Krym jako snesitelná cena za konec války

Krym jako snesitelná cena za konec války
Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimír Putin (prosinec 2021) / Presidential Executive Office of Russia (Zvětšit)

Prezident Vladimir Putin podmiňuje urovnání situace na Ukrajině bezpodmínečným zohledněním bezpečnostních zájmů Ruska. Podle pondělního prohlášení k nim patří uznání ruské svrchovanosti nad Krymským poloostrovem, demilitarizace a denacifikace ukrajinského státu a zajištění jeho neutrálního statusu. Západní státy ruské požadavky oficiálně odmítají. Navzdory velmi tvrdé rétorice ovšem zavedly zatím jen omezené hospodářské sankce a s Ruskem nadále spolupracují na uzavření nové jaderné dohody s Íránem.

Západní informační prostor ovládly zprávy bezvýhradně podporující Ukrajinu, ostrakizující Rusko a prorokující nevyhnutelný kolaps ruského státu. Bližší pohled na konkrétní kroky proti Moskvě ovšem senzačním titulkům neodpovídá. USA se nedohodly se svými spojenci na uvalení společných hospodářských sankcí proti ruskému energetickému sektoru, které by Rusko bolely nejvíce. Gazprom (a tedy ruský stát) tak profituje ze současných rekordně vysokých cen zemního plynu.   

Další ranou pro ruské hospodářství má představovat odpojení od bankovního komunikačního systému SWIFT. Tato snaha nakonec skončila u sedmi vybraných bank, k nimž nepatří klíčové finanční instituce Sberbank a Gazprombank. Platby evropských států za zemní plyn proto nadále mohou odcházet na účty banky ve vlastnictví Gazpromu s nepřerušeným napojením na SWIFT. Telex, pomalejší a méně bezpečný předchůdce SWIFTu, může být ruskými bankami navíc nadále využíván.

Jsou to především Spojené státy, které stojí o krátkodobou i dlouhodobou spolupráci s Ruskem a kvůli kterým sankce možná vypadají tak, jak vypadají. Americký prezident Joe Biden se například stále spoléhá na Rusko ve vyjednávání s Íránem. Zatímco ruské síly válčí na Ukrajině, Bílý dům spěchá s uzavřením Moskvou zprostředkované jaderné dohody s Teheránem. „Další ruská invaze na Ukrajinu je odsouzeníhodná, ale nemůžeme ztratit ze zřetele jinou národní bezpečnostní krizi, která se nám formuje před očima,“ uvedl Michael McCaul, republikánský člen zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů. „Bidenova administrativa údajně spěchá s dokončením dohody s Íránem, kterou zprostředkovalo Rusko.“

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Bartosiak: Hrozí gigantická konfrontace USA a Číny. Evropa váhá, ke komu se připojit

V polském diskusním pořadu Horyzont zpravodajské televize TVN24 vystoupil známý polský geopolitický ...

Josef Mašín má z vývoje v USA pod vedením Bidena značné obavy

S Josefem Mašínem, který oslaví v březnu příštího roku krásné kulaté devadesáté ...

PREMIUM Americká strategie pro boj na dvou frontách. Klíč je Ukrajina

Nehledě na hrdinství ukrajinských vojáků o osudu Ukrajiny rozhodne postoj Spojených států. Wess ...

PREMIUM Čínská fronta: Americká námořní pěchota cvičí Island-Hopping

Americká námořní pěchota se v důsledku soupeření Spojených států a Číny vrací ke konceptu tzv. ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.