvěma zločinstánům se raději vyhýbám obloukem. Fakt ale je, že Rumuni mají podobný dojem z jejich Romských spoluobčanů, kteří jim ničí v evropě reputaci.

 • Czertik
  18:31 03.12.2018

  dany
  rozeber to, proc nalogie se sudetami 38 a lidovimy republikami 2014 nesedi.

 • Czertik
  18:29 03.12.2018

  cernakus
  lol
  "ani částečné narovnání vzniklé nespravedlnosti, kdy by bylo umožněno Srbským enklávám v přihračničí se Srbskem se odtrhnout a připojit k domovině. "

  Tak ja se jen zeptam - jak ze to rusove umoznili, aby se napravila ona krivda anexe krymu pro ukrajince, aby se jich cast mohla trhnout a pripojit k ukrajine ?

 • logik
  18:11 03.12.2018

  cernakus:
  " ale byla dopuštěna genocida Slovanů (600 tisíc vyhnáno do Srbska, Černé hory a Makedonie, zase tak malá ta nealbánská menšina nebyla) "
  To máš ze sputniku, nebo odkaď?

  Podle sčítání lidu z roku 1981 bylo v Kosovu 209 498 srbů,. Podle odhadů bylo v roce
  1991 v Kosovu 195 000 tisíc srbů. Tak by mne fakt zajímalo, kde se vzalo těch Tvých 600 tisíc vyhnaných Srbů. To jich jako teď Kosovo někomu čtyřista tisíc dluží??? :-)

  Viz např.
  https://is.cuni.cz/webapps/zzp...

 • Torong
  17:50 03.12.2018

  @Cernakus:

  "A to nemluvím o tom, že pokud máte alespoň rámcovou zkušenost s LIBOVOLNÝM Albáncem a nebo jste alespoň rámcově SLOVANY, pak prostě nemůžete v tomto konfliktu být na straně Albánců. Prostě to nelze, ani když vám to objekt vaší filie vtlouká do těch vašich pidimozečků."

  Ale lze milý cernakusi, lze. Pokud se na věc budu dívat nestranně. Tobě ovšem evidentně vyvražďování nevadí, pokud jsou vyvražďováni "ti správní". O nic jiného v Kosovu nešlo. A neoháněj se tady nějakým slovanstvím, protože to je neskutečná pitomost. Ostatně sami máme se "slovanskou vzájemností a bratrstvím" dost špatné zkušenosti. A pokud ani to není dost, stačí se podívat na vzájemné vztahy Rusů (ačkoli to taky nejsou zrovna stoprocentní slované...), Poláků, Bělorusů a Ukrajinců. Opravdu bratrská a mírumilovná historie... Navíc Češi jsou slované ani ne z poloviny a daleko větší vliv na nás - a teď mám na mysli kulturní mělo Německo a Rakousko než nějací slované na východě.
  Kosovští Albánci nejsou žádný blábol, ale skutečnost. Doporučuji něco si o tom přečíst.
  Vyhnání opravdu není genocida.
  A hloupé řeči o říši zla nemá ani cenu komentovat.

 • danny
  17:42 03.12.2018

  Czertik: vidíš, jak se občas můžeme shodnout. Ano, Krym a Rakousko, to sedí. To je rozumná analogie. Sudety ale v žádném případě ne.

  Luky: nějak jsem se věkem dostal k podobnému vnímání světa.

 • danny
  17:30 03.12.2018

  cernakus: dělení na Albánce a kosovské Albánce ma hodně smysl. Věř mi, že se obyvatelstvo v Albánii k bratrankum za čárou v rámci širší rodiny hlásí, ale raději je vidí co nejdál za pohořím Prokletje a Valbonou. Mají je rádi asi jako neštovice a o jejich kultuře, vzdělání a charakterových vlastnostech se vyjadřuji s velkým despektem. Nápady na velkou Albánii a provokace tímto směrem vycházejí v naprosté většině z Kosova.
  Z těch Albánců, co můžeš potkat u nás a po Evropě je naprostá většina z Kosova, jen o tom taktně mlži

