Český letoun L-39NG pro vietnamský Výcvikový pluk 910 „Julius Fučík“

Český letoun L-39NG pro vietnamský Výcvikový pluk 910 „Julius Fučík“
L-39NG / Aero Vodochody AEROSPACE (Zvětšit)

Česká společnost Omnipol dodá vietnamskému ministerstvu obrany komplexní letecký výcvikový systém zahrnující 12 cvičných proudových letounů L-39NG od společnosti Aero Vodochody AEROSPACE (AVA). Dodávky proběhnou mezi roky 2023 až 2024.

O nákupu L-39NG se ve vietnamských oficiálních státních médiích nelze dočíst. Vietnamské úřady jednoduše nákup zbraní pro své ozbrojené síly většinou nekomentují.

Prodej L-39 Next Generation (NG) je v každém případě velkým úspěchem českého průmyslu. Hlavním kontraktorem zakázky je Omnipol, AVA a další české firmy figurují jako subdodavatelé. Připomeňme, že nedávno Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal souhlas s převzetím společnosti AVA firmou AERO Investments Partners, kterou spoluvlastní majitel Omnipolu Richard Háva a maďarský podnikatel András Tombor. Nyní se čeká na dokončení transakce.

Omnipol ve Vietnamu vybuduje komplexní letecký výcvikový systém – kromě dodávek L-39NG zajistí školení vietnamských pilotů, instruktorů a členů pozemní obsluhy, dodávky náhradních dílů, vybudování provozního a logistického zázemí, zajistí i dodávky specializovaných letištních systémů.


Vietnamský Výcvikový pluk 910 „Julius Fučík“ létá na L-39C Albatros

Česká L-39NG ve výcvikovém řetězci vietnamského letectva vyplní mezeru mezi americkými cvičnými turbovrtulovými letadly T-6 Texan II a ruskými cvičně-bojovými Jaky-130. Následně vietnamští piloti přecházejí na výkonné proudové bojové stroje Su-30MK2V.

Americké T-6 ve vietnamském letectvu zřejmě již letos nahradí zastaralé pístové stroje Jak-52 –v současné době někteří vietnamští kadeti cvičí na T-6 přímo v USA. Rovněž dodávky ruských Jaků-130 proběhnou podle všeho letos. Podle ruských médií Hanoj za 12 ruských Jaků-130 zaplatila 350 milionů dolarů.

„Jsme hrdí na to, že můžeme veřejně oznámit tuto zásadní strategickou spolupráci, která je významným milníkem pro projekt letounu L-39NG. Kombinace moderních cvičných letounů L-39NG a vysoká profesionalita vzdušných sil Vietnamu přináší prohloubení a vzájemný rozvoj vztahů mezi Českou republikou a Vietnamem,“ komentoval prodej Jiří Podpěra, prezident společnosti Omnipol.


Vietnamský L-39C; větší foto / Hoangprs5, CC BY-SA 4.0

Vietnam se stane prvním uživatelem a současně prvním exportním uživatelem L-39NG. Výzvou ale bude zajištění technické a personální podpory letounů v dalekém Vietnamu. Podobný problém AVA řešila na počátku 90. let u dodávek letadel L-59E do Egypta. Aero muselo vytvořit s Egyptem pomocí firemního letounu L-410 pravidelný letecký most. Nezvládnutá egyptská akce Aero zadlužila a tento dluh (a úroky) Aero zatěžoval až do privatizace v roce 2007.

AVA musí nyní zajistit přesun L-39NG, personálu a dalšího materiálu na základnu Tuy Hoa (Dong Tac), kde sídlí vietnamský Výcvikový pluk 910 „Julius Fučík“ (Trung đoàn Huấn luyện 910). Jednotka nese čestné jméno po slavném českém komunistickém novináři a odbojáři Juliusi Fučíkovi, který byl popraven v roce 1943 nacisty. Zároveň jde o druhou nejstarší leteckou jednotku vietnamského letectva. Nové L-39NG v jednotce nahradí současné L-39C.


L-39C na vietnamské základně Tuy Hoa (Dong Tac)

Zakázka v regionu navazuje na dřívější dodávky českých letounů Zlín Z-226, AERO AE 45 a následně i letounů L-39C v 70. až 80. letech. Vůbec první Albatrosy vietnamské letectvo převzalo roku 1981, celkově Vietnam v 80. letech získal 24 L-39C. V letech 2002 až 2008 Vietnam obdržel dalších 14 letadel L-39C z Ukrajiny a České republiky – tento obchod realizovala společnost Omnipol.

Hodnota současné zakázky není známa. Podle portálu IHS Janes stojí jeden „holý“ L-39NG 10 milionů dolarů. V případě „vzorce“ 50 / 50 vietnamské letectvo tedy zaplatí 120 milionů dolarů za letadla, stejnou částku za „věci okolo“. Můžeme se tak bavit o zhruba 240 milionech dolarů (5 miliard Kč; 198 milionu euro). Dalších minimálně desítky milionů dolarů Omnipol získá v rámci provozní podpory během celého životního cyklu vietnamských L-39NG.

Kromě Vietnamu má L-39NG exportní šance i jinde. Nedávno si mohli maďarští piloti vyzkoušet L-39NG přímo v Maďarsku. Vážný zájem o L-39NG projevuje Slovensko, portugalská společnost SkyTech a české ministerstvo obrany (poptává čtyři letouny). Čtyři L-39NG si zamluvil Senegal. Jednání o dodávkách L-39NG se vedou také s Thajskem, Filipínami a jistě i dalšími zeměmi.  

Zdroj: CAFReuters, nguoi-viet.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česko nabízí Thajsku letadla L-39NG a investice do leteckého průmyslu

Thajsko v 90. letech nakoupilo 38 cvičně-bojových českých letadel L-39ZA/ART. V současné době stále ...

Letoun L-39NG úspěšně prošel zkouškou pevnosti trupu 

Ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze (VZLÚ) proběhl další test ze série pevnostních ...

Dodávky L-39NG do Senegalu až v roce 2022

Podle frankofonního portálu Africa Intelligence česká firma Aero Vodochody dodá čtyři nové cvičné ...

L-39NG na hodnotících letech v Maďarsku

Letoun L-39NG navštívil 59. leteckou základnu maďarských ozbrojených sil v Kecskemétu, aby ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  10:31 14.08.2021

  Po tom, ako došlo k povoleniu vstupu maďarského investora do AERA ( https://www.dnoviny.cz/letecka... ...Zobrazit celý příspěvek

  Po tom, ako došlo k povoleniu vstupu maďarského investora do AERA ( https://www.dnoviny.cz/letecka... ), maďarská vláda odsúhlasila investičnú pôžičku pre HSC Aerojet v hodnote 150M EUR s 80%-ným štátnym krytím:
  https://jogalappal.hu/hsc-aero... Skrýt celý příspěvek

 • Coldvel
  21:44 07.08.2021

  Vypadá to, že se Ghana stane dalším zákazníkem....
  https://twitter.com/militaryaf...

  Vypadá to, že se Ghana stane dalším zákazníkem....
  https://twitter.com/militaryaf...

  • Clanek
   18:39 08.08.2021

   Jakym dalsim, on to letadlo uz nekdo koupil?

   Jakym dalsim, on to letadlo uz nekdo koupil?

 • martinko68
  23:05 24.02.2021

  V každém případě konečně nějaký úspěch pro L 35 NG a přejme si aby zase něco co je sofistikované nezaniklo v tom našem průmyslu . Co se týče komunistů ve Vietnamu tak to že byli ...Zobrazit celý příspěvek

  V každém případě konečně nějaký úspěch pro L 35 NG a přejme si aby zase něco co je sofistikované nezaniklo v tom našem průmyslu .
  Co se týče komunistů ve Vietnamu tak to že byli na straně národně osvobozovacího boje neznamená že měl být Vietnam kolonií nějaké demokracie ! Zrovna Američané asi taky nechtěli být kolonií Velké Británie na "věčné "časy , proto ta rozporuplná válka ve Vietnamu .Když tady hovoříte o Fučíkovi , sledujte jak se demokratická Spolková republika Německo vypořádala s nacisty po válce , z valné většiny dožili ve státní správě i vědeckých institucí zcela v klidu . Radši ani nepřipomínat pana Brauna , kde otázka " zda Saturn 5 spadne na Londýn " byla považována za necitlivost tisku , to se nebavíme o japonci Shiro Ishii z 731 , který si po 2 sv.v. vysloužil za pokusy na spojencích velmi slušné odměny - od spojenců . Tak soudit Fučíka jako kriminálníka ? Kam by jste pak zařadili lidi kteří tohle umožnili a je to neskutečné , studená válka to nemohla ospravedlnit i když je to tak dneska takhle podáváno .
  Dnes je Vietnam brán jako budoucí součást protiváhy Číny a tam se nikdo nerozčiluje že kapitál ze Západu dal vzniknout rudému molochovi ohrožující celý svět .Já osobně pokud bych měl v tomhle regionu vybrat nejsympatičtější zemi volím Vietnam .Skrýt celý příspěvek

  • martinko68
   23:13 24.02.2021

   oprava L 39 NG ,

   oprava L 39 NG ,

 • Jan Grohmann
  14:59 17.02.2021

  Nenechte si ujít vietnamský seriál o kadetech pluku 910. :) https://vtv.vn/truyen-hinh/xem... Zde se kadet ...Zobrazit celý příspěvek

  Nenechte si ujít vietnamský seriál o kadetech pluku 910. :)

  https://vtv.vn/truyen-hinh/xem...

  Zde se kadet modlí před L-39. :)
  https://twitter.com/AnnQuann/s... Skrýt celý příspěvek

  • Falko
   16:29 17.02.2021

   Zaujímavé modliť, sa k lietadlu, aby nespadlo. Tomu hovorím dôvera v techniku.

   Zaujímavé modliť, sa k lietadlu, aby nespadlo. Tomu hovorím dôvera v techniku.

   • Ján Paliga
    23:54 18.02.2021

    .... slovenskí piloti to robia už roky....

    .... slovenskí piloti to robia už roky....

