L-39NG na hodnotících letech v Maďarsku

L-39NG na hodnotících letech v Maďarsku
L-39NG / AERO Vodochody (Zvětšit)

Letoun L-39NG navštívil 59. leteckou základnu maďarských ozbrojených sil v Kecskemétu, aby absolvoval evaluační lety se zástupci maďarských vzdušných sil.

Na maďarskou leteckou základnu dorazil druhý letový prototyp L-39NG se sériovým výrobním číslem 7004 v úterý 17. listopadu. V dalších dnech provedla smíšená česko-maďarská posádka celkem tři hodnotící lety. „Do L-39NG usedli naši nejzkušenější piloti a jejich dojem z letounu byl velmi pozitivní. L-39NG je dobrý a moderní cvičný letoun se skvělým potenciálem i do budoucna,“ uvedl velitel maďarských vzdušných sil, generálmajor Nandor Kilian.

Předvedení nového českého letounu maďarské straně se ujal zkušební pilot Aera Vodochody David Jahoda. „Nejprve proběhlo představení letounu na zemi a předletová příprava. Dva letečtí instruktoři z maďarské letky Gripenů absolvovali každý jeden let v roli pilota instruktora, major Tibor Molnár následně ještě provedl let z přední kabiny,“ sdělil tovární pilot David Jahoda.

Maďarské vzdušné síly mají historicky velmi dobrou zkušenost s letouny vyrobenými v Aeru Vodochody. Do roku 2009 tato středoevropská země provozovala letku L-39 Albatros (od roku 1993 celkem 20 letounů L-39 a následně 12 letounů od roku 1998). V letech 2007 až 2010 zde cvičili své piloty také na pronajatých letounech L-159. Oba typy letounů zanechaly v Maďarsku pro své letové vlastnosti a operační schopnosti velmi dobrý dojem.

L-39NG je nový letoun z produkce Aera Vodochody. Nabízí vyvážené vlastnosti a výkon letadla, pokročilé letecké technologie, efektivní a propracovaný koncept výcviku pilotů a pozemního personálu a snadnou údržbu při zachování přijatelných pořizovacích a provozních nákladů. L-39NG pokrývá všechny fáze výcviku pilotů. V září 2020 certifikoval Odbor dohledu nad vojenským letectvím Ministerstva obrany České republiky letoun L-39NG podle nových nadnárodních vojenských standardů EMAR 21 a EMACC, uznávaných všemi vojenskými autoritami EU a NATO.


Maďarský pilot v L-39NG; větší foto / AERO Vodochody

Více o L-39NG

Letoun L-39NG je moderní a efektivní lehký proudový letoun schopný plnit roli lehkého bitevníku a jednotného a komplexního letounu pro plnohodnotný výcvik pilotů moderních vzdušných sil. Letoun vychází z aerodynamické koncepce původních L-39 s optimalizovanými prvky ke snížení odporu a zvýšení účinnosti, a využívá soudobé technologie výroby a moderní vybavení. Pohon obstarává vysoce úsporný motor FJ44-4M dodávaný s údržbovým systémem TAP Blue, který uživatelům zajišťuje bezprecedentní letuschopnost a predikovatelnost údržbových nákladů. Avionika letounu je připravena pro výcvik budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace a může být do značné míry přizpůsobena požadavkům zákazníka. Letoun je v bojové variantě vybaven pěti závěsníky pro nesení výzbroje. Součástí letounu je i široké spektrum simulačních technologií včetně zapojení do vysoce moderního taktického simulačního centra s cílem zvýšit účinnost výcviku. Strategickým partnerem projektu L-39NG je společnost OMNIPOL, která jej z 50 % spolufinancuje a vlastní.


Zkušební pilot AERO Vodochody David Jahoda a major Tibor Molnár; větší foto / AERO Vodochody

AERO Vodochody AEROSPACE

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.

V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.


Maďarský a český pilot; větší foto / AERO Vodochody

OMNIPOL

OMNIPOL je investiční a obchodní skupinou s více než osmdesáti pěti lety zkušeností na domácím i mezinárodním trhu. Společnost poskytuje špičková řešení pro obranný a bezpečnostní sektor.

OMNIPOL je vlastníkem dvou dceřiných výrobních společností ERA a MESIT disponujících pokročilými technologiemi, které se zaměřují zejména na pasivní systémy sledování vzdušných, pozemních a námořních cílů, vojenskou komunikaci, letecké přístroje a přesnou strojírenskou výrobu včetně vlastních slévárenských a galvanických procesů. Zabývají se také souvisejícími softwarovými produkty, ale například i kybernetickou bezpečností, a to jak pro vojenský, tak i civilní sektor. Celá skupina OMNIPOL zaměstnává více než 1 400 odborníků, z toho přes 200 zaměstnanců se podílí na výzkumu a vývoji nových produktů.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Letoun L-39NG úspěšně prošel zkouškou pevnosti trupu 

Ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze (VZLÚ) proběhl další test ze série pevnostních ...

Letoun L-39NG otevřel letovou obálku

Nový lehký proudový letoun L-39NG českého leteckého výrobce AERO Vodochody AEROSPACE absolvováním ...

Dodávky L-39NG do Senegalu až v roce 2022

Podle frankofonního portálu Africa Intelligence česká firma Aero Vodochody dodá čtyři nové cvičné ...

L-39NG prošel aerodynamickými testy pro verzi Light Attack

Krátce po certifikaci cvičné verze letounu L-39NG byl dokončen také důležitý úvodní krok ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Knight
  19:09 20.04.2022

  Tak nakoniec Maďarsko kupuje 12 kusov ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak nakoniec Maďarsko kupuje 12 kusov L-39NG
  https://oxnard24.com/breaking-...

  https://www.portfolio.hu/globa... Skrýt celý příspěvek

 • Latysimus
  15:19 30.11.2020

  Taketo nakupy si nedovolia ani najbohatsie staty EU nie madarsko s najslapsou ekonomikou v regione.. som zvedavy co na to povedia do buducna vlady v madarsku.. teda pardon tam je a ...Zobrazit celý příspěvek

  Taketo nakupy si nedovolia ani najbohatsie staty EU nie madarsko s najslapsou ekonomikou v regione.. som zvedavy co na to povedia do buducna vlady v madarsku.. teda pardon tam je a bude pri moci len jedna vladaSkrýt celý příspěvek

  • ativok
   23:20 30.11.2020

   you wrote very much nonsense :D --Look at Russia, how big the army is . on a par with the Spanish economy. if germany or france or great britain want to be able to build much ...Zobrazit celý příspěvek

   you wrote very much nonsense :D
   --Look at Russia, how big the army is . on a par with the Spanish economy.
   if germany or france or great britain want to be able to build much bigger if they want to.
   --Hungary is not a weak economy .It is constantly strengthening, even that of other countries is stagnating.
   --If there is a change of government there is likely to be theft again, or the army will be spared and hospitals will be spared.
   --There is no real alternative right now, just a collaboration that is pathetic because unfortunately they would not be able to govern.
   There are so many insignificant people in the opposition who will have to be given jobs. Such a leadership position
   --but I will not go into a political debate. Currently, the situation is that they stay. They raise pensions, salaries, improve health care. The army is being developed. They create jobs. Now they will squeeze the money out for the people. Which is why most people will no longer hate government.
   --I can see what propaganda videos are going on abroad as well. Sometimes you have to laugh at it
   I hope I could answer, unfortunately I can't speak Czech.Skrýt celý příspěvek

