Kulomety, samohybná PVO, řízené střely a dopravní letadla pro maďarskou armádu

Kulomety, samohybná PVO, řízené střely a dopravní letadla pro maďarskou armádu
Samohybný komplet PVO Oerlikon 35 mm na podvozku platformy Boxer / Rheinmetall Group (Zvětšit)

Podle portálu Portfolio Budapešť chystá několik velkých zbrojních projektů ‒ nákup pěchotních kulometů ráže 5,56 mm a 7,62 mm, samohybných kanonových systémů protivzdušné obrany (PVO), protitankových řízených střel (PTŘS) či nových dopravních letadel.

V posledních měsících maďarské ministerstvo uzavřelo zakázky za miliardy euro. Jde zejména o nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty KF41 Lynx a americko-norských systémů protivzdušné obrany krátkého dosahu NASAMS (National Advanced Surface to Air Missile System).

Podle maďarského redaktora Daniela Huszáka, který má na první pohled zákulisní informace, v dalším období se dají očekávat nákupy nových pěchotních kulometů, protitankových raketových kompletů (PTRK) a PTŘS. Dále maďarská armáda počítá s nákupem samohybných kanónových kompletů PVO zejména pro úkoly obrany proti dronům, vrtulníkům, bitevním letadlům a raketové, dělostřelecké a minometné CAM (Rocket, Artillery, Mortar) munici. Maďarsko také chystá nákup středních dopravních letadel s nakládní rampou. 

Kulomety, odstřelovací pušky

Maďarské ozbrojené síly, včetně policistů, postupně přecházejí na zbraně od České zbrojovky. Zbraně určené pro maďarský trh jsou licenčně vyráběné v továrně HM Arsenal ve městě Kiskunfélegyháza. Vojáci a policisté jsou postupně přezbrojováni na útočné pušky CZ BREN 2, samopaly Scorpion EVO 3 a pistole P-07 a P-09.


CZ BREN 2 mají i maďarští záložníci; větší foto / honvedelem.hu

Maďarští vojáci stále používají staré „maďarské kalašnikovy“ AK-63 (licenčně vyráběný AKM), kulomety PKM a pušky pro přesnou střelbu SVD Dragunov. Nyní se tedy jedná zejména o náhradu PKM a SVD. Maďarský autor Dragunova nazývá odstřelovací puškou a zvažuje jeho náhradu za českou CZ TSR, ale to jsou zcela jiné kategorie zbraní. Náhradou maďarského Dragunova bude s největší pravděpodobností česká puška CZ BREN 2 BR v ráži 7,62 mm. Pravděpodobně i tuto zbraň v licenci vyrobí maďarská HM Arsenal.

Kulomety Češi nevyrábějí, takže autor zvažuje kulomety od amerických a německých firem. Ostatně během cvičení Brave Warrior v oblasti Bakony družstvo maďarských vojáků u vozidla KF41 Lynx neslo pěchotní kulomety M249 v ráži 5,56 mm a podpůrné kulomety M240B v ráži 7,62 mm. Není jasné, zda byly zbraně zapůjčené od amerických vojáků nebo jde skutečně o prezentaci nových maďarských kulometů (spíše).  

Ve hře jsou také Němci, nejbližší vojenský partner Maďarska. Společnost Heckler&Koch nabízí moderní kulomety, jako je MG4 v ráži 5,56 mm a MG5 v ráži 5,56 mm.  


Maďarský voják s Carl Gustaf M4; větší foto
honvedelem.hu

PTŘS

Maďarští vojáci postupně přecházejí ze sovětských reaktivních granátometů RPG-7 na moderní švédské tarasnice Carl Gustaf M4. Výhodou švédských zbraní je obrovská škála propracované munice, včetně cvičné. V portfoliu Carl Gustaf M4 najdeme mimo jiné programovatelnou, osvětlovací nebo naváděnou munici.  

O náhradě sovětských PTRK Fagot, Konkurs a Metis se zatím podle maďarského autora příliš nemluví. Jednání údajně ale značně pokročila a ve hře jsou především izraelské PTŘS Spike, které lze použít v BVP Lynx nebo, podle autora, na lehkých víceúčelových vrtulnících H145M. Vrtulník H145M ale není zatím certifikován k nesení jakýchkoliv PTŘS, ale pouze kanonů nebo řízených / neřízených raket ráže 70 mm. Certifikace PTŘS si vyžádá miliony euro a minimálně rok intenzivní práce a testování, pokud půjde vše dobře. O úskalích integrace zbraní do vrtulníků jsme podrobně psali v článku Proč Armáda ČR vybrala vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom? 

Izraelský Spike lze pochopitelně použít v rámci přenosných PTRK nebo také na zvažovaných obrněných vozidlech Boxer. Maďarský autor si je nákupem izraelských PTŘS a PTRK prakticky jistý, ale dodává, že podobné zbraně prodává také Německo, Spojené státy, Francie nebo Polsko. 

Mimochodem, jako zajímavost uveďme, že PTŘS nejsou v žádném případě levná „hračka“. Například každé dva roky je třeba vyměnit chladící kapalinu infračidel střel Spike. Jen výměna kapalina u jediné střely stojí 200 000 Kč (7400 euro). 


Oerlikon 35 mm „Millennium“

Samohybná PVO

Maďarsko po vyřazení sovětských samohybných systémů PVO ZSU-23 a ZSU-57 nemá žádné vojskové prostředky PVO velmi blízkého dosahu. NASAMS, nebo ostatně také Spydery české armády, je určený k ničení velkých, rychlých a hodnotných cílů. Naopak pro boj proti menším a nízko letícím cílům nejsou oba raketové systémy PVO příliš efektivní.

Podle maďarského autora se Budapešť zajímá o nákup nové kanonové PVO. Na západním trhu prakticky jediným dostupným moderním kanonovým prostředkem PVO velmi krátkého dosahu je modul Oerlikon 35 mm „Millennium“ od společnosti Rheinmetall. Modul Oerlikon 35 mm lze umístit na nejrůznější námořní, pozemní nebo mobilní platformy. Modul Oerlikon 35 mm lze také umístit na pásový KF41 Lynx nebo kolový Boxer.  


Rheinmetall pro německý armádní projekt NNbS (
Nah- und Nächstbereichsschutzes) nabízí integrovanou PVO velmi krátkého, krátkého a středního dosahu; větší foto / Rheinmetall

Kromě toho nyní Američané zavádějí modul IM-SHORAD, který kombinuje kulometnou a raketovou výzbroj. Oerlikon 35 mm je však komplexnější a propracovanější (tedy také dražší, těžší a objemnější) systém určený také pro boj proti CAM munici, řízeným střelám nebo letecké munici. Oerlikon 35 mm má rychlost střelby 1000 ran za minutu a v programovatelné munici ráže 35 mm se nachází 152 malých wolframových projektilů. Nevýhodou je velká cena této munice ‒ jedna dávka může vyjít na desítky až stovky tisíc korun.

Podle maďarského autora, který se odvolává na zákulisní informace, ale maďarští nákupčí s nákupem samohybných systémů PVO stále čekají. Není divu, v současné době není na trhu skutečně efektivní kinetický prostředek ochrany proti malým, pomalým a nízko letícím cílům. Resp. vývoj v této oblasti postupuje rychle kupředu, takže hrozí rychlé zastarávání současných řešení. Maďarský autor uvádí, že maďarští nákupčí kromě Oerlikon 35 mm posuzují americké „nízkoprofilové“ řešení IM-SHORAD.

„Pravděpodobně však v této oblasti dosud nezačala jednání o zadání veřejné zakázky nebo jsou jen v počáteční fázi. Osoby s rozhodovací pravomocí pravděpodobně stále čekají na to, aby tato technologie v Evropě trochu vyzrála a rozšířila se, “ uvádí maďarský autor.


KC-390

Dopravní letadla 

Podle brazilského tisku maďarská vláda vyjednává o nákupu brazilského nákladního letadla KC-390, jako o náhradě maďarských An-26. Kromě toho Budapešť již pořídila malý biz-jet Falcon 7X a menší dopravní stroj Airbus A319.

Maďarský autor přemítá o možném nákupu japonských Kawasaki C-2, což ale můžeme spolehlivě vyloučit. Na trhu středních dopravních letadel v úvahu připadají reálně pouze dva kandidáti, a to zmíněný brazilský KC-390 nebo nejnovější americký turbovrtulový stroj C-130J Super Hercules. Evropský stroj A400M je letoun vyšší kategorie, jehož provoz je navíc nesrovnatelně dražší a s největší pravděpodobností mnohem více problematičtější. 

V každém případě o stavu jednání, či datumu nákupu dopravních letadel (či jiných výše uvedených zbraňových systém), nejsou na maďarské straně žádné informace. 

