Turecko kupuje další ruské protivzdušné systémy S-400

Turecko kupuje další ruské protivzdušné systémy S-400
S-400 (2017) / Dmitrij Fomin, CC BY 2.0 (Zvětšit)

Na probíhající moskevské vojenské výstavě Armija-2020 Alexandr Michejev, šéf státní vývozní firmy Rosoboronexport, oznámil prodej dalších kompletů S-400 Triumf do Turecka. Rámcová smlouva již měla být podepsána, ale Michajev odmítl ke smlouvě říct jakékoliv další podrobnosti.

 PVO

Podle ruského šéfa se nyní řeší detaily smlouvy a model financování. Podpis finální smlouvy se očekává v příštím roce.

Turecko projevilo zájem o další S-400 již 26. listopadu 2019. O uzavření předběžné dohody ohledně druhé várky S-400 informoval v červnu Ismail Demir, šéf tureckého Úřadu pro obranný průmysl (Savunma Sanayii Baskanlıgı). Ruská strana ale novou dohodu potvrdila až v těchto dnech.

Turecko nakoupilo první pluk (dvě baterie) S-400 za 2,5 miliardy dolarů v září 2017. Součástí smlouvy byl i přenos know-how a technologií do Turecka. První komplety S-400 Turecko převzalo v červenci 2019 a dokončení dodávek proběhlo do konce stejného roku. Přepravu všech komponentů jednoho pluku S-400 do Turecka obstaralo 72 letů těžkých nákladních letadel An-124-100 Ruslan a Il-76MD.

Turecko spolu s S-400 objednalo 120 střel země-vzduch. Není ale znám typ zakoupených střel. Nejvýkonější dostupné střely 40N6 mají teoretický dosah až 400 km. Není ale jasné, zda Turecko tyto střely získá. Samotná ruská armáda střely 40N6 zavedla do výzbroje v polovině roku 2018 (tedy po turecké objednávce).

Druhou nejvýkonnější střelou země-vzduch kompletu S-400 je 48N6 – ta dokáže postřelovat aerodynamické cíle na vzdálenost 250 km a balistické cíle na vzdálenost 60 km. Výškový rozsah 48N6 proti aerodynamickým cílům je v rozsahu 100 m až 27 km a proti balistickým cílům v rozsahu 2 km až 7 km.


Testování S-400 v Rusku

Další výzbroj S-400 představují střely 9M96 s doletem 120 km a dostupem 30 km. Střely mají třikrát menší hmotnost než 48N6 a jsou tedy schopné létat s vysokým přetížením (až 20 g) a ničit silně manévrující cíle.

Současný stav připravenosti tureckých kompletů S-400 není znám. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu oznámil operační připravenost na duben 2020. To se však nestalo. Ibrahim Kalin, tiskový mluvčí tureckého prezidenta Erdogana, na konci dubna uvedl, že nasazení S-400 do ostrého provozu bude opožděno. Neuvedl však nové datum, takže aktuální stav připravenosti S-400 zůstává neznámý.

S největší pravděpodobností Turecko i nyní objednalo jeden celý pluk (dvě baterie) S-400. První dodaný pluk S-400 je umístěn na letecké základně Mürted, ležící 22 kilometrů severozápadně od Ankary. Ze základny mimo jiné operují tři letky tureckých stíhaček F-16C/D. Ostatně v červenci Turecko oznámilo, že na základně otestovalo radiolokátor S-400 proti letounům F-16 a F-4 Phantom II. Druhý pluk S-400 zamíří na zatím neurčené místo ve východní nebo jihovýchodní části země. 

Ismail Demir, v červeném rozhovoru pro turecký portál NTV uvedl, že potřeby turecké PVO jsou mnohem širší, než dokáže pokrýt S-400. Ankara proto mimo jiné pracuje na vlastních systémech PVO Korkut a Hisar, které pomohou Turecku vytvořit vrstvenou PVO.