   • Josef Kavan
    21:52 01.12.2020

    You wrote much nonesence. Russian real economy according to GDP PPP is greater than German economy. Since Russian military industry is domestic Russia can produce everything for ...Zobrazit celý příspěvek

    You wrote much nonesence. Russian real economy according to GDP PPP is greater than German economy.
    Since Russian military industry is domestic Russia can produce everything for cheap prices. Russia replaced almost all high tech import from Western Countries in military branches. Russia exports gass turbines, nuclear plants, IT technology, trucks. Meanwhile Spain exports only nachos and buritos.
    Investments into military sector in Germany would cause revolt because too much people relies on it's generous social system.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     21:57 01.12.2020

     "Russia replaced almost all high tech import from Western Countries in military branches." Dovážajú hlavne ťažobné zariadenia, aby mohli zásobovať ropou a plynom krajiny naokolo a ...Zobrazit celý příspěvek

     "Russia replaced almost all high tech import from Western Countries in military branches."

     Dovážajú hlavne ťažobné zariadenia, aby mohli zásobovať ropou a plynom krajiny naokolo a nezomreli od hladu.....
     A obrábacie CNC stroje či inú high-tech techniku.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  12:33 30.11.2020

  Pokud by Maďaři měli skutečný zájem, už by dávno byl podepsaný kontrakt a probíhalo plnění. Smysl by dávalo pokud by Maďarsko vyčkávalo, aby Aero šlo s cenou dolů. Aero potřebuje ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by Maďaři měli skutečný zájem, už by dávno byl podepsaný kontrakt a probíhalo plnění.
  Smysl by dávalo pokud by Maďarsko vyčkávalo, aby Aero šlo s cenou dolů. Aero potřebuje nutně prodávat. Což je také možná taktika.Skrýt celý příspěvek

  • niko
   12:51 30.11.2020

   Alebo aby siel s cenou niekto iny. ;-)

   Alebo aby siel s cenou niekto iny. ;-)

  • Scotty
   14:34 30.11.2020

   Aero je z poloviny Maďarské. Takže motivace pro zavedení do jejich armády je jistě velká. Celý prodej se dořešil teprve nedávno, takže je jasné proč nenakupili dříve.

   Aero je z poloviny Maďarské. Takže motivace pro zavedení do jejich armády je jistě velká. Celý prodej se dořešil teprve nedávno, takže je jasné proč nenakupili dříve.

 • danny
  16:53 29.11.2020

  Držím palce. Uspět hned s první větší dodávkou v zahraničí by byla fakt výhra. Maďarsko by byla dobrá reference. A úspěch NG by byla slušná vzpruha pro český letecký průmysl.

  Držím palce. Uspět hned s první větší dodávkou v zahraničí by byla fakt výhra. Maďarsko by byla dobrá reference. A úspěch NG by byla slušná vzpruha pro český letecký průmysl.

 • PavolR
  10:29 25.11.2020

  Na rakúskom portály sa objavilo, že Maďarsko údajne plánuje nakúpiť 12 cvičných a prípadne aj 12 bojových verzií:
  https://www.militaeraktuell.at...

  Na rakúskom portály sa objavilo, že Maďarsko údajne plánuje nakúpiť 12 cvičných a prípadne aj 12 bojových verzií:
  https://www.militaeraktuell.at...

  • Clanek
   12:04 25.11.2020

   A najednou ten vstup do Aera dava uplne jiny smysl, kdyz uvazuji az o 2 letkach z kterych polovina zisku zustane doma.

   A najednou ten vstup do Aera dava uplne jiny smysl, kdyz uvazuji az o 2 letkach z kterych polovina zisku zustane doma.

   • Jura99
    13:56 25.11.2020

    Clanek: ale vždyť myslím ekonomice podle jiných příspěvků rozumíš, takže víš, že dílčí zisk z dílčí zakázky nemusí vyústit v kladný výsledek firmy a ten se nemusí projevit v ...Zobrazit celý příspěvek

    Clanek: ale vždyť myslím ekonomice podle jiných příspěvků rozumíš, takže víš, že dílčí zisk z dílčí zakázky nemusí vyústit v kladný výsledek firmy a ten se nemusí projevit v peněžence akcionáře. Aero je poměrně nejistá investice a 24 letadel asi není cílový počet pro rentabilitu projektu NG.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     15:29 25.11.2020

     Zisk je ucetni vec. Takze jakakoliv bilance teto akce muze byt vykazana jakkoli, a aby to bylo jeste zajimavejsi, o tom jestli se zisk bude vyplacet akcionarum se taky rozhoduje v ...Zobrazit celý příspěvek

     Zisk je ucetni vec. Takze jakakoliv bilance teto akce muze byt vykazana jakkoli, a aby to bylo jeste zajimavejsi, o tom jestli se zisk bude vyplacet akcionarum se taky rozhoduje v zcela izolovanem procesu. Vlastne zalezi jake ma vetsinovy vlastnik, a tim jsou madari, s firmou plany. Muzou byt kratkodobe: a pak vytezi co se vytezit bude dat a ucetne to zakazku pro HU uhraji tak aby zisk byl (a klidne nemaly, staci si pohrat s odpisy, s investicemi a vlastne se vsim cim muzu sto a jednim spusobem zmenit naklady, takovej malej zcela legalni tunel), vyplati se dividendy majitelum a svuj podil ve firme zase odprodaji. Anebo maj plany dlouhodobe a pak je jiste zajima dilci uspech a uz u HU zakazky bude tlak mit z toho aspon neco, ale nepojedou na krev (neohrozi budoucnost firmy).
     Co maj za plany vedi jen oni. Kazdopadne nakup az 24 stroju uz bude castka, kvuli ktere melo smysl do firmy vstoupit Pomer ceny porizeni Aera a budouciho obratu bude radove jiny nez kdyby poridili treba jen 4-6ks.Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   13:36 25.11.2020

   Zaujímavá info, tušil som, že kúpia nejaké lietadlá, keď kúpili nadpolovičný podiel vo fy. A keď bude počet 12+12 , prihrajú si "veľkú" domov + referencie 1. zákazky. Možno časom ...Zobrazit celý příspěvek

   Zaujímavá info, tušil som, že kúpia nejaké lietadlá, keď kúpili nadpolovičný podiel vo fy. A keď bude počet 12+12 , prihrajú si "veľkú" domov + referencie 1. zákazky.
   Možno časom bude aj nejaký transfer techológií a aj nejaká výroba v Maďarsku.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    13:59 25.11.2020

    NG patří z 50% Omnipolu a dalších 49% z Aera bude patřit také Omnipolu. Otrockým výpočtem by měl mít Omnipol ve svojí sféře zhruba 74% výnosu nebo i ztráty z NG.

    NG patří z 50% Omnipolu a dalších 49% z Aera bude patřit také Omnipolu. Otrockým výpočtem by měl mít Omnipol ve svojí sféře zhruba 74% výnosu nebo i ztráty z NG.