 • cernakus
  17:09 03.12.2018

  By mně zajímalo, jestli si zdejší RAŽové obhajující agresi v Jugošce uvděomují, že se sice hypoteticky zabránilo genocidě Albánců (prosím, nazývejme je správně, Kosovský Albánec je totiž asi stejný blábol, jako Krymský Rus), ale byla dopuštěna genocida Slovanů (600 tisíc vyhnáno do Srbska, Černé hory a Makedonie, zase tak malá ta nealbánská menšina nebyla) a návdavkem není ze strany Říše Zla a podzla (EU) ani částečné narovnání vzniklé nespravedlnosti, kdy by bylo umožněno Srbským enklávám v přihračničí se Srbskem se odtrhnout a připojit k domovině.

  A to nemluvím o tom, že pokud máte alespoň rámcovou zkušenost s LIBOVOLNÝM Albáncem a nebo jste alespoň rámcově SLOVANY, pak prostě nemůžete v tomto konfliktu být na straně Albánců. Prostě to nelze, ani když vám to objekt vaší filie vtlouká do těch vašich pidimozečků.

 • Torong
  16:43 03.12.2018

  @Luky

  "Akorát je to stejně jako tzv "válka proti terorismu" založené na mytologii ( i když tady má mytologie alespoň nějaký základ).
  Takže buď vyznáváš prvotní axiom a pak se ztotožňuješ se všemi dalšími kroky a potížemi, protože je pokládáš za nutné anebo máš problém, to když původní axiom nevyznáváš. Z tohoto rozporu pak vyvěrají názorově neslučitelné proudy. Je to vlastně podobné jako v náboženství."

  Hele to je v nějakém kódu? Nebo jen takhle kreativně oznamuješ, že nemáš čím argumentovat?

 • logik
  16:24 03.12.2018

  givitz: srovnáním do latě myslíš stav jako v Čečně, tedy:
  - hlavní město srovnané se zemí
  - cca 20% místních CIVILNÍCH obyvatel mrtvých (pokud bereme obě války, tak 30%)
  - 50% obyvatel uprchlíci, navíc patřičně válkou zradikalizovaní (ne náhodou je teď nemálo radikálních islamistů na blízkém východě z Ruska...)
  - a v Kosovu zavedenej mafiánskej režim stavící na právu šaria?


  Fakt by se Ti takové řešení líbilo více, než to, co je v Kosovu teď?
  A opravdu bys radši živil v Evropě půl milionu válkou zradikalizovanejch kosovskejch albánců? Teda spíš skoro milion, protože Miloševič se chystal vyhnat všechny....

  Luky: Postupem času nějak přestávám Tvým postům rozumnět. Asi jsem blbej, ale na co vlastně reaguješ a co má být ten Tvůj prvotní axiom?

 • Luky
  15:55 03.12.2018

  Akorát je to stejně jako tzv "válka proti terorismu" založené na mytologii ( i když tady má mytologie alespoň nějaký základ).
  Takže buď vyznáváš prvotní axiom a pak se ztotožňuješ se všemi dalšími kroky a potížemi, protože je pokládáš za nutné anebo máš problém, to když původní axiom nevyznáváš. Z tohoto rozporu pak vyvěrají názorově neslučitelné proudy. Je to vlastně podobné jako v náboženství.

 • Torong
  15:41 03.12.2018

  @Slavoslav:

  Asi tak.

  @givicz:

  Přesně jak napsal Slavoslav, Rusové v Čečensku nikoho do latě nepostavili. Naopak, protože toho nebyli schopni, koupili si Kadyrova. Což může fungovat, jak píše Slavoslav, akorát se z Čečenska můžou časem "trousit" radikálové= po celém Rusku.

  Je zvláštní, že jde o NATO nebo obecně o "západ" tak najdeš sebemenší odchylku od práva, ale jak jde o Rusko nebo "bratrské Slovany" je ti právo ukradené a všecko bys řešil "stavěním do latě" i za cenu genocidy. Protože přesně to by se stalo, kdyby tehdy NATO nezasáhlo. A kdyby se Kosovo a Srbsko nerozdělily do samostatných států, ten spor by tam kvasil dál a násilnosti by byly jen otázkou času. Ze všech špatných řešení (a tady žádná dobrá řešení nebyla...), bylo tohle nejlepší.

