Laser Endurance pro bojové letouny

B-1 Laser
Foto: Vizualizace použití vzdušného laseru, ilustrační foto / DARPA

Vývoj laserových zbraní pokročil do té fáze, že je možné uvažovat o jejich nasazení v reálném prostředí. Lockheed Martin a Northrop Grumman mají v rámci nového programu Endurance vyvinout první operačně nasaditelné vzdušné lasery.

Obě firmy jako základ zbraně použijí laser Excalibur od vojenské technologické agentury DARPA. Cílem obou firem je tak přetvořit laboratorní laser Excalibur do skutečného zbraňového systému. Výzvou pro obě firmy je především konstrukčně vyřešit propojení laseru se standardními závěsníky pod křídly bojových letadel.

Zbraňový laserový systém Endurace (Odolnost) má umožnit letounům postřelovat protiletadlové střely země-vzduch nebo vzduch-vzduch. Obě firmy získaly od Pentagonu na program v první fázi 26 miliónů dolarů.

Endurance bude první reálnou aplikací laseru Excalibur. V rámci programu Excalibur se vědci rozvíjí „koherentní sfázované optické pole“, které umožní škálovat různě velké laserové zbraně. V podstatě jde o spojení paprsků řady malých laserů, do jediného vysoce-energetického laserového svazku.

Laser Excalibur Foto: Prototyp laseru Excalibur / DARPA

Základ nového laseru bude tvořit deset malých vláknových laserů o celkovém výkonu 100 kW. Jde o dostatečný výkon k ničení protiletadlových střel. Kromě vývoje vlastní laserový zbraně, program Endurance řeší také další zmenšování všechny komponentů laseru, zaměřování, identifikace hrozby nebo precizní vychylování (cílení) laserového paprsku.

Zatím není jistá podoba nasazení laseru – zda každý letoun bude mít svůj obranný laser nebo každá skupina bude mít svého "strážce". V případě druhé možnosti, o které se také mluví, mohou roli strážců zastat bezpilotní letadla.

Program Endurance je jeden z mnoha „laserových“ programů. Agentura DAPRA například s firmou General Atomics pracuje na projektu HELLADS, jejímž cílem je postavit 150kW laser – použitelný jak ve vzduchu, tak i na zemi.

Pokud se podaří dokončit vývoj obranných laserů, stanou se takto vybavené letouny, zcela bez nadsázky, nesestřelitelné konvenčními protiletadlovými raketami. Podmínkou je však precizní zvládnutí zaměřování laserových zbraní, vývoj kvalitních senzorů a příslušné řídící elektroniky.

Zdroj: DARPA, RT

Nahlásit chybu v článku


Související články

Úspěšný test 50kW laserového děla

Energetické zbraně jsou opět blíže reálnému nasazení. V listopadu tohoto roku německá společnost ...

HELLADS - 150kW vzdušný laser již v roce 2014

Americká agentura DARPA v rámci programu HELLADS vyvíjí kompaktní 150kW laser použitelný na bojových ...

Laserová detekce odhalí dalekohledy a odstřelovače

Raketové a minometné útoky na spojenecké základny jsou běžným koloritem současného Afghánistánu. ...

Boeing představil nový vysoce účinný laser

Firma Boeing se před pár dny pochlubila nejnovějším úspěchem ve vývoji výkonných bojových ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Adanedhel
  00:28 03.11.2013

  Dalším krokem bude přímé ostřelování cílů laserem, nejdříve jako alternativa palubního protiletadlového kanonu. I když tato zbraň bude možná slabší, impulzy následují vysokou ...Zobrazit celý příspěvek

  Dalším krokem bude přímé ostřelování cílů laserem, nejdříve jako alternativa palubního protiletadlového kanonu. I když tato zbraň bude možná slabší, impulzy následují vysokou rychlostí a samotná rychlost laseru je rovna rychlosti světla, takže více menších zásahů udělá své. Posléze bude následovat třeba B 52 která nebude mít bomby, ale ultra silný laser :-) B 52 by byla svými proporcemi ideální pro zástavbu laseru a zdroje :-) I když toto je taková sci fi a mnozí zde se mnou nebudou souhlasit.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  23:23 02.11.2013

  Tipoval bych snížení dostřelu a efektivity kvůli takovým druhům počasí. Na druhou stranu, proč letět v přízemní výšce, kde vás sice nezachytí, ale letoun je tam zranitelný snad i ...Zobrazit celý příspěvek

  Tipoval bych snížení dostřelu a efektivity kvůli takovým druhům počasí. Na druhou stranu, proč letět v přízemní výšce, kde vás sice nezachytí, ale letoun je tam zranitelný snad i ručními zbraněmi, když máte velmi efektivní protiraketovou obranu?

  Chci říct, že snad ani kvůli zakrytí radarové signatury by nemělo cenu s tímhle zařízením někde odírat břicho letadla a vystavovat ho spoustě tipů "low-tech" útoků proti kterým se ani laserem nedá bránit, (síť z ocelových lan, rychlopalná protivzdušná zbraň s čekající a připravenou osádkou a průzkumníkem dostatečně vzdáleným na to, aby dokázal včas upozornit kdy začít střílet, atd.) když ty nejlepší "dalekodosahové" protivzdušné zbraně (těžké rakety´proti vysokoletícím dílům) může teď letoun vyřídit o dost jistěji, než odpálením klamných světlic a úhybným manévrem.Skrýt celý příspěvek

 • Refael
  15:00 02.11.2013

  A jak si laser pořadí s vlhkostí, mraky i deštěm pri letu např.v přízemní výšce?

  A jak si laser pořadí s vlhkostí, mraky i deštěm pri letu např.v přízemní výšce?

 • Ultramarinus
  16:09 01.11.2013

  Význam "endurance" - vytrvalost, chápu spíš jako "jak dlouho vydrží v pohybu", než "jak dlouho vydrží než ho rozstřílí". Tímhle, v kombinaci s dalekodosahovými střelami ...Zobrazit celý příspěvek

  Význam "endurance" - vytrvalost, chápu spíš jako "jak dlouho vydrží v pohybu", než "jak dlouho vydrží než ho rozstřílí".

  Tímhle, v kombinaci s dalekodosahovými střelami vzduch-vzduch ověsit bombardér, letět nad dostřelem protivzdušného dělostřelectva a bombardování bude MNOHEM bezpečnější záležitostí (pro bombardéry, samozřejmě).Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  16:01 01.11.2013

  U point-defense protiraketového laseru je jedno, jestli "vytrvalost", nebo "odolnost". Osobně mi ta odolnost dává větší smysl, když to má být využívané ke zvýšení ...Zobrazit celý příspěvek

  U point-defense protiraketového laseru je jedno, jestli "vytrvalost", nebo "odolnost". Osobně mi ta odolnost dává větší smysl, když to má být využívané ke zvýšení odolnosti/prodloužení doby přežití na bojišti.Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  11:28 01.11.2013

  Spíš než odolnost bych zvolil název vytrvalost. K charakteru zbraně by mi to sedělo víc. Ale oba překlady jsou možné. Už abychom přešli na lasery.

  Spíš než odolnost bych zvolil název vytrvalost. K charakteru zbraně by mi to sedělo víc. Ale oba překlady jsou možné. Už abychom přešli na lasery.

Načítám diskuzi...