Hisar-A

Korkut je turecký samohybný protiletecký dvojkanón ráže 35 mm. Ankara zatím objednala 40 dvojkanónů s termínem dodání do roku 2022. Raketový Hisar je od roku 2007 vyvíjený turecký systém PVO krátkého a středního dosahu. V roce 2021 a 2022 mají vstoupit do služby komplety krátkého dosahu Hisar-A (dostřel 15 km) a středního dosahu Hisar-O (25 km). Střelu ve střední fázi letu navádí pozemní radiolokátor, v konečné fázi vlastní optoelektronický senzor. Turečtí výrobci, Aselsan a Roketsan, navíc vyvíjejí ještě výkonnější Hisar-U s dosahem až 150 km.

Demir rovněž ve zmíněném rozhovoru nevyloučil další jednání o možném nákupu amerických kompletů Patriot nebo systémy PVO od evropské společnosti Eurosam (zřejmě komplety SAMP/T). Nepochybnou podmínkou, pokud chtějí američtí a evropští výrobci uspět, je ale přenos know-how a příslušných technologií do Turecka. To ale dříve západní výrobci odmítali, což umetlo cestu ruskému S-400 do Turecka.

Vzhledem k obnovené turecké asertivitě je jasné, že Turecko v základních vojenských technologiích (což je dlouhodobý cíl Ankary), kde patří i PVO, nehodlá být jakkoliv závislé na jiných zemích.

Tímto lze také zřejmě uzavřít kapitolu o prodeji letadel F-35 Lightning II do Turecka. Spojené státy již dříve avizovaly, že dokud se Turecko ruských S-400 nezbaví, žádné F-35 nedostane.

Zdroj: MilMag, TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecko kupuje ruské systémy S-400 a vyhlíží stíhačky F-35 Lightning II

Turecký ministr obrany Nurettin Canikli nedávno oznámil dojednání nákupu ruských kompletů ...

Turecké vykoupení: Ruské S-400 za 2,5 miliardy dolarů

Ruská firma Almaz-Antěj dodá turecké armádě čtyři baterie protiletadlového a protiraketového systému ...

Jak izraelský „hrobník“ radarů S-300/S-400 nadzvedl Rusko

„Incident“ se odehrál v rámci mezinárodní výstavy Aero India 2019 konané minulý týden ve městě ...

ANALÝZA: Ruský systém S-400 Triumf vs. americké stealth letadlo F-35 Lightning II, část 3.

Souboj technologií protivzdušných raketových prostředků a vojenské letecké techniky je vděčné a ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Padesátýpátý
  05:29 28.08.2020
  • danny
   10:31 28.08.2020

   Starší, ale pěkný. Chtělo by to update o aktuální vývoj.

   Starší, ale pěkný. Chtělo by to update o aktuální vývoj.

 • Sidon
  20:40 27.08.2020

  Erdoganovo Turecko je skutecne v mnohem podobne Rusku ci Cine. Delaji veci, nad kterymi se cloveku ze Zapadu zveda zaludek, ale zaroven s nimi chceme delat obchody, nebo aspon ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Erdoganovo Turecko je skutecne v mnohem podobne Rusku ci Cine. Delaji veci, nad kterymi se cloveku ze Zapadu zveda zaludek, ale zaroven s nimi chceme delat obchody, nebo aspon kupovat suroviny. Najit akceptovatelnou rovnovahu v nasem pristupu je tezke. S klesajici realnou moci Ruska klesa i vyznam Turecka v NATO. Hodne asi bude zalezet na tom, kdo to po Erdoganovi v Turecku prevezme, mozna se dockame nejakeho skutecne uzkeho paktu Rusko-Turecko, podari-li se nacionalistum zustat u kormidla.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:45 27.08.2020
  Oblíbený příspěvek

  Najlepší vtip je v tom, že v Líbyi Rusko po "vymazaní" Pancirov (ruských i zo SAE) muselo na potlačenie tureckého letectva nasadiť S-300 a stíhačky MiG-29 .... a v Turecku Rusi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Najlepší vtip je v tom, že v Líbyi Rusko po "vymazaní" Pancirov (ruských i zo SAE) muselo na potlačenie tureckého letectva nasadiť S-300 a stíhačky MiG-29 .... a v Turecku Rusi cvičia Turkov v ovládaní S-400, čo v praxi znamená, že Turci budú cvičiť svoje letectvo v boji proti nemu. A čo v Turecku nacvičia Turci proti S-400 ... v Líbyi proti S-300 to už bude "malina" : )
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:00 27.08.2020

   asi směje více států, které spolupracují v Libyi na druhé ...
   Zobrazit celý příspěvek

