L-159 ALCA v Polsku

L-159 Polsko
Foto: L-159 ALCA a polský cvičný proudový stroj TS-11 JISKRA / 21. ztl Čáslav

Koncem března se příslušníci 212. taktické letky zúčastnili pětidenního cvičení v polském Deblinu. Cvičení se konalo v rámci přípravy na EAGLE TALON 2013, který se uskuteční letos na podzim.

Piloti z Čáslavi okusili pohostinnosti zdejší výcvikové letky, která létá na strojích TS-11 JISKRA a provádí na nich výcvik polských pilotů.

 

"V pondělí 18. března v dopoledních hodinách odstartovaly čtyři letouny L-159 směrem na sever. O hodinu později za slunečného počasí a zvědavého přihlížení místních příslušníků výcvikové letky přistály bezpečně na vojenském letišti v Deblinu," tak popisuje akci jeden z pilotů. Nyní již nic nebránilo zahájení týdne výměny zkušeností, společného létání a upevňování přátelství. Druhého dne se usktečnily nezbytné briefingy a ve středu došlo konečně na samotné létání.

 

Jiskra

Foto: TS-11 JISKRA / 21. ztl ČáslavOd počátku se jevilo nejproblematičtější počasí. Předpovědi byly velmi nepříznivé, stejně tak i ve výsledku vývoj počasí. Navzdory tomu se podařilo uskutečnit 90 % naplánovaných letů. V průběhu týdne si právě technický personál během přípravy letounů na stojánce "vychutnával" rozmary velice mrazivého a větrného počasí.

 

Jiskra Foto: TS-11 JISKRA / 21. ztl Čáslav

 

Letový program obsahoval demo lety, vzdušné boje, lety na cvičné útoky proti pozemním cílům, lety blízké letecké podpory a onou "jahůdkou na dortu" byla společná letecká mise čtyř polských JISKER a čtyř letounů L-159. Při demo letech měli za úkol příslušníci obou letek vyzkoušet stroje svých kolegů.

 

Pro české piloty to byla příležitost zalétat si v letounu starém 50 let, jenž nebyl téměř vůbec modernizován. Pro některé polské kolegy to zase byla první příležitost letět letadlem vybaveným průhledovým displejem.Na závěrečném ceremoniálu vyjádřil velitel polské letecké základny v Deblinu přání, aby takováto spolupráce nadále pokračovala. Nyní již nezbývá nic jiného, než abychom se těšili na další návštěvu polských kolegů v Čáslavi při následujícím společném cvičení.

 

Zdroj: 21. ztl Čáslav

Nahlásit chybu v článku


Související články

MINIMI - nový standardní kulomet pro Armádu České republiky

Není žádným tajemstvím, že současný standardní lehký kulomet československé výroby Ukl vz. 59 má svá ...

Analýza možné modernizace českých bojových vozidel pěchoty BVP

Snižující se výdaje na obranu nutí i ty nejvyspělejší armády světa omezovat nákup nové techniky, ...

Modernizace dělostřelectva Armády České republiky

Dělostřelectvo v Armádě České republiky stojí na důležité křižovatce. V nejbližších letech musí ...

Letouny CASA potvrdily svou schopnost plnit mise do Afghánistánu

Praha, 4. dubna 2013: Armáda ČR poprvé využila letoun CASA C-295M k přepravě vojáků a materiálu do ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Ondřej Lacina
  20:28 22.04.2013

  Coffin Corner: Jéé moc se omlouvám, Vaši odpověď jsem přečetl asi moc rychle a nepozorně, zřejmě jsem přehlédl pár věcí a celý Váš příspěvek jsem vůbec nepochopil. Teď už jsem text ...Zobrazit celý příspěvek

  Coffin Corner: Jéé moc se omlouvám, Vaši odpověď jsem přečetl asi moc rychle a nepozorně, zřejmě jsem přehlédl pár věcí a celý Váš příspěvek jsem vůbec nepochopil. Teď už jsem text přečetl právně a plně ho chápu. Děkuji za informace :)