    • Clanek
     15:31 25.11.2020

     Uz jsme to tu resili. Tyhle veci se resi zvlast a zadne "prirozene" nebo "obycejne" zde neplati. Madari mohou mit nove v projektu NG 50%, nebo jen 25%, nebo dokonce 75% pokud se ...Zobrazit celý příspěvek

     Uz jsme to tu resili. Tyhle veci se resi zvlast a zadne "prirozene" nebo "obycejne" zde neplati. Madari mohou mit nove v projektu NG 50%, nebo jen 25%, nebo dokonce 75% pokud se treba spoluucast Omnipolu dostala do fin. tezkosti a madarske finance to maji pomoci dotahnout do zdarneho konce. Takze jedine co vime je ze nic nevime.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      17:34 25.11.2020

      Nie je relevantné, kto má aký podiel, lebo pre Maďarov nie je dôležitý zisk, ale vytvorenie výrobných kapacít na ich vlastnom území a presun čo najväčšieho množstva know-how.

      Nie je relevantné, kto má aký podiel, lebo pre Maďarov nie je dôležitý zisk, ale vytvorenie výrobných kapacít na ich vlastnom území a presun čo najväčšieho množstva know-how.

     • Ján Paliga
      21:51 25.11.2020

      To Pavol: Vytvorenie výrobných kapacít je jedna vec, ale otázne bude know-how.... Aj na Slovensku sme mali kapacity v Dubnici, ktorej bol pridelený vývoj DV-2, firma ale nemala ...Zobrazit celý příspěvek

      To Pavol:

      Vytvorenie výrobných kapacít je jedna vec, ale otázne bude know-how.... Aj na Slovensku sme mali kapacity v Dubnici, ktorej bol pridelený vývoj DV-2, firma ale nemala know-how s prúdovými motormi.... ako to dopadlo, vieme....Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      19:23 26.11.2020

      Ján Paliga
      Dubnica nie, ale Považské strojárne. Projekt prišiel do zlej doby.
      https://e.dennikn.sk/439032/mo...

      Ján Paliga
      Dubnica nie, ale Považské strojárne. Projekt prišiel do zlej doby.
      https://e.dennikn.sk/439032/mo...

     • faraonamumu
      11:29 27.11.2020

      Těch motorů na Slovensku je škoda, v tom byl opravdu potenciál. Zajímalo by mě jak by dopadlo, kdyby ty motory vybrali pro původní projekt L-159 možná by pak výsledek obou projektů ...Zobrazit celý příspěvek

      Těch motorů na Slovensku je škoda, v tom byl opravdu potenciál. Zajímalo by mě jak by dopadlo, kdyby ty motory vybrali pro původní projekt L-159 možná by pak výsledek obou projektů dopadl líp.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:41 27.11.2020

      DV-2 bylo o 7,5kN slabší, než F124, respektive o 4,5kN v nabízené modernizované verzi DV-2A.2. To byl hlavní důvod proč nebyl DV2 vybrán.

      DV-2 bylo o 7,5kN slabší, než F124, respektive o 4,5kN v nabízené modernizované verzi DV-2A.2. To byl hlavní důvod proč nebyl DV2 vybrán.

     • Ján Paliga
      20:55 27.11.2020

      To Mikojan29: Máš pravdu, ušli mi myšlienky a ruka.... Len nedávno búrali skúšobnú halu na motory v Považskej .... Zaujímavý článok - ...Zobrazit celý příspěvek

      To Mikojan29:

      Máš pravdu, ušli mi myšlienky a ruka....

      Len nedávno búrali skúšobnú halu na motory v Považskej ....

      Zaujímavý článok - https://www.ciernediery.sk/sku... Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   17:47 25.11.2020

   Mě se to moc nezdá, pro zemi velikosti Maďarska nákup dvou letek kategorie L-39 moc nedává smysl, navíc bitevní verze se od cvičné prakticky neliší, takže logiku by dával nákup ...Zobrazit celý příspěvek

   Mě se to moc nezdá, pro zemi velikosti Maďarska nákup dvou letek kategorie L-39 moc nedává smysl, navíc bitevní verze se od cvičné prakticky neliší, takže logiku by dával nákup bitevní verze pro výcvik i bojové použití, třeba i ve vyšším počtu jako 16 či 18 letadel. Pokud chtějí vyloženě bitevní letadlo, tak L-159 nabízí mnohem víc, i když je to úplně jiné letadlo a logisticky to moc nedává smysl dvě letky a každá jiný typ.Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  22:10 24.11.2020

  Maďari by boli hlúpi, keby neobjednali z fy, ktorú väčšinovo ovládajú.

  Maďari by boli hlúpi, keby neobjednali z fy, ktorú väčšinovo ovládajú.

  • satai
   08:57 25.11.2020

   Nebo jsou Madari hloupi, ze si ovladnou zrovna takovouhle firmu :-D

   Nebo jsou Madari hloupi, ze si ovladnou zrovna takovouhle firmu :-D

  • Jura99
   09:54 25.11.2020

   přímo projekt L-39NG ovšem pravděpodobně neovládají většinově, pokud má historicky Omnipol 50% projektu a nyní bude mít 49% z Aera. Záleží ale jestli se dohody nezmění, to se třeba ...Zobrazit celý příspěvek

   přímo projekt L-39NG ovšem pravděpodobně neovládají většinově, pokud má historicky Omnipol 50% projektu a nyní bude mít 49% z Aera. Záleží ale jestli se dohody nezmění, to se třeba ani přesně nedozvíme.Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    13:23 25.11.2020

    Ovládajú fy, to stačí. Myslím, že aj Omnipolu ide o zisk a referencie produktu.

    Ovládajú fy, to stačí. Myslím, že aj Omnipolu ide o zisk a referencie produktu.

 • Ján Paliga
  13:51 24.11.2020

  .... dúfam, že sa rozhýbu aj Slováci, na začiatok by stačilo modernizovať doterajšie stroje na verziu CW. Po dolietaní technického života komponenty zamontovať do nového draku ...Zobrazit celý příspěvek

  .... dúfam, že sa rozhýbu aj Slováci, na začiatok by stačilo modernizovať doterajšie stroje na verziu CW. Po dolietaní technického života komponenty zamontovať do nového draku NG....Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   17:39 24.11.2020

   Ano, ta přestavba na CW je rozumný a nejspíš výhodný nápad.

   Ano, ta přestavba na CW je rozumný a nejspíš výhodný nápad.

   • Ján Paliga
    21:42 24.11.2020

    1. cena sa rozloží v čase
    2. bezo zbytku sa vyťaží životnosť draku
    3. zvýši sa úroveň výcviku pilotov...

    1. cena sa rozloží v čase
    2. bezo zbytku sa vyťaží životnosť draku
    3. zvýši sa úroveň výcviku pilotov...

