Krym: Kdyby...

Ukrajina
Foto: Quo vadis? / Grafika AN

V neděli 16. března 2014 se na Krymu uskutečnilo referendum, ve kterém byla obyvatelům tohoto poloostrova nabídnuta volba. Zůstat součástí Ukrajiny s větší autonomií, nebo se od Ukrajiny oddělit a žádat připojení k Ruské federaci.

Kdyby...

Pokud odhlédneme od abnormálně vysoké účasti voličů, bylo toto referendum podle odborníků na ukrajinský politický systém nelegální. Navzdory těmto argumentům je více než jasné, že se Krym k Rusku v blízké době připojí.

Opět jednou se tak politická realita liší od toho, jak vypadat vzhledem k systému , který ji formuje. A více než jeden pozorovatel se ptá: Jak mohlo postupovat Rusko bez násilné anexe Krymu?“

Odpověď na tuto otázku už nikdy s jistotou nebudeme znát. Ale i tak se pokusíme nastínit možnosti Ruské federace, které nebyly využity.

 

Jako první je potřebné si uvědomit, že Ukrajina, ať chce či nechce, leží ve sféře vlivu Ruska. Dále je jasné, že Rusko se po událostech na Náměstí Nezávislosti cítilo ohroženo.

Pocit ohrožení tedy Rusko vyřešilo po svém. Ze zahraničně-politického hlediska však Rusko mohl o využít několik různých možností, jak si udržet Ukrajinu.

Ekonomické sankce

Ekonomické sankce se jeví bezpochyby jako možnost s největším účinkem. Většina států Evropské unie je do značné míry závislá na Rusku. Česko a Slovensko, u kterých je míra náklonnosti k Ruské federace závislá od toho, které politické strany tvoří vládní koalici, jsou toho dobrým příkladem.

Import energetických surovin je pro takové státy otázkou téměř existenční. I v tomto ohledu je jejich závislost na Moskvě v porovnání s Ukrajinou téměř povrchní.

Stále zde totiž existují možnosti jak dopravovat ropu a zemní plyn z jiných zdrojů. Ukrajina, i navzdory tranzitnímu koridoru přes Černé moře, takovou možnost téměř nemá. Nemluvě o tom, že obchodní sféra této východoevropské krajiny je mnohem intenzivněji provázaná s její východním sousedem.

Pokud chtěla Moskva položit Ukrajinu "na lopatky", potom přiškrcení dodávek plynu a ropy bylo nejsnazší cestou. Stačilo pouze deklarovat, že vláda v Kyjevě je z pohledu Ruska nelegitimní a tedy není adekvátním obchodním partnerem.

Takový krok ale mohl poškodit i Rusko a jeho zavádění by vyžadoval o značné množství času. Otázkou však je, jak naopak Rusko poškodí vojenské dobrodružství na Krymu.

Masové protesty

Další možností mohlo být vyvolání série masových proruských demonstrací. Přibližně jedna třetina území Ukrajiny je obývána etnickými Rusy, kteří spíše touží po Ukrajině úzce spjaté s Ruskem než po výrazně nezávislé Ukrajině.

Série delší dobu probíhajících protestů výraznou měrou mohla vytvoři t tlak na centrální vládu v Kyjevě a postavila ji před některá velmi nepopulární rozhodnuti. V úvahu připadají požadavky jako federalizace Ukrajiny, větší práva ruské menšiny nebo následně dokonce samostatnost Krymu.

Názorová základna současné ukrajinské vlády tak mohla být narušena a Moskva mohla začít poukazovat na to, že centrální vláda nereprezentuje většinu ukrajinské populace a že není schopna udržet veřejný pořádek.

Odezva na zahraničně-politické scéně na sebe nemusela dlouho čekat a někteří výrazně ukrajinští prorusky orientovaní politici by jistě velmi pohotově tento argument převzali.

Nač ten spěch?

Tyto dva scénáře nejsou jediné, které mohlo Rusko vzhledem k změnám na Ukrajině použít . Oba scénáře ale vyžadují k realizaci a k prvním hmatatelným výsledkům značné množství času.

Moskva, a zejména Vladimír Putin, ale zřejmě tolik času neměla. N ebo byla alespoň přesvědčena, že ho nebude mít k dispozici. Dalším aspektem určitě byla i snaha o zlepšení mocenského postavení Ruska. Poslední válečné dobrodružství Moskvy v Gruzii totiž nedopadlo vůbec dobře.