 • Slavoslav
  15:24 03.12.2018

  givicy

  Cecensko? to je ten stat v europe kde je najtvrdsie uplatnovana sarija? Rusi ich zrovnali tak, ze ked ich nedokazali porazit vojensky aniz a cenu znicenia Grozneho tak sa zmierili s vladou islamistou a jedneho podporili. Nie zle riesenie a asi najlepsie v tej dobe, ale nejakym davanim do laty by som to nenazval

 • givicz
  14:53 03.12.2018

  Ještě doplním, že díky vládě Ruské federace nad Čečenskem nehrozí úprk pravoslavných ze země, že v Grozném jsou pravoslavné chrámy ... a došlo to tak daleko, že i Ramzan Kadyrov tam otevírá na území Čečenské republiky velké pravoslavné chrámy..

  Открытие церкви (Рамзан Хагуев)
  https://www.youtube.com/watch?...

  Jinak když byl nedávno útok na pravoslavný kostel v Grozném tak tam přímo na místě Kadyrov řídil protiteroristickou operaci - čečenské spec. oddíly zafungovaly dobře.
  https://www.youtube.com/watch?...

 • givicz
  14:19 03.12.2018

  Torog napsal " Právě Kosovo je naprosto nesmyslný příměr pro Krym. A to z tohoto důvodu: Dokážete si představit, jak by asi vypadalo soužití Srbů a Kosovských Albánců v jednom státě po všem co se mezi těmito národy stalo?"

  úplně normálně jako v Čečensku ... rusové ty mohamedány (ikdyž měli podporu ze zahraničí hlavně ze zemí perského zálivu) srovnali .. díky tomu zabránili šíření radikálního islámu do dalších republik Ruské federace (např. Dagestánu - snili o velkém Čečensku) .... vůbec nechápu proč má západ pořád tendence podporovat muslimy v jiných zemích proti pravoslavným (jako v krátkodobém horizontu se jim to vyplatí .. oslabí Srbsko, mají tam krásnou základnu, zprivatizovali tam nějaký krásný majetek - např. Madlenka)... ale tohle se jim v dlouhodobém měřítku vymstí to ti říkám....

  Jinak nedá mi to dnes bez problému odstartoval Ruský Sojuz .. posádka Američan, Kanaďan, Rus ... :)
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Torong
  13:42 03.12.2018

  @Luky

  "dočasná správa OSN je něco jiného, než bořit kostely - to nedělali ani machometáni středověku"

  Ale dělali, přestaň přehánět a zveličovat.

  "Rok 1991 do toho začal nesmyslně tahat Czertík a v té době Kosovo zmíněné instituce nemělo "
  Nemělo, a pročpak asi? Protože si sami rozpustili jelikož je přestaly bavit? Ne, protože je zrušili Srbové ve snaze Kosovo posrbštit. A že to berou zgruntu ukázali v Srebrenici.

 • logik
  13:27 03.12.2018

  Luky: jestli to je reakce na mne, tak ji naprosto nechápu. Co má co Sýrie společného s Ukrajinou?

  Rusko bez debat napadlo Ukrajinu. Poškozená je Ukrajina - ta přišla o kus území a na jejím druhém kusu je válka. Jak za to může USA? Poškodila nějak Rusko na Ukrajině? Dělala tam něco, co tam nedělalo Rusko, že si to vyžádalo tak extrémní odpověď, jako je napadení cizí země?

  Anebo je to odpověď Ruska za akce USA v jiných zemích (v Sýrii)? A Ukrajina je podle Tebe jen oběť "globální války"? Pak ovšem Ti nezbyde než souhlasit s tím, že je Ukrajina v právu.
  A to jako podle Tebe je správná a pro nás akceptovatelná odpověď, napadnout a okrást zemi, která za činy USA nemá žádnou zodpovědnost?