  • PavolR
   10:27 25.11.2020

   Slovensko NG kupovať podľa všetkého nebude, lebo minister Naď si brúsi zuby na talianske stroje a už si aj začal budovať výhovorku ohľadom nezakúpenia slovenských húfnic českou ...Zobrazit celý příspěvek

   Slovensko NG kupovať podľa všetkého nebude, lebo minister Naď si brúsi zuby na talianske stroje a už si aj začal budovať výhovorku ohľadom nezakúpenia slovenských húfnic českou stranou.Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    12:03 25.11.2020

    Minister Nad se hlavne chce hrat na transparentnost a na to jak to bude, narozdil od vlady minule, delat ciste. Takze predpokladam (i protoze jsem clovek apriori duverivy), ze ...Zobrazit celý příspěvek

    Minister Nad se hlavne chce hrat na transparentnost a na to jak to bude, narozdil od vlady minule, delat ciste. Takze predpokladam (i protoze jsem clovek apriori duverivy), ze podobne pan minister vubec neuvazuje a je to z jeho strany tak max snaha o co nejlepsi vyjednavaci pozici jak s Aerem tak s IT a obe (a nejen tyto) firmy maji cestu k zakazce porad otevrenou.Skrýt celý příspěvek

   • Sergej7490
    12:15 25.11.2020

    Po tom co sa prevalilo, ze si ani len nevypýtali oficialnu cenovu ponuku som tak trocha skodoradostne aj rad. Ak Z2 nechceli, dalo sa to obist mnozstvom nesplnitelnych technickych ...Zobrazit celý příspěvek

    Po tom co sa prevalilo, ze si ani len nevypýtali oficialnu cenovu ponuku som tak trocha skodoradostne aj rad.
    Ak Z2 nechceli, dalo sa to obist mnozstvom nesplnitelnych technickych parametrov (pretrcajuci lauf, kadencia strelby...). Sam som jej kritik, ale nevypytat si cenu a potom tvrdit ze je draha, je uz trocha vela.
    Na druhu stranu si myslim ze NG nakoniec kupime a toto su len tanceky na tlacenie Aera a Talianov do lepsich ponuk.
    A je dost pravdepodobne ze pre koronu zrusime vlastny vycvik a budeme si ho platit.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    13:51 25.11.2020

    Pokud si to bude pan Naď jen myslet, tak v pořádku, horší kdyby to říkal nahlas, protože by to byl projev hrubě neprofesionální ukřivděnosti a koledoval by si o mezinárodní ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud si to bude pan Naď jen myslet, tak v pořádku, horší kdyby to říkal nahlas, protože by to byl projev hrubě neprofesionální ukřivděnosti a koledoval by si o mezinárodní arbitráž. Samozřejmě ponechávám stranou typický projev nepochopení rozdílu obou případů, L-39NG zjevně nebude dvakrát dražší než M-345 a nabídka L-39NG (pokud bude podána) věřím že bude po všech stránkách nejvýhodnější.Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     13:35 26.11.2020

     Možno bude pre SK výhodnejšie finančne a aj politicky M-345 ako L-39NG, to nemôžeš vedieť. Bude záležať, aké prídu ponuky na MO SR na jednotlivé systémy. Neviem, čo sa tu hneď ...Zobrazit celý příspěvek

     Možno bude pre SK výhodnejšie finančne a aj politicky M-345 ako L-39NG, to nemôžeš vedieť. Bude záležať, aké prídu ponuky na MO SR na jednotlivé systémy.
     Neviem, čo sa tu hneď vyhrážaš arbitrážou, ešte sa nič nekupuje a myslím, že tak skoro sa a ni nebude.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     07:22 27.11.2020

     Naď: „Samozřejmě že Aero má enormní zájem dodávat L-39 NG pro Ozbrojené síly Slovenské republiky. A my jsme měli enormní zájem dodávat Zuzany. Hledejme balanc.“ :-) Nie je problém ...Zobrazit celý příspěvek

     Naď: „Samozřejmě že Aero má enormní zájem dodávat L-39 NG pro Ozbrojené síly Slovenské republiky. A my jsme měli enormní zájem dodávat Zuzany. Hledejme balanc.“ :-)
     Nie je problém vypísať tender s takými podmienkami, ktorý Aero určite nesplní. Nakoniec a EVA bola vyradená z českého výberu na základe účelovej podmienky zavedenia v armáde NATO. ;-)Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:21 27.11.2020

      PavolR: to co řekl Naď se ale nahlas neříká, i když je u každého výběru X subjektivních postojů, Naď se neprojevil profesionálně. Mimochodem pokud bychom to brali takto, jako akce ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR: to co řekl Naď se ale nahlas neříká, i když je u každého výběru X subjektivních postojů, Naď se neprojevil profesionálně. Mimochodem pokud bychom to brali takto, jako akce a reakce či hledání balancu, tak SR už z ČR nevzala BOV 8x8 Corsac, to byl finančně podobný obchod jako houfnice, takže bychom si nyní měli být kvit.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      09:44 27.11.2020

      CORSAC nebol váš projekt, ale SK firiem, aj keď MSM je dcérou CSG:
      https://www.armadninoviny.cz/v...

      CORSAC nebol váš projekt, ale SK firiem, aj keď MSM je dcérou CSG:
      https://www.armadninoviny.cz/v...

     • PavolR
      10:52 27.11.2020

      Jura99: BOV 8x8 sme ešte nekúpili od nikoho, zato však o vás napr. dlhodobo nakupujeme tatrovky. Napr.: https://www.mosr.sk/45222-sk/m...

      Jura99: BOV 8x8 sme ešte nekúpili od nikoho, zato však o vás napr. dlhodobo nakupujeme tatrovky. Napr.: https://www.mosr.sk/45222-sk/m...

     • Jura99
      11:01 27.11.2020

      mikojan29: která SK firma má licenci na výrobu Panduru ? Pavol: BOV 8x8 jste nekoupili kvůli velkému soustu, které jste si "výzkumem a vývojem" vzali do pusy, ale to není plusový ...Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29: která SK firma má licenci na výrobu Panduru ?
      Pavol: BOV 8x8 jste nekoupili kvůli velkému soustu, které jste si "výzkumem a vývojem" vzali do pusy, ale to není plusový bod k tomu, že jste Corsac odmítli.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      14:27 27.11.2020

      Jura99
      MSM Martin čo je vlastne CSG na Slovensku.
      A ja dobré, že sa to nerealizovalo.

      Jura99
      MSM Martin čo je vlastne CSG na Slovensku.
      A ja dobré, že sa to nerealizovalo.

     • skelet
      14:43 27.11.2020

      jediný kdo má licenci je TDV, ta může Pandur leda přeprodat MSM. Pochybuji, že licenční práva počítají s přesunutím výroby do jiného státu a jiné firmy.

      jediný kdo má licenci je TDV, ta může Pandur leda přeprodat MSM. Pochybuji, že licenční práva počítají s přesunutím výroby do jiného státu a jiné firmy.

     • mikojan29
      18:15 27.11.2020

      skelet
      V tomto sa nevyznám, išiel som podľa info z článku, kde ponúkali výrobu podvozkov na SK a to by určite robila MSM Martin.
      Našťastie sa nič nekonalo.

      skelet
      V tomto sa nevyznám, išiel som podľa info z článku, kde ponúkali výrobu podvozkov na SK a to by určite robila MSM Martin.
      Našťastie sa nič nekonalo.

   • Ján Paliga
    21:54 25.11.2020

    .... už som si všimol reklamy v časopisoch.... Je to ale na hlavu, pretože najprv mohol modernizovať staré na verziu CW, čím by bezo zbytku vyčerpal životnosť.... No začínajú sa ...Zobrazit celý příspěvek

    .... už som si všimol reklamy v časopisoch....