   asi směje více států, které spolupracují v Libyi na druhé straně.
   https://www.defenseworld.net/n...
   Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:04 27.08.2020

   po "vymazani" Pantsiru prostředky, které mohly působit proti Pantsiru z pozice Stand Off je případné nasazení další vrstvy PVO deštníku rozumné řešení. Mají podporu i v podobě ...
   Zobrazit celý příspěvek

   po "vymazani" Pantsiru prostředky, které mohly působit proti Pantsiru z pozice Stand Off je případné nasazení další vrstvy PVO deštníku rozumné řešení. Mají podporu i v podobě přítomnosti stíhacích letadel z Egypta a Spojených arabských emirátů.
   Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    19:34 27.08.2020

    V Líbyi nepôsobí stabilne Egypt ani SAE, ale len Ruskom dodané stroje MiG-29. SAE či možno i Egypt len sem tam "zablúdia" pri útoku na pozície GNA.

    V Líbyi nepôsobí stabilne Egypt ani SAE, ale len Ruskom dodané stroje MiG-29. SAE či možno i Egypt len sem tam "zablúdia" pri útoku na pozície GNA.

    • flanker.jirka
     21:07 27.08.2020

     asi nebudou jediní, na odkaze, který jsem Vám sem dal píši i výskytu egyptských a saudských letadlech nad Libyí:
     "The LNA led by Haftar enjoys support from France, Egypt, United ...
     Zobrazit celý příspěvek

     asi nebudou jediní, na odkaze, který jsem Vám sem dal píši i výskytu egyptských a saudských letadlech nad Libyí:
     "The LNA led by Haftar enjoys support from France, Egypt, United Arab Emirates (UAE), Russia and Saudi Arabia. Egyptian F-16 fighter jets and UAE Air Force Airbus A330-243MRTT tankers were allegedly spotted flying over Libyan skies on June 22."
     Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      23:53 27.08.2020

      Útočia, ale nemajú tam základne .... tam pôsobia len cez Rusko dodané stroje pilotované žoldákmi.

      Útočia, ale nemajú tam základne .... tam pôsobia len cez Rusko dodané stroje pilotované žoldákmi.

    • danny
     10:42 28.08.2020

     dusane, egyptská armáda je rozmístěna na hranicích, parlament v červenci schválil oficiální intervenci. A ty budeš tvrdit, že jen občas zabloudí jejich letadla? A kdo asi pro ty ...
     Zobrazit celý příspěvek

     dusane, egyptská armáda je rozmístěna na hranicích, parlament v červenci schválil oficiální intervenci. A ty budeš tvrdit, že jen občas zabloudí jejich letadla? A kdo asi pro ty útoky dělá průzkum a letecké návodčí? A fakt si myslíš, že tam SAE dovezly Pancíře a zapůjčili je k užívání Haftarově domobraně? Ale tak...
     Skrýt celý příspěvek

 • Jan Padesátýpátý
  15:08 27.08.2020

  Je pravda, že na Blízkém východě je to celé ve stylu "každý s každým, každý proti každému".
  Ale vztah Turecka s Ruskem je extrém. V podstatě spolu vedou otevřenou válku v Sýrii a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je pravda, že na Blízkém východě je to celé ve stylu "každý s každým, každý proti každému".
  Ale vztah Turecka s Ruskem je extrém. V podstatě spolu vedou otevřenou válku v Sýrii a v Libyi, a současně uzavírají velké zbrojní kontrakty.
  Pro mne je to něco těžko pochopitelného.
  Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   16:23 27.08.2020

   Ako Putin tak Erdogan su proste zasadovy politici :)

   Ako Putin tak Erdogan su proste zasadovy politici :)

   • danny
    09:57 28.08.2020

    Lukash: paradoxně jsou. Ctí dohody a plní sliby. Ano, jejich uzavírání probíhá jinak, než v německém kulturním prostoru. Ale pokud prostě budeme z pozice evropské nadřazenosti ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Lukash: paradoxně jsou. Ctí dohody a plní sliby. Ano, jejich uzavírání probíhá jinak, než v německém kulturním prostoru. Ale pokud prostě budeme z pozice evropské nadřazenosti považovat naše kulturní a společenské zázemí za jediné správné a normální, tak nikdy nepochopíme, co se děje v Asii, Orientu, Africe nebo Latinské Americe.
    Skrýt celý příspěvek

    • satai
     11:57 28.08.2020

     Muzes mi rict, jakou dohodu Putin dodrzel?