Kromě toho Maďarsko očekává zavedení tureckých MRAPů Ejder Yalcın 4×4 a NMS 4×4 (Yörük) nebo minometů od společnosti Hirtenberger. Současně je údajně téměř jisté pořízení německých bojových vozidel Boxer. Vzhledem ke vstupu Maďarů do české společnosti AERO Vodochody je velká šance, že ve výzbroji maďarského letectva uvidíme také cvičně-bojové stroje L-39NG.

Zdroj: Portfolio

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bren, Scorpion: Maďarská armáda přechází na české zbraně

Podle maďarských médií v úterý první jednotka maďarské armády převzala české pistole P-07 a P-09, ...

Maďarsko kupuje víceúčelové vrtulníky Airbus H225M Caracal

V pátek 14. prosince se Maďarsko smluvně zavázalo nakoupit 16 víceúčelových vrtulníků Airbus H225M ...

Maďarská armáda dále posiluje: Modernizace vrtulníků Mi-24 a obří nákup pancéřovek Carl Gustav

Maďarské ozbrojené síly pokračují v masivní modernizaci své bojové techniky a výzbroje. Maďarské ...

Protivzdušný systém NASAMS 2 pro Maďarsko

V únoru letošního roku maďarská média přinesla první informace o zájmu armády nakoupit raketový ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  21:20 18.10.2020

  Pokročili rokovania s Maďarskom o nákupe KC-390: https://jogalappal.hu/brazil-v...

  Pokročili rokovania s Maďarskom o nákupe KC-390: https://jogalappal.hu/brazil-v...

 • PavolR
  11:18 15.10.2020

  V Maďarsku sa chystá spustiť výroba ďalšieho bojového vozidla, tentoraz Singapurského pôvodu: ...Zobrazit celý příspěvek

  V Maďarsku sa chystá spustiť výroba ďalšieho bojového vozidla, tentoraz Singapurského pôvodu: https://www.portfolio.hu/gazda... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:11 13.10.2020

  V Maďarsku sa chystá vybudovať fabriku Dinamit Nobel Defence: https://index.hu/belfold/2020/...

  V Maďarsku sa chystá vybudovať fabriku Dinamit Nobel Defence: https://index.hu/belfold/2020/...

 • montecasino1
  10:06 07.10.2020

  Zaujímalo by ma kto bude obsluhovať túto techniku,lebo podľa mojich informácii priamo z prostredia Maďarskej armády majú personalne suchoty a priemerný vek vojakov je údajne okolo ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímalo by ma kto bude obsluhovať túto techniku,lebo podľa mojich informácii priamo z prostredia Maďarskej armády majú personalne suchoty a priemerný vek vojakov je údajne okolo 40kySkrýt celý příspěvek

 • Charlie
  09:54 07.10.2020

  Maďaři kupujou techniku kterou bych rád viděl v řadách AČR... KC-390 místo dvou nových C-295, solidní kanonové systémy, které by pomohly vyfutrovat nedostatečnou vojskovou ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďaři kupujou techniku kterou bych rád viděl v řadách AČR...

  KC-390 místo dvou nových C-295, solidní kanonové systémy, které by pomohly vyfutrovat nedostatečnou vojskovou PVO...

  Nic z toho neklapne, armáda je ráda že se jí daří zuby nehty udržet stávající schopnosti a omezeně modernizovat/rozšiřovat některé vybrané specializace (REB).

  Na druhou stranu, nějak nevidím smysl v přebudování výsadkového praporu na pluk s nestandardní Commando strukturou, tohle vysaje spoustu peněz a kvalitních lidí.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   10:08 07.10.2020

   Maďaři jsou efektivní o co nákup, to zásah do špičkového výrobku. K tomu není co dodat a jsou zřejmě efektivnější než Poláci, kteří BVP vyvíjejí 10-5let, zatímco Maďaři jdou, bác a ...Zobrazit celý příspěvek

   Maďaři jsou efektivní o co nákup, to zásah do špičkového výrobku. K tomu není co dodat a jsou zřejmě efektivnější než Poláci, kteří BVP vyvíjejí 10-5let, zatímco Maďaři jdou, bác a koupí špičku.
   Ten náš výsadkový pluk (mimochodem už vzniknul 1.10.20) ale stojí malé peníze a kvalitní lidi naopak přitáhne, třeba z civilu.Skrýt celý příspěvek

   • Azog
    20:28 09.10.2020

    Ale přece špičkový výrobek nedefinuje jenom značka, ale i cena. A několikrát bylo ve starších článcích zmiňováno, že cenový aspekt je v podstatě tajný. Takže absolutně netušíme ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale přece špičkový výrobek nedefinuje jenom značka, ale i cena. A několikrát bylo ve starších článcích zmiňováno, že cenový aspekt je v podstatě tajný. Takže absolutně netušíme jestli jejich nákupčí jsou tak dobří, nebo se tam prostě dobře “maže”. Něco jako v minulosti na našem ministerstvu obrany.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   10:17 07.10.2020

   Jedna KC-390 nic neřeší. Naprosté minimum je nákup alespoň dvou strojů.

   Jedna KC-390 nic neřeší. Naprosté minimum je nákup alespoň dvou strojů.

   • skelet
    10:55 07.10.2020

    je otázkou jestli nejít polskou cestou a nekoupit olétané (K)C-130 z pouštních zásob. Ale je fakt, že zde nás bota netlačí.

    je otázkou jestli nejít polskou cestou a nekoupit olétané (K)C-130 z pouštních zásob. Ale je fakt, že zde nás bota netlačí.

    • Scotty
     11:07 07.10.2020

     O tom se už v minulosti uvažovalo, ale v KVAČR plán na pořízení letadla téhle kategorie není.

     O tom se už v minulosti uvažovalo, ale v KVAČR plán na pořízení letadla téhle kategorie není.

   • Charlie
    11:58 07.10.2020

    Měl sem to napsat líp, ale taky sem myslel dvě KC (ještě líp 3)...

    Měl sem to napsat líp, ale taky sem myslel dvě KC (ještě líp 3)...

 • flanker.jirka
  18:25 06.10.2020

  Něčím to výročí dne ČSLA přece jenom oslavíme :-D

  https://www.e15.cz/domaci/arma...

  Něčím to výročí dne ČSLA přece jenom oslavíme :-D

  https://www.e15.cz/domaci/arma...

  • Jura99
   19:04 06.10.2020

   to je dobrá zpráva. Docela se bavím, že Zeman měl předl lety přeci jenom pravdu, sice asi ani nevěděl o čem mluví, ale doporučoval, aby se místo tanků kupovaly drony.

   to je dobrá zpráva. Docela se bavím, že Zeman měl předl lety přeci jenom pravdu, sice asi ani nevěděl o čem mluví, ale doporučoval, aby se místo tanků kupovaly drony.

   • Scotty
    19:12 06.10.2020

    V čemž samozřejmě pravdu neměl. Je třeba provozovat oboje.

    V čemž samozřejmě pravdu neměl. Je třeba provozovat oboje.

    • Jura99
     19:23 06.10.2020

     mám sice stejný názor, ale když vidím ty arménské tanky, hořící jak fagule po zásahu z dronu, tak nevím, jestli ta miliarda do modernizace T-72M4 neměla jít raději do dronů.

     mám sice stejný názor, ale když vidím ty arménské tanky, hořící jak fagule po zásahu z dronu, tak nevím, jestli ta miliarda do modernizace T-72M4 neměla jít raději do dronů.

     • Scotty
      19:30 06.10.2020

      V blízké budoucnosti drony samy o sobě žádnou válku nevyhrají. Jsou jen prostředek podpory podobně jako letectvo nebo dělostřelectvo. Soustředit se na UAV na úkor mechanizovaného ...Zobrazit celý příspěvek

      V blízké budoucnosti drony samy o sobě žádnou válku nevyhrají. Jsou jen prostředek podpory podobně jako letectvo nebo dělostřelectvo. Soustředit se na UAV na úkor mechanizovaného vojska by bylo krátkozraké.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:10 06.10.2020

      Scotty
      otázkou bude jak se pěchota bude bránit swarm taktice malých dronů.
      Jak daleko jsme od takových schopností dronů?
      https://www.youtube.com/watch?...

      Scotty
      otázkou bude jak se pěchota bude bránit swarm taktice malých dronů.
      Jak daleko jsme od takových schopností dronů?
      https://www.youtube.com/watch?...

     • Scotty
      20:35 06.10.2020

      Pořád je tu klasický problém letectva. Místo na které nevstoupí pěchota není možné považovat za dobité. Takovéto hračky budou jistě nabírat na významu, ale stejně tak protiopatření ...Zobrazit celý příspěvek

      Pořád je tu klasický problém letectva. Místo na které nevstoupí pěchota není možné považovat za dobité. Takovéto hračky budou jistě nabírat na významu, ale stejně tak protiopatření proti nim.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      21:11 06.10.2020

      Souhlasím, ta miliarda tam jít neměla. Měli jsme utrácet za náhradu.

      Souhlasím, ta miliarda tam jít neměla. Měli jsme utrácet za náhradu.