  Je vidět, že USA si více váží státu, který si kupuje jeho techniku, než historicky dlouholetého spojence a člena NATO. Smutné..Skrýt celý příspěvek

 • Coffin Corner
  08:13 18.04.2013

  Ondřej Lacina: Nic. Pouze jsem reagoval na Vaši otázku: "... jak vůbec dopadly ty L-159 do Iráku?" tím, co jsem pochytil v médiích. ;)

  Ondřej Lacina: Nic. Pouze jsem reagoval na Vaši otázku: "... jak vůbec dopadly ty L-159 do Iráku?" tím, co jsem pochytil v médiích. ;)

 • Ondřej Lacina
  05:35 18.04.2013

  Coffin Corner: Promiňte, ale tím chcete říct co? :)

  Coffin Corner: Promiňte, ale tím chcete říct co? :)

 • Coffin Corner
  19:02 17.04.2013

  Ondřej Lacina: Nedávno byla na ČT reportáž, že vypršela nějaká ta předběžná smlouva o porozumění a že jestli budou chtít ALCY prodat, bude se muset uzavřít nová. Zároveň tam ...Zobrazit celý příspěvek

  Ondřej Lacina: Nedávno byla na ČT reportáž, že vypršela nějaká ta předběžná smlouva o porozumění a že jestli budou chtít ALCY prodat, bude se muset uzavřít nová. Zároveň tam spekulovali, že Lockheed Martin, dodavatel F-16 IQ, dělá naschvály, aby se prosadily jihokorejské T-50 na kterých má podíl.
  A ještě ukazovali údajně obnovenou linku na výrobu L-159, dokonce jsou už prý nabraní i zaměstnanci.Skrýt celý příspěvek

 • pilot211
  15:19 17.04.2013

  Poláci by to měli koupit, s Jiskrou jsem letěl a není to nic moc a ALCA je rozhodně lepší, vždyť jisrka je stará jak delfín, nechápu co s ní poláci maj.

  Poláci by to měli koupit, s Jiskrou jsem letěl a není to nic moc a ALCA je rozhodně lepší, vždyť jisrka je stará jak delfín, nechápu co s ní poláci maj.

 • CerVus
  11:10 17.04.2013

  Tohohle letadla je opravdu škoda. Kdyby v době kdy se vybírala neřízená raketová výzbroj zapůjčili jeden do Izraele, který chtěl obratem letoun přizpůsobit pro své rakety, tak by ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohohle letadla je opravdu škoda. Kdyby v době kdy se vybírala neřízená raketová výzbroj zapůjčili jeden do Izraele, který chtěl obratem letoun přizpůsobit pro své rakety, tak by byla větší šance na rozšíření do světa. Izraelci by pak mohli pár 159 koupit pro své letectvo, přizpůsobit je svou elektronikou jak to dělají s F-16 a Aero by poté nebylo odkázané na to co jim zbrojařské loby z usa dovolí.Skrýt celý příspěvek

 • JáLegenda
  10:17 17.04.2013

  ..ani s Afghánem ani s Irákem bych moc nepočital..
  by je chtěli,ale nejlépe zadarmo. politická loby jiných státu je větší

  ..ani s Afghánem ani s Irákem bych moc nepočital..
  by je chtěli,ale nejlépe zadarmo. politická loby jiných státu je větší

 • Ondřej Lacina
  10:06 17.04.2013

  A já už se myslel, že tato zpráva bude o tom, že má Polsko vážný zájem o L-159 ALCA. Škoda :) Snad klapně ten Afghánistán. Teď jsem e tak zamyslel, jak vůbec dopadly ty L-159 do ...Zobrazit celý příspěvek

  A já už se myslel, že tato zpráva bude o tom, že má Polsko vážný zájem o L-159 ALCA. Škoda :)
  Snad klapně ten Afghánistán.
  Teď jsem e tak zamyslel, jak vůbec dopadly ty L-159 do Iráku? Uskuteční se ten obchod? O kolik vlastně že šlo strojů..?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...