    • skelet
     11:18 19.02.2021

     ti se modlí za dostatek paliva :)

     ti se modlí za dostatek paliva :)

     • Ján Paliga
      20:40 19.02.2021

      ... a bezoblačné letisko... (smiech)

      ... a bezoblačné letisko... (smiech)

 • Kostrín
  14:39 17.02.2021

  Obdivujem všetkých dnešných bolševikobijcov, ktorý z tepla obyvačky s flaškou piva pri ruke dokážu naplúť na človeka, ktorý bol natoľko statočný, že ho jeho boj /aj keď ...Zobrazit celý příspěvek

  Obdivujem všetkých dnešných bolševikobijcov, ktorý z tepla obyvačky s flaškou piva pri ruke dokážu naplúť na človeka, ktorý bol natoľko statočný, že ho jeho boj /aj keď propagadistický/
  proti fašizmu stál život.
  Ako by ste sa vy správali na mieste Júlia Fučíka keby vás dostalo
  do rúk gestapo?
  Kde ste boli vy neohrozený komunistobijci pred 89-tým?
  Sedeli ste v hospode pri pive, prdeli do stoličky a pindali na socializmus a to bol celý váš odboj proti totalite. Ale dnes ste
  supermani.
  Dnes keď by ste si mali uctiť ľudí, ktorý položili život v boji proti
  fašizmu, tak radšej na nich pľujete a váľate im pomníky.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   16:34 17.02.2021

   Fučík nepoložil život v boji proti fašismu (on s fašismem nijak nebojoval, ostatně ani nemohl, žádní fašisté tu nebyli), ale byl zabit (chcete-li zavražděn) nacisty kvůli členství ...Zobrazit celý příspěvek

   Fučík nepoložil život v boji proti fašismu (on s fašismem nijak nebojoval, ostatně ani nemohl, žádní fašisté tu nebyli), ale byl zabit (chcete-li zavražděn) nacisty kvůli členství v ilegální KSČ a vydávání Rudého práva. Tedy "obětoval život" v propagandistickém boji za stejně odpornou a vražednou ideologii jako je výše zmíněný nacismus. To z něj žádného hrdinu nedělá. Naopak z něj dělat hrdinu a odbojáře je urážka lidí co byli zabiti protože bojovali za svou zem a její svobodu a nikoliv za stranu a SSSR.
   To co kdo do dělal nebo nedělal za bolševika nic nemění na tom, že Fučík veškerý svůj život, za okupace i před ní, zasvětil boji proti vlastní zemi a její svobodě.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    17:15 17.02.2021

    Má smysl kádrovat oběti nacistů ? A co s těmi, kteří nebojovali vůbec, nacistům nezkřivili vlas a přesto byli popraveni jen proto, že byli něčí příbuzní nebo žili v nesprávné obci ...Zobrazit celý příspěvek

    Má smysl kádrovat oběti nacistů ? A co s těmi, kteří nebojovali vůbec, nacistům nezkřivili vlas a přesto byli popraveni jen proto, že byli něčí příbuzní nebo žili v nesprávné obci nebo se jen ocitli v nesprávný čas na nesprávném místě, byli náhodně vybranými rukojmími nebo neměli tu správnou rasu ? A teď si představte, že i tyto oběti mají pomníky, jsou po nich pojmenovávány ulice a jejich jména jsou vyslovována s úctou. Fučík si jednoznačně užil ve vězení své, rovněž napsat reportáž na motáky a dostat ji ven z vězení je docela pozoruhodný výkon a nakonec i způsob jeho popravy by měl být dostatečným důvodem, aby se o něj nikdo neotíral a dal mu každý pokoj. S komunisty nesympatizuju, ale co třeba levicová mládež, kterou nacisti popravili ještě 2.5.45 v Terezíně nebo co jejich bojová organizace Pěst, která se skvěle předvedla v centru Prahy během Pražského povstání, jak si poradíte s nimi ? Já v tom mám poměrně jasno, za činnost proti nacistům komunisty beru a za to co dělali v rámci své ideologie už ne.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     18:19 17.02.2021

     Jenže to je nepochopení, ti lidé co o nich píšeš jsou oběti, zcela nevinní lidé co měli prostě smůlu. Ti mají na připomínání nárok, jenže to není Fučíkův případ. Fučík byl člen ...Zobrazit celý příspěvek

     Jenže to je nepochopení, ti lidé co o nich píšeš jsou oběti, zcela nevinní lidé co měli prostě smůlu. Ti mají na připomínání nárok, jenže to není Fučíkův případ. Fučík byl člen zločinecké skupiny, která se dostala do potyčky s členy jiné zločinecké skupiny a stálo ho to život. Nebyl to hrdina, nepadl v boji, ale ani nevinná oběť.
     Jinak já se snažím rozlišovat, jsem přesvědčen, že velká část těch mladých komunistů v tom viděla boj proti nepříteli, to není Fučíkův případ, ten to dělal kvůli bolševismu.
     Ten tvůj poslední argument je úplně zcestný, to by bylo možné říct, že beru nacisty za činnost proti komunistům, ale v rámci jejích ideologie už ne. Jenže to je nesmysl. Buď jsi komunista, nebo nacista a tudíž zločinec anebo nejsi. Takže Fučík je oběť nacismu, nikoliv nevinná, ale zároveň komunistický zločinec a úctu si tudíž nezaslouží.Skrýt celý příspěvek

     • stronger.p
      20:05 17.02.2021

      Jaký konkrétně zločin spáchal, že jej nazýváte zločincem? To, že v něco věřil, z něj nedělá přece zločince. Jsou zločinci křesťané, šířící víru? Uvědomte si, jaká zvěrstva ve jménu ...Zobrazit celý příspěvek

      Jaký konkrétně zločin spáchal, že jej nazýváte zločincem? To, že v něco věřil, z něj nedělá přece zločince. Jsou zločinci křesťané, šířící víru? Uvědomte si, jaká zvěrstva ve jménu Boha byla spáchána...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:58 17.02.2021

      stronger.p
      Za První republiky byl několikrát stíhán a odsouzen. To z něho zločince jednoznačně dělá.

      stronger.p
      Za První republiky byl několikrát stíhán a odsouzen. To z něho zločince jednoznačně dělá.

     • Nesher
      08:39 18.02.2021

      Stronger Přesně jak píše Scotty, byl několikrát trestně stíhán, souzen a odsouzen. Jinak komunismus, stejně jako nacismus je zločin sám o sobě. Pokud aktivně pracujete pro ...Zobrazit celý příspěvek

      Stronger
      Přesně jak píše Scotty, byl několikrát trestně stíhán, souzen a odsouzen. Jinak komunismus, stejně jako nacismus je zločin sám o sobě. Pokud aktivně pracujete pro uskutečnění těchto myšlenek, jste se zločinec a nemusíte nikoho zabít a ani okrást. Srovnávat to s křesťanstvím, tedy základem naší civilizace, je jen hloupá demagogie.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:07 18.02.2021

      Scotty, Nesher: nejsem znalcem Fučíka, ale podle všeho byl souzen za politickou propagaci a odseděl si pár dní, tak bych z něho nedělal hned zločince. Za pár desítek let někdo ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty, Nesher: nejsem znalcem Fučíka, ale podle všeho byl souzen za politickou propagaci a odseděl si pár dní, tak bych z něho nedělal hned zločince. Za pár desítek let někdo řekne o tom šoférovi, který přimaloval Langrovi tykadla a soudkyně (kuriózně manželka Langra) jej poslala do vězení, že byl zločinec.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:26 18.02.2021

      Jura99
      A nebyl?

      Jura99
      A nebyl?

     • Nesher
      10:08 18.02.2021

      Jura Jenže ten řidič trestný čin spáchal a byl za to právoplatně odsouzen. Stejně jako Fučík, s tím rozdílem, že Fučík celou svou "politickou" kariéru pracoval proti vlastní zemi. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura
      Jenže ten řidič trestný čin spáchal a byl za to právoplatně odsouzen. Stejně jako Fučík, s tím rozdílem, že Fučík celou svou "politickou" kariéru pracoval proti vlastní zemi. Což ten řidič nedělal, ten jen doplatil na svůj omezený intelekt.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:02 18.02.2021

      Scotty, Nesher: řidič se zjevně projevil jen na tomto politickém plakátu v době kampaně, nebyl chronický vandal a soudkyně, která to řešila, nechala otrocky vyčíslit způsobenou ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty, Nesher: řidič se zjevně projevil jen na tomto politickém plakátu v době kampaně, nebyl chronický vandal a soudkyně, která to řešila, nechala otrocky vyčíslit způsobenou škodu na pořizovací ceně plakátu. Takto se dá vyčíslit škoda na jakékoliv újmě v politické kampani. Třeba míting na náměstí, stojí peníze a strana si představuje, že nebude rušený. Když tam někdo píská a nosí transparenty, strana třeba nezvládne sdělit voličům, co chtěla. Vznikne škoda na marně utracených nákladech mítingu a škoda v závisloti na výši může být trestná. Absurdní ne ? Ale když to soudí manželka místopředsedy strany, možné je pak všechno.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:44 18.02.2021

      Jura99 Ten řidič dostal za vandalismus adekvátní trest veřejně prospěšných prací. Měl možnost se odvolat, což neudělal a trest prostě nenastoupil. Takže zcela poprávu byl potrestán ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Ten řidič dostal za vandalismus adekvátní trest veřejně prospěšných prací. Měl možnost se odvolat, což neudělal a trest prostě nenastoupil. Takže zcela poprávu byl potrestán za pohrdání soudem. Kdyby postupoval v souladu se zákony, mohl z toho vyváznout velmi lehce. Jenže to by se mu nedostalo medializace. On to zkusil pak zkusil znovu, tentokrát roztrhal vojenskou knížku a poslal ji (s patřičným vysvětlením) úřadům. Komise (poučena z minula) mu vyměřila pokutu, kterou může vymáhat v exekuci a pán odešel bez mediální slávy...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:21 18.02.2021

      Torong: pointa je v tom, že za politický projev neměl dostat trest vůbec žádný. Vandal zcela jistě nebyl, nebylo doloženo, že by poškozoval plakáty třeba na prací prášek jen tak, ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong: pointa je v tom, že za politický projev neměl dostat trest vůbec žádný. Vandal zcela jistě nebyl, nebylo doloženo, že by poškozoval plakáty třeba na prací prášek jen tak, aby se nenudil. Můžeš tvrdit, že byl zločinec horem spodem, pro mě, jako voliče pravice a bývalého voliče ODS je tato strana jednou provždy nevolitelná a to i kvůli tomuto případu. Čím víc mě bude někdo přesvědčovat, že tykadla byla vandalismus, tím hůř. Že to soudila Langrová, jen dokresluje bizarnost případu. Pro ODS to bylo Pyrrhovo vítězství.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      16:13 18.02.2021

      Jura: ": pointa je v tom, že za politický projev neměl dostat trest vůbec žádný. " To je poměrně nebezpečný názor. Kam to vede vidíme v americe, a to na obou stranách politického ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura:
      ": pointa je v tom, že za politický projev neměl dostat trest vůbec žádný. "
      To je poměrně nebezpečný názor. Kam to vede vidíme v americe, a to na obou stranách politického spektra (na jedné straně se zvrhlo BLM, na druhé straně Kapitol).
      S čím bych souhlasil, že ten trest byl IMHO přísný, IMHO na místě bylo přestupkové řízení, náhrada škody a pokuta. To, že tvrdíš, že by to mělo být beztrestné, tím vlastně tvrdíš, že kdokoli může beztrestně ničit propagaci jakékoli politické strany. jakožto vyjádření vlastního názoru. A to fakt právního státu nepatří.

      Především ale je nesmysl srovnávat daného člověka s Fučíkem. Protože na Fučíkovi není nejhorší to, že byl za něco odsouzen. To, proč nemá být Fučík za hrdinu je to, že aktivně pracoval pro hluboce amorální komunistickou ideologii a i proti své vlasti.