    Je to ale na hlavu, pretože najprv mohol modernizovať staré na verziu CW, čím by bezo zbytku vyčerpal životnosť....

    No začínajú sa vyfarbovať naši amatéri bez vízie....Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     14:53 27.11.2020

     Možno to aj pôvodne planovali, keďže bol minulý rok L-39CW vystavený na SIAFe (moja fotka je v galérii tohto webu) a L-39NG tento rok na predvádzačke. Ale posledné kroky z poza ...Zobrazit celý příspěvek

     Možno to aj pôvodne planovali, keďže bol minulý rok L-39CW vystavený na SIAFe (moja fotka je v galérii tohto webu) a L-39NG tento rok na predvádzačke. Ale posledné kroky z poza rieky Moravy túto možnosť zrejme nateraz. Ak by to urobili, boli my sme nútení časom zobrať L-39NG, takto budeme mať na výber, kto dá lepšiu ponuku CZ, IT alebo niekto iný.
     Myslím, že Albatrosy dolietajú s pôvodnými motormi a ak príde k výmene, tak celého systému.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      14:54 27.11.2020

      ...nateraz odsunuli na neurčito.

      ...nateraz odsunuli na neurčito.

     • niko
      15:38 27.11.2020

      Podla mna uz velke modernizacie L-39 na verziu CW nebudu. Jednak uz by asi neboli najlacnejsie, jednak vzdusne sily jasne zadefinovali, ze chceju nove lietadlo. Uvidime, ktore ...Zobrazit celý příspěvek

      Podla mna uz velke modernizacie L-39 na verziu CW nebudu. Jednak uz by asi neboli najlacnejsie, jednak vzdusne sily jasne zadefinovali, ze chceju nove lietadlo. Uvidime, ktore lietadlo vyberu, no kedze Leonardo nam dodalo Spartany, pravdepodobne doda policajne vrtulniky, vidim to najskor tak, ze lietadla dojdu z Bella Italia. :-)Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      18:31 27.11.2020

      niko Policajne vrtuľníky sa zrušili, bude úplne nová súťaž. https://www.teraz.sk/ekonomika... Lietadlá by ešte 2 mohli prísť ...Zobrazit celý příspěvek

      niko
      Policajne vrtuľníky sa zrušili, bude úplne nová súťaž.
      https://www.teraz.sk/ekonomika...
      Lietadlá by ešte 2 mohli prísť z Bella Italia :-)Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      20:48 27.11.2020

      To niko: "Taliány NEBRAT...." :-)

      To niko: "Taliány NEBRAT...." :-)

     • niko
      16:14 28.11.2020

      Mikojan29: No ano, tender na policajne vrtulniky sice zrusili, ale tak uprimne povedane je to tam zase len Bell-429 vs. nieco od Leonarda. A Leonardo je na Slovensku v poslednom ...Zobrazit celý příspěvek

      Mikojan29: No ano, tender na policajne vrtulniky sice zrusili, ale tak uprimne povedane je to tam zase len Bell-429 vs. nieco od Leonarda. A Leonardo je na Slovensku v poslednom case velmi aktivne. Takze moj tip je urcite Bella Italia. :-)Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      14:20 29.11.2020

      niko Možno budú chcieť aj nejaké iné váhové kategórie ako Bell 429 - čiže kombináciu strojov. Aj v ČR majú kombináciu - Bell 412 a EC135. Leonardo je aktívny a má tiež čo ponúknuť. ...Zobrazit celý příspěvek

      niko
      Možno budú chcieť aj nejaké iné váhové kategórie ako Bell 429 - čiže kombináciu strojov. Aj v ČR majú kombináciu - Bell 412 a EC135. Leonardo je aktívny a má tiež čo ponúknuť. Veď uvidíme.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  21:30 23.11.2020

  Takže Omnipol má od počátku 50% projektu L-39NG a do toho má v procesu nákup dalších 49% z obchodního podílu Aero a.s.

  Takže Omnipol má od počátku 50% projektu L-39NG a do toho má v procesu nákup dalších 49% z obchodního podílu Aero a.s.

 • flanker.jirka
  21:21 23.11.2020

  Jen tak dál!
  Je dobré, že se o to letadlo zajímá od začátku někdo ze zahraničí a není to poze z Afriky.

  Jen tak dál!
  Je dobré, že se o to letadlo zajímá od začátku někdo ze zahraničí a není to poze z Afriky.

 • Miroslav
  20:30 23.11.2020

  To sa tu zase nahrnie obdivovateľov maďarského iredentizmu a revanšizmu.

  To sa tu zase nahrnie obdivovateľov maďarského iredentizmu a revanšizmu.

  • otecko
   07:24 24.11.2020

   Nerozumím...

   Nerozumím...

   • Miroslav
    08:27 24.11.2020

    Konkrétne ktoré slovo alebo slovné spojenie z tej mojej jedinej vety ti spôsobuje problém pochopiť?

    Konkrétne ktoré slovo alebo slovné spojenie z tej mojej jedinej vety ti spôsobuje problém pochopiť?

    • Jura99
     09:16 24.11.2020

     je nás víc, taky nerozumím

     je nás víc, taky nerozumím

     • Miroslav
      09:47 24.11.2020

      To je čudné lebo ty si jeden z tých obdivovateľov maďarského vyzbrojovania pričom Maďarsko otvorene deklaruje svoju neochotu rešpektovať Trianonskú zmluvu.

      To je čudné lebo ty si jeden z tých obdivovateľov maďarského vyzbrojovania pričom Maďarsko otvorene deklaruje svoju neochotu rešpektovať Trianonskú zmluvu.

     • Torong
      10:33 24.11.2020

      No, tak nám přibude nové Maďarkské město - Prešpurk - a na Balaton mi bude stačit jedna dálniční známka. Akorát nemám úplně přesnou představu, kudy půjde Maďarsko-Polská hranice. ...Zobrazit celý příspěvek

      No, tak nám přibude nové Maďarkské město - Prešpurk - a na Balaton mi bude stačit jedna dálniční známka. Akorát nemám úplně přesnou představu, kudy půjde Maďarsko-Polská hranice. Každopádně nic co by bylo třeba nějak zásadně řešit...Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      10:59 24.11.2020

      Oni se Poláci s Maďarama dohodnou.

      Oni se Poláci s Maďarama dohodnou.