 • Czertik
  13:18 03.12.2018

  luky
  vtipne, sam tady oznacujes za demagogy, ale sam si uzasny demagog :)))

  "- historické příměry nefungují nebo omezeně a obecně je nemám rád
  - pokud už napíšu současný příměr, neznamená to, že musí pro danou oblast platit po celou dobu historie...pokud něco takového druhý požaduje, je demagog "

  wow, tak pokud historicke primery nefunguji...tak proc vyzadujes ne/platnost historie v primeru pro soucasnost ?
  A pokud nexistuje soucasny primer pro soucasneou situaci - tak co chces delat, vyjma toho aby ses podival do minulosti ?

  A v cem vydis nesmysl kosova ze 91 ???? Jaky je rozdil mezi kosovem 91 a krymem 14 z hlediska uznani nezavislosti ?
  Vyjma toho ze za krymem stoji velke rusko a za kosovem stala mala a slaba albanie ?

  A z jakeho textu si nabral dojem ze my bychom meli problem zastavit na DNESNICH hranicich kosova ?

  A opet se te musim zeptat abys nam objasnil RELEVANCI mezi tim, jestli ma dotycne uzemi existujici insituce na samospravu s pravem na vyhlaseni samostatnosti ?
  Kdyz uz tak hrozne rad probiras ze kosovo tehdy nemelo svuj parlament..tak me jen sem napis jaky ze to SVUJ parlament meli cesi/slovaci/ukrojinci v 1918 ?
  splolu s existenci ostatnich samospravnych instutuci jejichz neexistenci vycitas kosovu.

  logik
  Prave ze v 39 zapad poslko absolutne odepsal a to vyhlaseni valky byla viceme formalita, ne nadarmo se tomu rikala podivna valka. A ne nadarmo zapad mel behem prvnich 2 tydnu valky na zapade daleko vetsi ztraty, nez za celou drivejsi dobu nekolika mesicu valky.
  To nadherne demosntuje jak moc zapadu na polsku zalezelo.

  A ne, skutecne ne, ztapad se z druhe svetove NEPOUCIL (resp politici co ho dnes vedou).
  Anexe - Krym 2014 a rakousko 38 sou prakticky totozne.
  Podpora separatistu, vcetne dodavek zbrani a lidi - lr 2014 a sudety 38 - jako pres kopirku.

  A skutecne uz jen cekam kdy bude onen vysilac v gliwitzich a kdy ta valka uz vypukne naostro.
  Tenhle incident se k tomu velmi priblizil.

 • Luky
  13:16 03.12.2018

  Jen velmi stručně, protože musím pracovat a navíc si nemyslím, že to ostatní zajímá.

  Chápu o co Amíkům jde, ale neidentifikuju se s jejich zájmem. Odpor Ruska a jeho kroky umožnily zastavit šňůru amerických "výher" a vedly ke zvratu k Sýrii. Když už nemám rád historické příměry, tak to postavím na hlavu tím, že Sýrie je pro mě něco jako Španělská občanská. Vnitřně jsem se s tím konfliktem sžil, i když nemiluju diktátory a doteď se raduji z toho, že to neprošlo...i díky Černomořské flotě a vyskratované parolodi ze severu :)

  Nebudeme to dál rozvíjet prosím, je to zralý postoj. Nesnaž se mě napravit, já tě taky nechci měnit.

 • logik
  13:03 03.12.2018

  Jasně, USA může za všechno, i za amerického brouka....

  To si fakt Luky myslíš, že "vlivové operace", které dělala na Ukrajině USA, byly nějak výrazně větší či horší, než které tam dělala RF? Pokud si to myslíš, tak na základě čeho? A pokud si to nemyslíš, tak RF může a USA ne?

 • Luky
  12:59 03.12.2018

  Já pokládám oba sousedy za oběti a vinu házím na USA. To jen abys znal můj postoj.

  @logik Datum: 03.12.2018
  ....a proto jsem přestal mít rád USA.

