Krym jako snesitelná cena za konec války

-
4. 3. 2022
-
35 komentářů
-
Jan Buchar
Prezident Vladimir Putin podmiňuje urovnání situace na Ukrajině bezpodmínečným zohledněním bezpečnostních zájmů Ruska. Podle pondělního prohlášení k nim patří uznání ruské svrchovanosti nad Krymským poloostrovem, demilitarizace a denacifikace ukrajinského státu a zajištění jeho neutrálního statusu. Západní státy ruské požadavky oficiálně odmítají. Navzdory velmi tvrdé rétorice ovšem zavedly zatím jen omezené hospodářské sankce a s Ruskem nadále spolupracují na uzavření nové jaderné dohody s Íránem.
Západní informační prostor ovládly zprávy bezvýhradně podporující Ukrajinu, ostrakizující Rusko a prorokující nevyhnutelný kolaps ruského státu. Bližší pohled na konkrétní kroky proti Moskvě ovšem senzačním titulkům neodpovídá. USA se nedohodly se svými spojenci na uvalení společných hospodářských sankcí proti ruskému energetickému sektoru, které by Rusko bolely nejvíce. Gazprom (a tedy ruský stát) tak profituje ze současných rekordně vysokých cen zemního plynu.
Další ranou pro ruské hospodářství má představovat odpojení od bankovního komunikačního systému SWIFT. Tato snaha nakonec skončila u sedmi vybraných bank, k nimž nepatří klíčové finanční instituce Sberbank a Gazprombank. Platby evropských států za zemní plyn proto nadále mohou odcházet na účty banky ve vlastnictví Gazpromu s nepřerušeným napojením na SWIFT. Telex, pomalejší a méně bezpečný předchůdce SWIFTu, může být ruskými bankami navíc nadále využíván.
Jsou to především Spojené státy, které stojí o krátkodobou i dlouhodobou spolupráci s Ruskem a kvůli kterým sankce možná vypadají tak, jak vypadají. Americký prezident Joe Biden se například stále spoléhá na Rusko ve vyjednávání s Íránem. Zatímco ruské síly válčí na Ukrajině, Bílý dům spěchá s uzavřením Moskvou zprostředkované jaderné dohody s Teheránem. „Další ruská invaze na Ukrajinu je odsouzeníhodná, ale nemůžeme ztratit ze zřetele jinou národní bezpečnostní krizi, která se nám formuje před očima,“ uvedl Michael McCaul, republikánský člen zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů. „Bidenova administrativa údajně spěchá s dokončením dohody s Íránem, kterou zprostředkovalo Rusko.“
Republikánská strana varuje, že spoléhání se na Moskvu podkopává americké a evropské úsilí o izolaci ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu. „Je zřejmé, že Rusko by již nemělo sloužit jako jeden z klíčových aktérů při zprostředkování dohody s Íránem,“ uvedl pro internetové stránky Free Beacon anonymní zdroj z Kongresu. „Musíme Rusko izolovat nejen ekonomicky, ale také diplomaticky. Neexistuje absolutně žádná šance, že by Rusko mělo na mysli zájmy národní bezpečnosti USA, pokud jde o íránský jaderný program.“
Bidenova vláda začátkem února preventivně zrušila některé sankce vůči Íránu jako projev dobré vůle při jednáních. Toto zrušení sankcí umožňuje zemím, jako je Rusko a Čína, legálně budovat části íránského civilního jaderného programu. Neověřené informace k tomu zmiňují další ústupky. Spojené státy údajně povolí Íránu ponechat si vyspělé jaderné centrifugy, které jsou schopny rychle obohacovat uran, klíčovou součást atomové bomby, na úroveň potřebnou k výrobě zbraně. Původně USA od Íránu požadovaly jejich zničení, což by Teheránu zabránilo přiblížit se k získání surovin potřebných k produkci nukleárních zbraní.
Související články
Bartosiak: Hrozí gigantická konfrontace USA a Číny. Evropa váhá, ke komu se připojit
V polském diskusním pořadu Horyzont zpravodajské televize TVN24 vystoupil známý polský geopolitický ...
-
30.09.2020
-
115 komentářů
-
Jan Grohmann
Josef Mašín má z vývoje v USA pod vedením Bidena značné obavy
S Josefem Mašínem, který oslaví v březnu příštího roku krásné kulaté devadesáté ...
-
30.11.2021
-
43 komentářů
-
Kristián Chalupa
PREMIUM Americká strategie pro boj na dvou frontách. Klíč je Ukrajina
Nehledě na hrdinství ukrajinských vojáků o osudu Ukrajiny rozhodne postoj Spojených států. Wess ...
-
25.02.2022
-
46 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Čínská fronta: Americká námořní pěchota cvičí Island-Hopping
Americká námořní pěchota se v důsledku soupeření Spojených států a Číny vrací ke konceptu tzv. ...
-
02.03.2022
-
3 komentářů
-
Jan Feryna
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.