      Pokud se na to chceš dívat, jako že za jakoukoli "ideologii" je správné se zemřít a je to hodno obdivu, pak bys mohl začít oslavovat i sebevražedné islámské teroristy. Nemálo z nich je o věci přesvědčena a tak opravdu ze "subjektivního pohledu" ukázali vlastně obdivuhodnou schopnost se obětovat.
      Ale to, za co a proč se obětovali je natolik zvrhlá ideologie, že jakýkoli obdiv či jejich oslavování by bylo zrůdné. Ale to se týká i Fučíka.

      Ano, to co udělal Fučíkovi nacistický režim bylo také zrůdné. Ale ve válce dvou mafií není ta, která prohrála, za hrdinu.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:33 18.02.2021

      logik: spor byl v tom, že Fučík má být podle Scottyho a Neshera zločincem, protože měl být za první republiky odsouzen a já jsem jim oponoval, že odsouzen byl za politickou agitaci ...Zobrazit celý příspěvek

      logik: spor byl v tom, že Fučík má být podle Scottyho a Neshera zločincem, protože měl být za první republiky odsouzen a já jsem jim oponoval, že odsouzen byl za politickou agitaci (aniž bych znal detaily, čerpám z netu), což z něj podle mého mínění zločince nedělá, podobně jako podle mého není zločincem onen řidič. Fučík byl kavárenským komunistou, jestli by se po válce projevil jako zločinec a vrah, jako jeho přítel Reicin, není možné zjistit. Reportáž je i kritikou považována za literárně dobré a čtivé dílo, okolnosti jejího vzniku a způsob dochování z ní dělá cennou věc pro historii nejen v rámci naší země. Jak jsem už psal, nemyslím si, že by po něm měly být pojmenovány ulice, dokonce ani že by byl hrdinou. Byl obětí nacismu a svou troškou přispěl k tomu, že nacismus prohrál.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      22:00 18.02.2021

      "Fučík byl kavárenským komunistou, " Co to je kavárenský komunista? Existuje také něco jako kavárenský nacista? Nebo kavárenský islámský extrémista? Fučík podporoval před válkou ...Zobrazit celý příspěvek

      "Fučík byl kavárenským komunistou, "
      Co to je kavárenský komunista? Existuje také něco jako kavárenský nacista? Nebo kavárenský islámský extrémista?

      Fučík podporoval před válkou i za války zrůdnou ideologii a podporoval cizí stát ve snaze ovládnout naší zemi - a svými reportážemi se snažil rehabilitovat tuto zrůdnou totalitu. Už jen za "Země, kde zítra již znamená včera" by podle dnešních zákonů byl odsouzen za propagaci hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka.
      Jo, je možný, že to dělal z blbosti. To ale dělá spousta islámskejch teroristů z blbosti také.

      Osobně proti němu nic nemám, asi byl fakt jen chudák zblblej a to, co si asi zažil na gestapu bylo hrozný - ale to nic nemění, že na tom gestapu byl nikoli proto, že by bránil ČR, ale proto, že byl v ČR pátou kolonou jiné totality, která bohužel pro něj byla s tou nacistikou ve válce. A proto není hrdina.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:16 18.02.2021

      Jura99
      Pomalování plakátu není ani náhodou politickým projevem. Možná je to projev debility a soud k tomu mohl přihlédnout.

      Jura99
      Pomalování plakátu není ani náhodou politickým projevem. Možná je to projev debility a soud k tomu mohl přihlédnout.

     • Jura99
      09:20 19.02.2021

      Scotty: politický projev je politický projev, žádný výraz debility, i když je ten projev sebedebilnější. Například pomalování sochy z politických důvodů nebo přetření tanku na ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: politický projev je politický projev, žádný výraz debility, i když je ten projev sebedebilnější. Například pomalování sochy z politických důvodů nebo přetření tanku na růžovo, to je projev názoru nebo nesouhlasu a přestože by soudkyně (manželka poškozeného ) uměla vyčíslit škodu vzniklou nutností přetřít tank zase zpátky na zeleno a uměla by posadit malíře do basy, tak to vandalismus není a je potřeba strpět případnou škodu vzniklou projevem politického názoru. Podobně už soudy rozhodly, že politik musí strpět určitou míru urážky své osoby z politických důvodů a nejedná se o žalovatelné poškození práva na ochranu osobnosti.
      Logik: kavárenský komunista či marxista to samozřejmě lze. Kdokoliv kavárenský má raději o věcech teoretizovat a utopicky fantazírovat než se pohnout k činu. Marxistou (kavárenským) byl např. Vladislav Vančura, později popravený během stanného práva. Byl to člověk vysokých morálních hodnot, i když byste ho zde asi nazvali zločincem, kvůli komunistickým názorům.Skrýt celý příspěvek

     • tctx
      11:20 19.02.2021

      "Fučík byl kavárenským komunistou, " To je trochu paradox, ne, kavarniste jsou preci uhlavni nepritele komunistu :) Predpokladam, ze soudruzi tuto temnou stranku Fucikovy minulosti ...Zobrazit celý příspěvek

      "Fučík byl kavárenským komunistou, " To je trochu paradox, ne, kavarniste jsou preci uhlavni nepritele komunistu :) Predpokladam, ze soudruzi tuto temnou stranku Fucikovy minulosti nikterak vyrazne nepropagovali ;)Skrýt celý příspěvek

     • logik
      20:57 19.02.2021

      Jura: 1) Máš pravdu v tom, že "kouzlu komunismu" propadlo poměrně dost i chytrých lidí. Většina z nich ale v okamžiku, kdy se komunismus "odkopal" (slavný Gotwaldův projev ve 29.) ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura:
      1) Máš pravdu v tom, že "kouzlu komunismu" propadlo poměrně dost i chytrých lidí. Většina z nich ale v okamžiku, kdy se komunismus "odkopal" (slavný Gotwaldův projev ve 29.) prohlédli. I Vančura se v tom 29 Gotwaldovi postavil, byť pod hrozbou nacismu později volil komunisty jako "menší zlo". To je podstatně jiný postoj, než Fučíkova "bezmezná oddanost straně".

      2) Pokud myslíš "kavárenským" to, že mluvil o věcech, o kterých nic nevěděl, a nekonal, tak to ovšem Fučík NEBYL. Jeho předválečná reportáž ze SSSR, kterou obhajuje zrůdný režim dokazuje, že
      a) věděl, či alespoň mohl vědět, kdyby chtěl
      b) že konal - jeho reportáž měla poměrně široký dopad. Fučík byl jedním z komunistických propagandistů

      Budeš zvát imáma v radikální mešitě kavárenským islamistou, protože sám nejde a neodpálí se?

      Za kavárenského v tomto smyslu můžeš možná právě označit Vančuru - byť i u něj jsou některé předválečné kroky trochu na pováženou. Ale nikoli Fučíka. Ten se nebavil s pár sousedama o vzdušných zámcích. Fučík cíleně obhajobal tehdejší zrůdnou sovětskou PRAXI.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:56 20.02.2021

      Absolutní souhlas, Fučík byl pouze literárně činný v komunistické straně. S odbojem toho moc společného neměl. Pro KSČ to po válce bylo ideologicky jasné, pro ně položil život za ...Zobrazit celý příspěvek

      Absolutní souhlas, Fučík byl pouze literárně činný v komunistické straně. S odbojem toho moc společného neměl. Pro KSČ to po válce bylo ideologicky jasné, pro ně položil život za jejich myšlenky.

      K té trestné činnosti za první republiky, na wiki uvádí toto:
      "Svůj první, desetidenní politický trest za provolávání komunistických hesel si odpykal na Pankráci, odkud byl propuštěn dříve, než stačil poslat do Tvorby svůj první moták, napsaný na vnitřní stranu cigaretové krabičky. "
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...

      ... odsouzení za to co dnes šíří legální parlamentní strana v ČR,Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:59 20.02.2021

      Nesher Nikde nevidím zmínku, že by byl Fučík rezidentem nějaké cizí zpravodajské služby, to že makal pro komunisty není přece činnost proti státu, ale pouze proti politice, na což ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Nikde nevidím zmínku, že by byl Fučík rezidentem nějaké cizí zpravodajské služby, to že makal pro komunisty není přece činnost proti státu, ale pouze proti politice, na což mají pomatenci všeho druhu dodnes právo.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      21:25 20.02.2021

      "to že makal pro komunisty není přece činnost proti státu, ale pouze proti politice, na což mají pomatenci všeho druhu dodnes právo." NE NEMAJÍ PRÁVO. Viz zákon o zákazu propagace ...Zobrazit celý příspěvek

      "to že makal pro komunisty není přece činnost proti státu, ale pouze proti politice, na což mají pomatenci všeho druhu dodnes právo."
      NE NEMAJÍ PRÁVO. Viz zákon o zákazu propagace hnutí směřujících k potlačování lidských práv a svobod.

      Víš, jak absurdně a amorálně by znělo, kdybys toto řekl o nějakém nacistickém propagandistovi? Že jen mluvil proti politice?
      To, proč vůbec jsi schopen Fučíka takto hájit je jen proto, že je v našem státě dodnes zalezlá komunistická propaganda, která nám brání na politické mapě postavit komunismus tam, kam patří: tedy na roveň nacismu a podobných totálně zvrhlých ideologií.

      PS: Zajímavé ze sociologického hlediska pak je, jak např. muslimskou kulturu odmítáš "šmahem sakumprásk" - zatímco u komunisty, dokud nebudeš mít v ruce fotku jak je od krve, tak je vlastně nevinej.
      Ve skutečnosti - stejně jako imám hlásající radikální islamismus je zločinec a ne pomatený politik, tak úplně stejně je třeba nahlížet i na Fučíka. I on byl hlásnou troubou komunistické ideologie, která je přinejmenším stejně zvrhlá, jako ten islámský extrémismus.
      A´ť už to jeden nebo druhý dělá z přesvědčení, nebo z blbosti, tak je to prostě odsouzeníhodné a zločinné.

      PPS: A btw., Fučík byl placen cizím státem - nebo si myslíš, že svoji reportáž ze země, kde zítra znamená včera, dělal za své?Skrýt celý příspěvek

     • padre
      22:34 20.02.2021

      Podle všech indicií byl Fučík agent dublér,který ve finále přecenil své možnosti .

      Podle všech indicií byl Fučík agent dublér,který ve finále přecenil své možnosti .

  • padre
   18:20 17.02.2021

   Okolo Fučíka je těch nejasností poměrně mnoho.Začíná to už pravostí jeho díla ,,,Reportáž psaná na oprátce,, kdy se někdy uvádí že pravým autorem byl Ladislav Štoll,komunistický ...Zobrazit celý příspěvek

   Okolo Fučíka je těch nejasností poměrně mnoho.Začíná to už pravostí jeho díla ,,,Reportáž psaná na oprátce,, kdy se někdy uvádí že pravým autorem byl Ladislav Štoll,komunistický literát a pozdější šéfredaktor Tvorby.Další část jeho života, která je bílým místem v životopisu jsou jeho velmi časté pobyty v Východních Čechách.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    18:53 17.02.2021

    jelikoz existuje original rukopisu, bylo celkem snadne prokazat autenticitu, autorem byl opravdu Fucik a nikdo v textu originalu nedelal upravy.

    jelikoz existuje original rukopisu, bylo celkem snadne prokazat autenticitu, autorem byl opravdu Fucik a nikdo v textu originalu nedelal upravy.