Jednotky Ruské federace měly při takzvané Olympijské válce s Gruzii podstatně větší problémy než by se očekávalo. To nepochybně poškodilo míru důvěry politiků v schopnosti vlastních ozbrojených sil. A něco takové je pro stát pokoušející se vrátit na pozici světové velmoci skutečně nebezpečné.

Nyní dostala armáda možnost pokusit se o nápravu , což se jí podle dostupných zpráv daří. Zda to bude dostatečné pro další kroky Vladimíra Putina směrem k NATO a EU, je otázkou .

Nahlásit chybu v článku


Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Takeda
  10:10 31.03.2014

  Kill the mutant, burn the heretic, purge the unclean.
  For to die for the Emperor is better then live for yourself!

  Kill the mutant, burn the heretic, purge the unclean.
  For to die for the Emperor is better then live for yourself!

 • Ezekyl
  09:17 31.03.2014

  Ultramarinus: Svým způsobem ano, je to jeden z nejméně používaných nicků, takže na 99% registrací je neobsazen (narozdíl od původně favorizovaného Garviela :-). Jméno jsem si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus: Svým způsobem ano, je to jeden z nejméně používaných nicků, takže na 99% registrací je neobsazen (narozdíl od původně favorizovaného Garviela :-). Jméno jsem si vybral při četbě série Horus Heresy...

  Inspiroval jsem se ovšem jen částečně, jelikož cíleně nepoužívám "Abaddon" a v ikoně mám přepadovou pěchotu Ultramaríny.

  Dalo by se to shrnout tak, že jsem fanda WH:40k, jsem fanda "SpaceMarines", líbí se mi nick Ezekyl, a co "se stalo" při Horus Heresy je prostě blbý osud Abaddona a na Chaos se musí mečem, ohněm a bolterem :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  16:43 29.03.2014

  Ezekyl:
  Už dlouhou dobu mě zajímá - inspiraci pro avatara jste získal tady?

  http://wh40k.lexicanum.com/wik...

  Ezekyl:
  Už dlouhou dobu mě zajímá - inspiraci pro avatara jste získal tady?

  http://wh40k.lexicanum.com/wik...

 • Ezekyl
  09:31 27.03.2014

  liberal shark :

  1) otázkou je, kolik jich tu bylo před pěti lety, pravděpodobně půjde i o emigranty z dob SSSR (a tudíž možná ani ne o potenciální občany Ruska, neboť mohou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark :

  1) otázkou je, kolik jich tu bylo před pěti lety, pravděpodobně půjde i o emigranty z dob SSSR (a tudíž možná ani ne o potenciální občany Ruska, neboť mohou pocházet z jiných států, ale Sovět = Rus i pro mne ) Nemusíte to také brát jako útěk z RF, ale o rozšiřování vlivu (často vlivné pozice, majetek apod., pravý opak Ukrajinců) - ale Váš argument tím nevyvracím, pouze se nad ním zamýšlím...

  2) Omlouvám se že jsem si "ovládnutí ČR prostřednictvím Miloše Zemana" vyložil v jiném smyslu než jste zamýšlel, uznejte že ve Vašem původním příspěvku je to dost "silné". S posílením vlivu Ruska prostřednictvím politiky NEJEN pana Zemana (viz bod 1) - naprostý souhlas

  3) Již v mém prvním příspěvku jsem psal, že Rusku zcela jistě nejde o lid, ať se tváří jakkoliv - takže souhlas s Vámi. Jen jsem se zamýšelel zda-li z tohoto pohledu existují "nestrategické body" - omlouvám se za nejednoznačnost příspěvku
  Skrýt celý příspěvek

 • WalterCZ
  21:53 26.03.2014

  Souhlasím s liberal sharkem ohledně odlivu z Ruska. Sice nevím, jestli jsou jich miliony, ale když se například podíváte na to, kolik lidí z ruska u nás studuje na vysoké škole, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlasím s liberal sharkem ohledně odlivu z Ruska. Sice nevím, jestli jsou jich miliony, ale když se například podíváte na to, kolik lidí z ruska u nás studuje na vysoké škole, něco se vám tím musí vyjasnit. A to tu nejsou na nějaký roční erasmusácký pobyt (pokud ho v rusu vůbec znají), vychodí zde celé magisterské, popř. doktorské studium. A když se jich pak ptáte na to, kde chtějí pracovat po dokončení školy, víte kolik jich odpoví, že by se rádi vrátili do Ruska? :D Všichni lidé s IQ vušší než 5 (což je u rusů asi 1% obyvatel) se tam odtamtud snaží vypadnout, protože když vidí možnosti západu, přijde jim to doma jako ve totalitním středověku.
  Pochopitelně i na názoru, že se rusko snažilo "ovládnout" naši demokratickou republiku skrze toho kovaného soudruha na hradě a jeho kamarádíčky které si hnedka dosadil do "prozatimní vlády odborníků" co tu byla několik měsíců je spousta pravdy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Poryv
  20:02 26.03.2014