     Muzes mi rict, jakou dohodu Putin dodrzel?

     • Jan Padesátýpátý
      16:47 28.08.2020

      Tak třeba do roku 2014 dodržel všechny dohody s Ukrajinou o státní svrchovanosti a nedotknutelnosti hranic.
      Putin dohody dodržuje po celou dobu, kdy je považuje za výhodné.

      Tak třeba do roku 2014 dodržel všechny dohody s Ukrajinou o státní svrchovanosti a nedotknutelnosti hranic.
      Putin dohody dodržuje po celou dobu, kdy je považuje za výhodné.

  • Iris-T
   09:01 28.08.2020

   Taky jsem si říkal. Napadlo mě jedno vysvětlení, a to že v exportní S400 jsou kurvítka a přitom Rusové potřebují podpořit výrobu jak objednávkou, tak platbou. Přenos know-how ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Taky jsem si říkal. Napadlo mě jedno vysvětlení, a to že v exportní S400 jsou kurvítka a přitom Rusové potřebují podpořit výrobu jak objednávkou, tak platbou. Přenos know-how zřejmě nevadí když mají pro sebe výkonnější rakety a S500 už tuším taky existuje.
   Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  15:08 27.08.2020

  Cele je to pasca na rusko ale Vlado už senilnie a nechápe to. Jedna sa o nakup pre USA...nie tak davno chceli amici turecky S400...viem si celkom živo predstavit že turci vytlčú s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cele je to pasca na rusko ale Vlado už senilnie a nechápe to. Jedna sa o nakup pre USA...nie tak davno chceli amici turecky S400...viem si celkom živo predstavit že turci vytlčú s S400 technologicke know how , nasledné odpredajú S400 do Usa na cvičenie ako je Red Flag a nasledne zakúpia F35....tym získa NATO všetko a rusi prídu tiež o všetko. A tak je to správne.
  Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
   15:19 27.08.2020

   Ale no tak....

   Ale no tak....

   • UnionPacific
    15:22 27.08.2020

    Čítajte medzi riadkami. Ja som sa to naučil za minulého rezimu a vdaka tomu viem odhaliť pravdu.

    Čítajte medzi riadkami. Ja som sa to naučil za minulého rezimu a vdaka tomu viem odhaliť pravdu.

    • flanker.jirka
     17:41 27.08.2020

     UnionPacific
     Nebojte, všichni Vám fandíme, aby jste se naučil číst i ty řádky. :-)

     UnionPacific
     Nebojte, všichni Vám fandíme, aby jste se naučil číst i ty řádky. :-)

 • JaHoDa
  14:36 27.08.2020

  Na jednu stranu je samozřejmě nepříjemné, že si druhá největší armáda v NATO jede po své ose směrem na východ, na druhou stranu, možná je ten pravý čas přemýšlet o tom, jak posílit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na jednu stranu je samozřejmě nepříjemné, že si druhá největší armáda v NATO jede po své ose směrem na východ, na druhou stranu, možná je ten pravý čas přemýšlet o tom, jak posílit NATO kapacity v Evropě pro případ, že se Turecko definitivně utrhne a přejde "na druhou stranu".
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   17:44 27.08.2020

   mají tu sílu být "svobodní" ve svých rozhodnutích, mohou si tak dovolit spolupracovat na projektech s kým uznají za vhodně.
   Dokážete si představit tanec, pokud by v ČR někdo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   mají tu sílu být "svobodní" ve svých rozhodnutích, mohou si tak dovolit spolupracovat na projektech s kým uznají za vhodně.
   Dokážete si představit tanec, pokud by v ČR někdo nějakým záhadným omylem protlačil nové reaktory z ruska? :-)
   Skrýt celý příspěvek