    • padre
     20:49 17.02.2021

     Byla prokázána vysoká pravděpodobnost a nikoli plná autenticita.A to je rozdíl.Jeho časté pobyty ve Východních Čechách jsou zcela tabu.

     Byla prokázána vysoká pravděpodobnost a nikoli plná autenticita.A to je rozdíl.Jeho časté pobyty ve Východních Čechách jsou zcela tabu.

     • Jura99
      09:08 18.02.2021

      Ne, zkoumal to kriminalistický ústav už po revoluci v 90tých letech. Reportáž podle nich jednoznačně Fučík napsal.

      Ne, zkoumal to kriminalistický ústav už po revoluci v 90tých letech. Reportáž podle nich jednoznačně Fučík napsal.

     • Torong
      12:45 18.02.2021

      Jura99
      Tak jsi nebo nejsi odborník na Fučíka?

      Jura99
      Tak jsi nebo nejsi odborník na Fučíka?

     • padre
      20:45 18.02.2021

      Byl vypracován posudek ,ale plná autenticita díla prokázána nebyla. Štolla se nikdo nezeptal a už ani nezeptá.Někdy se také uvádí ,že se Gusta Fučíková za Fučíka provdala až v roce ...Zobrazit celý příspěvek

      Byl vypracován posudek ,ale plná autenticita díla prokázána nebyla. Štolla se nikdo nezeptal a už ani nezeptá.Někdy se také uvádí ,že se Gusta Fučíková za Fučíka provdala až v roce 1945 ,,in memoriam ,, i když podle oficiálních údajů uzavřeli sňatek už v roce 1938.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:45 19.02.2021

      padre: někdo si prostě bude mlít svou, i když se seriózně prokáže opak, proto konspirační teorie budou žít vždy, u bystřejších lidí ale samozřejmě padnou po první úvaze. Není nic ...Zobrazit celý příspěvek

      padre: někdo si prostě bude mlít svou, i když se seriózně prokáže opak, proto konspirační teorie budou žít vždy, u bystřejších lidí ale samozřejmě padnou po první úvaze. Není nic jednoduššího, než grafologicky rozebrat rukopis, navíc poměrně rozsáhlý (asi 180motáků) a také je snadné ověřit, jestli někdo text později neupravoval. Tuto práci udělal kriminalistický ústav v devadesátých letech. Také by nedávalo valnou logiku, aby onen Štolla napsal na oslavu hrdiny kromě celého díla také ty cenzurované motáky, které byly zveřejněny až po roce 89.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      20:36 19.02.2021

      Závidím vám váš poměrně jednoduchý pohled na svět a vzhledem k tomu ze se musela dělat expertiza v kriminalistickem ústavu,tak zřejmě věc není tak jednoznačná.Pokud si myslíte ze ...Zobrazit celý příspěvek

      Závidím vám váš poměrně jednoduchý pohled na svět a vzhledem k tomu ze se musela dělat expertiza v kriminalistickem ústavu,tak zřejmě věc není tak jednoznačná.Pokud si myslíte ze není nic jednoduššího než grafologicky rozebrat rukopis a vše je tak snadné a jasné ,tak byste byl pro padělatele ideální kavka..:-) A ten pan co se mu autorství přisuzuje nebyl Štolla ale Štoll.O jeho možném autorství se mluvilo už od padesátých let.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:16 20.02.2021

      padre: na vzorku rukopisu v rozsahu desitek stran rozpozna padelek student grafologie. Uspesne zfalsovat dlouhy text NELZE. Jedine v cem muze byt zadrhel je nedostatek jineho ...Zobrazit celý příspěvek

      padre: na vzorku rukopisu v rozsahu desitek stran rozpozna padelek student grafologie. Uspesne zfalsovat dlouhy text NELZE. Jedine v cem muze byt zadrhel je nedostatek jineho prokazatelneho rukopisu k porovnani. To ale nepredpokladam, ze by byl tento pripad, napr. predvalecny rukopis Fucika nepochybne existuje, kdyz byl spisovatel.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      22:24 20.02.2021

      Na grafologickém posudku se asi neshodneme.Další otázkou je ,jak se dozorci panu Kolínskému podařilo vynést takově množství motáků z věznice.Při vědomí toho ,že šlo o VIP vězně ...Zobrazit celý příspěvek

      Na grafologickém posudku se asi neshodneme.Další otázkou je ,jak se dozorci panu Kolínskému podařilo vynést takově množství motáků z věznice.Při vědomí toho ,že šlo o VIP vězně gestapa ,navíc hlídaného českými dozorci ,se zdá , že ředitel věznice a jeho podřízení nebyli členy dokonale fungujícího nacistického bezpečnostniho aparátu ,ale pětileté děti. Sám pan Kolínský se k tomuto tématu vyjádřil myslím pouze jednou ,těsně před rokem 1968,a to v tom smyslu že už je to dávno a ze chce mít hlavně klid.:-)Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   23:58 18.02.2021

   Fašizmu? A to odkedy? Takí boľševici s nacistami vo veľkom spolupracovali.... Boli spojencami. Nebolo teda proti komu bojovať. Ako by si sa zasa ty správal na mieste takého ...Zobrazit celý příspěvek

   Fašizmu? A to odkedy?

   Takí boľševici s nacistami vo veľkom spolupracovali.... Boli spojencami. Nebolo teda proti komu bojovať.

   Ako by si sa zasa ty správal na mieste takého Imricha Gablecha, ktorého sovietske gestapo poslalo na otrocké práce? Ako mnoho iných Čechov a Slovákov...Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  09:32 17.02.2021

  Velká gratulace. Komerční úspěch bez referenční zakázky ve vlastní armádě svědčí o předpokládané kvalitě produktu. Jen tak dál snad se dočkáme těchto strojů i u nás.

  Velká gratulace. Komerční úspěch bez referenční zakázky ve vlastní armádě svědčí o předpokládané kvalitě produktu. Jen tak dál snad se dočkáme těchto strojů i u nás.

  • danny
   11:49 17.02.2021

   Vietnam je co se týče reference určitě jiná váhová kategorie, než Senegal. Navíc centrum podpory zde by mohlo napomoci dalším zakázkám v regionu.

   Vietnam je co se týče reference určitě jiná váhová kategorie, než Senegal. Navíc centrum podpory zde by mohlo napomoci dalším zakázkám v regionu.

  • stirling
   11:53 17.02.2021

   Naprostý souhlas, zase se ukazuje jak umíme na tom svém hledat primárně negativa. To, že se stroj (takto drahý a sofistikovaný) prodá nejdříve do zahraničí je skoro unikát. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

   Naprostý souhlas, zase se ukazuje jak umíme na tom svém hledat primárně negativa.
   To, že se stroj (takto drahý a sofistikovaný) prodá nejdříve do zahraničí je skoro unikát. Navíc tady ty gratulace jsou z větší části pro Omnipol ač jsem si v minulosti myslel své, tak aspoň ty peníze investují doma a hlavně to umí i prodat. Klobouk dolů, snad budou následovat další.Skrýt celý příspěvek

 • pavel rampir
  08:52 17.02.2021

  Pan Miroslav si nevšiml že v době prodeje defoliantu byla republika co se jmenovala Československá socialistická a mnoho komoušských představitelů byli Slováci- Husák, Bilak, ...Zobrazit celý příspěvek

  Pan Miroslav si nevšiml že v době prodeje defoliantu byla republika co se jmenovala Československá socialistická a mnoho komoušských představitelů byli Slováci- Husák, Bilak, Dzůr, Colotka, Široký, Šmitke a mnozí další....takže myslím že by si měl zamésti před vlastním prahem.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   14:04 17.02.2021

   A ja som niečo také písal? Písal som o súdruhoch v ČSSR. Nikoho som nemenoval a ani som nespomínal samostatne ani jednu krajinu bývalého ČS. Tak o čo ide?

   A ja som niečo také písal? Písal som o súdruhoch v ČSSR. Nikoho som nemenoval a ani som nespomínal samostatne ani jednu krajinu bývalého ČS. Tak o čo ide?

  • Ján Paliga
   00:15 19.02.2021

   ... Šmidke, rodák z Vítkovic, sa poslovačil z mena Karel Schmidke....

   ... Šmidke, rodák z Vítkovic, sa poslovačil z mena Karel Schmidke....

   • padre
    20:46 19.02.2021

    Viliam Széles -maďarské národnosti .....pozdější slovenský předseda Československé vlády Viliam Široký .

    Viliam Széles -maďarské národnosti .....pozdější slovenský předseda Československé vlády Viliam Široký .

 • Pavel1
  21:58 16.02.2021

  ".. řešila na počátku 90. let u dodávek letadel L-59E do Egypta. Aero muselo vytvořit s Egyptem pomocí firemního letounu L-410 pravidelný letecký most. Nezvládnutá egyptská akce ...Zobrazit celý příspěvek

  ".. řešila na počátku 90. let u dodávek letadel L-59E do Egypta. Aero muselo vytvořit s Egyptem pomocí firemního letounu L-410 pravidelný letecký most. Nezvládnutá egyptská akce Aero zadlužila a tento dluh (a úroky) Aero zatěžoval až do privatizace v roce 2007."
  Pokud je mi známo, tak v Egyptě Aero muselo hlavně řešit nezvládnutý husákův motor.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   22:50 16.02.2021

   Rovněž autor zapomněl zmínit, že Aero pak ještě dodávalo L-39ZA do Thajska (elektronika pocházela z Izraele).

   Rovněž autor zapomněl zmínit, že Aero pak ještě dodávalo L-39ZA do Thajska (elektronika pocházela z Izraele).