  K článku. Určitě ze strany Ruska šlo celou tuhle krizi řešit diplomatickou a ekonomickou nátlakovou cestou. Vzhledem ke stavu Ukrajiny o tom vůbec nepochybuji. Jenže to by tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K článku. Určitě ze strany Ruska šlo celou tuhle krizi řešit diplomatickou a ekonomickou nátlakovou cestou. Vzhledem ke stavu Ukrajiny o tom vůbec nepochybuji. Jenže to by tam nesměl sedět akceschopný Putin, který reaguje na akce Západu na zadním dvorku tak, jak reaguje. Taková Čína se zdá být při svých mocenských a ekonomických zájmech chytřejší, ale trpělivější a vytrvalejší.
  Prostě v dnešním době by se mocenská politika měla prosazovat pomocí hospodářského vlivu, což pravda nezvládají ani západní velmoci, ale v případě Ruska i přes jeho plně nerozvinutou ekonomiku je Ukrajina proto ideální místo. Kulturně, geograficky, tržně, energeticky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Poryv
  19:31 26.03.2014

  liberal shark Datum: 25.03.2014 Čas: 20:25

  3) Pobavil.
  4) Nevím odkud berete počty utíkajících miliónů z RF. Co vím já, tak z nově vzniklého státu - RF, emigrovalo několik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark Datum: 25.03.2014 Čas: 20:25

  3) Pobavil.
  4) Nevím odkud berete počty utíkajících miliónů z RF. Co vím já, tak z nově vzniklého státu - RF, emigrovalo několik miliónů lidí, nevím přesně, ještě za Jelcinovi tolik "oblíbené" vlády. Za to samé období měla na úbytek obyvatelstva ještě větší vliv ale úmrtnost. Současné emigrace RF může být v řádech několika desítek tisíc ročně. Takže žádné milióny.
  Naopak imigrantů tam přicházelo i několik stovek tisíc ročně, nebo stále přichází. Jen těch ilegálních dělníků žije v současné RF asi 10 miliónu podle Wiki a většina z nich je z centrální Asie.
  5) Rusové mají internet, nemusejí se spoléhat jen na státní TV. Dávám Putinovi rok, maximálně dva.
  6) Nemyslím, že se tohle stane. Ukrajinu čeká spoustu problému, které bude muset pod taktovkou MMF řešit.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  17:27 26.03.2014

  To: ezekyl
  1) Jenom v EU údajně žije (z novin) 20 milionů Rusů. Všichni bohatí i střední třída nakupují nemovitosti v zahraničí a vyvádějí peníze z RF.
  2) Nepodsouvejte mi anexi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To: ezekyl
  1) Jenom v EU údajně žije (z novin) 20 milionů Rusů. Všichni bohatí i střední třída nakupují nemovitosti v zahraničí a vyvádějí peníze z RF.
  2) Nepodsouvejte mi anexi ČR, o té jsem nepsal ! Ale Zemanovu kampaň spolufinancoval Lukoil, Zemanovci mají velmi úzké napojení na ruskou ambasádu, stejně jako Haškova skupina, která se pokusila o vnitrostranický puč v ČSSD. Čí vliv by tu asi prosazovali ?
  3) Sám uznáváte, že vyjmenovaná území okupovaná Ruskem jsou strategická. To znamená že nejde primárně o lidi, ale o vojenské základny.
  Skrýt celý příspěvek