   • JaHoDa
    21:24 27.08.2020

    Tak já být Erdoganem, rozhodně bych dotlačil ke zdi nenažrané zbrojní výrobce v USA ke zdi a vynutil si největší ústupky co kdy USA komu dali, protože by to bylo nakonec politické ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak já být Erdoganem, rozhodně bych dotlačil ke zdi nenažrané zbrojní výrobce v USA ke zdi a vynutil si největší ústupky co kdy USA komu dali, protože by to bylo nakonec politické rozhodnutí a ne ekonomické. Ale vzal bych US výzbroj a upevnil si tak svoji pozici důležitého hráče v NATO potažmo ve východní Evropě, než to převezme třeba Polsko. Svobodní samozřejmě můžou být a jsou, otázka je, jestli to dělají chytře. Co se týče naší pozice a reaktorů z Ruska, tak se obávám, že kdyby to prošlo, bude tu jistě mezinárodní zklamání, ale nikoho by to nepřekvapilo a zcela jistě by to upevnilo naší pozici - na periferii veškerého politického dění.
    Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    02:38 28.08.2020

    To by bylo dost velké neštěstí. Stačí se podívat, jak "skvěle" si Rusové vedou ve Finsku a Maďarsku ;-(.

    To by bylo dost velké neštěstí. Stačí se podívat, jak "skvěle" si Rusové vedou ve Finsku a Maďarsku ;-(.

    • danny
     10:24 28.08.2020

     ? Řekl bych že to nijak nevybočuje z folklóru kolem výstavby JE v posledních 20 letech. Dokumentace k žádosti o udělení stavebního povolení na Paks-2 byla odevzdána na konci ...
     Zobrazit celý příspěvek

     ? Řekl bych že to nijak nevybočuje z folklóru kolem výstavby JE v posledních 20 letech. Dokumentace k žádosti o udělení stavebního povolení na Paks-2 byla odevzdána na konci června, takže zatím to vypadá tak na dva a půl roku zpoždění.
     Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    05:44 28.08.2020

    flanker.jirka napsal:
    'mají tu sílu být "svobodní" ve svých rozhodnutích, mohou si tak dovolit spolupracovat na projektech s kým uznají za vhodně.'

    Česko je také svobodné. My si ...
    Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka napsal:
    'mají tu sílu být "svobodní" ve svých rozhodnutích, mohou si tak dovolit spolupracovat na projektech s kým uznají za vhodně.'

    Česko je také svobodné. My si můžeme nechat postavit jaderné reaktory z Ruska, můžeme i vystoupit z NATO a EU, a můžeme pak vstoupit do SNS nebo jak se to jmenuje.

    A já jsem taky svobodný, můžu si svobodně uříznout ruku nebo nohu cirkulárkou, nebo na ulici svobodně podříznout prvního kolemjdoucího.
    Sílu k tomu jsem zatím nepobral. Erdogan tu sílu v sobě má, ale nezávidím mu.
    Skrýt celý příspěvek

   • Iris-T
    09:04 28.08.2020

    To nebude záhadný omyl, to je technická nutnost :)

    To nebude záhadný omyl, to je technická nutnost :)

 • Miroslav
  11:40 27.08.2020

  V tomto prípade je Rusko víťazom tejto tureckej komédie. Nielenže vyvezú do Turecka S-400 ale je možné, že Turecko nakoniec bude v Rusku kupovať aj stíhačky. To nie je dobré ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V tomto prípade je Rusko víťazom tejto tureckej komédie. Nielenže vyvezú do Turecka S-400 ale je možné, že Turecko nakoniec bude v Rusku kupovať aj stíhačky. To nie je dobré znamenie. Čím ďalej sa Turecko bude vzďaľovať západu, tým ťažšie ho bude kontrolovať. Už teraz je Turecko nespoľahlivým a nevýpočitateľným "partnerom"
  Skrýt celý příspěvek

  • danny
   12:25 27.08.2020

   Miroslav: neviděl bych to tak černě. Turecko je asertivní. Emancipovalo se. Není možné zaměňovat "poslušnost a podřízenost" za "nespolehlivost a nevypočitatelnost. Turecko naopak ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Miroslav: neviděl bych to tak černě. Turecko je asertivní. Emancipovalo se. Není možné zaměňovat "poslušnost a podřízenost" za "nespolehlivost a nevypočitatelnost. Turecko naopak svou strategii, záměry a motivace komunikuje celkem jasně. Zároveň dává docela jasně vědět, co jsou pro něj nepřekročitelné hranice a co je za svou "suverenitu" ochotno zaplatit. Nemusí se nám jeho cíle líbit, ale určitě bych ho neoznačil za nevypočitatelné.
   Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    12:39 27.08.2020

    Od asertivity k agresivite je len krok.