 • logik
  12:56 03.12.2018

  LUKY: " A že spoustu Ukrajinců otravuje buzerace Rusáků v průlivu. Rusáky zas otravují sankce."
  Rusko zaútočilo na Ukrajinu a okradlo ji. To je zdroj problémů. Sankce jsou až důsledek.

  "Prostě když se začnou lidi prudit, nikomu to neprospívá."
  Ano. To máš pravdu. Ale na konflikt stačí jeden. A zatím jediný, kdo použil zbraně proti cizímu státu je Rusko. A už potřetí: Na Krymu, v Donbasu a teď v dle práva společném Kerčském průlivu.
  Mluvit v takové situaci o tom, že je "vina na obou stranách" mi přijde jako demagogie.

 • Czertik
  12:52 03.12.2018

  luky
  "ale nejnovější referendum rozhodlo o připojení autonomní republiky Krym k Rusku. "
  A v tom je ten problem, protoze jedinym zdrojem legality referenda je rusko samo. Jeste skutecne chyby aby si dopsal ze pri referendu skadnovali - jeden narod, jedna rise, jeden vudce.
  Nikdo z okolnich statu, natoz ukrajina nemeli moznost overit legalitu toho referenda, coz je dost podstatny faktor.

  A proc by ukrajinci meli strazit RUSKY prostor ??? Od ceho tam maji rusove svoje namornictvo ? A skutecne si zapomel ze spolu s krymem spadlo do klina i znacna cast ukrajisnkeho namornictva ? Z jehoz slabosti si delas srandu ?

  A rusove maji na cernomorskem dostatek pristavu na to, aby tam mohla byt umistena jeho flotila a mohly z nich kontrolovat cerne more. Vlastnictvi sevastopolu/krymu neni pro onu kontrolu more nicim kritickym bez ktere by to neslo.
  Ano, vlatnicvi krymu onu kontrolu ULEHCUJE, coz je dost podstaty rozdil oproti tomu aby ji UMOZNOVALO.

 • Luky
  12:48 03.12.2018

  Mimochodem, mám pochopení i pro to, že určité skupiny Ukrajinců jsou na Rusy naštvané a potřebují zkoušet, kam až můžou zajít. A že spoustu Ukrajinců otravuje buzerace Rusáků v průlivu. Rusáky zas otravují sankce. Prostě když se začnou lidi prudit, nikomu to neprospívá.

 • logik
  12:42 03.12.2018

  omlouvám se, omylem jsem odeslal, tak dokončím:
  ....V KAŽDÉ AGRESI se hraje vyšší liga. S každým jídlem roste chuť. Když nezastavíme malou agresi, budeme muset zastavit větší. Žádný zloděj nepřestane krást, když mu to bude procházet. Jde jen o to, kdy a za jakou cenu agresora zastavíme.

  To je lekce, kterou jsme si odnesli z druhé světové.

 • asdf
  12:41 03.12.2018

  Czertik > Mna to udrelo do uci to uznani Kosovo, lebo som vedle ze Slovensko ho neuznalo a tak isto aj Spanielsko sa cukalo. Mozno ze ho uz uznali, ale nic take pri rychlom hladani som nenasiel.

 • logik
  12:40 03.12.2018

  luky:
  "Vyzobávej si z historie co chceš, překrucuj a vymýšlej si "
  Flanker mluvil o NERESPEKTOVÁNÍ VŠECH REFEREND v minulosti, nikoli o tom současném. Tak jsem prostě jeho nepravdu vyvrátil. Tak prosím příště než budeš reagovat, tak čti pořádně.

  " vymýšlej si pohádky o Tatarech toužících po Kyjevu, "
  Chceš popřít, že Krymští tataři nijak extra Rusko nemají rádi? A že hlavu Krymských tatarů Rusko radši "vyhostilo"?

