Laserem naváděné střely pro pancéřovky Carl Gustaf

Laserem naváděné střely pro pancéřovky Carl Gustaf
Pancéřovka M3E1 (M4) Carl Gustav americké armády / US Army (Zvětšit)

Švédská společnost SAAB v záři úspěšně otestovala novou laserem naváděnou munici pro pancéřovky Carl Gustav. Vývoj a testování této munice probíhá na popud amerického velitelství pro speciální operace SOCOM (Special Operations Command).

Pancéřovka Carl Gustaf je celosvětově rozšířená a oblíbená bezzákluzová zbraň ráže 84 mm. Zbraň slouží ve více než 40 zemích světa včetně České a Slovenské republiky. V Armádě ČR pancéřovky Carl Gustaf využívá 43. výsadkových prapor z Chrudimi. Stovky pancéřovek a tisíce kusů munice nedávno objednala maďarská armáda

Carl Gustaf je oblíbená především díky rozsáhlé paletě munice. K dispozici je několik typů tříštivo-trhavé munice, průbojná munice, se submunicí (s „brokovnicovým“ efektem), s pomocným raketovým motorem, s programovatelnou roznětkou, osvětlující, atd. 

Maximální dostřel nejvýkonnější současné neřízené munice pancéřovky Carl Gustaf je okolo 1000 metrů. 

Vyvíjená munice s laserovým naváděním a raketovým pohonem přitom dokáže zasahovat cíle, statické i pohyblivé, na vzdálenost až 2000 metrů. Munice je určená zejména pro americké speciální síly (později ale bude jistě nabídnuta i dalším uživatelům), přičemž Pentagon vývoj podpořil částkou 2,5 milionu dolarů. 

Americké speciální síly používají pancéřovku M3 Carl Gustav v Afghánistánu již od roku 2011. Američané zvolili švédskou zbraň místo ne příliš efektivních jednopoužitelných pancéřovek AT4. V roce 2017 pak americká armáda pro běžné jednotky (a zřejmě i pro speciální síly) objednala více než 1000 pancéřovek M3E1 Carl Gustaf. Američané tak označují pancéřovku M4 Carl Gustaf s titanovým tělem. 


Carl Gustaf M3E1 s digitálním zaměřovačem FCS13RE; větší foto / US Army

M4 váží podle propagačních materiálů SAAB méně než sedm kilogramů a měří méně než 1000 mm. Největší podíl na nízké hmotnosti má nová titanová hlaveň. Oproti ocelové hlavni u verze M3 titan ušetřil 1,1 kg hmotnosti. Tělo vyrobené z kompozitního materiálu ušetřilo 0,8 kg a přepracovaný zadní závěr s tryskou 0,9 kg.

Jen pro představu, přenosný raketový protitankový komplet FGM-148 Javelin (střela, zaměřovací systém, odpalovací kontejner) váží 22,3 kg, z toho samotná střela Javelin má hmotnost 11,8 kg. Samozřejmě Javelin má oproti střele z pancéřovky Carl Gustaf mnohem větší bojovou hlavici (osm kilogramů), dostřel téměř 5000 metrů a schopnost vyřadit z boje dokonce i tank.

Pancéřovka M3E1 americké armády má standardní teleskopický zaměřovač, ale v budoucnu se počítá s digitálním zaměřovačem, balistickým počítačem a laserovým značkovačem, což je ostatně pro používání laserem naváděné munice nutností. 


Vyvíjená laserem naváděná munice pro pancéřovky Carl Gustaf

Zmíněnou laserem naváděnou munici pro pancéřovky Carl Gustaf vyvíjí od roku 2017 společnost SAAB s americkou firmou Raytheon. „Můžeme střílet na delší vzdálenost. V zásadě zdvojnásobuje dosah současné munice, můžeme ji přesně navést a můžeme střílet ze stísněných prostor,“ říká Michael Höglund, šéf obchodu v divizi pro pozemní bojové systémy ve firmě SAAB.

K prvním testům došlo v září letošního roku ve Švédsku. Laserem naváděná munice (bez bojové hlavice) zasáhla dva statické cíle na vzdálenost 1400 metrů a jeden pohyblivý cíl na vzdálenost 1800 metrů. Celkově mělo proběhnout na 11 testovacích výstřelů, včetně zkoušek v Texasu. 

„Když jsme provedli třetí a závěrečnou demonstraci, bylo to velkolepé ... použili jsme pohybující se terč ve vzdálenosti asi 1800 metrů, stříleli jsme na něj z uzavřeného prostoru a byl to perfektní zásah,“ řekl Höglund s tím, že budoucí testy se provedou na vzdálenost větší než 2000 metrů. 