  • Sergej7490
   08:20 17.02.2021

   Motor bol v poriadku, v poriadku vsak neboli egyptsky mechanici a piloti. Egypt sa v jednom bode rozhodol, ze tie lietadla vlastne nechce a snazil sa vsemozne poukazat na ich chyby ...Zobrazit celý příspěvek

   Motor bol v poriadku, v poriadku vsak neboli egyptsky mechanici a piloti. Egypt sa v jednom bode rozhodol, ze tie lietadla vlastne nechce a snazil sa vsemozne poukazat na ich chyby - aj nie uplne cistymi postupmi - napr pri vysetrovani havarii.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    10:42 17.02.2021

    Ne nebyl, byly s ním, speciálně v horkém prostředí Egypta neustálé problémy. Ostatně ani není divu když se výroba něčeho tak sofistikovaného jako je proudový motor čistě z ...Zobrazit celý příspěvek

    Ne nebyl, byly s ním, speciálně v horkém prostředí Egypta neustálé problémy.
    Ostatně ani není divu když se výroba něčeho tak sofistikovaného jako je proudový motor čistě z politických důvodů přidělí firmě, která nic takového nikdy nedělala přesto, že v tom samém státě máte jinou firmu, která letecké motory vyrábí desítky let.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     11:48 17.02.2021

     Kdovíproč to ale nebyl jediný případ, byla jich celá řada, kdy přesun výroby znamenal dramatický pokles kvality, např. dodávková auta, fichtly, traktory, lokomotivám z SMZ Dubnica ...Zobrazit celý příspěvek

     Kdovíproč to ale nebyl jediný případ, byla jich celá řada, kdy přesun výroby znamenal dramatický pokles kvality, např. dodávková auta, fichtly, traktory, lokomotivám z SMZ Dubnica se říkalo "pomsta Slováků" a automobilka BAZ za deset let ani nerozjela výrobu finálního výrobku. Pozn. nepíšu to, abych se stal zase terčem bojovníka Miroslava, píšu to jako jev, který existoval, s mě neznámými příčinami.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      12:43 17.02.2021

      Navíc tento jen nebyl vůbec specifickej pro přesun výroby na Slovensko (byť těch bylo více). Podobný zabití výrobku přesunem někam, kde se to neumělo, jde najít i v rámci Česka.

      Navíc tento jen nebyl vůbec specifickej pro přesun výroby na Slovensko (byť těch bylo více). Podobný zabití výrobku přesunem někam, kde se to neumělo, jde najít i v rámci Česka.

     • Clanek
      14:55 17.02.2021

      @Logik Prirozene. Ono tim spolecnim jmenovatelem totiz neni Slovensko, ale to "presun nekam kde o tom nemaj paru a zacinaj na zelene louce". Kdyz to navic vemou do rukou ti, kterym ...Zobrazit celý příspěvek

      @Logik
      Prirozene. Ono tim spolecnim jmenovatelem totiz neni Slovensko, ale to "presun nekam kde o tom nemaj paru a zacinaj na zelene louce". Kdyz to navic vemou do rukou ti, kterym to hlavne politicky myslelo...Skrýt celý příspěvek

     • Draculos
      22:38 17.02.2021

      To je čarovné, že keď Nemci na Slovensko presunuli výrobu najzlozitejsich áut, čo vyrábajú (a nielen áut), tak prepad kvality nenastal. Ale vy dokážete žiit 28 ročnú históriu, ako ...Zobrazit celý příspěvek

      To je čarovné, že keď Nemci na Slovensko presunuli výrobu najzlozitejsich áut, čo vyrábajú (a nielen áut), tak prepad kvality nenastal. Ale vy dokážete žiit 28 ročnú históriu, ako by to bolo dnes. Dokonca aj tie lietadla v kategóriach UL a LSA tu dokážeme vyrábať jedni z najlepších na svete. Ako dlho vás to ešte budú držať, tieto komunistické krivdy? Aj tie SmKH Dana sú najhoršie na svete aj po 35 rokoch co boli vyrobené a teraz ich s veľkou slávou modernizujete...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:13 18.02.2021

      Draculos: za socíku se flákalo všude a všechno, někde víc někde míň. U těch jmenovaných výrobků a podniků zřejmě selhávalo vedení. Nakonec sám píšeš, že když to vede VW, tak jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      Draculos: za socíku se flákalo všude a všechno, někde víc někde míň. U těch jmenovaných výrobků a podniků zřejmě selhávalo vedení. Nakonec sám píšeš, že když to vede VW, tak jsou výsledky dobré. Samozřejmě dnes po 40letech je také robotizace úplně jinde a na lidském fortelu v některých oborech už nezáleží, v těch fabrikách nakonec pracuje řada agenturních pracovníků z Balkánu a z východu a zjevně to s kvalitou dokáže vedení uhlídat.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      00:32 19.02.2021

      @ Draculos "To je čarovné, že keď Nemci na Slovensko presunuli výrobu najzlozitejsich áut, čo vyrábajú (a nielen áut), tak prepad kvality nenastal. " O tom zadaní výroby pre ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Draculos

      "To je čarovné, že keď Nemci na Slovensko presunuli výrobu najzlozitejsich áut, čo vyrábajú (a nielen áut), tak prepad kvality nenastal. "

      O tom zadaní výroby pre podnik, ktorý s výrobou leteckých motorov nemal žiadne skúsenosti a problémom v projektovej dokumentácii zo ZSSR už bolo popísaného dosť...

      Rozhodnutie o výrobe DV malo jediné zaklínadlo - konverzia zbrojárskeho priemyslu.... Žiaľ, v nerozumnom rozhodnutí o výrobe DV-2 na Slovensku sa zbytočne utopili milióny.....Skrýt celý příspěvek

   • logik
    12:41 17.02.2021

    Motor nebyl v pořádku. Defakto výměna motoru bylo to, co bylo impulsem pro vývoj L-159. Když už se dělal tak velkej zásah jako zástavba nového motoru, tak se k tomu přihodil další ...Zobrazit celý příspěvek

    Motor nebyl v pořádku. Defakto výměna motoru bylo to, co bylo impulsem pro vývoj L-159. Když už se dělal tak velkej zásah jako zástavba nového motoru, tak se k tomu přihodil další vývoj.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:51 16.02.2021

  Letos je to další dobrá zpráva z domácího obranného průmyslu, po DITĚ a akvizici Coltu zbrojovkou. 12 letadel už je slušná dávka, která dá práci leteckým mechanikům na pár let.

  Letos je to další dobrá zpráva z domácího obranného průmyslu, po DITĚ a akvizici Coltu zbrojovkou. 12 letadel už je slušná dávka, která dá práci leteckým mechanikům na pár let.

  • Miroslav
   16:56 16.02.2021

   DITA konkrétne ako vylepšila český zbrojný priemysel? Veď ešte neexistuje ani prototyp. Hlavne, že húfnicu EVA si kritizoval lebo existuje len ako prototyp.

   DITA konkrétne ako vylepšila český zbrojný priemysel? Veď ešte neexistuje ani prototyp. Hlavne, že húfnicu EVA si kritizoval lebo existuje len ako prototyp.

   • skelet
    17:14 16.02.2021

    Tož už prosakují informace, že Dita může být ovládaná dálkové z tabletu. Případně ten tablet může ovládat více houfnic. Jak už to zaznělo několikrát. Ta technologická demonstrace ...Zobrazit celý příspěvek

    Tož už prosakují informace, že Dita může být ovládaná dálkové z tabletu. Případně ten tablet může ovládat více houfnic. Jak už to zaznělo několikrát. Ta technologická demonstrace není o tom co je vidět, ale o tom co vidět není.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     17:24 16.02.2021

     Ja tu narážam čisto na Juru a jeho vyjadrenia. EVA mu smrdela lebo prototyp ale technický demonštrátor mu stačí ak je český. Zuzana je podľa neho zastaraný koncept ale Dita, v ...Zobrazit celý příspěvek

     Ja tu narážam čisto na Juru a jeho vyjadrenia. EVA mu smrdela lebo prototyp ale technický demonštrátor mu stačí ak je český. Zuzana je podľa neho zastaraný koncept ale Dita, v podstate kópia Zuzany je super. Zuzana nie, lebo načo pancierovanú húfnicu keď Caesar... Ale Dita by mu bola dobráSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:36 16.02.2021

      Sklidni se, přestaň honit tu svou lišku, nepíšu nic o Slovensku, nic o Evě, nic o Zuzaně. Pouze píšu, že letos přišly tři dobré zprávy z domácího, tj. českého obranného průmyslu.

      Sklidni se, přestaň honit tu svou lišku, nepíšu nic o Slovensku, nic o Evě, nic o Zuzaně. Pouze píšu, že letos přišly tři dobré zprávy z domácího, tj. českého obranného průmyslu.

     • skelet
      17:38 16.02.2021

      Vaše trapné poměřování pindíků je tu celkem známé.
      Nicméně ptal ses čím Dita zlepšila český zbrojní průmysl. Odpověděl jsem.

      Vaše trapné poměřování pindíků je tu celkem známé.
      Nicméně ptal ses čím Dita zlepšila český zbrojní průmysl. Odpověděl jsem.

   • Jura99
    17:31 16.02.2021

    Píšu snad, že Dita vylepšila český zbrojní průmysl ? Ne. Pouze, že patří mezi letošní dobré zprávy z domácího obranného průmyslu. Evu jsem nekritizoval kvůli prototypu, ale mj. ...Zobrazit celý příspěvek

    Píšu snad, že Dita vylepšila český zbrojní průmysl ? Ne. Pouze, že patří mezi letošní dobré zprávy z domácího obranného průmyslu. Evu jsem nekritizoval kvůli prototypu, ale mj. kvůli malé zásobě munice.Skrýt celý příspěvek

   • Pepin Nešpor
    18:31 16.02.2021

    Miroslav šíleně se pletete ve Šternberku kde sídlí Excalibur Army už mají komplet DITU!!! Je ve zkouškovém a jede na IDEX! A bohužel má větší potenciál na trhu jak slavná ZUZANA. ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav šíleně se pletete ve Šternberku kde sídlí Excalibur Army už mají komplet DITU!!! Je ve zkouškovém a jede na IDEX!
    A bohužel má větší potenciál na trhu jak slavná ZUZANA.
    Ano má hlaveň jen v uvozovkách 45 ráži oproti 52, ale věřte, že brzy budou zajemci.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:25 16.02.2021

     Mají komplet technologický demonstrátor. Jaký má potenciál se se teprve uvidí.
     Ovšem zájemci se jistě už před šternberskou továrnou staví do řady.....

     Mají komplet technologický demonstrátor. Jaký má potenciál se se teprve uvidí.
     Ovšem zájemci se jistě už před šternberskou továrnou staví do řady.....

 • Miroslav
  16:32 16.02.2021

  Paradoxne, vietnamskí súdruhovia si pomenovali svoju letku po českom bolševikovi asi na znak priateľstva, aj keď súdruhovia v ČSSR vyrábali a predávali imperialistom Agent Orange ...Zobrazit celý příspěvek

  Paradoxne, vietnamskí súdruhovia si pomenovali svoju letku po českom bolševikovi asi na znak priateľstva, aj keď súdruhovia v ČSSR vyrábali a predávali imperialistom Agent Orange s ktorým potom práškovali súdruhov vo Vietname. Darmo, doláre nesmrdeli ani československým budovateľomSkrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:46 16.02.2021

   Pesticid ze Spolany Neratovice se nejmenoval Agent Orange a byl prodáván na trhu. Že jej kupující přes řetěz dalších firem poslal k US Air Force, která jej zneužila k šílené ...Zobrazit celý příspěvek

   Pesticid ze Spolany Neratovice se nejmenoval Agent Orange a byl prodáván na trhu. Že jej kupující přes řetěz dalších firem poslal k US Air Force, která jej zneužila k šílené myšlence zbavit rozsáhlý porost listí a způsobila ekologickou a zdravotní katastrofu, za to Spolana nemůže. A nepřijde mi vtipné, že se dodnes kvůli tomu rodí ve Vietnamu postižené děti. Aby nedošlo k omylu, chci poznamenat, že sympatizuju s pravicí.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    16:51 16.02.2021

    No jasné, oni o tom ani nevedeli. A preto to predávali cez reťazec firiem ,,na tajňáša"

    No jasné, oni o tom ani nevedeli. A preto to predávali cez reťazec firiem ,,na tajňáša"

    • Jura99
     16:57 16.02.2021

     Zdá se, že musíš znát detaily, pouč mě, kdo podle tebe z ČSSR věděl, že pesticid ze Spolany sypou Američani Vietnamcům na hlavu ?