     • otecko
      11:14 24.11.2020

      Miroslav- tak vždy platilo a zjevně i v budoucnu bude platit, že respekt a to i ke smlouvám bude dán silou toho, kdo respekt vyžaduje. Bohužel. Myslím, že zrovna nedávno tady byl ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav- tak vždy platilo a zjevně i v budoucnu bude platit, že respekt a to i ke smlouvám bude dán silou toho, kdo respekt vyžaduje. Bohužel. Myslím, že zrovna nedávno tady byl článek, že si Ukrajinci nedovedli představit, že by na ně spřátelené Rusko zaútočilo a proto na svou obranu doslova kašlalo. No a stalo se. Myslím, že něco jako "cizinec je našinec" se může změnit "cizinec už není našinec" z jedné pohádky stále platí, jen se to zpohodlnělým obyvatelům špatně vysvětluje. Jak slovenským tak těm českým.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      11:48 24.11.2020

      Torong & PetrTechnik Myslím, že budete sklamaní. My si už nejak poradíme. Konieckoncov keď sa naposledy menili v strednej Európe hranice, tak ste to boli vy čo ste skončili ako ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong & PetrTechnik

      Myslím, že budete sklamaní. My si už nejak poradíme. Konieckoncov keď sa naposledy menili v strednej Európe hranice, tak ste to boli vy čo ste skončili ako kolóniaSkrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:00 24.11.2020

      Miroslav Já být tebou, tak bych s tou kolonií byl opatrný. Tzv. Slovenský stát (vyhlášený na zbytkovém území Země Slovenské) totiž k tomu označení neměl daleko. Navíc některá z ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Já být tebou, tak bych s tou kolonií byl opatrný. Tzv. Slovenský stát (vyhlášený na zbytkovém území Země Slovenské) totiž k tomu označení neměl daleko. Navíc některá z největších svinstev, která u nás zavedli okupanti (např. Norimberské zákony protektorátní úřady odmítly vyhlásit a musel to udělat protektor) jste si zavedli sami a ještě v horší podobě.
      Jinak nevím proč se vztekáš, ten flame s Maďarskem jsi tu spustil ty. My ti jen říkáme, že to už relativně dlouho není náš problém.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:57 24.11.2020

      Torong: nesouhlasím! Myslím, že bychom měli vyjet na pomoc a udržet některé enklávy pro slovenský národ.. taková Malá Fatra by nám slušela. :)

      Torong: nesouhlasím! Myslím, že bychom měli vyjet na pomoc a udržet některé enklávy pro slovenský národ.. taková Malá Fatra by nám slušela. :)

     • Torong
      14:08 24.11.2020

      Přesně jak psal Nesher. Být tebou tak bych období 1938-1944 vůbec nevytahoval a tvářil se, že se to nestalo. Větší ostudu Slovensko snad ani nemá. Osobně si nemyslím, že je horší ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně jak psal Nesher. Být tebou tak bych období 1938-1944 vůbec nevytahoval a tvářil se, že se to nestalo. Větší ostudu Slovensko snad ani nemá. Osobně si nemyslím, že je horší být kolonií z donucení, než loutkovým státem dobrovolně. (btw. když hraju Hearts of iron, tak Slovákům žádný stát nedovolím a germanizuju je rovnou ;))Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      14:14 24.11.2020

      Skelet: Obávám se, že už nemáme žádného Šnejdárka na takovou práci. Jinak jsi mi připomněl bývalého kolegu - Slováka, který vždycky tvrdil, že kdyby se Tatry daly odvézt, tak už ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: Obávám se, že už nemáme žádného Šnejdárka na takovou práci.
      Jinak jsi mi připomněl bývalého kolegu - Slováka, který vždycky tvrdil, že kdyby se Tatry daly odvézt, tak už jsou dávno někde v Říčanech...Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:20 24.11.2020

      Na tieto komentáre niektorých zakomplexovaných individui nemá cenu ani reagovať. Krajina česká na vás musí by´t "hrdá"... Ste hanbou všetkých tých, ktorí spoločne bojovali za ...Zobrazit celý příspěvek

      Na tieto komentáre niektorých zakomplexovaných individui nemá cenu ani reagovať. Krajina česká na vás musí by´t "hrdá"... Ste hanbou všetkých tých, ktorí spoločne bojovali za slobodu Čechov a Slovákov. Ešteže máte tie PC hry. Aspoň tam nerobíte hanbu verejne svojmu národu a všetkým slušným ČechomSkrýt celý příspěvek

     • Torong
      14:44 24.11.2020

      Víš Miroslave... Někteří z vás Slováků jsou úžasně startovací. Zkus se vydýchat, přečti si celé vlákno a možná si uvědomíš že sis naběhl sám...

      Víš Miroslave... Někteří z vás Slováků jsou úžasně startovací. Zkus se vydýchat, přečti si celé vlákno a možná si uvědomíš že sis naběhl sám...

     • faraonamumu
      14:45 24.11.2020

      Miroslav se jen snaží vytvářet konflikty, nejlepší je takové lidi ignorovat.

      Miroslav se jen snaží vytvářet konflikty, nejlepší je takové lidi ignorovat.

     • skelet
      15:02 24.11.2020

      Torong: na to Šnejdárka nepotřebuješ, na to stačí dobrý ministr zahraničí a rozhodný premiér.. takže jsme v dupě :)))

      Torong: na to Šnejdárka nepotřebuješ, na to stačí dobrý ministr zahraničí a rozhodný premiér.. takže jsme v dupě :)))

     • Double
      01:22 25.11.2020

      ked uz je tu rec o enklavach, tak cechov je na slovensku vela, hlavne v udoliach pod tatrami

      ked uz je tu rec o enklavach, tak cechov je na slovensku vela, hlavne v udoliach pod tatrami

     • Torong
      11:33 25.11.2020

      Skelet: Šnejdárka jsem zmiňoval hlavně proto, že než vzal věci do svých rukou on, bylo vystoupení Českých vojsk v malé válce jedno velké fiasko. Double: Myslíš ty chytráky, co ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet:
      Šnejdárka jsem zmiňoval hlavně proto, že než vzal věci do svých rukou on, bylo vystoupení Českých vojsk v malé válce jedno velké fiasko.
      Double:
      Myslíš ty chytráky, co jdou na Rysy v lodičkách nebo si staví stany pod lavinovým svahem? Tak těch je u nás bohužel dost...Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:45 25.11.2020

      Miroslave, Miroslave... Ego je steašná věc, že? Nejdřív tady obviníš diskutující z obdivu Orbánova nacionalismu a pak jsi strašně ublížený, když dostaneš adekvátní odpověď. Ještě, ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslave, Miroslave... Ego je steašná věc, že? Nejdřív tady obviníš diskutující z obdivu Orbánova nacionalismu a pak jsi strašně ublížený, když dostaneš adekvátní odpověď. Ještě, že vím, že ne všichni Slovácibse berou tak smrtelně vážně jako ty.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   10:20 24.11.2020

   Což už téměř 30 let není něco co by ČR musela řešit, takže kde je problém?

   Což už téměř 30 let není něco co by ČR musela řešit, takže kde je problém?

  • PetrTechnik
   10:55 24.11.2020

   Musíš to psát i pro lidi s průměrným IQ, já to chápu jako slovenský nacionalismum aneb není po ruce Rusko, tak se hodí Maďaři. :-)

   Musíš to psát i pro lidi s průměrným IQ, já to chápu jako slovenský nacionalismum aneb není po ruce Rusko, tak se hodí Maďaři. :-)

  • Clanek
   15:04 24.11.2020

   Naprosto, ale naprosto zbytecny koment. Nize pises o "niektorých zakomplexovaných", ale cele jsi to tu rozjel sam, takze tady by se snad i hodila rada o tom jak je nejlip zacit u ...Zobrazit celý příspěvek

   Naprosto, ale naprosto zbytecny koment.
   Nize pises o "niektorých zakomplexovaných", ale cele jsi to tu rozjel sam, takze tady by se snad i hodila rada o tom jak je nejlip zacit u sebe. Nakonec i ty "provokacni" odpovede na tebe jsou z velke casti jen nadsazka a postuchovani, neb jsi se ukazal jako nekdo na to snadno reflektujici a nebyt tve iniciace nejspis to tu ani nezazni.