Zkouška laserem naváděné munice

Další tři testovací výstřely proběhnou na jaře. Testy ověří průbojnost hlavice proti třem cihlovým zdím, proti 20 cm tlusté železobetonové zdi a obrněnému vozidlu. 

O samotné střele není příliš mnoho informací. Střela je ale nejprve vymetená z pancéřovky a v bezpečné vzdálenosti od střelce se zažehne hlavní raketový motor. Laserové navádění vyžaduje neustále ozařování cíle laserem. V budoucnu se ale počítá s vývojem naváděcího systému „vystřel a zapomeň“. Stejně tak se tisková zpráva SAAB zmiňuje o vývoji infračerveného naváděcího senzoru. 

Nedá se samozřejmě očekávat, že laserem naváděné střely se stanou široce používané, a to z jednoduchého důvodu ‒ ceny. Jen pro představu, klasická neřízená munice pro pancéřovky Carl Gustav stojí 3000 dolarů (!). Na druhou stranu, jistě půjde o nižší částku než v případě těžké protitankové střely Javelin, která stojí 80 000 dolarů.

Zdroj: Military.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová pancéřovka Carl-Gustaf M4

Švédská firma Saab představila nejnovější generaci víceúčelové bezzákluzové protitankové zbraně ...

SWORD T&D pro české pancéřovky Carl Gustav M3

Vojáci 43. výsadkového praporu (43. vpr) vyčlenění do Sil velmi rychlé reakce VJTF (Very High ...

Americká armáda kupuje pancéřovky Carl Gustav

V záři 2017 americká armáda (US Army) oznámila záměr nakoupit 1111 švédských pancéřovek Carl Gustav ...

Maďarská armáda dále posiluje: Modernizace vrtulníků Mi-24 a obří nákup pancéřovek Carl Gustav

Maďarské ozbrojené síly pokračují v masivní modernizaci své bojové techniky a výzbroje. Maďarské ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • UnionPacific
  16:45 05.11.2019

  V článku je preklep alebo skutočne strela Javelin stojí 80 000 usd ?

  V článku je preklep alebo skutočne strela Javelin stojí 80 000 usd ?

  • PavolR
   17:51 05.11.2019

   Najskôr nejaký zastaraný údaj, lebo pri aktuálnych cenách by mal byť asi 2x drahší. ;-)

   Najskôr nejaký zastaraný údaj, lebo pri aktuálnych cenách by mal byť asi 2x drahší. ;-)

 • ARES
  07:56 05.11.2019

  Jako připomínka k vývoji československých zbraní. Ve stejné době, v roce 1946, kdy byl zahájen vývoj pancéřovky Carl Gustav jako víceúčelová bezzákluzová protitanková zbraň ráže ...Zobrazit celý příspěvek

  Jako připomínka k vývoji československých zbraní.
  Ve stejné době, v roce 1946, kdy byl zahájen vývoj pancéřovky Carl Gustav jako víceúčelová bezzákluzová protitanková zbraň ráže 84 mm, vyráběná společností Saab Bofors Dynamics ve Švédsku, v Československu byl zahájen vývoj obdobné PT zbraně pod názvem „Tarasnice T-21“ jako protitanková výzbroj čety. Vývoj byl natolik intenzivní, že již od počátku 50.let byla jí byla vyzbrojována čs. armáda. Současně s ní byla vyvinuta „Pancéřovka P-27“ jako protitanková výzbroj jednotlivce (družstva).
  Na svoji dobu to byly velmi účinné protitankové zbraně. Obě se vyráběly v létech 1950 až 1955 ve Zbrojovce Vsetín ve velkých sériích: P-27 – 30 tisíc kusů, T-21 – 5 tisíc kusů včetně příslušné kumulativní munice. V té době to byl znamenitý úspěch zbraňového a muničního vývoje v té době na zcela novém poli. Obě PT zbraně se dostaly do výzbroje několika států.
  TTD tarasnice T-21 jsou následující: ráže 82 mm, úsťová rychlost střely 250 m/s, délka zbraně 1 475 mm, hmotnost 17,20 kg, hmotnost náboje 3,60 kg, účinná dálka střelby na pevné cíle 600 m, bojová rychlost střelby 4 až 6 ran/min. Střelba se vedla jen kumulativním nábojem. Tarasnice má prakticky stejné parametry jako pancéřovka Carl Gustav Model M2 z roku 1964. Rozdíl mezi nimi je však v tom, že zatím co pancéřovka Carl Gustav byla průběžně modernizována, u tarasnice T-21 žádná modernizace neproběhla.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...