Kurganěc-25 do výzbroje již v roce 2015

Foto: Jedna z posledních vizualizaci vozidla Kurganěc-25 v provedení bojového vozidla pěchoty. / Kurganmašzavod
Foto: Jedna z posledních vizualizací vozidla Kurganěc-25 v provedení bojového vozidla pěchoty. / otvaga2004.ru

Ruská federace pracuje na několika velkých zbrojních programech, ať už to jsou letadla nebo pozemní vozidla. Jedním z nich je také Kurganěc-25 – nástupce legendárního bojového vozidla pěchoty BMP (Boyevaya Mashina Pekhoty). Podle posledních informací vozidlo uvidíme na živo již příští rok.

Jak uvedly internetové stránky nakanune.ru (НаканунеRU), ruský výrobce vojenské techniky Kurganmašzavod dokončil další vývojovou etapu vývoje střední pásové platformy Kurganěc-25. Prototyp vozidla ve verzi bojového vozidla pěchoty nyní prochází náročnými testy.Vozidla založené na platformě Kurganěc-25 nahradí několik druhů obrněnců ve výzbroji ruské armády. Půjde například o ruská vozidla BMP (bojové vozidlo pěchoty), BMD (výsadkové bojové vozidlo) anebo MT-LB (obrněný transportér).

 

Kurganěc-25 má tvořit sesterskou platformu nového tanku Armata. Podle výrobce údajně obě dvě platformy mají velký počet shodných dílů, což zlevňuje výrobu a především logistiku.

 

Technické parametry vozidla jsou zatím stále utajované. Ví se, že Kurganěc-25 získá modulární pancéřovou ochranu, kterou lze uzpůsobit podle předpokládaného stupně ohrožení.

Foto: Jedna z posledních vizualizaci vozidla KurganÄ›c-25 v provedení bojového vozidla pÄ›choty. / KurganmaÅ¡zavod Foto: Kurganěc-25 / otvaga2004.ru

 

Kurganěc-25 dostane novou univerzální bezosádkovou věž. Dle potřeby půjde věž usadit také na tankovou platformu Armata a kolový Boomerang. Věž je vybavená automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm, spřaženým 7,62mm kulometem a čtyřmi protitankovými střelami Kornet-EM.

 

Ruské ministerstvo obrany vozidlo poprvé veřejně představí příští rok na přehlídce k 70. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce. Tuto informaci potvrdil 20. února Igor Permjakov, první náměstek výrobního ředitele podniku Kurganmašzavod. Prozatím si vozidlo neveřejně prohlédla ruská generalita na veletrhu obranných technologií Expo 2013 v Nižním Tagilu.

 

Celý projekt má v Rusku silnou politickou podporu. V lednu 2014 ruské ministerstvo obrany oznámilo ambiciózní plán na výměnu 70 % obrněných vozidel a tanků pozemních sil. "Od roku 2016, Rusové začnou pořizovat novou generaci obrněných bojových vozidel pěchoty a hlavních bitevních tanků," řekl v lednu Kiril Kiselev, tiskový mluvčí ruského ministerstva obrany.

 

Proklamovaná obměna se má uskutečnit do roku 2020. Nosnými vozidly se stanou tank Armata, pásové vozidlo Kurganěc-25 a kolové Boomerang.

 

Zdroj: Army Recognition

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 2
 • KOLT
  22:01 21.03.2014

  strikehawk: S rozpočty US ozbrojených složek máte samozřejmě pravdu. Pokud by ovšem došlo k nějakému konfliktu, nebo by blízce hrozil, nemají Američané obecně problém jej navýšit. V Evropě tomu tak úplně není, my musíme padnout hubou do bláta, abychom pochopili, že jsme fakt v průseru... Ohledně zbrojích programů je to trochu složitější. Ruské často představují jen způsob, jak Západ dohnat, protože ten sice posledních dvacet let dával na armády stále méně peněz, ale přecijen k modernizacím docházelo. RA naproti tomu za posledních dvacet let některé prvky nechala být, takže jsou na úrovni 80., dokonce i 70. let. Zbrojní programy rušené americkými ozbrojenými složkami naproti tomu jsou často velmi inovativní až futuristické (neplatí to samozřejmě bezvýhradně).

  Ohledně projevu – dle mého to takhle "na plnou hubu" neměl říkat ani doma. Považuji to za strategickou chybu. Pro mě je to jen další důkaz, že Obama není nijak schopný státník, politik ano, ale státník ne.

 • strikehawk
  21:04 21.03.2014

  To Kolt
  Urcite ma RA radu bolavych mist. Problem pro USA je, ze jejich rozpocet je silne restriktivni a bude jim dalsich min 5 let zatimco rusky je naopak silne progresivni, neexistuje snad jedina slozka nebo druh vojska kde by neprobihal velkorysi modernizacni program. Z US Army naproti tomu chodi cim dal casteji zpravy typu zruseno, odlozeno, omezeno...

  Obamuv projev byl prece urcen pro domaci publikum, ktere se hrozi predstavy dalsiho konfliktu s obrovskymi naklady. My prece dobre vime , ze americka vladnouci elita by nikdy nesla do velkeho konfliktu s nejistym vysledkem na okraji americkych zajmu. Alespon to historicky nikdy neudelali.