     Zdá se, že musíš znát detaily, pouč mě, kdo podle tebe z ČSSR věděl, že pesticid ze Spolany sypou Američani Vietnamcům na hlavu ?

     • Miroslav
      17:11 16.02.2021

      Prečo sa zase hraješ na mentálne retardovaného? Spolana nič nepredávala. Predával to Podnik zahraničného obchodu, teda v podstate štátna organizácia ktorá veľmi dobre vedela čo sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Prečo sa zase hraješ na mentálne retardovaného? Spolana nič nepredávala. Predával to Podnik zahraničného obchodu, teda v podstate štátna organizácia ktorá veľmi dobre vedela čo sa deje vo Vietname. Ostatne, prečo by s tým robili tajnosti a predávali to cez prostredníkov keby šlo len o bežný biznis, že?Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:26 16.02.2021

      Máš pocit, že píšu, že prodávala Spolana ? Opět slyšíš trávu růst a čteš věci, které vůbec nepíšu. Pochopitelně, že obchody šly přes PZO, ale ten podnik nebyla kapitalistická ...Zobrazit celý příspěvek

      Máš pocit, že píšu, že prodávala Spolana ? Opět slyšíš trávu růst a čteš věci, které vůbec nepíšu. Pochopitelně, že obchody šly přes PZO, ale ten podnik nebyla kapitalistická buňka, která by šla na ruku americké armádě. O tom by musel vědět příslušný ministr i vláda, kdyby to vědomě dodávali jako surovinu do Orange.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:42 16.02.2021

      Podnik zahraničného obchodu bol pod dohľadom štátu. Dokonca existuje fotografia ako to američania miešajú na nejakom letisku a tam sud s logom Spolana. Si myslíš, že tajné služby ...Zobrazit celý příspěvek

      Podnik zahraničného obchodu bol pod dohľadom štátu. Dokonca existuje fotografia ako to američania miešajú na nejakom letisku a tam sud s logom Spolana. Si myslíš, že tajné služby spali a v ČSSR netušili, čo s tým robia? Nemyslíš vážne...Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      20:40 16.02.2021

      Smutný příběh tohle fórum. Jura napíše jasný fakt, ale jen proto, že USA dělali ve Vietnamu doslova prasárny jak na obyvatelstvu tak na pralesech a přesto dostává mínusy. Za co? Že ...Zobrazit celý příspěvek

      Smutný příběh tohle fórum. Jura napíše jasný fakt, ale jen proto, že USA dělali ve Vietnamu doslova prasárny jak na obyvatelstvu tak na pralesech a přesto dostává mínusy. Za co? Že napíše pravdu? Pak tohle už opravdu nechápu.
      To Miroslav
      To že to tušily tajný služby nic neznamená pokud víte jak tajný služby fungují. Ony tyhle věci do světa neroztrubuji a chemici ve Spolaně neměli ani potuchy co se s tím děje.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      21:02 16.02.2021

      Eagle: za co Jura dostává mínusy? Za to, že nesmyslně mluví o Spolaně, když Vietnamci nepojmenovali letku po Spolaně, ale po Fučíkovi. Tedy tím vyjadřují vztah nikoli ke Spolaně, ...Zobrazit celý příspěvek

      Eagle: za co Jura dostává mínusy? Za to, že nesmyslně mluví o Spolaně, když Vietnamci nepojmenovali letku po Spolaně, ale po Fučíkovi. Tedy tím vyjadřují vztah nikoli ke Spolaně, ale k Č(SS)R jako takové - a náš stát dobře věděl, na co ty pesticidy budou použité, když je prodával.Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      22:38 16.02.2021

      Nesmyslně? To že poukáže na historický argument je nesmyslné? Jinak první kdo začal něco plácat o pesticidech byl Miroslav, Jura to jen dopresnil. Jinak mě celkem udivuje s jakou ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesmyslně? To že poukáže na historický argument je nesmyslné? Jinak první kdo začal něco plácat o pesticidech byl Miroslav, Jura to jen dopresnil. Jinak mě celkem udivuje s jakou skalopevnosti tvrdite, že Spolana věděla k čemu ten pesticid USA využívá. V té době jste tak maximálně poslouchali načerno Beatles nebo čůrali s otcem na plot, ale tohle víte s naprostou jistotou, přitom ta pointa je ta, že USA používali plošně pesticid,nikoliv zda o tom ve Spolaně někdo věděl či nikoliv. Ale jistě pokud nechceš argumentovat nesmyslně jako Jura doložíš svá tvrzení o nějaké fakta, například o oficiální prohlášení Spolany, které existuje a je dohledatelné na netu právě k výrobě části látky použité při míchání US koktejlu.Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      22:39 16.02.2021

      Oprava historicky fakt, nikoli argument

      Oprava historicky fakt, nikoli argument

     • Scotty
      23:13 16.02.2021

      Eagle Buď byla tehdejší rozvědka naprosto neschopná nebo věděli naprosto přesně k čemu se to používá, ale tvrdá měna byla přednější než vietnamští soudruzi. Co se zdá jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Eagle
      Buď byla tehdejší rozvědka naprosto neschopná nebo věděli naprosto přesně k čemu se to používá, ale tvrdá měna byla přednější než vietnamští soudruzi. Co se zdá jako pravděpodobnější varianta je na vkusu každého soudruha.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      23:33 16.02.2021

      Scotty: Američany ten skvělý nápad zbavit džungli listí kvůli zbavení úkrytu partyzánů napadl poměrně originálně a použili jej (neúspěšně) jako první na světě. Pochybuju, že by ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Američany ten skvělý nápad zbavit džungli listí kvůli zbavení úkrytu partyzánů napadl poměrně originálně a použili jej (neúspěšně) jako první na světě. Pochybuju, že by někoho v ČSSR vůbec napadlo, co v USA teprve plánují. Tvrzení, že to kdokoliv z ČSSR věděl, je ničím nepodložené. Spolana přes PZO prodala chemikálii, ale pouze jednu ze složek cílového produktu, defoliantu Agent Orange. Obchod s chemikáliemi napříč železnou oponou probíhal asi docela běžně, SSSR např. dodával ropu do západní Evropy a asi nikdo nepátral, jestli ta ropa třeba pohání americké tanky v německé okupační zóně.Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      05:51 17.02.2021

      To scoty Špatně položená otázka. To se musíte ptát takto, to byla tak neschopná americká tajná služba že nedokala přes prostředníky utajit důvod nákupu těch látek? Jak již zde bylo ...Zobrazit celý příspěvek

      To scoty
      Špatně položená otázka. To se musíte ptát takto, to byla tak neschopná americká tajná služba že nedokala přes prostředníky utajit důvod nákupu těch látek? Jak již zde bylo řečeno, šlo to přes prostředníky ale nikoliv z české strany ale ze strany USA. Za druhé, myslíte si že USA by riskovalo to, že ČSSR zjistí důvod nákupu a ten zarazí? Jinak pochybuju že Československo plytvalo zdroji z rozvědky na to, aby zjišťovali kam a co se bude dík s nějakou chemickou látkou, která snad kromě v zemědělství nejde jinde použít. Tak tajné služby nepracují, mají stanovené zájmy a nehoní se za každým zahraničním obchodem. Začlo by je to zajímat až v době, kdy by se vyskytly fotografie nebo indicie že ta látka je zneužívána a to zejména proto, že by to mohlo poškodit obchodní zájmy s Vietnamem, protože prodej zbraní Vietnamu byl řádech stovek milionů, kdežto kšeft s chemikálií těžko dosahoval těchto hodnot. Další důvod a více pravděpodobnější je ten, že sudy že Spolany mohla najít vietnamská rozvědka po dobití nějakých letišť či skladu po USA a jistě by naléhali na ČSSR na okamžitém zastavení obchodu.
      Proto věřím vyjádření Spolany o tom, že tento fakt se dozvěděli ihned po válce.Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      10:54 17.02.2021

      Viz prohlášení Spolany:
      https://arnika.org/spolana-ner...

      Viz prohlášení Spolany:
      https://arnika.org/spolana-ner...

     • logik
      13:16 17.02.2021

      Eagle: Miroslav mluvil o vztahu ČR a Vietnamu. Fakt, zdali o něčem věděla nebo nevěděla Spolana, k na tomto vztahu nemění vůbec nic. Citování takového (byť třeba pravdivého faktu) ...Zobrazit celý příspěvek

      Eagle: Miroslav mluvil o vztahu ČR a Vietnamu. Fakt, zdali o něčem věděla nebo nevěděla Spolana, k na tomto vztahu nemění vůbec nic.
      Citování takového (byť třeba pravdivého faktu) se nazývá offtopic a je pokládáno
      za argumentační faul.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:59 17.02.2021

      logik: a četl jsi vlákno od začátku ? Miroslav ve zkratce vidí jako paradoxní, že Vietnam skládá hold českému komunistovi Fučíkovi, když jiní čs. komunisté údajně vědomě sypali na ...Zobrazit celý příspěvek

      logik: a četl jsi vlákno od začátku ? Miroslav ve zkratce vidí jako paradoxní, že Vietnam skládá hold českému komunistovi Fučíkovi, když jiní čs. komunisté údajně vědomě sypali na Vietnamce Agent Orange prostřednictvím US Air force. Argumentační faul par excellence je přesvědčovat bez důkazu ve zdejší diskusi, že čs soudruzi to vědět museli, protože měli rozvědku. Rozvědku má každý stát, takže podle této logiky by každá neplecha, která se v historii stala, musela být aktérům už dopředu známa.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      18:48 17.02.2021

      Těch podivných vývozů produktů československého průmyslu na,,druhou stranu barikády ,,bylo víc. Známý je vývoz automatických pušek z ČSSR do Afghánistánu pro vůdce mudžahedínů ...Zobrazit celý příspěvek

      Těch podivných vývozů produktů československého průmyslu na,,druhou stranu barikády ,,bylo víc. Známý je vývoz automatických pušek z ČSSR do Afghánistánu pro vůdce mudžahedínů Šáha Masůda ,který jimi při obraně Pandšírskeho údolí decimoval útočící sovětské vojáky. To tehdy také nikdo nepředpokládal...Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:59 17.02.2021

      Eagle: Jenže tady nejde o Spolanu. Tomu, že ve Spolaně o skutečném využití té složky nevěděli věřím. Že o tom nevěděli na 1 správě SNB, tak tomu naopak nevěřím ani trochu. Že by ...Zobrazit celý příspěvek