  "K Rusku, které tam má velký vojenský přístav s loďstvem středomořského významu. Těžko jim tedy budou chránit pobřežní vody Ukrajinci,"
  Já jsem si v ulici koupil (teda pronajal a pak ukrad) fakt velkej barák. Tak co mi tam co bude policie udržovat pořádek, budu tam zahánět lidi střelbou sám.
  Ano, v bezprávním prostředí to je zcela logické. Já ovšem mám radši právo.

  czertik:
  " a to jak v 39, kdy ho nechal zcela na poslas hitlerovi, tak i v 45,"
  45 souhlas. V 39 nevím, nejsem si jist, co vlastně mohla západní evropa reálně udělat.Ale je pravda, že podivná válka byla prostě podivná. Ale alespoň nějaká reakce na Hitlera byla, a to silnější než teď sankce za Krym.

  " to bylo prot, ze si uvedomali, ze tam se hraje vyssi liga a zajmy, nez kdyz slo o polaky. "
  Právě, že klíčové si je uvědomit, že V KAŽDÉ AGRESI

 • Luky
  12:18 03.12.2018

  Jestli jsi to nepochopil, ještě ti shrnu pár věcí, co jsem napsal Czertiku:
  - historické příměry nefungují nebo omezeně a obecně je nemám rád
  - pokud už napíšu současný příměr, neznamená to, že musí pro danou oblast platit po celou dobu historie...pokud něco takového druhý požaduje, je demagog

  @Torong
  dočasná správa OSN je něco jiného, než bořit kostely - to nedělali ani machometáni středověku
  Rok 1991 do toho začal nesmyslně tahat Czertík a v té době Kosovo zmíněné instituce nemělo

  Pokud máte oba problém s prohlášením, že bych se měl na hranicích Kosova nechat zkontrolovat bez ohledu na to, co si o Kosovu myslím, tak to rozpalte a zkuste to projet. Ušetří nám to spoustu času a klávesnici.

 • Czertik
  12:17 03.12.2018

  logik
  "Samozřejmě, že to je veliké riziko. Ale toho nevykašlání je víc. Např. Velká Británie pomohla polsku v IIWW. Nevykašlali se na Západní Berlín. Pomohli Jižní Korei atd....
  "

  Presto, ze s tebou vetsinou souhlasim, v tomhle se mylis. Prave ze co se tyka polska, tak se zapad vuci nemu zachoval velmi hanebne, a to jak v 39, kdy ho nechal zcela na poslas hitlerovi, tak i v 45, kdy ho nechal zcela napospas stalinovi, po tom co polaci bojovaly a umirali, nejen za svoje zajmy, ale i za zajmy britu (ktere nebyly v zajmu spojencu - polaku).

  To ze se nevykaslali na zapoadni berlin, jizni koreu apod - to bylo prot, ze si uvedomali, ze tam se hraje vyssi liga a zajmy, nez kdyz slo o polaky.

  A co se tyka prava na sebeurceni, mas naprostou pravdu - ze jde aplikovat jen na narody co svuj stat nemaji, a pro ty co uz ho maji (at uz nemci v 38 ci rusove v 2014 a ostatatni v jinych casech) proste aplikovat nejde, protoze pro ne uz jejich naordni stat existuje.

 • Torong
  12:08 03.12.2018

  @Luky

  Buď nemáš základní informace ty, nebo lžeš. Kosovo mělo autonomii prakticky po celou dobu, kdy bylo součástí Srbska. A samozřejmě mělo instituce, jako byla místní samospráva, školy a to včetně univerzity. Toto respektovali všichni vládci Srbska kromě Miloševiče, který tyto instituce začal likvidovat. A to od dosazování Srbů do samosprávných orgánů po přímé uzavření univerzity a pronásledování učitelů.

  Právě Kosovo je naprosto nesmyslný příměr pro Krym. A to z tohoto důvodu: Dokážete si představit, jak by asi vypadalo soužití Srbů a Kosovských Albánců v jednom státě po všem co se mezi těmito národy stalo? A myslím z obou stran. Uvědomuje si vůbec někdo ze zdejších zastánců těch ubohých za nic nemohoucích Srbů, že Kosovo je "nechtěné dítě"? Samostatné Kosovo nechtěl nikdo, ani ta proradná EU, ani ještě proradnější USA, které si tam vybudovaly základnu. Jenže to byla jediná rozumná možnost, jak zabránit dalším násilnostem z obou stran.

Stránka 1 z 11