   PS: Jo a v prvni rade doporucuju nezamenovat to, ze nas tu nemalo obdivuje jak madarsko modernizuje armadu, protoze nas technika zajima a protoze i ve vztahu k nasim armadam, at uz ACR nebo OSSR, se zada napsat "takovejch let to neslo a ted to najednou jde", s tim, ze se nam libi madarsky rezim. Jednoduse madari jen pri nakupech ukazuji, ze kdyz se chce tak to jde a nemusi to trvat dekady. Ano, neni to uplne cista cesta a ano, bude to o hrani do karet mistni kleptokracie. Ta ale vesele kvetla i na SVK, jak ukazuji plne cely prokuratoru, soudcu, "podnikatelu" atd, a vesele kvete i v CR, kde se z rozpoctu Babisovi financuje linka na toustovy chleba, repka a jine dobroty. Vedeni si prihraje vsimne ve vsech trech statech, ale jen v HU neni armada ten posledni zebrak, ale (i kdyz jen shodou nahod a okolnosti) se nekam posouva. Znovu, armada a jeji technika, rychlost nakupu, k tomu se tu vzhlizi.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   16:44 24.11.2020

   Miroslav Musím říct, že i když jsem věděl, že Slováci jsou obecně větší patrioti než Češi, ale také zároveň mnohem více "startovací" tak jsem byl nemile překvapen vývojem diskuzí ...Zobrazit celý příspěvek

   Miroslav

   Musím říct, že i když jsem věděl, že Slováci jsou obecně větší patrioti než Češi, ale také zároveň mnohem více "startovací" tak jsem byl nemile překvapen vývojem diskuzí o nových dělech pro AČR. Zdá se, že sága pokračuje i zde. Jestli Maďaři mají chutě na vaše území a zbrojí pro vás znamená to, že byste měli taky. Už nějakou dobu to není tak úplně náš problém. Co se těch historických "lekcí" co jste tu spustil týče, odmítám provádět analogie na to jak byste si teď "poradili". Ta poznámka o tom, že my jsme skončili jako kolonie, zatímco vy velmi inteligentně jako loutkový stát, který dvakrát změnil stranu je hloupá sama o sobě To že to píšete tak, že ha jak jste na to vyzráli mi pak připadá na úrovni žáka zvláštní školy, pokud nechci být vulgární. Myslím, že období Slovenského státu je něco za co je záhodno se stydět.

   Asi nikdo si nepřeje aby vás Maďaři napadli, ale tady jste si naběhl sám. Zdá se mi, že několik z vás ještě nepřekouslo to, že jsme nezvolili Zuzany což za tu cenu se není čemu divitSkrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    21:49 24.11.2020

    Ak by boli Slováci lepší patrioti, nevolili by dlhé roky kleptokraciu a naposledy politikov bez poriadneho volebného programu a ekonomickej vízie.... namiesto použitia rozumu volia ...Zobrazit celý příspěvek

    Ak by boli Slováci lepší patrioti, nevolili by dlhé roky kleptokraciu a naposledy politikov bez poriadneho volebného programu a ekonomickej vízie.... namiesto použitia rozumu volia nezmyselné emócie.... a potom je Slovensko tam, kde je ....Skrýt celý příspěvek

  • Kfir
   20:54 24.11.2020

   Miroslav Nerozumiem čo sa s tebou stalo. Mal som ťa za rozumného diskutéra, ale v poslednej dobe tvoje príspevky začínajú byť konfrontačné. Myslím, že úplne zbytočne. Na tvoje ...Zobrazit celý příspěvek

   Miroslav
   Nerozumiem čo sa s tebou stalo. Mal som ťa za rozumného diskutéra, ale v poslednej dobe tvoje príspevky začínajú byť konfrontačné. Myslím, že úplne zbytočne.
   Na tvoje príspevky prichádzajú z Českej strany odpovede podobného kalibru a to robí z celej tejto diskusie, ktorú už roky rád čítam odpad.Skrýt celý příspěvek

   • Kfir
    21:07 24.11.2020

    A okrem iného čo majú Česi riešiť Maďarský iredentizmus a revanšizmus? A Trianon? Snáď sme chceli svoj štát, máme ho a keď ho nebudeme schopní ubrániť, tak si ho nezaslúžime.

    A okrem iného čo majú Česi riešiť Maďarský iredentizmus a revanšizmus? A Trianon? Snáď sme chceli svoj štát, máme ho a keď ho nebudeme schopní ubrániť, tak si ho nezaslúžime.

   • Miroslav
    22:39 24.11.2020

    Kfir: Moje príspevky o ktorých píšeš nie sú určené slušným ľuďom ako si ty. Ja sa s každým bavím tak, ako si zaslúži. Ak niekto napíše, že Maďarsko a Poľsko budú mať spoločnú ...Zobrazit celý příspěvek

    Kfir: Moje príspevky o ktorých píšeš nie sú určené slušným ľuďom ako si ty. Ja sa s každým bavím tak, ako si zaslúži. Ak niekto napíše, že Maďarsko a Poľsko budú mať spoločnú hranicu, tak na takú hlúposť môžem odpovedať len hlúposťou. Slušným ľuďom vždy odpoviem slušne. Ospravedlňujem sa ak ťa to vyrušuje.

    Maďarsko osobne považujem za hrozbu pre nás, práve z dôvodu ktorý som uviedol vyššie. Maďarsko má problém so súčasnými hranicami a v súbehu s tým vyzbrojovaním je to znepokojujúce. Nič iné som tým povedať nechcel. Niektorým to však bohužiaľ asi príde vtipné. Mne to vtipné nepríde keď niekto napíše, že ČR by si mohla pre seba zabrať Fatru ak Maďarsko zaberie Slovensko. Je to nedôstojné vzhľadom na to, že máme tak bohatú spoločnú históriu.Skrýt celý příspěvek

    • Kfir
     01:15 25.11.2020

     Miroslav Všimol som si ako sa tu občas trápne oslavujú maďarské nákupy, ale s výnimkou pár ľudí to podľa mňa nie je myslené ako provokácia. Väčšinou to vnímam ako obdiv k tomu, že ...Zobrazit celý příspěvek

     Miroslav
     Všimol som si ako sa tu občas trápne oslavujú maďarské nákupy, ale s výnimkou pár ľudí to podľa mňa nie je myslené ako provokácia. Väčšinou to vnímam ako obdiv k tomu, že niekde to ide a u nás nie.
     V diskusii k tomuto článku si však tie provokácie zbytočne naštartoval.