 • inveve
  09:17 26.03.2014
  Oblíbený příspěvek

  shal:
  Pokud umím správně číst a rozumím česky, Petr M nepsal nic o tom, že by všechno bylo "krásně čisté, zelené a demokratické", pouze popsal, jak vidí situaci vzhledem k jemu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  shal:
  Pokud umím správně číst a rozumím česky, Petr M nepsal nic o tom, že by všechno bylo "krásně čisté, zelené a demokratické", pouze popsal, jak vidí situaci vzhledem k jemu dostupným informačním zdrojům.
  Myslím, že byste neměl ostatním zde diskutujícím podsouvat něco, co neřekli, jinak taková diskuse nemá žádný smysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ezekyl
  09:04 26.03.2014

  shal : "Domobranu" využívají obě strany sporu/konfliktu, Ukrajina dokonce ve větší míře než RF. Ani jedna strana nechce, aby ji ostatní svět koukal pod ruce. Kterou stranu jste tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  shal : "Domobranu" využívají obě strany sporu/konfliktu, Ukrajina dokonce ve větší míře než RF. Ani jedna strana nechce, aby ji ostatní svět koukal pod ruce. Kterou stranu jste tím tedy myslel? Je to sice nepříjemné, ale utnutí informačních toků je standartním úkazem v případě konfliktů.

  Nemo : Já také věřím v řadu "konspiraček", ale co je moc, to je příliš. Zvláštní oblast s podivnými jevy? Ale prosím Vás, kde že? Snad ne kolem Černobylu, prej "podle toho" udělali i hru :-)

  liberal shark : Nějak jsem nepostřehl stěhování národů z Ruska a domněnka že by pan Putin za pomoci pana Zemana anektoval ČR? A vy si myslíte že nějaký stát bude mít zájem o nestrategická území? A vlastně jak by vůbec takové nestrategický bod měl vypadat?
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  08:49 26.03.2014

  to Nemo : Ani já se nehodlám bavit s demagogem, který se neštítí používat logických klamů a odmítá brát na vědomí zjevná fakta.
  1) Jenom v EU údajně trvale žije několik milionů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Nemo : Ani já se nehodlám bavit s demagogem, který se neštítí používat logických klamů a odmítá brát na vědomí zjevná fakta.
  1) Jenom v EU údajně trvale žije několik milionů občanů RF, další jsou v USA a jinde na světě. Stačí se projít městy západní Evropy a narazíte na spousty usedlých Rusů.
  2) Obsazení cizího území pomocí ozbrojených sil je válečným aktem. Kde je napsáno, že válka začíná až s mrtvými ? Kolik jich musí být ? Jeden či dva vám nestačí ?
  3) Neoznačení "slušní lidé" s nejmodernéjší ruskou výzbrojí a výstrojí, kteří se účastní takové nekonvenční operace a projevují takovou míru profesionality (míněno pozitivně) těžko budou patřit k obyčejné pěchotě. RF má početné jednotky Specnaz v armádě i na vnitru. Logické, nemám pravdu ?
  V mém příspěvku nikde není napsáno "všichni vojáci na Krymu jsou Specnaz". Použil jste logický klam zvaný "slaměný panák" což z vás dělá evidentního demagoga. Jen člověk, kterému je cizí logické a kritické myšlení může slepě věřit primitivní ruské propagandě a papouškovat ji na internetu.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  00:11 26.03.2014

  Petr M: Když je to podle vás tak všechno krásně čisté, zelené a demokratické, tak jak to, že první co "domobrana" udělala, bylo, že obsadila veškerá média na Krymu a vyhostila ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petr M: Když je to podle vás tak všechno krásně čisté, zelené a demokratické, tak jak to, že první co "domobrana" udělala, bylo, že obsadila veškerá média na Krymu a vyhostila všechny zahraniční novináře.
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  23:08 25.03.2014
  Oblíbený příspěvek

  Ukrajinští vojáci, kteří se nechtějí připojit k k Ruské armádě, být občany Krymu mohou odejít na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajinští vojáci, kteří se nechtějí připojit k k Ruské armádě, být občany Krymu mohou odejít na Ukrajinu.
  viz
  http://www.novinky.cz/zahranic...

  Názory, že na Krymu probíhají kruté boje jsou poněkud nadsazané, za celou dobu tam umřel myslím jeden voják...a to se ani neví, za jakých přesně okolností.
  Vzhledem k tomu, že současná vláda mejdanu podporu asi jen 6000 vojáků ze 134000, tak si zakláda domobranu z dobrovolníků. aby měla aspoň nějakou armádu pod svou kontolou....
  Většina Ukrajinských vojáků sloužících na Krymu tam i bydlí, do žádných konfliktů s Rusy se nepouštějí, dost jich už přešlo na stranu Ruska a už slouží v Ruské armádě.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:53 25.03.2014

  "...se na Krymu nachází zvláštní oblast s podivnými jevy které dlouhodobě sledovala speciální jednotka..."