     • zdeno
      15:07 08.10.2020

      když už jsme u dronů - ten OERLIKON je děsivě účinná hračka, pokud v něm obsluha nechrápe a má dost munice spolehlivě likviduje cokoli létajícího v dostřelu (letouny,drony i řízené ...Zobrazit celý příspěvek

      když už jsme u dronů - ten OERLIKON je děsivě účinná hračka, pokud v něm obsluha nechrápe a má dost munice spolehlivě likviduje cokoli létajícího v dostřelu (letouny,drony i řízené střely) -jenže je to drahý( i na provoz) a složitý prostředek málo kdo si ho může dovolitSkrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:08 06.10.2020

    Tank má stále své nezastupitelné místo na bojišti. Ty sebevražedné drony také nejsou zadarmo a všechno nevyřeší. Je jen otázkou času než se proti nim rozšíří účinnější systémy. Mně ...Zobrazit celý příspěvek

    Tank má stále své nezastupitelné místo na bojišti. Ty sebevražedné drony také nejsou zadarmo a všechno nevyřeší. Je jen otázkou času než se proti nim rozšíří účinnější systémy.
    Mně z toho vychází jediné, nejlepší PVO jsou systémy, které dokáží prostředky nepřítele ničit ještě u něj na zemi.
    Zemana bych raději nekomentoval, ...Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    22:16 06.10.2020

    Však nebojte, až armáda zruší infanterii tak nakoupí obří izraelský dron velikosti dopravního letadla v ceně tří miliard korun. Nebo tak nějak to Zeman dneska říkal.

    Však nebojte, až armáda zruší infanterii tak nakoupí obří izraelský dron velikosti dopravního letadla v ceně tří miliard korun. Nebo tak nějak to Zeman dneska říkal.

   • Jan Grohmann
    14:27 07.10.2020

    No, nejen, že měl pravdu ale také naprosto přesně věděl, o čem mluví.

    No, nejen, že měl pravdu ale také naprosto přesně věděl, o čem mluví.

    • flanker.jirka
     22:40 07.10.2020

     nyní jsme v pozici, že tanky de facto nemáme a drony také ne. Otázkou je, jak to bude za deset let? Vsadil bych spíše na účinný systém APS proti dronům pro ochranu vlastního tanku. Zobrazit celý příspěvek

     nyní jsme v pozici, že tanky de facto nemáme a drony také ne. Otázkou je, jak to bude za deset let? Vsadil bych spíše na účinný systém APS proti dronům pro ochranu vlastního tanku.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  17:55 06.10.2020

  Když je v článku řeč o kulometech, tak je potřeba dodat že naše MO chystá uzavření rámcové smlouvy na nákup až 950 kulometů Minimi.

  Když je v článku řeč o kulometech, tak je potřeba dodat že naše MO chystá uzavření rámcové smlouvy na nákup až 950 kulometů Minimi.

  • flanker.jirka
   18:10 06.10.2020

   super, snad se to povede a bude to fungovat.

   super, snad se to povede a bude to fungovat.

 • Strategist
  15:06 06.10.2020

  Kde na to ti Maďaři berou peníze? S takovou budou mít zachvíli nejmodernější armádu ve střední Evropě a směrem na Balkán vztaženo na podobné počty obyvatel (tedy nepočítám ...Zobrazit celý příspěvek

  Kde na to ti Maďaři berou peníze?
  S takovou budou mít zachvíli nejmodernější armádu ve střední Evropě a směrem na Balkán vztaženo na podobné počty obyvatel (tedy nepočítám Německo a Polsko). Přitom jejich HDP je o dost menší než naše zatímco u nás se málem zakázka BVP kvůli Koronaviru položila a oni i v době krize nakupují vše co vidí.Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
   15:32 06.10.2020

   ... kde na to ti Maďaři berou peníze?

   Nemal si náhodou na mysli
   ... kde na to ti Maďaři perou peníze? :):):)

   ... kde na to ti Maďaři berou peníze?

   Nemal si náhodou na mysli
   ... kde na to ti Maďaři perou peníze? :):):)

  • Nesher
   15:35 06.10.2020

   Tam kde i všichni ostatní, na finančním trhu, přeloženo do laické řeči, půjčují si.

   Tam kde i všichni ostatní, na finančním trhu, přeloženo do laické řeči, půjčují si.

  • JirkaM
   16:25 06.10.2020

   Asi jim to připadá levnější než živit cizí armádu.

   Dost Maďarského území stále okupují okolní země a Maďaři co tam žijí opravdu cizí armády živí.

   Asi jim to připadá levnější než živit cizí armádu.

   Dost Maďarského území stále okupují okolní země a Maďaři co tam žijí opravdu cizí armády živí.

   • Miroslav
    16:40 06.10.2020

    Nehnevaj sa, ale kebyže mi toto niekto povie do očí, tak dostane nakladačku. Kto okupuje maďarské územia? Neviem či si to všimol, ale Maďari sem do tohto regiónu nepasujú zo ...Zobrazit celý příspěvek

    Nehnevaj sa, ale kebyže mi toto niekto povie do očí, tak dostane nakladačku. Kto okupuje maďarské územia? Neviem či si to všimol, ale Maďari sem do tohto regiónu nepasujú zo žiadneho aspektu. Jazykového ani kultúrneho.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     16:56 06.10.2020

     vždyť má pravdu ? Čistě bez emocí konstatováno, Maďaři v první světové špatně živili svou armádu, takže neuspěli a vítězové je oškubali jako slepici i o území, které bylo ...Zobrazit celý příspěvek

     vždyť má pravdu ? Čistě bez emocí konstatováno, Maďaři v první světové špatně živili svou armádu, takže neuspěli a vítězové je oškubali jako slepici i o území, které bylo nezpochybnitelně jejich a žilo jich na něm často i 100%.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:35 06.10.2020

      Čiste bez emócií Maďari na prišli do strednej Európy 300-400 rokov po Slovanoch

      Čiste bez emócií Maďari na prišli do strednej Európy 300-400 rokov po Slovanoch

     • Nesher
      18:39 06.10.2020

      Miroslav A Slované hezky dlouho po Germánech, co z toho plyne? Vůbec nic. Čistě bez emocí, po první válce přišli nejen o historická území, ale i o ty části kde nikdo jiný krom nich ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      A Slované hezky dlouho po Germánech, co z toho plyne? Vůbec nic. Čistě bez emocí, po první válce přišli nejen o historická území, ale i o ty části kde nikdo jiný krom nich prakticky nežil. To je holý fakt, dá se z toho po více jak sto letech a další světové válce něco vyvodit? Opět vůbec nic.
      Ale, čistě teoreticky, opakuji čistě teoreticky, pokud by se rozhodli dnešní situaci změnit (pokud by se geopolitická situace ve Střední Evropě změnila), tak Slovensko bude první na řadě. Jste nejmenší, maďarská menšina relativně velká a obývající souvislé území a navíc nemáte prakticky žádné spojence. Rumuni a Ukrajinci jsou příliš velcí, Srbové s možnou podporou Moskvy také ne úplně snadné sousto, tak kdo zbývá?Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      19:03 06.10.2020

      Nesher: Jura aj Jirka veľmi dobre vedia, že je to pre nás citlivá téma a teda sa jedná o provokáciu z ich strany. Na to som zase narážal ja. Mimochodom, Maďarov je na juhu ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: Jura aj Jirka veľmi dobre vedia, že je to pre nás citlivá téma a teda sa jedná o provokáciu z ich strany. Na to som zase narážal ja. Mimochodom, Maďarov je na juhu Slovenska stále menej. Pri každom sčítaní sa stále menej ľudí hlási k maďarskej národnosti. Taktiež celkovo si stále menej ľudí uvádza maďarskú národnosť do osobných údajov. A ak tomu príde, že bude nutné brániť južné územia, tak verím, že ich aj ubránime. A týmto by som túto tému rád uzavrelSkrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:09 06.10.2020

      Jura99 - by som bol zvedavý či by ste niečo také povedali aj s komikom JirkaM napr. aj Izraelcom ...

      Jura99 - by som bol zvedavý či by ste niečo také povedali aj s komikom JirkaM napr. aj Izraelcom ...

