Květnové vyvedení vojsk 42. mechanizovaného praporu

Pandur
Foto: Pandur v akci / 42. mp

Od pondělí 13.5.2013 do pátku 24.5.2013 cvičilo ve výcvikovém prostoru HRADIŠTĚ více než 2000 vojáků. Probíhalo zde čtrnáctidenní cvičení 4. brigády rychlého nasazení. Mezi cvičícími jednotkami byl i 42. mechanizovaný prapor „Svatováclavský“.

První týden cvičení byl věnován výcviku v rámci jednotlivých jednotek. Na předem určených tematických výcvikových úkolech proběhla praktická část komplexní kontroly Velitele Společných sil. Na nedělním nástupu velitel brigády ocenil vysoké nasazení vojáků v jednotlivých kontrolovaných tématech. Jako prapor, který nejlépe absolvoval kontrolu, byl označen PRÁVĚ táborský 42. mechanizovaný prapor.

V prvním týdnu cvičení, provedla zároveň třetí mechanizovaná rota rotní taktické cvičení, při kterém se z místa rozmístění přesunula do místa plnění úkolu a následně uskutečnila útok na fiktivního nepřítele s provedením bojových (ostrých) střeleb.

cvičení vojáci Foto: Vojáci 42. mechanizovaného praporu / 42. mp

V neděli se sešlo zhruba sedmdesát vojáků na vrcholu kopce ŠPIČÁK. Zde byl v srpnu loňského roku požehnán základní kámen nového kostela, který má vzniknout úsilím poutníků, kteří vyplní železnou konstrukci, vymezující budoucí stěny kostela, kameny. Vojáci si při bohoslužbě připomněli také zemřelé kolegy a jejich blízké a pomodlili se za všechny ty, kteří jsou v zahraničních operacích.

Pandur Foto: Výsadek z Panduru / 42. mp

V druhém týdnu proběhla kontrola sladěnosti 41. žateckého a 43. chrudimského praporu, která prověřuje bojové schopnosti cvičících. Kontrolované prapory plnily zadané úkoly podle předem daného námětu. Táborský prapor v rámci této kontroly sehrál roli nepřítele a zároveň se podílel na rozhodčí službě, která činnost cvičících průběžně vyhodnocovala.

cvičení vojáci Foto: Zajatý protivník / 42. mp

Ve cvičení se projevily jak schopnosti samotných jednotek, ale také schopnosti velitelského sboru, pro který není vždy snadným úkolem sladit společnou činnost všech zúčastněných. Táborský prapor si odvezl i pro svoji další činnost cenné poznatky získané z pozice „nezúčastněného“ pozorovatele.

Zdroj: 42. mechanizovaný prapor „Svatováclavský“

Nahlásit chybu v článku


Související články

Experti se zabývají BVP-2 v AČR

V úterý 30. dubna se uskutečnil v prostorech Generálního štábu Armády České republiky společný ...

Válečný hrdina Jiří Regi Schams a nové breny

"Ahoj, Regi, jak se máš? Rád Tě vidím!" Srdečná slova přivítání doprovázely neméně srdečné stisky ...

Český Tichý strážce vidí i neviditelná letadla

Pardubická firma ERA dokončila funkční demonstrátor nového typu pasivního radiolokátoru, který ...

CZ 805 BREN: Otázky a odpovědi

Armáda České republiky již "nějaký ten pátek" používá nové útočné pušky CZ 805 BREN. A jak to u ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Mossback
  21:45 29.05.2013

  to Beny: Na co plýtvat municí pro Carl Gustavy a RPG-75, když má armáda ve skladech tenhle šrot (RPG-7) - přece to nebudem vyvážet Al-Káidě do Sýrie. Jen ať si naši vojáci ...Zobrazit celý příspěvek

  to Beny:
  Na co plýtvat municí pro Carl Gustavy a RPG-75, když má armáda ve skladech tenhle šrot (RPG-7) - přece to nebudem vyvážet Al-Káidě do Sýrie. Jen ať si naši vojáci zastřílejí, dokud mají čím...Skrýt celý příspěvek

 • Beny
  16:58 29.05.2013

  Když se tak dívám na ty fotky, tak jsem spozoroval na zádech jednoho vojáka RPG, nevíte, kdy se tyhle ty raketomety budou asi měnit? Předpokládám, že to asi hnedle nebude a až to ...Zobrazit celý příspěvek

  Když se tak dívám na ty fotky, tak jsem spozoroval na zádech jednoho vojáka RPG, nevíte, kdy se tyhle ty raketomety budou asi měnit?
  Předpokládám, že to asi hnedle nebude a až to bude, tak to bude asi podobná sláva jako s BRENem :-) Neboli, proč kupovat osvědčenou kvalitu když si můžeme koupit předražené a ne zas tak moc super kvalitní úplně nové útočné puškySkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...