  shal má pravdu, 21. století bude stoletím bludů a konspiračních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "...se na Krymu nachází zvláštní oblast s podivnými jevy které dlouhodobě sledovala speciální jednotka..."

  shal má pravdu, 21. století bude stoletím bludů a konspiračních teorií. A to říkám jako člověk, který víceméně věří několika teoriím, které většinová populace za konspirační považuje. Ale čeho je moc...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  21:36 25.03.2014

  hm, pořád jsem myslel že jde o recesi, ale zjevně ne....
  Nehodlam začínat zbytečnou diskusi o blbostech, tak vypíchnu jen to nejvíc do očí bijící:
  - horká válka na Krymu? Kolik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hm, pořád jsem myslel že jde o recesi, ale zjevně ne....
  Nehodlam začínat zbytečnou diskusi o blbostech, tak vypíchnu jen to nejvíc do očí bijící:
  - horká válka na Krymu? Kolik je tam mrtvých? Pár vzpurnějších jedinců akorát dostalo do zubů.
  - z Ruska utíkají miliony lidí? Nějaká doložitelná fakta? Kdyby to bylo tak, jsou toho plná západní média.
  - všichni vojáci na Krymu jsou Specnaz? To už můžete začít vyprávět o Červené Karkulce.
  Hezký večer a hlavně ticho a klid, to je léčivé.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  21:00 25.03.2014

  to Nemo: Možná jste to nezaregistroval, ale máme tu studenou válku jako vyšitou. A Ukrajinci na Krymu jsou ve válce horké. Rusové po nich střílejí a házejí granáty.
  Máte snad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Nemo: Možná jste to nezaregistroval, ale máme tu studenou válku jako vyšitou. A Ukrajinci na Krymu jsou ve válce horké. Rusové po nich střílejí a házejí granáty.
  Máte snad nějaké věcné argumenty, kterými by bylo možno jednotlivé body vyvrátit ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  20:37 25.03.2014

  liberal shark: takový studenoválečný textík se jen tak nevidí. Pošlete ho do Ruska, třeba ho vydají v místní verzi Srandokapsu.

  liberal shark: takový studenoválečný textík se jen tak nevidí. Pošlete ho do Ruska, třeba ho vydají v místní verzi Srandokapsu.

 • liberal shark
  20:25 25.03.2014

  pár bodů k zamyšlení:
  1) Neexistují žádné ověřené zprávy o pronásledování etnických Rusů na Ukrajině, nebyla žádná humanitární krize. Navíc ruská věrchuška carem počínaje, přes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pár bodů k zamyšlení:
  1) Neexistují žádné ověřené zprávy o pronásledování etnických Rusů na Ukrajině, nebyla žádná humanitární krize. Navíc ruská věrchuška carem počínaje, přes komunisty po Putina považuje vlastní lidi za pouhý krmný substrát. O lidi tady vůbec nejde.
  2) Všimněte si, jak jsou rozmístěna okupovaná území - jižní Kurilské ostrovy, Krym, levý břeh Dněstru, jižní Osetie v předpolí Kavkazu , Královec - jako náhodou samé strategické body.
  3) Putinovi poslední dobou nevyšly dvě vlivové operace - ovládnutí ČR prostřednictvím Miloše Zemana, Šloufa a haškovy skupiny v ČSSD, ovládnutí Ukrajiny pomocí Janukoviče. To se asi ruským maršálům moc nelíbilo a hrozilo oslabením Putinovy pozice vůdce smečky.
  4) Z Ruska utíkají lidé po milionech a berou si sebou stovky miliard dolarů. Mnoho Rusů jezdí do zahraničí a vidí, že věci vypadají jinak než ve vládní televizi. Putinův mocenský monopol se pomalu hroutí. Viz masové demonstrace v Rusku proti anexi Krymu.
  5) Co tedy zbývá ? Poslat Specnaz bez označení do sousedního státu a zahrát si na mocného diktátora. Alespoň na chvíli tak bude křeslo v bezpečí.
  6) Rusko sice drží Ukrajinu pod krkem pomocí plynu, ale to platí i o Ukrajině ve vztahu ke Krymu a Podněstří. Stačí pár poruch na elektrickém vedení, plynovodech a vodovodu a pak teprve začne skutečná krize. Co si pak Putin počne ? Jak bude zásobovat 1,5 milionu novopečených občanů RF na Krymu a dalších 200 000 v Podněstří ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  15:55 25.03.2014