     S druhým odstavcom úplne súhlasím. Aj mňa Maďarské zbrojenie výrazne znepokojuje. Najviac ma znepokojuje, že na to nijak nereagujeme. Ako keby u nás nikto nepoznal heslo, že ak chceš žiť v mieri, tak buď pripravený na vojnu.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      02:14 25.11.2020

      Plne súhlasím. Maďarské zbrojenie by nebol problém ak by sme adekvátne reagovali. Pozrime sa čo sa deje vo svete. Aj keď je to nepravdepodobné, tak proste musíme byť pripravení aj ...Zobrazit celý příspěvek

      Plne súhlasím. Maďarské zbrojenie by nebol problém ak by sme adekvátne reagovali. Pozrime sa čo sa deje vo svete. Aj keď je to nepravdepodobné, tak proste musíme byť pripravení aj na alternatívu, že pandémia môže spustiť sociálne, ekonomické a kultúrne nepokoje čo môže naštartovať sériu lokálnych konfliktov. Mám za to, že mnohí českí prispievatelia nechápu naše obavy. Je to vyslovene lokálna záležitosť s ktorou sa Slováci rodia. Ako keď si prečítaš komentáre na CSFD k filmu Pacho, Hybský zbojník. Slováci ten film milujú, Česi mu nerozumejú. A ja to aj chápem.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  19:23 23.11.2020

  Vracel se v docela nízké letové hladině. Tedy přes VČ. Jsem hodně zvědav, jak dopadne zde na domácí půdě, čekám kdy a jestli je objednají pro LOM Praha. Čekat můžeme od této ...Zobrazit celý příspěvek

  Vracel se v docela nízké letové hladině. Tedy přes VČ.
  Jsem hodně zvědav, jak dopadne zde na domácí půdě, čekám kdy a jestli je objednají pro LOM Praha. Čekat můžeme od této vlády uplně cokoliv, aukce na slibovaného nového mobilního operátora taky dopadla "úspěšně", když žádný nepřišel.Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  17:37 23.11.2020

  59. základna vzdušných sil.. Kam se v armádách chodí na to šílené číslování jednotek? K oklamání nepřítele to není, i ten největší trouba ví že Maďaři nemají 59 základen vzdušných ...Zobrazit celý příspěvek

  59. základna vzdušných sil.. Kam se v armádách chodí na to šílené číslování jednotek? K oklamání nepřítele to není, i ten největší trouba ví že Maďaři nemají 59 základen vzdušných sil, ostatně dnes si jde rozložení evropských armád najít během chvíle.
  U nás třeba 13. dělostřelecký pluk, 53. pluk průzkumu a elektronického boje, 31. pluk chemické ochrany atd.. I v nějaké sci-fi obrovské mobilizaci mít nikdy nebudeme 30 protichemických jednotek.
  Ví to někdo, proč se to takhle zběsile čísluje?Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   18:06 23.11.2020

   Tradiční označení. Historie armád nezačíná v roce 2020.

   Tradiční označení. Historie armád nezačíná v roce 2020.

  • Jura99
   21:27 23.11.2020

   když zůstaneme doma, tak vyšší jednotky mívaly méněciferná čísla, např. divize jedno až dvouciferná a podřízené pluky a prapory cifry přidávají a mohou mít základ v cifře nadřízené ...Zobrazit celý příspěvek

   když zůstaneme doma, tak vyšší jednotky mívaly méněciferná čísla, např. divize jedno až dvouciferná a podřízené pluky a prapory cifry přidávají a mohou mít základ v cifře nadřízené divize (brigády). U letectva je označení "základna" ani ne tak ve významu letištní dráhy a hangáru s řídící věží, ale je to prostě jednotka, podobně jako u dělostřelců je oddíl místo praporu. A číslo "základny" vzniklo obdobně jako u pozemních sil. Při redukci ČSLA na AČR samozřejmě řada jednotek zanikla a ty co zůstaly, nebyly přečíslovány tak, aby začínaly od jedničky, ta by ale asi dobrý nápad nebyl. Nyní se osamostatnil 43. vpr a reorganizoval na pluk, ale číslo mu už zůstalo. Zajímavé je, že první výsadková jednotka v ČSA po válce měla číslo 71, které je ale dnes i přes obrovskou redukci ČSLA obsazené jedním z praporů 7mbr.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  17:00 23.11.2020

  Tak ať ten obchod vyjde. Držím palce.

  Tak ať ten obchod vyjde. Držím palce.

  • Clanek
   06:35 24.11.2020

   Myslim ze o tomto obchodu bylo rozhodnuto v den vstupu madarske strany do aera. Tohle je uz jen divadlo pro verejnost.

   Myslim ze o tomto obchodu bylo rozhodnuto v den vstupu madarske strany do aera. Tohle je uz jen divadlo pro verejnost.

   • otecko
    07:26 24.11.2020

    No, a naše armáda bude první, nebo až druhá ? Co víme , tak životnost našich L39 je na konci.

    No, a naše armáda bude první, nebo až druhá ? Co víme , tak životnost našich L39 je na konci.

    • Clanek
     15:07 24.11.2020

     Ve vysledku asi jedno kdo bude prvni. Dulezite je aby si to ted Aero nepokazilo, neb zavedeni ve dvou statech je vzdy vic nez jen v jednom. Kdyby k tomu uhralo jeste i Slovensko ...Zobrazit celý příspěvek

     Ve vysledku asi jedno kdo bude prvni. Dulezite je aby si to ted Aero nepokazilo, neb zavedeni ve dvou statech je vzdy vic nez jen v jednom. Kdyby k tomu uhralo jeste i Slovensko tim lip a snad i zacnu tomu projektu verit. :)Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      16:58 24.11.2020

      No já jen že smlouva na dodávky 4+2 ks L39 NG pro CLV měla být už podepsána od konce roku 2019 a zatím je ticho po pěšině...

      No já jen že smlouva na dodávky 4+2 ks L39 NG pro CLV měla být už podepsána od konce roku 2019 a zatím je ticho po pěšině...

     • Ilawar
      17:43 24.11.2020

      @otecko Protože agent Bureš (co už zcela jistě neovládá Agrofert a nemá žádné ekonomické zájmy) prostě jenom nemá rád kluky z Penty. To byl nakonec asi největší důvod proč Penta ...Zobrazit celý příspěvek

      @otecko
      Protože agent Bureš (co už zcela jistě neovládá Agrofert a nemá žádné ekonomické zájmy) prostě jenom nemá rád kluky z Penty.

      To byl nakonec asi největší důvod proč Penta prodala svůj podíl v Aeru maďarům. Bylo jim jasné, že dokud té bandě klaunů, co si říká vláda, bude velet agent Bureš a na MO bude figurka z Anofertu, tak Aero si u vlády neškrtne.

      Bohužel do toho vstoupila čínská chřipka a komunisti, takže ani teď to s tím prodejem do LOM nevypadá růžově.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:03 24.11.2020

    Že by měl pan Tombor až takový vliv ?

    Že by měl pan Tombor až takový vliv ?

    • PavolR
     08:51 24.11.2020

     Tombor iba plní pridelenú úlohu, samého by ho možno vôbec nenapadlo kupovať Aero. Jeho súkromná univerzita Corvinus dostala krátko pred kúpou hromadu akcií maď. štátnych podnikov.

     Tombor iba plní pridelenú úlohu, samého by ho možno vôbec nenapadlo kupovať Aero. Jeho súkromná univerzita Corvinus dostala krátko pred kúpou hromadu akcií maď. štátnych podnikov.

Načítám diskuzi...