     • Jura99
      09:20 07.10.2020

      HEKTOR: vážím si tvého názoru, ale ono to tu v tom kolotoči osočování za blázna a dávání nakládaček od svalnatých inteligentů trochu nevyniklo, ale já určitě nezpochybňuju hranice ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: vážím si tvého názoru, ale ono to tu v tom kolotoči osočování za blázna a dávání nakládaček od svalnatých inteligentů trochu nevyniklo, ale já určitě nezpochybňuju hranice SR, už i proto, že můj praděda coby italský legionář si tam u vás uhnal zranění, když se ty hranice tvořily a když jeho vlaku v Č. Budějovicích místo výhybky domů z války dali výhybku směr další válka. To mi ale vůbec nebrání vidět věci tak jak jsou, tedy že Maďaři si před 1500 lety vykolíkovali nějaké území, kde jich žilo 100% a pak přišel nějaký docent geografie z Prahy (Viktor Dvorský), který ty kolíky navrhnul jinak a jiný profesor E. Beneš je prosadil v Trianonu, za pomoci lži o existenci československého národa (resp. jak pan Dvorský, tak E.Beneš tomu opravdu věřili, že Slováci jsou větví Čechů). Určitě nikomu nedám nakládačku, když bude tvrdit, že Vitorazsko a Valticko bylo Rakouské, protože by měl pravdu a není to pro mě citlivé téma. Dnes jsou prostě kolíky jinak. Inteligenti, kteří tvrdili, že nějaký národ tu nemá co pohledávat, protože přišel až 200-300 let po nějakém jiném a současně začali dávat nakládačky těm, kteří s tím nesouhlasili, tak takoví už tu před 80lety byli a vznikla z toho katastrofa.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:33 10.10.2020

      Jura99 - ja vás chápem,ale skúste možno krotiť vaše "slovenské" názory/komenty...lebo v podstate nemáte zlé názory,ale keď sa napr. jedná o slovensko,tak sa veľakrát nezdržíte a ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - ja vás chápem,ale skúste možno krotiť vaše "slovenské" názory/komenty...lebo v podstate nemáte zlé názory,ale keď sa napr. jedná o slovensko,tak sa veľakrát nezdržíte a musíte si "kopnúť"...a to vám píšem ako človek,ktorý je voči vlastnej krajine kritický...takže aj keď napíšete "pravdu",podstatné bude nie čo,ale akou formou to napíšete...Skrýt celý příspěvek

    • JirkaM
     17:17 06.10.2020

     Z tvého projevu mám pocit, že se živíš těžkou manuální prací, takže bych se bitce s tebou raději vyhnul. Na druhou stranu, já zase nejspíš o hodně lépe střílím. Část Maďarska je ...Zobrazit celý příspěvek

     Z tvého projevu mám pocit, že se živíš těžkou manuální prací, takže bych se bitce s tebou raději vyhnul. Na druhou stranu, já zase nejspíš o hodně lépe střílím.

     Část Maďarska je teď okupovaná Slovenskem proto, že Tomík Masaříků poslal na jižní Slovensko české vojáky aby tam odnepaměti žijícím Maďarům upřel právo na sebeurčení v rámci budování velkého Československa. Československo už neexistuje, tak hodně štěstí s okupací ;-)Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:33 06.10.2020

      Budeš sa čudovať, živím sa ako konštruktér, mám 3 firmy na Slovensku aj Poľsku, vysoko nadpriemerné IQ a vysoko vyvinutý zmysel pre spravodlivosť. Ale mám aj svoju temnejšiu ...Zobrazit celý příspěvek

      Budeš sa čudovať, živím sa ako konštruktér, mám 3 firmy na Slovensku aj Poľsku, vysoko nadpriemerné IQ a vysoko vyvinutý zmysel pre spravodlivosť. Ale mám aj svoju temnejšiu stránku... 190 cm, 105 kg, roky strávené v posilňovani a keď ma niečo vytočí, mením sa na bezcharakterné agresívne hovado.

      Teraz vážne... Neber to osobne. Ale toto si vážne nemusel. Moji starí rodičia ešte zažili aké to bolo keď Slovensko okupovali Maďari. Keď niekto násilím potláča tvoju identitu, kultúru a jazyk. Je to urážka každého Slováka tvrdiť, že to Maďari sú obeťou okupácie.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      18:49 06.10.2020

      Miroslav JirkaM samozřejmě plácá pitomosti, u něj nic nového. Ale čistě právně, Maďaři Slovensko nekupovali, Slovensko alias Horní země byla integrální součástí Uherska od chvíle ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      JirkaM samozřejmě plácá pitomosti, u něj nic nového.
      Ale čistě právně, Maďaři Slovensko nekupovali, Slovensko alias Horní země byla integrální součástí Uherska od chvíle kdy vzniklo. Což byl stát ovládaný převážně maďarskou aristokracií. Od půlky 19. století se k vám chovali nanejvýš hnusně (o tom žádná), ale o okupaci nešlo. Okupovat buď můžeš cizí stát (subjekt mezinárodního práva), nebo jeho součást. Slovensko do roku 1918 nebylo ani jedno a ani to druhé. Dokonce nebylo subjektem ani vnitřního práva jako bylo v rámci Království a zemí na říšské radě zastoupených České království a Markrabství Moravské. Prostě de iure neexistovalo.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:58 06.10.2020

      Miroslav: za to se nemusíš stydět, ze zkušenosti vím, že u vás hoši startují na nakopnutí, asi avarské geny ? :-) Mimochodem, mám o 2cm víc, o 5kg míň, v posilce půl života, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: za to se nemusíš stydět, ze zkušenosti vím, že u vás hoši startují na nakopnutí, asi avarské geny ? :-) Mimochodem, mám o 2cm víc, o 5kg míň, v posilce půl života, ale mouše bych neublížil, kdyby měla jen kecy. To je opravdu malichernost a svoboda projevu je svatá.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      19:06 06.10.2020

      Nesher: Veď ja to ani nepopieram. Taktiež sem nebudem vyťahovať protektorát alebo to, že Česko bolo tiež až do vzniku ČS vazalská krajina. Tiež je to pre vás citlivá téma a ja sem ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: Veď ja to ani nepopieram. Taktiež sem nebudem vyťahovať protektorát alebo to, že Česko bolo tiež až do vzniku ČS vazalská krajina. Tiež je to pre vás citlivá téma a ja sem rozhodne provokovať nechodím.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:20 06.10.2020

      Miroslav: chápu, že tě česká historie nemusí moc zajímat, tak proto o ní skoro nic nevíš. Ale po papuli bych ti nedal, že cosi nepříliš srozumitelného blábolíš o protektorátu. Ano ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: chápu, že tě česká historie nemusí moc zajímat, tak proto o ní skoro nic nevíš. Ale po papuli bych ti nedal, že cosi nepříliš srozumitelného blábolíš o protektorátu. Ano bylo to nedobré období, kdy za špatný úkrok hrozila lidem sekera. Co ale my s tím ? Na rozdíl vašeho slovštátu, rabovaček a arizací na tu dobu nikdo se slzou v oku u nás nevzpomíná.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      19:59 06.10.2020

      Jura: Si provokatér. To o tebe vieme všetci. A sloboda prejavu sa končí tam, kde aj moja trpezlivosť.

      A do mojich génov je ti tiež pekné hofno

      Jura: Si provokatér. To o tebe vieme všetci. A sloboda prejavu sa končí tam, kde aj moja trpezlivosť.

      A do mojich génov je ti tiež pekné hofno

     • Tesil
      20:21 06.10.2020

      No páni,nabušenej génius,úspěšný,i když psychicky labilní podnikatel a zabijí čas tlacháním na AN.

      No páni,nabušenej génius,úspěšný,i když psychicky labilní podnikatel a zabijí čas tlacháním na AN.

     • Miroslav
      21:13 06.10.2020

      Tešil: Vieš, ja som tiež len človek so svojími starosťami aj radosťami a chodím sem lebo je tu množstvo rozhľadených a slušných ľudí s ktorými si môžem vymeniť názor. Keby som ...Zobrazit celý příspěvek

      Tešil: Vieš, ja som tiež len človek so svojími starosťami aj radosťami a chodím sem lebo je tu množstvo rozhľadených a slušných ľudí s ktorými si môžem vymeniť názor. Keby som chcel strácať čas s primitívmi ako ty, Jura alebo Jirka, tak idem na diskusiu Blesku.Skrýt celý příspěvek

     • Kfir
      21:50 06.10.2020

      Tesil
      Ako vidím podľa vás niekto úspešný a inteligentný na diskusii AN nemá čo robiť. No, aspoň si viem o vás spraviť obraz...

      Tesil
      Ako vidím podľa vás niekto úspešný a inteligentný na diskusii AN nemá čo robiť. No, aspoň si viem o vás spraviť obraz...