 • KOLT
  11:44 21.03.2014

  strikehawk: S tím vyčerpáním je to jistě pravda. Na druhou stranu si nedělejme iluze, ona RA na tom také není nikterak úžasně.

  Ohledně Obamy nejde o to, že nepůjde kvůli Ukrajině do ozbrojeného konfliktu. To je jasné každému. Jde o to, že to takhle veřejně vytrubuje, to je velká chyba. Měl prostě držet jazyk za zuby.

 • strikehawk
  22:22 20.03.2014

  To Jura
  Obamova slova nejsou zbaběla ale racionalni. Ani McCain nemluví o ostrém konfliktu a to je sakra jestřáb. US Army dnes nejsou ve stavu kdy by si mohli dovolit konflikt tohoto rozsahu. Po 10 letech války v afg a Iráku a posledních skrtech je stav jejich armády tristní. Letectvo je doslova ve zbidacenem stavu az je to znepokojivé. Jistě na konflikty typu Sýrie nebo Lybie ještě stačí bez ztráty kvetinky ale v Íránu už by šli na dřeň a Rusko je vážně velké sousto i v případě omezeného konvenčního konfliktu

 • Nesher
  17:20 20.03.2014

  To Takeda
  Tomu moc nevěřím, v ČSSD je velmi silná proruská loby, hlavně mezi příznivci Zemana. A Sobotka nemá zdaleka tak silnou pozici jak se tváří.

 • Takeda
  17:08 20.03.2014

  Politická situace se mění. Stačí, aby byli Češi v průzkumech dostatečně vyděšení. Pak ČSSD klidně otočí a bude se populisticky zbrojit i když si na to budeme muset půjčit. U sociálních dávek jim to nevadí, takže když budou lidi nadšení, tak proč ne. Stačí, když se ta krize ještě prohloubí. Uvidíte, že začnou uvažovat o řešení otázky zaměstnanosti investicemi ve zbrojním průmyslu:

  Nákup zahraničních licencí, výroba u nás. Tisíce pracovních míst. Bezpečnost státu není něco s čím by odpovědný politik hazardoval. Zadlužení nepřekročí 3 procenta HDP.

 • David
  14:01 20.03.2014

  To liberal shark - zvýšení vojenských výdajů na 2%HDP je podle mne politicky neprůchozí. pravda, ANO a A. Babiš to kdysi slibovaly. Po volbách pan Babiš řekl, že to byly jen předvolební kecy. Vidím to i jako ekonomicky nereálné. Ale někde mezi 1,3-1,5% HDP bychom se měli pohybovat.
  To Adanedhel - Rusové potřebují nové BVP, protože ve výzbroji stále převažují BMP-1/2. BMP-3 je relativně málo. Podle mne ale by bylo efektivnější pokračovat v evoluci BMP-3 se silnou výzbrojí, vysokou průchodností a odolností. Zasluhovaly by si jen modernizaci ve stylu BMP-2M2 - vyšší korbu, lepší elektroniku, možná zesílení pancéřování.
  A kanon 57mm je sice mohutně propagován výrobcem, ale dosud jeho vývoj nebyl dokončen - a ruské MO preferovalo osvědčený 2A42 kvůli jeho spolehlivosti

 • Jura99
  12:32 20.03.2014

  liberal shark: USA potažmo NATO můžou jít do války na straně koho si zamanou a ostatně to posledních 25let občas předvádějí. Taky si nemyslím, že by kvůli UA měla vypuknout třetí světová válka, ale mě spíš zarazilo, že Obama stahuje kalhoty a brod je přitom ještě daleko. Proč říká, že se do války nepůjde, když ještě nezačala a ani nezná parametry případné války ? Bylo by na místě, když už nechce jít do války, poslat Ukrajincům účinné zbraně (né šrot typu Dana) např. Stingery a Javeliny a poskytnout výcvik.

 • liberal shark
  11:51 20.03.2014

  to : Jura99
  Jak by mohly USA jít do války s Ruskem na straně Ukrajiny, když Ukrajina není členem NATO a Rada bezpečnosti OSN nemůže schválit příslušnou rezoluci, protože v ní sedí agresor s právem veta ? Jinak souhlas, měli bychom zvednout vojenské výdaje na 2% HDP a postavit pořádnou armádu. Pro začátek bych na Ukrajinu levně prodal Dany s municí a pořídil nám pořádné moderní dělostřelectvo.

 • strikehawk
  08:44 20.03.2014

  Pokud obrázek není jen výplod čiré fantazie a vychází z reálných indicií ta si myslím, že zobrazený Kurganěc je verze pro výsadkové jednotky, čemuž by odpovídalo i typické umístění prostoru pro družstvo ve středu vozidla a redukce osádky na 2 ( střelec/velitel a řidič ). Z různých zdrojů jsou přece zprávy, že nové ruské BVP(BMP) bude vyzbrojeno rychlopalným kanonem ráže 57 mm právě z důvodu vysokého účinku v boji v zastavěných oblastech a zajištění převahy nad novými "západními" BVP.

Stránka 1 z 2