Kyjev: Ukrajinské útoky přiměly Rusko přesunout z Krymu téměř všechny lodě

Kyjev: Ukrajinské útoky přiměly Rusko přesunout z Krymu téměř všechny lodě
Ruská raketová korveta třídy Tarantul / Mil.ru (Zvětšit)

Ukrajinské útoky přiměly ruskou Černomořskou flotilu k přesunu téměř všech jejích bojeschopných válečných lodí z okupovaného poloostrova Krym na jiná místa a Sevastopol se coby hlavní základna flotily stává neefektivní. Agentuře Reuters to dnes řekl velitel ukrajinského námořnictva Oleksij Nejižpapa. Moskva ukrajinský Krym anektovala v roce 2014. Černomořská flotila má hlavní velitelství v Sevastopolu, který je často terčem ukrajinských útoků. Krym je důležitým logistickým uzlem pro ruskou armádu.

Ukrajinské vzdušné údery a útoky bezposádkových námořních plavidel způsobily podle Nejižpapy ruské námořní základně v Sevastopolu těžké škody. "Téměř všechny hlavní bojeschopné válečné lodě nepřítel přesunul z hlavní základny Černomořské flotily a drží je v Novorossijsku, některé jsou v Azovském moři," uvedl viceadmirál. Novorossijsk je hlavní ruský přístav u Černého moře a zároveň námořní základna. Také on je podle dostupných zpráv v poslední době terčem ukrajinských úderů.

Základna v Novorossijsku přitom podle ukrajinského velitele postrádá rozsáhlé zázemí, jaké poskytuje Sevastopol, který Rusko využívalo mimo jiné jako skladiště pro své řízené střely, jež ruské válečné lodi odpalují na Ukrajinu. "Rozumím tomu tak, že se nyní v Novorossijsku snaží tento problém vyřešit," řekl a označil to za "hlavní problém" flotily. Ruské ministerstvo obrany podle Reuters na dotaz ohledně Nejižpapových vyjádření nereagovalo.

Ukrajinské armádě se podařilo zasadit ruským invazním silám v Černém moři řadu citelných úderů, podotkl Reuters. Ukrajinské námořnictvo přitom nedisponuje vlastní flotilou lodí ani velkými vojenskými plavidly. K útokům na ruské vojenské cíle na Krymu používá střely Storm Shadow nebo ATACMS a na ruské válečné lodi útočí bezpilotními plavidly napěchovanými výbušninami.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Hrozí útok ruské Černomořské flotily na ukrajinské pobřeží?

Vylodění na pobřeží Černého nebo Azovského moře je často zmiňováno jako jeden z možných směrů útoku ...

Zkáza ruského křižníku Moskva

Podle předběžných zpráv včera podvečer dvě ukrajinské protilodní střely Neptun zasáhly ruský křižník ...

Útok dálkově ovládaných člunů na Černomořskou flotilu umožnil Starlink

Ukrajina provedla pomocí dálkově ovládaných „kamikadze“ člunů útok na lodě ruské Černomořské ...

PREMIUM Ruské námořnictvo opouští Krym, jeho vliv v Černomoří upadá

Plavidla a přístavy ruského Černomořského loďstva jsou velmi zranitelné vůči ukrajinským úderům. ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.