     • Nesher
      22:34 06.10.2020

      Miroslav Právě tím, že mluvíte o maďarské okupaci, tak popíráte. Lze nepochybně mluvit o maďarském útlaku, ale ne o okupaci. Jinak to Vaše srovnání s protektorátem trochu kulhá, to ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Právě tím, že mluvíte o maďarské okupaci, tak popíráte. Lze nepochybně mluvit o maďarském útlaku, ale ne o okupaci.
      Jinak to Vaše srovnání s protektorátem trochu kulhá, to byla naopak ukázková okupace. Stejně tak nelze o mluvit o Českých zemích jako o vazalském státě, Habsburkové byli zcela nepochybně, legálně a legitimně českými králi a moravskými markrabaty. Tedy náš stát byl součástí vyššího celku, který se nejdříve nazýval Svatá říše římská, později Rakouské císařství a nakonec, po vzniku rakousko-uherské personální unie, Království a země na říšské radě zastoupené.
      A nemyslím, že by to pro někoho v ČR, vyjma pár bláznů bylo citlivé téma. Je to součást naší historie, většina lidí si uvědomuje, že ten stát, tedy jeho předlitavská a výrazně civilizovanější část měl pro nás jak své výhody, tak nevýhody. A ty nevýhody začaly převažovat až v posledních letech jeho existence. Prostě historicky i právně zcela jiná situace než ta vaše.
      JirkyM a Jury si nevšímejte, všude se najde pár bláznů.Skrýt celý příspěvek

   • Kfir
    20:53 06.10.2020

    JirkaM Čo to tu čítam o okupácii? :D Toto už je silná káva... Keď ste si de facto zväčšili svoj štát o Slovensko a získali dva milióny "Čechoslovákov" na vyváženie Nemcov, tak ste ...Zobrazit celý příspěvek

    JirkaM
    Čo to tu čítam o okupácii? :D Toto už je silná káva...
    Keď ste si de facto zväčšili svoj štát o Slovensko a získali dva milióny "Čechoslovákov" na vyváženie Nemcov, tak ste proti Maďarom na juhu Slovenska s chuťou bojovali. A prejde pár desaťročí, Slovensko sa osamostatní a zrazu sú z nás okupanti. :D
    Vždy som si myslel, že to my máme Český komplex (sme menší, slabší, dostávame od vás v hokeji aj vo futbale), ale ako vidím komplex je aj na Českej strane. Slovensko cez všetky chyby píše relatívne úspešný príbeh aj bez Čechov. A to asi niekto nevie prekusnúť. Asi by ste boli radšej keby sme skončili ako Ukrajina, keby nám Maďari zabrali juh. Mohli by ste nám hovoriť, že to máme zato, že sme si sme si vás nevážili a neboli vďační...
    Vždy, keď na AN pribudne nejaký článok o Maďaroch, tak je tu hneď nablito. Čakal by som, že to bude od Slovákov na Maďarov, ale nakoniec je to vždy od Čechov na Slovákov...

    P.S. Aby bolo jasné, týmto nepopieram, že ČSR nebola pre Slovákov vykúpením. Nepopieram ani fakt, že množstvo Čechov za zaslúžilo o Slovensko.Skrýt celý příspěvek

    • Kichot
     09:44 07.10.2020

     Tak otázka je jestli jsme se měli soustředit na budování společného státu, když jste tu myšlenku dvakrát pohřbili. Nebo se soustředit na budování Česko- Německého soužití. Dneska ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak otázka je jestli jsme se měli soustředit na budování společného státu, když jste tu myšlenku dvakrát pohřbili. Nebo se soustředit na budování Česko- Německého soužití. Dneska jsme třeba mohli mít Slezsko a Lužickosrbsko. Nemuselo dojít k 2s.v. Nemuseli jsme být součástí komunistického bloku anebo jsme taky mohli proletět komínem. Na kdyby se historie neptá, ale fakt je ten že Sudety může i na nás někdo v budoucnu vybalit. Důvod ke konfliktu se vždycky najde...Skrýt celý příspěvek

   • infi
    09:36 07.10.2020

    Madarsko je porazeny stat z druhe svetove, tim bych rekl, ze jsou jejich naroky vyresene. Existuje vtip (i kdyz ho madari neberou jako vtip:) ), ktery rika, ze Madari jsou jediny ...Zobrazit celý příspěvek

    Madarsko je porazeny stat z druhe svetove, tim bych rekl, ze jsou jejich naroky vyresene.

    Existuje vtip (i kdyz ho madari neberou jako vtip:) ), ktery rika, ze Madari jsou jediny stat, ktery hranici sam se sebou. Ale co...Takova Makedonie ma dnes taky trochu jinak hranici, nez za Alexandra :)Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     09:51 07.10.2020

     na ty hranice měla vliv porážka spíš z první světové, jinak souhlas. Po druhé světové se ani pořádně nedali odsunout, protože nebyl viník a oběť. Jak Slováci, tak Maďaři kopali za ...Zobrazit celý příspěvek

     na ty hranice měla vliv porážka spíš z první světové, jinak souhlas. Po druhé světové se ani pořádně nedali odsunout, protože nebyl viník a oběť. Jak Slováci, tak Maďaři kopali za stejný naci-fašistický tým a bylo by dost paradoxní, kdyby šli Maďaři do odsunu.Skrýt celý příspěvek

     • Kfir
      12:59 07.10.2020

      S odsunom Maďarov z ČSR nemá to, že sme spolu s nimi kopali za stejný naci-fašistický tým nič spoločné. O odsune sa rozhodovalo v Prahe, nie v Bratislave. Vláda ČSR chcela odsunúť ...Zobrazit celý příspěvek

      S odsunom Maďarov z ČSR nemá to, že sme spolu s nimi kopali za stejný naci-fašistický tým nič spoločné.
      O odsune sa rozhodovalo v Prahe, nie v Bratislave. Vláda ČSR chcela odsunúť Maďarov, ale proti tomu sa jasne postavili mocnosti. Za vinníka 2. svetovej boli považovaný Nemci a nie Maďari, takže rovnaký osud aký po vojne postihol Nemcov neprichádzal do úvahy.Skrýt celý příspěvek

    • infi
     10:15 08.10.2020

     Kfir: Bylo to mysleno tak, ze jejich vyjednavaci pozice byla znacne nevyhodna.

     Kfir: Bylo to mysleno tak, ze jejich vyjednavaci pozice byla znacne nevyhodna.

     • Kfir
      11:42 08.10.2020

      infi Túto tému mám celkom dobre zmapovanú. Moji starí rodičia sa v rámci výmeny obyvateľstva vrátili z Maďarska na Slovensko. Vyrastali a vojnu prežili v Budapešti, nechali tam dom ...Zobrazit celý příspěvek

      infi
      Túto tému mám celkom dobre zmapovanú. Moji starí rodičia sa v rámci výmeny obyvateľstva vrátili z Maďarska na Slovensko. Vyrastali a vojnu prežili v Budapešti, nechali tam dom a vrátili sa do Bratislavy, kde dostali dom po Maďarskej rodine.
      Môj starý otec nastúpil k ZNB (SNB). Najskôr si však musel zmeniť svoje Maďarské meno po otcovi na meno matky za slobodna. Taká bola doba... Nakoniec mu nepomohlo ani to, pretože pre nesúhlas s nastupujúcim režimom ho vyhodili a až do dôchodku pracoval ako kotolník.
      To ešte pochodil dobre. Otcov strýko sa ako pilot pokúsil preletieť do americkej okupačnej zóny v Rakúsku. Nad tou Ruskou ho však zasiahli, musel pristáť a odsedel si 20 rokov. Ale to už som úplne OT. :)Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    14:00 08.10.2020

    Jestli tu někdo něco okupuje, tak jsou to Maďaři na původně slovanském území jižně od Dunaje. Stačí posunout kurzor na časové ose kousek víc doleva :-).

    Jestli tu někdo něco okupuje, tak jsou to Maďaři na původně slovanském území jižně od Dunaje. Stačí posunout kurzor na časové ose kousek víc doleva :-).

  • Mortles
   17:07 06.10.2020

   Jak jsem již říkal jinde: není problém najít peníze, těch je v rozpočtu hrozně moc, ale vysvětlit lidem, že peníze jsou potřeba zrovna tam a ne na důchodech či něčem takovém. S ...Zobrazit celý příspěvek

   Jak jsem již říkal jinde: není problém najít peníze, těch je v rozpočtu hrozně moc, ale vysvětlit lidem, že peníze jsou potřeba zrovna tam a ne na důchodech či něčem takovém.
   S Maďarským nacionalismem a vytahovaným "přepisováním Trianonské smlouvy" a podobně se lidi přesvědčují asi jednoduše. Nemluvě o tom, že pro Orbána to asi znamená, že lidi slyšící na hlasy ala Jobbik budou volit jeho a ne někoho jiného. Win-win.
   Pak je samozřejmě důležité, že ty obchody jsou velmi netransparentní, takže se lidé dozví kolik to stálo až s velkým spožděním - aspoň mi to připadá jako maďarský modus operandi.Skrýt celý příspěvek

  • glasspix
   18:06 06.10.2020

   "Kde na to ti Maďaři berou peníze?" 1. Velká část hardwaru se bude vyrábět v zemi (CZ, Lynx, Airbus), část této investice se proto vrátí do maďarské ekonomiky. 2. Cena špičkové ...Zobrazit celý příspěvek

   "Kde na to ti Maďaři berou peníze?"
   1. Velká část hardwaru se bude vyrábět v zemi (CZ, Lynx, Airbus), část této investice se proto vrátí do maďarské ekonomiky.
   2. Cena špičkové vojenské technologie neustále roste, nejlépe koupit co nejdříve.
   3. Pokud to s COVIDem bude takto pokračovat, budou mít v budoucnu ještě méně peněz.
   4. Až bude jejich ekonomika mnohem silnější, může být příliš pozdě na modernizaci jejich ozbrojených sil.Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  14:59 06.10.2020

  ... podle brazilského tisku maďarská vláda vyjednává o nákupu brazilského nákladního letadla KC-390, jako o náhradě maďarských An-26. 1/ Zaujímavé, že porovnateľný štát ako ČR ...Zobrazit celý příspěvek

  ... podle brazilského tisku maďarská vláda vyjednává o nákupu brazilského nákladního letadla KC-390, jako o náhradě maďarských An-26.