    Ja samozrejme nepopieram ich právo kúpiť si S-400. Je to ich slobodné rozhodnutie. Skôr narážam na budúcnosť Turecka. Dnes je to S-400, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Od asertivity k agresivite je len krok.

    Ja samozrejme nepopieram ich právo kúpiť si S-400. Je to ich slobodné rozhodnutie. Skôr narážam na budúcnosť Turecka. Dnes je to S-400, nabudúce to môžu byť už jadrové zbrane (vlastné, nie zdieľané). To môže narušiť rovnováhu v oblasti a vyvolať konflikt.

    Ak získa jadrovú zbraň napríklad Irán, automaticky ju bude chcieť Saudská Arábia. A to je problém aj keď je SA blízky spojenec USA. A turecká bomba by túto rovnováhu narušila úplne. Na blízkom a strednom východe zrazu budeme mať nie 2 ale 3 agresívne krajiny. Čo bude ďalej? Ako na to zareaguje Egypt ktorý má tiež ambície stať sa regionálnou mocnosťou?
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     14:32 27.08.2020

     Turecko naprosto jasně mohutně zbrojí.
     Proti komu?

     Turecko naprosto jasně mohutně zbrojí.
     Proti komu?

     • darkstyle
      14:52 27.08.2020

      Turecko mohutne nezbrojí..

      Neviem o tom, že by stavali desiatky nových stíhačiek (majú závod na F-16 doma, tisícky tankov (to zvládajú tiež) a podobne..

      Turecko podobne ako ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Turecko mohutne nezbrojí..

      Neviem o tom, že by stavali desiatky nových stíhačiek (majú závod na F-16 doma, tisícky tankov (to zvládajú tiež) a podobne..

      Turecko podobne ako Poľsko zvýšili výdavky na armádu a obmieňa a dokupuje nové možnosti ako námorníctvo a PVO..
      A snaží sa čo najviac vyrobiť doma.. tak ako každý..
      Skrýt celý příspěvek

    • danny
     16:08 27.08.2020

     Fakt to nevidím tak černě. Saudi (snad stále uložené v Pakistánu) a Izrael už jaderné zbraně mají. K narušení rovnováhy nedošlo. Regionální mocností Egypt už dávno je, stejně jako ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Fakt to nevidím tak černě. Saudi (snad stále uložené v Pakistánu) a Izrael už jaderné zbraně mají. K narušení rovnováhy nedošlo. Regionální mocností Egypt už dávno je, stejně jako svým způsobem Írán. Má neohrozitelný vliv minimálně v šiítském půlměsíci, a nezdá se, že by jeho agresivita rostla. Turecko má ambice také hlavně na sunitských územích, a paradoxně jeho největším regionálním rivalem jsou právě Saudi. A potom Řecko, se kterým se pere o výlučnou ekonomickou zónu ve středomoří. Protože Plyn.
     Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     17:45 27.08.2020

     Miroslav
     však mají také dobré učitele v těch agresích :-D Jeden lepší jak druhý, no tak to budou dělat také, protože mají silnou armádu, tak si mohou dovolit.

     Miroslav
     však mají také dobré učitele v těch agresích :-D Jeden lepší jak druhý, no tak to budou dělat také, protože mají silnou armádu, tak si mohou dovolit.

  • Clanek
   13:16 27.08.2020

   Ja to naopak vitam. Pokud turecko ma ambice jit timto smerem (vzdalovat se civilizovanemu zapadu), pak jsem rad ze to delaji takto otevrene.
   Ze se Turecko nedari kontrolovat, resp. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ja to naopak vitam. Pokud turecko ma ambice jit timto smerem (vzdalovat se civilizovanemu zapadu), pak jsem rad ze to delaji takto otevrene.
   Ze se Turecko nedari kontrolovat, resp. ze netahneme za jeden provaz, je prosty fakt, ktery snad ted bude postrehnutelnejsi i pro nas, jinak obycejne neakceschopne a hlavu do pisku strkajici evropany, a snad se zaridime podle toho.
   Skrýt celý příspěvek