Krymsk, ruské robotické vozidlo z BTR-90 Rostok

Krymsk APC
Foto: Krymsk při testech / VPS

Ruský Vojensko-průmyslový podnik VPK vyvinul a otestoval nový hybridní obrněný transportér. Jak oznámil v úterý tiskový mluvčí společnosti Sergej Suvorov, kromě nového diesel-elektrického pohonu je nový transportér výjimečný tím, že se uplatní i jako robotické vozidlo – bez posádky.  

Ruská tisková agentura RIA Novosti uvedla, že nové vozidlo obdrželo název Krymsk a je založeno na kolovém transportéru BTR-90 Rostok 8 x 8. Připomeňme, že BTR-90 se poprvé veřejnosti představil již v roce 1994. V originálním provedení pohání 21 tun těžký stroj BTR-90 šestiválcový turbodiesel o výkonu 380 kW (510 koní).

Avšak o tom, kterou koncepci hybridního pohonu Rusové zvolili, příslušné zdroje mlčí. V případě, že pohon zajišťují paralelně spalovací motor i elektromotor, může elektromotor pomáhat při rozjezdu či prudké "bojové" akceleraci, kdežto spalovací motor bude pohánět vozidlo při konstatních rychlostech a přes generátor elektrické energie dobíjet baterie elektromotoru.

Druhou možností je sériové zapojení elektromotoru a spalovacího motoru. Pak se o pohon stará výlučně elektromotor a spalovací motor slouží pouze k dobíjení baterií. Výhodami takového řešení jsou nízká spotřeba a plné využití předností elektromotoru – precizní řízení otáček a maximální krouticí moment již od nulových otáček. Nevýhodou ovšem je nezbytný razantní zásah do původní konstrukce vozidla.

Každopádně má hybridní pohon v porovnání s klasickými spalovacími motory nížší spotřebu a lepší jízdní vlastnosti. Nevýhodami pak vyšší pořizovací cena, vyšší hmotnost vozidla a větší nároky na úložný prostor.

Podle Suvorova může jet Krymsk zcela nehlučně pouze na energii z baterií – to lze v obou koncepcích hybridního pohonu. Avšak vzhledem k hmotnosti baterie je dojezd omezen pouze na několik kilometrů. Suvorova ale uvedl, že s kvalitnějšími bateriemi se dojezd na elektrický pohon znásobí.

Rovněž oznámil, že je Krymsk takřka připravenou dálkově ovládanou platformou. Pakliže budou nainstalovány senzory a potřebná elektronika, stane se prý z Krymsku plně robotizované vozidlo.

Dalších informací o novém vozidle je poskrovnu. Podle Suvorova vykázal Krymsk při posledních testech maximální rychlost 97 km/h a zrychlení z 0 na 80 km/h za 33 sekund.

Suvorov také dodal, že Krymsk může být vybaven v blízké budoucnosti zbraňovými systémy využívajícími fyzikální poznatky, například  laserovými nebo elektromagnetickými děly.

Zdroj: RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda nakoupí lehká obrněná vozidla

Rusko plánuje v nejbližší době rozsáhly nákup nových obrněných vozidel. Poté, co došlo na počátku ...

Ruské obrněné vozidlo VPK-3927 Vlk

Nedávno jsme vás informovali o zájmu ruských ozbrojených sil nakoupit nové obrněné automobily. ...

Ruská armáda zavádí systém vojáka budoucnosti Ratnik

Podobně jako nejvyspělejší západní armády světa i Rusko pracuje na svém vlastním projektu „vojáka ...

Revoluční 40mm kanón CTAS dokáže střílet teleskopickou municí

Anglicko-francouzská firma CTA International oznámila dokončení první fáze testování nového 40mm ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...