  1/ Zaujímavé, že porovnateľný štát ako ČR má záujem o kúpu lietadla kategórie KC-390 a Češi nie.
  2/ Zaujímavé, že Maďari nemajú záujem o kúpu lietadiel kategórie C-27 Spartan (čo je podľa mňa náhrada An-26). Spartany ekonomicky asi vyžijú podstatne viac ako "kravu" kategórie KC-390 čo je kategória Herculesu t.j. nosnosť min cca 20 ton - aj keď KC-390 úprimne, úprimne fandím.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:34 06.10.2020

   Souhlasím, že kategorie C-27/C295 je ekonomická volba. Jinak ČR zájem o kategorii KC-390 má, ale není to priorita. Na rozdíl od Maďarů, kteří nemají žádné moderní transportní ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasím, že kategorie C-27/C295 je ekonomická volba. Jinak ČR zájem o kategorii KC-390 má, ale není to priorita. Na rozdíl od Maďarů, kteří nemají žádné moderní transportní letadlo, má AČR v provozu 4ks C295M a objednané další 2ks C295WM, takže má čím létat.Skrýt celý příspěvek

   • alexa123
    16:19 06.10.2020

    Jura99 ... ČR zájem o kategorii KC-390 má, ale není to priorita... To je ten problém, ČR má iba "tzv" záujem ale nič viac t.j. klasická klasika - obkecavať " ako by sme ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99
    ... ČR zájem o kategorii KC-390 má, ale není to priorita...
    To je ten problém, ČR má iba "tzv" záujem ale nič viac t.j. klasická klasika - obkecavať " ako by sme neskutočne" chceli ale až o rok, dva, tri, o päť. Nechápem, prečo sa armády veľkosti SR, ČR, Maďarska nedohodnú, že kúpia cca 2-3 KC-390 a budú ho prevádzkovať formou Airbus A330 MRTT programu NATO ‒ Multinational Multi-Role Tanker and Transport Fleet (MMF). Pretože ak niektorý uvedený štát sám kúpi dve lietadlá s nosnosťou min. 20 ton, tak čo bude denne s tou touto "kravou" voziť? Nebudú voziť nič, budú voziť "objemný polystyren" aby si jeho piloti udržali papiere. Ale ak by si tie tri štáty rozdelili letové hodiny formou MRTT, tak by to malo zmysel.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     16:43 06.10.2020

     prostě není to priorita, se stím smiř :-)

     prostě není to priorita, se stím smiř :-)

    • Mortles
     17:11 06.10.2020

     Právě proto, že existujou nějaké programy NATO na sdílené používání letadel (ukrajinských společností myslím?) a používá se to? Jinak já jsem všemi deseti pro větší spolupráci mezi ...Zobrazit celý příspěvek

     Právě proto, že existujou nějaké programy NATO na sdílené používání letadel (ukrajinských společností myslím?) a používá se to? Jinak já jsem všemi deseti pro větší spolupráci mezi zeměmi V4, ale prostě jsou tady diminishing returns a opportunity cost a tak to plánovači asi nevidí jako to nejdůležitější, co se týče vlastního nákupu. Asi mají pocit, že zatím ty CASy stačí.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:08 06.10.2020

      Je to sice na pohled hezký program, ale i v době míru se ukázalo, díky epidemii, že v krizových situacích nestíhá.

      Je to sice na pohled hezký program, ale i v době míru se ukázalo, díky epidemii, že v krizových situacích nestíhá.

    • Nesher
     19:05 06.10.2020

     Protože by se v životě neshodli, my a Maďaři budeme chtít KC 390 protože Aero, vy zase C 130J protože z Aera nic nemáte a protože z Herkula budou politické body (což mimochodem ...Zobrazit celý příspěvek

     Protože by se v životě neshodli, my a Maďaři budeme chtít KC 390 protože Aero, vy zase C 130J protože z Aera nic nemáte a protože z Herkula budou politické body (což mimochodem nekritizuji), ale tak tom prostě je. A nejde zdaleka jen o letadla.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   15:36 06.10.2020

   Investují do svých oligarchů, Aero, které se na celém projektu podílí, je spoluvlastněno jedním z Orbánových hochů.

   Investují do svých oligarchů, Aero, které se na celém projektu podílí, je spoluvlastněno jedním z Orbánových hochů.

 • faraonamumu
  12:18 06.10.2020

  A na Slovensku bude slavit brzy Sa 58 100 let

  A na Slovensku bude slavit brzy Sa 58 100 let

  • Miroslav
   12:40 06.10.2020

   Štandardnou pechotnou zbraňou zrejme ešte nejaký čas ostane AK. Breny zrejme primárne dostanú elitné a expedičné sily. Čo sa už v OS SR v podstate aj stalo

   Štandardnou pechotnou zbraňou zrejme ešte nejaký čas ostane AK. Breny zrejme primárne dostanú elitné a expedičné sily. Čo sa už v OS SR v podstate aj stalo

   • Arthur
    13:58 06.10.2020

    Prečo myslíte, že to budú Breny a nie napr. HK416? Mala by predsa prebehnúť súťaž na nové útočné pušky.

    P.S. a možno aj slovenské GP-čko niečo kutí v ráži 5,56 × 45 mm NATO...

    Prečo myslíte, že to budú Breny a nie napr. HK416? Mala by predsa prebehnúť súťaž na nové útočné pušky.

    P.S. a možno aj slovenské GP-čko niečo kutí v ráži 5,56 × 45 mm NATO...

    • Torong
     14:15 06.10.2020

     Jo Arthure. Kupte si HK. Nebo FAL. Nebo cokoliv. Hlavně do odmítnutí CZ UB napište, že to je za Zuzany. Třeba se vám uleví a už se tu nebudou oběvovat ty zhrzené kecy.

     Jo Arthure. Kupte si HK. Nebo FAL. Nebo cokoliv. Hlavně do odmítnutí CZ UB napište, že to je za Zuzany. Třeba se vám uleví a už se tu nebudou oběvovat ty zhrzené kecy.

     • Clanek
      14:56 06.10.2020

      @Torong Podivejte se jak se BREN dostal do OSSR a uznejte, ze duvod na nechut tam je. Za 1) se tam dostala puvodni verze, i kdyz se vedelo ze v ACR ma problemy a ze se pracuje na ...Zobrazit celý příspěvek

      @Torong
      Podivejte se jak se BREN dostal do OSSR a uznejte, ze duvod na nechut tam je. Za 1) se tam dostala puvodni verze, i kdyz se vedelo ze v ACR ma problemy a ze se pracuje na nastupci, za 2) se tam dostala vselijak jen ne transparentni cestou, no a v neposledni rade 3) v malych poctech (na co se da divat jako na dobrou i zlou spravu, dle chuti).
      Nic z toho neni samozrejme chyba CZUB, ale toho kdo byl na Slovaci v tem case u kormidla, on ale taky Arthur nic zleho o BRENu netvrdi, ohradil se jen proti tomu ze se tak nejak automaticky bere ze to budou BRENy (a kde to Arthur vycetl v Miroslavovo komentu se me neptejte, ja to tam nevidim).

      Tahle premisa ze kdyz CR odmitne slovenskou zbran, je to dobre zduvodneno, a kdyz SR odmitne zbran z CR je to reakce zhrzene milenky je takova pupek-svetovska a rika neco spis o vas.

      @Nesher
      Me z toho vubec nevychazi ze by Miroslav mluvil o Madarech. Tam prece nove pechotne zbrane dostane kazdy, narozdil od Slovenska kde se prioritne tech par kusu BRENu rozdalo "elitnym a expedičnym silam".