      Eagle:
      Jenže tady nejde o Spolanu. Tomu, že ve Spolaně o skutečném využití té složky nevěděli věřím. Že o tom nevěděli na 1 správě SNB, tak tomu naopak nevěřím ani trochu. Že by soudruzi prodali na západ jedovatou chemickou látku a nezajímalo je k čemu ji imerialisti asi tak potřebujou?Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:34 18.02.2021

      Torong: podle tebe měli být na 1. správě SNB vynalézavější než Američani a mělo je napadnout dříve než je, že tu chemikálii lze použít jako jednu ze složek pro výrobu jiné ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong: podle tebe měli být na 1. správě SNB vynalézavější než Američani a mělo je napadnout dříve než je, že tu chemikálii lze použít jako jednu ze složek pro výrobu jiné chemikálie, pomocí které zbaví džungli listí a na Vietcong bude lépe vidět ? Když to takto do té doby ještě nikdo použít nezkusil ? Tak to máš hodně naivní představy o fungování rozvědky. Asi jako kdyby CIA už dlouho před 11.9.01 věděla, že výuka pilotování zcela jistě jednou vyústí v destrukci WTC. Nechce se mi hledat podrobnosti, ale myslím, že kupující od PZO nebyli US Air Force, ale nějací Holanďani.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      16:22 18.02.2021

      Jura "logik: a četl jsi vlákno od začátku ? Miroslav ve zkratce vidí jako paradoxní, že Vietnam " Ano, četl. Miroslav vůbec nemluvil o Spolaně. Tedy jakákoli argumentace Spolanou ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura
      "logik: a četl jsi vlákno od začátku ? Miroslav ve zkratce vidí jako paradoxní, že Vietnam "
      Ano, četl. Miroslav vůbec nemluvil o Spolaně. Tedy jakákoli argumentace Spolanou je prostě mimo a offtopic.

      Argumentace PZO a souvisejícími strukturami, kterou používáš teď, je podstatně korektnější argumentací: narozdíl od Spolany to má smysl a vztah k Miroslavovu příspěvku. Tak jsi ale v tom postu, za který jsi dostal mínusy, prostě neargumentoval.

      PS: Tím, že ta argumentace má smysl neříkam, že je fakticky správně. To posoudit neumím, byť bych se klonil k názoru, že přinejmenším nějaké indicie český stát a tedy i PZO měl, přinejmenším, že jde o velmi podezřelý obchod.Skrýt celý příspěvek

  • mexir
   09:02 20.02.2021

   Obecně nejen tenhle pesticid, ale i další podobné Spolana nevyráběla, ale ředila z dovozených koncentrátů. Byl to běžný postup firmy MONSANTO a jiných. Obcházeli embargo a ekology ...Zobrazit celý příspěvek

   Obecně nejen tenhle pesticid, ale i další podobné Spolana nevyráběla, ale ředila z dovozených koncentrátů. Byl to běžný postup firmy MONSANTO a jiných. Obcházeli embargo a ekology na západě. Jak mi táta vyprávěl byl to pro soudruhy obrovský kšeft. Držely obsah "aktivní" látky na spodní hranici a zůstalo jim něco málo pro vlastní prodej. Proto ten zájem.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  11:49 16.02.2021

  Tak ten Fučík je vtipný, evidentně Vietnam alespoň v propagandistické rovině drží komunistickou myšlenku dál. Ti piloti by se asi divili kdyby věděli kdo byl ve skutečnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ten Fučík je vtipný, evidentně Vietnam alespoň v propagandistické rovině drží komunistickou myšlenku dál. Ti piloti by se asi divili kdyby věděli kdo byl ve skutečnosti Fučík.
  Jinak samozřejmě super zpráva, teď ještě Maďaři, LOM a vývoj je pokrytý. Vše nad to už bude zisk.
  Stejně tak je zajímavé, že vietnamští piloti nebudou z Texanů přecházet na Jak 130, ale bude tam mezi stupeň v podobě L 39NG, zřejmě je ta "propast" moc velká, případně (nebo také) jde o ekonomiku.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   12:23 16.02.2021

   Měli by před dodáním letadel požadovat přejmenování na pluk profesora Horáka. :) První potvrzený zákazník je pro projekt L-39NG nepochybně velice dobrá zpráva. Zvlášť po té co ...Zobrazit celý příspěvek

   Měli by před dodáním letadel požadovat přejmenování na pluk profesora Horáka. :)
   První potvrzený zákazník je pro projekt L-39NG nepochybně velice dobrá zpráva. Zvlášť po té co různé předjednané kontakty uvázly na mrtvém bodě. Jsem taky zvědav jestli se i u nás začne konečně něco dít. Už je to skoro dva roky co Babiš tenhle nákup smetl ze stolu. Ovšem začíná to spíš vypadat že je tahle vláda ve stavu klinické smrti a mnoho se už od ní očekávat nedá.Skrýt celý příspěvek

   • faraonamumu
    12:29 16.02.2021

    Stačí počkat do října, snad přinese nový vítr do plachet.

    Stačí počkat do října, snad přinese nový vítr do plachet.

    • Nesher
     12:35 16.02.2021

     Doufejme, na druhou stranu dohodnout se s Piráty na čemkoliv a na rozpočtu MO bude velmi obtížné.

     Doufejme, na druhou stranu dohodnout se s Piráty na čemkoliv a na rozpočtu MO bude velmi obtížné.

     • Scotty
      15:50 16.02.2021

      Když jsem se díval do koaliční smlovy Pirátů a STAN, tak je tam k financování armády jen takový velice obecný odstavec. /Podporujeme stabilní a předvídatelné financování obrany a ...Zobrazit celý příspěvek

      Když jsem se díval do koaliční smlovy Pirátů a STAN, tak je tam k financování armády jen takový velice obecný odstavec.
      /Podporujeme stabilní a předvídatelné financování obrany a pozvolné navyšování jejího rozpočtu směrem k společným cílům v NATO, a to zejména v návaznosti na přípravu smysluplných projektů posilujících bezpečnost našich obyvatel a přispívajících k rozvoji vědy a výzkumu./
      Ovšem pokud budou skládat příští vládu, tak nepochybně v koalici se SPOLU. Mám pocit že Piráti post ministra obrany nárokovat nebudou. Navíc je tu pořád větší naděje na růst rozpočtu než za současné situace, kdy se Babiš musí o každou miliardu handrkovat s komoušema.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      16:23 16.02.2021

      Scotty
      Post MO asi ne, ale financí určitě chtít budou. Jinak ta partaj, jako všechny levicové strany má pacifismus a antiamerikanismus v DNA.

      Scotty
      Post MO asi ne, ale financí určitě chtít budou. Jinak ta partaj, jako všechny levicové strany má pacifismus a antiamerikanismus v DNA.

     • Jura99
      16:54 16.02.2021

      Vláda naší aktuální opozice bude z bláta do louže a to nejen v oblasti obrany. Zírám s otevřenou pusou, že handlují při schvalování nouzového stavu.

      Vláda naší aktuální opozice bude z bláta do louže a to nejen v oblasti obrany. Zírám s otevřenou pusou, že handlují při schvalování nouzového stavu.

     • Scotty
      16:56 16.02.2021

      Nesher Neřekl bych že je možné Pirátskou stranu paušalizovat a dát jim jednouchou nálepku. V té straně je snad tolik názorových proudů kolik mají členů a rozhodně si nemyslím že ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Neřekl bych že je možné Pirátskou stranu paušalizovat a dát jim jednouchou nálepku. V té straně je snad tolik názorových proudů kolik mají členů a rozhodně si nemyslím že antiamerikanismus nějak převažuje. To už je spíš u některých představitelů čitelnější odpor ke zbrojení. Ovšem o tom financování obrany se bude stejně rozhodovat až po volbách při sestavování koaliční smlovy.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:56 16.02.2021

      Bude zajímavé sledovat, jak dlouhou budou mít existenci koalice stran slepených proti ANO. Snad se po volbách moc nerozhádají. Zrovna minulý čtvrtek se opozice ukázala v plné ...Zobrazit celý příspěvek

      Bude zajímavé sledovat, jak dlouhou budou mít existenci koalice stran slepených proti ANO. Snad se po volbách moc nerozhádají.
      Zrovna minulý čtvrtek se opozice ukázala v plné parádě. Podmínit odhlasování nouzového stavu tím, že proto buď budou hlasovat všichni nebo nikdo, tak že ve výsledku se řídí rozhodnutím takového megapopulisty jakým je Okamura.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:39 16.02.2021

      Jura99
      Já spíš zírám s otevřenou pusou na to co poslední dobou předvádí momemtálně vládnocí strana důchodců za životní jistoty.

      Jura99
      Já spíš zírám s otevřenou pusou na to co poslední dobou předvádí momemtálně vládnocí strana důchodců za životní jistoty.

  • liberal shark
   12:41 16.02.2021

   Taky mně to trklo. Zdá se, že na moderní sofistikované cvičné letouny nejde jen tak snadno přejít ze základního výcviku. Je tedy otázka, zda musto nich raději nepořídit rovnou ...Zobrazit celý příspěvek

   Taky mně to trklo. Zdá se, že na moderní sofistikované cvičné letouny nejde jen tak snadno přejít ze základního výcviku. Je tedy otázka, zda musto nich raději nepořídit rovnou spárky bojových letounů.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    13:03 16.02.2021

    To by bylo asi pěkně drahé. Přeci jen takový Jak 130, M345 či T50 vyjdou provozně levněji. Mě spíš zaráží ten další mezistupeň u Vietnamců. Přeci normálně je to cvičný ...Zobrazit celý příspěvek

    To by bylo asi pěkně drahé. Přeci jen takový Jak 130, M345 či T50 vyjdou provozně levněji. Mě spíš zaráží ten další mezistupeň u Vietnamců. Přeci normálně je to cvičný turbovrtulový/lehký proudový letoun letoun, pak těžší cvičný proudový a nakonec bojový. Takže si říkám jestli není Jak 130 i pro piloty co prošli výcvikem byť na špičkovém Texanu příliš náročný, nebo naopak příliš provozně náročný, aby se proudový výcvik odehrál jen na něm. Případně kombinace obého.Skrýt celý příspěvek

    • danny
     15:53 16.02.2021

     Nesher: co jsem četl, tak je ten skok mezi vrtulákem a Jakem hodně. Plus je Jak 130 na provoz podstatně nákladnější, než L-39. A na základní výcvik je toho stroje škoda.

     Nesher: co jsem četl, tak je ten skok mezi vrtulákem a Jakem hodně. Plus je Jak 130 na provoz podstatně nákladnější, než L-39. A na základní výcvik je toho stroje škoda.