  Také se kloním k názoru že na Krymu musela být situace kritická, proto onen rychlý zákrok. Na netu se objevily informace o jistém letadle, které když zjistilo že jsou na Krymu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Také se kloním k názoru že na Krymu musela být situace kritická, proto onen rychlý zákrok. Na netu se objevily informace o jistém letadle, které když zjistilo že jsou na Krymu Rusové tak se rychle otočilo zpět do Turecka. Dále probleskly menší zprávičky o tom že ukrajinským úředníkům prohledávaly obydlí zvláštní komanda které dirigovali lidé ze Západu - zřejmě šly po státních tajemstvích. Dále dle HR se na Krymu nachází zvláštní oblast s podivnými jevy které dlouhodobě sledovala speciální jednotka. Všechno to jsou jen střípky, ale vesměs vedou k tomu že na Krymu se schylovalo k situaci která byla pro RF nebezpečnou. Pokud by se to dalo vyřešit pouhým vyvoláváním protestů tak by Rusové do tak rychlé akce nešli. Ale je zřejmé že šlo o čas.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  13:56 25.03.2014

  Jenom mala poznamka na okraj k vete:
  "Přibližně jedna třetina území Ukrajiny je obývána etnickými Rusy, kteří spíše touží ..."
  Tato veta vyvolava dojem, ze cca 1/3 plochy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenom mala poznamka na okraj k vete:
  "Přibližně jedna třetina území Ukrajiny je obývána etnickými Rusy, kteří spíše touží ..."
  Tato veta vyvolava dojem, ze cca 1/3 plochy Ukrajiny (coz je zhruba 8 z 25 oblasti Ukrajiny) je cela obyvana Rusy. Skutecnost je takova, ze (s vyjimkou Krymu, kde skutecne zije asi 60% etnickych Rusu) pouze ve dvou oblastech (tusim Luhanska a Donecka) dosahuje pocet etnickych Rusu 39%, v dalsich dvou oblastech dosahuje 25% obyvatelstva a ve zbytku Ukrajiny je Rusu pod 20%. Tedy na cele Ukrajine s vyjimkou Krymu prevazuji etnicti Ukrajinci. Celkove je na Ukrajine 78% etnickych Ukrajincu a 17% Rusu. Pro srovnani, v Rusku zije 81% Rusu a zbytek jsou ostatni narodnosti.
  Ozyvam se proto, ze jsem si jiz nekolikrat ve sdelovacich prostredcich vsiml, ze ctenarum podsouvaji (mozna nezamerne, mozna zamerne) podstatne vyssi predstavy o poctu Rusu na Ukrajine nez je skutecnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  13:44 25.03.2014

  Tak ona válka s Gruzií, to je už téměř 6 let. A samozřejmě, pro ruskou armádu to bylo velké poučení, které bylo zakomponováno do její reformy. Je sice faktem, že ona reforma - a s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ona válka s Gruzií, to je už téměř 6 let. A samozřejmě, pro ruskou armádu to bylo velké poučení, které bylo zakomponováno do její reformy. Je sice faktem, že ona reforma - a s ní spojené přezbrojení -dosud plně neproběhla. Ale každopádně ta dnešní ruská armáda je výrazně lepší, než jaká byla do Putinova příchodu a zvýšení důrazu na armádu.
  A jinak osobně si myslím, že Rusko půjde spíše první cestou - vzhledem k negativnímu ohlasu ve světě na současné dění na Krymu, ale především vzhledem k složité ekonomické situaci Ukrajiny a její závislosti na ruském plynu a ropě
  Skrýt celý příspěvek

 • Ezekyl
  09:42 25.03.2014

  Z článku tedy vyplývá, že navzdory silovému řešení zvolilo Rusko nejlepší metodu pro obyvatele. Oba hypotetické scénáře by nejvíce dopadly na obyčejné obyvatele Krymu. Pokud ovšem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z článku tedy vyplývá, že navzdory silovému řešení zvolilo Rusko nejlepší metodu pro obyvatele. Oba hypotetické scénáře by nejvíce dopadly na obyčejné obyvatele Krymu. Pokud ovšem nepřijde něco horšího než přetahovaná o politickou korektnost.

  Celkem zajímavá úvaha, až na to, že žádný stát, a Rusko (alespoň historicky) především, se na obyčejné obyvatele neohlíželo, neohlíží a asi ohlížet nebude.

  A neviděl bych jako nereálné zvolení zmíněných dvou řešení u zbytku (nebo části) Ukrajiny. Stále nepadlo poslední slovo...
  Skrýt celý příspěvek