      A obecne, tusi nekdo v jakem pomeru si stoji 805 vs HK416 u OS SR? Tipnu ze se HK416 koupilo taky nejake vtipne cislo... ?Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      15:09 06.10.2020

      Clanek Miroslav napsal, volně cituji " že standardní pěchotní zbraní ještě nějaký čas zůstane AK a Bren dostanou elitní a expediční síly. A že toto (tedy, že Bren mají elitní síly) ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek
      Miroslav napsal, volně cituji " že standardní pěchotní zbraní ještě nějaký čas zůstane AK a Bren dostanou elitní a expediční síly. A že toto (tedy, že Bren mají elitní síly) už na Slovensku proběhlo"
      Z čeho vyplývá, vzhledem k tomu, že OSSR nemají a nikdy neměly AK, kdežto Maďaři ano, že mluví o Maďarsku. Ostatně tomu napovídá i druhá část Miroslavova příspěvku, tedy to, že přezbrojení elitních jednotek novou zbraní již proběhlo (Istar a speciálové už většinou Vz. 58 nepoužívají).Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:30 06.10.2020

      Clanek: Odmítnutí slovenské zbraně (Zuzana2) je myslím dobře zdůvodněno. Mimochodem váš dnešní MO pan Naď se ještě před vstupem do funkce vyjádřil v tisku takto: „Reálna cena ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: Odmítnutí slovenské zbraně (Zuzana2) je myslím dobře zdůvodněno. Mimochodem váš dnešní MO pan Naď se ještě před vstupem do funkce vyjádřil v tisku takto: „Reálna cena jednej húfnice je pritom výrazne nižšia, pohybuje sa niekde medzi troma až štyrmi miliónmi. Tieto informácie mám priamo od ľudí, ktorí sa venovali vývoju tohto systému,“ hovorí Jaroslav Naď, analytik zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku (SSPI). Inými slovami: Dankovi ľudia si nechali schváliť obchod, pri ktorom môže vzniknúť „vata“ až vo výške 50 miliónov eur. Tieto peniaze sa následne môžu ľahko stratiť v spleti zmlúv medzi štátnym podnikom Konštrukta Defence a súkromnými firmami, ktoré budú prizvané na spoluprácu.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:08 06.10.2020

      Clanek: Mně je skutečně naprosto ukradené, jaké zbraně Slovensko nakoupí. Když to bude zmíněná HK 416,pogratuluji jim, protože je to kvalitní zbraň. Že byl nákup Brenu pro OSSR ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek:
      Mně je skutečně naprosto ukradené, jaké zbraně Slovensko nakoupí. Když to bude zmíněná HK 416,pogratuluji jim, protože je to kvalitní zbraň.
      Že byl nákup Brenu pro OSSR problematický je docela možné. A samozřejmě bude naprosto legitimní, pokud to Slováci zohlední ve VŘ. Poslední odstavec jsi evidentně nepochopil. Jednak jsem nemluvil obecně o všech Slovácích. I tady je dost takových, kteří s naším výběrem nemají problém. A jednak já mluvil o zhrzených reakcích lidí jako Arthur a ještě pár jemu podobných, kteří nemohou přenést přes srdce, že jsme automaticky nevzali Zuzanu 2, ale dovolili jsme si koupit Caesara a ještě ke všemu jsme se odvážili tvrdit, že je lepší. O odmítnutí Českých zbraní jsme nepsal. Respektive psal, ale byl to čistý sarkasmus.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      16:21 06.10.2020

      Torong Nechápem čo do toho ťaháte Zuzany 2 keď ja píšem o súťaži resp. že aj slovenský výrobca GP možno niečo predstaví aby sa posunul od pištolí, samopalov aj k útočným ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong

      Nechápem čo do toho ťaháte Zuzany 2 keď ja píšem o súťaži resp. že aj slovenský výrobca GP možno niečo predstaví aby sa posunul od pištolí, samopalov aj k útočným puškám.

      Tak si tie Vaše závery o húfnicách nechajte pre iné články a vlákna.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:47 06.10.2020

      Arthur: pan Kuracina je nepochybně schopný chlap, protože vybudoval puškařskou dílnu z ničeho. Nicméně pokud od něj chcete pro OSSR hned kupovat pušky, které ještě ani nevyrábí, ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur: pan Kuracina je nepochybně schopný chlap, protože vybudoval puškařskou dílnu z ničeho. Nicméně pokud od něj chcete pro OSSR hned kupovat pušky, které ještě ani nevyrábí, možná by bylo dobré prozatím začít od něj nakupovat alespoň pistole :-).Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:18 06.10.2020

      Od Kuracinu nikto nič nekúpi lebo je to zarytá kotletka (verejný podporovateľ ĽSNS). Svojho času mi pán Kuracina volal, chcel má do svojho tímu ale nejak som to vtedy odmietol.

      Od Kuracinu nikto nič nekúpi lebo je to zarytá kotletka (verejný podporovateľ ĽSNS). Svojho času mi pán Kuracina volal, chcel má do svojho tímu ale nejak som to vtedy odmietol.

     • Scotty
      17:59 06.10.2020

      Miroslav
      Mám pocit že váš ministr obrany řekl něco ve smyslu "Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina" a chce GP pustit k lizu.

      Miroslav
      Mám pocit že váš ministr obrany řekl něco ve smyslu "Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina" a chce GP pustit k lizu.

    • Nesher
     14:33 06.10.2020

     Protože je v Maďarsku vyrábí v licenci? Ty jsi tak zaslepený tou českou fobií, že si si to ani pořádně nepřečetl. Miroslav totiž mluví o Maďarech

     Protože je v Maďarsku vyrábí v licenci? Ty jsi tak zaslepený tou českou fobií, že si si to ani pořádně nepřečetl. Miroslav totiž mluví o Maďarech

    • Miroslav
     16:46 06.10.2020

     Brehy boli kúpené ešte tak 5-6 rokov dozadu pre Istar v počte asi 700 ks. Špeciálne jednotky majú vo výzbroji aj H&K rôznych verzií. Štandardnou zbraňou zatiaľ ostáva VZ.58. Čo ...Zobrazit celý příspěvek

     Brehy boli kúpené ešte tak 5-6 rokov dozadu pre Istar v počte asi 700 ks. Špeciálne jednotky majú vo výzbroji aj H&K rôznych verzií. Štandardnou zbraňou zatiaľ ostáva VZ.58. Čo nepochopiteľné som napísal, že to rozvírilo takú diskusiu?Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      17:14 06.10.2020

      Já myslím, že to bylo naprosto pochopitelné. Jen Arthur z toho vyvodil, věren svému českému mindráku, že prosazujete přezbrojení OSSR na Bren a spustil tu diskuzi. Vy jste přitom, ...Zobrazit celý příspěvek

      Já myslím, že to bylo naprosto pochopitelné. Jen Arthur z toho vyvodil, věren svému českému mindráku, že prosazujete přezbrojení OSSR na Bren a spustil tu diskuzi. Vy jste přitom, mluvil o Maďarsku.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      17:56 06.10.2020

      Pôvodné Breny dostal len ISTAR a HK-čka majú 5. pluk špeciálneho určenia v súčasnosti spolu s 23 mot. práporom spadajúci pre Sily pre špeciálne operácie. Breny "jednotky" už nie ...Zobrazit celý příspěvek

      Pôvodné Breny dostal len ISTAR a HK-čka majú 5. pluk špeciálneho určenia v súčasnosti spolu s 23 mot. práporom spadajúci pre Sily pre špeciálne operácie.

      Breny "jednotky" už nie sú na porade dňa preto Breny 2 a HK-čka a iné majú predsa prejsť riadnou súťažou (VO). To je celé o čom píšem, plus som napísal o ašpirácii GP-čka posunúť sa aj k útočným puškám či už vlastným Rˇ&D alebo skry licenciu AR-15 a pod.

      To, že Torong & Nesher v tom subjektívne cítia útok na ich "svätý grál" a nezmyselne to komparujú so Zuzanami 2 nie je môj a predpokladám ani Váš problém...Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:42 06.10.2020

      Arthur: A písal som niekde niečo iné? Istar dostal Bren 1, PŠU dostali H&K rovnako ako elitné policajné jednotky. Štandardom pre pechotu zatiaľ ostáva 58-ka. Preto som aj napísal, ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur: A písal som niekde niečo iné? Istar dostal Bren 1, PŠU dostali H&K rovnako ako elitné policajné jednotky. Štandardom pre pechotu zatiaľ ostáva 58-ka. Preto som aj napísal, že u nás už prebehlo to, čo Maďari robia teraz. Štandardom v Maďarsku je AKM, Breny ich pustupne nahrádzajú.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      19:00 06.10.2020

      Arthur Budeš se divit, ale já žádný svůj útok nevidím. Já jen reagoval na to, že jsi vyletěl jak čert z krabičky když se mylně domníval, že Miroslav mluví o OSSR a Bren. Zatímco on ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur
      Budeš se divit, ale já žádný svůj útok nevidím. Já jen reagoval na to, že jsi vyletěl jak čert z krabičky když se mylně domníval, že Miroslav mluví o OSSR a Bren. Zatímco on mluvil o Maďarsku.
      Mně je upřímně jedno co si OSSR koupí za pušky, nebo cokoliv jiného. To je jen váš boj. Kéž by se tím řídili všichni i z druhého břehu Moravy ve vztahu k AČR.Skrýt celý příspěvek

    • benter
     20:16 06.10.2020

     pre Boha živého len od GP nič nekupovať, vojaci potrebujú zbraň a nie polotovar...

     pre Boha živého len od GP nič nekupovať, vojaci potrebujú zbraň a nie polotovar...