     • Nesher
      16:01 16.02.2021

      Ale spousta armád to tak má, jen co mě napadá z hlavy Američané (Texan, T38/T7, bojové letadlo) Poláci (Orlík, M345, bojové letadlo). Prostě třístupňový systém. Znamená to, že Jak ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale spousta armád to tak má, jen co mě napadá z hlavy Američané (Texan, T38/T7, bojové letadlo) Poláci (Orlík, M345, bojové letadlo). Prostě třístupňový systém. Znamená to, že Jak 130 je oproti svému italskému bratranci pilotně/provozně náročnější?Skrýt celý příspěvek

     • balm
      22:21 16.02.2021

      @Nesher Prosím, neopakujte tak častý nesmysl o "bratrech/bratrancích" Jak-130 a M-346 Master, protože jde o zcela odlišné konstrukce. Chápu, že lidskému oku mohou připadat stejné, ...Zobrazit celý příspěvek

      @Nesher
      Prosím, neopakujte tak častý nesmysl o "bratrech/bratrancích" Jak-130 a M-346 Master, protože jde o zcela odlišné konstrukce. Chápu, že lidskému oku mohou připadat stejné, už jen proto, že existoval společný projekt, ale M-346 je kompletně přepracované konstrukce a disponuje zcela odlišnými aerodynamickými vlastnostmi. Přechody, zakřivení, ... to vše je výsledkem kompletního přepracování.

      Jde o dva zcela rozdílné letouny, byť se shodným účelem.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      11:40 17.02.2021

      Nesher: Jak 130 je primárně určen pro pokračovací výcvik, případně jako lehký bojový letoun. Takže pro nácvik bojových manévrů, letu ve formacích, navigace a letu v noci podle ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: Jak 130 je primárně určen pro pokračovací výcvik, případně jako lehký bojový letoun. Takže pro nácvik bojových manévrů, letu ve formacích, navigace a letu v noci podle přístrojů, zbraňový výcvik, zvládá simulaci letových vlastnosti jakéhokoliv letadla ve VVS a simulaci závad, případně je možné jej použít jako bojový stroj pro ničení pozemních a pomalu letících cílů.
      Ano, je určitě možné do něj posadit nováčka, který potřebuje získat první zkušenosti s letem bez vrtule. Ale to teoreticky můžeš udělat i s F-35. Jen je to zbytečně drahá výuková pomůcka, náklady omezují počty nalétaných hodin a riziko, že s tím začátečník praští o zem některá letectva nepovažují za adekvátní přínosu.
      Už jen ze základních parametrů - hmotnost, výkon motoru, maximální rychlost atd... je jasné, že je to jako přejít z mopedu na řízení dodávky. Vietnamci se mezi to rozhodli ještě zařadit osobák.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      17:55 17.02.2021

      Danny: jedinou zmínku o vlastnictví T-6 jsem našel pouze tady. Našel jsem článek ze září 2019, že o nákupu T-6 Vietnam jedná, ale pak už nic. Takže to vypadá na výcvikovou ...Zobrazit celý příspěvek

      Danny: jedinou zmínku o vlastnictví T-6 jsem našel pouze tady. Našel jsem článek ze září 2019, že o nákupu T-6 Vietnam jedná, ale pak už nic.
      Takže to vypadá na výcvikovou posloupnost : Jak-52 > L-39NG > Jak-130 > bojový letoun. Takže to vypadá, že L-39NG nahradí původní L-39.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    14:04 16.02.2021

    Tak to fungovalo zhruba do sedmdesátých let, ale ekonomika to nepustila ani tehdy. Proto vznikly stroje jako Hawk, Apha Jet, L-59, T-38 a v pozdější době M346, Jak-130, L-159 etc.

    Tak to fungovalo zhruba do sedmdesátých let, ale ekonomika to nepustila ani tehdy. Proto vznikly stroje jako Hawk, Apha Jet, L-59, T-38 a v pozdější době M346, Jak-130, L-159 etc.

  • otecko
   14:53 16.02.2021

   Kdo byl ve skutečnosti Fučík?

   Kdo byl ve skutečnosti Fučík?

   • Nesher
    15:02 16.02.2021

    Komunistický propagandista (viz jeho návštěvy SSSR před válkou a následné reportáže o "zemi kde zítra znamená včera"), floutek a opilec, který si odboj představoval jako ...Zobrazit celý příspěvek

    Komunistický propagandista (viz jeho návštěvy SSSR před válkou a následné reportáže o "zemi kde zítra znamená včera"), floutek a opilec, který si odboj představoval jako dobrodružství ze šestákových románů a který když šlo do tuhého nejen, že nepoužil zbraň (a tu možnost měl), ale na gestapu mluvil víc než musel (mluvil tam nakonec každý, ale ne každý tolik jako on). Ostatně za to mohl na Pankráci sepisovat to své veledílo a chodit s gestapáky po hospodách. Prostě komunista, člověk, který celý svůj dospělý život (odboj nevyjímaje) sloužil nepřátelům své vlastní země.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     15:49 16.02.2021

     Tohle si skoro rika o zarazeni do Ottova slovniku naucneho pod heslo "proste komunista". Lepsi definici jsem dlouho necetl. :D

     Tohle si skoro rika o zarazeni do Ottova slovniku naucneho pod heslo "proste komunista". Lepsi definici jsem dlouho necetl. :D

    • Jura99
     16:10 16.02.2021

     Toto je extrémní výklad zprava, během socialismu jsme zase slýchali extrémní výklad zleva. Nemyslím si, že si Fučík zaslouží takové odsudky. Pravdou je, že se nebránil zbraní ...Zobrazit celý příspěvek

     Toto je extrémní výklad zprava, během socialismu jsme zase slýchali extrémní výklad zleva. Nemyslím si, že si Fučík zaslouží takové odsudky. Pravdou je, že se nebránil zbraní zatčení, podobně jako se nebránilo 90% jiných zatčených, pravdou je, že reportáž byla motáková, zjevně o ní gestapáci tedy nevěděli, pravdou je, že mluvil, asi jako většina zatčených a pravdou je, že jej Němci odsoudili k trestu smrti, ke kterému své spolupracovníky nebo agenty neodsuzovali. Pravdou také je, že věznice dostala zásah při bombardování, vč. popravčí komory s gilotinou a Němci se rozhodli všechny odsouzence k smrti nárazově zlikvidovat, nečekat ani na vyřízení některých odvolání či žádostí o milost. Odehrálo se to v podmínkách skutečného pekla, odsouzení byli věšeni na řeznických hácích, čekali na smrt ve frontě okolo těl popravených, skládaných na dvoře na hromadu. Nikdo z těchto obětí nacistické justiční zvůle, mezi kterými byl i Fučík, si nezaslouží, aby se o 80let později z tepla domova či kanceláře hodnotilo, jestli si odboj představoval jako dobrodružství šestákových románů. Budu souhlasit, že jeho jméno nepatří na uliční ceduli každého města, protože obětí nacismu bylo mnohem mnohem více, ale úctu si nepochybně zaslouží.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      16:28 16.02.2021

      On byl bolševik, nedělal to pro svou zem, ale pro stranu a Rusáky. To, že s ním gestapáci, včetně Böhma chodili po zatčení po hospodách je též fakt. Jinak většinou se nebránili ti ...Zobrazit celý příspěvek

      On byl bolševik, nedělal to pro svou zem, ale pro stranu a Rusáky. To, že s ním gestapáci, včetně Böhma chodili po zatčení po hospodách je též fakt. Jinak většinou se nebránili ti co zbraň u sebe vůbec neměli, nebo ji nestihli použít. On ji měl a měl čas ji použít. Ale tomu vyčítám asi nejméně.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      19:18 16.02.2021

      Ještě bych upozornil na jeho manželku soudružku Gustu Fučikovou ,která celou svou kariérou po roce 1945 dala pravou náplň termínu ,,profesionální vdova,,....

      Ještě bych upozornil na jeho manželku soudružku Gustu Fučikovou ,která celou svou kariérou po roce 1945 dala pravou náplň termínu ,,profesionální vdova,,....

    • Miroslav
     16:17 16.02.2021

     To mi pripomína ten vtip od Ivana Mládka ako príde babka na MNV, postaví sa pred úradníka, zdvihne pravicu a zreve ,,Heil Hitler" - Úradník: ,,Babka, vy ste si splietla dobu" - ...Zobrazit celý příspěvek

     To mi pripomína ten vtip od Ivana Mládka ako príde babka na MNV, postaví sa pred úradníka, zdvihne pravicu a zreve ,,Heil Hitler"
     - Úradník: ,,Babka, vy ste si splietla dobu"
     - Babka: ,,Dobu možno, ale vás určite nie"Skrýt celý příspěvek

  • danny
   15:56 16.02.2021

   Nesher: byl jsem tam před dvěma lety, a rozhodně to nebylo jen propagandisticky. Rudé vlajky, srpy kladiva, a kanceláře strany byly po celé Hanoji. Osobní pocit, že tam myšlenky ...Zobrazit celý příspěvek

   Nesher: byl jsem tam před dvěma lety, a rozhodně to nebylo jen propagandisticky. Rudé vlajky, srpy kladiva, a kanceláře strany byly po celé Hanoji. Osobní pocit, že tam myšlenky komunismu s vietnamskou tváří žijí podstatně víc, než v takové Číně.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    16:11 16.02.2021

    Věřím, na druhou stranu je tam běžné soukromé podnikání, mají tam už hezkých pár miliardářů a kontrola obyvatelstva je tam ve srovnání s Čínou menší. Ale to je asi jedno, jen mě ...Zobrazit celý příspěvek

    Věřím, na druhou stranu je tam běžné soukromé podnikání, mají tam už hezkých pár miliardářů a kontrola obyvatelstva je tam ve srovnání s Čínou menší. Ale to je asi jedno, jen mě pobavila informace, že vietnamský letecký pluk se jmenuje po českém bolševikovi.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   16:13 16.02.2021

   Komunisti majú radi 2 veci:

   1/ Nechať sa po smrti vypchávať aby celý svet mohol obdivovať ich krásu
   2/ Vytvárať mýty a legendy aj o tých najväčších darebákoch

   Komunisti majú radi 2 veci:

   1/ Nechať sa po smrti vypchávať aby celý svet mohol obdivovať ich krásu
   2/ Vytvárať mýty a legendy aj o tých najväčších darebákoch

   • Nesher
    17:59 16.02.2021

    Že všeho nejraději však vždy měli dolary.

    Že všeho nejraději však vždy měli dolary.

  • Ján Paliga
   23:26 16.02.2021

   ... ide o ekonomiku, dvojmotorové cvičné sú pre niektoré typy výcviku zbytočne drahé...

   ... ide o ekonomiku, dvojmotorové cvičné sú pre niektoré typy výcviku zbytočne drahé...

   • liberal shark
    07:17 17.02.2021

    Je otázkou, co vyjde levněji. Zda třístupňový s vyšším provozem spárek, nebo čtyřstupňový se dvěma typy proudových cvičných letadel

    Je otázkou, co vyjde levněji. Zda třístupňový s vyšším provozem spárek, nebo čtyřstupňový se dvěma typy proudových cvičných letadel

    • Ján Paliga
     00:27 19.02.2021

     ... to si každý musí spočítať sám na základe svojich potrieb...

     ... to si každý musí spočítať sám na základe svojich potrieb...

Načítám diskuzi...