    • HEKTOR
     20:26 06.10.2020

     Arthur - ja len dúfam že GP-čko nič "nevykutí"...keď som čítal kuracinovo sťažovanie sa že prečo jeho poslednú bombu - stribog nekúpili do ossr miesto hk-ump,keď stribog VRAJ ...Zobrazit celý příspěvek

     Arthur - ja len dúfam že GP-čko nič "nevykutí"...keď som čítal kuracinovo sťažovanie sa že prečo jeho poslednú bombu - stribog nekúpili do ossr miesto hk-ump,keď stribog VRAJ nakupuje aj usa pre svoje sf,tak som mal dosť...Skrýt celý příspěvek

     • benter
      20:32 06.10.2020

      Ktorú verziu Striboga ? A1 ? A2 ? A2,5 ? A3 ? Lebo tých je toľko že sa už v tom nedá vyznať. A začal už používať hliník ktorý sa po pár stovkách nevylágruje alebo ešte nie ?

      Ktorú verziu Striboga ? A1 ? A2 ? A2,5 ? A3 ? Lebo tých je toľko že sa už v tom nedá vyznať. A začal už používať hliník ktorý sa po pár stovkách nevylágruje alebo ešte nie ?

     • HEKTOR
      20:38 06.10.2020

      benter - to fakt neviem...rovnako ani nechcel konkretizovať,pre ktoré us sf dodával a v akých počtoch...lebo po jeho vyhláseniach som mal dojem že ide prezbrojiť us ...Zobrazit celý příspěvek

      benter - to fakt neviem...rovnako ani nechcel konkretizovať,pre ktoré us sf dodával a v akých počtoch...lebo po jeho vyhláseniach som mal dojem že ide prezbrojiť us army+navy+marines+air force...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      01:54 07.10.2020

      HEKTOR: Kuracina žiadnu zbraň pre US Army alebo iné zložky ozbrojených síl nedodáva. US Army nedávno vyberala nový samopal ráže 9 mm v pomerne malom počte, celovo cca. 1000 ks. ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: Kuracina žiadnu zbraň pre US Army alebo iné zložky ozbrojených síl nedodáva.

      US Army nedávno vyberala nový samopal ráže 9 mm v pomerne malom počte, celovo cca. 1000 ks. Do výberového konania postúpilo šesť firiem, medzi nimi aj Global Ordnance sa so samopalom GP Stribog, nevedno ktorej verzie. Podľa niektorých slovenských "informačných kanálov" sa tento samopal dostal do "užšieho výberového konania", avšak treba dodať, že jedinou požiadavkou na zúčastnenie súťaže bolo preukázať schopnosť zbrane vystreliť 300 rán za 5 minút, čo nie je žiadna dych berúca vlastnosť.

      Výberové konanie nakoniec vyhrala švajčiarska Brugger & Thomet's, ktorá podľa vyjadrení doslova prevalcovala konkurenciu kvalitou spracovania. Mimochodom, tieto samopaly má aj naša polícia.

      To je celé story.

      Pokiaľ sa tieto šmejdy z GP dostanú do našej armády tak len z dôvodu, že aktuálny minister preferuje "domáce" produkty pred zahraničnými ako za čias SNS, aj keby to mala byť najväčšia sračka na trhu.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      02:13 07.10.2020

      Jediné, čo získal Kuracina je povolenie dodávať svoje zbrane na americký trh od ATF (Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives)... ale však poznáme tie "zaručené ...Zobrazit celý příspěvek

      Jediné, čo získal Kuracina je povolenie dodávať svoje zbrane na americký trh od ATF (Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives)... ale však poznáme tie "zaručené informácie" od Kotlebovcov, že USSOCOM kupuje zbrane od Kuracinu je asi tak isto pravdivá, ako že máme všetkým nám implantovali mikročipy počas očkovania... (facepalm)Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:45 10.10.2020

      Sgt Murphy - som prekvapený info - "švajčiarska Brugger & Thomet's, ktorá podľa vyjadrení doslova prevalcovala konkurenciu kvalitou spracovania" ...švajčiari sú kvalita,ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy - som prekvapený info - "švajčiarska Brugger & Thomet's, ktorá podľa vyjadrení doslova prevalcovala konkurenciu kvalitou spracovania" ...švajčiari sú kvalita,ale konkrétne na B&T apc 9x19 ktoré používajú naše ozbrojené zložky počúvam sťažnosti a dokonca aj pri mojej osobnej skúsenosti som pri jednom zásobníku dve závady-zaseklo nábojnicu,čo sa mi napr. pri hk ump nikdy nestalo...
      osobne ma mrzí info,že firma heckler & koch ide do sračiek,lebo zbrane ako mp5 ,ump ,416/417 sú veľmi podarene modely...Skrýt celý příspěvek

     • benter
      14:45 12.10.2020

      HEKTOR: sranda je že aj ja som mal opakovene pri Stribogu FTF, ale ktora verzia to bola si už nepamätám. Kuracina asi okopiroval od B&T naozaj všetko :)

      HEKTOR: sranda je že aj ja som mal opakovene pri Stribogu FTF, ale ktora verzia to bola si už nepamätám. Kuracina asi okopiroval od B&T naozaj všetko :)

   • Rase
    14:54 06.10.2020

    Článek zmiňuje, že CZ BREN 2 mají i maďarští záložníci.

    Článek zmiňuje, že CZ BREN 2 mají i maďarští záložníci.

 • PavolR
  12:18 06.10.2020

  Čo sa vozidiel 8x8 týka, nedávno si portál jogalappal.hu všimol, že firma HM Currus Zrt. spadajúca pod ministerstvo vlastibrany, deklarovala pripravenosť na montáž vozidiel Mbombe ...Zobrazit celý příspěvek

  Čo sa vozidiel 8x8 týka, nedávno si portál jogalappal.hu všimol, že firma HM Currus Zrt. spadajúca pod ministerstvo vlastibrany, deklarovala pripravenosť na montáž vozidiel Mbombe 8x8, čiže aj to by bola jedna z potenciálnych možností: https://jogalappal.hu/a-hm-cur...
  Na základe predošlých akvizícií sa zrejme bude klásť dôraz na to, aby s novým prostriedkom bola postavená aj nejaká výrobná linka, či rovno celý závod.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   15:00 06.10.2020

   Kazaši je mají jako Barys 8x8, tak jde o hodně zajímavé vozidlo a Maďarům bych ho hodně přál.

   Kazaši je mají jako Barys 8x8, tak jde o hodně zajímavé vozidlo a Maďarům bych ho hodně přál.

   • PavolR
    18:55 06.10.2020

    Toto pred Maďarmi radšej nehovoriť - odkedy vyšiel ten článok, mnohí Mbombe 8x8 strašne znenávideli (ako to nakoniec vidno aj z ativokovho príspevku). :-D

    Toto pred Maďarmi radšej nehovoriť - odkedy vyšiel ten článok, mnohí Mbombe 8x8 strašne znenávideli (ako to nakoniec vidno aj z ativokovho príspevku). :-D

    • Rase
     21:23 06.10.2020

     Kazašský Barys (v podstatě Mbombe 8x8) vznikal v místní režii za pomoci Turků. Je docela zajímavé, že nekoupili vozidlo ATOM od Rusů a dokonce odkopli i "lepší" bojovou věž jejich ...Zobrazit celý příspěvek

     Kazašský Barys (v podstatě Mbombe 8x8) vznikal v místní režii za pomoci Turků. Je docela zajímavé, že nekoupili vozidlo ATOM od Rusů a dokonce odkopli i "lepší" bojovou věž jejich produkce. Místo ruské věže AU-220M Bajkal (kanón BM-57 ráže 57 mm) upřednostnili dálkově ovládanou zbraňovou stanici Nefer, která byla vyvinuta u turecké společnosti Aselsan. Její výzbroj tvoří rychlopalný kanón 2A42 ráže 30 mm a spřažený kulomet ráže 7,62 mm. Vývoj této věže probíhal ve spolupráci s kazašským průmyslem. Je tedy klidně možné, že se něco obdobného kuje v Maďarsku. Dost by to zapadalo i do jakéhosi "neo-panturkismu", kdy se Maďarsko kamarádí s Tureckem, Kazachstánem a podobnými státy.Skrýt celý příspěvek

  • ativok
   17:59 06.10.2020

   it is 2019, and it was just fantasy . -But and I have to add that I’ve been looking at your comments over the last few years. In most cases, you made a mistake ,or you humiliated ...Zobrazit celý příspěvek

   it is 2019, and it was just fantasy .
   -But and I have to add that I’ve been looking at your comments over the last few years.
   In most cases, you made a mistake ,or you humiliated Orbán.
   -Because your posts lately are not political ,but you are trying to approach it professionally.
   -By the way, Benkő said that there would be another military factory, but he had not yet said what the factory would produce.
   -Do you have an idea??Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...